TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Санчез и Меси за нова победа на Барселона

СуперСпорт - 15.01.2012

Барселона во последните 15 минути со головите на Санчез и Меси успеа да издвојува победа од 4:2 над Реал Бетис. Се започна одлично за каталонците кои во 12 мунута имаа предност од 2:0 против Бетис со ...

Meси сака кариерата да ја заврши во Аргентина

Здраво - 14.01.2012

Лионел Меси деновиве во едно интервју изјави дека сака да игра во “Барселона” сѐ додека клубот има потреба од него. На тоа додаде дека не сака да игра во друг тим од Европа: “Во Европа ќе играм само ...

Меси менува две „Златни топки“ за еден пехар од Мундијал

Спорт Денес - 14.01.2012

Вака би гласел огласот во новините, доколку може да се направи замена на трофеи. Меси освои се што можеше да се освои, освен трофеј за светски првак.

Видео: Кој беше подобар во 2011, Меси или Роналдо?

The Men - 14.01.2012

Двајцата најдобри фудбалери на планетата, аргентинецот Лионел Меси и португалецот Кристијано Роналдо упорно одбиваат да кажат кој според нив ја заслужува златната топка.

Видео: Како Меси го користи одморот

The Men - 14.01.2012

24 годишниот аргентински фудбалер на Барселона, Лионел Меси, новогодишните празници ги поминува со своите најблиски во Росарио.

Меси менува две „Златни топки“ за еден Мундијалски пехар

Точка - 14.01.2012

Вака би гласел огласот во весниците, доколку може да се направи замена на трофеи. Меси освои се што можеше да се освои, освен трофеј за светски првак.

Аргентинскиот волшебник доминира со бубамарата

Дневник - 12.01.2012

Аргентинскиот фудбалски виртуоз Лионел Меси ја потврди доминацијата во светскиот фудбал и трета година по ред е прогласен за најдобар играч на денешницата.

Меси е најбогатиот фудбалер

Идивиди - 12.01.2012

Најдобриот фудбалер во последните три години Лионел Меси сосема очекувано е и прв на листата на најбогати во светот меѓу фудбалерите.

Меси би сакал да ја заврши кариерата во Аргентина

Макфакс - 12.01.2012

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси, кој во понеделникот по трет пат ја доби наградата Златна топка за најдобар фудбалер на светот, изјави дека би сакал кариерата да ја заврши во татковината.

Пујол: „Кога Меси не би бил во Барса...“

Екипа - 11.01.2012

Капитенот на европскиот шампион Карлос Пујол изјави дека Чави Хернандез со сигурност би ја добил „Златната топка“ доколку Лионел Меси не игра во Барселона.

Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо

Утрински - 11.01.2012

Откако трет пат по ред ја освои Златната топка Меси го откри своето размислување: „Гласав за Чави, Иниеста и за Агуеро .

Меси третпат ја крена златната топка

Дневник - 11.01.2012

Аргентинската фудбалска суперѕвезда, Лионел Меси, трет пат по ред е прогласен за најдобар играч во светот во изборот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) и на францускиот магазин „Франс фудбал“.

Тројна круна за Меси

Н.Македонија - 11.01.2012

Аргентинецот ја освои својата трета „златна топка“ на ФИФА по ред, за најдобар тренер беше прогласен Гвардиола, а Фергусон ја доби претседателската награда за придонес во фудбалот Најдобрите во ...

Убавата Антонела го засени дури и Лео Меси

Спортски - 11.01.2012

Вестите за најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси се појавуваат од ден на ден. Неговата фудбалска генијалност го собира вниманието од целиот свет.

Меси завршува во Аргентина

Алфа - 11.01.2012

Во интервју за еден аргентински весник, Лионел Меси изјави дека Барселона нема да биде единствениот клуб во неговата кариера.

Меси и со пет години дриблал како и сега (видео)

+инфо - 11.01.2012

Лионел Меси е талент којшто е предодреден да биде голем фудбалски волшебник. Тој на петгодишна возраст ги минувал противниците на ист начин како што тоа го прави денес во дресот на Барселона.

