TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНO: Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози

Телеграф - 12.02.2017

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за ...

Блокадата на границата кај Евзони ги зголеми транспортните трошоци за 30%

Сител - 12.02.2017

Блокираниот премин Евзони за 30 отсто ги зголеми трошоците на траснпортерите. Превозниците почнаа да ги пресметуваат загубите. Алтернативите решенија Дојрани, Меџитлија и возењето преку Бугарија за нив не се исплатливи.

Евзони и натаму затворен, нафтата за Македонија влегува само преку Меџитлија

Вечер Прес - 12.02.2017

Граничниот премин Евзони во соседна Грција иденеска, 14. ден по ред остана блокиран од грчките фармери и затворен за ообраќај. Во такви услови, транспортот на патници и стока меѓу Македонија и Грција се одива преку другите два премина - ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

ТВ21 - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Блокадите на Евзони продолжуваат – нема договор со грчките фармери

24 Вести - 11.02.2017

Грчките земјоделци остануваат на патиштата и граничните премини откако не постигнаа договор за нивните барања со тамошната Влада. Преминот Евзони на македонско - грчката граница останува целосно затворен за сообраќај, а не се исклучува можноста ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Канал5 - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

24 Вести - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Фокус - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен

Press24 - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Сител - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Стандард - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сé уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Алфа - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

+инфо - 11.02.2017

Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај.

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

А1 On - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Пропаднаа преговорите со грчките земјоделци, продолжува блокадата на Евзони

МКД - 11.02.2017

Граничниот премин Богородица-Евзони и денеска е блокиран поради штрајк на грчките земјоделци. Граничниот премин Евзони е затворен за сообраќај, а граничните премини Меџитлија и Дојран кон Грција се отворени.

ЕК сепак виде проблем и „ќе ја следи“ состојбата на македонската граница

Сител - 11.02.2017

Од понеделник во и од Грција ќе можат да се пропуштаат цистерни со нафта и нафтени деривати, само преку Меџитлија. До тогаш цистерните во Грција преку овој премин ќе можат да влегуваат само празни, а нафтата да ја носат во земјава преку Бугарија.

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Курир - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

ВНИМАТЕЛНО АКО ПАТУВАТЕ КОН ГРЦИЈА: Преминот Евзони и натаму е затворен

Телеграф - 11.02.2017

Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај Доколку за викендов имавте план да патувате кон Грција, имајте во предвид дека граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај.

Граничната рампа и понатаму останува спуштена

Репортер - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Нетпрес - 11.02.2017

АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево. Магла со видливост од 50 – 100 метри има на планинските премини Стража и Плетвар.

Во Грција преку Меџитлија и Дојран, Евзони се уште затворен

Тера - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони останува затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

еМагазин - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Граничниот премин Евзони сè уште затворен за сообраќај

Точка - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози.

Граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај

Пулс24 - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

ЕК „ќе ја следи" состојбата на македонската граница, нафтата ќе оди преку Меџитлија

Вечер Прес - 11.02.2017

Од понеделник во и од Грција ќе можат да се пропуштаат цистерни со нафта и нафтени деривати, само преку Меџитлија. До тогаш цистерните во Грција преку овој премин ќе можат да влегуваат само празни, а нафтата да ја носат во земјава преку Бугарија.

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис: А зошто Грците блокираат само кон Македонија?

Локално - 11.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов испратил писмо до амбасадорите на Европската Унија и на Грција во земјава, Самуел Жбогар и Димитрис Јанакакис со барање за помош за деблокирање на македонско-грчката граница.

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Вечер Прес - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Локално - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во грција само преку меџитлија и дојран

Канал 77 - 11.02.2017

АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува во Крушево. Магла со видливост од 50 – 100 метри има на планинските премини Стража и Плетвар.

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

Канал 77 - 11.02.2017

Тој во писмото бара од Жбогар и Јанакакис, но и од сите останати амбасадори во Македонија, во рамките на своите можности да помогнат во деблокирањето на Евзони и нормализирање на сообраќајот.

АМСМ: Евзони затворен, во Крушево провејува

Фактор - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај, информираат од Авто мото сојузот на Македонија.

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Република - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран...

Н.Македонија - 11.02.2017

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај.

Продолжуваат блокадите на границата со Грција...

Н.Македонија - 11.02.2017

Продолжуваат блокадите на границата со Грција Поради штрајкот на грчките земјоделци вчера за сообраќај беше затворен граничниот премин Евзони, а, како што соопштија од АМСМ, имаше најави и за двочасовно затворање на граничниот премин Дојрани на ...

Во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Идивиди - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Евзони и натаму е затворен за сообраќај

Денар - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози.

Евзони и натаму затворен, во Грција само преку Меџитлија и Дојран

Lider - 11.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Меџитлија (Битола) и Дојран се отворени за сообраќај. АМСМ информира дерка сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Канал5 - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Канал5 - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Грчките земјоделци го блокираа и Дојрани

Сакам да кажам - 10.02.2017

Грчките земјоделци го блокираа и граничниот премин Дојрани. До 14 часот овој граничен премин е затворен за секаков вид сообракај, откако стотици земјоделци со механизација го блокираа патот Дојрани-Солун кај местото „Харисо“ во непосредна близина на ...

Нема блокади на граничниот премин Дојран, сообраќајот се одвива нормално

Канал5 - 10.02.2017

Граничниот премин Дојран е отворен за камиони и автомобили, а блокадата на грчките земјоделци е на патот што води кон границата. Сообраќајот на возила од и кон Грција преку Стар Дојран се одвива нормално – објаснуваат за Канал 5 од грчката полиција ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

ТВ21 - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Викендов избегнувајте ја Грција

Вест - 10.02.2017

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини со Грција. Преку стопанската заедница "Македонија сообраќај - АМЕРИТ", транспортерите побараа меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и ...

