TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Листа со диктатори според „Тајм“ - Хитлер, Милошевиќ, Гадафи...

Inpress - 30.10.2011

Њујорк, 30. октомври 2011 (ИНПРЕС) Влијателното американско списание „Тајм“ објави листа со најголемите диктатори во светот, кои биле симнати од власт од нивните сонародници.

Тајм: Најголеми светски дикатори се Гадафи, Хитлер, Милошевиќ...

Нетпрес - 29.10.2011

Американскиот весник „Тајм“ ја објави својата листа на 15 најпознати поранешни светски дикататори, опишувајќи го начинот на кој биле симнати од власт или како завршил нивниот живот.

Тајм: Најголеми светски диктатори се Гадафи, Хитлер, Милошевиќ...

Точка - 29.10.2011

Американскиот весник „Тајм“ ја објави својата листа на 15 најпознати поранешни светски дикататори, опишувајќи го начинот на кој биле симнати од власт или како завршил нивниот живот.

Телевизија во Дубаи тврди дека има видео од погребот на Гадафи

Канал5 - 28.10.2011

Моамер Гадафи и неговиот син беа погребани на тајна локација во вторникот во пустината Сахара. Од телевизискиот канал Ал Аан тврдат дека добиле видео од погребот.

Северна Кореја ја крие веста за смртта на Гадафи

Дневник - 28.10.2011

Севернокорејските власти не им дозволуваат на околу 200 граѓани на комунистичката земја, кои работеле во Либија да се вратат, за да не ја распространат веста за убиството на поранешниот либиски лидер ...

„Гадафи не знаеше што да прави“

Утрински - 28.10.2011

Хунеиш Наср, кој работеше за Гадафи 30 години како возач, раскажува за последните денови со полковникот Хунеиш Наср последен пат го виде шефот за кого работеше 30 години како збунето стои во ...

Арапска телевизија го прикажа погребот на Гадафи (ВИДЕО)

+инфо - 28.10.2011

Моамер Гадафи и неговиот син беа погребани на тајна локација во вторникот во пустината Сахара. Од телевизискиот канал Ал Аан тврдат дека добиле видео од погребот и го пуштиле во етерот.

Зошто масоните го убија Гадафи (2 дел): Златото на Ватикан

Курир - 28.10.2011

Дека Соединетите Американски Држави се во сопственост на една мала групација на луѓе, доволно говори фактот дека вкупниот долг на државата изнесува 14 илјади милијарди долари, односно секој ...

Возачот вели: Гадафи замина во смрт без страв

Вечер Прес - 28.10.2011

Шефот стоеше мирно и гледаше кон запад. Во неговите очи не видов страв. Беше чуден. Како да не сфаќаше што се случува околу него, изјавил за лондонски "Гардијан" Хунејши Наср, возачот на полковникот ...

Либија ќе им суди на убијците на Моамер Гадафи

Дневник - 27.10.2011

Либиските власти одлучија да ги изведат пред суд виновниците за смртта на поранешниот лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен при нејасни околности откако беше уапсен жив.

Путин бесен поради објавените снимки на Гадафи

Утрински - 27.10.2011

Премиерот на Русија, Владимир Путин остро ги осуди светските медиуми поради прикажувањето на кадри од убиството на либискиот водач Моамер Гадафи.

Убијците на Моамер Гадафи на суд

Вест - 27.10.2011

Либиските власти одлучија да ги изведат пред суд виновниците за смртта на Гадафи, кој беше убиен при нејасни околности, откако беше уапсен жив.

Преодниот совет реши да ги суди убијците на гадафи

Телма - 27.10.2011

Либиските власти одлучија да ги изведат пред суд виновниците за смртта на поранешниот лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен при нејасни околности, откако беше уапсен жив.

Семеjството на Гадафи ќе го тужи НАТО

Утрински - 27.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи планира да поднесе тужба против НАТО во Меѓународниот кривичен суд со убиството на поранешниот лидер, соопшти францускиот адвокат на семејството Гадафи, Марсел Секалди.

Тужба во Хаг за убиството на Гадафи

Дневник - 27.10.2011

Откако е ранет во интервенцијата на хеликоптерите, тој завршил во ужасни услови во рацете на варварите кои го претставуваат Националниот транзициски совет, изјави адвокатот на семејството Гадафи ...

Семејството на Гадафи ќе го тужи НАТО

Дневник - 27.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи Меѓународниот кривичен суд ќе го тужи НАТО за извршено воено злосторство со убиството на соборениот либиски лидер.

Исламистите ја освојуваат Либија по смртта на Гадафи

Deutsche Welle - 27.10.2011

Моамер Гадафи е мртов. НАТО соопшти дека ја исполнил својата воена задача во операцијата во Либија. Луѓето по улиците го прославија денот на ослободувањето.

