TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски не ја менува позицијата за името

Кирилица - 21.09.2008

Владата има изградено став што сака од разговорите за името и не ја менува позицијата, изјави премиерот Никола Груевски денеска во текот на акцијата „За чиста и европска Македонија“ и непосредно по синоќешната средба на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски со неговата ...

ГРУЕВСКИ: НЕМА ПРОМЕНА НА ПОЗИЦИЈАТА ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ИМЕТО

Сител - 21.09.2008

Нема потреба од дополнителни консултации на државниот врв пред можната нова рунда преговори за името во Њујорк на повисоко ниво. Нашиот став е кристално јасен, порача денеска уште еднаш премиерот Никола Груевски.

Груевски: Владата има изградено став што сака од разговорите за името

Нетпрес - 21.09.2008

Премиерот на Македонија, Никола Груевски истакна дека владата има изградено став што сака од разговорите за спорот околу името со Грција и дека не ја менува својата позиција.

Бранко врати се со договор, или ич не доаѓај!

Вечер Прес - 21.09.2008

После 15 години од наводно привремената спогодба за името за која Глигоров и Црвенковски рекоа дека ќе трае само три месеци, на авторот на референцата ФИРОМ - Бранко Црвенковски му се пружа единствена можност деновиве во Њујорк да го реши проблемот.

Нова средба Милошоски-Бакојани

А1 - 20.09.2008

Уште една непродуктивна средба во грчко-македонскиот спор за името. Тврди и на моменти напнати разговори помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, кои не доведоа до никаков напредок.

ФРАНЦИЈА ЈА ПОДДРЖУВА ГРЦИЈА, НЕ САКА ДОЛГО ДА СЕ ЗАНИМАВА СО СПОРОТ СО ИМЕТО

Телма - 20.09.2008

ФРАНЦИЈА ЈА ПОДДРЖУВА ГРЦИЈА, НЕ САКА ДОЛГО ДА СЕ ЗАНИМАВА СО СПОРОТ СО ИМЕТО Франција ги поддржи позициите на Грција во спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија, објавија денеска грчките медиуми.

Одлуката за признавање на Косово најверојатно ќе биде одложена на неодредено време

Канал5 - 20.09.2008

Речиси извесното признавање на Косово од страна на Македонија најверојатно се одлага на неопределено време, велат владини извори за Канал 5. Остануваат минимални шанси признавањето да се случи деновиве, како што се најавуваше, велат истите извори, но не сакаат да ги кажат причините за одлагањето.

Милошоски и Бакојани разговараат за името

Утрински - 20.09.2008

Дора Бакојани и Антонио Милошоски се среќаваа само со мал круг соработници Дали со двете средби ќе биде отворен патот за разврска на спорот за името Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси - Париз и неговата околина отсекогаш биле места на дипломатијата и места каде што биле склучени важни ...

Врелиот костен кај Црвенковски

Дневник - 20.09.2008

Среда би можел да биде денот на одлука за спорот за името, шпекулираат грчките новинари во САД Владата ќе му го префрли врелиот костен за името на претседателот Бранко Црвенковски и ќе побара од него активно да се вклучи во преговорите во текот на неговиот престој во Њујорк, на Генералното собрание ...

Министерско танго во Париз

Време - 20.09.2008

Преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот со името ненадејно се „издигнаа“ на ниво на министри за надворешни работи, откако за вчера попладне во Париз беше договорена средба меѓу министрите за надворешни работи на двете земји, Антонио Милошоски и Дора Бакојани.

Кафе за релаксација во Париз

Вест - 20.09.2008

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Антонио Милошоски и Дора Бакојани вчера доцна попладнето требаше да имаат кафе-средба во Париз поради големата веројатност македонскиот министер да не отпатува за Њујорк поради презафатеност во Владата.

РАЗГОВОРИ МИЛОШОСКИ - БАКОЈАНИ

Сител - 20.09.2008

Македонско-грчките разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија продолжуваат под мандат на ОН, заклучиле шефовите на дипломатиите на двете земји Антонио Милошоски и Дора Бакојани, на синоќешната средба во Париз.

