TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курдската партија “Демократски сојуз” го отфрли барањето на Турција да се повлече од своите позиции на сириската ...

Локално - 14.02.2016

Раководството на сириската курдска партија “Демократски сојуз” (PYD) денеска го отфрли барањето на Турција нејзиното вооружено крило да се повлече од своите позиции на сириската граница, кои беа подложени на напади од турската армија, изјави за ...

Турција почна да ги бомбардира курдските области и во Сирија

Макфакс - 13.02.2016

Покрај големата воена операција на југоистокот од Турција против курдските герилци, авионските напади во североисточната курдска автономија во Ирак каде ги напаѓа позициите на забранетата Работничка партија на Курдистан (PKK), во саботата ги оствари ...

Турција го губи трпението со бегалците

Дневник - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. - ОН треба да престанат да ја советуваат Турција да прифаќа бегалци.

Ердоган: Трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

24 Вести - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека силите во Сирија подржани од Иран извршуваат „безмилосен ...

Ердоган се заканува со испраќање на бегалците од Турција во Европа

ТВ21 - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција може да ги отвори границите за преминување на сириски бегалци во Европа. - Ги запиравме автобусите со мигранти. Го правиме тоа еднаш, два пати.

Ердоган предупредува дека трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

Press24 - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека силите во Сирија подржани од Иран извршуваат „безмилосен ...

Ердоган предупредува дека трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

Алфа - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и ...

Ердоган: САД го предизвикува крвопролевањето во Сирија

Нетпрес - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини Вашингтон дека го предизвикува крвопролевањето во Сирија, со тоа што не ги признава курдските сили што се борат против ИД како терористи, пишува „ Раша Тудеј “.

Ердоган предупредува дека трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

Курир - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека силите во Сирија подржани од Иран извршуваат „безмилосен ...

Ердоган потврди дека се заканил оти ќе ја преплави Европа со мигранти

Макфакс - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган потврди во четврток дека на највисоките европски претставници, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, им рекол дека Европа ќе ја преплави со мигранти и ги повика ОН да ја решат кризата со воспоставување на забрана на ...

Ердоган призна: Да, се заканував дека ќе ги качам емигрантите во автобус и ќе им посакам среќен пат

МКД - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган потврди денес дека на највисоките европски претставници Жан Клод Јункер и Доналд Туск им кажал дека би можел да ја преплави Европа со емигранти и побара од ОН да ја реши кризата со воспоставување зони на забранети ...

(ФОТО) ЕРДОГАН ПРЕД НЕРВЕН СЛОМ: Не успеа да го скрши Асад, да ги порази Курдите

Репортер - 11.02.2016

Ердоган е пред нервен слом, констатираат добрите познавачи на приликите на Блискиот Исток. Дополнително се комплицира ситуацијата со бегалците од Сирија. Кон турската граница, се движат 50.000 бегалци, а тој број би можел да достигне 1,5 милиони ако ...

Ердоган се заканува со испраќање на бегалците во Европа

Р.С.Европа - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција може да ги отвори границите за преминување на сириски бегалци во Европа. „Ги запиравме автобусите со мигранти. Го правиме тоа еднаш, два пати.

Ердоган до ЕУ: Исполнете го ветувањето или ги пуштаме сириските бегалци во Европа

+инфо - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција може да ги отвори границите за преминување на сириски бегалци во Европа. - Ги запиравме автобусите со мигранти. Го правиме тоа еднаш, два пати.

“Ердоган ги намириса европските пари” и повтори – или давајте или бегалците ги качуваме во автобуси за Европа!

Локално - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган се закани дека ќе пушти автобуси со имигранти од Едрене кон Европа, пренесе агенцијата “Ројтерс”. “Предходно ги запиравме луѓето на прагот на Европа, ги запиравме автобусите во Едрене.

Ердоган: Го губиме трпението пред бегалската криза, ќе дејствуваме!

Фактор - 11.02.2016

Трпението на Турција може да не исцрпи и земјата ќе биде принудена да дејствува, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, цитиран од агенциите. Тој ги обвини ОН дека ја повикуваат Турција да даде повеќе за помош на бегалците, наместо таа да ...

Ердоган ѝ се заканува на Европската унија: Зарем на чело ни пишува дека сме идиоти? Ќе ви пратиме милиони бегалци!

Точка - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес вербално ги нападнал Европската унија и Обединетите нации поради притисокот кој го вршат на Турција да ги отвори своите граници за беглаците, заканувајќи се дека во другите држави ќе прати милиони ...

Ердоган предупредува дека трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

Денешен - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека силите во Сирија подржани од Иран извршуваат „безмилосен ...

Ердоган призна дека ѝ се заканил на цела Европа

Фактор - 11.02.2016

Турскиот претседател признава дека се заканувал оти ќе ја отвори границата и Европа „ќе ја преплави со бегалци”, ако лидерите на ЕУ не му понудат, како што вели, подобар одговор за справување со бранот на бегалци.

Ердоган предупредува дека трпението на Турција за ситуацијата во Сирија попушта

Локално - 11.02.2016

Турција ќе биде трпелива до одреден момент во врска со кризата во Сирија и потоа ќе биде принудена да преземе акции, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој додаде дека силите во Сирија подржани од Иран извршуваат „безмилосен ...

