TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Навредливите скандирања немаат место на трибините

Deutsche Welle - 29.01.2012

На спортските терени во Македонија се забележува скандирање песни или истакнување пароли со антиалбанска или антимакедонска содржина. Оваа појава е забележана и во другите држави на Балканот.

Меѓу навивачите

Дневник - 28.01.2012

Веќе втора недела трае ракометната треска. Македонската ракометна репрезентација, која замина како аутсајдер на Европското првенство во Србија, стана најпријатното изненадување.

Дачиќ: Хрватите се добредојдени во Србија без национални обележја

Канал5 - 28.01.2012

Судирите меѓу навивачките групи ги коментираше и српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ кој изјави дека Хрватите треба да водат сметка за своето однесување наместо на другите да им делат ...

Балканот пак се бранува преку ракометот

Дневник - 28.01.2012

Атмосферата пред полуфиналниот меч Србија – Хрватска на ракометното Европското првенство во Белград навидум беше вообичаена.

Осомничените за напад на хрватските навивачи во притвор

Макфакс - 28.01.2012

За 13-те лица осомничени за напад на хрватските навивачи во Нови Сад е одредена мерка притвор во траење од еден месец. Притворот на осомничените им го одредил Вишиот суд во Нови Сад, по што ...

Хрватски навивачи без билети вратени од границата со Србија

Дневник - 27.01.2012

Српската полиција врати од граница еден автобус со хрватски навивачи, кои немале билети за натпреварот во полуфинале на шампионатот на Европа меѓу ракометарите на Србија и Хрватска.

Тадиќ ги осуди нападите, полицијата ветува безбедност

Дневник - 27.01.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги осуди хулиганските напади врз хрватските навивачи и изрази жалење поради инцидентите во кои има и повредени.

Балканот ќе ја наполни „Арена“

Дневник - 27.01.2012

Во завршницата на ова ЕП учествуваат четири екипи од Балканот, Србија, Словенија, Хрватска и Македонија. „Белградска арена“ која има капацитет од 20.000 гледачи, ќе биде преполна.

Навивачките навреди ги генерира и политиката

Дневник - 27.01.2012

Навивачите ни кажуваат дека добиваат налози што да прават на трибините, а клубовите не можат да им го дадат она што им го нудат политичарите.

Пет илјади полицајци за мечот Србија - Хрватска

Утрински - 27.01.2012

Ракометната федерација на Хрватска порача дека најпаметно e хрватските навивачи да останат дома Откако се дозна дека Хрватска и Србија ќе играат во полуфиналето на Европското првенство, се појавија ...

Србија- Хрватска натпревар од висок ризик

Канал5 - 27.01.2012

Вечерашниот полуфинален натпревар меѓу Србија и Хрватска кој е прогласен за натпревар од висок ризик сигурно нема да остане во најдобро сеќавање на организаторите и на ЕХФ поради инцидентите кои му ...

За три часа се очекува војна во Белград

МКД - 27.01.2012

Загрепските Бед блу бојс, навивачите на Динамо, тргнаа кон српската престолнина Белград на мечот од полуфиналето на Европското првенство во ракомет, па за три часа можна е „војна“ на улиците на ...

Хрватскиот ракометен сојуз не организира навивачки караван во Белград

Сител - 27.01.2012

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) нема да организира навивачки групи да го следат денешниот полуфинален натпревар Србија - Хрватска во Белград. - Ние не организиравме никакви навивачи.

Засилени полициски патроли пред натпреварот Хрватска-Србија

Сител - 27.01.2012

Пред вечерашниот полуфинален натпревар во ракометното европско првенство меѓу екипите на Србија и Хрватска, од рано утро полицијата ги легитимира сите сомнителни лица во близина на “Белградската ...

Хрватските навивачи тргнаа кон Србија

Макфакс - 27.01.2012

Хрватски навивачи, припадници на навивачката група „Бед Блу Бојс“, со полициска придружба тргнале од Загреб кон Белград, каде вечерва ќе се одигра полуфиналниот дуел на Еуро 2012, помеѓу ракометните ...

