TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Јанукович од бес почна да крши

Сител - 02.03.2014

Сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, го скрши пенкалото од бес, во текот на прес конференцијата во Русија. - Дозволете да се обратам на народот на Украина, рекол Јануковиќ, за по ...

ВИДЕО: Јанукович, бесен го скрши пенкалото

А1 On - 02.03.2014

Сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, на за него, тешката прес конференција во Ростов, Русија, во момент на бес, го скрши пенкалото. Неколку пати на прес конференцијата, која траеше ...

Во Украина почна сеопшта мобилизација

Локално - 02.03.2014

Со одлука на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина во 08:00 часот наутро започна сеопшта мобилизација. Пред тоа, претседателот на Врховната Рада и в.д.

ВИДЕО Јанукович збесна и почна да крши!

Sky - 02.03.2014

Сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, го скрши пенкалото од бес, во текот на прес конференцијата во Русија. - Дозволете да се обратам на народот на Украина, рекол Јануковиќ, за по ...

Видео: Јанукович збесна и скрши – пенкало!

Бриф - 02.03.2014

„Дозволете ми да се обратам на народот на Украина“, рече Јанукович. Потоа неколку секунди молчеше и го спушти погледот. За миг лицето му се изобличи од бес, па го скрши пенкалото што го држеше во ...

(Видео) Јанукович збесна и скрши – пенкало!

Либертас - 02.03.2014

„Дозволете ми да се обратам на народот на Украина“, рече Јанукович. Потоа неколку секунди молчеше и го спушти погледот. За миг лицето му се изобличи од бес, па го скрши пенкалото што го држеше во ...

Дмитри Медведев до Владата во Киев: И вашето владеење ќе заврши со нова револуција и крвопролевање!

Република - 02.03.2014

Рускиот премиер Дмитри Медведев ја обвини Владата во Киев за насилно преземање на власта и заклучи дека и нивното владеење ќе заврши со нова револуција и крвопролевање.

Медведев: Новата власт во Киев ќе падне со нова револуција и крвопролевање

Бриф - 02.03.2014

Владеењето на новите украински лидери ќе заврши со нова револуција и ново крвопроливање, напиша рускиот премиер Дмитри Медведев на Фејсбук. Тој ја обвини новата Влада на Украина дека „ја украла ...

Позлатени ВЦ школки, кревети, статуи: Зошто диктаторите сакаат кич?

Фактор - 02.03.2014

Позлатената ВЦ школка на Виктор Јанукович ја забавува јавноста во моменти кои воопшто не се забавни за украинската држава. Целиот свет на фотографии го виде луксузот во кој уживал разрешениот ...

Јанукович: Власта во Украина ја презедоа профашисти

Дневник - 01.03.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович вчера во рускиот град Ростов на Дон одржа прес-конференција, што беше негово прво појавување во јавноста првпат откако го напушти Kиев.

Мајдан е далеку од Харков

Deutsche Welle - 01.03.2014

По повеќемесечни протести опозицијата ја презеде власта во Украина. Но во земјата и натаму има голем број приврзеници на соборениот претседател Виктор Јанукович, особено на истокот во милионскиот ...

Турчинов: Однесувањето на Русија е директна агресија

Канал5 - 01.03.2014

На официјалната интернет страница на Врховната рада на Украина денеска се појави соооштение за телефонскииот разговор меѓу в.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов и државниот секретар на ...

Јанукович возвраќа - Се уште сум претседател на Украина

Inpress - 01.03.2014

Ростов, 1. март 2014 (ИНПРЕС) Соборениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, се појави во јавноста за прв пат откако побегна од Киев во јужниот руски град Ростов-на- Дон.

Замрзнати 1,6 милијарди евра на Украинци на сметки во австриски банки

Економски - 01.03.2014

На сметки во австриски банки, замрзнати на барање на Министерството за надворешни рабтои, се наоѓаат околу 1,6 милијарди евра на Украинци. Според медиумите, станува збор за имот на украински ...

Турчинов: Однесувањето на Русија е директна агресија

А1 On - 01.03.2014

На официјалната интернет страница на Врховната рада на Украина денеска се појави соооштение за телефонскииот разговор меѓу в.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов и државниот секретар на ...

Турчинов: Однесувањето на Русија е директна агресија

+инфо - 01.03.2014

На официјалниот веб-сајт на Врховната рада на Украина денеска се појави соооштение за телефонскииот разговор меѓу в.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов и државниот секретар на САД, Џон ...

Замрзнати 1,6 милијарди евра на Украинци на сметки во австриски банки

А1 On - 01.03.2014

На сметки во австриски банки, замрзнати на барање на Министерството за надворешни рабтои, се наоѓаат околу 1,6 милијарди евра на Украинци. Според медиумите, станува збор за имот на украински ...

Замрзнати 1,6 милијарди евра на Украинци на сметки во австриски банки

Телеграф - 01.03.2014

Министерството за надворешни работи на Австрија на барање на новите украински власти, поднесе молба до Народната банка на Австрија да донесе одлука за замрзнување на сметките на 18 Украинци На сметки ...

Замрзнати 1,6 милијарди евра на украински олигарси на сметки во австриски банки

+инфо - 01.03.2014

На барање на Министерството за надворешни работи на Австрија, банките во оваа земја замрзнаа околу 1,6 милијарди евра на Украинци. Според медиумите, станува збор за имот на украински политичари и ...

Украина од Русија бара екстрадиција на Јанукович

Нетпрес - 01.03.2014

Украина бара екстрадиција на отповиканиот претседател Виктор Јанукович, кој што се наоѓа во Русија , соопшти канцеларијата на украинското главно обвинителство, пренесе „Ројтерс“.

Украина бара Русија да го испорача Јанукович

А1 On - 01.03.2014

Украина започна постапка во врска со барање за екстрадиција на отповиканиот претседател Виктор Јанукович, кој што се наоѓа во Русија , соопшти канцеларијата на украинското главно обвинителство, ...

Општа мобилизација во Киев, војската во целосна борбена готовност

Inpress - 02.03.2014

Киев, 2. март 2014 (ИНПРЕС) Не престануваат тензиите во Украина. На седницата на Советот за безбедност на ОН САД побараа да бидат испратени меѓународни набљудувачи.

Украинските војници во целосна борбена готовност- за утре и вонредна сотојба

Локално - 01.03.2014

Украинските војници се во целосна подготвеност, соопшти советот на националната безбедност и одбрана на Украина, пренесоа Униан. Така одлучи Советот за национална безбедност и заштита, кој се собра ...

Замрзнати 1,6 милијарди евра на Украинци на сметки во австриски банки

Бриф - 01.03.2014

На сметки во австриски банки, замрзнати на барање на Министерството за надворешни рабтои, се наоѓаат околу 1,6 милијарди евра на Украинци. Според медиумите, станува збор за имот на украински ...

(ВИДЕО)Нервозата вчера го издаде Јанукович,говорејќи со скрши пенкалото

Локално - 01.03.2014

Виктор Јанукович од нервоза го скрши хемиското пенкало за време на првата прес-конференција по падот од власт минатата сабота . Овој момент не беше прикажан за време на средбата со новинарите во ...

Украина од Русија бара екстрадиција на Јанукович

Точка - 01.03.2014

Украина бара екстрадиција на отповиканиот претседател Виктор Јанукович, кој што се наоѓа во Русија, соопшти канцеларијата на украинското главно обвинителство, пренесе "Ројтерс".

Турчинов: Однесувањето на Русија е директна агресија

Бриф - 01.03.2014

На официјалната интернет страница на Врховната рада на Украина денеска се појави соооштение за телефонскииот разговор меѓу в.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов и државниот секретар на ...

Украина од Русија бара екстрадиција на Јанукович

Тера - 01.03.2014

Украина бара екстрадиција на отповиканиот претседател Виктор Јанукович, кој што се наоѓа во Русија , соопшти канцеларијата на украинското главно обвинителство, пренесе ...

САД: Не го признаваме Јанукович

Бриф - 01.03.2014

САД соопштија дека сменетиот украински претседател Виктор Јанукович веќе нема никаков легитимитет да ја води земјата. -Мислиме дека Јанукович го изгуби легитимитетот затоа што не си ја изврши својата ...

Турчинов: Однесувањето на Русија е директна агресија

Република - 01.03.2014

На официјалната интернет страница на Врховната рада на Украина денеска се појави соооштение за телефонскииот разговор меѓу в.д. претседателот на Украина Олександар Турчинов и државниот секретар на ...

Замрзнати 1,6 милијарди евра на Украинци на сметки во австриски банки

Lider - 01.03.2014

На сметки во австриски банки, замрзнати на барање на Министерството за надворешни рабтои, се наоѓаат околу 1,6 милијарди евра на Украинци. Според медиумите, станува збор за имот на украински ...

На Kрим развиорено руското знаме

Дневник - 28.02.2014

Kризата во Украина продолжува да се продлабочува откако вчера вооружени луѓе во црна облека ги зазеле регионалните владини згради на Kрим, а заедно со нив и многубројни граѓани се забарикадирале таму.

Јанукович: Ќе се борам за Украина!

Канал5 - 28.02.2014

На прес конференцијата во рускиот град Ростов на Дону, Јанукович изјавил дека ќе се бори за Украина, против силите кои „во Киев предизвикаа насилство“.

Јанукович од Ростов ги обвини запад и неофашистите (видео од цела прес - конференција)

Телма - 28.02.2014

Виктор Јанукович, кој беше соборен од функцијата претседател на Украина, денеска во Ростов, на југот од Русија, одржа прес - конференција пред околу 200 новинари.

Јанукович и натаму се смета за претседател на Украина

Deutsche Welle - 28.02.2014

На прес-конференција развластениот украински претседател Јанукович ѝ се обрати на јавноста. Тој истакна дека и натаму себеси се гледа како претседател на Украина и демонстрираше борбеност.

Јанкович апелира Украина да остане единствена и неподелена

24 Вести - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович на денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон негираше дека издал наредба да се пука врз демонстрантите.

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

Алсат-М - 28.02.2014

- Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

24 Вести - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син

24 Вести - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Јанукович се појави: Профашистички сили ја узурпираа власта во Украина

Вест - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Фото: АП Јанукович на прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да се ...

Јанукович се појави во јавност

24 Вести - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

ФОТО: Јанукович се појави, но зачуден од молчењето на Путин

Утрински - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. На прес-конференција пред околу 200 новинари во изложбен центар во јужниот руски град Ростов на Дон, ...

ШВАЈЦАРИЈА: Се спроведува истрага против Јанукович и неговиот син

Телеграф - 28.02.2014

Швајцарија вчера објави дека ќе ги замрзне сите сметки во швајцарските банки, кои ќе бидат доведени во врска со кои било средства на семејството Јанукович Швајцарското обвинителство започна истрага ...

УКРАИНА: Главен обвинител наредил апсење на десет поранешни раководни лица

Телеграф - 28.02.2014

Врховната рада во Украина денеска изгласа закон со кој се рехабилитираат лицата осудени во периодот од 1 февруари 2010 година до 1 март 2014 година под обвиненија за присвојување на имот Украинскиот ...

Јанукович се појави во јавност

А1 On - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

Алфа - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Јанукович вети продолжување на борбата за иднината на Украина

А1 On - 28.02.2014

Пораешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво јавно обраќање откако беше ...

Јанукович се појави во јавност

Економски - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

Киев бара Москва да се воздржи од изјави кои ја попречуваат стабилизацијата на Украина

А1 On - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи синоќа ја повика Русија објективно да ја оценува состојбата во Украина и да се воздржи од изјави, кои го попречуваат процесот на политичка и економска ...

Јанукович: Се уште сум легален претседател на Украина

Макфакс - 28.02.2014

Виктор Јанукович и натаму се смета себе си за легален претседател на Украина и му порача на народот дека не им дозволувал на вооружените сили да се мешаат во актуелните внатрешнополитички збиднувања, ...

Русија: Украинската влада е влада на победници, не на единство

А1 On - 28.02.2014

Руските власти соопштија дека привремената украинска влада не е влада на единство туку „влада на победници“, вклучувајќи ги тука и екстремните националисти, со што посочи дека таквиот состав ни ...

Јанукович ќе одржи прес-конференција во Русија

Нетпрес - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, кој беше соборен од власт, ќе одржи прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон, денеска во 17 часот денеска пренесе „Гласот на Русија“.

САД не го признаваат Јанукович, го поддржуваат Јаценјук

Нетпрес - 28.02.2014

Белата куќа повеќе не го прифаќа Виктор Јанукович како претседател на Украина, откако тој го доведе во прашање својот сопствен легитимност, бегајќи од Киев, пренесува „Обозревател“, повикувајќи се на ...

Украина бара екстрадиција на Јанукович

Нетпрес - 28.02.2014

Јавното обвинителство на Украина подготвува барање за екстрадиција на Виктор Јанукович, јави „УНИАН“. Киев има намера да побара од Москва да го екстрадира соборениот лидер, во случај да биде ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович

Нетпрес - 28.02.2014

Во Женева е покрената истрага против Виктор Јанукович и неговиот постар син Александар, пренесе „УНИАН“. Двајцата се осомничени за перење пари. Претходно швајцарската Влада одлучи дека ако на ...

Киев бара екстрадиција на Јанукович од Москва

Inpress - 28.02.2014

Киев, 28. февруари 2014 (ИНПРЕС) Главниот обвинител на Украина изјави дека Киев ќе побара од Москва да го екстрадира Виктор Јанукович. Претседателот Јанукович се верува дека се наоѓа на руска ...

Јанукович: ја продолжувам борбата

Р.С.Европа - 28.02.2014

Отсранетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска во рускиот град Ростов на Дон изјави дека има намера да ја продолжи неговата борба за иднината на Украина.

Украинскиот главен обвинител нареди апсење на десет поранешни раководни лица

А1 On - 28.02.2014

Украинскиот главен обвинител нареди апсење на десет поранешни украински раководни лица. На листата за апсење има членови на поранешната влада на Виктор Јанукович и поранешни шефови на безбедносните ...

Нема опасност од војна во Украина

Нова ТВ - 28.02.2014

Интервју со почесниот конзул на Украина во Македонија, Јовица Ѓуричиќ: Дали Путин ќе интервенира во Украина, кои македонски бизнисмени имаат релации со украинските и дали се загрозени нивните бизниси ...

Часови по украински

Окно - 28.02.2014

Лекција 1: За положбата одозгора Во сите дискусии кои последниве две недели се водеа по повод Украина, две типични и често повторувани изјави посебно ми ги параа ушите.

Јанкович: Власта ја презедоа млади националисти и профашисти

Економски - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович на денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон негираше дека издал наредба да се пука врз демонстрантите.

ЕКСКЛУЗИВНО: Јанукович се појави на прес во Ростов на Дон

МРТ - 28.02.2014

Јанукович изјави дека не ја признава новата власт во Киев и дека промената била остварена со насилство на Мејдан врз пратениците во Украина. Инаку, денеска проруски вооружени лица ги окупираа ...

Јанукович се појави пред јавноста

Press24 - 28.02.2014

Денеска за прв пат од саботата сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

Јанукович: Профашистички сили ја окупираа Украина

+инфо - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

Јанукович: Профашистички сили ја узурпираа власта во Украина

А1 On - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович не денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да ...

Јанукович: Власта во Украина ја презедоа млади неофашисти

Нетпрес - 28.02.2014

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, изјави дека власта во земјата е преземена од „млади националисти и неофашисти“, кои претставуваат апсолутно малцинство меѓу граѓаните на земјата, ...

Јанукович: Јас сум легитимен шеф на државата

Нова ТВ - 28.02.2014

„Јас не сум соборен претседател, туку легитимен шеф на државата, избран на избори. Од Украина заминав бидејќи мојот и животот на моето семејство беа загрозен од неофашистите, кои не ставија на црниот ...

На прес-конференција од јужна Русија Јанукович негира дека е соборен (ВИДЕО)

МКД - 28.02.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович на прес-конференција што ја одржува од јужна Русија ветил дека ќе се бори за Украина, појавувајќи се во јавноста првпат откако побегна од Киев среде ...

Јанукович: Не сум соборен од власт, борбата за иднината на Украина продолжува

+инфо - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво појавување во јавност, откако ...

Јанукович: Не сум соборен од власт, борбата за иднината на Украина продолжува

Алфа - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович ...

Јанукович: Профашистички сили ја узурпираа власта во Украина

Сител - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович не денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да ...

Јанукович се правда: „Морав да се заштитам“

МРТ - 28.02.2014

„Сакам да му се извинам на Украинскиот народ. Во ваква состојба нивната реакција е нормална. Ќе биде тешко да излеземе од кризата. Тоа е резултат на неодоговорна политика“, рече Јанукович.

Јанукович: Западот е организаторот на протестите во Киев

Макфакс - 28.02.2014

Разрешениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, во своето обраќање пред новинари од југот на Русија, го обвини Западот дека бил коодинатор на опозицијата во Украина и истакна дека бил приморан ...

Украина подготвена да го потпише договорот со ЕУ во март

Макфакс - 28.02.2014

Новата украинска влада сака да ја потпише Спогодбата за придружување и слободна трговија на самитот во Европската унија од 20-ти и 21-ри март, изјави во петокот висок украински дипломат.

Киев ја започна официјалната постапка за екстрадиција на Јанукович

Макфакс - 28.02.2014

Главното обвинителство на Украина ја започна официјалната процедура за екстрадиција на Виктор Јанукович, откако беше потврдена неговата местоположба на територијата на Русија, јави РИА Новости.

САД не го признаваат Јанукович и се вознемирени од настаните на Крим

Макфакс - 28.02.2014

Виктор Јанукович ја загубил легитимноста како претседател на Украина, напуштајќи ја земјата, а САД кои се вознемирени од вестите што доаѓаат од Крим се концентрирани на работата со новата украинска ...

САД: Русија да го почитува интегритетот на Украина

Сител - 28.02.2014

САД денеска ја повикаа Русија да го почитува територијалниот интегритет на Украина, предупредувајќи оти каква било интервенција би била погрешна. - Интервенцијата би била голема грешка, изјави ...

Јанукович: Русија треба да дејствува

Руска реч - 28.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, на конференцијата за новинарите во Ростов на Дон изјави дека е зачуден поради молчењето на претседателот на Русија, Владимир Путин, и дека Русија треба да ...

Русите очекуваат територијален распад на Украина

Руска реч - 28.02.2014

Русите мрачно ја опишуваат иднината на Украина - повеќето се уверени дека Украина ја чека граѓанска војна која се заканува со територијален распад на државата.

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

А1 On - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Јанукович: Не сум соборен од власт, борбата за иднината на Украина продолжува

А1 On - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од властта и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво појавување во јавност, откако ...

Киев бара Москва да се воздржи од изјави кои ја попречуваат стабилизацијата на Украина

Алфа - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи синоќа ја повика Русија објективно да ја оценува состојбата во Украина и да се воздржи од изјави, кои го попречуваат процесот на политичка и економска ...

Јанукович: Западот е организаторот на протестите во Киев

Кајгана - 28.02.2014

Разрешениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, во своето обраќање пред новинари од југот на Русија, го обвини Западот дека бил коодинатор на опозицијата во Украина и истакна дека бил приморан ...

КИЕВ: Москва да се воздржи од изјави кои ѝ штетат на стабилизацијата во Украина

Телеграф - 28.02.2014

Во текстот се нагласува дека ова соопштение претставува одговор на изјавата на руското министерство за надворешни работи, кое вчера претходно го предупреди Западот да не ги менува еднострано ...

Јанукович: Украина да остане единствена и неподелена

Курир - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович на денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон негираше дека издал наредба да се пука врз демонстрантите.

Киев ја започна официјалната постапка за екстрадиција на Јанукович

Кајгана - 28.02.2014

Главното обвинителство на Украина ја започна официјалната процедура за екстрадиција на Виктор Јанукович, откако беше потврдена неговата местоположба на територијата на Русија, јави РИА Новости.

Украина започна постапка за барање екстрадиција на Јанукович

Сител - 28.02.2014

Украинското обвинителство покрена постапка за барање на екстрадиција на Виктор Јанукович од Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на генералното обвинителство на Украина.

САД: Русија да го почитува интегритетот на Украина

А1 On - 28.02.2014

САД денеска ја повикаа Русија да го почитува територијалниот интегритет на Украина, предупредувајќи оти каква било интервенција би била погрешна. - Интервенцијата би била голема грешка, изјави ...

УКРАИНА: Започната постапката за барање екстрадиција на Јанукович

Телеграф - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател, кој беше сменет од власт пред една недела, се наоѓа во Русија Украинското обвинителство покрена постапка за барање на екстрадиција на Виктор Јанукович од Русија, ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син

А1 On - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син

Алфа - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син за перење пари

Press24 - 28.02.2014

Како што соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во Женева, швајцарското Обвинителство започна со истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот ...

Киев бара Москва да се воздржи од изјави кои ја попречуваат стабилизацијата на Украина

Сител - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи синоќа ја повика Русија објективно да ја оценува состојбата во Украина и да се воздржи од изјави, кои го попречуваат процесот на политичка и економска ...

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

+инфо - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

Сител - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син

Сител - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Ако Јанукович е во Русија, Украина ќе бара негова екстрадиција

Телеграф - 28.02.2014

Украинското обвинителство почна истрага против Јанукович под обвинение за масовно убиство на цивили Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович доколку се потврди дека се ...

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

Република - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Следете ја ВО ЖИВО прес конференцијата на Виктор Јанукович

Бриф - 28.02.2014

Прес конференцијата на украинскиот претседател Виктор Јанукович е најавена за 14 часот. следете ја во живо на следниот линк: ...

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович ако тој е во Русија

Бриф - 28.02.2014

Украина ќе побара екстрадиција на сменетиот претседател Виктор Јанукович, доколку се потврди дека тој се наоѓа во Русија, соопшти денеска канцеларијата на украинскиот јавен обвинител.

Украина бара екстрадиција на Јанукович

Точка - 28.02.2014

Јавното обвинителство на Украина подготвува барање за екстрадиција на Виктор Јанукович, јави "УНИАН". Киев има намера да побара од Москва да го екстрадира соборениот лидер, во случај да биде ...

ПОРАКА: Јанукович на пресконференцијата зборувал руски, а не украински

Фактор - 28.02.2014

Повеќе од 100 новинари присуствувале на денешната пресконференција на разрешениот украински претседател Виктор Јанукович во рускиот град Ростов на Дон.

Јанукович: Власта во Украина е преземена од млади неофашисти

Тера - 28.02.2014

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович изјави дека власта во земјата е преземена од „млади националисти и неофашисти", кои претставуваат апсолутно малцинство меѓу граѓаните на земјата, ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович и неговиот син

Бриф - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Швајцарија започна истрага против Јанукович

Точка - 28.02.2014

Во Женева е покрената истрага против Виктор Јанукович и неговиот постар син Александар, пренесе "УНИАН". Двајцата се осомничени за перење пари. Претходно швајцарската Влада одлучи дека ако на ...

ВИДЕО: Јанукович прв пат во јавност по бегството од Киев, тврди дека е легитимен претседател

Либертас - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво појавување во јавност, откако ...

Македонците во Украина се безбедни , но криминалците не прашуваат за пасош!

Вечер Прес - 28.02.2014

Крим е, и ќе биде дел од Украина! Моментално е уште рано да се коментира, бидејќи ситуацијата во секое време се менува, се затегнува, треба да се чека разврската. Знаете, сешто може да се случи.

Украинското обвинителство ќе бара екстрадиција на Јанукович,во Русија се носи Закон за припојување кон Русија

Локално - 28.02.2014

Јавното обвинителство на Украина ќе побара Русија да го екстрадира Виктор Јанукович , ако се потврди информацијата дека тој престојува на територијата на Русија , соопшти Заводот на вашиот сајт , ...

САД не го признаваат Јанукович, го поддржуваат Јаценјук

Точка - 28.02.2014

Белата куќа повеќе не го прифаќа Виктор Јанукович како претседател на Украина, откако тој го доведе во прашање својот сопствен легитимност, бегајќи од Киев, пренесува "Обозревател", повикувајќи се на ...

Киев бара Москва да се воздржи од изјави кои ја попречуваат стабилизацијата на Украина

Бриф - 28.02.2014

Украинското Министерство за надворешни работи синоќа ја повика Русија објективно да ја оценува состојбата во Украина и да се воздржи од изјави, кои го попречуваат процесот на политичка и економска ...

Јанукович: Сѐ уште сум претседател

Република - 28.02.2014

Сменетиот шеф на украинската држава Виктор Јанукович се’ уште се смета себеси за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. „Се’ уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, ...

Швајцарија почна истрага против Јанукович и неговиот син

Република - 28.02.2014

Швајцарското Обвинителство започна истрага за перење пари против сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович и неговиот син Александар, соопшти денеска канцеларијата на Јавниот обвинител во ...

Украинскиот главен обвините нареди апсење на десет поранешни раководни лица

Бриф - 28.02.2014

Украинскиот главен обвинител нареди апсење на десет поранешни украински раководни лица. На листата за апсење има членови на поранешната влада на Виктор Јанукович и поранешни шефови на безбедносните ...

Јанукович: Јас сум легитимен претседател на Украина

Бриф - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

Извинете. ама бев кукавица!

Вечер Прес - 28.02.2014

Соборениот претседател на Украина, Виктор Јанукович изјави дека ќе се бори за Украина и против фашистите кои ја окупирале земјата. Тој и додаде дека не побегнал и му се извини на народот и борците ...

Јанукович: Се уште сум легален претседател на Украина

Тера - 28.02.2014

Виктор Јанукович и натаму се смета себе си за легален претседател на Украина и му порача на народот дека не им дозволувал на вооружените сили да се мешаат во актуелните внатрешнополитички збиднувања, ...

Јанукович: Профашистички сили ја узурпираа власта во Украина, ќе продолжам да се борам

Бриф - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович не денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да ...

Јанукович: Профашистички сили ја окупираа Украина

Република - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович одржува прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон.

ВО ЖИВО: Јанукович прв пат во јавност – вели дека „профашистички сили“ ја узурпирале власта во Украина

Либертас - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович не денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да ...

Јанукович: Морав да избегам за да не ме убијат, никогаш не сум наредил да се пука на народот

Бриф - 28.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво јавно обраќање откако беше симнат од ...

Јанукович избега во Русија и од таму им се извини на Украинците!

Фактор - 28.02.2014

Разрешениот украински претседател Виктор Јанукович се појави во јавност на пресконференција во рускиот град Ростов на Дон. Не е познато кога и како Јанукович успеал да се префрли од последната ...

Јанукович конечно се јавил од Русија: Украина е во рацете на фашисти, нема да се откажам од власта

Точка - 28.02.2014

Виктор Јанукович, кој во саботата бил отстранет од функцијата претседател на Украина, денес за прв пат се појавил во јавноста на конференција за новинари во Ростов во Русија.

Видео: Јанукович се јави – Профашистички сили ја узурпираа власта во Украина

МК News - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност. Јанукович не денешната прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон истакна дека „ќе продолжи да ...

Јанукович ќе одржи прес-конференција во Русија

Точка - 28.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, кој беше соборен од власт, ќе одржи прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон, денеска во 17 часот пренесе "Гласот на Русија".

Јанукович се извини на граѓаните на Украина . Имало обид да биде убиен

Локално - 28.02.2014

Отстранетиот претседател на Украина Виктор Јанукович денеска изјави дека власта во земјата е преземена од ” националистички профашистки младинци кои претставуваат апсолутно малцинство меѓу граѓаните ...

Јанукович жали за стореното, бара прошка и гаранција за своето семејство

Вечер Прес - 28.02.2014

Во текот на вчерашниот ден руските трупи ги заземаа двата аеродрома во Крим во Севастопољ и Симферопољ. Но, тие повторно се под контрола на украинската власт.

Демократска Украина?

Н.Македонија - 28.02.2014

Зошто не верувам дека сме сведоци на историски пресврт во Украина, по кој земјата одлучно ќе зачекори по демократска врвица? Приказната што деновиве се пласира е дека граѓаните на Украина стенкаа под ...

Јанукович се појави во јавност од рускиот град Ростов

Н.Македонија - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович денеска првпат од саботата се појави во јавност со прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон ИТАР-ТАСС вчера објави обраќање на Јанукович до ...

Јанукович: Ме чуди молчењето на Путин

Н.Македонија - 28.02.2014

Виктор Јанукович, кој во саботата беше отповикан од местото претседател на Украина, денеска по прв пат се појави во јавноста на конференција за новинари во Ростов-на-Дон во Русија, каде за кризата во ...

Украина ќе бара екстрадиција на Јанукович

Н.Македонија - 28.02.2014

Украинското обвинителство покрена постапка за барање на екстрадиција на Виктор Јанукович од Русија, јави ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на соопштение на генералното обвинителство на Украина На барање на ...

Јанукович: Не сум соборен од власт!

Н.Македонија - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина, пренесува МИА Тоа е негово прво појавување во ...

Украина доби нов премиер, на Крим врие

Н.Македонија - 28.02.2014

Во судирите меѓу проруските и прозападните демонстранти на Крим беа убиени две лица, а над 30 се ранети. Вашингтон ја предупреди Москва да се воздржи од каква било интервенција во соседната земја ...