Ердоган се заканува со испраќање на бегалците од Турција во Европа

Денешен - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција може да ги отвори границите за преминување на сириски бегалци во Европа. – Ги запиравме автобусите со мигранти. Го правиме тоа еднаш, два пати.

Ердоган се заканува со испраќање на бегалците од Турција во Европа

Република - 11.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција може да ги отвори границите за преминување на сириски бегалци во Европа. -Ги запиравме автобусите со мигранти. Го правиме тоа еднаш, два пати.

Ердоган ги обвини САД: Регионот го претворивте во базен со крв

МКД - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ги критикуваше САД поради поддршката на курдската Партија на демократско единство (ПИД) во Сирија. Тој истакна дека регионот бил претворен во „базен со крв“ поради неспособноста на Вашингтон да ја разбере ...

Ердоган упати критики кон ОН

Репортер - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упати критика кон Обединетите нации поради нивното барање Турција да ја отвори границата за новите десетици илјади сириски бегалци и ги обвини ОН за неефикасност.

Ердоган повторно ги обвини САД: Со поддршката за Курдите направивте базен со крв

Сител - 10.02.2016

Анкара, 10 февруари 2016 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги критикуваше САД заради поддршката на курдската Партија за демократско единство (PYD) во Сирија, истакнувајќи дека регионот е претворен во „базен со крв“ заради ...

Ердоган упати критики кон ОН за бегалците

Р.С.Европа - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упати критика кон Обединетите нации поради нивното барање Турција да ја отвори границата за новите десетици илјади сириски бегалци и ги обвини ОН за неефикасност.

Турција го повика амбасадорот на САД поради коментар за курдски PYD

Макфакс - 10.02.2016

Турција во вторникот вечерта го повика американскиот амбасадор за да му врачи протест откако портпаролот Стајт департментот изјави дека Вашингтон не ја смета Партијата на курдскиот демократски сојуз (PYD) за терористичка организација, објави ...

Ердоган - Поддршката за сириските Курди од САД создава „море од крв“

Р.С.Европа - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги критикува САД за нивната поддршка за главната сириска курдска организација. Ердоган денеска во Анкара рече дека Вашингтон создава „море од крв“ во регионот со тоа што членовите на Партијата за демократско ...

Ердоган повторно ги обвини САД: Со поддршката за Курдите направивте базен со крв

Press24 - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги критикуваше САД заради поддршката на курдската Партија за демократско единство (PYD) во Сирија, истакнувајќи дека регионот е претворен во „базен со крв“ заради неспособноста на Вашингтон да ја ...

Ердоган ги обвини САД дека направиле базен со крв

Денешен - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги критикуваше САД заради поддршката на курдската Партија за демократско единство (PYD) во Сирија, истакнувајќи дека регионот е претворен во „базен со крв“ заради неспособноста на Вашингтон да ја ...

Политичката иднина на Меркел е во рацете (а можеби и нозете) на Ердоган и Путин

Локално - 10.02.2016

Вие треба да сочувствувате со германската канцеларка Ангела Меркел. Како де факто шеф на Европската унија, таа неодамна се покажа во состојба да се обидува да преговара за иднината на регионот со автократски лидери на двете големи соседни сили во ...

Со поддршката за Курдите направивте базен со крв!

Вечер Прес - 10.02.2016

Еј, Америко...бидејќи никогаш не призна дека се терористички групи, регионот се претвори во базен со крв, рече Ердоган, мислелќи на PYD и припадниците на курдските Единици за народна заштита (YPG) Турскиот претседател Реџеп Таjип Ердоган денеска ги ...

Турција: Повикан американскиот амбасадор на разговор откако Американците порачаа дека Курдите не се терористи

Точка - 10.02.2016

Официјална Анкара го повика американскиот амбасадор на информативен разговор откако од Вашингтон порачаа дека сириската курдска организација "PYD" не е терористичка организација. Турција го повика американскиот амбасадор на информативен разговор ...

Ердоган ги обвини САД во создавање на “локва крв” во Сирија преку политиката за Курдите

Локално - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини САД за создавање на “локва крв” во регионот што не ги признаваат основните сириски курдски организации за терористички групи, пренесе AFP.

Ердоган ја заостри реториката: Америка направи базен од крв!

Точка - 10.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги критикуваше Соединетите Американски Држави поради поддршката на курдската Партија за демократко единство (PYD) во Сирија истакнувајќи дека регионот е претворен во „базен од крв“ поради неспособноста ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Дневник - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган со закани до Европа за преплавување со бегалци

Телма - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Eрдоган: Ќе ја преплавам Европа со бегалци

Канал5 - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ноември се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци доколку ЕУ не му даде подобри услови за помош во справување со бегалската криза. Грчкиот информативен сајт „euro2day.gr” објави транскрипт од неколку ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

ТВ21 - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Сител - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал дека ќе ја преплави Европа со бегалци?!

