TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Како Груевци го утнаа автопатот?

Локално - 25.06.2017

На фејсбук се појави саркастична монтажа за тоа како ВМРО ДПМНЕ го утна автопатот ...

(ВИДЕО) Како Груевци го утнаа автопатот?

Либертас - 25.06.2017

На фејсбук се појави саркастична монтажа за тоа како ВМРО ДПМНЕ го утна автопатот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност

Канал5 - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ во денешното соопштение до медиумите.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ направи долгорочни штети врз инфраструктурата

Фокус - 24.06.2017

Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни штети врз потребите и интересите на граѓаните и угледот на државата, реагираат од СДСМ.

СДСМ обвинува: Огромните пропусти на автопатиштата нанесоа огромна штета

ТВ21 - 24.06.2017

СДСМ обвинува дека Огромните пропусти во изградбата на автопатиштата Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип нанесоа огромни штети врз потребите и интересите на граѓаните и угледот на државата. Брзајќи да ги добијат своите договорени провизии за кои ...

„Клик плус“ дебата: Сугаревски и Мисајловски со вкрстени копја

ТВ21 - 24.06.2017

Актуелниот и поранешниот министер за транспорт и врски, Горан Сугарески и Владо Мисајловски, влегоа во „дебатниот ринг“ на ТВ 21 и ги соочија аргументите. Главното прашања сеноднесуваше ан тоа кој ќе сноси одговорност за автопатиштата во изградба, ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност

24 Вести - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ во денешното соопштение до медиумите.

СДСМ: Брзајќи по провизии, ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурните проекти направи огромни пропусти

МКД - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата. Брзајќи да ги добијат своите договорени провизии за кои слушна целата јавност, Никола Груевски и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата

+инфо - 24.06.2017

Зад проектите на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата постојат единствено криминал и корупција, а доказ за тоа се истрагите на СЈО Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата

А1 On - 24.06.2017

„Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата. Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни ...

Проблемите со автопатските делници ќе се отстрануваат, одгворност ќе се бара за грешките

Сител - 24.06.2017

СДСМ ќе бара одговорност за пропустите при изградба на автопатот Кичево Охрид и Миладиновце Штип, но ветија и санација на штетите. Преку соопштение реагираат дека ВМРО ДПМНЕ направиле огромна штета врз потребите и интересите на граѓаните, но и на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност за сите злоупотреби

Слободен Печат - 24.06.2017

„Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата. Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност

Макфакс - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, обвини денеска владејачката партија СДСМ. Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и ...

СДСМ: Зад таканаречените проекти на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата постојат единствено криминал и корупција

Стандард - 24.06.2017

„Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата“, се вели во денешното соопштение на СДСМ. „Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид ...

Молк за одговорноста за автопатите, што ли се се правело…!?

Локално - 24.06.2017

Сите молчат за тоа кој е одговорен за грешките при изградбата на двата автопати. За тоа колку направените пропусти ќе ја зголемат цената, што всушност ќе значи директна штета за државата, се шпекулира со сума од 100 милиони евра, но министерот ...

Каква судбина ги чека автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид?

Фактор - 24.06.2017

Сопирањето на изградбата на двата автопати на исток и запад ќе ги доведе во прашање работните места на околу 1.500 работници од домашните подизведувачи што работат на изградбата, предупредуваат градежните компании.

СДСМ: Владата ќе ја санира инфраструктурата, но ќе бара одговорност за штетните договори

Мета - 24.06.2017

Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни штети врз потребите и интересите на граѓаните и угледот на државата, стои во денешното соопштение на СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата

Локално - 24.06.2017

„Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата. Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци – Штип предизвикаа огромни ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност за сите злоупотреби

Либертас - 24.06.2017

„Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата“, стои во соопштението на СДСМ. „Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде долгорочни штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност

Точка - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, обвини денеска владејачката партија СДСМ. Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево - Охрид ...

ВИДЕО: Дуел – Сугарески-Мисајловски – кој ќе сноси одговорност за автопатиштата?

Либертас - 24.06.2017

Актуелниот и поранешниот министер за транспорт и врски, Горан Сугарески и Владо Мисајловски, влегоа во „дебатниот ринг“ на ТВ 21 и ги соочија аргументите. Главното прашања сеноднесуваше ан тоа кој ќе сноси одговорност за автопатиштата во изградба, ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност...

