TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГРУЕВСКИ ЗА СРПСКИ „БЛИЦ“: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Телеграф - 09.04.2017

Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат.

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Сител - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Автомобилско дефиле „За заедничка Македонија“

Тера - 09.04.2017

41 ден по ред демонстрантите, во организација на граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија маршираат за унитарна држава. Со автомобилско дефиле уште еднаш потсетија дека нема да дозволат мешање во внатрешните работи на Македонија, од страна на ...

Груевски за Блиц: Ќе преземеме се да спречиме остварување на идеја за нечија голема држава

Позитив.мк - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за српски Блиц посочи дека остварувањето на Тиранската платформа ќе биде многу штено за Македонија, но и потенцијално опасно за Балканот каде е доволна само една искра.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

МК News - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Нетпрес - 09.04.2017

Во продолжение ви го пренесуваме интегрално интервјуто на претседателот на ВМРО ДПМНЕ за најтиражниот српски весник. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г.

МЕЛБУРН ВО ЦРВЕНО-ЖОЛТО: Mасовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Нетпрес - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија масовно ја поддржаа „За Заедничка Македонија“(фото галерија)

Република - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Груевски: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Вечер - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Press24 - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Курир - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски за „Блиц“:Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Република - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за српски „Блиц“, зборува за политичката криза во Македонија, за односот со опозицијата, албанските партии и опасноста од усвојувањето на Тиранската платформа.

Црни сценарија за реализирање на Тиранската платформа

Република - 09.04.2017

Добро е мнозинството да размисли самото да избере претседател на Собранието и на Владата, во кои и да било простории. Таквата влада сигурно дека веднаш ќе биде признаена од ЕУ и САД и тие фактички ќе ги прекинат сите врски со оваа постојната влада, ...

„За заедничка Македонија“: Наредната недела е клучна и ќе реагираме во секунда

Фактор - 09.04.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска порачаа дека остануваат будни и и нема да дозволат никој да ја спроведе Тиранската платформа. Тие повикуваат на уште поголема масовност на улиците во следните три денови, кои се клучни за ...

Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Пулс24 - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Пулс24 - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Македонците од Мелбурн со поддршка „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

„За заедничка Македонија“: Следната недела е клучна – да останеме будни

Телевизија Нова - 09.04.2017

Наредната недела е клучна за граѓаните и република Македонија и ќе реагираме во секунда, треба да останеме будни и да следиме се што се случува да не дозволиме мешање во внатрешните работи од страна на соседните држави, порачаа организаторите на ...

Автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“

24 Вести - 08.04.2017

Наместо протест викендов автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“. Организаторите ги повторија своите барања за отфрлање на тиранска платформа, но и дека ќе останат на улиците се додека таа не биде јасно отфрлена.

За заедничка Македонијa: Неделава е клучна, ќе реагираме во секунда

МКД - 08.04.2017

Денеска приврзаниците на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија протестираа со возење автомобили низ неколку градови во Македонија. Во Скопје, поворката со македонски знамиња тргна од спортските сали „Борис Трајковски“ во Карпош и „Јане ...

Ќе бидеме будни и ќе следиме

Тера - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

Илиевски: Следната недела е клучна за Македонија, ќе бидеме будни и ќе реагираме

Вест - 08.04.2017

Решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан ...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ПОРАЧА: Следува важна недела, ќе бидеме будни и ќе реагираме во секунда (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 08.04.2017

Она што се обидоа да го направат во четвртокот на шверцерски начин да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа и веднаш потоа да преминат на избор на влада, ќе се обидат сосема сигурно во еден од овие три дена пред ...

Првите три дена идната недела се критични: Народот да остане на готовс, СДСМ ќе се обиде да направи државен удар во ...

Сител - 08.04.2017

Граѓаните порачаа будни сме, не прифаќаме тиранска платформа. Со автомобили од сите страни на градот се упатија кон Собранието. Главниот град денеска беше обоен во жолто црвена боја. Од автомобилите ечеа патриотски песни и се вееја државните знамиња.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Алфа - 08.04.2017

На 41 ден од протестите на иницијативата – За заедничка Македонија, со автомобили и развиорени знамиња, граѓаните уште еднаш го изразија својот револт против Тиранската платформа и порачаа да се зачува унитарноста на државата.

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата (ФОТО+ВИДЕО)

Press24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

„За заедничка Македонија" организираше автомобилско дефиле

Вечер - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски" во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански" во ...

Автомобилско дефиле „За заедничка Македонија“

Алфа - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

Илиевски: Следната недела е клучна – будно ќе следиме што се случува и ќе реагираме во секунда

Точка - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се – платформата нема да ...