Остри критики од Путин за прикажувањето на убиството на Гадафи на светските медиуми

Канал5 - 27.10.2011

Рускиот премиер упати остри критики за прикажувањето на убиството на Гадафи на светските медиуми. Тоа е надвор од етиката на сите вери – вели Путин.

Зошто Гадафи беше толку чуден?

Курир - 27.10.2011

Го чуваа атрактивни женски телохранители кои морало да бидат девици. Често пати беше облечен во воена униформа. Посетителите на неговата земја ги примаше во бедуински шатор, кој често пати го носеше ...

Крокодилски солзи за полковникот

Окно - 27.10.2011

Тажни крици ја исполнуваат целата руска земја. Руските чиновници и политичари одеднаш почнаа страшно да го жалат полковникот Гадафи, зашто ете: го убија без судење и истрага.

Либиските власти ќе ги изведат пред суд убиjците на Моамер Гадафи

+инфо - 27.10.2011

Либиските власти одлучија да ги изведат пред суд виновниците за смртта на поранешниот лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен при нејасни околности, откако беше уапсен жив.

Путин бесен поради снимките со Гадафи

+инфо - 27.10.2011

Премиерот на Русија, Владимир Путин остро ги осуди светските медиуми поради прикажувањето на кадри од убиството на либискиот водач Моамер Гадафи.

Либиските власти ќе ги изведат пред суд убиците на Моамер Гадафи

Сител - 27.10.2011

Либиските власти одлучија да ги изведат пред суд виновниците за смртта на поранешниот лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен при нејасни околности, откако беше уапсен жив.

Зошто масоните го убија Гадафи? (1 дел)

Курир - 27.10.2011

Зошто беше убиен Гадафи? Дали неговото убиство е производ на спонтани околности, или станува збор за планирана одлука на светските моќници.

Путин бесен поради објавените снимки од смртта на Гадафи

Курир - 27.10.2011

Премиерот на Русија, Владимир Путин остро ги осуди светските медиуми поради прикажувањето на кадри од убиството на либискиот водач Моамер Гадафи.

Америка: Дали згрешивме што го урнавме Гадафи и создадовме хаос во Либија?!

Вечер Прес - 27.10.2011

Проблемите со кои се соочува постгадафиевата Либија се застрашувачки. Власта, одговорноста и пред се, легитимноста на привремените владеачки структури остануваат спорни, пишува американскиот весник ...

Рускиот премиер Владимир Путин, со остри критики за убиството на Гадафи

Sky - 27.10.2011

Владимир Путин премиер на Русија со остри критики до светските меиуми за прикажувањето на сцени од убиството на Гадафи. Премиерот Путин во својата изјва вели: "Ја убија речиси целата фамилија Гадафи, ...

Либија ќе ги суди убијците на Гадафи

Sky - 27.10.2011

Властите во Либија донесоа одлука со која ќе ги изведат пред суд виновниците за смртта на бившиот либиски лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен под неразјаснети околности, откако беше фатен жив.

Семејството на Гадафи го тужи НАТО

Н.Македонија - 27.10.2011

Семејството на бившиот либиски лидер Моамер Гадафи одлучило да поднесе тужба за воено злосторство пред Меѓународниот суд во Хаг против НАТО, нагласувајќи дека полковникот бил убиен во планирана ...

Серијата „Втора шанса“ ја предвиде смртта на Гадафи

Н.Македонија - 27.10.2011

Творците на комичната серија „Втора шанса“ уште во 1987 година ја предвиделе точната година на смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи Во една сцена од првата епизода на серијата се појавува Гадафи, ...

Обама: Смртта на Гадафи испрати порака до сите диктатори дека луѓето сакаат да бидат слободни

Канал5 - 26.10.2011

Ова американскиот претседател Барак Обама го изјави во емисијата на Џеј Лено. - Се работи за човек кој полни 40 години ја тероризираше својата земја и го поддржуваше тероризмот.

Семеjството на Гадафи ќе го тужи НАТО дека извршил воено злосторство со неговото убиство

24 Вести - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи планира да поднесе тужба против НАТО во Меѓународниот кривичен суд, тврдејќи дека Алијансата извршила воено злосторство со убиството на поранешниот лидер, соопшти ...

Обама: Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

Дневник - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама .

Обама: Смртта на Гадафи е порака до диктаторите

Вест - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави американскиот претседател Барак Обама.

Обама - Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

Утрински - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама .

Обама: Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

24 Вести - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама.

Обама со оценки за Смртта на Гадафи преку тв-шоу

Телма - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама.