Н.Македонија - 24.06.2017

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создаде штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ во денешното ...

ВМРО-ДПМНЕ создаде штети врз инфраструктурата, ќе има одговорност

Идивиди - 24.06.2017

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ во денешното соопштение до медиумите.

Кој ќе биде одговорен за пропустите при иградбата на автопатите

Телма - 23.06.2017

Никој не сака да зборува кој е одговорен за пропустите при проектирањето и изградбата на двата автопати во земјава, чија изградба е стопирана откако се констатирани проблемите. Градежниците бараат од министерот за транспорт, Горан Сугарески, новата ...

Молк за одговорноста за автопатите, градежниците се грижат за егзистенцијата

Телма - 23.06.2017

Сите молчат за тоа кој е одговорен за грешките при изградбата на двата автопати. За тоа колку направените пропусти ќе ја зголемат цената, што всушност ќе значи директна штета за државата, се шпекулира со сума од 100 милиони евра, но министерот ...

Застојот на автопатите закана за 1.500 градежници од Македонија

Алсат-М - 23.06.2017

Застојот во изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип прераснува во сериозна закана за домашните компании кои се ангажирани како подизведувачи на кинеската „Синехидро“. Од Здружението за градежништво бараат да се изнајде итно ...

Кој е одговорен за грешките со автопатиштата? – Сугаревски сака да продолжи изградбата, Заев сугерира стопирање

ТВ21 - 23.06.2017

Владата и Министерството за транспорт и врски велат дека се обидуваат што побрзо да ги заживеат градежните работи на автопатот Миладиновци-Штип и Кичево – Охрид, со цел колку-толку да се запазат роковите.

Само за клучките нови 30 милиони: автопатот ќе изеде 500 милиони евра?!

Deutsche Welle - 23.06.2017

Само за изградба на шесте „заборавени“ клучки на автопатот Кичево-Охрид ќе бидат потребни дополнителни 30 милиони евра, сума која не е предвидена во првичниот договор со кинеската компанија, велат упатените во надзорот.

Сугарески:набрзо ќе се знае штетата од стопирањето на изградбата на автопатите

Алфа - 23.06.2017

Работните места на најмалку 1.500 градежници се загрозени бидејќи власта ги стопира активностите на автопатските делници Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип. Од Здружението за градежништво се загрижени дека секторот ќе претрпи драстичен пад ако фирм ...

Мисајловски до Сугарески: Проблемите со кои се соочувате при градбата на автопатите се решливи, потребна е работа ...

Курир - 23.06.2017

Треба некој да објасни како е утната трасата? Секој проект, секој автопат при градба имаат проблеми со експроприација. Тоа се работни обврски кои вие треба да ги решавате. Јас кога дојдов како министер затекнав илјадници предмети за експроприација, ...

Левица бара одговорност за сите пропусти и криминали сторени при изградбата на автопатиштата

МКД - 23.06.2017

Tреба да се формира независна експертска комисија која ќе ја утврди одговорноста за пропустите во проектите и енормно високите трошоци за изградба на автопатските делници Охрид-Кичево и Миладиновци-Штип.

Левица бара одговорност за утките на автопатиштата

+инфо - 23.06.2017

За Левица е неприфатливо издвојување на дополнителни средства на народни пари за завршување на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип. Левица бара да се формира независна експертска комисија која ќе има задача да утврди јасна одговорност за ...

Заев: Не може да продолжат бандитските работи на автопатите

Локално - 23.06.2017

Премиерот Зоран Заев рече дека работата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип морала да биде прекината, бидејќи во спротивно, како што кажа тој, тоа би било продолжување на криминалот на претходната власт, пренесе СДК .

Нови 30 милиони евра за заборавените клучки на автопатот Кичево – Охрид

Локално - 23.06.2017

Само за изградба на шесте „заборавени“ клучки на автопатот Кичево-Охрид ќе бидат потребни дополнителни 30 милиони евра, сума која не е предвидена во првичниот договор со кинеската компанија, велат упатените во надзорот.

СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ: Работниците без плати, Македонија без автопати!

Фактор - 23.06.2017

Доцни изградбата на автопатите. Министерот за транспорт вели дека на терен се соочуваат со сериозни проблеми. Сепак, ветува дека овие делници ќе се изградат. „Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен, има нестабилност ...

Само за клучките нови 30 милиони: автопатот ќе изеде 500 милиони евра?!