Нетпрес - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Нетпрес - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

Илиевски: Следната недела е клучна – будно ќе следиме што се случува и ќе реагираме во секунда

Нетпрес - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ФОТО: Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Курир - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Република - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Press24 - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Вечер - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Курир - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна (ВИДЕО)

Press24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Тодоров: Тиранската платформа ја одбивме веднаш и не прифативме да разговараме за неа

Република - 08.04.2017

Не сме преговарале со ДУИ за Тиранската платформа, ја одбивме веднаш, истакна во ТВ 24 Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -И господинот Артан Груби добро го објасни ова дека не е направена коалиција, затоа што она што било разговарано или ...

Автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“

Локално - 08.04.2017

Наместо протест викендов автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“. Организаторите ги повторија своите барања за отфрлање на тиранска платформа, но и дека ќе останат на улиците се додека таа не биде јасно отфрлена.

„За заедничка Македонија“: Иванов е човекот кој не изведе до победата

Фактор - 08.04.2017

Во синоќа се одржа 40-от протест против таканречената Тиранска платформа и заштита на интегритетот на Република Македонија. „Веќе 40 дена сме на улиците на татковината. Ќе останеме тука толку колку што е потребно за заштита на единството, јазикот, ...

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Курир - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Press24 - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Press24 - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се и Тиранската платформа ...

Курир - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

ВИДЕО: Македонското оро во центарот на Чикаго, поддршка За заедничка Македонија

Курир - 08.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Чикаго каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Тодоров: Тиранската платформа ја одбивме веднаш и не прифативме да разговараме за неа

Курир - 08.04.2017

Не сме преговарале со ДУИ за Тиранската платформа, ја одбивме веднаш, истакна во ТВ 24 Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -И господинот Артан Груби добро го објасни ова дека не е направена коалиција, затоа што она што било разговарано или ...

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата

Пулс24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Пулс24 - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ФОТО: Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Пулс24 - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

ВИДЕО:ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се и Тиранската ...

Пулс24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Пулс24 - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

ВИДЕО: Македонското оро во центарот на Чикаго, поддршка За заедничка Македонија

Пулс24 - 08.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Чикаго каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се и Тиранската платформа ...

Телевизија Нова - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на Собранието нема да помине.

Тодоров: Тиранската платформа ја одбивме веднаш и не прифативме да разговараме за неа

Телевизија Нова - 08.04.2017

Не сме преговарале со ДУИ за Тиранската платформа, ја одбивме веднаш, истакна во ТВ 24 Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -И господинот Артан Груби добро го објасни ова дека не е направена коалиција, затоа што она што било разговарано или ...

Македонското оро во центарот на Чикаго

Телевизија Нова - 08.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Чикаго каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на ...

Автомобилско дефиле „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 08.04.2017

Со автомобили накитени со македонски знамиња граѓаните денес излегоа на улиците да го изразат својот револт кон спроведувањето на тиранската платформа . 41 ден по ред демонстрантите, во организација на граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија ...

Иванов за ХРТ: И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, проблем останува Тиранската платформа

24 Вести - 07.04.2017

И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, а тоа е изброр на пртседател на Собрание, проблем останува политичката однносно онаа посуштесвена а тоа е Тиранската платформа – вели во интервју за хрватска ХРТ.

„За заедничка Македонија“: На улица сме 40 дена, ако треба ќе останеме уште 1.140

МКД - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Мијалковски: Точно знаеме што сакаме и од ништо не се плашиме (ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Цели 40 дена сме на улиците, ако треба ќе остаме уште 1140 денови, бидејќи тоа им го должиме на нашите предци на нас самите и на нашите неродени деца, рече Дарко Мијалковски Се собравме и денеска, оваа е нашиот јубилеен 40 пат, и како што самите ...

Острени: Без албанската платформа нема гласови за владината програма

Канал5 - 07.04.2017

Албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку не ги содржи елементите од албанската платформа, вели досегашниот потпретседател на собранието Гзим Острени, за Телевизија 21.

Груевски бара од граѓаните да останат будни: Нема да дозволиме реализација на Тиранска платформа

Канал5 - 07.04.2017

Ова според Груевски, се историски моменти за Македонија па затоа им порачува на граѓаните да останат будни. ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи реализација на Тиранската платформа која СДСМ ја прифатиле само за да дојдат на власт и да се спасат од ...

НАРОДОТ ЌЕ ДОЈДЕ ПО СВОЕТО: Знамиња и багери на протестот за Македонија (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Граѓаните и денеска, како и во изминатите денови, упатуваат пораки против намерите за прифаќање на тиранската платформа, како и пораки за брзи и нови избори со кои јасно ќе се стави до знаење на чија страна е волјата на народот Пазете што правите, ...

ЌЕ ВЕ ИЗВАДИМЕ ОД СОБРАНИЕ: Граѓаните до политичарите, стоп за тиранската платформа (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Народот е тој кој ве ставил, народот е тој кој ќе ве извади надвор од Собранието. Црното сценарио за избор на претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа, нема да ви помине. Од ништо не се плашиме.

