TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов почеток во Египет

Deutsche Welle - 13.02.2011

Сите очи се вперени кон Воениот совет на Египет. Војската вети демократски реформи, но не и временската рамка кога тоа ќе се случи.

Египет: армијата го распушта парламентот и го суспендира уставот

Deutsche Welle - 13.02.2011

Воениот совет на Египет денеска соопшти дека го распушта парламентот и го става вон сила уставот во земјата. Војската ќе ја води земјата шест месеци, до одржување претседателски и парламентарни ...

Животот во Египет по протестите се враќа во нормала

Р.С.Европа - 13.02.2011

Жителите на Египет денеска ќе се вратат на работните места за прв пат, откако во петокот беше соборен режимот на претседателот Хосни Мубарак.

Египетската војска ги брка демонстрантите од плоштадот Тахрир

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетските војници денеска го отворија патот за собраќај на плоштадот Тахрир во обид да ги растераат демонстрантите за да се врати животот во нормала во земјата по 18 дневните протести кои го ...

Судири на демонстрантите и полицијата во Јемен

Р.С.Европа - 13.02.2011

Анти-владините демонстранти денеска се судрија со полицијата во Јемен, при нивниот обид да дојдат до централниот плоштад во главниот град. Во земјата трет ден по ред се одржуваат протести.

Приоритет на египетската влада безбедноста во земјата

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетскиот премиер Ахмед Шафик изјави денеска дека прироитет на привремената влада и е да се врати безбедноста и да се олесни секојдневниот живот на граѓаните.

Распуштен Парламентот и суспендиран Уставот во Египет

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетските воени власти соопштија денеска дека ќе го распуштат Парламентот и ќе го суспендираат уставот. Високиот воен совет на националната телевизија соопшти дека ќе остане на власт шест месеци ...

Египет: војската го распушти парламентот и го суспендира уставот

Телма - 13.02.2011

Врховниот совет на египетската војска, кој ја презеде власта во земјата по оставката на претседателот Мубарак, го суспендира уставот и формира комисија за негова измена, јавија странските агенции.

Демонстранти ја окупираа палатата, Мубарак во бегство

Шпиц - 13.02.2011

Откако египетскиот претседател Хосни Мубарак повтори дека нема намера да се повлече до септември, антивладини демонстранти ја окупираа претседателската палата во Каиро.

Дел од демонстрантите на Тахрир одбиваат да се разотидат

Алфа - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Дел од демонстрантите на Тахрир одбиваат да се разотидат

Алсат-М - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Војската го распушти египетскиот парламент и го суспендираше Уставот

Форум - 13.02.2011

Врховниот совет на египетската војска, кој ја превзема власта во земјата по оставката на претседателот Мубарак, денеска го распушти парламентот, го суспендираше Уставот и формираше Комисија за негова ...

Воениот Совет на Египет ќе остане на власт шест месеци

Алфа - 13.02.2011

Новите воени власти во Египет го распуштија парламентот и го суспендираа уставот. Воениот Совет, преку државната телевизија, порача дека ќе остане на власт шест месеци – се до одржувањето на изборите.

Турција ја поздрави оставката од Мубарак и повика на демократија

SETimes - 13.02.2011

АНКАРА, Турција -- Премиерот Реџеп Тајип Ердоган ја поздрави оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој поднесе оставка во петокот (11-ти февруари), по неколку недели масовни протести.

Војската го поддржа Мубарак, најави укинување на вонредната состојба

МРТ - 13.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

МРТ - 13.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Во Египет животот се нормализира, додека дел од демонстрантите и натаму протестираат

Сител - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Египет: Демонстрантите одбиваат да си одат од плоштадот Тахрир

Канал5 - 13.02.2011

Мубарак падна, но на демонстрантите во Каиро не им се оди дома. Дел од нив денеска се судрија со полицијата откако им беше урнат кампот на плоштадот Тахрир во кој престојуваа изминатите две недели.

Повик на револуција

Вечер - 13.02.2011

Повеќе илјади луѓе, инспирирани од случувањата во Египет, излегоа завчера на улиците на Сана, барајќи оставка од претседателот Али Абдула Салех, при тоа славејќи го заминувањето на Хосни Мубарак од ...

Фараонот побегна со купишта долари!

Вечер - 13.02.2011

Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак, и неговото семејство живееле како кралеви, со богатство меѓу 40 и 70 милијарди долари, што значи дека тој бил побогат и од Бил Гејтс! Иако го нема на ...

Египет почнува нормален живот, обновен сообраќајот на плоштадот Тахрир

Нетпрес - 13.02.2011

По првиот ден од симнувањето од власт на египетскиот претседател Хосни Мубарак, утринава повторно е воспоставен сообраќајот околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центар на револуцијата.

Демонстрантите во Египет одбиваат да се разотидат

Курир - 13.02.2011

Судир меѓу египетската војска и демонстранти се случи утрово на централниот плоштад Тахрир во Каиро, откако демонстрантите одбија да го напуштат местото на собир на 18-дневните анти-владини протести.

Прв ден без Мубарак

А1 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Повик на револуција во Јемен

А1 - 12.02.2011

Повеќе илјади луѓе, инспирирани од случувањата во Египет, излегоа денеска на улиците на Сана, барајќи оставка од претседателот Али Абдула Салех, при тоа славејќи го заминувањето на Хосни Мубарак од ...

Египет слави во транс

Deutsche Welle - 12.02.2011

Илјадници луѓе и денеска се на плоштадот Тахрир во Каиро, 18 дена арена на масовни протести против претседателот Хосни Мубарак, откако цела ноќ ја славеа неговата оставка.

Каиро се враќа во нормалниот живот

Р.С.Европа - 12.02.2011

Египетската армија започнала да ги отстранува барикадите околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центарот на протестите за соборување на претседателот Хосни Мубарак.

Протести во Јемен против претседателот Салех

Р.С.Европа - 12.02.2011

Неколку илјади јеменци, главно млади, се собраа денеска во главниот град Сана на претести против претседателот Али Абдула Салех.

Египет слави прерано?

Оn.net - 12.02.2011

Иако Египет масовно го прославува заминувањето на долгогодишниот автократ, во бучната еуфорија се провлекуваат и трезвени гласови дека можеби е прерано за славење.

Свет - Египет пред експлозија!

Време - 12.02.2011

Гневот на демонстрантите во Египет може да експлодира откако претседателот Хосни Мубарак во својот говор категорички одби да поднесе оставка.

Кина и Русија загрижени за Египет по оставката на Мубарак

Р.С.Европа - 12.02.2011

Западните лидери го поздравија падот на режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак. Кина и Русија изразија загриежност за стабилноста во најмногубројните арпаски нации.

Иран-падот на Мубарак лекција за лидерите подржани од Западот

Р.С.Европа - 12.02.2011

Иранските власти соопштија дека падот на режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак по масовните протести треба да биде предупредување до другите лидери подржани од Западот во арапскиот свет.

Анти-владини протести во Алжир и Јемен

Р.С.Европа - 12.02.2011

Во Алжир денеска се одржуваат анти-владините демонстрации и покрај забраната од властите. Според извештаите имало инциденти меѓу демонстрантите и полицијата, која се обидела да ги спречи ...

Египетската влада останува привремено на должноста

Р.С.Европа - 12.02.2011

Египетската влада ќе остане привремено на должноста за да раководи со работите кои се во тек, соопшти денеска војската која управува со земјата по оставката на претседателот Хосни Мубарак.

Израел го поздрави одржувањето на договорот за мир со Египет

Р.С.Европа - 12.02.2011

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху денеска го поздрави соопштението на египетската војска дека ќе го почитува мировниот договор меѓу двете соседни земји.

Каде е богатството на Мубарак?

VOX - 12.02.2011

Откако започна “револуцијата“ во Египет, па се до падот на Хосни Мубарак, период кој траеше 18 денови, единствено што правел сега веќе поранешниот египетски претседател било да си го спаси ...

Свет - Мубарак го напушти Каиро

Вест - 12.02.2011

КАИРО, 12 февруари (Ројтерс) - Претседателот Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле воената база во едно предградие во Каиро и заминале во туристичкото место Шарм-ел-Шеик на Црвеното Море, ...

Мубарак замина по 30 години владеење

Утрински - 12.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Египет го слави денот после Мубарак

Утрински - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Мубарак останува, војската е со него

Утрински - 12.02.2011

Каиро - Египетската војска ја поддржа одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до завршувањето на мандатот во септември, но да му пренесе дел од овластувањата на потпретседателот ...

Народот конечно го собори Мубарак

Дневник - 12.02.2011

Оставката на Мубарак вчера дојде неочекувано, нецели 24 часа откако претседателот во телевизиско обраќање до јавноста објави дека не размислува да се повлече до редовните избори во ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Алсат-М - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Нафтата поевтини поради оставката на Мубарак

Идивиди - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поевтини на светските берзи, како реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во ...

Мубарак си замина, војската остана

Н.Македонија - 12.02.2011

Масовните протести во Египет го натераа Мубарак да се повлече од претседателската функција и да и ја предаде власта на армијата, која најави распуштање на кабинетот и на парламентот.

Египет: Прв ден без Мубарак

Алфа - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

По оставката на Мубарак растат акциите и паѓа цената на нафтата

Форум - 12.02.2011

Глобалните пазари почнаа да се растат, а цената на нафтата падна откако Хосни Мубарак се повлече од функцијата претседател на Египет, пренесува BBC Постоеше загриженост дека тринеделите антивладини ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Алфа - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Алсат-М - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Египет: Прв ден без Мубарак, граѓаните слават

Сител - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Обама: Оставката на Мубарак е почеток на транзицијата во Египет

Сител - 12.02.2011

Оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак е почеток, а не крај на транзицијата во Египет, изјави вчера американскиот претседател Барак Обама.

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Сител - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Канал5 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Повик на револуција во Јемен

Канал5 - 12.02.2011

Повеќе илјади луѓе, инспирирани од случувањата во Египет, излегоа денеска на улиците на Сана, барајќи оставка од јеменскиот претседателот Али Абдула Салех, при тоа славејќи го заминувањето на Хосни ...

Војската даде збор - Египет ќе го почитува мирот со Израел

Сител - 12.02.2011

Политичката моќ во Египет сега е во рацете на воениот естаблишмент, а народот желно очекува да види дали ќе бидат почитувани нивните права и ветувања за фер и слободни избори.

Повик на револуција во Јемен

Сител - 12.02.2011

Повеќе илјади луѓе, инспирирани од случувањата во Египет, излегоа денеска на улиците на Сана, барајќи оставка од претседателот Али Абдула Салех, при тоа славејќи го заминувањето на Хосни Мубарак од ...

Египетските демонстранти ги обиколија претседателските палати во Каиро и Александрија

МРТ - 12.02.2011

Приврзаници на египетскиот претседател Хосни Мубарак и полицајци во цивилна облека денеска ги нападнаа демонстрантите кои беа собрани пред претседателската палата во Каиро, пренесе телевизијата „Ал ...

Јорданците бараат оставка на премиерот, но и на Хосни Мубарак

МРТ - 12.02.2011

Стотици Јорданци денеска протестираа на улиците на Аман во две различни демонстрации, едната со барање за оставка на новиот премиер на Јордан, а другата за поддршка за смена на египетскиот ...

Египет: Прв ден без Мубарак

МРТ - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Антивладините демонстранти ја блокираа зградата на египетската државна телевизија

МРТ - 12.02.2011

Околу 2.000 антивладини демонстранти го блокираа влезот на египетската државна радио и телевизија во Каиро и не дозволуваат никој да влегува и излегува од зградата.