Либертас - 23.06.2017

Само за изградба на шесте „заборавени“ клучки на автопатот Кичево-Охрид ќе бидат потребни дополнителни 30 милиони евра, сума која не е предвидена во првичниот договор со кинеската компанија, велат упатените во надзорот.

Молк за одговорноста за автопатите, градежниците се грижат за егзистенцијата

Либертас - 23.06.2017

Сите молчат за тоа кој е одговорен за грешките при изградбата на двата автопати. За тоа колку направените пропусти ќе ја зголемат цената, што всушност ќе значи директна штета за државата, се шпекулира со сума од 100 милиони евра, но министерот ...

Проектантите може да ги изгубат лиценците ако има грешки во проектирањето на автопатите

24 Вести - 22.06.2017

Со изградба на двата автопати кои се најдоа во очите на јавноста изминативе денови, се почнало пред да заврши проектирањето. Изведувачите брзале со отпочнување на проектот и од таму почнуваат сите проблеми во изведбата кои најверојатно ќе ја ...

Протести на работниците ангажирани за изградбата на автопатот Кичево - Охрид

24 Вести - 22.06.2017

Поради задоцнети плати и придонеси, работници од автопатот Охрид - Кичево излегоа на улица, преку штрајк да ги бараат своите права и обврски кои матичната компанија Викторија Инвест ДОО од Елбасан повеќе од два месеци не ги подмирила.

Министерот Сугарески: Поранешната влада била информирана за проблемите на автопатот Кичево-Охрид, но намерно не ги ...

Фокус - 22.06.2017

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, во вечерашното гостување на Топ тема на телевизија Телма рече дека според неговите информации минатиот министер и влада на месечно ниво биле информирани од надзорот за проблемите во изградбата на ...

Грешки во изградбата на автопатите, работниците на штрајк поради доцнење на платите

ТВ21 - 22.06.2017

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави дека има многу проблеми со изградбата на автопатот Охрид – Кичево, како и делницата Миладиновци – Штип. Проектната документација како што е наведено во извештајот на ЈП за државни патишта, не е ...

Работниците ангажирани на автопатот Охрид- Кичево излегоа на протест, платите им доцнат 2 месеца

Фокус - 22.06.2017

Околу 140 работници од Македонија ангажирани од фирма-произведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево излегоа на протест поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Канал5 - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугаревски: Огромни проблеми на изградбата на автопатот Охрид – Кичево

ТВ21 - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугаревски: Во изградбата на автопатот Охрид – Кичево пронајдени се голем број проблеми

Фокус - 22.06.2017

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави дека има многу проблеми со изградбата на автопатот Охрид – Кичево, како и делницата Миладиновци – Штип. Сите проблеми се наведени во извештајот на ЈП за државни патишта, соопшти денеска во Охрид ...

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид - Кичево

Телма - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Не може Владата да продолжува бандитски работи на автопатите, кажа Заев од собраниската говорница

Сакам да кажам - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев рече дека работата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип морала да биде прекината, бидејќи во спротивно, како што кажа тој, тоа би било продолжување на криминалот на претходната власт.

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид - Кичево

24 Вести - 22.06.2017

Стотина работници ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска излегоа на протест бидејќи два месеци не им била исплатена платата и не бил почитуван договорот за работа.

Сугарески: Се прават анализи за пропустите на автопатот Кичево-Охрид

24 Вести - 22.06.2017

Има пропусти во изградбата на автопатот Кичево-Охрид, министерството прави анализи и наскоро ќе има резултати - вели министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Очекува истрагата на специјалното јавното обвинителство да помогне во целосно ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Телма - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугарески ги потврди грешките на автопатите, ЛП бара остри казни

Deutsche Welle - 22.06.2017

Mинистерот за транспорт Горан Сугарески потврди дека постојат многу проблеми со изградбата на двата автопати. Либералната партија бара затворски казни и одземање имот за непрофесионалноста на одговорните.

Заев: Aвтопатот Кичево-Охрид, криминално дело

Алсат-М - 22.06.2017

Проблемите во изградбата на автопатот Кичево – Охрид не се од вчера туку се провлекуваат уште од почетокот на реализацијата на проектот, сведочат за Алсат М претставници на компаниите што се ангажирани како подизведувачи на кинеската градежна фирма ...