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Вечер - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија" на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Press24 - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Курир - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

ФОТО: Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Нетпрес - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Мијалковски: Точно знаеме што сакаме и од ништо не се плашиме

Република - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Република - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Со развеани знамиња и факели радовишани порачаа „НЕ“ за Тиранската платформа

Република - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Острени: Заев не ја дели албанската платформа од таа што ја понуди како владина

Нетпрес - 07.04.2017

Потпретседателот на Собранието Гзим Острени, најавува дека албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку таму не се вградени елементите од Тиранската платформа. -Јас мислам дека во Парламентот не можат да се претстават две ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Вечер - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

ФОТО: Битола не дозволува наметнување Тиранската платформа

Press24 - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Вечер - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Нетпрес - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Вечер - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Press24 - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Press24 - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Иванов за ХРТ: И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, проблем останува Тиранската платформа

Бриф - 07.04.2017

И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, а тоа е изброр на пртседател на Собрание, проблем останува политичката однносно онаа посуштесвена а тоа е Тиранската платформа – вели во интервју за хрватска ХРТ.

ФОТО: Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Курир - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Курир - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

40-ти ден протести „За заедничка Македонија“

МРТ - 07.04.2017

Да се отфрли Тиранската платформа и да се спречат уценувањата од соседна држава- бараат од граѓанската иницијатива „За заедничка Македноија“. За унитарна Македонија, денеска 40-ти ден граѓаните во земјава ќе протестираат за зачувување на ...

СДСМ подготвува насилно сценарио со цел да дојде до власт и да ја спроведе тиранската платформа (видео)

Република - 07.04.2017

Јасно е дека СДСМ се подготвува да тргне со насилство само да дојде на власт. Притисокот е огромен од спонзорите на Заев, па првиот чекор веќе го направија со обид на сила да наметнат избор на Претседател на Собранието и за преку него, на ист начин, ...

Масовна мобилизација на македонските патриотски здруженија (ФОТО+ВИДЕО)

Република - 07.04.2017

Десетици македонски патриотски здруженија го мобилизираат своето членство во повеќе градови во Македонија за одбрана на државата во случај СДСМ да се обиде насилно да постави претседател на Собранието и да формира влада што ќе ја спроведува ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Курир - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

За Божик тиранска платформа, за Велигден тирански претседател на Собрание

Вечер - 07.04.2017

Не е случајно сево ова и не е никаква коинциденција на двата најголеми христијански празници да се забива нож во грб на македонскиот народ, велат аналитичарите. На Божиќ беше обелоденета тиранската платформа потпишана под картата на "голема ...

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Телевизија Нова - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Телевизија Нова - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Телевизија Нова - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Голубовски: Тиранската платформа нема да помине

Телевизија Нова - 07.04.2017

„Убеден сум дека како резултат на волјата на Македонскиот народ нема да им помине Тиранската платформа“, изјави поранешниот пратеник Владимир Голубовски во вестите на ТВ Нова. Тој додаде дека сегашната фаза во Собранието се одвива според Деловникот.

Кацарска: Платформата се мистифицира поради недостатокот на информации

Телевизија Нова - 07.04.2017

„Според мене платформата и начинот на којшто општеството се справува со неа е илустрација на нашето немање на политичка култура“, истакна Симонида Кацарска во „Аргументи“ на ТВ Нова. „Платформата се мистифицираше поради недостатокот на информации за ...

Божиновски: Платформата настана како резултат на изборните настапи на СДСМ насочени кон Албанците

Телевизија Нова - 07.04.2017

„Проблемот настана пред изборите, кога СДСМ излезе со еден корпус на понуди кон етничките Албанци и им зема дел од гласачите, и потоа таа платформа беше изнудена“, истакна Владимир Божиновски во „Аргументи“ на ТВ Нова.

Божиновски: Разговорите за Тиранската платформа мора да се „замрзнат“

Телевизија Нова - 07.04.2017

„Уште кога завршија изборите истата вечер изјавив дека најдобро би било да се формира Влада којашто без разлика каква ќе биде ќе има мандат да организира нови избори“, изјави Владимир Божиновски во „Аргументи“ на ТВ Нова.

Претседателот Ѓорге Иванов за ХРТ: Платформата сака да го промени уставниот поредок

Телевизија Нова - 07.04.2017

Во интервју за Хртватска радио телевизија Претседателот на државата вели дека не доделувањето на мандатот за формирање на нова влада од страна на парламентарното мнозинство е од две причини, првата е правна бидејќи според Иванов не може да се додели ...

39-ти протест на За заедничка Македонија, попис и избори за излез од кризата

МКД - 06.04.2017

Од Владата до Собранието неколку илјади граѓани и денеска преку протестниот марш порачаа дека во Македонија не може да биде избран, како што велат, тирански претседател на Собранието. Тие и натаму бараат целосно отрфрлање на „тиранската платформа“.

Народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од него (Фото)

Вест - 06.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

Република: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа

Сител - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар, вонделовнички сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Нетпрес - 06.04.2017

Планот Б на СДСМ, кој го најавија и претседателот на партијата Зоран Заев и Љупчо Николоски, практично би бил државен удар надвор од сите правила во демократска држава. Дополнително главните полуги на СДСМ веќе го открија валканото сценарио.

За претседателот на МАНУ Тиранската платформа е прифатлива

Нетпрес - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

ФОТО: Гевгелија кажа НЕ за тиранската платформа

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

Виница масовно на улица: Не смее да се постави Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

Охриѓани не дозволуваат наметнување на Тиранската платформа (Фото)

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Охрид повторно излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие велат дека се спремни да ја бранат Македонија. Освен во Охрид, Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ...

Гевгеличани порачаа: Нема да дозволиме претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Петровец

Press24 - 06.04.2017

Жителите на Петровец денеска масовно дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа. Тие велат дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на ...

Виница масовно на улица: Нема да дозволиме насилно преземање на Собранието!

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

Крива Паланка не дозволува насилно преземање на Собранието

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка и вечерва маршираа низ градските улици за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. Од маршот беа повторени пораките за зачувување на унитарна и единствена Република Македонија, отфрлање на т.н.

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар, вонделовнички сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Една од целите која ја заговарала СДСМ била насилно да се завземе претседавачкото место со цел да се избере претседател на Собрание Албанец и да се почне со спроведување на Тиранската платформа, која е вовед во редефинирање на Република Македонија.

Таки Фити: Албанскиот јазик треба да влезе во Уставот како официјален

Република - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

Република: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа (ВИДЕО)

Курир - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

ФОТО: Охриѓани не дозволуваат наметнување на Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Охрид повторно излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие велат дека се спремни да ја бранат Македонија. Освен во Охрид, Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ...

Масовно во Битола: Да се отфрли Тиранската платформа!

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Битола одржаа масовен протестен марш за поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“,откако СДСМ се обиде насилно да постави Претседател на Собранието. Тие бараат Претседател на Собранието кој целосно ќе ја осуди и ќе ...

ФОТО: Гевгеличани порачаа – нема да дозволиме Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Петровец

Курир - 06.04.2017

Жителите на Петровец денеска масовно дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа. Тие велат дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на ...

Виница масовно на улица: Не смее да се постави Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

Крива Паланка не дозволува насилно преземање на Собранието

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка и вечерва маршираа низ градските улици за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. Од маршот беа повторени пораките за зачувување на унитарна и единствена Република Македонија, отфрлање на т.н.

Народни бригади се мобилизираат за брзи интервенции и за бранење на демократијата (ВИДЕО)

Република - 06.04.2017

Дознаваме дека самоиницијативно граѓани веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација на граѓани во случај СДСМ преку узурпирање на претседавачкото место во Собранието или со предизвикување инциденти и кршење на процедурите да сакаат ...

Срамно и недозволиво: Поранешниот министер на СДСМ и претседател на МАНУ Таки Фити, во одбрана на Тиранската платфoрма ...

Курир - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

Ќе помогне ли „Патоказот“ да излеземе од кризата?

Република - 06.04.2017

Ра­бо­та­та во Со­бра­ни­е­то на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја са­мо до­пол­ни­тел­но ги по­твр­ду­ва пре­ду­пре­ду­ва­ња­та де­ка де­ба­та­та и де­мо­кра­ти­ја­та не­ма да игра­ат ни­ка­ква уло­га кон раз­не­би­ту­ва­ње­то на др­жа­ва­та кон ко­ја се ...

Ексклузивно: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа (ВИДЕО)

Република - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криинални структури ...

Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа

Пулс24 - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Пулс24 - 06.04.2017

Една од целите која ја заговарала СДСМ била насилно да се завземе претседавачкото место со цел да се избере претседател на Собрание Албанец и да се почне со спроведување на Тиранската платформа, која е вовед во редефинирање на Република Македонија.

Срамно и недозволиво: Поранешниот министер на СДСМ и претседател на МАНУ Таки Фити, во одбрана на Тиранската платфoрма ...

Пулс24 - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

Во дел од медиумите се појавија информации за формирање на т.н. “Народни Бригади”

Телевизија Нова - 06.04.2017

Тензиите во Собранието можат лесно да се префрлат и на тензии пред Собранието. Притисокот за брз избор на претседател во собранието се зголемува, а паралелно дел од граѓаните и политичарите бараат одоговори за тоа дали и прифатена тиранската ...

