TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема притвор за екс шефот на УБК, Мијалков

Алсат-М - 02.07.2017

Нема притвор за поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и за екс началникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски, одлучи Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1, разгледувајќи ги барањата на СЈО.

На Мијалков одземен пасошот, одлуката за притворот на Груевски утре

Телма - 02.07.2017

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и екс началникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски останаа без пасоши, но нема да добијат притвор како што бараше Специјалното јавно обвинителство.

Нема притвор за Мијалков за случајот „Таргет и Тврдина“

Нова ТВ - 02.07.2017

Кривичниот совет на Кривичниот суд вчера одлучил да не определи никакви мерки за претпазливост на поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, дознава НОВА ТВ. Како што велат нашите извори, во предвид не било земено ниту тефтерчето со судии ...

Нема притвори за случаите „Таргет“ и „Тврдина“, одземен пасошот на Сашо Мијалков и Горан Грујовски

24 Вести - 02.07.2017

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1, ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство на обвинетите Сашо Мијалков, ексдиректор на УБК и на ексначалникот на петтата управа во МВР Горан Грујовски да им биде одреден притвор.

Мијалков остана без пасош, одлуката за притворот на Груевски утре

Deutsche Welle - 02.07.2017

Кривичниот совет на Основниот суд во Скопје ги отфрли барањата на СЈО за одредување мерка притвор за поранешниот началник на УБК, Мијалков и на Петтата управа во МВР, Грујовски- обвинети во случаите Тврдина и Таргер Поранешниот шеф на УБК, Сашо ...

Притвор за сведоци, а не за обвинети

Нова ТВ - 02.07.2017

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор во Универзитетот на Југо-Источна Европа Еве помина 30 јуни и ја видовме работата на СЈО. Сите тие кои беа големи скептици и релативизатори мора да признаат дека бројките сепак се импозантни.

Пасошот на Мијалков и Грујовски одземени, За Груевски одлука утре

Телма - 02.07.2017

Судот не прифати притвор за Екс началникот на УБК Сашо Мијалков и за поранешниот началник на петтата управа Горан Грујовски. Иако СЈО го бараше ова како обвинети во случаите Тврдина и Таргет кои се споени во еден, сепак судот одлучи само да им ги ...

Нема притвор за Мијалков, одземен му е само пасошот

24 Вести - 02.07.2017

Кривичниот суд не ги прифати барањата на Специјалното јавно обвинителство за притвор на пет лица во обвинението со кое се опфатени предметите „Тврдина“ и „Таргет“. Предлогот го отфрли како неоснован, но одлучи да им се одземат пасошите на обвинетите.

Што побара СЈО, а што одобри Судот?

Алсат-М - 02.07.2017

Каков е првичниот третман кој го доби Специјалното јавно обвинителство од скопскиот кривичен суд, по поднесените обвиненија од четвртокот и петокот? Наместо со експерти, АЛСАТ М побара заклучоци низ призмата на бројките.

Нема притвор за екс шефот на УБК, Мијалков

Р.С.Европа - 02.07.2017

Нема притвор за поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и за екс началникот на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски, одлучи Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1, разгледувајќи ги барањата на СЈО.

Нема притвор за Mијалков, Судот досега ги одби сите барања за притвор на СЈО

ТВ21 - 02.07.2017

Нема притвор ниту за поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, ниту за екс-началникот во Петтата управа на МВР Горан Грујевски. Скопскиот кривичен суд денеска ги соопшти одлуките на кривичните совети по предметите Таргет и Тврдина кои СЈО им ги достави ...

Судот не определи притвор ниту за Сашо Мијалков

Кајгана - 02.07.2017

Мерките за претпазливост кои СЈО ги побара за лицата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, повторно се одбиени од Кривичен суд. Одбиен е притвор за поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, а покрај него и притворот побаран за Горан Грујоски и ...

Судот не определи притвор ниту за Сашо Мијалков

Макфакс - 02.07.2017

Мерките за претпазливост кои СЈО ги побара за лицата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, повторно се одбиени од Кривичен суд. Одбиен е притвор за поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, а покрај него и притворот побаран за Горан Грујоски и ...

Одлуката за притвор на Груевски ќе биде соопштена утре

Либертас - 02.07.2017

Одлуката за обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои е и експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кривичниот совет ќе ја соопшти утре. За нив, СЈО исто така бараше одредување мерка притвор.

Притвор за сведоци, а не за обвинети

Либертас - 02.07.2017

Не знам како ќе се испере нашево судство од сите гревови направени во последниве години. Првиот знак на корекција на секое погрешно поведение е покајувањето, што во нашето судство никако да почнеме да го гледаме.

Судот го одби барањето за притвор на Мијалков – одземен му е само пасошот

Таратур - 02.07.2017

Кривичниот суд не ги прифати барањата на Специјалното јавно обвинителство за притвор на пет лица во обвинението со кое се опфатени предметите „Тврдина“ и „Таргет“. Предлогот го отфрли како неоснован, но одлучи да им се одземат пасошите на обвинетите.

Судот утре ќе ги објави одлуките за притвор за Груевски, Јанкулоска и Јанакиески

Фокус - 02.07.2017

Одлуките за барањето на СЈО за определување мерки притвор за случајот Титаник во кој се опфатени Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески ќе биде објавена во текот на утрешниот ден, односно откако Судот ќе им да достави на странките во ...

Нема притвор за Мијалков, одземен му е пасошот

Сакам да кажам - 02.07.2017

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1, ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на обвинетите Сашо Мијалков, ексдиректор на УБК и на ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски да им биде одреден притвор.

Судот на СЈО му одби 14 од 18 барања за притвор

Макфакс - 02.07.2017

Заклучно со денеска, Судот одби вкупно 14 барања за притвор од вкупно поднесени 18 од Специјалното јавно обвинителство. Притвор не им е изречен на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујовски, шефот на ...

Пробиен рокот за притворот за Груевски, Протоѓер, Јанкулоска, Јанакиески и Божиновски

Сакам да кажам - 02.07.2017

За барањата мерки притвор за експремиерот Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет Мартин Протоѓер, поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски и за ексминистрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, кривичниот совет во ...

