TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО+ВИДЕО: Нов земјотрес во Италија, уште посилен од претходниот, се тресеше и Ватикан

Алсат-М - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала, во 7:41 минута по локално време, ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

24 Вести - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита изјави дека ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита

ТВ21 - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Нов земјотрес во централна и јужна Италија - 6.1 степени според Рихтер, нема загинати

Вест - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

Нема повредени македонски државјани во земјотресот во Италија

Алсат-М - 30.10.2016

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти денеска дека во моментов нема информации за повредени граѓани во силниот земјотрес што утрово повторно го погоди централниот дел на Италија.

Земјотрес од 6.5 степени во централна Италија, нема вести за жртви

Сакам да кажам - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6.5 степени ја погоди централната провинција Умбрија во Италија, јави агенцијата АНСА. Епицентарот е на 10 километри од Норча, 132 километри северно од Рим. Удрил во 7.40 часот. Уште нема податоци за евентуални повредени или мртви.

Видео: Нов силен земјотрес во Италија од 6,5 степени

Канал5 - 30.10.2016

Централна Италија повторно се тресе. Уште еден силен земјотрес со интензитет од 6, 5 според Рихтер утрово ја погоди централна Италија. Ова е најсилниот земјотрес кој е почувствуван во Италија во изминативе неколку месеци.

Силен земјотрес ја погоди централна Италија

ТВ21 - 30.10.2016

Силен земјотрес утрово ја погоди централна Италија. Земјотресот бил со магнитуда од 6,5 степени по Рихтер според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар EMSC, а Американскиот геофизички институт USGS ја ревидираше првичната магнитуда од 7,1 на ...

Две цркви срушени по земјотресот во Норча, Рим го затвори метрото

Сакам да кажам - 30.10.2016

Градските власти во Рим го запреа метрото по силниот земјотрес од 6,5 степени што утринава ја погоди централна Италија, а две цркви во Норча, каде беше епицентарот на длабочина од 10 километри, се срушени.

(ВИДЕО) Нов земјотрес во Италија урна и повеќе згради

Фокус - 30.10.2016

Силен земјотрес од 7,4 степени утринава ја погоди централна Италија во близина на Норсиа. Од силината за земјотресот урнати се и повеќе згради, но нема информации за жртви, бидејќи многу луѓе беа евакуирани откако земјотресите го погодија овој дел ...

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 ја погоди јужна Италија/ ОБНОВЕН

Канал5 - 30.10.2016

Се уште незаздравена од двата силни потреса пред четири дена, Централна Италија ја погоди нов уште посилен земјотрес, овој пат од 6,6 рихтерови степени. Постарите објекти и цркви, кои преживеаја во средата, сега ги нема.

Трогателна слика од рушевините во Италија: Пожарникари им помагаат на калуѓерки да отидат на сигурно (ВИДЕО)

Press24 - 30.10.2016

Силата на земјотресот првично беше измерена како 7,1 степени од страна на Американскиот геолошки институт, а подоцна беше поправено на 6,6, што е најсилен од земјотресот на 24 август во кој загинаа речиси 300 лица и кој срамни со земја неколку мали ...

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатините по денешниот земјотрес

А1 On - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Курир - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

ВИДЕО: Урнати згради по земјотресот во централна Италија

А1 On - 30.10.2016

Италијанската служба за цивилна заштита соопшти дека на повеќе локации во централна Италија се урнати згради од земјотресот со интензитет од 6,6 по Рихтер што го потресе утрово тој дел од државата. Засега нема официјални информации за жртви.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Сител - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна зажтита

Сител - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Press24 - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна зажтита

А1 On - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАГИНАТИ: Спасувачите во Италија пребаруваат под урнатините евентуални жртви или повредени

Телеграф - 30.10.2016

Спасувачките служби сè уште интензивно пребаруваат под урнатините по новиот силен земјотрес со јачина од 6,6 степени што утрово во 7 и 41 часот ја погоди централна Италија Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја ...

Нема жртви при катастрофалниот земјотрес во Италија

Press24 - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна зажтита

Нетпрес - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. До моментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита

Репортер - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

ФОТО+ВИДЕО: Стравотен земјотрес со јачина 6,6 ја погоди Италија

Курир - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

Силен земјотрес во Италија, нема информации за жртви

МРТ - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. До моментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за цивилна заштита.

Нов силен земјотрес ја погоди централна Италија

Кајгана - 30.10.2016

Силен земјотрес, кој утрово ја погоди централна Италија, предизвика паника поради тоа што траеше долго и го принуди населението да излезе на улиците. Дел од телефонските линии се во прекин.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Алфа - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по ...

МНР: Нема информации за повредени македонски државјани во земјотресот во Италија

МКД - 30.10.2016

По силниот земјотрес утрово што повторно го погоди централниот дел на Италија Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека нашата Амбасада во Рим е во постојан контакт со надлежните институции и во моментов нема ...

Сеизмолозите исплашени: По силниот земјотрес во Италија ќе се стресе и Македонија

Сител - 30.10.2016

Силните земјотреси што ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, ...

Сеизмолози: По силните земјотрес во Италија, може да се стресат Македонија и регионот

Gotvi.mk - 30.10.2016

Силните земјотреси што ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, ...

Нов РАЗОРЕН земјотрес ја погоди Италија – Измерени 6,4 степени по Рихтер

Репортер - 30.10.2016

Уште еден силен земјотрес утрово повторно ја потресе централна Италија. Според европската сеизмичка опсерваторија земјотресот во 6.40 часот по локално време бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер, што е најсилен од сите земјотреси кои во ...

Најмалку 20 повредени во земјотрeсот во Италија

Курир - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

А1 On - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

Press24 - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

ЦЕЛИ ГРАТЧИЊА СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА: Фотографии од птичја перспектива ја покажуваат моќта на земјотресот во Италија (ФОТО)

Телеграф - 30.10.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до овој момент нема информации за човечки жртви Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти.

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

Сител - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

(ВИДЕО) Две цркви срушени по земјотресот, Рим го затвори метрото

Репортер - 30.10.2016

Градските власти во Рим го запреа метрото по силниот земјотрес од 6,5 степени што утринава ја погоди централна Италија, а две цркви во Норча, каде беше епицентарот на длабочина од 10 километри, се срушени.

Израелски политичар: Земјотресот е Божја казна за Италија

Курир - 30.10.2016

Заменикот министер за регионална соработка на Израел, Ајуб Кара изјави денеска дека земјотресот во Италија е „Божја казна за Италија“, бидејќи била воздржана при гласањето за Стариот град во Ерусалим.

Израелски политичар: Земјотресот е Божја казна за Италија

А1 On - 30.10.2016

Заменикот министер за регионална соработка на Израел, Ајуб Кара изјави денеска дека земјотресот во Италија е „Божја казна за Италија“, бидејќи била воздржана при гласањето за Стариот град во Ерусалим.

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси

+инфо - 30.10.2016

Постои „геодинамична врска“ меѓу катастрофалниот земјотрес од август и сите останати што следувале. Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води ...

Предупредување: Можно се нови земјотреси во Италија

Курир - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси

Сител - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси

Алфа - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

На секои пет минути потреси – Италијански сеизмолог предупредува на нови земјотреси

Репортер - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

Утрово уште еден силен земјотрес во Италија од 6,6 степени

Нова ТВ - 30.10.2016

Уште еден силен земјотрес утрово повторно ја потресе централна Италија. Според европската сеизмичка опсерваторија земјотресот во 6.40 часот по локално време бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер, што е најсилен од сите земјотреси кои во ...

Земјотрес од 6,5 ја погоди централна и јужна Италија

А1 On - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

Земјотрес од 6,6 ја погоди централна и јужна Италија (ВИДЕО)

+инфо - 30.10.2016

Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од Перуџа, близу епицентарот на потресите од минатата недела. Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една ...

Италија на улиците: Нов силен земјотрес следен со послаби потреси

Макфакс - 30.10.2016

Силен земјотрес кој во неделата утрото ја погоди централна Италија предизвика паника поради тоа што траеше долго и масовно ги принуди населението да излезе на улиците, а дел од телефонските линии се во прекин.

Нов силен земјотрес од 6,6 во Италија, се уриваат згради (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси, јави Ројтерс .

Земјотрес од 6,6 ја погоди центгрална и јужна Италија

Курир - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

Урнати згради по земјотресот во централна Италија

Сител - 30.10.2016

Италијанската служба за цивилна заштита соопшти дека на повеќе локации во централна Италија се урнати згради од земјотресот со интензитет од 6,6 по Рихтер што го потресе утрово тој дел од државата. Засега нема официјални информации за жртви.

