TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте притисокот во еден од реакторите

А1 - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади.

ДОМ: Стопирање на идејата за изградба на нуклеарна централа

А1 - 20.03.2011

Не - за нуклеарка во Македонија. Со резолуција до Парламентот партијата ДОМ ќе бара замрзнување на идејата за изградба на нуклеарна централа предвидена во националната стратегија за енергетика.

ДОМ со резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Алсат-М - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Спроведена струја до вториот реактор на „Фукушима“

Телма - 20.03.2011

Работниците во нуклеарната централа во Фукушима успеаа да спроведат струја до системите за ладење на вториот нуклеарен реактор во објектот.

ДОМ предлага резолуција против изградба на нуклеарна централа

Телма - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Зголемен бројот на настрадани во Јапонија

Алсат-М - 20.03.2011

Бројот на потврдени жртви од природната катастрофа во Јапонија се искачи на 8,133 лица, соопштија јапонските власти, додавајки дека повеќе од 12,000 лица се водат за исчезнати.

Тајван - откриена радијација во зеленчук увезен од Јапонија

Телма - 20.03.2011

Тајванските власти денеска соопштија дека е откриена радијација во грав увезен од Јапонија, но оти нивото е премногу мало за да го загрози здравјето на луѓето.

Повеќе од 12.000 исчезнати во Jапонија

Press24 - 20.03.2011

Бројот на потврдени жртви од природната катастрофа во Јапонија се искачи на 8,133 лица, соопштија јапонските власти, додавајки дека повеќе од 12,000 лица се водат за исчезнати.

ДОМ поднесува резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Нетпрес - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

ДОМ поднесува резолуција против нуклеарна централа во Македонија

МРТ - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Откриен радиоактивен зеленчук

Press24 - 20.03.2011

Тајванските власти денеска соопштија дека е откриена радијација во грав увезен од Јапонија, но оти нивото е премногу мало за да го загрози здравјето на луѓето Ова е прв случај на откривање траги од ...

Радиоактивен зеленчук откриен во Тајван

Курир - 20.03.2011

Властите од Тајван денес соопштија дека е откриена радијација во грав кој бил увезен од Јапонија, но дека е премногу мало за да го загрози здравјето на луѓето.

Нуклеарката во Фукушима веќе нема да се користи

МРТ - 20.03.2011

Јапонската нуклеарна електрана Фукушима 1 повеќе нема да се користи по низата дефекти на нејзините реактори предизвикани од разорниот земјотрес и цунамито што на 11.

На Тајван откриени траги од радијација во зеленчук од Јапонија

МРТ - 20.03.2011

Тајванските власти денеска соопштија дека е откриена радијација во грав увезен од Јапонија, но оти нивото е премногу мало за да го загрози здравјето на луѓето.

Централа во Фукушима ќе биде затворена за секогаш

МРТ - 20.03.2011

Нуклеарната централа „Даиичи“ во Фукушима, која беше тешко оштетена во минатонеделниот земјотрес и цунами, најверојатно ќе биде целосно затворена, соопшти денеска Главниот секретар на владата, Јукио ...

Спроведена струја до два реактори во Фукушима

Сител - 20.03.2011

Првиот и вториот реактор во цетралата во Фукушима се приклучени на струја, соопштија јапонските власти, додавајки дека наскоро може да се очекува рестартирање на системите за ладење на јадрата.

Двата реактора во Фукушима добија струја

Курир - 20.03.2011

Првиот и вториот реактор во цетралата во Фукушима се приклучени на струја, соопштија јапонските власти, додавајки дека наскоро може да се очекува рестартирање на системите за ладење на јадрата.

ДОМ со резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Inpress - 20.03.2011

Скопје, 20. март 2011 (ИНПРЕС) ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Радијацијата во јапонските префектури Фукушима и Ибараки е над дозволеното

МРТ - 20.03.2011

Нивото на радијација во префектурите Фукушима и Ибараки е над дозволеното ниво, кое засега не претставува опасност за здравјето на луѓето, соопшти јапонскиот министер за здравство Рицуо Хосокава.

Струја ќе добијат 4 реактори во „Фукушима 1“

Inpress - 20.03.2011

Токио, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонските експерти се очекува денеска да донесат струја во првиот, вториот, петтиот и шестиот реактор од нуклеарната централа „Фукушима 1".

Нема струја во јапонската нуклеарка, пожарникари истураат вода во реакторот

Р.С.Европа - 20.03.2011

Јапонските власти тврдат дека постигнале напредок во стабилизирањето на состојбата во оштетената нуклеарна централа во Фукушима.

Критична состојбата во еден од реакторите на “Фукушима 1“

Нетпрес - 20.03.2011

Притисокот во еден од реакторите во атомската централа “Фукушима 1“ почнал да се зголемува до критична точка, објави Би-Би-Си, повикувајќи се на информација на претставници на јапонската агенција за ...

Зголемен бројот на настрадани во Јапонија, над 12,000 исчезнати

Р.С.Европа - 20.03.2011

Бројот на потврдени жртви од природната катастрофа во Јапонија се искачи на 8,133 лица, соопштија јапонските власти, додавајки дека повеќе од 12,000 лица се водат за исчезнати.

“Фукушима 1“ заминува во историјата

Нетпрес - 20.03.2011

Неуклеарната централа “Фукушима 1“ повеќе нема да се користи по низата дефекти на нејзините реактори, предизвикани од земјотресот и цунамито, соопшти денеска јапонската влада.

На Тајван откриени траги од радијација во зеленчук од Јапонија

Сител - 20.03.2011

Тајванските власти денеска соопштија дека е откриена радијација во грав увезен од Јапонија, но оти нивото е премногу мало за да го загрози здравјето на луѓето.

Централа во Фукушима ќе биде затворена за секогаш

Алфа - 20.03.2011

Нуклеарната централа „Даиичи“ во Фукушима, која беше тешко оштетена во минатонеделниот земјотрес и цунами, најверојатно ќе биде целосно затворена, соопшти денеска Главниот секретар на владата, Јукио ...

Зголемен бројот на настрадани во Јапонија, над 12,000 исчезнати

Сител - 20.03.2011

Бројот на потврдени жртви од природната катастрофа во Јапонија се искачи на 8,133 лица, соопштија јапонските власти, додавајки дека повеќе од 12,000 лица се водат за исчезнати.

Спроведена струја до вториот реактор во Фукушима

Р.С.Европа - 20.03.2011

Работниците во нуклеарната централа во Фукушима успеаа да спроведат струја до системите за ладење на вториот нуклеарен реактор во објектот.

ДОМ поднесува резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Сител - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Спроведена струја до два реактори во Фукушима

Р.С.Европа - 20.03.2011

Првиот и вториот реактор во цетралата во Фукушима се приклучени на струја, соопштија јапонските власти, додавајки дека наскоро може да се очекува рестартирање на системите за ладење на јадрата.

Радијацијата во Јапонија е над дозволеното

Курир - 20.03.2011

Нивото на радијација во префектурите Фукушима и Ибараки е над дозволеното ниво, кое засега не претставува опасност за здравјето на луѓето, соопшти јапонскиот министер за здравство Рицуо Хосокава.

ДОМ со резолуција против нуклеарна централа во Македонија

Курир - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Австрија има нуклеарна централа, но никогаш не проработила

Форум - 20.03.2011

Австрија е земја која многу рано се откажала од нуклеарната енергија, иако изградила нуклеарна централа, која никогаш не била пуштена во функција Со изградбата на електраната се започнало на 4 април ...

“Фукушима 1“ заминува во историјата

Точка - 20.03.2011

Неуклеарната централа “Фукушима 1“ повеќе нема да се користи по низата дефекти на нејзините реактори, предизвикани од земјотресот и цунамито, соопшти денеска јапонската влада.

ДОМ поднесува резолуција против нуклеарна централа во Македонија

eReporter - 20.03.2011

ДОМ ги повикува носителите на одлуки, научната јавност и граѓаните на Република Македонија да постигнат консензуз за енергетска иднина без нуклеарка.

Нуклеарката во Фукушима веќе нема да се користи

eReporter - 20.03.2011

Јапонската нуклеарна електрана Фукушима 1 повеќе нема да се користи по низата дефекти на нејзините реактори предизвикани од разорниот земјотрес и цунамито што на 11.

Аргументи „за“ и „против“ атомска централа во Македонија

А1 - 19.03.2011

Во услови кога енергијата станува прескапа и секоја земја бара алтернативи како да ги задоволи потребите за струја, во Македонија и натаму се води дебата за и против изградба на нуклеарна централа.