Јанукович: Не сум соборен од власт, борбата за иднината на Украина продолжува

Lider - 28.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович изјави денеска дека не бил соборен од власт и вети продолжување на борбата за иднината на Украина. Тоа е негово прво појавување во јавност, откако ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

24 Вести - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Јанукович не успеал да уништи деликатни документи

Deutsche Welle - 27.02.2014

Во вилата на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, кој тој набрзина ја напуштил за да замине во бегство, пронајдени се илјадници документи кои содржат мошне непријатени податоци за него.

Jaнукович во Москва, но се` уште смета дека е легитимен претседател

Утрински - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи анонимен извор од федерацијата.

Руски медиуми: Јанукович утре ќе одржи прес конференција

24 Вести - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во кое ...

Jaнукович утре во русија ќе одржи прес - конференција

Телма - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во рускиот град Ростов на Дон ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Местото на одржување на прес-конференцијата дополнително ќе биде ...

Јанукович виден во Москва!

Телма - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

Канал5 - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, објави руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Вест - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Украинскиот оган го запали и Kрим

Дневник - 27.02.2014

Новата украинска влада ќе биде легитимна дури кога ќе добие одобрување од „Мајдан“. Ова вчера го изјави лидерот на „Баткившчина“ и еден од претендентите за премиерската фотелја, Арсениј Јацењук.

Украина - пејзаж по битка

Дневник - 27.02.2014

Дури и во овие времиња на продолжена неизвесност - Виктор Јанукович е во бегство, неговата партија забрзано ја менува страната, армијата е загубена во сопствената збунетост, а опозициските партии и ...

Се огласи Јанукович, се заоструваат односите Киев - Москва

Канал5 - 27.02.2014

Се огласи соборениот украински претседател. Во изјава што ја пренесоа руските агенции, Јанукович се уште тврди дека е легитимен претседател на Украина и нуди решение за смирување на екстремизмот во ...

Руски медиуми: Јанукович утре ќе одржи прес конференција

+инфо - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во кое ...

Jaнукович: Се уште се сметам за легитимен претседател на Украина

А1 On - 27.02.2014

Сменетиот шеф на украинската држава Виктор Јанукович се уште се смета себе си за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. Тој упати молба до руските власти да му ја гарантираат „личната ...

Jaнукович: Се уште се сметам за легитимен претседател на Украина

Економски - 27.02.2014

Сменетиот шеф на украинската држава Виктор Јанукович се уште се смета себе си за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. - Се уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, ...

Јанукович утре ќе излезе во јавност?

Телеграф - 27.02.2014

Не можам да останам нем на трагичните настани во мојата татковина. Сметам дека Спогодбата за надминување на кризата во Украина, што на 21 февруари 2014 година ја потпишавме јас и лидерите на ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Сител - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

Алфа - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

Сител - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

А1 On - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

ЕК: Легитимен претседател на Украина е оној што ќе го избере Парламентот

Сител - 27.02.2014

Украинската Врховна рада за нас е законодавна власт во земјата, а за легитимен шеф на државата ќе го признаеме оној што ќе биде избран од Парламентот, изјави на прес-конференција во Брисел ...

Јанукович утре ќе одржи прес-конференција во Русија ?!

Press24 - 27.02.2014

Според јавувањето на руските медиуми сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во ...

Москва не знае каде е Јанукович

А1 On - 27.02.2014

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков за руската агенција „Инерфакс“ изјави дека нема никакви информации за тоа дека отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, пренесе ...

(Киев) Јацењук: Добродојдовте во пеколот

А1 On - 27.02.2014

Тој за украински „BBC“ изјави дека новата влада ќе мора да направи екстремно непопуларни чекори, бидејќи претходната власт и поранешниот претседател Виктор Јанукович биле до таа мерка корумпирани, ...

Јанукович тврди дека и натаму е претседател

Р.С.Европа - 27.02.2014

Виктор Јанукович во денешната пишана порака до Укринците тврди дека сеуште е претседател на Украина, јавуваат руските медиуми. Јанукович вели дека тој е легитимно избран претседател на државата и оти ...

Кери: Слободните избори не водат секогаш кон вистинска демократија

Press24 - 27.02.2014

Слободните избори не се секогаш вовед во вистинска демократија, што се покажало во многу земји, а една од нив е и Украина изјави американскиот државен секретар Џон Кери.

Украинскиот печат прашува - Каде е Виктор Јанукович?

Inpress - 27.02.2014

Киев, 27. февруари 2014 (ИНПРЕС) Соборениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, во последните денови бил забележан во предградијата на неколку украински градови.

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

А1 On - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Јанукович не се предава: Сѐ уште сум претседател на Украина!

МКД - 27.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, за кој руските медиуми пишуваат дека го крие Кремљ, порачал дека сѐ уште е легитимен претседател, пренесува Раша тудеј .

Јанукович: Се уште се сметам за легитимен претседател

Курир - 27.02.2014

Сменетиот шеф на украинската држава Виктор Јанукович се уште се смета себе си за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. - Се уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, ...

Русија му гарантира лична безбедност на Јанукович

Press24 - 27.02.2014

Русија му гарантира безбедност на поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович, соопшти близок извор до врвот на руските власти. - Во врска со барањето на претседателот Јанукович да му се ...

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

А1 On - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

ЕК: Легитимен претседател на Украина е оној што ќе го избере Парламентот

А1 On - 27.02.2014

Украинската Врховна рада за нас е законодавна власт во земјата, а за легитимен шеф на државата ќе го признаеме оној што ќе биде избран од Парламентот, изјави на прес-конференција во Брисел ...

Прифатено барањето на Јанукович за осигурување безбедност во Русија

Макфакс - 27.02.2014

Прифатено е барањето на поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович да му биде обезбедена негова лична безбедност на територијата на Русија, пишуваат во четвртокот руските медиуми ...

Јанукович се крие на Халкидики?

Нетпрес - 27.02.2014

Украинскиот претседател Јанукович се наоѓа во Грција и се крие на планината Атос, тврдат неименувани странски извори за весникот Катимерини. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, дописникот ...

Кери: Слободните избори не водат секогаш кон вистинска демократија, пример е Украина

МКД - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјавил дека слободните избори не се неопходно вовед во вистинска демократија, што се покажало во многу земји, а една од нив е Украина, пренесува Ројтерс.

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

Кирилица - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Соборениот претседател на Украина бара заштита од Русија

Глас на Америка - 27.02.2014

Американскиот државен секретар ја предупреди Русија дека би било „тешка грешка“ да интервенира воено во Украина. Соборениот украински претседател Виктор Јанукович кажа дека се` уште се смета за шеф ...

Крим пред референдум за засилена автономија

Р.С.Европа - 27.02.2014

Во Киев избран нов премиер. Москва бара да се почитува договорот за решавање на кризата. Јанукович утре ќе се појави пред јавноста Парламентот во автономната Украинска Република Крим ја распуштија ...

Руски борбени авиони ја патролираат украинската граница

Глас на Америка - 27.02.2014

Руските новински агенции известија дека Москва му гарантирала на Јанукович лична безбедност „на руска територија“ Русија испрати борбени авиони за патролирање на нивната граница со Украина во ...

Јануковиќ не се откажува од функцијата претседател, кризата од Киев се пресели во Крим

Сител - 27.02.2014

По пет дена молк откако врховната рада го разреши од фунцкијата претседател на Украина се огласи Виктор Јанукович. Преку писмена порака во руските медиуми порача дека се уште е легитимен претседател ...

Јануковуч ќе одржи прес-конференција во Ростов на Дон во петок

Руска реч - 27.02.2014

Во Ростов на Дон ќе се одржи прес-конференција на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, пренесува РИА Новости. Се пренесува дека прес-конференцијата ќе започне во 17:00 часот по московско ...

Јанукович: Се уште сум легитимен претседател на Украина

Нова ТВ - 27.02.2014

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович се уште се смета себе си за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. - Се уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, ...

Русија му гарантира безбедност на Јанукович

Курир - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Јанукович е во Русија?

Курир - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

ФОТО Документите што Јанукович ги фрлил во езеро се сушат во неговата сауна

+инфо - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович?

Економски - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

РУСИЈА: Ќе му гарантираме лична безбедност на Јанукович

Телеграф - 27.02.2014

Јанукович денеска во писмена изјава, испратена до руските агенции, побара од официјална Москва да му гарантира лична безбедност и „да го заштити од екстремистите“ Русија се согласи да му гарантира ...

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

Сител - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Кери: Изборите не водат секогаш кон демократија

А1 On - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека слободните избори не се секогаш вовед во вистинска демократија, што се покажало во многу земји, а една од нив е и Украина.

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

Телеграф - 27.02.2014

Станува збор за повеќе од 20 илјади документи кои луѓето на Јанукович немале време да ги уништат пред неговото бегство Новинарите во луксузната вила на соборениот украински претседател Виктор ...

Прифатено барањето на Јанукович за осигурување безбедност во Русија

Кајгана - 27.02.2014

Прифатено е барањето на поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович да му биде обезбедена негова лична безбедност на територијата на Русија, пишуваат руските медиуми повикувајќи се на ...

ЕК: Легитимен претседател на Украина е оној што ќе го избере парламентот

Телеграф - 27.02.2014

Баи истакна дека потпишувањето на Договорот за асоцијација со Киев може да се случи веднаш штом законската влада ќе ја преземе власта Украинската Врховна рада за нас е законодавна власт во земјата, а ...

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

Алфа - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

ЕК: Легитимен претседател на Украина е оној што ќе го избере Парламентот

Алфа - 27.02.2014

Украинската Врховна рада за нас е законодавна власт во земјата, а за легитимен шеф на државата ќе го признаеме оној што ќе биде избран од Парламентот, изјави на прес-конференција во Брисел ...

Руски медиуми: Јанукович утре ќе одржи прес конференција

А1 On - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во кое ...

Јанукович утре ќе одржи прес конференција во Русија

Алфа - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во рускиот град Ростов на Дон ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во рускиот ...

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

+инфо - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Кери: Изборите не водат секогаш кон демократија

Телеграф - 27.02.2014

Американскиот државен секретар истакна дека во голем број земји по парламентарните избори нема реформи, но има корупција во големи размери Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека ...

Виктор Јанукович е во Москва

Телеграф - 27.02.2014

Според руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, Јанукович во вторникот, во текот на ноќта, пристигнал во Москва и бил виден во хотелот „Радисон ројал“ Виктор Јанукович, соборениот претседател ...

Москва: Јанукович не е кај нас!

Точка - 27.02.2014

Официјална Москва нема информации дека поранешниот украински претседател Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, изјавил Дмитриј Песков, портпарол на претседателот на Русија, Владимир Путин.

Јануковиќ утре ке и се обрати на јавноста

Република - 27.02.2014

Руските новински агенции известија дека соборениот украинскиот претседател Виктор Јанукович планира да одржи конференција утре во јужниот руски град Ростов-на Дон.

Русија распореди 150 000 војници на Украинската граница-велат дека тоа било само вежба

Локално - 27.02.2014

Русија стави 150 000 војници под борбена тревога во рамките на маневрите во близина на границата со Украина . Тоа е најхрабратеа акција на Русија по неколку дена на ” тропање со оружје ” по падот на ...

Кери: Изборите не водат секогаш кон демократија

Бриф - 27.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека слободните избори не се секогаш вовед во вистинска демократија, што се покажало во многу земји, а една од нив е и Украина.

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Република - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Виктор Јанукович се наоѓа во Русија

Бриф - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Јануковиќ ќе се обрати на украинската нација преку Русија

Локално - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во рускиот град Ростов на Дон ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Местото на одржување на прес-конференцијата дополнително ќе биде ...

Јанукович не се откажува од претседателската фотелја

Локално - 27.02.2014

Виктор Јанукович во денешната пишана порака до Укринците тврди дека сеуште е претседател на Украина, јавуваат руските медиуми. Јанукович вели дека тој е легитимно избран претседател на државата и оти ...

Јанукович проговори: „Уште сум претседател на Украина“

Фактор - 27.02.2014

Разрешениот украински претседател Виктор Јанукович, кој се наоѓа на непозната локација, со соопштение се обрати до украинската јавност, нагласувајќи дека сè уште се смета себе си за шеф на државата.

Јанукович утре ќе одржи прес конференција

Бриф - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во кое ...

Русија му гарантира безбедност на Јанукович

Вечер Прес - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

ЕК: Легитимен претседател на Украина е оној што ќе го избере Парламентот

Бриф - 27.02.2014

Украинската Врховна рада за нас е законодавна власт во земјата, а за легитимен шеф на државата ќе го признаеме оној што ќе биде избран од Парламентот, изјави на прес-конференција во Брисел ...

Јанукович утре ќе одржи прес конференција во Русија

Денешен - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович утре во Русија ќе има прес конференција, јавуваат руски медиуми. Претходно ИТАР-ТАСС објави обраќање на Јанукович до народот на Укрина во кое ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Денешен - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

Бриф - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Јанукович е во Русија?

Вечер Прес - 27.02.2014

Соборениот претседател на Украина Виктор Јанукович се наоѓа во Русија, соопшти руското електронско издание РосБизнисКонсалтинг, цитирајќи неименуван претприемач од федерацијата.

Прифатено барањето на Јанукович за осигурување безбедност во Русија

Тера - 27.02.2014

Прифатено е барањето на поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович да му биде обезбедена негова лична безбедност на територијата на Русија, пишуваат во четвртокот руските медиуми ...

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

МК News - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Јанукович: Се уште сум претседател на Украина!

Sky - 27.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, за кого рускиите медиуми пишуваат дека се крие во Кремљ, порача дека нема да се предаде и предупредува на внатрешен воен конфликт.

Кој е Олександр Турчинов?: Детали за привремениот украински претседател кои малкумина ги знаат...

Точка - 27.02.2014

Олександр Турчинов, привремениот претседател на Украина, изненадил многумина со детали од својата биографија. Олександр Турчинов, привремениот претседател на Украина, пред неколку години го напишал ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Бриф - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти.

Јанукович не се предава: Сѐ уште сум претседател на Украина!

Тера - 27.02.2014

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, за кој руските медиуми пишуваат дека го крие Кремљ, порачал дека сѐ уште е легитимен претседател, пренесува Раша тудеј.

Јанукович се крие во санаториум во Кремљ!

Точка - 27.02.2014

Една почитувана руска организација за вести изјави дека претседателот-бегалец на Украина, Јанукович, се крие во санаториум во Кремљ, на излезот од Москва.

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович?

Н.Македонија - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Јанукович: Се уште сум претседател на Украина!

