TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема да има филм "Сексот и градот"

Вечер Прес - 18.02.2006

Познатата американска актерка Сара Џесика-Паркер, која ја глумеше новинарката Кери Бредшо во популарната телевизиска серија "Сексот и градот", изјави дека е песимист кога станува збор за филмска адаптација на серијата. "Шансите се мали, многу мали. Деловите од сложувалката не се вклопуваат.

"Мугер фугер" вечерва во Лајф

Вечер Прес - 18.02.2006

Вечерва од 22 часот, во рамките на февруарската концерт офанзива, во клубот на "Лајф радио" концерт ќе има групата "Мугер фугер". Влезот е слободен. Февруарската концерт офанзива ќе ја затвори групата Грендени, на 25 февруари, кога цената на билетот ќе биде 100 денари.

Една сосема нова "Аида"

Вечер Прес - 18.02.2006

На 9 мај со една сосема поинаква "Аида" (на Џузепе Верди) ќе биде отворено годинашното 34. издание на "Мајски оперски вечери". Во насловната улога ќе се појави сопранот Весна Гиновска - Илкова, а името на режисерот и авторот на сценографијата не се објавуваат, бидејќи преговорите не се финализирани.

"Третиот пат" чека милостина

Вечер Прес - 18.02.2006

Коалицијата "Третиот пат" очекува да добие еден носител на листата на здружената опозиција за следните парламентарни избори, велат партиски извори за "Вечер". Додека лидерот на коалицијата Никола Груевски размислувал сите носители на листата да бидат од неговата партија, СПМ и ДС се надеваат дека ...

Државата излезе од "Тутунска" и "Инвест банка"

Вечер Прес - 18.02.2006

Државата вчера преку јавна берзанска аукција на Македонската берза ги продаде акциите што ги поседува во "Инвест банка", "Тутунска банка" и "Табак осигурување", за кои инкасираше вкупно 21 милион денари, или околу 344 илјади евра.

Фолксваген "Пасат" лауреат за 2006 година

Вечер Прес - 18.02.2006

На националниот избор Автомобил на годината за 2006 година, единаесетата по ред титула имаше чест да ја понесе новата генерација на "Пасат". За ова блескаво признание заслужна беше седумчлената жири-комисија, која во просториите на Музејот на Град Скопје од шесте финалисти меѓу кои и "Тојота Јарис, ...

"Јас го повлеков орозот и пукав"!

Вечер Прес - 17.02.2006

Американскиот потпретседател Дик Чејни презеде одговорност врз себе за случајното ранување на пријателот за време на заедничкиот лов во саботата, нарекувајќи го инцидентот како "најлош ден во својот живот". "Не можете да обвините никој друг освен себе.

"Дасто" заинтересиран за "Оптел"

Вечер Прес - 17.02.2006

Компании од Македонија и од Израел се заинтересирани за купување на 53,22 проценти на државен капитал во фабриката за наменска индустрија "Оптел" од Пљевља, јавуваат белградските гласила, повикувајќи се на црногорската Агенција за преструктурирање на стопанството и странски вложувања.

"Магла", "Казанова", "Престројување"...

Вечер Прес - 17.02.2006

Римејкот на еден од најпознатите хорор филмови "Магла", ќе игра од денеска во кино "Милениум". Режијата е на Руперт Веинрајт, познат по "Стигмата", а сценариото е според Џон Карпентеровата прва "Магла". Во овој филм игра и Раде Шербеџија во улогата на свештеникот.

Тепаат, а не "летаат" од работа

Вечер Прес - 17.02.2006

Ако наставник тепа деца во училиште не може да биде избркан од работа и да му се раскине работниот однос. Законска основа за ова не постоела, тврди заменик-министерот за образование и наука, Тале Герамитчиоски, по обелоденувањето во јавноста на случајот со училишно насилство откриено во интернатот ...

