TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судиите кои го спасија Сеад Кочан од притвор ќе одлучуваат и за притворите на Јакимовски, Грујевски и Бошковски

Фокус - 22.07.2017

Истите судии кои го спасија бизнисменот Сеад Кочан од притвор, кој од СЈО е обвинет во случајот „Труст“ сега ќе одлучуваат и за притворите на екс шефот на кабинет на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, поранешениот началник на Петта управа, Горан ...

Судиите кои го ослободија Кочан ќе одлучуваат за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Макфакс - 22.07.2017

Доколку нема промени во распоредот, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани, како членови на Кривичниот совет, кои одлучуваа за притворот на бизнисменот Сеад ...

Судиите кои го ослободија Кочан ќе одлучуваат за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Точка - 22.07.2017

Доколку нема промени во распоредот, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани, како членови на Кривичниот совет, кои одлучуваа за притворот на бизнисменот Сеад ...

Судиите кои го ослободија Кочан ќе одлучуваат за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Тера - 22.07.2017

Доколку нема промени во распоредот, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани, како членови на Кривичниот совет, кои одлучуваа за притворот на бизнисменот Сеад ...

Судиите кои го ослободија Кочан сега ќе одлучуваат и за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Локално - 22.07.2017

Доколку нема промени во распоредот, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и судиите Ристо Катавеновски, Рахилка Стојковска, Џемали Саити и Фаик Арслани, како членови на Кривичниот совет, кои одлучуваа за притворот на бизнисменот Сеад ...

Грујовски, Јакимовски и Бошковски поднесоа жалби за притворите

Алсат-М - 21.07.2017

Обвинетите во предметите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски поднеле жалби до Врховниот суд за мерката притвор која ја потврди Апелација. Тројцата со денови чекаа решението за притвор да го добијат на домашна ...

Груjевски, Јакимовски и Бошковски поднесоа жалби до Врховен, наредната недела ќе се знае дали ќе одат во притвор

Фокус - 21.07.2017

Од Врховниот суд информираат дека денеска пристигнале жалбите на Горан Грујоски, Тони Јакимовски и Горан Бошковски, кои бараат да им се укине мерката притвор која им ја одреди Апелација, по барање на СЈО како осомничени во случајот „Таргет и ...

Врховниот суд ги прими жалбите за „Тврдина –Таргет“

Канал5 - 21.07.2017

Врховниот суд ги прими жалбите на решенијата донесени од Апелациониот суд со кои се определи Притвор на три лица во случајот „Тврдина“ – „Таргет“. Од Врховниот суд информираат дека ќе жалбите биле испратени на одговор до СЈО и по нив ќе се одлучува ...

Жалбите на решенијата за притворите стигнаа во Врховниот суд

24 Вести - 21.07.2017

Жалбите на решенијата што ги донесе Апелациониот суд со коишто е определана мерка притвор за тројца обвинети во случајот „Тврдина - таргет“ се примени во Врховниот суд, потврдуваат од таму.

Врховниот суд ги доби жалбите за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Сакам да кажам - 21.07.2017

Жалбите на обвинетите Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски на решенијата на Апелацискиот суд Скопје, со кои што на тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО им беше одредена мерка притвор пристигнаа во Врховниот ...

Бубевски: Притвор за Груевски, му испративме 10 покани досега, не одговори ниту на една, тој ја попречува правдата

Фокус - 21.07.2017

Бараме притвор за Никола Груевски , само така ќе се обезбеди негово присуство. На обвинетиот не можеше да му се достави ниту една покана, примил само една на 06.04.2017,истакна обвинителот Гаврил Бубевски од СЈО.

(ВИДЕО) Бубевски: Притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство

А1 On - 21.07.2017

Бараме притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство. На обвинетиот не можеше да му се достави ниту една покана, примил само една на 06.04.2017. Не успеавме да најдеме доставувач кој ќе му врачи покана ниту Пошта, ниту DHL.

Бубевски: Бараме притвор за Груевски за да обезбедиме негово присуство

Слободен Печат - 21.07.2017

Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, денеска побара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, бидејќи, како што рече, само така може да се обезбеди негово присуство.

Груевски пристигна во апелација, СЈО бара притвор

Стандард - 21.07.2017

Поранешниот премиер на Македонија и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски пристигна во Апелацискиот суд каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на обвинетите во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности, на одлуката на Кривичниот суд за ...

Жалбите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски стигнаа во Врховен суд

Правдико - 21.07.2017

Жалбите за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски стигнаа до Врховниот суд. Тоа го потврди за „Макфакс“ адвокатот на одбраната , Петар Василев. Сите тројца се обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на ...

Жалбите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски стигнаа во Врховен суд

Кајгана - 21.07.2017

Жалбите за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски стигнаа до Врховниот суд. Тоа го потврди адвокатот на одбраната, Петар Василев. Сите тројца се обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на незаконското ...

Жалбите за притвор на Јакимовски, Бошковски и Грујевски примени во Врховен

+инфо - 21.07.2017

Тие се сè уште на слобода, бидејќи во одлуката на Апелација стоеше дека мерката притвор станува на сила кога ќе биде правосилна. Тројцата поранешни функционери од УБК Тони Јакимовски, Никола Бошковски и Горан Грујовски, на кои Апелациониот суд им ...

