TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Грција и НАТО не може да ја игнорираат одлуката од Хаг

24 Вести - 08.04.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг не може да биде игнорирана од никој, ниту од Грција, ниту пак од Алијансата како организација, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за грчкиот ...

Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција

Утрински - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу ...

Иванов за „Катимерини“: Хашката пресуда не може да се игнорира

Deutsche Welle - 08.04.2012

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите Македонија-Грција, прашањето за името, самитот на НАТО во Чикаго, за одлуката на судот во Хаг...

Интервју на претседателот Иванов за грчкиот весник „Катимерини“

Вест - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за претстојниот Самит на НАТО во ...

Иванов за Катимерини: Пресудата од Хаг е рамка за идното однесување на двете страни и не може да биде игнорирана ниту ...

Канал5 - 08.04.2012

Во опсежно интервју за денешниот број на Катимерини претседателот Иванов вели дека очекува Грција да ја смени политиката кон Македонија по пресудата од Хаг која ја делегитимира блокадата за влез на ...

Пресудата од Хаг не смее да биде игнорирана

Сител - 08.04.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правата во Хаг не смее да биде игнорирана и да се избегнува почитување на договорите повикувајќи се на консензус, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за ...

Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција

МРТ - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за претстојниот Самит на НАТО во ...

Иванов: Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција

Курир - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за претстојниот Самит на НАТО во ...

Иванов за „Катимерини“ - Грците да го почитуваат договорот потпишан од Папуљас

Inpress - 08.04.2012

Скопје, 8. април 2012 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за ...

Иванов за „Катимерини“

Алфа - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за претстојниот Самит на НАТО во ...

Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција

Сител - 08.04.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ зборува за односите меѓу Македонија и Грција, за прашањето за името, за претстојниот Самит на НАТО во ...

Иванов: НАТО и Грција не може да ја игнорираат хашката пресуда

Макфакс - 08.04.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг не може да биде игнорирана од никој, ниту од Грција, ниту пак од Алијансата како организација, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за грчкиот ...

Иванов за “Катимерини“: Пресудата од Хаг не смее да биде игнорирана

Нетпрес - 08.04.2012

Пресудата на Меѓународниот суд на правата во Хаг не смее да биде игнорирана и да се избегнува почитување на договорите повикувајќи се на консензус, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за ...

Иванов за Катимерини: Хашката пресуда не може да биде игнорирана од НАТО

МКД - 08.04.2012

Позитивна одлука да се покани Македонија да се приклучи, како што предвидува Времената спогодба од 1995 година, ќе доведе до подобрување на односите меѓу нашите две земји, Грција ќе стекне вреден ...

Иванов бара Грција да ги почитува договорите

Sky - 08.04.2012

Во интервју за грчкиот весник “Катимерини“, претседателот Ѓорѓе Иванов изјави дека не смее да се игнорира пресудата во Хаг.

Грција и НАТО не можат да ја игнорираат Хашката пресуда!

Вечер Прес - 08.04.2012

ИНТЕРВЈУ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ЗА ГРЧКИ "КАТИМЕРИНИ" Не смее да се избегнува почитување на договорите, пресудата, меѓународното право, со повикување на консензус.

Интервју на претседателот Иванов за "Катимерини"

eReporter - 08.04.2012

Ви го пренесуваме интегралното интервју на македонскиот претседател Ѓорге Иванов за грчкиот весник „Катимерини“ 1.Во последно време, забележано е поместување во односите меѓу Вашата земја и Грција.

Има ли едноставни решенија?

Дневник - 07.04.2012

На неколкупати во последниве три месеци пишував за НАТО-самитот во Чикаго и за можностите Република Македонија да добие покана за членство.

Kонгресмени сакаат да ни ја отворат вратата во Чикаго

Дневник - 06.04.2012

Членови на американскиот Kонгрес вчера, на средба со претседателот на државата Ѓорге Иванов, ја потврдија целосната поддршка за евроатлантската интеграција на Македонија.

