TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разрешена Катица Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

24 Вести - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Разрешена Јанева, утре ќе се решава за статусот на останатите обвинители во СЈО

Канал5 - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет" веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

ТВ21 - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Советот утре ќе одлучува за обвинителите во СЈО, тие не може да имаат подолг мандат од Јанева

Фокус - 15.09.2019

Откако специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера беше разрешена од функцијата по притворувањето во случајот „Рекет“, Советот на јавни обвинители утре ќе одлучува и за останатите јавни обвинители во СЈО.

СЈО од утре обвинителство без обвинители

Алсат-М - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за статусот на обвинителите во СЈО. Со оглед на тоа што мандатот им завршува во истиот момент со разрешувањето на Катица Јанева, претседателот на Советот, Ацо Колевски, ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Press24 - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре прекинува мандатот и на обвинителите во СЈО-се враќаат во своите обвинителства

Курир - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Независен - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

ММС - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет” веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Советот на обвинители утре ќе реши што со обвинителите на СЈО

МКД - 15.09.2019

Утре треба да продолжи седницата на Советот на обвинители на која ќе се констатира и престанок на мандатот на другите обвинители во Специјалното јавно обвинителство. Советот вчера ја разреши специјалната обвинителка Катица Јанева, по што, според ...

Советот на обвинители утре ќе реши што со обвинителите на СЈО

Сител - 15.09.2019

Утре треба да продолжи седницата на Советот на обвинители на која ќе се констатира и престанок на мандатот на другите обвинители во Специјалното јавно обвинителство. Советот вчера ја разреши специјалната обвинителка Катица Јанева, по што, според ...

Утре прекинува мандатот и на обвинителите во СЈО-се враќаат во своите обвинителства

Нова ТВ - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители утре ќе ја продолжи седницата на која ќе се расправа за статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Советот Ацо Колевски вели дека утре ќе биде констатиран престанок на ...

Од специјален обвинител до притвореник во Шутка – аплаузот и рекетот за Катица Јанева

Алфа - 15.09.2019

Од обвинител кој требаше да ја донесе правдата до осомничен во најголемиот рекетарски скандал во историјата на Македонија. За четири години шефицата на сега мртвото СЈО Катица Јанева успеа да ги сруши надежите на оние кои жестоко ја бранеа.

„Гард“ од институциите за веродостојноста на писмата од Катица Јанева

Алфа - 15.09.2019

Сите надлежни институции свесно одбегнуваат да гарантира за автентичноста на писмата испратени од Шутка, на кои стои потписот на притвореничката Катица Јанева. Секоја институција со свое протоколарно оградување, но со многу дилеми, оти Јанева од ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Слободен Печат - 15.09.2019

Јанева беше разрешена вчера на вонредна седница на Советот на јавни обвинители свикана доцна вечерва откако претходно Парламентот едногласно го усвои предлогот за нејзино разрешување. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е ...

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Точка - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Centar - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Статусот на останатите обвинители во СЈО ќе се регулира утре

Пулс24 - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе е разрешена, сега останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно законот нивниот мандат не може да го надмине мандатот на ...

Разрешена e Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Локално - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

4NEWS - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре ќе се регулира статусот на обвинителите во СЈО

Вечер Прес - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет” веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Република - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Опсервер - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

iPortal - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

Либертас - 15.09.2019

Специјал на та јав на обвинителка Катица Јанева , која во моментот е во прит во р како третоосомниче на во случајот „Рекет“ ве ќе е разрешена . Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителст во , ...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

Фактор - 15.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева, останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство. Согласно законот нивниот мандат не може да го надмине мандатот на специјалната јавна обвинителка.

КРАЈ НА ФИЛМОТ ЗА АНГЕЛИТЕ: Катица во притвор, СЈО утре со катанец, а Фатиме, Ленче и останатите специјални си одат ...

Денешен - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во криминалната афера Рекет веќе е разрешена, а СЈО не постои. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно ...

СЈО – the end

Вечер Прес - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска ќе констатира и престанок на мандатот на другите обвинители во СЈО, бидејќи согласно Законот на СЈО, нивниот мандат не може да го надмине мандатот на специјалниот јавен обвинител.

По разрешувањето на Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

CivilMedia - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Експресно, како и Собранието, Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева

CivilMedia - 15.09.2019

-Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно одлучи да ја разреши од функцијата специјален јавен овинител Катица Јанева поради незаконско, нестручно и несовесно работење, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

1tv - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

MakPress - 15.09.2019

Советот на јавни обвинители на вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор. За нејзино разрешување гласаа сите осум пристуни членови на Советот ...

Совет на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева, утре се решава судбината на другите обвинители од СЈО

AKO - 15.09.2019

,,Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија на денешната седница на 14.09.2019 година донесе едногласна одлука да ја разреши Катица Јанева од функцијата Јавен обвинител на јавното обвинтелство за гонење на кривични дела поврзани ...

Разрешена Јанева, утре ќе се регулира статусот на останатите обвинители во СЈО

MakPress - 15.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор како третоосомничена во случајот „Рекет“ веќе е разрешена. Останува да се регулира статусот на другите јавни обвинители во Специјалното јавно обвинителство, бидејќи согласно ...

По разрешувањето на Јанева, се бара чаре за екипата од СЈО

Expres - 15.09.2019

Мандатот не обвинителите на СЈО не може да го надмине мандатот на специјалната јавна обвинителка, оттаму Советот на јавни обвинители за „судбината“ на обвинителите ќе расправа веќе утре. За јавните обвинители кои се дел од СЈО, ќе мора да се ...

Зендели: „Рекет“ не го погоди само правниот систем туку и довербата кај граѓаните

Фокус - 14.09.2019

Неспорно е дека Собранието ќе утврди предлог за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а најверојатно ќе згасне и СЈО, но дали имаме алтернатива пред граѓаните?, праша пратеникот од БЕСА, Фадил Зендели на денешната собраниска ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

24 Вести - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Џафери веднаш ја потпиша одлуката за разрешување на Јанева

Фокус - 14.09.2019

Вечерва Советот на јавни обвинители ќе постапува според одлуката на Собранието , која веднаш по гласањето им ја испратил собранискиот спикер Талат Џафери. Предлогот за разрешување на Јанева од Собранието веќе стигнал во Советот , чија седница ...

Исајловска: Крајот на Катица не треба да биде крај на надежта дека правда ќе има

Фокус - 14.09.2019

Пратеничката Нола Исајловска која е дел од Независната група на ВМРО ДПМНЕ рече дека жали што се уште нема одговори за „големиот скандал со прислушувањето и за жал сеуште нема разврска која беше вистината, но надежта не треба да заврши тука“.