Н.Македонија - 27.02.2014

Виктор Јанукович денеска се обрати до својот народ во Украина, истакнувајќи дека се уште се смета себе си за легален претседател на Украина, пренесува руската агенција Итар-Тас с -Јас Виктор ...

Русија ќе му гарантира лична безбедност на Јанукович

Н.Македонија - 27.02.2014

Русија се согласи да му гарантира лична безбедност на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти анонимен извор од врвот на руските власти - Во врска со барањето на претседателот ...

Путин го крие Јанукович во Москва?

Н.Македонија - 27.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович ја премина границата и се наоѓа во Москва, тврди руската новинска агенција РБК, повикувајќи се на неименуван водечки руски бизнисмен РБК јавува дека ...

Што кријат 20.000 документи од вилата на Јанукович?

Lider - 27.02.2014

Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне непријатни податоци, како што се ...

Јанукович: Се уште се сметам за легитимен претседател на Украина

Lider - 27.02.2014

Сменетиот шеф на украинската држава Виктор Јанукович се уште се смета себе си за легитимен претседател на Украина, јави ИТАР-ТАСС. - Се уште се сметам за легитимен претседател на украинската држава, ...

Што кријат документите пронајдени во вилата на Јанукович

Идивиди - 27.02.2014

/ Париз, 27 февруари 2014 (МИА) - Откако сменетиот претседател на Украина, Виктор Јанукович ја напушти својата вила, новинарите во луксузниот објект пронајдоа илјадници документи, меѓу кои и мошне ...

Москва не знае каде се наоѓа Виктор Јанукович

Канал5 - 26.02.2014

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Димитриј Песков изјави дека нема информации дека избеганиот поранешен украински претседател Виктор Јанукович е во Русија.

Воена вежба: руската војска во борбена готовност

Deutsche Welle - 26.02.2014

Рускиот претседател Путин нареди проверка на борбената готовност на армијата во западниот дел. Министрите за надворешни работи на САД и Британија истакнаа- Украина не е бојно поле за пресметка меѓу ...

Средба Кери-Хејг: Украина не е бојно поле за пресметка меѓу Западот и Истокот

24 Вести - 26.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг оценија дека Украина не е и не треба да биде бојно поле на кое ќе се судрат Западот и Истокот, ...

Народни милиции патролираат низ Kрим

Дневник - 26.02.2014

Украинскиот парламент вчера не успеа како што беше предвидено да формира нова влада, но затоа пак гласаше на претседателот Виктор Јанукович, кој е на непозната локација, да му се суди за „сериозен ...

Ќе имаше ли диктатор ако не беше веце-шолјата

Дневник - 26.02.2014

Kога пред девет години по Портокаловата револуција во Украина се појави Виктор Јушченко со својот скарфејс-изглед и стана нов претседател на земјата, цела Европа застана на нозе.

Кери: Украина не е битка на Западот против Истокот

Телеграф - 26.02.2014

Американскиот државен секретар и британскиот министер за надворешни работи повикаа на намалување на тензиите во Украина Американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни ...

Украина сака да го прати Јанукович во Хаг

МРТ - 26.02.2014

Украинскиот парламент усвои резолуција со која бара досегашниот претседател на државата поради тешките злосторства да одговара пред судот во Хаг. Изборот на нов премиер е одложен за в четврток.

Извршен претрес во канцеларии на Виктор Јанукович и Националната банка на Украина

А1 On - 26.02.2014

Претреси се извршени денеска во канцеларии на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка, како дел од започнатата истрага против соборениот претседател за наводно ...

Извршен претрес во канцеларии на Виктор Јанукович и Националната банка на Украина

+инфо - 26.02.2014

Претреси се извршени денеска во канцеларии на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка, како дел од започнатата истрага против соборениот претседател за наводно ...

Украина - Москва нема обврски за парична помош

Р.С.Европа - 26.02.2014

Официјални руски претставници изјавија дека Москва нема обврски да даде пари за натамошна исплата на 15 те милијарди долари за Украина што беше договорено со претходниот претседател Виктор ...

Новата украинска влада ќе се престави на Маидан

Р.С.Европа - 26.02.2014

Претставниците на демонстрантите кои го урнаа од власт претседателот Виктор Јанукович и лидерите на главните политички партии во Украина се согласија членовите на новата влада на национално единство ...

САД и Британија сметаат дека Украина не е воено поле за Истокот и Западот

Макфакс - 26.02.2014

- Соединетите Американски Држави и Британија и изразиле поддршка на Украина поради политичките пресврти во земјата нагласувајќи дека врз земјата не смее да се гледа како на воено поле меѓу Истокот и ...

Составот на новата украинска Влада ќе биде објавен во 19 часот

Нетпрес - 26.02.2014

Составот на новата Влада на Украина ќе биде објавен во 19 часот вечерва, на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, пренесе „АФП“, повикувајќи се на пратеникот од партијата „Удар“ Валери Пацкан.

САД и Велика Британија: Украина не е бојно поле за Исток и Запад

А1 On - 26.02.2014

САД и Велика Британија изразија поддршка за Украина, поради политичките случувања во државата, нагласувајќи дека таа не смее да се гледа како бојно поле помеѓу Исток и Запад.

УКРАИНА: Претресени канцелариите на Виктор Јанукович

Телеграф - 26.02.2014

Почната истрага против соборениот претседател за наводно убиство со предумисла Извршени се претреси во канцеларии на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка, ...

Кери: Кризата во Украина не смее да ги спротистави Русија и САД

Макфакс - 26.02.2014

Кризата во Украина не би смеела да ги спротистави САД и Русија, изјави во вторникот американскиот државен секретар Џон Кери, во ситуација во којашто Вашингтон ги поддржува досегашните опозициски сили ...

Средба Кери-Хејг: Украина не е бојно поле за пресметка меѓу Западот и Истокот

Сител - 26.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг оценија дека Украина не е и не треба да биде бојно поле на кое ќе се судрат Западот и Истокот, ...

Крим: „Русијо спаси не!“

МРТ - 26.02.2014

„Русијо спаси не“ е повикот што се слуша од Крим. Додека во Киев ситуацијата се смирува, на југ протести против „бандитите што се обидуваат да состават нова влада“.

Тензиите растат меѓу про-руските и про-западни демонстранти во Украина

Глас на Америка - 26.02.2014

Има загриженост дека нацијата од 46 милиони луѓе може да се соочи со поделба исток-запад Про-руски демонстранти и оние кои ги поддржуваат про-западните привремени лидери се спротивставија меѓусебно ...

Извршен претрес во канцеларии на Виктор Јанукович и Националната банка на Украина

Сител - 26.02.2014

Претреси се извршени денеска во канцеларии на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка, како дел од започнатата истрага против соборениот претседател за наводно ...

Украинските политичари и сиот тој луксуз, раскош и кич

Таратур - 26.02.2014

Јанукович не е единствениот украински политичар кој живееше во луксуз и на „висока нога“. Фотографиите од резиденциите на Јуриј Иванушченко и Виктор Пшонка ја покажаа опасната конкуренција на ...

Ваков кич се уште не сте виделе! (фото)

ЗаЗабава - 26.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ ги шокираше граѓаните на својата земја и остатокот од светот со луксузот кој беше пронајден во неговата напуштена резиденција.

Претресени канцелариите на Виктор Јанукович

Press24 - 26.02.2014

Како што соопшти Јавното обвинителство, денеска е извршен претрес во канцеларите на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка.

Русија: Украински екстремисти поттикнуваат верски тензии

Сител - 26.02.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека украинските екстремисти „наметнуваат своја волја“ и поттикнуваат верски тензии по разрешувањето на претседателот Виктор Јанукович, со ...

РУСИЈА: Украински екстремисти поттикнуваат верски тензии

Телеграф - 26.02.2014

Министерството предупредува дека тензиите можат да предизвикаат уште поголеми поделби во украинското општество Украинските екстремисти „наметнуваат своја волја“ и поттикнуваат верски тензии по ...

Аваков: Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата

А1 On - 26.02.2014

Виктор Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата, изјави вршителот на должност министер за внатрешни работи Арсен Аваков. Тој побарал од полицијата да не провоцира конфликти ...

Олигарсите што го оставија Јанукович да падне

Оff.net - 26.02.2014

Во последните денови од немирите во Киев, украинската опозиција е свесна дека кризата ќе се реши само со помош на парламентарците кои цело тоа време го поддржуваа Јанукович.

НАТО е за територијална целост на Украина

Макфакс - 26.02.2014

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО го поддржаа во средата суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, во периодот кога по отстранувањето на претседателот Виктор Јанукович и ...

Меѓународна потерница за Јанукович - на Мајдан претставена привремената влада

Нова ТВ - 26.02.2014

Новата привремена украинска влада, денеска се претстави пред главниот камп Мајдан во Киев, откако минатата недела беше сменет од претседателското место, Виктор Јанукович.

Извршен претрес во канцелариите на Јанукович

Курир - 26.02.2014

Претреси се извршени денеска во канцеларии на Виктор Јанукович и други институции во Украина, меѓу кои и Националната банка, како дел од започнатата истрага против соборениот претседател за наводно ...

Русија: Украински екстремисти поттикнуваат верски тензии

А1 On - 26.02.2014

Руското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека украинските екстремисти „наметнуваат своја волја“ и поттикнуваат верски тензии по разрешувањето на претседателот Виктор Јанукович, со ...

Аваков: Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата

Сител - 26.02.2014

Виктор Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата, изјави вршителот на должност министер за внатрешни работи Арсен Аваков. Тој побарал од полицијата да не провоцира конфликти ...

Аваков: Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата

+инфо - 26.02.2014

Виктор Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата, изјави вршителот на должност министер за внатрешни работи Арсен Аваков. Тој побарал од полицијата да не провоцира конфликти ...

Јанукович нема да биде уапсен за да не се дестабилизира ситуацијата

Press24 - 26.02.2014

Јанукович нема да биде уапсен во Крим се со цел да не се влошува ситуацијата, изјави денеска вршителот на должност министер за внатрешни работи Арсен Аваков.

Судири во Крим меѓу про- и анти-руски групи (ВИДЕО)

Телеграф - 26.02.2014

Во меѓувреме, вршителот на должност министер за внатрешни работи, Арсен Аваков, изјави дека Виктор Јанукович не е уапсен во Крим за да не се дестабилизира ситуацијата Шишиња, камења и знамиња се веат ...

НАТО е за територијална целост на Украина

Кајгана - 26.02.2014

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО го поддржаа суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, во периодот кога по отстранувањето на претседателот Виктор Јанукович и чекорите што ...

Распишана меѓународна потерница за Јанукович, Путин нареди тест за борбена готовност

Република - 26.02.2014

Распишана е меѓународна потерница за поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, соопшти државниот тужител Олег Махницки. Претходно, за Јанукович беше издадена наредба за апсење поради ...

Украина не е бојно поле за пресметка меѓу Западот и Истокот

Денешен - 26.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг оценија дека Украина не е и не треба да биде бојно поле на кое ќе се судрат Западот и Истокот, ...

Составот на новата украинска Влада ќе биде објавен во 19 часот

Точка - 26.02.2014

Составот на новата Влада на Украина ќе биде објавен во 19 часот вечерва, на плоштадот "Независност" во центарот на Киев, пренесе "АФП", повикувајќи се на пратеникот од партијата "Удар" Валери Пацкан.

САД и Британија сметаат дека Украина не е воено поле за Истокот и Западот

Тера - 26.02.2014

- Соединетите Американски Држави и Британија и изразиле поддршка на Украина поради политичките пресврти во земјата нагласувајќи дека врз земјата не смее да се гледа како на воено поле меѓу Истокот и ...

Русија ја запира чешмата-нема обврски за парична помош кон Украина

Локално - 26.02.2014

Официјални руски претставници изјавија дека Москва нема обврски да даде пари за натамошна исплата на 15 те милијарди долари за Украина што беше договорено со претходниот претседател Виктор ...

Средба Кери-Хејг: Украина не е бојно поле за пресметка меѓу Западот и Истокот

Бриф - 26.02.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери и британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг оценија дека Украина не е и не треба да биде бојно поле на кое ќе се судрат Западот и Истокот, ...

Русите влегуваат воено во Украина – за десет дена!

МК News - 26.02.2014

Според експертите од САД, како и советникот на Кремљ – Илирионов, следната фаза на украинската криза е воен ангажман на Русија, и тоа пред се превземањето на полуостровот Крим во кој од далечната ...

Составот на новата украинска Влада ќе биде објавен во 19 часот

Тера - 26.02.2014

Составот на новата Влада на Украина ќе биде објавен во 19 часот вечерва, на плоштадот „Независност" во центарот на Киев, пренесе „АФП", повикувајќи се на пратеникот од партијата „Удар" Валери Пацкан.

Русија нема обврска да даде кредит

Денар - 26.02.2014

Русија нема правна обврска да ја исплати наредната транша од кредитот за Украина, кој е договорен со отповиканиот претседател Виктор Јанукович, предупредува Сторчак.

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

Утрински - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

За САД Јанукович повеќе не е претседател на Украина

Телма - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

САД: Јанукович веќе не раководи со Украина

24 Вести - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Во четврток нов обид за формирање Влада на Украина

24 Вести - 25.02.2014

Во четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

Јанукович ќе го апсат за масовни убиства

Дневник - 25.02.2014

Вршителот на должноста министер за полиција на Украина, Арсен Аваков, издал налог за апсење на сменетиот претседател Виктор Јанукович, кој е осомничен за масовни убиства за време на протестите во ...

Украина меѓу чеканот и наковалната

Deutsche Welle - 25.02.2014

Во Украина веќе постои привремен претседател, а сега парламентот треба да именува и нов премиер. Оваа задача не е лесна, зашто земјата на која ѝ се заканува државен банкрот, е подложна на уцени.

Во Украина почнува кампањата за претседателските избори

Канал5 - 25.02.2014

Вториот човек на американскиот Стејт департмент Вилијам Барнс се очекува денеска во Украина да им даде поддршка на новите украински власти. Барнс ќе се сретне и со претседателот на парламентот ...

Наредба за апсење на Јанукович, немирно на Крим

Телма - 25.02.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина издаде налог за апсење на поранешниот претседател, Виктор Јанукувич, кој, како што наведуваат е во бегство.

Украинскиот амбасадор во скопје се изјасни за новата власт во Киев

Телма - 25.02.2014

Украинскиот народ плати многу висока цена, но победи праведно. Украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук вели дека протестите и симнувањето на владата на Виктор Јанукович го спровеле ...

Утре во Украинската амбасада во Скопје ќе биде отворена книга на жалост

24 Вести - 25.02.2014

Утре во Украинската амбасада во Скопје ќе биде отворена книга на жалост за над 80 жртви во немирите кои доведоа до смена на претседателот Виктор Јануковиќ и преземање на власта од прозападно ...

