TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расмусен уште еднаш побара да се реши името

Утрински - 23.02.2014

И по балканската турнеја на Венизелос, генералниот секретар на НАТО ја повтори познатата одлука – влез во Алијансата само кога ќе се реши спорот за името Од нашиот дописник Атина - НАТО засега не ја ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

А1 On - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грчките власти размислуваат за намалување на бројот на пратеници

Р.С.Европа - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција ќе го намали бројот на пратеници за 50?

Курир - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грчките власти планираат намалување на бројот на пратениците

Press24 - 23.02.2014

Како што објави весникот „Катимерини“ намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Економски - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

СТЕСНУВАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТОТ: Грција ќе штеди и на пратеници

Телеграф - 23.02.2014

Владеачката коалиција разговарала за намалување на бројот на пратеници од 300 на 250, а Самарас сметал дека се доволни и 200 Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 ...

Грција ќе го намалува бројот на пратениците

Локално - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Ќе се намали бројот на пратениците

Вечер Прес - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на завчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција планира намалување на бројот на пратеници

Бриф - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Либертас - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Грција планира намалување на бројот на пратеници

Н.Македонија - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Лидерите на владејачката коалиција во Грција планираат намалување на бројот на пратеници

Lider - 23.02.2014

Намалувањето на бројот на пратениците во грчкиот Парламент од 300 на 250 била една од темите на вчерашната средба меѓу премиерот Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос, објави ...

Венизелос го информираше премиерот Самарас за посетата на Македонија

Канал5 - 22.02.2014

Прашањето се добрососедските односи и почитување на меѓународното и европското право, а не проблемот со името – ова е пораката што македонскиот премиер ја слушнал од грчкиот вицепремиер и шеф на ...

Венизелос: Да се фокусираме на добрососедството и почитување на меѓународното право

Утрински - 22.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата го информираше грчкиот премиер Андонис Самарас за резулатите од патувањето низ западен Балкан Атина - Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос го информираше ...

Мајсторот на интригите плете отровна мрежа

Дневник - 22.02.2014

Ирена Радовановиќ Има двострана подготвеност за интензивирање на дијалогот, констатира Евангелос Венизелос на прес-конференцијата во инфо-центарот на ЕУ, на која се погрижи „дијалогот“ да се води ...

Венизелос за посетата на Македонија

Канал5 - 22.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Венизелос денеска во Атина одговори на прашањето на дописничката на канал 5 Сања Ристовска за посетата на Скопје.

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

Денешен - 22.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Параноичниот „Супер Венизелос“ и мисијата „Скопје “

Н.Македонија - 22.02.2014

За Венизелос дури не може ниту да се каже дека конечно се натерал да дојде. Беше обврзан да го стори тоа како претседавач со Европската Унија во овие шест месеци, затоа што Македонија сѐ уште има ...

15 минути, со Сашо Клековски

Алсат-М - 21.02.2014

Во пресрет на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, во „15 минути“ гостува аналитичарот Сашо ...

Венизелос побарал попосветена позиција во разговорите за името

Канал5 - 21.02.2014

Поголема посветеност во врска со името, бара Венизелос од Македонија. Преку изјава за грчките новинари кои ја следат неговата балканска турнеја, кусо ги пренесува впечатоците од средбите со ...

Аналитичари: Посетата на Венизелос рутинска, но покажа дека Грција не може да не игнорира

24 Вести - 21.02.2014

Посетата на Венизелос на Македонија е доказ дека Грција не е имуна на меѓународниот притисок, сметаат дел од политичките аналитичари. Тој, велат дојде, бидејќи ќе немаше како да им објасни на ...

Со посетата на Тирана Венизелос ја заокружи балканската турнеја

24 Вести - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Посетата на Венизелос залудна ако инсистираме на античка приказна?

Алсат-М - 21.02.2014

Аналитичари за Алсат Познавачите на меѓународните односи не очекуваат затоплување на односите меѓу Скопје и Атина, по вчерашната посета на Евангелос Венизелос.

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Канал5 - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Алсат-М - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Венизелос за грчките новинари: Добрососедските односи поврзани со прашањето за името

24 Вести - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право и ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по разговорите во Скопје

Телма - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Канал5 - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Утрински - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Венизелос не сакаше да застане зад натпис „Македонија“

Дневник - 21.02.2014

Да, по средбите во Скопје, имам впечаток дека државниот врв, локалните политички лидери и целото општество е подготвено вистински да партиципира во дијалогот со Атина не само во однос на спорот за ...

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

А1 On - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Венизелос ја заврши балканската турнеја

Телеграф - 21.02.2014

Венизелос, во рамките на турнејата, посети шест балкански земји, вклучувајќи го и Косово, што Грција сè уште го нема признато Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Евангелос ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Алфа - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Венизелос ја заокружи балканската турнеја со посетата на Тирана

Алфа - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

А1 On - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Лекција по дипломатија од Венизелос

Р.С.Европа - 21.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ни одржа лекција за тоа како се пропагира сопствената земја и како се бранат нејзините интереси кога очите на Европа се свртени кон вас, ...

Стигнаа првите реакции од Атина за Венизелос во Македонија

МРТ - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува грчкиот весник „Катимерини“. На средбата со македонскиот премиер Никола Груевски, ...

ВЕНИЗЕЛОС ЗА ГРЧКИ МЕДИУМИ: Добрососедските односи се поврзани со повеќе прашања

Телеграф - 21.02.2014

На средбата со македонскиот премиер Никола Груевски било утврдено дека Грција и Македонија „треба интензивно да ја искористат постоечката процедура која се води со посредство на Метју Нимиц, во ...

Што пишуваат грчките весници за доаѓањето на Венизелос во Скопје?

Press24 - 21.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје е главна тема во грчките весници. Весниците пред се го истакнуваат коментарот на македонскито министер за надворешни работи, ...

Не слета на ”Александар Велики” избега од пресот на “Филип Втори” но ќе не учи што е култура

Нетпрес - 21.02.2014

Избега од Александар Велики, ама на крај го обиколија и Александар и Филип – ваквиот тип на иронични шеги на сметка на бизарните одлуки на шефот на грчката дипломатија му пречат на јужниот сосед.

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Венизелос и Попоски не дадоа заедничка изјава

Телеграф - 21.02.2014

Весникот „То Вима“ пишува дека иако македонската Влада тврди дека Атина има негативен став за почеток на пристапните преговори со ЕУ, Венизелос одговорил оти последниот кој одлучува е Советот, а не ...

Венизелос одговори на две клучни прашања на Македонија

Алфа - 21.02.2014

Одговор на две клучни барања на Македонија дал министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, за време на неговата вчерашна посета на Скопје, сметаат дел од аналитичарите.

Дипломатската реторика не успеа да го сокрие тврдиот грчки став

Макфакс - 21.02.2014

Патот на Македонија кон Европската унија оди преку Грција - доколку може да се извлече сублимат од посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на Македонија, тогаш ова би било ...

Венизелос: Груевски повтори дека нема иредентизам, но тоа треба да се претвори во креативен став

+инфо - 21.02.2014

Груевски ми повтори дека неговата земја нема територијални претензии и не демонстрира никаков иредентизам. Ова е важно, но треба да се претвори во креативен став во врска со името, изјавил грчкиот ...

Венизелос: Албанија да добие кандидатски статус во јуни

Макфакс - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос на средбите со албанскиот државен врв во петокот во Тирана вети целосна подршка на Грција за добивање на кандидатски статус ...

КАТИМЕРИНИ: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Телеграф - 21.02.2014

Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од Приштина, а во Скопје го дочекаа протест на националистите од Панмакедонскиот конгрес и драконски мерки за безбедност Венизелос пристигна ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Сител - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

„Катимерини“: Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Алфа - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира ...

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Press24 - 21.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Катимерини: Посетата на Венизелос на Скопје во напната атмосфера

+инфо - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска грчкиот дневен весник „Катимерини“.

„Катимерини“ - Tешка атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Inpress - 21.02.2014

Атина, 21. февруари 2014 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“.

Што им рече Венизелос на новинарите по средбите во Скопје?

Press24 - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Грчките весници за посетата на Венизелос на Скопје

Сител - 21.02.2014

Сите грчки весници денеска пишуваат за посетата на Венизелос на Скопје, истакнувајќи го пред се, коментарот на шефот на македонската дипломатија Попоски дека двајцата министри не дале заедничка ...

Венизелос ја заврши балканската турнеја со посета на Тирана

Press24 - 21.02.2014

Со денешниот престој во Тирана и средбите со албанскиот државен врв грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, ја заврши неговата балканска турнеја.

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Република - 21.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

„Катимерини“: Напната атмосфера за време на посетата на Венизелос на Скопје

Бриф - 21.02.2014

Министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос ја реализира посетата на Скопје во напната атмосфера, пишува денеска „Катимерини“. Весникот потсетува дека Венизелос пристигна со автомобил од ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Локално - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Посетата на Венизелос во Скопје била „напната“, оцени „Катимерини“

Фактор - 21.02.2014

Тешка и напната беше атмосферата за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје, оценува грчкиот весник „Катимерини“.

"Етнос": Во Скопје имаше "туркање на рака" за името!

Вечер Прес - 21.02.2014

ДИПЛОМАТСКОТО ИСКУСТВО МУ ОВОЗМОЖИ НА ВЕНИЗЕЛОС ДА ЈА ПРЕТСТАВИ "КОНСТРУКТИВНОСТА" НА АТИНА Од Социјалистичката партија на Македонија велат дека Македонија и државниот врв положија важен дипломатски ...

Венизелос во Тирана ја заврши балканската турнеја

Република - 21.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, со денешната посета на Тирана и средбите со албанскиот државен врв ја заокружи неговата балканска турнеја.

Венизелос: Со Груевски утврдивме дека треба интензивно да ја искористиме постојната процедура со посредство на Нимиц

Република - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Лекција по дипломатија од Венизелос

Локално - 21.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ни одржа лекција за тоа како се пропагира сопствената земја и како се бранат нејзините интереси кога очите на Европа се свртени кон вас, ...

Не слета на "Александар Велики" избега од пресот на "Филип Втори" но ќе не' учи што е култура

Точка - 21.02.2014

Грците се лутат за иронијата во Македонија поради бизарните одлуки на Венизелос. Избега од Александар Велики, ама на крај го обиколија и Александар и Филип – ваквиот тип на иронични шеги на сметка на ...

