TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто, Миле (Мицко)?

Утрински - 15.09.2007

МИСЛЕЊА ЈАНИ МАКРАДУЛИ Многу размислувам за тебе овие денови. Не знам што да правам со тебе, Мицко? И кога ме возат за на работа откај „Рамстор“, и кога ќе земам воздух на прозорец кога ме возат низ паркот и го здогледам т.н. Кинески ѕид во паркот.

Тендер за маски

Дневник - 15.09.2007

Во моментов, дилемата што треба да се расчисти со вакви „чисти процедури“ е дали власта придонесува во борбата против криминалот или и таа сака да стави рака врз капиталот Опозициската СДСМ пред шест дена излезе со обвинување за корупциска афера во продажбата на земјиштето зад трговскиот центар ...

„Хотелската Окта“ пред невладиниот сектор

Дневник - 15.09.2007

Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули до невладините организации „Нулта корупција транспарентност“ и „Транспарентност Македонија“ вчера поднесе претставка за случајот со изградбата на хотел зад „Рамстор“. Тој соопшти дека ваква претставка нема да поднесат до Државната комисија за спречување на ...

Макрадули ги предаде доказите за „Хотел ОКТА“ на „Транспарентност“

Утрински - 15.09.2007

МВР по трет пат го повика Макрадули на соработка ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Шести ден откако во јавноста обелодени дека продажбата на земјиштето зад „Рамстор“ е наменски монтирана игра во прилог на најблиското опкружување на премиерот Груевски, потпретседателот на СДСМ, Јани Макрадули, вчера за случајот ...

СДСМ влезе во „Транспарентност“, но ги заобиколи МВР и антикорупциска

Време - 15.09.2007

СО ДОКАЗИТЕ ЗА КОРУПЦИЈА ВО СЛУЧАЈОТ „ХОТЕЛСКА ОКТА“ СДСМ вчера ги достави сите материјали за продажбата на земјиштето спроти „Рамстор“ до „Транспарентност - нулта-корупција“ и до „Транспарентност Македонија“. Потпретседателот на партијата Јани Макрадули е сигурен дека некој ќе сноси одговорност за ...

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека ќе испрати формална покана до Јани Макрадули

Канал5 - 15.09.2007

Случај земјиште за изградба на хотел зад Рамстор. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека ќе испрати формална покана до Јани Макрадули да ги пријави до полицијата документите за наводна корупција за продажбата на земјиштето за хотел. Случај земјиште за изградба на хотел зад Рамстор.

Макрадули да ги достави доказите во МВР

Вечер Прес - 15.09.2007

СДСМ вчера ја достави целата документација за случајот изградба на хотел во центарот на Скопје до "Нулта корупција транспарентност". Според потпретседателот на партијата Јани Макрадули, на тој чекор се решиле, бидејќи имале сериозни индиции дека при продажбата на земјиштето бил повреден Законот за ...

СДСМ ги предаде доказите за хотелска ОКТА

А1 - 14.09.2007

Социјалдемократите ги предадоа доказите за аферата хотелска ОКТА до невладините организации за борба против корупцијата „Транспарентност нулта корупција“ и „Транспарентност Македонија“. До државната Антикорупциска не планираат, зашто како што велат, не се сигурни дека се уште постои.

Министерот Јанакиевски не сака да одговора на прашања поврзани со земјиштето зад Рамстор

Канал5 - 14.09.2007

Случајот продажба на градежно земјиште за хотел на ХЛХ Мак ЛЛП стигна и до антикорупциските невладини. Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули и пред Транспарентност нулта корупција и пред Транспарентност Македонија ги изнесе тврдењата дека Орце Камчев стои зад ХЛХ Мак ЛЛП и дека премиерот не ја ...

Управител на фирмата ХЛХ МАЦ ЛЛП поранешен вработен во "Орка"

Вест - 14.09.2007

СДСМ ВАДИ НОВ ДОКАЗ ВО АФЕРАТА ЗА ХОТЕЛОТ ЗАД "РАМСТОР" Социјалдемократите тврдат дека имаат нов доказ дека земјиштето за изградба на хотел зад "Рамстор" во Скопје го добиле луѓе блиски на премиерот Никола Груевски. Според СДСМ, кој се повикува на извадок од трговскиот регистар за фирмата "ХЛХ МАЦ ...

