TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Милошоски - Бакојани во Њујорк

А1 - 23.09.2006

На маргините на Генералното собрание на ОН министерот за надворешни работи Милошоски половина час разговарал со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Тие го потврдиле претходниот договор меѓу Скопје и Атина да не го отвораат прашањето за спорот со името во моменти кога во некоја од ...

Црвенковски разговараше со Анан за името и за демаркацијата

Утрински - 23.09.2006

Меѓународната заедница има обврска да го затвори ова прашање пред решението за Косово ЊуЈорк - Претседателот Бранко Црвенковски во Њујорк разговараше со генералниот секретар на ОН, Кофи Анан, за преговорите за разликите околу името со Грција и за прашањето за демаркација на северната граница во ...

Границата и името главна тема

Време - 23.09.2006

ЦРВЕНКОВСКИ РАЗГОВАРАШЕ СО АНАН И СО СОЛАНА Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, , по своето обраќање на 61-то генерално собрание завчера имаше работна средба со генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, на која присуствуваше и министерот за надворешни работи на ...

Македонија нуди двојна формула, Грција едно име

Дневник - 23.09.2006

Претседателот Црвенковски се сретна со Хавиер Солана кој сакал да се информира до каде е дијалогот меѓу Владата и ДУИ Името е прашање од најголем национален и државен интерес за Македонија и е многу поважно какво ќе биде решението, отколку колку брзо ќе се дојде до него, изјави претседателот Бранко ...

"Времето работи за нас и против нас"

Вечер Прес - 23.09.2006

Косовското прашање, а во тој контекст и демаркацијата на граничната линија, беше една од темите на кои разговараа претседателот Црвенковски и генералниот секретар на ОН Кофи Анан. Црвенковски побара од Анан дополнителен ангажман, за ова прашање да биде затворено пред донесува и стапување во сила на ...

Црвенковски побара заедничка акција против тероризмот

Утрински - 22.09.2006

Македонија сака демаркацијата на границата да биде завршена пред конечната одлука за статусот на Косово Њујорк - „Тероризмот стана наше трагично секојдневје, стекнувајќи се со нови и се пострашни димензии во сж поглобализираниот свет, влијаејќи на еден или на друг начин врз сите нас, без оглед дали ...

За двојната формула за името нема алтернатива

Време - 22.09.2006

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ НА СРЕДБА СО НИМИЦ Двојната формула за името е начинот да се реши спорот за името меѓу Македонија и Грција. Ова беше заедничката порака што ја повториле шефот на државата Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на средбата завчера во Њујорк, со ...

Македонија бара координиран одговор против тероризмот

Дневник - 22.09.2006

Шефот на македонска држава рече дека разграничувањето со Косово треба да се направи пред покраината да добие статус Македонија како дел од меѓународната антитерористичка коалиција бара меѓународен одговор и координација против тероризмот, но и постигнување резултати што побрзо, рече претседателот ...

Македонија не отстапува од ставот за името

Утрински - 22.09.2006

Њујорк - „Со посредникот Метју Нимиц имавме заедничка средба со претседателот Бранко Црвенковски, што беше добра шанса уште еднаш да ги реафирмираме позициите и да ја нагласиме усогласеноста на ставовите во однос на името. Средбата со Нимиц беше повеќе протоколарна, со цел посредникот да се ...

Милошоски и Црвенковски не отстапиле од уставното име

Вечер Прес - 22.09.2006

Претседателот Црвенковски вчера се обрати пред Генералното Собрание на ОН. Го потенцираше важното и се уште отворено прашање од интерес за Република Македонија, техничката демаркација на граничната линија со Косово Новата Влада има идентични ставови со претседателот за спорот со името со Грција, па ...

Црвенковски и Милошоски се сретнаа со Анан

А1 - 21.09.2006

Средбата со генералниот секретар на ОН Кофи Анан на претседателот Црвенковски и шефот на дипломатијата Милошоски е клучната денеска во Њујорк. Повторно е ставено на масата на Анан барањето на официјално Скопје, демаркација на границата пред статусот на Косово.

Милошоски и Црвенковски се сретнаа со Нимиц

Канал5 - 21.09.2006

Очекувано, без потреси, помина средбата во Њујорк на македонската делегација со преговарачот за разликата за името Метју Нимиц. Очекувано, без потреси, помина средбата во Њујорк на македонската делегација со преговарачот за разликата за името Метју Нимиц.

Нова влада, стара формула за името

Дневник - 21.09.2006

Претседателот Црвенковски и министерот за надворешни работи Милошоски имаа средба со посредникот на ООН во преговорите со Грција за разликите околу името, Метју Нимиц По подолга пауза вчера во Њујорк повторно е отворено прашањето за спорот со името.

Прва средба на Милошоски со Бакојани

Утрински - 21.09.2006

ЊуЈорк - Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, на отворањето на грчката изложба со наслов „Во чест на маслинката" ја имаше првата средба со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани. Средбата беше куртоазна и повеќе запознавачка.