Грчките медиуми со забелешки за ироничниот тон на Попоски

Либертас - 21.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос тргнал на средбите во Скопје со пораката што се европски вредности. Ова била главната поента која Венизелос им ја посочил во брифинг на грчките ...

Венизелос: Јасно му кажав на Груевски дека мора да го смени името ако сака во ЕУ

Бриф - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Денешен - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

И Венизелос виде подготвеност за дијалог

Н.Македонија - 21.02.2014

Македонија сака решение за спорот за името, но во рамките на процесот што се води во ОН, со почитување на постојните резолуции на Советот за безбедност, со придржување до обврските од Привремената ...

Венизелос за грчките новинари: Добрососедтсвото да да се претвори во креативен став за името

Н.Македонија - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Изјава на Венизелос за грчките новинари по средбите во Скопје

Идивиди - 21.02.2014

/ Атина, 21 февруари 2014 (МИА) – Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија.

Што им кажа Венизелос на грчките новинари по средбата во Скопје?

Lider - 21.02.2014

Добрососедските односи се поврзани и со отвореното прашање за името и со билатералните односи на земјата со другите земји, како Бугарија. Тие се, исто така, поврзани со меѓународното право, и ...

Заев за средбата со Венизелос: Посочивме дека тврдиот став на Грција не носи решение

24 Вести - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и претседавач на Советот на Европската унија, Евангелос Венизелос денеска се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ФОТО: Светскиот македонски конгрес побара крај на преговорите

Утрински - 20.02.2014

Педестина демонстранти, предводени од Светскиот македонски конгрес и Здружението на децата бегалци „Македон“ денеска за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Венизелос се собраа пред ...

Венизелос го покани Попоски во Солун - Попоски: Во Грција нема политичка клима за напредок

Канал5 - 20.02.2014

Грчката политичка реалност не остава простор за суштински напредок во процесот за името. Затоа, Република Македонија нема посебни очекувања барем не пред мајските локални и европски парламентарни ...

Ахмети: Грција е подготвена да и` помогне на Македонија

Вест - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

ФОТО: Венизелос удри во ѕид од единство

Утрински - 20.02.2014

Сите соговорници со кои се сретна грчкиот шеф на дипломатијата бараа Грција да ни помага, а не да ни одмага во ЕУ Грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, се соочи со „ѕид“ во Македонија, ...

На грчките медиуми им пречеше ироничниот тон на Попоски

Утрински - 20.02.2014

Од нашиот дописник Атина - Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос тргнал на средбите во Скопје со пораката што се европски вредности. Ова била главната поента која Венизелос им ја посочил ...

Попоски: Можеби на Венизелос не му се допадна заднината во МНР

Вест - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и министерот за надворешни работи Никола Попоски разговарале за актуелните прашања со кои се соочува Европската унија, политиката на ...

Протест за Венизелос

Вест - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров и на други здруженија, пред Владата одржаа мирен протест за посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос ...

Државниот и политички врв разговараше со Венизелос во Скопје

Телма - 20.02.2014

Политичката реалност во Грција е пречката за да се постигне напредок во решавање на спорот со името, но Македонија е отворена за разговори со грчките политичари за овој наметнат спор. Ова...

Венизелос за грчки новинари: Скопјани да разберат што значи европска политичка и правна култура!

Канал5 - 20.02.2014

Скопјаните треба да разберат што значи европска политичка и правна култура - им рекол Венизелос на грчките новинари пред средбата со министерот Попоски.

Со песни и свирежи Венизелос пречекан пред Владата

24 Вести - 20.02.2014

Со македонски песни, довикувања, свирежи, испишани пароли. Ваква атмосфера го пречека грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос пред владината зграда каде дојде да се сретне со ...

ФОТО: Венизелос: Првата посета нема да биде и последна

Утрински - 20.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос одбегна да каже дали се чувствува добредојден во Македонија, но најави дека „можеби“ ќе организира нова билатерална средба овде или во Атина и дека ќе ...

СООПШТЕНИЕ ОД КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ: Потребна е искрена волја од двете страни

Вест - 20.02.2014

Република Македонија останува посветена на напредување и позитивен развој во односите со ЕУ, како и обезбедување силен фокус на реформите поврзани со ЕУ за што најдобра потврда е препораката на ...

Венизелос - Ние сме ви вистинскиот излез за Европа

Вест - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Европската унија Евангелос Венизелос по средбите со македонскиот државен врз смета дека Владата и целото општество е подготвена да ...

Иванов побара од Венизелос спорот со името да се решава парелелно со преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - 20.02.2014

Грција да дозволи почеток на преговори со Македонија, а паралелно со нив да се решава и спорот со името, побарал претседателот Горѓе Иванов на средбата со шефот на грчката дипломатија Венизелос.

Македонија и Грција постигнаа разумен компромис да продолжат да се мајтапат со Нимиц

Фокус - 20.02.2014

Македонија и Грција по 5.348 пат ќе ги интензивираат разговорите за името. Ова е разумниот компромис што го договорија грчкиот министер за… Македонија и Грција по 5.348 пат ќе ги интензивираат ...

Протести против посетата на Венизелос

Алсат-М - 20.02.2014

Десетина граѓани денеска со протести пред владата го пречекаа Евангелос Венизелос. „Македонија на Македонците“, „Стоп за геноцидот и грчкиот фашизам“, беа само дел од транспарентите на протестот.

Венизелос се сретна и со лидерите на ДУИ и СДСМ

Алсат-М - 20.02.2014

Грција е подготвена да ѝ помогне на Македонија на патот за членство во НАТО и ЕУ. Ваков став Венизелос му пренел на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Двајцата соговорници имале ист ставов и за потребата да ...

Попоски разговараше со Венизелос

Алсат-М - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос дециден дека прашањето за името не е главната пречка која ја држи во заложништво европската интеграција на земјава.

Грција не планира да го призане Косово

Алсат-М - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

Грција не планира да го признае Косово

24 Вести - 20.02.2014

Грција „и натаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот со ...

Венизелос се сретна со Попоски, Бесими и Иванов

24 Вести - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

Алсат-М - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Грција не планира да го признае Косово

Утрински - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменик-премиерот на Грција, Евангелос Венизелос, по состанокот ...

ФОТО: Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

Утрински - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Попоски по средбата со Венизелос: Ние сме расположени за дискусија, за другата страна не верувам

Вест - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Иванов го прими Венизелос

Канал5 - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Венизелос оствари средби со Зоран Заев и Али Ахмети

24 Вести - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и претседавач на Советот на Европската унија, Евангелос Венизелос денеска се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и со претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Светскиот македонски конгрес одржа протест против Венизелос пред Влада

24 Вести - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров како и неколку други здруженија, денеска пред Владата одржаа мирен протест во знак на посетата на шефот на грчката ...

Средба Ахмети - Венизелос

Канал5 - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос виде подготвеност за разговори за спорот за името

Телма - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

24 Вести - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Канал5 - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Канал5 - 20.02.2014

- Премиерот Груевски изрази убедување дека грчкото Претседателство со ЕУ ќе ги зајакне перспективите на ЕУ за Балканот во согласност со Солунската агенда...

Венизелос гледа подготвеност за дијалог

Deutsche Welle - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска (20.02) ја извлече грчкиот вицепремиер и министер за надворешни ...

Венизелос денеска во Скопје

Deutsche Welle - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија денеска во Скопје ќе разговара со државното раководство во својство на претседавач со Советот на министрите на ЕУ. Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи ...

ФОТО: Венизелос пристигна во Скопје

Утрински - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина допатува во Скопје. Посетата на Македонија е во рамки на западнобалканската турнеја во улога на претседавач со ...

Венизелос во посета на Скопје

Алсат-М - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан.

Венизелос во посета на Македонија

24 Вести - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Гостинот од Атина на разговори со македонскиот врв

Дневник - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос пристигна во Скопје во рамките на турнејата во шест главни града на Западен Балкан. За денеска се предвидени повеќе средби со ...

Венизелос нe` плаши со копенхашките критериуми, кои Грција не ги исполнува

Дневник - 20.02.2014

Kога Грција сега би барала членство во Европската Унија, таа не би го добила зашто не ги исполнува копенхашките критериуми, коментира за „Дневник“ словенечкиот европарламентарец Милан Звер.

Венизелос ја кажува вистината

Дневник - 20.02.2014

Џејсон МИКО Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос конечно си ја отвори душата и ја кажа вистината: Дури и ако Македонија и Грција се согласат на „заеднички ...

Венизелос заглавен во минатото

Вест - 20.02.2014

СОРАБОТНИЦИТЕ ГО ОПИШУВААТ ГРЧКИОТ ВИЦЕПРЕМИЕР Евангелос Венизелос, вториот човек на Грчката влада, има три функции: лидер на централнолевичарската Пасок, помалиот партнер во големата коалиција, ...

Иванов го прими Венизелос

24 Вести - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Мал протест поради посетата на венизелос

Телма - 20.02.2014

Пред зградата на Владата во знак на протест против грчката политика кон Македонија и Македонците членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон“ ...

Не доликува соседни земји да не комуницираат на највисоко ниво

Вест - 20.02.2014

"Не им доликува на две европски соседни земји во 21 век да не комуницираат на највисоко политичко ниво. Меѓу нашите земји има огромни можности и потенцијали за соработка во сите сфери од заемен ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Алфа - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос во посета на Скопје

Р.С.Европа - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан.

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Макфакс - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

ВЕНИЗЕЛОС ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе пренесе ли дека сака да нè види во ЕУ?

Телеграф - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија во Белград и во Приштина ја пренесе пораката дека го поддржува нивниот евроатлантски пат Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја ...

Венизелос не слета на Александар Велики, ама ноќта ја преспа во Александар палас

МКД - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос од вчера , како претседавач на Советот на министрите на ЕУ е во посета на Република Македонија во рамките на турнејата во шест главни ...

Венизелос денеска во Скопје

Press24 - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, во рамки на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Венизелос денеска во Македонија

МРТ - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, синоќа пристигна во главниот град на ...

Венизелос обезбедуван како Клинтон

+инфо - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен претседавач на Советот на министри на ЕУ, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во ...

Венизелос: Грција е излезот кон ЕУ, потребни се добрососедски односи

Кајгана - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и во Скопје го потврди грчкиот став дека главната препрека за евроатланските интеграции на Македонија не е прашањето за името, туку неисполнувањето на ...

Венизелос: Грција не планира да го признае Косово

Press24 - 20.02.2014

Како што објавија приштинските медиуми Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, а една од локалните телевизии пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, ...

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Макфакс - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Попоски: Можеби позадината не му се допаѓа на Венизелос

+инфо - 20.02.2014

Немаше заедничка прес-конференција на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и неговиот гостин и колега од Грција, Евангелос Венизелос, пракса која беше реализирана при средбите на ...

Попоски и Венизелос разговараа за спорот со името

Press24 - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, кој вчера допатува во Скопје, оствари средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски. За време на сребата се дискутирало за спорот за името.

Грција не го признава Косово

Нетпрес - 20.02.2014

Грција не планира да ја признае независноста на Косово, истакнал грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, на состанокот со косовскиот премиер Хашим Тачи во Приштина, соопштуваат ...

Попоски: Во Грција нема политичка клима за суштинска посветеност на спорот за името

Макфакс - 20.02.2014

Кај Грција во моментов нема суштинска посветеност за придвижување на разговорите околу решавањето на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со шефот на ...

Попоски: Грција не отстапува од црвените линии

МРТ - 20.02.2014

Иако во својство на претседавач со Советот на ЕУ, грчкиот шеф на дипломатијата не можеше да го избегне прашањето за спорот со името. По средбата со Венизелос во Министерството, шефот на дипломатијата ...

Попоски: Очекуваме чекори за приближување на Македонија кон ЕУ и за време на грчкото претседателство

Нетпрес - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Скопје се сретна со грчкиот министер за надворешни, Евангелoс Венизелос, кој е во посета на земјава како дел од неговата турнеја во рамките ...

Македонија и Грција посветени на „нерешавање“ на спорот со името

Р.С.Европа - 20.02.2014

Политичката реалност во Грција не остава простор за суштински напредок во однос на спорот за името, изјави министерот Никола Попоски по средбата со Евангелос Венизелос.

Попоски: На Венизелос не му се допадна заднината со напис „Република Македонија“

МКД - 20.02.2014

Можеби затоа што не му се допаѓа заднината, во прашање се вкусови, одговори Никола Попоски, шефот на македонската дипломатија, на прашањето зошто немаат заедничка конференција за печатот со неговиот ...

Венизелос во МНР, демонстранти пред Владата

+инфо - 20.02.2014

Членови на неколку здруженија, предводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија ...

Венизелос пречекан и од педесетина демонстранти

МКД - 20.02.2014

Членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон“ го пречекаа пред зградата на Владата на Република Македонија шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

На Венизелос не му се допаднала позадината на Министерството за надворешни

Press24 - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на ЕУ, Евангелос Венизелос, избегна да даде заедничка изјава со шефот на македонската дипломатија Никола Поповски по средбата која ја ...

ВИДЕО: Венизелос прогласен за персона нон грата

А1 On - 20.02.2014

Околу 50-на луѓе денеска протстираа пред Владата, а причина е посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Стоп за преговорите за името, Македонија во Европа како македонци, ...

Венизелос пречекан од педесетина демонстранти пред Владата на Р.М

Нова ТВ - 20.02.2014

Членовите и симпатизерите на Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров како и неколку други здруженија, денеска пред Владата одржаа мирен протест во знак на посетата на шефот на грчката ...

Венизелос: Двете страни се подготвени за интензивирање на разговорите за името

МКД - 20.02.2014

Заемна е подготвеноста за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН и за јакнење на билатералните односи, изјави денеска грчкиот вицепремиер и министер за надворешни ...

Педесетина демонстрати протестираа против посетата на Венизелос

Макфакс - 20.02.2014

Педесетина демонстранти, предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Дијалогот за името да продолжи под покровителство на ОН, но и на билатерално ниво

МКД - 20.02.2014

Премиерот изрази убедување дека грчкото претседателство со ЕУ ќе ги зајакне перспективите на ЕУ за Балканот во согласност со Солунската агенда, соопшти прес-службата на македонската Влада по ...

Венизелос се сретна со Попоски, Бесими и Иванов

Капитал - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос денес се сретна со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, министерот за надворешни Никола Попоски и со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Иванов до Венизелос: Македонија напредува во реформите

+инфо - 20.02.2014

Не доликува на две европски, соседни, земји во 21 век да не комуницираат на највисоко политичко ниво, му порачал шефот на државата Ѓорге Иванов на високиот гостин Евангелос Венизелос, за време на ...

Груевски денеска на средба со Венизелос

Press24 - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција ...

Венизелос: Грција е излезот кон ЕУ, потребни се добрососедски односи

OhridNews - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и во Скопје го потврди грчкиот став дека главната препрека за евроатланските интеграции на Македонија не е прашањето за името, туку неисполнувањето на ...

Венизелос во Македонија: Го избегна „Александар Велики“, но не и „Филип Втори“

МРТ - 20.02.2014

Не успеаја напорите на шефот на грчката дипломатија да го избегне Александар Македонски. Одби да слета на „Александар Велики“, но се смести во „Александар Палас“, а со македонскиот колега Никола ...

Иванов го прими Венизелос

Р.С.Европа - 20.02.2014

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денеска во Скопје го прими претседавачот на Советот на Европската унија, грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос.

ВИДЕО Заев: Му посочивме на Венизелос дека тврдиот став на Грција не води кон решение

+инфо - 20.02.2014

Интеграцијата на Македонија во Европската Унија е од стратешко значење за државава. На средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос побаравме посилно вклучување на ЕУ и ...

Венизелос во Македонија: го избегна “Александар Велики” но не и “Филип Втори”

Нетпрес - 20.02.2014

Не успеаа напорите на шефот на грчката дипломатија да ја „избегне” македонската кралска династија, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Одби да слета на “Александар Велики”, но се смести во ...

Заев: Потребно е посилно залагање на ЕУ и Грција за решавање на спорот за името

Макфакс - 20.02.2014

СДСМ од грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, побарал посилно залагање на ЕУ и Грција за решавање на спорот за името, а со тоа би се одблокирал и европскиот пат на Македонија, ...

Заев: Тврдиот став на Грција не води кон решение

МКД - 20.02.2014

Интеграцијата на Македонија во Европската Унија е од стратешко значење за државава. На средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос побаравме посилно вклучување на ЕУ и ...

Заев: Побаравме посилно вклучување на ЕУ и Грција во решавање на спорот за името

Нетпрес - 20.02.2014

Побаравме посилно вклучување и на Европската Унија и на Грција во изнаоѓање решение на проблемот што Република Македонија го има на патот на интеграција во Европската Унија, изјави претседателот на ...

Венизелос пристигна во Македонија

Алфа - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите од Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Посетата на Венизелос не го придвижи прашањето за името

Р.С.Европа - 20.02.2014

Венизелос се сретна со државниот врв и со лидерите на ДУИ и на СДСМ. Тие му ги пренеле барањата за забрзување на процесот на европска интеграција на Македонија.

Ахмети: Штом се реши спорот со Грција, таа ќе нè поддржи во евроинтеграциите

+инфо - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

А1 On - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Ахмети: Грција ќе нè поддржи во евроинтеграциите, ама кога ќе го решиме спорот

МКД - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Евангелос Венизелос се сретна со Попоски и со Бесими

Телеграф - 20.02.2014

За тоа зошто Венизелос само во Скопје не одржува заедничка прес-конференција со шефот на дипломатијата на земјата што ја посетува во рамки на неговата балканска турнеја, Попоски со став дека тоа „е ...

(ВИДЕО) Венизелос исвиркан пред Влада

А1 On - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос беше исвиркан пред Владата од демонстрантите кои ги организираше Светскиот македонски конгрес. Венизелос се сретна со премиерот Никола ...

(ВИДЕО) Ознаката МК на автомобилот со кој се возеше Венизелос покриена

А1 On - 20.02.2014

Автомобилот со кој се возеше грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос а е со дипломатски регистарски таблички, ознаката МК препознатлива за сите автомобили на дипломатскиот кор во ...

НА СРЕДБАТА ВО СКОПЈЕ: Венизелос го покани Попоски во Солун

Телеграф - 20.02.2014

Венизелос нагласи дека по средбите добил впечаток дека Владата и целото општество е подготвено да партиципира во дијалог, не само за името, туку и за билатералната соработка Спремен сум да го поканам ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

МКД - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос, кој престојува во посета на ...

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Кајгана - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Попоски: Остануваме отворени за дијалог во секој момент, на секое место и во секој формат

Курир - 20.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос денеска во својство на претседавач на Советот со ЕУ го посети Македонското министерство за надворешни работи каде имаше ...

Венизелос: Во април во Солун можност за дијалог

МРТ - 20.02.2014

На прес- конференцијата во ЕУ инфоцентарот вицепремиерот и грчки шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос изјави дека во април ќе ги покани на состанокот на министрите на ЕУ во Солун, сите шефови на ...

Венизелос: Имам чувство дека официјално Скопје е расположено за подобрување на односите

+инфо - 20.02.2014

Грција е вратата за евроатланските аспирации на вашата земја, ние сме ваш пријател и добар сосед. На средбите со владините претставници заклучивме дека за спорот со името разговорите треба да се ...

АХМЕТИ ДО ВЕНИЗЕЛОС: Грција да помогне за евроинтеграцијата на Македонија

Телеграф - 20.02.2014

Венизелос искажа подготвеност за заемно прифатливо решение за името, што ќе ни овозможи интегрирање во НАТО и во ЕУ, рече Ахмети Грција е подготвена да ѝ помогне на Македонија на патот кон ...

ФОТО: Груевски оствари средба со Венизелос

Курир - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и ...

Средба Попоски - Венизелос - Отворено прашањето за дијалог

Inpress - 20.02.2014

Скопје, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос.

Иванов-Венизелос: Не доликува две соседни земји во 21 век да не комуницираат на највисоко политичко ниво

Press24 - 20.02.2014

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го прими министерот за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, Евангелос Венизелос.

Иванов го прими Венизелос

Сител - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Венизелос: Подготвен сум за билатерална средба, во Атина или во Скопје

Капитал - 20.02.2014

Покана за билатерална средба, целосна подготвеност за директни разговори со македонските власти и порака дека Грција е портата на Македонија кон ЕУ, ипрати шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

Венизелос во Македонија на средби со државниот врв

Курир - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос оптимист за спорот за името, го кани Попоски во Солун

Нетпрес - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Советот за општи работи на Европската Унија, Евангелос Венизелос по средбите со македонскиот државен врв денеска во Скопје вели дека е ...