Поднесени жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

А1 On - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

Обжалени решенијата за притвор на Грујевски, Јакимовски и Бошковски

Р.С.Европа - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

Жалбите за притворот пристигнаа во Врховен

Нова ТВ - 21.07.2017

Жалбите на решенијата што ги донесе Апелацискиот суд со коишто е определена мерка притвор за тројца обвинети во случајот „Тврдина – Таргет“ се примени во Врховниот суд, потврдуваат од Судот.

Жалбите за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски стасаа во Врховен

МКД - 21.07.2017

По три дена од донесените решенија на Апелацискиот суд да им биде определен притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, жалбите на решенијата за тројца обвинети во случајот „Тврдина" и "Таргет“ денес се примени во Врховниот суд.

Жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Стандард - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

(ВИДЕО) За Груевски, одењето еднаш неделно во суд е политичка деградација

Макфакс - 21.07.2017

За поранешниот премиер и актуелен претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, јавувањето еднаш неделно на суд е политичка деградација. Денеска во Апелациониот суд се разгледува жалбата на Груевски на решението на првостепениот суд за одземање на ...

За Груевски, одењето еднаш неделно во суд е политичка деградација

Точка - 21.07.2017

За поранешниот премиер и актуелен претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, јавувањето еднаш неделно на суд е политичка деградација. Денеска, во Апелациониот суд се разгледува жалбата на Груевски на решението на првостепениот суд за одземање на ...

Бубевски: Му испративме 10 покани на Груевски, не одговори на ниту една, бараме притвор за да обезбедиме негово ...

Либертас - 21.07.2017

Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, денеска побара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, бидејќи, како што рече, само така може да се обезбеди негово присуство.

Поднесени жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

еМагазин - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

Жалбите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски за притворите стигнале во Врховниот суд

Мета - 21.07.2017

Врховниот суд ги добил жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски на решенијата на Апелацискиот суд Скопје, со кои на тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство им беше одредена ...

Бубевски: Бараме притвор за Груевски за да обезбедиме негово присуство

Мета - 21.07.2017

Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски денеска побара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски бидејќи, како што рече, само така може да се обезбеди негово присуство.

Жалбите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски стигнаа во Врховен суд

Точка - 21.07.2017

Жалбите за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски стигнаа до Врховниот суд. Тоа го потврди за „Макфакс“ адвокатот на одбраната , Петар Василев. Сите тројца се обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се однесуваат на ...

Поднесени жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Либертас - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

Жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Локално - 21.07.2017

Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, се примени во Врховниот суд.

Поднесени жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски...

Н.Македонија - 21.07.2017

Поднесени жалби до Врховен за притворот на Грујовски, Јакимовски и Бошковски Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје со кои е определена мерка притвор за тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, Горан Грујовски, Тони ...

Бубевски: Да имаше куќен притвор, Грујевски, Јакимовски и Бошковски ќе седеа кај соседите

Фокус - 20.07.2017

Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски , по денешните јавни седници на Апелација рече дека ги добиле решенијата за притвор на обвинетите Горан Грујовски , Тони Јакимовски и Никола Бошковски и дека е добро што е определен притвор, а не мерка куќен ...

Жалбите за „Титаник“ – пред Апелациониот суд

24 Вести - 20.07.2017

И по три дена откако Апелација определи притвор на поранешниот шеф на Петта Управа, Горан Грујевски, и двајцата соработници Тони Јакимовски и Никола Бошковски – се уште нема информација дали обвинетите ги добиле решенијата.

Чија е надлежноста за достава на одлуките од Апелација?

Алсат-М - 20.07.2017

Кривичниот и Апелацискиот суд си играаат пинг-понг со решенијата за притвор на тројцата вработени во МВР. Од Кривичниот суд велат дека Апелација е должна одлуките да ги достави на обвинетите, додека од второстепениот суд го тврдат спротивното.

Соработниците на Мијалков не одат во притвор поради новата судска пракса од службениот пат на Кочан

Сакам да кажам - 20.07.2017

Специјалниот обвинител Гаврил Бубевски вели дека одложувањето на решението на Апелациoниот суд за одредување притвор на тројцата соработници на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е последица на новата судска пракса воведена со службениот пат на ...

Решенијата за притвор се уште не стигнале до обвинетите

Алсат-М - 20.07.2017

Специјалното јавно обвинителство ги прими решенијата со кои Апелација им одреди притвор на Горан Груејевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите на клучни позиции во тајната полиција во времето кога со МВР раководеше ВМРО – ДПМНЕ.

Бубевски од СЈО: Решението за притвор е неизвршно само во Македонија

Таратур - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, поранешен вработен во УБК.

Притвор за тројца, главните на слобода

Слободен Печат - 20.07.2017

Обвинетите ќе се жалат до Врховниот суд, но се поставува прашањето дали тоа може да го одложи извршувањето на одлуката на Апелација и на тој начин да се укине мерката притвор. Мартин Богатиноски Апелацискиот суд ги објави одлуките за притвор на дел ...