Пујол: Чави би ја добил “Златната топка“ да не играше со Меси

Точка - 11.01.2012

Според капитенот на Барселона, Пујол, Чави би ја добил “Златната топка“ доколку не играл во ист тим со Меси. „Кога Меси не би играл во Барселона, сигурен сум дека Чави би ја освоил “Златната топка“ - ...

Платини: На Меси му недостасува Мундијалска титула

Точка - 11.01.2012

Мишел Платини, трократен добитник на “Златната топка“, смета дека Меси може да остави голем траг во историјата на фудбалот ако освои Мундијалска титула.

Меси не гласал за Роналдо

Точка - 11.01.2012

Меси им даде поени на Чави, Иниеста и Агуеро во изборот за најдобар фудбалер на светот за 2011 година, очигледно Роналдо не му е меѓу фаворитите. Меси по трет пат ја освои “Златната топка“.

Убавата Антонела го засени дури и Лео Меси

Таратур - 11.01.2012

Вестите за најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси се појавуваат од ден на ден. Неговата фудбалска генијалност го собира вниманието од целиот свет.

Меси третпат едноподруго со Златната топка

24 Вести - 10.01.2012

Спектакуларниот Аргентинец по трет пат едноподруго ја освои Златната топка на ФИФА, награда за најдобриот светски фудбалер за 2011 година.

Лионел Меси по трет пат најдобар фудбалер на светот

Р.С.Европа - 10.01.2012

Лионел Меси три години за ред е најдобар фудбалер на светот. 24 годишниот аргентинец, кој игра за Барселона вчера ја доби престижната Златна топка на ФИФА за најдобар фудбалер во минатата година.

Платини: Меси треба да се докаже на СП

Оn.net - 10.01.2012

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини изјави дека Лионел Меси и натаму треба да се докажува на Светско првенство за да биде запаметен како еден од најголемите фудбалери.

Фала од Меси

Оn.net - 10.01.2012

На кого му ја посветува Меси годинешната титула за ФИФА фудбалер на годината? Токму на тебе. До душа, може нема да видиш толку пари од целата работа како Меси, ама пак фино е што на човекот му ...

Чави: Коментарите на Меси ми се поважни од "Златната топка"

Спортнет - 10.01.2012

Чави во трката за титулата за најдобар светски фудбалер заврши на третото место зад Кристијано Роналдо и победникот Лионел Меси.

Светските медиуми го величаат Меси !

Спортнет - 10.01.2012

Лео Меси веќе влезе во историјата на фудбалот со освоената трета "Златна топка" по ред. "Златна топка" три пати ја имаат освоено уште Јохан Кројф, Мишел Платини и Марко Ван Бастен.

Меси трета година по ред ја освои „Златната топка“

Утрински - 10.01.2012

На гала вечерта која ФИФА ја организира во Цирих, Меси до признанието стигна освојувајќи 47,88 отсто од гласовите. Зад Аргентинецот се пласираа Кристијано Роналдо и неговиот соиграч од Барселона, ...

Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка

Утрински - 10.01.2012

Легендарниот играч за врска на Барселона, Чави Хернандес призна дека зборовите на неговиот клубски колега од Камп Ноу, Меси го трогнале При врачувањето на третата последователна Златна Топка, Меси му ...

Последните 10 носители на Златната Топка

СуперСпорт - 10.01.2012

СуперСпорт ве потсетува на последните 10 освојувачи на Златната Топка ! 2001 ГОДИНА - Мајкл Овен (Ливерпул) 2002 ГОДИНА - Роналдо (Реал Мадрид) 2003 ГОДИНА - Павел Недвед (Јувентус) 2004 ГОДИНА - ...

Агент : Видиќ е како Меси

СуперСпорт - 10.01.2012

“Немања за Јунајтед е она што е Меси за Барселона. Не постои начин да си оди од клубот“, рече Силвано Мартина. Застапникот на српскиот фудбалер истакнува дека Немања Видиќ за Јунајтед е она што е ...