„Те молам, тато, врати се жив!“

Утрински - 19.03.2011

Додека храбри тимови мака мачат да се избегне топење на оштетената нуклеарка „Фукушима“, една ќерка моли: „Те молам, тато, врати се жив“.

Гнасотијата на нуклеарната енергија

Утрински - 19.03.2011

Нуклеарната криза во Јапонија е кошмар, но исто така и аномалија. Всушност, таа е само последна во долгата серија нуклеарни несреќи во кои имало топења, експлозии, пожари и загуба на течноста за ...

Реакторите во „Фукушима“ поврзани кон електричната мрежа

Алсат-М - 19.03.2011

Јапонските работници денеска повторно ги поврзаа кон електричната мрежа реакторите на нуклеарната централата „Фукушима“ која имаше хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март.

Радијацијата во Јапонија е висока, но не расте

Канал5 - 19.03.2011

Меѓународната агенција за атомска енергија денеска во Виена соопшти дека радијацијата во постројките на нуклеарката „Фукушима Даичи“ во Јапонија која по разорниот земјотрес претрпе хаварија, е ...

20 годишно момче преживеало 8 дена под урнатините во Јапонија

Канал5 - 19.03.2011

Конечно добра вест од Јапонија. Делови од системот за ладење во два од шесте реактори во Фукушима, повторно функционираат.

Грција ја повика Турција да не гради нуклеарни централи

Телма - 19.03.2011

Грција ја повика синоќа Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Реакторите на „Фукушима“ поврзани на струја

Телма - 19.03.2011

Јапонските работници денеска повторно ги поврзаа кон електричната мрежа реакторите на нуклеарната централата „Фукушима“ која имаше хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март.

Саркофаг за Фукушима

Дневник - 19.03.2011

Јапонските власти вчера објавија фотографии на разурнатите реактори 3 (лево) и 4, снимени од хеликоптерот што исфрла вода врз централата Затрупувањето со огромни количества песок и бетон е крајниот ...

ЕУ ќе врши проверка на нуклеарните централи

Deutsche Welle - 19.03.2011

ЕУ има намера да спроведе стрес-тест за атомските централи на подрачјето на Унијата. Сепак, тестирањето е доброволно, зашто ЕУ досега нема правна основа за определување на атомската политика на ...

Добри вести од Јапонија

Deutsche Welle - 19.03.2011

Во речиси невозможната трка со времето, се чини дека инженерите можат да ги слават првите успеси во стабилизирањето на состојбата во атомската централа Фукушима 1, тешко оштетена од земјотресот и ...

Свет - Јапонија размислува за бетонирање на реакторите

Вест - 19.03.2011

ТОКИО, 19 март (Ројтерс) - Јапонските инженери вчера признаа дека можеби последна опција како да ја спречат можната нуклеарна катастрофа е да ја затрупаат оштетената нуклеарна централа со песок и со ...

Кириленко - Хаваријата во „Фукушима“ ќе го забрза создавањето на нов вид реактори

Inpress - 19.03.2011

Москва, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Русија треба да го забрза процесот на создавање на нови видови нуклеарни реактори по најновата хаварија во јапонската нуклеарна централа, изјави шефот на „Росатом" ...

Реактори во централата „Фукушима“ поврзани кон електричната мрежа

Сител - 19.03.2011

Јапонските работници денеска повторно ги поврзаа кон електричната мрежа реакторите на нуклеарната централата „Фукушима“ која имаше хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март.

Забранета продажба на јапонска храна произведена во Фукушима

Р.С.Европа - 19.03.2011

Јапонските власти ја забранија продажбаѕта на храна произведена во близина на нуклеарната централа во Фукушима. Од Меѓународната агенција за нуклеарна енергија при Обединетите нации соопштија дека во ...

Македонија и Србија се опкружени со 15 нуклеарки

Сител - 19.03.2011

Светот се мобилизира од можна радијација. По катастрофалниот земјотрес во Јапонија и експлозиите во нуклеарната централа Фукушима, дури и Балканот е во паника.

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

Сител - 19.03.2011

Грција ја повика синоќа Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Напори за враќање на струјата во нуклеарката Фукушима

Р.С.Европа - 19.03.2011

Јапонски инжењери ја продолжуваат работата за приклучување на нуклеарната централа Фукушима на електрична енергија. Се очекува тоа да овозможи и повторно работа на пумпите за вода кои се неопходни за ...

Зголемено нивото на радијација во Јапонија, минимално во Калифорнија

Алфа - 19.03.2011

Зголемено ниво на радијација е откриено во јапонските префектури Фукушима и Ибараки во близина на нуклеарната централа, каде се случи хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март, соопшти ...

„Правда" - Фукушима ќе го принуди светот да се откаже од нуклеарните централа

Inpress - 19.03.2011

Москва, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Планетата е „преплавена“ со уште еден бран на „атомофобија“. Се активираа „зелените“ во Германија кои го принудија канцеларот Ангела Меркел да нареди затворање на ...

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

Алфа - 19.03.2011

Грција ја повика синоќа Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Радијацијата стигна до Калифорнија

Press24 - 19.03.2011

Американската Агенција за заштита на животната средина и Секретаријатот за енергија вчера соопштија дека радијацијата во Сакраменто потекнува од хаваријата на јапонската нуклеарна централа ...

Грција ја повика Турција да прекине со плановите за градење нуклеарки

Press24 - 19.03.2011

Грчкиот претседател Каролос Папуљас вчера изјави дека Европската унија треба да се вмеша за да спречи „катастрофа на својот праг“.

Зголемено нивото на радијација во Јапонија, минимално во Калифорнија

Сител - 19.03.2011

Зголемено ниво на радијација е откриено во јапонските префектури Фукушима и Ибараки во близина на нуклеарната централа, каде се случи хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март, соопшти ...

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

МРТ - 19.03.2011

Грција ја повика синоќа Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Радијацијата од Јапонија стигна до Калифорнија

Курир - 19.03.2011

Зголемено ниво на радијација е откриено во јапонските префектури Фукушима и Ибараки во близина на нуклеарната централа, каде се случи хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март, соопшти ...

Грција: Турција да не гради нуклеарки

Курир - 19.03.2011

Властите во Грција синоќа побара од Турција да ги прекине своите планови за изградба на нуклеарни централи откако Анкара официјално објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште 3 такви ...

Зголемено нивото на радијација во Јапонија, минимално во Калифорнија

МРТ - 19.03.2011

Зголемено ниво на радијација е откриено во јапонските префектури Фукушима и Ибараки во близина на нуклеарната централа, каде се случи хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март, соопшти ...

Болниот Нуклеарко

Оn.net - 19.03.2011

Хммм, цртан филм кој треба на малите Јапончиња да им објасни што всушност се случува во нуклеарниот реактор во Фукушима. Значи, си било едно дете, Нуклеарко, и го болело мешето.

Храната во Фукушима е радиоактивна

Алфа - 19.03.2011

Јапонската влада денеска соопшти дека нивоата на радијација во млекото и спанаќот произведени во близина на оштетената нуклеарна централа во Фукушима, ги надминуваат безбедносните лимити.

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

Р.С.Европа - 19.03.2011

Грција синоќа ја повика Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Јапонските инженери оладија четири од реакторите на „Фукушима 1“

Inpress - 19.03.2011

Токио, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонските инженери успеаја да изладат четири од реакторите на нуклеарната централа „Фукушима 1" под сто степени, јави телевизија NHK повикувајќи се на министерот за ...

Функционира системот за ладење во два од шесте реактори во “Фукушима 1“

Нетпрес - 19.03.2011

Системот за ладење на два од шесте реактори на атомската централа “Фукушима 1“ работи, соопштил претставник на јапонската агенција занукеарна безбедност, објави телевизијата НХК, пренесува Нетпрес.

Нов удар за Јапонија: Во токијската вода пронајден радиоактивен јод

Точка - 19.03.2011

Јапонците денес продолжија со напорите да ја пуштат струјата во нуклеарката Фукушима и така да го активираат составот за ладење на реакторите со што опасноста од катастрофа би се намалила.

Чернобилско решение за јапонската нуклеарка

Н.Македонија - 19.03.2011

Властите го зголемија степенот на опасност од радијација во атомската централа. Хаваријата во „Фукушима“ е оценета како опасност од петти степен на меѓународната скала, односно како инцидент со ...