Иванов го прими Венизелос

А1 On - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Претседателот Иванов го прими министерот Венизелос

Телеграф - 20.02.2014

Претседателот Иванов ѝ посакал на Република Грција успешно претседавање со Европската унија и изразил очекување дека како претседавачи и покрај фактот што не е во приоритетите, сепак ќе останат ...

Иванов го прими Венизелос

Алфа - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Иванов: Не доликува на соседни земји во 21 век да не комуницираат на највисоко политичко ниво

Макфакс - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се сретна со претседавачот на Советот на Европската унија и министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Груевски подготвен за билатерални средби и понатамошна работа на добрососедските односи со Грција

+инфо - 20.02.2014

Потребно е да се посвети внимание на продолжувањето на дијалогот за спорот за името под покровителство на ОН, но и разговори на билатерално политичко ниво кои можат да создадат синергија за ...

Иванов до Венизелос: Македонија постојано бележи напредок

Нова ТВ - 20.02.2014

Претседателот Иванов и шефот на грчката дипломатија, Ангелос Венизелос размениле мислења и информации околу процесот на евроинтеграции на Македонија за време на грчкото претседавање со Унијата, ...

Венизелос: Грција е излезот кон ЕУ, потребни се добрососедски односи

Макфакс - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и во Скопје го потврди грчкиот став дека главната препрека за евроатланските интеграции на Македонија не е прашањето за името, туку неисполнувањето на ...

Венизелост заминува со оптимизам за решавање на спорот со името

Нова ТВ - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија во својство на претседавач на Советот на министрите н ЕУ по денешните разговори во Скопје изрази подогтевност за директни средби меѓу претставици на девет влади за да се ...

Ова е Македонија - Порака од децата бегалци до Венизелос

Сител - 20.02.2014

Со патриотски песни, транспаренти Стоп за грчкиот фашизам, Македонија во ЕУ под уставно име, 50тина граѓани од неколку здруженија на македонци од земјава и дијаспората го дочекаа Венизелос пред ...

Венизелос - името не е главна пречка за влез во ЕУ

Р.С.Европа - 20.02.2014

Најголемата пречка не е познатото прашање за спорот за името, туку обврската да се исполнат копехнашките критериуми, особено главниот критериум за добрососедски односи, рече грчкиот министер ...

ПОРТРЕТ НА ВЕНИЗЕЛОС: Тврдокорен политичар со незгоден карактер

Телеграф - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија е познат по својот силен интелект, острите говори и по повремените испади што му се припишуваат на темпераментот Дваесет и пет години политичка кариера зад себе и јасен ...

Иванов се сретна со Венизелос

Курир - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Венизелос пречекан со протест пред владата

Алфа - 20.02.2014

Сто години геноцид. Македонија на Македонците. Со вакви транспаренти 50тина членови на Светскиот македонски конгрес и здружението “Македон” пред владата го пречекаа шефот на грчката дипломатија ...

На Југот ништо ново

МРТ - 20.02.2014

Новинарите прашаа дали ова не е лицемерна политика. Венизелос одговори дека флексибилноста на Грција била причината за да добиеме кандидатски статус. Го покани македонскиот колега Попоски на ...

Венизелос во Македонија

Глас на Америка - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија одговори потврдно на прашањето дали по средбата со македонскиот премиер Груевски е поголем оптимист дека преговорите околу името ќе се интензивираат.

Иванов- Венизелос: Почитување на меѓународното право

МРТ - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република ...

Венизелос на средба со државниот врв во Македонија

Таратур - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Иванов - Решение за отвореното прашање е можно само со стриктно придржување до рамката во која се води процесот во ООН

Inpress - 20.02.2014

Скопје, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и ...

Вензилос: И двете страни се за интензивирање на процесот за името

Алфа - 20.02.2014

Грчкиот шеф на дипломатијата Еванеглос Венизелос по неколкучасовна средба со македонскиот државен врв изнесе впечаток дека и двете страни се подготвени да го интензивираат процесот кој се води за ...

Венизелос пречекан и од демонстранти

Таратур - 20.02.2014

Неколку десетици демонстранти , предводени од Светскиот Македонски Конгрес, пред Владата одржаа мирен протест против посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос во посета на Македонија

Нетпрес - 20.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

ГРЧКИ ПЕЧАТ: Венизелос одби да зборува пред натпис „Македонија“

Телеграф - 20.02.2014

За тоа зошто Венизелос само во Скопје не одржува заедничка прес-конференција со шефот на дипломатијата, Попоски со став дека тоа „е можеби затоа што не му се допаѓа позадината“, и оти во прашање „се ...

(ВИДЕО) Заев: Мудро и посветено да се најде начин како да се решат сите проблеми со името

А1 On - 20.02.2014

„Интеграцијата во Европската Унија е од стратешко значење за Република Македонија. Побаравме посилно вклучување и на Европската Унија и на Грција во изнаоѓање решение на проблемот што Република ...

Венизелос денеска во Македонија

А1 On - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Заев за средбата со Венизелос: Посочивме дека ставот на Грција не носи решение

Нова ТВ - 20.02.2014

- Интеграцијата во Европската Унија е од стратешко значење за Република Македонија. Побаравме посилно вклучување и на Европската Унија и на Грција во изнаоѓање решение на проблемот што Република ...

ЗАЕВ ДО ВЕНИЗЕЛОС: Тврдиот став на Грција не води кон решение

Телеграф - 20.02.2014

По средбата Заев изјави дека побарале поголемо вклучување на Европската унија и на Грција во изнаоѓање решение на проблемот што Македонија го има на евроинтегративниот пат Грчкиот министер за ...

Иванов до Венизелос: И преговори со ЕУ и преговори за името

МКД - 20.02.2014

Овозможувањето на паралелно движење на процесот за решавање на билатералното прашање и процесот на пристапни преговори за членство во ЕУ, кој се покажува како успешна и позитивна практика, доколку се ...

Венизелос пристигна во Скопје, денес ќе разговара со македонскиот врв

Inpress - 20.02.2014

Скопје, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција пристигна во официјална посета на Република Македоија во улога на европски претставник.

Грција не планира да го признaе Косово

Сител - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

Грција не планира да го призане Косово

А1 On - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

Грција нема намера да го признае Косово

Телеграф - 20.02.2014

Набрзо ќе биде отворена косовска канцеларија во Атина, со цел соработка со таа држава, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, објави „Коха диторе“ Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, ...

Венизелос денеска во Македонија

Сител - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за забрзување на дијалогот за името

Р.С.Европа - 20.02.2014

Постои обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи. Ова е оценката на грчкиот вицепремиер и министер ...

Груевски-Венизелос: За намалување на разликите неопходна е посветеност и искрена волја од двете страни

Нетпрес - 20.02.2014

Претседателот на Владата, Никола Груевски оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи ...

Грција не планира да го признае Косово?

+инфо - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Кајгана - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Заврши средбата меѓу Груевски и Венизелос - еве за што дискутираа

Press24 - 20.02.2014

Денеска беше одржана средбата меѓу премиерот Никола Груевски со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за ...

Средба Ахмети - Венозелос

Сител - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

Сител - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Груевски оствари средба со шефот на грчката дипломатија Венизелос

Нова ТВ - 20.02.2014

„На средбата соговорниците разменија мислења за повеќе актуелни теми и прашања кои се од интерес за Република Македонија и нејзиниот напредок во европските интеграции.

Груевски се сретна со Венизелос

Економски - 20.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Економски - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

ГРУЕВСКИ ДО ВЕНИЗЕЛОС: Да се посвети внимание на дијалогот за името

Телеграф - 20.02.2014

Премиерот Груевски ја поздравил посетата на Венизелос, која, како што посочил, претставува континуитет на посетите на Македонија, како земја-кандидатка, од страна на претседателството со ЕУ Премиерот ...

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Сител - 20.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на ...

(ВИДЕО) Венизелос: Мој впечаток е дека власта е подготвена за дијалог за името

А1 On - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Иванов побара од Венизелос спорот со името да се решава парелелно со преговорите за членство во ЕУ

Таратур - 20.02.2014

Грција да дозволи почеток на преговори со Македонија, а паралелно со нив да се решава и спорот со името, побарал претседателот Горѓе Иванов на средбата со шефот на грчката дипломатија Венизелос.

Венизелос не ги слушна пораките од протестот пред Владата

Либертас - 20.02.2014

Членови на неколку здруженија, предводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија ...

Венизелос во посета на Македонија

Точка - 20.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Венизелос стигна во Скопје – не успеа да го избегне „Александар“

МК News - 20.02.2014

Под силно полициско обезбедување, од Приштина во Скопје пристигна министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос. Со ова се остварија претходните најави дека Венизелос нема да ги ...

Венизелос го кани Попоски во Солун: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Бриф - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос не прецизира дали Грција ќе го признае Косово

Тера - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос не прецизирал дали Грција ќе го признае Косово, но порача дека Приштина има јасна европска перспектива, во рамките на перспективата на целиот регион ...

Иванов го прими Венизелос

Вечер Прес - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Венизелос оствари средба со Попоски, сепак без заедничка прес конференција

Либертас - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Ахмети: Грција ќе ни помогне откако се реши спорот

Либертас - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Средба Ахмети – Венизелос

Бриф - 20.02.2014

Грција е подготвена да и помогне на Македонија на патот кон интеграцијата во Европската унија и НАТО, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Либертас - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Венизелос се сретна со Попоски ама не сакаше со него да одржи прес конференција

Бриф - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

(ФОТО) Венизелос не го „бендиса“ нешто во Скопје – еве што!

Фактор - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос од утрово во Скопје ги започна официјалните контакти со македонските државни претставници. Неговата посета е дел од балканската турнеја во функција на ...

(ФОТО) Протест пред Владата поради односот на Атина кон Македонија

Бриф - 20.02.2014

Светскиот македонски конгрес и Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија, Македон, за време на средбите на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос во Владата, ...

Видео од Македонците што протестираа пред Венизелос

Република - 20.02.2014

Педесетина Македонци мирно протестираа пред македонската Влада за да го искажат револтот пред грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, кој е во посета на Македонија.

