TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

24 Вести - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Речиси три четвртини од Американците го признаваат Трамп за легално избран претседател на САД

24 Вести - 13.11.2016

Речиси три четвртини од Американците, односно 74 проценти, го признаваат милијардерот Доналд Трамп за легално избран претседател на САД, покажуваат резултатите од објавената денеска анкетата на весникот „Вашингтон пост" и телевизијата Еј-Би-Си, ...

Трка во уназадување

Нова ТВ - 13.11.2016

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор во Универзитетот на Југоисточна Европа Минатата недела во САД Трамп беше избран за претседател. А во Македонија пристигна Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјата во процесот на интеграција во ...

Столтенберг - Да се биде сам не е опција

Р.С.Европа - 13.11.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, смета дека Западот се соочува со некои од најголемите безбедносни предизвици и оти „да се биде сам не е опција“. Во статија во британскиот весник Обсервер објавена денеска, Столтенберг вели дека „ние ...

Жерар Депардје: Трамп не е идиот, за разлика од Буш

МКД - 13.11.2016

Доналд Трамп не е „идиот“, според францускиот актер Жерар Депардје. Депардје рече дека новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп не е „идиот“ во споредба со поранешниот претседател на САД од редовите на републиканците, Џорџ Буш Помладиот.

Што велат средношколците за изборните резултати во Америка?

Факултети - 13.11.2016

Во осум часот изутрина, само неколку часа откако Доналд Трамп беше прогласен за новоизбран претседател, од ходниците во кампусот „High's SciTech“ во Харисбург се слушаше врева. Имаше солзи, но исто така и радосни движења за одобрување на резултатите.

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Идивиди - 13.11.2016

Њујорк,13 ноември 2016 (МИА) - Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

По Трамп на Европа и се заканува популистичко цунами

А1 On - 13.11.2016

Хина – Загреб Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, популистичкото цунами кое пред неколку месеци се чинеше бизарно, станува реалност, а последиците за европското политичко миље можат ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

А1 On - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Американската република падна, фашизмот може да почне

А1 On - 13.11.2016

Њујоркер – Њујорк Електоратот одлучи да живее во светот на Трамп. Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД е пораз на републиката и победа на авторитаризмот, расизмот и мизогинијата. На 20 јануари во 2017 година ќе се простиме од претседател ...

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти

Здравство24 - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на функцијата. Во првото телевизиско интервју од победата на претседателските избори, Трамп истакна дека ќе ...

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп

А1 On - 13.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп. Фараж, кој се врати на лидерската функција на УКИП, по оставката, до изборот ...

Столтенберг го предупреди Трамп дека сега не е време САД да се откажат од НАТО

ТВ21 - 13.11.2016

Генералниот секретар на НАТО упати драматично предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп: “Да си сам не е опција ниту за Европа, ниту за САД”. Во статија за Observer шефот на западниот воен сојуз Јенс Столтенберг изјави дека ...

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти

А1 On - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на функцијата. Во првото телевизиско интервју од победата на претседателските избори, Трамп истакна дека ќе ...

Опра Винфри ја сврте плочата: Сега го поддржува Трамп!

+инфо - 13.11.2016

Сфати дека тежината на светот е на неговиот грб, го почувствував тоа во неговиот „говор на телото“ додека зборуваше - рекла славната водителка. Опра Винфри е една од првите славни личности кои застанаа зад Хилари Клинтон на претседателските избори, ...

Прирачник за победување на постизборниот стрес: Исчистете го фрижидерот, одете на маникир!

+инфо - 13.11.2016

„Правете нешто што ви дава привремено чувство дека имате контрола, дури и ако е тоа чистењето на фрижидерот“, напишала колумнистката Алис Бојз. Исчистете го фрижидерот, одете на маникир или педикир, и бегајте од социјалните мрежи - се само некои од ...

Бившата стилистка на Трамп ја откри тајната за неговата уникатна фризура! ФОТО

+инфо - 13.11.2016

Косата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е подеднакво контроверзна како и неговите политички ставови. Косата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е подеднакво контроверзна како и неговите политички ставови, а ...

Емили Ратајковски со голи гради протестира против Трамп, но фотографијата ја отстрани ФОТО

+инфо - 13.11.2016

И манекенката Емили Ратајковски се огласи по повод изборот на Доналд Трамп за претседател на Америка. И манекенката Емили Ратајковски се огласи по повод изборот на Доналд Трамп за претседател на Америка.

Емили Ратајковски со голо тело протестира против Трамп, но фотографијата ја отстрани ФОТО

+инфо - 13.11.2016

И манекенката Емили Ратајковски се огласи по повод изборот на Доналд Трамп за претседател на Америка. И манекенката Емили Ратајковски се огласи по повод изборот на Доналд Трамп за претседател на Америка.

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти

+инфо - 13.11.2016

Тој истакна дека ќе ја спроведе имигрантската политика која ја заговараше за време на изборната кампања. Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на ...

Жерар Депардје без „влакна на јазикот“: За разлика од Буш, Трамп не е идиот!

+инфо - 13.11.2016

Депардје (67) рекол дека за разлика од бившиот американски претседател Џорџ Буш помладиот, „Трамп не е идиот, бидејќи го кажува она што го мисли. Победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД претставува добра лекција за ...

Речиси три четвртини од Американците го признаваат Трамп за легално избран претседател на САД

А1 On - 13.11.2016

Речиси три четвртини од Американците, односно 74 проценти, го признаваат милијардерот Доналд Трамп за легално избран претседател на САД, покажуваат резултатите од објавената денеска анкетата на весникот „Вашингтон пост” и телевизијата Еј-Би-Си, ...

Во мугрите на ерата на американскиот Наполеон

+инфо - 13.11.2016

Дали Трамп ќе ја пренасочи светската историја како што му успеа на Наполеон? На 9 ноември, денот по победата на Доналд Трамп, беше 18 бример според Францускиот револуционерен календар - денот во 1799 кога Наполеон Бонапарта го предводеше државниот ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Канал5 - 13.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот меилови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Сител - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп

Сител - 13.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп. Фараж, кој се врати на лидерската функција на УКИП, по оставката, до изборот ...

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти

Курир - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на функцијата. Во првото телевизиско интервју од победата на претседателските избори, Трамп истакна дека ќе ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон...

Н.Македонија - 13.11.2016

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари ...

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп

Курир - 13.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп. Фараж, кој се врати на лидерската функција на УКИП, по оставката, до изборот ...

Берлускони за Трамп: Тој е како мене

Канал5 - 13.11.2016

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони изјави дека споредбите меѓу него и американскиот претседател Доналд Трамп се “очигледни”. Италијанците поради споредбите меѓу Берлускони и Трамп го измислија и името “Трампускони”.

Ивана Трамп: Треба да бидам амбасадор во Чешка

Канал5 - 13.11.2016

„Се предлагам себе си за амбасадор во Чешка. Јас сум од таму, го знам јазикот и секој ме познава. Јас сум прилично позната низ целиот свет. Не само во Америка. Сум напишала три книги кои се преведени на 25 јазици во 40 земји.

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти...

Н.Македонија - 13.11.2016

Трамп истакна дека ќе ја спроведе имигрантската политика која ја заговараше за време на изборната кампања Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Вест - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за "случајот мејлови" и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп...

Н.Македонија - 13.11.2016

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп.

Речиси три четвртини од Американците го признаваат Трамп за легално избран претседател на САД...

Н.Македонија - 13.11.2016

Анкетата е спроведена од 9 до 11 ноември меѓу 865 полнолетни Американци Речиси три четвртини од Американците, односно 74 проценти, го признаваат милијардерот Доналд Трамп за легално избран претседател на САД, покажуваат резултатите од објавената ...

Што работи најмладата ќерка на Трамп?

Курир - 13.11.2016

Бизнис магнатот и претседателот на САД, Доналд Трамп има пет ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Курир - 13.11.2016

Во изјава за „Вол Стрит Џорнал„ тој одби да одговори на прашањето за именување специјален обвинител, објаснувајќи дека сега има други приоритети. Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за ...

ШЕШЕЉ ОПТИМИСТ: Трамп ќе ни го врати Косово

Телеграф - 13.11.2016

Србија веќе нема да биде омразена и со невозможни услови како што беше со администрацијата на Обама и Клинтон Воислав Шешељ е воодушевен од победата на Доналд Трамп.Тој вели дека неговиот избор е добар за целиот Балкан и дека е можно Косово повторно ...

Столтенберг со порака до Трамп – “Да се биде сам не е опција“

Алфа - 13.11.2016

Изборот на Трамп за американски претседател не престанува да ја бранува јавноста.Како најзасегнат се најде Генералниот секретар на НАТО Алијансата, за која Трамп вети дека драстично ќе и го намали американското финансирање..

Трамп ги исполнува ветувањата - ќе депортира три милиони мигранти од САД

Алфа - 13.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД изјави дека ќе протера околу три милиони мигранти од САД, а дополни и дека ќе биде изграден ѕид на границата со Мексико, а на делови ќе има жичена ограда. Ќе протераме околу три милиони мигранти кои живеат во САД а ...

Берлускони за Трамп: Тој е како мене

Локално - 13.11.2016

Поранешениот италијански премиер Силвио Берлускони изјави дека споредбите меѓу него и американскиот претседател Доналд Трамп се “очигледни”. Италијанците не задоцнија со споредбите меѓу Берлускони и Трамп, и затоа го измислија и името “Трампускони”.

Шешељ: Вучиќ ми е единствена конкуренција за претседател

Локално - 13.11.2016

Лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ потврди дека ќе се кандидира на претседателските избори во 2017 години и додаде дека единствена конкуренција тие избори би му бил актуелниот премиер Александар Вучиќ.

Observer: Столтенберг го предупреди Трамп дека сега не е време САД да се откажат од НАТО

Локално - 13.11.2016

Генералниот секретар на НАТО упати драматично предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп: “Да си сам не е опција ниту за Европа, ниту за САД”. Во статија за Observer шефот на западниот воен сојуз Јенс Столтенберг изјави дека ...

(ВИДЕО+СЛИКА) “Дејли Меил”: Добредојде за Фараж во “Трамп Тауер”

Локално - 13.11.2016

Основачот на британската партија ЈУКИП Најџел Фараж беше забележан во “Трамп Тауер” во Њујорк, каде се сретнал со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Така Британецот го исполни ветувањето дека ќе биде првиот политичар од Островот, кој ќе ...

Трамп ги отвори портите за четворицата јавачи на АПОКАЛИПСАТА на европските десничари

Локално - 13.11.2016

Прво Брегзит сега Трамп. Европската десница со воодушевување ја поздрави веста од Америка, со надеж дека победаата на контроверзниот кандидат и ќе им помогне да стигнат до власта во своите земји во Европа.

Трампокалипсис 11/9

Локално - 13.11.2016

Само 45-от претседател на САД да не заврши како 35-тиот, петнаесет години по апокалипсата, наречен Најн илевн (9/11 – код, со кој САД го одбележуваат денот и настаните од 11 септември 2001 година) кога Америка се соочи со шокантениот резултат од ...

Кју Клукс-клан со митинг во С. Каролина ќе ја слави победата на Трамп

Локално - 13.11.2016

ККК (Кју Клукс-клан) објави “победничка” парада во Северна Каролина по изборот Доналд Трамп како претседател, соопшти британскиот “Телеграф”. “Кандидатурата на Трамп го обедини мојот народ”, се вели во соопштението на лојални бели рицари, како што ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Локално - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Граѓанска војна меѓу Демократите по поразот на Хилари

Локално - 13.11.2016

Неочекуваната победа на Доналд Трамп поттикна жестоки борби во Демократската партија, со прогресивните членови кои се нафрлаат врз неисполнувањето на обврската да се заштити еден од несовршените републиканските кандидати за претседател, имено Хилари ...

Поранешна сопруга на Трамп: Сакам да станам амбасадор во Чешка

Локално - 13.11.2016

Сите ме познаваат, а и го знам јазикот, се мотивира Ивана “Се предлагам себе за амбасадор во Чешка. Јас сум од таму, го знам јазикот и секој ме познава. Јас сум прилично познат низ целиот свет. Не само во Америка.

Дознајте што работи најмладата ќерка на Доналд Трамп

Press24 - 13.11.2016

Бизнис магнатот и претседателот на САД, Доналд Трамп има пет деца. Најмладата ќерка на Доналд Трамп, Тифани има 23 години и дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го добил од бракот со втората по ред негова ...

Нема да има специјален обвинител за Хилари Клинтон

Нетпрес - 13.11.2016

Во изјава за „Вол Стрит Џорнал„ тој одби да одговори на прашањето за именување специјален обвинител, објаснувајќи дека сега има други приоритети. За њујоршкиот весник, Трамп изјави дека негова примарна задача, по влегувањето во Белата куќа, ќе бидат ...

Трамп им телефонираше на светските лидери: Ќе се изненадите на кого и зошто му се јави новиот претседател на САД

Република - 13.11.2016

Новиот претседател на САД Доналд Трамп по победата на изборите, во минативе два дена имал телефонски разговори со лидери на десет земји. Трамп разговарал со лидерите на Ирска, Турција, Индија, Јапонија, Мексико, Египет, Израел, Австралија и Јужна ...

Трамп добива двојник: Како се прави восочната фигура на новоизбраниот претседател на САД

МК News - 13.11.2016

На официјалната Фејсбук страница музејот објавил фотографии и видео од главата на идната восочна фигура на Доналд Трамп. Лондонскиот музеј за восочни фигури “Мадам Тисо” има традиција од речиси 200 години и многу е популарен меѓу туристите низ ...

Откриено: Еве која е земјата која што прва ќе ја посети новиот шеф на Белата куќа

Република - 13.11.2016

Надворешнополитичкиот советник на новиот претседател на САД, Доналд Трамп – Либанецот Валид Фарес откри за арапските медиуми дека првото патување на шефот на Белата куќа ќе биде во Египет.

Трамп добива двојник (Видео)

Република - 13.11.2016

Восочната фигура на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ќе биде поставена во музејот за восочни фигури “Мадам Тисо” во Лондон, јавува “Reuters”. Дури и пред изборите во САД, музејот направил глинени фигури од републиканецот Доналд Трамп и ...

Омилениот балкански зет, Доналд

Репортер - 13.11.2016

Веста за изборот на Трамп за претседател на САД, тој најголем виц за политиката раскажан во последниве стотина години, ме затече на еден од познатите савски сплавови во Белград, во друштво на три-четворица познајници, белградски кафеански маратонци, ...

(ФОТО/ВИДЕО) ЗЛАТНО ВЕЦЕ И КИНО: Како изгледа 80-милионската летечка палата на Трамп

За Се - 13.11.2016

Претседателскиот авион е обична едрилица во споредба со „боингот“ на Трамп. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го делат само неколку месеци од моментот кога официјално ќе ги добие клучевите за Белата куќа и претседателскиот авион „Ер ...

Новинарка на Гардиан доби отказ откако повика на атентат над Трамп

Позитив.мк - 13.11.2016

Омразата која Трамп ја навлекол на себе почнува да ескалира. Протестите против новоизбраниот претседател веќе земаа и човечки жртви, а почнаа да се делат и откази. Но и да се повикува на атентант.

Речиси три четвртини од Американците го признаваат Трамп

Репортер - 13.11.2016

Речиси три четвртини од Американците, односно 74 проценти, го признаваат милијардерот Доналд Трамп за легално избран претседател на САД, покажуваат резултатите од објавената денеска анкетата на весникот „Вашингтон пост” и телевизијата Еј-Би-Си, ...

Ако гласаме за ѓаволот, ќе го задржиме пеколот

Репортер - 13.11.2016

На насловот на „Лос Анџелес Тајмс“ стои – „Трамп како кандидат силно удирал по Ферералните Резерви, но како предстедател ќе треба треба да капитулира пред нив“. Ова е доволна порака за тие кои се самозадоволуваат со победата на Трамп.

Ивана Трамп: Се предлагам себе за амбасадор во Чешка!

Република - 13.11.2016

“Се предлагам себе за амбасадор во Чешка. Јас сум од таму, го знам јазикот и секој ме познава. Јас сум прилично позната низ целиот свет. Не само во Америка. Сум напишала три книги кои се преведени на 25 јазици во 40 земји.

Жерар Депардје: Трамп не е идиот, за разлика од Буш!

Република - 13.11.2016

Депардје рече дека новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп не е „идиот“ во споредба со поранешниот претседател на САД од редовите на републиканците, Џорџ Буш Помладиот. „За разлика од Џорџ Буш Помладиот, тој (Трамп) не е идиот, тој кажува ...

Оваа земја економски ќе профитира од победата на Трамп

Република - 13.11.2016

Позициите на Доналд Трамп, новиот претседател на САД на крајот ќе послужат на економските интереси на Кина, а не на Америка. Големата победа на Доналд Трамп можеби изгледа како голема загуба за Кина.

Војислав Шешељ: Ќе го дочекам Трамп како претседател на Србија

Репортер - 13.11.2016

Претседателот на САД сигурно ќе дојде во Белград, ако победам на изборите, а големи се шансите затоа што ќе биде тесно само ако Вучиќ се кандидира. Нема поубави српски песни од четничките“, вели Шешељ во интервју за спрки Курир.

Берлускони за Трамп: Тој е како мене

Стандард - 13.11.2016

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони изјави дека споредбите меѓу него и американскиот претседател Доналд Трамп се „очигледни“, пренесе Би-Би-Си. Италијанците не задоцнија со споредбите меѓу Берлускони и Трамп, откако го измислија и ...

Најџел Фараж е првиот британски политичар кој се сретнал со Трамп

Стандард - 13.11.2016

Најџел Фараж стана првиот британски политичар кој се сретнал со Доналд Трамп по неговиот избор за следен претседател на САД. Портпаролот на Партијата за независност на Велика Британија (UKIP) рече дека Фараж се видел со Трамп во „Трамп Тауер“ во ...

Медиуми: Лондон сака да го разубеди Трамп да не соработува со РФ за Сирија

Руска реч - 13.11.2016

Министерството за надворешни работи на Велика Британија во наредните месеци ќе се обиде да ги убеди Доналд Трамп и неговиот тим да го продолжат курсот на американската администрација за сириското прашање, особено за потребата од отстранување на ...

Шешељ: Вучиќ ми е единствена конкуренција за претседател

Мета - 13.11.2016

Лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ потврди дека ќе се кандидира на претседателските избори во 2017 години и додаде дека единствена конкуренција тие избори би му бил актуелниот премиер Александар Вучиќ.

Доналд Трамп започна со средбите - ова е првиот политичар кој се сретна со новиот претседател на Америка

Press24 - 13.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп. Фараж, кој се врати на лидерската функција на УКИП, по оставката, до изборот ...

Екс сопругата на Трамп сака да стане американски амбасадор во Чешка

Стандард - 13.11.2016

Првата сопруга на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, Ивана Трамп сака да биде амбасадор на земјата во својата родна Чешка. Таа посочи дека е добро позната таму и е подготвена да служи на САД во земјата, пренесе Newsmax.

ТАЈНИТЕ ВРСКИ НА ТРАМП СО РУСИЈА – Постои дури и вотка со неговото име

Репортер - 13.11.2016

Врската на Трамп со Русија активно се бараа во текот на кампањата, а Русија во неговата предизборна реторија имаше посебно место: Рече дека би можел да ги укине санкциите, да го признае Крим и „добро да се согласува со Русија“.

Кина – вистинскиот победник во трговската војна

Стандард - 13.11.2016

Големата победа на Доналд Трамп можеби изгледа како голема загуба за Кина. Откако поголемиот дел од времето од кампањата тој ја нарекуваше Кина „измамник кој ги краде американските работни места“, изборот на Трамп речиси сигурно значи дека Вашингтон ...

Депардје смета дека Трамп за разлика од Буш не е идиот

Макфакс - 13.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за разлика од поранешниот републикански претседател Џорџ В. Буш, не е идиот, смета славниот францускиот актер Жерар Депардје кој предизвикува реакции во јавноста со своите политички оцени.

Ле Пен: Европа мора да соработува со Русија ако сака да стане силна

Руска реч - 13.11.2016

Лидерот на француската опозициска партија „Национален фронт“ Марин Ле Пен не гледа закана во Русија и смета дека соработката со РФ е неопходна за зајакнување на Европа. „Русија е европска земја и ние подобро, ако сакаме силна Европа, да водиме ...

Депардје: Трамп не е идиот за разлика од Буш

Позитив.мк - 13.11.2016

Францускиот актер Жерар Депардје изјави дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп не е „идиот“ во споредба со некогашниот американски претседател од редовите на републиканците Џорџ Буш помладиот.

Прва средба на британски политичар со новоизбраниот претседател на САД

Макфакс - 13.11.2016

Евроскептичниот десничарски политичар Најџел Фараж стана првиот британски политичар кој се сретна Доналд Трамп по неговата победа на американските претседателски избори на 8-ми ноември. Во саботата Најџел Фараж се сретнал со Доналд Трамп во неговата ...

Доларот зајакна, дали политиката на Трамп ќе доведе до инфлација?

Фактор - 13.11.2016

Откако Доналд Трамп е избран за претседател на САД, доларот на меѓународните валутни пазари имаше најголем неделен скок. Курсот на еврото во однос на доларот падна за 2,6% минатата недела до 1,0855 долари, а во еден момент беше и 1,0836 долари.

Марин Ле Пен предупредува за „светска револуција“

Стандард - 13.11.2016

Лидерот на екстремнодесничарскиот француски Национален фронт (НФ) Марин Ле Пен изјави дека по „Brexit“ и победата на Доналд Трамп, нејзина победа на француските избори е следниот чекор од политичкиот бран, кој го уништува светот.

Трамп изјави дека веднаш ќе депортира три милиони имигранти

Република - 13.11.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два или три милиони нелегални имигранти веднаш откако ќе влезе во својата канцеларија. Во неговото прво телевизиско интервју откако победи на изборот за претседател на САД, Трамп инсистираше на решевање на ...

Над 40 отсто Германци сметаат дека Трамп би имал успех и на германски избори

Макфакс - 13.11.2016

Повеќе од 44 отсто од Германците сметаат дека политичар како новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, би можел да има успех на избори во Германија, покажува истражувањето на јавното мнение на агенцијата Emnid од кое резултатите во ...

Доналд Трамп ќе протера 2-3 милиони илегални имигранти

Стандард - 13.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп сака да протера помеѓу 2 и 3 милиони илегални мигранти. Тој коментираше во своето прво телевизиско интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес.

Една третина од избирачите на Клинтон не го прифаќаат Трамп за легитимен претседател

Стандард - 13.11.2016

Три четвртини од Американците ја прифаќаат победата на Доналд Трамп на изборите на 8 ноември, но 18%, или речиси секој петти, сметаат дека тој е нелегитимен иден претседател на САД. Кај избирачите на Хилари Клинтон оваа разлика е многу поостра – 58% ...

Колку мигранти ќе депортира Трамп?

Фактор - 13.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД планира да депортира до 3 милиони илегални имигранти, стана јасно од интервјуто на милијардерот за CBS. „Она што ќе направиме е да ги земеме луѓето кои се криминалци и имаат криминални досиеја, членови на ...

Џулиани: Трамп е настроен на соработка со Русија од позиција на сила

Руска реч - 13.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера да соработува со Русија, но да ги гради односите од позиција на сила, изјави поранешниот градоначакник на Њујорк Рудолф Џулиани, еден од бајблиските помошници на Трамп.

Оваа земја економски ќе профитира од победата на Трамп...

Фактор - 13.11.2016

Позициите на Доналд Трамп, новиот претседател на САД на крајот ќе послужат на економските интереси на Кина, а не на Америка. Големата победа на Доналд Трамп можеби изгледа како голема загуба за Кина.

Цел свет го прераскажува овој виц за Доналд Трамп

Репортер - 13.11.2016

Вицот во чија главна улога биле и Тито и Туџман, а овој пат и новоизбраниот претседател на Америка Доналд Трамп, е хит на социјалните мрежи. Тој гласи: Авионот ќе се сруши: Во него се четири патници, но има само три падобрани.

Да ја направиме Европа повторно голема

Стандард - 13.11.2016

Од крајот на Втората светска војна Европа гледа на светот преку трансалтантаки очила. Има подеми и падови во Алијансата нејзина со САД, но сепак тоа е семејна врска, изградена врз чувството дека ќе бидеме еден до друг во случај на криза и дека во ...

Медиумите пишуваат кој ги плаќа протестите против Трамп, тој најавува специјален обвинител за Клинтон

Макфакс - 13.11.2016

(AP Photo/ Jeff Chiu) Протестите против новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, коишто последните неколку денови се одржуваат во неколку големи градови низ САД, ги финансира организацијата Progress Unity Fund, којашто е регистрирана како ...

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

Lider - 13.11.2016

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од ...

Трамп најави депортација на три милиони илегални имигранти

Lider - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека ќе депортира два до три милиони мигранти, кои се без документи, веднаш по стапувањето на функцијата. Во првото телевизиско интервју од победата на претседателските избори, Трамп истакна дека ќе ...

Речиси три четвртини од Американците го признаваат Трамп за легално избран претседател на САД

Телевизија Нова - 13.11.2016

Речиси три четвртини од Американците, односно 74 проценти, го признаваат милијардерот Доналд Трамп за легално избран претседател на САД, покажуваат резултатите од објавената денеска анкетата на весникот „Вашингтон пост” и телевизијата Еј-Би-Си, ...

Трамп нема да определи специјален обвинител за Хилари Клинтон

Телевизија Нова - 13.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, најверојатно нема да определи специјален обвинител за „случајот мејлови“ и за неговиот изборен противник, кандидатот на демократите, Хилари Клинтон.

Најџел Фараж е првиот британски политичар што се сретна со Доналд Трамп

Либертас - 13.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж се сретна во Њујорк со избраниот претседател на САД Доналд Трамп. Фараж, кој се врати на лидерската функција на УКИП, по оставката, до изборот ...

Ивана Трамп: Треба да бидам амбасадор во Чешка

Exclusive.mk - 13.11.2016

„Се предлагам себе си за амбасадор во Чешка. Јас сум од таму, го знам јазикот и секој ме познава. Јас сум прилично позната низ целиот свет. Не само во Америка. Сум напишала три книги кои се преведени на 25 јазици во 40 земји.

Ако гласаме за ѓаволот, ќе го задржиме пеколот

Либертас - 13.11.2016

Во насловот на „Лос Анџелес Тајмс“ стои – „Трамп како кандидат силно удирал по Ферералните Резерви, но како предстедател ќе треба треба да капитулира пред нив“. Ова е доволна порака за тие кои се самозадоволуваат со победата на Трамп.