Повторно силен земјотрес во Италија, почувствуван е и во соседните земји

Стандард - 30.10.2016

Силен земјотрес ја потресе централна и јужна Италија утринава по 07:30 часот. Според податоците на Европскиот сеизмолошки центар, потресот е со магнитуда од 6,7 степени по Рихтер. Според Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија ...

Едни на миса, други во своите домови: Потресни снимки од силниот земјотрес во Италија (ВИДЕО)

Курир - 30.10.2016

Италија не престанува да се тресе. Граѓаните на оваа земја веќе цела недела живеат во страв и паника како ќе го поминат денот. Утрово североисточно од Рим силен земјотрес од 6,7 ја стресе земјата.

Засега нема пријави за Македонци погодени од земјотресот во Италија

Нова ТВ - 30.10.2016

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека засега нема информации за Македонци погодени од силниот земјотрес кој утрово го зафати централниот дел на Италија.

Потресот во Италија е во провинцијата Перуџа со интензитет од 6,1 по Рихтер

Сител - 30.10.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 по Рихтеровата скала ја погоди Италија во 7:41 минута по локално време, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија. Епицентарот бил меѓу Норча (колу 5 илјади жители) и Пречи (752 жители) во провинцијата ...

Силен земјотрес во централна Италија

Р.С.Европа - 30.10.2016

Силен земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Италија. Се уште нема информации за жртви, но многу згради наводно биле урнати од земјотресот, кој се случил во 7:40 часот по локално време.

„Видов пекол околу себе“ - повредени десетина лица при силниот земјотрес

Press24 - 30.10.2016

Силен земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтер ја погоди утрово централна Италија. Локалните медиуми јавуваат дека потресот бил толку силен што се почуствувал и во Рим каде граѓаните сведочат дека станбените згради се трселе.

Моќен земјотрес во централна Италија, срушени повеќе згради

Радио МОФ - 30.10.2016

Силен земјотрес го погоди централниот дел на Италија предизвикуваќи рушење на повеќе згради и историски цркви во малите градови и во градови кои веќе беа зафатени од потресите во изминатата недела.

Нема информации за загинати во земјотресот

Курир - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – До овој момент немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна зажтита

+инфо - 30.10.2016

Неколку лѓе се повредени, а голем број патишта се затворени, соопштија од италијанската Служба за цивилна заштита. Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за ...

Страшен земјотрес ја погоди Италија

Сител - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

Земјотресот во централна Италија ги погоди „малкуте згради што сè уште стоеја“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 30.10.2016

Земјотресот беше почувствуван и на северот и југот на Италија, како и во соседните држави Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Засега не е регистрирана ниту една жртва на силниот земјотрес што утрово во 7.40 часот го потресе централниот дел на ...

Нема повредени македонски државјани во земјотресот во Италија

Р.С.Европа - 30.10.2016

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти денеска дека во моментов нема информации за повредени граѓани во силниот земјотрес што утрово повторно го погоди централниот дел на Италија.

Нов силен земјотрес во централна Италија – за чудо без човечки жртви

Алфа - 30.10.2016

Нов исклучително силен земјотрес ја погоди денеска централна Италија. Урнати се повеќе згради а најголема штета е предизвикана во градот Норча, но за вистинско чудо нема човечки жртви Нов исклучително силен земјотрес ја погоди денеска централна ...

ВИДЕО: Се тресеше цел стан - снимки од земјотресот во Италија

Press24 - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

+инфо - 30.10.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до овој момент нема информации за човечки жртви. Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти.

Изрушени згради, луѓето во паника - ноќта ќе ја поминат под отворено небо

Press24 - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Погледнете каква е сликата после неколку часовниот земјотрес кој ја ...

Најсилниот земјотрес во над три децении ги ужасна Италијанците, урната дрeвна базилика.ВИДЕО

Макфакс - 30.10.2016

Централна Италија во неделата беше погодена од најсилниот земјотрес во последните 36 години во кој најмалку 20 луѓе се повредени, терајќи ги престрашените жители во бегство од своите домови третпат со ред во последните девет дена, и разорувајќи ја ...

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси

А1 On - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

Апенините потонале 40 см по земјотресите во Италија

Стандард - 30.10.2016

Висината на планините во центарот на Апенинскиот срт е намалена за околу 40 сантиметри како резултат на земјотресите во Италија во последните два месеци, информира ТАСС. Агенцијата пренесува соопштение на италијански експерти од Институтот за ...

Италија по земјотресот: Нема жртви, најмалку 20 повредени

Кајгана - 30.10.2016

Утрово, во 7.40 часот централниот дел на Италија беше погоден од силен земјотрес со магнитуда од 6,6 степени по Рихтер. Повредени се најмалку 20 луѓе, нема жртви, а материјалната штета е огромна, пренесуваат италијанските медиуми.

Матео Ренци: Ќе изградиме сѐ одново

Стандард - 30.10.2016

Италија ќе ги обнови сите домови, цркви и имот, уништени при земјотресот во последните два месеци, изјави премиерот Матео Ренци, цитиран од Ројтерс. „Ќе обновиме сѐ домовите, црквите и компаниите.

Во централна Италија во неделата регистрирани 200 подземни удари, можни се нови

Макфакс - 30.10.2016

Околу 200 подземни удари со различна моќност се регистрирани во централна Италија откако во неделата утрото на Апенинскиот полуостров се случи најсилниот земјотрес во последните 36 години, со магнитуда од 6,5 степени по Рихтер, објави Националниот ...

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Република - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Нов силен земјотрес од 6,6 во Италија, се уриваат згради

Вечер Прес - 30.10.2016

Земјотресот е почувствуван на север до Болцано, во близина на границата со Австрија, а на југ се до регионот Пуља во јужниот дел на Апенинскиот Полуостров, како и во главниот град Рим Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди вчера утрото централниот ...

Сеизмолизите предупредуваат: По силниот земјотрес во Италија ќе се стресе и Македонија

Република - 30.10.2016

Силните земјотреси што ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, ...

ФОТО+ВИДЕО: Стравотен земјотрес со јачина 6,6 ја погоди Италија

МК News - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

(ВИДЕО) Манастирот “Сан Бенедето” во Италија е разрушен по земјотресот

Локално - 30.10.2016

Манастирот “Сан Бенедето” во градот Норча, Провинцијата Перуџа, Централна Италија, е разрушен по силниот земјотрес што го погоди реонот утринава, соопшти агенцијата Sputnik, повикувајќи се на пост на социјалната мрежа Twitter од страна на божјите ...

Две цркви срушени по земјотресот, Рим го затвори метрото

Либертас - 30.10.2016

Од црквата во Норча остана само дел од фасадата и структурата на зданието. Градските власти во Рим го запреа метрото по силниот земјотрес од 6,5 степени што утринава ја погоди централна Италија, а две цркви во Норча, каде беше епицентарот на ...

Најсилен земјотрес во Италија од 1980-та, удри со јачина од 6.6 степени

Фактор - 30.10.2016

Италија по серијата на афтершокови денеска е погодена од уште посилен земјотрес со јачина од 6.6 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од Перуџа, близу епицентарот на потресите од ...

Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

МК News - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

(ВИДЕО) Почуствуван и во Хрватска, Словенија и БиХ: Силен земјотрес во централна Италија

еМагазин - 30.10.2016

Италијанската служба за цивилна заштита соопшти дека на повеќе локации во централна Италија се урнати згради од земјотресот што го потресе утрово тој дел од државата. Земјотрес бил со интензитет од 6,1 по Рихтеровата скала и се случил во 7:41 минута ...

(ВИДЕО) Трогателни слики по новиот земјотерс во Италија: Пожарникарите спасуваат калуѓерки од под урнатините на ...

Локално - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени според Рихтеровата скала го потресе централниот дел на Италија утринава во близина на градот Норча, каде е урната базиликата на Свети Бенедикт, а во акцијата пожарникарите им помогнаа на калуѓерките да се сместат на ...

Потресни снимки од силниот земјотрес во Италија (ВИДЕО)

МК News - 30.10.2016

Италија не престанува да се тресе. Граѓаните на оваа земја веќе цела недела живеат во страв и паника како ќе го поминат денот. Утрово североисточно од Рим силен земјотрес од 6,6 ја стресе земјата.