🔴 [ВО ЖИВО] Собранието одлучува за разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева

ТВ21 - 14.09.2019

Започна седницата со единствена точка на дневен ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. Јанева може да биде разрешена доколку по предлогот гласааат најмалку 80 пратеници за.

Собранието ја разреши Катица Јанева од функцијата јавен обвинител

ТВ21 - 14.09.2019

Собранието на РСМ со 102 гласови ЗА ја разреши Катица Јанева од функцијата јавен обвинител во обвинителството. Гласањето помина без против и без воздржани пратеници. Одлуката на Собранието сега се доставува до Советот на Јавни обвинители кои го ...

Собранието ја разреши Јанева со 102 гласа „за“ од пратениците

Фокус - 14.09.2019

Од вкупен број присутни 105 пратеници во Собранието на Македонија, 102 гласаа за предлогот за разрешување на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. На собраниската седница единствена точка на дневниот ред, а тоа беше разрешувањето на ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Ден пред истекот на мандатот, разрешувањето на специјалната обвнителка Катица Јанева, е на дневен ред во Собранието. Притворената обвинителка, осомничена во случајот Рекет, треба да биде разрешена поради нестручно, несовесно и незаконско работење.

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Сакам да кажам - 14.09.2019

Собранието денеска едногласно ја разреши притворената Специјална обвинителка Катица Јанева. Јанева е разрешена поради незаконито, несовесно и нестручно раководење со институцијата Специјално јавно обвинителство (СЈО).

Собранието ја разреши Катица Јанева со 102 гласа

Канал5 - 14.09.2019

Собрението со 102 гласа од вкупно присутни 105 пратеника ја разрешија специјалната обвинителка Катица Јанева. Притворената обвинителка, осомничена во случајот Рекет, беше разрешена поради нестручно, несовесно и незаконско работење.

Собранието едногласно го усвои предлогот за разрешување на Катица Јанева

Телма - 14.09.2019

Собранието предмалку едногласно го усвои предлогот за разрешување на специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева. За оваа одлука гласаа сите 102 присутни пратеници, без воздржани и без гласови против.

Џафери веднаш ја потпиша одлуката за разрешување на Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Вечерва Советот на јавни обвинители ќе постапува според одлуката на Собранието , која веднаш по гласањето им ја изпратил собранискиот спикер Талат Џафери. Советот на јавни обвинители ќе треба да и ја одземе функцијата на досегашната шефица на ...

Парламентот ја разреши Катица Јанева

Deutsche Welle - 14.09.2019

Собранието денеска едногласно ја разреши специјалната обвинителка Катица Јанева. Се очекува претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја испрати одлуката до Советот на обвинители уште во текот на денешниот ден.

Советот на јавни обвинители за 19 часот ја закажа седницата

ТВ21 - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката која денеска ја донесе Собранието на РСМ. За вечерва во 19 часот е закажана итна седница на која треба да се разгледува едногласното донесување на одлуката за разрешување на Катица Јанева од специјален ...

Катица Јанева е разрешена од функцијата прв човек на СЈО

24 Вести - 14.09.2019

Катица Јанева оди во истријата како прва и единствена специјална обвинителка која е разрешена во Собранието поради нестручно, несовесно и незаконско работење. Во отсуство на долга дебата, сепак пратениците ја употребија познатата реторика при ...

Едногласно избрана, едногласно и разрешена Катица Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Со 102 гласови „ЗА“ пратениците донесоа одлука за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител поради незаконито, нестручно и несовесно работење. Одлуката се донесе со поддршка од власта и опозицијата, но двете страни со ...

Собранието ја разреши Катица Јанева, одлуката вечерва пред Советот на јавни обвинители

Канал5 - 14.09.2019

Собранието попладнево едногласно ја разреши специјалната обвинителка Катица Јанева. Расправата траеше околу еден час и очекувано мина со обвинувања меѓу власта и опозицијата.. Одлуката од Собранието попладнево експресно е испратена до Советот на ...

Собранието ендогласно ја разреши Јанева

Телма - 14.09.2019

Со 102 гласови “за” пратениците ја разрешија специјалната обвинителка Катица Јанева. Јанева се разрешува за нестручно, несовесно и незаконско работење. Секое правно лудило, вака завршува рече Илија Димовски образложувајќи го предлогот на Комисијата ...

Пратениците едногласни – со 102 ЗА, усвоен предлогот за разрешување на Катица Јанева

ТВ21 - 14.09.2019

На само ден пред истекот на мандатот пратениците со 102 гласа За и ниту еден против или воздржан го изгласаа предлогот за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Предлогот беше усвоен и со 27 гласа за со принципот на Бадентерово ...

Советот на јавни обвинители ја разреши Катица Јанева

Телма - 14.09.2019

По едночасовна расправа зад затворени врати Советот на обвинители одлучи да ја разреши од функцијата специјалната обвинителка Катица Јанева. Со разрешувањето на Јанева престанува и мандатот на другите обвинители од СЈО.В Д шеф нема да се предлага.

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

24 Вести - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Почна седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Фокус - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Колевски: Советот на јавни обвинители едногласно го прифати предлогот за разрешување на Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Членовите на Советот на јавни обвинители едногласно го усвоија предлогот за разрешување на Катица Јанева, поднесен од Собранието. Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица ...

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

24 Вести - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Советот ја разреши Јанева, прекинува и мандатот на обвинителите од СЈО

Фокус - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вонредната седница вечерва едногласно ја разреши од функцијата специјален јавен обвинител Катица Јанева за незаконско, нестручно и несовесно работење. Одлуката ќе биде објавена во Службен весник, но стапува на сила од ...

Советот на јавни обвинители ја потврди одлуката на Собранието – разрешена Јанева

ТВ21 - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно одлучи да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а в понеделник ќе одлучува за статусот на останатите обвинители од Специјалното јавно обвинителство.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

24 Вести - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет". На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Фокус - 14.09.2019

Предмалку започна собраниската седница со единствена точка на дневниот ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. Јанева може да биде разрешена доколку по предлогот гласааат најмалку 80 пратеници ...

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Фокус - 14.09.2019

Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

Митрески од СДСМ: Правда мора да има за секој што се огрешил пред законот, ние ќе гласаме за разрешување на Јанева

Фокус - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Независен - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

(Видео) Димовски: Собранието денеска може да гласа само за разрешување на Јанева

Макфакс - 14.09.2019

,,Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони, секогаш кога правните и државните органи кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

Катица Јанева денес ќе биде разрешена?

Курир - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет”.