Климатските промени и можното селење на американски работни места во Кина

Глас на Америка - 12.11.2016

Според експертите, можноста за напредок на американските компании е во обновливата енергија. Ќе има негативни последици, ако новиот претседател Трамп и' даде приоритет на индустријата за јаглен „Удар за планетата“ – вака еколошката организација ...

Доналд Трамп ја омекна реториката во првото интервју по победата

Нова ТВ - 12.11.2016

Во првото интервју откако победи на изборите, Трамп вели дека нема да ги поништи промените во системот на здравствена заштита кои ги правеше Обама и дека кривично гонење на Хилари Клинтон не е приоритет.

Новинарка од „Гардијан“ доби отказ поради заканувачки твит за Трамп

Нова ТВ - 12.11.2016

Победата на Доналд Трамп предизвика бројни реакции ширум светот, демонстрантите се на улиците во САД трета ноќ по ред извикувајќи пароли дека Трамп не е никаков претседател, а новинарката на „Гардијан“ Моника Рајеш денеска доби отказ поради твит ...

Трамп и медиумите: тотално промашување

Deutsche Welle - 12.11.2016

Мнозинството т.н. меинстрим медиуми уште се опоравува од „шокот“ по победата на Трамп. Како беше можна толкава грешка? Бројни влијателни медиуми во САД во пресрет на изборите во САД беа сигурни: Хилари Клинтон ќе биде нов претседател.

Американскиот парадокс и Струмица како О.К. Корал

Deutsche Welle - 12.11.2016

Светот е вчудовиден, медиумите пукаа во празно - Трамп го доби дуелот против Хилари Клинтон. Претстои спектакуларен двобој и во Македонија. Колумна на Зоран Јордановски На еден месец пред изборите во Македонија партиите ги открија своите персонални ...

Вонредна средба на ЕУ поради Трамп: „Тој мисли дека Белгија е село некаде во Европа“

МКД - 12.11.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ утре ќе одржат вонредна седница, по победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД, најавија европски официјални претставници.

Трамп сепак би можел да не влезе во Белата куќа

МКД - 12.11.2016

Иако победи на гласањето на 8 ноември, сè уште постои теоретска можност Доналд Трамп да не се всели во Белата куќа како претседател на Соединетите Американски Држави. Сега сè зависи од Електорскиот колегиум , кој со својата одлука може да го ...

Како карикатуристите низ светот гледаат на новиот американски претседател?

Факултети - 12.11.2016

Само што не стивнала вревата од највозбудливите изборни кампањи во историјата на САД, карикатуристите веќе ги илустрираат нивните мислења и грижи за г-нот Трамп . Овие смешни, а истовремено и трогателни цртежи со сигурност ќе Ве насмеат, но и ќе Ве ...

Шпигел: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

Идивиди - 12.11.2016

Берлин, 12 ноември 2016 (МИА) - НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата ...

Трамп: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

+инфо - 12.11.2016

Неговиот приоритет во Сирија ќе биде да ја елиминира џихадистичката група ДАЕШ, а не да го отстрани Асад од власта. САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски ...

Трамп: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

А1 On - 12.11.2016

САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Вол стрит џорнал“.

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

А1 On - 12.11.2016

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од ...

Телефонски разговор Бан – Трамп

А1 On - 12.11.2016

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа телефонски разговараше со избраниот претседател на САД Доналд Трамп и му ја честитао победата, пренесе ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Светската организација.

Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот

А1 On - 12.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската партија.

„Тајмс“ : Трамп ќе ја остави Европа сама да се брани од Русија

А1 On - 12.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја менува позицијата на САД кон Европа кога станува збор за одбраната, оставајќи им на своите европски сојузници сами да се бранат од Русија, пишува лондонски „Тајмс“.

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

+инфо - 12.11.2016

Земјите од НАТО треба да учествуваат во заедничкиот фонд на Алијансата со непомалку од два процента од својот БДП. НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на ...

ЈАДЕШЕ САРМА ДИРЕКТНО ОД ТЕНЏЕРЕ: Баба Милка, дадилката која ги чувала синовите на Трамп зборува за интимниот живот на ...

Турлитава - 12.11.2016

Белграѓанката Милка Милисављевиќ (85) работела како дадилка во домот на Доналд Трамп, новиот претседател на САД цели осум години „Доналд Трамп е многу добар и вреден, не е несмасен и мрзелив, тоа е човек кој има добра и голема душа.

Њујоршкиот градоначалник Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар

+инфо - 12.11.2016

Џулијани и по изборите од 8 ноември остана во штабот на Трамп, бранејќи го од гневните протести на Американците и од обвинувањата. Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт ...

Јункер: Трамп може да ги наруши односите на САД со ЕУ

А1 On - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов претседател, носи ризик од нарушување на односите на САД со ЕУ, како „фундаментално, така и структурно“, изјави во Луксембург, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

„Тајмс“ : Трамп ќе ја остави Европа сама да се брани од Русија

+инфо - 12.11.2016

Трамп во текот на долгата предизборна кампања ги предупредуваше американските сојузници дека ќе треба да платат за САД да ги бранат. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја менува позицијата на САД кон Европа кога станува збор за ...

Вонредна средба на ЕУ поради Трамп

Тера - 12.11.2016

Министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ утре ќе одржат вонредна седница, по победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД, најавија европски официјални претставници.

Колумбискиот претседател и Трамп се договорија да ја развиваат билатералната соработка

А1 On - 12.11.2016

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос и избраниот за претседател на САД Доналд Трамп се договорија да ја развиваат соработката меѓу нивните земји, пренесе ТАСС. „Разговаравме со … Трамп.

Ки-Мун не е загрижен од предизборната реторика на Трамп

+инфо - 12.11.2016

Мун изрази уверување дека САД ќе продолжат да играат водечка улога во светот и со Доналд Трамп како претседател. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа телефонски разговараше со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и му ја честита ...

Производителите на автомобили веќе со барања до Доналд Трамп

Додај Гас - 12.11.2016

Производителите на автомобили од новиот претседател на САД бараат да го врати претходниот стандард во однос на потрошувачката на гориво. Воедно, компаниите бараат асистенција во справувањето со држави како Калифорнија, кои сакаат да спроведат закон ...

Јункер стравува дека Трамп ќе ги наруши односите на САД со ЕУ

+инфо - 12.11.2016

Тој смета дека ќе бидат потрошени две години, додека Трамп не ја заврши својата „тура низ светот што тој не го познава“. Изборот на Доналд Трамп за нов претседател, носи ризик од нарушување на односите на САД со ЕУ, како „фундаментално, така и ...

Вол Стрит и „јагнето“ Трамп што ја критикуваа „волчицата“ Хилари ќе ја цицаат Америка

+инфо - 12.11.2016

Трамп ја критикуваше Клинтон за нејзините врски со Вол Стрит, но, според нивно признание, тој е најдоброто нешто што им се случи на големите банки. Доналд Трамп успеа да ја оцрни Хилари Клинтон во јавноста дека таа е личност која ги застапува ...

Отказ на новинарка на „Гардијан“ поради повик за атентат на Трамп ФОТО

+инфо - 12.11.2016

По бројните негативни коментари и критики, нејзините профили на социјалните мрежи на Фејсбук и твитер беа деактивирани. Победата на Доналд Трамп предизвика бројни реакции низ светот. Демонстрантите се на улиците на САД три ноќи по ред извикуваа ...

Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот...

Н.Македонија - 12.11.2016

Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската ...

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

Сител - 12.11.2016

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од ...

Баба Милка ги чувала децата на Трамп: За секој роденден ми даваше по 1.000 долари

Курир - 12.11.2016

Баба Милка од Белград, која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. – Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, сè е природно кај него.

Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот

Сител - 12.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската партија.

Трамп разговараше со Бан Ки-мун...

Н.Македонија - 12.11.2016

Трамп разговараше со Бан Ки-мун Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа телефонски разговараше со избраниот претседател на САД Доналд Трамп и му ја честита победата, пренесоа агенциите, повикувајќи се на прес-службата на Светската организација.

„Тајмс“: Трамп ќе ја остави Европа сама да се брани од Русија

Сител - 12.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја менува позицијата на САД кон Европа кога станува збор за одбраната, оставајќи им на своите европски сојузници сами да се бранат од Русија, пишува лондонски „Тајмс“.

Јункер: Трамп може да ги наруши односите на САД со ЕУ

Сител - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов претседател, носи ризик од нарушување на односите на САД со ЕУ, како „фундаментално, така и структурно“, изјави во Луксембург, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

„Шпигел“: НАТО планира дека САД ќе ги повлече своите војници од ЕУ...

Н.Македонија - 12.11.2016

„Шпигел“: НАТО планира дека САД ќе ги повлече своите војници од ЕУ НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата.

ГИ САКА СРПСКИТЕ „НАРОДЊАЦИ“: Оваа песна му е омилена на Доналд Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 12.11.2016

Бебиситерката на Трамп која ги чувала неговите деца открива дека омилена пејачка на милјардерот е Лепа Лукиќ Новиот претседател на САД, Доналд Трамп ги обожава српските народни песни.Бебиситерката на Трамп која ги чувала неговите деца открива дека ...

Советникот на Доналд Трамп открива: Еве која е земјата која што прва ќе ја посети новиот шеф на Белата куќа

Точка - 12.11.2016

Надворешнополитичкиот советник на новиот претседател на САД, Доналд Трамп – Либанецот Валид Фарес откри за арапските медиуми дека првото патување на шефот на Белата куќа ќе биде во Египет.

Колапсот на политиката...

Н.Македонија - 12.11.2016

Колапсот на политиката Френсис Фукујама Импресивната победа на Доналд Трамп против Хилари Клинтон на 8 ноември покажува дека американската демократија сѐ уште функционира во една важна смисла.

Нова надворешна политика на САД?...

Н.Македонија - 12.11.2016

Тешко може да се предвиди надворешната политика на Трамп, имајќи го предвид неговото политичко неискуство. Тој како претседател на САД сигурно ќе се обиде да оствари некои од ветувањата во кампањата, што ќе значи промена во пристапот на Вашингтон ...

Можеби нема да биде толку лош претседател...

Н.Македонија - 12.11.2016

Ако Трамп во својата администрација ангажира компетентни професионалци со претходно искуство во Владата и ако ги слуша нивните совети, всушност би можел да спроведе типична конзервативна програма Макс Бут Едвај можам да си поверувам дека всушност ...

Од сите жени во животот на Трамп, токму таа е онаа најважната! Еве зошто Доналд ја обожува!

Точка - 12.11.2016

Оваа бабичка е и понатаму дел од животот на Доналд Трамп – иако има повеќе од 60 години, таа е се уште вработена кај Ивана Трамп, а и токму таа ги одгледала Доналд Џуниор, Ерик и Иванка! Дороти Кари потекнува од Белтурбет, во Ирска, и повеќе од 30 ...

Еве како Трамп сепак би можел да остане без претседателската фотелја

Точка - 12.11.2016

Иако победи на гласањето на 8-ми ноември и понатаму постои теоретска можност Доналд Трамп да не се всели во Белата куќа како претседател на САД. Сè зависи од електорите кои со својата одлука можат да направат пресврт во резултатот.

Трамп добива двојник: Како се прави восочната фигура на новоизбраниот претседател на САД

Точка - 12.11.2016

Восочната фигура на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ќе биде поставена во музејот за восочни фигури "Мадам Тисо" во Лондон, јавува "Reuters". Дури и пред изборите во САД, музејот направил глинени фигури од републиканецот Доналд Трамп и ...

Трамп: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

Сител - 12.11.2016

САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Вол стрит џорнал“.

Трамп: Ако САД го нападнат Асад може да дојде до војна со Русија

Канал5 - 12.11.2016

САД би можеле да влезат во војна со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ал Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Доколку Соединетите Американски Држави го нападнат Асад, “би можело да дојде до судир со ...

Човекот кој можеше да го победи Доналд Трамп: Тој е измамник!

Точка - 12.11.2016

„Се надевам дека грешам, но мислам дека тој е измамник и неговите изјави дека ќе се залага за работничката класа ќе се покажат како празни зборови“, вели Берни Сандерс за Доналд Трамп. Еден од претендентите на кандидатурата во Демократската партија ...

ЗЛАТНО ВЕЦЕ И КИНО: Како изгледа 80-милионската летечка палата на Трамп (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 12.11.2016

Претседателскиот авион е обична едрилица во споредба со „боингот“ на Трамп Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го делат само неколку месеци од моментот кога официјално ќе ги добие клучевите за Белата куќа и претседателскиот авион „Ер ...

Трамп “реалист” во првото интервју: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

Локално - 12.11.2016

САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Вол стрит џорнал“.

Трамп и медиумите: Тотално промашување

Локално - 12.11.2016

Мнозинството т.н. меинстрим медиуми уште се опоравува од „шокот“ по победата на Трамп. Како беше можна толкава грешка? – прашуваDW. Бројни влијателни медиуми во САД во пресрет на изборите во САД беа сигурни: Хилари Клинтон ќе биде нов претседател.

Три од децата на Доналд Трамп ќе го преземат управувањето на неговата компанија

Локално - 12.11.2016

Органиезацијата Трамп “соопшти дека истражува нови бизнис структури со цел пренесување на менаџерската контрола врз компанијата на три од децата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и тим на менаџери, пренесува Reuters.

Станува жешко – Јункер: Изборот на Доналд Трамп преставува ризик за односите САД и ЕУ

Локално - 12.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД претставува ризик за односите меѓу ЕУ и САД, пренесува Reuters. “Изненадувачкиот победник на изборите во САД е несоодветен за ЕУ и за тоа ...

Фјури го поддржа Трамп и рече дека и тој би можел да биде претседател

IPON - 12.11.2016

Светскиот шампион во тешка категорија, Тајсон Фjури, го поддржа новиот претседател на САД Доналд Трамп. Боксерот застана зад ексцентричниот богаташ, кој ја победи Хилари Клинтон, и посочи дека размислува да влезе во политиката.

Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот

Локално - 12.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската партија.

Зошто не го познаа воопшто!? Медиумските централи се опкружуваат со себеподобни …

Локално - 12.11.2016

Новинарите живеат во балон со филтриран воздух и не ги претставуваат веќе оние слоеви од населението, кои се чувствуваат неразбрани и напуштени, вели германски медиумски експерт по повод грешните прогнози за Трамп.

Историчар, кој ја препозна победата на Трамп, предвиде дека тој ќе биде отстранет преку импичмент

Локално - 12.11.2016

Политичкиот историчар и професор Алан Лихман кој предвиде победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, изјави дека тој ќе биде, исто така, отстранет од власт преку импичмент, пишува The Hill, . “Ќе направам нова прогноза.

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

Локално - 12.11.2016

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од некој Трамп

Позитив.мк - 12.11.2016

Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва по изборите. Тој порача дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои раце, пренесе „Раша тудеј“.

Дознајте што работи најмалдата ќерка на Доналд Трамп

Република - 12.11.2016

Бизнис магнатот и претседателот на САД, Доналд Трамп има пет деца. Најмладата ќерка на Доналд Трамп, Тифани има 23 години и дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го добил од бракот со втората по ред негова ...

Баба Милка ги чувала децата на Трамп: За секој роденден ми даваше по 1.000 долари

МК News - 12.11.2016

Баба Милка од Белград, која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. – Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, сè е природно кај него.

Баба Милка ги чувала децата на Трамп: За секој роденден ми даваше по 1.000 долари

Скопје инфо - 12.11.2016

Баба Милка од Белград, која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. – Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, сè е природно кај него.

Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот

Република - 12.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската партија.

Бан Ки Мун убеден дека Трамп ќе ги промени ставовите по победата

Позитив.мк - 12.11.2016

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа телефонски разговараше со избраниот претседател на САД Доналд Трамп и му ја честитао победата, пренесе ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Светската организација.

Дали ќе има спогодба за случајот „Универзитет Трамп“?

Репортер - 12.11.2016

Адвокатите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп се согласија да почнат разговори за спогодба околу тужбата за наводна измама поврзана со поранешниот Универзитет Трамп, пишува Гласот на Америка .

Неизвесен изборот на Лос Анџелес за домаќин на Олимписките игри во 2024 година поради Доналд Трамп?!

Press24 - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД би можел да влијае врз шансите на Лос Анџелес за добивање организација на Летните олимписки игри во 2024 година. Најголем проблем би можело да бидат навредите на Трамп за муслиманите и за Мексиканците, ...

Јункер: Изборот на Трамп е фундаментален ризик за односите Европа - САД

Фактор - 12.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД претставува ризик за односите меѓу ЕУ и САД. „Изненадувачки победник на изборите во САД е несоодветен за ЕУ и за тоа како работи“, изјави ...

(ВИДЕО) Костовски: За Трамп гласаше обичната работничка класа

Репортер - 12.11.2016

Да ја направиме Америка повторно голема“ е слоганот за кои се смета дека му донесоа победа на Трамп, вели Андреја Стојковски од Македонскиот центар за европско образование, во дебатата на ТВ21 .

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа кога Трамп се вози во формула

Репортер - 12.11.2016

Поранешниот шампион во Ф1 трките и еден од најуспешните Американци во мото спортовите на сите времиња го возеше новиот претседател со својата формула. ...

Решете го ова: Што имаат заедничко Хилари, Ноле и Трамп?!

За Се - 12.11.2016

На социјалните мрежи се појави загатка поврзана со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, неговата противкандидатка Хилари Клинтон, како и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Обидете се да ја решите.

Доналд Трамп изигра многу филмски улоги, сега ја има улогата на својот живот

Фактор - 12.11.2016

Со изборот за претседател на САД Доналд Трамп ја доби улогата на својот живот. Настапите на големиот и малиот екран, меѓутоа, не се странски за новоизбраниот шеф на државата, пишува во „Дејли експрес“.

Важно да е Американец: Косово брзо ја преболе Хилари и се сврте кон Трамп

Република - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД најверојатно ништо нема да промени кога станува збор за односот помеѓу Србија и Косово, иако очекувањата на граѓаните на Србија се во таа насока, пишува Блиц.

Мора да се испере за кажаното – Ќе се изненадите со кого се се слушна Трамп

Репортер - 12.11.2016

Новиот претседател на САД Доналд Трамп по победата на изборите, во минативе два дена имал телефонски разговори со лидери на десет земји. Трамп разговарал со лидерите на Ирска, Турција, Индија, Јапонија, Мексико, Египет, Израел, Австралија и Јужна ...

Јункер: Изборот на Трамп е фундаментален ризик за односите Европа – САД

Стандард - 12.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД претставува ризик за односите меѓу ЕУ и САД. „Изненадувачки победник на изборите во САД е игнорантен за ЕУ и за тоа како работи“, изјави ...

(ВИДЕО) Реакција на Бетмен, Спајдермен, Супермен на победата на Трамп

Репортер - 12.11.2016

Веќе пишувавме дека американскиот џет сет главно негативно реагираше на победата на Доналд Трамп, но еве како некои од најпопуларните холивудски херои ја прифатија оваа вест. Ова видео е измонтирано за да го покаже расположението на добар дел на ...

Трамп телефонски се слушнал со Бан Ки-мун

Нетпрес - 12.11.2016

Генералниот секретар на ОН изрази уверување дека Светската организација и САД ќе ги задржат своите традиционално здрави врски и ќе соработуваат за постигнување мир, безбедност и одржлив развој и почитување на човековите права во целиот свет.

Ноќните програми, еден ден по победата на Трамп

Оff.net - 12.11.2016

Веројатно единствена група на луѓе на кои им беше подеднакво тешко како и на Хилари да ја признаат победата на Трамп, беа водителите на ноќни шоуа низ САД. Сепак тие се помирија со тоа што се случи, кој колку може. Конан, Колбер, Би, Ноа...

ДАЛИ САД ЌЕ ГО ПРЕЖИВЕЕ ТРАМП? Бафет вели 100%!

Фактор - 12.11.2016

Американскиот милијардер Ворен Бафет кој го критикуваше Доналд Трамп во текот на кампањата, е оптимист кога се работи за иднината на земјата. Бафет оценил дека пазарот на акции долгорочно ќе расте без разлика на изборниот резултат.

Трамп ќе војува против „Исламска држава“, не против Асад

Стандард - 12.11.2016

По инаугурацијата, Доналд Трамп има намера да се фокусира во Сирија врз борбата со „Исламска држава“, а не врз обидите да биде соборен претседателот Башар Асад. Тоа Трамп го изјави во првото интервјуто за весникот Волстрит журнал, откако беше избран ...

Ватикан избра страна: Му честита на Трамп и побара од Бога да му подари просветлуваење

Република - 12.11.2016

По првите честитки на победата на Трамп што му ги упатија претседателот на Русија, Владимир Путин, британската премиерка Тереза Меј и унгарскиот премиер Воктор Орбан, се јави и Ватикан, пренесува Ројтерс.

Трамп телефонираше со светските лидери: Ќе се изненадите на кого и зошто му се јави новиот претседател на САД

Press24 - 12.11.2016

Новиот претседател на САД Доналд Трамп по победата на изборите, во минативе два дена имал телефонски разговори со лидери на десет земји. Трамп разговарал со лидерите на Ирска, Турција, Индија, Јапонија, Мексико, Египет, Израел, Австралија и Јужна ...

ТРАМП ОДЛУЧИ: Бизнис империјата оди во раце на ...

Фактор - 12.11.2016

Доналд Трамп, кој беше избран за претседател на САД, ќе го предаде својот бизнис на 3 однеговите деца, објавија во соопштението од „The ​​Trump Organization“, пренесоа светските медиуми. Компаниите на милијардерот ќе преминат под контрола на ...

Трамп ќе го предаде бизнисот на три од своите деца

Стандард - 12.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ќе го предаде својот бизнис на три од своите деца, јави Ројтерс. „Организацијата Трамп“ соопшти дека за целта проучува создавање на нови структури.

(ФОТО) ЛУКСУЗ БОЛИ ГЛАВА: Направете тура низ домот на Доналд Трамп во Трамп Тауер

Фактор - 12.11.2016

Доналд Трамп беше избран за 45-тиот претседател на САД, затоа овие денови неговото име е во сите медиуми. Ние нема да ги коментираме неговите политички намери, а ќе ве прошетаме во неговиот дом.

Суперхероите за Трамп: Еве како Бетмен, Спајдермен, Супермен и останатите реагираа на резултатите од изборите (ВИДЕО)

Press24 - 12.11.2016

Веќе пишувавме дека американскиот џет сет главно негативно реагираше на победата на Доналд Трамп, но еве како некои од најпопуларните холивудски херои ја прифатија оваа вест. Ова видео е измонтирано за да го покаже расположението на добар дел на ...

Јас сум Арап и на многумина од нас ни е мило што Трамп победи

Оff.net - 12.11.2016

Не е дека имаме некаква друга претстава за Трамп. Трамп е егоистичен расист шовинист кој, во рационален свет, не би требало да има каква било власт. Ама па од друга страна, не би требала ни Хилари Клинтон.

САД против светот: Америка на Трамп и новиот светски поредок

Стандард - 12.11.2016

Големиот пораз на Хилари Клинтон и победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД е пресврт не само за американската политика, но и за целиот светски поредок, пишува Financial Times во својата анализа.

Џон Војт сака Трамп што побрзо да го крене ѕидот со Мексико

Стандард - 12.11.2016

Повик кон Доналд Трамп побрзо да го исполни ветувањето за кревање ѕид долж границата со Мексико упати 77-годишниот актер Џон Војт, таткото на Анџелина Џоли, пренесе Vulture. За разлика од ќерка си, на овие избори тој ги поддржи републиканците, а не ...

„Тајмс“ : Трамп ќе ја остави Европа сама да се брани од Русија

Press24 - 12.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја менува позицијата на САД кон Европа кога станува збор за одбраната, оставајќи им на своите европски сојузници сами да се бранат од Русија, пишува лондонски „Тајмс“.

Берлускони: Трамп го сфати фундаменталното за односите со Русија

Руска реч - 12.11.2016

Доналд Трамп, кој беше избран за претседател на САД, ја сфати фундаменталната работа дека Русија мора да се смета за полноправно западна земја и несогласувањата со неа треба да се решаваат во духот на соработката и пријателството, изјави поранешниот ...

Што понатаму за Демократите?

Оff.net - 12.11.2016

Милиони Американци во вторникот гласаа против, изразувајќи го своето остро противење на економскиот и политички систем што ги става богатите и корпоративните интереси пред нивните. Јас силно ја подржував Хилари Клинтон, и водев кампања во нејзина ...

Трамп и либералниот гнев што остана заробен меѓу либералите

Оff.net - 12.11.2016

"Либералите беа бесни на Трамп и го искажаа својот бес во сајбер-просторот. Тоа немаше никаков ефект бидејќи алгоритмите се погрижија тие да им се обраќаат само на луѓето кои и онака се согласуваа со нив," порачува Адам Куртис во неговиот ...

Првиот странски политичар го посети Трамп

Репортер - 12.11.2016

Некогашниот лидер на „Брегзит“ Најџел Фараж го посети новиот претседател Доналд Трамп. Тој беше во обиколка на „Трамп тауер“ седиштето на семејството Трамп во Њујорк, а како што им соопшти на собраните новинари, тој тука е само туристички.

СПОНЗОР НА ХАОСОТ: Џорџ Сорос на улица сака да го сруши милијардерот Трамп?

Фактор - 12.11.2016

Протестите против Доналд Трамп не престануваат и се се понасилни. Повеќе илјади луѓе се собраа во 15 градови ширум Америка, од Њујорк преку Бостон и Чикаго, до Лос Анџелес. Еден од организаторите на протестите е организацијата Moveon.org, зад која ...

Јово Бурне, Македонецот кој му ја донесе победата на републиканецот: Трамп ќе ја почитува волјата на македонскиот народ

Република - 12.11.2016

Доналд Трамп јавно и се извини на Србија за бомбардирањето во 1999 година за кое тој сметаше дека е една од најкатастрофалните грешки на тогашната администрација на Бил Клинтон. Како што можевме да бидеме сведоци на интервјуто на еден од најблиските ...

Медиум: ЕУ се плаши од несогласување со Трамп околу Русија

Руска реч - 12.11.2016

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во неделата вечер на итен состанок во Брисел ќе разговараат за тоа како да градат односите со САД околу клучните прашања како што се Русија и Иран, соопштува „Вол Стрит Џурнал“.