ФОТО: Палатата на украинскиот државен обвинител - раскош и кич

Утрински - 25.02.2014

Откако светот го виде луксузот во кој живееше поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, фотографиите посведочија дека добро живееле и многу други функционери, во чии резиденции влеглoa ...

Страв од сепаратизам на русите - jанукович се бара за „масовни убиства“

Телма - 25.02.2014

Привремениот претседател на Украина, Олександар Турчинов предупреди денеска дека државата се соочува со опасност од сепаратизам, по соборувањето од власт на претседателот Виктор Јанукович.

Украина сака да го прати Јанукович во Хаг

Deutsche Welle - 25.02.2014

Украинскиот парламент усвои резолуција со која бара досегашниот претседател на државата поради тешките злосторства да одговара пред судот во Хаг. Изборот на нов премиер е одложен за в четврток.

Украинската рада бара во хаг да му се суди на Јанукович

Телма - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

Киев сака да го прати Јанукович во Хаг

Утрински - 25.02.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович според желбата на украинскиот парламент во Киев треба да биде изведен пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Новата власт во Украина ги менува клучните луѓе на Јанукович

МРТ - 25.02.2014

Се менуваат шефовите на челните позици во Украина по падот на претседателот Виктор Јанукович. Степан Кубиев го замени првиот човек на Централната Банка, Ихор Соркин којшто се повлече од функцијата ...

Виктор Јануковиќ се наоѓа во руската поморска база во Севастопол

Нова ТВ - 25.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека претседателот Виктор Јануковиќ, кого го разреши парламентот и против кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно апсење, се наоѓа во руската поморска ...

Ѕирнете во луксузниот живот на украинските моќници

Кајгана - 25.02.2014

Откако украинскиот претседател Виктор Јанукович го напушти Киев, освен насилство и многубројни жртви, зад себе остави и огромно богатство кое денес сведочи за неговиот луксузен стил на живеење.

Во четврток нов обид за формирање Влада на Украина

Сител - 25.02.2014

Во четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

В четврток нов обид за формирање Влада на Украина

А1 On - 25.02.2014

В четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

Јанукович пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг

Р.С.Европа - 25.02.2014

Украинскиот парламент гласаше отстранетиот претседател Виктор Јанукович и неговите помошници да бидат изнесени пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг за сериозни кривични дела.

Украинскиот парламент изгласал Јанукович да го пратат на судење во Хаг за злосторства против човештвото

МКД - 25.02.2014

Украинскиот парламент (Врховна рада) изгласал на претседателот Јанукович да му се суди во Меѓународниот кривичен суд во Хаг за наводни сериозни кривични дела.

Кличко кандидат за претседател на Украина, Крим ново жариште на немири (ВИДЕО)

МКД - 25.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозиција, поранешниот светски боксерски шампион Виталиј Кличко, објавил дека ќе учествува во трката за нов претседател на Украина, јавува Франс прес.

Новиот украински премиер ќе се знае в четврток

МРТ - 25.02.2014

Украинскиот парламент денеска нема да ги именува новиот премиер и преодната Влада, седницата е презакажана за в четврток. Гласањето за Владата на национално единство ќе биде по два дена затоа што се ...

Шефицата за надворешна политика на ЕУ ветува поддршка за Украина

Глас на Америка - 25.02.2014

Американскиот заменик државен секретар Вилијам Брнс во вторник ќе се сретне со вршителот на должност претседател на Украина. Шефицата за надворешна политика на Европската унија ветува силна ...

Украинскиот амбасадор во Македонија: Народот победи во Украина

+инфо - 25.02.2014

Народот, и тоа праведно, победи во Украина. Но, додека тоа го постигнавме, Украинците платија многу голема цена. Иако многумина посакуваат мојата татковина да се подели, тоа нема да се случи.

Украинскиот амбасадор во РМ: Во мојата земја победи народот

Нова ТВ - 25.02.2014

Според украинскиот амбасадор во Македонија, Јуриј Гончарук, народот е тој кој победил по смртоносните протести кои започнаа во ноември минатата година а завршија со договор помеѓу поранешниот ...

Јуриј Гончарук, украински амбасадор: Во Украина победи народот

МКД - 25.02.2014

Народот победи, ова е голема и праведна победа на украинскиот народ, изјави денеска Јуриј Гончарук, украинскиот амбасадор во Македонија по последните настани во неговата земја.

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

Алфа - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Украинскиот Парламент бара МКС да му суди на Јанукович за злосторства против човештвото

Сител - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

Украинскиот Парламент бара МКС да му суди на Јанукович за злосторства против човештвото

А1 On - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

Милионски возен парк на синот на протераниот украински претседател

Automedia - 25.02.2014

Украинските активисти пронашле 20 луксузни возила во магацин во близина на Киев. Се претпоставува дека тие му припаѓаат на синот на екс претседателот Виктор Јанукович.

Oлександар Турчинов предупредува на опасноста од сепаратизам

А1 On - 25.02.2014

Привременот претседател на Украина, Oлександар Турчинов денеска изјави дека земјата се соочува со опасноста од сеператизам, по разрешувањето на досегашниот шеф на државата Виктор Јанукович.

УКРАИНА: Парламентот бара МКС да му суди на Јанукович

Телеграф - 25.02.2014

Во документот се посочува дека Јанукович и другите лица се одговорни за смртта на над 100 граѓани од Украина и други земји. Според Врховната рада, во протестите биле повредени приближно 2.000 лица ...

Oлександар Турчинов предупредува на опасноста од сепаратизам

Алфа - 25.02.2014

Привремениот претседател на Украина, Oлександар Турчинов денеска изјави дека земјата се соочува со опасноста од сеператизам, по разрешувањето на досегашниот шеф на државата Виктор Јанукович.

САД: Јанукович повеќе не е активен лидер на Украина

Press24 - 25.02.2014

Како што соопштуваат од Белата куќа се уште не е познато местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович а тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

+инфо - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Oлександар Турчинов предупредува на опасноста од сепаратизам

Телеграф - 25.02.2014

Предупредувањето на привремениот претседател доаѓа по информациите од источните и од јужните делови на земјата дека се одржани демонстрации против новите власти, промените и соборувањето на Јанукович ...

ВИДЕО: Симната советската ѕвезда од украинскиот парламент

Сител - 25.02.2014

Претставници на украинската опозиција денес заедно со демонстрантите пратиле остра порака до Русија, отстранувајќи го советскиот симбол од украинскиот парламент.

ВИДЕО: Симната советската ѕвезда од парламентот во Киев

А1 On - 25.02.2014

Златната ѕвезда, симбол на поранешниот Советски Сојуз, денеска беше отстранета од кровот на украинскиот парламент. Ѕвездата ја отстраниле демонстрантите, а тој чин денеска го најавил лидерот на ...

Иларионов: Путин за десет дена со војска влегува во Украина!

Курир - 25.02.2014

Околу 10.000 луѓе демонстрираа денеска на Крим, во градот Севастопол, извикувајќи дека фашисти дошле на власт во Киев, и го сменија градоначалникот кој е претходно поставен од Киев, а власта ја ...

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

А1 On - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

САД: Виктор Јанукович повеќе не е на чело на Украина

Телеграф - 25.02.2014

Според портопаролот на Белата куќа, Вашингтон смета дека зближувањето на Украина со Европа не му противречи на развојот на нејзините односи со Русија Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател ...

Медиумите: Јанукович се крие во поморската база во Севастопољ

Кајгана - 25.02.2014

Украинските медиуми известуваат дека претседателот Виктор Јанукович, за кого е издаден налог за апсење за масовни убиства, се наоѓа во украински приморски град Севастопољ, каде е лоцирана руската ...

В четврток нов обид за формирање Влада на Украина

+инфо - 25.02.2014

В четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

САД: Јанукович не е активен лидер на Украина

Курир - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Украинскиот парламент изгласа нов гувернер на Централната банка

Р.С.Европа - 25.02.2014

Украинскиот парламент го изгласа 51-годишниот пратеник Степан Кубив, кој има банкарско искуство, за нов гувернер на Централната банка. Тој вети дека ќе донесе транспарентност во работењето на банката.

Американскиот заменик државен секретар Барнс во посета на Киев

Р.С.Европа - 25.02.2014

Се очекува високи американски и британски дипломати да го посетат Киев и да им понудат поддршка на новите украински власти. Стејт департментот соопшти дека американскиот заменик државен секретар ...

САД - Јанукович не е активен лидер на Украина

Р.С.Европа - 25.02.2014

САД соопштија дека Виктор Јанукович не е активен лидер на Украина, но Белата куќа не прогласи никого како легитимен лидер на земјата. Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, изјави дека ...

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

Сител - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Црниот биланс во Украина: 82 мртви, 699 повредени

Нетпрес - 25.02.2014

Крвавите судири во украинска престолнина земаа 82 животи. Во пресметките меѓу полицијата и демонстрантите со повреди се здобиле 699 лица, од кои 463 се хоспитализирани.

Јанукович e во руска поморска база во Севастопол?

Алфа - 25.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска ...

САД: Јанукович веќе не раководи со Украина

Таратур - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Јанукович сакал насилно да ги задуши протестите во Украина

Нетпрес - 25.02.2014

Пред отстранувањето од власт украинскиот претседател Виктор Јанукович планирал да испрати илјадници полицајци и војници за задушување на протестите во Украина, пренесоа локалните медиуми повикувајќи ...

Во четврток нов обид за формирање Влада на Украина

Економски - 25.02.2014

Во четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

Јанукович планирал оклопни возила и снајпери против демонстрантите

Нова ТВ - 25.02.2014

Сега веќе поранешниот претседател на Украина Виктор Јануковиќ планирал да употреби илјадници полицајци за да ги растера демонстрантите, покажува документ објавен на интернет.

Украина добива преодна влада

Нетпрес - 25.02.2014

Украинскиот парламент денеска би требало да именува премиер и преодна влада додека земјите од Западот ја разгледуваат помошта на Украина која е на раб на банкрот.

Јанукович во тајност живее со љубовницата?

А1 On - 25.02.2014

Отповиканиот украински претседател Виктор Јанукович, кој се уште е во брак, веќе со години ја крие својата врска со 39-годишната Љубов Полежај, која што потекнува од неговиот роден град Јенакијев.

Луксузот и раскошот во кој уживаа украинските моќници

ЗаЗабава - 25.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович во текот на викендот побегна од Киев, оставајќи зад себе богатство и раскош во кој со години уживал. Со оглед на тоа дека нема полиција и обезбедување, ...

Медиуми: Јанукович се крие во поморската база во Севастопољ

Макфакс - 25.02.2014

Украинските медиуми известуваат дека претседателот Виктор Јанукович, за кого е издаден налог за апсење за масовни убиства, се наоѓа во украински приморски град Севастопољ, каде е лоцирана руската ...

Украина: Одложено формирањето на владата

Нетпрес - 25.02.2014

Украинскиот парламент, кој денеска би требало да именува премиер и преодна влада, ја поместил седницата за в четврток за да може да се добие повеќе време за консултации.

В четврток украинска влада на национално единство

Р.С.Европа - 25.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександр Турчинов побара парламентот в четврток, а не денеска да гласа за формирање влада на национално единство.

За Вашингтон Јанукович го загубил легитимитетот

Либертас - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „активно не раководи со земјата“, соопшти Белата куќа. Портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни, изјави дека ...

Украина ја зафати бран на нови функционери по падот на Јанукович

Локално - 25.02.2014

Се менуваат шефовите на челните позици во Украина. Степан Кубиев го замени првиот човек на Централната Банка, Ихор Соркин кој се повлече од функцијата Гувернер откако Виктор Јанукович беше соборен од ...

Украина добива преодна влада

Точка - 25.02.2014

Украинскиот парламент денеска би требало да именува премиер и преодна влада додека земјите од Западот ја разгледуваат помошта на Украина која е на раб на банкрот.

Документите откриваат дека Јанукович планирал поостар напад врз демонстрантите

Точка - 25.02.2014

Пред да биде отфрлен украинскиот претседател Виктор Јанукович, тој планирал да употреби илјада полицајци за да ги уништи протестите кои на крајот го уништија него, покажува документ објавен на ...

Украина под притисок – Путин се заканува дека ќе испрати војска?

Фактор - 25.02.2014

Неколку дена по разрешувањето на претседателот Виктор Јанукович, Украина и натаму оди по работ на бездна. Загриженоста расте поради зголемените сепаратистички планови, кои се појавуваат во деловите ...

Русите влегуваат воено во Украина - за десет дена!

Вечер Прес - 25.02.2014

Според експертите од САД, како и советникот на Кремљ - Илирионов, следната фаза на украинската криза е воен ангажман на Русија, и тоа пред се превземањето на полуостровот Крим во кој од далечната ...

Ексшефот на кабинетот на Јанукович застрелан!

Вечер Прес - 25.02.2014

Москал, член на партијата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко, изјави дека го објавува овој документ со цел да изврши притисок врз новата украинска власт да го изведат Јанукович пред суд.

(ВИДЕО)Кличко ќе се кандидира за претседател,на Крим врие!

Локално - 25.02.2014

Поранешниот светски боксерски шампион Виталиј Кличко, објавил дека ќе учествува во трката за нов претседател на Украина, јавува Франс прес. САД испратиле порака дека повеќе не го сметаат Виктор ...

Во четврток нов обид за формирање Влада на Украина

Бриф - 25.02.2014

Во четврток треба да биде формирано ново владино мнозинство во Врховната рада и да биде составена нова Влада на Украина, соопшти претседателот на украинскиот Парламент и в.д.

Украинскиот Парламент бара МКС да му суди на Јанукович

Република - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

(DW)Украина сака да го прати Јанукович во Хаг

Локално - 25.02.2014

Украинскиот парламент усвои резолуција со која бара досегашниот претседател на државата поради тешките злосторства да одговара пред судот во Хаг. Изборот на нов премиер е одложен за в четврток.

Ештон вети пари за Украина

Локално - 25.02.2014

Шефицата за надворешна политика на Европската унија ветува силна меѓународна поддршка за Украина додека државата работи на формирање нова влада по соборувањето на претседателот Виктор Јанукович.

САД: Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

Бриф - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

КРВАВ ПЛАН: Еве што планирал Јанукович за да ги запре протестите

Sky - 25.02.2014

Висок украински функционер и близок соработник на претседателот Виктор Јанукович, кого парламентот го отповика и не се знае каде се наоѓа по обвиненијата за убиства на демонстранти, планирал уште ...