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија (Видео)

Република - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

Земјотрес од 6,6 степени ја стресе Италија

Мета - 30.10.2016

Земјотрес од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди утрово централниот дел на Италија. Во земјотресот урнати се повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Либертас - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна зажтита

Република - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

еМагазин - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека и покрај силниот земјотрес до ...

Страшен земјотрес ја погоди Италија

Вечер Прес - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита

Вечер Прес - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Силен земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди Италија

Пулс24 - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.

Базиликата во Норча во Италија целосно е срушена

Локално - 30.10.2016

Базиликата “Сан Бенедето” во Норча, областа Умбра во Итали, целосно е срушена по последниот земјотрес. Таа се сметаше за историското и верското срце на градот, која во минатото доживае различни штети.

Земјотресот прекина меч во Пескара, гледачите заминаа, фудбалерите не ни почувствуваа!

Република - 30.10.2016

Серијата земјотреси кој пред неколку дена стресе Италија, ја почувствуваа и калчолигашите. На стадионот „Адриатико“ во Пескара, каде гостуваше и победи Аталанта, фудбалерите официјалните лица и гледачите беа вознемирени од поместувањето на земјата.

Италијанските сеизмолози предупредуваат: Можни се нови потреси

Република - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

МНР: Нема информации за повредени македонски државјавни во земјотерсот во Италија

еМагазин - 30.10.2016

По силниот земјотрес утрово што повторно го погоди централниот дел на Италија , Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека нашата Амбасада во Рим е во постојан контакт со надлежните институции и во моментов нема ...

Силен земјотрес повторно ја потресе Италија

Канал 77 - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија – само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

Земјотресите во Италија може да имаат последици и во Македонија

Фактор - 30.10.2016

Серијата на силни земјотреси во Италија ја загрижуваат јавноста со оглед на тоа што пред два месеца слични моменти преживеа и македонските граѓани, но за среќа без жртви или поголеми материјални штети.

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси

Либертас - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

(ГАЛЕРИЈА/ВИДЕО) Градоначалниците на италијанските гратчиња: Го видов пеколот пред моите очи, градови веќе нема, сè е ...

Локално - 30.10.2016

Градоначалниците на градчињата Усита и Аркуита дел Троно кои беа на удар од силниот земјотрес дел ги опишаа рaзрушителните последици на земјотресот. “Ова е катастрофа, катастрофа е!”, рече градоначалникот Марко Риналди пред АНСА.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Канал 77 - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати. Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Намалена висината на Апенинскиот срт по земјотресите во Италија

Локално - 30.10.2016

Висината на планините во центарот на Апенинскиот срт е намалена за околу 40 сантиметри како резултат на земјотресите во Италија во последните два месеци, информира ТАСС. Агенцијата пренесува соопштение на италијански експерти од Институтот за ...

Утрово уште еден силен земјотрес во Италија од 6,6 степени

Тера - 30.10.2016

Уште еден силен земјотрес утрово повторно ја потресе централна Италија. Според европската сеизмичка опсерваторија земјотресот во 6.40 часот по локално време бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер, што е најсилен од сите земјотреси кои во ...

Израелски политичар: Земјотресот е Божја казна за Италија

Локално - 30.10.2016

Заменикот министер за регионална соработка на Израел, Ајуб Кара изјави денеска дека земјотресот во Италија е „Божја казна за Италија“, бидејќи била воздржана при гласањето за Стариот град во Ерусалим.

Ужасот продолжува: Секундарен земјотрес удри во Италија

Локално - 30.10.2016

Централна Италија била затресена од секундарен земјотрес со јачина 4,6, соопшти италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, цитиран од ДПА. Вториот земјотрес е по земјотресот од утринава со магнитуда 6,5, и се случила во областа ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита

Либертас - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви.

Предупредување: Можно се нови земјотреси во Италија

МК News - 30.10.2016

Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска Џанлука Валенсизе, италијански сеизмолог.

(ВИДЕО) Кошмарот се врати во Италија: Нов силен земјотрес го погоди централниот дел на земјата

Локално - 30.10.2016

Земјотресот е регистриран на 65 километри од Акуила. Силен земјотрес го потресе централниот дел на Италија утринава. Според податоците на европскиот сеизмолошки центар, потресот е со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала.

Најмалку 20 лица се повредени во земјотресот што го погоди централниот дел на Италија

Мета - 30.10.2016

Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Како што пишуваат медиумите станува збор за лесни повреди. Шефот на италијанската Служба за цивилна заштита Фабрицио Курчо ...

Италија повторно се тресе, силен земјотрес од 6.7 по Рихтер ги вознемири граѓаните

Република - 30.10.2016

Силен Земјотрес утрово околу 06 часот ја потресе Италија. Земјотресот бил со интензитет од 6,7 по Рихтер. Почуствуван на 134 километри североисточно од Рим. Засега нема информации за повредени и матерјални штети.

(ПОВЕЌЕ ВИДЕА) Нема жртви во земјотресот во Италија, но стравот кај населението го покажува доживеаниот потрес

Локално - 30.10.2016

Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита. – Домоментот немаме информации за жртви, изјави Фабрицио Курчо, началник на италијанската Служба за ...

Земјотресот во Италија го тресеше Балканот

Тера - 30.10.2016

Земјотресот беше почувствуван и на северот и југот на Италија, како и во соседните држави Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина. Засега не е регистрирана ниту една жртва на силниот земјотрес што утрово во 7.40 часот го потресе централниот дел на ...

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита...

Н.Македонија - 30.10.2016

Нема жртви во земјотресот, соопшти италијанската Служба за цивилна заштита Нема загинати, само неколку луѓе се повредени по земјотресот што утринава ја погоди централна Италија, соопшти локалната Служба за цивилна заштита – Домоментот немаме ...

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес...

Н.Македонија - 30.10.2016

Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот ...

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси...

Н.Македонија - 30.10.2016

Италијански сеизмолог: Можни и нови потреси Земјотресите кои ја погодија централна Италија во изминатите два месеца може да продолжат со катастрофален „домино ефект“ во кој еден земјотрес води кон друг долж средишните Апенини, предупреди денеска ...

Италија повторно се тресе: Земјотрес од 6,6 рихтери го погоди централниот дел

Lider - 30.10.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,6 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска централна и јужна Италија, само една недела по потреси кои оставија без покрив илјадници луѓе. Епицентарот бил на 132 км североисточно од Рим и на 67 км источно од ...

ФОТО+ВИДЕО: Стравотен земјотрес со јачина 6,6 ја погоди Италија

Lider - 30.10.2016

Силен земјотрес од 6,6 степени го погоди утрово централниот дел на Италија, предизвикувајќи уривање на повеќе згради и историски цркви во малите градови и села што изминатата недела веќе беа погодени од потреси.Силата на земјотресот првично беше ...

Италија на улиците: Нов силен земјотрес следен со послаби потреси

Денар - 30.10.2016

Силен земјотрес кој во неделата утрото ја погоди централна Италија предизвика паника поради тоа што траеше долго и масовно ги принуди населението да излезе на улиците, а дел од телефонските линии се во прекин.

Најмалку 20 повредени во земјотрсот во Италија

Идивиди - 30.10.2016

Рим, 30 октомври 2016 (МИА) – Најмалку 20 луѓе се повредени во земјотресот што утрово го погоди централниот дел од Италија, соопштија италијанските власти. Според властите, станува збор за лесни повреди.

Италија: Спасувачи пребаруваат под урнатини по денешниот земјотрес

Идивиди - 30.10.2016

Рим, 30 октомври 2016 (МИА) – Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати.

Тлото повторно се тресе во Италија, граѓаните загрижени

Фактор - 29.10.2016

Италија се уште е во состојба на паника по серијата на силни земјотреси кои во претходно во Аматриче однесоа и голем број на животи. Сега се регистрирани нови послаби земјотреси во централниот дел на Италија и на брегот на Сицилија со јачина од 3.6 ...

Италија: Буџетот го диктираа мигрантската криза и земјотресите

Денар - 29.10.2016

Италија го извести Брисел дека нејзиниот буџет за 2017 година, со кој се кршат правилата на ЕУ, е резултат на мигрантската криза, обновата после земјотресите и помалиот од очекуваниот економски раст.

Италија по земјотресите: Остануваат урнатини и страв

Deutsche Welle - 28.10.2016

Земјотресите разурнаа цели места во средна Италија. Но речиси и да нема човечки жртви. Новата серија потреси во Италија е катастрофа и чудо во исто време. Во средна Италија по тешкиот двоен земјотрес од средата вечер се случија уште повеќе од 500 ...