Бараме креативно решение за НАТО

Дневник - 06.04.2012

Самитот на НАТО во Чикаго не е денот Д, туку добар поттик и референтна точка за целта, а тоа е наше членство во алијансата, вели во интервју за „Дневник“ министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој во ...

Конгресмените скептични за влез на Македонија во НАТО

24 Вести - 06.04.2012

Иако со своите потписи, од Барак Обама побараа да најде начин Македонија да стане дел од НАТО, американските конгресмени скептични дека со својот авторитет ќе успеат да издејствуваат сигурен прием на ...

Државниот врв активно лобира за влез во НАТО

Курир - 06.04.2012

Македонскиот државен врв пред НАТО самитот во Чикаго што треба да се одржи на 20 и 21 мај, активно лобира за членство во Алијансата.

Државниот врв во дипломатска офанзива пред Самитот во Чикаго

Сител - 06.04.2012

Македонскиот државниот врв во пресрет на НАТО Самитот што треба да се одржи на 20 и 21 мај во Чикаго, презема засилени дипломатски активности со цел да се валоризираат постигнувањата на Македонија и ...

Што има во името? За Македонија - се!

Сител - 06.04.2012

Кога НАТО земјите ќе се сретнат на самитот во Чикаго во мај, четири земји ќе се натпреваруваат за членство во трансатланската алијанса.

Молк за преговорите за името пред Чикаго

Р.С.Европа - 06.04.2012

Еден месец по средбата Груевски-Пападемос нема никаков сигнал или најава за нова средба или интензивирање на разговорите меѓу Македонија и Грција. Би почекал да го видам фидбекот од средбата.

Македонските пријатели во американскиот Kонгрес

Дневник - 05.04.2012

Мајк Тарнер го познава Балканот. Овој американски конгресмен, член на Републиканската партија, е од Охајо. Во 1995 година тој беше градоначалник на Дејтон, Охајо.

Американски конгресмени во Македонија

Канал5 - 05.04.2012

Американски конгресмени ќе коваат стратегија со македонскиот државен врв како Македонија да влезе во агендата на самитот на НАТО во Чикаго.

НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Дневник - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

Попоски во априлска посета на САД

24 Вести - 05.04.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на крајот на април заминува во Њујорк и Вашингтон, дознава 24 Вести. Еден месец пред НАТО самитот во Чикаго, тој таму ќе ја заокружи дипломатската ...

Македонија под ФИРОМ во НАТО - американски конгресмени ја нудат поддршката

Канал5 - 05.04.2012

Претставници на американската политичка и експертска јавност не се откажуваат од лобирањето Македонија да влезе во НАТО.

НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Утрински - 05.04.2012

Ова го оценува Сали Пеинтер главен оперативен директор на „Блу Стар стратегии“ во анализата објавена во весникот „Хил“ на американскиот Конгрес Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено ...

Иванов „неуморен“ за НАТО да се премисли во Чикаго

Алфа - 05.04.2012

Американски конгресмени, по европски министри и амбасадори, непосредно ја слушнаа желбата на македонскиот државен врв, НАТО во Чикаго да си ја преиспита позицијата за земјава.

Голема поддршка за Македонија пред самитот на НАТО

МКД - 05.04.2012

Премиерот Никола Груевски, денеска се сретна со американските конгресмени кои дојдоа во земјава со поддршка за македонското членство во НАТО пред престојниот самит во Чикаго.

“Хил“: НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Нетпрес - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

„Хил“: НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Таратур - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

„Хил“: НАТО не смее да ја заборави Македонија во Чикаго

Курир - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

„Хил“: НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

МРТ - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

Македонија не смее да биде заборавена во Чикаго

Р.С.Европа - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и постојано ...