Протест на автопатот Охрид - Кичево

Телма - 22.06.2017

Стопирањето на изградбата на автопатот Охрид - Кичево денеска резултираше со протест на 144 работници кои биле ангажирани од фирма подизведувач на градежните работи. Платата им доцни два месеца а работодавачите велат не се придржуваат на договорите ...

Автопат Кичево-Охрид, проблеми со платите на работниците

Алсат-М - 22.06.2017

Стотина работници кои се ангажирани на изградбата на дел од автопатот Кичево – Охрид денеска протестираа, поради како што изјавија, неисплатени плати и не почитување на договорите за работа од страна на фирмата подизведувач за која што работеле.

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Сител - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугарески: Претходната влада знаела за проблемите на автопатот Кичево-Охрид

+инфо - 22.06.2017

Инсистирале изградбата да продолжи од популистички побуди, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Според моите досегашни информации, мојот претходник и Влада на Македонија на месечно ниво биле информирани од надзорот за проблемите ...

Левица бара одговорност за пропустите при изведбата на автопатите „Охрид-Кичево“ и „Миладиновци-Штип“

Стандард - 22.06.2017

Партијата Левица денеска побара да се формира независна експертска комисија која ќе има за задача да утврди јасна одговорност за пропустите во проектите и енормно високите трошоци за изградба на автопатските делници „Охрид-Кичево“ и ...

Надлежните да направат темелна истрага за изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид

МКД - 22.06.2017

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса и бара надлежните органи да направат темелна истрага врз геодетските и ...

Сугарески: Низа нерегуларности при изградбата на автопатот Охрид – Кичево

Стандард - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид - Кичево

Сител - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид – Кичево

Нова ТВ - 22.06.2017

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави дека има многу проблеми со изградбата на автопатот Охрид – Кичево, како и делницата Миладиновци – Штип. Сите проблеми се наведени во извештајот на ЈП за државни патишта, соопшти денеска во Охрид ...

Сугарески: Многу проблеми и пропусти при изградбата на автопатиштата

Макфакс - 22.06.2017

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески во Охрид изјави дека постојат многу проблеми со изградбата на автопатот Охрид – Кичево, како и со делницата Миладиновци – Штип. Сите проблеми се наведени во извештајот на ЈП за државни патишта.

Сугарески: Проблеми околу изградбата на автопатот Охрид- Кичево

МРТ - 22.06.2017

„Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен, има нестабилност на косините, сериозна бројка објекти за дислоцирање, тука зборувам за електроенергетски објекти, како и проблеми со експропријацијата“, рече министерот ...

Сугарески: Има сериозни проблеми со изградбата на автопатот Охрид - Кичево

OhridNews - 22.06.2017

Проблемите со изградбата на автопатот Охрид - Кичево се сериозни изјави денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Додаде дека се прават напори да се одблокира застојот на градежните работи со цел да се запазат роковите за изградба на ...

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид – Кичево

А1 On - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

ЛП: Темелна истрага за изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид

А1 On - 22.06.2017

„Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса. ЛП бара надлежните органи да направат темелна истрага врз ...

Либералната партија бара казна затвор за штетата и грешките на автопатите

Макфакс - 22.06.2017

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса. Од ЛП бараат надлежните органи да направат темелна истрага врз ...

ЛП бара темелна истрага за грешките при изведбата на автопатиштата

Слободен Печат - 22.06.2017

„Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса. ЛП бара надлежните органи да направат темелна истрага врз ...

Работниците на автопатот Кичево-Охрид на протест

МКД - 22.06.2017

Повеќе од 140 работници, ангажирани на изградбата на автопатот Кичево - Охрид денеска протестираа и си ги бараа двете заостанати плати. Работодавачите им велат дека доцнењето со палтите било поради неисполнување на договорите.

Покрај тешките грешки, автопатот Охрид-Кичево го погоди и штрајк

+инфо - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач денеска штрајкуваа поради доцнење во исплатата на личните доходи. Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид - Кичево е актуелно, навистина има проблеми во ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид – Кичево

А1 On - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Заев: Не може да продолжат бандитските работи на автопатите

Либертас - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев рече дека работата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип морала да биде прекината, бидејќи во спротивно, како што кажа тој, тоа би било продолжување на криминалот на претходната власт, пренесе СДК .

