TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пакистан изврши уште една ракетна проба

А1 - 26.05.2002

Пакистан денеска изврши уште една ракетна проба. По вчерашната ракета земја - земја денеска беше успешно тестирана ракета од краток дострел која достига далечина од 290 километри. Ракетните тестови, иако беа најавени, влијаат врз зголемување на тензијата во конфликтниот регион.

Две лица загинаа во последното бомбардирање во Кашмир

А1 - 24.05.2002

Две лица загинаа во текот на изминатата ноќ во индиското бомбардирање на Кашмир под контрола на Пакистан, со што бројот на мртвите по последната недела се искачи на 26 лица, соопшти денеска полицијата. Во бомбардирањето загинале еден маж и една жена, а биле оштетени повеќе куќи.

Пакистан се спрема за војна со Индија

Вест - 24.05.2002

ИСЛАМАБАД, 24 (Ројтерс) - Високи претставници на пакистнакста престолнина Изламабад добиле наредба да се концентрираат на итни подготовки во случај да се објави воена состојба со Индија. Сите воени волонтери од градот и околните подрачја биле мобилизирани, а во тек се подготовките за одржување на ...

Четворица Пакистанци се убиени, а 12 ранети

А1 - 23.05.2002

Најмалку четворица Пакистанци загинаа, а 12 се повредени кога индиските сили отвориле оган преку границата на селата во близината на линијата на прекинот на огнот во покраините Кашмир и Панџабу. Официјалните лица соопштија дека жителите ги напуштаат селата во близината на индиско-пакистанската ...

Ваџпаи зборува за конечна пресметка со Пакистан

Утрински - 23.05.2002

Илјадници луѓе на погребот на кашмирскиот лидер СРИНАГАР - Неколку илјади ужалени лица кои извикуваа ?слобода за Кашмир", вчера учествуваа во емотивната погребна поворка на сепаратистичкиот лидер, чие убиство се заканува да го вовлече индиски Кашмир во нови безредија.

Евентуалната трета војна меѓу Пакистан и Индија ќе биде и последна

Дневник - 23.05.2002

ЈУЖНА АЗИЈА Двете најмлади нуклеарни сили ги зачестија прекуграничните пресметки и странските државници не ја исклучуваат можноста дека при евентуална војна за Кашмир ќе се користат и атомски бомби Пакистанските и индиските сили распоредени на границата во реонот на Кашмир засилено се гранатираат и ...

Дипломатска офанзива за решение на кризата во Кашмир

А1 - 22.05.2002

Индиските сили во текот на изминатата ноќ разменуваа спорадичен оган со пакистанските сили во спорната покраина Кашмир, а истовремено растат стравувањата од можен воен судир меѓу двете соседни земји. Премиерот на Индија, Атал Бехари Ваџпаи се обидува со посета на немирната сојузна држава Џаму и ...

Петмина мртви во пограничен судир меѓу Индија и Пакистан

Вест - 22.05.2002

ЏАМУ, Индија, 22 мај (АП) - Пред посетата на индискиот премиер на Кашмир дојде до жестоката размена на артилериски оган меѓу индиската и палестинската војска долж границата меѓу двата нуклеарни ривали при што ЏАМУ, Индија, 22 мај (АП) - Пред посетата на индискиот премиер на Кашмир дојде до ...

Загинаа уште четиринаесет лица

Утрински - 20.05.2002

Нема најави за смирувањ?на ситуацијат?во Кашмир СРИНАГАР - Четиринаесет лица, меѓу ко?осуммина припадници на безбедноснит?сили загина? ?17 се повреден?во новите бунтовничк?напади во индискио?невралгиче?регион Кашмир, соопшт?вчер?полицијата.