Груевски тврди дека погрешно го разбрале

Дневник - 14.09.2007

СДСМ вчера презентира доказ според кој, управителот на фирмата што го доби земјиштето зад „Рамстор“, Деан Златановски, до пред три месеци бил вработен во фирмите на Орце Камчев Со инвестиција од околу 30 милиони евра, во Македонија влегува компанијата „Резидор хотел груп“, која за две и пол години ...

Адресата на "Орка" ја користевме за да стигнеме на тендерот

Вест - 14.09.2007

ХЕРИТИЏ ЛОНДОН ЕНД ХАНОВЕР УК ЛИМИТИД НЕ ЗНАЕ ЗОШТО СЕ СКАНДАЛИЗИРА ИЗГРАДБАТА НА ХОТЕЛ ЗАД РАМСТОР Додека македонската јавност секојдневно е бомбардирана од реакциите на СДСМ и одговори од Владата во врска со продажбата на локацијата за хотел зад трговскиот центар Рамстор, новиот сопственик ...

Цело МВР му стои на располагање на Макрадули

Време - 14.09.2007

СЛУЧАЈ „ХОТЕЛСКА ОКТА“ СДСМ вчера требаше да го презентира „крунскиот“ доказ за случајот „хотелска Окта“, а МВР уште еднаш го повика потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули да ги пријави сомнежите за корупција и да ги приложи доказите за продажбата на локацијата зад „Рамстор“.

Кумашин на Камчев ќе го гради хотелот зад „Рамстор“, тврди СДСМ

Утрински - 14.09.2007

Макрадули го повика МВР да ги приведе на информативен разговор премиерот Груевски, министерот Јанакиески и бизнисменот Камчев ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА „Не само што ‘ХЛХ МАЦ ЛЛП‘ е регистрирана со седиште на иста адреса ‘Скупи“ бб во Скопје на која се наоѓа и компанијата на Орце Камчев туку и управителот ...

СДСМ тврди: Управителот на HLH MAC LLP работел кај Камчев, Владата демантира

Вечер Прес - 14.09.2007

Управител на фирмата која го доби плацот за да гради хотел во центарот на Скопје е лице кое на 1 август 2007 година е прекомандувано од фирмите на Орце Камчев, во "HLH MAC LLP". Според СДСМ, ова е клучниот доказ дека плацот зад Рамстор завршил кај "човек од најблиското опкружување на премиерот ...

СДСМ: Човек на Камчев е управител на „ХЛХ Македонија“

А1 - 13.09.2007

Човек на Орце Камчев, сопственикот на „Орка холдинг“, се крие зад фамозната фирма „ХЛХ Македонија“ која го купи земјиштето зад „Рамстор“. 31-годишниот Дејан Златановски, според документите од Трговскиот регистар, е управител на фирмата.

Кривична пријава за Макрадули за случајот „Хотелска ОКТА“

Утрински - 13.09.2007

СДСМ бара јавниот обвинител да поведе обвинение против министерот Јанакиески ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули доби кривични пријави, една од министерот за транспорт Јанакиески и една од директорот на УБК Сашо Мијалков.

СДСМ бара одговорност, дизајнот за хотелот е при крај

Време - 13.09.2007

ДЕБАРНЕ СТИВНУВА СКАНДАЛОТ СО ЗЕМЈИШТЕТО ЗАД „РАМСТОР“ Премиерот Груевски ја излажа јавноста, немало меѓународна објава за продажбата на земјиштето спроти „Рамстор“, а на тендерот победила фантом-форма, резимира вчера потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули за случајот со продажбата на земјиштето ...

Бивш вработен во Орка холдинг е управител на фирмата која го купи плацот зад Рамстор

Канал5 - 13.09.2007

Опозициската СДСМ денеска со нови докази тврди дека близок човек на Орце Камчев стои зад продажбата на земјиштето зад Рамстор за изградба на хотел – според податоците што ги добиле од централниот регистар Деан Златановски е управител на фирмата Хаел ха Макллп која го купи плацот - Златановски 31 ...