"Евросонг" кога загинаа првите жртви

Вечер Прес - 17.02.2006

Македонската-радио телевизија прави неморален чин со презакажувањето на македонскиот евросонг за 4 март, кој се совпаѓа со денот кога во 2001 година паднаа првите жртви во воениот конфликт, сметаат во ВМРО-Народна. "Згрозени сме од неморалниот чин на Македонската телевизија.

"Ванчо Прке" го збогати книжниот фонд

Вечер Прес - 17.02.2006

Градската библиотека "Ванчо Прке" од Виница деновиве го збогати книжниот фонд за 1000 нови наслови. Тоа се книги кои се најмногу барани од учениците за лектири во основното и средно образование, а се од познати домашни и светски автори.

"ВЕЧЕР" СО НОВИ СОПСТВЕНИЦИ

Вечер Прес - 17.02.2006

Дневниот весник "Вечер" од вчера и официјално има нови сопственици. "Акциите на весникот се продадени во целост. За сумата е се уште рано да зборуваме. Следните 45 дена ќе треба да завршат активностите околу прецизирањето на долговите и побарувањата.

"ЕЛЕМ" И "РИКО" ја почнаа процедурата за договор

Вечер Прес - 17.02.2006

АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) ја почнаа процедурата за потпишување на Договорот за изградба на хидроцентралата "Св. Петка" со словенечката компанија "Рико", која беше избрана на тендер како најповолен понудувач. За изградба и финансирање на проектот ХЕЦ "Матка 2" која е со моќност од 40 ...

"Не протестирајте пред Баросо"

Вечер Прес - 17.02.2006

Социјалдемократскиот сојуз вчера повторно ги повика здруженито "Гласот на светлината" и ВМРО-ДПМНЕ да ги одложат протестите против продажбата на ЕСМ-дистрибуција поради денешната посета на Хосе Мануел Баросо, претседателот на Европската комисија на Република Македонија.

Кумановци го славеа виното и "Ленче Кумановче"

Вечер Прес - 16.02.2006

- Откако на небото месечината место зема, никој не пронашол благодет поголем од виното, и се чудам зошто го продавам кога од виното ништо подобро не купуваат, рекол Омер. Аристотел на љубовта ги подарил следниве зборови: Љубовта претставува една душа во две тела.

Абрамович се приближи до "дваесетка"

Вечер Прес - 16.02.2006

Русија има околу 700 милијардери, од кои речиси 40 работат како пратеници во Думата, или се членови на Советот на Федерација, двајца се обласни губернатори, а еден претседател на република-членка на Руската федерација. Според годишниот рејтинг на руските милијардери, објавен во списанието "Финанс", ...

Правен "третман" на нематеријалното наследство

Вечер Прес - 16.02.2006

Нематеријалното културно наследство во текот на оваа година за првпат и правно ќе биде заштитено. Директорот на Управата за заштита на културното наследство, Јован Ристов вели дека најпрвин е потребно да се обезбедат компјутери за нормално да почне да се спроведува оваа задача.

25 години со "Пелагониски бисери"

Вечер Прес - 16.02.2006

Една од нашите најпознати фолк-групи, која е позната по многу хитови и многубројните познати инструментални композиции, група кој апсолутно го негува чистиот македонски мелос, и една од ретките која во својата дискографија има издадено над 10 албуми, годинава полни 25 години од своето постоење.

"Фонтана" со 12 уметнички ора

Вечер Прес - 16.02.2006

Неодамна, битолската група "Фонтана" го заврши новиот проект, односно албум со 12 македонски уметнички или ора. Материјалот е снимен во МРТВ и е за потребите на националната Радио и ТВ-куќа. Во него има новокомпонирани и преработки на стари македонски ора.

"Плива" продадена за 50 милиони долари

Вечер Прес - 15.02.2006

Странската фирма "GlaxoSmith-Kline PLC” потврди дека се согласила да го купи Истражувачкиот институт на "Плива" за 50 милиони долари, во готово. Според новиот сопственик, Институтот на "Плива" во Загреб е цел на нивниот интерес, бидејќи се стекнал со светско реноме преку истражувањата на ...