Димовски: Ќе гласаме за разрешувањето на Јанева, најмалку 10 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ биле уценувани од СЈО

+инфо - 14.09.2019

,,Во моментов имаме правно лудило, верификување на печат и различни потписи. Секој правен експеримент може да донесе штета на државата, СДСМ сакаа да ја имаат играчка СЈО во своите раце. Такви експерименти на моменти ќе ви бидат забавни, но не се ...

(Видео) Митрески : СДСМ ќе гласа за разрешување на Јанева, правда мора да има

Макфакс - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. ,,Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Разрешувањето на Јанева денеска на Собрание

+инфо - 14.09.2019

Одлуката се носи со двотретинско мнозинство и со т.н. Бадентерово гласање, а на крајот треба да ја потврди и Советот на обвинители. Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа „За“ разрешување на Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Префрлувањето на предметите од СЈО во Јавното обвинителство за Димовски е исто така „правно лудило, правна забеганост и експеримент“. Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од ...

Со 102 гласа „за“, разрешена Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, пратениците во Собранието денеска ја разрешија од функција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Немаше воздржани пратеници, ниту оние кои гласаа против. Собранието предлогот за разрешување на Катица Јанева ќе го достави ...

(Видео) Зендели: СЈО имаше селективен пристап кон одредени предмети и политичари

Макфакс - 14.09.2019

,,Разрешувањето на Катица Јанева подразбира и згаснување на СЈО. При формирањето на обвинителството целта беше борба против политичари од висок профил вмешани во кривични дела. Оваа цел не е остварена.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Курир - 14.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување од функцијата специјалната јавна обвинителка.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Press24 - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Независен - 14.09.2019

Фото: Б. Грданоски Собранието ја разреши специјалната јавна oбвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Митрески: Мицкоски сака амнестија за претходните обвинети функционери, правда за секој што се огрешил

+инфо - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. – Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

102 пратенички гласа за разрешување на Катица Јанева

МКД - 14.09.2019

Собранието на Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за" без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за" и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието ја разреши Катица Јанева

ММС - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева со 102 гласа „за” без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за” и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

А1 On - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Мицевски: Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон, селективна правда и бранење на криминалите на ...

+инфо - 14.09.2019

Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, а не разрешувањето на специјалниот јавен обвинител Христијан Мицкоски.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Сител - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Сител - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Џафери не чекаше многу, веднаш ја испрати одлуката на пратениците за Јанева до Советот на јавни обвинители

МКД - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на јавни обвинители вечерва или утре ќе го констатира разрешувањето на Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Собраниска седница за разрешување на Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители се очекува вечерва или најдоцна утре да се состане и да го констатира разрешувањето на Јанева. Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка ...

Заев: За разрешувањето на Јанева ќе гласаме ама не за незаконско, туку за нестручно работење

МКД - 14.09.2019

Пратениците на СДСМ на денешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, изјави премиерот Зоран Заев за ТВ Сител.

Катица Јанева денеска ќе биде разрешена од шеф на СЈО поради аферата „Рекет“

Нова ТВ - 14.09.2019

Собраниската седница на која ќе се гласа за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е во притвор, е закажана за денеска. Пратенциите ќе гласаат за нејзина смена, откако Јанева стана осомничена во случајот Рекет – за кој во ...

Бори се, Ленче Ристовска

Нова ТВ - 14.09.2019

Приказната за падот на Катица Јанева сега оди директно во рацете на циниците, оние кои ни се потсмеваа на нашата исконска, ете добро, нека била дури и патетична желба да добиеме први наши херои во поновата историја на оваа земја.

Катица Јанева денеска ќе се разрешува

Нетпрес - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет”.

Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило на Собранието завршува вака, дури кога гласам и јас

360 степени - 14.09.2019

Собранието ја започна седницата со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

(ВИДЕО) Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило завршува вака

А1 On - 14.09.2019

Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и државните органи како кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Димовски: Катица Јанева ја злоупотребува функцијата и од Шутка

Нова ТВ - 14.09.2019

„Десет мои колеги од левата страна во оваа сала беа изложени на класични директни уцени од страна на СЈО и од правосудните органи за да влијаат на нивно одлучување во изминатите две години“ рече Илија Димовски претседател на Комисјата за избори и ...

Зендели: Имаме ли алтернатива за СЈО пред граѓаните?

360 степени - 14.09.2019

Неспорно е дека Собранието ќе утврди предлог за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а најверојатно ќе згасне и СЈО, но дали имаме алтернатива пред граѓаните?, праша пратеникот од БЕСА, Фадил Зендели на денешната собраниска ...

(ВИДЕО) Зендели: Партиите го погребаа СЈО и надежта за еднаков правен систем

А1 On - 14.09.2019

Разрешувањето на Катица Јанева подразбира и згаснување на СЈО. При формирањето на обвинителството целта беше борба против политичари од висок профил вмешани во кривични дела. Оваа цел не е остварена.

Кариерата на Јанева ќе биде запечатена уште вечерва

Курир - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

ММС - 14.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот ја разреши Јанева-в понеделник ќе го прекине мандатот и на обвинителите од СЈО

Нова ТВ - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вонредната седница вечерва едногласно ја разреши од функцијата специјален јавен обвинител Катица Јанева за незаконско, нестручно и несовесно работење. Одлуката ќе биде објавена во Службен весник, но стапува на сила од ...

Собранието донесе одлука за разрешување на Катица Јанева

Press24 - 14.09.2019

Собранието на 112. седница со една единствена точка, разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Собранието со 102 „ЗА“ и 0 гласови „против“ одлучи да ја разреши Јанева од позиција ...

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Press24 - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Собранието едногласно ја разреши Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Од присутните пратеници 102 гласаа „За“, а немаше „Воздржани“, ниту пак „Против“. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, денеска беше разрешена од оваа функција. Имено на собраниската седница која се одржа денеска, од 105 присутни пратеници, ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Сител - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Мицевски: Катица Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон

Курир - 14.09.2019

Интегрален текст од говорот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски Почитувани колеги, почитувани медиуми и почитувана македонска јавност, Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот ...

Собранието едногласно „за“ разрешување на Јанева

360 степени - 14.09.2019

Седницата траеше час и половина. Со 102 гласа „за“, Собранието го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден од присутните пратеници на гласаше против или воздржано.

Собранието едногласно ја разреши Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Едногласно, со 102 гласа „за“ Собранието денеска го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјалната јавна обвинителка. Од немнозинските заедници 27 пратеници гласаа „за“ и исто така немаше воздржани ниту против.

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

Макфакс - 14.09.2019

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители, каде треба да ...

Исмајлоска: Крајот на Катица не треба да биде крај на надежта дека правда ќе има

Нова ТВ - 14.09.2019

Пратеничката Нола Исмајлоска која е дел од Независната група на ВМРО ДПМНЕ рече дека жали што се уште нема одговори за „големиот скандал со прислушувањето и за жал сеуште нема разврска која беше вистината, но надежта не треба да заврши тука“.