Им доцнат платите: Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид - Кичево

еМагазин - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид – Кичево

Либертас - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид - Кичево

Вечер Прес - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугарески: Многу проблеми и пропусти при изградбата на автопатите

Точка - 22.06.2017

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески во Охрид изјави дека постојат многу проблеми со изградбата на автопатот Охрид – Кичево, како и со делницата Миладиновци – Штип. Сите проблеми се наведени во извештајот на ЈП за државни патишта.

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид - Кичево

еМагазин - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Сугарески: Доцни изградбата на автопатите, на терен се соочуваме со проблеми

Фактор - 22.06.2017

Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Сугарески вели дека доцни изградбата на автопатите, на терен се соочуваат со сериозни проблеми, но ветува дека ...

Сугарески: Проблеми околу изградбата на автопатот Охрид- Кичево

Бриф - 22.06.2017

Доцни изградбата на автопатите. Министерот за транспорт вели дека на терен се соочуваат со сериозни проблеми. Сепак, ветува дека овие делници ќе се изградат. „Проектната документација не е во согласност со реалноста што значи терен, има нестабилност ...

Проектантите може да ги изгубат лиценците ако има грешки во проектирањето на автопатите

Локално - 22.06.2017

Со изградба на двата автопати кои се најдоа во очите на јавноста изминативе денови, се почнало пред да заврши проектирањето. Изведувачите брзале со отпочнување на проектот и од таму почнуваат сите проблеми во изведбата кои најверојатно ќе ја ...

Протести на работниците ангажирани за изградбата на автопатот Кичево – Охрид

Локално - 22.06.2017

Поради задоцнети плати и придонеси, работници од автопатот Охрид – Кичево излегоа на улица, преку штрајк да ги бараат своите права и обврски кои матичната компанија Викторија Инвест ДОО од Елбасан повеќе од два месеци не ги подмирила.

Либералната партија бара казна затвор за штетата и грешките на автопатите

Точка - 22.06.2017

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса. Од ЛП бараат надлежните органи да направат темелна истрага врз ...

ЛП: Затвор за тие што направија штета од 100 милиони евра кај автопатиштата

Либертас - 22.06.2017

Соопштение на Либерална партија: Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, т.е. несовпаѓањето на проектираната и изведената траса.

Протест на работници ангажирани на автопатот Кичево-Охрид, со месеци не зеле плата

Фактор - 22.06.2017

Македонските работници ангажирани од фирма подизведувач за изградба на автопатот Кичево-Охрид со месеци не ги добиле изработените плати, па затоа решија да протестираат. Работниците се пожалија дека воопшто не знаат каде да се обратат за своите ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид – Кичево

Либертас - 22.06.2017

Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни патишта, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски Горан ...

Либерална партија бара одговорност за грешките во изградбата на автопатиштата

Мета - 22.06.2017

Либералната партија ја осудува непрофесионалноста во изведбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, односно несовпаѓањето на проектираната и на изведената траса. „ЛП бара надлежните органи да направат темелна истрага врз геодетските ...

Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид – Кичево

Локално - 22.06.2017

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма­подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид­Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и ...

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид-Кичево...

Н.Македонија - 22.06.2017

Сугарески: Низа проблеми околу изградбата на автопатот Охрид-Кичево Прашањето околу проблемите со изградбата на автопатот Охрид – Кичево е актуелно, навистина има проблеми во изградбата на патот, и тие се посочени во извештајот на ЈП за државни ...

Бакрачески го пушти заменикот да каже дека ќе страдал туризмот поради запирање на градбата на автопатот

Сакам да кажам - 21.06.2017

Градоначалникот на Охрид Никол Бакрачески не се реши самиот да каже што мисли за запирањето на градбата на автопатот Охрид-Кичево, туку го пушти заменикот градоначалник Ангел Јанев да каже колку запирањето на градбата на автопатот било штетно за ...

Милионската „дупка“ на автопатот Кичево-Охрид ќе се крпи со специјална технологија!

Deutsche Welle - 21.06.2017

Скапиот автопат од Кичево до Охрид ќе проголта уште најмалку 100 милиони евра поради евтината и лошо подготвена проектна документација, предупредуваат експертите. Исправките кај тунелите и косините се најпроблематични! Отсуството на квалитетна и ...

Најмалку две до три години за патување по нов автопат

Нова ТВ - 21.06.2017

Охриѓани ќе треба да почекаат уште некоја година за да може по автопат да патуваат до Скопје. Наместо на почетокот на 2018 година како што првично беше предвидено, автопатската делница од Охрид до Кичево ќе се пролонгира за неколку години.