„Хил“: НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Press24 - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

НАТО не смее да дозволи Македонија да отпадне во Чикаго

МКД - 05.04.2012

Сали Пеинтер Со одлуката на Меѓународниот суд на правдата се расчисти законскиот и политички пат кон комплетирањето на приемот на Македонија, а самиот прием ќе ја натера Грција да прифати компромисно ...

НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Алфа - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

Што е во името? За Македонија сѐ

Р.С.Европа - 05.04.2012

Под овој наслов, Форин Полиси објавува анализа во врска со претстојниот самит на НАТО во Чикаго. Кога НАТО земјите ќе се сретнат во мај во Чикаго, четири земји ќе се борат за членство во Алијансата.

Foreign Policy: Што е во името? За Македонија, сè

Макфакс - 05.04.2012

Кога земјите-членки на НАТО ќе се сретнат на самитот во Чикаго во мај, четири земји ќе бараат членство во трансалтанската алијанса.

„Хил“: НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Сител - 05.04.2012

Централниот столб на НАТО – проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи. Одбивањето прием на земјите како што е Македонија, која ги исполни сите потребни услови и ...

Одложувањето на проширувањето на НАТО - негативно за регионалната стабилност

Макфакс - 05.04.2012

Одложувањето на проширувањето на НАТО може да има негативни последици врз регионалната стабилност, смета аналитичарот Сали Пеинтер од Блу Стар Стратеџис (Blue Star Strategies) од Вашингтон.

Foreign policy magazine: Што значи името? За Македонија се

Курир - 05.04.2012

Кога земјите членки на НАТО ќе се сретнат на самитот во Чикаго, четири земји Ќе се натпреваруваат за членство во трансатлантската Алијанса.

„Хил“ - НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Inpress - 05.04.2012

Вашингтон, 5. април 2012 (ИНПРЕС) Централниот столб на НАТО - проширувањето, е отфрлено од агендата во Чикаго. Тоа мора да се поправи.

Што значи името? За Македонија се!

Вечер Прес - 05.04.2012

"ФОРИН ПОЛИСИ": МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД ПОРТИТЕ НА НАТО ЗАРАДИ ГРЧКОТО ВЕТО Кога земјите-членки на НАТО ќе се сретнат на Самитот во Чикаго, четири земји ќе се натпреваруваат за членство во трансатлантската ...

"Хил": НАТО не смее да дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго

Вечер Прес - 05.04.2012

ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ГО РАЗНИША РЕГИОНОТ Одбивањето на Македонија претставува опасен преседан за другите регионални ривали дека една земја може бесконечно да го попречува ...

„На Македонија не и треба Самит за да влезе во НАТО“

24 Вести - 04.04.2012

На Македонија како земја која ги исполнила критериумите за членство во НАТО не и треба самит или некаков поширок форум за членство во Алијансата.

Македонија прежежок костен за членките на НАТО

Дневник - 04.04.2012

Членството на Македонија во НАТО без решение за името е прежежок костен, па земјите-членки на алијансата на самитот во Чикаго тешко може да се нафатат да „протуркаат“ прашање што тешко може да се ...

Добриот и погрешниот чекор на претседателот

Утрински - 04.04.2012

Нано Ружин Минатата недела во Македонија се случија два интересни настана од доменот на надворешната политика во кои како значаен играч се појави претседателот Ѓорге Иванов.

Шурман: Македонија ќе добие покана за НАТО веднаш штом се реши името

Дневник - 04.04.2012

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија денешната ...

Американски конгресмени ќе коваат стратегија со македонскиот врв за прием во НАТО

Канал5 - 04.04.2012

Пет американски конгресмени доаѓаат утре во Скопје да разговараат за македонското членство во НАТО. Канал 5 дознава дека заедно со државниот врв конгресмените ќе договараат како да се лобира за ...

Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името

Утрински - 04.04.2012

Амбасадорката на Кралството Холандија по денешната средба со Лазар Еленовски од Евро-Атлантскиот Совет на Македонија (ЕАСМ) Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба ...