Семејството на Гадафи ќе го тужи НАТО за воено злосторство

Телма - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи планира да поднесе тужба против НАТО во Меѓународниот кривичен суд, тврдејќи дека Алијансата извршила воено злосторство со убиството на поранешниот лидер, соопшти ...

Гадафи го молел Берлускони да му помогне

Утрински - 26.10.2011

Полковникот напишал писмо и барал „пријателот“ да посредува за стопирање на нападите на НАТО Париз - Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, ...

Гадафи почива некаде во Сахара

Дневник - 26.10.2011

Соборениот и убиен либиски лидер Моамер Гадафи и неговиот син Мотасим се закопани вчераутро на тајна локација во пустината Сахара, потврди Националниот транзициски совет (НТЦ).

Обама: Смртта на Гадафи силна порака за диктаторите

Deutsche Welle - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама.

Гадафи не е мртов, убиен е негов двојник ?

Канал5 - 26.10.2011

Идентификувањето на телото на Гадафи наводно оставило простор за сомневање дали тој е убиениот или се работи за негов двојник.

Видео снимка од погребот на Гадафи

Курир - 26.10.2011

На Интернет денес се појавија снимки од погребот на Моамер Гадафи, неговиот син Мутасим и нивни близок соработник. Новите либиски власти соопштија дека тие се погребани вчера во присуство на неколку ...

Како Гадафи ги помина последните денови

Кирилица - 26.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи последните денови ги помина криејќи се во засолништа во Сирт, изјави поранешниот шеф на неговото лично обезбедување Мансур Дао Тој беше во расположение од очај ...

Семејството Гадафи ќе поднесе тужба за воено злосторство

+инфо - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи одлучи да поднесе тужба за воено злосторство до Меѓународниот кривичен суд во Хаг, истакнувајќи дека соборениот либиски лидер пред шест денови бил убиен во планирана ...

Обама - Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

Inpress - 26.10.2011

Лос Анџелес, 26 октомври 2011 (ИНПРЕС) Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот ...

Семеjството на Гадафи ќе го тужи НАТО дека извршил воено злосторство со неговото убиство

Сител - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи планира да поднесе тужба против НАТО во Меѓународниот кривичен суд, тврдејќи дека Алијансата извршила воено злосторство со убиството на поранешниот лидер, соопшти ...

Обама: Смртта на Гадафи, силна порака до диктаторите

Курир - 26.10.2011

Во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама изјави дека смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е силна порака до диктаторите.

Обама-смртта на Гадафи порака за сите диктатори

Р.С.Европа - 26.10.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи ја пропуштил шансата да ја демократизира својата земја и ја опиша неговата смрт како порака за сите диктатори ...

Обама: Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

Сител - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Смртта на Гадафи е порака за диктаторите

Нетпрес - 26.10.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи праќа порака до сите диктатори во светот дека народот посакува слобода.

Обама: Смртта на Гадафи е порака за дикататорите

Алфа - 26.10.2011

Американскиот претседател, Барак Обама, во итнервју за ББС, изјави дека смртта на Моамер Гадафи претставува силна порака до диктаторите.

Обама: Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

МРТ - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи минатата недела е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-Би-Си, американскиот претседател Барак Обама.

Смртта на Гадафи порака до сите диктатори

Р.С.Европа - 26.10.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека поранешниот либијски лидер Моамер Гадафи ја пропуштил шансата да ја демократизира земјата.

Гадафи последните денови ги минал во засолништа

Курир - 26.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи последните денови ги помина криејќи се во засолништа во Сирт. Тој беше во расположение од очај до бес, изјави поранешниот шеф на неговото лично обезбедување ...

Обама: Смртта на Гадафи е силна порака до диктаторите

+инфо - 26.10.2011

Смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи во минатата седмица е силна порака до диктаторите, изјави во интервју за телевизијата Ен-би-си, американскиот претседател Барак Обама.

Гадафи со писмо го молел Берлускони за помош

Нетпрес - 26.10.2011

Моамер Гадафи во август му напишал писмо на италијанскиот премиер, Силвио Берлускони, во кое го молел да ја запре интервенцијата на НАТО што им помогна на бунтовниците да го срушат неговиот режим, ...

Гадафи – диктатор или не?

Курир - 26.10.2011

Убиениот поранешен либиски лидер Моамер Гадафи, кој себеси се опишуваше како „Крал на кралевите во Африка“, владееше со Либија цели 42 години.

Семејството на Гадафи поднесува тужба за воено злосторство

Нетпрес - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи одлучило да поднесе тужба за воено злосторство во Меѓународниот суд во Хаг, истакнувајќи дека поранешниот либиски лидер бил убиен во планирана акција на НАТО.

