TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: „ДПМНЕ не мора да дојде на власт, ако СДСМ ја извлече земјата“

А1 - 09.11.2003

„Најдобро е ВМРО ДПМНЕ никогаш да не дојде на власт, но СДСМ да направи економски просперитет што ќе биде пример во светот, граѓаните да бидат среќни и побогати, а државата да чекори напред. Тогаш би било ирелевантно дали ВМРО ДПМНЕ ќе победи на наредните избори“, изјави лидерот на најголемата ...

Парламентот се задуши во маркетиншки говори

Утрински - 08.11.2003

Трето продолжение на собраниската расправа за експозето на премиерот Црвенковски Собранието на Република Македонија вчера трет ден расправаше за експозето на премиерот Бранко Црвенковски за едногодишната работа на Владата и именувањето на четворицата нови министри.

Време е за оставка!

Дневник - 08.11.2003

СТОЈАН АНДОВ Слушајќи го експозето на премиерот Бранко Црвенковски по повод предлозите за разрешување и именување на четворицата министри, се потсетив на една слична ситуација од пред дваесет и неколку години, кога, меѓу другото, во Македонија немаше доволно масло за јадење во продавниците.

Пратениците трет ден "ја лечеа" државата

Дневник - 08.11.2003

СОБРАНИЕ Пратениците и вчера, трет ден, жестоко дебатираа за експозето на премиерот Бранко Црвенковски и за предлогот за именувањето четворицата нови министри во неговиот кабинет. Пратеничките групи начелно се согласија расправата и изборот на министрите да завршат в петок, за Владата в понеделник ...

Опозицијата вели дека Владата нема концепт

Утрински - 07.11.2003

„Владата нема концепт за излез од катастрофалната состојба во која се наоѓа државата и нема кредибилитет кај народот, бидејќи во изминатата една година од своето владеење не постигна апсолутно никакви резултати. Власта не е доволно храбра и решителна за преземање чекори кои ќе помогнат за повисок ...

Стари идеи за изградба на инфраструктурни објекти

Утрински - 07.11.2003

Црвенковски за идната година презеде обврска за инвестиции од над 200 млн. долари ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Премиерот Бранко Црвенковски, на говорницата во парламентот завчера јавно презеде обврска идната година нивото на вкупните инвестиции во земјата (домашни и странски) да биде за 200 милиони долари ...

Нови критики за експозето на Црвенковски

А1 - 06.11.2003

Опозицијата и власта денеска ги мереа силите за да докажат чија Влада била подобра. За опозиционерите реконструкцијата на владата со избор на 4 нови министри нема суштински да го смени лошото владеење на Црвенковски, па е нејасно зошто и воопшто смена во 4 ресори ако во извештајот за едногодишното ...

Критики за експозето на Црвенковски

А1 - 06.11.2003

Собранието денеска ја продолжи дебатата по вчерашното експозе на премиерот Црвенковски со жолчни дискусии на релација власт опозиција. Ружди Матоши од ДПА рече: „Нејасно е зошто се менуваат четворица министри ако извештајот на владата вели дека таа работела добро“.

Бранко вети 200 милиони долари догодина

Вест - 06.11.2003

ПРЕМИЕРОТ ПРЕЗЕДЕ РИЗИК "Знаеме каде сме, знаеме каде треба да стигнеме, знаеме како тоа треба да го направиме", изјави оптимистички Црвенковски. Премиерот Бранко Црвенковски вчера пред пратениците на Собранието, образложувајќи го предлогот за реконструкција на дел од Владата и наедно давајќи отчет ...

Црвенковски најавува големи проекти во идната година

Утрински - 06.11.2003

Од вчерашното обраќање на претседателот на Владата пред пратениците во Собранието „Оваа 2003 година беше година на стабилизација, година во која главните напори се вложија државата да се врати во нормални рамки, а во најголема мера таа цел е постигната.

ВМРО-ДПМНЕ и ЛП побараа оставка од Црвенковски

Утрински - 06.11.2003

Претставниците на партиите за експозето на премиерот ВМРО-ДПМНЕ побара оставка на премиерот Бранко Црвенковски, по неговото вчерашно експозе за досегашната работа на Владата, а слично реагираа и Либералната партија и Демократската партија на Албанците.

Разрешени четворица министри

Утрински - 06.11.2003

Собранието вчера расправаше за кадровските промени во Владата и го сослуша отчетот на Црвенковски КАТИЦА ЧАНГОВА >„Денес Македонија во споредба со Македонија од пред една година е постабилна, посигурна, поперспективна и попросперитетна држава и тоа на сите полиња - на меѓуетнички, на безбедносен, ...

Владата не ги исполни своите ветувања, туку доживеа фијаско

Утрински - 06.11.2003

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ остро ја критикуваше работата на Кабинетот на Црвенковски >„Владата не треба да прави реконструкција, туку треба да поднесе оставка", истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во расправата по експозето на премиерот Црвенковски, на вчерашната собраниска расправа, ...

Власта сее оптимизам

Дневник - 06.11.2003

отЧет Институциите на државата се присутни на целата територија, што не беше замисливо пред една година, рече Црвенковски Македонија е многу далеку од она што го посакуваме. Но и многу постабилна, посигурна, поперспективна и попросперитетна држава во однос на она што беше пред една година, изјави ...