Кривичниот суд ги отфрли барањата за притвори за предметите Таргет и Тврдина

Канал5 - 02.07.2017

Кривичниот совет утринава ги отфрли барањата на СЈО за притвор на пет лица, обвинети во случаите Таргет и Тврдина. Овие предмети кои се споени во едно обвинение се поврзани со користење на опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР.

Видео: Архива „бомба“ на СДСМ: Мијалков и Јанакиески договораат кражба на избирачки списоци

Фокус - 02.07.2017

Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков , е обвинет во четири случаи на СЈО и тоа „Титаник 2“ за изборните измами, „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски , „Трезор“ за незаконска набавка на опрема и „Тврдина и „Титаник“ за нелегалното ...

Нема притвор за Пешевски, Канческа-Милевска и Трајковски

Press24 - 02.07.2017

Нема притвор за обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство. Кривичните совети на Основниот суд не прифатија ниту едно барање на СЈО за одредување мерка притвор, но ги прифатија барањата за мерки на претпазливост.

И Канческа-Милевска и Пешевски останаа без пасоши, засега нема притвори

Локално - 02.07.2017

Кривичните совети на Основниот суд Скопје ги одбија како неосновани барањата на Специјалното јавно обвинителство да им биде одредена мерка притвор на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и на поранешниот вицепремиер за ...

Аналитичарите се сомневаат во кредибилитетот на судиите

Локално - 02.07.2017

Отфрлањата на барањата на СЈО за притвор за дел од обвинетите за експертите на судот се контроверзни, но за жал, дури и очекувани. Адвокатот Валентин Зафиров потенцира дека за вакви кривични дела, за какви што се товарат поранешните функционери, ...

ВМРО НАПАДНАТА, СУДОТ ПОСЛЕДЕН БЕДЕМ: Нема притвор за ниеден обвинет!

Фактор - 02.07.2017

Судска фарса или слабо подготвени обвиненија? Зошто судот не прифаќа ниту една од бараните мерки притвор на СЈО? Судот им одреди мерки на претпазливост на вкупно 30 лица, а на 24 им ги одзеде пасошите.

Притвор за сведоци, а не за обвинети

Локално - 02.07.2017

Не знам како ќе се испере нашево судство од сите гревови направени во последниве години. Првиот знак на корекција на секое погрешно поведение е покајувањето, што во нашето судство никако да почнеме да го гледаме.

Нема притвор за Мијалков и Грујовски, одземени пасошите

Бриф - 02.07.2017

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1, ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство на обвинетите Сашо Мијалков, ексдиректор на УБК и на ексначалникот на петтата управа во МВР Горан Грујовски да им биде одреден притвор.

Дали ќе има притвор за Груевски, Јанкулоска и Јанакиески судот ќе каже утре

Фактор - 02.07.2017

Во денешното соопштение судот не одговори на барањата на СЈО за случајот „Титаник“. Тоа значи дека денеска јавноста нема да слушне одлука дали на екс премиерот и екс министрите ќе биде одреден притвор како што бара Специјалното јавно обвинителство.

Мијалков остана без пасош, одлуките за притворите во „Титаник“ – утре

Мета - 02.07.2017

Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 го отфрлија како неосновано и барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерка притвор на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој е ...

И Сашо Мијалков остана без пасош, ама нема притвори!

Локално - 02.07.2017

Поранешниот шеф на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков останува без пасош и е со мерка за “претпазливост”. Така одлучи Кривичниот суд во Скопје . За време на владеењето на Никола Груевски, Сашо Мијалков, кого граѓаните во ...

И на Мијалков ќе му се одземе пасошот, одлуката за Груевски утре

10без10 - 02.07.2017

Нема притвор за Сашо Мијалков и Горан Грујовски обвинети во предметите „Таргет“ и „Тврдина“на Специјалното јавно обвинителство, соопшти денеска Основниот суд 1 ...

Судот на СЈО му одби 14 од 18 барања за притвор

Канал 77 - 02.07.2017

Заклучно со денеска, Судот одби вкупно 14 барања за притвор од вкупно поднесени 18 од Специјалното јавно обвинителство. Притвор не им е изречен на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујовски, шефот на ...

Нема притвор за Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски, одземени им се пасошите

24 Вести - 01.07.2017

Нема притвор за поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, за екс вицепремиерот Владимир Пешевски и за градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски. Судот одлучил да им бидат одземени пасошите и да имаат обврска да се јавуваат ...

Нема притвор за Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски

Алсат-М - 01.07.2017

Нема притвор за поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, за екс вицепремиерот Владимир Пешевски и за градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски. Судот одлучил да им бидат одземени пасошите и да имаат обврска да се јавуваат во ...

Судијата кој не даде претрес кај Грујовски ќе одлучува за притворите

Нова ТВ - 01.07.2017

Судијата којшто не дозволи претрес во станот на Горан Грујовски, осомничен во „Тврдина“, сега ќе одлучува за притворите на Грујовски, Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јакимовски, Јанкулоска… Ивица Стефановски и Горан Бошевски се судиите доделени да ...

Која е процедурата ако обвинетите од СЈО имаат два пасоши

Нова ТВ - 01.07.2017

Иако 28 пасоши се одземени со досегашните мерки кои ги изрече Кривичниот суд, за лицата обвинети во случаите кои што вчера и завчера беа процесуирани од страна на Специјалното јавно обвинителство, постои сериозна можност некои од обвинетите освен ...

Колку пасоши остануваат во Судот

Нова ТВ - 01.07.2017

Вкупно 28 пасошо се одземени со досегашните мерки кои ги изрече Кривичниот суд за лицата обвинети во случаите кои што вчера и завчера беа процесуирани од страна на Специјалното јавно обвинителство.

Нема притвори, „страдаат“ пасошите

Deutsche Welle - 01.07.2017

Одбиено е барањето на СЈО за мерки притвор за поренешните министри Елизабета Канческа-Милевска и Владимир Пешевски, но и за Тони Трајковски, градоначалник на Гази Баба. За Мендух Тачи е одбиена мерката на претпазливост.