Семејството на Гадафи ќе поднесе тужба

Кајгана - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи одлучи да поднесе тужба за воено злосторство до Меѓународниот кривичен суд во Хаг, истакнувајќи дека соборениот либиски лидер пред шест дена бил убиен во планирана акција ...

Видео: Комична серија од 80-те ја предвиде смртта на Гадафи

Таратур - 26.10.2011

Комична ТВ серија во која игра и Метју Пери од осумдесеттите стана актуелна деновиве по нејзината неверојатна прогноза – дека Моамер Гадафи ќе умре во 2011 година.

Семејството на Гадафи ќе поднесе тужба за воено злосторство

Inpress - 26.10.2011

Триполи, 26. октомври 2011 (ИНПРЕС) Семејството на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи одлучи шест дена по неговата смрт и еден ден по неговиот погреб да поднесе тужба за „воено злосторство“ до ...

ФОТО: Моамер Гадафи низ годините

Курир - 26.10.2011

Стилот на Гадафи кај Либијците беше визионерски, додека светот го гледаше како диктатор. Уште од почетокот на војната во Либија, полковникот Гадафи велеше дека ќе се бори до последен здив, а тоа на ...

Семејството на Гадафи ќе поднесе тужба

Кирилица - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи одлучи да поднесе тужба за воено злосторство до Меѓународниот кривичен суд во Хаг, истакнувајќи дека соборениот либиски лидер пред шест дена бил убиен во планирана акција ...

Семејството на Гадафи ќе поднесе тужба до МКС

Курир - 26.10.2011

Семејството на Гадафи одлучи да поднесе тужба за воени злосторства до Меѓународниот кривичен суд во Хаг, тврдејќи дека либискиот лидер пред шест дена бил убиен во планирана акција на НАТО.

Обама: Смртта на Гадафи е порака за диктаторите

Точка - 26.10.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи праќа порака до сите диктатори во светот дека народот посакува слобода.

На ќерката и било кажано: "Бушавиот старец е мртов!"

Вечер Прес - 26.10.2011

Ајша Гадафи, која во моментов се наоѓа во Алжир, за смртта на својот татко дознала директно од оние кои го убиле. Таа го побарала татко си на сателитскиот телефон, на кој се јавил еден од борците ...

Гадафи со писмо го молел Берлускони за помош

Точка - 26.10.2011

Моамер Гадафи во август му напишал писмо на италијанскиот премиер, Силвио Берлускони, во кое го молел да ја запре интервенцијата на НАТО што им помогна на бунтовниците да го срушат неговиот режим, ...

Семејството на Гадафи поднесува тужба за воено злосторство

Точка - 26.10.2011

Семејството на Моамер Гадафи одлучило да поднесе тужба за воено злосторство во Меѓународниот суд во Хаг, истакнувајќи дека поранешниот либиски лидер бил убиен во планирана акција на НАТО.

Обама: Смртта на Гадафи испрати порака до сите диктатори

Sky - 26.10.2011

Обама во "Шоуто" на Џеј Лено ја коментираше смртта на либискиот лидер Муамер Гадафи. Се работи за човек кој полни 40 години ја тероризираше својата земја и го поддржуваше тероризмот.

ВИДЕО: А, еве ја тајната посмртна колона со телото на Гадафи

Точка - 26.10.2011

Моамер Гадафи е погребан вчера во раните утрински часови на непозната локација. За да биде прекриена целата операција, конвојот со посмртни остатоци на поранешниот либиски лидер тргнале рано наутро ...

Гадафи погребан во пустина

Н.Македонија - 26.10.2011

Соборениот либиски лидер и неговиот син Мотасим се погребани на тајна локација во либиската пустина. Одлуката на новите владетели да ги чуваат нивните тела четири дена изложени во замрзнувач во ...

Како Гадафи ги помина последните денови

Идивиди - 26.10.2011

Мисрата, 25 октомври 2011 (МИА) - Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи последните денови ги помина криејќи се во засолништа во Сирт.

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Вест - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“.

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Утрински - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“ Претставник на Преодниот национален совет ...

Мoамeр Гадафи денеска ќе биде погребан на тајна локација во либиската пустина

24 Вести - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален совет, цитиран од агенциите.

Мoамeр Гадафи ќе биде погребан во либиската пустина

Дневник - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустинa, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален совет, цитиран од агенциите.

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Дневник - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“.

Гадафи му напишал писмо на Берлускони, во кое го моли да посредува за стопирање на нападите на НАТО

24 Вести - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре бомбардирањето на НАТО, во кое ...

Телото на Гадафи скапува пред објективите

Дневник - 25.10.2011

Стотици Либијци уште од петокот доаѓаат во разладена соба во Мисурата за да се фотографираат до телото на соборениот лидер Моамер Гадафи.