Москва: Привремената влада во Киев за Русија не е легитимна власт

Денешен - 25.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев,затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

Украинскиот Парламент бара МКС да му суди на Јанукович за злосторства против човештвото

Бриф - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

Oлександар Турчинов предупредува на опасноста од сепаратизам

Бриф - 25.02.2014

Привременот претседател на Украина, Oлександар Турчинов денеска изјави дека земјата се соочува со опасноста од сеператизам, по разрешувањето на досегашниот шеф на државата Виктор Јанукович.

Путин се заканува дека ќе испрати војска?

Локално - 25.02.2014

Неколку дена по разрешувањето на претседателот Виктор Јанукович, Украина и натаму оди по работ на бездна. Загриженоста расте поради зголемените сепаратистички планови, кои се појавуваат во деловите ...

Провокација и порака до Русите: Украинците ја отстраниле советската ѕвезда од парламентот

Точка - 25.02.2014

Претставници на украинската опозиција денес заедно со демонстрантите пратиле остра порака до Русија, отстранувајќи го советскиот симбол од украинскиот парламент.

Јанукович сакал насилно да ги задуши протестите во Украина

Точка - 25.02.2014

Пред отстранувањето од власт украинскиот претседател Виктор Јанукович планирал да испрати илјадници полицајци и војници за задушување на протестите во Украина, пренесоа локалните медиуми повикувајќи ...

Украинскиот Парламент бара Меѓународниот кривичен суд да му суди на Јанукович

Либертас - 25.02.2014

Врховната рада на Украина денеска во прво читење го одобри документот со кој се бара од Меѓународниот кривичен суд да започне постапка против поранешниот претседател Виктор Јанукович и други ...

Црниот биланс во Украина: 82 мртви, 699 повредени

Точка - 25.02.2014

Крвавите судири во украинска престолнина земаа 82 животи. Во пресметките меѓу полицијата и демонстрантите со повреди се здобиле 699 лица, од кои 463 се хоспитализирани.

Мислите дека Јанукович добро живеел? Погледнете ја само палатата на државниот обвинител

Точка - 25.02.2014

Целиот свет виде во каков луксуз живее Виктор Јанукович, кога неговиот имот остана напуштен откако тој побегна од Киев. Сепак, покрај поранешниот претседател на Украина, добро живееле и многу ...

Украина: Одложено формирањето на владата

Точка - 25.02.2014

Украинскиот парламент, кој денеска би требало да именува премиер и преодна влада, ја поместил седницата за во четврток за да може да се добие повеќе време за консултации.

Медиуми: Јанукович се крие во поморската база во Севастопољ

Тера - 25.02.2014

Украинските медиуми известуваат дека претседателот Виктор Јанукович, за кого е издаден налог за апсење за масовни убиства, се наоѓа во украински приморски град Севастопољ, каде е лоцирана руската ...

Украина: Одложено формирањето на владата

Тера - 25.02.2014

Украинскиот парламент, кој денеска би требало да именува премиер и преодна влада, ја поместил седницата за в четврток за да може да се добие повеќе време за консултации.

Олександар Турчинов предупредува на опасноста од сепаратизам

Н.Македонија - 25.02.2014

Привременот претседател на Украина, Олександар Турчинов денеска изјави дека земјата се соочува со опасноста од сеператизам, по разрешувањето на досегашниот шеф на државата Виктор Јанукович Зборувајќи ...

На Јанукович ќе му се суди во Хаг?

Н.Македонија - 25.02.2014

Украинскиот парламент изгласа одлука според која се бара на сменетиот претседател Виктор Јанукович, да му се суди пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг Врховната работа, која ја контролираат ...

Јанукович не раководи со Украина, тврдат од Белата куќа

Lider - 25.02.2014

Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Виктор Јанукович повеќе не раководи со Украина

Идивиди - 25.02.2014

/ Вашингтон, 25 февруари 2014 (МИА) - Местото на кое се наоѓа украинскиот претседател Виктор Јанукович засега не е потврдено и тој „не раководи активно со земјата“, соопшти синоќа Белата куќа.

Москва ја обвини украинската опозиција дека го изигра договореното

Телма - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Објавен почеток на предизборната кампања во Украина

24 Вести - 24.02.2014

Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на предизборната кампања, изјави денеска претседателот на Парламентот, Олександер Турчинов, кој времено ја презеде и должноста шеф на ...

Ештон во Киев на разговори со Тимошенко и Кличко

Утрински - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, повторно пристигна во Киев, каде ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и Виталиј ...

Привремената влада во Киев за Русија не е легитимна власт, порачува Москва

24 Вести - 24.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев, затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

Вториот човек на американскиот Стејт департмент утре во Украина

24 Вести - 24.02.2014

Вториот човек во хиерархијата на Стејт департментот Вилијам Барнс се очекува утре во Украина за да ги поддржи новите власти и напорите за политичко и економско стабилизирање на поранешната советска ...

Брисел нуди договор по изборите, за Москва нелегитимна новата власт во Киев

Утрински - 24.02.2014

Европската унија и Украина може да го потпишат договорот за Асоцијација откако во таа држава ќе бидат одржани избори и формирана влада, изјави денеска портпаролот на Европската комисија.

Јанукович сe крие во руска поморска база во Севастопол, тврдат украински медиуми

Утрински - 24.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска ...

Украина: Смена на власта со брзо темпо

Deutsche Welle - 24.02.2014

Противниците на соборениот претседател на Украина, Виктор Јанукович, со брзо темпо ги заземаат клучните позиции на власта. В.д. шефот на државата, Олександар Турчинов најави курс кон ЕУ, но и добри ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

Алсат-М - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

Утрински - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

Утрински - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

24 Вести - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и паралелно со тоа ја подвлече важноста на добрите односи со ...

Австрија најчеста дестинација за бегство на богати Украинци

Телма - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Издадена наредба за апсење на Виктор Јанукович

24 Вести - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Издаден налог за апсење на Јанукович

Алсат-М - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни работи ...

Аваков: Издадена е наредба за апсење на Јанукович за масовни убиства на цивили

Вест - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Издадена наредба за апсење на Јанукович за масовни убиства на цивили

Утрински - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Русија ја обвинува украинската опозиција за изигрување на спогодбата за излез од криза

24 Вести - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Украина е пред економски амбис

Deutsche Welle - 24.02.2014

Украинскиот парламент итно ќе расправа за растечката економска криза во земјата. Западот и Русија и понудија финансиска помош на земјата, но парите ќе стигнат откако ќе биде формирана преодната влада ...

До утре со Украина ќе раководи Олександар Турчинов

Канал5 - 24.02.2014

Денеска во Киев ќе допатува шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, која на средбата со претставниците на преодната влада ќе разговара за економските мерки што треба да се спроведат за да се ...

Издаден налог за апсење на Јанукович - осомничен за масовни убиства

Канал5 - 24.02.2014

Украинската полиција издаде налог за апсење на претседателот во бегство Виктор Јанукович, под обвинение за масовно убиство на, како што се наведува, „мирољубиви граѓани“.

Налог за апсење на Јанукович

Deutsche Welle - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на соборениот претседател на државата Виктор Јанукович поради „масовни убиства“. Според информациите, Јанукович се наоша на Крим.

Се стега обрачот околу Јанукович и неговите најблиски соработници

24 Вести - 24.02.2014

Се стега обрачот околу соборениот украински претседател Виктор Јанукович и неговите најблиски соработници. По нив е издаден налог за апсење поради „масовно убиство на мирољубиви граѓани“.

Издадена потерница по Јанукович

Канал5 - 24.02.2014

Каде е Јанукович? Ова е најактуелното прашање во Украина, на кое засега никој во земјата не може да даде официјален одговор. Но, неофицијално тој е на Крим, на крајниот исток на земјата, регион под ...

Русија го става под прашање легитимитетот на раководството во Киев

Deutsche Welle - 24.02.2014

Русија се сомнева во легитимитетот на новото украинско раководство. Германија полага на стабилна Украина од политички и еконосмки аспект. Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, денеска истакна дека ...

Јанукович тајно живеел со љубовницата

Канал5 - 24.02.2014

Јанукович со години бил во врска со 39 годишната Љубов Полежај, сопственичка на спа центар. Во моментот на бегството на Јанукович од неговата вила, камерите го снимиле кучето на Љубов.

Медведев: Со вооружени Украинци не разговараме!

Канал5 - 24.02.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска изјави дека Русија нема со кого да разговара во Украина бидејќи „маскирани и вооружени луѓе не се партнери за дијалог“.

Јанукович се крие во руската поморска база во Севастопол?

Канал5 - 24.02.2014

Украинските медиуми денеска известија дека Јанукович, по кој е издаден налог за апсење под обвинение за масовни убиства, се крие во руската база во Севастопол.

Русија ја обвинува украинската опозиција за изигрување на спогодбата постигната со посредство на ЕУ

+инфо - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Драматичен пресврт во Украина

Нетпрес - 24.02.2014

За 24 часа демонстрантите во Украина успеаја да ја превртат земјата наопаку, пренесува „Ајриш Тајмс“. Во петокот вечерта, украинскиот претседател Виктор Јанукович избега од претседателството и Киев ...

Што ЕУ и Русија сега ќе ѝ понудат на Украина?

Р.С.Европа - 24.02.2014

Шефицата на дипломатијата на Европската унија, Кетрин Ештон, за време на дводневната посета на Украина ќе зборува со привременото раководство на таа земја за политичката криза и мерките за ...

Аваков - Јанукович се бара за масовни убиства

Inpress - 24.02.2014

Киев, 24. февруари 2014 (ИНПРЕС) Соборениот Украинскиот претседател Виктор Јанукович е баран од полицијата за масовни убиства, рече в.д. министерот за внатрешни работи Арсен Аваков.

РУСИЈА: Украинската опозиција ја изигра спогодбата за да ја преземе власта

Телеграф - 24.02.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со американскиот државен секретар Џон Кери рекол дека опозицијата во Украина отстапила од спогодбата за да ја има контролата ...

ЦИК објави почеток на предизборната кампања во Украина

Сител - 24.02.2014

Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на предизборната кампања, изјави денеска претседателот на Парламентот, Олександер Турчинов, кој времено ја презеде и должноста шеф на ...

Потера по Јанукович, Украина пред економски колапс

Алфа - 24.02.2014

Јанукович последен пат бил виден синоќа на Крим од каде со автомобил заминал во непознат правец. Во меѓувреме украинскиот парламент забрзано подготвува терен за потпишување на договорот за ...

Украина меѓу Москва и Брисел, ќе се дели ли земјата?

Нетпрес - 24.02.2014

Сведоците на настаните во Украина во овој момент може да заклучат една работа, а тоа е дека режимот на претседателот Виктор Јанукович се распаѓа, а во судирите меѓу демонстрантите и приврзаниците на ...

Русија го оспорува легитимитетот на новото раководство во Украина

Р.С.Европа - 24.02.2014

Европската комисија го призна Олександр Турчинов како легитимиен украински привремен претседател, додека пак, рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Москва има сериозни дилеми околу ...

Ештон отпатува во Киев на средба со Тимошенко и Кличко

+инфо - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која денеска повторно пристигна во Киев, ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и ...

Почна предизборната кампања во Украина

+инфо - 24.02.2014

Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на предизборната кампања, изјави денеска претседателот на Парламентот, Олександер Турчинов, кој времено ја презеде и должноста шеф на ...

Турчинов: ОН, САД и ЕУ ја признаваат новата власт во Украина

Телеграф - 24.02.2014

Турчинов апелира набрзо да се формира влада бидејќи без нов кабинет работата на парламентот не е ефикасна Обединетите нации, САД и Европската унија ја признаваат новата власт во Украина, изјави ...

Медведев: Легитимитетот на Киев под знак прашање

Нетпрес - 24.02.2014

Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, рекол дека „легитимитетот на новите власти во Киев е ставен под знак прашање“. Ова е досега најдиректна и најостра официјална порака од Русија од моментот кога е ...

Украина издаде потерница за Јанукович

Глас на Америка - 24.02.2014

Последен пат соборениот украински претседател е виден во про-рускиот регион Кримеа, но точното место каде е Виктор Јанукович не се знае. Украина објави налог за апсење за соборениот претседател ...

Медведев: Запад ги третира маскираните мажи со калашникови како влада, нам тоа би ни било тешко

МКД - 24.02.2014

Москва сака Киев да добие некого што ќе има овластување и моќ да ги спроведе сите договори за кои земјите може да преговараат, рекол рускиот премиер Дмитриј Медведев, пренесува Раша тудеј.

Во Украина утре почнува кампањата за претседателските избори

Алфа - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. Предизборната камања за претседателските избори во Украина ...

ЦИК објави почеток на предизборната кампања во Украина

А1 On - 24.02.2014

Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на предизборната кампања, изјави денеска претседателот на Парламентот, Олександер Турчинов, кој времено ја презеде и должноста шеф на ...

Медведев: Дискутабилна легитимноста на новата Влада во Украина

Макфакс - 24.02.2014

Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, во понеделникот истакна дека владата во Русија се сомнева во легитимитетот на оние кои дошле на власт во Украина откако од позицијата претседател на државата беше ...

Утре започнува кампањата за претседателските избори во Украина

Press24 - 24.02.2014

Како што соопшти украинската Централна изборна комисија утре започнува предизборната камања за претседателските избори во Украина. "Предизборната кампања почнува по одлуката на Врховната Рада за ...

Русија е подготвена да ја обнови соработката со Украина

Телеграф - 24.02.2014

Според Медведев, Русија треба да знае со кого разговара од украинска страна Русија е подготвена за обнова на соработката со Украина кога таму ќе се врати „современа“ власт формирана врз основа на ...

Украина бара 35 млрд долари во две години

Макфакс - 24.02.2014

Новите власти во Украина објавија дека на земјата и се неопходни 35 милијарди американски долари странска помош во следните две години. Украинското министерство за финансии во понеделникот побара да ...

Дмитри Медведев изрази сомнеж за легитимноста на новите власти во Украина

Нова ТВ - 24.02.2014

Рускиот премиер Дмитри Медведев изрази сомнеж врз легитимноста на новите власти во Украина. Тој ги обвини сегашните политичари кои ги заземаа функциите за спроведување на „вооружен бунт“.

Медведев: Новите лидери на Украина се бунтовници

Нова ТВ - 24.02.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека се сомнева во легалноста на новите власти на Украина. Во најсилната реакција од Русија која дојде по политичкиот пресврт во Киев, Медведев рече дека тие ...

Украина, ден потоа

МКД - 24.02.2014

Се чини дека завршува, ама ми е страв дека допрва почнува. Истоварувањето на руските БТР-и во Севастопол е јасен знак дека Олимпијадата заврши, а битката за доминација почнува.

Прво избори а потоа ЕУ помош во Украина

Нова ТВ - 24.02.2014

Европската унија (ЕУ) нема да интервенира во Украина и бара од Русија да го направи истото. Ова е пораката која шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денес ја пренесува во Киев каде што е ...

