TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пет лица загинаа во престрелка во Ирак

Канал5 - 11.06.2006

Пет лица загинаа, а десетина се повредени во престрелка меѓу британските војници и бунтовници, на еден пазар југоисточно од Багдад, соопшти ирачката полиција Багдад , 11 јуни (МИА) - Пет лица загинаа, а десетина се повредени во престрелка меѓу британските војници и бунтовници, на еден пазар ...

Најмалку пет жртви во нов бомбашки напад во Багдад

А1 - 09.06.2006

Најмалку пет лица загинаа и повеќе од 12 се повредени во експлозија на автомобил бомба што вечерва се случи во источен кварт на Багдад. Локалната полиција соопшти дека експлозијата се случила во близина на пазарот Амин во Нов Багдад.

Нови 500 затвореници ослободени во Ирак

Макфакс - 09.06.2006

Багдад Нови 500 затвореници се ослободени во Ирак, како четврта група што излегува на слобода откако премиерот Нури ал-Малики ги објави мерките за национално помирување. „Вкупно 500 затвореници се ослободени од Абу Граиб, Кампот Бука и Кампот Сусе откако заедничката американско-ирачка комисија ...

Нови убиства и киднапирања во Ирак

Макфакс - 09.06.2006

Багдад Крвави напади, киднапирања и пронајдени безживотни тела е сликата од Ирак денеска, јавуваат агенциите. Во пет одвоени напади во Багдад, како и во Кербала и Киркук, загинаа десетина лица. Во друг инцидент, вооружена група киднапирала 60 работници од државната нафтена рафинерија во Баји, 200 ...

Најмалку 11 Ирачани убиени денеска во Ирак

Макфакс - 09.06.2006

Багдад Најмалку 11 Ирачани се убиени денеска во Ирак, од кои четири во напад со автомобил-бомба во Багдад, каде се распоредени значителни сили на безбедност. Според локални полициски извори, четири цивили се убиени, а осум се повредени во напад во Вазиријахи, северен Багдад.

Најмалку 13 убиени во бомбашки напад во Багдад

А1 - 08.06.2006

Најмалку 13 лица биле убиени, а 28 се ранети во денешниот бомбашки напад на еден пазар во Багдад, соопштија ирачките безбедносни служби. „Рачно изработена бомба експлодира во моментот кога на пазарот во багдадскиот кварт Багдад Џедида поминувала полициска патрола.

Ослободени 594 ирачки затвореници

Дневник - 08.06.2006

Ирачките власти вчера ослободија 594 затвореници за кои немало докази дека се виновни Ирачките власти вчера ослободија 594 затвореници за кои немало докази дека се виновни. Премиерот Нури ал Малики вети дека ќе ослободи 2.000 осуденици, како потег кон национално помирување.

Нов напад во Ирак, 13 мртви и 28 ранети

Макфакс - 08.06.2006

Багдад Најмалку 13 лица биле убиени, а 28 се ранети во денешниот бомбашки напад на еден пазар во Багдад, соопштија ирачките безбедносни служби. „Рачно изработена бомба експлодира во моментот кога на пазарот во багдадскиот кварт Багдад Џедида поминувала полициска патрола.

Од три затвори во Ирак ослободени 594 лица

А1 - 07.06.2006

Ирачките власти претпладнево ослободија 594 затвореници, со што започна спроведување на ветувањето на премиерот Нури ал Малики за ослободување на 2.000 осуденици, како потег кон национално помирување. „ Утрово од Абу Граиб (кај Багдад), Кемп Бука (во јужен Ирак) и Форт Суз (во северен Ирак) беа ...

Пронајдени 13 киднапирани Ирачани

А1 - 07.06.2006

Тринаесет од 50-те Ирачани, кои на почетокот на неделата беа киднапирани во Багдад, пронајдени се денеска живи, но со знаци на мачење, соопшти ирачката полиција. Ирачаните, биле пронајдени ноќеска, седнати на улица во центарот на Багдад, каде најверојатно претходно биле оставени.