Фукушима ќе го принуди светот да се откаже од нуклеарните централи

Идивиди - 19.03.2011

Планетата е „преплавена“ со уште еден бран на „атомофобија“. Се активираа „зелените“ во Германија кои го принудија канцеларот Ангела Меркел да нареди затворање на атомските централи, иако немаше ...

Радиоактивни супстанци во водата и храната во Јапонија

eReporter - 19.03.2011

Траги од радиоактивни супстанци пронајдени се во водата во јапонската престолнина Токио, како и во млекото и спанаќот од фармите во близина на нуклеарната централа Фукушима, соопштија денеска ...

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

Идивиди - 19.03.2011

Грција ја повика Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки

eReporter - 19.03.2011

Грција ја повика соседна Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи, откако Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки.

Зголемено ниво на радијација во Јапонија, минимално во Калифорнија

Идивиди - 19.03.2011

Зголемено ниво на радијација е откриено во јапонските префектури Фукушима и Ибараки во близина на нуклеарната централа, каде се случи хаварија по катастрофалниот земјотрес од 11 март, соопшти ...

Обама нареди преглед на нуклеарните централи

А1 - 18.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама нареди да се изврши преглед на безбедноста на нуклеарните централи во САД, во контекст на ситуацијата во Јапонија по земјотресот.

Јапонците ја губат трката со времето

А1 - 18.03.2011

Продолжува трката со времето во Јапонија за да не се повтори историјата со Чернобил. Јапонските херои продолжуваат со мисијата од која што нема да се вратат.

Јапонската радијација се' уште е далеку од Mакедонија

Утрински - 18.03.2011

Европа почна отворено да стравува од радијацијата од Јапонија. И додека некои експерти отворено изјавуваат дека радиоактивните честички за две недели ќе се најдат над стариот континент, во ...

Хаваријата во „Фукушима 1“ оценета како опасност од петти степен

Алсат-М - 18.03.2011

Властите на Јапонија го подигнаа степенот на тревога од нуклеарна опасност од степенот четири, на пет, на скалата од седум нивоа.

Свет - Јапонија е во Божји раце

Време - 18.03.2011

Јапонски воени хеликоптери од вчера фрлаат вода во оштетената нуклеарна централа „Фукушима“ во обид да ги оладат прегреаните реактори и да спречат нивно топење, јави „Би-Би-Си“.

„Јапонија ќе ја надмине кризата“

Deutsche Welle - 18.03.2011

Опасноста од топење на јадрото на нуклеарните реактори во Фукушима се’ уште не е отстранета. Премиерот Наото Кан ги повика сограѓаните на храброст во соочувањето со најголемата катастрофа по Втората ...

Опасноста од радијација во Јапонија се доближува до највисокото ниво

Канал5 - 18.03.2011

Јапонија го подигна нивото на опасност од радијација од четвртиот на петтиот степен на меѓународната скала од седум нивоа, со што кризата во нуклеарната централа Фукушима е на само две нивоа под ...

Потресни пораки на семејствата на работниците во Фукушима: Татко ми оди во смрт!

Канал5 - 18.03.2011

Семејствата на околу 200 работници кои го ризикуваат сопствениот живот за да ја спасат Јапонија од нуклеарна катастрофа на јапонската државна телевизија и ги пренеле пораките од своите најмили, кои ...

„Фукушима“ можеби ќе биде затрупана како и „чернобил“

Телма - 18.03.2011

Јапонски инженери признаа денеска дека закопувањето на оштетениот нуклеарен комплекс „Фукушима 1“ во песок и бетон претставува можеби единствениот начин да се спречи катастрофално ширење на ...

Продолжуваат напорите за ладење на третиот реактор

Утрински - 18.03.2011

Јапонската армија започна уште една операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“. Реакторот беше оштетен за време на разурнувачкиот земјотрес и цунамито што ја зафати ...

Продолжува трката со времето во Фукушима

Deutsche Welle - 18.03.2011

Една недела по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое беше предизвикано од потресот, со минута молчење утринава (18.03.2011) луѓето во североистокот на Јапонија им оддадоа почит на жртвите.

Радиоактивен облак патува кон Америка

Дневник - 18.03.2011

Облакот со ниско ниво на радијација ќе продолжи да се движи на исток и ќе стигне до Европа преку Атлантикот, но со уште побезопасно ниво на радијација Облак со ниски концентрации на радиоактивни ...

Шокот на Фукушима

Дневник - 18.03.2011

Ние наспроти глобалните предизвици Поентата не ми е на канализацијата и инфраструктурата. Поентата е што „криво“- паланечкиот менталитет не ја сфаќа трагедијата и пораката на Фукушима.

„Ултра специјален тим“ ги лади реакторите во Фукушима

Канал5 - 18.03.2011

Радијацијата околу нуклеарката во Фукушима е во благо но константно опаѓање, покажуваат информациите од мерењата направени утрово.

Зголемено нивото на опасност од нуклеарната централа

Утрински - 18.03.2011

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност го зголеми нивото на опасност од инциденти од нуклеарната централа Фукушима од четири на пет степени, изјави службеник на Агенцијата.

Бизнис барометар - Кина го одложи градењето нови нуклеарки

Вест - 18.03.2011

ПЕКИНГ (Би-Би-Си) - Кина го одложи градењето на нови нуклеарни централи по инцидентот во централата "Фукушима даичи" во Јапонија Исто така, земјата ќе спроведе проверки на постојните реактори и оние ...

Свет - Се забошотувале проблемите во нуклеарните централи

Вест - 18.03.2011

ТОКИО, 18 март (АП) - Зад нуклеарната криза во Јапонија, која од ден на ден сè повеќе се влошува, стои скандалозниот енергетски сектор, кој е во удобна врска со владините регулатори кои честопати му ...

Во Јапонија отчукува радиоактивниот часовник

Утрински - 18.03.2011

Јапонија соопшти дека ги засилува напорите за разладување на реакторите во нуклеарката „Фукушима Даичи“ што беше оштетена од цунамито.

Јапонската нуклеарка мора да се закопа

Курир - 18.03.2011

Поради хаотичната ситуација во Јапонија, јапонските инженери изјавија дека можеби единствениот начин да се спречи катастрофално ширење на радијација, е токму закопувањето на оштетениот нуклеарен ...

Радиоактивниот прав од Јапонија стигна до jужна Калифорнија

Сител - 18.03.2011

Радиоактивните честички ослободени при хаваријата во јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, денеска стигнаа до јужните делови на американската сојузна држава Калифорнија, соопшти во Виена дипломат ...

Јапонија го зголеми степенот на опасност

Алфа - 18.03.2011

Jaпонската агенција за нуклеарна заштита, степенот на опасност по хаваријата во „Фукушима 1“, го зголеми на петтиот степен според меѓународната скала за нуклеарни инциденти.

Трка со времето за спас на Фукушима

Р.С.Европа - 18.03.2011

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност го подигна нивото на опасност од 4-ти на 5-ти степен, од вкупно 7-степената меѓународна скала.

Јапонија продолжува со напорите за контрола врз штетата од реакторите

Р.С.Европа - 18.03.2011

Јапонија продолжува со напорите за контрола врз штетите од ректорите со операции за ладење на ситемите кои настрадаа во земјотресот и цунамито во надеж дека ке се избегне катастрофално ослободување ...

Продолжуваат напорите за ладење на јапонскиот реактор

Курир - 18.03.2011

Јапонската армија започна уште една операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“. Реакторот беше оштетен за време на разурнувачкиот земјотрес и цунамито што ја зафати ...

Јапонија не го исклучива методот саркофаг за реакторите

Форум - 18.03.2011

Компанијата која управува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима -1 Даичи“, во петокот соопшти дека можно е реакторите да се обложат со бетон, иако нивното разладување и натаму останува приоритет ...

Нескротливата “Фукушима“

Нетпрес - 18.03.2011

Топењето на петте реактори во јапонската нуклеарка “Фукушима 1“ веќе неможе да биде сопрено, а објектот на шестиот можно е да попушти и да предизвика неконтролирана верижна реакција.

Во Јапонија степенот на опасност подигнат на петти степен

Нетпрес - 18.03.2011

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност денес го подигна нивото на опасност од четврти на петти степен поради опасноста од инцидент во нуклеарната централа “Фукушима“, јавува “Бета“, пренесува ...

Шпанците загрижени за нуклеарната енергија

Inpress - 18.03.2011

Мадрид, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Стотици луѓе учествуваа на протести во Шпанија, изјаснувајќи се за затварањето на шесте нуклеарни централи на земјата.