Попов повреден - "Русите" подготвени

Вечер Прес - 15.02.2006

Пролетниот дел од евро-куповите ќе стартува со 1/16-финалните средби од Купот на УЕФА. Поголемиот дел од натпреварите, вкупно 13 ќе се одиграат денеска, додека три средби се закажани за утре. На 24 најуспешни учесници од фазата по групи во најмасовното европско клупско натпреварување им се ...

"Единицата" намерно го одолговлекува спорот

Вечер Прес - 15.02.2006

Петмината поранешни работници во ЈП "Македонски железници" - Никола Богоевски, Живко Николовски, Тони Ѓуревски, Драган Арсовски и Марјан Ристевски обвинуваат дека Основниот суд Скопје 1 намерно го одолговлекува нивниот спор против МЖ, со кој сакаат да докажат дека раководството на претпријатието ...

"Алтернативни сексуални идентитети"

Вечер Прес - 15.02.2006

Од вчера, па во следните четири вторници, во КЦ "Точка", ќе бидат прикажувани филмови кои допираат до темата "Алтернативни сексуални идентитети". Станува збор за филмовите "Макс, љубов моја" од Нагиса Ошима, "Зрелоста на Лулу" од Бигас Луна, "Објект на љубовта" од Роберт Париџи и "Се што отсекогаш ...

Кафу виси за "мундијалот"

Вечер Прес - 15.02.2006

Десниот бек на Милан и капитен на репрезентацијата на Бразил Кафу може да не игра за "кариоките" на Светското првенство во фудбал летово во Германија. Кафу се повреди минатата недела и го стави во мисла стручниот штаб на Бразилците. Тој до крајот на неделата ќе го оперира коленото во Рио де Жанеиро.

Убавиците на "Сан" како подарок за Свети Валентин

Вечер Прес - 15.02.2006

Англискиот таблоид "Сан" ја користи секоја пригода за промоција на своите голи девојки од славната Трета страница, а притоа настојува и да заработи. За Свети Валентин "Сан" на воајерите им подарува градлести дејвојки во топлес, чии фотографии стигнуваат на мобилни за само неколку минути.

"Така ви треба. Умрете"!

Вечер Прес - 14.02.2006

Британскиот премиер Тони Блер вети дека ќе побара истрага по објавувањето на видеоснимка, на која се гледа како британски војници тепаат ирачки тинејџери, јавуваат денеска британските медиуми. Британската воена полиција, синоќа уапси еден човек, за кој смета дека е поврзан со видеозаписот, соопшти ...

ЛДП ја доби "двојката", а "шестката" се уште без носител

Вечер Прес - 14.02.2006

Претседателот Бранко Црвенковски минатиот викенд приредил ручек во вилата "Билјана" во Охрид за владино-сдсмовскиот врв, кој претходно ги договарал носителите на листите на владината коалиција за претстојните избори. На средбата со шефот на државата, присуствувале партискиот лидер Владо Бучковски, ...

Промена на датумите за "Дора"

Вечер Прес - 14.02.2006

Хрватската радио телевизија ги промени датумите за националниот избор "Дора", за еден ден наназад, така што сега полуфиналните вечери ќе се емитуваат на 2 и 3 март, а финалето ќе се одржи на 4 март. Оваа година, изборот ќе се одржи во Кристалната сала во хотелот "Кварнер" во Опатија.

"Лисици" низ Скопје

Вечер Прес - 14.02.2006

Во текот на оваа недела скопското јавно претпријатие "Градски паркинг" ќе почне да ја спроведува старо-новата мерка за казнување на непрописно паркираните возила. На тркалата на сите оние возила што ќе бидат оставени на тротоарите, зелените површини или на коловозот, ќе бидат поставени блокатори, ...