Париз се надева на напредок во прашањето за името во наредните недели

Кирилица - 20.09.2008

Актуелниот претседавач со Европската унија, Франција, е за брзо решение на прашањето за името меѓу Атина и Скопје. Ова го нагласил шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер , по вчерашната средба во Париз со грчката колешка Дора Бакојани , која и претходеше на средбата на Бакојани со ...

Македонско-грчките разговори за проблемот со името продолжуваат под мандат на ОН

Нетпрес - 20.09.2008

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани на вчерашната средба во Париз, заклучиле дека македонско-грчките разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија продолжуваат под мандат на ОН.

Милошоски и Бакојани средба и во Њујорк?!

Форум - 20.09.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани се договориле во рамките на следната фаза од преговорите за името, освен во Париз да се сретнат и во Њујорк, јавува денеска грчкиот весник Катимерини.

Милошоски и Бакојани по Париз ќе се сретнат и во Њујорк

Кирилица - 20.09.2008

По средбата, Милошоски изјавил дека разговорите се позитивен чекор за подобрување на односите меѓу двете земји и оти во интерес и на Македонија и на Грција е тие да продолжат. Сепак, тој додал дека Македонија инсистира на своите позиции во однос на прашањето за името.

Почнаа директни преговори за името

Форум - 20.09.2008

Изненадувачката средба помеѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, во Париз, а под притисок на САД нагло го подигнало темпото на преговорите за името, објавува грчкиот весник Катимерини.

Наша иницијатива за да се раздвижат преговорите за името

Н.Македонија - 20.09.2008

Владата презема иницијатива за спорот за името, откако министерот за надворешни работи Антонио Милошоски закажа средба со грчката колешка Дора Бакојани на европско-азискиот самит во Париз.

Средба Милошоски - Бакојани во Париз

А1 - 19.09.2008

Промена на планот и составот на македонската делегација која ќе учествува на Генералното Собрание на ОН наредната недела во Њујорк.

МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ ОСТВАРИЈА ДИРЕКТНА СРЕДБА ВО ПАРИЗ

Телма - 19.09.2008

МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ ОСТВАРИЈА ДИРЕКТНА СРЕДБА ВО ПАРИЗ Македонско – грчките разговори за разликите околу името остануваат под мандатот на ОН и медијаторот Метју Нимиц и ќе траат се додека не се изнајде заемно прифатливо решение.

Милошоски и Бакојани само се поздравиле во Париз

Вест - 19.09.2008

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и неговата грчка колешка Дора Бакојани вчера доцна попладне се договориле за директни разговори следната недела во Њујорк, јави вчера грчкото радио "Скај".

Во Париз средба Милошоски - Бакојани

Канал5 - 19.09.2008

Париз, 19 септември (МИА) - Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски попладнево во Париз ќе се срeтне со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани,  на маргините од Форумот ЕУ-Централна Азија организиран од француското Претседателство со Унијата, потврди македонското МНР.

Милошоски и Бакојани на средба за името, не се исклучени и регионални прашања

Нетпрес - 19.09.2008

Министерот Антонио Милошоски денеска во Париз ќе оствари билатерална средба со шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, соопштуваат од министерството за надворешни работи.

Милошоски попладнево се сретнува со Бакојани

Форум - 19.09.2008

Министерот Милошоски попладнево во 18.00 часот во Париз на Форумот организиран од француското претседателство на ЕУ ќе се сретне до шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Билатералната средба ќе се одржи по иницијатива на Милошоски, информираат од МНР.

Кушнер: Франција ја поддржува Атина во спорот со Скопје

Нетпрес - 19.09.2008

Министерот за надворешни работи на Франција, Бернар Кушнер, побарал спорот меѓу Атина и Скопје за името да биде решен во најскоро можно време, објави електронското издание на “Навтемборики“. Кушнер ова го посочил по разговорот во Париз со грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани.