Аналитичарите се сомневаат во кредибилитетот на судиите

24 Вести - 01.07.2017

Отфрлањата на барањата на СЈО за притвор за дел од обвинетите за експертите на судот се контроверзни, но за жал, дури и очекувани. Адвокатот Валентин Зафиров потенцира дека за вакви кривични дела, за какви што се товарат поранешните функционери, ...

Наков: Судиите не смеат да замижат пред фактите

Алсат-М - 01.07.2017

Фактот што скопскиот Кривичен суд засега ги одбива сите притвори кои ги бара СЈО е само повторна потврда за селективноста на правдата. Така мисли поранешниот обвинител Александар Наков, откако голем дел од 18-те барања за притвор на Катица Јанева, ...

Досега одбиени сите барања за притвор

Алсат-М - 01.07.2017

Кривичниот суд пресече – нема притвор за поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, за екс министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и за градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Нема притвор за Пешевски, Канческа-Милевска и Трајковски

24 Вести - 01.07.2017

Нема притвор за обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство. Кривичните совети на Основниот суд не прифатија ниту едно барање на СЈО за одредување мерка притвор, но ги прифатија барањата за мерки на претпазливост.

СЈО за понеделник најави жалби по одлуките на Кривичен

ТВ21 - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство најави жалби по одлуките на Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1. Оттаму ја потврдија информацијата за Тв 21. Рокот за жалби е три дена од објавувањето на одлуките. По жалбите ќе одлучува Апелациониот суд.

Нема притвор за Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски, одземени им се пасошите

Р.С.Европа - 01.07.2017

Нема притвор за поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, за екс вицепремиерот Владимир Пешевски и за градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски. Судот одлучил да им бидат одземени пасошите и да имаат обврска да се јавуваат ...

На Пешевски, Канческа и Трајковски ќе им бидат одземени пасошите

Призма - 01.07.2017

Кривичниот суд одлучи на Владимир Пешевски, поранешен вицепремиер обвинет за случајот „Траекторија“ да му ја одземе патната исправа. Истата одлука е донесена и за Елизабета Канческа – Милевска, поранешна министерка за култура за случајот „Тендери“, ...

Одземени пасошите на Kанческа, Пешевски и Трајковски, одлука за Груевски, Јанакиески и Јанкулоска денеска

ТВ21 - 01.07.2017

Во притвор засега не оди никој. Единствено пасошите им се одземени на неколкумина поранешни министри од владата на ВМРО-ДПМНЕ обвинети во предметите на Специјалното јавно обвинителство. Кривичните совети од Скопска единица пречекорувајќи го ...

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Кајгана - 01.07.2017

Европската унија не ги коментира обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното јавно обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

СЈО ќе се жали на одлуките за неопределување притвор

Таратур - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

Одземени пасошите на Латас и Ивона Талеска

Кајгана - 01.07.2017

Кривичниот суд не определи притвор за Драган Павловиќ Латас, Ејуп Алими и Исмет Гури, како обвинети во предметите на СЈО. Во предметот познат како „Тифани“, судот го уважи предлогот на СЈО и определи мерки за претпазливост за новинарката Ивона ...

СЈО ќе ги обжали одлуките за неопределување притвор

Фокус - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

СЈО ќе се жали на одлуките за неопределување притвор

Либертас - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

Нема притвор за Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски, само одземање пасоши

Фокус - 01.07.2017

Судот објави нови одлуки по барањата за притвори од страна на СЈО, според кои Кривичниот совет го одбил барањето за мерка притвор за Елизабета Канческа-Милевска, Владимир Пешевски и Тони Трајковски, градоначалникот на Гази Баба.

Нема притвор за Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски, туку само одземање пасоши

Либертас - 01.07.2017

Кривичниот суд преку соопштение извести за одлуките за дел од обвиненијата на СЈО и бараните мерки притвор. Ви го пренесуваме во продолжение: Постапувајќи по предлози за определување мерки за обезбедување присуство и мерки за претпазливост поднесени ...

СЈО ќе ги обжали одлуките за неопределување притвор

А1 On - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе подготви приговори на решенијата на Кривичниот совет за неопределување на мерка притвори за обвинтетите. Судот одби 8 барања за притвор од вкупно 18 поднесени од страна на тимот на Катица Јанева.

СЈО ќе се жали на одлуките за неопределување притвор

Макфакс - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

Ќе има ли притвор и за кого?...

Н.Македонија - 01.07.2017

Ќе има ли притвор и за кого? Судиите од скопскиот основен суд Скопје 1, во текот на вчерашниот ден одлучуваа за притворот што го побара СЈО при поднесувањето на 17-те нови обвиненија. Според она што е познато, помеѓу лицата за кои се бара притвор се ...

СЈО ќе ги обжали одлуките на судот

Позитив.мк - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

На Драган Павловиќ Латас и на Ивона им се одземени пасошите и мора да се јавуваат секој понеделник

Локално - 01.07.2017

Новинарската уредничка двојка на Сител и Вечер куртулија од притворска претпазливост Кривичниот суд не определи притвор за главниот уредник на Тв Сител Драган Павловиќ Латас како обвинет во предметите на СЈО.

Најмалку петмина во притвор, меѓу нив и двајца поранешни министри?!

Локално - 01.07.2017

Кривичниот суд во Скопје прифатил помалку од третина од вкупниот број барања за притвор во предметите што ги поднесе СЈО во текот на вчерашниот ден, објави порталот „ Сведок “. За дел од обвинетите, за кои СЈО бараше притвор, судиите оцениле дека ...

СЈО ќе се жали на одлуките за неопределување притвор

Точка - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои тимот на Катица Јанева бараше мерка за обезбедување присуство.

СЈО ќе ги обжали одлуките за неопределување притвор

Локално - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе подготви приговори на решенијата на Кривичниот совет за неопределување на мерка притвори за обвинтетите. Судот одби 8 барања за притвор од вкупно 18 поднесени од страна на тимот на Катица Јанева.

СЈО не се задоволни од одлуките на судот за притворите, ќе следат жалби

Фактор - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе подготви приговори на решенијата на Кривичниот совет за неопределување на мерка притвори за обвинетите. Судот досега одби 8 барања за притвор од вкупно 18 поднесени од страна на тимот на Катица Јанева.