Опозицијата бара оставка

Дневник - 06.11.2003

Со реконструкцијата Црвенковски не понуди визија, рече Никола Груевски Премиерот Бранко Црвенковски треба да даде оставка бидејќи не исполни ништо од тоа што го ветуваше, истакнаа челниците на опозициските ВМРО-ДПМНЕ, ЛДП и на ДПА по неговиот отчет за едногодишното работење вчера во Собранието.

Премиерот Црвенковски даде отчет за работата на Владата пред Собранието

Канал5 - 06.11.2003

Претседателот на македонската Влада Бранко Црвенковски вчера во Собранието даде отчет за едногодишното работење на Владата. Црвенковски рече дека лично не е целосно задоволен но оти е оптимист за наредниот период, додека опозицијата во парламентот Претседателот на македонската Влада Бранко ...

Собраниска расправа за експозето на премиерот Црвенковски

Канал5 - 06.11.2003

Се договоривме дека ќе ги почитуваме сите европските стандарди и оти ќе ја воведеме мултикултурата, културната разноликост”, изјави министерот за култура Благој Стефановски на забелешките на пратеникот Ружди Матоши во текот на денешната собраниска седн Се договоривме дека ќе ги почитуваме сите ...

Реакции на експозето од премиерот

А1 - 05.11.2003

Премиерот монтира податоци и претставува лажна слика за состојбите во државата. Менувањето на 4-ца министри нема да го измени лошото менаџирање - треба самиот да поднесе оставка за да ги деблокира процесите. Ова се коментарите кои опозиционите партии ги дадоа непосредно по излагањето на премиерот.

Црвенковски се обрати пред пратениците

А1 - 05.11.2003

„2003-та беше година на стабилизација, 2004-та ќе биде година на почеток на економскиот развој“, рече премиерот Бранко Црвенковски во обраќањето пред парламентот, една година по изборот на неговиот министерски кабинет. Црвенковски се пофали дека економските параметри споредени со 2002-та се ...

Црвенковски: „Европа е нашата иднина“

А1 - 05.11.2003

„Европа е нашата иднина“ - вака премиерот Црвенковски денеска ја претстави визијата на неговиот кабинет, кога станува збор за надворешната политика. Во експозето Црвенковски вели - пред една година Македонија беше меѓународно излирана држава - оваа година задачата беше да се поврати угледот и ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе го прекине дијалогот со СДСМ?

Утрински - 05.11.2003

По последната средба, најголемите партии во државава повторно ги заладија односите БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Во ВМРО-ДПМНЕ отворено размислуваат дека понатамошните средби со СДСМ од сличен тип како последната е само залудно потрошено време, но не можат да ја отфрлат можноста од понатамошни состаноци со ...

Црвенковски потроши 50 министри

Дневник - 05.11.2003

денеска реконструкциЈа на владата Најмногу промени во одбраната, финансиите, надворешните работи, културата Премиерот Бранко Црвенковски денеска во Собранието ќе го поднесе експозето за едногодишното работење на неговиот кабинет, а веднаш потоа пред пратениците ќе ги предложи имињата на четворицата ...

Груевски побара предвремени избори

Утрински - 04.11.2003

Опозицијата е незадоволна од работата на Владата Скопје - Лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера оцени дека премиерот Бранко Црвенковски треба да поднесе оставка и најави дека неговата партија ќе почне да ги користи сите демократски механизми за да го искаже ...

ВМРО - ДПМНЕ БАРА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Канал5 - 04.11.2003

Лидерот на најголемата опозициона партија во Македонија ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска оцени дека премиерот Бранко Црвенковски треба да поднесе оставка и најави дека неговата партија ќе почне да ги користи сите демократски механизми за да го искаже не Лидерот на најголемата опозициона партија ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка на владата

А1 - 03.11.2003

Поради лошата работа Бранко Црвенковски треба да си поднесе оставка, изјави претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, кој најави дека неговата партија ќе ги користи сите демократски механизми за да се искаже незадоволството од работата на владата.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка на Црвенковски

Вест - 03.11.2003

НАЈГОЛЕМАТА ОПОЗИЦИОНА ПАРТИЈА НЕЗАДОВОЛНА ОД ЕДНОГОДИШНОТО РАБОТЕЊЕ НА ВЛАДАТА Извршниот комитет на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ во саботата го повика премиерот Бранко Црвенковски да поднесе оставка поради лошите економски резултати, безбедносната ситуација и скандалите со јавни набавки и непочитување ...

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Црвенковски

Утрински - 03.11.2003

ИНИЦИЈАТИВА Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ го повика премиерот Бранко Црвенковски да поднесе оставка поради лошите економски резултати, безбедносната ситуација и скандалите со јавни набавки и непочитување на начелата за владеење на правото и правната држава.

Поповски, Буџаку, Јакимовски и Мемети ќе бидат нови министри

Утрински - 03.11.2003

Раководството на социјалдемократите даде виза за реконструкцијата на Кабинетот на Црвенковски Соња Крамарска Раководството на социјалдемократите даде виза за реконструкцијата на Владата што треба да се случи по отчетот што премиерот Црвенковски в среда ќе го даде во Парламентот за резултатите од ...

Црвенковски: Владата потфрли, бидејќи не сакаше да презема ризици

Утрински - 03.11.2003

Самокритика на премиерот за едногодишното работење на неговиот Кабинет "Мораме јасно и отворено да кажеме дека имаше сектори во кои бевме помалку успешни или целосно неуспешни", рече во изјава за новинарите премиерот Црвенковски по повод едногодишното работење на неговата Влада.