Пандов: И најреномираните професори по уставно право велат дека Тиранската платформа е антиуставна

Телевизија Нова - 06.04.2017

И најреномираните професори по уставно право велат дека Тиранската платформа е антиуставна, изјави аналитичарот Александар Пандов во „Отворено студио“ на ТВ НОВА. „Тиранската платформа има повеќе точки.

СДСМ се согласиле да ја реализираат Тиранската платформа?

Телевизија Нова - 06.04.2017

Темата за промена на националните симболи не е затворена. За неа ќе има дебата,реплика на Артан Груби од ДУИ во телевизиска емисија на ставот на Дамјан Манчевски од СДСМ. Иако и во Тиранската платформа која беше услов ДУИ да ги поддржи ...

МАНУ расправаа за Тиранската платформа

Телевизија Нова - 06.04.2017

Не гледаме ние загрозеност од таа таканаречена платформа, за македонскиот јазик и неговата употреба, вели претседателот на МАНУ, академик Таки Фити. Во интервју за Фактор 24, академик Фити, на прашањето дали Албанската платформа за него е ...

Фити: Иванов треба да го даде мандатот

24 Вести - 05.04.2017

Претседателот да го довери мандатот за формирање на влада без одложување. Инсистирањето на меѓунардоната заедница да се најде мирно решение на кризата е поради опасноста од можна дестабилизација на земјата која би влијаела врз состојбите во целиот ...

НАРОДОТ ПРЕД ПОРТА МАКЕДОНИЈА MУ ПОРАЧА НА СДСМ: Откажете се од платформата и да одиме на избори (ФОТО)

Телеграф - 05.04.2017

Богдан Илиевски побара СДСМ да се откаже од Тиранската платформа и дека не треба да им падне на памет никакви обиди за шверцање или подметнување Поддржувачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска отидоа до музејот на ...

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Вечер - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија", Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Нетпрес - 05.04.2017

-Љупчо, и ние имаме два плана. Првиот е да се откажете од Тиранската платформа, а потоа формирајте што сакате и како сакате. Вториот план е следен, народот кој што ве ставил во Собрание, може да ве извади од Собранието, и тоа не смеете да го ...

Заев му понудил на Села да биде претседател на Собрание

Нетпрес - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

Масовен протесто во Крива Паланка: Не смее да се прифати Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 05.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 38 дена протестира ширум целата земја против Тиранската платформа.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Press24 - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

(ВИДЕО) Таки Фити: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка влада

Репортер - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

Штипјани јасно и едногласно порачаа: Нема да дозволиме да се наметне Тиранската платформа

Република - 05.04.2017

Штипјани вечерва повторно маршираа низ улиците во градот за дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Соселаните на Заев од Муртино против Тиранската платформа (ВИДЕО)

Вечер - 05.04.2017

Жителите на Муртино, не ја поддржуваат тиранската платформа која лидерот на опозицијата и човек кој потекнува од нивното село, Зоран Заев, ја прифати, за по секоја цена да дојде до власта.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: Или ќе се откажете од Тиранската платформа или ќе ве извадиме од Собранието (Во ...

Република - 05.04.2017

Започна протестите организирани од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Протестите започнаа од пред Влада, а поворката се движи според претходно утврдената рута, од Влада кон Собранието на Македонија.

Села плука по се македонско, Заев го наградува со Претседател на Собранието

Вечер - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

(ВИДЕО) Таки Фити: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка влада

Либертас - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

Куманово бара се отфрли Тиранската платформа

Курир - 05.04.2017

Жители на Куманово и вечерва се приклучија на протестниот марш во организација на иницијативата „За заедничка ...

Продолжуваат протестите за унитарност на земјата

МРТ - 05.04.2017

Да се отфрли Тиранската платформа, да се зачува мултиетничкиот карактер на земјата, бараат демонстрантите. Не престануваат протестите за зачувувањето на унитарноста на Република Македонија.

ФОТО: Штипјани нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа

Курир - 05.04.2017

Штипјани вечерва повторно маршираа низ улиците во градот за дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Гевгелија

Курир - 05.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва масовно протестираа против Тиранската платформа и дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие порачаа дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на Македонија.

Жителите на Муртино против Тиранската платформа: Заев ништо нема направено за селото, си мисли само за џебот, не мисли ...

Курир - 05.04.2017

Муртино, село кое на јавноста и стана познато како родното место на лидерот на опозицијата во Република Македонија Зоран Заев. Селото е под општина Струмица, каде градоначалник беше токму Заев.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Курир - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

Села плукаше по македонскиот народ, знаме и химна, а како награда од Заев добил понуда за Претседател на Собранието

Курир - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ ЗА ФАКТОР 24: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка ...

Фактор - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

Николовски: Суштинската разлика помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тоа што СДСМ ја прифати Тиранската платформа, промена на ...