МВР: Макрадули да ги достави доказите за корупција

Вест - 13.09.2007

ЗА ХОТЕЛОТ СО ПЕТ SВЕЗИЧКИ ЗАД РАМСТОР Министерството за транспорт и врски го доделило заемјиштето за изградба на хотел зад Рамстор на фирма што не ги исполнува условите од објавата - да поседува минимум 250 хотели со 4 или 5 sвезди и да има изградено најмалку еден хотел, без оглед дали со франшиза ...

Фрчат тужби за хотелската афера

Дневник - 13.09.2007

МВР вчера го повика потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули пред државните органи да ги изнесе доказите за корупциски скандал во врска со продажбата на државно земјиште зад „Рамстор“. МВР со соопштение го потсети дека ако има сознанија за корупција, негова законска должност е и да пријави.

МВР го повика Макрадули да ги предаде доказите

Вечер Прес - 13.09.2007

МВР вчера преку јавно соопштение го повика потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули, во просториите на Министерството, да ги приложи документите и доказите, по што полицијата би можела да спроведе своја истрага Социјалдемократскиот сојуз вчера на прес-конференција повторно обвини дека Владата не ја ...

Немало меѓународен оглас за плацот за хотел

Дневник - 12.09.2007

Објавата за продажба на градежната парцела за деловен центар е залепена со таа за парцелата за хотел, а зошто е тоа така, знае само оскаровецот Никола Груевски, рече Јани Макрадули Локацијата за хотел зад „Рамстор“ никогаш не била огласена во „Фајненшел тајмс“, како што налага меѓународен конкурс, ...

Полицијата го вика Макрадули да им ги даде доказите за плацот кај Рамстор

Канал5 - 12.09.2007

МВР бара од Јани Макрадули пред инспектори да ги соопшти сите детали што ги изнесе во јавноста за продажбата на градежното земјиште зад Рамстор, а првиот човек на УБК се заканува со тужба – Макрадули изнел невистини за него. МВР бара од Јани Макрадули пред инспектори да ги соопшти сите детали што ...

Тендерот за хотелот зад „Рамстор“ не бил меѓународен, обвинува СДСМ

Утрински - 12.09.2007

Владата го повикува СДСМ да ги достави до МВР доказите за „Хотелска ОКТА“ ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА СДСМ вчера продолжи со обвинувањата дека Владата извршила нелегална продажба на земјиштето зад ТЦ „Рамстор“ наменето за изградба на елитен хотел.

Партнер на Орка не поттикна да вложиме во хотел

Вест - 12.09.2007

СЕ ОГЛАСИ БРИТАНСКИОТ ИНВЕСТИТОР Британската компанија Херитиџ Лондон и Хановер УК Лимитед (ХЛХ УК ЛТД ) вчера се огласи за случајот со продажбата на плацот зад Рамстор за изградба на хотел. " ХЛХ МАЦ ЛЛП ДООЕЛ е македонска компанија во 100-процентна сопственост на британската компанија ХЛХ ...

ОРКА нема врска со плацот

Вечер Прес - 12.09.2007

Ниту Јордан Камчев, ниту Орка немаат сопственички удел во фирмата HLH MAC LLP, што победи на тендерот за земјиштето на кое ќе се гради хотел во Скопје, информираат вчера Heritage London & Hanover UK Limited, една од фирмите основачи на британската компанија HLHХЛХ Macedonia LLP.

СДСМ нуди нови докази за „Рамстор“

А1 - 11.09.2007

Социјалдемократите понудија нови докази дека Владата на Груевски е вмешана во матна продажба на земјиштето зад „Рамстор“. Прашаа зошто во „Фајненшл тајмс“ нема оглас и за продажба на земјиште за изградба на хотел, туку само за трговски центар.

СДСМ обвинува за незаконитости, ОРКА најави тужба

Време - 11.09.2007

ЗА ПРОДАЖБАТА НА ЗЕМЈИШТЕТО КАЈ „РАМСТОР“ Министерството за транспорт со последното соопштение потврди дека премиерот Никола Груевски, портпаролот Ивица Боцевски и ВМРО-ДПМНЕ лажат кога велат дека зад продажбата на плацот зад „Рамстор“ не се крие домашната „Орка“, вели Јани Макрадули, ...