По оставката на Мубарак растат акциите и паѓа цената на нафтата

Точка - 12.02.2011

Глобалните пазари почнаа да се растат, а цената на нафтата падна откако Хосни Мубарак се повлече од функцијата претседател на Египет, пренесува Би Би Си.

Египет: Војската ги укинува барикадите, дел од граѓаните се уште слават

Точка - 12.02.2011

Египетската војска рано утринава почна да ги отстранува барикадите околу плоштадот „Тахрир“ во Каиро, по повеќенеделните масовни демонстрации кои доведоа до заминување од власт на претседателот Хосни ...

Швајцарија ги блокира милијардите на Мубарак

Точка - 12.02.2011

Швајцарските власти започнаа со замрзнување на банкарските сметки во нивната земја на соборениот египетски лидер, Хосни Мубарак, јавува Си Ен Ен.

Почеток, а не крај, на транзицијата во Египет

Журнал - 12.02.2011

Вашингтон, 12 февруари – Почеток, а не крај на транзицијата е оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, рече американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Оставката на Мубарак е почеток, а не крај

Курир - 12.02.2011

Оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак е почеток, а не крај на транзицијата во Египет, изјави вечерва американскиот претседател Хосни Мубарак.

Египќаните плачат од среќа

Курир - 12.02.2011

Демонстрантите повторно се собраа на плоштадот Тахрир, пред претседателската палата и државната телевизија во Каиро, но овој пат да ја прослават оставката на Мубарак.

Египет: Прв ден без Мубарак

Press24 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават, јавува МИА Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади ...

Нафтата поефтини по заминувањето на Мубарак

Курир - 12.02.2011

Суровата нафта на светските берзи во текот на вчерашниот ден поефтини, реагирајќи на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во ...

Швајцарија ги замрзна сметките на Мубарак

Нетпрес - 12.02.2011

Швајцарската влада ги блокирала сметките на египетскиот претседател Хосни Мубарак во банките во оваа држава. Со заминувањето на Мубарак од власт швајцарската влада почнала стандардна процедура, која ...

Египет ја има кинеската поддршка

Нетпрес - 12.02.2011

Кина се надева дека во Египет во скоро време ќе дојде до обновување на стабилноста, соопштило министерството за надворешни работи на Кина додавајќи и дека врските меѓу двете земји ќе продолжат да се ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Press24 - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Светските лидери ја поздравија оставката на Мубарак

Курир - 12.02.2011

Светските лидери ја поздравија одлуката за напуштање на власта на, сега веќе, поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак.

Заминувањето на Мубарак ја поевтини нафтата

Нетпрес - 12.02.2011

Заминувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак од власт позитивно влијаеше на цената на нафтата. Откако вчера попладне низ светот се пренесе веста за оставката на Мубарак суровата нафта ...

Нов лист во историјата на Египет

Курир - 12.02.2011

По соопштувањето на веста дека Хосни Мубарак ја напушта владеачката позиција во Египет, улиците низ градовите во земјата беа исполнети со луѓе во состојба на среќа, еуфорија и олеснување што после 30 ...

Повик за револуција во Јемен

Курир - 12.02.2011

Илјадници јеменци поттикнати од случувањата во Египет, излегоа денеска на улиците на Сана, барајќи оставка од претседателот Али Абдула Салех, при тоа славејќи го заминувањето на египетскиот ...

Војската даде збор – Египет ќе го почитува мирот со Израел

eReporter - 12.02.2011

Египетската војска соопшти денеска дека актуелната влада ќе остане на должност додека не биде формиран нов кабинет, и оти Египет ќе ги почитува меѓународните договори, смирувајќи ја со тоа ...

Египет ги „запали“ Јемен и Алжир

Журнал - 12.02.2011

Сана, 12 февруари – Револуција во Јемен и смена на претседателот Али Абдула Салех бараат илјадници граѓани кои протестираат на улиците на градот Сана.

На повидок нова револуција, се разгоре атмосферата во Јемен

Press24 - 12.02.2011

Поттикнати од случувањата во Египет, граѓаните на Јемен излегоа на улиците, барајќи оставка на претседателот Али Абдула Салех.

Мубарак замина, светот ја поздрави одлуката, армијата во Египет ги расчистува барикадите

Inpress - 12.02.2011

Каиро, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Светот ја поздрави конечната одлука на претседателот на Египет Хосми Мубарак да ја напушти функцијата.

Во еден месец паднаа двајца диктатори - Кој е следен?

Inpress - 12.02.2011

Каиро, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Тоа е фантастично. Во помалку од еден месец, паднаа два диктатори, извика еден млад жител на Тунис понеден од возбудата по заминувањето на автократскиот претседател ...

Обама - Египет повеќе никогаш нема да биде иста држава

Inpress - 12.02.2011

Вашингтон, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Египет повеќе „никогаш нема да биде истата држава“, изјави американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи ја египетската војска да го осигура преодот кон ...

Швајцарија ги блокира милијардите на Мубарак

Inpress - 12.02.2011

Берн, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Со заминувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак од власта, швајцарската влада ја започна стандардната процедура кога се работи за вакви „паднати лидери“ и ги ...

Египет пред експлозија

А1 - 11.02.2011

Египет е пред експлозија. Што и да се случи, ќе се случи денеска, а одлуката ќе ја донесе војската - одлучува дали Мубарак ќе замине како што дошол - со пуч.

Египет е слободен - Мубарак поднесе оставка

А1 - 11.02.2011

„Претседателот Хосни Мубарак одлучи да ја напушти својата позиција како претседател на Египет и побара од врховниот совет на вооружените сили да управува со земјата“, изјави Омар Сулејман, ...

Мубарак не се повлекува

BBC - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак обраќајќи и се на нацијата рече дека нема да се повлече од функцијата и покрај масовните демонстарции против неговото владеење.

Од британскиот печат, 11.02

BBC - 11.02.2011

Британските весници се замнимаваат со Египет... Египетската надеж се претвори во бес додека Мубарак се крапи на власт пишува ГАРДИЈАН.

Мубарак се повлече

BBC - 11.02.2011

Заменик претседателот на Египет, Омар Сулејман туку што објави дека претседателот Хосни Мубарак решил да се повлече од функцијата. Неговите надлежности ќе бидат преземени од армискиот совет.

Зборот „оставка“ не излегува од Мубарак

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак и` се обрати на нацијата вторпат по избувнувањето во земјата. Иако многумина очекуваа да најави дека се повлекува, тоа повторно не се случи.

Мубарак се потсмева со сопствениот народ

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак и натаму се противи да си замине од функцијата. На тој начин и самиот се’ повеќе се претвора во фактор на ризик во Египет и во регионот.

Мубарак го напушти Каиро

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, како што јавуваат агенциите, повикувајќи се на безбедносни кругови во Египет, веќе не е во Каиро, туку во одморалиштето Шарм ел Шеик.

Реакции на повлекувањето на Мубарак

Deutsche Welle - 11.02.2011

Светот на веста за повлекување на египетскиот претседател Хосни Мубарак од функцијата, реагира со констатации од типот „историски пресврт“ и бара мирен премин кон демократија во земјата.

Сулејман: Мубарак се повлекува!

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот заменик-претседател Омар Сулејман денеска (11.02) во Каиро соопшти дека египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесол оставка. Власта Мубарак и‘ ја предал на војската.

Египет-Сулејман ги замоли демонстрантите да си одат

Р.С.Европа - 11.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман ги повика демонстрантите во Каиро, мирно да се разотидат по обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

Рекации по говорот на Хосни Мубарак

Р.С.Европа - 11.02.2011

Од целиот цвет доаѓат рекации по објавата на Хосни Мубарак дека не се повлекува од власт и дека некои од неговите овластувања ќе му ги препише на заменик претседателт Омар Сулејман.

Каиро-Демонстрантите повторно на улица

Р.С.Европа - 11.02.2011

Се очекува и денеска демонстрантите во Египет да излезат на протести. Тие ќе протрстираат против одлуката на претседателот Хосни Мубарак да не се повлече од власта.

ЕУ со повик во Египет да биде формирана нова влада

Р.С.Европа - 11.02.2011

Говорот на Хосни Мубарак не отвори пат за брзи и длабоки реформи во Египет, изјави Високиот Преставник за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон.

Свет - Цел Египет на нозе

Време - 11.02.2011

Илјадниците демонстранти, кои 17 дена по ред од плоштад „Тахрир“ во Каиро бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак, ги проширија своите протести и во другите градови, јави „Би-Би-Си“.

Хосни Мубарак го напуштил Каиро?

Р.С.Европа - 11.02.2011

Илјадници демонстранти се собираат на клучни позиции во Каиро додека се јавува дека Претседателот Хосни Мубарак го напуштил главниот град.

Мубарак поднесе оставка

Р.С.Европа - 11.02.2011

Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка, беше соопштено предмалку преку државната телевизија. Веста ја соопшти Потпретседателот Омар Сулејман.

Хосни Мубарак поднесе оставка како Претседател на Египет

Р.С.Европа - 11.02.2011

Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка, беше соопштено предмалку преку државната телевизија. Илјадници демонстранти слават на плоштадот Тахрир во Kairo.

Египет е слободен

Р.С.Европа - 11.02.2011

„Египет е слободен – Египет е слободен“ извикуваат илјадниците демонстранти на Тахрир плошадот во главниот град Каиро славејки ја веста дека Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка.

Меѓународната заедница ја поздрави оставката на Мубарак

Р.С.Европа - 11.02.2011

Американскиот Потпретседател Џо Бајден изјави дека овој ден е историски ден за Египет. „Заминувањето на Мубарак мора да води кон демократија“ изјави Бајден.

Египет слави

Оn.net - 11.02.2011

видео вест По 18 дена крвави протести, Египет го слави почетокот на новото поглавје од историјата, без Хосни Мубарак кој на власт беше три децении.

Ел Барадеј ја повика армијата да се вмеша

Телма - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

Мубарак не се повлекува, ќе предаде дел од власта

Утрински - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе предаде дел од обврските на потпретседателот Омар Сулејман, но ќе остане на претседателската функција до изборите во септември.

Кралот Абдула бара да не го понижуваат Мубарак

Утрински - 11.02.2011

ЛОНДОН – Кралот на Саудиска Арабија, Абдула, го извести американскиот претседател, Барак Обама, дека неговата земја би можела да го помага египетскиот претседател Хосни Мубарак, доколку САД решат да ...

Демонстрантите „владеат“ во Каиро

Утрински - 11.02.2011

КАИРО – Возачите на авотбуси и вработените во јавниот транспорт вчера му се приклучија на штрајкот на илјадниците државни службеници и ги распространија безредијата што внесоа дополнителна сила и ...

Армијата го поддржа Мубарак

Телма - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Војската ја поддржа одлуката на Мубарак

Утрински - 11.02.2011

Египетската војска на состанокот одржан утрово ја поддржа одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Мубарак привремено го напуштил Каиро

Утрински - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак привремено го напушти Каиро еден ден откако му додели зголемени ингеренции на потпретседателот Омар Сулејман, јави CBS News.

Милион египјани на петочна молитва - бараат оставка од Мубарак

Телма - 11.02.2011

На плоштадот „Тахрир“ денеска околу два милиони луѓе присуствуваа на петочната молитва. Масовна верска служба беше одржана и во Александрија на која присуствуваа околу еден милон луѓе.

Мубарак поднесе оставка - власта и ја предаде на војската

Телма - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Сулејман побара од демонстрантите да се разотидат

Форум - 11.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман ги повика вечерва демонстрантите во Каиро мирно да се разотидат и да помогнат во обновата на земјата Потпретседателот Омар Сулејман апелираше на народно ...