(ВИДЕО) Бубевски: Да имаше куќен притвор, обвинетите ќе седеа кај соседите

Макфакс - 20.07.2017

Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, по денешните јавни седници на Апелација одговарајќи на новинарско прашање изјави дека ги добиле решенијата за притвор на обвинетите Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски и дека е добро што е ...

Прибе е изненаден зошто обвинетите не се спроведуваат веднаш во притвор и им се дава шанса да избегаат

Локално - 20.07.2017

Тема на разговорите на средбите кои во Скопје ги остварува експертската група на ЕУ за системски прашања за владеење на правото биле и последните одлуки на скопска Апелација по жалбите на СЈО.

Одлагањето на притворот отвора „нови можности“ за обвинетите

Локално - 20.07.2017

Додека трае жалбената постапка и натаму постојат основите и околностите поради кои е одреден притворот – опасност од бегство, влијание врз сведоци или повторување на делото, предупредуваат правни експерти за Дојче веле .

Бубевски од СЈО: Притворот за Грујевски, Јакимовски и Бошковски за мора да се спроведе

Фокус - 19.07.2017

Oбвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски , поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК.

Шврговски потврди дека обвинетите уште не ги примиле решенијата за притвор

Фокус - 19.07.2017

Решението на Апелационен суд за притвор на тројцата вработени во МВР ќе биде одложено, бидејќи тие допрва ќе се жалат до Врховниот суд. Ова за Алсат М го потврди адвокатот Љупчо Шврговски кој е дел од одбрана, за телевизија Алсат М .

Одлагањето на притворот отвора „нови можности“ за обвинетите

Deutsche Welle - 19.07.2017

Додека трае жалбената постапка и натаму постојат основите и околностите поради кои е одреден притворот - опасност од бегство, влијание врз сведоци или повторување на делото, предупредуваат правни експерти Со оглед на обемниот број докази понудени од ...

Грујевски, Јакимовски и Бошковски нема да бидат спроведени во притвор, ќе се чека одлуката на Врховен

Фокус - 19.07.2017

Иако Апелација вчера ги прифати жалбите на СЈО и им одреди мерка притвор на Горан Грујевски , поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски , екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК, сепак тие нема ...

Апелација ги објави одлуките за притвор, странките имаат право на жалба пред Врховниот суд

24 Вести - 19.07.2017

Апелациониот суд утрово ги објави одлуките со коишто на дел од обвинетите во случаите на Специјалното јавно обвинителство им беше определен притвор, а на дел од нив им се потврдени мерките за претпазливост, односно поголем дел од нив останаа без ...

Во Врховен суд се уште не пристигнале жалбите за притворите на Грујевски, Јакимовски и Бошковски

Фокус - 19.07.2017

Во Врховиот суд се уште не стигнале жалбите за притворот кој Апелација го одреди на Горан Грујевски , поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски , екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК, ...

Грујевски запишувал како треба да се однесуваат повиканите во Обвинителството

Телма - 19.07.2017

Нотесот на обивнетиот Горан Грујевски каде водел евиденција за сите сведоци кои биле повикани во СЈО, е еден од доказите поради кои апелаицоните судии ја прифатиле жалбата на Јанева и му определија притвор на поранешниот прв човек на Петтата управа.

СЈО: Нејасни се жалбите за определените притвори

ТВ21 - 19.07.2017

Нејасни се жалбите за определените притвори. Само во Македонија притворот е неизвршна мерка, изјави Гаврил Бубевски, обвинител во СЈО. Жалбената постапка може да тече и со извршување на притворот.

Апелациониот суд Скопје и кривичниот суд им даваат шанса на соработниците на Мијалков да избегаат, доцнат решенијата за ...

Сакам да кажам - 19.07.2017

До завршување на работното време денес во Врховниот суд не е пристигната ниту една жалба против мерките притвор што ги одреди вчера Апелациониот суд, против ексначалникот на Петтата управа во МВР Горан Грујовски, Тони Јакимовски, шефот на кабинетот ...

Јавни седници во Апелација

24 Вести - 19.07.2017

Правото на жалба поради која обвинетите Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски нема веднаш да бидат спроведени во Шутка е случај само во Македоија реагираат од СЈО. Оттаму велат ваквата пракса се наметнала по контровезниот случај со ...

Нема притвор за тројцата од МВР, имаат право на жалба

Алсат-М - 19.07.2017

Решението на Апелационен суд за притвор на тројцата вработени во МВР ќе биде одложено, бидејќи тие допрва ќе се жалат до Врховниот суд. Ова за Алсат М го потврди адвокатот Љупчо Шврговски кој е дел од одбрана.

СЈО бара притвор и за Тони Трајковски

ТВ21 - 19.07.2017

Апелациониот суд определи притвор, но обвинетите имаат право на жалба до Врховен суд. Токму оваа ситуација е нејасна за Специјалното обвинителство, кое смета дека се работи за нова судска пракса, по случајот со бизнисменот Сеад Кочан за кој ...

