TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сурои: Косово е заложник на насилства

А1 - 20.03.2004

5 години по потпишувањето на договорот во Рамбује, Косово е заложник на насилствата, оценува косовскиот аналитичар Ветон Сурои во анализата за лондонскиот Институт за војна и мир. Целото Косово е заложник на арогантното однесување на УНМИК, кој ги гледа проблемите, заложник на неспособноста на ...

На Косово мирно

А1 - 20.03.2004

Бурата која беснееше на Косово изминатите три дена полека стивнува. 28 мртви и над 600-тини повредени Албанци, Срби и припадници на меѓународните полициско воени сили на Косово. Од Косово мораа да заминат 3.600 срби. 25 цркви и манастири и 110 српски куќи се во пепел.

НАТО: Нападите беа испланирани

Време - 20.03.2004

ШТО СЕ СЛУЧИ НА КОСОВО НАТО соопшти дека серијата напади на косовските Албанци врз српското население биле однапред испланирани. Адмиралот Грегори Џонсон, командант на јужното крило на НАТО, кој од вчера ги води операциите на НАТО на Косово, изјави дека во настаните на Косово биле „организирани и ...

Глинени гулаби со маслинови гранчиња

Дневник - 20.03.2004

ЗА\ЕСТЕНИ НАПАДИ НА КОСОВСКИТЕ АЛБАНЦИ ВРЗ УНМИК И КФОР Копенхаген демантира дека еден дански војник загинал, но потврди дека врз него било стрелано од снајпер во албанскиот дел на Митровица и оти снајперистот бил елиминиран Откако на првиот ден од новата војна на Косово КФОР и УНМИК од ...

Пролет на Балканите

Време - 20.03.2004

Цветин Чилиманов Нова пролет, нова војна на Косово. Сонцето го топи снегот на планинските превои, кој цела зима не им дозволуваше на балканските племиња непречено да се убиваат. Има нешто навистина болно во луѓе што почнуваат војна во ова годишно време.

Кризата може да се прелее, но нема закани за безбедноста

Утрински - 20.03.2004

Министерот Владо Бучковски за состојбите во Косово Слободанка Јовановска Министерот за одбрана, Владо Бучковски, демантираше вчера дека вооружени лица масовно преминуваат од територијата на Македонија во Косово, нарекувајќи ги тие тврдења груба дезинформација.

НАТО испраќа засилување

Утрински - 20.03.2004

КФОР изјавува дека нивните војници нема да ги толерираат сите оние што предизвикуваат насилство Српските енклави во Косово се во урнатини по нападите ПРИШТИНА - Етничките Албанци палеа српски куќи и цркви во четвртокот, кога Косово беше зафатено со безредија втор ден по ред.

Косовските Албанци брзаат со етничкото чистење

Дневник - 20.03.2004

НА КОСОВО ЗАПАЛЕНИ 17 ЦРКВИ И СТОТИЦИ СРПСКИ КУЌИ Од избувнувањето на војната во средата загинаа најмалку 31 лице, а повеќе од 600 се ранети, претежно етнички Срби Соочени со жестоки осуди од Обединетите нации и од целиот свет, косовските екстремисти прексиноќа забрзано палеа српски куќи и имоти во ...

Советот за безбедност го осуди насилството во Косово

Утрински - 20.03.2004

Итна седница на Ист ривер во Њујорк по меѓуетничките протести во Косово ОН - Советот за безбедност на Обединетите нации откако го осуди "големото меѓуетничко насилство" во кое загинаа најмалку 31 лице во Косово, вчера ги повика властите на провинцијата да го обезбедат одржување на редот и законот, ...

На Косово критично, но нема опасност за Македонија

Дневник - 20.03.2004

СПОРЕД МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА Ситуацијата на Косово е крајно сериозна, но исклучени се закани за безбедноста на Македонија, оцени вчера министерот за одбрана Владо Бучковски. Тој рече дека не се исклучува прелевање на евентуалната криза во пограничните подрачја, но, според актуелната состојба, ...