Во Ирак пронаидени уште девет отсечени глави

Утрински - 07.06.2006

Полицииата соопшти дека пронашла отсечени глави на седум роднини и на еден имам, сунитски Арап БАГДАД - Во последното од серијата злосторства во нестабилната област северно од Багдад, вчера беа пронајдени девет глави, соопшти полицијата, додека ирачките лидери се соочуваат со криза околу ...

Девет човечки глави откриени во Бакуба

Дневник - 07.06.2006

Девет човечки глави се пронајдени вчера покрај пат во близина на ирачкиот град Бакуба, 60 километри северно од Багдад, јави МИА. Главите биле завиткани во црни кеси и поставени во картонски кутии. Пред само четири дена во тој регион беа пронајдени уште осум глави во картонска ...

Ирчката полиција најде 9 глави во гајба за овошје

Вест - 07.06.2006

БАГДАД, 7 јуни (Би-Би-Си) - Полицијата во Ирак вчера соопшти дека нашла девет отсечени глави завиткани во најлонски ќеси оставени покрај пат во гајба за овошје. Главите биле најдени во близината на Бакуба, северно од Багдад, каде што полицијата најде нешто слично три дена пред тоа.

Крвав викенд во Ирак, 24 загинати

Макфакс - 07.06.2006

Багдад Најмалку 24 лица загинаа денеска во Ирак во неколку одвоени експлозиии. Четири лица загинаа, а 15 се ранети во самоубиствен напад со автомобил бомба во близина на една полициска контролна точка во Махмудија, јужно од Багдад, соопшти полицијата.

Пронајдени 13 киднапирани Ирачани

Макфакс - 07.06.2006

Багдад Тринаесет од 50 -те Ирачани, кои на почетокот на неделата беа киднапирани во Багдад, пронајдени се денеска живи, но со знаци на мачење, соопшти ирачката полиција. Ирачаните, биле пронајдени ноќеска, седнати на улица во центарот на Багдад, каде најверојатно претходно биле оставени.

Најмалку осум загинати во бомбашки напади во Багдад

Макфакс - 07.06.2006

Багдад Најмалку осум лица загинаа, а 24 се ранети во две експлозии што се случија денеска на пазари во Багдад, соопшти полицијата. Според истиот извор, две лица загинале, а 14 се ранети на пазарот Салабади во багдадскиот кварт Казимијах, врз кој паднале три минофрлачки гранати.

Уште 450 затвореници пуштени на слобода.

Макфакс - 07.06.2006

Багдад Околу 450 затвореници денеска се пуштени на слобода од центрите под контрола на американската војска и на ирачката полиција, во рамките на амнестијата потпишана од премиерот на Ирак, Нури ал Малики. Тој потпиша решение за ослободување на преку 2.500 лица, кои биле заробени поради одржување ...

Најмалку 22 млади Ирачани убиени додека гледале фудбал

Макфакс - 07.06.2006

Бакуба Најмалку 22 млади Ирачани се убиени, а други 40 се повредени во бомбашки напад извршен синоќа во северен Багдад, додека гледале напревар од Светското фудбалско првенство. Ова денеска го објави службата за безбедност, додавајќи дека бомбата која била подметната во возило експлодирала додека ...

Спакувани човечки глави

Вечер Прес - 07.06.2006

Девет човечки глави се пронајдени вчера крај пат во близина на ирачкиот град Бакуба, на 60 километри северно од Багдад, четири дена по пронаоѓањето на човечки глави во истиот регион. Полицијата соопшти дека главите, завиткани во црни кеси, биле сместени во картонски кутии и поставени покрај патот ...

