TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аврамопулос: Ова е реторика за 19 век

Утрински - 29.09.2012

Грчкиот шеф на дипломатијата му реплицираше на шефот на државата Ѓорге Иванов од говорницата на ОН Од нашиот дописник Грчко-македонските разлики во спорот за името одекнаа и од говорницата на 67.

Аврамопулос обвини за иредентизам

Дневник - 29.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос бурно одговори на прозивката што Грција ја доби во салата на Генералното собрание на ОН од претседателот Ѓорге Иванов.

Аврамопулос му контрира на Иванов

Deutsche Welle - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во обраќањето пред Генералното собрание на ОН ја обвини Македонија дека шири иредентизам, а претседателот Ѓорге Иванов дека користи реторика ...

Аврамопулос: ПЈРМ шири иредентизам

Вест - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, ја обвини Македонија дека шири иредентизам, а претседателот Ѓорге Иванов ...

Аврамопулус: Иванов ја искривува реалноста и користи реторика од 19 век

Канал5 - 28.09.2012

Прашањето за името на поранешната југословенска Република Македонија е поголемо од неговата семантичка диманзија и е важен дел од мозаикот на смирување на иредентистичките тенденции и обидите за ...

Аврамопулос со реакција на обраќањето на Иванов

Дневник - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, ја обвини Македонија дека шири иредентизам, а претседателот Ѓорге Иванов ...

Тешки зборови разменија Македонија И Грција преку говорницата во он

Телма - 28.09.2012

Тешки зборови си упатија Mакедонија и Грција од говорницата на Обединетите нации на годинешното Генерално собрание. Откако претседателот Ѓорѓе Иванов ја повика грчката страна да ја почитува пресудата ...

Аврамопулос: Македонија шири иредентизам

24 Вести - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, ја обвини Македонија дека шири иредентизам, а претседателот Ѓорге Иванов ...

Аврамопулос ја обвини Македонија за ширење иредентизам

Утрински - 28.09.2012

Шефот на грчката дипломатија во ОН обвини дека претседателот Иванов користи реторика од 19 век, а дека Македонија дека шири иредентизам Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во ...

Аврамопулос: Скопје ќе ни биде најдобар сојузник, ако се реши спорот со името

+инфо - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред 67-мото Генерално Собрание на Обединетите Нации реагираше на она на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, јави ...

Аврамопулос: Ќе бидеме најсилен сојузник на ПЈР Македонија ако се реши името

Макфакс - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред 67-мото Генерално Собрание на Обединетите Нации реагираше на она на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, јави ...

Аврамопулос: Грција ќе биде најсилен сојузник на ПЈРМ ако се реши спорот за името

Нетпрес - 28.09.2012

Кога ќе се реши спорот за името, Грција ќе биде најсилен сојузник на Поранешната југословенска република Македонија, рече грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во обраќањето на ...

Аврамопулос: Ако се реши името на ПЈР Македонија, ќе бидеме сојузници

МКД - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред 67-мото Генерално Собрание на Обединетите Нации реагираше на говорот на македонскиот претседател Ѓорге Ивано в, јави ...

Аврамопулос: Откако ќе се реши спорот, ќе бидеме „сојузници и пријатели“

Курир - 28.09.2012

Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Аврамопулос, при вчерашното обраќање на Генералното собрание на Обединетите нации рече дека неговата земја ќе стане „верен сојузник и пријател“ на ...

Аврамопулос - Кога ќе го решиме ова прашање, Грција ќе биде најсилен сојузник и пријател на ПЈРМ

Inpress - 28.09.2012

Њујорк, 28. септември 2012 (ИНПРЕС) Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред 67-мото Генерално собрание реагираше на она на македонскиот претседател.

Аврамопулос: По решавање на спорот Грција ќе стане најсилен сојузник и пријател на ПЈРМ

Press24 - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос со реакција на обраќањето на претседателот Ѓорѓе Иванов. Во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, Аврамопулос ја ...

Аврамопулос: Ќе бидеме најсилен сојузник на ПЈР Македонија ако се реши името

Кајгана - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред 67-мото Генерално Собрание на Обединетите Нации реагираше на обраќањето на македонскиот претседател Ѓорге Иванов, ...