Јанукович не е уапсен

Телеграф - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина соопшти дека засега не се знае каде се наоѓа Јанукович Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите дека Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС.

Јанукович не се крие на руски воени бродови

Нетпрес - 24.02.2014

Соборениот од власт, сега веќе поранешен претседател на Украина, Виктор Јанукович, не се крие на објекти и бродови на руската Црноморска флота во Крим, пренесе „РИА Новости“.

РУСИЈА: Новите власти во Киев користат терористички методи

Телеграф - 24.02.2014

Министерството ја критикува и поддршката на Западот за одржување предвремени претседателски избори, откако украинската Врховна рада пред два дена изгласа отповикување на досегашниот претседател ...

Распишана потерница по Јануковиќ

Сител - 24.02.2014

Протераниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, е во бегство, а полицијата го бара поради „масакр над цивили“, објавил на својот Facebook профил Арсен Аваков, новопоставениот министер за ...

Привремената влада во Киев за Русија „не е легитимна власт, порачува Москва

Сител - 24.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев,затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

Хејг: ММФ е најдобра поддршка за Украина

А1 On - 24.02.2014

Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг изјави дека наскоро ќе ја посети Украина и предупреди дека на таа држави и е потребна итна меѓународна финансиска помош, за да ја зајакне својата слаба ...

Вториот човек на американскиот Стејт департмент утре во Украина

А1 On - 24.02.2014

Вториот човек во хиерархијата на Стејт департментот Вилијам Барнс се очекува утре во Украина за да ги поддржи новите власти и напорите за политичко и економско стабилизирање на поранешната советска ...

ФОТО+ВИДЕО: Еве го луксузот во кои живееле челниците на Украина

Економски - 24.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович побегна од Киев овој викенд, оставајќи го зад себе луксузниот претседателски комплекс. Стотици луѓе нагрнаа во напуштениот комплекс за да видат како живеел ...

Мнозинството Чеси ја фаворизираат опозицијата во Украина

А1 On - 24.02.2014

Според најновата анкета на Центарот за истражување на јавното мислење (ЦВВМ), две петини од Чесите активно се интересирале за настаните во Украина. Како што јави дописникот на МИА од Прага, повеќето ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

А1 On - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Јанукович е пронајден

Press24 - 24.02.2014

Јанукович се наоѓа во руската поморска база во Свеастопол каде Русите за него подготвуваат десантен брод со кој ќе биде извлечен од Украина и префрлен во Русија.

Почнува предизборната кампања во Украина

Телеграф - 24.02.2014

Во саботата Врховната рада изгласа отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распишани се предвремени избори за 25 мај Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на ...

Демонстрантите влегоа и кај обвинителот: слики со него како римски император и опрема за истерување на ѓаволот! (ВИДЕО)

МКД - 24.02.2014

Виктор Пшонка од пред два дена не е веќе јавен обвинител на Украина. По него е издадена потерница за апсење. Украинците од вчера имаат можност да влезат и во неговата куќа во близина на Киев.

Јанукович e во руска поморска база во Севастопол, според украински медиуми

А1 On - 24.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска ...

Медведев: Ситуацијата во Украина се заканува на интересите на Русија

Руска реч - 24.02.2014

Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја нарече новонастанатата ситуација во Украина опасна за националните интереси на Русија. Агенцијата „Интерфакс“ пренесува дека премиерот е сериозно загрижен за ...

Медиуми: Јанукович се наоѓа во руска воено-морска база

Руска реч - 24.02.2014

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, се наоѓа во Севастопол во руска воено-морска база. Според информациите на телевизискиот канал АТР, за поранешниот претседател е подготвен ...

Медведев го стави под знак прашалник легитимитетот на органите на власта во Украина

Руска реч - 24.02.2014

Легитимитетот на низа органи на власта во Украина предизвикува сомнеж, изјави премиерот на Русија, Дмитриј Медведев. Според неговите зборови, Русија е подготвена да ја обнови соработката со Украина ...

Украинската изборна комисија објави почеток на изборна кампања

Нова ТВ - 24.02.2014

Украинската Централна изборна комисија (ЦИК) објави почеток на предизборната кампања, изјави денеска претседателот на Парламентот, Олександер Турчинов, кој времено ја презеде и должноста шеф на ...

Кетрин Ештон допатува во Киев на разговори со Јулија Тимошенко и Виталиј Кличко

Сител - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која денеска повторно пристигна во Киев, ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и ...

Кетрин Ештон допатува во Киев на разговори со Јулија Тимошенко и Виталиј Кличко

А1 On - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која денеска повторно пристигна во Киев, ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и ...

Богатите Украинци блиски до Јанукович бегаат во Виена

Курир - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Украина: Утре почнува кампањата за претседателските избори

Курир - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. – Предизборната кампања почнува по одлуката на Врховната Рада ...

Во Украина утре почнува кампањата за претседателските избори

+инфо - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. „Предизборната кампања почнува по одлуката на Врховната Рада ...

Во Украина утре почнува кампањата за претседателските избори

А1 On - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. Во саботата Врховната рада изгласа отповикување на ...

ЕУ: Договорот со Украина можен дури после изборите во земјата

Алфа - 24.02.2014

Европската унија и Украина може да го потпишат договорот за Асоцијација откако во таа држава ќе бидат одржани избори и формирана влада, изјави денеска портпаролот на Европската комисија.

ЕУ: Договорот со Украина можен дури после изборите во земјата

А1 On - 24.02.2014

Европската унија и Украина може да го потпишат договорот за Асоцијација откако во таа држава ќе бидат одржани избори и формирана влада, изјави денеска портпаролот на Европската комисија.

ЕУ: Договорот со Украина можен дури после изборите во земјата

Сител - 24.02.2014

Европската унија и Украина може да го потпишат договорот за Асоцијација откако во таа држава ќе бидат одржани избори и формирана влада, изјави денеска портпаролот на Европската комисија.

ЕУ: Договорот со Украина можен дури по изборите во земјата

Телеграф - 24.02.2014

Договорот сè уште е на маса и ЕУ е подготвена да го потпише доколку Киев е подготвен за тоа, изјави портпаролот на Европската комисија, Оливие Баи Европската унија и Украина можат да го потпишат ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

Кирилица - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Привремената влада во Киев за Русија „не е легитимна власт“, порачува Москва

Алфа - 24.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев,затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

Москва: Привремената влада во Киев за Русија „не е легитимна власт

А1 On - 24.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев,затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

МОСКВА: Привремената влада во Киев не е легитимна

Телеграф - 24.02.2014

Соопштението од Москва доаѓа во време кога во Киев е распишана потерница по Јанукович, а на демонстрантите и на странските телевизиски екипи им беше дозволено да влезат во резиденцијата на сè уште ...

Претставник на Стејт департментот утре во Украина

Телеграф - 24.02.2014

Барнс ќе биде највисокиoт американски претставник кој ја посетил Украина во изминатите недели Вториот човек во хиерархијата на Стејт департментот Вилијам Барнс се очекува утре во Украина за да ги ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

Кирилица - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

Алфа - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Чесите ја поддржуваат украинската опозиција

Телеграф - 24.02.2014

Единаесет проценти од Чесите поддржуваат вклучување на Чешка при разрешување на украинската ситуација, додека 78 проценти се против тоа Според најновата анкета на Центарот за истражување на јавното ...

Јанукович е пронајден

Сител - 24.02.2014

Јанукович се наоѓа во руската поморска база во Свеастопол каде Русите за него подготвуваат десантен брод со кој ќе биде извлечен од Украина и префрлен во Русија.

Привремената влада во Киев за Русија не е легитимна власт, порачува Москва

Кирилица - 24.02.2014

Официјална Москва изрази денеска длабоки резерви во легитимноста на оние кои сега ја имаат власта во Киев,затоа што таа е резултат на „вооружен бунт“.

УКРАИНСКИ МЕДИУМИ: Јанукович се крие во руска поморска база

Телеграф - 24.02.2014

Јанукович во саботата се обидел да ја напушти Украина со приватен авион, а некои од неговите соработници се обиделе да поткупат припадници на граничната полција, во што не успеале Украинските медиуми ...

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

А1 On - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

+инфо - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа - ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

+инфо - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Богатите Украинци блиски до Јанукович бегаат во Виена

Кирилица - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

А1 On - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. Претходно и вршителот на должност министер за внатрешни работи на Украина, Арсен ...

Ситуацијата во Киев мирна, Турчинов привремен претседател на државата

Таратур - 24.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада (парламентот) Олександер Турчинов привремено ја презеде должноста претседател на државата откако претходно во парламентот беше изгласана одлука за смена на ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

Алфа - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

Алфа - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

Телеграф - 24.02.2014

Многу личности блиски до Јанукович изминатите години си обезбедиле сигурно засолниште, пред сè, во елитниот дел на Виена и во Долна Австрија Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, ...

Мирно во Киев, Турчинов привремен претседател на државата

Кајгана - 24.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада (парламентот) Олександер Турчинов привремено ја презеде должноста претседател на државата откако претходно во парламентот беше изгласана одлука за смена на ...

Издаден налог за апсење на Јанукович

Нова ТВ - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни работи ...

Богатата политичка елита од Украина бега во Австрија

Сител - 24.02.2014

Политичката елита во Украина ,заедно со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а најмногу од нив ја избраа Австрија. Како што пренесува Танјунг на многу богатите Украинци, блиски до ...

Аваков: Издадена е наредба за апсење на Јанукович за масовни убиства на цивили

А1 On - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Распишана потерница по Јанукович

Кајгана - 24.02.2014

Протераниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, е во бегство, а полицијата го бара поради „масакр над цивили“, објавил на својот Facebook профил Арсен Аваков, новопоставениот министер за ...

Медиумите дознаа каде се крие Јанукович?

Курир - 24.02.2014

Заврши ли потрагата по Јанукович? Украинските медиуми пишуваат дека знаат каде се наоѓа. Според нивни извори, претседателот по кого е распишана потерница се крие во руската база Севастопол.

Аваков на „Фејсбук“:Јанукович е одговорен за масовни убиства

МРТ - 24.02.2014

Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков на својот профил на Фејсбук. - Отворен е официјален случај за масовно убиство на мирољубиви граѓани.

В.д. претседателот Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на народот

Телеграф - 24.02.2014

Олександар Турчинов остро го искритикува владеењето на соборениот претседател Виктор Јанукович и неговиот премиер Микола Азаров, кои, според него, ја разориле земјата Вршителот на должноста ...

Вилијам Хејг: Немирите во Украина создадоа многу опасности

А1 On - 24.02.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека немирите во Украина создадоа „многу опасности“, но дека, сепак, постојат можности за обединување на „длабоко поделената земја“.

Богатата политичка елита од Украина бега во Австрија

Press24 - 24.02.2014

Политичката елита во Украина ,заедно со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а најмногу од нив ја избраа Австрија. Како што пренесува Танјунг на многу богатите Украинци, блиски до ...

САД во страв за Украина по ЗОИ во Сочи

Курир - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Издадена наредба за апсење на Виктор Јанукович за масовни убиства на цивили

Економски - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Уапсен Виктор Јанукович?

Курир - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Русија ја обвинува украинската опозиција за изигрување на спогодбата постигната со посредство на ЕУ

А1 On - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Издадена наредба за апсење на Јанукович

Кирилица - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Ештон во посета на Киев

Р.С.Европа - 24.02.2014

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон денеска ја започнува дводневната посета на Киев на состанок со привремените лидери на земјата во врска со политичката криза и меркиет за стабилизирање ...

ХЕЈГ: Од украинската криза ќе мора да се создаде влада на национално единство

Телеграф - 24.02.2014

Според шефот на британскиот „Форин Офис“, спротивставените страни во украинската криза ќе мора да создадат Влада на националното единство Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави ...

Русија обвинува украинската опозиција за изигрување на спогодбата постигната со посредство на ЕУ

Сител - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Поранешниот главен обвинител на Украина побарал од Јанукович да прогласи вонредна состојба

Нетпрес - 24.02.2014

Украински новинари откриле документи кои сведочат за тоа дека поранешниот главен обвинител Виктор Пшонка, побарал од поранешниот претседател Виктор Јанукович, да прогласи вонредна состојба за време ...

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

Сител - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

Нетпрес - 24.02.2014

Симнатата украинска политичка елита бега со своите семејства од хаосот кон запад, а многумина од нив ја одбраа Австрија. Меѓу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, Австрија е ...

Издаден е налог за апсење на Виктор Јанукович, никој не знае каде е

МКД - 24.02.2014

Налог за апсење на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович бил издаден денеска, рекол в.д. заменик-министерот за внатрешни работи на земјата Арсен Аваков, пренесува Раша тудеј .

Издаден налог за апсење на Јанукович

Нетпрес - 24.02.2014

Поради „масовно убиство на мирољубиви граѓани“ е издаден налог за апсење на Виктор Јанукович. Украина одлучи да се сврти кон Европската унија, но како што порача в.д.

Мирно во Киев, Турчинов привремен претседател на државата

Макфакс - 24.02.2014

Претседателот на украинската Врховна рада (парламентот) Олександер Турчинов привремено ја презеде должноста претседател на државата откако претходно во парламентот беше изгласана одлука за смена на ...

Издаден налог за апсење на Јанукович

Р.С.Европа - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни работи ...

Руски водител: Јанукович го издаде својот народ кога го напушти Киев

А1 On - 24.02.2014

Познатиот водител на руската државна телевизија, Дмитриј Кисељов оцени дека украинскиот претседател, Виктор Јанукович кој што е отповикан од парламентот, го издал својот народ кога го напуштил Киев.

Западот и Русија во спор поради Украина

Нетпрес - 24.02.2014

Западните сили и Русија расправаат за прашањето со кризата во Украина, додека претставник на ЕУ се подготвува да замине за Киев, за да ги поддржи новите лидери таму, пренесе „АФП“.

Издаден налог за апсење на Јанукович

Телеграф - 24.02.2014

Јанукович се товори за масовно убивање цивили Украина издаде налог за апсење на соборениот претседател Виктор Јанукович, соопшти министерот за внатрешни работи.

Издадена потерница по Јанукович поради масовни убиства

Алфа - 24.02.2014

Новите украински власти издадоа потреница по соборениот претседател Виктор Јанукович поради масакар над невини цивили. Новите украински власти издадоа потреница по соборениот претседател Виктор ...