Уапсени двајца мажи кои нападнале симпатизер со плакат на Доналд Трамп

Стандард - 12.11.2016

Двајца мажи биле уапсени во државата Конектикат, откако нападнале човек што носи предизборен плакат на Доналд Трамп, пренесе локалното издание Hartford Courant. Попладнето полицаец набљудувал од патролното возило паркирано зад полициската станица, ...

Њујорк тајмс: Како згрешивме околу Трамп?

Оff.net - 12.11.2016

Постои гнев на обичниот народ кон статус-кво во политиката кој меинстрим политичките новинари едноставно не го разбираат, и за да биде болката поголема Трамп им се случува на медиумите само неколку месеци откако истите овие медиуми ја направија ...

Трамп ги откри плановите за Сирија: Приоритет ми е да ги уништам ИСИС, а не да го симнам Асад од власт!

Пулс24 - 12.11.2016

САД би можеле да дојдат до сукоб со Русија ако го нападнат сиријскиот претседател Башар ал Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за Вол Стрит Журнал. Мојот став беше, вие се борите против Сирија, Сирија се бори ...

Телефонски разговор Бан – Трамп

Lider - 12.11.2016

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа телефонски разговараше со избраниот претседател на САД Доналд Трамп и му ја честитао победата, пренесе ТАСС, повикувајќи се на прес-службата на Светската организација.

По Трамп на Европа и се заканува популистичко цунами

Lider - 12.11.2016

Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, популистичкото цунами кое пред неколку месеци се чинеше бизарно, станува реалност, а последиците за европското политичко миље можат да бидат ...

Американската република падна, фашизмот може да почне

Lider - 12.11.2016

Електоратот одлучи да живее во светот на Трамп. Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД е пораз на републиката и победа на авторитаризмот, расизмот и мизогинијата. На 20 јануари во 2017 година ќе се простиме од претседател кој беше чесен, ...

Германија ќе ги издржи Трамп и Брегзит

Lider - 12.11.2016

Глобалните економски движења поврзани се со неизвесност по изборите во САД и одлуката за излегување на Велика Британија од Европската унија. Сепак, гледано краткорочно, германската економија нема да почувствува големи последици, објави германскoто ...

Џек Ма: Трамп? Може да биде катастрофа!

Lider - 12.11.2016

Доналд Трамп ќе мора да работи со Кина, во спротивно ризикуваме „катастрофа“, предупреди Џек Ма, сопственикот на Алибаба. Според неговите зборови, здрав и позитивен однос помеѓу првите две светски економии би можел да реши многу проблеми.

Жан-Клод Јункер: Треба да го научиме Трамп што е Европа

Пулс24 - 12.11.2016

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер изјави дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД претставува ризик за односите меѓу ЕУ и САД, пренесоа агенциите. „Изненадувачкиот победник на изборите во САД е несоодветен за ЕУ и ...

(ВИДЕО) Србите направија песна за Доналд Трамп

еМагазин - 12.11.2016

По песнатата за рускиот претседател, Владимир Путин, во Србија е направена и песна за новиот претседател на САД, Доналд Трамп. Очигледно е дека Трамп станува се популарен во Србија, а тамошните медиуми веќе анализираат дека Србија ќе има голема ...

Брутален обид за оцрнување неистомисленици

СПФМ - 12.11.2016

[Рецензија: Цел свет разбра дека ќе има промени во меѓународните односи, само Соросоидите никако да разберат] Насловот на текстот што го рецензираме е тенденциозен и дезинформирачки, бидејќи лепи етикети на луѓе, означувајќи ги како „соросоиди“, ...

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

Телевизија Нова - 12.11.2016

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од ...

Руди Џулијани кандидат за нов државен секретар во Стејт департментот

Телевизија Нова - 12.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани е водечки кандидат за нов државен секретар на САД, во Стејт департментот, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на извори во Републиканската партија.

Јункер: Трамп може да ги наруши односите на САД со ЕУ

Телевизија Нова - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов претседател, носи ризик од нарушување на односите на САД со ЕУ, како „фундаментално, така и структурно“, изјави во Луксембург, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

Трамп: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

Телевизија Нова - 12.11.2016

САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Вол стрит џорнал“.

Трамп: Доколку го нападнеме Асад ќе се судриме со Русија

Либертас - 12.11.2016

САД можно е да дојдат во судар со Русија доколку го нападнат сирискиот претседател Башар ел-Асад, изјави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Вол стрит џорнал“.

Јункер: Трамп може да ги наруши односите на САД со ЕУ

Либертас - 12.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов претседател, носи ризик од нарушување на односите на САД со ЕУ, како „фундаментално, така и структурно“, изјави во Луксембург, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

Симпсонови ја предвидоа победата на Трамп уште пред 16 години

Exclusive.mk - 12.11.2016

Симпсонови имаат нешто за предвидување на иднината, но можеби и тие се изненадија од предвидувањето дека Доналд Трамп ќе биде претседател на Америка. Како што светот се обидува да се помири со фактот дека Дналд Трамп ќе биде на чело на САД, излегува ...

Колумбискиот претседател и Трамп се договорија да ја развиваат билатералната соработка

Либертас - 12.11.2016

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос и избраниот за претседател на САД Доналд Трамп се договорија да ја развиваат соработката меѓу нивните земји, пренесе ТАСС. „Разговаравме со … Трамп.

ЗА ЛУЃЕ СО СИЛНО СРЦЕ! Емили Ратајковски ги покажа голите гради: Мое тело, мој избор! (ФОТО 18+)

Exclusive.mk - 12.11.2016

Важи за една од најубавите и најпровокативните жени во светот. Младиот модел Емили Ратајковски постојано објавува провокативни фотографии од своето жешко тело. Зборот совршенство е прва асоцијација за оваа убавица. Слатка, секси и неодолива..

Омилениот балкански зет, Доналд

Либертас - 12.11.2016

Веста за изборот на Трамп за претседател на САД, тој најголем виц за политиката раскажан во последниве стотина години, ме затече на еден од познатите савски сплавови во Белград, во друштво на три-четворица познајници, белградски кафеански маратонци, ...

Трамп се сретна со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом

24 Вести - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

24 Вести - 11.11.2016

Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, по американските избори и даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои раце, пренесе „Раша тудеј“.

Нови моменти во случајот „Универзитет Трамп“

Глас на Америка - 11.11.2016

Адвокатите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп се согласија да почнат разговори за спогодба околу тужбата за наводна измама поврзана со поранешниот Универзитет Трамп Претходно, во судот во Сан Диего, Калифонија, тие се обидоа да го поместат ...

Дали знае некој кој е Доналд Трамп?

Нова ТВ - 11.11.2016

Од дописникот на НОВА од Вашингтон, Биљана Секуловска Доналд Трамп е една од најголемите енигми воопшто, на светската политичка сцена. Иако неговите ставови се познати и тешко проголтани, далеку од сварени, сепак никој не би се обложил дека се што ...

Грчки Американци во тимот на Трамп – ќе влијаат ли на Македонија

Нова ТВ - 11.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп за време на својата кампања во својот тим имаше повеќе советници со грчко- американско потекло. Дали и како советниците ќе влијаат во неговата надворешна политика и односите помеѓу Македонија и Грција? ...

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Алсат-М - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Трамп да не го третира НАТО како бизнис организација

Р.С.Европа - 11.11.2016

Министерката за одбрана на Германија Урсула вон дер Лајен му препорача на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп премногу да не му се доближува на рускиот претседател Владимир Путин и да го третираНАТО како сојуз на земји истомисленички, а не ...

Доналд Трамп: „Ана Ивановиќ е најубавата спортистка што сум ја видел“

Хитпортал - 11.11.2016

Новиот претседате на САД, Доналд Трамп, неодамна откри дека најубава спортиска му е српската тенисерка Ана Ивановиќ. „Таа е најубавата спортистка која сум ја видел. Едноставно најубава“, изјави Трамп кога ја запозна Ана.

Погледнете во каков луксуз живее поранешната сопруга на Доналд Трамп

Хитпортал - 11.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД, се женеше три пати. Неговата втора сопруга, Марла Мејплс, прво му била љубовница. Марла е филмска актерка, а со Трамп се венчала во 1993 година, а во 1999 година му ставиле крај на бракот.

Оланд одржа телефонски разговор со Трамп

Р.С.Европа - 11.11.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска разговараше телефонски со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Во соопштението од Елисејската палата се вели дека Оланд и Трамп ја споделиле „желбата да работат заедно“, и дека разговорот ...

Иран очекува Трамп да го прифати нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 11.11.2016

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф рече дека верува оти следната администрација на САД ќе го прифати нуклеарниот договор потпишан од Техеран и светските сили, иако новоизбраниот претседател Доналд Трамп вети дека ќе го ...

Зголемен број на случаи на насилство поради омраза по победата на Трамп

Deutsche Welle - 11.11.2016

Во училиштата во САД е зголемен бројот на пријави за исцртани графити со свастики и случаи на меѓурасна тензија по победата на Трамп. Исто така, зголемен е и бројот на случаи на насилство поради омраза.

Суперхероите реагираат на победата на Доналд Трамп (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2016

Најголемите херои на Америка во живо го гледаат прогласувањето на четириесет и петтиот претседател на Соединетите Американски Држави... ...

Како светот реагираше на триумфот на Трамп (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 11.11.2016

Доналд Трамп стана 45-от претседател на Соединетите Американски Држави, а светските медиуми различно ја дочекаа веста што по којзнае кој пат ја потврди изреката „Само во Америка“ (Only in America).

Трамп во Конгресот: Ќе направиме некои апсолутно спектакуларни нешта (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2016

Доналд Трамп, новоизбраниот американски претседател, се сретна денес со републиканските лидери во Конгресот, и по средбата изјави дека неговите три приоритети се емиграцијата, здравството и работните места. „Имаме многу работа.

Потпиша нов договор во Шведска за да не се врати во САД додека Трамп е претседател

МКД - 11.11.2016

Американската фудбалерка, Ела Масар потпиша нов четири годишен договор со шведскиот клуб Росенгард за да не се врати во САД додека Доналд Трамп е претседател. Во интервју за шведскиот весник „Сидсвенскан“, Ела Масар објаснува дека потпишала нов ...

Сандерс: Гласот на белите работници за Трамп е срам за демократите (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2016

Човекот кој ѝ се спротивстави на Хилари Клинтон на демократските предизбори, сенаторот Берни Сандер, изјави денес дека сака да ѝ помогне на својата партија повторно да ја изгради базата оценувајќи дека е „срамота за партијата“ тоа што милиони бели ...

Од „срам за Америка“ до „паметен и брилијантен“: саудискиот принц смени мислење за Трамп

МКД - 11.11.2016

Саудискиот принц Алвалид бин Талал се премисли во врска со Трамп по неговата победа на изборите: иако претходно го нарекуваше „срам за Америка“, сега ги величи неговата „памет и брилијантност“ и бара гаранции дека „арапскиот свет“ ќе остане ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Доналд Трамп (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2016

Американскиот свиркач и поранешен службеник во разузнавачките служби Едвард Сноуден ѝ се обрати на јавноста преку стрим во живо по претседателските избори во САД за безбедносните прашања. Тој одговараше на прашања кои му беа поставени преку ...

„Патувајте за САД додека се` уште можете!“

Факултети - 11.11.2016

Најголемата јорданска авио компанија, Ројал Јорданиан, го искористила контроверзниот коментар на Доналд Трамп дека на муслиманите треба да им се забрани влез во Америка и го направила најинтересниот слоган за реклама.

Џорџ Р.Р. Мартин: „Убаво ви кажав дека доаѓа зимата“

Факултети - 11.11.2016

Зимата конечно дојде и тоа не само во Вестерос туку и во Америка, вели писателот Џорџ Р.Р.Мартин. Мартин на претседателските избори ѝ даде поддршка на Хилари Клинтон, па поради победата на Трамп со јавноста соопшти огорчен пост на социјалните мрежи.

Како Фејсбук му помогна на Доналд Трамп да стане претседател?

Факултети - 11.11.2016

Марк Цукерберг во текот на оваа година дал изјава на годишната конференција на компанијата : „Слушам гласови кои повикуваат на градење ѕидови и оддалечување на луѓето со користење етикети како „другите““ - се работи за прикриена изјава која се ...

Брегзит, Трамп... Што е следно?

Факултети - 11.11.2016

После прилично изненадувачкиот успех во Велика Британија и Америка, на мета на популистите се наоѓаат уште пет земји кои ги очекуваат избори - Италија, Австрија, Холандија, Франција и Германија.

Сноуден порача од Москва да не се плашиме од Трамп

+инфо - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори порача сите заедно да ги градат промените. Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и ...

Имотот на Трамп ќе го управува независна финансиска институција додека тој е претседател

Капитал - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Идивиди - 11.11.2016

Њујорк, 11 ноември 2016 (МИА) - Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

А1 On - 11.11.2016

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста. Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на ...

Трамп ќе го предаде својот имот на управување на независна финансиска институција

А1 On - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Трамп: Треба што поскоро да се зафатиме со работа- ова се неговите 3 приоритети

БркајРабота - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

А1 On - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

+инфо - 11.11.2016

Со имотот на Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска комисија. Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува ...

Забранети прелети околу „Трамп тауер“

+инфо - 11.11.2016

Федералните воздухопловни власти на САД вчера ја прогласија областа околу кулата „Трамп тауер" за зона забранета за прелетување. Федералните воздухопловни власти на САД вчера ја прогласија областа околу кулата „Трамп тауер" за зона забранета за ...

Трамп се сретна со репибликанските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом

А1 On - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом наамериканскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

Џулијани: против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

ТВ21 - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Трамп се сретна со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом

Идивиди - 11.11.2016

Вашингтон, 11 ноември 2016 (МИА) - Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан.

Цукенберг: Лудост е да се каже дека Фејсбук помогнал во победата на Трамп

А1 On - 11.11.2016

Основачот на Фејсбук Марк Цукенберг денеска ги демантираше медиумските написи дека таа социјална мрежа придонела за растот на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, јави Би-Би-Си.

Трамп: Нема да ве изневерам, ќе обавам одлична работа

Попара - 11.11.2016

Доналд Трамп и се обрати на нацијата по прогласувањето на победа на претседателските избори и им се заблагодари на сите кои му помогнале на „тешкиот пат“. Тој се обрати на „милионите жени и мажи кои ја сакаат својата земја“ и кажа дека е тука за да ...

Филмови каде што се појавил Трамп (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 11.11.2016

Доналд Трамп има гостувано во неколку филмови и серии, секаде глумејќи се самиот ...

Руските тајкуни среќни, победата на Трамп ќе ја вивнало нивната економија

+инфо - 11.11.2016

Двете најголеми берзи во Русија скокнаа приближно за 2 отсто во средата. Руските инвеститори се надеваат дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ќе ги подобри односите со Западот, што би ја вивнало нивната економија.

Колку „тежи“ најбогатиот светски лидер?

Кајгана - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп важи за еден од најбогатите лидери во светот, објави Forbes. Трамп секако спаѓа во редот на најбогатите светски претседатели со нето богатство кое изнесува 3,7 милијарди долари, покажа истражувањето на ...

Телефонски разговор Оланд – Трамп

А1 On - 11.11.2016

Шефот на француската држава Франсоа Оланд денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, јави дописникот на МИА од Париз. Во соопштението од Елисејската палата објавено по разговорот се наведува дека Оланд и ...

Мексико прифаќа разговори за НАФТА, но не и нови преговори

А1 On - 11.11.2016

Мексиканската влада е подготвена за разговори околу Северноамериканската спогодба за слободна трговија (НАФТА), со новиот претседател на САД Доналд Трамп, изјави денеска мексиканскиот министер за економија Илдефонсо Гуахардо.

Белата куќа е премала за него: Еве како изгледа домот на Доналд Трамп!

Попара - 11.11.2016

Откако ќе ги погледнете фотографиите во продолжение, ќе сфатите дека Белата куќа можеби е премала за новиот претседател на САД Доналд Трамп. Погледнете како изгледа неговиот ...

Шешељ во Собранието на Србија пушти песна за Трамп

Balkan Insight - 11.11.2016

Лидерот на Српската радикална партија (СРП) и обвинет за воени злосторства, Воислав Шешељ, во српското собрание пушти обработка на националистичка песна, со стихови кои го величат Доналд Трамп како херој ...

Трамп телефонски разговарал со Меркел

+инфо - 11.11.2016

Разговорите биле околу понатамошната соработка меѓу Берлин и Вашингтон, но во соопштението не се изнесуваат повеќе детали. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска оствари телефонски разговор со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Доналд Трамп

Кајгана - 11.11.2016

Едвард Сноуден ѝ се обрати на јавноста по резултатите од претседателските избори во САД, упатувајќи порака дека луѓето не треба да се надеваат во Обама, ниту да се плашат од Доналд Трамп. Тој одговараше на прашања што луѓето му ги поставуваа преку ...

На Доналд Трамп навистина му се брза да влезе во Белата Куќа!

Авто Магазин - 11.11.2016

Не можејќи да го дочека новиот Кадилак што специјално за него се подготвува, Доналд Трамп отиде на состанокот со Обама во Белата Куќа со - тркачки болид. Возач лично му беше Марио Андрети, кој е и горд сопственик на двоседот од инди-кар серијата.

Гордоста пред парите: Мексикански возач во Формула 1 го "откачи" спонзорот поради Трамп

Спортклуб - 11.11.2016

Мексиканскиот натпреварувач во Формула 1, Серхио Перез одлучи да ја прекина соработката со еден од своите спонзори поради шега на сметка на неговиот народ по изборот на Доналд Трамп за претседател на САД.

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

А1 On - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Телефонски разговор Оланд - Трамп

+инфо - 11.11.2016

Телефонскиот разговор траеше седум-осум минути и мина во добри услови, се наведува во соопштението. Шефот на француската држава Франсоа Оланд денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, јави дописникот на ...

Како е заштитен „Трамп тауер“, домот на новоизбраниот претседател на САД

+инфо - 11.11.2016

Облакодерот Trump Tower во кој се наоѓа домот на Доналд Трамп, е заштитен од земја и од воздух по неговата победа на претседателските избори во САД. Домот на Доналд Трамп, облакодерот Trump Tower, е заштитен од напад од земја и воздух, по неговата ...

Мексико прифаќа разговори за НАФТА, но не и нови преговори

+инфо - 11.11.2016

Спогодбата за слободна трговија, која ја имаат потпишано трите северноамериканаки држави- САД, Канада и Мексико, стапи во сила во 1994 година. Мексиканската влада е подготвена за разговори околу Северноамериканската спогодба за слободна трговија ...

Кју Клукс Кланот најави „победничка“ парада во Северна Каролина по изборите

Радио МОФ - 11.11.2016

Кју Клукс Кланот најави „победничка“ парада во Северна Каролина која треба да се одржи во декември за да се прослави победата на Трамп на претседателските избори. Групата го поддржа републиканскиот кандидат за претседател во април, кога нивниот ...

Доналд Трамп сака сарма и јаде од тенџере

+инфо - 11.11.2016

Исповед на баба Милка која ги чувала децата на Трамп кон крајот на седумдесеттите и во текот на осумдессеттите години Милка Милисављевиќ ги чувала двајцата синови на Доналд Трамп од бракот со Ивана.

Нереди на протестите против Трамп, се најавува граѓанска непослушност

Радио МОФ - 11.11.2016

Незадоволството од изборот на претседателот Доналд Трамп се претвори во неред на втората вечер протести во повеќе американски градови. Десетици илјади Американци најавија дека ќе протестираат и во следните денови.

„Клик плус“ дебата – бизнисмен или политичар- која е предноста на Трамп ?

ТВ21 - 11.11.2016

„Да ја направиме Америка повторно голема“ и „Заедно сме посилни“ се слоганите за кои се смета дека му донесоа победа на Трамп, вели Андреја Стојковски од Македонскиот центар за европско образование.

Со имотот на Трамп ќе управува финансиска институција

Точка - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Трамп ќе го предаде својот имот на управување на независна финансиска институција

Курир - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Сител - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

Сител - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

,,Шaрена револуција” и во Америка - Трамп се закани жестоко ќе се пресмета со Сорос

Алфа - 11.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов претседател ги активираше инсталациите на Џорџ Сорос во САД. Познато е дека милијардерот е голем поддржувач на демократите и еден од главните финансиери на фондацијата на Хилари и Бил Клинтон.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Сител - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Запалени знамиња, искршени излози - Џорџ Сорос започнува “шарена револуција“ во Америка

Сител - 11.11.2016

Невладината организација MoveON, која е под контрола на Џорџ Сорос уште истата вечер организираше протест пред штабот на Трамп, на кој се палеа американски знамиња и фотографии на Трамп. Во организација на нередите е и организацијата Black Lives ...

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „разгалени плачковци“

Точка - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа разгалени плачковци“, пренесе Политико.

Телефонски разговор Оланд - Трамп

Сител - 11.11.2016

Шефот на француската држава Франсоа Оланд денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, јави дописникот на МИА од Париз. Во соопштението од Елисејската палата објавено по разговорот се наведува дека Оланд и ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп...

Н.Македонија - 11.11.2016

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно ...

РАЗГОВОР ОЛАНД - ТРАМП: Искрени желби за соработка

Телеграф - 11.11.2016

Во соопштението од Елисејската палата објавено по разговорот се наведува дека Оланд и Трамп ја споделиле „желбата да работат заедно“ Шефот на француската држава, Франсоа Оланд, денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски ...

Ги чувала децата на Трамп - Баба Милка откри каков е навистина зад камерите

Сител - 11.11.2016

Баба Милка од Белград која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. - Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, се е природно кај него.

Џорџ Сорос започнува “шарена револуција“ во Америка, негови платеници насилно протестираат против волјата на народот- ...

Курир - 11.11.2016

Запалени контејнери, искршени излози, илјадници луѓе на улиците – ваква е сликата на улиците во големите американски градови еден ден откако Доналд Трамп беше избран за претседател на најголемата светска сила.

Неизвесен изборот на Лос Анџелес за домаќин на Олимписките игри во 2024 година поради Доналд Трамп?!

Курир - 11.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД би можел да влијае врз шансите на Лос Анџелес за добивање организација на Летните олимписки игри во 2024 година. Најголем проблем би можело да бидат навредите на Трамп за муслиманите и за Мексиканците, ...

Ел Чапо има одговор на планот за граничниот ѕид на Доналд Трамп

Канал5 - 11.11.2016

Хоакин Ел Чапо Гузман е меѓу скандалозните имињата кои изразија критика кон новиот претседател на САД Доналд Трамп, соопшти “Мирор”. Мексиканскиот водач на наркокартелот „Синалоа“ му ветил на Доналд Трамп дека познатиот ѕид нема да биде проблем.

Трамп се сретна со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом...

Н.Македонија - 11.11.2016

Трамп се сретна со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан.

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција...

Н.Македонија - 11.11.2016

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се ...

ИМАМЕ НОВ ХИТ: Србите му посветија песна на Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 11.11.2016

Засега авторот е непознат за јавноста Што тоа се сјае во Њујорк - тоа се прамените на главата на Доналд. Ој Доналде, залижи ги прамените, а Америко, подигни ги знамињата. Ова не се стихови од која било песна, туку од песната посветена на новиот ...

Трамп: Треба што поскоро да се зафатиме со работа- ова се неговите 3 приоритети

Курир - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

ЕВЕ ЗОШТО ТРАМП ЈА САКА СРБИЈА: Баба Милка ги чувала децата на претседателот (ФОТО)

Телеграф - 11.11.2016

Денес 85-годишната баба Милка се присетува на времето поминато во куќата на Трамп и вели дека тој е еден од најдобрите луѓе што ги запознала Откриена е причината зошто новиот претседател на САД има симпатии кон српскиот народ.

Џани Питела: Трамп е како вирус...

Н.Македонија - 11.11.2016

Џани Питела: Трамп е како вирус Го почитуваме изборот на американскиот народ. Но ова е тажен ден за целиот свет. Доналд Трамп е одраз на вирусот што длабоко ги инфицира нашите општества и во САД и во Европа.

Црнци претепуваат белец бидејќи гласал за Трамп

Точка - 11.11.2016

Само неколку дена откако Доналд Трамп бил избран за нов претседател на САД, на улиците на таа држава настанал општ хаос. Имено, по демонстрациите на западниот брег во Калифорнија, Орегон и Вашингтон, на кои неколку илјади демонстранти изразиле ...

Колку ќе заработува Трамп како претседател на САД ?!

Канал5 - 11.11.2016

Доналд Трамп е избран за 45 претседател на САД . Контроверзниот милијардер како претседател на Америка ќе има „мала “плата, според американските медиуми, годишната плата на Трамп ќе биде „само“ 400 000 долари, што е навистина „многу малку“ во ...

Нема специјален обвинител за Хилари Клинтон...

Н.Македонија - 11.11.2016

Нема специјален обвинител за Хилари Клинтон Изборниот штаб на Доналд Трамп соопшти дека засега не е разговарано за можност да се назначи специјален обвинител, што ќе испитува дали Хилари Клинтон ги прекршила законите како државна секретарка на САД ...

Прво во судница, па во Овалната соба...

Н.Македонија - 11.11.2016

Прво во судница, па во Овалната соба Доналд Трамп само неколку недели откако триумфира на изборите за претседател на САД би можел повторно да се најде во судница поради тужба за измама од бивши студенти на неговиот пропаднат универзитет „Трамп“.

Јункер: Ќе мора да го подучиме Трамп што е Европа и како функционира

Канал5 - 11.11.2016

Претседателот на ЕК Жан Клод Јункер денеска изјави дека изборот на Трамп за претседател е ризик за односите ЕУ-САД. Изборот на Трамп претставува ризик за влошување на меѓуконтиненталните односи во нивниот темел и структура - изјави Јункер.

ПОРАДИ ДОНАЛД ТРАМП: Лос Анџелес ја губи трката за ОИ?

Телеграф - 11.11.2016

Доналд Трамп е актуелен во сите сфери, на сите полиња, насекаде во светот. Спортот не е исклучок, а најновите анализи се однесуваат за изборот на градот домаќин на ОИ Новиот американски претседател Доналд Трамп доби огромно медиумско внимание и ...

Симпсонови сепак не ја предвидеа победата на Трамп

Mojo.mk - 11.11.2016

Голема е шансата во последниве денови, откако доби Трамп, да ја видовте сликата со која се тврди дека Симпсонови ја предвиделе победата на Њујоршкиот војвода Доналд Трамп. Според нив Симпсонови ја предвидеа победата на Трамп уште во 2000-та година.