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Либертас - 20.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на ...

Попоски: Во Грција нема политичка клима за суштинска посветеност на спорот за името

Тера - 20.02.2014

Кај Грција во моментов нема суштинска посветеност за придвижување на разговорите околу решавањето на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со шефот на ...

ВИДЕО Заев: Му посочивме на Венизелос дека тврдиот став на Грција не води кон решение

Локално - 20.02.2014

Интеграцијата на Македонија во Европската Унија е од стратешко значење за државава. На средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос побаравме посилно вклучување на ЕУ и ...

Средба Груевски – Венизелос во Скопје: Македонија останува посветена на ЕУ агендата

Република - 20.02.2014

Македонија останува посветена на напредување и позитивен развој во однос на ЕУ агендата како и обезбедување на силен фокус на реформите поврзани со ЕУ за што најдобра потврда е препораката на ...

Венизелос влезе во македонското МНР, не му се допадна позадината (фото)

Република - 20.02.2014

Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни града на земјите во западен Балкан, денеска во Скопје се сретна со ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на преговорите

Sky - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, по средбите со државниот и со претставниците на политичките партии, истакна дека има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за ...

Венизелос: Грција е излезот кон ЕУ, потребни се добрососедски односи

Тера - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и во Скопје го потврди грчкиот став дека главната препрека за евроатланските интеграции на Македонија не е прашањето за името, туку неисполнувањето на ...

Со песни и свирежи Венизелос пречекан пред Владата

Тера - 20.02.2014

„ Грција е вратата за евроатланските аспирации на вашата земја, ние сме ваш пријател и добар сосед. На средбите со владините претставници заклучивме дека за спорот со името разговорите треба да се ...

Венизелос ја заврши посетата на Скопје

Локално - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија во својство на претседавач на Советот на министрите н ЕУ по денешните разговoри во Скопје со целиот државно-партиски врв, изрази подготевност за директни средби меѓу ...

Венизелос не даде изјава по средбата со Попоски,тој пак вели не му се допаѓа позаднината

Локално - 20.02.2014

Немаше заедничка прес-конференција на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и неговиот гостин и колега од Грција,Евангелос Венизелоспракса која беше реализирана при средбите на ...

Венизелос: Името не ви е пречка за ЕУ, но…

Фактор - 20.02.2014

„Главна пречка за европскиот пат на БЈРМ не се билатералните нерешени прашања, како славното прашање за името, туку обврската да се исполнат Копенхашките критериуми, а особено тој за добрососедските ...

Заев: Мудро и посветено да се најде начин како да се решат сите проблеми со името

Sky - 20.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи и претседавач на Советот на Европската унија, Евангелос Венизелос денеска се сретна со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Венизелос – името не е главна пречка за влез на МАкедонија во ЕУ

Локално - 20.02.2014

Главната пречка за влез на вашата земја во ЕУ, не е популарно нареченото „прашање за името“, туку исполнувањето на копеншаките критериуми, рече грчкиот министер за надворешни работи Евангелос ...

Венизелос денеска во Македонија

Денешен - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

ФОТО: Венизелос влезе во ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Бриф - 20.02.2014

Можеби избегна да слета на аеродромот „Александар Велики“, ама денес со наведната глава влезе во Владата на Република Македонија. Венизелос има оправдување за грчката јавност, тука беше како европски ...

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Денешен - 20.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на ...

Заев: Потребно е посилно залагање на ЕУ и Грција за решавање на спорот за името

Тера - 20.02.2014

СДСМ од грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, побарал посилно залагање на ЕУ и Грција за решавање на спорот за името, а со тоа би се одблокирал и европскиот пат на Македонија, ...

Венизелос пречекан со протести (Видео)

МК News - 20.02.2014

Неколку десетици граѓани денес пред Владата на Р. Македонија искочија на протест по повод посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

(ВИДЕО)50-тина луѓе протестираа пред Владата протв Венизелос

Локално - 20.02.2014

Група од педесетиена луѓе денеска протстираа пред Владатапоради посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос на Македонија. Протестот го организираше Светскиот македонски ...

Венизелос од Скопје порача дека патот на Македонија кон ЕУ води преку Грција!

Вечер Прес - 20.02.2014

НЕ СЛЕТА НА АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ, НО ДОЈДЕ НА АДРЕСА "ФИЛИП ВТОРИ" Според македонскиот министер, неговиот грчки колега не сакал да одржат заедничка прес-конференција во Министерството "можеби затоа што ...

Иванов: Задирањето во идентитетот не води до заеднички прифатливо решение

Република - 20.02.2014

На денешната средба помеѓу македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и министерот за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, Евангелос Венизелос, биле разменети мислења и ...

Венизелос пречекан и од педесетина демонстранти

Тера - 20.02.2014

Членови и симпатизери на Светскиот македонски конгрес и на здружението на децата бегалци „Македон" го пречекаа пред зградата на Владата на Република Македонија шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Тера - 20.02.2014

Премиерот Груевски изрази убедување дека грчкото Претседателство со ЕУ ќе ги зајакне перспективите на ЕУ за Балканот во согласност со Солунската агенда.

Груевски оствари средба со Венизелос

Вечер Прес - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и ...

Иванов: Не доликува на соседни земји во 21 век да не комуницираат на највисоко политичко ниво

Тера - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се сретна со претседавачот на Советот на Европската унија и министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Грција не планира да го признае Косово!

Вечер Прес - 20.02.2014

Грција не планира да ја признае независноста на Косово, истакнал грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, на состанокот со косовскиот премиер, Хашим Тачи, во Приштина, соопштуваат ...

(ВИДЕО) Заев: На Венизелос му посочивме дека тврдиот став на Грција не води кон решение

Либертас - 20.02.2014

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денес се сретна со претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, Евангелос ...

(ВИДЕО) Заев: На Венизелос му посочивме дека тврдиот став на Грција не нè води кон решение

Бриф - 20.02.2014

Посочивме дека тврдиот став на Република Грција за проблемот со нашето име навистина не води кон решение, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по средбата со грчкиот министер за надворешни работи ...

Венизелос во Македонија: го избегна "Александар Велики" но не и "Филип Втори"

Точка - 20.02.2014

Не успеаа напорите на шефот на грчката дипломатија да ја "избегне" македонската кралска династија, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Одби да слета на "Александар Велики", но се смести во ...

Иванов прв зборувал со Венизелос за името

Фактор - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос престојува во Скопје во функција на претставник на земјата-актуелен претседавач со ЕУ, но според официјалните соопштенија, со неговиот македонски ...

Венизелос на средби со македонскиот државен врв

Република - 20.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со ...

Али Ахмети:Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО

Локално - 20.02.2014

Грција е веднаш подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, да ни помогне побрзо да го минеме патот за полноправно членство во овие две институции, штом се ...

Попоски: Отворени сме за дијалог со Атина во секое време

Денешен - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Иванов го прими Венизелос

Денешен - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Попоски ќе оствари средба со Венизелос

Тера - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски ќе оствари средба со заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Венизелос обезбедуван како Клинтон

Локално - 20.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен претседавач на Советот на министри на ЕУ, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во ...

Грција не го признава Косово

Точка - 20.02.2014

Грција не планира да ја признае независноста на Косово, истакнал грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, на состанокот со косовскиот премиер Хашим Тачи во Приштина, соопштуваат ...

Венизелос пречекан и од следбениците на Тодор Петров

Локално - 20.02.2014

п редводени од Светскиот македонски конгрес на Тодор Петров, денеска пред Владата одржаа мирен протест искористувајќи ја посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и актуелен ...

Заев се сретна со Венизелос: Посочивме дека тврдиот став на Грција не води кон решение

Република - 20.02.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и заменик-претседателот на партијата Радмила Шекеринска, денеска остварија средба со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.

Грција не планира да го признае Косово

Република - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

Иванов го прими Венизелос

Либертас - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

Попоски: Остануваме отворени за дијалог во секој момент, на секое меесто и во секој формат

Вечер Прес - 20.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос денеска во својство на преседавач на Советот со ЕУ го посети Македонското министерство за надворешни работи каде имаше ...

По една деценија шеф на грчката дипломатија во Македонија

еМагазин - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос дојде во Македонија. Не како преставник на Грција со која го имаме спорот за името, туку како преставник на Европската Унија, со која во ...

Кој е Евангелос Венизелос – „вечниот“ министер во грчката Влада задолжен за Македонија?

Фактор - 20.02.2014

Речиси 20 години непрекинат министерски стаж и тоа во различни ресори има актуелниот шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, кој денеска престојува во посета на Скопје.

Попоски: Очекуваме чекори за приближување на Македонија кон ЕУ и за време на грчкото претседателство

Точка - 20.02.2014

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Скопје се сретна со грчкиот министер за надворешни, Евангелoс Венизелос, кој е во посета на земјава како дел од неговата турнеја во рамките ...

Изјави немаше,ама Иванов му рекол на Венизелос дека решение за името е можно само со стриктно придржување до рамката во ...

Локално - 20.02.2014

Претседателот Иванов, денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, г. Евангелос Венизелос.

Грција не планира да го призане Косово

Бриф - 20.02.2014

Грција „и понатаму не планира да го признае Косово“, објавија приштински медиуми, а ТВ Кохазион пренесува дека тоа директно го потврдил заменикот премиер на Грција, Евангелос Венизелос по состанокот ...

ГАЛЕРИЈА: Протести го чекаат Венизелос пред Владата

Н.Македонија - 20.02.2014

По повод посетата на Венизелос во Владата на Република Македонија, Светскиот Македонски Конгрес, заедно со здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија -Македон, организираа мирни ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Црвен килим за пречекот на Венизелос

Н.Македонија - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос кој е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан денеска во Скопје беше пречекан на црвен ...

Венизелос денеска во Скопје на средби со државниот врв

Н.Македонија - 20.02.2014

Вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос е во посета на Македонија во рамките на турнејата во шест главни градови на Западен Балкан Тој денеска треба да се сретне со ...

Венизелос: Има подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Н.Македонија - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Венизелос

Lider - 20.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе оствари средба со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и ...

Венизелос во официјална посета на Македонија

Lider - 20.02.2014

Заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на Европската унија Евангелос Венизелос денеска е во посета на Република ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

Lider - 20.02.2014

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија ...