Владата никако да се извлече од аферата „Хотел ОКТА“

Утрински - 11.09.2007

Владата не кажува дали постои бизнис-релација меѓу „Орка“ и фирмата што ќе гради хотел зад „Рамстор“ ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Владиниот портпарол Ивица Боцевски вчера одби да ги коментира наводите на најголемата опозициска партија дека Владата го продала државното земјиште зад ТЦ „Рамстор“ на фирма зад ...

Владата призна дека „Резидор“ не е инвеститорот

Дневник - 11.09.2007

Британската компанија „HLH UK LLP“ го доби земјиштето зад „Рамстор“ во Скопје, на кое треба да изгради луксузен хотел, потврди вчера владиниот портпарол Ивица Боцевски, наспроти тврдењето на премиерот Никола Груевски, кој на 19 август објави дека „Резидор хотелс груп“ е новиот инвеститор.

СДСМ: Земјиштето наменето за хотел зад Рамстор е продадено без меѓународна објава

Канал5 - 11.09.2007

Земјиштето наменето за хотел зад Рамстор е продадено без меѓународна објава за јавно наддавање – обвини опозициската СДСМ. Тврдат дека министерството за транспорт и врски не ја испочитувало процедурата за да го забошотат доделувањето на плацот за хотел на опкружувањето на Груевски.

Камчеви тужат за клевета, СДСМ пак тврди дека тие градат хотел

Вечер Прес - 11.09.2007

Дека Орка ќе го гради хотелот зад Рамстор, а не Резидор, потврди и Министерството за транспорт и паничниот демант на македонската текстилна фирма, обвини вчера СДСМ Според партијата, Министерството за транспорт во завчерашното соопштение за јавноста потврдува дека компанијата која победи на ...

СДСМ ја бара вистината од Груевски за „Рамстор“

А1 - 10.09.2007

Груевски длабоко загази во аферата хотелска „ОКТА“, му порачаа социјалдемократите на Премиерот. Побараа од него да ја каже вистината, бидејќи доказите што тие ги имаат говорат друго. Хотел „Резидор груп“ не е купувачот на земјиштето за 403 евра за метар квадратен зад „Рамстор“, туку фирма партнер ...

Странскиот хотел со ѕвездички од „Орка“?

Дневник - 10.09.2007

Останува дилемата дали „оскарот“ за најкорумпиран политичар ќе го добие премиерот или неговите братучеди, рече потпретседателот на СДСМ, Јани Макрадули Земјиштето зад „Рамстор“ на кое ќе се гради хотел со пет ѕвезди не го добила реномирана странска фирма, туку домашната текстилна компанија „Орка“, ...

СДСМ: Премиерот и ВМРО-ДПМНЕ лажат за продажбата на плацот зад Рамстор

Канал5 - 10.09.2007

Владата е во паника и без успешно се обидува да демантира дека земјиштето зад Рамстор не е продадено на новоформирана фантомска компанија поврзана со скопска ОРКА, туку дека купувач е „Хотел Резидор груп“ тврди потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули.

СДСМ го обвинува Груевски за „хотелска Окта“

Време - 10.09.2007

ЗА ЗДЕЛКАТА ЗА ИЗГРАДБА НА ХОТЕЛ ЗАД РАМСТОР СДСМ вчера предупреди на матните зделки во врска со изградбата на хотелот зад трговскиот центар „Рамстор“. - На 26.7.2007 Министерството за транспорт и врски извести дека на јавното наддавање за отуѓување градежно земјиште сопственост на Македонија ...

Плацот зад "Рамстор" го купила фирма блиска на премиерот

Вест - 10.09.2007

СДСМ ПОКАЖА ДОКУМЕНТИ СДСМ тврди дека плацот зад "Рамстор" го купила фирма блиска на премиерот Никола Груевски и неговите братучеди Мијалкови. Пратеникот на СДСМ Јани Макрадули на вчерашната прес-конференција покажа документи со кои тврди дека станува збор за фирма косопственик на "ОРКА холдинг".

Англиски пациент

Вечер Прес - 10.09.2007

По најавата за истрага околу багателно продадениот плац за Рамстор во четири очи, СДСМ со контраобвинување дека до Рамстор нема Резидор да гради хотел Плацот на кој ќе се гради луксузен хотел во центарот на Скопје го доби македонска фирма без ден работа во хотелиерството и без денар минат низ ...