Хрватските навивачи под полициска придружба до „Белградска арена“

Курир - 27.01.2012

Полуфиналниот дуелот помеѓу Србија и Хрватска е прогласен за натпревар од висок ризик, а за одржување на редот и мирот ќе бидат ангажирани околу 5.000 полицајци.

Торцида вратена на граница, во Белград се приведуваат водачите на групите

МКД - 27.01.2012

Белградската полиција ги легитимира сите сомнителни лица околу „Арена“, а најави дека ќе ги приведе водачите на трите најголеми навивачки групи на информативен разговор, со цел превентивно да ...

Од српската граница вратени хрватски навивачи

Курир - 27.01.2012

Еден автобус со хрватски навивачи е вратен од српската граница, бидејќи немале билети за натпреварот во полуфинале на шампионатот на Европа меѓу двете држави.

Хрватскиот ракометен сојуз не организира навивачки караван во Белград

МРТ - 27.01.2012

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) нема да организира навивачки групи да го следат денешниот полуфинален натпревар Србија - Хрватска во Белград. - Ние не организиравме никакви навивачи.

Намален капацитетот на Арена за полуфиналните натпревари

СуперСпорт - 27.01.2012

По немирите и нападите врз навивачите од Хрватска кои се случија по натпреварот против Шпанија и Унгарија во Нови Сад, организаторот на ЕП во Белград ги превзема сите можни мерки како би завршницата ...

Ракометна војна: Србија - Хрватска

Екипа - 27.01.2012

Тензијата е максимална. Се очекува почетокот на новата Балканска војна. Тоа е полуфинале на Европското првенство во ракомет, но за двете земји, за двата народи е меч на годината, поради посебните ...

Хрватски навивачи без билети вратени од границата со Србија

Р.С.Европа - 27.01.2012

Српската полиција врати од граница еден автобус со хрватски навивачи, кои немале билети за натпреварот во полуфинале на шампионатот на Европа меѓу ракометарите на Србија и Хрватска.

Белград под опсада за мечот на векот!

МКД - 27.01.2012

Завршната разврската на континенталниот ракометен шампионат вечерва ќе ги даде двата финалисти во битката за најсјајното одличје, но грижата за тоа како ќе мине денот низ Белград предизвикува многу ...

Засилени полициски патроли пред натпреварот Хрватска-Србија

Нетпрес - 27.01.2012

Пред вечерашниот полуфинален натпревар во ракометното европско првенство меѓу екипите на Србија и Хрватска, од рано утро полицијата ги легитимира сите сомнителни лица во близина на “Белградската ...

Исчезнаа картите за ракометните натпревари во “Белградска арена“

Нетпрес - 27.01.2012

За претстојниот ракометен натпревар меѓу Македонија и Словенија не може да се најдат карти, оти српските навивачи ги купиле сите за вечерашниот натпревар меѓу Србија и Хрватска, дознава Нетпрес.

Делии и Гробари вечерва заедно против хрватските навивачи - мерките за безбедност на максимум

Press24 - 27.01.2012

Според хрватските медиуми, најголемите навивачки групи, Делии и Гробари се здружиле и планираат заеднички напад над хрватските навивачи пред Арена и на бензинските пумпи во околината на градот Три ...

Ракометарите ќе имаат мала поддршка во „Белградска арена“

Sky - 27.01.2012

На денешниот натпревар помеѓу Македонија и Словенија нема да има голем број на македонски навивачи што би требало да биде своевиден хендикеп за македонските ракометари кои што се навикнаа на голема ...

Исчезнаа картите за ракометните натпревари во “Белградска арена“

Точка - 27.01.2012

За претстојниот ракометен натпревар меѓу Македонија и Словенија не може да се најдат карти, оти српските навивачи ги купиле сите за вечерашниот натпревар меѓу Србија и Хрватска, дознава Нетпрес.