Египетската војска мачела демонстранти

Дневник - 11.02.2011

Неколку лица изјавиле за британски весници дека египетската војска одвела стотици луѓе на сослушување нанепознато место и притоа неколкумина биле измачувани Египетската војска апсела и измачувала ...

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак

Идивиди - 11.02.2011

Каиро, 11 февруари 2011 (МИА) - Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Египет пред експлозија

Алфа - 11.02.2011

Египетската опозиција разгневена од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија нови големи протести и конечна пресметка со претседателот.

Египетската армија најави „важно соопштение до нацијата“

Форум - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили Претседателот Хосни Мубарак , кој вчера требаше да ...

Нафтата конечно поевтини

Mnogoo - 11.02.2011

Цената на суровата нафта денеска се намали на Њујоршката берза и достигна цена од 86 долари за барел. Ова намалување од највисоко достигнатата цена во последните две години се должи зголемувањето на ...

Гневни демонстранти во Египет најавуваат големи протести

Алсат-М - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести. Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Офицерите на страна на демонстрантите

Идивиди - 11.02.2011

Каиро, 11 февруари 2011 (МИА) - Офицер од армијата на Египет кој се приклучи на протестите на плоштадот Тахрир во Каиро, изјави денеска дека 15 офицери преминале на страната на демонстрантите.

Египет одбива да ја укине вонредната состојба

Н.Македонија - 11.02.2011

Како може да ја укинеме вонредната состојба, кога на улиците во земјата слободно шетаат над 17.000 затвореници, кои побегнаа во почетокот на протестите, порача шефот на египетската дипломатија Ахмед ...

Египет - Војската го поддржа Мубарак

Алсат-М - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Војската го поддржа Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Судбината на Египет виси на тенко конче

Форум - 11.02.2011

Stratfor Има многу повеќе зад демонстрациите во Египет, отколку што се гледа на прв поглед. Медиумите се фокусираат на концептот дека реформистите покренаа револуција во име на демократијата и ...

Египетската армија гарантира слободни избори и реформи

Форум - 11.02.2011

Египетската армија во петокот соопшти дека че го укине законот за вонрадна состојба, ќе ги гарантира слобоните рпетседателски избори и другите реформи, и истовремно ги повика демонстрантите да се ...

Хосни Мубарак со семејството го напуштил Каиро

Форум - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, предавајќи ги дел од своите овластувања на потпретседател Омар Сулејман, го напуштил Каиро со своето семејство, јави во петокот агенцијата на египeтската ...

Мубарак го напушти Каиро ?

Алсат-М - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Египет пред експлозија, војската го поддржа Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Египетската армија го поддржа претседателот Хосни Мубарак во намерата да остане на власт до истекот на мандатот во септември.

Хосни Мубарак поднесе оставка

Алфа - 11.02.2011

Хосни Мубарак поднесе оставка. Ова за државната телевизија го соопшти Омар Сулејман, кој исто така рече дека надлежностите сега ги презема Висок Воен Совет.

Мубарак поднесе оставка

Форум - 11.02.2011

По речиси 30 години поминати на власт, египетскиот претседател Хосни Мубарак, денеска поднесе оставка. Заминувањето од претседателската функција е резултат на притисокот на граѓаните, кои низ улиците ...

Хосни Мубарак поднесе оставка, војската ја презема власта

Идивиди - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Мубарак поднесе оставка

Кајгана - 11.02.2011

По речиси 30 години поминати на власт, египетскиот претседател Хосни Мубарак, денеска поднесе оставка. Заминувањето од претседателската функција е резултат на притисокот на граѓаните, кои низ улиците ...

Мубарак замина по 30 години владеење

Алсат-М - 11.02.2011

Осумдесет и две годишниот Хосни Мубарак, кој денеска по 30-годишно владеење поднесе оставка од функцијата претседател на Египет, мина политички пат кој почна со големо уважување од страна на неговите ...

Крај на ерата на Хосни Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Плоштадот Тахрир еруптираше од воодушевување на милионите демонстранти – Мубарак повеќе не е претседател. Кратката порака ја соопшти заменикот претседател Омар Сулејман, кој кажа дека власта во ...

Мубарак останува на функцијата до изборите во септември

Сител - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе предаде дел од обврските на потпретседателот Омар Сулејман, но ќе остане на претседателската функција до изборите во септември.

Барадеј: Египет ќе експлодира, армијата нека ја спаси државата

Сител - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

Египетскиот потпретседател изјави дека прави се што е можно за мирно предавање на власта

Сител - 11.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека ќе направи се што е можно за мирно предавање на власта. Сулејман ја даде изјавата, откако претседателот Хосни Мубарак објави дека му предава дел ...

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак

Сител - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Мубарак го разбесне народот во Египет

Канал5 - 11.02.2011

Синоќешниот говор на египетскиот претседател и одлуката да остане на функцијата го разбесни народот во Египет- протестите се повеќе се интензивираат, а улиците постојано се полнат со луѓе.

Зголемена тензијата во Каиро по обраќањето на Мубарак

Кирилица - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата Опозицијата, гневна од фактот дека и покрај очекувањата Мубарак не ...

Во Египет се очекуваат нови големи протести

Кирилица - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Војската го поддржа Мубарак и најави укинување на вонредната состојба

Кирилица - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Сител - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Кирилица - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Египет: Армијата наскоро со „важно соопштение до нацијата“

МРТ - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили, пренесува Риа Новости Претседателот Хосни Мубарак, ...

Египет ќе експлодира, армијата нека ја спаси државата

МРТ - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

Мубарак предава дел од обврските на потпретседателот

МРТ - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе предаде дел од обврските на потпретседателот Омар Сулејман, но ќе остане на претседателската функција до изборите во септември.

Египетскиот потпретседател изјави дека прави се што е можно за мирно предавање на власта

МРТ - 11.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека ќе направи се што е можно за мирно предавање на власта. Сулејман ја даде изјавата, откако претседателот Хосни Мубарак објави дека му предава дел ...

Гневни демонстранти во Египет најавуваат големи протести

МРТ - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести. Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак, опозицијата организира протести

МРТ - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Новиот херој на Египет: Дали компјутерџијата и активист Ваел Гоним го смени Мубарак?

МРТ - 11.02.2011

Ваел Гоним е зборлест и самоуверен, како многумина од новата генерација арапи кои излегоа да го сменат нивниот свет - и да го унапредат - по пат на технологијата.

Реакции на обраќањето на египетскиот претседател Мубарак до нацијата

МРТ - 11.02.2011

Во првите реакции на синоќешното обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак до нацијата, претставниците на меѓународната заедница се заложија за мирна транзиција во Египет, предупредија на ...

Се повеќе офицери од египетската армија се солидаризираат со демонстрантите

МРТ - 11.02.2011

Офицер од армијата на Египет кој се приклучи на протестите на плоштадот Тахрир во Каиро, изјави денеска дека 15 офицери преминале на страната на демонстрантите.

Хосни Мубарак поднесе оставка

Сител - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз. Мубарак се повлече од функцијата по 18 дневните протести против неговото владеење.

Хосни Мубарак поднесе оставка, потврди Омар Сулејман

Сител - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Хосни Мубарак си даде оставка!

Канал5 - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак одлучи да даде оставка од функцијата, пренесуваат светските медиуми. Заменик претседателот Омар Сулјеман ја објави одлука на Мубарак во кратка изјава на ...

Хамас повика за нова политика во Египет, Либан ја поздрави „смртта на фараонот“, Тунис слави

Сител - 11.02.2011

Веста за повлекувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак во Појасот Газа беше одбележана со огномет. Исламистичкото движење Хамас, кое го контролира Појасот Газа, го повика новото раководство ...

Министерот за одбрана на Египет на чело на воениот совет

Сител - 11.02.2011

Министерот за одбрана и за воена индустрија на Египет генерал-фелдмаршал Хусеин Тантави застана на чело на советот на вооружените сили, кому претседателот Хосни Мубарак му ги предаде своите ...

Мубарак замина по 30 години владеење

Сител - 11.02.2011

Осумдесет и две годишниот Хосни Мубарак, кој денеска по 30-годишно владеење поднесе оставка од функцијата претседател на Египет, мина политички пат кој почна со големо уважување од страна на неговите ...

Египет ќе експлодира?

Вечер - 11.02.2011

Војската го поддржа Мубарак и најави укинување на вонредната состојба ако толпата се разотиде. - Граѓаните се уште погневни откако египетскиот претседател изјави дека нема намера да се повлече.

ВИДЕО: Бес во Каиро, Мубарак не поднел оставка!

Точка - 11.02.2011

Во четврток вечер милиони луѓе се собрале на плоштадот Тахрир во Каиро, со цел да го слушнат најавеното обраќање на претседателот Хосни Мубарак.

Египет: Армијата наскоро со „важно соопштение до нацијата“

Точка - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили, пренесува Риа Новости.

Состанок во Белата Куќа по повод говорот на Мубарак

Точка - 11.02.2011

Белата куќа најави дека претседателот на САД, Барак Oбама, денеска ќе се сретне со членовите на својт тим за национална безбедност, по повод обраќањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој ...

Шокантно видео на терор во Каиро

Точка - 11.02.2011

Видео каде убаво може да се види теророт меѓу демонстрантите и приврзаниците на претседателот, кој моментално владее во Каиро.

Египетската армија гарантира слободни избори и реформи

Точка - 11.02.2011

Египетската армија во петокот соопшти дека ќе го укине законот за вонредна состојба, ќе ги гарантира слободните претседателски избори и другите реформи, и истовремено ги повика демонстрантите да се ...

Хосни Мубарак со семејството го напуштил Каиро

Точка - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, предавајќи ги дел од своите овластувања на потпретседател Омар Сулејман, го напуштил Каиро со своето семејство, јави во петокот агенцијата на египeтската ...

Кризата во Египет ја зголемува цената на нафтата

Точка - 11.02.2011

Цената на нафтата денес достигна близу 88 долари за барел по одлуката на египетскиот претседател Хосни Мубарак да остане на власт и покрај масовните протести за негова промена.

Швајцарија ги замрзна сметките на Мубарак

Точка - 11.02.2011

Швајцарската влада го замрзна сиот имот кој во оваа земја го имаат поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак и неговото семејство.

Мубарак баш го боли Египет што гори, илјадници и утре на протести

eReporter - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак предизвика бес на улиците на Египет соопштувајќи дека ќе ја предаде власта на неговиот заменик, разочарувајќи ги демонстрантите кои очекуваа негова оставка ...

Дали Египет ќе експлодира?

Курир - 11.02.2011

Eгипетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од власта, но не се повлекува од претседателската функција изјави деке Египет е готов да ...

Мубарак останува на власт, Египќаните гневни

Нетпрес - 11.02.2011

За денес се најавени протести пред претседателската палата, а тоа е моментот од кој се плаши целиот свет. “Никој не знае како протестантите ќе реагираат кога ќе дојдат пред неговата палата“, изјавил ...

Нафтата поефтини поради зголемувањето на производството на ОПЕК

МК-Фондови - 11.02.2011

Суровата нафта поефтини на берзата во Њујорк и достигна цена од околу 86 долари за барел, по објавувањето на податоците дека Организацијата на земјите извознички на нафта минатиот месец го зголемила ...

Бесните Египќани протестираа пред вратата на Мубарак

Курир - 11.02.2011

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак, а опозицијата организираше протести пред претседателската резиденција.

Египетската армија пред одлука за пуч

Нетпрес - 11.02.2011

Египетската армија е моментно пред клучна одлука, по одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да се повлече од функцијата, одлука која ги разгневи демонстрантите во Каиро, кои пак очекуваа дека тој ...