Зголемено нивото на опасност од радијација од Фукушима

Алфа - 18.03.2011

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност го зголеми нивото на опасност од оштетениот реактор во нуклеарната централа Фукушима од четири на пет степени, изјави службеник на Агенцијата.

Можно бетонирање на реакторите во Јапонија како опција

Кајгана - 18.03.2011

Компанијата која управува со оштетената нуклеарна централа Фукушима денеска соопшти дека можно е реакторите да се обложат со бетон, иако нивното разладување и натаму останува приоритет.

Јапонија започна операција за ладење на третиот реактор на „Фукушима 1“

Алфа - 18.03.2011

Противпожарните возила на јапонската армија започнаа операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“.

Хаваријата во „Фукушима 1“ оценета како опасност од петти степен

Press24 - 18.03.2011

Хаваријата во јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ е оценета како опасност од петти степен според меѓународната скала за нуклеарни инциденти INES, соопшти денеска јапонската агенција за ...

“Чернобилската опција“ - последната варијанта за спас од “Фукушима 1“

Нетпрес - 18.03.2011

“Чернобилската опција” можно е да биде последната изводлива варијанта за справување со проблемите од јапонската нуклеарка “Фукушима 1“, но затрупувањето на комплексот со песок и со бетон е “валкано“ ...

До 2023 година Турција ќе изгради три нуклеарни централи

Inpress - 18.03.2011

Анкара, 18. март 2011 (ИНПРЕС) До 2023 година, кога се навршуваат 100 години од прогласувањето на земјата за република, Турција ќе изгради три нуклеарни централи, објави министерот за енергија и ...

Јапонија побара помош од САД за решавање на нуклеарната криза

Форум - 18.03.2011

Јапонија денеска побара американска помош за решавање на кризата со нуклеарната централа Фукушима 1, чии реактори се опасно прегреани откако разорното цунами пред една недела го исфрли од контрола ...

Радиоактивните честички од „Фукушима“ стигнаа до Калифорнија

Inpress - 18.03.2011

Виена, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Воздушна маса заситена со радиоактивни честички, исфрлени во атмосферата по хаваријата во јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1", стигна до јужниот дел на ...

Јапонка напишала на Твитер: Татко ми ми кажа дека оди во смрт за да имам иднина

Нетпрес - 18.03.2011

Ги запрев солзите кога слушнав дека мојот татко доброволно се јави да оди во нуклеарката “Фукушима“. Рече дека тоа е негова мисија и дека иднината зависи од тоа што ќе го направи.

Фукушима се уште е надвор од контрола

Кирилица - 18.03.2011

Јапонските инженери не можат да потврдат дали состојбата со реакторите на нуклеарната централа „Фукушима“ е под контрола, изјави денеска заменик-директорот на јапонската Агенција за нуклеарна и ...

Јапонија бие битка со нуклеарна и хуманитарна криза

Р.С.Европа - 18.03.2011

Јапонија и натаму бие битка со нуклеарна и хуманитарна криза. Продолжуваат одбидите за ладење на реакторите во нуклеарната централа Фукушима, но ситуацијата и натаму е сериозна.

Јапонија започна операција за ладење на третиот реактор на „Фукушима 1“

Сител - 18.03.2011

Противпожарни возила на јапонската армија започнаа операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“.

Потресувачки пораки на работниците во нуклеарната централа Фукушима

Точка - 18.03.2011

Семејствата на работниците кои го ризикуваат сопствениот живот за да ја спасат Јапонија од нуклеарна катастрофа на јапонската државна телевизија и ги пренеле пораките кои тие ги добиле од своите ...

Започна акцијата за ладење на третиот реактор на “ Фукушима 1 “ во Јапонија

Канал 77 - 18.03.2011

Јапонската армија започна уште една операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1”. Реакторот беше оштетен за време на разурнувачкиот земјотрес и цунамито што ја зафати ...

Чад над вториот блок на нуклеарката Фукушима 1

Точка - 18.03.2011

Чад се извива утрово од вториот блок на нуклеарната централа Фукушима 1 во Јапонија, додека екипите за вонредни ситуации се обидуваат во хаварисаното одделение да вклучат струја, за да се реактивира ...

Јапонија: Не се исклучува бетонирање на реакторите

Точка - 18.03.2011

Компанијата која управува со оштетената нуклеарна централа Фукушима денеска соопшти дека можно е реакторите да се обложат со бетон, иако нивното разладување и натаму останува приоритет.

Јапонија побара помош од САД за решавање на нуклеарната криза

Точка - 18.03.2011

Јапонија денеска побара американска помош за решавање на кризата со нуклеарната централа Фукушима 1, чии реактори се опасно прегреани откако разорното цунами пред една недела го исфрли од контрола ...

Нескротливата “Фукушима“

Точка - 18.03.2011

Топењето на петте реактори во јапонската нуклеарка “Фукушима 1“ веќе неможе да биде сопрено, а објектот на шестиот можно е да попушти и да предизвика неконтролирана верижна реакција.

Јапонија го зголеми нивото на опасност од нуклеарната централа

Точка - 18.03.2011

Јапонската агенција за нуклеарна безбедност го зголеми нивото на опасност од инциденти од нуклеарната централа Фукушима од четири на пет степени, изјави службеник на Агенцијата.

Има ли спас од радиоактивните честички?!

Вечер Прес - 18.03.2011

Додека во Хрватска веќе е издадено упатство за граѓаните како тие да се однесуваат во случај на појава на радиоактивен бран, властите во Македонија засега без конкретен план и преземање на било какви ...

Ganbaru, Nihon!

Вечер Прес - 18.03.2011

Она што ја одржува Јапонија и Јапонците во тешките моменти е истрајноста и напорите да се даде се од себе, чесноста и пожртвуваноста.

“Чернобилската опција“ - последната варијанта за спас од “Фукушима 1“

Точка - 18.03.2011

“Чернобилската опција” можно е да биде последната изводлива варијанта за справување со проблемите од јапонската нуклеарка “Фукушима 1“, но затрупувањето на комплексот со песок и со бетон е “валкано“ ...

САД - Кризата е поголема отколку што Јапонија признава

Н.Македонија - 18.03.2011

Нуклеарната регулаторна комисија на САД предупреди дека радиоактивноста во „Фукушима“ е екстремно висока, а еден функционер оцени оти ситуацијата би можела да биде смртоносна со децении Американците ...

„Фукушима“ ја поскапи струјата во Европа, но не и кај нас

Н.Македонија - 18.03.2011

Паниката поради хаваријата во јапонската нуклеарна централа „Фукушима“ ја зголеми цената на струјата во повеќе европски држави Струјниот шок сепак нема да се почувствува во Македонија.

Почна ладењето на третиот реактор на „Фукушима 1“

Идивиди - 18.03.2011

Токио, 18 март 2011 (МИА) - Противпожарни возила на јапонската армија започнаа операција за ладење на третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“.

Сите ќе знаат за ситуацијата во „Фукушима 1“

Идивиди - 18.03.2011

Токио, 18 март 2011 (МИА) - Јапонските власти во врска со кризната ситуација во јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ треба да одржуваат потесни контакти со Меѓународната агенција за атомска ...

Јапонија го подигна нивото на опасност во нуклеарката

eReporter - 18.03.2011

Јапонија го подигна нивото на опасност во оштетениот нуклеарен реактор, објави денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

Нов земјотрес - Јапонија без струја

А1 - 17.03.2011

Неизвесноста и тензиите во Јапонија постојано растат. Два воени хеликоптери истураат вода врз реакторите во хаварисаната нуклеарна централа „Фукушима“, каде лежат прегреаните атомски јадра, а трет ...

Јапонија го засилува ладењето

BBC - 17.03.2011

Јапонија вели дека ги засилува обидите за ладење на атомската централа Фукушима Даичи, погодена од земјотресот и цунами бранот.

Референдум за нуклеарка

Дневник - 17.03.2011

Тhe Ѕkopje Тimes За Македонија е мошне значајно граѓаните да одлучат дали државата треба да влезе во нуклеарната ера. Ризиците од нуклеарната технологија се преголеми за да може да бидат оставени на ...

Јапонија е во „Божји раце", ЕУ ќе проверува радијација

Утрински - 17.03.2011

По вознемирувачката изјава на еврокомесарот за енергетика, Гинтер Етингер, дека нуклеарната криза во Јапонија сега е во „Божји раце“, глобалните берзи кренаа паника и веднаш почнаа да реагираат на ...