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Чиле

ТВ21 - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија

Сител - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, информира геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на 75 километри северно од градот ...

ВИДЕО: Дома го снимија земјотресот во Италија - погледнете како се тресеше

Press24 - 28.10.2016

Во Италија завчера се случила два силни земјотреси од кои едниот со јачина од 5,5 степени, а другиот со јачина од 6,1 степен спорд Рихтер. На Јутјуб постојано се појавуваат нови виеа од ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

МРТ - 28.10.2016

Нема податоци за настрадани или за причинета штета. Не беше прогласена ни опасност од цунами. Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтер беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, соопшти Американскиот геофизичкиот институт.

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

+инфо - 28.10.2016

Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во Тихиот Океан и истиот е локализиран на 88 километри западно од градот Сан Антонио. Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на ...

НАУЧНИЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Месечината може да влијае на земјотресите

Телеграф - 28.10.2016

При потенцијални потреси не треба да се занемари влијанието на Месечината и на Сонцето Група јапонски научници го истражувале влијанието на плимата врз сеизмичката активност, во обид да оценат дека тоа би можело да помогне при процена на ризикот од ...

Утрово уште еден силен земјотрес од 5,3 степени во Нова Гвинеја

Press24 - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, информира геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на 75 километри северно од градот ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

А1 On - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија

А1 On - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, информира геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на 75 километри северно од градот ...

Сеизмолозите исплашени: По силниот земјотрес во Италија ќе се стресе и Македонија

Репортер - 30.10.2016

Силните земјотреси што ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

Сител - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија

+инфо - 28.10.2016

Епицентарот на потресот бил на 75 километри северно од градот Џајапура, на длабочина од 10 километри. Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

Курир - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Силен земјотрес од 5,9 степени во Чиле

Press24 - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија

Тера - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, информира геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на 75 километри северно од градот ...

ВИДЕО: Што оставија зад себе силните земјотреси во Италија?

Фактор - 28.10.2016

Серија земјотреси беа регистрирани во централниот дел на земјата во последните две деноноќија. Хеликоптер успеа да ги сними штетите на гробиштата во малото италијанско гратче Усита. Првите два потреси беа деструктивни, при што имаше повредени луѓе.

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

Република - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле

Вечер Прес - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, ...

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала е регистриран во Чиле

Пулс24 - 28.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина од околу 15 километри во ...

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле...

Н.Македонија - 28.10.2016

Земјотрес од 5,9 степени регистриран во Чиле Земјотрес со интензитет од 5,9 степени по Рихтеровата скала беше регистриран вчера во близина на брегот на Чиле, пренесе агенција ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија...

Н.Македонија - 28.10.2016

Земјотрес од 5,3 степени крај бреговите на Индонезија Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтеровата скала беше регистриран денеска во западниот, индонезиски дел на островот Нова Гвинеја, информира геофизичкиот институт на САД.

Десетици лица побарале медицинска помош по земјотресите во централна Италија

24 Вести - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по вчерашните силни потреси во централна Италија, но засега нема податоци за потешко повредени. Серија земјотреси ја погодија синоќа централна Италија, уривајќи цркви и згради, предизвикувајќи и прекин ...

Силен земјотрес ја погоди Италија (видео)

Канал5 - 27.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,4 степени доцна синоќа ја погоди централна Италија. Епицентарот на земјотресот бил на 68 километри источно од италијански град Перуџа и на околу 150 километри од главниот град Рим, во 21.18 часот по локално време, соопшти ...

Земјата во централна Италија продолжува да се тресе

Deutsche Welle - 27.10.2016

Два силни земјотреси синоќа во Италија предизвикаа голем страв кај населението. И покрај релативно ограничените штети, жителите беа потсетени на катастрофата од пред два месеци. А земјата продолжува да се тресе и денеска Серија помали земјотреси и ...

Земјотрес во Италија- еден починат од инфаркт, меѓу повредените нема Македонци

Телма - 27.10.2016

Нема повредени Македонци во земјотресот во Италија, соопшти македонското МНР. Еден починат, повеќе повредени луѓе и разурнати објекти- серија земјотреси во текот на ноќта ја погодија централна Италија.

Италија се тресе: Кошмар кој нема крај (фото+видео)

Канал5 - 27.10.2016

Неколку десетина луѓе се повредени во двата силни земјотреси кои во средата ги погодија централните делови на Италија. Овие потреси се случуваат два месеци откако во истата област во силен земјотрес загинаа 300 луѓе.

Силни земјотреси уриваа низ централна Италија – меѓу повредените нема Македонци

Канал5 - 27.10.2016

Од црквата Сан Салвадоре, стара шест века остана само знакот со нејзиното име. Централна Италија повторно ја стресоа два силни земјотреса, повторно во истиот регион во кој пред точно два месеца земјотрес со 6,2 рихтерови степени уби 300 луѓе.

Серија силни земјотреси во Италија, разурнати објекти и повредени

Алсат-М - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Обновено - Серија земјотреси во Италија, десетици повредени (Фотогалерија)

Вест - 27.10.2016

Десетина луѓе се повредени во двата силни земјотреси што вчера ја погодија централна Италија, два месеци по катастрофалниот во истата област во кој загинаа над 300 луѓе. По првиот потрес со јачина од 5,6 степени луѓето излегле на улиците, а два часа ...

Нема загинати во земјотресите во Италија

ТВ21 - 27.10.2016

Нема податоци за загинати во вчерашните земјотреси што ја тресеа Италија. Првиот силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скалa беше источно од Перуџа на длабочина од девет километри под површината на земјата.

МНР: Нема повредени македонски граѓани во серијата земјотреси во Италија

24 Вести - 27.10.2016

Македонското министерство за надворешни работи врз основа на информациите со кои досега располага соопшти дека нема повредени македонски граѓани во серијата земјотреси што беа регистрирани во централна Италија од кои најсилниот беше со магнитуда од ...

ФОТО: Ова е најтажната слика по разорните земјотреси во Италија

Press24 - 27.10.2016

Два силни земјотреси ја погодија Италија синоќа. Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала. Вториот беше осум пати посилен, со магнитуда од 6,1 степени, соопшти американскиот Геолошки завод.

Земјотреси во Италија: Се тресеше од Венеција до Неапол

Нова ТВ - 27.10.2016

Десетина луѓе се повредени во двата силни земјотреси што вчера ја погодија централна Италија, два месеци по катастрофалниот во истата област во кој загинаа над 300 луѓе. По првиот потрес со јачина од 5,6 степени луѓето излегле на улиците, а два часа ...

ВИДЕО: Ќе ви се заледи крвта, страшна снимка од земјотресот во Италија

Курир - 27.10.2016

Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала. Вториот беше осум пати посилен, со магнитуда од 6,1 степени, соопшти американскиот Геолошки ...

Италија се тресе, 30 земјотреси во текот на ноќта

Курир - 27.10.2016

Тлото во Италија не мирува. По двата јаки земјотреси од 5,5 и 6,1 степен според Рихтеровата скала во текот на ноќта, според податоци од Европско-медитеранската сеизмозошка опсерваторија, регистрирани се 30 земјотреси.

По силните земјотреси во Италија

Р.С.Европа - 27.10.2016

Серија силни земјотреси го погодија централниот дел на Италија во средата. Нема извештаи за жртви или за посериозно повредени. Причинета е материјална штета, а земјотресите предизвикаа страв кај жителите кои се уште се под стрес од смртоносниот ...

Девет лица полесно повредени, еден маж починал од страв по земјотресот во централна Италија

Стандард - 27.10.2016

Девет лица се полесно повредени и има тешки разурнувања, покажува утрово кон 9 часот билансот од земјотресот во централна Италија. Маж на 73-години починал од инфаркт поради страв. Споредбена анализа со земјотресот од 24 август во истиот регион ги ...

Земјотресот во Италија како разорниот во Скопје - жителите во паника

Press24 - 27.10.2016

Земјотресот во Скопје се случил на 26 јули 1963 година во 5:17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1000 до 1100 жители ги загубиле животите, а најмалку 3000 лица биле повредени. Бројот на лицата без дом бил 200.000.

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Алфа - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

А1 On - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

[Видео] Серија земјотреси ја погодија Италија, нема починати

Радио МОФ - 27.10.2016

Два силни и серија послаби земјотреси вчера во вечерните часови ја потресоа Италија. Првиот силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скалa беше источно од Перуџа, на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Судијата нема гајле од земјотрес, навивачите бараа прекин во Пескара (Видео)

SportMedia - 27.10.2016

Земјотресот во околината на Пескара вчеравечер го почуствуваа и актерите и публиката на мечот меѓу Пескара и Аталанта, а според Рихтер ударот беше со сила од 5,9 степени. Публиката и играчите во 33.