Курир - 05.04.2017

Има една суштинска разлика помеѓу нас и СДСМ, а суштинската разлика е дека ние држиме до нашите принципи. Во однос на тоа за бинационална држава, кое го спомнувавте го сега, има една суштинска работа, а тоа е дека вие со постапките кои што ги ...

Масовен протест во Крива Паланка: Не смее да се прифати Тиранската платформа

Пулс24 - 05.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 38 дена протестира ширум целата земја против Тиранската платформа.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Пулс24 - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

Села плукаше по македонскиот народ, знаме и химна, а како награда од Заев добил понуда за Претседател на Собранието

Пулс24 - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

Николовски: Суштинската разлика помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тоа што СДСМ ја прифати Тиранската платформа, промена на ...

Пулс24 - 05.04.2017

Има една суштинска разлика помеѓу нас и СДСМ, а суштинската разлика е дека ние држиме до нашите принципи. Во однос на тоа за бинационална држава, кое го спомнувавте го сега, има една суштинска работа, а тоа е дека вие со постапките кои што ги ...

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Телевизија Нова - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

Жителите на Муртино сакаат да живеат во единствена и унитарна Македонија

Телевизија Нова - 05.04.2017

Жителите на Муртино сакаат да живеат во единствена и унитарна Македонија. Едногласно се против Албанската платформа и се што се коси со националните интереси. Велат дека наместо да се преговара за работи за кои и воопшто не треба да се размислува да ...

Дали Заев му го нудел на Села спикерското место во Собранието?

Телевизија Нова - 05.04.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на потенцијалниот коалициски партнер Зијадин Села му го нудел спикерското место во Собранието на РМ, потврди Агон Ферати од Алијанса за Албанците во гостување во дебатна емисија.

Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Скопје

Р.С.Европа - 04.04.2017

Неколку илјади луѓе и попладнево излегоа на протест на иницијативата „За заедничка Македонија“. Илјадници граѓани 37 дена по ред протестираат во Скопје и други градови во земјата. Тие се против таканаречената Тиранска платформа на албанските партии, ...

НОВИ ИЗБОРИ И ПОПИС: Граѓаните со јасна порака, не сакаме влада со тиранска платформа (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 04.04.2017

И во минатото се случувале вакви предавства од страна на домашни предавници во соработка со надворешни душмани. Македонскиот народот крварел од соработката меѓу домашните и странските душмани.

Каракамишева: Нови парламентарни избори се нужност

Курир - 04.04.2017

Постизборно дополнително се комплицираше ситуацијата и мислам дека час поскоро треба да се организираат нови парламентарни избори, зашто тие се нужност, нема друга излезна врата од оваа политичка криза освен нови предвремени избори заедно со ...

Каракамишева: Нови парламентарни избори се нужност

Нетпрес - 04.04.2017

Каракамишева го коментира тврдењето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој зборува за 700 илјади гласови коишто биле дадени на опозицискиот блок. -Не знам за кои гласови мисли, неговите се јасно утврдени, околу 400 илјади, вели Каракамишева.

Каракамишева: Нови парламентарни избори се нужност

Вечер - 04.04.2017

Постизборно дополнително се комплицираше ситуацијата и мислам дека час поскоро треба да се организираат нови парламентарни избори, зашто тие се нужност, нема друга излезна врата од оваа политичка криза освен нови предвремени избори заедно со ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Press24 - 04.04.2017

Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Press24 - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Курир - 04.04.2017

Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со постизборната Тиранска платформа

Република - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

Кочани: Македонците ќе го пребродат и ова премрежје, ќе протестираат се до отфрлање на тиранската платформа

Република - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Република - 04.04.2017

-Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава – смета министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

ФОТО: Жителите на струмичко Ново Село со развеани знамиња дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 04.04.2017

Жителите на струмичко Ново Село вечерва дадоа масовна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ цела Македонија против Тиранската платформа.

ФОТО: Ресен обоен во црвено и жолто – масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 04.04.2017

Ресенчани вечерва повторно излегоа низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој веќе 37 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа и нејзината содржина.

Василево порача да не се прифаќа Тиранската платформа

Република - 04.04.2017

Жителите на Василево вечерва одржаа масовен протестен марш за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ државата, против Тиранската платформа.

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Вечер - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Протест во Крива Паланка: Бараме отфрлање на Тиранската платформа со која се нуди федерализација

Press24 - 04.04.2017

Жителите на Крива Паланка вечерва повторно излегоа на протест давајќи поддршка за унитарноста на државата. – Отфрлање на тиранската платформа со која се нуди федерализација на државата преку наводната двојазичност и прогласување на албанската ...

ФОТО: Жителите на струмичко Ново Село со развеани знамиња дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 04.04.2017

Жителите на струмичко Ново Село вечерва дадоа масовна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ цела Македонија против Тиранската платформа.

