TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Криминалот во „Сведмилк“ излегува на површината

А1 - 15.03.2009

Со посредство на владата, новиот газда Моше Баум ја доби „Сведмилк“ за едно евро. На преговорите под водство на заменик-министерот Христијан Делев, основниот услов беше долгот од 4 милиони евра да го исплати ...

Ново ветување од Сведмилк до фармерите

Алфа - 15.03.2009

Сопственикот на Сведмилк, Моше Баум – откако завчера им се сокри на лутите фармери денеска отишол во Битола на средба со нив. Според фармерите кои присуствувале на средбата - Баум им дал уште едно ново ...

Сметките на сточарите и натаму празни

Вечер - 15.03.2009

Уште едно ветување на новите газди на млекарницата Сведмилк за почеток на исплатата на сточарите го однесе ветерот. Иако газдите од Феникс Енерџи ветија дека викендов ќе префрлат 200.000 евра, сметките на ...

Фармерите треба да го добијат „Сведмилк“

Време - 14.03.2009

Незадоволството од неисплатените пари за предаденото млеко во „Сведмилк“ кулминираше вчера кога сточарите што од цела држава дојдоа на протести пред Владата почнаа насилно да ја влечат заштитната ограда.

Јанкуловска да ги приведе крадците од "Свидмилк"

Вест - 14.03.2009

Претставници на фармерите на кои "Свидмилк" им должи пари вчера излегоа разочарани од средбата со министерот за економија Фатмир Бесими и заменик - министерот за земјоделство Кристијан Делев, на која беа ...

Фармерите нападнаа на Владата - пари нема

Утрински - 14.03.2009

Нема пари и решение за сточарите. Ова вчера на очајните фармери им го соопштиле министерот за економија, Фатмир Бесими, и заменик-министерот за земјоделство, Кристијан Делев, на разговорите во Владата, откако ...

Полицијаta и фармерите се судрија пред "Сведмилк" и Владата

Телма - 14.03.2009

M ирко Трајановски Доцна вечерва заврши драмата пред млекарницата "Сведмилк", без јасен став на млекопроизводителите што ќе биде нивниот следен чекор.

Владата се огради од млекарите

Дневник - 14.03.2009

Револтирани и гневни поради секојдневните празни ветувања, млекарите почнаа да ја уриваат заштитната ограда, по што полицајц ите ги извлекоа пендреците за да ги заплашат Фармерите вчера се судрија со ...

Фармерите протестираа пред Владата

Н.Македонија - 14.03.2009

Околу 200 фармери од Скопско, Кумановско и од Битолско вчера протестираа пред Владата со барање премиерот Никола Груевски да најде решение за парите што им ги должи млекарницата „Сведмилк“, пренесе МИА.

МВР ќе поднесе пријави против фармерите кои учествуваа на протести

Алфа - 14.03.2009

Министерството за внатрешни работи ќе поднесе прекршочни пријави против фармерите кои учествуваа на протестите во Биотола и Скопје.

Запоседната „Сведмилк“

Кирилица - 14.03.2009

Фармерите пробаа да влезат во млекарниците но беа спречени од полицијата По протестот на околу 200 фармери од Скопско, Кумановско и Битолско кои три часа протестираа пред Владата и незадоволството поради ...

Сточарите на протести пред Владата

А1 - 13.03.2009

Сточарите кооперанти на Сведмилк собрани до сите региони дојдоа на протест пред владата. Кулминираше незадоволството од лагите на новиот газад дека ќе го исплати долгот.

Полицијата ги спречи фармерите да влезат во „Сведмилк“

А1 - 13.03.2009

Протестот на фармерите од пред Владата се пресели пред млекарницата „Сведмилк“. При самото доаѓање фармерите се обидоа да влезат во млекарницата и да ја запоседнат, но голем број полицајци веднаш се ...

Сточарите ќе штрајкуваат пред Владата

Време - 13.03.2009

Сточарите што се кооперанти на „Сведмилк“ денеска ќе протестираат пред Владата револтирани од досегашното манипулирање со исплатата на предаденото млеко.