Засилени полициски патроли пред натпреварот Хрватска-Србија

Точка - 27.01.2012

Пред вечерашниот полуфинален натпревар во ракометното европско првенство меѓу екипите на Србија и Хрватска, од рано утро полицијата ги легитимира сите сомнителни лица во близина на “Белградската ...

Навивачкиот стрес проблем што сакаме да го имаме

Н.Македонија - 27.01.2012

Националните селекции во последно време приредуваат вистински здравствени шокови за македонските навивачи, кои не знаат за мирен сон поради своите спортски миленици Инфаркт-натпревари, ...

Навивачките навреди ќе исчезнат со заедничка волја

Дневник - 26.01.2012

За тешките навреди нема место на спортските трибини, тие го прекршуваат основното спортско правило с` да помине во духот на фер плеј и затоа треба да исчезнат од навивачките арсенали.

Тадиќ ги осуди нападите врз навивачите, полицијата ветува безбедно полуфинале

Deutsche Welle - 26.01.2012

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска ги осуди хулиганските напади врз хрватските навивачи и изрази жалење поради инцидентите во кои има и повредени.

5.000 полицајаци ќе го обезбедуваат натпреварот Србија - Хрватска

Inpress - 26.01.2012

Белград, 26. јануари 2012 (ИНПРЕС) Тим од преку 5.000 полицајци утре ќе ја обезбедуваат белградска „Арена“ каде ќе се сретнат Србија и Хрватска во полуфиналето на Европскиот шампионат во ракомет, ...

Дури 5.000 полицајци ќе го обезбедуваат натпреварот помеѓу Хрватска и Србија

Нетпрес - 26.01.2012

Дури 5.000 полицајци ќе ја обезбедуваат белградската “Арена“ каде Хрватска и Србија ќе играат во полуфиналето на Европскиот шампионат во ракомет, поради најавата дека ќе пристигнат неколку илјади ...

Ракометниот сојуз на Хрватска им порачува на фановите да не одат во Србија

Макфакс - 26.01.2012

Ракометниот сојуз на Хрватска им порача на своите навивачи да не патуваат на завршница на Европското првенство, чиј домаќин е Србија.

Хрватскиот ракометен сојуз им препорача на навивачите да не одат Србија

Press24 - 26.01.2012

Група хулигани во вторникот навечер нападнаа во Нови Сад и во Рума колона автомобили со хрватскки навивачи кои се враќале од натпреварот против Франција.

5000 илјади полицајци ќе го обезбедуваат натпреварот меѓу Србија и Хрватска

МРТ - 26.01.2012

5000 илјади полицајци ќе го обезбедуваат натпреварот помеѓу ракометните селекции на Србија и Хрватска, кој ќе се одржи утре во Белград, пишува денеска српскиот весник "Прес".

Хрватска без навивачи на дуелот против Србија?

Курир - 26.01.2012

Хрватските навивачи најверојатно нема да дојдат организирани во Белград на полуфиналниот меч на ракометното првенство на Европа со Србија, јавија денеска медиумите во Загреб.

ФОТО: Македонци и Срби навиваа заедно

Курир - 26.01.2012

Вчерашниот ракометен натпревар меѓу Македонија и Србија, не направи раздор меѓу двете групи навивачи. Напротив, македонското и српското знаме, врзани едно за друго, симболизираа пријателство меѓу две ...

Капацитетот на Арената смален, нема да има хрватски навивачи

Макфакс - 26.01.2012

Капацитетот на Белградската арена за полуфиналните мечеви од Европското првенство во ракомет ќе биде смален на 14.800 места и не се предвидува присуство за навивачи од Хрватска.

Поради страв од нереди се намалува капацитетот на белградска Арена

+инфо - 26.01.2012

Домаќинот на Европското ракометно првенство поради страв од нереди го намалува капацитетот на белградска „Арена“ за претстојниот полуфинален дуел меѓу Србија и Хрватска, кој е закажан за утревечер од ...