Ладилникот со телото на Гадафи конечно затворен за јавноста

Дневник - 25.10.2011

Ладилникот за храна на пазарот во Мисрата во кој е сместено телото на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи, конечно е затворен за јавноста.

Чудните навики на диктаторите

Утрински - 25.10.2011

По смртта на Моамер Гадафи, во некролозите се побрза да се споменат чудните навики на либискиот диктатор. Тој патувал во придружба на атрактивни жени-телохранители, облечени во воени униформи и ...

Погрозно, покрваво, најморбидно

Утрински - 25.10.2011

Димитар Чулев Многу одамна читателка на „Утрински“ се јави во Редакцијата оправдано да реагира на објавена фотографија на страниците на Свет на која спасувачки екипи извлекуваат безживотно тело од ...

Гадафи ќе биде погребан во пустината

Deutsche Welle - 25.10.2011

Посмртните останки на поранешниот либиски претседател Моамер ел Гадафи сепак ќе бидат погребани во либиската пустина. Погребот е планиран за денеска, порача претставник на преодната влада.

Гадафи погребан во пустина

Deutsche Welle - 25.10.2011

Посмртните останки на поранешниот либиски претседател Моамер ел Гадафи биле погребани во либиската пустина. Преодната влада потврди дека телото било погребано рано утрово.

Гадафи е погребан, сведоците се заколнале дека нема да кажат каде му е гробот

Канал5 - 25.10.2011

Поранешниот либиски водач, убиен пред четири дена, закопан е в зори во присуство на четворица сведоци на тајна локација во пустината.

Моамер Гадафи и синот Мутасим погребани на тајно место

Телма - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска е биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти претставник на Преодниот национален совет.

Кој е погребан во пустина, Гадафи или неговиот двојник?

24 Вести - 25.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи беше погребан пред изгрејсонце на тајна локација во либиската пустина. Преодната влада на Либија претходно не успеала да најде компромисно решение со семејството ...

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација во пустина

Нетпрес - 25.10.2011

Поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи, убиен пред четири дена, ќе биде закопан денеска на едноставна церемонија.

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација во пустина

+инфо - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустина, соопшти претставник на Преодниот национален совет.

Гадафи ќе биде закопан денеска на тајно место

Алфа - 25.10.2011

Поранешниот водач на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, кој беше убиен минатиот четврток во близината на неговиот роден град Сирт, ќе биде погребан во вторникот со едноставна ...

Шокантно: Гадафи е жив, убиен е неговиот двојник?!?

Курир - 25.10.2011

Откако светот беше допрен со информации за смртта на Гадафи, на 20 октомври некои го славеа крајот на теророт, некои тажеа по својот лидер.

Гадафи преку писмо го молел Берлускони да престанат нападите врз Либија

Press24 - 25.10.2011

Драг Силвио, очекувам од тебе сепак да се заинтересираш за фактите и да се обидеш да посредуваш, пред да ја поддржиш таа војна, стои во писмото на Гадафи Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 ...

Гадафи последниот чај го испил во шолја од Ливерпул

Нетпрес - 25.10.2011

Додека денес се подготвува погребот на либискиот лидер Моамер Гадафи, медиумите постојано соопштуваат новости за последните денови на убиениот полковник.

Гадафи е жив, убиен е неговиот двојник ?!

+инфо - 25.10.2011

Откако во изминативе пет денови некои го славеа крајот на теророт, а некои тагуваа по својот лидер Моамер Гадафи, на интернет почнаа да кружат теории на заговор .

Гадафи закопан на тајна локација во пустината

Inpress - 25.10.2011

Мисрата, 25. октомври 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот либиски лидер Муамер Гадафи рано утрово бил закопан на непозната локација во пустината , јави Ал Џезеира.

Мoамeр Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Сител - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“.

Гадафи погребан во пустина на тајна локација

Курир - 25.10.2011

Арапската телевизија „Ал Џазира“, соопшти дека поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце бил погребан на тајно место во либиската пустина.

Гадафи навивал за Ливерпул, а имал акции во Јувентус

Курир - 25.10.2011

Многу информации и шпекулации деновиве се појавуваат околу убиството на Гадафи и што правел тој во последните моменти од својот живот.

Гадафи co писмо барал помош од Берлускони

Сител - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре бомбардирањето на НАТО, во кое ...

ФОТО: Гадафи не е мртов?

Press24 - 25.10.2011

Фотографија која се појави на интернет постави дилема, дали генералот навистина е мртов Фотографија која се појави на интернет фрли сомнеж во врска со убиството на долгогодишниот либиски лидер, ...