Писмо од градоначалникот Франгов до Жбогар и Јанакакис за деблокирање на Евзони

Канал5 - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов попладнево упати писмо со барање помош до евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис за деблокирање на македонско-грчката граница.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

А1 On - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

+инфо - 10.02.2017

Со штрајковите не трпат само македонскиот транспорт и економија, туку и економијата во регионот на Балканот, наведуваат од „Македонија сообраќај“. СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и ...

Градоначалникот на Гевгелија прати писмо до амбасадори, бара помош за деблокирање на Евзони

МКД - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов попладнево упати писмо во кое бара помош од евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис за деблокирање на македонско-грчката граница.

Граничниот премин Дојрани ќе биде блокиран до 14 часот

+инфо - 10.02.2017

Поради сообраќајна незгода од 11:30 часот, сообраќајот на патот Штип - Радовиш е во прекин во двата правци. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај, а граничниот премин Дојрани се очекува да биде ...

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

Репортер - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов попладнево упати писмо со барање помош до евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис за деблокирање на македонско-грчката граница.

И преминот Дојрани денес од 12 часот затворен за сообраќај

МКД - 10.02.2017

Како што информираа од Автомото сојузот на Маекодонија (АМСМ) и граничниот премин Дојрани денес во 12 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила. Се очекува да биде отворен во 14 часот.

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Нетпрес - 10.02.2017

На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од патиштата низ државата, од 11:30 часот во прекин е сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш поради сообраќајна ...

Писмо од градоначалникот Франгов до Жбогар и Јанакакис за деблокирање на Евзони

Телеграф - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија во писмото забележува дека е симптоматично тоа што блокадата е поставена само на границата со Република Македонија, а не и кон другите соседни земји на Грција Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, попладнево упати ...

По Евзони затворен и преминот Дојрани - еве до кога

Press24 - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

А1 On - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци се уште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка - Блокадите на границата продолжуваат

Алфа - 10.02.2017

Тензична станува состојбата на македонско грчката граница.Блокадата на Евзони трае повеќе од 10 дена. Денес 2 часа беше блокиран и граничниот премин Дојран. Фармерите во Грција се подготвуваат да го блокираат и пристапот до железничката линија крај ...

Градоначалникот на Гевгелија со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

А1 On - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов попладнево упати писмо со барање помош до евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис за деблокирање на македонско-грчката граница.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Сител - 10.02.2017

Македонските транспортери бараат меѓународна подршка за деблокада на граничните премини меѓу Македонија и Грција. Домашното стопанство и превозници трпат големи загуби, затоа е потребно што е можно побргу отворање на преминот Евзони.

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Сител - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

МРТ - 10.02.2017

Од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на Македонија... Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин ...

Рампите спуштени на граничните премини

Репортер - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

ПОРАДИ ШТРАЈКОТ НА ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ: Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Телеграф - 10.02.2017

Од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево АМСМ Поради штрајкот на грчките земјоделци, сè уште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Курир - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Нетпрес - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

МАКЕДОНСКИ ТРАНСПОРТЕРИ: Да се деблокираат граничните премини!

Телеграф - 10.02.2017

Веќе десетти ден им се нанесуваат огромни и ненадоместливи штети на патните транспортери од Македонија и од регионот, како и на компаниите корисници на нивните услуги СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да ...

Не планирајте одење во Грција: Затворен уште еден граничен премин

Курир - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Градоначалникот Франгов побара од Жбогар и Јанакакис помош за деблокирање на грчката граница

Курир - 10.02.2017

Деблокирањето на грчката граница кај Евзони е од интерес на граѓаните, бизнис заедницата и локалните власти во пограничните општини од двете страни на македонско-грчката граница, им порача градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов во писмото ...

Не планирајте одење во Грција: Затворен уште еден граничен премин

Скопје инфо - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

еМагазин - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Вечер Прес - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Не тргнувајте во Грција – затворен уште еден граничен премин

Република - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци се уште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Франгов побара помош од амбасадорите на ЕУ и Грција за деблокирање на Евзони

Вечер Прес - 10.02.2017

Градоначалникот на општина Гевгелија, Иван Франгов побара помош од амбасадорите на ЕУ и Грција, согласно нивните можности, за деблокирање на граничниот премин Евзони Деблокирањето на грчката граница кај Евзони е од интерес на граѓаните, бизнис ...

Македонија под целосно „ембарго“: Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

еМагазин - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци се уште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Затворен и граничниот премин Дојрани до 14 часот

Локално - 10.02.2017

Граничниот премин Дојрани денеска во 12 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила, а се очекува да биде отворен во 14 часот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè ...

Франгов со писмо до Жбогар и Јанакакис бара деблокирање на Евзони

Мета - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов денеска испратил писмо до амбасадорите на Европската Унија и на Грција во земјава, Самуел Жбогар и Димитрис Јанакакис со барање за помош за деблокирање на македонско-грчката граница.

Граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај

Локално - 10.02.2017

ИЗВЕСТУВАЊЕ : Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Локално - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Канал 77 - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци се’ уште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско ­грчката граница – соопшти Авто мото сојузот на Македонија.

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Точка - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Градоначалникот на Гевгелија бара од европскиот и грчкиот амабсадор деблокада на Евзони

Точка - 10.02.2017

Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, во петокот попладнето упати писмо со барање помош до евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во Македонија, Димитрис Јанакакис, за деблокирање на македонско-грчката граница.

НЕ ТРГНУВАЈТЕ ЗА ГРЦИЈА: Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Вечер Прес - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

По Евзони уште еден граничен премин затворен

Пулс24 - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

Македонските транспортери бараат меѓународните асоцијации да превземат акции за брзо деблокирање на граничните премини

Пулс24 - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

АМЕРИТ инсистира да се преземат мерки да се одблокира транспортот од Грција

Точка - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ, најстарата транспортна асоцијација во Република Македонија ги информираше меѓународните транспортни асоцијации во врска со најновите блокади на грчко-македонските гранични премини и на патниот сообраќај меѓу двете ...