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Независен - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Собранието со 102 гласа донесе одлука за разрешување на Катица Јанева

Нетпрес - 14.09.2019

Собранието ја прифати одлуката на Комисијата за именувања и разрешување за специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева да биде разрешена од функцијата. Јанева е разрешена поради незаконско, несовесно и нестручно работење.

Почнува собраниската седница за разрешување на Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Според најавите, од секоја политичка партија по еден пратеник треба да има излагање од собраниската говорница, па со оглед на тоа, не се очекува долго да трае оваа седница. Во секој миг се очекува да почне собраниската седница закажана за денеска во ...

ВИДЕО: Собранието ја разреши Катица Јанева

А1 On - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, без воздржани и без против Собранието ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители од каде истата треба да биде одобрена.

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева од функцијата во СЈО

Радио МОФ - 14.09.2019

Едногласно, со 102 гласа „за“, Собранието изгласа разрешување на Катица Јанева од нејзината функција во Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, соопшти дека Собранието на Република Северна Македонија предлогот за ...

Катица Јанева- едногласно избрана, едногласно разрешена

Р.С.Европа - 14.09.2019

По едночасовна дебата сите 102 присутни пратеници гласаа „за“ разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Сега оваа одлука треба да ја потврди и Советот на јавни обвинители за да стане конечна.

Советот на јавни обвинители уште вечерва ќе и ја запечати кариерата на Јанева

А1 On - 14.09.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102 гласа „ЗА“ и ниту еден против.

Денеска ќе за расправа за разрешувањето на Јанева во Собранието

Слободен Печат - 14.09.2019

Седницата ќе започне во 13 часот, а разрешувањето на Јанева е единствената точка на дневен ред. Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната ...

Советот на обвинители се очекува да потврди дека Јанева работела несовесно и незаконски

+инфо - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Во тек е Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Веднаш по завршувањето на седницата претседателот на Собранието Талат Џафери го потпиша предлогот за разрешување и го достави до Советот на јавни обвинители. оветот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

А1 On - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Глас на Америка - 14.09.2019

Одлуката ќе биде доставена до Советот на јавни обвинители. Мандатот на Јанева истекува утре. Таа е во притвор поради скандалот „Рекет“ каде е осомничена за злоупотреба на службената положба и овлaстување СКОПЈЕ -Едногласно, со 102 гласа „за“ ...

Со разрешувањето на Јанева завршува мандатот на сите обвинители во СЈО

Нова ТВ - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери го достави предлогот за разрешување на Катица Јанева до Советот на јавни обвинители кој треба вечерва или утре да се состане и да го констатира разрешувањето на Јанева.

Колевски експресно свика седница за разрешување на Јанева

360 степени - 14.09.2019

По денешната одлука на Собранието кое го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител, вечерва и Советот на јавните обвинители ќе заседава. Информацијата за „360 степени“ ја потврди претседателот на ...

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Сител - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Сител - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Собранието едногласно ја разреши Катица Јанева

Алфа - 14.09.2019

Власта и опозицијата едногласно со 102 гласа „ЗА“ го изгласаа предлогот за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Иако извештајот од Советот на јавни обвинители за разрешување пред пратениците стигна со предзнак „строго доверливо“, ...

Разрешена Катица Јанева

Слободен Печат - 14.09.2019

Процесот на разрешување на Јанева почна на 5 септември, кога Комисијата за избори и именувања зад затворена врата едногласно и без дебата донесе заклучок да му предложи на Собранието да ја разреши Јанева.

Советот на јавни обвинители го потврди разрешувањето на Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

А1 On - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Разрешувањето на Јанева на вонредна седница на Советот на обвинители

Нова ТВ - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Јанева со 102 ...

Катица Јанева разрешена од функцијата

МКД - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно одлучи да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а в понеделник ќе одлучува за статусот на останатите обвинители од Специјалното јавно обвинителство.

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Макфакс - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Независен - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

По Собранието и Советот на Јавни обвинители ја разреши Катица Јанева

Алфа - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно донесе одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поради незаконско, несовесно и нестручно работење. Со ова разрешени се и 10те помошници обвинители, но тоа ќе биде ...

Катица Јанева разрешена од функцијата

Академик - 14.09.2019

„Советот на јавните обвинители на Република Северна Македонија на денешната седница на 14.09.2019 година донесе едногласна одлука да ја разреши Катица Јанева од функцијата Јавен обвинител на јавното обвинтелство за гонење на кривични дела поврзани и ...

Јанева разрешена, во понеделник Советот ќе констатира прекин на мандатот и на останатите обвинители од СЈО

360 степени - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката е донесена доцна вечерва на вонредна седница. Осум присутни членови едногласно гласаа „За“. Таа е разрешена поради нестручно, незаконито и несовесно ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Press24 - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Катица Јанева разрешена од функцијата

Курир - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно одлучи да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а в понеделник ќе одлучува за статусот на останатите обвинители од Специјалното јавно обвинителство.

Советот на обвинители вечерва ќе ѝ „пресуди“ на Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието во рамките на 112-тата седница ја разреши специјалната ...

Советот на oбвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Ацо Колевски: В понеделник престанува мандатот на обвинителите во СЈО, нема услови за в.д

+инфо - 14.09.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски по завршувањето на седницата на која беше разрешена осомничената овинителка Катица Јанева, рече дека в понеделник ќе продолжи седницата на која ќе се расправа за регулирање на статусот на ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Независен - 14.09.2019

Фото: Б. Грданоски Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

ММС - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет” и се наоѓа во притвор.

Почна седницата за разрешување на Јанева

Р.С.Европа - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата, која почна со еден час задоцнување, присуствуваат ...

Советот ја разреши Катица Јанева

Press24 - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Советот ја разреши Јанева, завршува и мандатот на обвинителите од СЈО

Нетпрес - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вонредната седница во саботата вечерта едногласно ја разреши од функцијата специјален јавен обвинител Катица Јанева за незаконско, нестручно и несовесно работење.

Почна седницата за разрешување на Катица Јанева

Алфа - 14.09.2019

Собранието ја започна 112-тата седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото ...