Фармерите денес на протест пред Влада

Вест - 13.03.2009

Млекопроизводителите на кои "Сведмилк" им должи 4 милиони евра, денес ќе протестираат пред Владата, соопшти Федерацијата на фармери на Македонија.

Фармерите денеска на протести пред Владата

Утрински - 13.03.2009

Фармерите- кооперанти на „Сведмилк“ револтирани што млекарницата со недели ги лаже дека ќе им го исплати преземеното млеко, а тие досега не видоа ни денар на своите сметки, најавија дека денеска ќе ...

Фармерите денеска пред Владата

Дневник - 13.03.2009

Млекопроизводителите на кои „Сведмилк“ им должи пари денеска ќе протестираат пред Владата револтирани од манипулациите за исплатата на предаденото млеко, соопшти денеска Федерацијата на фармерите на Македонија.

Жестоки протести на фармерите пред владата

Алсат-М - 13.03.2009

Во напната атмосфера и со исукани, но неупотребени палки на полицајците поминаа денешните протести на млекопроизводителите пред Владата кои си ги бараат парите од Сведмилк.

Судир на полицијата со млекарите пред Владата

Алфа - 13.03.2009

Ова е кулминацијата на денешните протести на околу 200 млекари пред Владата, лути и бесни поради неможноста со месеци да ги добијат парите за млекото од Сведмилк.

Фармерите бараат решение пред Владата

Кирилица - 13.03.2009

Околу 200 фармери од Скопско, Кумановско и Битолско речиси три часа протестираат пред Владата. Велат дека нема да си одат додека премиерот Никола Груевски не им понуди решение за неплатеното млеко - Доста ни е ...

Фармерите на протест пред Владата

Сител - 13.03.2009

Околу 200 фармери од Скопско, Кумановско и Битолско речиси три часа протестираат пред Владата. Велат дека нема да си одат додека премиерот Никола Груевски не им понуди решение за неплатеното млеко.

Фармерите кооперанти на СВЕДМИЛК на протестот пред влада се судрија со полицијата

Канал5 - 13.03.2009

Фармерите денеска се обидоа да го изразат револтот, незадоволни од, како што велат, се уште не започнатата исплата за предаденото млеко во СВЕДМИЛК.

Протестот од пред Владата се пресели пред Сведмилк

Сител - 13.03.2009

Протестот на фармерите од пред Владата, доцна попладнево се пресели пред млекарницата Сведмилк. Фармерите се обидоа да влезат во млекарницата и да ја запоседнат, но голем број полицајци веднаш се распоредија ...

Фармерите на протест пред Владата

Нетпрес - 13.03.2009

Фармерите кој сеуште не ги добија долгоочекуваните пари од Сведмилк денеска ќе протестираат пред Владата. На фармерите од скопскиот регион ќе им се придружат и фармерите од пелагонискиот.

Фармерите се обидоа насила да влезат во Сведмилк, силни полициски сили ги спречија

Нетпрес - 13.03.2009

Протестот на фармерите од пред Владата, доцна попладнево се пресели пред млекарницата Сведмилк. Фармерите се обидоа да влезат во млекарницата и да ја запоседнат, но голем број полицајци веднаш се распоредија ...

Фармерите се судрија со полицијата

Макфакс - 13.03.2009

Неколку стотина фармери кооперанти на млекарата Сведмилк се судрија денеска со полицијата на протестот пред Владата. Полицијата интервенираше при обидот млеко производителите да ја пробијат заштитната ограда и ...

Штрајкови и протести

Р.С.Европа - 12.03.2009

Млекарите веќе неколку месеци ги бараат парите од Сведмилк. Протестираат бранителите и стечајците. Според аналитичарите, протестите не се политички мотивирани.

Се фрлаат 50 тони млеко дневно

Вест - 12.03.2009

Околу 50 тони млеко во Македонија дневно завршуваат на буниште, откако се појавија проблемите со исплатата и откупот на млекото во "Свидмилк" и во Тетовската млекарница, тврдат од Федерацијата на фармери на ...