Венизелос денеска во Македонија

Идивиди - 20.02.2014

/ Скопје, 20 февруари 2014 (МИА) - Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, ...

Венизелос: Има обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за името

Lider - 20.02.2014

Обострана подготвеност за интензивирање на разговорите за спорот за името под покровителство на ОН, како и за јакнење на билатералните односи е констатацијата што денеска ја извлече грчкиот ...

Премиерот Груевски се сретна со Венизелос

Lider - 20.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се сретна со Евангелос Венизелос, заменик претседател на Владата и министер за надворешни работи на Република Грција и претседавач со Советот за општи работи на ...

Венизелос се сретна со Попоски и Бесими

Идивиди - 20.02.2014

/ Скопје, 20 февруари 2014 (МИА) – Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој ...

Иванов го прими Венизелос

Идивиди - 20.02.2014

/ Скопје, 20 февруари 2014 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и ...

Претседателот Иванов го прими Венизелос

Lider - 20.02.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими претседавачот на Советот на Европската унија, министер за надворешни работи и заменик-претседател на Владата на Република Грција, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со контрадикторни оцени за посетата на Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

Со различни ставови и очекувања од посетата на Венизелос излегоа и коалициските партнери во Владата. Според пратеникот на ВМРО -ДПМНЕ, Антонио Милошоски, посетата е како рамка без слика.

Поделени оцени за посетата на шефот на грчката дипломатија Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

Вечерва само на преноќување во Скопје е шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, а утре ќе ги има средбите со комплетниот државен врв и со дел од партиските лидери.

Спротивни очекувањата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ од посетата на Венизелос

Телма - 19.02.2014

Од посетата на грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос на Скопје коалициските партнери во владата ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат сосема различни очекувања.

ДУИ: Да не се прават тензии при посетата на Венизелос

Канал5 - 19.02.2014

Да не се создаваат тензии за време на посетата на Венизелос, повикаа од ДУИ. Утре околу пладне партискиот лидер Али Ахмети се среќава со грчкиот шеф на дипломатијата и тоа во просториите на грчката ...

Коалициските партнери поделени околу посетата на Венизелос

Алсат-М - 19.02.2014

Тактизирања меѓу коалиционите партнери и за надворешната политика. ДУИ отворено ја поддржува посетата на грчкиот вицепремиер и убедени се дека таа во овој период ќе биде многу значајна.

Аналитичари: Скептичност за продуктивноста од посетата на Венизелос

Алсат-М - 19.02.2014

Венизелос: Името не е единствениот проблем Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос за време на утрешната посета ќе им препорача на властите во Скопје дека прашањето за името не е само ...

Венизелос не може да куртули од „Александар“ во Македонија

Канал5 - 19.02.2014

Вечерва нешто по 20 часот во Македонија пристигна грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Тој во земјава дојде со автомобил преку Блаце од Косово, откако на ...

Венизелос: Грција не планира да го признае Косово

Канал5 - 19.02.2014

Грција и понатаму не планира да го признае Косово, потврдил грчкиот вицепремиер Евангелос Венизелос по средбата со косовскиот колега Хашим Тачи во Приштина.

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Вест - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Утрински - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Канал5 - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос денеска во Црна Гора и Сараево

Алсат-М - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Omд: Време е Грција да покаже лидерство

Телма - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Канал5 - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач на Европскиот совет, ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Утрински - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Венизелос во посета на Подгорица и Сараево, утре во Скопје

24 Вести - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

24 Вести - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јаввува МИА.

Светскиот македонски конгрес со мирни протести за посетата на Венизелос

24 Вести - 19.02.2014

За време на средбите на Венизелос во Владата, надвор Светскиот македонски конгрес заедно со здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија, Македон, ќе организираат мирни протести.

Венизелос вечерва ќе допатува во Македонија (обновено)

Канал5 - 19.02.2014

Вечерва со автомобил од Приштина во Скопје ќе допатува грчкиот министер за надворешни работи Венизелос, овој пат во улога на претседавач со Европската унија.

Скопје под засилени безбедносни мерки

Утрински - 19.02.2014

Засилени безбедносни мерки презема Министерството за внатрешни работи за утрешната посета во Скопје на грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос.

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Венизелос попладнево во Скопје

Телеграф - 19.02.2014

Грците информираат дека и покрај тоа што грчката делегација ќе патува со владиниот авион, во Скопје ќе пристигне со автомобил од Приштина „за да не мора да слета на аеродромот што го носи името ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

А1 On - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Мали очекувања од посетата на Венизелос на Скопје

Р.С.Европа - 19.02.2014

Посетата на Венизелос на Скопје е исклучиво протоколарна дури, по малку и непријатна, така што и двете страни ќе очекуваат таа што побрзо да заврши, коментираат аналитичарите.

Светскиот македонски конгрес со мирен протест против посетата на Венизелос

Макфакс - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) во четврток ќе одржи мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

ОМД: Грчката стратегија за блокирање на Македонија ја загрозува стабилноста во регионот

Телеграф - 19.02.2014

Според директорот на ОМД за Европа, Филип Алтипармаковски откако ја презеде улогата на претседател на Европскиот совет, Венизелос не дејствува како независен и објективен глас на Унијата, користејќи ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

А1 On - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Венизелос: Босанските граѓани имаат право на европска иднина

Макфакс - 19.02.2014

Проблемите во земјата не се само меѓуетнички или уставни, тие, исто така, се економски и социјални, а постојат основни фундаментални принципи на европската правна и политичка култура кои мора да се ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Press24 - 19.02.2014

Пратеникот Антонио Милошоски денеска за претстојната посета на Венизелос во СКопје изјави дека не е небитна, но ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон ...

Венизелос вечерва во Приштина, па во Скопје

Р.С.Европа - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерава во Приштина разговараше со лидерите на Косово. Тој потоа заминува за Скопје каде за утре се предвидени најголемиот дел средби и разговори.

ОМД: Грчката политика на двојни стандарди мора да престане

Курир - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе ја илустрира хипокризијата на Грција

Макфакс - 19.02.2014

Посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос нема да биде небитна, но ќе биде како рамка без слика, изјави поранешниот министерот за надворешни работи и претседател на Собраниската ...

ОМД - Време е Грција да покаже лидерство

Inpress - 19.02.2014

Скопје, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос: ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност

Press24 - 19.02.2014

Европската Унија е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за зачувување на нејзината стабилност и територијалниот интегритет, како и во спроведување на реформите порача денеска шефот на грчката ...

МИЛОШОСКИ: Секој што очекува многу од Венизелос ќе биде разочаран

Телеграф - 19.02.2014

Оваа посета ќе биде како рамка без слика, оцени поранешниот министер за надворешни работи Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е неважна, но таа ќе биде како рамка ...

Венизелос денес во Подгорица и Сараево, утре доаѓа во Скопје

Таратур - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Што пишуваат грчките медиуми за посетата на Ванизелос?

Курир - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Традиционална македонска гостопримиливост, но и протестен револт за Венизелос во Скопје

Сител - 19.02.2014

Вицепремиерот на грчката влада Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на министри на ЕУ, ќе се сретне со комплетниот државен врв при неговата посета на Македонија.

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Макфакс - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Евангелос Венизелос, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) изјавува дека е време Грција да превземе водечка ...

Под силно полициско обезбедување, Венизелос пристигна во Скопје

+инфо - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, со автомобил и под силно полициско обезбедување, доцна попладнево пристигна во Скопје од Приштина. Со тоа се остварија најавите од претходните ...

Венизелос во Скопје

Глас на Америка - 19.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција доаѓа во посета на Скопје во улога на европски претставник со големи реакции во Македонија. По долга пауза, особено кога се работи за две ...

Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје преку Приштина за да не слета на „Александар Велики“

Кирилица - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

OMД: Време е Грција да покаже лидерство

МРТ - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач со Европскиот совет, ...

Венизелос пристигна во Скопје

Телеграф - 19.02.2014

Венизелос утре ќе се сретне со државниот врв на Македонија Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Макфакс - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија, ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

ПОДЕМ бара македонските власти да почнат дијалог за името

+инфо - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување конструктивен дијалог за името.

Венизелос доаѓа во Македонија

МРТ - 19.02.2014

Обична рамка, без слика и содржина – вака експертите што ги анкетираше МТВ ја оценуваат посетата на грчкиот шеф на дипломатијата Венизелос за која велат дека нема да донесе напредок во односите меѓу ...

ФОТО: Од Александар нема бегање - погледнете како Венизелос беше пречекан во Македонија

Press24 - 19.02.2014

Иако се возеше со автомобил преку Приштина за да не слета на аеродромот Александар Велики и за да не мора да се вози по автопатот Александар Македонски, Венизелос, сепак ќе спие во Александар ...

Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Inpress - 19.02.2014

Атина, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во ...

Венизелос: ЕУ подготвена да и помогне на БиХ

Сител - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Алфа - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

ВЕНИЗЕЛОС: ЕУ е подготвена за помош на БиХ

Телеграф - 19.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи нагласи дека европскиот пат на БиХ истовремено треба да се искористи и како можност за јакнење на внатрешното интегрирање на земјата Шефот на грчката дипломатија ...

Венизелос: ЕУ подготвена да ѝ помогне на БиХ

+инфо - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да даде целосна поддршка на БиХ за ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

А1 On - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос: ЕУ подготвена да ѝ помогне на БиХ

А1 On - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да даде целосна поддршка на БиХ за ...

ВМРО - ДПМНЕ нема големи очекувања од посетата, ДУИ се оптимисти

Сител - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

ПОДЕМ: Ванизелос не ја претставува Грција, туку ЕУ, треба делува во име на Унијата

Курир - 19.02.2014

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името.

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Курир - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос дојде во Скопје

А1 On - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

ФОТО: Венизелос пристигна во Скопје

Курир - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос пристигна во Скопје. Тој вечерва со автомобил и под силно полициско обезбедување, дојде од Приштина.

Венизелос очекува помош од Николиќ за прашањето за името

Кирилица - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Нетпрес - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Венизелос, Обединетата македонска дијаспорта смета дека е време Грција да превземе водечка улога и да ги ...

Венизелос денеска во Црна Гора и Сараево

Р.С.Европа - 19.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

ОМД: Време е Грција да покажe лидерство

МКД - 19.02.2014

Грчката стратегија на блокирање на Македонија ја загрозува стабилноста во регионот како и процесот на проширување на НАТО и ЕУ, вели Мето Колоски , претседателот на Обединетата македонска дијаспора ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Сител - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

ОМД кон Венизелос: Треба двајца за танго за да се излезе од сегашниот статус кво

Press24 - 19.02.2014

Пред посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, во Скопје, ОМД порачува дека е време Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија.

Грција ги поддржува евроинтеграциите на Црна Гора

Макфакс - 19.02.2014

Пристапувањето на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ) е ефективно и позитивно, а тоа ќе продолжи и ќе се интензивира во шесте месеци од грчкото претседателство со Унијата, порачал шефот на грчката ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за спорот со Македонија

Inpress - 19.02.2014

Белград, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос од Белград побара поддршка во спорот со Македонија за името од српскиот претседател ...

Венизелос во Скопје доаѓа вечерва

+инфо - 19.02.2014

Вицепремиерот, воедно и шеф на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, придружуван од големата грчка делегација која брои дваесетина негови соработници во доцните вечерни часови ќе пристигне во ...

Венизелос вечерва пристигнува во Скопје

Press24 - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, вечерва пристигнува во Скопје. Венизелос вечерва со автомобил од Приштина треба да пристиге во Скопје, а за утре е предвидено да се сретне со ...

Грчките медиуми пишуваат за доаѓањето на Венизелос во Скопје

Press24 - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, а грчките медиуми веќе ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Економски - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Грчките медиуми прогнозираат негативна атмосфера на средбите во Скопје

Сител - 19.02.2014

Грчките медиуми во најавата за посетата на Венизелос денеска не пропуштаат да напишат дека ете „и покрај тоа што Скопје вложува напори да остави впечаток пред меѓународната заедница дека грчката ...

Мирен протест против политиките на Атина кон Македонија

МКД - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес (СМК) утре организира мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје. Протестот ќе започне во 11.00 часот пред зградата ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Тера - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Евангелос Венизелос, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) изјавува дека е време Грција да превземе водечка ...

Грција ги поддржува евроинтеграциите на Црна Гора

Тера - 19.02.2014

Пристапувањето на Црна Гора кон Европската унија (ЕУ) е ефективно и позитивно, а тоа ќе продолжи и ќе се интензивира во шесте месеци од грчкото претседателство со Унијата, порачал шефот на грчката ...

ПОДЕМ го повикува Венизелос на дијалог за името

Тера - 19.02.2014

-Иако, Венизелос јасно порача дека доаѓа како претседател на Советот на ЕУ, а не како вицепремиер и министер за надворешни работи на Грција, очекуваме дека токму од таа, европска позиција, ќе делува ...

Венизелос пристигна во Скопје- ги избегна аеродромот Александар Велики и автопатот Александар Македонски

Sky - 19.02.2014

Доцна попладнево, под силно полициско обезбедување, од Приштина во Скопје пристигна министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос. Со ова се остварија претходните најави дека ...

Венизелос: Босанските граѓани имаат право на европска иднина

Тера - 19.02.2014

Проблемите во земјата не се само меѓуетнички или уставни, тие, исто така, се економски и социјални, а постојат основни фундаментални принципи на европската правна и политичка култура кои мора да се ...

Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни работи

Вечер Прес - 19.02.2014

Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Вечер Прес - 19.02.2014

Познавачите предупредуваат дека секој што очекува премногу од посетата на Венизелос ќе биде разочаран следниот ден после неговото заминување. Сметаат дека таа посета е исклучиво протоколарна, дури по ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Република - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Евангелос Венизелос, ОМД порачува дека е време Грција да превземе водечка улога и да ги помогне ...

Венизелос: ЕУ подготвена да и помогне на БиХ

Бриф - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, по разговорите со државниот врв на БиХ во рамки на неговата балканска турнеја, порача дека ЕУ е подготвена да и даде целосна поддршка на БиХ за ...

Венизелос пристигна во Скопје под силно полициско обезбедување

Република - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос ги почнува средбите во Скопје

Локално - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ синоќа под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Тодор против Евангелос, утре протест во Скопје

Либертас - 19.02.2014

Утре пред зградата на владата Светскиот Македонски Конгрес организира мирен протест поради доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

ОМД до Венизелос: Треба двајца за танго за да се излези од сегашниот статус кво за името

Локално - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Венизелос, ОМД изјавува дека е време Грција да превземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на ...

ФОТО: Венизелос преку Косово стаса во Скопје

Бриф - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

ОМД: Време е Грција да покажи лидерство

Либертас - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Венизелос, ОМД изјавува дека е време Грција да превземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Бриф - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

За ВМРО-ДПМНЕ посетата на Венизелос ќе биде како „слика без рамка“

Либертас - 19.02.2014

„Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Венизелос: Босна треба да ги реши социјалните проблеми

Sky - 19.02.2014

По разговорите со државниот врв на Босна и Херцеговина, министерот за надворешни раб оти на Грција, Евангелос Венизелос, истакна дека Европската Унија е подготвена а и даде целосна поддршка на БиХ за ...

Милошоски: Посетата на Венизелос не е небитна, но ќе биде како рамка без слика

Република - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Точка - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседател на Европскиот Совет, Венизелос, Обединетата македонска дијаспорта смета дека е време Грција да превземе водечка улога и да ги ...

(ВИДЕО)Венизелос во Владата, СМК ќе протестира

Локално - 19.02.2014

Утре во 11.00 часот пред зградата на Владата, Светскиот Македонски Конгрес организира мирен протест по повод доаѓањето на грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос во Скопје.

Венизелос ќе преспие во Скопје

Фактор - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва со автомобил од Приштина ќе пристигне во Скопје. Утре е официјалниот дел од посетата на земјава, во функција на претставник на ...

ОМД: Време е Грција да покаже лидерство

Денешен - 19.02.2014

Пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, Евангелос Венизелос од ОМД нагласуваат дека е време Грција да преземе водечка улога и да ги помогне ...

Грчки медиуми: Венизелос доцна попладне пристигнува во Скопје

Денешен - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Ај Венизелос да преспие во Македонија

Локално - 19.02.2014

Венизелос доаѓа не како грк туку као ЕУ преседавач, ама тоа важи само за соседите, кај нас тој е само грк и така се мобилизира јавноста која е зависна од провладините медиуми и нивните полувистини.

Венизелос сепак ќе го пречекаме со протести

Фактор - 19.02.2014

Светскиот македонски конгрес најави дека ќе организира мирни протести утре, за време на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Скопје.

(ФОТО) Венизелос дојде во Скопје

Либертас - 19.02.2014

Евангелос Венизелос министерот за надворешни работи на Грција – земјата претседавач со ЕУ вечерва под силно полициско обезбедување со автомобил од Приштина допатува во Скопје.

Венизелос пристигна во Скопје (фото)

Република - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос пристигна во Скопје. Тој вечерва со автомобил и под силно полициско обезбедување, дојде од Приштина.

Венизелос не сака да слета на аеродромот „Александар Велики“?

Н.Македонија - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Милошоски: Посетата на Венизелос ќе биде како рамка без слика

Н.Македонија - 19.02.2014

Посетата на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е небитна, но таа ќе биде како рамка без слика бидејќи грчкиот парадокс и хипокризија кон евроинтеграциите се состои во тоа ...

Време е Грција да покаже лидерство

Идивиди - 19.02.2014

/ Скопје, 19 февруари 2014 (ИМА) - Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и ...

Венизелос пристигна во Македонија

Lider - 19.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вечерва простигна во македонската престолнина. Како што јавува Република , тој со автомобил и со силно полициско обезбедување пристигнал од Приштина, ...

ОМД: Време е Грција да ги помогне евроинтеграциите на Македонија

Lider - 19.02.2014

Време е Грција да преземе водечка улога и да ги помогне евроинтеграциите на Македонија, нагласуваат од ОМД пред посетата на грчкиот министер за надворешни работи и претседавач Европскиот совет, ...

Венизелос попладнево доаѓа во Скопје

Lider - 19.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос доцна попладне ќе пристигне во Скопје, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови во Западен Балкан, јави дописникот на МИА ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

Утрински - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

Утрински - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Алсат-М - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

Вест - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Канал5 - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ денеска изразија надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос побарал Николиќ да помогне за решавање на спорот за името

Дневник - 18.02.2014

Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос вчера во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Венизелос во посета на Белград

24 Вести - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на турнејата низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

24 Вести - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ на денешната средба во Белград изразија надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и ...

Венизелос во посета на Србија

Канал5 - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на Европската унија, Евангелос Венизелос, во Белград ја почнува тридневната балканска турнеја.

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

24 Вести - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

Венизелос побара помош од Николиќ во спорот со Македонија

Канал5 - 18.02.2014

Евангелос Венизелос очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ во решавањето на спорот за името со Македонија. Евентуалното вклучување во две деценискиот спор на Николиќ, кој пред две ...

Македонски манифест: Венизелос ќе го гаѓаме со јајца ?!

Канал5 - 18.02.2014

Македонски Манифест го повика државниот врв да не се однесува дволично и со дипломатски ракавици до рамења, за време на посетата на грчкиот шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос.

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Утрински - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ денеска изразија надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

„Македонски манифест“ му порача недобредојде на Венизелос

Телма - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос треба да биде прогласен за непожелен во Македонија затоа со фашистички и расистички тези го негира постоењето на македонската држава и ...

„Македонски манифест“ со критики кон Венизелос

Алсат-М - 18.02.2014

Група македонски интелектуалци се противи на посетата на шефот на грчката дипломатија Евангелиз Венизелос на Скопје, упатувајќи навреди кон него и на лична основа.

„Македонски манифест“ бара Венизелос да не биде пречекан на високо ниво

Дневник - 18.02.2014

Потпретседателот на грчката влада и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, кој доаѓа во својство на претседавач со ЕУ, да не биде пречекан на високо ниво, туку само како обичен ...

Венизелос и Дачиќ очекуваат Србија во 2020 година да влезе во ЕУ

Телма - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

24 Вести - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Дачиќ - Изборите нема да влијаат на членството на Србија во ЕУ

Inpress - 18.02.2014

Белград, 18. февруари 2014 (ИНПРЕС) Србија ќе стори сe што е во нејазина моќ, изборите да не влијаат врз интеграцијата во ЕУ, изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ по средбата со грчкиот вицепремиер и ...