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Либертас - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

🔴 [ВО ЖИВО] Собранието одлучува за разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Започна седницата со единствена точка на дневен ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. Јанева може да биде разрешена доколку по предлогот гласааат најмалку 80 пратеници за.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

еМагазин - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на обвинители ќе се состане вечер или утре за Јанева

Денешен - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Денеска седница за разрешување на Јанева

Тера - 14.09.2019

Собранието денеска во 13 часот ќе одржи седница за разрешување на специјалната јавно обвинителка Катица Јанева, откако Комисијата за избори и именување достави предлог за смена на Јанева поради нестручно и незаконито вршење на функцијата.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Локално - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Опсервер - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Советот на јавни обвинители за 19 часот ја закажа седницата

4NEWS - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката која денеска ја донесе Собранието на РСМ. За вечерва во 19 часот е закажана итна седница на која треба да се разгледува едногласното донесување на одлуката за разрешување на Катица Јанева од специјален ...

На само еден ден пред истекот на нејзиниот мандат, Собранието експресно ја разреши Катица Јанева и уште побрзо ја ...

CivilMedia - 14.09.2019

Како што објави државната МИА , Собранието експресно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Каков крај на мандатот на Јанева: Ем притворена ем разрешена, а можеше да биде симболот на борбата против корупцијата

еМагазин - 14.09.2019

Денеска во 13 часот ќе започне собраниската седница на која единствена точка ќе биде разрешувањето на обвинителката Катица Јанева. Освен опозицијата, за нејзино разрешување ќе гласаат и пратениците на СДСМ.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

Локално - 14.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала“ да гласаат за уставните измени.

Ден Д за Катица Јанева

Фактор - 14.09.2019

Дали специјалната јавна обвинителка која во моментов е зад решетки во затворот Шутка ќе остане официјално без титулата челник на СЈО ќе дознаеме денеска. Денот Д дојде а на Јанева ќе и пресудат пратениците.

Денеска седница за разрешување на Јанева

PressingTV - 14.09.2019

За денеска во 13 часот е закажана седница за разрешување на Специјалната обвинителка, Катица Јанева, осомничена за вмешаност во случајот „Рекет“. Утре пак и онака истекува нејзиниот мандат, предвиден со законот за СЈО.

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Локално - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Либертас - 14.09.2019

Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Република - 14.09.2019

Предмалку започна собраниската седница со единствена точка на дневниот ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. Јанева може да биде разрешена доколку по предлогот гласааат најмалку 80 пратеници За.

ДИМОВСКИ ПРВ СЕ ОБРАЌА: Собранието расправа за разрешувањето на Јанева

Фактор - 14.09.2019

Во тек е собраниската расправа за разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева. Во овој момент од собраниската говорница се обраќа пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски. Тој го образложува предметот зошто треба да биде разрешена Катица ...

Почна седницата за разрешување на Јанева: Присутни пратениците и на власта и на опозицијата

еМагазин - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Локално - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Секое правно лудило завршува вака

Република - 14.09.2019

, истакна пратеникот Илија Димовски од собраниската говорница на денешната седница на која треба да се гласа за разрешувањето на Јанева. ...

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Либертас - 14.09.2019

Предмалку започна собраниската седница со единствена точка на дневниот ред, а тоа е разрешувањето на специјалната јавна обинителка Катица Јанева. ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

24Инфо - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Локално - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

еМагазин - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието во рамките на 112-тата седница ја разреши специјалната ...

Јанева го уценувала Мицкоски: Еве што изјави лидерот ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести - 14.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус” тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала” да гласаат за уставните измени.

Собранието ја разреши Катица Јанева

MTM - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Република - 14.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување од функцијата специјалната јавна обвинителка.

Заев: Ќе гласаме да се разреши Јанева за нестручно и несовесно работење

24Инфо - 14.09.2019

Пратениците на СДСМ на денешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, изјави премиерот Зоран Заев за ТВ Сител.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Локално - 14.09.2019

Собранието ја разреши специјалната јавна oбвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство. Јанева е во притвор како третоосомничена за случајот „Рекет“ ...

Собранието ја разреши Катица Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за” без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за” и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Либертас - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

На седницата за Катица Јанева од 11 јавни обвнители присутни осум

PressingTV - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред, јави МИА. Претходно денеска Собранието Македонија во рамките на 112-тата седница ја ...

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Република - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието во рамките на 112-тата седница ја разреши специјалната ...

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Република - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет”.

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО

Фактор - 14.09.2019

И официјално Катица Јанева веќе не е главна на специјалното јавно обвинителство. Таа беше разрешена од страна на пратениците со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

еМагазин - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Митрески: Правда мора да има за секој што се огрешил пред законот

24Инфо - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

MTM - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет”.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Мета - 14.09.2019

Собранието денеска со големо мнозинство гласови (102) ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката треба да биде верификувана од Советот на јавни обвинители кој за попладнево закажа седница.

Собранието ја разреши Јанева со 102 гласа „за“ од вкупно 105 присутни

еМагазин - 14.09.2019

Собранието ја разреши обвинителката Катица Јанева. 102 од вкупно 105 присутни пратеници гласаа „за“ разрешување на Јанева. Единствена точка на дневен ред на денешната седница, беше разрешувањето на Јанева.

Димовски: Секое правно лудило завршува вака, секогаш кога Собранието носи неуставни закони вклучително и јас

еМагазин - 14.09.2019

Секое правно лудило завршува вака. Секогаш кога Собранието носи неуставни закони, вклучително и јас. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано дека СЈО излегува од уставните рамки, излегува вака.

Собранието ја разреши Јанева со 102 гласа „за“

24Инфо - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за” без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за” и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Готово е: Советот ја разреши Катица Јанева

Република - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Со 102 гласа „за“, разрешена Катица Јанева

Либертас - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, пратениците во Собранието денеска ја разрешија од функција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Вкупно беа присутни 105 пратеници на седницата. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцинствата, 27 гласаа за разрешување од ...

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

СОБРАНИЕ: Катица Јанева конечно е разрешена

Денешен - 14.09.2019

Со 102 гласа за од вкупно 105 присутни пратеници Собранието на Република Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцинствата 27 гласаа „за“ разрешување од функцијата на Јанева.

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

CivilMedia - 14.09.2019

На 5 септември, Комисијата за избори и именувања, зад затворена врата, едногласно и без дебата донесе заклучок да му предложи на Собранието да ја разреши Јанева. Одлуката беше донесена врз основа на извештајот на Советот на јавни обвинители за ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Најмалку 10 пратеници од ВМРО – ДПМНЕ биле уценувани од СЈО

Република - 14.09.2019

Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони, секогаш кога правните и државните органи кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, работите ...

102 „за“ – Собранието ја резреши Катица Јанева

PressingTV - 14.09.2019

Собранието на Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За одлуката гласаа и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство, со што беше исполнет условот разрешувањето на ...