Врховен ќе пресече дали тројцата поранешни од УБК ќе одат во притвор

+инфо - 19.07.2017

Треба решението да стане правосилно што значи да се чека на на рокот за жалби, велат правните експерти Притворот за Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, опфатени во предметите на СЈО, ќе се одложи.

Одложувањето на мерката притвор - квази решение

Р.С.Европа - 19.07.2017

Додека се чека спроведување на мерката притвор од 30 дена за поранешниот началник на петтата управа на УБК Горан Грујевски, за поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски и за службеникот во УБК, Никола Бошковски, на дневен ред во ...

(ВИДЕО) Бубевски: Само во Македонија решението за притвор е неизвршно

Макфакс - 19.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, поранешен вработен во УБК.

Бубевски: Притворот за Грујовски, Бошковски и Јакимовски треба да биде извршен

А1 On - 19.07.2017

Обвинителот од Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски во врска со неизвршената мерка притвор за Грујовски, Бошковски и Јакимовски изјави дека кога ќе се определи притвор од страна на суд, таа одлука треба да се изврши.

Апелација ги објави одлуките за притвор за три лица кои имаат право на жалба пред Врховниот суд

Нетпрес - 19.07.2017

Апелациониот суд во средата ги објави одлуките со коишто на дел од обвинетите во случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) им беше определен притвор, а на дел од нив им се потврдени мерките за претпазливост, односно поголем дел од нив ...

Бубевски: Одложување на решение за притвор не постои никаде во светот, освен во Македонија

МКД - 19.07.2017

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски ...

За притворот во Врховен ќе одлучува советот што го ослободи Кочан

+инфо - 19.07.2017

Одбраната сè уште не поднела жалби, а има рок тоа да го направи 24 часа по приемот на решението од Апелациониот суд. Кривичниот совет во Врховниот суд кој треба да одлучува за притворот на троцата осомничените во предметите на СЈО, е истиот петчлен ...

Бубевски: Само во Македонија решението за притвор е неизвршно

+инфо - 19.07.2017

Бубевски посочи дека аргументите и доказите се на нивна страна. Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола ...

Митриноски: Жалбата не го задржува извршувањето на решението за притвор

Макфакс - 19.07.2017

Решението на Апелацискиот суд за притвор, мора да се спроведе веднаш, вели поранешниот судија, Јордан Митриноски. Во случаи каде што постои основа за повторување на дејството, влијаење на сведоци или бегство, не може да се применува суспензивно ...

Ако Грујовски, Јакимовски и Бошковски се жалат до Врховен, притворот ќе почека

Правдико - 19.07.2017

До Врховниот суд сè уште нема пристигнато жалби за одлуките за притвор кои вчера ги определи скопска Aпелација за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски, екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, и Никола Бошковски, ...

Ќе има ли корекции на одлуките на Апелација - Врховен на потег

Алфа - 19.07.2017

Откако кривичкиот совет во Основниот суд Скопје 1 – Скопје ги одби барањата за притвор, второстепениот суд ги уважи жалбите на обвинителството. Но ваквите одлуки на Апелација не се конечни.

ПОЛИТИЧКА ХАЈКА И ПРИТИСОК ВРЗ СУДОТ: Бараат апсења без правосилно решение и без право на жалба

Курир - 19.07.2017

Медиумите блиски до СДСМ прашуваат зошто тројцата осомничени се уште не се уапсени иако знаат дека тоа не е можно, пишува порталот Телеграф. Политичката хајка по нарачка на СДСМ се потврдува и врз притисокот до МВР да ги уапси на тројцата осомничени ...

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки во врска со предметите „Таргет“ и „Тврдина“

Академик - 19.07.2017

Апелациониот суд Скопје објави соопштение за предметите „Таргет“ и „Тврдина“. „Апелациониот суд Скопје по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки за предметите познати во јавноста како ’Таргет‘ и ’Тврдина‘, со кои за тројца обвинети ...

Во МВР не стигнале налози за апсење на Грујевски, Бошковски и Јакимовски

+инфо - 19.07.2017

Веднаш штом ќе пристигнат полицијата е подготвена да постапи според налозите за апсење, велат од министерството. До Министерството за внатрешни работи (МВР) до овој момент не пристигнале налози за апсење на тројцата осомничени, за кои Апелацискиот ...

Ако Грујовски, Јакимовски и Бошковски се жалат до Врховен, притворот ќе почека

Макфакс - 19.07.2017

До Врховниот суд сè уште нема пристигнато жалби за одлуките за притвор кои вчера ги определи скопска Апелација за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски, екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски, ...

Одлагањето на притворот отвора „нови можности“ за обвинетите

Правдико - 19.07.2017

Додека трае жалбената постапка и натаму постојат основите и околностите поради кои е одреден притворот – опасност од бегство, влијание врз сведоци или повторување на делото, предупредуваат правни експерти.

Доколку Грујовски, Јакимовски и Бошковски се жалат до Врховен, одлуката за притвор ќе биде одложена

А1 On - 19.07.2017

Во решенијата на Апелација за мерката притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски стои дека осомничените за кои е поднесено обвинение за случаите „Таргет и Тврдина“ имаат право на жалба до Врховниот суд.