Мубарак не си оди, но не нуди и решение за кризата

Журнал - 11.02.2011

Њујорк, 11 февруари – Египетскиот претседател Хосни Мубарак не понудил решение за кризата во земјата при вчерашниот говор, тврди организацијата „Хјуман рајтс воч“.

Обама остро го криткуваше Мубарак

Нетпрес - 11.02.2011

Претседателот на САД, Барак Обама остро го покренал прашањето дали синоќешното ветување на Хосни Мубарак дека ќе ја предаде власта на потпретседателот е доволен знак на реформи.

Состанок во Белата Куќа по повод говорот на Мубарак

Нетпрес - 11.02.2011

Белата куќа најави дека претседателот на САД, Барак Oбама, денеска ќе се сретне со членовите на својт тим за национална безбедност, по повод обраќањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој ...

Мубарак одбива да си оди

Курир - 11.02.2011

И покрај масовните протести на Плоштадот Тахир во Каиро со едниствена цел, Мубарак да си оди од власта, претседателот на Египет соопшти дека неговата одлука е веќе донесена и дека тој ќе ја напуштиу ...

Мубарак доби поддршка од армијата

Курир - 11.02.2011

Вчерашната одлука на египетскиот претседател Хосни Мубарак да не се повлече од власта предизвика гнев на египќаните, кои за денес најавија нови демонстрации.

ЕлБарадеј: Египет ќе експлодира!

eReporter - 11.02.2011

Лидерот на египетската опозиција Мохамед ЕлБарадеј се огласи откако Мубарак ја шокираше египетската и светска јавност со изјавата дека сепак нема да отстапи од претседателската фотеља до септември.

Војската го поддржа Мубарак, најави укинување на вонредната состојба

Press24 - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Press24 - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Египетскиот претседател го напушти Каиро

Курир - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

“Ал Арабија“: Мубарак со семејството заминал од Каиро

Нетпрес - 11.02.2011

Претседателот на Египет, Хосни Мубарак заедно со семејството го напуштил Каиро. Како што објави телевизијата “Ал Арабија“, државникот и членови на неговото семејство од воена база во близина на ...

Демонстранти ја обиколија претседателската палата на Мубарак

Курир - 11.02.2011

Гардата што е задолжена за безбедноста на палатата не интервенираше во судирите на плоштадот „Маср ал Гадид“. На помош на демонстрантите се придружи група од плоштадот „Тахрир“.

Мубарак е во Шарм ел Шеик

Нетпрес - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак го напуштил Каиро и се наоѓа во Шарм ел Шеик, изјавил портпаролот на Демократската национална партија.

Хосни Мубарак поднел оставка

Нетпрес - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз, откако вчера преку говор на државната телевизија објави дека останувана власт до септември за ...

Мубарак поднесе оставка

Курир - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз. Мубарак се повлече од функцијата по 18 дневните протести против неговото владеење.

Мубарак замина по три децении владеење

Курир - 11.02.2011

Мубарак е роден во 1928 во провинцијата Менугија во семејство на инспектори во Министерството за правда, кое припаѓало на средната класа.

Ел Барадеј: Го чекавме овој ден со децении

Курир - 11.02.2011

Ова е најголемиот ден во мојот живот, изјави египетскиот опозициски лидер Мохамед ел Барадеј, откако вицепретседателот Омар Сулејман соопшти дека Хосни Мубарак ја предал властта во рацете на армијата.

Египет:Кој е Фараонот кој си замина по три децении власт

eReporter - 11.02.2011

Хосни Мубарак (82), кој денеска поднесе оставка на функцијата шеф на египетската држава, владееше со Египет цели три децении и мина низ политичка патека што беше исполнета со респект не само кај ...

Либан ја поздрави „смртта на фараонот“, Тунис слави

Курир - 11.02.2011

Веста за оставката на Египет беше поздравена и од Либан, каде повлекувањето на досегашниот претседател го нарекоа „смрт на фараонот“.

(Update) Мубарак поднесе оставка, Египет слави

Журнал - 11.02.2011

(Update) Шарм-ел Шеик, 11 февруари - Тридеценискиот претседател на Египет, Хосни Мубарак ја напушти функцијата по 18 дневни масовни протести. Народот на Египет извикуваше дека „Египет е слободен“.

Официјално: По три децении владеење, Мубарак си даде оставка

Press24 - 11.02.2011

Неможејќи повеќе да ги издржи притосоците на демонстрантите и целата јавност, Муберак по 30 години владеење си поднесе оставка.

Замрзнати сметките на Мубарак во Швајцарија

Курир - 11.02.2011

- Можам да потврдам дека Швајцарија по итна постапка замрзна можни сметки на поранешниот египетски претседател, рече портпаролот Ларс Кнухел, но одби да соопшти за колкава сума се работи.

Мубарак не кажа ниту “Да”, ниту “НЕ”

еФакт - 11.02.2011

Каиро – Во својот говор египетскиот претседател Хосни Мубарак не ја објави својата оставка, како што се очекуваше. И покрај сите шпекулации дека овој пат веќе ќе објави официјално дека се повлекува ...

Мубарак и неговата фамилија го напуштиле Каиро

еФакт - 11.02.2011

Телевизија “Ал Арабија “објави дека претседателот Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле главниот град Каиро и заминале од воена авиобаза во непознат правец.

Војската ја презеде власта во Египет

еФакт - 11.02.2011

Каиро - Војската ја презеде власта во Египет, откако претседателот Хосни Мубарак си поднесе оставка, пренесе Франс прес.

Омар Сулејман ја потврди оставката на Хосни Мубарак

еФакт - 11.02.2011

Каиро - Заменик-претседателот на Египет Омар Сулејман ја потврди оставката на претседателот Хосни Мубарак, пренесуваат светските агенции.

ЕУ ја поздрави оставката на Хосни Мубарак

еФакт - 11.02.2011

Брисел - Европа ја поздрави одлуката на претседателот на Египет Хосни Мубарак да се повлече од функцијата. Според високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон Мубарак ...

Тема на денот: Фараонот се повлече

еФакт - 11.02.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак си поднесе оставка . Оставката беше потврдена од заменик-претседателот Омар Сулејман .

Мубарак одбива да се повлече веднаш, ќе заминел во септември

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека ќе остане на позицијата, а власта ќе ја предаде по претседателските избори во септември.

Human rights watch - Изјавата на Мубарак не одговара на барањата на луѓето

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Организацијата Human rights watch предупреди дека изјавата на претседателот Хосни Мубарак за реформи не е реален одговор на политичката криза во Египет.

Мубарак ја напуштил земјата, обраќањето снимено?

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Говорот на претседателот на Екипет Хосни Мубарак во кој категорички одби да поднесе оставка, се заканува да предизвика нова експлозија на гнев во Египет.

Египетски офицери преминале на страната на демонстрантите

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) На страната на демонстрантите во Египет, барајќи оставка на претседателот Хосни Мубарак, преминале 15 офицери од вооружените сили на земјата.

Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Телевизија Ал Арабија објави дека претседателот на Египет Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле престолнината Каиро и од воената авиобаза во предградието ...

Хосни Мубарак со семејството пристигна во Шарм ел Шеик

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Телевизија Ал Арабија објави дека претседателот на Египет Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле престолнината Каиро .

Хосни Мубарак поднесе оставка

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Египет Хосни Мубарак поднесе оставка по 30-годишно владеење, објави телевизија „Еуроњус".

Ескалираат протестите во Египет - петмина убиени

А1 - 10.02.2011

Петмина убиени, протестите во Египет ескалираат. Претседателот Мубарак и неговата влада ги губат конците на власта. Земјата се стрмоглави во анархија, револуцијата и смената на режимот се неизбежни.

Мубарак вечерва ќе и се обрати на нацијата - можна оставка?

А1 - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе ги исполни барањата на демонстрантите, најавија денеска високи претставници на војската и на владејачката партија, не исклучувајќи ја можноста Мубарак уште ...

Од британскиот печат, 10.02

BBC - 10.02.2011

Почнуваме со ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС каде читаме дека „Планот А мора да успее во Грција". Весникот го пренесува ставот на Европската централна банка, според кој Грција ќе претрпи поголема штета доколку не го ...

Мубарак одбива да се повлече веднаш

BBC - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека ќе остане на позицијата, а власта ќе ја предаде по претседателските избори во септември.

По Шинаватра, и Мубарак во Црна Гора!

Deutsche Welle - 10.02.2011

Светските медиуми шпекулираат дека и, се‘ уште, актуелниот претседател на Египет Хосни Мубарак би можел да побара спас во Црна Гора, по примерот на екс-тајландскиот премиер Таксин Шинаватра.

Богат, побогат, Мубарак

Бизнис24 - 10.02.2011

Кризата ќе и нанесе значителни штети на египетската економија, дотолку повеќе што Хосни Мубарак не сака да ја напушти претседателската функција.

Мубарак ќе се откаже од власта?

Deutsche Welle - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва е можно да соопшти дека се повлекува од функцијата. Илјадници демонстранти чекаат насобрани на плоштадот Тахрир во Каиро за да чујат што ќе каже Мубарак.

Мубарак не поднесе оставка

Deutsche Welle - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ги разочара демонстрантите, кои се надеваа дека ќе поднесе оставка. Мубарак вети уставни промени и пренесување поголеми надлежности на потпретседателот Омар ...

САД: забрзување на трансферот на власта во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

САД треба го зголемуваат притисокот врз Египет со цел забрзување на политичките промени во таа земја. Портпаролот на Белата Куќа Роберт Гибс изјави дека Вашингтон чека конкретни чекори за забрзување ...

Обама и саудискиот крал зборувале за Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама разговарал со саудискиот крал Абдула за политичката ситуација во Египет. Белата Куќа прецизира дека Обама ја реафирмирал американската долгорочна заложба за мир ...

17-ти ден од протестите во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Илјадници демонстранти и денеска се собрани на плоштадот Тахрир во Каиро, со барање за оставка на претседателот на Египет, Хосни Мубарак. Стотици демонстранти кампираат и пред зградата на Парламентот.

Свет - Ал Каеда повика на џихад во Египет

Време - 10.02.2011

Разгранок на Ал Каеда во Ирак ги повика антивладините демонстранти во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламските закони, пренесува американскиот печат.

Египетската војска ќе преземе мерки за заштита на луѓето

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетската војска на националната телевизија соопшти дека ќе преземе мерки за заштита на луѓето за време на протестите.

За учениците на ФБИ

Оn.net - 10.02.2011

Дел од офицерите на озлогласените тајни служби на режимот на Хосни Мубарак, за кои и самите американски дипломати добивале извештаи дека со брутални методи мачат затвореници и застрашуваат политички ...

Египетскиот претседател Мубарак вечерва ќе и се обрати на нацијата

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетската национална телевизија соопшти дека претседателот Хосни Мубарак ќе се обрати на нацијата вечерва, по најавите дека можеби ќе даде оставка од функцијата.

Хосни Мубарак не поднесе оставка - вети транзиција на власта во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетскиот Претседател Хосни Мубарак вечерва во обраќањето до нацијата изјави дека нема да се канидира за уште еден претседателски мандат.

Свет - Демонстрантите не се откажуваат

Вест - 10.02.2011

КАИРО, 10 февруари (ДПА) - Илјадници демонстранти вчера продолжија да се собираат на плоштадот Тахрир во Каиро, додека египетскиот потпретседател Омар Сулејман предупреди на опасноста од државен ...

Богат, побогат, Мубарак најбогат

Утрински - 10.02.2011

Во медиумите се шпекулира дека богатството на семејството Мубарак изнесува околу 40 милијарди долари, од кои на синот Гамал, наводно, му припаѓаат 17 милијарди, претседателот Хосни располага со имот ...