Со 102 гласа ЗА разрешена Катица Јанева

Пулс24 - 14.09.2019

Собранието на Македонија со 102 гласа “за“, без воздржани и против ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. За одлуката за разрешување “за“ гласаа и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Бриф - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Митрески: СДСМ ќе гласа за разрешување на Јанева, правда мора да има

Точка - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. ,,Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Колевски:Јанева е разрешена. Во понеделник ќе се констатира престанок на работата на СЈО

Либертас - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

24Инфо - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет” и се наоѓа во притвор.

Кариерата на Катица Јанева уште вечерва ќе биде запечатена

Република - 14.09.2019

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102 гласа „ЗА“ и ниту еден против.

Димовски: Собранието денеска може да гласа само за разрешување на Јанева

Точка - 14.09.2019

,,Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони, секогаш кога правните и државните органи кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

Талат Џафери потпиша, обвинителите решаваат за Јанева вечерва

PressingTV - 14.09.2019

Предлогот за разрешување на Јанева од Собранието веќе стигнал во Советот , чија седница почнува вечерва во 19 часот, овбјави Канал5 . Советот на јавни обвинители ќе треба да и ја одземе функцијата на досегашната шефица на Специјалното јавно ...

Со 102 гласа „за“ од пратениците Собранието ја разреши Катица Јанева

Точка - 14.09.2019

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители, каде треба да ...

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет”. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Почна вонредната седница на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Денешен - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска Собранието на Република Северна Македонија во рамките на 112-тата ...

Советот ја разреши Катица Јанева

Денешен - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Почнува собраниската седница за разрешување на Јанева

Либертас - 14.09.2019

Во секој миг се очекува да почне собраниската седница закажана за денеска во 13 часот, на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Почна седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Јанева

Опсервер - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

Јавните обвинители ја разрешија Катица Јанева, в понеделник се запечатува и СЈО

PressingTV - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Собранието ја разреши Јанева

Тера - 14.09.2019

Едногласно, со 102 гласа „за“ Собранието денеска го утврди предлогот за разрешување на Катица Јанева од функцијата специјалната јавна обвинителка. Од немнозинските заедници 27 пратеници гласаа „за“ и исто така немаше воздржани ниту против.

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

Фактор - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Република - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Почна седницата за разрешување на Катица Јанева

iPortal - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. На седницата присуствуваат пратеници и од владеачкото мнозинство и ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

Фактор - 14.09.2019

Пратениците донесоа експресна одлука за одземање на мандатот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа беше разрешена од страна на пратениците со 102 гласа „за“ без воздржани и против.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет” и се наоѓа во притвор.

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

Опсервер - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

ВИДЕО: Советот за јавни обвинители ја разреши Јанева

Либертас - 14.09.2019

Советот за јавни обвинители ја разреши Јанева ВО ЖИВО: Разрешена Катица Јанева Posted by Press24.mk on Сабота, 14 септември ...

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши обвинителката Катица Јанева

Мета - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вечерашнава вонредна седница ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. За нејзино разрешување гласаа сите осум пристуни членови на Советот. – Советот на јавни обвинители на денешната седница едногласно ...

Советот на јавни обвинители ја потврди одлуката на Собранието – разрешена Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители вечерва едногласно одлучи да ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а в понеделник ќе одлучува за статусот на останатите обвинители од Специјалното јавно обвинителство.

Димовски: Јанева ја злоупотреби функцијата и од „Шутка“

24Инфо - 14.09.2019

„Десет мои колеги од левата страна во оваа сала беа изложени на класични директни уцени од страна на СЈО и од правосудните органи за да влијаат на нивно одлучување во изминатите две години“ рече Илија Димовски од ВМРО ДПМНЕ, претседател на Комисјата ...

СДСМ ќе го поддржи разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење

Опсервер - 14.09.2019

Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, рече премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ „Сител“.

Собранието ја разреши Катица Јанева

4NEWS - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Собранието донесе одлука за разрешување на Катица Јанева

iPortal - 14.09.2019

Собранието на 112. седница со една единствена точка, разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Собранието со 102 „ЗА“ и 0 гласови „против“ одлучи да ја разреши Јанева од позиција ...

Митрески: Правда мора да има

iPortal - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Опсервер - 14.09.2019

Собранието на Република Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Катица Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон, селективна правда и бранење на криминалите на ...

Опсервер - 14.09.2019

Почитувани колеги, почитувани медиуми и почитувана македонска јавност, Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, а не разрешувањето на специјалниот јавен ...

Катица Јанева разрешена од шеф на СЈО

Centar - 14.09.2019

По едночасовна дебата сите 102 присутни пратеници гласаа „за“ разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Сега оваа одлука треба да ја потврди и Советот на јавни обвинители за да стане конечна.

Митрески: Правда мора да има за секој што се огрешил пред законот, СДСМ ќе гласа за разрешување на Јанева

Либертас - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше за да ми го одмрзне имотот, но и други пратеници беа „предмет на обработка“

еМагазин - 14.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала“ да гласаат за уставните измени.

Собранието ја разрешува Катица Јанева

CivilMedia - 14.09.2019

Собранието ја започна својата 112-та седница со единствена точка на дневен ред: Разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“, јавува МИА .

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

24Инфо - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Илија Димовски: Секое правно лудило завршува вака

PressingTV - 14.09.2019

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Седницата почна со еден час задоцнување.

Димовски: СДСМ сакаа да ја имаат играчка СЈО во своите раце

Фактор - 14.09.2019

„Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и државните органи како кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

Советот на јавни обвинители ја доби одлуката за разрешување на Јанева

Вечер Прес - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

Целосно завршен процесот за разрешување на Катица Јанева

Н.Македонија - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вечерашната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

Собранието ја разреши Катица Јанева

Н.Македонија - 14.09.2019

Со 102 гласа ,,за”, и ниту еден глас ,,воздржан” и ,,против” пратениците денеска донесоа одлука за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители, каде треба да ...

СЕКУЛОВСКА: „Јанева е само почетокот на брзиот и суров крај кој ги чека сите останати обвинители, предвреме остарените ...

Магазин - 14.09.2019

Приказната за падот на Катица Јанева сега оди директно во рацете на циниците, оние кои ни се потсмеваа на нашата исконска, ете добро, нека била дури и патетична желба да добиеме први наши херои во поновата историја на оваа земја.

Едногласно разрешена Катица Јанева

Скопје1 - 14.09.2019

Со 102 гласови „за“ и без ни еден против или воздржан предмалку Собранието ја разреши Катица Јанева од функцијата Специјален јавен обвинител. Катица Јанева е опфатена со истрагата за мега сканалот „Рекет“ во кој се сомничи дека учествувала во ...

Пратениците ја разрешија Катица Јанева од функцијата Специјален јавен обвинител

AKO - 14.09.2019

Со 102 гласа ЗА и ниту еден против, по куса расправа беше разрешена Специјаланата јавна обвинителка, Катица Јанева, која се наоѓа во притвор. Таа е под истрага за сомнеж за нејзина инволвираност во случајот ,,Рекет“.