Кушнер повика на решение за името

Макфакс - 19.09.2008

Министерот за надворешни работи на Франција Бернар Кушнер побара спорот меѓу Атина и Скопје за името да биде решен што е можно побрзо. Кушнер ова го рече по средбата во Париз со грчката колешка Дора Бакојани.

СРЕДБА БАКОЈАНИ И МИЛОШОСКИ ВО ПАРИЗ

Сител - 19.09.2008

Во 18 часот во Париз, почна средбата меѓу шефот на македонската дипломатија Милошоски и неговата грчка колешка Бакојани. Средбата е на македонска иницијатива.

Македонско – грчките разговори за разликите околу името остануваат под мандатот на ОН и медијаторот Метју Нимиц и ќе ...

Макфакс - 20.09.2008

Македонско – грчките разговори за разликите околу името остануваат под мандатот на ОН и медијаторот Метју Нимиц и ќе траат се додека не се изнајде заемно прифатливо решение.

Милошоски ќе се сретнe со Бакојани?

Форум - 19.09.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска најверојатно ќе се сретне со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во Париз на Форумот ЕУ-Централна Азија - Предизвиците во областа на безбедноста, организиран во рамките на француското Претседателство со Унијата, јавуваат ...

Бакојани и Милошоски разговараа во Париз, им претстои средба во Њујорк

Нетпрес - 19.09.2008

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани се сретнале во Париз во рамките на средбата ЕУ-Азија, објави грчкото радио “Скај“.

МНР: Средбата во Париз историска

Форум - 19.09.2008

Антонио Милошоски, министерот за надворешни работи денеска дефинитивно ќе се сретне со министерската за надворешни работи Дора Бакојани на Форумот во Париз, ни потврдија од Министерството за надворешни работи.

Средба Милошоски-Бакојани во Париз

Макфакс - 19.09.2008

Македонскиот и грчкиот министер за надворешни треба да се состанат попладнево во Париз на разговори за прашањето за името, најавуваат медиумите во Атина. Ова, по вчерашната куса, треба да биде втора средба за два дена на министрите Антонио Милошоски и Дора Бакојани.

Денеска Милошоски и Бакојани уште еднаш ќе се сретнат во Париз

Кирилица - 19.09.2008

Ова било договорено на вчерашната куса но ефикасна средба на маргините на состанокот Еу-Азија, во Париз. На неа се отворило прашањето за можноста наредната недела во Њујорк да има директни разговори за проблемот со името Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Антонио Милошоски и ...

Нова средба Бакојани-Милошоски денеска во Париз

Нетпрес - 19.09.2008

Преговорите меѓу Атина и Скопје за спорот за името ненадејно се “издигнаа“ на ниво на министри за надворешни работи, пишува денеска грчки “Катимерини“. “Тоа се случи вчера во Париз.

Милошоски и Бакојани очи в очи

Вечер Прес - 19.09.2008

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани, седнаа на заедничка маса. На неутрален терен, во главниот град на Франција, македонската и грчката дипломатија решија да поразговараат за конечно изнаоѓање на заедничко решение за 17-годишниот спор за името ...

Милошоски и Бакојани само се поздравија во Париз

Н.Македонија - 19.09.2008

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани, се сретнале на евроазискиот самит во Париз, но на минување, без содржајни разговори за спорот за името и за грчката блокада за македонските евроинтеграции.

Милошоски и Бакојани на директна средба

А1 - 18.09.2008

Се поизвесни директни разговори меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, по денешната средба на Бакојани и Милошоски на маргините на форумот „Еу, Централна Азија, предизвици во областа на безбедноста“ во Париз. Средбата била кратка, но ефикасна, велат дипломатски извори за А1.

Грција под силен притисок за името

А1 - 18.09.2008

Тешка ќе биде за Атина следната средба разговори за разликите околу името со Македонија, предвидена во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН.

МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ ПО ПАРИЗ НА РАЗГОВОРИ И ВО ЊУЈОРК

Телма - 19.09.2008

МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ АНТОНИО МИЛОШОСКИ И ДОРА БАКОЈАНИ ВО ПАРИЗ СЕ РАКУВАЛЕ И КУСО, НЕФОРМАЛНО РАЗГОВАРАЛЕ НА МАРГИНИТЕ НА МИНИСТЕРСКИОТ ФОРУМ НА ЗЕМЈИТЕ ОД ЕВРОПСКА УНИЈА И ЦЕНТРАЛНА АЗИЈА.

Нема надеж за брзо решение за името

Дневник - 18.09.2008

Нема надеж за брзо решение за името Грција долго време се надева во изборот на Обама за претседател на САД, за сега да прифати каков било компромис со Македонија Се' помали се изгледите да биде најдено решение за спорот за името со Грција за време на дебатата на Генералното собрание на Обединетите ...

Грција под силен притисок за името

Макфакс - 18.09.2008

Тешка ќе биде за Атина следната средба разговори за разликите околу името со Македонија, предвидена во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН.

Милошоски и Бакојани договорија директни разговори во Њујорк

Макфакс - 18.09.2008

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција оствариле денеска средба и се договориле за директни разговори идната недела во Њујорк. Ова, како што пренесува Макфакс, го јави попладнево грчкото радио Скај.

Нов бран од силен американски притисок врз Грција за Македонија

Нетпрес - 18.09.2008

Многу тешка ќе биде за Атина следната средба во Њујорк, на сесијата на Генералното собрание на ООН, пишува грчкиот весник “То Вима“.

СРЕДБА НА МИЛОШОСКИ И БАКОЈАНИ УТРЕ ВО ПАРИЗ

Сител - 18.09.2008

Милошоски и Бакојани денеска се договориле за утрешната средба. Оваа средба, која се одржува на барање на Милошоски, треба да го подготви теренот за наредната средба во Њујорк. Поточно, ќе треба да ги претстават и утврдат позициите на двете страни.

Можна средба Милошоски - Бакојани

А1 - 16.09.2008

Во седиштето на ОН во Њујорк денеска почнува 63-то годишно заседание на Генералното собрание на светската организација. Новата сесија ќе започне под претседателство на поранешниот министер за надворешни работи на Никарагва, 75-годишниот католички свештеник Мигел д’Еското Брокман.

Бакојани ќе го убедува Обама

А1 - 16.09.2008

Грчкото лоби во САД во трка да обезбеди средба на претседателскиот кандидат Обама со шефицата на грчката дипломатија Бакојани, која во петок патува во САД.

Бакојани бара од Груевски вистински да преговара

Утрински - 16.09.2008

Последниот настап на Никола Груевски, според неа, не давал основа за оптимизам околу исходот во Њујорк Од нашиот допсиник Слободанка Јовановска Брисел - „Ако сакаме решение, тогаш навистина треба да преговараме“, е пораката на грчката шефица на дипломатијата, Дора Бакојани, од Брисел, не на своја ...

Бакојани кај Обама, Грците кај Мекејн?

Време - 16.09.2008

Грчкото лоби во САД е во трка да обезбеди средба меѓу претседателскиот кандидат Барак Обама и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, која в петок патува за САД.

Бакојани песимист за спорот со името

Нетпрес - 16.09.2008

Последните изјави на македонскиот премиер, Никола Груевски, во врска со спорот со името, не даваат особен оптимизам за решавање на проблемот, изјавила шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, пишува денеска весникот “Навтемборики“.

Бакојани: Преговараме за името и опсегот на употребата - можно е решение во кое ќе нема поразени

Канал5 - 15.09.2008

Пристигна првата официјална грчка реакција по последната рунда преговори за името, денеска во Брисел на редовниот состанок на МНР на ЕУ Дора Бакојани порача дека предлогот се студира и дека наскоро Атина ќе му го соопшти својот став на медијаторот Нимиц.