ПОЗНАТО СЦЕНАРИО: Сорос ја активираше „шарената револуција“ и против Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 11.11.2016

Сценариото и начинот на дејствување се речиси идентични како и во Македонија. Кршење, демолирање, фрлање боја Изборот на Доналд Трамп за нов претседател ги активираше инсталациите на Џорџ Сорос во САД.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Алфа - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Над 2 милиони Американци потпишаа петиција за Хилари Клинтон

Канал5 - 11.11.2016

Повеќе од 2 милиони луѓе за 24 часа ја потпишаа онлајн петицијата со која од Електорскиот колегиум се бара за претседателка на САД да биде избрана Хилари Клинтон, а не Доналд Трамп кој освои повеќе електорски гласови.

Милијардерот ја открил најголемата тајна на Трамп: Но, не сметал дека еден ден може да стане претседател...

Точка - 11.11.2016

Милијардерот и основач на Virgin, Ричард Бренсон објави пост на својот блог за својата прва средба со Доналд Трамп и откри нешто за што Трамп му се доверил. Тој тврди дека Трамп ветил дека „остатокот од својот живот ќе го помине барајќи начин да им ...

Сноуден му порачал на светот: Не треба да се плашиме од некој Доналд Трамп!

Точка - 11.11.2016

"Не може да се надеваме во некој Обама или да се плашиме од некој Трамп, тоа е нешто што мора самите да го градиме", рекол Сноуден. Американскиот "свиркач" Едвард Сноуден по американските избори се обратил во јавноста преку видео во живо од Москва, ...

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Алфа - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Можниот кабинет на Трамп...

Н.Македонија - 11.11.2016

Можниот кабинет на Трамп Мајкл Флин, советник за национална безбедност: пензионираниот генерал-потполковник му помогна на Трамп да се поврзе со армиските ветерани. Тврди дека ја загубил функцијата директор на Агенцијата за воено разузнавање поради ...

Која криза?: Њујоршката берза никогаш подобра по победата на Трамп, единствено паднале акциите на Гугл и Фејсбук

Точка - 11.11.2016

Цените на акциите на њујоршката берза пораснале во четвртокот, и индексот на “Доу Џонс” бил највисок во историјата. Индексот "S&P 500" - "Standard and Poor", кој ги мери акциите на најголемите 500 претпријатија, исто така бил во зелената зона, а ...

Даунинг стрит 10: Фараж нема да биде посредник меѓу Лондон и Трамп

Сител - 11.11.2016

Кабинетот на британскиот премиер Тереза Меј категорично ги отфрли како неточни тврдењата дека привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединето кралство (УКИП) Најџел Фараж ќе биде посредник меѓу владата во Лондон и ...

Германската министерка за одбрана со порака до Трамп: Треба да знаеш на чија страна си, не смееш да ги заборавиш Крим и ...

Точка - 11.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп во повеќе наврати за време на неговата кампања го пофали Владимир Путин и го поставуваше прашањето „дали САД треба да ги брани своите сојузници од НАТО?“.

Јас сум муслиманка и имигрант и гласав за Трамп: Ова се моите причини

Точка - 11.11.2016

Азра К. Номани, поранешна новинарка на "Wall Street Journal" и основач на Муслиманското реформско движење, за "Washington Post" пишувала за тоа зошто гласала за Доналд Трамп. "Многу се зборува за тивките приврзаници на Доналд Трамп.

Првата војна на Трамп: Новиот претседател на САД пред најголемиот предизвик – “кланицата” Сирија

Точка - 11.11.2016

Претседателот на Сирија Башар ал – Асад е подготвен да соработува со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, изјавила Бутаина Шабан, една од најблиските советнички на Асад, пренесува британски „The Independent”.

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

Локално - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Локално - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Американската република падна, фашизмот може да почне

Локално - 11.11.2016

Електоратот одлучи да живее во светот на Трамп. Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД е пораз на републиката и победа на авторитаризмот, расизмот и мизогинијата. На 20 јануари во 2017 година ќе се простиме од претседател кој беше чесен, ...

По Трамп на Европа и се заканува популистичко цунами

Локално - 11.11.2016

Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, популистичкото цунами кое пред неколку месеци се чинеше бизарно, станува реалност, а последиците за европското политичко миље можат да бидат ...

Американскиот претседател ќе се спогодува за судскиот процес „Универзитетот Трамп“?

Локално - 11.11.2016

Адвокатите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп се согласија да почнат разговори за спогодба околу тужбата за наводна измама поврзана со поранешниот Универзитет Трамп. Претходно, во судот во Сан Диего, Калифонија, тие се обидоа да го поместат ...

Доналд Трамп му помогна на Кевин во Сам дома... Во кои сè филмови го гледавме?

Црнобело - 11.11.2016

Доналд Трамп, без разлика дали сте свесни или не, досега сме имале можност да го погледнеме во многу филмски сцени. Ова видео е краток приказ на сите пати кога сме го виделе во ...

(ГАЛЕРИЈА) Жените на Доналд Трамп

Локално - 11.11.2016

Новиот американски претседател си ја заработил славата на голем додворувач. Во 1977 година тој се жени за поранешниот модел Ивана Зелничкова (денес позната како Ивана Трамп). Бракот им завршува во 1991 година, а две години подоцна Трамп поминува ...

Ел Чапо има план за справување со граничниот ѕид на Доналд Трамп

Локално - 11.11.2016

Хоакин Ел Чапо Гузман е меѓу скандалозните имињата кои изразија критика кон новиот претседател на САД Доналд Трамп, соопшти “Мирор”. Мексиканскиот водач на наркокартел му ветил на Доналд Трамп дека познатиот ѕид нема да биде проблем.

DW: Германскиот министер за одбрана го повика Доналд Трамп да пројави цврстина кон Владимир Путин.

Локално - 11.11.2016

Германскиот министер за одбрана Урсула фон дер Лајен го повика новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп да заземе цврст став кон Русија, пренесе Deutsche Welle. “Трамп треба јасно да изјави на чија страна е: на страната на законот, светскиот ...

Забранети летови над облакодерот “Трамп Тауер”

Локално - 11.11.2016

Летовите над 58-катниот облакодер Trump Tower, кој е еден од симболите и на Големото јаболко, и на новиот претседател на САД – Доналд Трамп, веќе се забранети. Зградата, која се наоѓа наспроти Централ парк – на Петтата авенија, спаѓа во опсегот на ...

Трамп “тежок” 3,7 милијарди долари: Дали новиот американски претседател е најбогат светски лидер?

Локално - 11.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп се смета за еден од најбогатите лидери во Светот, тврди “Форбс”, кој го пресметрал неговото нето богатство. Трамп за претседателската кампања дал седум милиони долари од своите пари и се задолжил уште 48 ...

Сандерс: Или народот или Волстрит … Трамп е измама

Локално - 11.11.2016

Левичарскиот сенаторот Берни Сандерс изјави дека е “срамно” за Демократската партија, што милиони белци од работничката класа гласаа за Доналд Трамп. Сандерс, ривал на Хилари Клинтон на партиските избори за претседателската номинација, во интервју ...

“Билд”: Меркел стравува по изборот на Трамп

Локално - 11.11.2016

Новиот претседател на САД ja нарече нејзината политика кон бегалците “безумна” и “катастрофа”. По изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја очекуваат тепки времиња, германската канцеларка Ангела Меркел, пишува”Билд”.

Мразам, но гласам – зошто циничните политичари ја добиваат власта?

Локално - 11.11.2016

Во големата политика, личноста сеуште игра голема улога. Демократијата постои за да ги избираме најдостојните, но во пракса се покажува дека “темните” црти на личноста почесто се крунисани со успех.

Со имотот на Трамп ќе раководи независна финансиска институција

Репортер - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Кој ќе управува со богатството на Трамп?

Позитив.мк - 11.11.2016

Откако Доналд Трамп е избран за претседател на САД и во јануари следната година ќе положи свечена заклетва ќе треба да ги замрзне своите финансиски и бизнис активности и целосно да се посвети на позицијата, па прашање е кој ќе може да менаџира со ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Бриф - 11.11.2016

Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, по американските избори и даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои раце, пренесе „Раша тудеј“.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Press24 - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Трамп: Треба што поскоро да се зафатиме со работа- ова се неговите 3 приоритети

МК News - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

Другата страна на Трамп: Погледнете како се тепа новиот претседател на САД (ВИДЕО)

МК News - 11.11.2016

Во шоуто каде директори имаа по еден борец, кој се бореше за нив, и поради тоа што, во сплетот на околности и помалку местенки, борецот на Трамп победи и требаше да се исполни кладбата. Така на Винс му беше избричена ...

Демократите помогнаа да победи Трамп

Вечер Прес - 11.11.2016

Трамп победи во трката за претседател на САД затоа што тоа му го овозможи Демократската партија со тоа што ја кандидра Хилари Клинтон наместо Берни Сандерс Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД затоа што тоа му ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Нетпрес - 11.11.2016

– Не можеме да се надеваме на некој Обама или да се плашиме од некој Трамп, тоа е нешто што самите треба да го градиме, рече Сноуден, оценувајќи дека луѓето самите треба да ги креираат позитивните општествени промени.

Со имотот на Трамп ќе управува финансиска институција

Нетпрес - 11.11.2016

Нема специјален закон околу тоа прашање, но се подразбира дека кога претседателот стапува на должност, го предава својот имот на некоја финансиска институција која ќе управува со неговите средства, за да ја елиминира секоја можност од конфликт на ...

По Трамп на Европа ѝ се заканува популистичко цунами

Вечер Прес - 11.11.2016

Замислете наместо Барак Обама, Франсоа Оланд, Дејвид Камерон и Матео Ренци, на самитот на Г7 идната година да дојдат Доналд Трамп, Марин Ле Пен, Борис Џонсон, Бепе Грило. Сега е замисливо Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи ...

Баба Милка ги чувала децата на Трамп – откри каков е навистина зад камерите

За Се - 11.11.2016

Баба Милка од Белград која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. – Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, се е природно кај него.

На Америка ѝ се случува Македонија: Кога губи Сорос, започнува насилство – Шарени платеници против волјата на народот ...

Република - 11.11.2016

Запалени контејнери, искршени излози, илјадници луѓе на улиците – ваква е сликата на улиците во големите американски градови еден ден откако Доналд Трамп беше избран за претседател на најголемата светска сила.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Вечер Прес - 11.11.2016

Американскиот „свиркач" Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Вечер Прес - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси Со имотот на новоизбраниот американски ...

16 работи што Македонците ги очекуваат од Трамп

За Се - 11.11.2016

Трамп има голема фан база во Македонија, што е неспорно. Ако не станеше Трамп претседател на САД сигурно ќе победеше ако се кандидираше за градоначалник на Велес или ќе му дадевме некоја функција по желба.

Трамп тежи 3.7 милијарди долари, најбогат светски лидер

Денар - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп важи за еден од најбогатите лидери во светот, тврди магазинот Форбс. Трамп секако спаѓа во редот на најбогатите светски претседатели со нето богатство кое изнесува 3.7 милијарди долари, покажа ...

Баба Милка ги чувала децата на Трамп – Oткри каков е навистина зад камерите

Репортер - 11.11.2016

Баба Милка од Белград која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. – Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, се е природно кај него.

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „разгалени плачковци"

Вечер Прес - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа разгалени плачковци" Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против ...

Диктатурата паѓа на 11 Декември

Репортер - 11.11.2016

Оваа недела беше бурна на светската политичка сцена. Се одржуваа претседателските избори во Америка и секогаш овој настан го обременува со своето внимание целиот свет. Сепак не е сеедно кој ќе биде претседател на најмоќната држава во светот и треба ...

16 работи што Македонците ги очекуваат од Трамп

Репортер - 11.11.2016

Трамп има голема фан база во Македонија, што е неспорно. Ако не станеше Трамп претседател на САД сигурно ќе победеше ако се кандидираше за градоначалник на Велес или ќе му дадевме некоја функција по желба.

Хилари фотографирана првпат по изборите – еве што прави

Република - 11.11.2016

Хилари Клинтон, која ја загуби претседателската трка од Доналд Трамп, за првпат е видена по изборите. Нејзин фан и поддржувач се фотографирал со неа додека таа ...

Трамп веќе „потроши“ 337 млрд долари за еден ден

Денар - 11.11.2016

Вкупната пазарна вредност на обврзниците ширум светот е намалена за 337 милијарди долари во само еден ден. Победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ја подгреа загриженоста дека неговиот план за поттикнување на економскиот раст ќе ...

Цукенберг тврди: „Фејсбук“ не му помогна на Трамп да стане претседател

Република - 11.11.2016

Основачот на Фејсбук Марк Цукенберг денеска ги демантираше медиумските написи дека таа социјална мрежа придонела за растот на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, јави Би-Би-Си.

Веќе може да се купат матрјошки со ликот на Трамп

Фактор - 11.11.2016

Во продавници за сувенири во Москва веќе се нудат матрјошки со ликот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, пренесе РИА Новости. Случајно или не продавницата, која прва пушти матрјошки Трамп, е блиску до руското Министерство за надворешни ...

На Волстрит рекорд на индексот Dow Jones

Денар - 11.11.2016

Како последица на растот на цената во банкарскиот сектор, на Волстрит во четвртокот индексот Dow Jones го достигна најголемото искачување, додека пак Nasdaq индексот бележи пад заради менувањето на позициите на вложувачите поради победата на Доналд ...

(ВИДЕО) НОВ ХИТ: Србите му посветија песна на Трамп

За Се - 11.11.2016

Што тоа се сјае во Њујорк – тоа се прамените на главата на Доналд. Ој Доналде, залижи ги прамените, а Америко, подигни ги знамињата. Ова не се стихови од која било песна, туку од песната посветена на новиот претседател на САД, Доналд Трамп.

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

Нетпрес - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Сите филмови каде што се појавил Трамп (ВИДЕО)

Република - 11.11.2016

Доналд Трамп има гостувано во неколку филмови и серии, секаде глумејќи се самиот ...

ФОТО: Хилари фотографирана прв пат по изборите - еве што прави

Press24 - 11.11.2016

Хилари Клинтон која ја загуби претседателската трка од Доналд Трамп, е за прв пат видена по изборите. Нејзин фан и поддржувач се фотографирал со неа додека таа ...

Синот на Доналд Трамп заспал на неговиот победнички говор (ВИДЕО)

Press24 - 11.11.2016

Десетгодишниот син на Доналд Трамп, се досадувал за време на победничкиот говор на неговиот татко па скоро и заспал. Камерите го забележале однесувањето на момчето и набрзо завршило на ...

ВИДЕО: Погледнете како изгледа кога Трамп се вози во формула

Press24 - 11.11.2016

Поранешниот шампион во Ф1 трките и еден од најуспешните Американци во мото спортовите на сите времиња го возеше новиот претседател со својата ...

Руските инвеститори се надеваат дека победата на Трамп ќе ги подобри односите со Западот

Вечер Прес - 11.11.2016

Руските инвеститори се надеваат дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ќе ги подобри односите со Западот, што би ја вивнало нивната економија. Двете најголеми берзи во Русија скокнаа приближно за 2 отсто во средата, ретки ...

Кои познати личности ја напуштаат САД после победата на Трамп?

Актуелно24 - 11.11.2016

За време на преседателската кампања, многу од холивудските ѕвезди кои живеаат во Америка ја подржаа кандидатурата на Хилари Клинтон. Меѓу најголемите познати личности можеме да ги споменеме Мадона, Џенифер Лопез, Кејти Пери, Џеј Зи и Бионсе, Мерил ...

Цукенберг: Фејсбук не му помогна на Трамп да стане претседател

Нетпрес - 11.11.2016

На трибина за новите технологии во Калифорнија, Цукенберг рече дека Фејсбук не треба да се смета за одговорен за такво нешто. – Идејата дека лажните вести на Фејсбук влијаеле на резултатот од изборите е многу луда идеја .Ако во тоа верувате, мислам ...

Можеби многу познати го мразат, но овие секс бомби го обожаваат Трамп (ГАЛЕРИЈА)

Press24 - 11.11.2016

Многумина се во шок сеуште што бизнисменот Доналд Трамп стана претседател на САД и тоа со убидлива победа. Оние кои навиваа за Хилари Клинтон, сега лијат солзи и се плашат дека дошол крај на светот.

Ги забранија летовите над „Трамп Тауер"

Фактор - 11.11.2016

Летовите над 58-катната зграда „Трамп Тауер", чиј влез е откај њујоршкиот Централ парк, беа забранети од силите за безбедност во САД. Мерката е вообичаена за резиденција на претседател. Оригиналната зграда „Трамп Тауер" е еден од симболите на ...

Папата Франциск одби да коментира за Трамп

Мета - 11.11.2016

Римскиот папа Франциск одби да изнесе личен став за доаѓањето на Доналд Трамп на претседателското место со објаснување дека тој е заинтересиран само за влијанието на политичките одлуки врз сиромашната популација, јавува „Ројтерс“.

Доналд Шешељ и Војислав Трамп

Оff.net - 11.11.2016

Каков трол е овој. Шешељ во парламент од мобилен им пушта српска песна за Трамп. Ок, не се шокираме ние така лесно од политичките групирања на Балканот. Кај нас тие „разбројс“ по изборите во САД ќе се сведат на тоа дека вмровците се за Трамп (главно ...

Најпосакувана Американка: Ова е најмладата ќерка на Доналд Трамп! (ФОТО)

Вистина.мк - 11.11.2016

Најмладата ќерка на новиот американски претседател преку ноќ стана вистинска сензација. Атрактивната Тифани Трамп (23) плени со својот изглед, а сега благодарение на уште поголемата популарност на нејзиниот татко Доналд Трамп, таа е најпосакуваната ...

Соиграчка на Андонова не сака да се врати во САД се додека Трамп е претседател

Република - 11.11.2016

Веста за изборот на Доналд Трамп за престседател на САД од поголемиот дел на граѓаните беше примена лошо, а слично е и со некои од спортистите кои настапуваат надвор од земјата. Таков е случајот и со американската фудбалерката на шведски Розенгард, ...

Трамп тежи 3.7 милијарди долари, најбогат светски лидер

Макфакс - 11.11.2016

Republican presidential candidate Donald Trump speaks to supporters as he takes the stage for a campaign event in Dallas, Monday, Sept. 14, 2015. (AP Photo/LM Otero) Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп важи за еден од најбогатите лидери во ...

Баба Милка ги чувала децата на Трамп - откри каков е навистина зад камерите

Press24 - 11.11.2016

Баба Милка од Белград која сега има 85 години, ги чувала децата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп. - Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, се е природно кај него.

Кој ќе го управува богатството на Трамп?

Република - 11.11.2016

Откако Доналд Трамп е избран за претседател на САД и во јануари в година ќе положи свечена заклетва ќе треба да ги замрзне своите финансиски и деловни активности и целосно да се посвети на позицијата, па прашање е кој ќе може да ја менаџира неговата ...

Германците ќе го издржат и Трамп и Брегзит

Денар - 11.11.2016

Глобалните економски движења поврзани се со неизвесности по изборите во САД и Бегзит, но краткорочно гледано германската економија нема да почувствува големи последици, соопшти денес германскoто Министерство за економија.

Папата на прашање за Трамп: Загрижени сум за влијанието на политичарите врз сиромашните

Стандард - 11.11.2016

Папата Францис одби да даде лична оценка за новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во интервју за италијанскиот весник „Република“ денес, цитирано од Ројтерс. Тој посочи дека се интересира единствено од влијанието на одлуките на политичарите ...

Изборот на Трамп треба да биде лекција за Европа

Фактор - 11.11.2016

„Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД е важен настан и лекција за Европа, но е премногу рано да се утврди дали ЕЦБ треба да дејствува во име на стабилноста на пазарите“. Ова е ставот на Беноа Квери, член на Извршниот совет на Европската ...

На Волстрит рекорд на индексот Dow Jones

Макфакс - 11.11.2016

Како последица на растот на цената во банкарскиот сектор, на Волстрит во четвртокот индексот Dow Jones го достигна најголемото искачување, додека пак Nasdaq индексот бележи паради менувањето на позициите на вложувачите поради победата на Доналд ...

Џек Ма: Трамп? Може да биде катастрофа!

Фактор - 11.11.2016

Доналд Трамп ќе мора да работи со Кина, во спротивно ризикуваме „катастрофа“, предупреди Џек Ма, сопственик на Алибаба. Според неговите зборови, здрав и позитивен однос помеѓу првите две светски економии би можел да реши многу проблеми.

Германија бара од Трамп жестока политика спрема Русија

Руска реч - 11.11.2016

Германскиот министер за одбрана Урсула фон дер Лаен изјави дека новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп треба да се сети на принципиелните за САД и нивните сојузници прашања на надворешната политика, и врз основа на тоа, цврсто да ја ...

Неизвесен изборот на Лос Анџелес за домаќин на Олимписките игри во 2024 година поради Доналд Трамп?!

Република - 11.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД би можел да влијае врз шансите на Лос Анџелес за добивање организација на Летните олимписки игри во 2024 година. Најголем проблем би можело да бидат навредите на Трамп за муслиманите и за Мексиканците, ...

Шефот на Пентагон го советува Трамп да не соработува со Русија за Сирија

Руска реч - 11.11.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер изјави во петокот дека ну му препорачува на новоизбраниот претседател Доналд Трамп потопли односи со Русија затоа што „тие не го прават она што ние треба да го правиме и што мислиме дека треба да се направи ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Макфакс - 11.11.2016

Поранешниот американски разузнувач Едвард Сноуден се обрати на јавноста преку лајфстрим од Москва прв пат по изборите во САД, оценувајќи дека луѓето не треба да ги гледаат работите во контекст на едни избори или една личност туку да ја земат ...

Продолжуваат протестите против Трамп

МРТ - 11.11.2016

По средбата со Барак Обама во Белата куќа, новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, почна да го крои составот на новата администрација во Вашинтон. Се очекува клучните позиции да им припаднат на неговите најверни ...

Русија не очекува Трамп да ги симне санкциите

Стандард - 11.11.2016

Русија не очекува санкциите на Западот, наметнати поради нејзината улога во анексијата на Крим и конфликтот во источна Украина, да се укинат по победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави премиерот Дмитриј Медведев.

Таа е црната овца во семејството Трамп – татко и не се се гордее со неа!

Република - 11.11.2016

За разлика од убавата, но повлечена Иванка, другата ќерка на Доналд Трамп, Тифани, е прилично интересна за медиумите. Русокосата Тифани, бизнисменот ја добил во бракот со актерката Марла Мејплс, поради која се развел од претходната сопруга, Ивана.

Ја прежалија Хилари и веќе има косовски лобисти во тимот на Трамп

Вечер Прес - 11.11.2016

Не треба да се заборави дека Албанците имаат лобистички групи и во редовите на републиканците, а не само кај демократите, вели тој и додава дека е илузија дека некој во Америка сега ќе дозволи поделба на Косово, вели аналитичар за Блиц Изборот на ...

Како руската економија реагира на победата на Трамп?

Руска реч - 11.11.2016

Американските и светските берзански индекси паднаа по веста дека на претседателските избори во САД победил Доналд Трамп. Во Русија ситуацијата е спротивна – расте вредноста на акциите на руските компании.

Сорос бара поништување на изборите!

Вечер Прес - 11.11.2016

Она што видно ја запрепастува американската јавност, а ние во Македонија сме навикнати, е тоа што овие луѓе не ја признаваат волјата на гласачите. Соросовите организации бараат од електорите кој во декември треба официјално го избираат претседателот ...

Нова Америка

Press24 - 11.11.2016

На Америка и се случи Трамп. И се случи силна победа на Републиканската политичка платформа во Конгресот, и на претседателските избори. И се случи победа на политичката филозофија на нормалниот човек кој го цени и почитува животот кој е организиран, ...

Како реагираше Русија на изборот на Трамп

Руска реч - 11.11.2016

Во САД беа одржани претседателски избори кои граѓаните на Русија внимателно ги следеа, исто онака како што ги следат и во својата земја. Америка избра претседател. Кандидатот на републиканците, контроверзниот милијардер Доналд Трамп, ја победи ...

Новото прво семејство на САД – големо и неконвенционално

Стандард - 11.11.2016

Три брака, пет деца и осум внуци. Ова е составот на идното прво семејство на САД, кое е исклучително спротивно на традиционалното семејство на Обама, соопштува ДПА. Барак и Мишел Обама влегоа во Белата куќа со две ќерки – тогаш на 7 и 10 години, но ...

Победата, која покажа дека САД не се исклучок

Стандард - 11.11.2016

Нема потреба од солзи и кревање на раце, американски пријатели, пишува колмунистот на BloombergView, Леонид Бершидски. Она што се случи во вторникот, не е распад на демократијата во САД – тоа е многу моќен удар врз американската ексклузивност и ...

Америка повторно ќе биде голема

Република - 11.11.2016

Колумнист: Горан Момироски Иа­ко на си­те и во Бер­лин, и во Па­риз, и во Лон­дон и во Вар­ша­ва им е јас­но де­ка тоа што го го­во­ре­ше Трамп во сво­ја­та кам­па­ња не­ма да би­де спро­ве­де­но ни­ту на ни­во од 20 про­цен­ти, тоа не бе­ше ...

Трамп ќе го предаде својот имот на независна финансиска институција

Lider - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Lider - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

Lider - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Дали ќе се оствари морничавото предвидување на Нострадамус?

Маркукуле - 11.11.2016

Како што секогаш се случува по некое значајно случување за иднината на светот, бројните обожаватели на ликот и делото на славниот пророк тргнаа во толкување на неговите текстови… Уште пред неколку денови разни „експерти“ почнаа да ги толкуваат ...

Што работи најмладата ќерка на Трамп

Бизнис Вести - 11.11.2016

Бизнис магнатот и кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп има пет деца со своите три сопруги. Најмладата ќерка на Доналд Трамп, Тифани има 23 години и дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија.

Руските инвеститори се надеваат на подобри односи со Западот

Lider - 11.11.2016

Руските инвеститори се надеваат дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ќе ги подобри односите со Западот, што би ја вивнало нивната економија. Двете најголеми берзи во Русија скокнаа приближно за 2 отсто во средата, ретки ...

Џорџ Сорос започнува “шарена револуција“ во Америка, негови платеници насилно протестираат против волјата на народот

Пулс24 - 11.11.2016

Запалени контејнери, искршени излози, илјадници луѓе на улиците – ваква е сликата на улиците во големите американски градови еден ден откако Доналд Трамп беше избран за претседател на најголемата светска сила.