Мoамeр Гадафи денеска ќе биде погребан на тајна локација во либиската пустина

МРТ - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален совет, цитиран од агенциите.

Гадафи го молел Берлускони да го запре бомбардирањето на НАТО

+инфо - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му пишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре бомбардирањето на НАТО, во кое ...

Гробот на Гадафи на тајна локација

Р.С.Европа - 25.10.2011

Моамер Гадафи и неговиот син Мустасин денеска се закопани на тајна локација . Нивните тела до сега се чуваа во Мисрата и беа изложени за јавноста.

Што по смртта на Гадафи?!

Капитал - 25.10.2011

Прашањето кое се поставува е што ќе се случи следно со Либија? Светските лидери се свесни дека благодарение на богатите залихи на сурова нафта, Либија е атрактивна земја за инвестирање, а истовремено ...

Мoамeр Гадафи денеска ќе биде погребан на тајна локација во либиската пустина

Сител - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален совет, цитиран од агенциите.

Мoамeр Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

МРТ - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“.

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Нетпрес - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, соопштил портпаролот на Преодниот национален совет на Либија, Ибрахим Бејталмал.

Мoамeр Гадафи погребан во либиската пустина

Капитал - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, соопшти портпаролот на Преодниот национален совет на Либија, Ибрахим Бејталмал.Тој ...

Моамер Гадафи погребан на тајна локација

Глас на Америка - 25.10.2011

Заедно со него се погребани и неговиот син Мутасин и поранешен министер за ...

Гадафи погребан на ,,тајно место,, во пустина

Алфа - 25.10.2011

Со скромна церемонија во присуство на исламски духовници денеска беше погребано телото на полковникот Моамер Гадафи. Новите власти соопштија дека местото каде тој почива е тајна локација, некаде ...

Топ 10 факти кои негираат дека Гадафи бил диктатор

Курир - 25.10.2011

Крајот на Гадафи значи почеток на крај за Либијците. Многу светски медиуми и аналитичари вака ја опишуваат иднината на Либија по падот на режимот на лидерот Моамер Гадафи.

Гадафи последните денови бил под стрес

+инфо - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи последните денови ги помина криејќи се во засолништа во Сирт. Тој беше во расположение од очај до бес, изјави поранешниот шеф на неговото лично обезбедување ...

Гадафи му напишал писмо на Берлускони, во кое го моли да посредува за стопирање на нападите на НАТО врз Либија

МРТ - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре бомбардирањето на НАТО, во кое ...

Чудните навики на диктаторите

Факултети - 25.10.2011

Иди Амин ги протерал интелектуалците бидејќи немал образование, Мао Цетунг не си ги миел забите, а Дувалие ги убивал кучињата, сметајќи дека во нив се претвориле опозиционерите По смртта на Моамер ...

Шокантно: Гадафи е жив? Убиен е неговиот двојник?!

Факултети - 25.10.2011

Откако светот беше допрен со информации за смртта на Гадафи, на 20 октомври некои го славеа крајот на теророт, некои тажеа по својот лидер.

Гадафи ќе биде закопан денеска на тајно место

Кирилица - 25.10.2011

Поранешниот водач на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, кој беше убиен минатиот четврток во близината на неговиот роден град Сирт, ќе биде погребан во вторник со едноставна ...

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација во либиската пустина

Курир - 25.10.2011

Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустина, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален совет, цитиран од агенциите.

Гадафи ќе биде погребан денеска на тајна локација во либиската пустина

Inpress - 25.10.2011

Мисрата, 25. октомври 2011 (ИНПРЕС) Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален ...

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

+инфо - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави телевизијата Ал Џазира.

Гадафи го молел Берлускони за стопирање на нападите

Курир - 25.10.2011

Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре бомбардирањето на НАТО, во кое гинат Либијците и нивните ...

Денеска ќе биде погребан Муамар Гадафи

Р.С.Европа - 25.10.2011

Денеска ќе биде погребан Муамар Гадафи. Телото на поранешниот либијски диктатор ќе биде земено од Мисрата, каде до сега се чуваше, откако екс-лидерот на северноафриканската земја беше застрелан во ...

Гадафи ќе биде закопан денеска на тајно место

Кајгана - 25.10.2011

Поранешниот водач на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, кој беше убиен минатиот четврток во близината на неговиот роден град Сирт, ќе биде погребан во вторник со едноставна ...

Гадафи погребан на тајна локација во либиската пустина

Точка - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, соопштил портпаролот на Преодниот национален совет на Либија, Ибрахим Бејталмал.

Гадафи ќе биде погребан, веројатно на тајна локација во Либиската пустина

Sky - 25.10.2011

Моамер Гадафи, кој беше убиен минатиот четврток, ќе биде погребан во вторник. Погребот на Гадафи ќе биде едноставна церемонија, според муслиманските обичаи, на тајна локација во либиската пустина.

