TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петти јули е се поизвесен датум за изборите

А1 - 09.04.2006

Петти јули е се поизвесен датум за парламентарните избори. На него типува премиерот Бучковски. Тој и денеска изјави, ако се тече по планот, ДИК се конституира до петок, тогаш распишувањето на изборите е во рацете на спикерот Јордановски.

Власта и опозицијата се договорија за првиот човек на ДИК

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Лидерот на владеачкиот СДСМ Владо Бучковски и на опозиционата ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски синоќа постигнаа договор за првиот човек на ДИК. Договорот Јован Јосифовски, државен советник во Собранието на Македонија да биде кандидат за претседател на Државната изборна комисија беше постигнат во ...

Косовската влада за непроменливост на границите во регионот

Макфакс - 09.04.2006

Скопје Владата на Косово го почитува во целост територијалниот интегритет и суверенитет на Македонија и го потврдува принципот на непроменливост на границите во регионот. Овој став, косовскиот премиер Агим Чеку синоќа во телефонскиот разговор му го пренел на македонскиот премиер Владо Бучковски.

Јован Јосифовски ќе биде новиот претседател на ДИК

А1 - 08.04.2006

Заврши средбата Бучковски-Груевски. Јован Јосифовски, долгогодишен секретар на Собраниската комисија за труд и социјала, ќе биде новиот претседател на ДИК. „Ние, согласно законот и роковите што беа, вчера ја предложивме г-ѓа Мирјана Најчевска, заедно со ДПА, меѓутоа СДСМ во текот на денот, по ...

Приштина молчи за препукувањето Скопје - Белград

Канал5 - 08.04.2006

Приштина не се вклучува во полемиката меѓу македонските и српските власти кој треба да му биде партнер на Скопје во демаркацијата на границата. Приштина не се вклучува во полемиката меѓу македонските и српските власти кој треба да му биде партнер на Скопје во демаркацијата на границата.

Лидерите ја продолжијанеизвесноста за шеф на ДИК

Време - 08.04.2006

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - ГРУЕВСКИ Нема конечен договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за новиот претседател на ДИК. Лидерите Владо Бучковски и Никола Груевски, по вчерашната средба во Клубот на пратениците, информираа само дека во игра е непартиска личност, доктор по правни науки, ама дека тоа не е конечно ...

Опозицијата ја понуди Најчевска, Бучковски ја одби

Дневник - 08.04.2006

Премиерот Бучковски на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ му го пренел ставот на владината коалиција дека претседателката на Хелсиншкиот комитет е конфликтна личност и оти тоа може да предизвика проблеми на изборите Премиерот Владо Бучковски го одбил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и на ДПА претседателката на ...

БУЧКОВСКИ И ГРУЕВСКИ СЕ ДОГОВРИЈА ЗА ПРВИОТ ЧОВЕК НА ДИК

Канал5 - 08.04.2006

Јован Јосифовски, државен советник во Собранието на Република Македонија е кандидатот за претседател на Државната изборна комисија (ДИК), која премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го договорија на вечерашната средба во Клубот на пратеници, по која ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДИК СЕ РЕШАВА ВО ЦАЈТНОТ, БУЧКОВСКИ И ГРУЕВСКИ ВЕЧЕРВА НА НОВА СРЕДБА

Канал5 - 08.04.2006

За еден час овде треба да започне средбата Бучковски и Груевски. Во последен момент ќе го договараат шефот на државната изборна комисија. Изминуваат и последните часови за законскиот рок за пријавување на кандидатот за ДИК. За еден час овде треба да започне средбата Бучковски и Груевски.

Груевски ја предложи Најчевска, Бучковски не се согласува

Утрински - 08.04.2006

Лидерската средба за претседателското место во ДИК заврши без договор ВМРО-ДПМНЕ останува на предлогот Најчевска да биде на чело на ДИК Бучковски и неговите коалициски партнери вчера го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Мирјана Најчевска да биде претседател на Државната изборна комисија.