Србите безбедни само во базите на КФОР

Време - 20.03.2004

ТРЕТ ДЕН СУДИРИ НА КОСОВО Бројот на загинатите во насилствата низ Косово се искачи на 31, а се проценува дека повеќе од 500 лица биле повредени во нападите на косовските Албанци врз српските села и населби. Меѓу повредените речиси стотина се војници и полицајци од меѓународните безбедносни сили.

Надежите за повеќеетничко Косово се мртви

Време - 20.03.2004

АНАЛИТИЧАРИТЕ ОЦЕНУВААТ Надежите за создавање повеќеетничко Косово се мртви, оценуваат западните аналитичари и медиуми. - Косово шокантно брзо се врати во почетокот, таму каде што беше по војната во 1999 година - изјави Алекс Андерсон, шеф на косовскиот оддел на Меѓународната кризна група, за ...

НАТО ќе пука врз насилните Албанци на Косово

Вест - 20.03.2004

ПРИШТИНА, 20 март , (АП) - НАТО вчера распореди дополнителни мировни војници за потворно да ја преземе контролата над Косово и предупреди дека е подготвен да преземе силни мерки против насилниците на третиот д ПРИШТИНА, 20 март , (АП) - НАТО вчера распореди дополнителни мировни војници за потворно ...

Бучковски: „Кризата на Косово нема да се прелее во земјава “

А1 - 19.03.2004

Нема опасност од прелевање на судирите од Косово во Македонија сметаат македонските експерти. Денеска министерот за одбрана Владо Бучковски кажувајќи го истиот став ги нарече дезинформација тврдењата на некој српски преставници дека вооружени Албански групи од Македонија влегуваат во Косово.

КФОР се судри со Албанците во Призрен

А1 - 19.03.2004

Германските војници од составот на КФОР денеска во близината на Призрен се судрија со поголема група Албанци. Агенцијата Бета, повикувајќи се на неименувани извори, јави дека се слушаат силни детонации и оти сето тоа се случува во близината на селото Новак.

Блокиран Косовско-македонскиот бизнис

А1 - 19.03.2004

„Три дена имаме целосен застој на бизнисот со Косово“, велат од Охис, еден од најголемите македонски извозници на косовскиот пазар. Косовските партнери веднаш ги запреле порачките за стоки, велат од Охис. Од друга фирма, Даути Комерц застапници на многу македонски фирми на Косово, велат дека овие ...

Советот за безбедност остро ги осуди насилствата на Косово

А1 - 19.03.2004

Советот за безбедност на ОН на синоќешната вонредна седница остро ги осуди меѓуетничките насилство во Косово и побара од покраинските власти да обезбедат владеење на правото, безбедност за сите етнички групи и казни за извршителите на злосторите.

На Косово не е безбедно ако не знаеш Албански

А1 - 19.03.2004

Зголемени безбедносни мерки, засилено и забележливо присуство на силите на КФОР- тоа е првата слика што ве пречекува на Косово. Косовските полицајците на преминот Блаце-Јанковиќ велат дека состојбата е нормализирана, но веднаш додаваат дека не е безбедно да се шеташ по Косово и да зборуваш на ...

На Косово моментално мирно, но крајно напнато

А1 - 19.03.2004

Ситуацијата на Косово полека се смирува, но состојбата се оценува како крајно затегната. Судири меѓу косовските Албанци и Срби денеска немаше, но повторно имаше судири меѓу поголеми групи Албанци и припадници на меѓународната полиција и војници на КФОР.

Протести на Србите во Белград поради настаните на Косово

А1 - 19.03.2004

Околу 10.000 граѓани предводени од политичките и верските лидери одржаа молитва пред храмот СВ. Сава во центарот на Белград за загинатите на Косово. Помеѓу демонстрантите најбројни беа средношколците кои по јавниот час во своите училишта организирано пристигнаа на протестот.

Продолжувањето на ескалацијата ќе ги разгори страстите и кај нас

Утрински - 19.03.2004

Професорката Билјана Ванковска за можните импликации од насилствата во Косово врз Македонија Борис Георгиевски ?Импликациите од случувањата во Косово за Македонија ќе бидат повеќе политички отколку безбедносни. Овие случувања се во еден многу незгоден политички момент за Македонија, ние ...

