TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин се ослободи од миразот наследен од Елцин

Утрински - 01.11.2003

Претседателот на Русија го именуваше Дмитриј Медведев за раководител на својата администрација ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претседателот на Русија, Владимир Путин, го именуваше 38-годишниот правник Дмитриј Медведев за нов раководител на својата администрација.

Тешката рака на руската правда падна и врз најбогатиот Русин

Вест - 01.11.2003

МОСКВА, (Ројтерс) - Тој е еден од најбогатите луѓе во светот. Меѓутоа во државата која има долга историја богаташите да ги спушта на колена Михаил Ходорковски најверојатно загуби се. Додека поминува шестиот МОСКВА, (Ројтерс) - Тој е еден од најбогатите луѓе во светот.

Бизнисмените се уплашија од Путин

Дневник - 01.11.2003

РУСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА АФЕРАТА "ЈУКОС" Од нападот на Кремљ врз "ЈУКОС" руските пазари изгубија 27 милијарди долари Водечките руски и меѓународни весници го обвинија рускиот претседател Владимир Путин дека со "сталинистички методи" го блокирал мнозинскиот пакет акции во најголемата руска фирма, ...

Путин го разреши шефот на кабинетот

А1 - 31.10.2003

Рускиот претседател Владимир Путин го разреши шефот на неговиот Кабинет Алексанар Волошин, соопшти вечерва претставник на Кремељ. Должноста шеф на Кабиентот на претседателот е трета по важаност функција во руската државна хиерахија.

Русија го заплени контролниот пакет акции во Јукос

Вест - 31.10.2003

Зградата на Јукос во Москва МОСКВА, 31 октомври, (Ројтерс) - Рускиот нафтен магнат "Јукос" вчера соопшти дека рускатата власт го запленила контролниот пакет на акции на фирмата која е во сопственост на уапсениот генерален директор Михаил Ходорковски и неговите соработници.

Шефот на кабинетот на Кремљ поднесе оставка поради "Јукос"

Утрински - 30.10.2003

Ново продолжение во сагата околу апсењето на Михаил Ходорковски МОСКВА - Шефот на кабинетот на Кремљ, поради своите симпатии спрема уапсениот лидер на најголемата руска нафтена компанија "Јукос", поднесе оставка, објавија руските весници.

Путин го стега обрачот околу Јукос

Вест - 30.10.2003

Вчера оставка даде Александар Волошин, шефот на кабинетот на Путин, кој се смета за клучен застапник на крупните бизниси во Кремљ МОСКВА, 30 октомври, (АП) - Руското обвинителство вчера поднесе тужба до судот во Сибир за поништување на изборот во Горниот дом на парламентот на Василиј Шахновски, ...

Оставка на шефот на кабинетот на Путин

А1 - 29.10.2003

Шефот на кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, Александер Волошин поднесе оставка на својата функција поради несогласување со апсењето на директорот на енергетскиот гигант Јукос Михаил Ходорковски, јавија московските гласила.

Рускиот премиер бара берзата да се смири по апсењето на Ходорковски

Вест - 29.10.2003

МОСКВА, 29 октомври, (АП) - Рускиот премиер Михаил Касјанов вчера повика да се преземат чекори за стабилизација на руските финансиски пазари каде што нагло опаднаа цените на акциите по апсењето на најбогатиот човек во Русија, нафтениот магнат Михаил Ходорковски.

Ходорковски во притвор - погодена руската берза

А1 - 28.10.2003

Најбогатиот човек во Русија Михаил Ходорковски, кој е обвинет за проневера и затајување на данок, останува во притвор, откако судот не му даде право со кауција да се брани од слобода, јавија агенциите. Апсењето на директорот на нафтениот гигант Јукос, Ходорковски, негативно се одрази врз руската ...

Путин ја осуди хистеријата околу апсењето на Ходорковски

Вест - 28.10.2003

МОСКВА, 28 октомври, (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека нема да зборува за апсењето на нафтениот магнат Михаил Ходорковски со големите бизнис лидери и побара да се смират страстите околу скандалот.

Руската берзата во була

Дневник - 28.10.2003

ФИНАНСИСКА ХИСТЕРИЈА ВО РУСИЈА Пазарите на пари во Русија вчера забележаа огромни загуби како реакција на апсењето на милијардерот Михаил Ходорковски, газдата на нафтениот гигант "Јукос" и најбогат човек во Русија. Полицајци со вперени пушки во саботата буквално го извлекоа Ходорковски од неговиот ...

Путин цврсто стои зад одлуката на судот за апсење на Ходорковски

Утрински - 28.10.2003

Рускиот претседател одговори на притисоците за ослободување на газдата на "Јукос" ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претседателот на Русија Владимир Путин вчера пред ТВ камерите, на редовниот состанок со членовите на својата влада, изјави дека верува оти судот имал причина за донесување ...

Реакции по апсењето на Михаил Ходоровски, магнат - мултимилијардер од Русија

Канал5 - 27.10.2003

псењето на претседателот на рускиот нафтен гигант "Јукос", Михаил Ходорковски, нема да влијае врз работата на компанијата - соопшти денеска Јукос. Компанијата, во првата официјална реакција по апсењето соопшти дека во рамките на порано н псењето на претседателот на рускиот нафтен гигант "Јукос", ...

Притворен, Михаил Ходорковски, еден од најбогатите Руси

Утрински - 27.10.2003

По итна постапка на судот, поради крадење, неплаќање даноци и фалсификување документи ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Милијардерот и еден од најбогатите луѓе на Русија, првиот човек на "Јукос", Михаил Ходорковски, вчера беше сместен во затворот "Матроска тишина", во соба со уште ...

Апсење

Утрински - 27.10.2003

Познати се и деталите од апсењето на Ходорковски во Новосибирск. На аеродромот "Томачово" авионот на компанијата "Меридијан", со која леташе Ходорковски, слетал во Новосибирск. Пилотите добија наредба да го паркираат авионот на одредено место и им беше наредено да одат во аеродромската зграда.

Најбогатиот Русин уапсенво приватниот авион

Дневник - 27.10.2003

МОСКВА Најбогатиот Русин, нафташкиот магнат Михаил Ходорковски, завчера бил извлечен од неговиот приватен авион и однесен во затвор, јави Ројтерс. Ходорковски и неговиот деловен партнер Платон Лебедев се обвинети за низа матни зделки во раните денови на руската приватизација, при што нелегално ...