За Канческа и Пешевски нема притвор, само одзимање на пасоши, за Груевски дополнително ќе се решава

Точка - 01.07.2017

За поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и пратеничката Елизабета Канческа – Милевска Основниот суд Скопје 1 одлучи да им ги одземе пасошите, но не и да им одреди притвор. Двајцата се осомничени во одделни предмети на Специјалното јавно ...

ДВ: Нема притвори, „страдаат“ пасошите

Бриф - 01.07.2017

Одбиено е барањето на СЈО за мерки притвор за поренешните министри Елизабета Канческа-Милевска и Владимир Пешевски, но и за Тони Трајковски, градоначалник на Гази Баба. За Мендух Тачи е одбиена мерката на претпазливост.

Наков: Судиите не смеат да замижат пред фактите

Локално - 01.07.2017

Фактот што скопскиот Кривичен суд засега ги одбива сите притвори кои ги бара СЈО е само повторна потврда за селективноста на правдата. Така мисли поранешниот обвинител Александар Наков, откако голем дел од 18-те барања за притвор на Катица Јанева, ...

СЈО ќе поднесе жалби на одлуките за неопределување притвор

Стандард - 01.07.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвува приговори на решенијата на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 за неопределување мерка притвор за обвинетите, за кои Обвинителството бараше мерка за обезбедување присуство.

И Канческа-Милевска и Пешевски останаа без пасоши, засега нема притвори

Мета - 01.07.2017

Кривичните совети на Основниот суд Скопје ги одбија ги одбија како неосновани барањата на Специјалното јавно обвинителство да им биде одредена мерка притвор на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска и на поранешниот ...

Протести пред Кривичниот суд додека се одлучува за притворите

Нова ТВ - 30.06.2017

Приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ моментално се собрани пред Кривичниот суд во Скопје каде се одлучува по барањата од СЈО за притвор на за поранешниот премиер Никола Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и други осомничени лица.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Алсат-М - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Протест пред Кривичен, блокиран булеварот пред Судот

Алсат-М - 30.06.2017

Приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ моментално се собрани пред Кривичниот суд во Скопје каде се одлучува по барањата од СЈО за притвор на за поранешниот премиер Никола Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и други осомничени ...

Кривичниот суд сè уште одлучува за притворите

Алсат-М - 30.06.2017

Кривичниот суд сè уште работи на 18-те барања за притвор за случаите на СЈО. В.Д. Претседателот на скопска единица, Стојанче Рибарев за Алсат М попладнево кусо кажа дека ниедна одлука досега не е напишана и потпишна од судиите кои решаваат дали ќе ...

Се очекува денеска да биде соопштена одлуката за притворот на Груевски

Телма - 30.06.2017

Кривичниот суд синоќа соопшти дека ги одбил барањата за притвор за тројца обвинети во случаите Тотал и Титаник-3 на СЈО. Досега е одлучено за барањата на СЈО во пет истраги, но не е соопштена одлуката за најголемите истраги во кои се обвинети ...

Коцијанчич - ЕУ бара утврдување одговорност за прислушувањето

Р.С.Европа - 30.06.2017

Ние не коментираме за тековни истраги или процедури во Македонија, Европската унија ја повторува важноста за утврдување одговорност за прислушувањето и за неговата содржина, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

ТВ21 - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Протест пред Кривичен суд, блокиран е булеварот „Гоце Делчев“

ТВ21 - 30.06.2017

Приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ во овие моменти се на протест пред Кривичен суд во Скопје. Таму се одлучува за притвор на поранешниот премиер, Никола Груевски, останати функционери на ВМРО-ДПМНЕ и други осомничени лица.

Кривичeн денеска одлучува за барањата за притвор

+инфо - 30.06.2017

Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои предмети ќе одлучуваат. Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои ...

Кривичeн и денеска одлучува за барањата за притвор

+инфо - 30.06.2017

Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои предмети ќе одлучуваат. Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои ...

Судот го пречекори рокот да одлучи за притворите кои ги бара СЈО

ТВ21 - 30.06.2017

В.д претседателот на скопскиот кривичен суд, Стојанче Рибарев вели дека најверојатно ќе се пречекори рокот за да се донесат одлуки. Вели можеби за некои предмети за кои се бара притвор, ќе се донесе одлука во рокот од 24 часа кој почна да тече од ...

Кривичен одлучува по барањата за притвор, Јанева очекува непристрасност од Судот

ТВ21 - 30.06.2017

Поминаа 24 часа откако кутиите полни со обвиненија и доказниот материјал СЈО ги внесе во скопскиот кривичен суд. Но одлука дали некој од обвинетите виски функционери ќе оди во притвор досега нема. „Одлуките се пишуваат, некои се донесени, некои не.

Од прислушување, преку мито, до изборни манипулации

Р.С.Европа - 30.06.2017

Поранешни функционери се обвинети за изборни измами, незаконско прислушување, злоупотреби на службена положба, земање мито, бесправно уривање и градење, наредување насилство... На потег е Судот.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Макфакс - 30.06.2017

Европската унија не ги коментира обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното јавно обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Либертас - 30.06.2017

Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

ЕУ не сака да ги коментира истрагите на СЈО, меѓутоа побара одговорност за прислушувањето

Фокус - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Канал5 - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Блокиран булеварот Гоце Делчев, приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ ги паркираа своите автомобили во знак на протест

Либертас - 30.06.2017

Десетици граѓани денеска со своите автомобили го блокираа булеварот Гоце Делчев пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

Рибарев: Судот се уште работи на 18-те барања за притвор

Либертас - 30.06.2017

Кривичниот суд сè уште работи на 18-те барања за притвор за случаите на СЈО. В.Д. Претседателот на скопска единица, Стојанче Рибарев за Алсат-М попладнево кусо кажа дека ниедна одлука досега не е напишана и потпишана од судиите кои решаваат дали ќе ...

Одбиен притвор за тројца, одлуката за Груевски ќе биде соопштена утре, на Латас и Ивона одземени пасошите

OhridNews - 30.06.2017

Кривичниот суд соопшти дека ги одбил барањата за притвор за тројца обвинети во случаите Тотал и Титаник-3 на СЈО. Досега е одлучено за барањата на СЈО во пет истраги, но не е соопштена одлуката за најголемите истраги во кои се обвинети лидерот на ...