Врховниот суд ќе го има последниот збор за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Стандард - 19.07.2017

Советот на Врховниот суд, во чиј состав е претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски (поранешен началник на петтата управа), Тони Јакимовски (поранешниот шеф на кабинет ...

ПОЛИТИЧКА ХАЈКА И ПРИТИСОК ВРЗ СУДОТ: Бараат апсења без правосилно решение и без право на жалба

Телеграф - 19.07.2017

Медиумите блиски до СДСМ прашуваат зошто тројцата осомничени се уште не се уапсени иако знаат дека тоа не е можно Политичката хајка по нарачка на СДСМ се потврдува и врз притисокот до МВР да ги уапси на тројцата осомничени за кои Апелацискиот суд ...

Бубевски: Само во Македонија решението за притвор е неизвршно

Точка - 19.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, поранешен вработен во УБК.

Апелација одреди притвор за Грујевски, Јакимовски и Бошковски, но не и за Мијалков

Тера - 19.07.2017

Тројца обвинети во случаите Таргет и Тврдина на СЈО заработија притвор. Апелациониот суд Скопје соопшти дека ги прифатил жалбите на СЈО и одредил притвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК Горан Грујевски, за поранешниот шеф на ...

Прибе бил изненаден зошто обвинетите не се спроведуваат веднаш во притвор и им се дава шанса да избегаат

Либертас - 19.07.2017

Тема на разговорите на средбите кои во Скопје ги остварува експертската група на ЕУ за системски прашања за владеење на правото биле и последните одлуки на скопска Апелација по жалбите на СЈО.

(ВИДЕО) Бубевски од СЈО: Притворот на Грујевски, Јакимовски и Бошковски мора да се спроведе

Либертас - 19.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство изјави дека мора да има притвор за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, поранешен вработен во УБК, пренесе Макфакс .

Прибе бил изненаден зошто обвинетите не се спроведуваат веднаш во притвор и им се дава шанса да избегаат

Бриф - 19.07.2017

Тема на разговорите на средбите кои во Скопје ги остварува експертската група на ЕУ за системски прашања за владеење на правото биле и последните одлуки на скопска Апелација по жалбите на СЈО.

Ако Грујовски, Јакимовски и Бошковски се жалат до Врховен, притворот ќе почека

Точка - 19.07.2017

До Врховниот суд сè уште нема пристигнато жалби за одлуките за притвор кои вчера ги определи скопска Апелација за Горан Грујевски, поранешен началник на Петтата управа, Тони Јакимовски, екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски, ...

Бубевски: Одложување на решение за притвор не постои никаде во светот, освен во Македонија

Мета - 19.07.2017

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски ...

Бубевски од СЈО: Одложување на решение за притвор не постои никаде во светот, освен во Македонија

Либертас - 19.07.2017

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски ...

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски

Бриф - 19.07.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ...

Бубевски: Само во Македонија има одложување на решение за притвор – не постои никаде во светот

Локално - 19.07.2017

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски ...

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски

Мета - 19.07.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ...

Притворите за Грујовски, Јакимовски и Бошковски без налог во МВР, има простор за жалба

Фактор - 19.07.2017

Во МВР се уште не се пристигнати налози за спроведување на притворите на припадниците на УБК Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски. Тие ќе имаат право на жалба по решенијата кои ги донесе Апелациониот суд во второстепена постапка, а по ...

Нема притвор за тројцата од МВР, имаат право на жалба

Либертас - 19.07.2017

Решението на Апелационен суд за притвор на тројцата вработени во МВР ќе биде одложено, бидејќи тие допрва ќе се жалат до Врховниот суд. Ова за Алсат М го потврди адвокатот Љупчо Шврговски кој е дел од одбрана.

Апелација ги објави одлуките за притвор, странките имаат право на жалба пред Врховниот суд

Локално - 19.07.2017

Апелациониот суд утрово ги објави одлуките со коишто на дел од обвинетите во случаите на Специјалното јавно обвинителство им беше определен притвор, а на дел од нив им се потврдени мерките за претпазливост, односно поголем дел од нив останаа без ...

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски

Либертас - 19.07.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ...

Советот на Врховниот суд што го ослободи Кочан треба да одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски

Локално - 19.07.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, и уште четворица судии треба да одлучуваат по жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ...

Во МВР не стигнале налози за апсење на Грујевски, Бошковски и Јакимовски

Либертас - 19.07.2017

До Министерството за внатрешни работи (МВР) до овој момент не пристигнале налози за апсење на тројцата осомничени, за кои Апелацискиот суд вчера донесе одлука за притвор, објави Плусинфо .

Одлагањето на притворот отвора „нови можности“ за обвинетите

Либертас - 19.07.2017

Додека трае жалбената постапка и натаму постојат основите и околностите поради кои е одреден притворот – опасност од бегство, влијание врз сведоци или повторување на делото, предупредуваат правни експерти за Дојче веле .

Грујевски, Јакимовски и Бошковски ќе ја чекаат одлуката на Врховен...