Доналд Трамп – Говорот што ќе го промени светот

Lider - 11.11.2016

Погледнете го говорот кој ја натера Америка да гласа за Доналд ...

(Фото) Америка по Трамп: Напади врз муслимани, афроамериканци, ЛГБТ лица

еМагазин - 11.11.2016

Додека Американците и светот се прашуваат што новата власт предводена од Доналд Трамп, ќе реализира од тоа што ветуваше, следбениците на Трамп тргнаа на дело да ги спроведуваат најконтраверзните ветувања на Трамп.

И биткоинот ја слави победата на Трамп

Lider - 11.11.2016

Победата на Доналд Трамп ги потресе пазарите на пари и акции, но криптовалутите понудија засолниште за загрижените инвеститори. Тие по првобитниот пад на берзите, се свртеа кон стоките и валутите кои ги сметаат за сигурни.

Ку клукс клан со парада ќе ја слави победата на Доналд Трамп

еМагазин - 11.11.2016

Ку клукс клан најави голема парада за прослава на победата на Доналд Трамп, на претседателските избори во САД. Парадата ќе се одржи во сверна Каролина. Во текот на кампањата, медиумите во САД го поврзаа Трамп со некои од челниците на оваа расистичка ...

Пуштија златен iPhone со ликот на Доналд Трамп

Бизнис Вести - 11.11.2016

Производителот на позлатениот iPhone со ликот на Владимир Путин веќе има ново парче во неговата колекција Supremo. Да, веќе претпоставате дека се работи за новоизбраниот 45-ти американски претседател Доналд Трамп.

ЈАДЕШЕ САРМА ДИРЕКТНО ОД ТЕНЏЕРЕ: Баба Милка, дадилката која ги чувала синовите на Трамп зборува за интимниот живот на ...

Маркукуле - 11.11.2016

Белграѓанката Милка Милисављевиќ (85) работела како дадилка во домот на Доналд Трамп, новиот претседател на САД цели осум години. „Доналд Трамп е многу добар и вреден, не е несмасен и мрзелив, тоа е човек кој има добра и голема душа.

Американската република падна, фашизмот може да почне

еМагазин - 11.11.2016

Пренесено од Њујоркер - Њујорк Електоратот одлучи да живее во светот на Трамп. Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД е пораз на републиката и победа на авторитаризмот, расизмот и мизогинијата.

„Сценарио од хорор“: По Трамп на Европа и се заканува популистичко цунами

еМагазин - 11.11.2016

Пренесено од Хина - Загреб Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, популистичкото цунами кое пред неколку месеци се чинеше бизарно, станува реалност, а последиците за европското ...

Баталете го Бејли, тој не е веќе кредибилен ни дома!

Пулс24 - 11.11.2016

Тоа е тоа. Бидна. Го видовме во живо. Десетте дена што го потресоа светот се случија во Америка. Овој пат како што математички прецизно предвиде Kарл Маркс. Оние што од незнаење го вулгаризираа неговиот филозофски запис за комунизмот, никогаш нема ...

Сноуден: Не треба да се плашиме од Трамп

Телевизија Нова - 11.11.2016

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден преку лајвстрим се јави од Москва, после американските избори, и притоа даде оценка дека луѓето не треба работите да ги набљудуваат во контекст на едни избори или едно лице туку иднината да ја земат во свои ...

Трамп се сретна со репибликанските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом

Телевизија Нова - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп вчера се состана со републиканските лидери во Сенатот и Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Мич Меконел и Пол Рајан. Рајан, претседателот на Претставничкиот дом, разговорот го оцени како ...

Џулијани: Против Трамп демонстрираат „размазени плачковци“

Телевизија Нова - 11.11.2016

Советникот на Доналд Трамп, Руди Џулијани, ги критикуваше протестите против изборот на новиот американски претседател и демонстрантите ги нарече „толпа размазени плачковци“, пренесе Политико.

Телефонски разговор Оланд – Трамп

Телевизија Нова - 11.11.2016

Шефот на француската држава Франсоа Оланд денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, јави дописникот на МИА од Париз. Во соопштението од Елисејската палата објавено по разговорот се наведува дека Оланд и ...

По Трамп на Европа и се заканува популистичко цунами

Телевизија Нова - 11.11.2016

Сега кога Доналд Трамп на американските избори ја победи демократската противкандидатка Хилари Клинтон, популистичкото цунами кое пред неколку месеци се чинеше бизарно, станува реалност, а последиците за европското политичко миље можат да бидат ...

Доналд Трамп – Говорот што ќе го промени светот

Телевизија Нова - 11.11.2016

Погледнете го говорот кој ја натера Америка да гласа за Доналд ...

Телефонски разговор Оланд – Трамп

Либертас - 11.11.2016

Шефот на француската држава Франсоа Оланд денеска имаше телефонски разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Во соопштението од Елисејската палата објавено по разговорот се наведува дека Оланд и Трамп ја споделиле „желбата да ...

Цукенгерб: Лудост е да се каже дека Фејсбук помогнал во победата на Трамп

Либертас - 11.11.2016

Основачот на Фејсбук Марк Цукенберг денеска ги демантираше медиумските написи дека таа социјална мрежа придонела за растот на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, јави Би-Би-Си.

Трамп ќе го предаде својот имот на управување на независна финансиска институција

Либертас - 11.11.2016

Со имотот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, за време на неговиот претседателски мандат, ќе управува неименувана независна финансиска институција, со цел да се избегне конфликт на интереси.

Мексико прифаќа разговори за НАФТА, но не и нови преговори

Либертас - 11.11.2016

Мексиканската влада е подготвена за разговори околу Северноамериканската спогодба за слободна трговија (НАФТА), со новиот претседател на САД Доналд Трамп, изјави денеска мексиканскиот министер за економија Илдефонсо Гуахардо.

Дали ќе има спогодба за случајот „Универзитет Трамп“?

Либертас - 11.11.2016

Адвокатите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп се согласија да почнат разговори за спогодба околу тужбата за наводна измама поврзана со поранешниот Универзитет Трамп, пишува Гласот на Америка .

Телефонски разговор меѓу Меркел и Трамп

Либертас - 11.11.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска оствари телефонски разговор со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти Владата во Берлин. Разговорите биле околу понатамошната соработка меѓу Берлин и Вашингтон, но во соопштението не се ...

Даунинг стрит 10: Фараж нема да биде посредник меѓу Лондон и Трамп

Либертас - 11.11.2016

Кабинетот на британскиот премиер Тереза Меј категорично ги отфрли како неточни тврдењата дека привремениот лидер на антиевропската Партија за независност на Обединето кралство (УКИП) Најџел Фараж ќе биде посредник меѓу владата во Лондон и ...

(ВИДЕО) Костовски: За Трамп гласаше обичната работничка класа која сфати дека бизнисмен е тој што дава работа, ...

Либертас - 11.11.2016

„Да ја направиме Америка повторно голема“ е слоганот за кои се смета дека му донесоа победа на Трамп, вели Андреја Стојковски од Македонскиот центар за европско образование, во дебатата на ТВ21 .

Диктатурата паѓа на 11 Декември

Либертас - 11.11.2016

Оваа недела беше бурна на светската политичка сцена. Се одржуваа претседателските избори во Америка и секогаш овој настан го обременува со своето внимание целиот свет. Сепак не е сеедно кој ќе биде претседател на најмоќната држава во светот и треба ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп

Телма - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле, наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Телма - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Русија: Владини претставници беа во контакт со кампањата на Трамп

Глас на Америка - 10.11.2016

Кампањата на Трамп ги негира тврдењата Претставници на руската влада биле во контакт со членови на кампањата на Доналд Трамп пред одржувањето на претседателските избори во САД, соопшти денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј ...

Што значи изборот на Трамп за претседател на САД за ИТ индустријата

IT.mk - 10.11.2016

Едвард Сноуден најави дека на 10. ноември во 22:30 часот по македонско време ќе има обраќање на кое ќе зборува на тема приватност и Доналд Трамп, пренесе Engadget . Обраќањето доаѓа брзо по изборот на г.

Укинување на Обамакеар и забрана на абортусот

Глас на Америка - 10.11.2016

Конзервативните организации во Вашингтон ги наведуваат приоритетите за новата влада на Трамп во првите 100 дена Укинување на Законот за здравствена заштита - Обамакеар, забрана за доцни абортуси и примена на актуелните закони за имиграција.

Шојбле: На Германија и се заканува Трамп ефект

Нова ТВ - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска предупреди дека исходот од претседателските избори во САД би можел да биде предупредувачки знак за потенцијалниот популистички подем на парламентарните избори во Германија следната година, ...

Обама и Хилари со повици за единство и шанса за Трамп

Нова ТВ - 10.11.2016

Доналд Трамп, 45-тиот избран претседател на САД, ветува дека ќе биде фер со сите еден ден по неговата победа која ги остави Американците горко поделени, а светот го фрли во несигурност. Сега веќе поранешниот претседател Барак Обама и Хилари Клинтонт ...

Пјонгјанг: Надежите на САД за наше денуклеаризирање се илузија

Нова ТВ - 10.11.2016

Вашингтон мора да се справи со Пјонгјанг како држава која има нуклеарно оружје, е пораката објавена во севернокорејски весник по изборните резултати во САД, на кои победи Доналд Трамп. Во редакциски коментар во весникот „Родонг Синмун“ на ...

Кога Доналд Трамп беше против американскиот изборен систем

Нова ТВ - 10.11.2016

Доналд Трамп доби помалку гласови од Хилари Клинтон а сепак тој стана претседател на САД. Во средата вечер беше пресметано дека милијардерот добил 59 489 637 гласови. Неговата демократска противничка добила 59 689 819.

Дали е ова крај на династијата Клинтон?

Нова ТВ - 10.11.2016

Од дописникот на НОВА од Вашингтон, Биљана Секуловска Никој не може со сигурност да се обложи- но, сега барем во моментов, перспективите на Династијата Клинтон изгледаат безнадежно. Та замина и е мртва во политичката иднина, тоа се дел од анализите, ...

Победата на Трамп повеќе од убедлива

Deutsche Welle - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, републиканецот Доналд Трамп освои 279 електорски гласови, додека неговата ривалка од Демократската Партија, Хилари Клинтон 228. ...

Нострадамус ја предвиде победата на Трамп, еве што друго вели за во иднина

Хитпортал - 10.11.2016

По некое важно случување во светот секогаш луѓето се потсетуваат на предвидувањата на Нострадамус. Па, така беше и по победата на Трамп во претседателската трка во Америка. Нострадамус во своето предвидување за оваа земја вели: Експертите се убедени ...

Клинтон доби повеќе директни гласови од Трамп

Р.С.Европа - 10.11.2016

Демократскиот претседателски кандидат Хилари Клинтон доби повеќе директни гласови од нејзиниот републикански кандидат Доналд Трамп, но загуби според бројот на гласовите во Изборниот колеџ.

Дали Трамп ќе стави крај на J1 програмата

Алсат-М - 10.11.2016

Според најновите информации и предизборните ветувања како дел од кампањата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, постои можност програмата за виза Ј1 да биде укината. J1 програмата ја покриваше размената на студенти за образовни цели ...

Ердоган со порака до Трамп за нова ера во односите меѓу двете земји

Р.С.Европа - 10.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за подобрување на односите и соработката во борбата против тероризмот, соопшти официјална Анкара.

Кога The Simpsons ја „предвидоа“ победата на Трамп пред 16 години

Филм24 - 10.11.2016

Претседателскиот кандидат на Републиканската партија, Доналд Трамп синоќа беше избран за 45-ти Претседател на САД. Во можеби најконтроверзните и неизвесните претседателски избори во САД, Трамп ја порази Хилари Клинтон од демократската партија и на ...

Доколку ги купел ќе биле на врвот на светот: Знаете ли кој клуб сакал да го купи Доналд Трамп?

СуперСпорт - 10.11.2016

Доналд Трамп можеше изборната победа во Америка да ја прослави на „Ajброкс“ ако пред 4 години го купеше Глазгов Ренџерс. Медиумите открија дека новиот претседател на САД во 2012 година бил блиску да го купи Ренџерс, но на крајот сепак не влегол во ...

Светските берзи се опоравуваат по вчерашниот шок

Р.С.Европа - 10.11.2016

Светската берза денеска започна да се опоравува од првичниот шок од изненадувачката победа на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп јавуваат новинските агенции. Светскиот берзански пазар и американскиот долар вчера имаа пад по веста ...

Патот на Трамп до Белата куќа

Deutsche Welle - 10.11.2016

Доналд Трамп е успешен градежен претприемач, бестселер-автор, ТВ-ѕвезда, а сега и 45-ти претседател на САД. Во милијардерот Трамп многумина гледаа комична фигура, но тој сега се вселува во Белата куќа.

Тим Кук ги теши вработените на Apple по победата на Доналд Трамп

Телефони.мк - 10.11.2016

Тим Кук, извршниот директор на Apple, по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД која беше неочекувана, им испрати писмо на своите вработени во кои им порачува дека мора да го задржат своето заедништво и дека ќе продолжат да ...

Зошто светот нема да пропадне поради Трамп

Deutsche Welle - 10.11.2016

Западниот свет се наоѓа во шок-состојба, најголемата можна политичка катастрофа се остври: Доналд Трамп се вселува во Белата куќа. Да, па што? Наведуваме пет успокојувачки причини Изборите се избори Прво најважното: слободните избори се највредното ...

Коментар: Победата на Трамп е шок и пресвртница

Deutsche Welle - 10.11.2016

Неверојатно запрепастување завладеа по изборите во САД, на кои експертите им предвидуваа друг исход. Затоа сега треба добро да се искористи времето до почетокот на новиот претседателски мандат, смета Александер Кудашеф Победата, и тоа неочекувано ...

Поддржувачите на Клинтон бесни на македонските про-Трамп спамери

Deutsche Welle - 10.11.2016

Кампањата на Хилари била предупредена за наездата од анти Клинтон содржини, но од нејзиниот тим тоа никој не го сфатил сериозно. Сториите од Македонија директно му помогнаа на Трамп, велат познавачите.

По Трамп- популистичко цунами и се заканува на Европа

Deutsche Welle - 10.11.2016

Победата на Трамп на претседателските избори во САД би можела да ја отвори „Пандорината кутија“ на популизмот низ Европа. Италија, Холандија, Германија и Франција се особено на удар. Во мај годинава, кога неверојатната победа на Доналд Трамп на ...

Трамп ги избриша плановите за забрана за влез на муслиманите во САД од своите сајтови

МКД - 10.11.2016

Доналд Трамп ги отстрани плановите да им се забрани на муслиманите влез во Соединетите Американски Држави од своите официјални сајтови, пренесува Индипендент . Во изборната ноќ во која стана јасно дека Трамп ќе стане новиот претседател на САД, ...

Светот го прашува Гугл што се случи по неочекуваниот резултат на изборите во САД (ФОТО)

МКД - 10.11.2016

Неочекуваната вест дека Доналд Трамп ја победи Хилари Клинтон на претседателските избори во САД ги остави Американците, но и целиот свет, да се прашуваат како ова се случи. Сите, логично, се свртеа кон Гугл со прашањата „Како победи Трамп?“, „Како ...

Меркел му честиташе на Трамп со тотално „анти-Трамп“ порака

МКД - 10.11.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел му честиташе на Доналд Трамп за победата, но не ја пропушти шансата да го „боцне“ новиот американски претседател. „Секогаш кога Американците ќе изберат претседател, тоа има влијание и далеку од САД.

Менаџерката на Трамп: Можеби ќе назначиме специјален обвинител за Хилари Клинтон

МКД - 10.11.2016

Менаџерката на кампањата на Доналд Трамп рече дека не може да се исклучи назначувањето специјален обвинител за Хилари Клинтон и додаде дека дискусијата за ова прашање ќе се случи „во скоро време“.

Победата на Трамп со себе носи можност за апокалиптична иднина

МКД - 10.11.2016

Вчерашната победа на Доналд Трамп со себе носи нешто уште полошо од политичката симболика – визија за иднината која е толку апокалиптична што е тешко да се замисли, пишува Индипендент . Доколку водечките светски научници кои пишуваат за најугледните ...

Еве што планира да направи Доналд Трамп во првите 100 дена

МКД - 10.11.2016

Додека голем број изненадени гласачи реагираат на неочекуваната изборна победа на Доналд Трамп, многумина сега се прашуваат: што е следното? Иако често она што го вели Трамп не е поврзано со она што го прави, минатиот месец тој објави план за првите ...

Реакциите на интернет после победата на Доналд Трамп

Факултети - 10.11.2016

И стана официјално: Доналд Трамп ќе биде 45-от претседател на Америка. Како луѓето низ светот реагираа на оваа вест? Линк до ...

Што се случи во САД во рок од неколку часа по избирањето на Трамп за претседател?

Факултети - 10.11.2016

Доналд Трамп официјално ќе стане претседател од јануари 2017, но во рок од неколку часа по победата, веќе се забележани неколку промени. Министерот за образование од владата на Израел објавил дека идејата за палестинската држава веќе ја нема .

Кој гласал за Трамп, а кој за Клинтон?

Факултети - 10.11.2016

Белите мажи и жени со образование и без. Белите мажи и жени кои имаат повеќе од 50 илјади долари. Вакви се податоците кои покажуваат кој го дал својот глас за контоверзниот претседателски кандидат, сега веќе и претседател на САД, Доналд Трамп.

Сите деца на Трамп

Убавина и Здравје - 10.11.2016

Доналд Трамп три пати се женел, а во своите бракови добил пет деца. Доналд Трамп новиот Американски претседател освен во политиката, се реализирал и како претприемач, телевизиска ѕвезда, но и голем заводник.

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Идивиди - 10.11.2016

Берлин, 10 ноември 2016 (МИА) - На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД

+инфо - 10.11.2016

Мексико е подготвен да лобира во американскиот Конгрес за да го блокира планот на Трамп Мексико да плати за изградбата на ѕид по јужната граница. Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на ...

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп ако го подобри животот на работниците

+инфо - 10.11.2016

- Ако тој одлучи да води расистичка, сексистичка, ксенофобична и антиеколошка политика, ние ќе му дадеме енергичен отпор, предупреди тој. Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика ...

Погледнете ја Тифани, најмалата и најубава ќерка на Трамп (ФОТО)

Турлитава - 10.11.2016

Најмалата ќерка на Трамп е вистинска секс бомба, Тифани има 23 години и дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го добил од бракот со втората по ред негова сопруга Марла Мејпс.

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

А1 On - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Пјонгјанг го предупредува Трамп дека ќе се соочи со севернокорејска нуклеарна држава

+инфо - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на претседателот Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“. Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓунардната трговија, НАТО и климата

ТВ21 - 10.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата за меѓународната трговија, односите со НАТО и климатските промени.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

+инфо - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп. Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во ...

Трнбол: Трамп ја потврди важноста на сојузот помеѓу САД и Австралија

А1 On - 10.11.2016

Австралискиот премиер Малком Трнбол денеска по првиот свој телефонски разговор со Доналд Трамп како новоизбран претседател на САД, изјави пред новинарите, дека тој ја потврдил значајноста на воениот сојуз помеѓу Вашингтон и Канбера и на присуството ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата

+инфо - 10.11.2016

Тој посочи дека што се однесува до трговскиот договор на ЕУ со САД, најверојатно тој нема да биде склучен во следните две години. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд ...

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп

А1 On - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо образование и здравствено осигурување за сите, изрази ...

„Симпсонови“ предвидоа победа на Трамп уште пред 16 години

+инфо - 10.11.2016

Трамп беше само име за шега што во тоа време мислевме дека е соодветна, вели авторот на серијата Мет Гренинг Американците имале предупредување за тоа дека Доналд Трамп ќе им биде претседател уште пред 16 години.

Десетте популарни цитати на Доналд Трамп

Турлитава - 10.11.2016

Американскиот магнат Доналд Трамп дефинитивно има што да не научи кога се однесува заработката на пари. Претседателот на САД и сопственик на голем број други бизниси, поседува речиси 4 милијарди долари. Еве неколку негови цитати.

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп

А1 On - 10.11.2016

Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД, затоа што тоа му го овозможи Демократската партија со тоа што ја кандидра Хилари Клинтон наместо Берни Сандерс, тврди Викиликс.

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

А1 On - 10.11.2016

Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

+инфо - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните ...

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

ТВ21 - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Германските автомобилски гиганти уплашени од Трамп

Додај Гас - 10.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД може да има последователно негативен ефект врз германската автомобилска индустрија, коментираа првиот човек на Volkswagen Матијас Милер и VDA – асоцијацијата на локалните производители.

Поддржувачите на Клинтон лути на велешани

Тера - 10.11.2016

Кампањата на Хилари била предупредена за наездата од анти Клинтон содржини, но од нејзиниот тим тоа никој не го сфатил сериозно. Сториите од Македонија директно му помогнаа на Трамп, велат познавачите.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

А1 On - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Исчезнаа плановите на Трамп за забраната за влез на муслимани во САД

Кајгана - 10.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отстрани изјавите околу плановите за забрана за влез на муслимани во САД од своите официјални веб страници, пишува Independent. Во изборната ноќ во која стана очигледно дека Трамп ќе биде новиот ...

Пјонгјанг го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

А1 On - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп

+инфо - 10.11.2016

Речиси сите аналитичари тврдат дека сенаторот Сандерс можеше да го победи Трамп, но во тоа го спречила Демократската партија кога ја поддржа Клинтон. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД, затоа што тоа му го ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп

А1 On - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле – наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

После победата на Доналд Трамп, сите имаа едно прашање за Google

БркајРабота - 10.11.2016

Веста дека Доналд Трамп ја победи Хилари Клинтон на претседателските избори во САД го остави целиот свет со едно прашање – како се случи тоа? По ова сите одговорот го побараа на Google, па прашањата како "Како победи Трамп?", "Како се случи ова?" и ...

Сексипилната ќерка на новиот претседател на САД никого не остава рамнодушен

БркајРабота - 10.11.2016

Најмалата ќерка на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, Тифани, има 23 години и се школуваше на универзитетот во Пенсилванија. Таа е единствено дете што Трамп го доби во бракот со втората сопруга, Марла Мејплс. Тифани е вистинска интернет ѕвезда.

Очекуваме соработка со Трамп врз основа на истите вредности

Тера - 10.11.2016

„Период на неизвесност“ е описот кој голем дел од светските медиумски куќи го користат по победата на Доналд Трамп за претседателското место во Белата куќа. Но и оние кои го критикуваа за време на кампањата, во духот на дипломатските односи му ја ...

Трамп е насекаде

Panika.be - 10.11.2016

Ај стварно, доста веќе со Трамп :) Извор: Коб Топсог ...

Доналд Трамп е наше дете од тетовско

Panika.be - 10.11.2016

Малку време требаше за да се откријат корените на новиот претседател на Америка, Доналд ...

Мајли Сајрус се утепа од плачење зошто победил Доналд Трамп

Panika.be - 10.11.2016

Познатата поп пејачка, Мајли Сајрус, сними видео во кое се утепа од плачење зошто Доналд Трамп станал претседател на америка, а не нејзиниот фаворит Хилари Клинтон. Кој би рекол дека една пејачка толку трагично ќе го сфати изборот на Доналд ...

Трамп се заложи за обединување на Македонија

Panika.be - 10.11.2016

Доналд Трамп го направи знакот на Македонците... Дали сто тоа сака да каже дека ќе ја обедини Македонија? :) Дописник: Борис ...

Што мислат карикатуристите за победата на Доналд Трамп?

Кајгана - 10.11.2016

Не стивнуваат реакциите по победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори. Bored Panda направи галерија од смешни илустрации во кои карикатуристите од светот го кажуваат своето мислење токму за Трамп и неизвесната иднина на ...

Пишман Трамп - ништо од силните ветувања кои му ја донесоа победата

+инфо - 10.11.2016

Трамп на неговата веб-страница веќе го избриша предизборното ветување дека ќе забрани влез на муслиманите во САД. Еден ден по изборот за нов претседател на САД, Доналд Трамп веќе се откажува од своите предизборни ветувања.

Трамп почна да ги омекнува ставовите

Фокус - 10.11.2016

Само еден ден откако беше избран за иден претседател на САД, Доналд Трамп почна да ги омекнува ставовите со кои ловеше гласови. Денеска од неговата официјалната веб страница беше избришано едно од неговите најконтраверзни ветувања во текот на ...

[Галерија] Kарикатуристи од целиот свет оставија свој белег на победата на Доналд Трамп

Радио МОФ - 10.11.2016

Статуата на слободата прикажана како кловн, како тропа на вратата на Канада и како е засрамена ден по изборите – ова се дел од карикатурите кои уметници од целиот свет ги посветија на претседателските избори во Америка.

Трамп ги отстрани изјавите за муслиманите од својот сајт

Капитал - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, тргнати се неговите изјави за плановите да им се забрани влез во Америка на муслиманите. До промената дошло во тек на вечерта меѓу 8 и 9 ноември.

Северна Кореја ги предупреди САД: Ќе си имате работа со нуклеарна држава

Кајгана - 10.11.2016

По американските избори за претседател и победата на Доналд Трамп, Северна Кореја ја предупреди идната администрација на новиот претседател дека ќе си има работа со нуклеарна држава. Јужнокорејската агенција Yonhap известува за коментар објавен во ...

Дали знаете кој фудбалски гигант требаше да биде во сопственост на Доналд Трамп?

Gol.mk - 10.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на Соединетите Американски Држави, би можел својата голема победа над Хилари Клинтон да ја прослави на славниот „Ајброкс“ доколку пред четири години успееше да го купи Глазгов Ренџерс.

Победата на Трамп „збришала“ 337 милијарди долари од пазарот за обврзници

Капитал - 10.11.2016

Вкупната пазарна вредност на обврзниците низ светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, откако победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ја подгреа загриженоста дека неговиот план за поттикнување на економскиот раст ...

„Патувајте во САД додека уште можете“

+инфо - 10.11.2016

„Ројал Јорданијан“ ја сврте во своја корист контроверзната изјава на сега веќе избраниот американски претседател Доналд Трамп Авиокомпанијата од Јордан „ Ројал Јорданијан“ ја сврте во своја корист контроверзната изјава на сега веќе избраниот ...

Шојбле: И на Германија може да ѝ се случи Трамп

Капитал - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, предупреди денеска дека исходот на изборите во САД би можел да биде предупредувачки знак за потенцијален популистички подем на парламентарните избори во Германија следната година.