НАТО испраќа засилувања на Косово, не му треба помош од Белград

Време - 19.03.2004

НАТО испрати 350 војници од Босна на Косово како засилување на косовските мировни сили КФОР. Меѓу засилувањата има и стотина американски маринци. Командантот на КФОР Хорст Камерхоф вчера им нареди на сите свои војници да користат сила ако тие или цивилите бидат загрозени.

Нема опасност од прелевање на кризата од Косово во Македонија

Време - 19.03.2004

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ЗАКЛУЧИ Состојбата во Македонија е стабилна и во моментов не постои опасност од прелевање на кризата од Косово во Македонија. Тоа е заклучокот од вчерашното заседавање на Советот за безбедност што го пренесе премиерот Бранко Црвенковски.

Извозот на Косово без застој

Дневник - 19.03.2004

СТОПАНСТВЕНИЦИТЕ ЗАСЕГА МИРНИ Извозот на македонски производи во Косово се одвива нормално и покрај тамошните немири, велат во Царинската управа на Македонија. - Камионите што одат за Косово беа запрени завчеравечер, кога граничните премини беа затворени, но на наша страна се средуваше техничката ...

Кфоровци евакуираа стотина Срби од Обилиќ

Утрински - 19.03.2004

НАТО одобри употреба на сила за окончување на најголемото насилство во Косово МИТРОВИЦА - Албанците во Косово вчера запалија српски православни цркви додека НАТО се подготвуваше да испрати уште 1.000 војници за да ја задушат експлозијата на етничко насилство.

Мостот на Ибар

Дневник - 19.03.2004

Коментар - Митко Билјаноски Мостови се градат за да спојат два брега, за да ги приближат луѓето од двете страни, да овозможат трговија и развој. Мостот на реката Ибар во Косовска Митровица има апсолутно спротивна цел - тој го раздвојува јужниот од северниот дел од градот, албанскиот од српскиот.

Безбедносната состојба во земјава стабилна

Дневник - 19.03.2004

СОВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ Не се очекува прелевање на нестабилноста од Косово Безбедносната состојба во Македонија е стабилна и не постојат закани за стабилноста на земјата, заклучил вчера Советот за национална безбедност по последните насилства и немири на Косово.

Во Косово драматично, во Македонија стабилно

Утрински - 19.03.2004

По ескалацијата на меѓуетничките судири во Косово, свикан Советот за безбедност во Македонија Сашко Димевски По завчерашните трагични меѓуетнички настани во Косово, македонскиот Совет за безбедност вчера ја разгледа актуелната политичко-безбедносна ситуација во земјава, при што констатира дека таа ...

Косово во пламен, 22 загинати

Утрински - 19.03.2004

Голем бран насилство во протекторатот во кој цел на Албанците се Србите. Запалени многу куќи и цркви ПриШтина, Белград - Состојбата во Приштина вчера беше мирна, но ситуацијата и натаму е напната по завчерашните етнички судири во покраината, во кои загинаа 22 лица, а повеќе од 600 се полесни или ...

Реакции по борбите на Косово

Време - 19.03.2004

...Портпаролот на КФОР, Стефан Раченбергер, вината за насилствата низ Косово, кои ги дочекаа војниците на КФОР неподготвени, лежи во нерешениот статус на Косово. - Бидејќи Албанците веќе долго време се во неизвесност за идниот статус на Косово, тие се нервозни и напнати.

Приштина ги организирала "спонтаните" насилства?

Дневник - 19.03.2004

ОБВИНУВАЊЕ Партиските војски на Ибрахим Ругова, Хашим Тачи и на Рамуш Харадинај, лидери на трите највлијателни партии на косовските Албанци, ги организирале "спонтаните" насилства во Косовска Митровица, кои прераснаа во општи напади врз Србите во цело Косово, а имаа и насилни реакции во Србија, ...

КФОР се судри со Албанците во Призрен

Канал5 - 19.03.2004

Германските војници од составот на КФОР денеска во близината на Призрен се судрија со поголема група Албанци. Агенцијата Бета, повикувајќи се на неименувани извори, јави дека се слушаат силни детонации и оти сето тоа се случува во близината на с Германските војници од составот на КФОР денеска во ...