„Македонски манифест“ со отворено писмо до Венизелос

Курир - 18.02.2014

Организацијата „Македонски манифест“, друштво на индивидуалци денеска со отворено писмо му се обрати на Евангелос Венизелос , шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на ...

Венизелос во посета на Белград

Кирилица - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

„Македонски манифест“: Скапи се јајцата да ги трошиме на Венизелос

+инфо - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е добредојден во Македонија. Тој не ја признава оваа држава и овој народ кој со векови живее на оваа педа земја.

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

А1 On - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за спорот со името

Press24 - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје, со оглед ...

Македонски манифест:не треба додворување

МРТ - 18.02.2014

Ова е ставот на членовите на Македонскиот манифест во пресрет на посетата на Евангелос Венизелос, грчкиот шеф на дипломатијата на Република Македонија в четврток, во рамките на турнејата низ земјите ...

Венизелос денес ќе пристигне во посета на Србија

Press24 - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Венизелос очекува помош од Николиќ за името

МРТ - 18.02.2014

Според Евангелос Венизелос, кој е во Белград на средби со српскиот државен врв, претседателот Томислав Николиќ можел да помогне во надминувањето на разликата околу името со Македонија, јавува ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за спорот за името

Р.С.Европа - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Организацијата “Македонски манифест” бара Венизелос да не биде пречекан на високо ниво

Алфа - 18.02.2014

Организацијата “Македонски манифест”, два дена пред доаѓањето на Евангелос Венизелос во Македонија, со порака до политичкиот врв. Потпретседателот на грчката влада и министер за надворешни работи, ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

+инфо - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

„Македонски манифест“: Ѕверства на Грците над Македонците ги надминуваат монструозните дела на фашизмот

МКД - 18.02.2014

Господине Венизелос, вие и Грција треба да престанете да се служите со лаги, притисоци, уцени и закани кон Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО, пишува во писмото до шефот на грчката дипломатија ...

Венизелос во Скопје нема да донесе ништо ново

Алфа - 18.02.2014

Евангелос Венизелос денеска ја започна тридневната турнејата низа земјите од Западниот Балкан, во рамки на која в четврток ќе допатува и во Македонија.

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

А1 On - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

А1 On - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Групата “Македонски Mанифест” бара реципрочен пречек на Венизелос во Скопје

Сител - 18.02.2014

Доаѓањето на Венизелос во Македонија е голем тест за политичарите и за македонската јавност.Преку начинот на кој ќе биде пречекан, односот и разговороите со него во Македонија конечно ќе се знае кој ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

Сител - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Србија во 2020 година членка на ЕУ?

+инфо - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос: Ќе направиме се, Србија да не заостанува во евроинтеграцискиот процес!

Press24 - 18.02.2014

На денешната средба помеѓу грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во ...

Србија во ЕУ до 2020 година?

Телеграф - 18.02.2014

Венизелос даде ветување дека неговата земја за време на претседавањето со ЕУ ќе направи сè, Србија да отвори што е можно повеќе поглавја Грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, и ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Сител - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

Сител - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

"Нема да се откажеме од својата историја и идентитет" - отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

Press24 - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него.

Од „Македонски манифест“ со отворено писмо до Венизелос

Inpress - 18.02.2014

Скопје, 18. февруари 2014 (ИНПРЕС) Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

Сител - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: Посетата на Венизелос е тест за државниот врв

Телеграф - 18.02.2014

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос во пресрет на неговата посета на Македонија Евангелос Венизелос да престане да се служи со лаги, притисоци, уцени и закани кон Македонија на ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

Р.С.Европа - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Венизелос во посета на Белград

Телеграф - 18.02.2014

Во рамки на турнејата, која трае од денеска до 21 февруари, грчкиот министер ќе ги посети Црна Гора, БиХ, Косово, Македонија и Албанија Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос ...

Венизелос ќе ја посети Србија, во четврток доаѓа во Македонија

Inpress - 18.02.2014

Белград, 18. февруари 2014 (ИНПРЕС) Заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос е во посета на Србија. Според планот на турнеја, шефот на грчката дипломатија утре ...

Венизелос во посета на Србија

Макфакс - 18.02.2014

Министерот за надворешни работи на Грција, земја претседавач со Европската унија, Евaнгелос Венизелос, во рамки на својата турнеја по Западен Балкан, во вторник , ќе ја посети Србија.

Почна турнејата на Венизелос низ Западниот Балкан

МРТ - 18.02.2014

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, како претседавач со Советот на министри на Европската Унија, ја почна турнејата низ земјите од Западниот Балкан.

Венизелос во Белград носи поддршка и охрабрување од ЕУ

Макфакс - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија и моментален претседавач со Советот на ЕУ, Евангелос Венизелос доаѓа во Белград за да ја пренесе поддршката и охрабрувањето за натамошната европска перспектива на Србија ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

Алфа - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Алфа - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос очекува помош од Николиќ во решавањето на спорот со името

Макфакс - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос изјави дека во решавањето на спорот за името со Македонија очекува помош и од српскиот претседател Томислав Николиќ, имајќи предвид дека ...

Венизелос очекува Николиќ да помогне во спорот со Македонија

+инфо - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска по средбата со српскиот претседател Томислав Николиќ, изјави дека очекува Србија и нејзиниот претседател да помогнат во изнаоѓање ...

Македонски манифест: Посетата на Венизелос е тест за македонските политичари

Нетпрес - 18.02.2014

Претстојната посета на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос е тест за патриотизмот на македонските политичари, но и за македонската јавност, сметаат од Иницијативниот одбор на ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Р.С.Европа - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ денеска изразија надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и оти во 2020 година ќе ...

Грција очекува помош од Србија за спорот за името

Телеграф - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија смета дека српскиот претседател може да помогне во решавањето на спорот за името Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

Вечер Прес - 18.02.2014

Грчкиот заменик-премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос вчера во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос: Нема да се откажеме од својата историја и идентитет

Република - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

„Македонски манифест“ му порача на Венизелос да не доаѓа

Фактор - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос не е добредојден во Македонија, бидејќи не ја признава државата и народот. Затоа тој треба да се избрка, порачаа активистите на движењето ...

Венизелос очекува помош од Николиќ за решавање на спорот за името

Република - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

Денешен - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

Венизелос по Белград денеска во Црна Гора и Сараево

Локално - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос по Белград денеска ќе престојува во Црна Гора каде што треба да има средби со претседателот на Парламентот Ранко ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Бриф - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос во Белград потоа и во Македонија

Локално - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

Венизелос очекува помош од Николиќ за спорот за името

Денешен - 18.02.2014

Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос денеска во Белград изјави дека очекува помош од српскиот претседател Томислав Николиќ за решавање на спорот за името меѓу ...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Белград

Бриф - 18.02.2014

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамки на својата турнеја низ земјите од Западен Балкан, денеска ќе пристигне во посета на Србија.

„Македонски манифест“ со отворено писмо до Венизелос

Либертас - 18.02.2014

Организацијата „Македонски манифест“, друштво на индивидуалци денеска со отворено писмо му се обрати на Евангелос Венизелос, шефот на грчката дипломатија и претседавач со Советот на министри на ...

Венизелос е фрустриран бидејќи вистината е на македонска страна

Вечер Прес - 18.02.2014

Вкупно 137 држави не признаа под уставното име. Како ќе им се обратиме на тие држави ако го смениме името и им речеме дека тоа било шега, вели писателот Ефтим Клетников Македонските политичари да ...

Македонски манифест: Посетата на Венизелос е тест за македонските политичари

Точка - 18.02.2014

Претстојната посета на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос е тест за патриотизмот на македонските политичари, но и за македонската јавност, сметаат од Иницијативниот одбор на ...

Неформалната група „Македонски манифест“ со отворено писмо до Венизелос

Локално - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

Венизелос очекува помош од Николиќ во решавањето на спорот со името

Тера - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос изјави дека во решавањето на спорот за името со Македонија очекува помош и од српскиот претседател Томислав Николиќ, имајќи предвид дека ...

Писмо до Венизелос: Вашата земја ги присвојува античкото македонско наследство

Н.Македонија - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред претстојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Н.Македонија - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Венизелос - Дациќ: Србија во ЕУ 2020

eReporter - 18.02.2014

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и српскиот премиер Ивица Дациќ изразија денеска уверување дека Србија за кусо време ќе ги исполни критериумите и оти 2020 година ќе стане членка на ...

Венизелос и Дачиќ: Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Lider - 18.02.2014

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко време ќе ги исполни условите и во 2020 година ќе стане ...

Србија во 2020 година да стане членка на ЕУ

Идивиди - 18.02.2014

/ Венизелос и Дачиќ: Белград, 18 февруари 2014 (МИА) - Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и српскиот премиер во оставка Ивица Дачиќ изразија денеска надеж дека Србија за кратко ...

Отворено писмо од „Македонски манифест“ до Венизелос

Lider - 18.02.2014

Граѓанската организација „Македонски манифест“ пред престојната посета на заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос на Република Македонија упати писмо до него, ...

За Грција и европските вредности

Дневник - 17.02.2014

ПИСМО Земајќи ја предвид планираната посета на Македонија од страна на шефот на грчката дипломатија и претседател на Европскиот совет, Евангелос Венизелос, се надевам дека како домаќини ќе имаме ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Макфакс - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос утре во Белград, на старт на турнејата низ Балканот

Р.С.Европа - 17.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, со утрешните разговри со државниот врв на Србија, ја започнува турнејата низ балканските земји, во својство на ...

ВЕНИЗЕЛОС ЈА ПОЧНА ТУРНЕЈАТА: Сакаме да го видиме Балканот во ЕУ

Телеграф - 17.02.2014

Секое претседавање со ЕУ е кратко. Но за четири и пол месеци сепак може да се направи нешто, вели министерот Попоски во пресрет на посетата на Венизелос Доаѓам во Белград за да ги пренесам поддршката ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Кајгана - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос утре во Белград, на старт на турнејата низ Балканот

Локално - 17.02.2014

Заменик премиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, со утрешните разговри со државниот врв на Србија, ја започнува турнејата низ балканските земји, во својство на ...

Венизелос ја започнува посетата на земјите од Западен Балкан

Тера - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан, за време на која ќе ја посети и ...

Венизелос ја почна турнејата, в четврток во Македонија

Република - 17.02.2014

Грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, во својство на претседавач со Советот на ЕУ ја започнува турнејата во земјите од Западен Балкан.