Земјотресот во Италија го прекина мечот помеѓу Пескара и Аталанта

МКД - 27.10.2016

Силниот земјотрес кој синоќа се случи во Италија се почувствува и на фудбалските терени, најмногу на натпреварот помеѓу Пескара и Аталанта кој на кратко беше прекинат. Синоќа земјотреси ја погодија централна Италија, а најсилниот се случи токму за ...

ФОТО: Земјотресот сруши црква - само крстот остана под урнатините

Press24 - 27.10.2016

Силниот земјотрес во Италија со магнитуда од 6,1 степени направи хаос и предизвика паника кај населението. Само едно лице починало од инфаркт, а повеќе објекти се срушени. Се сруши и црква, а во урнатините остана само ...

Италија: Десетици повредени во двата земјотреса

МРТ - 27.10.2016

Нема повредени македонски граѓани во синоќешниот земјотрес што ја погоди централна Италија. Земјотресот бил со магнитуда од 6,1 рихтери. Според последните информации десетина граѓани побарале помош од медицинските служби.

Нов земјотрес со интензитет од 4,4 во Италија

Стандард - 27.10.2016

Сеизмичката активност во централниот дел на Италија, кој започна во средата вечер, сеуште трае, откако нов земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во 10:21 часот по локално време), пренесува РИА Новости.

ПРЕКИН ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕС: Публиката во паника на Пескара - Аталанта (ВИДЕО)

Телеграф - 27.10.2016

Дуелот кој синоќа се одигра во Серија А имаше прекин поради силниот земјотрес што ја зафати Централна Италија Средбата меѓу Пескара и Аталанта од Серија А заврши со резултат 0:1, но имаше прекин поради земјотресот што ја зафати Централна Италија.

ВИДЕО: Разорниот земјотрес ги фати среде Дневник - се тресеше цело студио

Press24 - 27.10.2016

Силниот земјотрес вчера во Италија се случи и среде Дневникот во живо. Двата потреси кои ги потресоа жителите и ги оставија без сон беа со јачина од 5,5 и 6,1 степени. Погледнете ја реакцијата на силниот ...

Земјотресот прекина фудбалски меч во Италија

Сител - 27.10.2016

Силниот земјотрес што ја зафати Италија го стресе и стадионот на Пескара каде се играше првенствен меч од Серија А. Пескара загуби со 0-1 а мечот беше во прекин неколку минути откако гледачите и навивачите ги зафати паника по силното тресење на ...

Паника во Италија: 30 земјотреси по разорниот - тлото се тресе

Press24 - 27.10.2016

Тлото во Италија не мирува. По двата јаки земјотреси од 5,5 и 6,1 степен според Рихтеровата скала во текот на ноќта, според податоци од Европско-медитеранската сеизмозошка опсерваторија, регистрирани се 30 земјотреси.

Два силни и повеќе помали земјотреси предизвикаа паника во Италија – десетици повредени

Алфа - 27.10.2016

Нема повредени македонски државјани во серијата земјотреси кои синоќа предизвикаа материјална штета и голема паника во централна Италија. Неколку десетици лица добиле медицинска помош но зa среќа Нема повредени македонски државјани во серијата ...

Моментите на страв и паничната реакција на фановите по силниот земјотрес во Пескара (Видео)

Дерби - 27.10.2016

Додека се играа натпрварите од 10-то коло во Серија А, силен земјотрес ја потресе централна Италија, а тоа на големо се почувствува во Пескара каде истоимениот тим го играше првенствениот меч со Аталанта.

Најдраматичното видео од земјотресот вчера: Се рушеа згради и куќи

Press24 - 27.10.2016

Ова е најдраматичното видео од вчерашниот катастрофален земјотрес во Италија. Земјотресот со јачина од 6,1 степени рушеше се пред себе. За среќа голем број жртви нема. Починал еден човек по потресот од ...

ВИДЕО: Го снимија страшниот земјотрес дома - ќе ви се заледи крвта

Press24 - 27.10.2016

Семејство од Италија го сними земјотресот во својот дом. Членовите панично бегаа, децата плачеа. Снимката страшна. Земјотресите беа со јачина од 5,5 а потоа и 6,1 степени. И денеска цела Италија се ...

Ќе ви се заледи крвта - Страшна снимка од земјотресот во Италија

Сител - 27.10.2016

Страшна снимка се појави од земјотресот во Италија кој вчера направи вистински хаос и паника. Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала.

Семејство во Италија го сними разорниот земјотресот во нивниот дом - снимката е СТРАШНА!

Сител - 27.10.2016

Семејство од Италија го сними земјотресот во својот дом. Членовите панично бегаа, децата плачеа. Снимката страшна. Земјотресите беа со јачина од 5,5 а потоа и 6,1 ...

Разорувачките последици од двата вчерашни земјотреси во Италија (ВИДЕО)

МКД - 27.10.2016

Оваа снимка од беспилотно летало го покажува степенот на уништување предизвикано од двата земјотреси што го потресоа Борго Сант Антонио, во близина на Висо, во кој беа уништени згради. Централниот дел на Италија вчера беше погоден двапати ...

ВИДЕО: Земјотресот прекина меч во Пескара, гледачите заминаа, фудбалерите не ни почувствуваа!

Gol.mk - 27.10.2016

Силниот земјотрес кој вчера ја стресе Италија, ја почувствуваа и калчолигашите. На стадионот „Адриатико“ во Пескара, каде гостуваше и победи Аталанта, фудбалерите официјалните лица и гледачите беа вознемирени од поместувањето на земјата.

Земјотресот во Италија предизвика паника, одбојкарките бегаа од салата (Видео)

Дерби - 27.10.2016

Вчерашниот силен земјотрес предизвика паника во голем дел од Централна Италија, а се почувствува и на дел од спортските терени каде се играа официјални натпревари. Покрај паниката која беше направена на фудбалскиот натпревар меѓу Пескара и Аталанта ...

Се` уште се утврдува штетата од земјотресот во Италија

Глас на Америка - 27.10.2016

Десетици луѓе биле хоспитализирани за претрпен шок и полесни повреди Два силни земјотреси ја погодија Централна Италија, предизвикувајќи големи штети на цркви и на згради, но одбегната е катастрофа каква што имаше пред два месеца, во која загинаа ...

Сеизмолозите исплашени: По силниот земјотрес во Италија ќе се стресе и Македонија

Press24 - 30.10.2016

Силните земјотреси што ја погодија централна Италија може да значат создавање нов расед или се отвора некој за кој досега помалку се знаело. Тоа, секако, е поврзано и со регионот и може да има влијание и во сеизмичката активност во Македонија, ...

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

+инфо - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени. Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема ...

Еден починат повеќе повредени - биланс од земјотресите во Италија

Press24 - 27.10.2016

Нема повредени Македонци во земјотресот во Италија, соопшти македонското МНР. Еден починат, повеќе повредени луѓе и разурнати објекти- серија земјотреси во текот на ноќта ја погодија централна Италија.

(ВИДЕО) Се рушеше се – Страшна снимка од земјотресот во Италија

Репортер - 27.10.2016

Страшна снимка се појави од земјотресот во Италија кој вчера направи вистински хаос и паника. Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала.

Силниот земјотрес во Италија сруши црква - само крстот остана под урнатините

Сител - 27.10.2016

Силниот земјотрес во Италија со магнитуда од 6,1 степени направи хаос и предизвика паника кај населението. Само едно лице починало од инфаркт, а повеќе објекти се срушени. Се сруши и црква, а во урнатините остана само ...

ФОТО: Во земјотресот во Италија цела црква се урна, само крстот остана недопрен

Курир - 27.10.2016

Едно лице почина, а десетици се повредени во серијата земјотреси кои вчера ја зафатија централна Италија. Најсилниот од потресите беше со магнитуда од 6,3 степени и предизвика најголема материјална штета.

Вчерашниот разорен земјотрес ги фати среде вести во живо

Сител - 27.10.2016

Силниот земјотрес вчера во Италија се случи и среде Дневникот во живо. Двата потреси кои ги потресоа жителите и ги оставија без сон беа со јачина од 5,5 и 6,1 ...