Багдад: Истрага околу грабнувањето на 50 луѓе во Багдад

А1 - 06.06.2006

Ирачкото Министерство за внатрешни работи соопшти дека започнува внатрешна истрага во врска со вчерашното грабнување на 50 луѓе од транспортни компании во Багдад. „Началникот на полицијата во Салија, началникот на спасувачката полиција, како и оној на сообраќајната полиција, се повикани да дадат ...

Ирачкиот премиер ќе ослободи 2.500 затвореници

А1 - 06.06.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики објави денеска дека ќе бидат ослободени 2.500 лица од ирачките затвори како гест за национално помирување. Со указот ќе бидат ослободени затвореници за кои не постојат јасни докази или се притворени по грешка.

Ирачкиот премиер ќе ослободи 2.500 затвореници

Канал5 - 06.06.2006

Ирачкиот премиер Нури ал Малики објави денеска дека ќе бидат ослободени 2.500 лица од ирачките затвори како гест за национално помирување Багдад, 6 јуни (МИА) - Ирачкиот премиер Нури ал Малики објави денеска дека ќе бидат ослободени 2.500 лица од ирачките затвори како гест за национално помирување.

Во Ирак пронајдени уште девет човечки глави

Канал5 - 06.06.2006

Девет човечки глави се пронајдени денеска крај пат во близина на ирачкиот град Бакуба, на 60 километри северно од Багдад, четири дена по пронаоѓањето на човечки глави во истиот регион Багдад, 6 јуни (МИА) - Девет човечки глави се пронајдени денеска крај пат во близина на ирачкиот град Бакуба, на 60 ...

Бандити грабнаа 50 транспортни работници во Багдад

Вест - 06.06.2006

БАГДАД, 6 јуни (Ројтерс) - Вооружени напаѓачи облечени во полициски униформи вчера грабнале 50-тина вработени во неколку транспортни фирми во Багдад, соопштија извори од полицијата и министерството за внатрешни работи. Тие извеле координирана операција на улица во Багдад каде што се наоѓаат неколку ...

Истрага околу грабнувањето на 50 луѓе во Багдад

Макфакс - 06.06.2006

Багдад Ирачкото Министерство за внатрешни работи соопшти дека започнува внатрешна истрага во врска со вчерашното грабнување на 50 луѓе од транспортни компании во Багдад. „Началникот на полицијата во Салија, началникот на спасувачката полиција, како и оној на сообраќајната полиција, се повикани да ...

Ирак ќе ослободи 2.500 затвореници во име на национално помирување

Макфакс - 06.06.2006

Багдад Ирачкиот премиер Нури ал-Малики соопшти дека како гест на национално помирување во Ирак ќе бидат ослободени 2.500 притворени лица. „Наредивме етапно ослободување на 2.500 притворени, против кои не се покренати обвиненија.

Најмалку 11 нови загинати ирачани

Макфакс - 06.06.2006

Багдад Најмалку 11 Ирачани загинаа, а поголем број се ранети во најновите напади денеска во северен и јужен Багдад, соопшти локалната полиција. Најмалку 13 лица загинаа ноќеска во неколку одвоени напади северно од Багдад, додека шест полицајци загинаа во напад северно од градот ...

Самоубиствен напад во џамија - десет загинати

Макфакс - 06.06.2006

Багдад Бомбаш - самоубиец се саморазнесе денеска во шиитска џамија во Багдад убивајќи најмалку десет луѓе. Во нападот извршен по почетокот на операцијата против Ал Каеда во ирачката престолнина ранети се најмалку 25 лица. Експлозијата во џамијата Бурата, во северниот дел на Багдад, се случила ...

Убивале ученици и студенти

Вечер Прес - 06.06.2006

Преправени во полицајци, група вооружени лица вчера во Бакуба на лажен контролен пункт на патот, извлекле од возила 24 лица, од кои повеќето ученици и студенти, и ги застрелале. Ирачката полиција прецизираше дека лажниот пункт бил поставен во близина на гратче во околината на Бакуба, 120 километри ...