Хрватскиот ракометен сојуз препорачува на навивачите да не одат во Србија

Сител - 26.01.2012

Хрватските навивачи најверојатно нема да дојдат организирани во Белград на полуфиналниот меч на ракометното првенство на Европа со Србија, јавија денеска медиумите во Загреб.

Хрватски навивачи - Ни направија заседа и со секири и камења ги кршеа автомобилите (Видео)

Inpress - 26.01.2012

Загреб, 26. јанаури 2012 (ИНПРЕС) Српската полиција на подрачјето на Нови Сад и Белград уапси 12 лица кои се осомничени дека биле дел од групата која ги нападнала хрватските навивачи по средбата ...

ВИДЕО: Снимката од приведувањето на еден од напаѓачите на хрватските навивачи

Точка - 26.01.2012

По немилите настани од Нови Сад, се зголемува можноста за тоа да нема хрватски навивачи во белградската Арена. По Вршац и Нови Сад, хрватските ракометари се селат во Белград, каде ќе пробаат да ...

Дури 5.000 полицајци ќе го обезбедуваат натпреварот помеѓу Хрватска и Србија

Точка - 26.01.2012

Дури 5.000 полицајци ќе ја обезбедуваат белградската “Арена“ каде Хрватска и Србија ќе играат во полуфиналето на Европскиот шампионат во ракомет, поради најавата дека ќе пристигнат неколку илјади ...

Навивачите и спортистите не сакаат политика

Дневник - 25.01.2012

Спортистите и навивачите вчера побараа политиката да се тргне настрана од спортските настани. Бодрењето на македонските навивачи на ракометната репрезентација на Европското првенство во соседна ...

Го исфрливме „Ѕинго педер“, да ги исфрлиме и„шиптарите и каурите“

Дневник - 25.01.2012

Навредите што меѓусебно си ги упатуваат македонските и албанските навивачи може да исчезнат од спортските терени доколку навивачките групи постигнат договор да не се навредуваат Расположение за ваков ...

Во Србија нападнати хрватски навивачи - „играле“ и секири

Телма - 25.01.2012

Oколу четириесетина млади Срби ги нападнале навивачите од Хрватска на патот помеѓу Ветерник и Нови Сад, при што еден од навивачите е повреден, а полицијата приведе шест лица.

Навивачите заминаа за Белград

Канал5 - 25.01.2012

Утрово голем број македонски граѓани организирано и приватно ја минале македонско- српската граница на граничниот премин Табановце на пат кон Белград да ги бодрат македонските ракометари на денешниот ...

Хрватски навивач прободен со нож

Канал5 - 25.01.2012

Синоќа група хулигани на излезот од Нови Сад нападнале колона автомобили и автобуси со хрватски навивачи кои се движеле кон границата, при што двајца Хрвати со повреди на главата се пренесени во ...

Деветмина приведени за нападoт на хрватските навивачи - нападите биле одмазда за скандирањата?

Канал5 - 25.01.2012

Деветмина осомничени за нападот над хрватските навивачи се приведени од новосадската полиција. Повеќето од приведените се од Белград.

Хулиганите го засенија спортот

Deutsche Welle - 25.01.2012

Српски хуилигани нападнаа хрватски навивачи со секири и бетонски плочи. Повредени се три лица, а уапсени се дестина навивачи.

Србија и се извини на Хрватска за нападот извршен од хулигани против хрватски фанови

Дневник - 25.01.2012

Србија и се извини на Хрватска за нападот извршен од српски хулигани против хрватски навивачи во Нови Сад по натпреварот меѓу Хрватска и Франција во рамките на Европското првенство во ракомет, што се ...

Навивачите од рано изутрина тргнаа кон Белград

Дневник - 25.01.2012

Возот со навивачи кои добија влезници за вечерашниот ракометен натпревар Македонија-Србија (20 часот), во шест часот утринава тргна кон Белград.

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад по натпревар од Европското првенство во ракомет

24 Вести - 25.01.2012

Хрватски навивачи беа нападнати синоќа во Нови Сад по натпреварот Хрватска-Франција од Европското првенство во ракомет што се одржува во Србија. Српската полиција приведе шест лица.

