TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поддршката за Буш падна под 30%

А1 - 06.05.2007

Поддршката за американскиот претседател Џорџ Буш веќе е под 30%, а падот на популарноста се одразува погубно и за републиканските претенденти за во Белата куќа. Ова, како што пренесуваат агенциите, го покажуваат резултатите од најновото испитување на јавното мислење во САД, коишто ги објави ...

Буш бара од Конгресот нов закон за финансирање на воените операции

А1 - 06.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш побара од Конгресот на САД да усвои нов закон за финансирање на воените операции, обидувајќи се на тој начин да го намали притисокот на демократското мнозинство за повлекување на американските сили од Ирак.

Паѓа популарноста на Буш и републиканците

Макфакс - 06.05.2007

Вашингтон Поддршката за американскиот претседател Џорџ Буш веќе е под 30 отсто, а падот на популарноста се одразува погубно и за републиканските претенденти за во Белата куќа. Ова, како што пренесуваат агенциите, го покажуваат резултатите од најновото испитување на јавното мислење во САД, коишто ги ...

Буш го потпиша законот за финансирање на војната во Ирак

Макфакс - 06.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш го потпиша законот со кој се обезбедуваат 100 милијарди долари за војната во Ирак. Демократите, кои во Конгресот бараа да се одреди датум за повлекување на американските војници, предупредија дека битката се уште не е завршена.

Конгресот на САД одобри уште 100 милијарди долари за Ирак

Макфакс - 05.05.2007

Вашингтон Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри дополнителни 100 милијарди долари за финансирање на војната во Ирак и Авганистан и не одреди рокови за повлекување на војниците од овие држави. Вкупно 280 конгресмени гласаа за законот за вонредно финансирање, додека 142 конгресмени беа ...

Казнет оти го нарекол Буш глупав

Вест - 04.05.2007

САЛМОН, Ајдахо (Ројтерс) - Федералниот суд на САД осудил на три години затвор осуденик во Ајдахо зашто се заканувал дека ќе го убие Џорџ Буш во писмо во кое обвинетиот го нарекол претседателот "глупав", соопшти федералното обвинителство.

Нови 4.000 американски војници во Багдад

Вест - 03.05.2007

Безбедносната акција се случува додека претседателот Џорџ Буш води жестока дебата со Конгресот предводен од демократите поради војната во Ирак БАГДАД, 3 мај (АП) - Речиси четири илјади американски војници пристигнаа во Багдад додека акцијата за задушување на секташкото насилство влегува во 12-тата ...

Буш стави вето на повлекувањето од Ирак

Време - 03.05.2007

САД Американскиот претседател Џорџ В. Буш стави вето на законот за повлекување на американската војска од Ирак, при што ја засили борбата со антивоените сили, кои бараат крај на четиригодишното воено присуство во Ирак. - Членовите на сенатот и Белата куќа ми испратија нацрт-закон со кој мислењето ...

Буш стави вето на легислативата за повлекување од Ирак

Утрински - 03.05.2007

„Членовите на Претставничкиот дом и Сенатот изгласаа закон што ги заменува размислувањата на политичарите со оцената на нашите воени команданти“, изјави Буш ВАШИНГТОН - Претседателот Џорџ Буш во вторникот стави вето на легислативата од Конгресот, во кој контролата ја имаат демократите, со кој се ...

Американците во Ирак и без пари и без стратегија

Дневник - 03.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш го искористи правото на вето и не го потпиша законот со кој се одобруваат 124 милијарди долари за војните во Ирак и Авганистан, но се даваа и конкретни термини за повлекување на трупите од Ирак, јави МИА.

Претставничкиот дом не го отфрли ветото на Буш

Макфакс - 03.05.2007

Вашингтон Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа не успеа да го отфрли ветото на претседателот Џорџ Буш на законот за финансирање на војната во Ирак и повлекување на американските сили. Ваква одлука може да се донесе само со поддршка на двотретинско мнозинство во Претставничкиот дом.

Буш стави вето

Вечер Прес - 03.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш, како и што најави, го искористи правото на вето и не го потпиша законот со кој се одобруваат 124 милијарди долари за војните во Ирак и Авганистан, но и се даваат конкретни термини за повлекување на трупите од Ирак.

Буш стави вето на планот за повлекување од Ирак

А1 - 02.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш го искористи правото на вето и не го потпиша законот со кој се одобруваат 124 милијарди долари за војните во Ирак и Авганистан, но се даваа и конкретни термини за повлекување на трупите од Ирак.