Јапонија се обидува да го стави во погон системот за ладење на реакторите

Канал5 - 17.03.2011

Воени хеликоптери утринава во неколку наврати испуштаа вода врз оштетените реактори во Фукушима, но нивото на радијација остана непроменето.

Американско беспилотно летало ќе ги снима реакторите во Фукушима

Канал5 - 17.03.2011

Американците испратија беспилотно летало кое треба да ја сними ситуацијата над нуклерната централа во Фукушима. Фотографиите што ќе ги направи камерата во леталото со инфрацрвени сензори би требало ...

МААЕ: Бројот на жртвите од експлозиите во нуклеарната централа „Фукушима“ изнесува 25 лица

Алсат-М - 17.03.2011

Борјот на жртвите од експлозиите на првиот и третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ изнесува вкупно 25 лица, вклучително и двајца исчезнати, додека сериозно повредените се ...

Со хеликоптери против атомска катастрофа

Утрински - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и повредени во земјотресот и цунамито во Јапонија утринава е зголемен на 14650, а само бројката на загинати изнесува 5321 лица.

Свет - Јапонците очајно се обидуваат да ги разладат реакторите

Вест - 17.03.2011

ЈАПОНИЈА, 17 март (АП) - Сè поголемото ниво на радијација ја принуди Јапонија вчера да нареди работниците за итни случаи привремено да се повлечат од оштетената нуклеарна централа, со што ќе загуби ...

Кошмар во земјата на изгрејсонцето

Утрински - 17.03.2011

„Ова е бавен кошмар“, вели др Томас Неф, физичар и аналитичар во индустријата за ураниум при Институтот за технологија во Мачасусетс.

Стрес-тест за европските нуклеарки

Утрински - 17.03.2011

БРИСЕЛ - Земјите-членки на ЕУ се согласија за спроведување на серија „стрес- тестови“ на нуклеарките во регионот, изјави ЕУ комесарот за енергија, Гунтер Етингер.

Свет - Јапонија ја спасуваат 50 луѓе

Време - 17.03.2011

Работниците во оштетената нуклеарна централа „Фукушима“ вчера се вратија во постројката откако привремено беа повлечени поради зголеменото ниво на радијација, кое настана по новиот пожар во еден од ...

Земјотресот во Јапонија ја крена цената на струјата во Европа

Канал5 - 17.03.2011

Одлуката на Германија привремено да ја запре работата на седум нуклеарни реактори, со вкупна сила од седум илјади мегавати, поради стравувањето од тоа што се случува во јапонската нуклеарна централа ...

Поуки од нуклеарната катастрофа во Јапонија

Deutsche Welle - 17.03.2011

Нуклеарната катастрофа во Јапонија ја подели германската политичка јавност во поглед на иднината на атомските постројки во земјата.

Вработените во нуклеарката ги жртвуваат животите да ја спасат татковината

Канал5 - 17.03.2011

25 работници во нуклеарната централа се повредени, а 19 од нив се озрачени со радијација во обидите да спречат нуклеарна катастрофа, соопшти меѓународната агенција за атомска енергија.

Јапонија жилаво се бори против атомска хаварија

Deutsche Welle - 17.03.2011

Со хeликоптери, водени топови и обид да се обнови електричното напојување на системот за ладење, Jапонија прави напори да ја стави под контрола ситуацијата во нуклеарката Фукушима 1.

Јапонија:Ситуацијата и натаму критична

Алсат-М - 17.03.2011

Со водени топови и воени хеликоптери кои носат вода јапонските власти се обидуваат да ги изаладат реакторите 3 и 4 во атомската централа Фукушима кои шират силна смртоносна радијација.

Јапонските власти од ден на ден се поочајни во битката со реакторите

Канал5 - 17.03.2011

Од ден на ден, обидите на јапонските власти се сè поочајни, во невозможната мисија за ладење на нуклеарното гориво во Фукушима и да се спаси земјата и светот од нуклеарна катастрофа.

Хеликоптери исфрлаат вода врз третиот реактор на „Фукушима“

Телма - 17.03.2011

Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1, соопшти јапонската телевизја Ен Ејч Кеј.

„Викиликс“: Јапонија била предупредена

Утрински - 17.03.2011

Лондон - Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија за безбедноста на нејзините нуклеарни централи во случај на силни земјотреси, открива ...

Неизвесноста и тензиите во Јапонија постојано растат/Живо

Алсат-М - 17.03.2011

Нервозата и ставувањето во Јапонија постојано растат.Градоначалник на градот Минамасоме што цунамите буквално го избриша од лицето на земјата ја обвини власта дека не сторила доволно за преживеаните ...

Со хеликоптери против атомската катастрофа

Deutsche Welle - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и повредени во земјотресот и цунамито во Јапонија утринава е зголемен на 14650. Само бројот на загинати изнесува 5321, соопшти полицијата.

Привремено стопирано ладењето на третиот реактор на Фукушима 1

МРТ - 17.03.2011

Водените топови, кои се користеа за ладење на реакторите на нуклеарната централа Фукушима 1 привремено се отстранети поради високото ниво на радијација.

ВИДЕО: Работниците во Фукушима во животна опасност

Press24 - 17.03.2011

Претседателот на Нуклеарната регулативна комисија на САД Грегори Јацко изјавил дека базенот со истрошено гориво во реакторот 4 е потполно без вода и тоа придонело до екстремната висока радијација во ...

Нуклеарна катастрофа во Јапонија нема да има ефекти во Европа

Кирилица - 17.03.2011

Нуклеарна катастрофа во Јапонија нема да има никаков ефект на зголемувањето на радијацијата во Европа и нема потреба да се запирa работата на европските нуклеарни централи, оцени денеска директорот ...

Јапонија е во „Божји раце“

Курир - 17.03.2011

По вознемирувачката изјава на еврокомесарот за енергетика, Гинтер Етингер, дека нуклеарната криза во Јапонија сега е во „Божји раце“, глобалните берзи кренаа паника и веднаш почнаа да реагираат на ...

Радијацијата се зголемува - хеликоптери ја ладат Фукушима

Алфа - 17.03.2011

Јапонската влада вложува крајни напори да го спречи топењето на реакторите во нуклеарната централа Фукушима 1. Хеликоптери ги полеваат со вода третиот и четвртиот реактор, но нивото на радијација и ...

Опасноста од нуклеарна катастрофа расте во Јапонија

Р.С.Европа - 17.03.2011

Воени хеликоптери истураат вода врз оштететната нуклеарна централа во Јапонија со цел да ги оладат загреаните реактори. Новинските агенции јавувааат дека фокусот на воените тимови е третиот реактор ...

Јапонија се бори со радијацијата

Press24 - 17.03.2011

Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1.

Последна мисија: 20 херои кои знаат дека нема да се вратат од нуклеарките

Кајгана - 17.03.2011

Ситуацијата во нуклеарната електрана Фукушима е очајна, а очајните времиња раѓаат херои кои се подготвени да се жртвуваат себеси, за да ги спасат другите.

Воени хеликоптери истураат вода за да ја изладат “Фукушима 1“

Нетпрес - 17.03.2011

Воени хеликоптери на армијата на Јапонија утринава почнале од воздух да истураат вода врз реакторите во хаварисаната нуклеарна централа “Фукушима 1“, јави јапонската телевизија НХК, пренесува Нетпрес.

Битката со Фукушима

Оn.net - 17.03.2011

Властите во светот се повеќе се загрижени дека справувањето со нуклеарката на Јапонците не им оди баш најдобро и дека ако ситуацијата не биде ставена под контрола за 24 часа може да се случи нешто ...

Јапонија - Се интензивира ладењето на реакторите, над 13 илјади можни жртви

Inpress - 17.03.2011

Токио, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Бројката на загинати и исчезнати лица по земјотресот и цунами бранот во Јапонија се искачи на повеќе од 13 илјади лица.

Шефот на атомската агенција при ООН замина за Јапонија

Р.С.Европа - 17.03.2011

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано отпатува за Јапонија со цел да ја процени ситуацијата со оштетените нуклеарни централи во земјата.

Јапонија со тешки напори ја лади нуклеарката Фукушима

Алфа - 17.03.2011

Нуклеарната катастрофа во Јапонија ги натера кинезите да купуваат сол, верувајќи дека јодот ќе го спречи евентуалното радијациско контаминирање.

Радијацијата од Јапонија не преставува опасност за САД

Курир - 17.03.2011

Радијацијата која истекува од јапонската нуклеарка „Фукушима 1“ засега не претставува опасност за западниот дел на САД, ниту за кои било други тихоокеански територии на земјата, изјави Грегори Јачко, ...