Блокиран булеварот Гоце Делчев, приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ ги паркираа своите автомобили во знак на протест

Фокус - 30.06.2017

Десетици граѓани денеска со своите автомобили го блокираа булеварот Гоце Делчев пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

Сведок: Најмалку петмина во притвор, меѓу нив и двајца поранешни министри?!

Либертас - 30.06.2017

Кривичниот суд во Скопје прифатил помалку од третина од вкупниот број барања за притвор во предметите што ги поднесе СЈО во текот на вчерашниот ден, објави порталот „ Сведок “. За дел од обвинетите, за кои СЈО бараше притвор, судиите оцениле дека ...

ФОТО: Приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ повторно пред Кривичен, блокиран булеварот пред Судот

Либертас - 30.06.2017

Приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ моментално се собрани пред Кривичниот суд во Скопје каде се одлучува по барањата од СЈО за притвор на за поранешниот премиер Никола Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и други осомничени лица.

Кривичeн и денеска одлучува за барањата за притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Протогер, Латас…

Фокус - 30.06.2017

Денеска и утре за барањата за определување на мерки за претпазливост и мерка притвор ќе одлучуваат судиите од кривичните совети. Рокот за прифаќање или одбивање на барањата за притвор е 24 часа.

Кривичниот суд одлучува по барањата на СЈО

МРТ - 30.06.2017

Рокот за прифаќање или одбивање на барањата за притвор или мерка на претпазливост е 24 часа. Со обвиненијата на СЈО се опфатени 94 лица и 7 фирми, а се бара притвор за 18 обвинети и мерки на претпазливост, односно одземање на пасошите за 47 лица.

Одбиен притвор за тројца, одлуката за Груевски и за врвот на ВМРО-ДПМНЕ е готова, но ќе биде соопштена утре, на Латас и ...

Либертас - 30.06.2017

Кривичниот суд соопшти дека ги одбил барањата за притвор за тројца обвинети во случаите Тотал и Титаник-3 на СЈО. Досега е одлучено за барањата на СЈО во пет истраги, но не е соопштена одлуката за најголемите истраги во кои се обвинети лидерот на ...

Судиите ќе ги пробијат роковите за притворите

Фокус - 30.06.2017

Иако веќе изминува рокот од 24 часа во кој судиите требаше да одлучат дали ќе одредат притвор за поранешните функционери од власта, против кои СЈО вчера поднесе обвиненија, судиите од Кривичниот суд засега не донеле ниту една одлука по барањата за ...

Судство.мк: Нема притвор за Латас

Либертас - 30.06.2017

Кривичниот суд не го прифати предлогот на Специјалното јавно обвинителство кое побара да му изрече притвор на главниот и одговорен уредник на Телевизија „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, објави порталот „ Судство “.

Судот одлучил за барањата за притвор за Груевски, Мијалков, Јанкулоска, ама одлуката ќе ја соопшти утре

Фокус - 30.06.2017

Судот вечерва објави дел од одлуките за барањата за притвори и мерки за претпазливост, но не ги објави одлуките за првите луѓе на поранешната власт. -Во однос на предлозите од СЈО кои веќе се распоредени и се во работа пред Кривичните совети од ...

Судот одлучува за барањата на СЈО за притвор на 18 лица - граѓани протестираат

Сител - 30.06.2017

Бараме правда, но не селективна. Додека Кривичниот совет одлучува за барања за притвор и мерки за претпазливост кои вчера ги поднесе Специјалното обвинителство, граѓаните се собраа на мирен протест пред Основниот суд.

Уште нема одлука за притвор за вчерашните барања од СЈО, денеска стигаат нови

Сакам да кажам - 30.06.2017

Судиите од Основниот суд Скопје 1 кај кои беа распоредени 17-те обвиненија што ги поднесе вчера Специјалното обвинителство работат на предметите и сѐ уште нема ниедна одлука по 18-те барања за притвор, вели за САКАМДАКАЖАМ претседателот на Основниот ...

Кривичен суд: Се работи на сите предлози од СЈО

МРТ - 30.06.2017

Специјалното јавно обвинителство со нови докази и списи до Кривичниот суд за поднесените обвиненија. Се очекуваат одлуките за барањата за притвор. Од судот велат дека се постапува, но материјалот е обемен.

Драган Павловиќ Латас куртули од притвор – На Ивона ѝ е одземен пасошот

Макфакс - 30.06.2017

Кривичниот суд не определи притвор за Драган Павловиќ Латас и Ејуп Алими, како обвинети во предметите на СЈО. Во предметот во јавноста познат како „Тифани“, судот го уважи предлогот на СЈО и определи мерки за претпазливост за новинарката Ивона ...

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

А1 On - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Експертите со став: Нема пречка да се бара притвор по поднесено обвинение, но е ретко во праксата

Макфакс - 30.06.2017

Нема законска пречка да се бара мерка притвор или други мерки на претпазливост во која било фаза од постапката, па дури и кога е поднесено обвинение. Сепак,соговорниците кои ги консултираше Макфакс признаваат дека тоа е реткост бидејќи вообичаено се ...

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето...

Н.Македонија - 30.06.2017

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на ...

Кривичниот суд сè уште одлучува за притворите

Press24 - 30.06.2017

Кривичниот суд сè уште работи на 18-те барања за притвор за случаите на СЈО. В.Д. Претседателот на скопска единица, Стојанче Рибарев за Алсат М попладнево кусо кажа дека ниедна одлука досега не е напишана и потпишана од судиите кои решаваат дали ќе ...

Протест пред Кривичен суд, блокирана улицата...

Н.Македонија - 30.06.2017

Протест пред Кривичен суд, блокирана улицата Улицата пред Основниот суд Скопје 1 попладнево е блокирана со возила на граѓани кои им даваат поддршка на обвинетите во случаите за кои вчера Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија.