Бучковски – попладне ќе се знае дали Чеку ќе ја посети Македонија

Макфакс - 08.04.2006

Охрид Попладнево ќе се знае дали косовскиот премиер Агим Чеку ќе дојде во официјална посета на Македонија. “Чеку во последно време даде неколку избрзани изјави, но целата работа сега омекнува и создадени се сите предуслови по попладневниот телефонски разговор да се разрешат дилемите, изјави денеска ...

Рокот за ДИК истекува на полноќ

Макфакс - 08.04.2006

Скопје Власта и опозицијата денеска треба да ги продолжат разговорите за избор на претседател и потпретседател на Државната изборна комисија (ДИК) согласно законски утврденото решение дека најсилната опозициона партија го предлага претседателот, а партијата на власт потпретседателот.

Бучковски ја одби Мирјана Најчевска за шеф на ДИК?!

Вечер Прес - 08.04.2006

Претседателот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во Македонија, Мирјана Најчевска, е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија, што Груевски вчера му го соопштил на Бучковски, дознава "Вечер".

Бучковски и Груевски без договор за претседател на ДИК

А1 - 07.04.2006

Бучковски и Груевски се уште не можат да се договорат кој да раководи со Државната изборна комисија. Премиерот и СДСМ не гледаат позитивно на предлогот на Груевски, Мирјана Најчевска, првиот човек на Хелсиншкиот комитет, да раководи со Државната изборна комисија за претстојните избори.

Четворица пријавени за ДИК

Дневник - 07.04.2006

За место во највисокиот изборен орган - Државната изборна комисија вчера се пријавиле четворица кандидати, но остана енигма кого ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи за шеф на ДИК. До Комисијата за избори и именувања доставиле кандидатури судијката Нада Барјактарова од Основниот суд во Струмица, стручниот ...

Белград очекува добронамерност од Македонија

Утрински - 07.04.2006

Средба на претседателот Црвенковски со српскиот колега Борис Тадиќ околу спорните прашања Македонија нема интерес да го отвора прашањето на границата, туку да ја спроведе демаркацијата, изјави Црвенковски Димитар Чулев БЕЛГРАД - Борис Тадиќ побара од претседателот Бранко Црвенковски Македонија да ...

Меѓу првите кандидати ги нема партиските фаворити

Време - 07.04.2006

ПРИВРШУВА КОНКУРСОТ ЗА ДИК Четворица кандидати вчера го скршиле мразот и се пријавиле на конкурсот за членови на ДИК, но меѓу нив нема ниту еден од име од оние што се споменуваа како фаворити на најголемите партии. ВМРО-ДПМНЕ и вчера не го објави кандидатот што го планира за претседател на ДИК.

Предложен кандидат за претседател на ДИК - ќе биде познат по дополнителните меѓупартиски консултации

Канал5 - 07.04.2006

За претседател на Државната изборна комисија е предложена непартиска личност. Името на предложениот кандидат за прв чевек на ДИК ќе биде објавено по доплнителните консултации што ќе ги имаат политичките партии од власта и опозицијата, информираа по денешната средба премиерот и лидер на СДСМ Владо ...

Најчевска и Поповски кандидати на Груевски за прв човек на ДИК?

Утрински - 07.04.2006

Утре истекуваат роковите за пријавување кандидатури за претседател, заменик и членови на Државната изборна комисија КАТИЦА ЧАНГОВА Груевски ги нуди Најчевска и Поповски како кандидати за прв човек на Државната изборна комисија.

Србија лута на Бучковски

Дневник - 07.04.2006

Претседателот Црвенковски има принципиелен став за сите внатрешни прашања на Србија и очекувам исто така да се однесува и македонската влада, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ Македонската влада да не се меша во внатрешните работи на Србија и да не го прејудицира конечниот статус на Косово.