Атрактивната ќерка на новиот претседател на САД никого не остава рамнодушен ФОТО

+инфо - 10.11.2016

Тифани е вистинска интернет ѕвезда. Таа несебично објавуваше разгоелни фотографии се додека нејзиниот татко не тргна во кампања Најмалата ќерка на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, Тифани, има 23 години и се школуваше на универзитетот ...

Трнбол: Трамп ја потврди важноста на сојузот помеѓу САД и Австралија

+инфо - 10.11.2016

Трнбол не појасни дали Трамп има намера да продолжи со започнатото зголемување на американската воена групација во Австралија. Австралискиот премиер Малком Трнбол денеска по првиот свој телефонски разговор со Доналд Трамп како новоизбран претседател ...

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

+инфо - 10.11.2016

Монтгомери забележа, дека не знае кон кого ќе се обрати Трамп за совет во врска со надворешната политика. Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон ...

Протести во САД против Трамп (видео)

Кајгана - 10.11.2016

Повеќе илјадници луѓе излегоа по улиците на САД за да го изразат незадоволството по победата на Доналд Трамп на претседателските избори. CNN известува дека во Њујорк се собрале околу 5.000 луѓе кои протестирале против новиот претседател.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

А1 On - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финскиот премиер Јуха Сипилe изјави дека бил изненаден од резултатот на претседателските избори во САД и нагласи дека ...

Победата на Трамп донела раст на цената на биткоинот

Капитал - 10.11.2016

Победата на Доналд Трамп на изборите во САД, бидејќи неочекувана, покрај фаворизираната Хилари Клинтон, ги протресе финансиските пазари, па ивеститорите се свртеа кон валути што ги сметаат за побезбедни.

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

А1 On - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Ивица Дачиќ ја откри тајната: Во која Србинка е вљубен Доналд Трамп? ФОТО

+инфо - 10.11.2016

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, гостувајќи пред неколку месеци во една емисија открил дека Доналд Трамп полудел по српската тенисерка. Доналд Трамп очигледно паѓа на убавици од просторите на бивша Југославија, неговата сопруга е од ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата

А1 On - 10.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата за меѓународната трговија, односите со НАТО и климатските промени.

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

+инфо - 10.11.2016

Тимот на Трамп е предводен од гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи. Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста.

Не очекуваат битни промени по победата на Трамп

Тера - 10.11.2016

Ги запрашавме денеска битолчани што мислат за тоа каков ќе биде светот, со победата на Доналд Трамп кој што стана американски претседател? – Гледам на телевизија Американците се бунат, но што ќе биде ќе покаже времето, вели граѓанин -Мислам дека во ...

Брегзит и Трамп се само почеток – Европа ја очекува бран на популизам

Капитал - 10.11.2016

Победата на Трамп на претседателските избори во САД би можела да ја отвори „Пандорината кутија“ на популизмот низ Европа. Италија, Холандија, Германија и Франција се особено на удар. Популизмот во моментов е најважната сила во глобалната политика и ...

Шoу на Шешељ во српското Собрание - пушташе песни за Трамп ВИДЕО

+инфо - 10.11.2016

„Дај ми го твојот телефонски број, нема да те вознемирувам, само песна да ти испратам“, му рече Шешељ на шефот на делегацијата на ЕУ. Шефот на делегацијата на ЕУ во Србија, Мајкл Девенпорт, не можеше денеска повеќе од два часа да почне со ...

Перез го шутна спонзорот поради Трамп!

SportMedia - 10.11.2016

Трамп вети дека ќе изгради ѕид на границата помеѓу САД и Мексико, а по победата на бизнисменот, Хаукерс објавија твит во кој побараа Мексиканците да купуваат од нивните очила за сонце. „Мексиканци, ставете ги овие очила за да не можат да ви ги видат ...

Смеата преминува во грч

+инфо - 10.11.2016

Светските најпознати карикатуристи на свој начин ја видоа победата на Трамп Хилари ја изгуби долгата изборна трка, а републиканскиот кандидат и противник Доналд Трамп се качи високо на победничкиот пиедестал.

Перез откачи спонзор поради навредлив твит поврзан со Трамп и Мексико

Дерби - 10.11.2016

Серхио Перез реши да ја прекине соработката со производителот на очила „Хоукерс“ поради непримерниот твит на официјалниот профил на компанијата поврзан со претседателските избори во САД. По победата на Доналд Трамп, на Твитер профилот на „Хоукерс“ ...

Берлин бара поголема безбедносна интеграција во ЕУ по изборот на Трамп

А1 On - 10.11.2016

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен денеска изјави дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, е сигнал до Германија да ги засили напорите за поголема безбедносна интеграција во Европа.

Берни Сандерс: Доналд Трамп го искористи гневот против естаблишментот

Радио МОФ - 10.11.2016

Сенаторот од Вермонт Берни Сандерс изјави дека Доналд Трамп успеал да стане претседател на Америка поради гневот што го има средната класа кон естаблишментот. Иако илјадници луѓе протестираат против победата на Трамп, Сандерс вели дека е подготвен ...

Десетте кули на Трамп ширум светот

Порта 3 - 10.11.2016

Ви ги претставуваме 10-те кули ширум светот кои го носат името на човекот што ги изградил – Доналд Трамп, новиот претседател на САД. Во 1971 година тој ја презел компанијата од неговиот татко, и оттогаш неговата империја се шири насекаде.

Како Анонимусите, движењето Окупирај и Едвард Сноуден го создадоа Трамп

Окно - 10.11.2016

Врзете се, влетуваме директно во турбуленција, напиша неодамна коментаторот на лондонски Financial Times на крајот од темелната анализа на пазарите во предизборна Америка (САД). Индикативно за овогодинешните американски избори, инаку мошне ...

„Листата со обврски за денот потоа“ за демократите на Мајкл Мур направи бура по социјалните мрежи

Сакам да кажам - 10.11.2016

Сите кои барем малку следат политика веројатно се свесни дека имаше избори во САД. Републиканскиот кандидат Доналд Трамп излезе како победник, но некои луѓе (милиони луѓе) се преплашени од овој резултат.

Едната ја изневери, втората ја избрка, третата опстана: Љубовниот живот на Дoналд Трамп

+инфо - 10.11.2016

Трамп со својата прва и веројатно најпозната сопруга Ивана Трамп (66) бил во брак 15 години и имаат три деца Доналд Јуниор, Иванка и Ерик. Доналд Трамп досега имал три законски сопруги и со секоја имал поинаква љубовна приказна.

Еве што ќе направи Трамп во првите 100 дена

+инфо - 10.11.2016

Најзначајниот говор на Трамп во кој го изложи својот план за промени во првите 100 дена, наречен „Договор на Доналд Трамп со американскиот гласач“. На крајот на октомври, Доналд Трамп зборуваше во Гетисбург, Пенсилванија каде објави што ќе направи ...

Сандерс е отворен за соработка со Трамп

Точка - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо образование и здравствено осигурување за сите, изрази ...

Трамп ќе има средба со мексиканскиот претседател

Точка - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле - наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

Сител - 10.11.2016

– Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп

Алфа - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо образование и здравствено осигурување за сите, изрази ...

Пјонгјанг го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

Точка - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

Курир - 10.11.2016

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста. Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на ...

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Алфа - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

САНДЕРС: Подготвен сум за соработка доколку Трамп навистина сака подобар живот за работниците

Телеграф - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните избори, истакна дека Трамп го користи гневот на западната средна класа на која ѝ е доста од економијата на врхушката, нејзината политика и медиумите Демократскиот кандидат, кој отпадна во ...

Трамп не штедеше зборови - Тој целосно ги разголи левицата и СОРОС

Сител - 10.11.2016

На скоро секој митинг, новиот американски претседател не штедеше зборови за контроверзниот милијардер Џорџ Сорос и неговите длабоки корупциски врски со демократскиот естаблишмент. Тој целосно ги разголи левицата и СОРОС по што освои победа на ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп

Сител - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле - наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

Курир - 10.11.2016

– Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Трамп ги отстрани изјавите за муслиманите...

Н.Македонија - 10.11.2016

Трамп ги отстрани изјавите за муслиманите Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата...

Н.Македонија - 10.11.2016

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата ...

Демагошкиот популизам не е проблем само на САД...

Н.Македонија - 10.11.2016

Демагошкиот популизам не е проблем само на САД Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесоа ...

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп

Сител - 10.11.2016

Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД, затоа што тоа му го овозможи Демократската партија со тоа што ја кандидра Хилари Клинтон наместо Берни Сандерс, тврди Викиликс.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

Алфа - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните ...

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп ...

Н.Македонија - 10.11.2016

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо ...

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Точка - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

Сител - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финскиот премиер Јуха Сипилe изјави дека бил изненаден од резултатот на претседателските избори во САД и нагласи дека ...

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Сител - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер...

Н.Македонија - 10.11.2016

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста.

Исчезнаа плановите на Трамп за забраната за влез на муслимани во САД

Точка - 10.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отстрани изјавите околу плановите за забрана за влез на муслимани во САД од своите официјални веб страници, пишува Independent. Во изборната ноќ во која стана очигледно дека Трамп ќе биде новиот ...

Љубовниот живот на новиот претседател на САД - Едната жена ја изневери, другата ја избрка

Сител - 10.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД до сега имаше три законски сопруги, многу турбуленции во љубовта и разводи и неверства. Трамп со првата и најпозната сопруга Ивана Трамп, се ожени во 1977 година.

Трамп потрошил под 5 долари на глас, за да победи на изборите

Точка - 10.11.2016

Доналд Трамп беше дел од едни од најнеизвесните избори во САД во политичката историја, победувајќи ја Хилари Клинтон во претседателските избори во САД, остварувајќи успех, a притоа користејќи прилично помалку пари од конкурентката, информира ...

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп

Сител - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо образование и здравствено осигурување за сите, изрази ...

Трамп во стилот на Аркан (ФОТО)

Сител - 10.11.2016

Фотографија која се појави на социјалните мрежи навистина ќе ве ...

Трамп се забаракадира со бетонски блокови: Опсада во Менхетн - ни птица не може да прелета

Сител - 10.11.2016

Куќата на Доналд Трамп во Менхетн каде новиот американски претседател живее и работи е под опасада. ...

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп ...

Н.Македонија - 10.11.2016

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите ...

Десетте популарни цитати на Доналд Трамп

Курир - 10.11.2016

Американскиот магнат Доналд Трамп дефинитивно има што да не научи кога се однесува заработката на пари. Претседателот на САД и сопственик на голем број други бизниси, поседува речиси 4 милијарди долари. Еве неколку негови цитати.

„Симсонови“ го предвидоа претседатеот Трамп уште пред 16 години- Еве и докази!

Сител - 10.11.2016

„Симсонови“ успеале многу пати да ја предвидат иднината, но дури и креаторите на оваа култна серија веројатно не претпоставувале дека 16 години однапред „ќе го видат“ претседателот на САД.

Дачиќ убеден дека Трамп ќе ја посети Србија

Точка - 10.11.2016

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјавил дека е „убеден“ оти новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја посети Србија, пренесуваат српските медиуми. Дачиќ за Блиц изјавил дека како српски премиер во 2013-та година со ...

Џулијани не ја отфрла можноста да биде покрената истрага против Хилари Клинтон

Точка - 10.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани, инаку близок соработник на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, во четврток не сакаше да ја отфрли можноста за судење на Хилари Клинтон или истражување на фондацијата што ја води ...

Оланд: Европа да биде подготвена да му се спротивстави на Трамп

Точка - 10.11.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд во четвртокот изјавила дека на Европа и треба силна и јасна безбедносна и економска стратегија кога Доналд Трамп ќе ја превземе функцијата претседател на САД, поради загриженоста дека неговата победа уште повеќе ...

Фараж ќе биде првиот британски политичар кој ќе се сретне со Трамп

Канал5 - 10.11.2016

Лидерот на Британската партија на независноста (UKIP), Најџел Фарадж, најверојатно ќе биде првиот британски политичар кој ќе се сретне со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Ова ќе се случи уште овој викенд или следната недела, кога Фараж ...

СО ПРИВАТЕН „БОИНГ“ КОН ВАШИНГТОН: Пристигнувањето на Доналд Трамп и Меланија во Белата куќа (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 10.11.2016

Трамп во придружба на својата сопруга Меланија слета со својот приватен „боинг 757“ на аеродромот „Роналд Реган“. Пред полетувањето во Вашингтон, Трамп беше свечено испратен Новоизберениот претседател на САД Доналд Трамп денес претпладне по локално ...

„Амчам“: Во Македонија не се очекуваат драматични промени ...

Н.Македонија - 10.11.2016

„Амчам“: Во Македонија не се очекуваат драматични промени Не очекуваме драматични промени во начинот на кој компаниите од САД инвестираат и се натпреваруваат на светските пазари, како последица на претседателските избори, е официјалниот став на ...

На Волстрит и во Европа скок на индексите по победата на Трамп

Точка - 10.11.2016

На њујоршки Волстрит, како и на главните европски берзи, берзанските индекси скокнаа во средата за повеќе од 1 отсто, по големиот пресврт во кој ги надоместија првичните остри загуби предизвикани со победата на Доналд Трамп на американските ...

Шојбле: И на Германија би можел да и се случи Трамп!

Канал5 - 10.11.2016

„Популизмот не е проблем кој се случува само во САД“ предупреди германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во текст за Билд, и предупреди на локален „Трамп - ефект“. Германскиот министер ја обвини политичката елита, бизнис круговите и ...

Трнбол: Трамп ја потврди важноста на сојузот помеѓу САД и Австралија

Сител - 10.11.2016

Австралискиот премиер Малком Трнбол денеска по првиот свој телефонски разговор со Доналд Трамп како новоизбран претседател на САД, изјави пред новинарите, дека тој ја потврдил значајноста на воениот сојуз помеѓу Вашингтон и Канбера и на присуството ...

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот...

Н.Македонија - 10.11.2016

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на ...

Ивица Дачиќ открива: Во која Србинка е вљубен Доналд Трамп? (ФОТО)

Курир - 10.11.2016

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ во април годинава гостуваше во емисијата „Кирилица“ каде откри дека Доналд Трамп полудел по славната српска тенисерка. Ивица Дачиќ се состанал со Трамп во времето кога беше премиер на Србија, но наместо да ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата

Сител - 10.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата за меѓународната трговија, односите со НАТО и климатските промени.

ТИМОТ НА ТРАМП: Oтворeн нов веб-сајт и налог на Твитер (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 10.11.2016

Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на Трамп, како и податоци од неговата биографија Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб- сајт и налог на Твитер, додека републиканскиот ...

Сте го гледале филмот повеќе пати, но никој нема да се сти на оваа сцена со Доналд Трамп

Сител - 10.11.2016

Филмот „Сам дома 2“ многумина од нас го гледале повеќе пати, но дали знаевте дека во една сцена се појавува новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Погледнете го видеото: Trump in movie by ...

ЗАГАТКА: Што имаат заедничко Хилари, Ноле и Трамп (ФОТО)

Телеграф - 10.11.2016

Обидете се да ја решите. Да ви помогнеме, предвид земете на која позиција во моментов се наоѓа Ноле на АТП-листата На социјалните мрежи се појави загатка поврзана со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, неговата противкандидатка Хилари Клинтон, ...

СРПСКАТА ПЕЈАЧКА СО ЧУДЕСНА МОЌ: Карлеуша уште пред 8 месеци ја предвидела победата на Трамп (ФОТО)

Телеграф - 10.11.2016

Ја бидува и за предвидување на иднината Њујоршкиот бизнисмен Доналд Трамп вчера беше избран за 45. претседател на САД. Она што ги изненади луѓето во регионот, а посебно нејзините обожаватели, е тоа што српската пејачка Јелена Карлеуша пред дури осум ...

Што се пребаруваше на Гугл по изборите во САД?...

Н.Македонија - 10.11.2016

Што се пребаруваше на Гугл по изборите во САД? Според Гугл трендс, прашањето „Како победи Трамп?“ беа најпребарувани зборови за време на претседателските избори, на кој победи републиканскиот кандидат Доланд Трамп.

Пјонгјанг го предупреди Трамп

Сител - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп...

Н.Македонија - 10.11.2016

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД, затоа што тоа му го овозможи Демократската партија со тоа што ја кандидра Хилари Клинтон наместо Берни Сандерс, тврди ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп

Курир - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле – наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

берни Сандерс подготвен да соработува со Трамп, но под услов...

Канал5 - 10.11.2016

Сенаторот од американската сојузна држава Вермонт, Берни Сандерс, кој водеше жестока борба со Хилари Клинтон за номинација од Демократската партија за претседателски кандидат, вели дека е подготвен да соработува со новоизбраниот претседател Доналд ...

Графити со свастика се појавија во Филаделфија

Канал5 - 10.11.2016

Еден ден по победата на Доналд Трамп луѓето го искажуваат своето незадоволство. Името на Трамп и свастика со спреј испишани на еден објект во јужна Филаделфија, дел во кој воглавно е населен со Афроамериканци.

После победата на Доналд Трамп, сите имаа едно прашање за Google

Точка - 10.11.2016

Неочекуваната вест дека Доналд Трамп ја победил Хилари Клинтон на претседателските избори во САД го остави целиот свет со едно прашање – како се случило тоа? Сосема логично, сите се насочија кон Google, па прашањата како "Како победи Трамп?", "Како ...

Како реагираа карикатуристите на претседателството на Трамп

365 - 10.11.2016

Светот уште се тетерави по информацијата дека Доналд Трамп е 45-тиот претседател на САД, а карикатуристите и уметниците побрзаа да ги изразат своите ставови (читај: својата критика и загриженост) на темата преку медиумот што најдобро го познаваат.

Најмладата ќерка на Трамп e опасно секси: Како Тифани го троши богатството на својот татко?

Точка - 10.11.2016

Најмладата ќерка на Доналд Трамп, Тифани, има 23 години, и се образувала на Универзитетот Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го добил во бракот со втората сопруга Марла Мејплс.

За Трамп, Ана Ивановиќ е најубавата спортистка

Вест - 10.11.2016

Цел свет го следеше изборот за претседател на САД и победата на милијардерот Доналд Трамп предизвика тектонски промени во светската политика. Не така одамна, новиот прв човек на Америка, но и на светот, откри дека најубава спортистка му е српската ...

Умирал од досада: Урнебесниот син на Доналд Трамп стана хит на интернет

Точка - 10.11.2016

Победничкиот говор на новиот претседател на САД Доналд Трамп најтешко му паднал на неговиот десетгодишен син Барон... Долгите политички говори некогаш можат да бидат прилично заморни, а во тоа се уверил и Барон Трамп, 10-годишниот син на новиот ...

Обама до Трамп: Нема сигурно да ја уапсиш Хилари...

Точка - 10.11.2016

Претседателот во заминување на САД, Барак Обама, се надева дека ќе се продолжи американската традиција луѓето на власт да не го користат системот на кривично правосудство против своите противници, изјавил портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест.

Како сценаристот на „Симпсонови“ ја предвиде победата на Трамп...

Н.Македонија - 10.11.2016

Сценаристот Ден Грини и креаторите на „Симпсонови“ го предвиделе изборот на Доналд Трамп за американски претседател уште во 2000-та година Беше најлудото и најсмешното сценарио за кое можевме само да сонуваме, велат креаторите на сатиричната цртана ...

Wikileaks: Еве кој му помогна на Доналд Трамп да победи на изборите

Точка - 10.11.2016

Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победил во трката за местото претседател на САД, затоа што тоа му го овозможила Демократската партија со поддршката за Хилари, наместо за Берни Сандерс, тврди "Wikileaks".

ГО ИМАШЕ И ВО „СЕКСОТ И ГРАДОТ“: Трамп се појави во легендарен филм од деведесеттите (ВИДЕО)

Телеграф - 10.11.2016

Ретко кој памети дека Трамп се појавува и во дел од мегапопуларната серија „Сексот и градот“. Токму Саманта е таа што „му фрла око“ на Трамп Во кратка едноминутна сцена се појави новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во легендарен филм ...

Најозогласената секта на светот открива дека стои позади победата на Трамп!

Сител - 10.11.2016

Поранешниот водич на ектремно расистичката организација Кју клукс клан, Дејвид Дјук, ја прослави победата на Доналд Трамп на претседателските избори и нагласи дека подржувачите на оваа озогласена група имале голема заслуга за победата на кандидатот ...

УМИРАШЕ ОД ДОСАДА: Десетгодишниот син на Трамп стана омилен кај гледачите (ВИДЕО)

Телеграф - 10.11.2016

Неговата дремка, која е сосема оправдана со оглед дека го натераа да се качи на бината во три часот наутро, ги освои срцата на милиони гледачи, па и на тие што не гласаа за Трамп Барон Трамп, десетгодишниот син на Доналд Трамп одвај ги држеше очите ...

Хелена Роза: Трамп ме импресионираше со силниот стисок на раката

Вест - 10.11.2016

ТВ-водителката Хелена Роза, која повеќе од една година живее во Нов Зеланд со сопругот, фудбалерот Игор Георгиевски и со ќерката Кјара Гоља, вели дека уште пред 20 години ја имала привилегијата да вечера со идниот претседател на САД, Доналд Трамп.

„Не си мој претседател“ - протести во 20 американски градови по победата на Трамп

Канал5 - 10.11.2016

- Неговата порака на омраза не е добредојдена во нашиот град, изјави демонстрант од Њујорк. Не си мој претседател, илјадници Американци во 20-ина поголеми градови од Њујорк во Лос Анџелес, протестираа против изборот на Доналд Трамп.

Овој човек е најголемиот губитник од американските избори: Поради победата на Трамп ќе изгуби милијарди

Точка - 10.11.2016

Само неколку часа по изборната победа на Доналд Трамп, било јасно кој би можел да биде најголем губитник на американските избори. Падот на мексиканскиот песос и цената на акциите, најмногу ги погодиле милијардерите во Мексико, а посебно еден.

Тепачки на полицијата и демонстрантите ширум Америка: Блокирани патишта, Шер и Мадона на улиците!

Точка - 10.11.2016

Протестите против Трамп ширум Америка, во кои се собрале неколку десетици илјади граѓани против новоизбраниот претседател, станале насилни, кога масата ја нападнала полицијата, почнала да пали по улиците и да ги блокира автопатите.

Се сретнале Трамп и Обама, а Барак порачал: „Доналд, ако успееш ти, сите ќе успееме”

Точка - 10.11.2016

Претседателот во заминување и милијардерот кој на 9 ноември ја победи Хилари Клинтон на изборите за претседател на САД разговарале повеќе од час и половина зад затворени врати. Повеќе од 90 минути Барак Обама и Доналд Трамп разговарале во Белата ...

Ѕвездите против Трамп: Љубовта е посилна од омразата

Вест - 10.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД шокираше многумина, вклучувајќи ги и славните личности што отворено и интензивно ја поддржуваа демократската кандидатка Хилари Клинтон. Леди Гага ги повика луѓето да бидат љубезни, Мајли Сајрус плачеше, ...

Наши аналитичари за последиците од изборите во САД...

Н.Македонија - 10.11.2016

Наши аналитичари за последиците од изборите во САД Стојан Славески Политиката кон Македонија нема да се менува Америка гласаше за промени. Во САД победи демократијата. И покрај силната медиумска поддршка што ја имаше Хилари Клинтон и водството на ...

За едни американски сон, за други кошмар...

Н.Македонија - 10.11.2016

Триумфот на Доналд Трамп во трката за Белата куќа го шокира светот, ги потресе глобалните финансиски пазари, ги урна доларот и нафтата и ја зголеми цената на златото. Некои Американци протестираа во повеќе градови, а некои на Интернет пребаруваа ...

Поради овие 10 работи Трамп стана новиот претседател на САД

Точка - 10.11.2016

Доналд Трамп стана новиот најмоќен човек во Америка. Тој ги доби гласовите од многу Американци, иако сите анкети му прогнозираа пораз. Еве како успеа во тоа... Доналд Трамп е избран за новиот претседател на САД.

Целата Силициумска долина е преплашена поради Трамп, еве и зошто!

Точка - 10.11.2016

Дека Доналд Трамп е веќе “заразен” со модерната технологија, очигледно стана и по неговата “заразна” кампања на Facebook и Twitter. Меѓутоа, тоа не ги импресионираше директорите на моќните ИТ компании од Силициумската долина, коишто го критикуваа ...

Избори кои ги побија митовите: Латиноамериканците и Афроамериканците се за Хилари? Жените се против Трамп? Сè беше ...

Точка - 10.11.2016

Еден ден после победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД, спроведените анализи ги рушат митовите за профилите на типичните американски гласачи и покажуваат дека во САД постојат линии на поделба слични на оние кои во ...

Нема причини за еуфорија

Курир - 10.11.2016

Кога ја слушнав веста за избор на нов претседател на САД мислев релаксирано да го поминам денот, бидејќи како што многу луѓе се определуваат, така и јас цело време бев за Трамп. Тоа беше пријатна вест или како што викаат американците “made my day”, ...

Омекна! Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Локално - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Оланд сака средба со Трамп што е можно најскоро

Локално - 10.11.2016

Шефот на француската држава Франсоа Оланд најави дека би сакал „што е можно најскоро“ да се сретне со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Како што соопшти вечерва Елисејската палата, во писмо упатено до Трамп, Оланд наведува дека ...

Велешаните со пропагандните веб-страници за Трамп не веруваат дека влијаеле на изборите

Локално - 10.11.2016

Младите велешани кои беа сопственици на стотината веб-страници што пропагираа во корист на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, велат дека не сметаат дека нивните „портали“ имале какво било влијание на крајниот исход од претседателските ...

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

Локално - 10.11.2016

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста. Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на ...

Радикалите спречија извештајот на ЕК за Србија да биде претставен во собранието

Локално - 10.11.2016

Шефот на делегацијата на Европската Унија во Србија, Мајкл Девенпорт, денеска не успеа да го претстави извештајот на Европската комисија за напредокот на Србија на седницата на собранискиот одбор за европска интеграција, поради опструкциите на ...

DW: По Трамп- популистичко цунами и се заканува на Европа

Локално - 10.11.2016

Победата на Трамп на претседателските избори во САД би можела да ја отвори „Пандорината кутија“ на популизмот низ Европа. Италија, Холандија, Германија и Франција се особено на удар, анализира DW.

Newshub: Џон Кери изјави дека се надева дека Доналд Трамп ќе се справи со улогата на претседател на САД

Локално - 10.11.2016

Државниот секретар на САД Џон Кери ја поздравил изборната победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, додавајќи дека се надева дека бизнисменот ќе се справи со задачата што е пред него, пренесе Newshub.