Се рушеа згради и куќи - Најдраматичното видео од вчерашниот катастрофален земјотрес во Италија

Сител - 27.10.2016

Ова е најдраматичното видео од вчерашниот катастрофален земјотрес во Италија. Земјотресот со јачина од 6,1 степени рушеше се пред себе. За среќа голем број жртви нема. Починал еден човек по потресот од ...

(ВИДЕО) Силниот земјотрес во Италија среде емисија во живо – Водителот крајно професионален

Репортер - 27.10.2016

Силниот земјотрес вчера во Италија се случи и среде Дневникот во живо. Двата потреси кои ги потресоа жителите и ги оставија без сон беа со јачина од 5,5 и 6,1 степени. Погледнете ја реакцијата на силниот земјотрес. loading..

(ВИДЕО) Како во хорор филм – Го снимија страшниот земјотрес дома

Репортер - 27.10.2016

Семејство од Италија го сними земјотресот во својот дом. Членовите панично бегаа, децата плачеа. Снимката страшна. Земјотресите беа со јачина од 5,5 а потоа и 6,1 степени. И денеска цела Италија се тресе. loading..

Силни земјотреси ја погодија централна Италија

Р.С.Европа - 27.10.2016

Силни земјотреси ги погодија централните области на Италија кои во август годинава претпрпеа големи штети од тогашниот земјотрес. По вчерашните три земјотреси нема извештаи за загинати. Тие беа почувствувани и во Рим и Неапол и предизвикаа ...

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Курир - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Силен земјотрес ја стресе Италија

Нетпрес - 27.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

ВИДЕО: Ќе ви се заледи крвта, страшна снимка од земјотресот во Италија

МК News - 27.10.2016

Првиот потрес беше регистриран во 19.10 часот со интензитет од 5,4 степени по Рихетеровата скала. Вториот беше осум пати посилен, со магнитуда од 6,1 степени, соопшти американскиот Геолошки завод.

Видео од земјотресот кој ја потресе Италија

Вечер Прес - 27.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. По него, следуваше уште посилен земјотрес од 6,3 степени.

МНР: Нема повредени Македонци во серијата земјотреси во Италија

еМагазин - 27.10.2016

Македонското министерство за надворешни работи врз основа на информациите со кои досега располага соопшти дека нема повредени македонски граѓани во серијата земјотреси што вчера беа регистрирани во централна Италија од кои најсилниот беше со ...

Моментите на страв и паничната реакција на фановите по силниот земјотрес во Пескара

Точка - 27.10.2016

Додека се играа натпрварите од 10-то коло во Серија А, силен земјотрес ја потресе централна Италија, а тоа на големо се почувствува во Пескара каде истоимениот тим го играше првенствениот меч со Аталанта.

ВИДЕО: Родителите панично бегаат, децата плачат: Го снимиле страшниот земјотрес дома...

Пулс24 - 27.10.2016

И денеска цела Италија се тресе. Семејство од Италија го сними земјотресот во својот дом. Членовите панично бегаа, децата плачеа. Снимката страшна. Земјотресите беа со јачина од 5,5 а потоа и 6,1 степени. И денеска цела Италија се тресе.

По серијата земјотреси во Италија: Најмалку двајца повредени

Вечер Прес - 27.10.2016

Најмалку двајца се повреди по серијата земјитреси кои вечерва се случија во Италија, јавуваат агенциите. Повредените се во градот Висо во покраината Мачерата. Без струја е градот Кастелсентанџело на реката Нера, изјавил тамошниот градоначалник Муро ...

Италија се уште ја утврдува штетата од земјотресот

Локално - 27.10.2016

Откако влера два силни земјотреси ја потресоа Италија, десетици луѓе биле хоспитализирани за претрпен шок и полесни повреди. Непогодата ја зафати Централна Италија, предизвикувајќи големи штети на цркви и на згради, но одбегната е катастрофа каква ...

Најмалку две лица повредени во низата земјотреси во Италија

Канал 77 - 27.10.2016

Досега се пријавени две повредени лица во градот Висо во покраината Мачерата, но низата земјотреси којашто ја потресе Италија во средата ноќта, пренесува телевизијата RaiNews24, за која челникот на националната служба за цивилна заштита Фабрицио ...

Земјотресот во Италија го прекина мечот помеѓу Пескара и Аталанта

Тера - 27.10.2016

Силниот земјотрес кој синоќа се случи во Италија се почувствува и на фудбалските терени, најмногу на натпреварот помеѓу Пескара и Аталанта кој на кратко беше ...

Црквата се урна – крстот остана (ФОТО)

Република - 27.10.2016

Едно лице почина, а десетици се повредени во серијата земјотреси кои вчера ја зафатија централна Италија. Најсилниот од потресите беше со магнитуда од 6,3 степени и предизвика најголема материјална штета.

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Либертас - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Над 30 земјотреси за една ноќ: Италија се тресеше од Венеција до Наполи

еМагазин - 27.10.2016

Тлото во Италија не мирува. По двата јаки земјотреси од 5,5 и 6,1 степен според Рихтеровата скала во текот на ноќта, според податоци од Европско-медитеранската сеизмозошка опсерваторија, регистрирани се 30 земјотреси.

Во Италија страшно тресеше, ама не е катастрофално како што мислевме

Вечер Прес - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита ...

Застрашувачка снимка од земјотресот во Италија (Видео)

Република - 27.10.2016

Со оглед на тоа дека повеќето жители веќе биле надвор на улиците со намера под отворено небо да ја минат ноќта, два часа подоцна, кога удри вториот земјотрес, тие биле надвор од своите домови, со што веројатно се спасени многу животи, соопштија ...

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Република - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Се тресеше од Венеција до Наполи

Тера - 27.10.2016

Десетина луѓе се повредени во двата силни земјотреси што вчера ја погодија централна Италија, два месеци по катастрофалниот во истата област во кој загинаа над 300 луѓе. По првиот потрес со јачина од 5,6 степени луѓето излегле на улиците, а два часа ...

Видео: Стадионот на Пескара во паника по земјотресот, натпреварот прекинат

Фактор - 27.10.2016

Навивачите на стадионот на Пескара панично реагираа на земјотресот кој ја погоди оваа област и предизвика прекин на натпреварот во италијанската Серија А против екипата на Аталанта. Инаку, стадионот „Адријатико“ на кој се играше натпреварот се наоѓа ...

Земјотресот во Италија без жртви

Локално - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, цитиран од агенциите.

Земјата во централна Италија продолжува да се тресе

Либертас - 27.10.2016

Два силни земјотреси синоќа во Италија предизвикаа голем страв кај населението. И покрај релативно ограничените штети, жителите беа потсетени на катастрофата од пред два месеци. А земјата продолжува да се тресе и денеска.

Поради земјотресите во Италија, евакуирано министерство за надворешни

Вечер Прес - 27.10.2016

Медиумите јавуваат дека по земјотресот кој средата вечерта ја погоди централна Италија со магнитуда до 5,4 степени по Рихтер, следел нов во 21,18 часот по локално време со магнитуда 6,2, а се јавува за нови урнувања во областите коишто беа погодени ...

Серија земјотреси ја погодија Централна Италија, нема загинати

Мета - 27.10.2016

Два силни и серија послаби земјотреси вчера во вечерните часови ја тресеа Италија. Првиот силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скалa беше источно од Перуџа на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Земјотресот вечерва е посилен од катастрофалниот на 24-ти август

Вечер Прес - 27.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

Фото: Пустош во Рим - 3 силни земјотреси и неколку послаби...

Пулс24 - 27.10.2016

Повторно на два часа од земјотресот од 6,3 степени, нов земјотрес го погоди регионот на Рим. Во 23.42 часот земјотресот со јачина од 5.4 степени имаше епицентар на 143 километри од Рим. Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по ...

Земјотресот ги стресе среде Дневник, останаа да известуваат во живо од студио (Видео)

Република - 27.10.2016

Силниот земјотрес вчера во Италија се случи и среде Дневникот во живо. Двата потреси кои ги потресоа жителите и ги оставија без сон беа со јачина од 5,5 и 6,3 степени. Погледнете ја реакцијата на силниот ...

Два силни земјотреса го погодија централниот дел на Италија

Локално - 27.10.2016

Втор земен потрес со интензитет 6.2 степени според Рихтеровата скала ја потресе централна Италија. Два силни земјотреси го погодија централниот дел на Италија . Истиот регион настрада силно пред два месеци од друг земјотрес.

"Ваков земјотрес без жртви... е чудо!"

Точка - 27.10.2016

Италија тензично го чекала денешното утро, стравувајќи од тешките последици по двата земјотреси, кои го погодиле истото подрачје во кое пред два месеци загинале речиси 300 луѓе, но властите со големо задоволство соопштиле дека жртви нема.