Од 18 барања за притвор судот прифатил помалку од третина, за другите одземени се пасошите

Сведок - 30.06.2017

Кривичниот суд во Скопје прифатил помалку од третина од вкупниот број барања за притвор во предметите што ги поднесе СЈО во текот на вчерашниот ден. За дел од обвинетите, за кои СЈО бараше притвор, судиите оцениле дека тиа ќе се појавуваат во текот ...

ЕУ не коментира за тековни истраги, бара одговорност за прислушувањето

Стандард - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Локално - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Кривичeн и денеска одлучува за барањата за притвор

Бриф - 30.06.2017

Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои предмети ќе одлучуваат. Кај судијката Лидија Петровска е распределен предметот „Тарифа“, кај судијата Горан Бошевски предметите „Трезор “ и ...

Блокирана улицата пред кривичен суд: протестираат поддржувачите на ВМРО ДПМНЕ (Фото)

Скопје инфо - 30.06.2017

Улицата пред Основниот суд Скопје 1 попладнево е блокирана со возила на граѓани кои им даваат поддршка на обвинетите во случаите за кои вчера Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија.

Судот не одобри притвори побарани од СЈО, одземени пасошите на Латас и Талевска

Слободен Печат - 30.06.2017

Основен суд Скопје 1 вечерва ги соопшти одлуките за пет барања од СЈО, со напомена дека за останатите ќе се решава и јавноста ќе биде информирана утре. Од петте одлуки соопштени кон крајот на денешниот ден се гледа дека не е прифатено ниту едно од ...

И денеска се одлучува за барањето за притвор на СЈО

Позитив.мк - 30.06.2017

Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои предмети ќе одлучуваат. Кај судијката Лидија Петровска е распределен предметот „Тарифа“, кај судијата Горан Бошевски предметите „Трезор “ и ...

Кривичниот ќе се изјаснува за барањата за притвор за Груевски, Мијалков, Миле, Гордана….

Локално - 30.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

Судот не одобри притвори побарани од СЈО, се реши за мерки за претпазливост

Локално - 30.06.2017

Основен суд Скопје 1 вечерва ги соопшти одлуките за пет барања од СЈО, со напомена дека за останатите ќе се решава и јавноста ќе биде информирана утре. Од петте одлуки соопштени кон крајот на денешниот ден се гледа дека не е прифатено ниту едно од ...

Драган Павловиќ Латас куртули од притвор – На Ивона ѝ е одземен пасошот

Точка - 30.06.2017

Кривичниот суд не определи притвор за Драган Павловиќ Латас, Ејуп Алими и Исмет Гури, како обвинети во предметите на СЈО. Во предметот во јавноста познат како „Тифани“, судот го уважи предлогот на СЈО и определи мерки за претпазливост за новинарката ...

Експертите со став: Нема пречка да се бара притвор по поднесено обвинение, но е ретко во праксата

Точка - 30.06.2017

Нема законска пречка да се бара мерка притвор или други мерки на претпазливост во која било фаза од постапката, па дури и кога е поднесено обвинение. Сепак, соговорниците кои ги консултираше Макфакс признаваат дека тоа е реткост бидејќи вообичаено ...

Кривичeн и денеска одлучува за барањата за притвор

10без10 - 30.06.2017

Сите обвиненија на Специјалното јавно обвинителство се примени во судот вчера, а е познато и кои судии за кои предмети ќе одлучуваат. Кај судијката Лидија Петровска е распределен предметот „Тарифа“, кај судијата Горан Бошевски предметите „Трезор “ и ...

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

Телевизија Нова - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

Блокиран булеварот „Гоце Делчев“, и денеска се протестира против одлуките на СЈО

Нетпрес - 30.06.2017

Повеќе десетици граѓани во петокот со своите автомобили го блокираа булеварот „Гоце Делчев“ пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, откако во четвртокот вечерта по ...

ЖЕШКО НАДВОР, ПОЖЕШКО ВО КРИВИЧЕН: Судии на тест, ВМРО на мака!

Фактор - 30.06.2017

Кривичен суд денеска и утре ќе решава по предметите од СЈО. Дали ќе има притвор за првенците на ВМРО ДПМНЕ или повторно ќе бидат ослободени и пуштени да се бранат од слобода? Досега тоа беше најчест случај во предметите на СЈО.

Кривичeн суд одлучува за барањата за притвор од СЈО

Нетпрес - 30.06.2017

Обвиненијата што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство се примени во судот во четвртокот, а веќе е познато и кои судии ќе постапуваат по предметите. Во петокот и во сабота за барањата за определување на мерки за претпазливост и мерка притвор ...

Возила го блокираа булеварот пред судот, продолжува протестот против обвиненијата на СЈО

Мета - 30.06.2017

Неколку десетини граѓани денеска со своите автомобили го блокираа булеварот Гоце Делчев пред Кривичниот суд во Скопје во знак на протест против обвиненијата што вчера ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

Судот не одобри притвори побарани од СЈО, се реши за мерки за претпазливост

Мета - 30.06.2017

Основен суд Скопје 1 вечерва ги соопшти одлуките за пет барања од СЈО, со напомена дека за останатите ќе се решава и јавноста ќе биде информирана утре. Од петте одлуки соопштени кон крајот на денешниот ден се гледа дека не е прифатено ниту едно од ...

Познати иницијалите на фукнционерите за кои се бара притвор: Еве кои се обвинетите

Бизнис Вести - 30.06.2017

На ден пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство вчера објави дека за 18 предмети ќе бидат поднесени обвиненија за вкупно 94 физички лица и 7 правни лица.Тие се обвинети за 22 кривични дела.

Подржувачи на ВМРО-ДПМНЕ протестираа пред Кривичен суд

еМагазин - 30.06.2017

Улицата пред Основниот суд Скопје 1 попладнево беше блокирана со возила на граѓани кои им даваат поддршка на обвинетите во случаите за кои вчера Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија.

ЕУ не ги коментира истрагите на СЈО, но бара одговорност за прислушувањето

еМагазин - 30.06.2017

Од Европската унија не сакаат да ги коментираат обвиненијата и барањето на притвор од Специјалното обвинителство во Македонија за високи политички претставници на опозицијата, но бараат одговорност за прислушувањето.

СЈО бара притвор за Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и Латас

24 Вести - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарски прашања, потврди дека се бара притвор за претседател на политичка партија зборувајќи за ...