Хет-трик за Меси

Идивиди - 10.01.2012

Најдобриот фудбалер за 2009 и 2010 година, Лионел Меси доби уште една Златна топка овој пат за одиграното во 2011 година.

Чави: Пофалбите од Меси ми се поважни од „Златната топка“

Спортски - 10.01.2012

Феноменалниот плејмејкер на Барселона, Чави Ернандес ја искажа својата благодарност поради пофалните комантари кои му ги упати Меси, и изјави дека тоа му е поважно од „Златната топка“.

Чави: Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка

Спорт Денес - 10.01.2012

Легендарниот играч за врска на Барселона, Чави Хернандес призна дека зборовоите на неговиот клубски колега од Камп Ноу, Меси го трогнале.

„Златната топка“ за Меси третпат по ред?

Н.Македонија - 10.01.2012

Лионел Меси, според сите најави, третпат едноподруго требаше да биде прогласен за најдобар светски фудбалер во изборот на ФИФА, на синоќешната церемонија одржана во Цирих, Швајцарија Ако Меси ја ...

Платини: Меси е голем играч, но сите ги паметат оние кои освојуваат СП

Спортски - 10.01.2012

Претседателот на УЕФА Мишел Платини, кој до сега беше единствениот фудбалер кој освоил три „Златни топки“ последователно, изјави дека Меси треба да се докаже на Светско првенство за да биде запаметен ...

И вие некогаш ќе дојдете на ред...

Идивиди - 10.01.2012

Интернационалниот веб сајт за спортски вести Goal.com создаде интересна карикатура по повод третата Ballon d’Or награда на Лео Меси.

Визијата на Меси за Роналдо и Мурињо

Спортски - 10.01.2012

Еминентниот спортски портал „Goal.com“ направи интересна карикатура по повод третата „Златна топка“ која ја доби Лионел Меси.

Пујол: Чави би ја добил “Златната топка“ да не играше со Меси

Спорт Денес - 10.01.2012

Според капитенот на Барселона, Пујол, Чави би ја добил “Златната топка“ да не игра во ист тим ос Меси. „Кога Меси не би играл во Барселона, сигурен сум дека Чави би ја освоил “Златната топка“ - ...

Меси, традиционално…

Здраво - 10.01.2012

Очекувано, Лионел Меси трета година по ред е избран за најдобар фудбалер на светот. Во конкуренција на неговиот соиграч од “Барцелона”, Чави Ернандез и Кристијано Роналдо од “Реал Мадрид”, Меси доби ...

Платини: Меси мора да освои светско првенство

СуперСпорт - 10.01.2012

Според мислењето на претседателот на УЕФА, Мишел Платини, Лионел Меси мора да освои Светско првенство со Аргентина доколку сака да го запаметат луѓето и да биде најдобар играч на сите времиња.

Платини: На Меси му недостига Мундијал

Спорт Денес - 10.01.2012

Мишел Платини, трократен добитник на “Златната топка“, смета дека Меси може да остави голем траг во историјата на фудбалот ако освои Мундијал.

Неимар ја освои наградата Пушкаш, Меси - златната топка

БркајРабота - 10.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси се изедначи со Мишел Платини, единствениот играч кој ја освоил наградата три пати по ред и им се приклучи на Јохан Кројф и Марко ван Бастен во триото на успехот.

Меси не гласал за Роналдо

Спорт Денес - 10.01.2012

Меси им даде бодеви на Чави, Иниеста и Агуеро во изборот за најдобар фудбалер на светот за 2011 година, очигледно Роналдо не му е меѓу фаворитите. Меси по трет пат ја освои “Златната топка“.

Платини: Меси мора да го освои Мундијалот

+инфо - 10.01.2012

Претседателот на УЕФА Мишел Платини му порача на Лионел Меси дека мора да го освои Мундијалот за да биде запаметен како вистински фудбалски великан.