Затворен и граничниот премин Дојрани до 14 часот

Мета - 10.02.2017

Граничниот премин Дојрани денеска во 12 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила, а се очекува да биде отворен во 14 часот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè ...

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојран...

Н.Македонија - 10.02.2017

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојран Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката ...

Писмо од градоначалникот Франгов до Жбогар и Јанакакис за деблокирање на Евзони...

Н.Македонија - 10.02.2017

Писмо од градоначалникот Франгов до Жбогар и Јанакакис за деблокирање на Евзони Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов попладнево упати писмо со барање помош до евроамбасадорот Самуел Жбогар и грчкиот амбасадор во земјава Димитрис Јанакакис за ...

Затворен Евзони, два часа ќе биде затворен и Дојрани

Lider - 10.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци сеуште за сообраќај е затворен граничниот премин Евзони, а од 12 до 14 часот се очекува да биде затворен и граничниот премин Дојрани на македонско-грчката граница, соопшти попладнево Авто мото сојузот на ...

АМЕРИТ инсистира да се преземат мерки да се одблокира транспортот од Грција

Денар - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ, најстарата транспортна асоцијација во Република Македонија ги информираше меѓународните транспортни асоцијации во врска со најновите блокади на грчко-македонските гранични премини и на патниот сообраќај меѓу двете ...

Македонските транспортери бараат меѓународна поддршка за деблокирање на граничните премини

Lider - 10.02.2017

СИЗ Македонија сообраќај – АМЕРИТ бара меѓународните транспортни асоцијации да преземат итни акции и постапки кај надлежните влади за брзо деблокирање на граничните премини помеѓу Грција и Македонија.

Дел од заглавените цистерни со нафта на “Eвзони” влегоа во земјава

Алсат-М - 09.02.2017

Пет од вкупно петнаесете цистерни кои неколку дена беа заглавени на граничниот премин „Евзони“ влегоа во земјава. Камионите со друг товар се пренасочуваат на граничните премини Дојран и Меџитлија потврди Билјана Муратовска од Макамтранс.

Нема нафта преку Дојран и Меџитлија без грчка согласност

Телма - 09.02.2017

Вчерашната владина одлука за отворање на граничните премини Дојран и Меџитлија за транзит на нафта и нафтени деривати не може да се реализира во пракса се` додека нема соодветно одобрение и од грчка страна.

Евозни се испразни, колони од возила на Дојран

24 Вести - 09.02.2017

Граничниот премин кон Грција Евзони кој е блокиран повеќе од 10 дена е речиси празен. Заглавените камионџии и цистерни во мегуграничлниот простор кај Богордица се пренасочуваат кон Дојран и Меџитлија откако Владата и наложи на Царината и МВР да ...

Транспортот на нафта од Грција од синоќа се одвива и преку Дојран и Меџитлија

Канал5 - 09.02.2017

Транспортот на нафта од Грција од синоќа се одвива и преку граничните премини Дојран и Меџитлија. Со ова се даваат поголем број на алтернативи кои може да бидат користени од страна на транспортерите.

Продолжува блокадата на граничниот премин Евзони-Богородица

24 Вести - 09.02.2017

Граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај поради штрајкот на грчките земјоделци. Од денеска цистерните што превезуваат нафта и нафтени деривати може да поминуваат на граничните премини Дојран и Меџитлија.

Поминаа и последните заглавени цистерни на Евзони, километарски колони на Дојран

Алфа - 09.02.2017

6-те цистерни кои беа заглавени на граничниот премин Евзони по преговорите на грчката царина и полиција со земјоделците се пуштени да влезат во земјава. Ова се последните цистерни од вкупно 15 кои беа заглавени на овој премин од минатата недела.

Последните заглавени цистерни со нафта на Евзони влегоа во Македонија

+инфо - 09.02.2017

Транспортерите чекаат царините од двете страни да ги заршат процедурите за да може непречено да се одвива транспортот на нафта на Дојран и Меџитлија. Шесте цистерни кои беа заглавени на граничниот премин Евзони по преговорите на грачката царина и ...

ПО ВЛАЖНИ КОЛОВОЗИ: Прекини, пренасочувања, одрони и свлечишта на патиштата

Телеграф - 09.02.2017

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколница Битола е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај.

Цистерните од Евзони влегова во Македонија - нема опсаност од нафтена криза

Сител - 09.02.2017

Заврши голготата на македонските камионџии кои десет дена беа заглавени на граничниот премин Евзони на грчката граница. Седумте цистерни со нафта по преговорите на грчката царина и полицијата со земјоделците кои штрајкуваат рано утрово се пуштени да ...

АПЕЛ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ТРАНСПОРТЕРИ: Блокадата на границата нанесува огромни штети

Телеграф - 09.02.2017

Од честите штрајкови на трите гранични премини со Грција - Богородица, Дојран и Меџитлија и честите протести на солунското пристаниште, нашата главна увозно-извозна врска, нашата земја трпи огромни финансиски загуби, се вели во апелот што нашата ...

(ВИДЕО) Нема нафта преку Дојран и Меџитлија без амин од Грција односно Атина

Локално - 09.02.2017

Вчерашната владина одлука за отворање на граничните премини Дојран и Меџитлија за транзит на нафта и нафтени деривати не може да се реализира во пракса се додека нема соодветно одобрение и од грчка страна, информира Телма.

Камионите со нафта ќе поминуваат преку Дојран и Меџитлија, поради затворениот Евзони

Точка - 09.02.2017

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и Меџитлија. Одлуката била донесена на владина седница, а привремениот режим почна да важи од среда ...

Евзони сè уште затворен за сообраќај

Точка - 09.02.2017

Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и понатаму е затворен за ...

Седум цистерни со нафта по 10 дена пуштени во Македонија

Вечер Прес - 09.02.2017

По десет дена чекање, седумте цистерни со нафта кои беа заглавени на граничниот премин Евзони на грчката граница, по преговорите на грчката царина и полицијата со земјоделците кои штрајкуваат, вчераутро беа пуштени да го поминат Езвони и да влезат ...

Камионите со нафта ќе поминуваат преку Дојран и Меџитлија, поради затворениот Евзони

Канал 77 - 09.02.2017

Одлуката била донесена на владина седница, а привремениот режим почна да важи од среда вечер и ќе трае до 5 март. „Владата стапи во контакт со Царинската управа, која доби задолжение веднаш да обезбеди кадар и логистика што ќе овозможат нормално ...

НАФТЕНА КРИЗА: Штетите допрва ќе се мерат!

Фактор - 09.02.2017

Алтернативните гранични премини премини се решение за проблемот со блокадите на граничниот премин „Евзони“, но тоа значи поголеми трошоци и повисоки цени за превоз, велат превозниците. Посочуваат дека во вакви услови како што се повеќедневните ...

Поради затворениот Евзони камионите со нафта ќе поминуваат преку Дојран и Меџитлија

Денар - 09.02.2017

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и Меџитлија. Одлуката била донесена на владина седница, а привремениот режим почна да важи од среда ...

Евзони се уште затворен

Телма - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Инаку, блокадата на Евзони прераснува во сериозна закана за македонската ...

Аларм од ССМ да се реши блокадата на Евзони

Канал5 - 08.02.2017

Без поддршка од институциите, камионџиите на сопствена рака го решаваат проблем со блокади на Евзони. Со помош на грчката канцеларија во Скопје издејствувале пропуштање на 9 цистерни со нафта а во постојан контакт се за ослободување од царинскиот ...

Грчките земјоделци се закануваат со блокада и на границата со Дојран

24 Вести - 08.02.2017

Грчките земјоделци се заканија дека од утре ќе го блокираат или граничниот премин Дојрани или железничката пруга Идомени доколку нивните владини преставници не седнат на преговори за нивните барања.

Грчките земјоделци се заканија дека ќе го блокираат и преминот кај Дојран

Сакам да кажам - 08.02.2017

Продолжува блокадата на граничниот премин Евзони од страна на грчките земјоделци. Тие се заканија дека ќе го блокираат или граничниот премин Дојрани или железничкиот сообраќај кај Идомени ако не се сретнат со преставници на Владата на Ципрас за ...

Граничните премини „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

Алсат-М - 08.02.2017

Поради блокада на граничниот премин Богородица – Евзони, македонската влада донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на ...

Евзони се уште затворен

24 Вести - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Минситерствата за економија и финасии бараат решение како да се избегне нафтена ...

Евзони сè уште затворен, магла на Ѓавато

ТВ21 - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

24 Вести - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

Транспортот на нафта од Грција се овозможува и преку Меџитлија и Дојран

ТВ21 - 08.02.2017

Транспортот на нафта и нафтени деривати од вечерва до 5 март ќе може да се внесува во државата и преку граничните премини Дојран и Меџитлија. Ова е дел од владините мерки за справување со кризата во транспортот преку ГП Богородица, заради протестите ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Канал5 - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

Сител - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

Курир - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

ССМ бара грчките синдикати да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

+инфо - 08.02.2017

Блокадите на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони можат да предизвикаат и други дополнителни негативни финансиски импликации. Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и ...

ССМ: Грчкиот амбасадор да се вклучи во нормализирање на состојбата на Евзони

Телеграф - 08.02.2017

Блокадите на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони можат да предизвикаат и други дополнителни негативни финансиски импликации врз националните економии, што сигурно ќе се одрази дополнително негативно врз егзистенцијата на работниците, ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Сител - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Транспортот на нафта од Грција од вечерва преку премините „Меџитлија“ и „Дојран“

+инфо - 08.02.2017

Овој времен режим, ќе важи во 5 март, а ќе почне да се спроведува по исполнување на се она што е потребно, односно од вечерва. Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се овозможи транзит на нафтени деривати покрај на ...

Граничните премини „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

Сител - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Граничните премини „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

А1 On - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

„Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

Р.С.Европа - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Со цел да се спречи нафтена криза: Цистерни ќе влегуваат преку другите гранични премини со Грција

Press24 - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Транспорт на нафта од Грција од вечерва и преку „Меџитлија“ и „Дојран“

Нетпрес - 08.02.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се овозможи транзит на нафтени деривати покрај на граничниот премин „Богородица“ и на граничниот „Дојран“ и „Меџитлија“ со што се даваат поголем број на алтернативи кои може да ...

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Премините „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

Телеграф - 08.02.2017

Времениот режим за транзитирање на цистерните на овие два гранични премина ќе почне да се применува веднаш и ќе трае до 5-ти идниот месец Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната ...

Транспорт на нафта од Грција од вечерва овозможен и преку граничните премини Меџитлија и Дојран

МКД - 08.02.2017

„Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Граничните премини „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

Репортер - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Евзони сѐ уште затворен

МРТ - 08.02.2017

Премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени... Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони сѐ уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени.

„Дојран“ и „Меџитлија“ отворени за превоз на нафта

МРТ - 08.02.2017

Владата на денешната седница донесе одлука да се овозможи транзит на нафтени деривати, покрај на ГП „Богородица“, и на премините „Дојран“ и „Меџитлија“, со што се даваат поголем број алтернативи кои може да бидат ползувани од транспортерите.

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

А1 On - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

Затворената грчка граница, штетна за економијата

Р.С.Европа - 08.02.2017

Алтеранативни патишта кои ги користат дел од превозниците се Меџитлија, Дојран и Ново село. Од Здружението на камионски превозници апелираат до увозниците да прифатат повисока цена на транспортот.