Јанева бара притвор за братучедите Груевски и Мијалков

Нова ТВ - 29.06.2017

Славните братучеди од политичкиот живот, поранешниот премиер Никола Груески и поранешниот прв човек на тајната полиција Сашо Мијалков во Македонија и по падот на власта продолжуваат да бидат асоцирани со моќ и влијание во големи размери.

СЈО бара притвор за Груевски; ВМРО-ДПМНЕ вели дека ова е напад врз партијата

Глас на Америка - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека поднесува 17 обвиненија за 18 предмети кои досега беа во истрага СКОПЈЕ — Еден ден пред истекот на законскиот рок, СЈО поднесе 17 обвиненија против поранешни високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ, ...

СЈО бара притвор за Груевски, Јанакиески и Јанкулоска

Призма - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкуловска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

СЈО: Бараме притвор за Н.Г., С.М., М.П., В.П., М.Ј., Г.Ј....

МКД - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство од Кривичниот суд побара да одреди мерка притвор за високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ. На списокот се Н.Г., С.М., М.П., В.П., М.Ј., Г.Ј., Д.П.Л., Е.К.М., К.Б.... За случајот „Титаник“, побаран е притвор за Н.Г., М.П.

СЈО бара притвор за Груевски

Глас на Америка - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека поднесува 17 обвиненија за 18 предемети кои досега беа во истрага Поранешниот премиер и лидер на најголемата опозициска партија ВМРО - ДПМНЕ, Никола Груевски, е обвинет во три случаи - „Титаник“, ...

„Титаник“ – закана од притвори за врхушката на ВМРО-ДПМНЕ

Призма - 29.06.2017

Два дена пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поднесе 17 обвиненија . Обвинети се 94 физички и 7 правни лица за случаи поврзани со злоупотреба на службата, злосторничко здружување, даночно ...

СЈО со 17 нови обвиненија, се бара притвор за Груевски и функционери од ВМРО ДПМНЕ

ТВ21 - 29.06.2017

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протоѓер, Кирил Божиновски и други високи функционери од неговата партија се дел од речиси стотината луѓе во новите обвиненија кои ...

СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Канческа-Милевска…

Окно - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска со 17-те обвиненија до Кривичниот суд ќе поднесе и барање за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за ...

СЈО бара притвор за Груевски, Јанакиески и Јанкулоска

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкуловска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Протогер, Латас, Канчевска-Милевска…

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкуловска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

СЈО бара притвор за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Божиновски и Протоѓер

Фокус - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на денешната прес конференција кажа дека ќе побара притвор и за лидер на политичка партија. По презентациите кои ги поделија на медиумите може да се види дека за случајот „Титаник“ тимот на Јанева бара ...

Притвор за Груевски за Титаник за Мијалков за Тврдина и Таргет

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од Кривичниот суд да одреди мерка притвор за Никола Груевски, Сашо Мијалков, Елизабета Канческа Милевска, Владимир Пешевски и Драган Павловиќ Латас во неколку од обвиненијата што денеска ќе ги поднесе во Судот.

Кривичниот суд за 24 часа треба да одлучи за бараните притвори на СЈО

Кајгана - 29.06.2017

По поднесувањeтo на обвиненијата и барањата за притвор кои го достави СЈО, треба да одлучуваат два кривични совета во Основниот суд Скопје 1: Oд Одделот за кривични дела за полнолетни, и од Одделот за организиран криминал.

За 24 часа ќе се знае дали некој од обвинетите политичари ќе оди во Шутка

Либертас - 29.06.2017

Специјалното обвинителство за 18 предмети поднесе 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица. „Таргет“ и “Тортура“, за нелегалното прислушување на илјадници граѓани, се споени во едно обвинение.

СЈО бара притвор и за Мијалков, Канческа-Милевска, Пешевски и Трајковски

Фокус - 29.06.2017

СЈО притвор бара и за Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК, Елизабета Канческа Милевска, поранешна министерка за култура и за Владимир Пешевски, поранешен вицепремиер. СЈО бара притвор и за Тони Трајковски, градоначалник на општина Гази Баба.

СЈО бара притвор за 18 лица, а за 47 мерки за претпазливост

Правдико - 29.06.2017

На ден пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека за 18 предмети ќе бидат поднесени обвиненија за вкупно 94 физички лица и 7 правни лица.Тие се обвинети за 22 кривични дела.

„Титаник“ – закана од притвори за врхушката на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 29.06.2017

Притвор се бара за 18 лица, меѓу кои и за првите луѓе на поранешната владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Владимир Пешевски, Елизабета Канческа Милевска, Сашо Мијалков како и за градоначалникот на ...

СЈО бара притвор за 18 обвинети, а мерки на претпазливост за 47

Фокус - 29.06.2017

Од Специјалното јавно обвинителство информираат дека бараат притвор за 18 обвинети, а мерки на претпазливост за 47 лица. Како што веќе објавивме, СЈО бара притвор за Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил ...

СЈО ќе бара притвор за Груевски

А1 On - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на денешната прес конференција кажа дека ќе побара притвор и за лидер на политичка партија. По презентациите кои ги поделија на медиумите може да се види дека за случајот „Титаник“ тимот на Јанева бара ...

За „Тендери“, побаран е притвор за Елизабета Канческа Милевска.

Либертас - 29.06.2017

За случајот „Тендери“, побаран е притвор за Елизабета Канческа Милевска. „Тендери“ е случај за наместен тендер за доградба на Музејот на ВМРО. Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, ...

СЈО ќе бара притвор за Мијалков и Латас

А1 On - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство ќе побара притвор за Драган Павловиќ Латас за затајување на данок, за екс директорот на УБК, Саша Мијалков за уништување на опремата за прислушување и за екс началникот на УБК, чиј предмет е веќе во судска постапка ...

СЈО бара притвор за уредникот на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас

Фокус - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор и за уредникот во Сител ТВ, Драган Павловиќ Латас за случајот „Тотал“, односно за даночно затајување. Латас, е под истрага како осомничен во двата случаи на СЈО, „Тотал“ и „Тревник“.