Џихадисти на слобода

Утрински - 10.02.2011

КАИРО - Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири со полицијата што одново се разгоре вчера.

Мубарак во септември, Груевски многу поскоро!

Утрински - 10.02.2011

Кога во 2005 година Македонија доби кандидатски статус од Европската унија, тогашниот лидер на опозицијата Никола Груевски не покажа многу политичка зрелост и не честиташе за постигнатиот успех, туку ...

Илјадници демонстранти на „Тахрир“ и пред Парламентот во Каиро

Телма - 10.02.2011

Повеќе од илјада нови демонстранти се придружија денеска на протестите против претседателот Хосни Мубарак и покрај заканите на Владата дека ќе ги растури.

Остра комуникација меѓу Белата куќа и египетската Влада

Телма - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

Владеењето на Мубарак завршува вечерва?

Телма - 10.02.2011

Шефот на ЦИА Лион Панета изјави пред Конгресот дека информациите со кои располага американското разузнавање покажуваат дека египетскиот претседател Хосни Мубарак е на пат да се повлече.

Мубарак не поднесе оставка

Телма - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва, во директно обраќање до нацијата, преку државната телевизија изјави деканема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но и дека дело од ...

Египетските власти се закануваат со интервенција на војската

Алфа - 10.02.2011

Во Египет продолжуваат масовните протести против режимот на претседателот Хосни Мубарак. Илјадници демонстранти повторно се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро но и во другите градови ширум земјата.

Обама да не го менува Мубарак

Идивиди - 10.02.2011

Лондон, 10 февруари 2011 (МИА) - Саудиска Арабија се заканила дека самата ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД се обидат на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди ...

САД: итни промени во Египет

Н.Македонија - 10.02.2011

Владата да ја укине вонредната состојба, а полицијата да престане да тепа новинари и демонстранти, порача Вашингтон. Претседателската фотелја на Мубарак остана неспомната Администрацијата на САД ...

Каиро со нервозни тонови кон Вашингтон

Алсат-М - 10.02.2011

Египетските власти со нервозни тонови кон нивниот долгогодишен сојузник - Вашингтон. Шефот на египетската дипломатија ги обвини Соединетите Американски Држави дека се дрзнуваат на Египет да му ги ...

Режимот на Мубарак бил добар за инвестиции

Алсат-М - 10.02.2011

Режимот на сè уште актуелниот египетски претседател Мубарак направи многу за екононскиот развој на Египет, но и за привлекување на странски инвестиции.

Хосни Мубарак наскоро ќе поднесе оставка

Алфа - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во текот на денот би можел да се повлече од функцијата, изјави за Би-Би-Си премиерот на Египет, Ахмед Шафик.

Мубарак заминал во Шарм ел Шејк, премиерот тврди дека Мубарак е се уште на власт

Алсат-М - 10.02.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак, заедно со началникот на Генералштабот на армијата, замина за летувалиштето Шарм ел Шејк на Црвено море, соопшти телевизијата Ал Арабија, пренесоа западните ...

Ен-Би-Си: Мубарак вечерва ќе поднесе оставка

Идивиди - 10.02.2011

Каиро/Вашингтон, 10 февруари 2011 (МИА) - Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на два независни извори.

Војската ќе примени сила ако дојде до немири во Египет

Кајгана - 10.02.2011

Армијата на Египет ќе употреби сила доколку демонстрантите не го прифатат решението за трансферот на претседателските надлежности од актуелниот претседател Хосни Мубарак на потпретседателот Омар ...

Fox News:Мубарак заминува/Живо од Каиро

Алсат-М - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, поднесе оставка. На чело на Владата ќе седи заменик-претседателот Омар Сулејман, кој ги предводеше преговорите во последните неколку дена со претставниците на ...

УРГЕНТ:Мубарак не заминува !

Алсат-М - 10.02.2011

Наспорти сите очекувања - египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека нема да даде оставка. Насобраните демонстранти на плоштадот Тахрир се во шок.

Египет на раб на револуција!

Алсат-М - 10.02.2011

Аналитичарите и познавачите на состојбите проценуваат дека на Египет утре „ќе му се случи револуција“. Прогнозите се дека по шокот од неподнесувањето на оставката од страна на претседателот Хосни ...

Мубарак не поднесе оставка, останува до септември

Кајгана - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва изјави дека нема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но дека дел од овластувањата ќе префрли на потпретседателот Омар Сулејман.

Мубарак одби да даде оставка ама ги предаде овластувањата на Сулејман

Форум - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва изјави дека нема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но дека дел од овластувањата ќе префрли на потпретседателот Омар Сулејман И ...

САД: Египетската Влада не направи ниту минимални реформи

Сител - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

САД: Египетската Влада не направи ниту минимални реформи

МРТ - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

Протестите во Египет се шират- војската на готовс

Канал5 - 10.02.2011

Протестите во Египет се шират, власта се заканува. Претседателот на Египет Хосни Мубарак ги предупреди демонстрантите дека војската ќе интервенира ако во земјата настане хаос.

Египетскиот министер за култура поднесе оставка

Канал5 - 10.02.2011

Египетскиот министер за култура, Габер Асфур, поднесе оставка во владата на претседателот Хосни Мубарак како одговор на бројните несогласувања.

Четворица демонстранти убиени во судир со полицијата во Каиро

Канал5 - 10.02.2011

Четири лица се убиени, а неколку се повредени, во синоќешниот судир помеѓу полицијата и демонстрантите во Каиро. Агенциите јавуваат дека ова се најсериозните судири меѓу полицијата и демонстрантите ...

Египетскиот министер за култура поднесе оставка

МРТ - 10.02.2011

Египетскиот министер за култура Габер Асфур ја напушти владата составена од претседателот Хосни Мубарак како одговор на несогласувањата.

Саудискиот крал Абдула Втори побарал од Обама да не го менува Мубарак

МРТ - 10.02.2011

Саудиска Арабија се заканила дека самата ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД се обидат на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди весникот „Тајмс“ повикувајќи се на ...

Египетските власти со злоставување во затворите ги заплашуваат младите

МРТ - 10.02.2011

Египетската полиција со апсење и злоставување во затворите се обидува да ги заплаши младите кои протестираат против претседателот Хосни Мубарак, изјави 19-годишниот Ибрахим Абас, Австриец со ...

Во Египет протестите се шират и покрај заканите на Владата

МРТ - 10.02.2011

Повеќе од илјада нови демонстранти се придружија денеска на протестите против претседателот Хосни Мубарак и покрај заканите на Владата дека ќе ги растури.

Египетската војска „апсела и измачувала“ учесници на демонстрациите

МРТ - 10.02.2011

Египетската војска, уште од почетокот на протестите против власта на претседателот Хосни Мубарак, „апсела демонстранти и ги измачувала“, јавуваат британските медиуми повикувајќи се изјавите и ...

Мубарак вечерва дефинитивно си оди?

Канал5 - 10.02.2011

Директорот на ЦИА, Лион Пенета го известил американскиот Конгрес дека постојат сигурни индиции оти египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска ќе ја напушти својата позиција, јавува СиЕнЕн.

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка, според Ен-Би-Си

Сител - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на два независни извори.

Над еден милион демонстранти во очекување на оставката на Мубарак

Сител - 10.02.2011

Над еден милион демонстранти се собраа вечерва на централниот плоштад во Каиро „Тахрир“ и на околните улици во очекување на обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

Нафтата поефтини поради зголемувањето на производството на ОПЕК

Сител - 10.02.2011

Суровата нафта поефтини денеска на берзата во Њујорк и достигна цена од околу 86 долари за барел, по објавувањето на податоците дека Организацијата на земјите извознички на нафта минатиот месец го ...

Обраќање на Хосни Мубарак до нацијата: Си одам во септември за доброто на Египет

Сител - 10.02.2011

Ова што се случува во Египет е голем срам не го прифаќам да го слушам дикатот од странство од која било причина или изговор кој го имаат.

Египет пред воена интервенција?

Вечер - 10.02.2011

Заканата дека војската ќе интервенира ако во земјата завладее "хаос", според британскиот печат, не е изненадување: уште од почетокот на протестите таа "апсела демонстранти и ги измачувала" Илјадници ...

Белата куќа ја критикува египетската влада

Точка - 10.02.2011

Белата куќа ја критикуваше египетската влада што не го исполнила ниту минималниот праг за реформи што нејзиниот народ ги бара и предупредува дека масовните протести ќе продолжат се додека не дојде до ...

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Точка - 10.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC.

Демонстрантите во Египет го игнорираат предупредувањето од власта

Точка - 10.02.2011

Демонстрантите кои бараат заминување на египетскиот претседател Хосни Мубарак и денеска во голем број се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро, игнорирајќи го предупредувањето дека ако дојде до ...

САД: Не видовме никакви реформи од египетската влада

Курир - 10.02.2011

Белата куќа излезе со соопштение дека досега тие не виделе никаков напредот кај египетската Влада, ни најмал дел од реформите за кои демонстрантите се излезени на протести и дека се додека тие не ...

Белата куќа ја критикува египетската влада

Нетпрес - 10.02.2011

Белата куќа ја критикува египетската влада затоа што не го исполнила “минималниот праг“ на реформи кои нејзините граѓани ги бараат и предупредила дека масовните протести нема да престанат доколку не ...

Абдула Втори: САД да не го менува Мубарак

Курир - 10.02.2011

Саудиска Арабија се заканува дека таа самата ќе му излезе во пресрет и ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД повторно се обиде на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди ...

Белата куќа го критикува официјално Каиро

Журнал - 10.02.2011

Вашингтон, 10 февруари - Белата куќа ја критикуваше египетската влада затоа што смета дека направила маклу за реформите што нејзиниот народ ги бара и предупредува дека масовните протести ќе продолжат ...

Цел Египет на нозе

Нетпрес - 10.02.2011

Илјадници демонстранти кои во Eгипет бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак, кои две недели се собираа само во центарот на Тахрир во Каиро, ги шират своите протести и во други делови на ...

Египетските власти со злоставување во затворите ги заплашуваат младите

Press24 - 10.02.2011

Египетската полиција со апсење и злоставување во затворите се обидува да ги заплаши младите кои протестираат против претседателот Хосни Мубарак, изјави 19-годишниот Ибрахим Абас, Австриец со ...

Нов бран на демострации во Каиро

Курир - 10.02.2011

Бранот на демонстрации во и околу плоштадот Тахрир во Каиро не покажува знаци дека ќе запре. За во петок се најавени нови масовни протести во главниот египетски град.

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка ?!?

Press24 - 10.02.2011

Американската NBC објавува дека египетскиот претседател вечерва ќе се повлече од функцијата Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија ...

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка!?

Курир - 10.02.2011

Американската телевизија Ен – Би – Си лиферуваше вест според која египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата.

ЦИА потврди дека Мубарак ќе се повлече вечерва

Курир - 10.02.2011

- Постои голема веројатност Мубарак да се повлече уште вечерва, изјави шефот на ЦИА Лион Панета. Панета пред Конгресот рече дека информациите со кои располага американското разузнавање покажуваат ...

Шафик: Мубарак е се уште на власт

Курир - 10.02.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак, заедно со началникот на Генералштабот на армијата, замина за летувалиштето Шарм ел Шејк на Црвено море, соопшти телевизијата Ал Арабија, пренесоа западните ...

Шефот на ЦИА слушнал дека Мубарак се повлекува вечерва

eReporter - 10.02.2011

Голема е веројатноста дека египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва, рече шефот на ЦИА, Леон Панета. „Ја имам истата информација, како и вие“, рече Панета во Конгресот, не ...