Продолжува блокадата на Евзони, грчките земјоделци се закануваат со блокада на Дојран и пругата во Идомени

МРТ - 08.02.2017

Грчките фармери се закануваат и со блокада и на пругата во Идомени, или граничниот премин Дојран, на Грчко-македонската граница. Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони сѐ уште е затворен за сообраќај.

Рампа на Евзони, магла на Ѓавато

+инфо - 08.02.2017

Воздушниот сообраќај се одвива нормално и утринава на скопскиот аеродром „Александар Велики“ се реализирани сите планирани полетувања и слетувања. Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а ...

Грчките земјоделци не попуштаат, блокадата проблем за домашното стопанство

МРТ - 08.02.2017

Блокадата на Евзони- Богородица станува сѐ поголем проблем за домашното стопанство. Растат трошоците за транспорт, превозниците бараат алтернативни рути. Грчките земјоделци се заканија дека ќе ги отсечат железницата и преминот Дојран.

Без проблеми во сообраќајот, магла има само на Ѓавато

Кајгана - 08.02.2017

Сообраќајот на сите патни правци низ државната се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Ѓавато. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за ...

Блокада на Евзони – милионски штети за бизнисот

Курир - 08.02.2017

Грчки протести, македонски проблеми. Десетина дена граничниот премин Евзони – Богородица е блокиран поради штрајкот на тамошните земјоделци, кои се незадоволни од најавените даночни и пензиски реформи.

Транспортот на нафта од Грција од вечерва овозможен и преку граничните премини Меџитлија и Дојран

Курир - 08.02.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се овозможи транзит на нафтени деривати покрај на граничниот премин „Богородица“ и на граничниот „Дојран“ и „Меџитлија“ со што се даваат поголем број на алтернативи кои може да ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Курир - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Нетпрес - 08.02.2017

Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Ѓавато.

Се бројат милионски штети од блокадата на Евзони за македонскиот бизнис

Press24 - 08.02.2017

Грчки протести, македонски проблеми. Десетина дена граничниот премин Евзони – Богородица е блокиран поради штрајкот на тамошните земјоделци, кои се незадоволни од најавените даночни и пензиски реформи.

Магла на патиштата, внимавајте! - Евзони сеуште затворен

Press24 - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Алфа - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

А1 On - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Магла на патиштата, Евзони сеуште затворен за сообраќај

Пулс24 - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Граничните премини „Меџитлија" и „Дојран" отворени за влез на цистерни со нафта

Вечер Прес - 08.02.2017

Мерката, која е предизвикана од случувањата во Грција, во сила ќе биде до 5 март 2017, изјави вечерва владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од ...

Ѓорѓиев: Камионите со нафта ќе може да поминуваат преку Дојран и Меџитлија

Мета - 08.02.2017

Камионите кои превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и на Меџитлија, информираше портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев.

ССМ: Компаниите се погодени, блокадата на границата може да ги остави работниците без плати

Вечер Прес - 08.02.2017

Грчките фармери кои протестираат против промените во системот за социјална заштита и зголемувањето на даноците, на Владата на нивната земја и дадоа рок најдоцна до утре да им организира средба со ресорните министри, на која ќе се разгледаат нивните ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Вечер Прес - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

еМагазин - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Локално - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Република - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Поради протестите на грчките земјоделци, Македонија сообраќај само со една линија дневно за Солун

еМагазин - 08.02.2017

Поради протестите на грчките земјоделци на граничниот премин Евзони, моментално Македонија сообраќај вози само еднаш дневно до Солун. Функционира утринската линија од 6 часот, а таа во 17 часот која се реализира со грчкиот партнер, поради блокадите ...

Граничниот премин Евзони сè уште затворен - големи штети за бизнисот

Точка - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони е се уште затворен за сообраќај поради штрајк на грчките земјоделци. Веќе десетина дена грчките земјоделци штрајкуваат на граничниот премин Евзони незадоволни поради даночните и пензиските реформи на грчката влада.

За да се спречи нафтена криза: И „Меџитлија“ и „Дојран“ отворени за влез на цистерни со нафта

еМагазин - 08.02.2017

Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин „Богородица“, да може да влегуваат и на граничните премини ...

Блокадата на Евзони ги чини милиони македонските бизниси

Пулс24 - 08.02.2017

Грчки протести, македонски проблеми. Десетина дена граничниот премин Евзони – Богородица е блокиран поради штрајкот на тамошните земјоделци, кои се незадоволни од најавените даночни и пензиски реформи.

ССМ бара грчкиот амбасадор да се вклучи во решавање на блокадата на Евзони

Вечер Прес - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

Без проблеми во сообраќајот, магла има само на Ѓавато

Точка - 08.02.2017

Сообраќајот на сите патни правци низ државната се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Ѓавато. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за ...

Ѓорѓиев: Камионите со нафта ќе може да поминуваат преку Дојран и Меџитлија

Локално - 08.02.2017

Камионите кои превезуваат нафта и нафтени деривати, покрај на граничниот премин Богородица, ќе може да поминуваат и на граничните премини Дојран и на Меџитлија, информираше портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев.

АМСМ: Евзони затворен, Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај

Фактор - 08.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, стои во соопштението на Авто мото сојузот на Македонија.

Од вечерва нафта ќе се внесува преку Дојран и Меџитлија

Фактор - 08.02.2017

Нафта и нафтени деривати од вечерва до 5 март ќе може да се внесуваат во Македонија и преку граничните премини Дојран и Меџитлија. Ова е дел од владините мерки за справување со кризата во транспортот преку ГП Богородица, заради протестите и ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

еМагазин - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Транспортот на нафта од Грција од вечерва овозможен и преку граничните премини Меџитлија и Дојран

Вечер Прес - 08.02.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се овозможи транзит на нафтени деривати покрај на граничниот премин „Богородица" и на граничниот „Дојран" и „Меџитлија" со што се даваат поголем број на алтернативи кои може да ...

