TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

Алсат-М - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

24 Вести - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

А1 On - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев на Денот на албанската азбука: Да имаме комуникација, толеранција и заедништво

Нова ТВ - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев: Потенцијалот на разликите да го искористиме за воспоставување на комуникација, разбирање, толеранција и ...

МКД - 23.11.2019

Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница, и да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво, рече премиерот Зоран Заев на синоќешната свечена академија по повод 22 Ноември - Денот на албанската азбука.

Заев на свечена академија по повод Денот на албанската азбука: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја ...

iPortal - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Премиерот Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

Бриф - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Опсервер - 23.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

ЗАЕВ: Ми претставува посебна чест што ви се обраќам, нека ни е честит Денот на албанската азбука

Денешен - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

Либертас - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

Локално - 23.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев на Денот на албанската азбука: Да имаме комуникација, толеранција и заедништво

365 - 23.11.2019

Премиерот Зоран Заев во обраќањето на Свечената академија по повод 22 Ноември, Денот на албанската азбука изјави дека Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

MakPress - 23.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме 111 ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Одбележување на Денот на албанската азбука

ТВ21 - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

24 Вести - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Канал5 - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Фокус - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден ...

Честитки од државниот врв по повод Денот на албанската азбука

ТВ21 - 22.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери упатија честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Алсат-М - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Телма - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од Џафери по повод Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати честитка до припадницитена албанската заедница по повод Денот на албанската азбука. -Чест ми е од свое лично и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, искрено и срдечно да Ви го ...

За Денот на албанската азбука Музејот претворен во градилиште

Алсат-М - 22.11.2019

На овој празничен ден, Музејот за азбуката во Битола требаше да биде преполн со посетители, но тој е преполн со работници за кои денешниот Ден на албанската забука беше вообичаен работен ден.

22 ноември - Ден на унифицирање на Албанската азбука во Битола

24 Вести - 22.11.2019

Со присуство на претставници од албанскиот политички блок но без позвучни имиња од македонска страна одбележан денот на Албанската азбука 22 ноември во законоданвниот дом. На свеченото доделување на наградите покрај собранискиот спикер Џафери беше ...

Битола без паралелки на албански јазик во средните училишта

Алсат-М - 22.11.2019

Во Битола, градот каде што е создадена албанската азбука, се чини таа азбука не важи за гимназијата во град. Само неколку метри под Музејот на албанската азбука, односно на Битолскиот Конгрес, се наоѓа гимназијата Јосип Броз Тито.

Свечена академија по повод 22 ноември-Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

По повод Денот на унифицирање на албанската азбука во Собранието беше доделена наградата 22 ноември за 2019 –та , на историчарот, истражувач и хуманист Давид Хосафлок, како и на просветните работници Кимет и Аднан Агаи.

Џафери: Да стигнеме на целта заедно , како народи , како држави , како регион

Канал5 - 22.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва се обрати на на свечената академија по повод Денот на албанската азбука во МНТ. ,,Дозволете ми да го изразам задоволството што го имам денес, кога ја славиме 111-годишнината од Битолскиот конгрес и ...

Премиерот Заев се обрати на свечената академија по повод Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница, и да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво, рече заев на свечената академија . Премиерот Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември - ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Курир - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Џафери: Еден јазик е вреден, колку што се говори, пишува, збогатува и шири низ светот

Слободен Печат - 22.11.2019

Џафери посочи дека РСМ е речиси внатре во НАТО, таку каде што Албанија веќе одбележува полни десет години членство и, истакна, набрзо ќе бидеме партнери и во оваа димензија на соработка. Во својство на претседател на Собранието на Република Северна ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

А1 On - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Press24 - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме 111 годишнина од ...

Заев: Да имаме комуникација, разбирање, толеранција и заедништво

Press24 - 22.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерноформираните европски писма и дел од разноличното ...

Заев за Денот на албанската азбука: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница

+инфо - 22.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември – Денот на албанската азбука, информираа од Владата. – Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во ...

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Макфакс - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар, со почеток во 19:30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Заев со честитка по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме и учиме веќе 111 години

Слободен Печат - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитки од државниот врв за 22 Ноември – Денот на албанската азбука

+инфо - 22.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери упатја честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската ...

Честитки од Пендаровски и Заев по повод 22 ноември, Денот на албанската азбука

ММС - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев упатија честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 ноември, Денот на албанската азбука.