Египќаните во исчекување на оставката на Мубарак

Курир - 10.02.2011

Над еден милион демонстранти се собраа вечерва на централниот плоштад во Каиро „Тахрир“ и на околните улици во очекување на обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

CNN: Мубарак си оди вечерва

Журнал - 10.02.2011

Каиро, 10 февруари – Претседателот на Египет, Хосни Мубарак, вечерва, ја напушта функцијата, објавува Си-ен-ен. Според овој медиум, вакво известување пратил директорот на ЦИА, Лион Пенета до ...

Египет: Мубарак ќе му се обрати на народот

еФакт - 10.02.2011

Каиро – Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва ќе им се обрати на демонстрантите и на египетскиот народ. Се очекува неговата оставка.

Египет на нозе - Мубарак на лекување во Германија!

Inpress - 10.02.2011

Каиро, 10. февруари 2011 (ИНПРЕС) Илјадници демонстранти кои во Египет бараат од претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, ги шират своите протести на целата престолнина, но и во другите ...

Се разгоре жарот на египетските протести

А1 - 09.02.2011

Повторно се разгоре жарот на египетските протести. Илјадници Египќани излегоа на улиците на до сега најмасовни протести против претседателот Мубарак.

Од британскиот печат, 09.02

BBC - 09.02.2011

Британските весници пишуваат на повеќе домашни, но и меѓународни теми, случувањата во Египет се дел од нив. Тајмс пишува за посетата на британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг на ...

Американски притисок врз Мубарак

BBC - 09.02.2011

Соединетите држави го продолжуваат притисокот врз претседателот на Египет Хосни Мубарак, за тој, што поскоро да замине од позицијата - додека не стивнуваат протестите во главниот град Каиро.

Притисокот за реформи врз египетските власти расте

Deutsche Welle - 09.02.2011

Не само илјадниците демонстранти во Каиро и во другите египетски градови, туку и меѓународната заедница врши се’ позасилен притисок за вистински демократски реформи во државата на Нил.

Богат, побогат, Мубарак

Deutsche Welle - 09.02.2011

Кризата ќе и’ нанесе значителни штети на египетската економија, дотолку повеќе што Хосни Мубарак не сака да ја напушти претседателската функција.

САД: четири чекори за крај на кризата во Египет

Р.С.Европа - 09.02.2011

САД сметаат дека Египет треба да преземе четири чекори за запирање на кризата во таа земја. По телефонскиот разговор на американскиот потпретседател Џо Бајден со неговиот египетски колега Омар ...

Сулеиман - протестите во Египет не можат да траат уште долго

Р.С.Европа - 09.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулеиман предупреди дека протестите против режимот на Хосни Мубарак не можат да продолжат уште долго и дека кризата треба да заврши што побргу.

Диктаторското друштво на француската влада

Оn.net - 09.02.2011

Неколку дена откако и побараа оставка на министерката за надворешни работи заради блискоста со тунискиот диктатор, премиерот на Франција призна дека тој и неговото семејство биле на одмор во Египет ...

Свет - Израел со свој фаворит во Египет

Време - 09.02.2011

Потпретседателот на Египет, Омар Сулејман, е долгогодишен фаворит на Израел за наследник на претседателот Хосни Мубарак, пишува „Дејли телеграф“ повикувајќи се на доверливи американски документи ...

Демонстрантите во Каиро го блокирале влезот на Парламентот

Р.С.Европа - 09.02.2011

Анти-владините протести во Египет продолжуваат и денеска на плоштадот Тахрир во Каиро и притоа тие го блокирале и влезот на Парламентот.

Судири на демонстрантите и полицијата во Египет-3 загинати

Р.С.Европа - 09.02.2011

Најмалку три лица загинаа, а околу 100 се повредени во судирите на полицијата и демонстрантите во Ел Карго во јужниот дел на Египет.

Египетскиот предизвик за Америка

Утрински - 09.02.2011

Од нашиот известувач Сан Франциско - Четиринаесет дена откако почна народниот бунт во Египет, кој досега неофицијално однесе 300 жртви, администрацијата на претседателот Барак Обама се' уште е фатена ...

Демонстранти ја блокираа зградата на Парламентот во Каиро

Телма - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Убиени и ранети во судирите со полицијата

Утрински - 09.02.2011

Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири со полицијата , што почнаа од вчера, а денеска веќе се разгореа.

Демонстрациите не може да траат уште долго

Идивиди - 09.02.2011

Каиро, 9 февруари 2011 (МИА) - Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Омар Сулејман: Демонстрациите не може да траат уште долго

Алфа - 09.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

Алфа - 09.02.2011

Огранок на Ал Каеда во Ирак повика на антивладини демонстрации во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за следење вебсајтови СИТЕ.

Омар Сулејман: Демонстрациите не може да траат уште долго

Алсат-М - 09.02.2011

Египетскиот претседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Реформите на Мубарак не ги поколебаа демонстрантите

Н.Македонија - 09.02.2011

Египетскиот претседател најави уставни промени, но учесниците во протестите не се откажуваат од барањето тој веднаш да поднесе оставка Демонстрантите најавуваат нови протести, а експертите посочуваат ...

Убиени и ранети во судирите во Египет

Идивиди - 09.02.2011

Каиро, 9 февруари 2011 (МИА) - Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири меѓу полицијата и нив, што почнаа од вчера, ...

Притисок за вистински промени во Египет

Алсат-М - 09.02.2011

Илјадниците демонстранти во Каиро и низ другите египетски градови, но и меѓународната заедница, вршат сè позасилен притисок за вистински демократски реформи во државата.

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Форум - 09.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC На 16-от ден од почетокот на протестите за сменување на ...

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Кајгана - 09.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC.

Омар Сулејман: Демонстрациите во Египет не може да траат уште долго

Сител - 09.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

Омар Сулејман: Демонстрациите во Египет не може да траат уште долго

МРТ - 09.02.2011

Египетскиот претседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

Канал5 - 09.02.2011

Стигна и првата реакција на групи поврзани со Ал Каеда за случувањата во Египет. Американската служба за следење веб- сајтови објави соопштение испратен од ирачкиот огранок на Ал Каеда во кое се ...

Египет: Протестите се преселија пред Парламентот, зградата блокирана

Канал5 - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

МРТ - 09.02.2011

Огранок на Ал Каеда во Ирак повика на антивладини демонстрации во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за следење вебсајтови СИТЕ.

Дали на Блискиот Исток трае првата пост-американска револуција

МРТ - 09.02.2011

Дали повеќе демократија Египет ќе ја претвори во радикална исламска држава? Дали може демократијата да функционира во арапскиот свет? Кога Френк Визнер, американски дипломат и пратеник на Барак ...

Илјадници противници на режимот на Мубарак ја минаа ноќта на плоштадот „Тахрир“

МРТ - 09.02.2011

Илјадници противници на режимот на египетскиот претседател Садам Хусеин по вчерашниот голем протест ја минаа ноќта на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа зградата на Парламентот

МРТ - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Мубарак се сретна со рускиот пратеник за Блискиот Исток

МРТ - 09.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак го прими денеска рускиот пратеник за Блискиот Исток, Александар Султанов. По средбата во Каиро, каде илјадници Египќани протестираат на плоштадот „Тахрир“ и пред ...

Убиени и ранети во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Египет

Сител - 09.02.2011

Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири меѓу полицијата и нив, што почнаа од вчера, а денеска веќе се разгореа.

Сулејмани: Мубарак нема да оди сега!

Вечер - 09.02.2011

"Не можеме да имаме повеќе трпение, протестите да траат уште долго... Нема да има промена на режимот. Повлекувањето на претседателот Хосни Мубарак нема да биде сега" - рече тој Илјадници демонстранти ...

Започнаа најголемите протести во Египет

Точка - 09.02.2011

Стотици илјади Египќани излегоа вечерва на улиците во Каиро и во други градови на најголемите демонстрации од почетокот на бунтот против претседателот Хосни Мубарак.

Сулејман: Демонстрантите нема да издржат уште долго

Журнал - 09.02.2011

Каиро, 9 февруари – Протестите во Египет нема да траат уште долго, тврди египетскиот потпретседател Омар Сулејман. Според него, властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на ...

Ал Каеда повика на џихад

Курир - 09.02.2011

Терористичката организација Ал Каеда и нејзиниот огранок во Ирак ги повикаа демонстрантите во Египет на џихад и да воспостават власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за ...

САД: Египет да побрза со реформите

Курир - 09.02.2011

Портпаролот на Белата Куќа, Роберт Гибс изјави дека тие нема да судат дали египетската влада ги носи овие чекори, туку дека тоа ќе го процени египетскиот народ.

Турција да не се меша во Египет

Журнал - 09.02.2011

Анкара, 9 февруари – Турција да не се меша во внатрешните прашања на Египет, предупредува официјален Каиро. „Ние го разбираме интересот за случувањата во нашата земја.

Египет: Убиен демонстрант во судирите со полицијата

Курир - 09.02.2011

Еден демонстрант е убиен и неколкумина се ранети денеска во судирите меѓу силите за безбедност и околу 3.000 демонстранти во египетската провинција Вади ал Гадид, пренесоа британските медиуми.

Расте цената на нафтата на светските берзи

Press24 - 09.02.2011

Цената на најбараниот енергенс расте поради неочекуваното намалување на резервите на САД Цената на суровата нафта на берзата во Њујорк денеска се зголеми достигнувајќи 87 долари за барел, откако ...

Гоним: Мубарак е претставник на системот кој треба да биде заменет

еФакт - 09.02.2011

Каиро - Ваел Гоним, египетскиот активист кој демонстрантите го сметаат за херој, во средата упати порака на водачите на земјата: ‘‘Ако сте вистински Египјани, ако сте херои, време е да се симнете од ...

Во Египет страв од стивнување на протестите

А1 - 08.02.2011

Демонстрантите на плоштадот Тахрир во Каиро повикаа на нов обид да се симне од власт претседателот Хосни Мубарак, откако по две недели протести војската успеа да ги потисне за да го овозможи ...

Од британскиот печат, 08.02

BBC - 08.02.2011

„Дали Египетската револуција го губи здивот?“ - прашува весникот ИНДЕПЕНДЕНТ покрај сликата од подиспразнетиот плоштад Тахрир во центарот на Каиро.

Протестот во Каиро се засилува

BBC - 08.02.2011

Слики од центарот на Каиро Десетици илјади луѓе го преплавија централниот плоштад во Каиро, засилувајќи ја толпата демонстрати кои се веќе таму - тие бараат оставка од претседателот Мубарак.

Нови големи демонстрации во Египет

Deutsche Welle - 08.02.2011

Египетската опозиција со нови големи протести денеска во Каиро има намера да го одржи притисокот врз претседателот Хосни Мубарак.

Каиро пулсира малку понормално

Deutsche Welle - 08.02.2011

Владата и опозицијата во Египет продолжуваат со барање излез од кризата во земјата. Претседателот Мубарак прави натамошни отстапки, но илјадниците демонстранти и денеска (08.02) бараат оставка на ...

Протестите во Каиро продолжуваат

Р.С.Европа - 08.02.2011

Протестите продолжуваат на плоштадот во Каиро и покрај владиниот обид да се стави крај на двенеделните масовни демонстрации.

Револуцијата доби директор

Оn.net - 08.02.2011

Маркетинг директорот во Гугл, кој замина во Египет за да ги поддржи протестите а потоа исчезна без никој да знае дека цело време бил во затвор, призна дека тој стои зад анонимниот Фејсбук профил кој ...

Свет - Хрватска - пералница за Мубарак?

Време - 08.02.2011

Масовните демонстрации, кои веќе две недели траат во Египет, спречија слевање на дел од украдените пари на египетскиот претседател Хосни Мубарак во Хрватска, пишува „Вечерњи лист“.