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН ОСТРО ГО ОСУДИ НАСИЛСТВОТО НА КОСОВО

Канал5 - 19.03.2004

Советот за безбедност на ОН силно го осуди насилството на Косово и порача тоа веднаш да престане, истакнувајќи дека воспоставувањето мултиетничко, демократско општество на Косово останува цел на меѓународната заедница. ОН исто така ги осуди и на Советот за безбедност на ОН силно го осуди ...

Тирана ги осуди насилствата во Косово

Утрински - 19.03.2004

Реакција ТИРАНА - Официјална Тирана го осуди насилствата во Косово без оглед на мотивите и причините. Министерството за надворешни работи оценува дека ваквите дејства се во спротивност со општата клима во Косово, реформите и демократските процеси и заедничкото мултиетничко живеење.

Ругова: Итно независност за Косово

Време - 19.03.2004

Косовскиот претседател Ибрахим Ругова по крвавите борби од средата порачал дека Косово мора итно да прогласи независност. - Ваквиот чекор ќе реши многу од проблемите на Косово - изјавил портпаролот на Ругова, Мухамет Хамити. Другите албански политичари од Косово завчера и вчера повикуваа на ...

Албанците убиваат Срби низ цело Косово

Време - 19.03.2004

Покрај големите пресметки во Митровица и селото Чаглавица, низ Косово биле забележани десетина напади на албански екстремисти врз српските села. Најдраматично било во Косово Поље, близу Приштина. Албанските екстремисти ги запалиле училиштето "Свети Сава", градската пошта, а ја нападнале и болницата.

Загинаа 22 луѓе, горат цркви и куќи

Дневник - 19.03.2004

воЈна во КОСОВО Ситуацијата во Косово вчера изутрина била релативно мирна, КФОР добива засилувања Најмалку 22 лица загинаа, а 600 се ранети завчера на Косово, во најкрвавите напади откако Обединетите нации ја презедоа власта во провинцијата.

Косово пак гори

Вест - 19.03.2004

Вчера на Косово беше главно мирно, освен нападите врз српските куќи во Обилиќ од каде се евакуирани сите Срби и обидите на Албанците во Митровица да минат во српскиот дел на градот, што е спречено од УНМИК ПРИШТИНА, (Ројтерс) - НАТО вчера испрати засилување на Косово откако 22 луѓе загинаа, а ...

Втор ден борби на Косово: Албанците го нападнаа Обилиќ, одбиени во Митровица

Време - 19.03.2004

ВТОР ДЕН БОРБИ НА КОСОВО Бројот на загинатите во завчерашните битки меѓу Албанците и Србите во Косовска Митровица, како и во серијата албански напади врз српските села низ Косово, се искачи на 20, а повеќе од 270 лица се повредени.

Косово може да стане тема за политичка борба

Време - 19.03.2004

ЕКСПЕРТИТЕ ЗА СИТУАЦИЈАТА НА КОСОВО Тодор Стојчевски Ситуацијата на Косово нема да има директно воено влијание врз Македонија, туку кризата ќе се одрази на вокабуларот и динамиката на претседателските избори, велат експертите.

Во Македонија нема опасност од прелевање на инцидентите

Вест - 19.03.2004

СОВЕТОТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ РАСПРАВАШЕ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО Ситуацијата во Македонија е стабилна, оцени вчера Советот за национална безбедност Советот за национална безбедност вчера одржа состанок посветен на состојбата во Косово, од кој излезе заклучокот дека во земјава ситуацијата е ...

Пратениците поделени за можноста да се прошири кризата

Време - 19.03.2004

КОСОВО - МАКЕДОНИЈА Диана Младеновска Опозицијата е вознемирена и загрижена поради последните случувања на Косово и стравува од евентуално проширување на немирите и во Македонија. Спротивно на тоа, партиите од власта го делат ставот на Советот за безбедност, според кој состојбата во земјава е под ...

Тирана ги осуди насилствата во Косово

А1 - 18.03.2004

Официјална Тирана ги осуди насилствата без оглед на мотивите и причините оценувајќи дека тие се во спротивност со општата клима започнатите реформи, демократските процеси и соживотот. Во соопштението на Министерството за надворешни работи се апелира до сите граѓани да покажат мудрост и разум и да ...