Меси со три Златни топки под мишките

Вечер - 10.01.2012

Тој се израмни со француската легенда Мишел Платини кој досега беше единствен кој три пати по ред ја освојувал наградата во периодот 1983-1985 г.

Меси: За мене е чест да бидам во тим со Чави

Точка - 10.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси ја освои третата последователна Златна Топка за најдобар играч на годината. Десетката на Барселона ги претекна португалската ѕвезда Кристијано Роналдо од Реал Мадрид и својот ...

Чави: Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка

Точка - 10.01.2012

Легендарниот играч за врска на Барселона, Чави Хернандес призна дека зборовите на неговиот клубски колега од Камп Ноу, Меси го трогнале.

Лионел Меси и понатаму најдобар во светот!

Лимбо - 10.01.2012

Трет пат по ред, Лионел Меси ја доби наградата Златна топка за најдобар фудбалер во светот. Во конкуренција на аргентинецот во потесниот круг беа Чави Ернандез и ѕвездата на мадридскиот Реал ...

Меси по трет пат избран за најдобар фудбалер

БезПардон - 10.01.2012

Лионел Меси трета година по ред е прогласен за најдобар фудбалер. Во конкуренција на неговиот соиграч од Барцелона, Чави Ернандез и Кристијано Роналдо од Реал Мадрид, Меси доби 47,8% од гласовите на ...

Лионел Меси по трет пат избран за најдобар фудбалер

Inpress - 10.01.2012

Лондон, 10. јануари 2012 (ИНПРЕС) Лионел Меси три години по ред ја освојува престижната награда Златна топка. Во изборот покрај Меси учествуваа Роналдо и Чави, а ФИФА Аргентинецот го прогласи за ...

Меси повторно на врвот на светот

Deutsche Welle - 10.01.2012

Спектакуларниот Аргентинец по трет пат едноподруго ја освои Златната топка на ФИФА, награда за најдобриот светски фудбалер Аргентинецот Лионел Меси ја освои престижната награда на ФИФА, Златна топка ...

Кројф: Меси во продолжение од кариерата ќе освои најмалку уште пет Златни топки

Спортнет - 09.01.2012

Легендата на Барселона и светскиот фудбал, Јохан Кројф прогнозирал дека Аргентинецот Лео Меси ќе освои уште најмалку пет Златни топки за најдобар играч на светот.

Златната топка по трет пат кај Меси?

Оn.net - 09.01.2012

Лионел Меси е најголем фаворит за освојување на Златната топка, наградата која ФИФА ја доделува на најдобриот светски фудбалер.

Лионел Меси е најдобар фудбалер на светот

Оn.net - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси и официјално е најдобар на светот откако во конкуренција на Кристијано Роналдо и Чаво, тој по трет пат ја освои Златната топка, наградата која ФИФА ја доделува на најдобриот ...

Трет пат по ред, Меси најдобар фудбалер во светот

24Фудбал - 09.01.2012

Лео Меси ја освои Златната Топка на ФИФА за најдобар фудбалер во светот за 2011 година. Аргентинецот во конкуренција на Чави и Кристијано Роналдо беше прогласен за победник.

Меси експрес

ОлеОле - 09.01.2012

Лионел Меси сосема заслужено стигна до третиот триумф во доделувањето на најпрестижното фудбалско признание. Бројките кои стојат зад него се застрашувачки, а никој не смее да заборави дека има само ...

Меси го стигнува Мишел Платини

Екипа - 09.01.2012

Лионел Меси вечерва повторно ќе биде крунисан за најдобар светски фудбалер и ќе ја додаде оваа награда за 2011 година во својата богата колекција на трофеи и признанија.

Меси по трет пат со „Златната топка“

Екипа - 09.01.2012

Трет пат едноподруго напаѓачот на Барселона, Лионел Меси ја освои „Златната топка“ за најдобар светски фудбалер. Во конкуренција на соиграчот од Барселона, Чави и фудбалерот на Реал Мадрид, ...