Нема потреба од тензија пред самитот на НАТО

Deutsche Welle - 04.04.2012

Шурман и Еленовски: Не е потребен самит, Македонија ќе добие покана за НАТО веднаш штом се реши спорот за името. Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и‘ треба самит, ...

Писмото до Обама е важно, но косензусот во НАТО е поважен

Утрински - 04.04.2012

Покрај поддршката од САД, е неопходен консензус од сите земји членки што во моментов е оневозможено Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс вчера го оцени како важно писмото што 54 ...

Не е потребен самит, Македонија ќе добие покана за НАТО веднаш штом се реши името

Алфа - 04.04.2012

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија денешната ...

Прес конференција по повод 4 април – денот на НАТО

Макфакс - 04.04.2012

Актуелните предизвици на НАТО, вклучувајќи го и претстојниот Самит во Чикаго се дел од темите на денешната пресконференција што ќе се одржи во Скопје.

4 април - Ден на НАТО

Inpress - 04.04.2012

Скопје, 4. април 2012 (ИНПРЕС) По повод денот на НАТО 4 Aприл, Евро-Атлантскиот Совет на Македонија (ЕАСМ), Амбасадата на Кралството Холандија и НАТО контакт амбасада во Република Македонија и ...

„На Македонија не и треба Самит за да влезе во НАТО“

Макфакс - 04.04.2012

На Македонија како земја која ги исполнила критериумите за членство во НАТО не и треба самит или некаков поширок форум за членство во Алијансата.

Шурман: Македонија ќе добие покана за НАТО веднаш штом се реши името

Press24 - 04.04.2012

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија денешната ...

Еленовски: Со исполнети критериуми не ни е потребен Самит за влез во НАТО

Курир - 04.04.2012

Единствената причина поради која Македонија не е во НАТО е спорот со името, истакна денес претседателот на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија Лазар Еленовски.

Холандија - Хаг нема значење за НАТО

Алфа - 04.04.2012

Влијателните земји-членки на НАТО ги потсетуваат дека единствена пречка за Алијансата да ја активира поканата за членство на земјава е прашањето за името и дека во тој процес пресудата на Хаг нема ...

Прес конференција во Скопје по повод денот на НАТО

Кајгана - 04.04.2012

Актуелните предизвици на НАТО, вклучувајќи го и претстојниот Самит во Чикаго се дел од темите на денешната прес конференција што ќе се одржи во Скопје.

Бадијала Хаг без решение за името

Р.С.Европа - 04.04.2012

Непотребно се создава тензија пред Самиот на НАТО во мај во Чикаго, оти тоа нема да биде Самит за проширување, вели Лазе Еленовски, претседател на Евро - атлантскиот Совет.

Шурман: Не е потребен самит, Македонија ќе добие покана за НАТО штом се реши името

Сител - 04.04.2012

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија денешната ...

Не е потребен самит, Македонија ќе добие покана за НАТО штом се реши името

МРТ - 04.04.2012

Со исполнети критериуми за членство во Алијансата, на Македонија не и треба самит, бидејќи поканата ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, посочија денешната ...

Шурман: Македонија ќе добие покана за НАТО штом го реши спорот со името

Нетпрес - 04.04.2012

Со исполнети критериуми, на Македонија не и’ треба самит оти поканата за членство во НАТО ќе ја добие веднаш штом се изнајде компромисно решение за името со Грција, заклучија на денешната заедничка ...

Шурман: Македонија ќе добие покана за НАТО веднаш штом се реши името!

Вечер Прес - 04.04.2012

Лазар Еленовски од Евро-атлантскиот Совет на Македонија порача непотребно во македонската јавност да не се создава тензија во пресрет на Самитот во Чикаго во однос на нашето зачленување во НАТО, ...

Прес конференција по денот на НАТО повод- 4 април

Sky - 04.04.2012

Актуелните предизвици на НАТО по повод денот на НАТО 4 Aприл, се дел од темите на денешната прес-конференција што ќе се одржи во Скопје, вклучувајќи го и претстојниот Самит во Чикаго.