ОН ги осуди немирите, Србија побара седница на Советот за безбедност

А1 - 18.03.2004

Врховниот совет за одбрана на Србија и Црна Гора ги повика УНМИК, КФОР и другите меѓународни институции да обезбедат заштита на животот и имотот на Србите и Црногорците на Косово, изразувајќи притоа загриженост поради ескалацијата на насилствата во покраината.

Смирена состојбата во Косово

А1 - 18.03.2004

На Косово вечерва е мирно нема информации за нови судири меѓу косовските Албанци и Срби. Ситуацијата сепак се оценува како е крајно сложена и загрижувачка. Околу 15 часот, кај селото Чаглавица дојде до судир меѓу неколку илјади Албанци и припадниците на меѓународната полиција и на КФОР кои ги ...

Светскиот печат за ескалираната состојба на Косово

А1 - 18.03.2004

Светските печатени медиуми денеска опширно известуваат за вчерашните случувања на Косово и оценуваат дека меѓународната заедница нема решение за Косово пет години по бомбардирањето на НАТО. „Пет години по операцијата на НАТО за истерување на српските војници, Косово останува буре барут во срцето на ...

Црвенковски: „Нема индикации за прелевање на ситуацијата од Косово“

А1 - 18.03.2004

Нема индиции дека е можно немирите на Косово да се прелејат во Македонија. Состојбата во земјава е стабилна, ова го оцени Советот за безбедност на денешната вонредна седница по повод судирите кои вчера започнаа на Косово. Членовите предложиле состојбата внимателно да се следи.

НАТО ќе испрати дополнителна војска на Косово

А1 - 18.03.2004

По итниот состанок на Советот на НАТО, командата на КФОР врз Косово ја презеде командантот на јужното крило, адмирал Грегори Џонсон, во обид да ја врати котролата врз ситуацијата на Косово. КФОР во моментов на Косово има над 18.000 војници, а засилување од 350 американски војници од СФОР во Босна, ...

Војна во Косово

Дневник - 18.03.2004

ПОРАДИ ТРАГИЧНА СМРТ НА ЧЕТИРИ ДЕЦА Девет лица загинаа, а повеќе од 200 се ранети вчера во жестока пресметка во Косовска Митровица, во која ечеле и бомби, и рафали и пукотници, јави Ројтерс. Илјадници косовски Албанци, гневни откако две деца се удавиле во Ибар, а уште едно исчезнало, ја префрлиле ...

ОН ги осуди немирите, Србија побара седница на Советот за безбедност

Канал5 - 18.03.2004

Врховниот совет за одбрана на Србија и Црна Гора ги повика УНМИК, КФОР и другите меѓународни институции да обезбедат заштита на животот и имотот на Србите и Црногорците на Косово, изразувајќи притоа загриженост поради ескалацијата на насилствата во пок Врховниот совет за одбрана на Србија и Црна ...

ЦРВЕНКОВСКИ: НЕМА ИНДИКАЦИИ ЗА ПРЕЛЕВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА ОД КОСОВО ВО МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 18.03.2004

Состојбата во Македонија е стабилна и не постојат никави индикации за можно прелевање на ситуацијата во Косово во земјава, изјави по денешниот состанок на националниот Совет за безбедност македонскиот премиер Бранко Црвенковски.

Во престрелки меѓу Србите и Албанците загинаа најмалку седум лица

Утрински - 18.03.2004

Меѓуетничките тензии во Косово ескалираа во поделениот град Косовска Митровица и во неколку други места КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Најмалку седум лица се убиени, а околу 250 се повредени вчера во најголемиот судир меѓу косовските Срби и Албанците за повеќе од една година, јавија болнички извори.

Косово пукна: жестоки борби меѓу Србите и Албанците во поделената Косовска Митровица

Време - 18.03.2004

ВОЈНА ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА Косовските Срби и Албанци вчера воделе вистинска војна во Косовска Митровица, а имало пукотници и кај селото Чаглавица, близу Приштина. Немирите почнаа откако група Срби од село кај Митровица на паднале четири албански дечиња.

Албанците бараат слобода за учките

Време - 18.03.2004

Низ Косово завчера попладне се одржале масовни протести на Албанците, на кои тие барале од УНМИК да ги ослободи сите уапсени припадници на Ослободителната војска на Косово. Демонстрантите го обвинувале УНМИК дека го „колонизира Косово“, барале од шефот на меѓународната мисија Хари Холкери да си оди ...

