TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Профил Љубомир Фрчкоски

А1 - 15.03.2009

Професор по вокација, политичар по потреба, министер за внатрешни и надворешни. Само на 30 години тазе докторантот ја доби шансата да ги реализира своите демони и енергии и да биде автор на најзначајниот ...

Фрчкоски: "Сведмилк - oрганизирана измама"

Телма - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски денеска ја нарече состојбата во „Сведмилк“ криминал кој се повеќе наликува на организирана измама во која, како што истакна, ќаруваат сите освен млекарите.

Вмро-дпмне: "Фрчкоски бега од прашањето за грчкиот поткуп"

Телма - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, два дена упорно одбегнува да даде одговор на прашањата за неговото учество во лобирањето кај поранешниот претседател Киро Глигоров да се смени името на ...

Фрчкоски: Ние знаеме!

Алсат-М - 15.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ и НСДП Љубомир Фрчкоски синоќа одржа митинг во трговскиот центар „Бисер“ во Скопје, а на присутните им се обратија и кандидатите за градоначалник на Скопје и на општина ...

Митинг на СДСМ во Битола

Алсат-М - 15.03.2009

СДСМ вечерва на плоштадот „Гоце Делчев“ во Битола ги претстави кандидатите кои учествуваат на претседателските и локалните избори.

Фрчкоски бара повлекување од Иванов

А1 - 14.03.2009

Кампањата во последната третина добива на жестина. Лавина реакции по изјавата на Ѓорге Иванов дека со студентите му помогнал на неговиот сограѓанин Нано Ружин да ги собере неопходните потписи.

Наместо 100 напред, 200 чекори назад

Време - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски на централниот митинг на СДСМ во Штип ја обвини актуелната власт дека ја држи земјата во изолација и сиромаштија и оти е ослабена позицијата на Македонија во спорот ...

Работев по хотели во Лондон за живеачка

Вест - 14.03.2009

"Првите пари ги заработив како гимназијалец, кога одев на летувања, во трета година во Лондон. Таму работевме со една група од Белград и од Скопје, составена од гимназијалци и студенти.

Изборите не се топ-тема во Штип

Утрински - 14.03.2009

Штип - На штипјани им е преку глава од празни ветувања, но, сепак, тоа не им пречеше да го посетат митингот на социјалдемократите кој завчеравечер се одржа во Домот на културата.

Фрчкоски го повика Иванов да се повлече од изборната трка

Телма - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски денеска на прес - конференција побара од кандидатот за претседател Ѓорге Иванов да се повлече од претседателската изборна трка.

Вмро-дпмне: "да одговори Фрчкоски за грчките поткупувања"

Телма - 14.03.2009

Љубомир Фрчковски со брзина на светлината ги менува своите ставови кога станува збор за спорот со Грција за името на Република Македонија , a тоа го знаат и граѓаните, но она што е страшно е фактот дека зад ...

Предизвик е да се порази аздисаната власт

Дневник - 14.03.2009

Имаме авторитарно општество,луѓето тешко се мотивираат во групи да се борат за своите права. Не ги интересира што му се случува на другиот, а кога ќе затропа мечката на нивната врата веќе е доцна.

Фрчкоски:За прв пат соседите не жалат!

Алсат-М - 14.03.2009

Социјалдемократскиот сојуз вечерва на предизборен митинг на градскиот плоштад во Гевгелија ги претстави кандидатите на партијата за претседател на Република Македонија и за градоначалник на општината.

Фрчкоски бара од Иванов да се повлече од изборната трка

Алсат-М - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски денеска на прес - конференција побара од кандидатот за претседател Ѓорге Иванов да се повлече од претседателската изборна трка.

ВМРО-ДПМНЕ:Фрчкоски да одговори дали бил поткупен

Алсат-М - 14.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжи со обвинувањата на сметка на претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски. Партискиот портпарол Бичиклиски денеска цитираше делови од книгата на експретседателот Киро ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчковски јавно да се произнесе за ставовите на Глигоров

Нетпрес - 14.03.2009

Претседателскиот кандидат од СДСМ, Љубомир Врчковски во времето кога бил министер за внатрешни работи, на тогашниот претседател Киро Глигоров му предложи да прими лица кои го известиле дека Грците се ...

Каков е моралниот кредибилитет на Фрчкоски?

Утрински - 13.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера на прес-конференција праша со каков морален кредибилитет Љубомир Фрчкоски претендира за претседателската функција.

Фрчкоски: Да ја поразиме најлошата власт досега

Алсат-М - 13.03.2009

СДСМ денеска изборната кампања ја продолжува низ источна Македонија, во Нов Дојран, Богданци, Валандово и Гевгелија. Партијата синоќа одржа митинг во Штип. В.д.

Фрчкоски лаже, затоа Бранко му верува

Вечер - 13.03.2009

Фрчкоски прво сметал дека нема компромис за името, па бил за двојна формула, потоа за Република Македонија (Скопје), за на крај да мисли дека државата треба да ни се вика Република Северна Македонија Дали ...

ВМРО-ДПМНЕ: Колку тежи овој пат куферчето на Фрчковски, за решавање на спорот за името?

Нетпрес - 13.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција презентираше неколку дијаметрално спротивни ставови кои се однесуваат за прашањето за името, а се искажани и застапувани од кандидатот за претседател на СДСМ, Љубомир ...

Да ги поразиме, па да влеземе во НАТО

Време - 12.03.2009

Актуелната власт, која веќе три години владее, не направи ништо и само го донесе народот во најголема беда и затоа мора да ги поразиме, порача СДСМ на митингот во Делчево.