Грција сојузник на ПЈР Македонија доколу се реши името

Sky - 28.09.2012

Реакции од страна на грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос по обраќањето на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во врска со 67-мото Генерално Собрание на Обединетите Нации.

Аврамопулос: Грција ќе биде најсилен сојузник на ПЈРМ ако се реши спорот за името

Точка - 28.09.2012

Кога ќе се реши спорот за името, Грција ќе биде најсилен сојузник на Поранешната југословенска република Македонија, рече грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос: Македонија е географски регион, најголемиот дел е грчки

Вечер Прес - 28.09.2012

Искривувањето на реалноста пред целата меѓународна заедница и користењето на реторика од 19 век во 21 век е контрапродуктивно и не не води никаде, рече Аврамопулос за обраќањето на претседателот ...

Аврамопулос со реакција на обраќањето на Иванов

Денешен - 28.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации, ја обвини Македонија дека шири иредентизам, а претседателот Ѓорге Иванов ...

Аврамопулос: Иванов користел реторика од 19 век

Н.Македонија - 28.09.2012

Посредникот на ОН за спорот на името Метју Нимиц изјави дека пресудата на Меѓународниот суд за правда е значајна и најави средба на преговарачите во октомври Грчкиот министер за надворешни работи ...

Попоски и Аврамопулос на различна фреквенција

Дневник - 26.09.2012

Прва средба со грчкиот колега во куртоазна атмосфера и заеднички видувања по некои работи: Македонија не е закана за Грција. Нуди можности. Се согласуваме. Грците се многу чувствителни кон историјата.

Атина обвини за нова пропаганда од Македонија

Утрински - 26.09.2012

Избрзана реакција на Атина на информациите од Македонија или начин да се оцрни првата средба? Од нашиот дописник Атина - Првата средба на шефовите на дипломатијата на Македонија и на Грција, Никола ...

Различни толкувања - Кој што рекол на средната меѓу Поповски и Аврамопулос

Inpress - 26.09.2012

Вашингтон, 26. септември 2012 (ИНПРЕС) Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во изјавата за Гласот на Америка на македонски ја опиша средбата на маргините на Генералното собрание ...

Средба Клинтон - Аврамопулос

Р.С.Европа - 26.09.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера имала средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, на серијата средби со новоименувани министри за надворешни работи со ...

Аврамопулос се сретна со Хилари Клинтон

Курир - 26.09.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера го примила грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, на серијата средби со новоименувани министри за надворешни работи со кои ...

Ќе има ли ново раздвижување во решавањето на проблемот со Грција?

Канал5 - 25.09.2012

Попладнето на 67. Генерално собрание на Обединетите Нации од говорницата генералниот секретар Бан Ки Мун повика на итни мерки во кризните региони.

Нимиц повторно на потег

Deutsche Welle - 25.09.2012

Македонскиот претседател Иванов и министерот за надворешни Никола Попоски во Њујорк треба да имаат средба со генералниот секретар на ОН, по што посредувачот Нимиц треба да процени-ќе има ли нова ...

Атина со демант - Аврамопулос не изјавил дека Македонија нема претензии кон Грција

24 Вести - 25.09.2012

Електронските изданија на грчките медиуми денеска претежно информативно пишуваат за вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос ...

Заврши средбата Попоски - Аврамопулос

Дневник - 25.09.2012

Пред малку заврши средбата меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос во Њу Јорк.

Прибелешки на министерот Никола Попоски од средбата со Аврамопулос

Канал5 - 25.09.2012

„Македонија не e закана за Грција. Нуди можности. Се согласуваме....“ Ова се прибелешките во дипломатскиот дневник на министерот Никола Попоски од вчерашната средба со неговиот грчки колега, а кои ...

Дипломатски дневник на Попоски: Грците се чувствителни кон историјата

Дневник - 25.09.2012

На маргините од 67. Генерално собрание на ОН, министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк првпат се сретна со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Попоски и Аврамопулос: Една средба – две верзии

24 Вести - 25.09.2012

За што разговарале Попоски и Аврамопулос во Њујорк? Според македонската страна, додека Попоски зборувал за почитување на правото, Аврамопулос вратил со барање за почитување на грчката историја.

Грчките медиуми засега формално за средбата Попоски-Аврамопулос

Сител - 25.09.2012

Електронските изданија на грчките медиуми денеска претежно информативно пишуваат за вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос ...

Грчките медиуми засега формално за средбата Попоски-Аврамопулос

Алфа - 25.09.2012

Електронските изданија на грчките медиуми денеска претежно информативно пишуваат за вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос ...

Делавекурас тврди дека Попоски измислува!

Сител - 25.09.2012

Тврдењата на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски дека на средбата во Њујорк со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос, истиот признал дека Грција е свесна оти ...

Грчките медиуми без коментар за средбата Попоски-Аврамопулос

Курир - 25.09.2012

Електронските изданија на грчките медиуми денеска претежно информативно пишуваат за вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос ...

Грчките медиуми засега формално за средбата Попоски-Аврамопулос

МРТ - 25.09.2012

Електронските изданија на грчките медиуми денеска претежно информативно пишуваат за вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос ...

Грчки реакции за средбите во Њујорк

Алфа - 25.09.2012

Средбата Аврамопулос - Попоски на маргините на Генералното Собрание не предизвика големо внимание кај грчката јавност. Но, статиите во некои македонски медиуми, во кои се тврди дека Аврамопулос ...

Каде е вистината од средбата Попоски-Аврамопулос?

Алфа - 25.09.2012

Македонија и Грција повторно се согласија да не се согласат – овојпат за тоа што се зборувало на средбата меѓу Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос.

Различни толкувања за тоа кој што рекол...

Глас на Америка - 25.09.2012

...по првата средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Поповски и Димитрис Аврамопулос во Њујорк. Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во изјавата за Гласот на Америка ...

Различни толкувања за средбата Попоски и Аврамопулос

Макфакс - 25.09.2012

Различни се толкувањата за тоа кој што рекол на првата средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Поповски и Димитрис Аврамопулос којашто се случи во понеделникот во Њујорк, на маргините од ...

Различни толкувања за средбата Попоски и Аврамопулос

Кајгана - 25.09.2012

Различни се толкувањата за тоа кој што рекол на првата средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Поповски и Димитрис Аврамопулос којашто се случи во понеделникот во Њујорк, на маргините од ...

Делавекурас: Лага е изјавата во која се спомнува „територијални претензии“

+инфо - 25.09.2012

Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски изнел мислење ...

Попоски во бележникот запишал „Македонија не е закана за Грција"

Кајгана - 25.09.2012

„Македонија не e закана за Грција", е едно од заедничките видувања што министерот за надворешни работи Никола Попоски го запишал на средбата со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во Њујорк.

Атина демантира дека Аврамопулос рекол дека Македонија нема територијални претензии кон Грција

Inpress - 25.09.2012

Њујорк, 25. септември 2012 (ИНПРЕС) Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот ...

Атина демантира: Аврамопулос не изјавил дека Македонија нема претензии кон Грција

А1 On - 25.09.2012

Грчките власти ги демантираа информациите во македонските медиуми, дека шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот министер Никола Попоски изнел мислење дека ...

Попоски-Аврамопулос: Македонија не претставува закана за Грција

Нетпрес - 25.09.2012

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, вчера попладне по македонско време на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк по првпат се сретна со својот грчки колега Димитрис ...

Попоски и Аврамополус конечно се сретнаа, но дали се разбраа?

Капитал - 25.09.2012

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, во Њујорк конечно ја имаше својата прва билатерална средба со неговиот грчки колега, Димитрис Аврамопулос.

Делавекурас контра македонските медиуми

Макфакс - 25.09.2012

Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски изнел мислење ...

Делавекурас: Аврамопулос НЕ рекол дека Македонија нема територијални претензии кон Грција

Press24 - 25.09.2012

Грчките власти ги демантираат информациите кои ги пласираа македонските медиуми дека на вчерашната средба со Никола Попоски, Димитрис Аврамопулос рекол дека Македонија нема територијални претензии ...

„Македонија не е закана за Грција", запишал Попоски во својот бележник на средбата со Аврамопулос

Макфакс - 25.09.2012

„Македонија не e закана за Грција", е едно од заедничките видувања што министерот за надворешни работи Никола Попоски го запишал на средбата со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во Њујорк.