Мирјана Најчевска е пикот на Груевски за претседател на Дик

Канал5 - 07.04.2006

Мирјана Најчевска актуелниот претседател на Хелсиншки комитет е предлогот на Груевски за шеф на Државната изборна комисија. Таа била единственото име што го предложил на тета тет средбата со Бучковски. Се чека на одговорт од СДСМ – стопроцентна поддршка за Најчевска нема велат изворите за Канал 5.

Власта и опозицијата ги поделија местата во ДИК

Утрински - 07.04.2006

ДОГОВОР Наспроти декларативните заложби за професионализација на Државната изборна комисија, власта и опозицијата, сепак, џентлменски се договорија да ги поделат местата во ова највисоко тело за спроведување на изборите во сооднос 4:3.

Бучковски денеска во посета на бискупот Стојанов

Макфакс - 07.04.2006

Скопје Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски денеска ќе го посети бискупот на Скопската Бискупија и Апостолски Егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов. Посетата е по повод католичкиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден , а преку посетата, премиерот на ...

Бучковски и Груевски не го објавија кандидатот за претседател ДИК

Макфакс - 07.04.2006

Скопје Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по денешната средба одбија да ги објават кандидатите за претседател и потпретседател на Државната изборна комисија, со образложени дека треба да ги консултираат партиите. „Сакам да потврдам дека добивме непартиска личност од ВМРО-ДПМНЕ, јас морам да се ...

Фаворитите се држат во тајност

Вечер Прес - 07.04.2006

Нада Барјактарова, Сузана Салиу, Вјекослав Ангеловски и Славчо Тимов, се првите кандидати за членови на Државната изборна комисија. Барјактарова работи како судија во основниот суд во Струмица, а Тимов е стручен соработник во истиот суд.

Се стеснува кругот на можните кандидати за претседател на ДИК

А1 - 06.04.2006

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и заменик претседателот на ДПА Мендух Тачи, по неколкуте телефонски разговори, вечерва на тет-а-тет средба ќе го прочистуваат списокот на можните кандидати, по што Груевски веќе вечерва или најдоцна утре телефонски ќе му соопшти на премиерот Бучковски листа со ...

Граничен ќор-сокак!

Време - 06.04.2006

БОБИ ХРИСТОВ Судејќи според последните изјави на државниот двоец Црвенковски - Бучковски, обележувањето на северната граница кон Косово се повеќе запаѓа во ќор-сокакот на правни и реалполитички дилеми - како ова крупно прашање за македонските државни интереси да се реши во конфузната арена на ...

Прага ќе отвори амбасада во Македонија

Утрински - 06.04.2006

Премиерот Владо Бучковски ја заврши посетата на Чешка Чешка е заинтересирана за соработка и инвестирање и во областа на екологијата и на хемиската индустрија; од средбата Владо Бучковски и Вацлав Клаус Прага - Официјална Прага планира да отвори амбасада во Македонија, сугерирајќи дека ќе биде ...

Бучковски гледа изборна шанса во економскиот дебакл на Македонија

Утрински - 06.04.2006

Премиерот не го губи оптимизмот наспроти анкетите во земјата Идејата за проширување на ЕУ е загрозена а дебатата за него драматична - оценува Бучковски Премиерот Владо Бучковски, во интервјуто за Радио Слободна Европа во Прага, огромното незадоволство од економските состојби во државата, забележано ...

Небото е граница

Вест - 06.04.2006

ЗА ДЕМАРКАЦИЈАТА СО КОСОВО ЗА БУЧКО ПАРТНЕР Е ПРИШТИНА, ЗА БРАНКО - БЕЛГРАД Претседателот во Белград изјави дека нема потреба со кого било повторно да се потпишува договор, а премиерот во Прага рече дека проблемот би се решил кога Приштина ќе добие меѓународен легитимитет Претседателот и премиерот ...