Меси главен фаворит за Златната топка

Утрински - 09.01.2012

На церемонијата закажана за вечерва во Цирих, Аргентинецот е главен фаворит за признанието, а кандидирани се уште и неговиот соиграч од Барселона, Чави, како и Португалецот Кристијано Роналдо од Реал ...

ФИФА: Меси најдобар играч на светот

Телма - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси ја освои наградата златна топка на ФИФА трета година по ред и се запиша во историјата како втор играч на кого му успеало три пати да ја освои оваа престижна награда.

Меси очекува „хет-трик“ во Цирих

Дневник - 09.01.2012

Аргентинецот, кој е двоен освојувач на „златната топка“, вечерва по третпат е фаворит да го добие признанието за фудбалер број 1 во конкуренција на Чави и Роналдо Најдобриот фудбалер во светот, ...

Лионел Меси фудбалер број еден во светот

Дневник - 10.01.2012

Најдобриот фудбалер во светот, Лионел Меси по трет пат го понесе признанието најдобар на планетата, во изборот на ФИФА и магазинот „Франс фудбал“ што синоќа се одржа на Гала церемонијата во Цирих.

Меси има шанса вечерва да го изедначи рекордот на Платини

СуперСпорт - 09.01.2012

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси е апсолутен фаворит во понеделник навечер да ја добие наградата за најдобар играч на светот во 2011.

Меси во одбрана на тронот

Идивиди - 09.01.2012

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси денеска во Цирих ќе го брани тронот во фудбалскиот свет кој го поседува веќе две години.

Вечерва се доделува „Златната топка“

Спортски - 09.01.2012

Вечерва во Цирих ќе се собере голем дел од фудбалската елита ширум светот и легендите во најпопуларниот спорт на планетава.

Кројф: Меси ќе освои најмногу Златни топки во историјата

Спорт Денес - 09.01.2012

Легендата на Барселона, Јохан Кројф е убеден дека напаѓачот на тимот, Лионел Меси повторно ќе ја освои Златната топка на ФИФА И Франс Фудбал вечерва.

Меси е најдобар фудбалер за 2011 година

Спорт Денес - 09.01.2012

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси трет пат во низа ја освои Златната топка на ФИФА и на Франс Фудбал. Аргентинецот беше избран за најдобар фудбалер за 2011 година претекнувајќи го играчот на Реал, ...

И повторно - Меси!

Алфа - 09.01.2012

Аргентинецот, Лионел Меси, се запиша во фудбалската историја како вториот играч кој три години по ред, ја освојува престижната награда Златна топка.

Меси најдобар играч на светот за 2011 година

СуперСпорт - 09.01.2012

Лионел Меси по трет пат по ред е избран за најдобар играч на планетата според изборот на ФИФА. Популарниот магионирач од Росарио наградата ја прими од легендариот Бразилец, Роналдо.

Трет пат по ред, Меси најдобар фудбалер во светот

Сваштарник - 09.01.2012

Лео Меси ја освои Златната Топка на ФИФА за најдобар фудбалер во светот за 2011 година. Аргентинецот во конкуренција на Чави и Кристијано Роналдо беше прогласен за победник.

Меси едноставно најдобар

Кајгана - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси, трет пат, во последните три години, ја освои престижната награда „Златна топка“, која ФИФА му ја доделува на најдобриот светски играч.

Видео: Меси повторно најдобар! Видете го тимот на годината

Спортски - 09.01.2012

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси на вечерашната церемонија во Цирих и официјлно по трет пат беше прогласен за најдобар фудбалер на годината, и ја доби „Златната топка“ која ја доделуваат ФУФА и ...

Лионел Меси со хет-трик за „Златната топка“

Mnogoo - 09.01.2012

Има само 24 години, а освои се што може да се освои во светот на фудбалот. Лионел Меси трета година по ред е прогласен за најдобар светски фудбалер во конкуренција на неговиот соиграч од Барселона, ...

Меси: За мене е чест да бидам во тим со Чави

Спорт Денес - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси ја освои третата последователна Златна Топка за најдобар играч на годината. Десетката на Барселона ги претекна португалската ѕвезда Кристијано Роналдо од Реал Мадрид и својот ...