“Македонија не е закана за Грција“, запишал Попоски во дипломатскиот дневник

Нетпрес - 25.09.2012

“Македонија не е закана за Грција. Нуди можности. Се согласуваме“, запишал министерот за надворешни работи Никола Попоски по првата средба со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во Њујорк, САД.

Аврамопулос демантира дека рекол дека Македонија нема територијални претензии

МКД - 25.09.2012

Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми , според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски во Њујорк ...

Деманти на Атина во врска со средбата Попоски, Аврамопулос

Р.С.Европа - 25.09.2012

Властите во Атина ги демантираа информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски во Њујорк изнесол ...

Средба Попоски-Аврамопулос: Македонија не претставува закана за Грција

Sky - 25.09.2012

Средба на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски со својот грчки колега Димитрис Аврамопулос. Средбата која се одржа вчера попладне по македонско време на маргините на Генералното ...

Делавекурас ги демантира медиумите во земјава

Sky - 25.09.2012

Демант на властите во Атина во врска со информациите во македонските медиуми. Според медиумите во земјава шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола ...

Попоски-Аврамопулос: Македонија не претставува закана за Грција

Точка - 25.09.2012

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, вчера попладне по македонско време на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк по првпат се сретна со својот грчки колега Димитрис ...

“Македонија не е закана за Грција“, запишал Попоски во дипломатскиот дневник

Точка - 25.09.2012

“Македонија не е закана за Грција. Нуди можности. Се согласуваме“, запишал министерот за надворешни работи Никола Попоски по првата средба со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во Њујорк, САД.

„Македонија не е закана за Грција“, запишал Попоски во својот бележник на средбата со Аврамопулос

Пулс24 - 25.09.2012

„Македонија не e закана за Грција“, е едно од заедничките видувања што министерот за надворешни работи Никола Попоски го запишал на средбата со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во Њујорк.

Различни толкувања за средбата Попоски и Аврамопулос

Пулс24 - 25.09.2012

Различни се толкувањата за тоа кој што рекол на првата средба меѓу министрите за надворешни работи Никола Поповски и Димитрис Аврамопулос којашто се случи во понеделникот во Њујорк, на маргините од ...

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

24 Вести - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Попоски и Аврамопулос во Њујорк разговаа за спорот за името

Телма - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Дневник - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Прва средба Попоски - Аврамопулос во Њујорк

24 Вести - 24.09.2012

На маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе се сретнат министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Попоски и Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Вест - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос и Бан Ки Мун за спорот за името

Deutsche Welle - 24.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун синоќа разговарале за прашањето за името на Македонија.

Денеска попладне средба Попоски-Аврамопулос

Дневник - 24.09.2012

Грција не е виновна што разговорите за името не се движат во вистинската насока. Ние сакаме брзо решавање на спорот со почитување на историјата на нашата земја.

Попоски ќе бара од Аврамопулос конструктивност

Deutsche Welle - 24.09.2012

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски попладнево (24.09.) има средба со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос во седиштето на ОН во Њујорк.

Средба Попоски – Аврамопулос во Њујорк

Канал5 - 24.09.2012

Во Њујорк средба Попоски – Аврамопулос. Разговорите почнаа срдечно и конструктивно. Се уште не е познато како ќе резултираат, со оглед на синоќешната изјава на грчкиот министер, кога на Бан Ки Мун му ...

Аврамопулос призна: Македонија нема територијални претензии кон Грција !

Канал5 - 24.09.2012

За прв пат по 20 години дипломатска битка официјален грчки претставник денеска признал дека Македонија нема територијални претензии кон јужниот сосед – брифираат извори од македонското МНР.

(ОБНОВЕНО) Аврамопулос и Попоски конечно се запознаа

Утрински - 24.09.2012

Портпаролот на грчкото МНР негираше дека станало збор за било какви територијални претензии АТИНА - Шефот на грчката допломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот министер за ...

Аврамопулос на Бан Ки Мун: Бараме целосна почит кон историјата на нашата земја

Канал5 - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија биле главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

Аврамопулос разговарал со Бан ки-мун за спорот за името

Телма - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името

Утрински - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на средбата на грчкиот министер за надворешни работи и генералниот секретар на ОН Кипарското и прашањето за името на Македонија беа ...