Навивачите на пат кон Белград

Утрински - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Навивачите на пат кон Белград

Press24 - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Македонија со повеќе навивачи во “Арена“ против Србија

Нетпрес - 25.01.2012

Македонците на трибините на Белградска Арена може вечерва да бидат побројни од домаќините – Срби, бидејќи македонската ракометна репрезентација на досегашните натпревари од Европското првенство имаше ...

Македонската фаланга патува кон Белград по историско полуфинале

Кирилица - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Окупација на Белград, третпат! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 25.01.2012

Вкупно 14 вагони со околу 900 македонски навивачи пред еден час пристигнаа на Железничката станица во Белград. Армијата македонски навивачи во моментов се на пат кон „Белградска арена“, каде што ...

Белград повторно „окупиран“: 10.000 Македонци во „Арена“

Екипа - 25.01.2012

На само нешто повеќе од два часа до стартот на последниот наш натпревар од Групата I против Србија на Европскиот шампионат 2012, Белград уште еднаш во овие пет дена „окупиран“ од македонската ...

„Орлите“ ја чекаат „Фалангата“

Алфа - 25.01.2012

Во шест часот утрово илјада македонски навивачи тргнаа од Скопје за Белград, со возот кој го обезбеди Владата. Според Радио Телевизија Србија таму ги чекаат уште 10 000, сите подготвени да ја бодрат ...

Навивачите на пат кон Белград

Алфа - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Нови инциденти во Нови Сад, Белград во петок ќе биде под опсада

МКД - 25.01.2012

Нови инциденти со физички пресметки на српски и хрватски навивачи, ја рушат идиличната слика за Европското ракометно првенство во соседна Србија, откако синоќа одново имало масовни тепачки во Нови ...

Навивачите на пат кон Белград

Сител - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Видео: Со камења и цигли по хрватските навивачи

Курир - 25.01.2012

На излезот од градот била напдната групата хрватски навивачи која се враќала од средбата на нивната селекција со Франција на ЕП во ракомет.

ФОТО: Македонската фаланга кон Белград

Курир - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Видео: Хрватски фанови нападнати во Нови Сад

Таратур - 25.01.2012

По синоќешната победа на Хрватска против Франција (29-22) на ракометното ЕП во Нови Сад, група хулигани со камења, ножеви и секири нападнаа колона возила со фанови на ’коцкестите’ кои во тој момент ...

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад по натпревар од ЕП во ракомет

МРТ - 25.01.2012

Хрватски навивачи беа нападнати синоќа во Нови Сад по натпреварот Хрватска-Франција од Европското првенство во ракомет што се одржува во Србија. Српската полиција приведе шест лица.

Нападнати хрватски навивачи во Нови Сад

Оn.net - 25.01.2012

По ракометниот натпревар меѓу Хрватска и Франција во Нови Сад имало напад на хрватските навивачи, а српската полиција приведе шест лица.

Ракометните навивачи утринава тргнаа кон Белград

+инфо - 25.01.2012

Во шест часот изутринава од Скопје за Белград тргна возот со навивачите добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра вечерва во рамките на Европското ...

На повидок големи инциденти на ЕП: Србите напаѓале хрватски навивачи во Нови Сад

Екипа - 25.01.2012

Дали е на повидок ново навивачко лудило меѓу Србите и Хрватите, какво што се случи на фудбалскиот натпревар што не се одигра меѓу Динамо Загреб и Црвена Звезда?! Синоќа во Нови Сад по завршувањето на ...

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад по натпревар од Европското првенство во ракомет

Сител - 25.01.2012

Хрватски навивачи беа нападнати синоќа во Нови Сад по натпреварот Хрватска-Франција од Европското првенство во ракомет што се одржува во Србија. Српската полиција приведе шест лица.

ФОТО: Инцидент на ЕП во Србија - нападнати хрватските навивачи

Press24 - 25.01.2012

Само што излегле од арената Спенс во Нови Сад, и тргнале кон дома, хулигантие со камења, секири и палки за безбол почнале да удираат по нивните автомобили Во класична заседа, педесетина добро ...

Навивачите на пат кон Белград

МРТ - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Видео: Хрватски фанови нападнати во Нови Сад

Спортски - 25.01.2012

По синоќешната победа на Хрватска против Франција (29-22) на ракометното ЕП во Нови Сад, група хулигани со камења, ножеви и секири нападнаа колона возила со фанови на ’коцкестите’ кои во тој момент ...

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад

Нетпрес - 25.01.2012

На излезот од Нови Сад синоќа била нападната колона од возила со хрватски навивачи кои се враќале од натпреварот Хрватска-Франција на ракометното европско првенство што се игра во Србија.

Хрватските навивачи нападнати од 40-тина Срби

Sky - 25.01.2012

Oколу четириесетина млади Срби ги нападнале навивачите од Хрватска на патот помеѓу Ветерник и Нови Сад, при што еден од навивачите е повреден, а полицијата приведе шест лица.

Македонија со повеќе навивачи во “Арена“ против Србија

Точка - 25.01.2012

Македонците на трибините на Белградска Арена може вечерва да бидат побројни од домаќините – Срби, бидејќи македонската ракометна репрезентација на досегашните натпревари од Европското првенство имаше ...

Атракција во Белград 10 000 македонски навивачи против 10 000 српски

Sky - 25.01.2012

Најдобриот играч на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров во изјава за медиумите истакна дека натпреварот против домаќинот Србија ќе биде вистинска атракција за сите а посебно за ...

Со секири нападнати хрватските навивачи

Вечер Прес - 25.01.2012

По натпреварот Франција - Хрватска на ЕП 2012, српската полиција приведе шест лица поради напад над хрватските навивачи.

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад

Точка - 25.01.2012

На излезот од Нови Сад синоќа била нападната колона од возила со хрватски навивачи кои се враќале од натпреварот Хрватска-Франција на ракометното европско првенство што се игра во Србија.

Хрватски навивачи нападнати во Нови Сад

Н.Македонија - 25.01.2012

Хрватски навивачи беа нападнати синоќа во Нови Сад по натпреварот Хрватска-Франција од Европското првенство во ракомет што се одржува во Србија Српската полиција приведе шест лица.

Хрватски навивачи нападнати во Србија, еден избоден со нож

eReporter - 25.01.2012

Хрватските ракометни навивачи синоќа по натпреварот на Хрватска со Франција во Србија биле изложени на серија сериозни и организирани напади во Нови Сад и Рума, при што еден од навивачите е избоден ...

Навивачите на пат кон Белград

Идивиди - 25.01.2012

Во шест часот изутрината од Скопје за Белград отпатува возот со граѓаните добитници на билетите за превоз и за ракометниот натпревар Македонија - Србија што се игра во рамките на Европското првенство ...

Навивачите тргнаа за Белград

eReporter - 25.01.2012

Возот со навивачите добитници на билетите и превоз за ракометниот натпревар Македонија – Србија, утринава во шест часот се упати кон Белград.

Спортисти и навивачи: Стоп за политичките интереси во спортот

Дневник - 24.01.2012

Да запрат секакви политички препукувања кога се работи за спортски настани и навивања, побараа домашни спортисти и навивачи .

Да имаш тетка во Белград

Дневник - 24.01.2012

Да имаш тетка во Белград Деновиве роднините на Македонците во Белград се најпопуларни. Секој бара роднина во Белград, каде што може да отиде и да мине неколку дена на гости и да гледа ракомет.

Победата над Полска посветена на навивачите

Дневник - 24.01.2012

Македонија ги израдува 6.000 фанови во салата Белградска арена со победата над Полска со резултат 27-25. Со овој резултат Македонија останува во игра за пласман во горниот дел од табелата и за ...

(ФОТО) Еве како се славеше победата во Белград

Дневник - 24.01.2012

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов дојде во фан-зоната на нашите навивачи кај хотелот Југославија во Белград и заедно со многу навивачи ги дочека репрезентативците на Македонија кои дојдоа да ...

Kој ја чува македонската фаланга?

Курир - 24.01.2012

Зад секоја успешна спортска екипа, стојат нејзините навивачи. Тоа се потврди и на вчерашниот ракометен натпревар одигран меѓу репрезентациите на Македонија и Полска, пишува српскиот весник „Политика.

Европа учи ’навивање’ од македонските фанови

Спортски - 24.01.2012

Македонската публика и македонските навивачи станаа хит во Европа. Откако добро не запознаа во Литванија, сега веќе сите спортски веници пишуваат за нас и не посочуваат за пример како треба да се ...

Македонија ќе ја победи Србија, прогнозираат битолчани

Макфакс - 24.01.2012

Дрес на ракометната репрезентација на Македонија во Битола, не се наоѓа „ниту за лек“, бидејќи во еуфоријата што го зафати градот познат по ракометот продадени се сите залихи, но се прават нови ...

Европа учи ’навивање’ од македонските фанови

Таратур - 24.01.2012

Македонската публика и македонските навивачи станаа хит во Европа. Откако добро не запознаа во Литванија, сега веќе сите спортски веници пишуваат за нас и не посочуваат за пример како треба да се ...

Да престане наметнувањето негативна атмосфера околу навивањето за македонските репрезентации, бараат спортските ...

МРТ - 24.01.2012

Кик Боксинг федерацијата на Македонија, навивачката група „Фемили Аеродром“ и Боречка федерација на Македонија денеска преку соопштенија до медиумите побараа да престанат забелешките и коментарите ...

Кој им се заканува на Героски и на Георгиев?

+инфо - 24.01.2012

Откако во јавноста почна на големо да се коментира околу колумните на потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев (Патриоти право во Ниш!) и на новинарот Бранко Героски (Да навиваме, ама да се ...

Фемили Аеродром: Каде се реакциите кога се гази македонското знаме?

Нетпрес - 24.01.2012

Навивачката група на кошаркарскиот клуб МЗТ реагира на критиките што деновиве се појавива во однос на навивачките песни кои се слушаат од трибините при натпреварите на ракометната репрезентација на ...

„Кик Боксинг“: Не е време за политика, време е за навивање

Курир - 24.01.2012

Кик Боксинг Федерацијата на Македонија деновиве будно ги следи случувањата на спортската сцена во и надвор од Македонија.

Спортски федерации со реакции за колумната на Георгиев

Курир - 24.01.2012

Кик Боксинг федерацијата на Македонија, навивачката група „Фемили Аеродром“ и Боречка федерација на Македонија денеска преку соопштенија до медиумите побараа да престанат забелешките и коментарите ...

Апел од спортските федерации: Без негативна атмосфера во навивањето

Сител - 24.01.2012

“Граѓаните да не се надеваат на успех и да престанат да ја бодрат македонската ракометна репрезентација”. Оваа реченица извадена од колумната на потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев наиде на ...

Полицијата презадоволна од однесувањето на навивачите

МКД - 24.01.2012

Припадниците на македонската полиција се презадоволни од однесувањето на нашите навивачи во Србија, кои се вистински хит на ЕП во ракомет.

Им се заканува ли некој на Героски и на Георгиев?

Sky - 24.01.2012

Реакции од страна на Кик Боксинг федерацијата на Македонија, навивачката група "Фемили Аеродром" и Боречката федерација на Македонија поради колумните на потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев ...

Фемили Аеродром: Каде се реакциите кога се гази македонското знаме?

Точка - 24.01.2012

Навивачката група на кошаркарскиот клуб МЗТ реагира на критиките што деновиве се појавива во однос на навивачките песни кои се слушаат од трибините при натпреварите на ракометната репрезентација на ...

Навивачи извисија во метежот на железничката станица

Н.Македонија - 24.01.2012

Десетици македонски навивачи со билети останаа на железничката станица во Скопје, при организираното заминување за Белград да го следат вчерашниот меч Македонија - Полска Метеж, турканици и караници ...

Известување за добитниците на билети за натпреварот Македонија - Србија

eReporter - 24.01.2012

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ДОБИТНИЦИТЕ НА ЛОТАРИЈАТА: Агенда : 04.00 часот - Пријавување на Железничка станица-Скопје. Граѓаните на Република Македонија кои ќе добијат повратен маил дека се добитници (не е ...

Белградската стана македонска арена

Дневник - 23.01.2012

Македонските навивачи во Ниш направија бучава од 100 децибели, а во Белград добија покана од домаќинот да останат во салата и да ја бодрат српската репрезентација Македонската ракометна ...

Илјада навивачи засилување во Белград

Дневник - 23.01.2012

Илјада навивачи добија бесплатни билети и превоз со воз до Белград, каде треба да го проследат натпреварот што нашата ракометна репрезентација ќе го игра со Полска денеска во 16.20 часот во ...

Илјада најсреќни навивачи заминаа за Белград

Канал5 - 23.01.2012

Илјада најсреќни македонски граѓани кои добија бесплатен железнички превоз и билети утрово во 5 часот заминаа кон Белград да ги бодрат македонските ракометари во петтиот натпревар на европското ...

Возот за Белград замина, стотина добитници на бесплатни билети останаа во Скопје

Канал5 - 23.01.2012

Возот за Белград тргна - но на перонот во Скопје останаа стотина добитници на бесплатни билети. Неколку револтирани граѓани утрово се јавија во Канал 5 незадоволни од односот на организаторите кои и ...

ФОТО: И пратениците навиваа за Македонија

Курир - 23.01.2012

Денешната победа која Македонија ја освои во натпреварот против ракометната репрезентација на Полска никого не остави рамнодушен. Сите ја славеа големата победа на Македонија.

Илјада навивачи добија гратис карта и превоз за Белград

Р.С.Европа - 23.01.2012

Бесплатен железнички превоз и билети за ракометниот натпревар меѓу Македонија и Полска добија 1.000 македонски граѓани. Натпреварот се игра денеска во рамки на Европското првенство во ракомет кое се ...

Тепачки помеѓу хрватски и српски навивачи на ЕП

Inpress - 23.01.2012

Белград, 23. јануари 2012 (ИНПРЕС) Според информациите што ги објави српскиот „Телеграф“, синоќа пред салата „Спенс“ се случиле повеќе тепачки на гостинските навивачи од Хрватска со домашните групи.

Што Ви е потребно за мечот со Полска?

Курир - 23.01.2012

Македонските ракометари денес во 16:20 часот очекуваат максимална поддршка од македонските навивачи кои се во белградската „Арена“, но и од сите оние кои натпреварот со Полска ќе го следат пред ...

Навивач: не отидовме за Белград, а добивме карти

Алфа - 23.01.2012

1000 срца за Македонија. Под ова мото со воз за Белград македонските навивачи тргнаа да ја бодрат македонската репрезентација.

Македонска окупација на Белград – втор дел (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 23.01.2012

Во Белград сè е подготвено за уште една историска пресметка на ракометната репрезентација на Македонија на Европското првенство (ЕП) во Србија, овој пат против силната Полска.

Фемили Аеродром: Македонските навивачи не се националисти

Курир - 23.01.2012

Навивачката група Фемили Аеродром денес излезе со реакција околу негативните изјавите за македонските навивачи кои ги бодрат ракометните репрезентативци.

Младите од СДСМ Струмица навиваа за македонските ракометари во Белград

Sky - 23.01.2012

Околу педесетина членови на подмладокот од СДСМ Струмица, предводени од претседателот на Локалниот клуб на СДММ, Коста Костадинов, утринава заминаа за Белград каде беа дел од десеттината илјади ...