(ВИДЕО) Затоа Трамп е ѕвезда – видете го во “Сексот и градот” и уште други филмови

Локално - 10.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп, освен како милијардер, е познат и со учеството во бројни емисии и филмови во САД. Неодамна ви покажавме како Трамп учествува во светското шоу WWE.

Voice of America: Клинтон и Обама повикаа победата на Трамп да биде примена

Локално - 10.11.2016

Политичката елита меѓу демократите во Америка се обиде да и објасни на јавноста да ја прифати и да се помири со впечатлива победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори, која продолжува да одекнува низ светот, пренесе радио Voice ...

Нова големо изненадување во САД приреди Берни Сандерс, тој оди кај Трамп

Локално - 10.11.2016

Поранешниот кандидат за претседател од демократите објави дека тој и други прогресивни политичари се подготвени да работат со републиканецот Сенаторот демократ Берни Сандерс изјави дека тој и другите прогресивни политичари во САД се подготвени да ...

“Индипендент”: Фараж ќе биде првиот британски политичар кој ќе се сретне со Трамп

Локално - 10.11.2016

Лидерот на Британската партија на независноста (UKIP), Најџел Фарадж, најверојатно ќе биде првиот британски политичар кој ќе се сретне со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Ова ќе се случи уште овој викенд или следната недела, кога Фараж ...

(ВИДЕО) Мајли Сајрус со солзи кон Трамп: Однесувајте се со љубов кон луѓето!

Локално - 10.11.2016

Мајли Сајрус објави обраќање до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп на страницата на Facebook. Во него ѕвездата низ солзи го моли да се однесува со љубов кон луѓето. Пејачката и актерка пред извесно време рече дека ако Трамп победи на ...

Трамп во комплет на руска „бабушка“

Локално - 10.11.2016

Русија веќе почна да заработува на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп. Во продавниците во Москва веќе се нудат „бабушки“ со ликот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп.

Политиколог: Трите причини за загубата на Хилари Клинтон

Локално - 10.11.2016

Овие околности се покажаа според експертот поголеми дури и од недовербата на практичните Американци кон непредвидливиот Трамп. Погреши речиси во се, велат аналитичарите. А заедно и со оние милијарди луѓе кои се поведоа според зборовите за нејзинa ...

(ВИДЕО) Саманта и Доналд Трамп во „Сексот и градот“

Локално - 10.11.2016

За да ги добиеш претседателските избори во САД сигурно треба да емитуваш гламур и да поседуваш харизма. А Доналд Трамп, освен со победата на изборите за шеф на државата, може да се пофали и со улоги не само на политичката сцена, но и во филмот.

Доналд Трамп: Мажот кој го искористи американскиот гнев

Локално - 10.11.2016

Кога Доналд Трамп и неговата жена Мелани слегуваа со лифтот во Трамп Тауер во јуни 2015 година и тој ја објави својата намера да се бори за функцијата во Белата куќа, веројатно беше единствениот човек таму кој веруваше дека тоа може да се случи.

Претседателот на Мексико нестрплив да се сретне со Трамп загрижен за својата земја

Позитив.мк - 10.11.2016

Претседателот на Мексико Енрике Пења Нието посочи дека наскоро ќе се сретне со Доналд Трамп пред тој и официјално да ја преземе претседателската функција во САД со цел да разговараат за иднината на односите меѓу двете земји особено по јавно ...

Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Вечер Прес - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба" во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, ...

Сандерс е отворен за соработка со Трамп

Нетпрес - 10.11.2016

– Доналд Трамп го користи гневот на западната средна класа, на која и е доста од економијата на врхушката, политиката на врхушката и медиумите на врхушката, истакна независниот сенатор. – Ако Трамп навистина планира да води политика за подобрување ...

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Вечер Прес - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, ...

Трамп со нов веб сајт и твитер налог

Нетпрес - 10.11.2016

Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на Трамп, како и податоци од неговата биографија. Веб сајтот, исто така, вклучува и повик во кој се бара пополнување на 4.000 слободни места за претседателскиот тим, но не ...

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

Република - 10.11.2016

– Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Еврокомесарот Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Репортер - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Северна Кореја го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

Репортер - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Дали ќе се оствари морничавото предвидување на Нострадамус?

За Се - 10.11.2016

Како што секогаш се случува по некое значајно случување за иднината на светот, бројните обожаватели на ликот и делото на славниот пророк тргнаа во толкување на неговите текстови… Уште пред неколку денови разни „експерти“ почнаа да ги толкуваат ...

Трамп ќе има средба со мексиканскиот претседател

Нетпрес - 10.11.2016

– Со новоизбраниот претседател се договоривме да се сретнеме, за време на преодниот период (пред Трамп да положи заклетва во јануари), за јасно да ја дефинираме насоката, по којашто ќе се развиваат односите помеѓу двете држави, рече на ...

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Репортер - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

(ФОТО) Најмладата ќерка на Трамп е навистина нешто посебно – Посекси АМИН

Репортер - 10.11.2016

Најмладата ќерка на Доналд Трамп, Тифани има 23 години и дипломирала на Универзитетот во Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го добил од бракот со втората по ред негова сопруга Марла Мејпс.

ФОТО: Каде живее новиот претседател на САД

МК News - 10.11.2016

Доналд Трамп е новиот претседател на САД.Неговата инаугурација ќе биде на 20 јануари следната година. Тогаш и негов дом ќе стане Белата куќа. Но, пред да се пресели, еве неколку фотографии како изгледа неговиот дом ...

Трамп забарикадиран – Менхетн опседнат, ни птица не може да прелета

Република - 10.11.2016

Куќата на Доналд Трамп во Менхетн каде новиот американски претседател живее и работи е под опасада. ...

Намалена пазарната вредност на обврзниците по победата на Тамп

Позитив.мк - 10.11.2016

За 337 милијарди долари е намалена вкупната пазарна вредност на обврзниците во светот само еден ден по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Оваа победа ја зголеми загриженоста на инвеститорите дека неговиот план за ...

Пјонгјанг го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

Нетпрес - 10.11.2016

– Ако администрацијата на Барак Обама направила нешто, тоа е дека безбедноста на континенталните делови на САД ги доведе во најголема можна опасност. Тоа новата администрација ја оптовари дека мора да се соочи со самостојна севернокорејска нуклеарна ...

На Волстрит и во Европа скок на индексите по победата на Трамп

Денар - 10.11.2016

На њујоршки Волстрит, како и на главните европски берзи, берзанските индекси скокнаа во средата за повеќе од 1 отсто, по големиот пресврт во кој ги надоместија првичните остри загуби предизвикани со победата на Доналд Трамп на американските ...

Кога таткото држи говор, синот умира од досада – Трамп јуниор стана сензација

Република - 10.11.2016

Победничкиот говор на новиот претседател на САД Доналд Трамп најтешко му паднал на неговиот десетгодишен син Барон… Долгите политички говори некогаш можат да бидат прилично заморни, а во тоа се уверил и Барон Трамп, 10-годишниот син на новиот ...

Ивица Дачиќ откри - еве во кого е заљубен Трамп до уши

Press24 - 10.11.2016

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ во април годинава гостуваше во емисијата „Кирилица“ каде откри дека Доналд Трамп полудел по славната српска тенисерка. Ивица Дачиќ се состанал со Трамп во времето кога беше премиер на Србија, но наместо да ...

Без влакна на јазик, најлудите изјави на Трамп (Видео)

Република - 10.11.2016

Новиот претседател на САД , Доналд Трамп, е познат и како многу контроверзна личност, која секој час ја шокира јавноста со неговите изјави. Сега, кога во претседателската борба успеа да го порази противкандидатот Хилар Клинтон, е згоден момент да се ...

ПИРОВА ПОБЕДА ЗА ХИЛАРИ – Дамата свои 170.000 гласа повеќе од Трамп

Репортер - 10.11.2016

Освојување на повеќе гласови не мора да значи и победа на изборите. На вчерашните претседателски избори во САД се повтори случајот да победи кандидатот кој има помал број на освоени гласови.

ФОТО: Ова е втората сопруга на Трамп – пред три години призна дека…

За Се - 10.11.2016

Новиот претседател на САД, милијардерот Доналд Трамп со втората сопруга Марла Мејплс се разведе во далечната 1999 година. Но покрај бурно минато, тие имаат и заедничка ќерка. Актерката Марла прво беше љубовница на Трамп, а потоа стана негова сопруга.

Едната ја изневери, другата ја избрка – брурниот живот на Трамп

Република - 10.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД до сега имаше три законски сопруги, многу турбуленции во љубовта и разводи и неверства. Трамп со првата и најпозната сопруга Ивана Трамп, се ожени во 1977 година.

Сте го гледале филмот повеќе пати, но никој нема да се сети на оваа сцена со Трамп

Press24 - 10.11.2016

Филмот „Сам дома 2“ многумина од нас го гледале повеќе пати, но дали знаевте дека во една сцена се појавува новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Погледнете го видеото: Trump in movie by ...

Колку ќе заработува Трамп како претседател на САД?

За Се - 10.11.2016

Доналд Трамп е новиот американски претседател, а како што пишуваат светските медиуми – таа функција апсолутно не ја презема поради пари. Имено, неговата плата ќе биде помала отколку неговата мала позајмица која некогаш ја добил од својот татко-кога ...

ФОТО: Чудесната моќ на Карлеуша – пред 8 месеци ја предвидела победата на Трамп

За Се - 10.11.2016

Српската пејачка Јелена Карлеуша пред дури осум месеци ја предвидела неговата победа. Во продолжение, еве што тогаш таа напиша на својот твитер-профил: „Сонував дека Доналд Трамп станал претседател на Америка.

Трамп потрошил под 5 долари на глас, за да победи на изборите

Денар - 10.11.2016

Доналд Трамп беше дел од едни од најнеизвесните избори во САД во политичката историја, победувајќи ја Хилари Клинтон во претседателските избори во САД, остварувајќи успех, a притоа користејќи прилично помалку пари од конкурентката, информира „ ...

Ана му е најубава на Трамп, но и таа не е имуна на неговиот шарм!

Република - 10.11.2016

Не така одамна, новиот прв првиот човек на Америка откри дека најубава спортиска му е српската тенисерка Ана Ивановиќ. Сопругата на Бастијан Швајнштајгер важи за една од најубавите тенисерки, а и за Трамп е без конкуренција.

Животот на Доналд Трамп низ неколку фотографии

Press24 - 10.11.2016

Доналд Трамп е еден од најпознатите луѓе во Америка, делумно поради контроверзиите што го опкружуваат. Њујоршкиот магнат стана славна личност поради неговиот надмен стил на живот, го претвори неговото име во бренд за се', од стек до вотка па се' до ...

Победата на Трамп може да им наштети на призводителите

Денар - 10.11.2016

Изборот на републиканскиот кандидат Доналд Трамп за претсетадел на САД создаде притисок врз производителите на автомобили и другите производители кои вршат трговска размена со Мексико. Забележан е пад на акциите на американските производители во ...

Бизнис-империјата на Трамп: Oд облакодери, долна облека до водка

Република - 10.11.2016

Бизнис империјата на милијардерот Доналд Трамп, кој беше избран за претседател на САД, не вклучува само недвижности, тој поседува и голем бизнис, модна куќа… Од 515-те средства кои кандидатот на републиканците ги наведе во даночната изјава, во 264 ...

Како најмладата ќерка Тифани го троши богатството на својот татко Трамп?

За Се - 10.11.2016

23 годишната Тифани е единственото дете кое Трамп го добил во бракот со втората сопруга Марла Мејплс. Таа на социјалните мрежи споделувала фотографии на кои е разголена, додека нејзиниот татко не ја започнал кампањата.

Како Симпсонови ја предвидоа победата на Трамп!

Среќа.mk - 10.11.2016

Повеќе од десетици години подоцна, таа неверојатна епизода се оствари во средата наутро, а Доналд Трамп стана претседател на САД. И не само што предвидеа дека Трамп ќе победи, туку тие изгледа како да знаеја точно како ќе изгледаат некои од сцените ...

Тој е најголемиот губитник од американските избори: Поради победата на Трамп ќе изгуби милијарди

Република - 10.11.2016

Само неколку часа по изборната победа на Доналд Трамп, било јасно кој би можел да биде најголем губитник на американските избори. Падот на мексиканскиот песос и цената на акциите, најмногу ги погодиле милијардерите во Мексико, а посебно еден.

Ивица Дачиќ откри тајна: Во која Србинка е вљубен Доналд Трамп?

Бриф - 10.11.2016

Доналд Трамп очигледно паѓа на убавици од просторите на бивша Југославија, неговата сопруга е од Словенија, а Ивица Дачиќ, првиот ппотпретседател на Владата и министер за надворешни работи знае во која српска спортистка е вљубен новиот претседател ...

Трамп ги искористи американските слабости – Но сега мора да ги засили и нивните вредности

Репортер - 10.11.2016

„Ден по изборите, сите сме отпуштени!“, вака американската новинарка и аналитичарка Билјана Преснал ја започнува својата анализа на претседателските избори во САД за Макфакс, алудирајќи на фразата „Отпуштен си“, (You’re fired) заштитен знак на сега ...

Шешељ пушташе песни за Трамп во собрание

Република - 10.11.2016

Шефот на делегацијата на ЕУ во Србија, Мајкл Девенпорт, не можеше денеска повеќе од два часа да почне со презентирањето на Извештајот на ЕК за напредокот на Србија, бидејќи претставниците на радикалите не сакаа да го разгледуваат материјалот на ...

Како Меркел му честиташе на Трамп?

Фактор - 10.11.2016

Германската канцеларка, Ангела Меркел му честиташе на Доналд Трамп за победата на претседателките избори во САД. Но, таа не ја пропушти шансата да го „боцне“ новиот американски претседател.

Трамп во стилот на Аркан (ФОТО)

Press24 - 10.11.2016

Фотографија која се појави на социјалните мрежи навистина ќе ве насмее. Трамп во стилот на ...

Што правел Трамп во англискиот фудбал во ’91-ва?

Оff.net - 10.11.2016

Во декември 1991. година, идниот претседател на САД учествувал во ждрепката за четвртфиналето на англискиот Лига Куп. Ни крив ни должен, се ...

Трамп се забаракадира со бетонски блокови: Опсада во Менхетн - ни птица не може да прелета

Press24 - 10.11.2016

Куќата на Доналд Трамп во Менхетн каде новиот американски претседател живее и работи е под опасада. ...

Видео: Сите филмски и ТВ улоги на Доналд Трамп, ќе се изненадите колку ги има

Позитив.мк - 10.11.2016

Откако ќе го погледнете следново видео ќе се изненадите во колку многу филмови и пред се ТВ серии се има појавено Доналд Трамп и тоа играјќи се себеси со мало појавување во некоја сцена каде најчесто се коментира за неговиот бизнис или пак тој ...

(ФОТО) ШТО НАПРАВИВМЕ?! – Најдобрите насловни на светските печати по триумфот на Трамп

Репортер - 10.11.2016

Доналд Трамп стана претседател на САД, а светските медиуми на различни начини ја дочекаа веста која по кој знае кој пат ја потврди прочуената изрека: „Only in America“. Ова се најдобрите насловни страни на медиумите од сите краеви на светот, а ...

Американски изборни математики: Хилари освои 170.000 гласа повеќе од Доналд Трамп

Press24 - 10.11.2016

Освојување на повеќе гласови не мора да значи и победа на изборите. На вчерашните претседателски избори во САД се повтори случајот да победи кандидатот кој има помал број на освоени гласови.

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Нетпрес - 10.11.2016

– Секако дека сме разочарани и изненадени од исходот, но тоа мораме да го прифатиме, рече Етингер за германското радио „Дојчландфунк“. Еврокомесарот истакна дека на Трамп и неговата екипа, за која, како што кажа, се надева дека е професионална, ...

Пазарната вредност на обврзниците е намалена за 337 милијарди долари по победата на Тамп

Мета - 10.11.2016

Вкупната пазарна вредност на обврзниците во светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, поради победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Оваа победа ја зголеми загриженоста на инвеститорите дека неговиот план за ...

ШОКИРАЧКИ: Погледнете што избриша Трамп од својот официјален сајт откако победи на изборите

Press24 - 10.11.2016

До таа промена дошло за време на ноќта помеѓу 8ми и 9ти ноември. На официјалниот сајт новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги тргна неговите изјави за плановите за на муслиманите да им се забрани влезот во таа земја, пренесува „Индепендент“.

Првиот тест за Трамп!

Денар - 10.11.2016

Денешната аукција на 10-годишни американски државни обврзници, во вредност од 23 милијарди долари, ќе биде првиот тест на глобалниот интерес за американскиот долг под раководство на новиот претседател Доналд Трамп, јавува њујоршката агенција ...

Најмладата ќерка на Трамп е опасно секси

Макфакс - 10.11.2016

Најмладата ќерка на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, Тифани, има 23 години и се школувала на универзиретот во Пенсилванија. Таа е единственото дете кое Трамп го доби во брак со втората сопруга Марла Мејплс.

Сегашната сопруга на Трамп живее во РАСКОШ, а еве каде живее втората сопруга на Доналд! (фото)

Вистина.мк - 10.11.2016

Доналд Трамп со втората сопруга Марла Мејплс се разведе во далечната 1999 година. Но покрај бурно минато, тие имаат и заедничка ќерка. Актерката Марла прво беше љубовница на Трамп, а потоа стана негова сопруга.

Во Њујорк го лекуваат стресот од победата на Трамп во кабина за врескање

Стандард - 10.11.2016

За некои од граѓаните на Њујорк победата на Доналд Трамп на претседателските избори била толку неочекувана што довела до силно негативни последици за нив. Според очевидци, стресот бил толку голем што луѓето биле принудени да бараат алтернативни ...

Трамп одма го избриша ова откако победи на изборите во Америка

Press24 - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, тргнати се неговите изјави за плановите на муслиманите да им се забрани влез во земјата, пренесува Индепендент. Како што наведува весникот, страницата на која се наоѓале изјавите ...

Трамп веќе спи*ка 337 МИЛИЈАРДИ долари за ЕДЕН ДЕН

Репортер - 10.11.2016

Победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД подгреа загриженост дека неговиот план за охрабрување на економскиот раст ќе доведе до скок на инфлацијата, јавува „Blumberg“. Во изминатите три дена, пазарната вредност на глобалните ...

Таа беше пред Меланија – ова е втората жена на Трамп, Марла!

Република - 10.11.2016

Втора жена на новиот претседател на САД, Доналд Трамп е Марла, од која Трамп се разведе уште далечната 1999 година. Нив освен бурното минато ги врзува и заедничката ќерка, Тифани. Марла, со која Трамп бил кратко во брак, е филмска актерка, која прво ...

Десет популарни цитати на Доналд Трамп

Република - 10.11.2016

Американскиот магнат Доналд Трамп, дефинитивно, има што да нѐ научи кога се однесува на заработката на пари. Претседателот на САД и сопственик на голем број други бизниси, поседува речиси 4 милијарди долари. Еве неколку негови цитати.

Швајни, чувај ја жената – претседателот на САД маѓепсан од Ана Ивановиќ!

Република - 10.11.2016

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ гостувајќи во една емисија, откри детали кои не се познати за Доналд Трамп. Дачиќ се осврна на една средба со сега веќе новиот претседател на САД, Доналд Трамп. Тој непланирано се сретнал со него во Њујорк.

Исчезнаа плановите на Трамп за забраната за влез на муслимани во САД

Макфакс - 10.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отстрани изјавите околу плановите за забрана за влез на муслимани во САД од своите официјални веб страници, пишува Independent. Во изборната ноќ во која стана очигледно дека Трамп ќе биде новиот ...

Православен Поп го зачатил Трамп неколку дена пред победата

Вечер Прес - 10.11.2016

Воедно грчкиот свештеник му честитал на Трамп за неговите ставови за абортусот, нагласувајќи дека тие ставови се во согласност со оние на Црквата. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, неколку дена пред изборот лично побарал благослов ...

Едната ја изневери, другата ја избрка - бурниот љубовен живот на Трамп

Press24 - 10.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД до сега имаше три законски сопруги, многу турбуленции во љубовта и разводи и неверства. Трамп со првата и најпозната сопруга Ивана Трамп, се ожени во 1977 година.

Ефектот „Трамп“ и во затворите на САД

Стандард - 10.11.2016

Акциите на приватните затвори скокна на „Волстрит“ по изборот на републиканецот Доналд Трамп за претседател на САД поради надеж дека тој ќе се откаже од одлуката на својот претходник Барак Обама да го намали нивниот број.

Медведев за приоритетите на Трамп: Да сме живи и здрави, ќе видиме

Руска реч - 10.11.2016

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев изјави дека ќе може да се оценат приоритетите на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп само по некое време, пренесува дописникот на „Газета.ру“.

Франција: Европа треба да се заштити по победата на Трамп

Фактор - 10.11.2016

Според министерот за надворешни работи на Франција, Жан-Марк Еро конфузните цели на Доналд Трамп за надворешна политика треба да го загрижуваат и остатокот од светот. „Европа не треба и да трепне пред заштитата на своите интереси и граѓани сега кога ...

Колкава ќе му биде платата на Трамп?

Репортер - 10.11.2016

Доналд Трамп е избран овој вторник за нов претседател на САД. Контроверзниот милијардер на ова место, за своите „навики“, ќе заработува нешто ситно, јавуваат американските медиуми – дури 400.000 долари годишно.

Изјавите за муслиманите избришани од официјалниот сајт на Доналд Трамп

Позитив.мк - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новиот претседател на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп беа избришани неговите изјави околу плановите да им биде забранет влезот на муслиманите во оваа земја, пренесуваат тамошните медиуми.

Колку ќе заработува Трамп како претседател на САД?

Фактор - 10.11.2016

Доналд Трамп е новиот американски претседател, а како што пишуваат светските медиуми - таа функција апсолутно не ја презема поради пари. Имено, неговата плата ќе биде помала отколку неговата мала позајмица која некогаш ја добил од својот татко-кога ...

Дачиќ убеден дека Трамп ќе ја посети Србија

Макфакс - 10.11.2016

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјавил дека е „убеден“ оти новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја посети Србија, пренесуваат српските медиуми. Дачиќ за Блиц изјавил дека како српски премиер во 2013-та година со ...

Лос Анџелес ќе ја загуби трката на ЛОИ 2024

Вечер Прес - 10.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД може да има влијане за добивање на организацијата на Олимписките игри во 2024 година, се наведува, пишува АП. Агенцијата анкетираше неколку членови на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), кој во ...

Мапа на земји кои ги навредил Трамп – Меѓу нив и Македонија

Репортер - 10.11.2016

Доналд Трамп е познат по тоа што нема влакна на јазикот, а неретко и жестоко ги навредува цели народи и држави. Дали сега кога стана претседател на САД, Трамп ќе ги промени своите ставови или барем ќе ја ублажи реториката допрва ќе видиме.

Велешаните со пропагандните веб-страници за Трамп не веруваат дека влијаеле на изборите

Мета - 10.11.2016

Младите велешани кои беа сопственици на стотината веб-страници што пропагираа во корист на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, велат дека не сметаат дека нивните „портали“ имале какво било влијание на крајниот исход од претседателските ...

Трамп потрошил околу 5 долари на глас, за да победи на изборите

Стандард - 10.11.2016

Доналд Трамп предизвика едно од најголемите огорчувања во американската политичка историја, победувајќи ја Хилари Клинтон во претседателските избори во САД, откако оствари успех, користејќи прилично помалку пари од својата конкурентка, информира ...

Идејата за забрана на муслимани да влезат во САД исчезна од сајтот на Трамп

Стандард - 10.11.2016

Речиси 24 часа откако Доналд Трамп беше избран за претседател на Соединетите Американски Држави, од неговиот интернет сајт исчезна информацијата која повикува на муслиманите да им биде забрането да влегуваат во САД, пренесува телевизијата CBS News.

Демагогски популизам – сеприсутен проблем

Стандард - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изрази загриженост од „загрижувачката состојба“ на политичката дискусија на Запад по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Џулијани не ја отфрла можноста да биде покрената истрага против Хилари Клинтон

Макфакс - 10.11.2016

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани, инаку близок соработник на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, во четврток не сакаше да ја отфрли можноста за судење на Хилари Клинтон или истражување на фондацијата што ја води ...

Новиот претседателот на САД заљубен во Ана Ивановиќ

Вечер Прес - 10.11.2016

Америка има нов претседател, 45. во историјата. Тоа е Доналд Трамп, кој во најнеизвесното гласање за нов станар во Белата куќа ја победи Хилари Клинтон. За многумина е познат како бизнисмен, од неодамна политичар, а со него во Белата куќа во ...

Лионел Меси за претседател на САД

Вечер Прес - 10.11.2016

Името и презимето на фудбалерот на Барселона беше допишано на гласачкото ливче, а таквиот потег беше овековечен со фотографија Најдобриот фудбалер на денешницата и најголема ѕвезда во дресот на каталонскиот гигант Барселона, Лионел Меси, беше дел и ...

Радикалите спречија извештајот на ЕК за Србија да биде претставен во собранието

Мета - 10.11.2016

Шефот на делегацијата на Европската Унија во Србија, Мајкл Девенпорт, денеска не успеа да го претстави извештајот на Европската комисија за напредокот на Србија на седницата на собранискиот одбор за европска интеграција, поради опструкциите на ...

Победата на Трамп предизвика протести низ САД

МРТ - 10.11.2016

Протести во поголемите градови на САД по победата на Доналд Трамп на изборите за претседател. Следбениците на Хилари Клинтон не се согласуваат со влегувањето на републиканецот во Белата куќа. Полицијата во Лос Анџелес уапси 13 демонстранти.

Оваа земја не е во еуфорија по победата на Трамп...

Фактор - 10.11.2016

Русија не е во еуфорија по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, бидејќи милијардерот може да се покаже исто толку антируски поставен како својот претходник. Ова го изјави заменик-министерот за надворешни работи на Русија ...

(ФОТО) Трамп ја нарече најубавата жена на светот, а еве како Ана му возврати

Репортер - 10.11.2016

Цел свет го следеше изборот за претседател на САД и победата на Доналд Трамп предизвика неверојатни потреси. Не така одамна, новиот прв првиот човек на Америка откри дека најубава спортиска му е српската тенисерка Ана Ивановиќ.