Зголемена радијацијата околу “Фукушима 1“

Нетпрес - 17.03.2011

Покачено е нивото на радијација во 30-километарската зона околу хаварисаната атомска централа “Фукушима 1”. На одредени места радиацијата се зголемила неколкупати, сооптши на прес-конференција ...

Хеликоптери ги ладат реакторите во Фукушима - нов земјотрес во Јaпонија

Алфа - 17.03.2011

Хеликоптери на јапонските сили за самоодбрана почнаа да ги полеваат со вода третиот и четвртиот реактор на нуклеарната централа Фукушима-1 која е тешко оштетена по разорнувачкиот земјотрес од ...

Паниката поради јапонските нуклеарни централи ја зголемува цената на струјата во Европа

Алфа - 17.03.2011

Одлуката на Германија привремено да ја запре работата на седум нуклеарни реактори, со вкупна сила од седум илјади мегавати, поради стравувањето од тоа што се случува во јапонската нуклеарна централа ...

Последна мисија: 20 херои кои знаат дека нема да се вратат од нуклеарките

Форум - 17.03.2011

Ситуацијата во нуклеарната електрана Фукушима е очајна, а очајните времиња раѓаат херои кои се подготвени да се жртвуваат себеси, за да ги спасат другите Тоа е случај и со 20 работници, кои се ...

САД уверија дека нема опасност од радијација на нивна територија

Сител - 17.03.2011

Радијацијата која истекува од јапонската нуклеарка „Фукушима 1“ засега не претставува опасност за западниот дел на САД, ниту за кои било други тихоокеански територии на земјата, изјави Грегори Јачко, ...

Јацко - Во „Фукушима“ има екстремно висока радијација!

Inpress - 17.03.2011

Вашингтон, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Грегори Јацко, првиот човек на Нуклеарната регулаторна агенција на САД изјави дека базенот со истрошеното нуклеарно гориво во реакторот 4 е без вода што предизвикало ...

САД уверуваат-нема опасност од радијација на нивна територија

Press24 - 17.03.2011

Радијацијата од Фукушима 1 засега не претставува опасност за западниот дел на САД, ниту за кои било други тихоокеански територии на земјата, изјави Грегори Јачко, директор на американската Комисија ...

Критична состојбата во реакторот број 3

Кајгана - 17.03.2011

Јапонската Агенција за нуклеарна и индустриска безбедност синоќа изрази загриженост од состојбата на резервоарот за искористено нуклеарно гориво во реакторот број три на оштетената нуклеарка Фукушима ...

Чешка нема да ги затвори нуклеарните централи

МРТ - 17.03.2011

Чешка не планира да ги затвори своите атомски централи, изјави суноќа чешкиот премиер Петр Нечас во врска со настаните во Јапонија и одлуката на Германија времено да запрат со работа седум германски ...

Јапонија и пред хуманитарна криза

Р.С.Европа - 17.03.2011

Во Јапонија продолжуваат напорите за спречување на поголема катастрофа во нуклеарката Фукушима која беше оштетена од земјотресот и цунамито.

Паниката поради јапонските нуклеарни централи ја зголемува цената на струјата

МРТ - 17.03.2011

Одлуката на Германија привремено да ја запре работата на седум нуклеарни реактори, со вкупна сила од седум илјади мегавати, поради стравувањето од тоа што се случува во јапонската нуклеарна централа ...

Воен хеликоптер го полева со вода третиот реактор на Фукушима-1

МРТ - 17.03.2011

Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1, соопшти јапонската телевизија Ен Ејч Кеј.

Од хеликоптери се лади „Фукушима“, 5.178 загинати

Форум - 17.03.2011

Јапонски воени хеликоптери утрово започнаа со фрлање големи количини вода врз нуклеарната централа „Фукушима 1“, тешко оштетена од минатонеделното цунами, во обид да го изладат прегреаното нуклеарно ...

Воен хеликоптер го полева со вода третиот реактор на „Фукушима-1“

Сител - 17.03.2011

Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1, соопшти јапонската телевизја Ен Ејч Кеј.

Хеликоптери фрлаат вода врз Фукушима, бројот на мртви 5.178

Кајгана - 17.03.2011

Јапонски воени хеликоптери утрово започнаа со фрлање големи количини вода врз нуклеарната централа “Фукушима 1“, тешко оштетена од минатонеделното цунами, во обид да го изладат прегреаното нуклеарно ...

Паниката поради јапонските нуклеарни централи ја зголемува цената на струјата во Европа

Сител - 17.03.2011

Одлуката на Германија привремено да ја запре работата на седум нуклеарни реактори, со вкупна сила од седум илјади мегавати, поради стравувањето од тоа што се случува во јапонската нуклеарна централа ...

Нуклеарна катастрофа во Јапонија нема да има ефекти во Европа

Сител - 17.03.2011

Нуклеарна катастрофа во Јапонија нема да има никаков ефект на зголемувањето на радијацијата во Европа и нема потреба да се запирa работата на европските нуклеарни централи, оцени денеска директорот ...

Реакторите 1,5 и 6 во „Фукушима 1" се стабилни

Inpress - 17.03.2011

Токио, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Три од шесте реактори во погодената од земјотресот нуклеарна централа „Фукушима 1" во Северна Јапонија се во релативно стабилна состојба, соопштија јапонски официјални ...

Радијацијата го одложува ладењето на третиот реактор на Фукушима 1

Сител - 17.03.2011

Водените топови, кои се користеа за ладење на реакторите на нуклеарната централа Фукушима 1 привремено се отстранети поради високото ниво на радијација.

Јапонија е во божји раце... И во рацете на јапонските херои

Вечер Прес - 17.03.2011

Јапонски хеликоптери исфрлаа морска вода врз реакторите на нуклеарната централа Фукушима Даи-ичи, обидувајќи се да ги изладат и да го спречат нивното топење Работниците кои храбро се борат да ја ...

Хеликоптери фрлаат вода врз Фукушима, бројот на мртви 5.178

Точка - 17.03.2011

Јапонски воени хеликоптери утрово започнаа со фрлање големи количини вода врз нуклеарната централа “Фукушима 1“, тешко оштетена од минатонеделното цунами, во обид да го изладат прегреаното нуклеарно ...

Последна мисија: 20 херои кои знаат дека нема да се вратат од нуклеарките

Точка - 17.03.2011

Ситуацијата во нуклеарната електрана Фукушима е очајна, а очајните времиња раѓаат херои кои се подготвени да се жртвуваат себеси, за да ги спасат другите.

ВИДЕО/ФОТО: Работниците кои се во нуклеарната централа ќе умрат за неколку недели!

Точка - 17.03.2011

Грегори Јацко, претседателот на Нуклеарната регулативна комисија на САД изјавил дека базенот со истрошено гориво во реакторот 4 е потполно без вода и тоа придонело до екстремната висока радијација во ...

Критична состојбата во реакторот број 3

Точка - 17.03.2011

Јапонската Агенција за нуклеарна и индустриска безбедност вечерва изрази загриженост од состојбата на резервоарот за искористено нуклеарно гориво во реакторот број три на оштетената нуклеарка ...

Јапонската несреќа не ја премисли Македонија за нуклеарката

Н.Македонија - 17.03.2011

Ревизија на нуклеарните програми и капацитети деновиве се спроведува секаде во светот, додека Европската Унија вчера донесе решение да ја тестира издржливоста на сите 143 централи Ќе куртули ли ...

Не губете надеж

Н.Македонија - 17.03.2011

Нема докази за значајна радијација од оштетената нуклеарка, тврди СЗО, која побара од луѓето да не шират гласини оти радиоактивен облак од Јапонија брзо се проширил преку Азија По земјотресот, ...

Јапонија:Нов далековод спас за хаваријата во Фукушима

eReporter - 17.03.2011

Новиот далековод за напојување со струја на хаварисаната нуклеарка Фукушима е „речиси завршен“, со што расте надежта дека ќе се избгегне прегревање на потрошеното нуклеарно гориво.

Паниката поради јапонските нуклеарни централи ја зголемува цената на струјата

Идивиди - 17.03.2011

Берлин, 17 март 2011 (МИА) - Одлуката на Германија привремено да ја запре работата на седум нуклеарни реактори, со вкупна сила од седум илјади мегавати, поради стравувањето од тоа што се случува во ...

EУ комесар – Нуклеарната криза во Јапонија во божји раце

eReporter - 17.03.2011

Оценката на еврокомесарот за енергетика Гинтер Етингер дека нуклеарната криза во Јапонија сега е во „божји раце“ и оти нуклеарката Фукушима е „надвор од контрола“, го вклучи алармот на светските ...