Од вечерва транспортот на нафта од Грција се овозможува и преку Меџитлија и Дојран

Република - 08.02.2017

Транспортот на нафта и нафтени деривати од вечерва до 5 март ќе може да се внесува во државата и преку граничните премини Дојран и Меџитлија. Ова е дел од владините мерки за справување со кризата во транспортот преку ГП Богородица, заради протестите ...

Цистерните со нафта ќе влегуваат и преку ГП „Меџитлија“ и „Дојран“...

Н.Македонија - 08.02.2017

Цистерните со нафта ќе влегуваат и преку ГП „Меџитлија“ и „Дојран“ Поради блокада на грчкиот премин Евзони, Владата на РМ донесе одлука цистерните со нафтени деривати од јужната граница, кои досега во Македонија влегуваа само на граничниот премин ...

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато...

Н.Македонија - 08.02.2017

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени.

Се заканува целосна блокада на границата кон Грција...

Н.Македонија - 08.02.2017

Земјоделците што веќе неколку дена го блокираат граничниот премин Евзони предупредија дека ќе ги интензивираат протестите, односно дека ќе ја блокираат и пругата во Идомени или граничниот премин кај Дојран, кон кој во изминативе денови се ...

Сообраќајот се одвива тековно, магла на планинскиот превој Ѓавато

Денар - 08.02.2017

Сообраќајот на сите патни правци низ државната се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Ѓавато. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за ...

Граничниот премин Евзони сеуште затворен- големи штети за бизнисот

Денар - 08.02.2017

­ Граничниот премин Евзони е се уште затворен за сообраќај поради штрајк на грчките земјоделци. Веќе десетина дена грчките земјоделци штрајкуваат на граничниот премин Евзони незадоволни поради даночните и пензиските реформи на грчката влада.

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Lider - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

ССМ бара грчкиот амбасадор и синдикатите да се вклучат во решавање на блокадата на Евзони

Lider - 08.02.2017

Сојузот на синдикатите на Македонија упати писмо до амбасадорот на Грција во земјава Димитриос Јанакакис и претседателите на Конфедерацијата на синдикати на Грција- GSEE и Конфедерација на синдикати од јавни служби на Грција – ADEDY, со барање ...

Блокада на Евзони – милионски штети за бизнисот

Lider - 08.02.2017

Грчки протести, македонски проблеми. Десетина дена граничниот премин Евзони – Богородица е блокиран поради штрајкот на тамошните земјоделци, кои се незадоволни од најавените даночни и пензиски реформи.

Евзони се уште затворен, магла на Ѓавато

Идивиди - 08.02.2017

Граничниот премин Евзони поради штрајк на грчките земјоделци се уште е затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија на македонско-грчката граница се отворени. Авто мото сојузот на Македонија утринава соопшти дека на патиштата низ државата ...

Крај на маките на македонските камионџии на Евзони?!

Lider - 08.02.2017

Дали на повидок е крај на маките на македонските камионџии кои 10 дена се заглавени на македонско грчката граница? ТВ Нова дознава дека пред неколку минути транспортерите се известени од страна на грчката полиција дека за 2 часа најдоцна ќе ја ...

Блокадата на Евзони направи милионски штети на бизнисот

Вест - 07.02.2017

Милионски штети трпат транспортерите и македонското стопанство, поради еднонеделната блокада со трактори на граничниот премин Евзони, на грчка страна, велат од асоцијацијата на транспортери "Макамтранс".

Блокадата на Евзони - закана за економијата

Телма - 07.02.2017

Заглавените цистерни на Евзони се закануваат да предизивкаат нафтена криза во Македонија. Надлежните институции во земјава веќе ги разгледуваат можните последици од деветневната блокада на грчките земјоделци на единствениот граничен премин со ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

24 Вести - 07.02.2017

Домашниот бизнис книжи штети од блокадата на Евзони. Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески им пиша ургентни дописи на претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори константин михалос како и до амбасадорот ...

Продолжува блокадата на „Евзони“ – Македонија може да остане без нафта?!

ТВ21 - 07.02.2017

Веќе деветти ден по ред грчките земјоделци го држат под блокада граничниот премин „Евзони“. Тие протестираат против даночните и пензиските реформи. Иако ова е внатрешен проблем на Грција, сепак од блокадата трпи и македонската економија.

Продолжува блокадата на граничниот премин Евзони

ТВ21 - 07.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. На граничниот премин Дојран има задржувањата за влез и за излез од државата од 30-60 минути.

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Канал5 - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Курир - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

А1 On - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Нетпрес - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

+инфо - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија во двата дописа изразува надеж дека ќе наиде на целосно разбирање од Михалос и Јанакакис. Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Press24 - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Репортер - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

АЗЕСКИ БАРА ИТНА ИНТЕРВЕНЦИЈА: Надлежните во Грција да се погрижат за крај на блокадата на Евзони

Телеграф - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија во ургентните дописи навел дека состојбите негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на компаниите од двете земји Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, ...

120.000 тони товар за македонската индустрија заглавени на солунското пристаниште, блокадата на Евзони продолжува

МКД - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори, Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Граничните премини Дојран и Меџитлија отворени, Евзони се уште затворен за сообраќај

Сител - 07.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сеуште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Ако планиравте шопинг во Грција ќе мора да го откажете

Press24 - 07.02.2017

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини во прекин е сообраќајот на Евзони,односно Богородица, а на Меџитлија и Дојран има задржувања подолги од половина час за влез и за излез од ...

Евзони затворен, на граничниот премин Дојран се чека по еден час

+инфо - 07.02.2017

Сообраќајот на патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен преку Обиколница Битола е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градо Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај.