За Латас побаран притвор за „Тотал“

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. За случајот „Тотал“, побаран е притвор за Драган Павловиќ Латас.

За Мијаков се бара притвор за Тврдина и Таргер

Либертас - 29.06.2017

За случаите „Тврдина“ и „Таргет“, побаран е притвор за пет лица, меѓу кои и Сашо Мијалков. „Таргет“ – незаконско прислушување на илјадиници граѓани, политичари, новинари, бизнисмени…. Тврдина“ – уништување опрема за следење комуникации со што е ...

Сјо бара притвор за Груевски, Мијалков, Канческа Милевска, Пешевски и Латас

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од Кривичниот суд да одреди мерка притвор за Никола Груевски, Сашо Мијалков, Елизабета Канческа Милевска, Владимир Пешевски и Драган Павловиќ Латас во неколку од обвиненијата што денеска ќе ги поднесе во Судот.

СЈО бара притвор за поранешните функционери поради опасност од бегство

Фокус - 29.06.2017

Од СЈО денеска соопштија дека до утре до Кривичниот суд ќе поднесат 17 обвиненија, во кои се гонат поранешни високи функционери. Оттаму појаснија дека за 18 од обвинетите бараат судот да им одреди мерка притвор, а за 47 побарале мерки на ...

Кривичниот суд за 24 часа треба да одлучи за бараните притвори на СЈО

Макфакс - 29.06.2017

По поднесувањeтo на обвиненијата и барањата за притвор кои го достави СЈО, треба да одлучуваат два кривични совета во Основниот суд Скопје 1: Oд Одделот за кривични дела за полнолетни, и од Одделот за организиран криминал.

За 24 часа ќе се знае дали некој од Обвинетите политичари ќе оди во Шутка

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалното обвинителство за 18 предмети поднесе 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица. „Таргет“ и “Тврдина“, за нелегалното прислушување на илјадници граѓани, се споени во едно обвинение.

СЈО бара притвор за 18 лица, а за 47 мерки за претпазливост

Макфакс - 29.06.2017

На ден пред истекот на рокот за поднесување обвиненија, Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека за 18 предмети ќе бидат поднесени обвиненија за вкупно 94 физички лица и 7 правни лица.Тие се обвинети за 22 кривични дела.

СЈО поднесе 18 обвиненија, бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Латас, Протоѓер

Сведок - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство подготвило 18 обвиненија кои денеска и утре ќе бидат предадени до скопскиот суд, вклучавајќи и десетици пакети полни со материјали, соопшти Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески и Јанкулоска, Протoѓер, Латас…

Локално - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер за случајот „Титаник“, кој се однесува на изборни измами.

За кого сè СЈО побара притвор?

Позитив.мк - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска со 17-те обвиненија до Кривичниот суд ќе поднесе и барање за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за ...

За Латас побаран притвор за „Тотал“

Локално - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. За случајот „Тотал“, побаран е притвор за Драган Павловиќ Латас.

За „Тендери“, побаран е притвор за Елизабета Канческа Милевска

Локално - 29.06.2017

За случајот „Тендери“, побаран е притвор за Елизабета Канческа Милевска. „Тендери“ е случај за наместен тендер за доградба на Музејот на ВМРО. Повеќе од 20 кутии материјали од СЈО за Основниот суд Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 ...

Меѓу обвинетите за кои се бара притвор е и Драган Павловиќ Латас

Фактор - 29.06.2017

Меѓу обвинетите за кои Специјалното јавно обвинителство бара притвор и за уредникот во Сител ТВ, Драган Павловиќ Латас за случајот „Тотал“, односно за даночно затајување. Латас, е под истрага како осомничен во двата случаи на СЈО, „Тотал“ и ...

СЈО бара притвор за Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и Латас

Бриф - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарски прашања, потврди дека се бара притвор за претседател на политичка партија зборувајќи за ...

СЈО бара притвор за Мијалков, Канческа Милевска, Пешевски, Трајковски…

Стандард - 29.06.2017

По денешната прес-конференција станај јасно дека СЈО бара притвор и за Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК (случаите„Тврдина“ и „Таргет“), поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска (случај „Тендери“), и за поранешниот ...

Груевски, Протуѓер, Јанакиески, Јанкулоска, Мијалков-дел од „тајфата“ за која Јанева бара притвор

Фактор - 29.06.2017

17 обвиненија за 18 предмети, и обвинети 94 физички и 7 правни лица-Ова го обелодени на денешната прес конференција тимот на СЈО. Во предметите на СЈО се сомничат високи функционери од ВМРО ДПМНЕ, екс директори и екс министри за кои Катица Јанева ...

СЈО побара притвор за високи државни функционери

Кумановски м. - 29.06.2017

По итна постапка треба да се процесуираат обвиненијата кои денеска ги презентираше Специјалното јавно обвинителство, вели денеска Катица Јанева, која истакна дека по одредени има и предвидено мерка притвор за лидер на политичка партија.

СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Канческа-Милевска…

Мета - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска со 17-те обвиненија до Кривичниот суд ќе поднесе и барање за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за ...

Вуиќ: Тешко ќе биде судот да ги одбие предлозите за притвор

Бриф - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Освен за Груевски притвор се бара и за поранешниот шеф на кабинет на Груевски, Мартин Протугер, за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ...

СЈО бара притвор за Груевски – Груевски им порачува: Нема да не скршите

Шеталиште - 29.06.2017

Притворот за поранешниот премиер и лидер на најголемата опозициска партија, Никола Груевски, е побаран во случајот „Титаник“, каде тој е обвинет за злосторничко здружување, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања и повреда на ...

Дали првите притвори ќе се случат вечерва?

Бизнис Вести - 29.06.2017

По поднесувањeтo на обвиненијата и барањата за притвор кои го достави СЈО, треба да одлучуваат два кривични совета во Основниот суд Скопје 1: Oд Одделот за кривични дела за полнолетни, и од Одделот за организиран криминал.

СЈО бара притвор за 18 лица, меѓу нив и видни функционери на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за 17. случаи за кои покрена обвиненија бара притвор за 18 лица, а меѓу нив се и видни функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Одговарајќи на новинарско прашање дали со обвиненијата се бара мерка притвор и за лидер за ...