Н.Македонија - 19.07.2017

Грујевски, Јакимовски и Бошковски ќе ја чекаат одлуката на Врховен Апелацискиот суд утрово ги објави одлуките за притвор на Горан Грујевски - поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски - поранешен шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола ...

Паднаа првите притвори за прислушувањето за луѓето околу Сашо Мијалков

Сакам да кажам - 18.07.2017

Апелациониот суд Скопје им одреди притвор на обвинетите Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски откако ги прифати жалбите на Специјалното обвинителство против претходната одлука на Основниот суд да им бидат одземени само пасошите.

Апелација: Притвор за Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, Мијалков останува без пасош

24 Вести - 18.07.2017

Екс началникот на Петтата управа Горан Грујевски, поранешниот функционер во УБК сега директор на меѓународниот центар СЕЛЕК во Романија Тони Јакимовски и Никола Бошковски исто така дел од Управата, ќе одат во притвор - вака одлучи Апелациониот суд.

Апелација: Притвор за Грујевски, Јакимовски, Бошковски

Телма - 18.07.2017

Притвор за eкс началникот на петтата управа Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков во УБК Тони Јакимовски и Никола Бошковски вработен во Убк - сите тројца обвiнети во предметот „Таргет“ и „Тврдина“ за нелегалното прислушкување и ...

Апелација одлучи – Притвор за Грујевски, Јакимовски и Бошковски од УБК

ТВ21 - 18.07.2017

Апелација одлучи. Судот определи мерка притвор за тројца, меѓу нив, поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Сашо Мијалков во УБК, Тони Јакимовски, и за Никола Бошковски исто така вработен во УБК.

Апелација одлучи: Во притвор одат Горан Грујевски и Тони Јакимовски

Фокус - 18.07.2017

Скопска Апелација денеска донесе одлука за притвор на Горан Грујевски , поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски , екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК.

Апелација одреди притвор за Грујевски, Јакимовски и Бошковски, но не и за Мијалков

Р.С.Европа - 18.07.2017

Тројца обвинети во случаите Таргет и Тврдина на СЈО заработија притвор. Апелациониот суд Скопје соопшти дека ги прифатил жалбите на СЈО и одредил притвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК Горан Грујевски, за поранешниот шеф на ...

Одредени мерки притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Слободен Печат - 18.07.2017

За тројца обвинети во случаите на СЈО, уважена е жалбата и одредени се мерки притвор, додека за останатите се потврдени првичните решенија за одземање на патните исправи и еднаш неделно јавување во Судот.

Ако им се одложи притворот, Грујовски, Јакимовски и Бошковски може да побегнат и да влијаат врз сведоци

МКД - 18.07.2017

По одлуката за притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски која вчера ја објави Апелацискиот суд Скопје, се појави дилема околу тоа кога одлуката е извршна и кога обвинетите треба да бидат спроведени во притвор.

Верниот Горан Грујевски во притвор, шефот Сашо Мијалков на слобода

Нова ТВ - 18.07.2017

Името на Горан Грујевски во јавноста беше споменувано многу ретко. Началникот на Петтата управа во МВР, човек од доверба на поранешниот директор на тајната полиција, Сашо Мијалков, беше на безбедно се до објавување на „бомбите“ од опозицијата.

Апелација пресуди: Притвор за Горан Грујевски и Тони Јакимовски

Таратур - 18.07.2017

Апелациониот суд Скопје по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“, со кои за тројца обвинети ја уважи жалбата на Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и ...

Одреден притвор за Грујовски, Бошковски и Јакимовски, Мијалков останува без пасош

Стандард - 18.07.2017

Апелацискиот суд денеска донесе одлука да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство.

Апелациски определи притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Сител - 18.07.2017

Апелацискиот суд Скопје за тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на СЈО, ги преиначи првостепените решенија и заради обезбедување присуство на обвинетите во ...

Притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски – Сашо Мијалков куртули

Правдико - 18.07.2017

Апелациониот суд објави дека по одржаните седници на 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“. За тројца обвинети, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на ...

Притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски

Кајгана - 18.07.2017

Апелациониот суд објави дека по одржаните седници на 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“. За тројца обвинети, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на ...

Притвор за тројца во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Нетпрес - 18.07.2017

Апелацискиот суд по вчерашната јавна расправа денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР. Апелациониот суд во Скопје попладнево соопшти дека донел одлука за притвор во случаите ...

Притвор за Горан Грујовски, Никола Бошковски и Тони Јакимовски

А1 On - 18.07.2017

Апелациониот суд Скопје по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“, со кои за тројца обвинети ја уважи жалбата на Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и ...

Притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски, не и за Мијалков

Нова ТВ - 18.07.2017

Апелацискиот суд по вчерашната јавна расправа денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР и обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство.

Притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски – Сашо Мијалков куртули

Макфакс - 18.07.2017

Апелациониот суд објави дека по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“. За тројца обвинети меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на ...

Притвор за Горан Грујовски, Никола Бошковски и Тони Јакимовски

+инфо - 18.07.2017

Сашо Мијалков, првообвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ останува само без својот пасош. Апелацискиот суд денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР и обвинети во случаите ...