Ослободени 34 политички затвореници во Египет

Р.С.Европа - 08.02.2011

Египетските власти пуштиле на слобода 34 политички затвореници, соопшти националната новинска агенција. Тоа се првите мерки на владата на претседателот Хосни Мубарак по ветувањето дека ќе спроведе ...

Свет - Неуспешна владина седница, револуцијата трае

Вест - 08.02.2011

КАИРО, 8 февруари (Ројтерс) - Новиот кабинет на египетскиот претседател Хосни Мубарак вчера ја одржа првата целосна средба од почетокот на немирите кои почнаа пред речиси две недели, без позначаен ...

Странски амбасади шверцувале оружје

Утрински - 08.02.2011

Каиро - Египетското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска странските дипломати за обид за внесување оружје и комуникациска опрема во Египет, во екот на антивладините протести што ...

ЕУ и САД ретерираат за оставката на Мубарак

Утрински - 08.02.2011

БРИСЕЛ - Европските и американските лидери предупредија на хаосот што би можел да се случи доколку претседателот Хосни Мубарак веднаш се повлече, при што висок американски дипломат ја опиша улогата ...

Напнатоста продолжува - мобилизација во армијата на тунис

Телма - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман изјави на денеска почнатиот втор круг од преговорите меѓу властите и опозицијата, дека Мубарак наредил да биде формирана комисија која треба да даде препораки ...

Над сто илјади демонстранти на „Тахрир“ во каиро

Телма - 08.02.2011

Над сто илјади египетски демонстранти и денеска се собраа на каирскиот плоштад „Тахрир“ барајќи отставка на претседателот Хосни Мубарак, со ветување дека нема да се повлечат од протестите се додека ...

И со зголемување на платите Мубарак не ги смирува протестите

Алфа - 08.02.2011

Египетскиот претседател, Хосни Мубарак, вети дека за 15 отсто ќе ги зголеми пензиите и платите на вработените во државната администрација, но и покрај тоа масовните протести во Египет продолжуваат.

Експерт на Гугл две недели затворен од египетските тајни служби

Кајгана - 08.02.2011

Експерт на Гугл две недели минал притворен од египетската тајна служба бидејќи бил еден од организаторите на масовните протести против режимот на претседателот Хосни Мубарак, беше соопштено вчера по ...

Во Египет ослободен стручњакот на Google

Форум - 08.02.2011

Експерт на глобалиот пребарувач Google две седмици беше притворен од египетските тајни служби обвинет дека е еден од организаторите на масовните протести против режимот на претседателот Хосни ...

Египет се обидува да живее нормално

Дневник - 08.02.2011

Не ја признаваме оваа власт. Мубарак мора да си замине. Деспотот мора да си оди. Нема да потклекнеме. Ќе останеме с` додека тој не си замине, изјави за Ројтерс учесник на протестот на Тахрир ...

Египетски богаташи сакале да исперат пари во Хрватска

Н.Македонија - 08.02.2011

Масовните протести против Хосни Мубарак спречија слевање валкани пари од Египет во Хрватска, пишува „Вечерњи лист“ Весникот наведува дека најблиските соработници на Мубарак планирале да исперат пари ...

Демонстрантите ќе си одат кога ќе си оди Мубарак

Н.Македонија - 08.02.2011

Египет не може да се врати на состојбата пред протестите, оцени Обама, кој сепак одби да коментира дали Мубарак треба веднаш да поднесе оставка Учесниците на протестот во Каиро почнаа да издаваат ...

Wikileaks: Израел го смета Сулејман за најпогоден наследник на Мубарак

Форум - 08.02.2011

Израелски власти долго време сметаат дека Омар Сулејман, екс-директорот на египетското разузнавање сега назначен за заменик-претседател на земјата, е најприфатлив за нив како наследник на ...

Мубарак формира комисија за промени во Уставот

Алфа - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман изјави на денеска почнатиот втор круг од преговорите меѓу властите и опозицијата, дека Мубарак наредил да биде формирана комисија која треба да даде препораки ...

Египетската влада нуди преоден план

Форум - 08.02.2011

Египет има план и распоред за мирниот и организиран трансфер на власта , соопшти денеска потпретседателот Омар Сулејман, додека антивладините демонстранти повикаа на уште поголеми демонстрации за да ...

Започнаа најголемите протести во Египет

Кајгана - 08.02.2011

Стотици илјади Египќани излегоа вечерва на улиците во Каиро и во други градови на најголемите демонстрации од почетокот на бунтот против претседателот Хосни Мубарак.

Омар Сулејман – израелски фаворит за наследник на Мубарак

Сител - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет, Омар Сулејман е фаворит за претстојните претседателски избори, е објавено денес на Дејли Телеграф, повикувајќи се на доверливи американски депешеа објавени од Викиликс, ...

Израел претпочитал Омар Сулејман да го наследи Хосни Мубарак

МРТ - 08.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман бил претпочитан од Израел како кандидат за претседателската функција на местото на Хосни Мубарак, пишува британскиот весник „Телеграф“, повикувајќи се на ...

Мубарак најавува зголемување на платите и пензиите

Канал5 - 08.02.2011

Со желба да ги смири големите народни протести кои веќе трета недела се случуваат во Каиро, египетската влада најави покачување на платите и пензиите за 15 проценти, како и одредени измени на Уставот.

Мубарак формира комисија за промени во Уставот

Кирилица - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман изјави на денеска почнатиот втор круг од преговорите меѓу властите и опозицијата, дека Мубарак наредил да биде формирана комисија која треба да даде препораки ...

Wikileaks: Израел го смета Сулејман за најпогоден наследник на Мубарак

МРТ - 08.02.2011

Израелски власти долго време сметаат дека Омар Сулејман, екс-директорот на египетското разузнавање сега назначен за заменик-претседател на земјата, е најприфатлив за нив како наследник на ...

Протести и тероризам

МРТ - 08.02.2011

Нередите кои се закануваат на авторитарните режими во арапскиот свет ги комплицираат американските напори во борбата против тероризмот, се оценува во Вашингтон, каде расте загриженост во врска со ...

Мубарак формира комисија за промени во Уставот

МРТ - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман изјави на денеска почнатиот втор круг од преговорите меѓу властите и опозицијата, дека Мубарак наредил да биде формирана комисија која треба да даде препораки ...

Во Египет топката полека се смирува

Сител - 08.02.2011

Во обид да ги смири големите народни протести, египетската Влада најави за 15 отсто зголемување на пензиите и платите на вработените во државната администрација како и одредени измени на Уставот.

Претседателот формира комисија

Вечер - 08.02.2011

Мубарак, кој ги одби повиците да се симне од власта пред изборите што треба да се одржат во септември тврдејќи дека така земјата ќе навлезе во хаос, се обидува повторно да воспостави ред, а ...

Експерт на Гугл две недели затворен од египетските тајни служби

Точка - 08.02.2011

Експерт на Гугл две недели минал притворен од египетската тајна служба бидејќи бил еден од организаторите на масовните протести против режимот на претседателот Хосни Мубарак, беше соопштено вчера по ...

Омар Сулејман – израелски фаворит за наследник на Мубарак

Точка - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет, Омар Сулејман е фаворит за претстојните претседателски избори, е објавено денес на Дејли Телеграф, повикувајќи се на доверливи американски депешеа објавени од Викиликс, ...

Мубарак: независна комисија ќе ги истражува насилствата

Точка - 08.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак нареди основање на независна комисија да ги истражи судирите помеѓу неговите поддржувачи и антивладините демонстранти во Каиро минатиот вторник, во кој загинаа ...

Египет: владата со преоден план, демонстрантите недоверливи

Точка - 08.02.2011

Египет има план и распоред за мирниот и организиран трансфер на власта, соопшти денеска потпретседателот Омар Сулејман, додека антивладините демонстранти повикаа на уште поголеми демонстрации за да ...

Омар Сулејман – израелски фаворит за наследник на Мубарак

Нетпрес - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет, Омар Сулејман е фаворит за претстојните претседателски избори, е објавено денес на Дејли Телеграф, повикувајќи се на доверливи американски депешеа објавени од Викиликс, ...

Викиликс: Израел сака Омар Сулејман да го наследи Хосни Мубарак

Курир - 08.02.2011

Омар Сулејман, египетскиот потпретседател бил претпочитан од Израел и Мосад за претседатлски кандидат на Египет, кој би дошол на местото на Хосни Мубарак, пишува британскиот весник „Телеграф“, кој се ...

Фуко во Каиро

Окно - 08.02.2011

Или: Разликата меѓу Египет и Иран Откако на 25 јануари започна историскиот обид за уривање на 30-годишното владеење на Хосни Мубарак, не чуди толку осудата на диктаторскиот режим и полициската ...

Печат: Мубарак можно е да оди на лекување во Германија

eReporter - 08.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак би можел да замине на лекување во Германија и плановите за таков излез од египетската криза се поконкретни отколку што се чинеше претходно се чинеше, но ...

Каиро: Демонстрантите остануваат на плоштадот „Тахрир“

Курир - 08.02.2011

И покрај тоа што на плоштадот има десетици илјади демонстранти,сепак, нормалниот живот во Египет почнува да се воспоставува, сообраќајот е нормализиран и банките се повторно отворени, но со ...

Продолжуваат протестите во Каиро

А1 - 07.02.2011

Продолжуваат протестите во Каиро, а животот во градот постепено се нормализира. Преговорите меѓу владата и опозицијата не ги оддалечи демонстрантите од плоштадот Тахрир, кои и натаму остануваат на ...

Од британскиот печат, 07.02

BBC - 07.02.2011

И денешните британски весници доста пишуваат за состојбата во Египет. „Египетските демонстранти ја одбија понудата за реформи", гласи насловот во ГАРДИЈАН, додека ФАЈНЕНЕШЕЛ ТАЈМС вели: „Египетскиот ...

Египетската влада „ги зголеми“ платите

BBC - 07.02.2011

Новиот кабинет во Египет го одржа својот прв состанок во полн состав додека властите се обидуваат да ја вратат економијата во нормала, две недели по општите протести во земјата.

Достоинствено повлекување на Мубарак!?

Deutsche Welle - 07.02.2011

И по почетокот на разговорите со владата, опозицијата во Египет останува цврсто на барањето за итна оставка на претседателот Хосни Мубарак.

Немирите ќе стивнат – соработката ќе продолжи

Бизнис24 - 07.02.2011

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, со бизнис-делегација на 24 и 25 јануари годинава, беа последната странска политичко-бизнис-делегација која официјално го посети Египет и со тамошната Федерација ...

„Остануваме на улица!“

Deutsche Welle - 07.02.2011

Незадоволни од исходот на првите разговори со владата, противниците на претседателот Хосни Мубарак 14-ти ден по ред ги продолжуваат демонстрациите на плоштадот Тахрир во центарот на Каиро.

Обама - Сега е време за промени во Египет

Р.С.Европа - 07.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека верува оти Египет „нема да се врати на она што беше“ и дека сега е време за промени.

Свет - Започнуваат разговори во Египет

Време - 07.02.2011

Опозициската група Муслимански браќа, по 12 дена протести по улиците, вчера требаше да почне разговори со египетските власти за решавање на политичката криза во земјата, јави „Би-Би-Си“.

Продолжуваат протестите во Египет за оставка на Мубарак

Р.С.Европа - 07.02.2011

Протестите на плоштадот Тахрир во Каиро и натаму продолжуваат и покрај чекорите на владата за нивно прекинување. Демонстрантите бараат египетскиот претседател Хосни Мубарак да поднесе оставка.