Пустината му е гроб, местото ќе остане тајна

Вечер Прес - 25.10.2011

СКРИШНО ПОГРЕБАН МОАМЕР ГАДАФИ Откако претставник на ПНС "официјално и дефинитивно" соопшти дека другиот син на Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам бил заробен, вчера се демантираше себеси со изјавата дека ...

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација во пустина

Точка - 25.10.2011

Поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи, убиен пред четири дена, ќе биде закопан денеска на едноставна церемонија.

Гадафи последниот чај го испил во шолја од Ливерпул

Точка - 25.10.2011

Додека денес се подготвува погребот на либискиот лидер Моамер Гадафи, медиумите постојано соопштуваат новости за последните денови на убиениот полковник.

Гадафи е жив, шокантна фотографија кружи на интернет

Sky - 25.10.2011

Дали Гадафи е се уште жив, убиен е неговиот двојник??? Погледте ја фотографијата која се појави на интернет на која се гледаат разликите помеѓу Гадафи и мртвото тело.

„Шпигел“: Германски разузнавачи го пронашле Гадафи

Н.Македонија - 25.10.2011

Напорите на БНД за лоцирање на соборениот лидер можеби се во насока на поправање на политичката штета што настана откако Германија не гласаше за резолуцијата за Либија, наведува неделникот ...

Гадафи закопан длабоко во пустина

eReporter - 25.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи и неговиот син Мотасим закопани се денеска на непозната локација длабоко во либиската пустината, соопштија претставници на Националниот преоден совет.

Што барал Гадафи од Берлускони

Идивиди - 25.10.2011

Париз, 25 октомври 2011 (МИА) - Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи на 5 август му напишал писмо на својот некогашен пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, во кое го моли да го запре ...

Мoамeр Гадафи погребан на тајна локација

Идивиди - 25.10.2011

Каиро, 25 октомври 2011 (МИА) - Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи денеска пред изгрејсонце беше погребан на тајно место во либиската пустина, јави арапската телевизија „Ал Џазира“.

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација во либиската пустина

Идивиди - 25.10.2011

Мисрата, 25 октомври 2011 (МИА) - Телото на Моамер Гадафи денеска ќе биде погребано со скромна церемонија на тајно место во либиската пустиня, соопшти синоќа претставник на Преодниот национален ...

Внук на Гадафи живее во Словачка

Вест - 24.10.2011

Мухамед А. Башир, внук на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, кој живее во Словачка, не може да поверува дека неговиот вујко е мртов.

ФОТО: Луксузот на Гадафи во Сирте

Вест - 24.10.2011

По освојувањето на градот Сирте и по убиството на Моамер гадафи, силите на новата либиска власт влегоа и во луксузниот дом на полковникот.

Граѓаните на Либија веќе нема да можат да го гледаат телото на Гадафи

Канал5 - 24.10.2011

Телото на убиениот либиски водач Моамер Гадафи веќе нема да биде изложено, објавија денеска новите власти во Либија и ја затворија вратата на трговскиот центар во Мисрата каде што лежи Гадафи откако ...

Клинтон поддржува истрага за смртта на Гадафи

Вест - 24.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон поддржа барање за истрага за околностите во кои загина Моамер Гадафи. Во интервју за Ен-Би-Си таа рече дека поддржува предлог ОН да извршат истрага за ...

Џалил му вети на светот истрага за смртта на Гадафи

Телма - 24.10.2011

Привремениот либиски лидер Мустафа Џалил денеска изјави дека ќе се спроведе истрага за смртта на Моамер Гадафи за да се утврди како бил убиен поранешниот лидер во родниот град Сирт.

Германската тајна служба го открила Гадафи

Алфа - 24.10.2011

Германската тајна служба БНД им го открила на либиските преодни власти местото на кое се криел Моамер Гадафи, тврди угледниот весник Шпигл.

ВИДЕО: Прогласена слободна Либија

Нетпрес - 24.10.2011

Либија е слободна, изјавил лидерот на Преодниот национален совет, Мустафа Абдул Џалил, на церемонијата во Бенгази, откако во четвртокот беше убиен поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Што напиша Гадафи во прошталното писмо?

Курир - 24.10.2011

Три дена пред неговата смрт, Муамер Гадфи пишува проштално писмо. Во својата последна порака до јавноста, поранешниот либиски водач бара неговото тело да биде погребано според исламски обичаи, но тоа ...

Германската тајна служба го открила Гадафи

+инфо - 24.10.2011

Германската тајна служба БНД им го открила на либиските преодни власти местото на кое се криел Моамер Гадафи, тврди угледниот весник „Шпигл”.