Апелациски определи притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски

МК News - 18.07.2017

Апелацискиот суд Скопје за тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на СЈО, ги преиначи првостепените решенија и заради обезбедување присуство на обвинетите во ...

Притвор за тројца во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Република - 18.07.2017

Апелациониот суд во Скопје попладнево соопшти дека донел одлука за притвор во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ прифаќајќи ја жалбата на СЈО. -Апелациониот суд Скопје по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во ...

Притвор за Горан Грујовски, Никола Бошковски и Тони Јакимовски

Пулс24 - 18.07.2017

Сашо Мијалков, првообвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ останува само без својот пасош. Апелацискиот суд денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР и обвинети во случаите ...

Апелациски определи притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски

еМагазин - 18.07.2017

Апелацискиот суд Скопје за тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на СЈО, ги преиначи првостепените решенија и заради обезбедување присуство на обвинетите во ...

Апелација одлучи: Во притвор одат Горан Грујевски и Тони Јакимовски

Бриф - 18.07.2017

Скопска Апелација денеска донесе одлука за притвор на Горан Грујевски , поранешен началник на Петта управа, Тони Јакимовски , екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола Бошковски , поранешен вработен во УБК.

Изречени првите притвори ! ГРУЈОВСКИ, БОШКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ во ПРИТВОР!

Локално - 18.07.2017

Притвор за Горан Грујовски, поранешниот началник на петта управа, Никола Бошковски вработен во УБК, кој е обвинет за фалсификување службена исправа и злоупотреба на службена положба и овласување и Тони Јакимовски, шеф на кабинет на поранешниот ...

Притвор за Горан Грујовски, Никола Бошковски и Тони Јакимовски

Либертас - 18.07.2017

Aпелацискиот суд денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР и обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација: Притвор за Грујовски, Јакимовски и за Бошковски – Мијалков останува без пасош

Мета - 18.07.2017

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство за дел од обвинетите во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ и им одреди притвор на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, на поранешниот шеф на кабинетот на ...

Апелација ги уважи барањата за притвор на Грујевски и уште двајца обвинети

Фактор - 18.07.2017

Апелациониот суд во жалбена постапка ги одобри првите барања на СЈО за одредување на мерка притвор за предметите „Таргет“ и „Тврдина“ меѓу кои и за првообвинетиот екс началник на Петтата управа на УБК Горан Грујевски.

Притвор за Грујевски, Јакимовски и Бошковски...

Н.Македонија - 18.07.2017

Притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски Апелацискиот суд Скопје за тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, меѓу кои Горан Грујовски, поранешниот началник на Петта управа, Тони Јакимовски, екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков и Никола ...

Одлуки на Апелација: Нема притвор, останува мерката одземање патна исправа

24 Вести - 17.07.2017

Убеден сум во својата невиност и немам намера да бегам, изјави денеска пред Апелациониот суд поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за кого СЈО бара притвор како обвинет во предметот „Тврдина-Таргет“.

Вработен во УБК: Не бегам, не се кријам, татко сум на малолетно дете

Фокус - 17.07.2017

Во Апелациониот суд во моментот се расправа и по жалбата на СЈО со која се бара на Никола Бошковски , осомничен во случајот „Тврдина“ и „Таргет“ да му се одреди притвор. – Обвинетиот веќе влијаел врз сведоци кои се вработени во УБК, а влијаел и врз ...

СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата на СЈО за неопределениот притвор за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во споениот предмет Тврдина и Таргет. Обвинет е за злоупотреба на службената положба и фалсификување службена исправа.

СЈО бара притвор и за Тони Јакимовски, обвинет во Тврдина и Таргет

ТВ21 - 17.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата за неопределениот притвор за Тони Јакимовски, исто така обвинет во предметот Тврдина и Таргет. Се товари за злоупотреба на службената положба, и фалсификување на службена исправа и кривичен совет од првостепениот ...

Јавноста за првпат му го слушна гласот на Тони Јакимовски: Нема да бегам, имам болна мајка, за која се грижам

Фокус - 17.07.2017

Во Апелацониот суд денеска јавноста за првпат имаше можност да го слушне гласот на Тони Јакимовски , поранешниот началник во УБК, обвинет во случајот Тврдина и Таргет на Специјалното јавно обвинителство.

Мијалков се плаши да не биде нелегално сниман што зборува во судница

Сакам да кажам - 17.07.2017

Љупчо Шврговски, адвокат на обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков за злосторничко здружување и за примање награда за противзаконито влијание во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, побара во Апелациониот суд Скопје мобилните телефони на новинарите ...

Горан Грујевски боледувал од депресија и анксиозност

Фокус - 17.07.2017

Горан Грујевски , поранешниот прв човек на Петата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање не се појави на денешната јавна седница во Апелација, бидејќи како што кажаа неговите адвокати бил на боледување.

СЈО тврди: Грујевски поседувал тетратка за влијание врз сведоци

ТВ21 - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

Фото: Мијалков дојде во Апелација, Грујевски на боледување

24 Вести - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница треба да се расправа по жалбата на СЈО за мерката притвор која што се бара за него како обвинет во споениот случај „Таргет“ и ...