САД пратиле погрешен човек во Египет

Оn.net - 07.02.2011

Дипломатскиот претставник на САД во Каиро кој наместо да договори оставка на Хосни Мубарак, го поддржа неговиот режим, работи за фирма чиј ексклузивен клиент е токму египетската влада, открива ...

Хосни Мубарак е најбогатиот човек на светот?

VOX - 07.02.2011

Хосни Мубарак најверојатно е најбогатиот човек на светот, пишува денес британски Гардијан. Богатството на 82 годишниот египетски претседател (и на неговото семејство) се проценува на 70 милијарди ...

Ел Барадеј не бил поканет на преговорите кај Сулејман

Телма - 07.02.2011

Преговорите на египетскиот потпретседател Омар Сулејман со опозицијата се нетранспарентни, изјави лауератот на Нобеловата награда за мир и еден од опозициските лидер Мохамед ел Барадеј, истакнувајќи ...

Опозицијата ја седна власта на разговори во Египет

Утрински - 07.02.2011

КАИРО - Египетскиот потпретседател Омар Сулејман вчера имаше разговори со опозициските групи, вклучувајќи ја и официјално забранетата група „Муслиманско братство“, во обид да се најде излез од ...

Чејни: Мубарак е „добар човек“

Утрински - 07.02.2011

САНТА БАРБАРА - Поранешниот американски потпретседател Дик Чејни го пофали египетскиот претседател Хосни Мубарак како „добар човек“ и силен пријател на САД, но рече дека египетскиот народ ќе ја реши ...

Барадеј обвини за нетранспарентност на преговорите

Алфа - 07.02.2011

Преговорите на египетскиот потпретседател Омар Сулејман со опозицијата се нетранспарентни, обвини нобеловецот и опозициски лидер Мохамед ел Барадеј, истакнувајќи дека тој не бил поканет да ...

Без успех преговорите помеѓу владата и опозицијата во Египет

Кајгана - 07.02.2011

Преговорите вчера помеѓу владата на Египет и опозицијата со цел да се прекине политичката криза во земјата не успеаја да ги сопрат демонстрациите во централно Каиро, а толпата која го окупира ...

Мубарак и опозицијата заглавени во цврстите ставови

Алфа - 07.02.2011

Преговорите вчера помеѓу владата на Египет и опозицијата со цел да се прекине политичката криза во земјата не успеаја да ги сопрат демонстрациите во централно Каиро, а толпата која го окупира ...

Мубарак и опозицијата заглавени во цврстите ставови

Форум - 07.02.2011

Преговорите меѓу владата на Египет и опозицијата со цел да се прекине политичката криза во земјата не успеаја да ги сопрат демонстрациите во Каиро, а толпата која го окупира плоштадот Тахрир веќе две ...

Египет - Договор со опозицијата

Н.Македонија - 07.02.2011

На средбата меѓу претставници на Владата и на опозицијата е договорно формирање комисија за уставни реформи, слобода на медиумите и укинување на вонредната состојба кога тоа ќе го дозволи ...

И уметниците на протести во Каиро

Н.Македонија - 07.02.2011

Претставници на египетската културна и уметничка сцена им се придружија во текот на викендов на илјадниците демонстранти во центарот на Каиро, кои веќе со денови бараат заминување на претседателот ...

Убиство снимено на камера во Египет

Mnogoo - 07.02.2011

И додека се во тек протестите во Каиро, се чини дека и покрај напорите животот да се нормализира, сепак се случуваат неверојатни парадокси што полека успеваат да го преминат ѕидот на цензура и да се ...

Ракетен напад врз полициска касарна во Египет

Алсат-М - 07.02.2011

Непознати лица истрелаа четири противтенковски ракети врз полициската касарна во египетскиот град Рафа на границата со Појасот Газа. Во нападот е повредено едно лице.

Ракетен напад врз полициска касарна во Египет

Алфа - 07.02.2011

Непознати лица истрелаа четири противтенковски ракети врз полициската касарна во египетскиот град Рафа на границата со Појасот Газа. Во нападот е повредено едно лице.

Мубарак го намали полицискиот час уште за еден час

Форум - 07.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во понеделникот донесе одлука за уште едно намалување на полицискиот час, јави египетската државна телевизија Египетскиот претседател Хосни Мубарак во ...

Египет - Новата влада ја одржа првата седница

Алсат-М - 07.02.2011

Во Египет новата влада на претседателот Хосни Мубарак ја одржа првата седница, додека во разговорите со претставници на опозицијата и демонстрантите кои бараат негово итно заминување нема никаков ...

Мубарак вети зголемување на платите, протестите продолжуваат

Форум - 07.02.2011

Египетскиот претседател, Хосни Мубарак, вети дека за 15 отсто ќе ги зголеми пензиите и платите на вработените во државната администрација, но и покрај тоа масовните протести во Египет продолжуваат ...

Барадеј: Барадејна опозицијата со египетскиот потпретседател се нетранспарентни

Сител - 07.02.2011

Преговорите на египетскиот потпретседател Омар Сулејман со опозицијата се нетранспарентни, изјави лауератот на Нобеловата награда за мир и еден од опозициските лидер Мохамед ел Барадеј, истакнувајќи ...

Преговорите на опозицијата со египетскиот потпретседател се нетранспарентни

МРТ - 07.02.2011

Преговорите на египетскиот потпретседател Омар Сулејман со опозицијата се нетранспарентни, изјави лауератот на Нобеловата награда за мир и еден од опозициските лидер Мохамед ел Барадеј, истакнувајќи ...

Опозицијата незадоволна од преговорите со властите во Египет

Канал5 - 07.02.2011

Преговорите на египетската влада и опозиционите групи за решавање на политичката криза не успеаја да ги прекинат демонстрациите во центарот на Каиро.

Обама: Во Египет нема враќање на старата состојба

Кирилица - 07.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Египет нема враќање на состојбата пред во таа земја да избијат демократски протести и го намали значењето на можноста дека организацијата ...

Во Египет нема враќање на старата состојба

МРТ - 07.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека во Египет нема враќање на состојбата пред во таа земја да избијат демократски протести и го намали значењето на можноста дека организацијата ...

Египет обвини некои странски амбасади за криумчарење оружје

МРТ - 07.02.2011

Египетското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска странските дипломати за обид за внесување оружје и комуникациска опрема во Египет, во екот на антивладините протести кои овој месец ја ...

Клинтон бара да запрат апсењата на новинари во Египет

МРТ - 07.02.2011

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон побара во телефонскиот разговор со египетскиот премиер Ахмед Шафик да запрат апсењата и малтретирањето врз новинарите во Египет.

Ракетен напад врз полициска касарна во Египет

Кирилица - 07.02.2011

Непознати лица истрелаа четири противтенковски ракети врз полициската касарна во египетскиот град Рафа на границата со Појасот Газа.

Френк Визнер во судир на интереси

МРТ - 07.02.2011

Френк Визнер, човекот кого Барак Обама го испрати во Каиро да преговара со тамошниот лидер Хосни Мубарак е во судир на интереси, бидејќи веќе две години работи за адвокатска канцеларија која ги ...

Ракетен напад врз полициска касарна во Египет

МРТ - 07.02.2011

Непознати лица истрелаа четири противтенковски ракети врз полициската касарна во египетскиот град Рафа на границата со Појасот Газа. Во нападот е повредено едно лице.

Тахрир е повторно полн

Вечер - 07.02.2011

Големиот плоштад Тахрир, во центарот на Каиро, и вчера беше полн со илјадници демонстранти кои таму ја поминаа и ноќта барајќи претседателот Мубарак итно да си замине Демонстрантите се загрижени дека ...

Хаосот во Египет ја спасил Хрватска од голем скандал!?

Вечер - 07.02.2011

Валканите пари во земјата требале да влезат преку членот на египетското Претседателство, Мухамед Ези и сменетиот министер за туризам Зухер Грана, на кои сега им е забранет излез од земјата и имотите ...

Мубарак и опозицијата заглавени во цврстите ставови

Точка - 07.02.2011

Преговорите вчера помеѓу владата на Египет и опозицијата со цел да се прекине политичката криза во земјата не успеаја да ги сопрат демонстрациите во централно Каиро, а толпата која го окупира ...

Обама: Египет треба да има репрезентативна влада

Точка - 07.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама изрази уверување дека „уредна политичка транзиција во Египет ќе произведе влада која ќе остане партнер на Соединетите држави“.

Берзи: Барел нафта над сто долари

Точка - 07.02.2011

Цената на нафтата “брент“ денес ја поминала границата од 100 долари за барел за време на утринската трансакција во Азија, пренесе АФП.

Обама: Нема враќање на состојбата пред демонстрациите во Египет

Журнал - 07.02.2011

Вашингтон, 7 февруари – Нема враќање на состојбата пред демократските процеси во Египет, тврди американскиот претседател Барак Обама.

Обама: Старата состојба во Египет е минато

Курир - 07.02.2011

Барак Обама, американскиот претседател денеска изјави дека Египет нема да се врати на старата состојба пред таму да избијат демократски протести и да го намали значењето на можноста дека ...

Животот во Каиро се враќа во нормала и покрај протестите

Нетпрес - 07.02.2011

Иако се чини дека во Каиро веќе се смирија страстите, демонстрантите не си одат од Тахрир и велат дека тоа ќе го направат кога Хосни Мубарак ќе си замине од власта, пренесува Бета.

Плоштадот Тахрир се уште преполн со противници на Мубарак

eReporter - 07.02.2011

Плоштадот Тахрир во центарот на Каиро и изутринава се уште беше исполнет со илјадници демонстранти кои ноќта ја минаа под отворено небо барајќи итно заминување на власта на претседателот Хосни ...

Берзи: Барел нафта над сто долари

Нетпрес - 07.02.2011

Цената на нафтата “брент“ денес ја поминала границата од 100 долари за барел за време на утринската трансакција во Азија, пренесе АФП.

Клинтон: Да не се апсат новинари во Египет

Курир - 07.02.2011

Во телефонски разговор Хилари Клинтон побарала од египетскиот премиер Ахмед Шафик да запрат апсењата и малтретирањето врз новинарите во Египет.

Египетските протестанти ги задржуваат цврстите ставови

Курир - 07.02.2011

Протестантите во Египет ги задржаа своите позиции во Каиро и продолжија со обидите за прекинување на автократскиот режим на претседателот Мубарак.

Ракетирана египетска касарна

Курир - 07.02.2011

Истрелани се четири противтенковски ракети од непознати лица врз една касарна во египетскиот град Рафа на границата со Појасот Газа. Во нападот повредено е едно лице.

Треба ли да се плашиме од арапскиот револуционерен дух

Окно - 07.02.2011

Во протестите во Тунис и Египет не може да се занемари една работа – очигледното отсуство на муслиманскиот фундаментализам.

Ракетен напад врз полициска касарна во Египет

Журнал - 07.02.2011

Рафа, 7 февруари – Четири противтенковски ракети се истрелани врз полициска касарна во градот Рафа, Египет. При нападот е повредено едно лице.

Обама: Египет постигнува напредок

Курир - 07.02.2011

Претседателот на САД Барак Обама денеска изјави дека Египет постигнува напредок во насока на излез од политичката криза, пренесоа американските медиуми.

Израел го одби барањето на Египет за дополнителни сили

еФакт - 07.02.2011

Јерусалим – Плашејќи се од целосно кршење на мировниот договор со Каиро, израелската влада минатата недела го негира второто барање на Египет да им се овозможи распоредување на дополнителен број ...

Обама - Сакам репрезентативна влада во Египет

Inpress - 07.02.2011

Њујорк, 7. февруари 2011 (ИНПРЕС) Сакам репрезентативна влада во Египет и уверен сум дека ако Египет тргне кон уреден процес на транзиција, ќе добиеме влада со која ќе можеме заеднички да работиме ...