Капитал - 09.02.2016

„Доколку европските лидери не и доделат доволно средства на Турција- Европа ќе биде преплавена со бегалци“ ова според грчкиот инфромативен сајт Euro2day.gr. го изјавил лично турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на ноемвриската средба со ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

+инфо - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган: Можам да ги отворам вратите кон Грција и Бугарија и да ги качам бегалците на автобуси

Нетпрес - 09.02.2016

Можам да ги отворам вратите кон Грција и Бугарија во секое време и можам да ги качам бегалците на автобуси… Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Алфа - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза.

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Курир - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган: Секој момент можам да ja отворам границата кон Бугарија- ќе пукате ли на бегалците?

Локално - 09.02.2016

“Можеме во секој момент да ги отвориме вратите кон Бугарија и Грција и дапраќаме бегалците на автобуси”, изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на состанокот со претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер и претседателот на Европскиот совет, Доналд ...

Објавен записник од драматичниот состанок во Брисел: Ердоган се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци

Точка - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ноември се состанал со Жан-Клод Јункер и Доналд Таск и им се заканил дека ќе ги отвори границите и ќе ја преплави Европа со бегалци. Ердоган во ноември минатата година се заканил дека ќе ја преплави Европа ...

Ердоган ѝ се закани на цела Европа

Фактор - 09.02.2016

Доколку лидерите на Европската Унија не му понудат, како што вели, подобар одоговор за справување со огромниот бегалски бран, турскиот претседател се заканува дека ќе ја отвори границата и ќе ја „преплави Европа со бегалци”.

Ердоган ѝ се заканил на Европа дека ќе ја преплави со имигранти

МК News - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ланскиот ноември се заканил дека Европа ќе ја преплави со имигранти, доколку челниците на Европската унија не му понудат подобар договор за да помогнат во управувањето на блискоисточната бегалска криза, ...

Eрдоган се закани: Ќе ја преплавам Европа со бегалци

Република - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Денешен - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Либертас - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Вечер Прес - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци", доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалската криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Lider - 09.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката криза, тврди грчкиот инфромативен ...

Ердоган се заканувал со преплавување на Европа со бегалци

Идивиди - 09.02.2016

Брисел, 9 февруари 2016 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во текот на ноември минатата година се заканил дека „ќе ја преплави Европа со бегалци“, доколку европските лидери не му доделат повеќе средства за справување со бегалсаката ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Алсат-М - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

24 Вести - 08.02.2016

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

ТВ21 - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган му порача на Вашингтон, да се одлучи кој им е партнер

Телма - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган со порака до Вашингтон - Изберете кој ви е партнер

Утрински - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Курир - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Алфа - 08.02.2016

Tурскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Press24 - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган пред три месеци се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци

МКД - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган во ноември минатата година се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци доколку лидерите на Европската Унија не му понудат подобар договор за да помогне во справувањето со блискоисточната бегалска криза, тврди ...

Медиуми: Ердоган ѝ се заканил на Европа дека ќе ја преплави со имигранти

Макфакс - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ланскиот ноември се заканил дека Европа ќе ја преплави со имигранти, доколку челниците на Европската унија не му понудат подобар договор за да помогнат во управувањето на блискоисточната бегалска криза, ...

Ердоган до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

+инфо - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган: Америка, изберете кој ви е партнер

МРТ - 08.02.2016

Ердоган реагираше на посетата на специјалниот пратеник на американскиот претседател Обама, на Кобане... Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Сител - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ноам Чомски: Политиката на Ердоган се движи во опасна насока

Локално - 08.02.2016

Промените извршени од Ердоган се многу тажни и опасни, смета Чомски. Познатиот филозоф и активист Ноам Чомски go критикуваше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за извршување на опасно неподносливa политика во однос на турскиот и курдскиte ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Либертас - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган до САД: Изберете кој ви е партнер, ние или Курдите

Бриф - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Република - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Вечер Прес - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

еМагазин - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер - ...

Ердоган гневен на САД заради Курдите

Локално - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Ердоган остро реагираше на поддршката на САД за Курдите во Сирија кои ги препознава како сојузници на курдските бунтовници во самата Турција. Тој го повика Вашингтон да избира меѓу него и нив.

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Денешен - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...

Ердоган не ја крие фрустрацијата: На Американците им порача да изберат помеѓу Турција или Курдите

Точка - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не ја крие фрустрацијата поради фактот дека Западот се погласно ги поддржува Курдите, а неговата последна реакција доаѓа откако висок функционер од администрацијата на Обама ги посети лидерите на курдските ...

САД и Турција се поблиску до отворен конфликт поради Курдите

Фактор - 08.02.2016

Позицијата на Турција кон Курдите го попречува решавање на сириската криза, смета Вашингтон. Американските власти сметаат дека позицијата окупирана од Турција кон Курдите е една од главните пречки на патот на политичкото регулирање во Сирија и ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Идивиди - 08.02.2016

Анкара, 8 февруари 2016 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да ...

Ердоган со порака до Вашингтон: Изберете кој ви е партнер

Lider - 08.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја критикуваше посетата на американски официјален претставник на северносирискиот град Кобане, кој е под контрола на локалните курдски сили, порачувајќи му на Вашингтон да избере кој ќе биде негов партнер – ...