Се соочуваме со сиромаштија

Време - 11.03.2009

Не можеме да очекуваме прилив на странски инвестиции без интегрирање на Македонија во НАТО и во ЕУ, рече претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски на конвенцијата на СДСМ во Неготино и во Кавадарци, на која ...

Владата против „проектот Нимиц“

Утрински - 11.03.2009

Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски вчера на прес-конференција ја обвини Владата и нивниот фаворит Ѓорге Иванов дека иницираат згаснување на, како што рече, проектот Нимиц, зад кој се крие заложбата ...

Фрчкоски ги менува ставовите за името

Утрински - 11.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера на прес-конференција реагира, како што беше речено, на стравувањата на Љубомир Фрчкоски дека ќе се прекинат преговорите за името.

Фрчкоски: Власта ги маргинализира преговорите за името

Дневник - 11.03.2009

Власта се обидува да го маргинализира преговарачкиот процес за името со Грција, концепција што поминува незабележливо, а е исклучително опасна за позицијата на Македонија, обвини вчера Љубомир Фрчкоски, ...

Фрчкоски: Наесен во НАТО

Алсат-М - 11.03.2009

Кандидатот за претседател на СДСМ, Љубомир Фрчкоски во обраќањето до граѓаните на Делчево рече дека ќе ја продолжи македонската борба за името.

Фрчкоски: Со нашите пасоши луѓето никаде не можат да работат

Алсат-М - 11.03.2009

Претседателскиот кандидат од СДСМ, Љубомир Фрчкоски, се претстави синоќа во Пехчево и притоа се фокусираше на економијата во земјава.

Фрчкоски: Нема да им простиме

Дневник - 11.03.2009

Тие го исплашија народот затоа мора да ги поразиме и нема да им простиме, изјави на предизборниот митинг во Делчево Љубомир Фрчкоски, претседателски кандидат на СДСМ.

Ги губиме позициите во Брисел и во Вашингтон

Време - 10.03.2009

Борбата за македонскиот идентитет се води во светот, а не во балканските сокаци. Со изолацијата е загрозена и безбедноста на Македонија, а со тоа и меѓуетничките односи, порача Љубомир Фрчкоски на митингот во ...

Фрчкоски: Треба да јадеме трева за нивните антички приказни

Утрински - 10.03.2009

ВЕЛЕС - „Можеби првпат сум загрижен како ќе изгледа судбината на Македонија во мир. Може по средината да пукнеме ако останеме изолирани и сами.

Фрчкоски: "Владата го маргинализира Нимиц-процесот"

Телма - 10.03.2009

Панта Џамбазоски Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски оцени дека Владата и противкандидатот Ѓорге Иванов промовираат друг концепт во грчко-македонскиот спор кој, како што рече, е многу опасен, ја слабее ...

Вмро-дпмне: "Фрчкоски се залагаше за прекин на преговорите"

Телма - 10.03.2009

На прес-конференцијата на претседателскиот кандидатЉубомир Фрчковски ВРМО-ДПМНЕ реагираше со изјава на членот на Извршниот комитет на партијата Зоран Петрески.

Иванов избегна ТВ - соочување

Телма - 10.03.2009

Јулијана Лефковска Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски смета дека кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов до крајот на изборната кампања ќе се обиде да одбегне секакво јавно соочување со другите ...

Фрчкоски: Сигурноста е само во НАТО

Дневник - 10.03.2009

Сигурноста е само во НАТО, а борбата за македонскиот идентитет се води во светот, а не по балканските сокаци, порача кандидатот на СДСМ за шеф на државата, Љубомир Фрчкоски, на митингот во Велес.

Фрчкоски:Македонија не смее да биде оставена сама

Алсат-М - 10.03.2009

На конвенцијата на СДСМ во Неготино и во Кавадарци, синоќа кандидатите за претседател Љубомир Фрчкоски и за градоначалници Ѓорѓе Кимов и Ратко Грков, ја претставија нивната изборна програма.

Фрчкоски: Власта сака да го маргинализира преговарачкиот процес за името

Алсат-М - 10.03.2009

Кандидатот за претседател од СДСМ Љубомир Фрчкоски денеска на прес - конференција ја обвини власта дека се обидува да го маргинализира преговарачкиот процес за името со Грција.

Фрчкоски обвинува за маргинализација на преговорите, ВМРО - ДПМНЕ демантира

Алсат-М - 10.03.2009

Владата го маргинализира процесот за надминување на спорот за името со Грција и се обидува од овој процес да го елиминира досегашниот посредник Метју Нимиц, тврди претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир ...

Фрчкоски: власта сака да го маргинализира преговарачкиот процес за името

Кирилица - 10.03.2009

Кандидатот за претседател од СДСМ Љубомир Фрчкоски денеска на прес - конференција ја обвини власта дека се обидува да го маргинализира преговарачкиот процес за името со Грција Станува збор, рече Фрчкоски, за ...

Фрчкоски: Достојни на славната Македонија

Дневник - 09.03.2009

Мора да останеме достојни за онаа славна Македонија, која била отсекогаш, изјави претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, на предизборниот митинг во скопската општина Карпош.

Фрчкоски:Изолацијата ја загрозува безбедноста

Алсат-М - 09.03.2009

Изборниот карван на СДСМ денеска е во посета на М.Каменица, Берово, Пехчево и Делчево, а синоќа беше во Велес. На митингот во Велес беа претставени кандидатот за претседател на Република Македонија Љубомир ...

СДСМ на митинг во Велес го претстави претседателскиот кандидат Фрчкоски и кандидатот за градоначалник на општината ...

Сител - 09.03.2009

На плоштадот Сармаале во Велес митинг одржа СДСМ, на кој беа претставени кандидатот за претседател на Република Македонија Љубомир Фрчкоски, кандидатот за градоначалник за трет мандат на Велес Аце Коцевски и ...