Трговскиот дефицит со Чешка 24 милиони долари

Дневник - 06.04.2006

Македонија може да смета на поддршка од Чешка за приклучување во ЕУ и во НАТО. Добрите политички односи помеѓу двете земји треба да бидат придружени и со соодветна економска соработка, оценија чешкиот претседател Вацлав Клаус и македонскиот премиер Владо Бучковски на вчерашната средба во Прага, ...

Бучковски го кани Груевски на ТВ-дуел

Утрински - 06.04.2006

Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат Владејачката партија вчера го покани лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на ТВ-дуел со премиерот Владо Бучковски на кој било медиум и во термин што тој ќе ги одбере. Во ВМРО-ДПМНЕ велат дека треба Груевски да се врати од Германија и тој да ...

Груевски на Бучковски ќе му понуди три имиња за прв човек на ДИК, меѓу нив е и Гордана Силјановска

Канал5 - 06.04.2006

Вечерва се договара претседателот на ДИК, Груевски телефонски ќе му понуди три имиња на Бучковски. Кои тројца од првичните десет влегле во тесниот избор – партиски извори велат дека професорката Гордана Силјановска е прва на листата.

Граница: Црвенковски за Белград, Бучковски за Приштина

Време - 06.04.2006

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ СО РАЗЛИЧНИ ПОРАКИ Боби Христов Нема причина со никого да се потпишува нов договор за северната македонска граница кон Косово, а нејзиното обележување треба да се случи пред финалниот статус на покраината, а партнери да бидат Белград, Приштина и УНМИК.

На СДСМ му се брза да го дознае адутот на ВМРО-ДПМНЕ

Време - 06.04.2006

НЕМА ОДЅИВ НА КОНКУРСОТ ЗА ДИК Ниту еден кандидат до вчера попладне не се пријавил на конкурсот за членови на ДИК што Собранието го распиша минатиот викенд и кој ќе трае до сабота. Затоа, пак, во партиските штабови веќе се договараат кандидатите на кои би требало да им се даде предност при ...

Скопје со два различни става за границата кон Косово

Макфакс - 06.04.2006

Тирана Македонија има два различни става во врска со границата кон Косово, оценува денеска албанскиот печат. Според истите извори вчерашните изјави на македонскиот претседател Бранко Црвенковски и на премиерот Владо Бучковски потврдија дека нивните ставови за границата се различни.

Претседателот и Премиерот на различна страна од границата

Вечер Прес - 06.04.2006

Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Владо Бучковски вчера излегоа со спротивставени ставови за тоа кој е релевантниот партнер на Македонија за демаркација на северната граница. Додека за Бучковски, Белград не може да биде партнер за одбележување на границата кон Косово, Црвенковски со став ...

ВМРО-ДПМНЕ без предлог за прв човек на ДИК

А1 - 05.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ и денеска без предлог до Собраниската комисија за избор и именување за претседател на ДИК. Чекаат Груевски да се врати од Германија по што ќе почнат консултациите со ДПА и СДСМ. Се очекува веќе утре Груевски и Бучковски да остварат контакт, директна средба или телефонски разговор.

Црвенковски и Бучковски со различни ставови за границата

А1 - 05.04.2006

Имаат ли шефот на државата, Црвенковски и премиерот Бучковски, различни ставови околу прашањето за демаркацијата на границата меѓу Македонија и Србија и Црна Гора во делот кон Косово? Да, судејќи според изјавите што ги дадоа, Црвенковски во Белград, а Бучковски во Прага.

Добредојдена е секоја помош за влез во ЕУ и во НАТО

Утрински - 05.04.2006

Бучковски во посета на Чешка Аспирациите на Македонија за членство во ЕУ и во НАТО, користењето на чешкото искуство и билатералната соработка се централни теми за кои премиерот Владо Бучковски ќе разговара со својот колега Јиржи Пароубек во Прага.