Република: Ги рекетира ли Заев Кинезите за Бејли да гради автопати во Македонија?

Нетпрес - 21.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени. Се работи за најградиозните и најобемните проекти кои ги започна владата на ВМРО-ДПМНЕ во времето на нејзиното владеење.

Република: Ги рекетира ли Заев Кинезите за Бејли да гради автопати во Македонија?

Курир - 21.06.2017

Стручната јавност е изненадена од молскавичната експертиза што успеала да ја обезбеди новата влада и за толку кратко време да да прибере толку детални податици и да измери толку грешки. Никому не му е јасно како успеаја за само неколку дена да ...

До сега 100 милиони евра дополнителни трошоци за изградба на автопатот Охрид - Кичево

OhridNews - 21.06.2017

Серијата проблеми кои се јавиле во изградбата на автопатот Охрид - Кичево ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, проценува новата Влада. Таа соопшти дека поради технички пропусти и измени на трасата изградбата ...

Милионската „дупка“ на автопатот Кичево-Охрид ќе се крпи со специјална технологија!

Локално - 21.06.2017

Скапиот автопат од Кичево до Охрид ќе проголта уште најмалку 100 милиони евра поради евтината и лошо подготвена проектна документација, предупредуваат експертите. Исправките кај тунелите и косините се најпроблематични! Отсуството на квалитетна и ...

Запре изградбата на автопатите со кинески кредити

Локално - 21.06.2017

Изместување на трасата поради грешки во проектирањето привремено ја стопираше изградбата на автопатот Охрид – Кичево. Кинески Синохидро ги запре машините, градежните активности на чекање, до кога – никој не знае.

Ги рекетира ли Заев Кинезите за Бејли да гради автопати во Македонија?

Република - 21.06.2017

Охриѓани ќе го почекаат животот уште некоја година. Најверојатно и ќе го дочекаат, но на магариња, зашто изградбата на автопатската делница од Охрид до Кичево, која требаше да биде пуштена во употреба на почетокот на 2018 година, новата влада ќе ја ...

Милионската „дупка“ на автопатот Кичево-Охрид ќе се крпи со специјална технологија!

Либертас - 21.06.2017

Скапиот автопат од Кичево до Охрид ќе проголта уште најмалку 100 милиони евра поради евтината и лошо подготвена проектна документација, предупредуваат експертите. Исправките кај тунелите и косините се најпроблематични, пишува Дојче веле.

Кинез кој работел на автопатот Охрид – Кичево, фатен како поставува стапици за животни

Мета - 21.06.2017

Градежен работник од Кина, кој работел на изградбата на автопатот Охрид – Кичево, вчера околу 14 часот бил фатен од полициска екипа како поставува стапици за животни во селото Малкоец, соопшти СВР Охрид. Станува збор за З.З.

Ги рекетира ли Заев Кинезите за Бејли да гради автопати во Македонија?

Пулс24 - 21.06.2017

Стручната јавност е изненадена од молскавичната експертиза што успеала да ја обезбеди новата влада и за толку кратко време да да прибере толку детални податици и да измери толку грешки. Никому не му е јасно како успеаја за само неколку дена да ...

Градежните работи на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ставени на „пауза“

Телма - 20.06.2017

Повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид е резултат на грешки во проектирањето, ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на трасата на вториот.

Поради грешка во проектирањето автопатот Охрид-Кичево ќе чини дополнителни 100 милиони евра

Фокус - 20.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид – Кичево е прекината поради изместување на трасата. Кинеската компанија „Синохидро“ која го гради автопатот времено ги запира работите на автопатот. Ова го соопшти владината прес служба по средбата на премиерот Заев ...

Kинеските автопати – бунар без дно

Алсат-М - 20.06.2017

Автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид кои Владата на ВМРО ДПМНЕ ги најавуваше како историски, се претвораат во бунар без дно. Кинескиот кредит од речиси 580 милиони евра, веројатно нема да биде доволен за изградба на двете траси.

Грешки во изградбата на „кинеските“ автопати

Телма - 20.06.2017

Празно градилиште, без работници и механизација оставена на првата подлога од започнатиот автопат. Вака денеска а и со недели наназад изгледа автопатот Кичево - Охрид. Градежните активности на овој проект сопреа откако биле утврдени сериозни ...