Нуклеарна катастрофа без ефекти во Европа

Идивиди - 17.03.2011

Будимпешта, 17 март 2011 (МИА) - Нуклеарна катастрофа во Јапонија нема да има никаков ефект на зголемувањето на радијацијата во Европа и нема потреба да се запирa работата на европските нуклеарни ...

Воен хеликоптер го полева со вода третиот реактор на Фукушима-1

Идивиди - 17.03.2011

Токио, 17 март 2011 (МИА) - Хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана почна да го полева со вода третиот реактор на атомската електроцентрала Фукушима-1, соопшти јапонската телевизија Ен Ејч Кеј.

Непредвидлива состојба во Јапонија

BBC - 16.03.2011

Оштетени се третиот и четвртиот реактор Јапонските власти се откажаа од обидите да фрлаат вода од хеликоптер за разладување на прегреаниот реактор во атомската електрана во Фукушима, која беше ...

Нов пожар во Фукушима 1

А1 - 16.03.2011

Нов пожар избувна во четвртиот реактор од Фукушима 1. Нуклеарната централа веќе беше потресена од четири експлозии по кои истече опасна радијација.

Тешко оштетени реакторите 3 и 4 на „Фукушима 1“

Утрински - 16.03.2011

„Токио Електрик Пауер“, компанијата која стопанисува со „Фукушима 1“ објави нови фотографии од реакторите 3 и 4, снимени по најновиот пожар кој се случил таму.

Нуклеарниот страв се шири низ светот

Дневник - 16.03.2011

Милиони жители на мултимилионскиот Токио вчера панично бегаа од градот или се криеја во своите домови, плашејќи се дека во секој момент е можно да пукне обвивката на нуклеарните реактори на ...

Радијацијата е далеку од нас

Дневник - 16.03.2011

Македонија не е директно загрозена од радиоактивниот облак, кој почна да се движи од тешкооштетената јапонска нуклеарка „Фукушима“, но потребно е да се следи ситуацијата бидејќи текот на настаните ...

Јапонските весници дојдоа до преглед на состојбата на „Фукушима“

Телма - 16.03.2011

Високото ниво на радијација не дозволува на хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана да го полее со вода Третиот реактор на „Фукушима 1“ во североисточниот дел на Јапонија.

Бизнис барометар - Австрија бара стрес тестови за европските нуклеарки

Вест - 16.03.2011

Демонстранти со транспаренти на кои пишува "Престанете" и "Нуклеарна енергија? Не, благодарам" во знак на протест против политиката за нуклеарна енергија на владата на канцеларот Ангела Меркел во ...

Свет - Радиоактивни облаци над Јапонија

Вест - 16.03.2011

ТОКИО, 16 март (Ројтерс) - Јапонија вчера се соочи со потенцијална катастрофа кога нуклераната централа оштетена од силниот земјотрес експлодира и испушти облак со ниско ниво на радијација да лебди ...

Радиоактивен облак на пат кон Токио

Утрински - 16.03.2011

ФУКУШИМА – Јапонија предупреди дека вчера нивото на радијација стана „значително“ повисоко околу нуклеарката погодена од земјотресот, по експлозиите на двата реактора, а ветрот со ниска радијација ...

Македонија во нуклеарна стапица?

Утрински - 16.03.2011

Пораките дека е далеку Јапонија, не можат да бидат голема утеха за Македонија ако се знае дека во непосредното опкружување на нашата држава има четири нуклеарни централи, а на дофат на евентуална ...

Свет - Паника во ЕУ и во САД

Време - 16.03.2011

По експлозијата во нуклеарната централа „Фукушима“ во Јапонија, во сите земји што имаат нуклеарни централи се водат полемики за нивната оправданост и за безбедносните стандарди.

Викиликс: Јапонија пред две години била предупредена за безбедноста на нуклераките

Канал5 - 16.03.2011

Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија, околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, во случај на силни земјотреси, открива Викиликс, ...

На Јапонија и‘ се заканува губење на битката

Deutsche Welle - 16.03.2011

По хаваријата, јапонската атомска централа Фукушима речиси веќе не е под контрола. Царот Акихито во директно обраќање до нацијата побара луѓето да си помагаат едни на други во тешките моменти.

50 херои ја спасуваат Јапонија од нуклеарна катастрофа

Канал5 - 16.03.2011

Нов пожар на вториот реактор во Фукушима, за вовед во уште еден неизвесен ден во Јапонија. Нивото на радијација е опаднато за разлика од вчера, но се уште е во концентрации доволни да се заболи од ...

Драматична состојба во нуклеарката Фукушима 1

Deutsche Welle - 16.03.2011

Ситуацијата во нуклеарката Фукушима 1 во Јапонија е надвор од контрола. Откако избија нови пожари во два реактора и дојде до драстично покачување на радијацијата, од централата мораа да бидат ...

Вонреден состанок на Г20 по хаваријата во Фукушима

Форум - 16.03.2011

Францускиот претседател, Николас Саркози, денеска изјави дека ќе свика вонреден состанок на групата Г20, на кој би се расправало за опциите во енергетскиот сектор, по нуклеарната хаварија во Јапонија ...

Повлечен персоналот од нуклеарката Фукушима

Форум - 16.03.2011

Јапонската влада им нареди на работниците кои го гаснат пожарот во нуклеарната централа „Фукушима 1 Дајичи“ да се повлечат поради опасност од зголемена радијација Со тоа, како што изјавил шефот на ...

Вонреден состанок на Г20 по хаваријата во Фукушима

МРТ - 16.03.2011

Францускиот претседател, Никола Саркози, денеска изјави дека ќе свика вонреден состанок на групата Г20, на кој би се расправало за опциите во енергетскиот сектор, по нуклеарната хаварија во Јапонија.

Реакторот беше фаличен

Оn.net - 16.03.2011

Уште пред речиси 40 години дел од инженерите кои ги креирале реакторите за Фукушима, поднеле оставка откако производителот General Electric одбил да ги земе во предвид забелешките за нивните ...

Полициски водени топови го разладуваат третиот реактор на „Фукушима 1“

МРТ - 16.03.2011

Јапонската полиција се обиде со водени топови да го разлади искористеното нуклеарно гориво во третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“.

Обама бара зголемување на безбедноста на американските нуклеарки

Press24 - 16.03.2011

И покрај малите шанси радијацијата предизвикана од јапонската хаварија да пристигне во САД, сепак Обама изјави загриженост и нагласи дека треба да се размисли за подобрување на безбедноста на ...

Полициски водени топови го разладуваат третиот реактор на „Фукушима 1“

Сител - 16.03.2011

Јапонската полиција се обиде со водени топови да го разлади искористеното нуклеарно гориво во третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“.

ДОМ на избори со антинуклеарна програма

Курир - 16.03.2011

ДОМ како зелена партија веќе 5 години инсистира на користење на обновливи извори на енергија и укажува на опасностите од нуклеарната енергија за што иницираше антинуклеарна коалиција на балканските ...

ВИДЕО: Објавени нови снимки од“Фукушима 1“, тешко оштетени реакторите 3 и 4!

Нетпрес - 16.03.2011

Јапонската компанија “Токио Електрик Пауер“, која стопанисува со атомската централа “Фукушима 1“, објави нови фотографии од рееакторот број 4, снимени по најновиот пожар, кој се случил таму.

Русија ќе гради нуклеарна централа во Белорусија

Press24 - 16.03.2011

Изградбата на првата нуклеарна централа во Белорусија е дел од договорите со Русија Како дел од серијата енергетски договори како кои двете земји ги потпишаа денеска во Минск, Русија ќе се вклучи во ...

Јапонија била предупредена околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи

Алфа - 16.03.2011

Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија, околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, во случај на силни земјотреси, открива Викиликс, ...

Тешко оштетени реакторите 3 и 4 на атомската централа “Фукушима 1“

Press24 - 16.03.2011

“Токио Електрик Пауер“, компанијата која стопанисува со “Фукушима 1“ објави нови фотографии од реакторите 3 и 4, снимени по најновиот пожар, кој се случил таму.

Плановите за изградба на турски нуклеарки со руска помош се непроменети

Р.С.Европа - 16.03.2011

Нуклеарната енергија е безбедна доколку централите се градат на вистинско место и добро се управува со нив, изјави денеска рускиот претседател Димитриј Медведев.