Потерница по Јанукович поради обвинение за масовни убиства

Макфакс - 24.02.2014

Протераниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, е во бегство, а полицијата го бара поради „масакр над цивили“, објавил на својот фејсбук профил Арсен Аваков, новопоставениот министер за ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

А1 On - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

Издадена наредба за апсење на Виктор Јанукович за масовни убиства на цивили

+инфо - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Медведев: Легитимитетот на Киев под знак прашање

Точка - 24.02.2014

Рускиот премиер, Дмитриј Медведев, рекол дека "легитимитетот на новите власти во Киев е ставен под знак прашање". Ова е досега најдиректна и најостра официјална порака од Русија од моментот кога е ...

Издаден налог за апсење на Јанукович

Либертас - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни работи ...

Уапсен Виктор Јанукович?

Вечер Прес - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Утре почнува кампањата за претседателските избори во Украина

Локално - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. „Предизборната кампања почнува по одлуката на Врховната Рада ...

Западот и Русија во спор поради Украина

Точка - 24.02.2014

Западните сили и Русија расправаат за прашањето со кризата во Украина, додека претставник на ЕУ се подготвува да замине за Киев, за да ги поддржи новите лидери таму, пренесе "АФП".

Медиумите дознаа каде се крие Јанукович?

Вечер Прес - 24.02.2014

Заврши ли потрагата по Јанукович? Украинските медиуми пишуваат дека знаат каде се наоѓа. Според нивни извори, претседателот по кого е распишана потерница се крие во руската база Севастопол.

Издаден налог за апсење на Јанукович

Тера - 24.02.2014

Поради „масовно убиство на мирољубиви граѓани" е издаден налог за апсење на Виктор Јанукович. Украина одлучи да се сврти кон Европската унија, но како што порача в.д.

Руска државна телевизија: Јанукович го издаде народот кога го напушти Киев

Бриф - 24.02.2014

Познатиот водител на Руската државна телевизија Дмитриј Кисељов денеска рече дека украинскиот претседател Виктор Јанукович го издал својот народ кога го напуштил Киев.

Украинската полиција издаде налог за апсење на Јанукович

Локално - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни работи ...

САД сега стравуваат oд Путин за расплетот за Украина

Локално - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

Локално - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

Украина бара 35 млрд долари во две години

Тера - 24.02.2014

Новите власти во Украина објавија дека на земјата и се неопходни 35 милијарди американски долари странска помош во следните две години. Украинското министерство за финансии во понеделникот побара да ...

В.Д. претседателот на Украина вели дека земјата е подготвена за дијалог со Русија

Либертас - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

Украина како нова Југославија или Бугарија и Македонија !?

Локално - 24.02.2014

На 250 километри од Бугарија една блиска нам држава со над една четвртина милион бугарско малцинство осцилираат на работ на граѓанска војна. Крвавата Жетва во Киев оној ден заврши со 82 убиени и 645 ...

Како Јанукович се обиде да побегне? (ВИДЕО)

Вечер Прес - 24.02.2014

За сега не се знае каде точно се наоѓа Јанукович, кој вчера наводно од Харков се обидел да побегне во Русија, но го спречила граничната полиција. Во јавноста се појави снимка која наводно го покажува ...

ЕУ: Договорот со Украина можен дури после изборите во земјата

Бриф - 24.02.2014

Европската унија и Украина може да го потпишат договорот за Асоцијација откако во таа држава ќе бидат одржани избори и формирана влада, изјави денеска портпаролот на Европската комисија.

Богатите Украинци бегаат во Виена

Точка - 24.02.2014

Симнатата украинска политичка елита бега со своите семејства од хаосот кон запад, а многумина од нив ја одбраа Австрија. Меѓу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, Австрија е ...

Хејг: Украина е во лоша состојба

Република - 24.02.2014

Шефот на британската дипломатија, Вилијам Хејг изјави дека наскоро ќе ја посети Украина и предупреди дека на таа држави и е потребна итна меѓународна финансиска помош, за да ја зајакне својата слаба ...

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

Бриф - 24.02.2014

По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде неколкудневните крвави протести ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

Бриф - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Издаден налог за апсење на Јанукович

Република - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе поранешниот претседател Виктор Јанукович. Ова денеска преку Фејсбук го соопшти првивремениот министер за внатрешни ...

Богатите Украинци бегаат во Виена

Бриф - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Русија го спори легитимитетот на новата украинска власт

Република - 24.02.2014

Владата во Русија се сомнева во легитимитетот на новото раководство во Украина откако од позицијата претседател на државата беше отповикан Виктор Јанукович, порача рускиот премиер, Дмитриј Медведев.

Јанукович тајно живеел со љубовницата

Либертас - 24.02.2014

Јанукович со години бил во врска со 39 годишната Љубов Полежај, сопственичка на спа – центар. Во моментот на бегството на Јанукович од неговата вила, камерите го снимиле кучето на Љубов.

Поранешниот главен обвинител на Украина побарал од Јанукович да прогласи вонредна состојба

Точка - 24.02.2014

Украински новинари откриле документи кои сведочат за тоа дека поранешниот главен обвинител Виктор Пшонка, побарал од поранешниот претседател Виктор Јанукович, да прогласи вонредна состојба за време ...

Драматичен пресврт во Украина

Точка - 24.02.2014

За 24 часа демонстрантите во Украина успеаја да ја превртат земјата наопаку, пренесува "Ајриш Тајмс". Во петокот вечерта, украинскиот претседател Виктор Јанукович избега од претседателството и Киев ...

Главниот обвинител на Украина водел полуксузен живот и од Јанукович

еМагазин - 24.02.2014

Бившиот украински претседател Јанукович не е единствениот украински политичар кој „забегал“ со трошење на пари на луксуз. Новите фотографии кои се појавија на социјалните мрежи го прикажуваат ...

Вилијам Хејг: Немирите во Украина создадоа многу опасности

Бриф - 24.02.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека немирите во Украина создадоа „многу опасности“, но дека, сепак, постојат можности за обединување на „длабоко поделената земја“.

Турчинов ја повика Русија да го почитува европскиот избор на Украина

Денешен - 24.02.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Олександар Турчинов вчера вети дека земјата повторно ќе тргне по патот на европската интеграција и парлалелно со тоа ја подвлече важноста на добрите ...

ПОТЕРНИЦА:Јанукович е баран под обвинение за “масовно убиство”

Локално - 24.02.2014

Украина издаде потерница за Виктор Јанукович, соопшти министерот за внатрешни работи Арсен Аваков. На својот профил на социјалната мрежа “Фејсбук” Аваков напишал дека е поведена постапка за “масовно ...

Претседателот во бегство: Потерница за Јанукович поради масовни убиства!

Точка - 24.02.2014

Виктор Јанукович во саботата наводно од Харкив се обидел да побегне во Русија, но во тоа го спречила граничната полиција. Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, се наоѓа во бегство, а полицијата ...

Украинската безбедносна служба тврди дека Јанукович не е уапсен

Денешен - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

Украинската елита бега во Виена

Денешен - 24.02.2014

Украинската политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, Австрија ...

Богатите Украинци бегаат во Австрија

еМагазин - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Јанукович се крие во руската база во Севастопол

Република - 24.02.2014

Украинските медиуми известуваат дека Виктор Јанукович, претседателот по кого е распишана потерница, се крие во руската база во Севастопол. За него, велат е подготвен десантен брод на Црноморската ...

Распишана потерница по Јанукович

Sky - 24.02.2014

За украинскиот претседател Викторј Јанукович кој е во бегство, издадена е потерница поради сомнение за сотерени масовни убиства во текот на протестите во Киев.

Кетрин Ештон допатува во Киев на разговори со Јулија Тимошенко и Виталиј Кличко

Бриф - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која денеска повторно пристигна во Киев, ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и ...

Јанукович e во руска поморска база во Севастопол, според украински медиуми

Бриф - 24.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска ...

Издаден налог за апсење на Јанукович за „масовно убиство на мирољубиви граѓани“

Бриф - 24.02.2014

Украинското министерство за внатрешни работи издало налог за апсење на сега веќе бившиот претседател на Украина Виктор Јанукович, пренесе „Би-Би-Си“. Ова денеска преку „Фејсбук“ го соопшти ...

(ВИДЕО) Украинскиот јавен обвинител како римски император – домот му бил полн злато!

Фактор - 24.02.2014

Икони, уметнички слики, позлатени статуи, скапоцени камења – ова пронашле демонстрантите во домот на украинскиот јавен обвинител Виктор Пшонка. Тој се наоѓа во бегство, откако пред два дена беше ...

Јанукович сe крие во руска воена база во Севастопол

Локално - 24.02.2014

Украинските медиуми јавуваат дека Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска ...

Еве каде се крие Јанукович!

Sky - 24.02.2014

Виктор Јанукович, кој беше отповикан од парламентот од функцијата претседател и за кого е издаден налог за апсење под обвинение за масовно убиство, се наоѓа во руска поморска база во Севастопол, ...

Во Украина ќе се повторат египетските случувања!?

Вечер Прес - 24.02.2014

ЈУЛИЈА ТИМОШЕНКО ЈА МАЧЕЛЕ ВО ЗАТВОР Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дека ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

Јанукович во Севастопол под руска заштита

Фактор - 24.02.2014

Разрешениот украински претседател Виктор Јанукович се крие во руската поморска база Севастопол, објавија украинските медиуми. Јанукович е во бегство откако по него беше распишана потерница за ...

Украина меѓу Москва и Брисел, ќе се дели ли земјата?

Точка - 24.02.2014

Сведоците на настаните во Украина во овој момент може да заклучат една работа, а тоа е дека режимот на претседателот Виктор Јанукович се распаѓа, а во судирите меѓу демонстрантите и приврзаниците на ...

Пукање на аеродромот: Драматичното бегство на Јанукович од Украина

Точка - 24.02.2014

Виктор Јанукович пробал да ги подмити цариниците при бегството од Украина. Личните телохранители почнале да пукаат на граничната полиција, тука се и деталите...

Ештон пристигна во Киев на средба со Тимошенко и Кличко

Локално - 24.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, која денеска повторно пристигна во Киев, ќе се сретне со „главните играчи во земјата“, меѓу кои Јулија Тимошенко и ...

Јанукович го бараат да одговара за масовни убиства!

Фактор - 24.02.2014

Украинското Министерство за внатрешни работи распиша потерница по разрешениот украински претседател Виктор Јанукович, заради сомнение дека е одговорен за масовните убиства за време на протестите во ...

Русија ја обвинува украинската опозиција за изигрување на спогодбата постигната со посредство на ЕУ

Бриф - 24.02.2014

Официјална Москва ја обвинува украинската опозиција дега ја изиграла спогодбата, потпишана во петокот, со посредство на ЕУ, за да ја преземе власта во земјата.

На Украина ќе и бидат потребни 35 милијарди долари за справување со кризата

Бизнис Вести - 24.02.2014

Настаните во Украина ја дестабилизираа целата држава, а нејзината економија се соочува со сериозни предизвици. Украинското Министерство за финансии и Народната банка заедно со портпаролот и ...

Хејг: „Ситуацијата во Украина останува очајно тешка“

Либертас - 24.02.2014

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека немирите во Украина создале „многу опасности“, но дека, сепак, постојат можности за обединување на „длабоко поделената земја“.

Украинската елита бара спас во Австрија

Локално - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Во Украина утре почнува кампањата за претседателските избори

Бриф - 24.02.2014

Предизборната камања за претседателските избори во Украина почнува утре, на 25 февруари, соопшти украинската Централна изборна комисија. – Предизборната кампања почнува по одлуката на Врховната Рада ...

Медведев нема со кого да преговара од Киев

Н.Македонија - 24.02.2014

Москва сака Киев да добие некого што ќе има овластување и моќ да ги спроведе сите договори за кои земјите може да преговараат, рекол рускиот премиер Дмитриј Медведев, пренесува Раша тудеј „Искрено, ...

Јанукович се бара за масовни убиства на цивили

Н.Македонија - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Јанукович се наоѓа во руска поморска база?

Н.Македонија - 24.02.2014

Украинските медиуми известуваат дека претседателот Виктор Јануковил, за кој е издаден налог за апсење, се наоѓа во руската поморска база во Свеастопол Според информациите на телевизискиот канал АТР, ...

Украина пред нови и тешки предизвици

Н.Македонија - 24.02.2014

Над целата актуелна и натаму крајно вжештена ситуација во Украина се надвиснува уште една опасност, а тоа е зачувањето на нејзината територијална комплетност.

ВИДЕО: Еве како побегнал Виктор Јанукович

Н.Македонија - 24.02.2014

За сега не се знае каде точно се наоѓа Јанукович, кој во саботата, од Харков, наводно се обидел да побегне во Русија, но дека во тоа го спречила граничната полиција Во јавноста се појави видео, кое ...

Јанукович, тајно живеел со љубовница?

Н.Македонија - 24.02.2014

Сменетиот украински претседател Виктор Јанукович, кој се уште е оженет, со години бил во врска со 39 годишна Љубов Полежај од неговиот роден град Јенакиево Кога новинарите влегле во вилата на ...

Виена станува прибежиште за богатите Украинци

Lider - 24.02.2014

Соборената украинска политичка елита, со своите семејства, бега од хаосот во земјата кон Запад, а многумина ја избраа Австрија. На многу богатите Украинци, блиски до претседателот Виктор Јанукович, ...

Јанукович е уапсен?

Lider - 24.02.2014

Безбедносната служба на Украина не ги потврдува информациите, според кои Виктор Јанукович е уапсен, јави ИТАР-ТАСС. - Во моментот Јанукович не е уапсен и засега не е утврдено каде тој се наоѓа, ...

На Украина и требаат 35 милијарди долари

Денар - 24.02.2014

Украина денес соопшти дека и е потребна странска помош од 35 милијарди долари во наредните две години и апелираше за итна поддршка по смената на претседателот.

Виктор Јанукович се крие во руска поморска база

Lider - 24.02.2014

Виктор Јанукович се наоѓа во руската поморска база во Свеастопол каде Русите за него подготвуваат десантен брод со кој ќе биде извлечен од Украина и префрлен во Русија.

САД стравуваат за Украина по Олимписките игри во Сочи

Идивиди - 24.02.2014

/ Вашингтон, 24 февруари (МИА) - По завршувањето на зимските Олимписки игри во Сочи, американски политичари предупредуваат дека САД треба да се подготват за засилен руски притисок врз Украина, каде ...

Се трага по Јанукович – ќе одговара за масовни убиства на цивили

Lider - 24.02.2014

По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА. Веста ја соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков ...

Јанукович во руска поморска база?

eReporter - 24.02.2014

Украинските медиуми јавија дека претседателот Виктор Јанукович по кој е издадена потерница за апсење, се наоѓа во руската поморска база во Севастолол.

Издадена е наредба за апсење на Јанукович

Идивиди - 24.02.2014

/ Киев, 24 февруари 2014 (МИА) - По сменетиот украински претседател Виктор Јанукович се трага поради масовни убиства на цивили, јавува германската агенција ДПА.