ФОТО: Во земјотресот во Италија цела црква се урна, само крстот остана недопрен

МК News - 27.10.2016

Едно лице почина, а десетици се повредени во серијата земјотреси кои вчера ја зафатија централна Италија. Најсилниот од потресите беше со магнитуда од 6,3 степени и предизвика најголема материјална штета.

Италија се тресе, 30 земјотреси во текот на ноќта

МК News - 27.10.2016

Тлото во Италија не мирува. По двата јаки земјотреси од 5,5 и 6,1 степен според Рихтеровата скала во текот на ноќта, според податоци од Европско-медитеранската сеизмозошка опсерваторија, регистрирани се 30 земјотреси.

МНР: Нема повредени македонски граѓани во земјотресите во Италија...

Н.Македонија - 27.10.2016

МНР: Нема повредени македонски граѓани во земјотресите во Италија Македонското министерство за надворешни работи врз основа на информациите со кои досега располага соопшти дека нема повредени македонски граѓани во серијата земјотреси што вчера беа ...

Десетици лица побарале помош по земјотресот во Италија...

Н.Македонија - 27.10.2016

Десетици лица побарале помош по земјотресот во Италија Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, ...

Нов силен земјотрес ја потресе Италија

Идивиди - 27.10.2016

Уште еден земјотрес ги уплаши жителите на Италија. Овој пат со интензитет од 6,3 степени. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под ...

Тлото под Италија се тресеше цела ноќ, регистрирани 30 земјотреси

Lider - 27.10.2016

Тлото во Италија не мирува. По двата јаки земјотреси од 5,5 и 6,1 степен според Рихтеровата скала во текот на ноќта, според податоци од Европско-медитеранската сеизмозошка опсерваторија, регистрирани се 30 земјотреси.

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Идивиди - 27.10.2016

Рим, 27 октомври 2016 (МИА) - Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Неколку десетици лица добиле медицинска помош по земјотресот во Италија

Lider - 27.10.2016

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува БТА.

Умерен земјотрес ја погоди Италија

24 Вести - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Земјотрес со 5,6 степени ја погоди Италија

ТВ21 - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Два силни земјотреси повторно ја погодија централна Италија

Сакам да кажам - 26.10.2016

Два силни земјотреса вечерва ја погодија централна Италија, оштетувајќи згради и предизвикувајќи паника меѓу исплашените жители кои ги напутија домовите и излегоа на улиците. Првиот земјотрес, со јачина од 5,5 степени, се случи во 19.10 часот близу ...

Силен земјотрес во Италија - паника кај населението

Press24 - 26.10.2016

Уште еден земјотрес ги уплаши жителите на Италија. Овој пат со интензитет од 6,3 степени. Со поголем интензитет од минатиот земјотрес, овој направи паника во Централна Италија. Засега нема информации за евентуални ...

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Земјотресот вечерва е посилен од катастрофалниот на 24-ти август

Курир - 26.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

Силен земјотрес во централна Италија, нема информации за жртви и штети

Нова ТВ - 26.10.2016

Силен земјотрес вечерва ја погоди централна Италија и според Сеизмолошката служа во Италија неговата јачина била 5,4 степени според Рихтер, Европската макросеизмичка служба пак, објави податоци дека земјотресот бил со јачина од 5,9 степени според ...

Силен земјотрес ја затресе Италија

+инфо - 26.10.2016

Засега нема информации за евентуални жртви. Уште еден земјотрес ги исплаши жителите на Италија, овој пат со интензитет од 6,3 степени. Со поголем интензитет од минатиот земјотрес, овој направи паника во Централна Италија.

Втор силен земјотрес ја погоди Италија, овојпат 6,1 степени (ВИДЕО)

МКД - 26.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,1 степени ја погоди областа 68 километри источно од централниот италијански град Перуџа во 21.18 по локално време, соопшти Геолошкиот институт на САД. Ова е втор земјотрес вечерва чии потреси беа почувствувани дури до ...

Поради земјотресите во Италија, евакуирано министерство за надворешни

Макфакс - 26.10.2016

Медиумите јавуваат дека по земјотресот кој средата вечерта ја погоди централна Италија со магнитуда до 5,4 степени по Рихтер, следел нов со магнитуда 6,2, а се јавува за нови урнувања во областите коишто беа погодени од земјотресот на крајот од ...

Натпревар од Серија А прекинат поради земјотрес

Дерби - 26.10.2016

Силен земјотрес ја погоди централна Италија вечерва додека се играа натпреварите од 10. коло на Серија А. Натпреварот Пескара-Аталанта беше прекинат на две минути во 31. минута при резултат 1:1, откако на стадаионот беа почувствувани потреси.

Две лица се повредени во земјотресот во Италија

Стандард - 26.10.2016

Две лица се повредени при уривање на зграда во италијанското гратче Висо, откако земјата беше погодена од два моќни земјотреси само во рок од неколку часа, пренесува AFP. Според прелиминарната оценка на Италијанскиот геофизички институт, силата на ...

ПАДНАТИ ФАСАДИ, ЛУЃЕТО ВО ПАНИКА: Земјотрес од шест степени удри во централна Италија (ВИДЕО)

Телеграф - 26.10.2016

Италијанските медиуми јавуваат за оштетени згради стари и по неколку векови, за урнати фасади, како и за паника кај населението кое излегло од своите домови. Тресењето било почувствувано и во Рим Земјотрес со јачина од шест степени по Рихтеровата ...

МНР нема информации за повредени и загинати македонски граѓани во земјотресот во Италија

+инфо - 26.10.2016

Македонската амбасада во Рим е во постојан контакт со надлежните институции во Италија. Вечерва во централниот дел на Италијанската Република беа почувствувани серија земјотреси. Во моментов нема информации за евентуални поголеми штети и/или ...

Силен земјотрес во Италија

Репортер - 26.10.2016

Уште еден земјотрес ги уплаши жителите на Италија. Овој пат со интензитет од 6,3 степени. Со поголем интензитет од минатиот земјотрес, овој направи паника во Централна Италија. Засега нема информации за евентуални жртви. loading..

Најмалку две лица повредени во низата земјотреси во Италија

Макфакс - 26.10.2016

Досега се пријавени две повредени лица во градот Висо во покраината Мачерата, но низата земјотреси којашто ја потресе Италија во средата ноќта, пренесува телевизијата RaiNews24, за која челникот на националната служба за цивилна заштита Фабрицио ...

Нов силен земјотрес ја потресе Италија (ВИДЕО)

Нетпрес - 26.10.2016

Уште еден земјотрес ги уплаши жителите на Италија. Овој пат со интензитет од 6,3 степени. Италија е во паника по серијата земјотреси кои се случуваат денес. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 ...

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Страв од повторување на кошмарот по земјотресите

Репортер - 26.10.2016

Италија е во паника по серијата земјотреси кои се случуваат денес. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Земјотресот вечерва во Италија посилен од катастрофалниот на 24-ти август

Репортер - 26.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

ВИДЕО: Се тресеа вековни градби во Рим

Курир - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала средишниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен, со магнитуда од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Силен земјотрес ја затресе Италија ВИДЕО

+инфо - 26.10.2016

Засега нема информации за евентуални жртви. Земјотрес со магнитуда од 6,4 степени ја погоди областа 68 километри источно од централниот италијански град Перуџа во 21.18 по локално време, соопшти Геолошкиот институт на САД.

ВИДЕО: Се тресеа вековни градби во Рим

Press24 - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала средишниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен, со магнитуда од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Земјотрес со интензитет од 5,8 го погоди Туркменистан

А1 On - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

(Видео) страшни моменти од силниот разорен земјотрес во Италија

Репортер - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала, централниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен земјотрес од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Земјотресот вечерва е посилен од катастрофалниот на 24-ти август

Press24 - 26.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени

Press24 - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

Земјотрес со интензитет од 5,8 го погоди Туркменистан

Репортер - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

Земјотрес од 5,6 степени во Италија

+инфо - 26.10.2016

Потресот бил почувствуван и во Рим. Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од ...

Умерен земјотрес го погоди Туркменистан

Курир - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

Умерен земјотрес ја погоди Италија

Алфа - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше ...

Земјотрес ја стресе Италија

Курир - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

СЕ ТРЕСЕШЕ И РИМ: Земјотрес со интензитет од 5,6 степени ја погоди Италија

Телеграф - 26.10.2016

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија, на длабочина од девет километри под површината на ...