(Видео) Заев: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница

Макфакс - 22.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерното-формираните европски писма и дел од разноличното ...

111 години од Битолскиот конгрес

Слободен Печат - 22.11.2019

Определбата на албанскиот народ за латинското писмо имало извонредна политичка тежина. Оваа одлука јасно покажала и докажала дека Албанците се европски народ и нераздвоен дел од западната цивилизација.

Заев: Јазикот и писмото се најсилни основи на националниот идентитет

Слободен Печат - 22.11.2019

Јазикот и писмото, истакана Заев, како најсилни основи на националниот идентитет преку кои се чува и се афирмира духовното наследство, претставуваат и потенцијал за општествена интеграција Премиерот Зоран Заев вечерва се обрати на свечената ...

Пендаровски со честитка за Денот на албанската азбука: Градиме едно општество за сите

Press24 - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден ...

Заев: Заедно растеме, честит Ден на албанската азбука

Press24 - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

ДЕН НА АЛБАНСКАТА АЗБУКА: Во МНТ се организира свечена академија

Слободен Печат - 22.11.2019

На свечената академија, која е централен од серијата настани што беа организирани деновиве, најавено е присуство на претставници од Владата, Собранието, од политичките партии и дипломатскиот кор.

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

+инфо - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Денеска се одбележува Денот на албанската азбука

Нетпрес - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Дураки: Албанскиот јазик опстана илјадници години, но беше пишуван со различни азбуки

Макфакс - 22.11.2019

Во текот на 19 и почетокот на 20 век, на Балканот исполнет со големи политички турбуленции, албанските преродбеници ја ставија над сите приоритети: унификацијата на пишувањето на албанскиот јазик.

Честитка од Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

МКД - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Одбележување на Денот на албанската азбука

+инфо - 22.11.2019

Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој десетици албански научници од 14 до 22 ноември 1908 година се состанале за да ја создадат албанската азбука. Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Либертас - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Centar - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар со почеток во 19:30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Одбележување на Денот на албанската азбука

Бриф - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Опсервер - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Опсервер - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Република - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден од ...

Премиерот во заминување го честита Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме

Република - 22.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

ЗАЕВ И ПЕНДАРОВСКИ ЗА ДЕНОТ НА АЛБАНСКАТА АЗБУКА: 111 години заедно растеме, учиме и се развиваме

Денешен - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

Тера - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Џафери по повод Денот на албанската азбука

Опсервер - 22.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати честитка до припадницитена албанската заедница по повод Денот на албанската азбука. -Чест ми е од свое лично и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, искрено и срдечно да ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Либертас - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитки од државниот врв по повод Денот на албанската азбука

4NEWS - 22.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери упатија честитки до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

24Инфо - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Локално - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

CivilMedia - 22.11.2019

На денешен ден, во 1908 година во Битола заврши Битолскиот Конгрес на кој се создаде албанската стандардизирана азбука. На Конгресот се решава азбуката да се состои од 36 латински букви, што е во употреба до ден денес.

Пендаровски: Денот на албанската азбука е државен празник со кој се гордеат не само Албанците, туку и сите граѓани

24Инфо - 22.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука – 22 Ноември денеска упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во земјава. – Дозволете најсрдечно да ви го честитам 22 Ноември, Денот на ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

Опсервер - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

СДСМ со видео честитка на македонски и албански јазик го честита Денот на албанската азбука

Centar - 22.11.2019

СДСМ со видео честитка на македонски и албански јазик го честита Денот на албанската азбука. „Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години. Честит Ден на албанската азбука! Bashkë rritemi, mësojmë, zhvillohemi, 111 vite.

Се одбележува Денот на албанската азбука

iPortal - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 годин

Локално - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Џафери: Продолжуваме со истиот ритам на правење на реформи

Локално - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Албанците го слават Денот на албанската азбука

Gostivarpress.mk - 22.11.2019

Граѓаните со албанска националност денес го одбележуваат Денот на албанската азбука. На овој датум (22 ноември) 1908 година се одржал битолскиот конгрес, на кој била унифицирана албанската азбука.

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

24Инфо - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Џафери: Еден јазик е толку богат и вреден колку што се говори, пишува, збогатува и шири низ светот

iPortal - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

36 садници засади Алијансата за Албанците на Денот на Албанската азбука

Тера - 22.11.2019

На Денот на Албанската азбука, Алијансата за Албанците од Битола засадија 36 садници во градскиот парк во Битола, а локалнит лидер на партијата ја критикуваше владеачката ДУИ дека ги заборавила потребите на Албанците од овој дел на Македонија.