Коалиции и "шмекери"

Вечер Прес - 14.02.2006

Избори се ближат, избори се ближат... И се е можно. Тоа најдобро се гледа од однесувањето на партиите во овој и претерано турбулентен предизборен период во Македонија. Едни комбинираат, други шпекулираат, трети се фрустрирани.

Тито на "мртва стража"

Вечер Прес - 14.02.2006

Бронзениот Јосип Броз -Тито со чуениот "чекор кон иднината", едно од трите дела на големиот хрватски вајар Антун Аугустинчич, веќе една година стои на "мртва стража", пред старата механичарска работилница на Златомир Станиќ. Бившиот мајстор сега успешен бизнисмен, споменикот го купил 1994 година ...

Од "голф" украдени 7.000 евра

Вечер Прес - 14.02.2006

Во саботата навечер во Скопје непознат сторител начекал погодна прилика и од автомобил украл 7.000 евра. Парите ги зел од фиоката под шалт таблата. Кражбата, информираат од МВР, се случила меѓу 15 и 15.30 часот на улицата Црноризец Храбар во Лисиче.

"Фолксваген" ќе отвори фабрика во Русија

Вечер Прес - 14.02.2006

Германскиот автомобилски концерн "Фолксваген" планира до крајот на годинава да отвори фабрика за производство на 250.000 возила годишно, соопшти извршниот директор на концернот Бернд Пишетсридер. "Одлуката е донесена, изјавил тој, додавајќи дека во првите пет години фабриката ќе се користи за ...

На родителите им "пукна", децата се дома

Вечер Прес - 14.02.2006

Околу 600 ученици од основното училиште "Св. Климент Охридски" од селото Драчево, од петокот не одат на настава. Одлуката ја донесе Советот на родители поради проблемите со греењето во училиштето. Двата котли протекле, а радијаторите станувале се постудени во овие зимски денови.

Хуманитарно "Пријателите за Игор"

Вечер Прес - 13.02.2006

Музичките ѕвезди од М2 Продукцијата, како и повеќе ѕвезди од македонската музичка сцена во Гевгелија одржаа хуманитарен концерт под името "Пријателите за Игор", во организација на здружението на граѓани "Тера" од Гевгелија, поддржан од Фондацијата МобиМак за Македонија.

"Опус Деи" со контра кампања

Вечер Прес - 13.02.2006

Контроверзната католичка организација "Опус Деи" одлучи да покрене медиумска кампања за да го поништи негативниот публицитет што ќе и го донесе прикажувањето на филмската екранизација на хит - книгата "Кодот на Да Винчи", на американскиот автор Ден Браун, објави "Њујорк тајмс".

Калиопи како во "Миланска скала"

Вечер Прес - 13.02.2006

Во саботата, Калиопи Букле со голема возбуда отпатува на петдневен професионален престој во Сплит, заедно со, во случајов, уметничкиот координатор Васил Зафирчев, нејзината асистентка Лорета Андовска, саксофонистот Стојан Димов и Бранко Попчевски, чија улога е сето тоа што ќе се случува да го ...

"Драга Лара, жалам поради твоите неволји"

Вечер Прес - 13.02.2006

Десетгодишната Лара Вукелиќ од Пула испрати молба за спасување на својот дом и на домовите на 115 бранители и на нивните семејства од кампот "Валовине", на кои при крајот на февруари им се закануваше иселување. Веќе 13 години бранителите со жените и децата живеат во овој камп во бунгалови од 12 ...

Грајс го "украде" првото злато

Вечер Прес - 13.02.2006

Претседателот на Италија Карло Азељо Чампи ги отвори во петокот, во Торино , 20. Зимски олимписки игри на кои настапуваат околу две и пол илјади спортисти од 80 земји меѓу кои и Македонија со тројца натпреварувачи. Знамето на нашата земја на отворањето го носеше скијачот Ѓорѓи Марковски.