Запре изградбата на автопатите со кинески кредити

24 Вести - 20.06.2017

Изместување на трасата поради грешки во проектирањето привремено ја стопираше изградбата на автопатот Охрид - Кичево. Кинески Синохидро ги запре машините, градежните активности на чекање, до кога - никој не знае.

Автопатот Штип - Миладиновци не се гради поради имотно правни спорови

24 Вести - 20.06.2017

Владата бара средба со претставници на кинеската компанија Синохидро што ќе треба да ги откочи работите на автопатаот Штип - Миладиновци. Премиерот Зоран Заев ќе побара одговори зошто и како се направени грешките во проектирањето, што се дел од ...

Градежните работи на автопатите во мирување, кој ќе ја плати цената за пробиените рокови и грешките?

ТВ21 - 20.06.2017

Неизвесна е судбината на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид. По објавата на дел од медиумите дека изградбата на мегаинфраструктурните проекти е стопирана , молк од Владата , институциите, и од домашните градежни компании кои се ...

Кинескиот автопат кон Охрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Сакам да кажам - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата.

„Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Deutsche Welle - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбата Изместувањето на трасата поради грешки во проектирањето на ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

24 Вести - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци - Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

Новата влада ја запре изградбата на автопатите Скопје- Штип и Кичево- Охрид, илјадници луѓе ќе останат без работа

Курир - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата, пренесуваат сдсмовските медиуми.

Привремено стопирани автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Нова ТВ - 20.06.2017

Привремено е стопирана изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид од страна на кинеската компанија Синехидро. Првиот е поради ненавремено решени имотно-прави односи, а Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

Грешките на двата автопата ќе проголтаат најмалку 100 милиони евра

+инфо - 20.06.2017

Заев ќе се сретне со кинескиот изведувач и со другите вклучени страни во проектите за изградбата на автопатите со цел да се најде брзо решение. Грешките и проблемите кои се јавиле при изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе однесат најмалку 100 ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Порта 3 - 20.06.2017

Кинеската компанија „Синехидро“ привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци – Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата на вториот.

Ништо од автопатиштата

Авто Магазин - 20.06.2017

Автопатот кон Грција доцни, а работата на делниците Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид се во застој - таква е моменталната ситуација со нашите нови автопатишта. Според состојбата на терен, делницата Демир Капија-Смоквица која постојано ја следи ...

Јанев:Зошто е запрена изградбата на автопатот Кичево-Охрид?

OhridNews - 20.06.2017

Зошто се преќинати градежните активности на автопатската делница Кичево-Охрид?, праша денес на прес конференција заменик градоначалникот и советник од ВМРО ДПМНЕ, Ангел Јанев. Во име на советниците од ВМРО ДПМНЕ, Јанев побара продолжување на ...

Јанев: Изградбата на автопатот Кичево – Охрид мора да продолжи, негативниот пристап на СДСМ кон капиталните проекти ...

Курир - 20.06.2017

Во пресрет на преубавата по обичај, летна туристичка сезона, во Охрид, денес се наоѓаме на трасата од автопатот Охрид – Кичево,. од други причини. Пред неколку години, на радост на граѓаните од овој дел на Република Македонија започна проектот кој ...

СДСМ Охрид: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја прашаат претходната влада зошто се одолговлекува изградбата на ...

А1 On - 20.06.2017

„Доколку советниците на ВМРО-ДПМНЕ навистина беа загрижени за начинот, времетрањето и квалитетот на изградбата на автопатот Кичево – Охрид, тогаш ќе ја прашаа претходната Влада зошто изградбата се одолговлекува и зошто финалниот рок за пуштање во ...

СДСМ: Проектите на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата се полни со криминал и корупција

OhridNews - 20.06.2017

Доколку советниците на ВМРО-ДПМНЕ навистина беа загрижени за начинот, времетрањето и квалитетот на изградбата на автопатот Кичево–Охрид, тогаш ќе ја прашаа претходната Влада зошто изградбата се одолговлекува и зошто финалниот рок за пуштање во ...

Автопатот Кичево – Охрид фатил погрешна кривина!

Слободен Печат - 20.06.2017

Според првичните процени, штетата се проценува на околу 100 милиони евра, пишува Дојче веле, повикувајќи се на извештај на компанијата што го врши надзорот. Кинеската компанија „Синехидро“ привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци – ...