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци.

Во компјутерот на Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

+инфо - 17.07.2017

Ленче Ристоска рече дека бил одземен компјутерот на Грујевски каде имало креирана папка со наслов „СЈО“. При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку ...

И шефот на кабинетот на Мијалков тврди дека нема да бега, СЈО бара притвор

МКД - 17.07.2017

И Тони Јакимовски, шеф на кабинетот на екс директорот на УБК Сашо Мијалков, обвинет во случајот “Тврдина” и Таргет” на Специјалното јавно обвинителство, се појави во Апелацискиот суд во Скопје.

Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

А1 On - 17.07.2017

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, од Апелациониот суд побара да биде одреден притвор за Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на УБК, од причина што обвинетиот има работен ангажман во Романија во меѓународниот центар СЕЛЕК ...

СЈО тврди дека Грујовски сакал да ги контролира нивните активности

МКД - 17.07.2017

Горан Грујовски, поранешниот началник на петтата управа во МВР, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не се појави во Апелацискиот суд во Скопје.

(ВИДЕО) Ристоска: Три кривични дела му се ставаат на товар на Грујовски

Макфакс - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на денешните пет седници во Апелациониот суд по жалбите на обвинетите и на СЈО, даде изјава за медиумите. Во неа Ристоска рече дека на обвинетиот поранешен шеф на Петтата управа во МВР, Горан Грујовски му ...

Ристоска: Грујовски ги следел активностите на СЈО

Стандард - 17.07.2017

Екс началникот на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој е обвинет во случаите на Специјалното јавно обвинителство „Таргет“ и „Тврдина“ не се појави во Апелацискиот суд во Скопје. На јавната седница дојдоа неговите адвокати.

Ристоска пред Апелација бара притвор за Тони Јакимовски

Нова ТВ - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристовска на денешната јавна седница за обвинетиот во случајот Тврдина, Тони Јакимовски, рече дека основите за на Јакимовски да му се одреди притвор се цврсто аргументирани.

СЈО: Во домот од Грујевски беше најдена тетратка за влијание врз сведоците

Таратур - 17.07.2017

Во домот на Горан Грујевски беше пронајдена тетратка во која беше нотирано кога сведоци доаѓале во СЈО и пред кои обвинители давале искази, сакал да има контрола во активностите на СЈО, рече Ристоска.

Во компјутерот на Грујовски СЈО нашло упатство за сведоци

Правдико - 17.07.2017

Апелацискиот суд отвори расправа за жалбата на Горан Грујовски, поранешен директор на Петтата управа во МВР, кој за разлика од претходните обвинети, не беше присутен и го застапуваа неговите бранители.

СЈО бара притвор за Тони Јакимовски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“

Кајгана - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денес Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Во компјутерот на Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Слободен Печат - 17.07.2017

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристоска на денешното ...

СЈО бара пртивор за обвинетиот Бошковски, вработен во УБК

МКД - 17.07.2017

Апелација ја разгледа и жалбата за Никола Бошковски, вработен во УБК а обвинет во “Тврдина” и “Таргет” кои СЈО ги спои во еден предмет. СЈО за овој предмет се жалеше за неопределената мерка притвор за Бошковски.

Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

А1 On - 17.07.2017

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР,Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристеска на денешното ...

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Точка - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денеска Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Кај Горан Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Бриф - 17.07.2017

При извршениот претрес кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристоска на денешното ...

СЈО го обвинува за сериозен криминал, Јакимовски се плаши да не загуби работа

Либертас - 17.07.2017

Во пакетот жалби што ги разгледува денеска Апелациониот суд се најде и таа на Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на директорот на Управата за безбедност и контраразузнување, кој е обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“.

Во компјутерот на Грујовски СЈО нашло упатство за сведоци

Точка - 17.07.2017

Апелацискиот суд отвори расправа за жалбата на Горан Грујовски, поранешен директор на Петтата управа во МВР, кој за разлика од претходните обвинети, не беше присутен и го застапуваа неговите бранители.

Ристоска: Бошковски влијаел врз сведоци вработени во УБК

Локално - 17.07.2017

Обвинителката Ленче Ристоска по завршување на седницата на која се разгледуваа жалбите на СЈО и обвинетиот во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ Никола Бошковски, посочи дека станува збор за оштетени над 300 лица у 50 сведоци.

Притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, Мијалков останува без пасош

Точка - 17.07.2017

Апелациониот суд објави дека по одржаните седници на 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во јавноста како „ТАРГЕТ“ и „ТВРДИНА“. За тројца обвинети, меѓу кои Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, ја уважи жалбата на ...

Кај Горан Грујевски пронајдени упатства за однесување на сведоците пред СЈО

Либертас - 17.07.2017

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристоска на денешното ...

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор...

Н.Македонија - 17.07.2017

Јакимовски и Грујовски го бараат пасошот назад, СЈО бара притвор Притвор за второобвинетиот во случаите „Тврдина” и „Таргет” Тони Јакимовски, шеф на кабинет на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, побара ...