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Страв од повторување на кошмарот по земјотресите

Press24 - 26.10.2016

Италија е во паника по серијата земјотреси кои се случуваат денес. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Земјотрес од 5,4 степени ја погоди централна Италија, почувствуван дури до Рим

МКД - 26.10.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала вечерва погоди рурален регион во централна Италија, а бил почувствуван дури до Рим. Службите за итни случаи се преплавени со повици, но нема информации за жртви или за материјална штета.

Земјотрес од 5,3 по Рихтер ја стресе Италија

Стандард - 26.10.2016

Земјотрес од 5,3 степени по Рихтер беше регистриран вечерва во централна Италија. Почувствуван е дури до главниот град Рим. Според Европскиот сеизмолошки центар, потресот бил почуствуван во 19:10 часот по локално време.

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени во Италија

А1 On - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Силен земјотрес ја погоди централна Италија

Макфакс - 26.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 5,4 степени според Рихтер е регистриран во централна Италија, а се почувствувал и во Рим, јави AFP, повикувајќи се на италијанскиот геофизички институт. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од девет километри и се ...

Силен земјотрес во Италија

Курир - 26.10.2016

Уште еден земјотрес ги уплаши жителите на Италија. Овој пат со интензитет од 6,3 степени. Со поголем интензитет од минатиот земјотрес, овој направи паника во Централна Италија. Се стравува дека има поголем број на ...

Разрушувања по нов земјотрес во Италија, нема информации за жртви

Стандард - 26.10.2016

Во епицентарот на регистрираниот земјотрес во централна Италија што се случи вечерва има разурнувања, но недостасуваат податоци за жртви. Земјотресот е со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала на длабочина 9,3 километри.

ПАНИКА ВО ИТАЛИЈА: Страв од повторување на кошмарот по земјотресите

Курир - 26.10.2016

Италија е во паника по серијата земјотреси кои се случуваат денес. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени ја погоди Италија

Република - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Силен земјотрес ја погодил Италија, се тресел и Рим: Луѓето стравуваат да не се повтори кошмарот

Точка - 26.10.2016

Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 66 километри од Перуџа. Силен земјотрес денес попладне бил регистриран во централна Италија, а неговата силина во епицентарот изнесувала 5.4 степени по Рихтер.

(Видео): Урнати згради по земјотресот во Италија

Локално - 26.10.2016

Земјотресот кој денеска ја потресе Италија ја прекина електрична енергија во неколку локации во Рим и Перуџа, има и урнати згради, но во моментот нема податоци за настрадани или загинати. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Разурнати градби по страшниот земјотрес од 6,1 степен вечерва во Италија

Либертас - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала, централниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен земјотрес од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Уште посилен земјотрес вечерва во Италија – ќе спие ли Македонија мирно ноќеска

Република - 26.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

МНР: Јавете се на овие броеви сите Македонци од Италија

Вечер Прес - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала средишниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен, со магнитуда од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Трет силен земјотрес вечерва: Пустош во Рим (ГАЛЕРИЈА)

Република - 26.10.2016

Повторно на два часа од земјотресот од 6,3 степени, нов земјотрес го погоди регионот на Рим. Во 23.42 часот земјотресот со јачина од 5.4 степени имаше епицентар на 143 километри од Рим. Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по ...

Поради земјотресите во Италија, евакуирано министерство за надворешни

Република - 26.10.2016

Медиумите јавуваат дека по земјотресот кој средата вечерта ја погоди централна Италија со магнитуда до 5,4 степени по Рихтер, следел нов во 21,18 часот по локално време со магнитуда 6,2, а се јавува за нови урнувања во областите коишто беа погодени ...

По серијата земјотреси во Италија: Најмалку двајца повредени

Република - 26.10.2016

Најмалку двајца се повреди по серијата земјитреси кои вечерва се случија во Италија, јавуваат агенциите. Повредените се во градот Висо во покраината Мачерата. Без струја е градот Кастелсентанџело на реката Нера, изјавил тамошниот градоначалник Муро ...

Силен земјотрес почуствуван во Италија

Локално - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

(ВИДЕО) Два силни земјотреси ја погодија Централна Италија: Луѓето стравуваат да не се повтори Аматриче!

Фактор - 26.10.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала ја потресе вечерва централна Италија. Ова се случува само два месеци откако во силен земјотрес загинаа приближно 300 лица и беа потрупани со земја неколку мали гратчиња, пренесе Ројтерс.

Втор силен земјотрес ја погоди Италија, овојпат 6,4 степени

Тера - 26.10.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,4 степени ја погоди областа 68 километри источно од централниот италијански град Перуџа во 21.18 по локално време, соопшти Геолошкиот институт на САД. Ова е втор земјотрес вечерва чии потреси беа почувствувани дури до ...

Земјотрес од 5,6 степени регистриран во Италија

Мета - 26.10.2016

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Земјотрес во Туркменистан

Република - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

Се тресеа вековни градби во Рим (ВИДЕО)

Република - 26.10.2016

Два часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала средишниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен, со магнитуда од 6,о степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Италија во паника: Земјотресот вечерва е посилен од катастрофалниот на 24-ти август

Пулс24 - 26.10.2016

Нов уште посилен земјотрес ја погоди Итралија. По првичниот со магнитуда од 5.4 според Рихтер, во 21:18 часот вечерва беше почуствуван земјотрес со јачина од 6.3 степени. Вториот земјотрес бил 142 километри североисточно од Рим.

Разурнати градби по страшниот земјотрес од 6,1 степен вечерва во Италија

Бриф - 26.10.2016

На часа по првиот земјотрес со магнитуда од 5,4 степени по Рихтеровата скала, централниот дел на Италија во 21.18 часот го потресе уште еден, посилен земјотрес од 6,3 степени, Епицентар е подрачјето на Перуџа.

Земјотрес од 5,8 степени го погоди Туркменистан...

Н.Македонија - 26.10.2016

Земјотрес од 5,8 степени го погоди Туркменистан Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на ...

Земјотрес од 5,6 степени ја погоди Италија...

Н.Македонија - 26.10.2016

Земјотрес од 5,6 степени ја погоди Италија Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата.

Умерен земјотрес го погоди Туркменистан

Lider - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтерова скала беше регистриран денеска во Туркменистан. Според првични податоци, епицентарот се наоѓал на 10 километри источно од градот Балканабад, на длабочина од 28 километри под површината на ...

Умерен земјотрес ја погоди Италија

Lider - 26.10.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтерова скала беше регистриран на 60 километри источно од Перуџа во Италија на длабочина од девет километри под површината на земјата. Потресот бил почувствуван и во Рим.

Земјотрес од 4,1 по Рихтер во Бурса

Канал5 - 25.10.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во реонот на Бурса. Епицентарот бил во селото, a длабочината била на 8 километри. Земјотресот бил почувствуван во центарот на Бурса и некои квартови на три милионскиот ...

Земјотрес во Карбинци

Телма - 25.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии ...

Земјата и утрово се тресеше, нов земјотрес во Македонија

Стандард - 25.10.2016

Денеска околу 10 часот беше почуствуван нов земјотрес во Македонија. Според ЕМСЦ , потресот со интезитет од 2,7 степени спред Рихтер бил со епицентар 59 км источно од Скопје, и 11 км западно од Карабинци.

Пак земјотрес: Се тресеше Штип

Press24 - 25.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 25.10.2016 год.

Земјотрес го стресе Штип

Сител - 25.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на 25.10.2016 год.

Почувствуван земјотрес во Штип

Кајгана - 25.10.2016

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеорвата скала, утрово бил почувствуван во Штип и околината, соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, ...

Сеизмолошката опсерваторија со детали за земјотресот во Македонија

Press24 - 25.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии ...

Земјотрес од 4,1 по Рихтер во Бурса

Локално - 25.10.2016

Сеизмолозите ги смируваат локалните луѓе, дека нема причини за загриженост Земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран во реонот на Бурса, јави 24rodopi.com, повикувајќи се на наши иселеници во Турција.

Почуствуван уште еден земјотрес, епицентарот во штипско Карбинци

еМагазин - 25.10.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии ...

Земјотрес во Штип

Точка - 25.10.2016

Земјотрес со јачина во 2,8 степени според Рихтеорвата скала, во вторник наутро бил почувствуван во Штип и околината, соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, ...

Земјотрес во Штип

Денар - 25.10.2016

Земјотрес со јачина во 2,8 степени според Рихтеорвата скала, во вторник наутро бил почувствуван во Штип и околината, соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, ...