Автопатска грешка од 100 милиони евра

Таратур - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбата, пренесува Дојче Веле.

Прекината е изградбата на автопатот Охрид - Кичево

OhridNews - 20.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид - Кичево е прекината поради изместување на трасата. Кинеската компанија „Синохидро“ која го гради автопатот времено ги запира работите на автопатот. Ова го соопшти владината прес служба по средбата на премиерот Заев ...

ТИШИНА, НАМЕСТО РАБОТА СО ПОЛНА ПАРЕА: Прекината изградбата на делниците Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид

Телеграф - 20.06.2017

Автопатот Миладиновци - Штип требаше да биде пуштен на 1 мај годинава, но сè уште имало нерешени имотно-правни прашања, а пораснала и цената на чинење со пробивањето на рокот за пуштање на делницата во употреба Стопирани камиони, механизација, ...

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, грешки во проектирањето и промашена траса

МКД - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци - Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата на вториот.

DW: Грешка или „Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Локално - 20.06.2017

Изградбата на автопатиштата беше во т.н. „бомби“ на СДСМ каде се тврдеше дека експремиерот Никола Груевски за проектот од кинеската компанија „Синохидро“ барал провизија од 25 милиони евра.

Прекината е изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид

Бриф - 20.06.2017

Кинеската компанија Синехидро привремено ја прекина изградбата на автопатот Миладиновци – Штип поради ненавремено решени имотно-прави односи, а во прекин е и изградбата на автопатот Кичево – Охрид поради изместување на трасата.

Градежните работи на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ставени на „пауза“

Фактор - 20.06.2017

Повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, којшто е резултат поради грешки во проектирањето, поради ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на трасата на вториот.

Кинескиот автопат кон Oхрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Бриф - 20.06.2017

Премиерот Заев не сака да открие кои се проблемите поради кои е сопрена изградбата на двата автопата додека новиот министер за транспорт и врски Горан Сугарески не подготви детална информација, но за досегашните сознанија ја информирал кинеската ...

Грешките на двата автопата ќе проголтаат најмалку 100 милиони евра

Либертас - 20.06.2017

Грешките и проблемите кои се јавиле при изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе однесат најмалку 100 милиони евра за дополнителни трошоци. Премиерот Зоран Заев вчера соопшти дека повеќемесечниот застој на изградбата на автопатите Миладиновци – Штип ...

Јанев прашува: Дали тоа што е стопирана изградбата на автопатот Кичево – Охрид е „Живот“за граѓаните на Охрид?

Република - 20.06.2017

Дали тоа што е замрена изградбата на автопатот Кичево – Охрид преставува „Живот“за граѓаните на Охрид и на овој дел од Република Македонија – за Владата предводена од СДС, не знаеме, но со сигурност знаеме дека на овој автопат мора да бидат ...

Поради грешки во проектирањето прекината изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип

еМагазин - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев потврди дека градежните активности за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип се прекинати. Поради грешки во проектирањето заради ненавремено решавање на имотно-правни односи на првиот автопат и изместување на ...

Градежните работи на автопатите во мирување, кој ќе ја плати цената за пробиените рокови и грешките?

Локално - 20.06.2017

Неизвесна е судбината на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид. По објавата на дел од медиумите дека изградбата на мегаинфраструктурните проекти е стопирана , молк од Владата , институциите, и од домашните градежни компании кои се ...

Кинескиот автопат кон Oхрид утнат – не се совпаѓаат проектираната и изведената траса

Либертас - 20.06.2017

Премиерот Заев не сака да открие кои се проблемите поради кои е сопрена изградбата на двата автопата додека новиот министер за транспорт и врски Горан Сугарески не подготви детална информација, но за досегашните сознанија ја информирал кинеската ...

„Дупка“ од 100 милиони евра на автопатот Кичево-Охрид

Либертас - 20.06.2017

Серија проблеми кои се јавија во изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе резултираат во дополнителни трошоци во вредност од околу 100 милиони евра, велат за ДВ извори од надзорот на градбатаИзместувањето на трасата поради грешки во проектирањето на ...

Новата влада ја запре изградбата на автопатите Скопје- Штип и Кичево- Охрид

Пулс24 - 20.06.2017

Градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид се сопрени, потврдил премиерот Зоран Заев при средбата со кинеската амбасадорка Лин Лисјен, соопшти Владата, пренесуваат сдсмовските медиуми.