ПРЕТСТАВНИК НА ОН: 22 ЗАГИНАТИ И РЕЧИСИ 500 ПОВРЕДЕНИ НА КОСОВО

Канал5 - 18.03.2004

Најмалку 22 лица загинаа, а речиси 500 се повредени во вчерашните судири на Косово, изјави портпаролката на полицијата на ОН, Анџела Џозеф. Освен судирите меѓу Албанците со меѓунардоните сили во Косовска Митровица и во околината на Чаглавица, запален Најмалку 22 лица загинаа, а речиси 500 се ...

Војна во Косовска Митровица

Дневник - 18.03.2004

ПОРАДИ СМРТТА НА ЕДНО СРПСКО МОМЧЕ И ТРИ АЛБАНЧИЊА Во уличната војна загинале најмалку шест лица - двајца Албанци, двајца Срби, како и уште две лица чиј идентитет не е објавен, а повеќе од 200 луѓе се ранети Седум лица загинаа, а повеќе од 200 беа ранети вчера за време на жестока пресметка во ...

Албанците и Србите се судрија во Митровица, 5 мртви

Вест - 18.03.2004

КОСОВСКА МИТРОВИЦА, 18 март , (АП) - Најмалку петмина загинаа, а над 200 се ранети вчера кога во Косовска Митровица во близина на мосто на реката Ибар се судрија Србите и етничките Албанци, а мировниците интер КОСОВСКА МИТРОВИЦА, 18 март , (АП) - Најмалку петмина загинаа, а над 200 се ранети вчера ...

Албанците и Србите се судрија во Митровица

А1 - 17.03.2004

Најмалку 10 лица загинаа а околу 200 се повредени денеска во крвавите судири меѓу косовските Албанци и Срби кај мостот на реката Ибар во Косовска Митровица, агенциите јавуваат дека 4 ца од загинатите се Албанци а тројца Срби.

ПРОДОЛЖУВААТ НЕМИРИТЕ НА КОСОВО НАЈМАЛЦЕ 6 МРТВИ И 200 ПОВРЕДЕНИ

Канал5 - 17.03.2004

Група Албанци ги протераа Србите од селото Бело Поле во близина на Пеќ и ги запалија нивните куќи, соопшти портпаролот на ОН Анџела Џозеф. Таа нагласи и дека група Албанци го нападнале и регионалното седиште на Обединетите нации во Пеќ, додавајќ Група Албанци ги протераа Србите од селото Бело Поле ...

Косовски Срби блокираа граница

Дневник - 17.03.2004

ПОРАДИ НОВИТЕ ЦАРИНИ НА УНМИК Група косовски Срби завчера ја блокираа административната граница меѓу Косово и Србија, протестирајќи против новите царински тарифи, кои ги воведе УНМИК, јави МИА. Според новите тарифи, треба да бидат оцаринети сите стоки со поголема вредност од 175 евра што се ...

КЗК разработил воена стратегија за Косово

А1 - 16.03.2004

Генералштабот на Косовскиот заштитен корпус разработил „воена стратегија“, во која предвидува формирање на одбрамбени сили и наведува дека „енклавизацијата“ на српското малцинство претставува опасност по безбедноста, јавуваат приштинските медиуми.

Џонсон: „Безбедноста на Косово е задоволителна“

А1 - 16.03.2004

Командантот на силите на НАТО за јужна Европа, адмиралот Грегори Џонсон изјави синоќа во Приштина дека КФОР за неполни пет години од доаѓањето на Косово постигнал голем напредок. Тој, како што пренесува Макфакс, на конференцијата за новинари во Приштина оцени дека нивото на криминалот во покраината ...

Косовските Срби протестираа против новите царински тарифи

А1 - 15.03.2004

Поголема група Срби од северниот дел на Косово денеска ја блокираа административната граница меѓу Косово и Централна Србија, протестирајќи против стапувањето на сила на новите царински тарифи, воведени од УНМИК. Според новите наредби, кои стапија на сила на 1 март, сите стоки што се превезуваат од ...