Катица денес на дневен ред на Собрание

Expres - 14.09.2019

Денеска во 13 часот е закажа седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Собраниската комисија за избори и именувања минатата недела едногласно одлучи на Собранието да му предложи разрешување на шефицата на СЈО која од ...

Јанева веќе не е шефица на СЈО, другите обвинители се враќаат на старите работни места

Expres - 14.09.2019

Сите осум присутни членови на Советот на јавни обвинители вечерва на вонредна седница едногласно одлучија да ја разрешат специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Седницата на Советот дојде по денешната седница на Собранието каде 102 пратеници ...

Катица Јанева со исполнета задача замина во историјата: Едногласно е разрешена од шеф на СЈО!

Магазин - 14.09.2019

Со 102 гласа ЗА и ниту еден против, по кратка расправа беше разрешена Специјаланата јавна обвинителка, Катица Јанева, која се наоѓа во притвор. Јанева е разрешена за несовесно, незаконско и нестручно работење.

(Живо) Почна седницата за разрешување на Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието ја почна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот „Рекет“. Излагање од собраниската говорница треба да има по еден пратеник од ...

Советот на јавни обвинители итно ја закажа седницата за разрешување на Јанева

1tv - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на 112. седница на која беше разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го доставил предлогот за разрешување до Советот на јавни обвинители.

По разрешувањето на Јанева, во понеделник ќе прекине мандатот и на обвинителите од СЈО

Скопје1 - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на вонредната седница вечерва едногласно ја разреши од функцијата специјален јавен обвинител Катица Јанева за незаконско, нестручно и несовесно работење. Одлуката ќе биде објавена во Службен весник, но стапува на сила од ...

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието ја започна пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на Катица Јанева од функцијата специјален јавен обвинител. Ниту еден пратеник од власта или опозицијата не побара изменување или дополнување на дневниот ред кој ...

Мицкоски: Пратеници сведочат дека биле предмет на обработка на Јанева за промената на името

MakPress - 14.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала“ да гласаат за уставните измени.

102 пратеници гласаа ЗА, Катица Јанева разрешена од функцијата специјален јавен обвинител

MakPress - 14.09.2019

Собранието на Република Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Се очекува да започне седницата за разрешување на Јанева

365 - 14.09.2019

За денес во 13 часот е закажана собраниската седница за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“. Најавено е дека од секоја политичка партија да има по еден пратеник кој ќе им излагање на ...

Собранието гласаше „за“ да се разреши Катица Јанева

Expres - 14.09.2019

Со 102 гласови „за“ Собранието го поддржа предлогот на Комисијата за избори и именувања за разрешување на досегашната шефица на СЈО Катица Јанева. Немнаше воздржани или гласови против а пратениците гласаа таа да биде разрешена за незаконско, ...

Мицевски: Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон и селективна правда

Скопје1 - 14.09.2019

Интегрален текст од говорот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски Почитувани колеги, почитувани медиуми и почитувана македонска јавност, Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот ...

Катица си оди, Мира Дизел ја гледа и се чуди (Ретро ВИДЕО)

Expres - 14.09.2019

Легендарното видео од пред речиси 3 години кога Катица Јанева напушти седница на комисија на Собранието стана актуелно денеска. Јанева денеска не се појави лично во Собранието но беше точка на дневниот ред на која беше сменета од својата моќна ...

Митрески: Правда мора да има за секој што се огрешил пред законот, СДСМ ќе гласа за разрешување на Јанева

1tv - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

(Видео) Собранието ја разреши Катица Јанева

1tv - 14.09.2019

Собранието на Република Северна Македонија ја разреши специјалната јавна обвинитеклка Катица Јанева со 102 гласа „за“ без воздржани и против. За оваа одлука гласаа „за“ и 27 припадници од заедниците кои не се мнозинство.

Советот ја разреши Јанева – во понеделник престанок на мандатот на обвинителите од СЈО

1tv - 14.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа во притвор.

ВМРО-ДПМНЕ: Потребно е разрешување на Јанева, формирање независно ЈО и распишување предвремени парламентарни избори

Канал5 - 13.09.2019

Јавното обвинителство и Љубомир Јовевски не можат да постапуваат по наредби на осомничената Јанева. Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор. Дали доколку Јанева нареди приведување на Русковска од затвор Јовевски ќе постапува по однос на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор

Алсат-М - 13.09.2019

Јавното обвинителство и Љубомир Јовевски не можат да постапуваат по наредби на осомничената Јанева. Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор, реагираат преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Потребно е разрешување на Јанева, формирање независно ЈО и распишување избори

ТВ21 - 13.09.2019

Дали доколку Јанева нареди приведување на Русковска од затвор Јовевски ќе постапува по однос на истото и ќе го процесуира до суд!? Заев ја штити Јанева затоа што така го штити својот и криминалот на власта.

Се уште нема седница за разрешување на Јанева, ниту нова средба за законот за ЈО

Канал5 - 13.09.2019

Во Собранието се уште нема најава кога ќе се одржи седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет". Извесно е дека седница мора да има до недела, 15 септември, кога истекува рокот за ...

Мицевски: Парламентарното мнозинство и Заев ја штитат Јанева од разрешување

Фокус - 13.09.2019

СДСМ и Зоран Заев и понатаму ја штитат осомничената Катица Јанева. Покрај тоа што Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред разрешување на осомничената Катица Јанева, таква ...

Мицевски: Парламентарното мнозинство и Заев ја штитат Јанева од разрешување

Канал5 - 13.09.2019

СДСМ и Зоран Заев и понатаму ја штитат осомничената Катица Јанева. Покрај тоа што Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред разрешување на осомничената Катица Јанева, таква ...

Мицевски: Времето за разрешување на Јанева од секој аспект е поминато

Телма - 13.09.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска ги повтори барањата на неговата партија дека е потребно итно да се одржи собраниска седница за разрешување на Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за разрешување на Јанева, Џафери ги одбил

ТВ21 - 13.09.2019

Парламентарното мнозинство и Талат Џафери одбија да свикаат итна седница за разрешување на Катица Јанева, на барањето кое го испратија од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ и Зоран Заев очајно на секој начин пробуваат да ја спасат Катица ...

Разрешувањето на Јанева утре во 13 часот – Џафери закажа итна седница

ТВ21 - 13.09.2019

„Предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконско следење на комуникациите“, е единствената точка на дневен ред на утрешната пленарна седница која итно ја закажа Талат ...

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Канал5 - 14.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет".