Сите се оградуваат од криминалот во „Сведмилк“

Утрински - 12.03.2009

Сите се оградуваат од финансиските малверзации што биле направени во шведската млекарница. По објавувањето на ревизорскиот извештај за финансиските превирања во „Сведмилк“, се обидовме да дознаеме што ќе ...

Фармерите најавија протест пред "Сведмилк"

Телма - 12.03.2009

Мирко Трајановски Проблемите во “ Сведмилк ” се префрлија и меѓу вработените. Четириесетина лица вработени во секторот ‘ Производство ’ утринава добиле отказ откако вчера ненајавено го напуштиле работното ...

Пелагониските фармери ќе протестираат секој ден по два часа

Н.Македонија - 12.03.2009

Со пораката „Владата денес ги погреба фармерите“ напишана на венец и со „погребна“ поворка, која тргна од Федерацијата на фармери до општинската зграда во Битола, вчера над 200 пелагониски млекопроизводители ...

Сведмилк вели дека исплатил, фармерите се уште не ги виделе парите

Алсат-М - 12.03.2009

Според раководството на Сведмилк парите што им ги должи млекарницата на фармерите се исплатени на нивните сметки. Од друга страна пак млекопроизводителите, кои имаат предадено, а не наплатено млеко во вредност ...

Моше Баум не го исполни ветувањето

Алфа - 12.03.2009

Претставниците на федерацијата на фармерите денеска на состанок во министерството за земјоделство се обидоа да добијат одговорот зошто на нивните сметки се уште ги нема ветените пари за предаденото млеко.

Утре фармерите на протест пред владата

Алфа - 12.03.2009

Фармерите се уште не ги добија долгоочекуваните пари од Сведмилк. Тие во немоќ да си ги наплатат побарувањата од млекарницата, се подготвуваат за утрешните протести пред Владата.

Фармерите - кооперанти на „Сведмилк“ за утре најавуваат протест пред Владата

Сител - 12.03.2009

Млекопроизводителоте кои се кооперанти на „Сведмилк“ утре ќе протестираат пред Владата револтирани од досегашното манипулирање со нив со исплатата на предаденото млеко, соопшти денеска Федерацијата на фармери ...

Кооперантите на „Сведмилк“ најавија протести, новите сопственици информираат дека е започната исплатата

Кирилица - 12.03.2009

Млекопроизводителоте кои се кооперанти на „Сведмилк“ утре ќе протестираат пред Владата соопшти Федерацијата на фармери, новите сопственици информираа дека исплатата почнала да се реализира Одлуката за протест, ...

Фармерите на Сведмилк денеска на протест

Вечер - 12.03.2009

Фармерите кооперанти на Сведмилк денеска ќе протестираат пред Владата револтирани од досегашното манипулирање за исплатата на предаденото млеко, соопшти вчера Федерацијата на фармери на Македонија.

Уште нема пари за сточарите

А1 - 11.03.2009

Пред пет дена официјално од „Сведмилк“ и од Министерството за земјоделство имаше известување дека новиот газда Моше Баум подготвил 1.200.000 евра од кои 600.000 евра за сточарите, 125.000 евра за тетрапак, ...

Битолските фармери од денес пак на протести

Вест - 11.03.2009

Секојдневни жестоки протести од денес до решавањето на проблемот со исплатата на парите за откупеното млеко најавија вчера пелагониските фармери, кооперанти на шведската млекарница "Свидмилк".

Во „Сведмилк“ наголемо се правеле малверзации

Утрински - 11.03.2009

„Сведмилк“ бил параван за финансиски малверзации на претходното раководство и на дел од акционерите, со кои тие си ставиле во џеб милиони евра на штета на доверителите и на фармерите.

Скопските млекопроизводители го губат трпението

Телма - 11.03.2009

Мирко T рајановски Празните ветувања на новиот сопственик на Сведмилк, Моше Баум ги оставија празни сметките на млекопроизводителите.