Средба „за запознавање“ на Попоски и Аврамопулос во Њујорк

Р.С.Европа - 24.09.2012

Mинистерoт за надворешни работи Никола Попоски денеска во Љујорк се сретна со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Средба за запознавање на Попоски и Аврамопулос

Макфакс - 24.09.2012

Грција да ја почитува Времената спогодба и пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, било барањето што шефот на македонската дипломатија Никола Попоски го упатил на средбата со неговиот ...

Аврамопулос призна: Македонија нема територијални претензии кон Грција

Press24 - 24.09.2012

Македонскиот шеф на дипломатијата денеска оствари средба со неговиот грчки колега, Димитрис Аврамопулос. Македонија нема територијални претензии кон Грција, основите на проблемот меѓу двете земји се ...

За Грција процесот за името оди во погрешна насока

Алфа - 24.09.2012

За Грција процесот за името не се движи во посакуваната насока. Таквата позиција на Атина, во Њујорк на средбата со генералниот секретар на Обединетите нации, ја пренел шефот на грчката дипломатија.

Средба Попоски – Аврамопулос „за креираните видувања“

Глас на Америка - 24.09.2012

По подолг период, прва средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција. Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски попладнево по македонско време на маргините на ...

Средба Попоски - Аврамопулос во Њујорк

Кирилица - 24.09.2012

Попоски пред заминувањето за Њујорк каде што го придружува претседателот Ѓорге Иванов на заседанието на 67. Генерално собрание на ОН, истакна дека не треба да создаваат посебни очекувања од средбата ...

Грција „раздвижена“ за спорот со името

+инфо - 24.09.2012

Официјална Грција е „раздвижена“ пред средбата во Њујорк и по прашањето за името на Република Македонија. Портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас на последниот ...

'Раздвиженост' во Грција околу спорот со името

Press24 - 24.09.2012

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија.

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

Сител - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Решението за името е во интерес на соработката, тврди Аврамопулос

+инфо - 24.09.2012

Прашањето за името на Македонија, но и кипарскиот проблем биле главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ООН, Бан ...

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

Inpress - 24.09.2012

Њујорк 24. септември 2012 (ИНПРЕС) На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки ...

Средба за запознавање на Попоски и Аврамопулос

Кајгана - 24.09.2012

Грција да ја почитува Времената спогодба и пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, било барањето што шефот на македонската дипломатија Никола Попоски го упатил на средбата со неговиот ...

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

А1 On - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Македонија бара почитување на пресудата, Грција на чувствата

Курир - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос е првиот грчки политичар што призна дека Македонија нема територијални претензии

МКД - 24.09.2012

Димитрис Аврамопулос, шефот на грчката дипломатија, се согласил дека веќе не е валиден првичниот грчки став дека Република Македонија претставува закана за стабилноста на Балканот и дека има ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

МРТ - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

МРТ - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос рекол дека Македонија нема територијални претензии кон Грција

+инфо - 24.09.2012

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, на 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска се сретна со неговиот грчки колега, Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки Мун за прашањето за името

А1 On - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Алфа - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Сител - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Press24 - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за името на Македонија

Р.С.Европа - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија биле главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за името

Нетпрес - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, и генералниот секретар на Обединетите нации, ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името

Inpress - 24.09.2012

Атина, 24. септември 2012 (ИНПРЕС) Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот ...

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за името

Курир - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Попоски: Не треба да имаме големи очекување од средбата со Аврамопулос

Press24 - 24.09.2012

Не треба да создаваат посебни очекувања од средбата со Аврамопулос, вели шефот на дипломатијата Никола Попоски. Поповски истакна дека на својот грчки колега ќе му пренесе дека Македонија сака ...

Попоски денеска на средба со Аврамопулос

Press24 - 24.09.2012

Денеска шефот на дипломатијата Никола Попоски во Њујорк ќе оддржи средба со својот грчки колега Аврамопулос. Инаку, синоќа грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос имаше средба со ...