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Сител - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески со ургентен допис до Грција, бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

еМагазин - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Солунското пристаниште апелира да престанат блокадите на Евзони

Мета - 07.02.2017

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадата на граничниот премин Евзони, а повремено ја затвораат и железничката пруга од Грција кон Македонија кај преминот Идомени. Ова е интензивирање на штрајкот на земјоделците, кои се закануваат дека ако ...

Солунските трговски комори бараат да се отвори Евзони

Мета - 07.02.2017

Солунските трговски комори апелираат до грчките земјоделци и до грчката влада веднаш да се отвори граничниот премин Евзони за да не се направи дополнителен проблем за грчките компании кои се борат со последиците од финансиската криза.

Азески: Блокадите на Евзони негативно влијаат врз економијата и на двете земји

Мета - 07.02.2017

Блокадите на граничниот премин Евзони негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на стопанството во Македонија, а негативни ефекти чувствува и стопанството во Грција, пишува во писмото на претседателот на Стопанската комора на ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Вечер Прес - 07.02.2017

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до амбасадорот и шеф на Канцеларијата за врски на Република Грција во ...

Азески бара Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони

Точка - 07.02.2017

Во дописот до шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Македонија, Димитриос Јанакакис, претседателот на Комората предупредува дека блокадите нема да се одразат само врз меѓусебната соработка, туку ќе имаат поширока меѓународна ...

Азески: Блокадите на Евзони негативно влијаат врз економијата и на двете земји

Локално - 07.02.2017

Блокадите на граничниот премин Евзони негативно се одразуваат врз економско-финансиското работење на стопанството во Македонија, а негативни ефекти чувствува и стопанството во Грција, пишува во писмото на претседателот на Стопанската комора на ...

Солунското пристаниште апелира да престанат блокадите на Евзони

Локално - 07.02.2017

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадата на граничниот премин Евзони, а повремено ја затвораат и железничката пруга од Грција кон Македонија кај преминот Идомени. Ова е интензивирање на штрајкот на земјоделците, кои се закануваат дека ако ...

Азески: Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони...

Н.Македонија - 07.02.2017

Азески: Михалос и Јанакакис да интервенираат за блокадата на Евзони Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески упати ургентни дописи до претседателот на Унијата на грчките трговско-индустриски комори Константин Михалос и до ...

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Денар - 07.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Канал5 - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Канал5 - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје - Миладиновци, Скопје - Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

Аеродромот во Скопје отворен за сообраќај, намалена видливост на патните правци

24 Вести - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

Евзони блокиран и денес – Штрајкот на грчките земјоделци продолжува

ТВ21 - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и денеска ќе биде затворен за сообраќај поради протестот на грчките земјоделци. Сообраќајот е пренасочен преку премините Дојран и Меџитлија. Кај Дојран има задржување околу половина час.

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Телма - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Блокадата на Евзони може да предизвика нафтена криза

МКД - 06.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци една недела цистерни со гориво не можат да влезат во земјава и да извршат дотур на нафтени деривати. На граничните премини, како што објави 24Вести , за влез во Македонија чекаат 30 цистерни.

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

А1 On - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Нетпрес - 06.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за сообраќај, а на останатите гранични премини нема задржувања подолги од половина час за влез и излез од државата.

На граничниот премин Дојран се чека до еден час

А1 On - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е затворен за сообраќај, а на ...

СЕ ЧЕКА И ПО ЕДЕН ЧАС: Застој на граничниот премин Дојран

Телеграф - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај, поради штрајкот на грчките земјоделци На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија.

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Кајгана - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти АМСМ. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај, а на останатите гранични ...

Грчките земјоделци почнаа да ги пропуштаат македонските транпортери преку „Евзони“

Нетпрес - 06.02.2017

Според извори на телевизијата од грчка страна се уште се заглавени 6 цистерни со нафта или нафтени деривати и еден камион натоварен со алкохол. Овие транспортери границата мораат да ја поминат токму од граничниот премин „Евзони“ бидејќи станува збор ...

Редица колони возила на граничниот премин Дојран

Репортер - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е затворен за сообраќај, а на ...

АЕРОДРОМОТ ВО СКОПЈЕ ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Намалена видливост на некои патни правци

Телеграф - 06.02.2017

На Аеродромот „Александар Велики“-Скопје, на кој авиосообраќајот вчера беше во прекин поради маглата, утрово е откажано само полетувањето за Виена Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Намалена видливост на наекои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Алфа - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

Затворен грчкиот премин Евзони

Press24 - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сеуште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Граничниот премин Евзони се уште e затворен за сообраќај

Нетпрес - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сеуште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Евзони и денеска блокиран, во Грција преку Дојран и Меџитлија

МКД - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и денеска ќе биде затворен за сообраќај поради протестот на грчките земјоделци, информира Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот е пренасочен преку премините Дојран и Меџитлија.

Еве каде треба да возите повнимателно

Press24 - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

Грчките земјоделци се закануваат и со блокада на преминот кај Дојран и на железницата

+инфо - 06.02.2017

Влезот од Македонија во Грција се одвива главно преку преминот Дојран и тоа со тешкотии и со долги чекања за влез и излез од земјава. Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и ...

Грчките земјоделци се закануваат дека ќе го блокираат и граничниот премин кај Дојран

Слободен Печат - 06.02.2017

Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и на автопатшта низ земјата реагираат против владината политика кон нив. Нема најава дека земјоделците ќе се повлечат деновиве од ...

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Нетпрес - 06.02.2017

На Дојран и Меџитлија задржувањата од македонска страна се половина час за влез и за излез од Македонија. Грчките земјоделци со земјоделска механизација веќе седум дена го блокираат граничниот премин Евзони поради најавените даночни ...

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Нетпрес - 06.02.2017

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е се уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, информира ...