Нема пари од „Сведмилк“

Дневник - 11.03.2009

Нови протести ќе организираат пелагониските фармери денеска во 13 часот, пред општинската зграда, каде што се наоѓа и кабинетот на градоначалникот Владимир Талески, ако дотогаш од „Сведмилк“ не добијат пари за ...

Фармерите не ги добиле парите, Сведмилк тврди дека ги исплатил

Алсат-М - 11.03.2009

Фармерите кои се уште не ги добија парите од Сведмилк повторно ќе бараат средба со претставници на Владата но и конкретно решение на проблемот.

Млекарите во црн марш против Владата

Дневник - 11.03.2009

Со овој венец искажуваме револт затоа што Владата го погреба македонското сточарство бидејќи дозволи да пропадне млекарница та „Сведмилк“ Денес Владата ги погреба фармерите.

„Сведмилк“ се уште не префрлила ниту денар за преземеното млеко

Сител - 11.03.2009

Стотина млекопроизводители, кооперанти на „Сведмилк“ денеска од 13 до 16 часот го одржаа најавениот протест пред административните простории на локалната самоуправа во Битола и го блокираа сообраќајот на ...

Протест на пелагониските фармери пред Општина Битола

Канал5 - 11.03.2009

Пелагониските фармери денеска се собраа на протест пред општина Битола незадоволни што се уште не им се исплатени парите од Шведската млекарница за предаденото млеко.

За млекопроизводителите само празни ветувања

Сител - 11.03.2009

Млекарите губат надеж дека ќе си ги добијат парите од Сведмилк. Тие денес со посмртни венци излегоа на протести пред Општинската зграда во Битола. Со тоа ја прикажуваат нивната безизлезна ситуација.

Новиот газда на Сведмилк лажго, нема пари во банките

Вечер - 11.03.2009

Кооперантите на Сведмилк и вчера безуспешно чекаа исплата на парите од Сведмилк. Ставени во недоумица што да прават понатаму, бидејќи проблемот со исплатата на нивното млеко ги помина сите граници на ...

Владата отворено да каже за „Сведмилк“

Време - 10.03.2009

СДСМ побара од премиерот Никола Груевски и од ВМРО-ДПМНЕ јавно да кажат кој од владата го договараше купувањето на шведската млекарницата и каков план им бил предложен за разрешување на проблемите.

Фармерите и вчера не ги добија парите

Вест - 10.03.2009

Пелагониските фармери ниту вчера, до крајот на работниот ден не го добија ветените пари од новите газди на млекарницата "Свидмилк".

Фармерите најавија тужба за „Сведмилк“ откако повторно извисија

Утрински - 10.03.2009

Ниту вчера фармерите не ги добија парите од „Сведмилк“. Тие цел ден чекаа пред банките да почне исплатата на заостанатиот долг од млекарницата, но доцна попладне сфатиле дека чекањето им е залудно.

Иванов исвиркан од фармерите во Могила

Утрински - 10.03.2009

БИТОЛА - Дел од пелагониските фармери-кооперанти на шведската млекарница од селото Могила го дочекаа кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов со свирежи и го „бомбардираа“ со погрдни зборови ...

Млекопроизводителите утре излегуваат на протести

Телма - 10.03.2009

Битолските млекопроизводители, кооперанти на „Сведмилк“, од утре почнуваат со протетсти пред административните простории на локалната самоуправа во градот зашто до денеска млекарницата не им го подмири долгот.

Нема пари за фармерите од „Сведмилк“

Дневник - 10.03.2009

Фармерите и вчера остана без пари, четири дена по последната најава на млекарницата „Сведмилк“ дека во банките уплатила пари за исплата на долгот кон нив тежок 3,5 милиони евра.

Ревизорски извештај од октомври укажува на малверзации во Сведмилк

Алфа - 10.03.2009

Еден од поранешните сопственици во Сведмилк, Државниот шведски фонд, денеска обелодени ревизорски извештај изработен во октомври лани, во кој се наведува дека млекарницата нереално ги прикажувала трошоците за ...