Силиконската долина се крена против Трамп

Стандард - 10.11.2016

ИТ бизнисот во Силиконската долина реагираше остро на изборот на Доналд Трамп за претседател на САД. Најекстремните мислења објавени на социјалните мрежи, повикуваат на одвојување на Калифорнија како посебна држава.

Кремљ е претпазлив во однос на ветувањата на Трамп

Руска реч - 10.11.2016

Москва гледа на предизборните ветувања на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп со претпазливост, изјави во четвртокот во Њујорк портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. „Засега може со претпазлив оптимизам, веројатно, да се гледа на зборовите ...

Оланд: Европа да биде подготвена да му се спротивстави на Трамп

Макфакс - 10.11.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд во четвртокот изјавила дека на Европа и треба силна и јасна безбедносна и економска стратегија кога Доналд Трамп ќе ја превземе функцијата претседател на САД, поради загриженоста дека неговата победа уште повеќе ...

Победата на Трамп може да им наштети на призводителите

Макфакс - 10.11.2016

Изборот на републиканскиот кандидат Доналд Трамп за претсетадел на САД создаде пристиок врз производителите на автомобили и другите производителе кои вршат трговска размена со Мексико. Забележан е пад на акциите на американските производители во ...

Протести низ САД по победата на Трамп

МРТ - 10.11.2016

Победата на Доналд Трамп предизвика протести низ САД. Обама и Клинтон побараа да се почитува изборот на американскиот народ, а Трамп нагласи дека ќе биде праведен претседател за сите... Илјадници демонстранти незадоволни од победата на Доналд Трамп ...

Мајкл Мур: Пет работи за правење веднаш

Оff.net - 10.11.2016

Филмаџијата кој се чинеше осамен крик кога наброи 5 работи зошто ќе победи Трамп и уште летоска им порачуваше на Американците да се навикнат да ги изговараат зборовите " претседателот Трамп ", објави листа од 5 работи кои мора да се направат веќе ...

(ВИДЕО) Ги прашаа Русите што мислат за победата на Трамп – Нивниот одговор ОБЈАСНУВА СЕ

Репортер - 10.11.2016

Доналд Трамп барал немилосрдно бомбардирање на ИСИС и одби да го исклучи како опција нападот од нуклеарно бомбардирање на Европа, но повеќето Руси веруваат дека токму тоа е најдобрата надеж за остварување на мирот.

Медиум: ЕУ во декември има намера да ги продолжи санкциите против Русија

Руска реч - 10.11.2016

ЕУ ќе ги продолжи санкциите против Русија пред Трамп да биде инаугуриран за претседател на САД, изјавија европски дипломати. Европската унија веројатно ќе ги продолжи санкциите против Русија поради ситуацијата во Украина, но во иднина тоа може да ...

(ВИДЕО) ТРАМП СО СВОЈОТ БОИНГ СТИГНА ВО БЕЛАТА КУЌА: Состанок тет-а-тет со Обама!

Фактор - 10.11.2016

Новоизберениот претседател на САД Доналд Трамп денес пред пладне по локално време ја напушти кулата Трамп и тргна со приватниот авион кон Вашингтон каде во Белата куќа би требало да се состане со Барак Обама.

(ФОТО) Најстрашната секта во Америка откри дека стои зад победата на Трамп

Репортер - 10.11.2016

Поранешниот лидер на екстремните расистичка организација Кју клукс клан, Дејвид Дјук, ја прослави победата на Доналд Трамп на претседателските избори и нагласи дека членовите на оваа озлогласена група имале голема заслуга за победата на кандидатот ...

Бизнис империјата на Трамп: од облакодери до водка

Фактор - 10.11.2016

Бизнис империјата на милијардерот Доналд Трамп, кој беше избран за претседател на САД, вклучува не само недвижности, тој поседува и голем бизнис, модна куќа и слично. Од 515-те средства кои кандидатот на републиканците ги наведе во даночната изјава, ...

Улогите на Доналд Трамп на големиот и на малиот екран

Стандард - 10.11.2016

Со изборот за претседател на САД Доналд Трамп ја доби улогата на својот живот. Настапите на големиот и малиот екран, меѓутоа, не се нови за новоизбраниот шеф на државата. Трамп има улоги во голем број филмски и телевизиски продукции и дури освоил по ...

Русија потврди дека имала контакт со екипата на Трамп за време на кампањата

Стандард - 10.11.2016

Русија објави дека била во контакт со екипата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за време на предизборната кампања во САД, пишува Bloomberg. Советниците на новиот претседател на САД постојано демантираа за такви врски, потсетува ...

На Волстрит и во Европа скок на индексите по победата на Трамп

Макфакс - 10.11.2016

На њујоршки Волстрит, како и на главните европски берзи, берзанските индекси скокнаа во средата за повеќе од 1 отсто, по големиот пресврт во кој ги надоместија првичните остри загуби предизвикани со победата на Доналд Трамп на американските ...

ВЕСТ НА МИЛЕНИУМОТ – Како група тинејџери од Македонија успеаа да ја СРУШАТ Хилари Клинтон!

Репортер - 10.11.2016

Повеќе од 100 американски сајтови кои ја поддржуваат кандидатурата на Доналд Трамп водат потекло од Македонија, утври buzzfeed.com Дали тинејџерите кај нас воопшто ги интересираат изборите, кои се одржуваат на илјадници километри далечина, или ...

Медиум: Киев треба да се потруди за да го убеди Трамп во руската закана

Руска реч - 10.11.2016

Украинските власти се плашат дека новиот американски претседател ќе избере „топли врски“ со Москва, а не поддршка за Киев. Дотолку повеќе што Трамп во текот на предизборната кампања веќе ја нарече Украина „хаос“, пишува „Политико“.

Говорот на Доналд Трамп што го исплаши корумпираниот политички естаблишмент во САД

Република - 10.11.2016

Во предвечерието на изборниот ден во САД, Доналд Трамп го одржа можеби најсилниот говор во текот на целата кампања, во кој многу прецизно им ја опиша важноста на овие избори на граѓаните и во исто време упати порака дека ќе го искорени корумпираниот ...

Трамп – новиот Берлускони

Стандард - 10.11.2016

Постојано слушаме дека феноменот Доналд Трамп значи дека сме влегле во нова ера на постфактум политика. Всушност сепак постфактум политиката ја валка демократијата веќе извесно време, пишува за The Guardian професорот по историја на Италија во ...

Во новиот број на Република ќе читате

Република - 23.02.2017

Во новиот број на Република ќе читате: Пр­ва­та фа­за до­го­во­ре­на во Ма­ла Ре­чи­ца За­ев ја поч­на фе­де­ра­ли­за­ци­ја­та на Ма­ке­до­ни­ја Зо­ран За­ев, од Ма­ла Ре­чи­ца, и офи­ци­јал­но го нај­а­ви по­че­то­кот на ре­а­ли­за­ци­ја­та на ...

Македонско сценарио во Америка: Сорос прави обоена револуција

Вечер Прес - 10.11.2016

Невладината организација MoveON, која е под контрола на Џорџ Сорос уште истата вечер организираше протест пред штабот на Трамп, на кој се палеа американски знамиња и фотографии на Трамп. Во организација на нередите е и организацијата Black Lives ...

Трамп ги искористи американските слабости – но сега мора да ги врати нивните вредности

Макфакс - 10.11.2016

„Ден по изборите, сите сме отпуштени!“, вака американската новинарка и аналитичарка Билјана Преснал ја започнува својата анализа на претседателските избори во САД за Макфакс, алудирајќи на фразата „Отпуштен си“, (You’re fired) заштитен знак на сега ...

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Lider - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Запознајте ги Трампови: Семејното стебло на Доналд Трамп

Lider - 10.11.2016

Доналд Трамп, новиот американски претседател, се женел три пати и има пет деца и осум внуци. Трамп, кој пораснал во Квинс, потекнува од големо семејство, па тоа го поттикнало и самиот да има пет деца, пишува Нова Македонија.

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

Lider - 10.11.2016

Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Lider - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

Lider - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финскиот премиер Јуха Сипилe изјави дека бил изненаден од резултатот на претседателските избори во САД и нагласи дека ...

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

Lider - 10.11.2016

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста. Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на ...

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката на САД кон Балканот

еМагазин - 10.11.2016

Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Викиликс: Демократите помогнаа да победи Трамп

Lider - 10.11.2016

Републиканскиот кандидат Доналд Трамп победи во трката за претседател на САД, затоа што тоа му го овозможи Демократската партија со тоа што ја кандидра Хилари Клинтон наместо Берни Сандерс, тврди Викиликс.

Како Карлос Слим стана најголем губитник по изборите во САД?

Lider - 10.11.2016

Мексиканската валута пезос, доживеа рекорден пад кога шансите на Доналд Трамп за влез во Белата куќа пораснаа. Карлос Слим поради тоа остана без милијарди долари. Пезосот се урна надолу поради најавата која ја изнесе Трамп, а се однесуваше на ...

Победата на Трамп повеќе од убедлива

Канал 77 - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, републиканецот Доналд Трамп освои 279 електорски гласови, додека неговата ривалка од Демократската Партија, Хилари Клинтон 228. Текст: ...

Нема причини за еуфорија

Пулс24 - 10.11.2016

Кога ја слушнав веста за избор на нов претседател на САД мислев релаксирано да го поминам денот, бидејќи како што многу луѓе се определуваат, така и јас цело време бев за Трамп. Тоа беше пријатна вест или како што викаат Американците „made my day“, ...

Трамп ѝ фрлил мерак на Ана Ивановиќ

Пулс24 - 10.11.2016

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ гостувајќи во една емисија, откри детали кои не се познати за Доналд ...

Удри по послабите: Синовите на Трамп се пофалиле со убиен дивеч (фото)

Бизнис Вести - 10.11.2016

Синовите на милијардерот и претседателски кандидат на САД, Доналд Трамп – Ерик и Доналд Џуниор, се пофалија со ловечки трофеи од Зимбабве, пренесе порталот gradina.mk . На фотографиите ќе видите леопард, слон, бивол и крокодил и тие несомнено немаа ...

Карикатура собра милион лајкови: Дали најдобро ја опишува состојбата во САД?

Пулс24 - 10.11.2016

Доналд Трамп стана претседател на САД, а светските медиуми на различни начини ја дочекаа веста. На социјалните мрежи кружат разни насловни страни, но и карикатури кои што станале хит во светот, пред сѐ во САД.

Само една личност од Македонија има вечерано со американскиот претседател, Доналд Трамп

Бизнис Вести - 10.11.2016

Само една личност од Македонија има вечерано со американскиот претседател, Доналд Трамп. Хелена Роза на нејзиниот facebook профил, се пофали дека лично и персонално има вечерано со Доналд Трамп, заедно со уште 114 други девојки од целиот свет, на ...

Трамп „нокаутира“ една валута

Lider - 10.11.2016

Eдна валута доживеа рекорден пад кога шансите за Доналд Трамп за влез во Белата куќа пораснаа. Се работи за мексиканскиот пезос кој забележа рекордно ниска вредност кон доларот, во страв дека победата на Трамп тешко ќе ја погоди економијата на таа ...

Колку платиле Американците да го сопрат Трамп од трката за претседател

Бизнис Вести - 10.11.2016

Американците платиле повеќе пари за да го сопрат Доналд Трамп од трката за претседателските избори отколку за сите други кандидати заедно. Според Центарот за одговорна политика во САД, анти-Трамп организациите вложиле 43,3 милиони долари.

Најмладата ќерка на Трамп е ОПАСНО секси!

Пулс24 - 10.11.2016

Најмладата ќерка на Доналд Трамп има 23 години и студираше на Универзитетот Пенсилванија. Тифани Трамп е единственото дете кое Трамп го доби во брак со втората сопруга Марла Мејплс. Тифани е модел и интернет селебрити (така барем стои на Википедија).

Едвај стоеше на нозе: Синот на Доналд Трамп стана хит на интернет!

Пулс24 - 10.11.2016

Победничкиот говор на Доналд Трамп најтешко му падна на неговиот десетгодишен син Барон. Во тоа дека политичките говори знаат да бидат заморни, се увери и Барон Трамп, десетгодишниот син на новиот американски претседател на САД.

(Галерија) Како изгледа мегалуксузниот хотел на Доналд Трамп во Вашингтон

еМагазин - 10.11.2016

Во центарот на Вашингтон пред два месеци беше отворен луксузен хотел кој е во сопственост на американскиот претседател Доналд Трамп. Хотелот „Трамп интернешнл“ каде што ноќевање чини 895 долари, беше отворен без некоја голема помпа.

Детали од животот на Доналд Трамп кои не сте ги знаеле

еМагазин - 10.11.2016

Доналд Трамп e често присутен на насловните страни на весниците, но некои факти од животот на новиот претседател на САД се помалку познати. Ова се некои од пољубопитните детали од неговиот живот.

ВИДЕО: Клинтон длабоко разочарана од поразот бара работа кај Трамп, а тој ја одби!

Пулс24 - 10.11.2016

Демократската кандидатка за претседател на САД Хилари Клинтон, во првото јавно обраќање по поразот од Доналд Трамп, изјави дека изборниот резултат е болен и дека е разочарана, но на Трамп му посакала успех и му понудила да соработуваат, јавуваат ...

Пример за одличен новинарски текст

СПФМ - 10.11.2016

[Рецензија: Македонија и изборите во САД: Трамп е чуден, но оригинален] Како солиден новинарски текст изгледа овој што го рецензираме. Односно, секој квалитетен напис има глава и опашка – и секако, месо помеѓу.

Тимот на Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер

Телевизија Нова - 10.11.2016

Тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп отвори нов веб сајт и налог на Твитер додека републиканскиот политичар се подготвува да ја преземе должноста. Посетителите на greatagain.gov можат да најдат информации за политиката на ...

Пјонгјанг го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

Телевизија Нова - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Монтгомери не ја исклучува можноста за значителни промени во политиката кон Балканот

Телевизија Нова - 10.11.2016

Поранешниот американски амбасадор во Србија и Бугарија, Вилијам Монтгомери, не ја исклучува можноста за сериозни промени во политиката кон Балканот по избирањето на Доналд Трамп за претседател на САД.

Етингер: Европа мора да му даде шанса на Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Мексиканскиот претседател наскоро ќе има средба со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле – наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

Трнбол: Трамп ја потврди важноста на сојузот помеѓу САД и Австралија

Телевизија Нова - 10.11.2016

Австралискиот премиер Малком Трнбол денеска по првиот свој телефонски разговор со Доналд Трамп како новоизбран претседател на САД, изјави пред новинарите, дека тој ја потврдил значајноста на воениот сојуз помеѓу Вашингтон и Канбера и на присуството ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата

Телевизија Нова - 10.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата за меѓународната трговија, односите со НАТО и климатските промени.

Како Симпсонови ја предвидоа победата на Трамп?

Телевизија Нова - 10.11.2016

Во една од епизодите на серијата Симпсонови, емитувана пред полни 16 години, во 2000-та година, Хомер Симпсон и неговото семејство сведочеа на неверојатен тек на случувањата, барем како што изгледаше во тоа време.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финскиот премиер Јуха Сипилe изјави дека бил изненаден од резултатот на претседателските избори во САД и нагласи дека ...

Трамп ги отстрани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Телевизија Нова - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Берлин бара поголема безбедносна интеграција во ЕУ по изборот на Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен денеска изјави дека победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, е сигнал до Германија да ги засили напорите за поголема безбедносна интеграција во Европа.

Поддржувачите на Клинтон бесни на Македонците кои правеле сајтови за Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

Кампањата на Хилари била предупредена за наездата од анти Клинтон содржини, но од нејзиниот тим тоа никој не го сфатил сериозно. Сториите од Македонија директно му помогнаа на Трамп, велат познавачите, пренесува Дојче Веле.

Кои се и што прават наследниците на Доналд Трамп?

Телевизија Нова - 10.11.2016

Неговиот бурен живот го одбележале трите негови сопруги, две поранешни и една сегашна. Од 1977 до 1991 година Трамп бил во брак со Ивана Трамп, манекенка со чешки корени, со неа имал три деца.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Телевизија Нова - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Сандерс е подоготвен да соработува со Трамп

Телевизија Нова - 10.11.2016

Демократскиот кандидат, кој отпадна во прелиминарните претседателски избори во САД, Берни Сандерс, и предизвика илјадници млади луѓе со повикот за политичка револуција, ветувајќи бесплатно високо образование и здравствено осигурување за сите, изрази ...

Трамп ги острани изјавите за муслиманите од својата интернет страница

Либертас - 10.11.2016

Од официјалниот сајт на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, се отстранети неговите изјави за неговите планови на муслиманите да им се забрани влез во САД, пренесува денеска весникот „Индепендент“.

Пјонгјанг го предупредува Трамп да не се откажува од нуклеарното оружје

Либертас - 10.11.2016

Северна Кореја денеска ја предупреди идната администрација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ќе имаат работа со „нуклеарна држава“, наведувајќи дека трудот кој Вашингтон го вложува во денуклеаризација на Пјонгјанг е „илузија на ...

Трамп наскоро ќе се сретне со мексиканскиот претседател

Либертас - 10.11.2016

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието честитајќи му ја победата на Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека тие се договориле – наредниов период да остварат средба, пренесе БТА.

Шојбле по победата на Трамп: Демагошкиот популизам не е проблем само на САД

Либертас - 10.11.2016

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изрази загриженост од „алармантната состојба“ во политичката дискусија на Западот по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пренесе ДПА.

Етингер: Разочарани сме и изненадени од исходот, но мора да му дадеме шанса на Трамп

Либертас - 10.11.2016

На новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, Европа мора да му даде шанса да го продолжи трансатлантското партнерство, изјави денеска еврокомесарот Гинтер Етингер, оценувајќи дека првите пораки на Трамп по прогласувањето на изборната ...

Јункер побара одговори од Трамп за меѓународната трговија, НАТО и климата

Либертас - 10.11.2016

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави дека е неопходно новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ги појасни своите ставови во врска со прашањата за меѓународната трговија, односите со НАТО и климатските промени.

Скандинавските земји не очекуваат промена во односите со САД по изборот на Трамп

Либертас - 10.11.2016

Финска, Шведска, Данска и Норвешка не очекуваат изборната победа на Доналд Трамп да има особено влијание врз нивните односи со САД. Финскиот премиер Јуха Сипилe изјави дека бил изненаден од резултатот на претседателските избори во САД и нагласи дека ...

Симсонови го предвидоа претседатеот Трамп уште пред 16 години (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 10.11.2016

Симсонови успеале многу пати да ја предвидат иднината, но дури и креаторите на оваа култна серија веројатно не претпоставувале дека 16 години однапред „ќе го видат“ претседателот на САД. По победата на Доналд Трамп на изборите за Претседател на САД, ...

По победата на Трамп светот имаше едно прашање за „Google“

Exclusive.mk - 10.11.2016

Веста дека Доналд Трамп ја победи Хилари Клинтон на претседателските избори во САД го остави целиот свет со едно прашање – како се случи тоа? По ова сите одговорот го побараа на Google, па прашањата како "Како победи Трамп?", "Како се случи ова?" и ...

По Трамп- популистичко цунами и се заканува на Европа

Либертас - 10.11.2016

Победата на Трамп на претседателските избори во САД би можела да ја отвори „Пандорината кутија“ на популизмот низ Европа. Италија, Холандија, Германија и Франција се особено на удар.Во мај годинава, кога неверојатната победа на Доналд Трамп на ...

Пазарната вредност на обврзниците е намалена за 337 милијарди долари по победата на Тамп

Либертас - 10.11.2016

Вкупната пазарна вредност на обврзниците во светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, поради победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Оваа победа ја зголеми загриженоста на инвеститорите дека неговиот план за ...

Колкава ќе му биде платата на Трамп?

Exclusive.mk - 10.11.2016

Доналд Трамп е избран овој вторник за нов претседател на САД. Контроверзниот милијардер на ова место, за своите „навики“, ќе заработува нешто ситно, јавуваат американските медиуми – дури 400.000 долари годишно.

Велешаните со пропагандните веб-страници за Трамп не веруваат дека влијаеле на изборите

Либертас - 10.11.2016

Младите велешани кои беа сопственици на стотината веб-страници што пропагираа во корист на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, велат дека не сметаат дека нивните „портали“ имале какво било влијание на крајниот исход од претседателските ...

Берни Сандерс и сврте грб на Хилари, оди кај Трамп!

Exclusive.mk - 10.11.2016

Поранешниот кандидат за претседател од демократите објави дека тој и други прогресивни политичари се подготвени да работат со републиканецот. Сенаторот демократ Берни Сандерс изјави дека тој и другите прогресивни политичари во САД се подготвени да ...

Хит на интернет: Синот на Доналд Трамп умира од досада на победничкиот говор (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 10.11.2016

Победничкиот говор на новиот претседател на САД Доналд Трамп најтешко му паднал на неговиот 10-годишен син Барон... Долгите политички говори некогаш можат да бидат прилично заморни, а во тоа не увери и Барон Трамп, 10-годишниот син на новиот ...

Еве што ќе направи Трамп во првите 100 дена

Exclusive.mk - 10.11.2016

На крајот на октомври, Доналд Трамп зборуваше во Гетисбург, Пенсилванија каде објави што ќе направи во првите 100 дена откога ќе дојде на функцијата претседател. Планот (изложен подоле) содржи три главни области од интерес: чистење на Вашингтон, што ...

Доналд Трамп е нов претседател на САД

Телма - 09.11.2016

Доналд Трамп беше избран за 45. претседател на САД. Со победата во Висконсин тој доби повеќе од 270 гласови во Изборниот колегиум, кои се потребни за победа. Кандидатот на Републиканската партија се обрати од својот изборен штаб во Њујорк ...

Трамп на два изборни гласа до Белата куќа

24 Вести - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп победи во Пенсилванија и освои дополнителни 20 изборни гласови, јавуваат водечките американски новински и ТВ куќи. Со тоа Трамп е на прагот на Белата куќа и инаугурацијата за нов ...

Доналд Трамп избран за претседател на САД

24 Вести - 09.11.2016

Новинската агенција Асошиетед прес јави дека кандидатот на републиканците Доналд Трамп победи во Висконсин со што обезбеди 276 гласа во Изборниот колеџ и е новоизбран претседател на САД. Трамп имаше значајно водство пред демократскиот кандидат ...

Трамп: Мојата влада ќе му служи на народот

24 Вести - 09.11.2016

Доналд Трамп излезе со победнички говор пред поддржувачите и најави дека ќе биде претседател на сите Американци. „Ние немавме кампања, туку прекрасно движење, кое очекува Владата да му служи на народот.

Изедначена трка меѓу Клинтон и Трамп

Телма - 09.11.2016

Неверојатно тесна е трката за избор на американски претседател. Првичните резултати покажуваат предност на Трапм во некои од таканаречените неопределени држави. Се уште не се целосно преброени гласовите во Флорида, Пенсилванија, Охајо, кои се ...

Трамп ја доби Флорида

Телма - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи во Флорида и ги доби сите 29 електорални гласови што ги носи оваа таканаречена неопределена држава. Ова беа клучните гласови кои му даваат шанси за победа на Трамп.

Можната победа на Трамп ја намали цената на нафтата

Глас на Америка - 09.11.2016

Аналитичарите велат дека несигурноста ќе ја забави економијата Инвеститорите се загрижени дека ако Трамп победи на изборите, утринава ќе дојде до големо намалување на цените на американскиот пазар.

На Трамп му требаат уште 26 електорални гласови да стане претседател

Телма - 09.11.2016

На републиканецот Доналд Трамп муу се потребни уште 26 електорални гласови за да биде новиот американски претседател, откако ги доби гласовите во повеќето од таканарешените свинг (неопределени) држави.

Доналд Трамп е новиот претседател на САД, Силициумската Долина не е оптимист

IT.mk - 09.11.2016

Доналд Трамп е новиот претседател на САД. Последните гласови кои му беа потребни и кои го заокружија „чудото“ потребно за неговата победа дојдоа од Пенсилванија. Очекувано Силициумската Долина и Калифорнија гласаа и ја поддржаа Демократската партија.

Трамп повика на обединување на Америка

Телма - 09.11.2016

Доналд Трамп стана 45-от американски претседател. Во првиот говор, до неговите приврзаници, повика на обединување на Америка и рече дека ќе биде претседател на сите граѓани. Демократите се шокирани.

Дебата во Гласот на Америка по победата на Доналд Трамп

Глас на Америка - 09.11.2016

Амбасадорот на РМ во САД Васко Наумовски и претседателот на ОМД Мето Колоски коментираат за исходот од изборите во САД Дебата во Гласит на Америка по победата на Трамп Македонија не треба да избира меѓу Демократите и Републиканците.

Македонија по изборот на Трамп

Телма - 09.11.2016

Победата на Доналд Трамп на еден од најнеизвесните американски избори за претседател создаде чувство на неизвесност и во Македонија – дали ќе има промени во американската надворешна политика, но и каква порака испратија овие американски избори.

Доналд Трамп е нов претседател на САД

Глас на Америка - 09.11.2016

Накусо Ние немавме кампања, туку прекрасно движење, кое очекува Владата да му служи на народот. Работејќи заедно, ќе се обидеме да ја направиме Америка повторно голема“, изјави Трамп Доналд Трамп излезе со победнички говор пред поддржувачите, и ...

Путин и Орбан меѓу првите му честитаа на Трамп

Телма - 09.11.2016

Рускиот претседател Владимир Путин преку телеграма на Доналд Трамп му посака успех во одговорностите што со себе ги носи позицијата шеф на државата. Тој очекува подобрување на билатералните односи меѓу Русија и Соединетите американски држави.

Клинтон му честиташе на Трамп за победата

Глас на Америка - 09.11.2016

Таа додаде дека изборите не завршиле како што се надевала, но кажа дека ги прифаќа резултатите и ги повика нејзините поддржувачи да го сторат истото Клинтон пред своите симпатизери и персоналот на кампањата во Њујорк, му честиташе на Трамп за ...

Утре средба на Обама и Трамп

Телма - 09.11.2016

Демократката Хилари Клинтон зборуваше во Њујорк, првпат по објавувањето на резултатите од изборите кои таа ги загуби од републиканецот Доналд Трамп. Беше тоа емотивен говор кој американските медиуми го нарекоа најтешкиот говор во нејзината политичка ...

Трамп нов претседател на САД

24 Вести - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп избран за претседател на САД, откако ја победи својата политичка ривалка од Демократската партија Хилари Клинтон со 279 наспроти 218 гласови, додека за победа на претседателските избори потребни се 270 гласови.