Меси вечерва влегува во историјата!

+инфо - 09.01.2012

Вечерва на гала церемонијата во Цирих аргентинскиот фудбалски волшебник Лионел Меси има огромни шанси да влезе во елитното друштво на великаните Мишел Платини, Јохан Кројф и Марко ван Бастер како ...

Меси влезе во историјата (видео)

+инфо - 09.01.2012

Аргентинскиот плејмејкер на Барселона, Лионел Меси по трет пат беше прогласен за најдобар фудбалер на годината. Тој ја доби „Златната топка“ на ФИФА и „Франс фудбал“, пред португалскиот напаѓач ...

Лионел Меси е најдобар фудбалер на светот

Кирилица - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси ја освои престижната награда на ФИФА Златна топка за 2011 година, со што трет пат последователно ја понесе титулата за најдобар фудбалер на светот.

Меси претплатен на Златни топки

Вечер - 09.01.2012

Тој во светот на фудбалот ќе биде запаметен како играч со најмногу "Златни топки", во продолжението на кариерата ќе добие најмалку уште пет, шест, а можеби и седум вакви признанија, изјави ...

Кројф: Меси ќе освои најмногу Златни топки во историјата

Точка - 09.01.2012

Легендата на Барселона, Јохан Кројф е убеден дека напаѓачот на тимот, Лионел Меси повторно ќе ја освои Златната топка на ФИФА И Франс Фудбал вечерва.

Вечерва се доделува „Златната топка“

Таратур - 09.01.2012

Вечерва во Цирих ќе се собере голем дел од фудбалската елита ширум светот и легендите во најпопуларниот спорт на планетава.

Меси: Најважни се тимските успеси

Курир - 09.01.2012

Аргентинецот денеска би требал да ја освои својата трета „Златна топка“ во низа, но и покрај тоа останува скромен како и секогаш.

Меси ја освои „Златната топка“, хет-трик за малиот „волшебник“

Курир - 09.01.2012

На вечерашната свеченост во Цирих, напаѓачот на Барселона Лионел Меси по трети пат по ред ја освои „Златната топка“ за најдобар светски фудбалер за изминатата година.

Меси пак ја освои „Златната топка“, хет-трик за малиот „волшебник“

Курир - 09.01.2012

На вечерашната свеченост во Цирих, напаѓачот на Барселона Лионел Меси по трет пат по ред ја освои „Златната топка“ за најдобар светски фудбалер за изминатата година.

И официјално - Меси најдобар на светот

eReporter - 09.01.2012

Аргентинецот во дресот на Барселона Лионел Меси ја освои Златната Топка на ФИФА во изборот за најдобар фудбалер во светот за 2011 година.

Видео: Меси повторно најдобар! Видете го тимот на годината

Таратур - 09.01.2012

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси на вечерашната церемонија во Цирих и официјлно по трет пат беше прогласен за најдобар фудбалер на годината, и ја доби „Златната топка“ која ја доделуваат ФУФА и ...

Златната топка трет пат последователно за Меси

Макфакс - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси ја освои престижната награда на ФИФА Златана топка за 2011 година, со што трет пат последователно ја понесе титулата за најдобар фудбалер на светот.

Меси едноставно најдобар

Макфакс - 09.01.2012

Аргентинецот Лионел Меси, трет пат, во последните три години, ја освои престижната награда „Златна топка“, која ФИФА му ја доделува на најдобриот светски играч.

Сите наградени на изборот на ФИФА и Франс футбал за 2011-та

Макфакс - 09.01.2012

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси е прогласен за најдобар фидбалер на светот во изборот кој од 2010 година зедно го доделуваат Меѓународната фудбалска федерациај (ФИФА) и реномираниот француски ...

Дали Меси по трет пат ќе ја освои Златната топка?

Inpress - 09.01.2012

Лондон, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Лионел Меси е најголем фаворит за освојување на Златната топка, наградата која ФИФА ја доделува на најдобриот светски фудбалер.