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Република - 22.11.2019

По повод одбележувањето на 22 ноември-Денот на албанската азбука, претседателот на Собранието Талат Џафери имаше свое обраќање на Свечената академија. Во својство на претседател на Собранието на Македонија и од име на колегите пратеници и да ја ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Вечер Прес - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

Либертас - 22.11.2019

Во својство на претседател на Собранието на Република Северна Македонија и од име на колегите пратеници и да ја искористам приликата да го честитам најзначајниот ден во историјата на политичкиот и културниот развој на Албанците, денот кога славиме ...

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години

Либертас - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Локално - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Премиерот во заминување Заев: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница

Република - 22.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември – Денот на албанската азбука. Во продолжение во целост ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев: Ми претставува посебна чест што Ви се обраќам ...

Одбележување на Денот на албанската азбука

4NEWS - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Денот на албанската азбука

iPortal - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Заев: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница

Н.Македонија - 22.11.2019

Денот на азбуката се смета за еден од клучните настани во историјата на албанскиот народ, ден кога албанското писмо преку унифицирање и стандардизирање на азбуката стана рамноправен дел од модерно-формираните европски писма и дел од разноличното ...

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Н.Македонија - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар, со почеток во 19.30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената академија по повод прославата на Денот на албанската азбука.

Честитки од Пендаровски и Заев за Денот на албанската азбука: 111 години заедно растеме, учиме и се развиваме

365 - 22.11.2019

„Заедно растеме, учиме, се развиваме, 111 години. Честит Ден на албанската азбука!“, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук, споделувајќи видео честитка по повод празникот на граѓаните од aлбaнcката заедница.

Се одбележува Денот на албанската азбука

Expres - 22.11.2019

Во Македонскиот народен театар вечерва ќе се одржи свечена академија по повод Денот на албанската азбука и ќе биде одбележана годишнината од Битолскиот конгрес на кој десетици албански научници од 14 до 22 ноември 1908 година се состанале за да ја ...

Свечена академија во МНТ по повод Денот на албанската азбука

MakPress - 22.11.2019

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците вечер од 19.30 часот во Македонскиот народен театар ќе организира свечена академија по повод Денот на албанската азбука. Со него се одбележува годишнината од Битолскиот конгрес на кој ...

Честитка од Заев по повод Денот на албанската азбука: Заедно растеме, учиме,се развиваме,111 години

MakPress - 22.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на својот профил на Фејсбук објави видео честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

MakPress - 22.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката и кодифицирањето на еден јазик е еден ...

Честитка од Џафери по повод Денот на албанската азбука

MakPress - 22.11.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери испрати честитка до припадницитена албанската заедница по повод Денот на албанската азбука. -Чест ми е од свое лично и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, искрено и срдечно да ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

Скопје1 - 22.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија.

Музејот на азбуката „ограден“ со зелено – се реновира за време на празник, има проблеми со имотот

ТВ21 - 20.11.2019

Ноемвриските празници се ближат, а Музејот на албанската азбука е “завиткан“ со оваа зелена ограда. На деновите кога се празнува албанската азбука, музејот од внатре е разрушен. Се поставува струја, нови плочки, а се менува и надворешната фасада.

НОВ ПРАВИЛНИК: Oсновците на екскурзиите ќе го посетуваат Музејот на албанската азбука во Битола

Слободен Печат - 20.11.2019

Ова денеска го соопшти министерот за образование и наука Арбер Адеми на свечената академија по повод Денот на Албанската азбука во Битола. По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Сител - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Вечер Прес - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

4NEWS - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Адеми: Музејот на албанската азбука во Битола ќе го посетуваат основците на екскурзиите

Либертас - 20.11.2019

По иницијатива на претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера е потпишан нов правилник за екскурзиите на учениците од основно образование, каде стои дека „сите ученици од основните училишта во Северна Македонија во рамки на ...

Музејот на азбуката „ограден“ со зелено – се реновира за време на празник, има проблеми со имотот

4NEWS - 20.11.2019

Ноемвриските празници се ближат, а Музејот на албанската азбука е “завиткан“ со оваа зелена ограда. На деновите кога се празнува албанската азбука, музејот од внатре е разрушен. Се поставува струја, нови плочки, а се менува и надворешната фасада.