Ќе се спроведе истрага за смртта на Гадафи

Р.С.Европа - 24.10.2011

Привремениот либиски лидер Мустафа Џалил денеска изјави дека ќе се спроведе истрага за смртта на Моамер Гадафи за да се утврди како бил убиен поранешниот лидер во родниот град Сирт.

Ќе се истражува смртта на Гадафи

Курир - 24.10.2011

Времениот либиски лидер Мустафа Абдул Џалил наредил да се направи истрага за смртта на Моамер Гадафи. На прес конференција во Бенгази Џалил рече дека Преодниот национален совет формирал комисија која ...

Гадафи силуван пред смртта (видео)

+инфо - 24.10.2011

Либиските бунтовници го силувале полковникот Гадафи пред да го убијат, покажува шокантната снимка која вчера се појави на Интернет.

Во Сирт погубени 53 приврзаници на Гадафи

МРТ - 24.10.2011

Организацијата за заштита на човековите права Human Rights Watch (HRW) во понеделникот потврди дека 53 лица приврзаници на соборениот режим најверојатно групно се погубени во хотел во Сирт, родниот ...

ПНС објави дека Либија е целосно слободна држава

Капитал - 24.10.2011

Либискиот Преоден национален совет објави дека Либија е целосно слободна, по смртта на Моамер Гадафи кој 42 гоидни беше на власт.

Клинтон поддржува истрага за смртта на Гадафи

Курир - 24.10.2011

Како дел од транзицијата на Либија, од диктатура во демократија, американскиот државен секретар Хилари Клинтон го поддржа барањето за истрага за околностите во кои загина поранешниот либиски лидер ...

Гадафи имал куршум во главата и стомакот

Кајгана - 24.10.2011

Во телот на поранешниот водач на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, кој беше убиен во близина на неговиот роден град Сирт, биле пронајдени по еден куршум во неговата глава и во ...

ПНС: Либија е целосно слободна држава

Курир - 24.10.2011

По смртта на Моамер Гадафи кој 42 години беше на власт, либискиот Преоден национален совет објави дека Либија е целосно слободна држава.

Либијците веќе нема да го гледаат телото на Гадафи

+инфо - 24.10.2011

Телото на убиениот либиски водач Моамер Гадафи веќе нема да биде изложено, објавија денеска новите власти во Либија и ја затворија вратата на трговскиот центар во Мисрата каде што лежи Гадафи откако ...

ВИДЕО: Прогласена слободна Либија

Точка - 24.10.2011

Либија е слободна, изјавил лидерот на Преодниот национален совет, Мустафа Абдул Џалил, на церемонијата во Бенгази, откако во четвртокот беше убиен поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Убиени 53 приварзаници на Гадафи во хотел во Сирт

Sky - 24.10.2011

Пронајдени 53 тела во распаѓање за кој се тврди дека се приврзаници на Гадафи. Телата биле пронајдени во напуштен хотел во Сирт, во неделата.

Германската тајна служба го открила Гадафи?

Sky - 24.10.2011

Германската тајна служба БНД им го открила на либиските преодни власти местото на кое се криел Моамер Гадафи, тврди угледниот весник Шпигл.

Гадафи бил претепан, силуван, па ликвидиран

Вечер Прес - 24.10.2011

ПРОГЛАСЕНА СЛОБОДНА ЛИБИЈА Осуммесечните крвави борби меѓу либиските бунтовници и лојалистите на деценискиот лидер Моамер Гадафи завршија со неговата брутална смрт, која фрли сенка врз свеченоста по ...

Гадафи ќе биде погребан утре?

Sky - 24.10.2011

Силите на преодниот либиски совет во Мисрати соопштија дека бившиот либиски лидер Моамер Гадафи ќе биде погребан утре на тајна локација.

Фидел Кастро ја осуди „геноцидната улога“ на НАТО во Либија

Sky - 24.10.2011

Бившиот кубански лидер Фидел Кастро ја осуди „геноцидната улога“ на НАТО во соборувањето на либискиот лидер, како што истакна, атентатот на Моамер Гадафи.

Либија ќе ја истражува смрта на Гадафи

Sky - 24.10.2011

Мустафа Абдул Џалил, лидер на Преодниот национален совет дал наредба да се изврши истрага за смрта на Моамер Гадафи. На прес конферецијата во Бенгази, лидерот Џалил рече: "За да одговориме на ...

Што напиша Гадафи во неговото проштално писмо?

Sky - 24.10.2011

Во својата последна порака до јавноста, поранешниот либиски водач бара неговото тело да биде погребано според исламски обичаи, но тоа претходно да не биде искапено како што проповеда исламот, туку да ...