Бучковски: Бараме начин за демаркација на границата со Косово

Канал5 - 05.04.2006

Евентуалниот финален статус на Косово ќе биде решение што ќе го договорат Белград и Приштина со посредство на меѓународната заедница. Прага, 5 април (МИА) - Евентуалниот финален статус на Косово ќе биде решение што ќе го договорат Белград и Приштина со посредство на меѓународната заедница.

Експертите бегаат од ДИК

Дневник - 05.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ составила листа со 10 можни кандидати за претседател на ДИК, кои Груевски утре треба да му ги соопшти на премиерот Бучковски Професорите на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов и Гордан Калајџиев не се заинтересирани за функцијата претседател на Државната изборна комисија и немаат намера да ...

Необележаната северна граница - главна тема на разговорите

Утрински - 05.04.2006

Црвенковски денес во официјална посета на Белград ДИМИТАР ЧУЛЕВ Повеќе од извесно е дека проблемот со сў уште необележаната северна граница на Македонија во делот кон Косово ќе биде една од доминантните теми на денешните средби на македонскиот претседател Бранко Црвенковски со лидерите на ...

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО ЧЕШКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВАЦЛАВ КЛАУС

Канал5 - 05.04.2006

Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски кој престојува во дводневна официјална посета на Чешката Република денеска во Прага ќе се сретне со нејзиниот претседател Вацлав Клаус. Скопје, 5 април (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски кој ...

Бучковски ја продолжува посетата на Чешка

Макфакс - 05.04.2006

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, денеска, на вториот ден од посетата на Чешка треба да биде примен од шефот на државата Вацлав Клаус. Предвидено е Бучковски да има средби и со претседателите на двата дома на чешкиот Парламент, Премисл Соботка и Љубомир Заоралек.

Црвенковски/Тадиќ - Делиме исти стратешки интереси

Макфакс - 05.04.2006

Белград Претседателите на Македонија и Србија се согласија вечерва дека стратешки интереси и на двете земји се градењето добрососедски односи, внатрешната стабилност и членството во Европската унија и НАТО. “Во интерес на Македонија е на север да има стабилна, демократски и европски ориентирана ...

Бучковски: Белград не е партнер за демаракција

Макфакс - 05.04.2006

Прага Белград не може да и биде партнер на Македонија за демаркација на северната граница, а проблемот би се решил кога Приштина ќе добие меѓународен легитимитет, изјави денеска македонскиот премиер Владо Бучковски. "Сите ја почитуваат резолуцијата 1244, но реално Белград не може да биде нашиот ...

Бучковски го фрли во оган Црвенковски

Вечер Прес - 05.04.2006

Претседателот Бранко Црвенковски од денеска престојува во дводневна официјална посета на Белград, по покана на неговиот српско-црногорски колега Светозар Маровиќ. Посетата на Црвенковски доаѓа во незгодно време, кога македонско-српските односи се заладени поради скорешните "несреќни изјави" на ...

Бучковски го кани Груевски на кафе

Утрински - 04.04.2006

Ривалите се обидуваат да ја спуштат топката околу изборот на првиот човек на ДИК Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја одбил поканата за вчера, но прифатил кафето да го испијат на крајот на оваа седмица по враќањето на премиерот Бучковски од официјалната посета на Чешка Премиерот Бучковски и лидерот на ...

Партиските војници ќе ги победат професионалците

Време - 04.04.2006

ХАОТИЧНО ПОЧНА ИЗБОРОТ НА НОВАТА ДИК Александра М. Митевска Субхи Јакупи, заменик-министер за правда од редовите на ДУИ, се споменува како кандидат на владејачките партии за заменик-претседател на ДИК. Тоа е само еден пример што навестува дека партиите повторно ќе фаворизираат свои кадри, иако ...

Бонева: Ѓорѓи Иванов е размислување на дипломатите

Утрински - 04.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека може да биде изиграна за претседател на ДИК Заменик-претседател на ДИК треба да предложи ДУИ, а за оваа функција се спомнуваат заменик-министерот за правда, Субхи Јакупи, и досегашниот член на ДИК, Хусамедин Лимани На неколкумина универзитетски професори ВМРО-ДПМНЕ веќе ...