Волерс - Писмото до Обама е важно, но НАТО одлучува со консензус

Н.Македонија - 04.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија, Пол Волерс, го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да обезбеди прием на Македонија во Алијансата ...

Консензусот во НАТО-посилен од конгресмените

Deutsche Welle - 03.04.2012

Писмото од конгресмените до Обама е важно, но за прием на Македонија во НАТО е неопходен консензус и решавање на спорот за името, оценува американскиот амбасадор во Македонија, Пол Волерс.

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

24 Вести - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците, испратија писмо до претседателот Барак Обама, во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Писмото до Обама е важно, но за прием во НАТО е неопходно решавање на името

Дневник - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да осигури прием на Македонија во НАТО на ...

Волерс: важно е писмото од конгресмените, но не и решавачко

Телма - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да осигури прием на Македонија во НАТО ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

Дневник - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Педесет и четири конгресмени бараат покана за Македонија во НАТО

Телма - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Американски конгресмени со писмо до Обама: Македонија да стане членка на НАТО

Канал5 - 03.04.2012

Педесет и четворица американски конгресмени и од редовите на демократите и од редовите на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да ...

Волерс: Писмото од конгресмените до Обама нема тежина за самитот во Чикаго

Канал5 - 03.04.2012

Писмото со потписи од 54 –та конгресмени што е пратено до претседателот на САД Барак Обама е важно но нема тежина на самитот во Чикаго.

Волерс-потребен е консензус и решавање на името за влез во НАТО

Р.С.Европа - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое се бара прием на Македонија во НАТО на Самитот во ...

54 конгресмени до Обама: Македонија да добие покана за членство во НАТО

МРТ - 03.04.2012

54 конгресмени, Демократи и Републиканци, побараа од американскиот претседател Барак Обама, Македонија конечно да добие покана за членство на самитот на Алијансата во Чикаго.

Конгресмени бараат од Обама да осигура прием на Македонија во НАТО

Глас на Америка - 03.04.2012

Велат дека земјата заслужува прием, а членството ќе биде од корист и за американските безбедносни интереси и глобалната мисија на Алијансата.

Волерс: САД ја поддржува Македонија, но неопходен е консензус за името

Макфакс - 03.04.2012

Никој не сака повеќе од Америка и од претседателот Барак Обама, Македонија да влезе во НАТО, но мора да постои консензус за секој нов член на НАТО.

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго, бараат 54 конгресмени

МРТ - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Конгресмени со писмо до Обама, администрацијата бара договор за името

Алфа - 03.04.2012

Американски конгресмени бараат Обама во Чикаго да притисне за прием на Македонија во Алијансата, а неговата администрација повторува дека за членство неопходен е консензус.

Волерс: Писмото од конгресмените до Обама важно, но не за прием во НАТО

Press24 - 03.04.2012

Волерс истакна дека САД нудат помош во процесот, но оти сепак прашањето за името треба да го решат Македонија и Грција. Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго, бараат 54 конгресмени

Алфа - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Волерс: За прием во НАТО е неопходен консензус и решавање на името

Сител - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да осигури прием на Македонија во НАТО ...

Волерс: Обама ја поддржува Македонија, но неопходен е консензус

Курир - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да осигури прием на Македонија во НАТО ...

Волерс: Писмото на конгресмените е ок, но за НАТО треба решение за името

+инфо - 03.04.2012

Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое се бара прием на Македонија во НАТО на Самитот во ...

Волерс - Писмото од конгресмените до Обама важно, но не за прием во НАТО

Inpress - 03.04.2012

Скопје, 3. април 2012 (ИНПРЕС) Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно писмото што 54 конгресмени го испратија до претседателот Барак Обама во кое бараат да ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго, бараат 54 конгресмени

Сител - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Волерс: САД ја поддржуваат Македонија, но неопходен е консензус за името

Кајгана - 03.04.2012

Никој не сака повеќе од Америка и од претседателот Барак Обама, Македонија да влезе во НАТО, но мора да постои консензус за секој нов член на НАТО.