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Сител - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

А1 On - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

КОН ГРЦИЈА ПРЕКУ ДОЈРАН И МЕЏИТЛИЈА: Евзони сè уште затворен за сообраќај

Телеграф - 06.02.2017

Грчките земјоделци со земјоделска механизација веќе седум дена го блокираат граничниот премин Евзони поради најавените даночни реформи Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај.

На граничниот премин Дојран се чека до еден час

+инфо - 06.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони и денеска е затворен за сообраќај. На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на ...

Врие на границата меѓу Македонија и Грција во Дојран

Press24 - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Курир - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Алфа - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека ...

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Курир - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

СРЕЌЕН ПАТ: Каква е состојбата на патиштата утринава?

Телеграф - 06.02.2017

Магла со видливост до 20 метри има на патниот правец Крак Маврово- Крак и од 50 до 100 метри на планинскиот превој Ѓавато Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај.

На патот Скопје-Катланово магла со видливост до 50 метри

+инфо - 06.02.2017

Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правци и на обиколницата околу Скопје. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште e затворен за сообраќај.

Граничниот премин Евзони се уште e затворен за сообраќај

Курир - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сеуште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Евзони и денеска блокиран, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Нова ТВ - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и денеска ќе биде затворен за сообраќај поради протестот на грчките земјоделци. Сообраќајот е пренасочен преку премините Дојран и Меџитлија. Кај Дојран има задржување околу половина час.

Ова мора да го знаете ако планирате да патувате во Грција

Press24 - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Километарска колона на граничниот премин Дојран, се чека до еден час

Сител - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

Почна, па запре пропуштањето на македонските цистерни на Евзони, голготата на камионџиите трае 8 дена

Сител - 06.02.2017

Блокадата на граничниот премин Евзони се уште трае. Грчките земјоделци не попуштаат. Напротив, се закануваат дека ќе ги радикализираат протестите. Не се исклучува можноста за блокада и на преминот во Дојран и Кристалопиги, со албанска граница.

Грчките земјоделци почнаа да ги пропуштаат македонските транпортери преку „Евзони“

Курир - 06.02.2017

Македонските транспортери кои 8 дена беа заглавени на граничниот премин „Евзони“ успеаја да се договорат со грчките земјоделци коишто го блокираат преминот. По разговорот кој се одвивал со придружба на полицијата, грчките земјоделци направиле ...

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час

Точка - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

Евзони и денеска блокиран, во Грција преку Дојран и Меџитлија

Тера - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и денеска ќе биде затворен за сообраќај поради протестот на грчките земјоделци, информира Автомото сојузот на Македонија. Сообраќајот е пренасочен преку премините Дојран и Меџитлија.

Намалена видливост на наекои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Вечер Прес - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

На граничниот премин Дојран се чека до еден час

Локално - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е затворен за сообраќај, а на ...

ЕВЗОНИ БЛОКИРАН И ДЕНЕС: Штрајкот на грчките земјоделци продолжува

Фактор - 06.02.2017

Граничниот премин Евзони меѓу Македонија и Грција и денеска ќе биде затворен за сообраќај поради протестот на грчките земјоделци. Сообраќајот е пренасочен преку премините Дојран и Меџитлија. Кај Дојран има задржување околу половина час.

Граничниот премин „Евзони“ сѐ уште e затворен за сообраќај

Република - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин „Евзони“ сѐ уште е затворен за сообраќај. Премините „Дојран“ и „Меџитлија“ се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Грчките земјоделци се закануваат и со блокада на преминот кај Дојран и на железницата

Мета - 06.02.2017

Грчкиот граничен премин Евзони останува затворен од блокадата на грчките земјоделци, кои со блокирање на граници и на автопатшта низ земјата реагираат против владината политика кон нив. Нема најава дека земјоделците ќе се повлечат деновиве од ...

Дали се очекува нафтена криза поради блокадите на Евзони?

Фактор - 06.02.2017

Поради штрајкот на грчките земјоделци една седмица цистерни со гориво не можат да влезат во Македонија и да извршат дотур на нафтени деривати. На граничните премини, како што објави 24Вести , за влез во земјава чекаат 30 цистерни.

Намалена видливост и блокади на патните правци, аеродромот отворен за сообраќај

Пулс24 - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

На граничниот премин Дојран се чека еден час, Евзони сè уште затворен

Мета - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, но на граничниот премин Дојран, поради зголемена фреквенција, има задржувања околу 1 час, соопшти ...

Ако патувате, организирајте се навреме – грчкиот премин Евзони се уште затворен

Република - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

На граничниот премин Дојран се чека и до еден час

Република - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Поради штрајкот на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сеуште е затворен за ...

Намалена видливост на наекои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Република - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.

Евзони е се уште затворен за сообраќај, нормализирани се летовите на Александар Велики

еМагазин - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е се уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Вечер Прес - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Граничниот премин Евзони сè уште e затворен за сообраќај

Точка - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час...

Н.Македонија - 06.02.2017

На граничниот премин Дојран се чека од половина до еден час На граничниот премин Дојран на македонско-грчката граница за влез и излез од државата се чека од 30 до 60 минути, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија...

Н.Македонија - 06.02.2017

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот ...

Намалена видливост на патиштата, аеродромот во Скопје отворен...

Н.Македонија - 06.02.2017

Намалена видливост на патиштата, аеродромот во Скопје отворен Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, на места по влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во ...

Евзони се уште затворен за сообраќај, кон Грција преку Дојран и Меџитлија

Lider - 06.02.2017

Поради штрајк на грчките земјоделци граничниот премин Евзони се уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај, соопшти Автомото сојузот на Македонија.

Намалена видливост на некои патни правци, аеродромот во Скопје отворен за сообраќај

Lider - 06.02.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има на патните правци Скопје – Миладиновци, Скопје – Катланово во двата правца и на обиколницата околу Скопје.