Црвенковски со поддршка од Полска за ЕУ и за НАТО

Утрински - 21.09.2006

Претседателот Бранко Црвенковски, во рамките на своето учество на 61. Генерално собрание на Обединетите нации, вчера учествуваше на вториот состанок на Глобалната иницијатива на поранешниот американски претседател Бил Клинтон, соопшти неговиот Кабинет.

Милошоски и Црвенковски на средба со Нимиц

Вечер Прес - 21.09.2006

Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи ... Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, синоќа имаа средба со Метју Нимиц, посредник во преговорите со Грција за решавање на проблемот со името.

Во Њујорк повторени македонските надворешно-политички ставови

А1 - 20.09.2006

Спорот околу името, косовскиот статус и демаркацијата на границата, како и лобирање за влез во НАТО. Ова се клучните поенти на претседателот Црвенковски и министерот за надворешни работи Милошоски во Њујорк, во седиштето на ОН.

Невладиниот сектор е цврст дел од македонската демократија

Време - 20.09.2006

ЦРВЕНКОВСКИ НА ТРКАЛЕЗНА МАСА СО БУШ Македонската демократија денес не може да се замисли без придонесот на многуте субјекти во невладиниот сектор, кој имаше значајна улога и во завршувањето на конфликтот во 2001-та, спроведувањето на Охридскиот рамковен договор и обновувањето на меѓуетничката ...

Црвенковски гостин на приемот кај Џорџ Буш

Утрински - 20.09.2006

Претседателот Бранко Црвенковски вчера учествуваше на отворањето на генералната дебата на 61. Генерално собрание на Обединетите нации. Во рамките на своето учество, по лична покана на претседателот на САД, Џорџ Буш, Црвенковски имаше свое обраќање на тркалезната маса посветена на улогата и ...

Битка за Блискиот Исток во Њујорк

Дневник - 20.09.2006

Македонската делегација ја претставуваат претседателот Црвенковски и министерот Милошоски, кои допатуваа со различни авиони , а се сместија и во различни хотели Стотици демонстранти во близина на седиштето на Обединетите нации на Ист Ривер и уште повеќе полицајци и обезбедување и блокада на ...

Не се очекува ништо спектакуларно од средбата со Нимиц за името

Канал5 - 20.09.2006

Ништо ново и спектакуларно околу името не се очекува од средбата на Црвенковски и Милошоски со Нимиц. Медијаторот во македонско – грчкиот спор засега не планирал да понуди нова формула за решавање на проблемот, откако лани, и Македонија и Грција, ги одбија двата негови предлога.

Баросо му ја честита новата Влада на Црвенковски

Утрински - 20.09.2006

Претседателот Бранко Црвенковски вчера прими писмо од претседателот на Европската комисија, Хозе Мануел Баросо, во кое тој го поздравува изборот на новата македонска Влада. Во писмото, како што соопшти Кабинетот на претседателот, се наведува дека Баросо очекува да соработува со новата Влада во ...

Баросо: Црвенковски лично да се ангажира во градењето консензус

Време - 20.09.2006

ПИСМО ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕК Хозе Мануел Баросо во писмото што вчера го испрати до македонскиот претседател го повикува Црвенковски и лично да се заложи за градењето консензус за реформите во државата. Во писмото, што го дистрибуираше кабинетот на претседателот, се наведува дека Баросо очекува да ...

Црвенковски и Милошоски лобираат за Керим

Вечер Прес - 20.09.2006

Македонската делегација предводена од претседателот Бранко ... Македонската делегација предводена од претседателот Бранко Црвенковски, во која учествува и Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, пристигна во Њујорк, каде што учествува во работата на 61.

Баросо му пиша на Црвенковски

Вечер Прес - 20.09.2006

Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, прими... Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, прими писмо од претседателот на Европската комисија, Хозе Мануел Баросо. Во писмото се наведува дека Баросо очекува да соработува со новата Влада во соочувањето со ...

Разговори за името и лобирање за Керим

Дневник - 18.09.2006

Претседателот Црвенковски и министерот за надворешни работи Милошоски од денеска ќе учествуваат на генералната дебата на Генералното собрание на ОН Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски од денеска ќе учествуваат на генералната дебата на Генералното ...

Македонска делегација на генералното собрание на ОН

Време - 18.09.2006

ЊУЈОРК Македонска делегација, предводена од претседателот Бранко Црвенковски и од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, од денеска ќе учествува во расправата на генералното собрание на ОН, која ќе трае до 29 септември.

Бранко во Орландо на своја сметка

Вест - 18.09.2006

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ СЕ АДАПТИРА НА САД ПРЕД СОБРАНИЕТО НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Македонска државна делегација денеска заминува за Њујорк каде од вторник ќе учествува на Генералното собрание на Обединетите нации. Во делегацијата се претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио ...