TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загубивме пријател, голем човек и државник

Утрински - 28.02.2004

Советниците и пријателите на претседателот Трајковски за трагедијата Најблиските соработници, пријатели и советници во Кабинетот на претседателот Борис Трајковски во текот на вчерашниот ден сў уште беа во шок по веста за големата трагедија.

Колегите жалат за добрите професионалци и пријатели

Утрински - 28.02.2004

Во авионската несреќа загинаа блиски соработници на Трајковски За сите нив се зборува дека професионално ги извршувале своите обврски и му биле максимално лојални на претседателот ?Димка му беше максимално лојална на претседателот, без да инсистира на никакви компромиси за таа лојалност или да ...

Норвешка ќе ја зголеми финансиската помош за Македонија

Утрински - 26.02.2004

Најава Скопје - Почнувајќи од 2004 година, Норвешка ќе ја зголеми билатералната поддршка за Македонија, и тоа од досегашните 60 на 80 милиони норвешки круни (околу 10 милиони евра), информираше заменик-генералниот директор и раководител на Одделот за Западен Балкан во норвешкото Министерство за ...

Арифи: Македонија треба да аплицира

Утрински - 26.02.2004

ПОДДРШКА ТЕТОВО - "Направивме анализа за работата, но и за реализацијата на прашањата за правичната застапеност на Албанците во земјата. Сепак, најмногу простор посветивме на апликацијата на Македонија за членство во Европската унија.

Британците имаат проблеми со нелегалните вработувања

Утрински - 24.02.2004

Побарувачката на работници-мигранти во Велика Британија е во подем Владата во Лондон овозможува 25.000 имигранти секоја година да доаѓаат во Велика Британија за сезонска работа во земјоделството ЛОНДОН - Трагедијата во заливот Моркемб наметна прашања за обемот на илегалната економија, односно ...

Прозниот лик на науката

Утрински - 24.02.2004

Рецензија Оливера Ќорвезироска Претставувањево на најновата книга на д-р Никос Чаусидис, специјалист за средновековната археологија и паганската религија и митологија на Словените, пред сў, за митот и религијата и нивните манифестации во ликовниот медиум, во никој случај не се обидува да биде ...

Стотина албански граѓани оперирани во охридската болница

Утрински - 24.02.2004

Соработка меѓу охридските ортопедите и колегите од Албанија Македонските колеги од Охрид стручно се многу понапред и имаат одлични услови за работа, вели д-р Ѓерѓи Димитри од Корча ОХРИД - Во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија "Св.

Посетителите копнеат да погледнат низ очите на Статуата на слободата

Утрински - 24.02.2004

Две години по нападите на Светскиот трговски центар, најголемата американска знаменитост сў уште е затворена за јавноста Од нашиот известувач Даниела Трпчевска Најпосетуваните и најодушевувачките скалила во Америка, се оние кои што водат до погледот на најголемиот американски град Њујорк, низ очите ...

Само едно бројче до половина милион евра

Утрински - 24.02.2004

Во изминатите седум кола на Лото, 48 играчи беа блиску до "седумката" Миодраг Мицковиќ За наредното, осмо коло на лото на ?Лотарија на Македонија" наградата за седум погодоци, благодарејќи на сў поголемата уплата, достигна сума над половина милион евра - 570.000 евра.

<B>Мевлем за душа

Утрински - 24.02.2004

Хороскопи Во овие тешки времиња, кога луѓето сў повеќе се чувствуваат напуштени, го бараат вистинскиот збор кој им е потребен во вистинско време и простор Не е мала бројката на оние скептичните, кои не веруваат во ништо, а сепак, секое утро го читаат или слушаат својот хороскоп на радио или во ...

Двојазичноста на Скопје ја гарантира Охридскиот договор

Утрински - 23.02.2004

СРЕДБА ТЕТОВО - "Новата територијална поделба на Македонија не треба да добива етнички бои. Сите партии мора да ги имаат во прв ред интересите на граѓаните. Партиите на Албанците досега имаа серија средби и консултации, но по прашањето за новата поставеност на општините сў уште немаат усогласени ...

„Третиот пат" се двоуми за претседателските избори

Утрински - 23.02.2004

Тупурковски во Струмица Лидерот на ДА, д-р Васил Тупурковски, во името на коалицијата ?Третиот пат", при престојот во Струмица истакна дека сў уште се двоумат дали да учествуваат со свој кандидат на претседателските избори. Имено, Тупурковски го повтори својот познат став дека претседателските ...

За Груевски идејата за експертска влада не е реалистична

Утрински - 23.02.2004

ОЦЕНА "Би можеле да направиме национален консензус за територијалната поделба ако постојат услови и ако за тоа е подготвен СДСМ", изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервјуто за Радио Слободна Европа. Груевски потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ е во опозиција и нема обврски да договара што ...

Слишковиќ: За мене Вардар беше нерешлива енигма

Утрински - 23.02.2004

"Фудбалскиот поет", "Волшебникот од Неретва" сега селектор на БиХ ЕМИЛ КИТАНОВСКИ После колку време дојдовме повторно во Македонија ? Помина навистина многу време. Мислам дека ме немаше меѓу вас нешто повеќе од 12 години, што е навистина долг период.