Битолските фармери на протести поради неплатеното млеко

Кирилица - 10.03.2009

Битолските млекопроизводители, кооперанти на „Сведмилк“, од утре почнуваат со протетсти пред административните простории на локалната самоуправа во градот зашто до денеска млекарницата не им го подмири долгот ...

Финансиски криминал во СВЕДМИЛК откри независна ревизорска куќа

Канал5 - 10.03.2009

Финансиски криминал во СВЕДМИЛК откри независна ревизорска куќа. Во извештајот до кој дојде Канал 5, стои дека за една година компанијата имала загуби од десет милиони евра.

Состанок со фармерите за исплатата на долгот од „Сведмилк“

Сител - 10.03.2009

Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на Федерацијата на фармери на Македонија се одржа состанок со фармерите кои беа примени од заменик министерот Христијан Делев.

Млекото се плаќа на рати

Време - 09.03.2009

Млекарницата „Сведмилк“, во петокот уплатила околу 1,2 милиони евра за млекото на сточарите, за набавената амбалажа и за други долгови кон снабдувачите.

Фармерите бараат помош од меѓународната заедница

Утрински - 09.03.2009

Битола - ,,Празни џебови, празни стомаци. Ни по еден каранфил нема со што да им купиме на невестите да им го честитаме 8 Март.

Случувањата со "Сведмилк" тема на меѓупартиски препукувања

Телма - 09.03.2009

Случајот со млекарницата Сведмилк е пример за неуспешната економска политика во кој Владата игра улога која никому не му е јасна освен на Груевски и семејството, смета СДСМ.

Измамените фармери бараат помош од ОБСЕ

Дневник - 09.03.2009

Иако во петокот доцна попладнето беше објавено дека почнала исплата на долгот од „Сведмилк“, фармерите од Битола до денес не добија ни денар.

Сведмилк:Фармерите заминуваат, партиите се расправаат

Алсат-М - 09.03.2009

Голем број сточари најавуваат дека повеќе нема да соработуваат со Сведмилк и оти нема да го предаваат млекото. Повеќето од млекарите соопштија денеска оти почнале да преговараат со неколку помали млекарници ...

Ново одлагање на исплатата на долгот кон фармерите кооперанти на сведмилк

Алфа - 09.03.2009

Пари на сметките на млекопроизводителите нема ниту денеска. Уште едно разочарување за фамерите на кои им беше речено дека во петок се префрлени 660 000 евра, од вкупниот долг од 4 милиони евра.

Битолските фармери попладнево ги очекуваат парите од „Сведмилк“

Сител - 09.03.2009

Околу 1.200 млекопроизводители, кооперанти на поранешната шведска млекарница „Сведмилк“ чиј менаџер сега е фирмата „Феникс енерџи“, денеска ги очекуваат парите што им беа префрлени во петокот преку „Тутунска ...

СДСМ: Сведмилк е само еден пример на неуспешната економска политика на Владата

Канал5 - 09.03.2009

Сведмилк е само еден пример на неуспешната економска политика на Владата, тврди СДСМ. Социјал демократскиот сојуз бара Владата јавно да каже кој го договарал купувањето на задолжената млекарници кога изградба ...

Пелагониските фармери и денеска чекаа на шалтерите во банките но не ги добија парите од Сведмилк

Канал5 - 09.03.2009

Пелагониските фармери и денеска чекаа на шалтерите во банките но не ги добија парите што им ги должи шведската млекарница. „Чекаме пари, некој да ни ги даде парите ама пари нема.

СДСМ: Граѓаните чекаат одговор на кризата, а не што ВМРО-ДПМНЕ мисли за нас

Нетпрес - 09.03.2009

“Сведмилк“ е само еден пример на неуспешната економска политика на Груевски и неговиот економски тим. Во случајот “Сведмилк“, владата игра улога која никому освен на Груевски и фамилијата не му е јасна.