Разрешувањето на Јанева утре пред пратениците

Телма - 13.09.2019

По неколкудневно натегање, собранискиот спикер ја закажа седницата, на која се очекува, пратениците да одобрат разрешување на Катица Јанева. Утре попладне, специјалната јавна обвинителка ќе биде на дневен ред во Собранието.

Утре во 13 часот Собранието ќе ја разрешува Катица Јанева

Канал5 - 13.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја закажа за утре во 13 часот.. Постапката за разрешување на Јанева налага Парламентот да обезбеди дветринско мнозинство и Бадинтерово ...

За утре е закажана собраниска седница за разрешување на Катица Јанева

24 Вести - 13.09.2019

Разрешувањето на притворената обвинителка Катица Јанева утре пред пратениците. Откако собранискиот спикер Талат Џафери, ги доби писмените согласности од сите политички партии, за утре ја закажа седницата на која пратениците треба да гласаат за ...

Мицкоски: Имам сведочења од пратеници дека биле обработувани од Јанева за уставните измени

Фокус - 13.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници за тоа како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно ги „обработувала“ за да гласаат за уставните измени.

Зибери во #10МИНУТИ: Џафери постапи исправно што го канализираше разрешувањето на Јанева

ТВ21 - 13.09.2019

Во матичната Комисија помина разрешувањето на Јанева. Опозицијата бараше да се одржи седницата за нејзиното итно разрешување. Како според Вас постапи претседателот на Собранието? -Мислам дека позадината на настојувањето на ВМРО-ДПМНЕ – што поскоро и ...

Закажана Собраниска седница за разрешување на Јанева

Алсат-М - 13.09.2019

За утре е закажана пленарната седница за разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, осомничена за вмешаност во случајот „Рекет“. Седница доаѓа само еден ден пред истекот на нејзиниот мандат, предвиден со законот за СЈО.

Утре во 13 часот седница за разрешување на Катица Јанева

Алсат-М - 13.09.2019

Претседателот на Сoбранието Талат Џафери за утре ја закажа пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Седницата ќе почне во 13 часот.

Почнува собраниската седница за разрешување на Јанева

Фокус - 14.09.2019

Во секој миг се очекува да почне собраниската седница закажана за денеска во 13 часот, на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена за случајот „Рекет“.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

ТВ21 - 13.09.2019

„Имам сведочења од пратеници кои практично биле предмет на обработка на Катица Јанева во процесот на уставните измени. Подготвени се да го потврдат тоа секаде. Јас лично бев жртва на нејзина уцена кога Катица Јанева во нејзината канцеларија ме ...

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

Канал5 - 13.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала" да гласаат за уставните измени. – Имам сведочења од пратеници кои практично биле предмет на обработка на Катица Јанева во ...

Заев: СДСМ утре ќе гласа ЗА разрешување на Катица Јанева поради нестручно и несовесно работење

ТВ21 - 13.09.2019

„Толку е нелогично тоа дека во „Рекет“ некој бил вмешан од блиските луѓе на Заев и затоа не се разрешува Катица Јанева, едно со друго нема „блага врска“. За Собранието да не ги кочи постапките на барање на Советот на обвинители, тоа ќе постапи.

За да биде разрешена Јанева утре треба да гласаат најмалку 80 пратеници ЗА, Советот на Јавни обвинители го има ...

ТВ21 - 13.09.2019

За разрешување на Катица Јанева утре треба да гласаат најмалку 80 пратеници. Согласно Законот за СЈО, одлуката на Собранието ќе биде испратена до Советот на Јавни обвинители кој и официјално треба да го потврди разрешувањето на специјалната ...

Мицкоски: Имам сведочења од пратеници дека биле обработувани од Јанева за уставните измени

ММС - 13.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници за тоа како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно ги „обработувала“ за да гласаат за уставните измени.

Заев: СДСМ ќе го поддржи разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење

+инфо - 13.09.2019

Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, рече премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ „Сител“.

СДСМ ќе го поддржи разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење

Слободен Печат - 13.09.2019

Заев повтори дека тој го пријави случајот „Рекет", а Обвинителството е целосно ослободено и постапката се води максимално транспарентно. Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за ...

Заев: Ќе го поддржиме разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за несовесно работење

Нетпрес - 13.09.2019

Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, рече премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ „Сител“.

Мицкоски: Имам сведочења од пратеници дека биле „обработувани“ од Јанева за уставните измени

МКД - 13.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници за тоа како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно ги „обработувала“ за да гласаат за уставните измени.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

Независен - 13.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала“ да гласаат за уставните измени.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

Слободен Печат - 13.09.2019

Доколку има предвремени избори, Мицкоски смета дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи со 100.000 гласови разлика. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус” тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребно е разрешување на Јанева, формирање независно ЈО и распишување предвремени парламентарни избори

Сител - 13.09.2019

Јавното обвинителство и Љубомир Јовевски не можат да постапуваат по наредби на осомничената Јанева. Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор. Дали доколку Јанева нареди приведување на Русковска од затвор Јовевски ќе постапува по однос на ...

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО за да ми го одмрзне имотот

Курир - 13.09.2019

Секој што се огрешил пред законот и сторил кривично дело низ една фер транспарентна судска постапка треба да биде докажано и да има осудителна или ослободителна пресуда. Секој политичар што се одлучил да се заканува, да притиска новинари, медиуми ...

Се уште нема седница за разрешување на Јанева, ниту нова средба за законот за ЈО

А1 On - 13.09.2019

Во Собранието се уште нема најава кога ќе се одржи седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет“. Извесно е дека седница мора да има до недела, 15 септември, кога истекува рокот за ...

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО за да ми го одмрзне имотот

Press24 - 13.09.2019

Секој што се огрешил пред законот и сторил кривично дело низ една фер транспарентна судска постапка треба да биде докажано и да има осудителна или ослободителна пресуда. Секој политичар што се одлучил да се заканува, да притиска новинари, медиуми ...

Нема седница за разрешување на Јанева - Нема ниту нова средба за законот за ЈО

Press24 - 13.09.2019

Во Собранието се уште нема најава кога ќе се одржи седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет“. Извесно е дека седница мора да има до недела, 15 септември, кога истекува рокот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор

А1 On - 13.09.2019

„Јавното обвинителство и Љубомир Јовевски не можат да постапуваат по наредби на осомничената Јанева. Јовевски не смее да прима наредби од лице во притвор. Дали доколку Јанева нареди приведување на Русковска од затвор Јовевски ќе постапува по однос ...

Денеска или утре, седница за разрешување на Јанева

Р.С.Европа - 13.09.2019

Претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери најави дека седницата за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе ја закаже за денеска или за утре. „Во секој случај нема да биде на 15 септември.