Армијата на САД по грешка убила тројца Ирачани

А1 - 05.06.2006

Американската Армија потврди дека убила по грешка тројца ирачки цивили за време на воена вежба, северно од Багдад. Инцидентот се случил во петокот откако при вежба на 4. пешадиска дивизија на американската војска во Ирак граната паднала врз куќа во селото Хибхиб, околу 80 километри северно од ...

Во Ирак киднапирани 49 лица

А1 - 05.06.2006

Непознати лица преоблечени во ирачки полицајци киднапираа денеска 49 лица меѓу кои и возачи на автобуси и патници кои се подготвувале да патуваат надвор од Ирак, објави Министерството за внатрешни работи. Инцидентот се случил на улица во Багдад, каде се стационирани голем број фирми што се ...

Во Ирак убиени најмалку 24 лица

Канал5 - 05.06.2006

Вооружени лица во ирачкиот град Бакуба направиле лажен контролен пункт на патот, извлекле 24 лица од нивните автомобили и ги застрелале. Багдад, 5 јуни (МИА) - Вооружени лица во ирачкиот град Бакуба направиле лажен контролен пункт на патот, извлекле 24 лица од нивните автомобили и ги застрелале.

Киднапирани 49 лица во Багдад

Канал5 - 05.06.2006

Непознати лица преоблечени во ирачки полицајци киднапираа денеска 49 лица меѓу кои и возачи на автобуси и патници кои се подготвувале да патуваат надвор од Ирак, објави Министерството за внатрешни работи. Багдад, 5 јуни (МИА) - Непознати лица преоблечени во ирачки полицајци киднапираа денеска 49 ...

Десетици мртви во Ирак во два дена

Утрински - 05.06.2006

Насилство БАГДАД - Насилството во Ирак се разгоре вчера додека новиот премиер Нури ал-Малики се подготвуваше да именува министри за внатрешни работи и за одбрана, кои се од клучно значење за обновување на стабилноста во земјата, раскрвавена од секташки и бунтовнички убиства.

Ослободени киднапираните руски службеници во Багдад

Вест - 05.06.2006

Москва, 5 јуни (АП) - Четворицата службеници на руската амбасада во Багдад, кои беа киднапирани во петокот, вчера беа пуштени на слобода, а киднаперите се уапсени, изјави Фалах Мухамедави претставник на ирачкото Министерство за внатрешни работи.

Застрелани 11 студенти

Макфакс - 05.06.2006

Багдад Најмалку 11 студенти се убиени денеска во јужниот дел на Багдад, откако вооружени лица отвориле оган врз автобусот во кој се наоѓале жртвите. Според извор во безбедносните сили, студентите го напуштиле Техничкиот факултет, по што две коли го попречиле движењето на автобусот, а вооружени лица ...

Армијата на САД го грешка убила тројца Ирачани

Макфакс - 05.06.2006

Багдад Американската Армија потврди дека убила по грешка тројца ирачки цивили за време на воена вежба, северно од Багдад. Инцидентот се случил во петокот откако при вежба на 4. пешадиска дивизија на американската војска во Ирак граната паднала врз куќа во селото Хибхиб, околу 80 километри северно ...

Повеќе од 6.000 трупови пронајдени од почетокот на годината во Ирак

Макфакс - 05.06.2006

Багдад Труповите на повеќе од 6.000 жртви се пронајдени во Ирак од почетокот на годината, соопштија денеска во Багдад претставници на судската медицина. Според нив, повеќето жртви се застрелани. По терористичкиот напад на 22 февруари на шиитската џамија во Самара, започнаа секојдневните меѓусебни ...

Малики го претстави планот за национално помирување во Ирак

Макфакс - 05.06.2006

Багдад Ирачки премиер Ноури ал-Малики во парламентот го претстави својот план за национално помирување од 28 точки, во документот се бара и одредување на рокот во кој ирачката војска би го презела надзорот во целата земја. Планот предвидува и амнестија за бунтовниците и опозицијата кои не биле ...