Аврамопулос: Решението за името е во интерес на стабилноста, мирот и соработката

Макфакс - 24.09.2012

Решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција е во интерес на стабилноста, мирот и соработката, порача шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос по средбата со Генералниот Секретар ...

Во Грција „раздвиженост“ во врска со прашањето за името на Македонија

Сител - 24.09.2012

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија.

Аврамополус кај Бан Ки-мун со познатата реторика за името

Капитал - 24.09.2012

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун.

Навраќањето кон минатото е лошо за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 24.09.2012

Сите знаат каде настанал спорот и на сите им е совршено јасно дека ние немаме и не можеме да имаме територијални претензии кон соседна Грција, велат аналитичарите.

„Раздвиженост“ во Атина за прашањето за името

Курир - 24.09.2012

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија,.

Попоски: Не треба многу да се очекува од средбата со Аврамопулос

Капитал - 24.09.2012

Не треба да создаваат посебни очекувања од средбата со Аврамопулос. Ова го посочи министерот за надворешни работи, Никола Попоски, непосредно пред заминувањето во Њујорк каде што на маргините од ...

Во Грција „раздвиженост“ во врска со прашањето за името на Македонија

МРТ - 24.09.2012

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.

Прва средба на Попоски и Аврамопулос во Њујорк

Нетпрес - 24.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска попладне во 17 часот по македонско време во седиштето на Обединетите нации во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Димитрис ...

Прва средба на Попоски и Аврамопулос во Њујорк

Курир - 24.09.2012

Првата средба помеѓу македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос е закажана за денеска попладне во седиштето на ОН во Њујорк.

Прва средба на министерот Попоски со неговиот грчки колега Аврамополус

Sky - 24.09.2012

Денеска во 17 часот по македонско време во седиштето на ОН во Њујорк, македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски ќе се сретне со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос бара почитување на земјата која не не почитува!

Вечер Прес - 24.09.2012

МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА НА СРЕДБА ВО ЊУЈОРК Според штурата, неаргументирана изјава, пренесена на сајтот на грчкото МНР, Аврамопулос му рекол на Бан Ки-мун дека Атина не ...

Во Грција „раздвиженост“ во врска со прашањето за името на Македонија

Денешен - 24.09.2012

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за името

Точка - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, и генералниот секретар на Обединетите нации, ...

Аврамопулос: Името мора да се реши во интерес на соработката

Sky - 24.09.2012

Прашањето за името на Македонија, и кипарскиот проблем главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ООН, Бан Ки-Мун.

Средба Попоски-Аврамопулос во Њујорк

Вечер Прес - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името на Македонија

Денешен - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија беа главни теми на синоќешниот состанок меѓу грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, соопшти ...

Попоски се сретна со Аврамопулос

Денешен - 24.09.2012

На 67. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска се одржа средба на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски со неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос до Бан Ки-Мун: Решението за името стои во место, но не поради Грција

Либертас - 24.09.2012

Кипарското и прашањето за името на Македонија биле главни теми на синоќешниот состанок помеѓу грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, ...

Прва средба на Попоски и Аврамопулос во Њујорк

Точка - 24.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска попладне во 17 часот по македонско време во седиштето на Обединетите нации во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Димитрис ...

Средба Попоски – Аврамопулос во Њујорк

Денешен - 24.09.2012

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска попладне во 17 часот по македонско време во седиштето на ОН во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија ...

Аврамопулос признал дека Македонија нема територијални претензии кон Грција

Н.Македонија - 24.09.2012

Ова признавање доаѓа првпат по 20 години, јави телевизијата Канал 5 Грчкиот министер за надворешни рботи Аврмопулос признал дека Македонија нема територијални претензии кон Грција, пренесе Канал 5 ...

Грција сфатила дека Македонија не го бара Солун

eReporter - 24.09.2012

Грчкиот шеф на дипломатијата на средбата со македонскиот колега се согласил дека веќе не е валиден првичниот став на Атина, дека Македонија претставува закана за стабилноста на Балканот и дека има ...

Бан Ки Мун ги слушна грчките аргументи за нерешениот спор

eReporter - 24.09.2012

Грција го информирала генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун „како стојат работите денес (во врска со нерешениот спор околу името со Македонија) и зошто не се продолжува во насоката што сите ја ...