Бучковски со нови гаранции за Груевски

Дневник - 04.04.2006

Груевски и Бучковски постигнале и џентлменски договор да не лиферуваат имиња на кандидати во јавноста додека власта и опозицијата не се согласат за некој од нив Кандидатот за претседател на Државната изборна комисија за кој ќе се договорат ВМРО-ДПМНЕ и ДПА сигурно ќе биде избран од Собранието.

СДСМ нема да го блокира изборот за прв човек на ДИК

Утрински - 04.04.2006

Огласот за новиот состав на Државната изборна комисија ќе биде отворен до 8 април Извесно е дека последниот филтер за виза на идниот претседател на ДИК ќе биде премиерот Владо Бучковски, кој треба да се согласи за предложениот кандидат СДСМ тврди дека нема да го блокира изборот за прв човек на ...

Опозицијата со нови предлози за ДИК

Макфакс - 04.04.2006

Скопје Пленарната седница на Собранието со една точка од дневниот ред, избор на Државната изборна комисија(ДИК) е прекината и одново е свикана седница на Комисијата за избори и именувања, на барање на опозиционата ДПА. Координаторот на ДПА Илијаз Халими побара од претседателот на Собранието ...

Чешка поддршка за евроинтеграцијата на Македонија

Макфакс - 04.04.2006

Прага Чешка ги поддржува напорите што Македонија ги прави да стане членка на Европската унија (ЕУ) и е подготвена да и ги пренесе искуствата на тој пат. Ова, како што јавија агенциите, го изјави вечерва чешкиот премиер Јиржи Пароубек на конференција за новинари во Прага, по средба со премиерот на ...

Парламентот решава за ДИК – опозицијата со крупни критики

Макфакс - 04.04.2006

Скопје Собранието денеска треба да гласа за предложениот состав на Државната изборна комисија (ДИК) за кој се резервирани и имаат бројни критики опозиционите ВМРО - ДПМНЕ, ЛП и ДПА. За претседател на ДИК, според договорот меѓу власта и опозицијата, предложен е Јован Јосифовски, советник во ...

Бучковски во посета на Чешка

Макфакс - 04.04.2006

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Чешка. Според агендата, Бучковски ќе има средба со неговиот чешки колега Јиржи Пароубек, а ќе биде примен и од претседателот на државата Вацлав Клаус.

Субхи Јакупи - фаворит на ДУИ за заменик-претседател на ДИК

Вечер Прес - 04.04.2006

Актуелниот заменик-министер за правда, Субхи Јакупи, е фаворитот на ДУИ за заменик-претседател на Државната изборна комисија, неофицијално дознава "Вечер". Негов најголем опонент за ова место најверојатно ќе биде Исамедин Лимани, советник во истото министерство и актуелен член на ДИК.

Груевски се уште тактизира со предлогот за претседател на ДИК

А1 - 03.04.2006

Груевски тактизира. Се уште не ги кажува имиња на можните кандидати за претседател на ДИК. Го предизвика и премиерот Бучковски. Тој денеска му се јавил телефонски и го прашал до каде е работата. Груевски му одговорил дека се уште контактира со оние што ги ставил на списокот.

Десетте имиња на Груевски за претседател на ДИК – до петок ќе се стесни на три

Канал5 - 03.04.2006

Груевски е во потрага по новиот претседател на државната изборна комисија. Избира од десетте имиња на списокот кандидати - на кои има професори од правен факултет, судии ,вработените во државната управа и во обвинителството Денеска е во консултации со нив.

Бучковски утре во посета на Чешка

Макфакс - 03.04.2006

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, утре и задутре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Чешка, соопштено е денеска. Во рамките на посетата премиерот Бучковски ќе има средба со неговиот чешки колега Јиржи Пароубек, а ќе биде примен и од претседателот на државата Вацлав ...