Покана за Македонија во Чикаго од Обама бараат 54 конгресмени

+инфо - 03.04.2012

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) соопштува дека 54 членови на Конгресот на САД испратиле писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат НАТО на самитот во Чикаго на 20-21 мај конечно да ѝ ја ...

54 конгресмени со писмо до Обама: Да осигура покана од НАТО за Македонија

Таратур - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

„Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго“

Курир - 03.04.2012

Обама да осигура дека НАТО конечно ќе и ја понуди на Република Македонија залужената формална покана да и се приклучи на Алијансата на Самитот во Чикаго кој ќе се одржи на 20 и 21 мај годинава, ...

Американски конгресмени: Обама да осигура покана за членство на Македонија во НАТО во мај

Нетпрес - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот на САД, Барак Обама, во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО ...

Конгресмени до Обама - Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 03.04.2012

Педесет и четворица членови на Претставничкиот дом на Соединетите Држави испратија писмо до претседателот Барак Обама, барајќи од неговата администрација да осигура дека НАТО, на самитот во Чикаго, ...

54 конгресмени бараат од Обама покана за Македонија во Чикаго

Кирилица - 03.04.2012

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) соопштува дека 54 членови на Конгресот на САД испратиле писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат НАТО на самитот во Чикаго на 20-21 мај конечно да и ја ...

54 конгресмени со писмо до Обама: Да осигура покана од НАТО за Македонија

Press24 - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Писмо од Конгресмени: Обама да осигура конечна покана за Македонија во Чикаго

Макфакс - 03.04.2012

Американскиот претседател, Барак Обама да осигура дека НАТО конечно ќе и ја понуди на Република Македонија заслужената формална покана да и се приклучи на Алијансата на Самитот во Чикаго кој ќе се ...

Конгресмени бараат Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

Inpress - 03.04.2012

Вашингтон, 3. април 2102 (ИНПРЕС) Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат да осигура дека НАТО конечно ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго, бараат 54 конгресмени

Вечер Прес - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго!

Вечер Прес - 03.04.2012

Американскиот претседател Барак Обама да осигура дека НАТО конечно ќе и ја понуди на Македонија заслужената покана да и се приклучи на Алијансата на Самитот во Чикаго во мај, побарале педесет и ...

Американски конгресмени побараа Обама да осигура покана за во НАТО за Македонија

Sky - 03.04.2012

Конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците до претседателот Барак Обама испратија писмо во кое бараат од неговата администрација да осигура дека НАТО конечно ќе и ја понуди на ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

Н.Македонија - 03.04.2012

Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо со вакво барање до претседателот Барак Обама Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и ...

Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

Идивиди - 03.04.2012

Бараат педесет и четири конгресмени Вашингтон, 3 април 2012 (МИА) - Педесет и четири конгресмени од редовите и на демократите и на републиканците испратија писмо до претседателот Барак Обама во кое ...

54 конгресмени – Обама да осигура покана за Македонија во Чикаго

eReporter - 03.04.2012

Педесет и четворица конгресмени од редовите на демократите и на републиканците испратија писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое бараат да осигура дека НАТО ќе и ја понуди на Македонија ...

Писмото од конгресмените до Обама важно, но...

Идивиди - 03.04.2012

за прием во НАТО е неопходен консензус и решавање на името Скопје, 3 април 2012 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс денеска го оцени како важно го испратија до претседателот ...

Попоски и Бесими рушат рекорди – средби и патувања секој ден!

Капитал - 02.04.2012

Двајцата министри наголемо се растрчани на средби и на посети на кои ја убедуваат меѓународната заедница во неправдата што и се прави на државата со блокадата за НАТО.