Буш стави вето на планот за повлекување од Ирак

Канал5 - 02.05.2007

Аемриканскиот претседател Џорџ Буш го искористи правото на вето и не го потпиша законот со кој се одобруваат 124 милијарди долари за војните во Ирак и Авганистан, но се даваа и конкретни термини за повлекување на трупите од Ирак, пренесува МИА.

Буш изрази сомневање за демократијата на Русија

Макфакс - 02.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш го потврди затегнувањето на односите меѓу Русија и Западот и изрази сомневање дека руското општество се движи кон демократизација. „Сакам да му порачам на (рускиот претседател) Владимир Путин дека има подобар пат кон демократизацијата и оти руските ...

Буш и Шефер со охрабрување до кандидатите за НАТО

Макфакс - 02.05.2007

Вашингтон Спроведување на дополнителните реформи и исполнување на сите услови неопходни за членство во НАТО до идниот самит на Алијансата. Ова е пораката од американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер до државите, кои на идниот самит на НАТО напролет 2008 во ...

Буш стави вето на законот за повлекување од Ирак

Макфакс - 02.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш стави вето на предлог-законот за воено финансирање во вредност од 124 милијарди долари , бидејќи содржи одредби за повлекување на американските воени сили од Ирак од крајот на 2008.

Буш не планира средба со косовските лидери

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Американскиот претседател Џорџ Буш не планира во текот на посетата на Тирана, најавена за 10.јуни, да се состане со косовските лидери, пишува денеска приштински дневник. Во текстот под наслов “Буш нема да се состане со Косоварите“, весникот пишува дека косовските лидери нема да ...

Буш и Шефер и за мисијата во Авганистан

Макфакс - 01.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска и утре ќе разговараат за проблематичните ситуации во светот, вклучувајќи ги се покомплицираната војна во Авганистан и плановите за проширување на Алијансата.

Буш е најизолираниот американски претседател од времето на Никсо

Макфакс - 01.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш е најизолираниот американски претседател од времето на Никсон кога претседаваше со Белата куќа во 1974 година, сметаат лидерите на американската демократска партија. Изјавите против Буш се засилија по неговата средба со11 републиканци кои го предупредија ...

Буш го избра Зоелик за нов претседател на Светската банка

Макфакс - 01.05.2007

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш го избра Роберт Зоелик, некогашен американски министер за трговија и заменик државен секретар, за нов претседател на Светската банка. Претседателот Буш одлуката официјално ќе ја објави денеска со очекување дека Одборот на извршни директори на СБ ќе го ...

Буш во Албанија и за Косово

Макфакс - 01.05.2007

Тирана Статусот на Косово ќе биде меѓу темите на кои американскиот претседател Џорџ Буш ќе разговара со албанските власти, на почетокот од јуни во Тирана. Спроти посетата на американскиот претседател, предвидена за 10 јуни, шефот на албанската дипломатија Љуљзим Баша посочи дека двете страни ...

Состанок Буш-Путин во јули во САД

Макфакс - 01.05.2007

Вашингтон Претседателите на САД и на Русија Џорџ Буш и Владимир Путин на 1. и 2.јули ќе разговараат во резиденцијата на семејството Буш, во државата Мејн, официјално соопшти Белата куќа. Двајцата лидери ќе разговараат за иранската нуклеарна програма, цивилна соработка во нуклеарните програми и за ...

Силни мерки пред посетата на Буш на Албанија

Макфакс - 01.05.2007

Тирана Силни мерки за безбедност се преземаат за посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Тирана, која албанското раководство ја нарече историска, јавува Макфакс. Албанските медиуми посочуваат дека голем број припадници на американските безбедносни служби пристигнале во Тирана и ...

Во Албанија летоци против посетата на Буш

А1 - 30.04.2007

Летоци против посетата на Американскиот претседател Џорџ Буш на Албанија, се појавија во градот Фиер. Според албанските медиуми, летоците, кои се пишувани си црвена боја, биле фрлени од страна на Албанската комунистичка партија.

Демократ се закани со можен импичмент на Буш

А1 - 30.04.2007

Претседавачот на Подкомитетот за одбрана на американскиот Конгрес, демократот Џон Мурта, се закани со можен импичмент на претседателот на САД, Џорџ Буш, како одговор на неговото вето на законот за повлекување на американските трупи од Ирак до крајот на идниот март.

Наскоро демократија на Куба

Вечер Прес - 30.04.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш го критикуваше комунистичкиот режим на кубанскиот лидер Фидел Кастро, нарекувајќи го "сурова диктатура" и оцени дека се приближува времето на демократските промени во таа островска држава. "Суровата диктатура ги спречува сите слободи во име на мрачната и ...