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со постизборната Тиранска платформа

Курир - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

ФОТО: Ресен обоен во црвено и жолто – масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 04.04.2017

Ресенчани вечерва повторно излегоа низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој веќе 37 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа и нејзината содржина.

ФОТО: Масовен протестен марш во Василево против Тиранската платформа

Курир - 04.04.2017

Жителите на Василево вечерва одржаа масовен протестен марш за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ државата, против Тиранската платформа.

„За заедничка Македонија“ бараат попис и нови избори

Фактор - 04.04.2017

Голем број граѓани попладнево повторно излегоа на протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“. Организирање нови избори и спроведување попис побараа учесниците. Ова е 37-ми ден по ред како граѓани протестираат во Скопје и други градови во ...

Сорос, Рама и Заев стоеја зад прислушувањето и зад тиранската платформа

Република - 04.04.2017

Никола Србов Де­но­ви­ве има сè по­за­че­сте­ни из­ја­ви на по­ли­ти­ча­ри од Ал­ба­ни­ја кои од­го­вор­но твр­дат де­ка Еди Ра­ма е еден од кре­а­то­ри­те на кри­за­та во Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја.

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Курир - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Таки Фити во Фактор24: Има ли МАНУ решенија во најтешкиот дел од политичката криза?

Фактор - 04.04.2017

Во новото издание на магазинот Фактор24 ќе може да го проследите интервјуто со академик Таки Фити, претседател на МАНУ за актуелнaта политичка криза која од правен и интитуционален карактер добива меѓуетнички.

Протест во Крива Паланка: Бараме отфрлање на Тиранската платформа со која се нуди федерализација

Курир - 04.04.2017

Жителите на Крива Паланка вечерва повторно излегоа на протест давајќи поддршка за унитарноста на државата. – Отфрлање на тиранската платформа со која се нуди федерализација на државата преку наводната двојазичност и прогласување на албанската ...

Каракамишева: Нови парламентарни избори се нужност

Пулс24 - 04.04.2017

Постизборно дополнително се комплицираше ситуацијата и мислам дека час поскоро треба да се организираат нови парламентарни избори, зашто тие се нужност, нема друга излезна врата од оваа политичка криза освен нови предвремени избори заедно со ...

Кочани со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Пулс24 - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со Тиранската платформа

Пулс24 - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

Граѓаните и денес во масовен број излегоа на улиците и кажаа НЕ за тиранската платформа

Пулс24 - 04.04.2017

Граѓаните и денес во масовен број излегоа на улиците и кажаа НЕ за тиранската платформа Ниту лошото време не ги спречи поддржувачите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска, 37-ми ден по ред, во голем број да излезат на ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Телевизија Нова - 04.04.2017

Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Курир - 03.04.2017

Влегуваме во шестата седмица од протестите, односно во 36-тиот ден. Остануваме на барањето, сите политички субјекти во Република Македонија да ја отфрлат и осудат Тиранската платформа, документ подготвен во соседна држава, документ што не и носи ...

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Нетпрес - 03.04.2017

-Тенденцијата е Македонија да престане да постои како државата што ја знаеме сега, да ја изгуби во потполност нејзината суштина. Во овие пет недели на неколку пати покажаме дека нашето присуство на улиците е значајно и важно.

Илиевски: Срамно е претставници од меѓународната заедница да вршат притисок врз Иванов, а да ја игнорираат Тиранската ...

Република - 03.04.2017

Влегуваме во шестата седмица од протестите, односно во 36-тиот ден. Остануваме на барањето, сите политички субјекти во Република Македонија да ја отфрлат и осудат Тиранската платформа, документ подготвен во соседна држава, документ што не и носи ...

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Вечер - 03.04.2017

Влегуваме во шестата седмица од протестите, односно во 36-тиот ден. Остануваме на барањето, сите политички субјекти во Република Македонија да ја отфрлат и осудат Тиранската платформа, документ подготвен во соседна држава, документ што не и носи ...

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Точка - 03.04.2017

Влегуваме во шестата седмица од протестите, односно во 36-тиот ден. Остануваме на барањето, сите политички субјекти во Република Македонија да ја отфрлат и осудат Тиранската платформа, документ подготвен во соседна држава, документ што не и носи ...

Палевски: Тиранската платформа имаше за цел да ги навреди Македонците

Курир - 03.04.2017

Тирана и одењето во Тирана има повеќе цели, едната е и навреда на Македонците, смета Љупчо Палевски, поранешен претседател на Градската организација на СДСМ. -Бидејќи во самата тиранска, освен што е географски ајде потпишана во Скопје, меѓутоа ...

Чауш, блискиот соработник на Заев со навреди кон граѓаните кои протестираат против платформата

Курир - 03.04.2017

Блискиот соработник на претседателот на СДСМ Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш преку својот профил на Фејсбук упати навреди кон граѓаните кои протестираат против Тиранската ...

Чауш, блискиот соработник на Заев со навреди кон граѓаните кои протестираат против платформата

Вечер - 03.04.2017

Блискиот соработник на претседателот на СДСМ Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш преку својот профил на Фејсбук упати навреди кон граѓаните кои протестираат против Тиранската платформа,пренесува ...

Чауш со пцости за илјадници граѓани: Блискиот соработник на Заев со навреди кон граѓаните што протестираат поради ...

Република - 03.04.2017

Блискиот соработник на претседателот на СДСМ Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш, преку својот профил на Фејсбук упати навреди кон граѓаните кои протестираат против Тиранската ...

Чауш со недолични навреди кон граѓаните кои протестираат против платформата

Нетпрес - 03.04.2017

Блискиот соработник на претседателот на СДСМ Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш преку својот профил на Фејсбук упати навреди кон граѓаните кои протестираат против Тиранската ...

Тиранската платформа е намерна навреда кон Македонците, нема врска со граѓанско општество

Република - 03.04.2017

Еден од најспорните моменти од тиранската платформа беше чинот на потпишувањето на македонски политички лидери во кабинет на албанскиот премиер, под географска карта на Голема Албанија. Притоа, неговото спонзорство и директно мешање продолжува и ...

ФОТО: Развеани знамиња, дожд и поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Свети Николе

Курир - 03.04.2017

Граѓаните на Свети Николе вечерва повторно одржаа масовен протестен марш низ улиците на градот за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа.

Развеани знамиња, дожд и поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Свети Николе

Нетпрес - 03.04.2017

Граѓаните на Свети Николе вечерва повторно одржаа масовен протестен марш низ улиците на градот за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа.

Гевгеличани со порака: „НЕ“ за Тиранската платформа

Курир - 03.04.2017

Граѓаните на Гевгелија повторно излегоа масовно низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој веќе 36-ти ден протестира против Тиранската платформа.

ГАЛЕРИЈА:Развеани знамиња, дожд и поддршка „За заедничка Македонија“ во Свети Николе

Press24 - 03.04.2017

Граѓаните на Свети Николе вечерва повторно одржаа масовен протестен марш низ улиците на градот за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа.

Гевгеличани со порака: „НЕ“ за Тиранската платформа

Press24 - 03.04.2017

Граѓаните на Гевгелија повторно излегоа масовно низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој веќе 36-ти ден протестира против Тиранската платформа.

Жителите на Кривогаштани со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 03.04.2017

Жителите на Кривогаштани вечерва повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина.

Жителите на Кривогаштани со масовна поддршка „За заедничка Македонија“

Press24 - 03.04.2017

Жителите на Кривогаштани вечерва повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина.

Каракамишева: Дода вели Македонците да внимаваат, а Албанците да направат референдум за Илирида

Република - 03.04.2017

Едноставно граѓаните не ја прифаќаат тиранската платформа како нешто што е свое и со право. Гледаме како албанските политичари сѐ повеќе се осоколуваат, сѐ повеќе зборуваат по медиуми, во јавност, дека во Македонија мора Албанците да си ги преземат ...

Развеани знамиња, дожд и поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Свети Николе

Пулс24 - 03.04.2017

Граѓаните на Радовиш повторно излегоа масовно на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Светиниколчани упатија цврста порака дека сакаат унитарна, самостојна и независна Македонија.

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Телевизија Нова - 03.04.2017

Влегуваме во шестата седмица од протестите, односно во 36-тиот ден. Остануваме на барањето, сите политички субјекти во Република Македонија да ја отфрлат и осудат Тиранската платформа, документ подготвен во соседна држава, документ што не и носи ...

Каракамишева: Граѓаните не ја прифаќаат тиранската платформа, таа ни носи само зло

Телевизија Нова - 03.04.2017

Едноставно граѓаните не ја прифаќаат тиранската платформа како нешто што е свое и со право. Гледаме како албанските политичари сѐ повеќе се осоколуваат, сѐ повеќе зборуваат по медиуми, во јавност, дека во Македонија мора Албанците да си ги преземат ...

Каракамишева: Нови парламентарни избори се нужност

Телевизија Нова - 03.04.2017

Постизборно дополнително се комплицираше ситуацијата и мислам дека час поскоро треба да се организираат нови парламентарни избори, зашто тие се нужност, нема друга излезна врата од оваа политичка криза освен нови предвремени избори заедно со ...

„За заедничка Македонија“ останува на барањето сите политички субјекти да ја отфрлат тиранската платформа

Телевизија Нова - 03.04.2017

Отфрлање на тиранската платформа и осуда од сите политички субјекти и меѓународната заедница за обидите за разнебитување на Македонија порачаа повторно граѓаните и поддржувачите на протестот во организација на Заедничка Македонија.