Јапонската криза оди кон најлошото сценарио

Нетпрес - 16.03.2011

Кризата со јапоснката нулеарна централа “Фукушима 1“, се движи кон најлошото можно сценарио, изјавил денеска Сергеј Кирјенко, директор на руската државна корпорација за нуклеарна енергетика, јави ...

Водени топови го разладуваат третиот реактор на „Фукушима 1“

Кирилица - 16.03.2011

Јапонската полиција се обиде со водени топови да го разлади искористеното нуклеарно гориво во третиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ Властите одлучија да преземат ваков чекор откако ...

ДОМ на избори со антинуклеарна програма

Нетпрес - 16.03.2011

На можните предвремени парламентарни избори Демократска обнова на Македонија ќе излезе со антинуклеарна програма. “На претстојните избори ДОМ ќе излезе со антинуклеарна програма, во која ќе се заложи ...

Вонреден состанок на Г20 по хаваријата во Фукушима

Press24 - 16.03.2011

Најавен вонреден состанок на групата Г20 за опциите во енергетскиот сектор, по нуклеарната хаварија во Јапонија Францускиот претседател, Никола Саркози, денеска изјави дека ќе свика вонреден состанок ...

Кириенко - Кризата во „Фукушима 1" се движи кон „најлошото можно сценарио“

Inpress - 16.03.2011

Москва, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Кризата со јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ се движи кон најлошото можно сценарио, изјави шефот на руската државна корпорација за атомска енергија Сергеј ...

Обама: Да се зголеми безбедноста на американските нуклеарки

Сител - 16.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека е загрижен поради радијацијата во хаварисаната јапонска нуклерка, која не можела да стигне до САД, но нагласил дека треба да се размисли за ...

Јапонија на работ на амбисот

Алфа - 16.03.2011

Јапонците и натаму стојат на работ на амбисот. Нуклеарна катастрофа е се поблиска. Вработените во нуклеарната централа Фукушима 1 вложуваат надчовечки напори за да ги изладат прегреаните реактори, но ...

Ситуацијата во Јапонија е многу сериозна, смета шефот на Нуклеарната агенција при ООН

Р.С.Европа - 16.03.2011

Ситуацијата во Јапонија е многу сериозна, рече денеска шефот на Агенцијата за атомска енергија Јукио Амано и најави дека ќе отпатува во земјата за да ја процени состојбата на нуклеарните централи.

Русија ќе гради нуклеарна централа во Белорусија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Рускиот премиер Владимир Путин вчера престојуваше во Минск, каде што присуствуваше на потпишувањето договор за изградба на нуклеарна централа во Белорусија која би била оперативна во 2018 година.

Обама: нуклеарните централи во САД под силен надзор

Р.С.Европа - 16.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нуклеарните постројки во САД се под силен надзор, додавајќи оти тие се направени за да издржат земјотрес од одреден интензитет.

Нов пожар во нуклеарната централа во Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Во реакторот во Блокот 4 во јапонската нуклеарна централа Фукушима 1 синоќа повторно избувнал пожар, соопшти фирмата која ја управува централата, Токио електрик пауер.

“Фукушима“ препуштена сама на себе

Нетпрес - 16.03.2011

Јапонската влада им наредила на пожарникарите, кои го гасат огнот во нуклеарката “Фукушима 1“, да се повлечат поради зголеменото ниво на радијација.

Викиликс: Јапонија била предупредена за безбедноста на нуклеарните централи

Press24 - 16.03.2011

Јапонија уште пред две години била предупредена околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, открива Викиликс Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по ...

Јапонија се откажа од планираната операција за ладење на третиот реактор

Сител - 16.03.2011

Јапонија се откажа од планираната операција за ладење на третиот реактор во нуклеарната централа “Фукушима 1“, објави агенцијата “Киодо“, пренесува Нетпрес.

Фукушима - борбата против нуклеарната криза продолжува

Р.С.Европа - 16.03.2011

Радијацијата од нуклеарката во Фукушима, оштетена од земјотресот и цунамито, која изутрината се зголеми, сега повторно се намалила, а работниците биле вратени на местото, јавија јапонските медиуми.

Повлечен персоналот од нуклеарката Фукушима

Кајгана - 16.03.2011

Јапонската Влада им наредила на работниците кои го гаснат пожарот во нуклеарната централа Фукушима 1 да се повлечат поради опасност од зголемена радијација.

Нов пожар во оштетената нуклеарка во Јапонија

Алфа - 16.03.2011

Нов пожар рано изутрината изби во нуклеарната централа Фукушима, на реакторот број четири. Во централата веќе се случија четири експлозии, што предизвика истекување на радијација и зголемување на ...

Вработените од “Фукушима 1“ се вратиле во централата

Нетпрес - 16.03.2011

Вработените од хаварисаната нуклеарна централа “Фукушима 1“ во Јапонија се вратиле на работа, откако поради зголеменото ниво на радиоактивност, тие беа принудени да ја напуштат централата, јавува ...

Венецуела ја суспендира нуклеарната програма

Алфа - 16.03.2011

Венецуела привремено го стопира развојот на својата нуклеарна програма по катастрофата на нуклеарниот комплекс во Јапонија, соопшти претседателот на Венецуела, Хуго Чавез.

Викиликс - Јапонија пред две години била предупредена за безбедноста на нуклеарките

Inpress - 16.03.2011

Токио, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија, околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, во случај на силни ...

Обама: Да се зголеми безбедноста на американските нуклеарки

Нетпрес - 16.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека е загрижен поради радијацијата во хаварисаната јапонска нуклерка, која не можела да стигне до САД, но нагласил дека треба да се размисли за ...

Нуклеарни лекции од Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Живееме во нуклеарен свет, а нуклеарните несреќи не почитуваат граници, пишува весникот Фајненшал тајмс по растечката закана од јапонската нуклеарка Фукушима.

Јапонија се откажа од планираната операција за ладење на третиот реактор во “Фукушима 1“

Нетпрес - 16.03.2011

Јапонија се откажа од планираната операција за ладење на третиот реактор во нуклеарната централа “Фукушима 1“, објави агенцијата “Киодо“, пренесува Нетпрес.

Преглед на состојбата на реакторите во нуклеарните централи во Фукушима

Сител - 16.03.2011

Високото ниво на радијација не дозволува на хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана да го полее со вода Третиот реактор на „Фукушима 1“ во североисточниот дел на Јапонија.

Јапонија била предупредена околу безбедноста на нејзините нуклеарки

МРТ - 16.03.2011

Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија, околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, во случај на силни земјотреси, открива Викиликс, ...

Радиоактивниот бран ќе стаса и во Македонија?!

Вечер Прес - 16.03.2011

Агенциите за јонизирачко зрачење на Србија, Хрватска и Македонија одговорно информираат дека засега нема зголемен степен на радијација во регионов, иако не ја исклучуваат можноста дека бранот може да ...

Венецуела ја суспендира нуклеарната програма

Точка - 16.03.2011

Венецуела привремено го стопира развојот на својата нуклеарна програма по катастрофата на нуклеарниот комплекс во Јапонија, соопшти претседателот на Венецуела, Хуго Чавез.

Јапонската криза оди кон најлошото сценарио

Точка - 16.03.2011

Кризата со јапоснката нулеарна централа “Фукушима 1“, се движи кон најлошото можно сценарио, изјавил денеска Сергеј Кирјенко, директор на руската државна корпорација за нуклеарна енергетика, јави ...

Обама: Да се зголеми безбедноста на американските нуклеарки

Точка - 16.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека е загрижен поради радијацијата во хаварисаната јапонска нуклерка, која не можела да стигне до САД, но нагласил дека треба да се размисли за ...

Нов пожар во оштетената нуклеарка во Јапонија

Точка - 16.03.2011

Нов пожар рано изутрината изби во нуклеарната централа „Даиичи“ во Фукушима, на реакторот број четири, јави BBC Во централата веќе се случија четири експлозии, што предизвика истекување на радијација ...

Повлечен персоналот од нуклеарката Фукушима

Точка - 16.03.2011

Јапонската Влада им наредила на работниците кои го гаснат пожарот во нуклеарната централа Фукушима 1 да се повлечат поради опасност од зголемена радијација.

Вработените во Фукушима 1 се вратија во хаварисаната централа

Точка - 16.03.2011

Вработените во хаварисаната нуклеарна централа „Фукушима 1" во Јапонија се вратија во електраната, откако мораа да ја напуштат поради зголемување на радиоактивноста, пријавена утринава пренесува ...

Вонреден состанок на Г20 по хаваријата во Фукушима

Точка - 16.03.2011

Францускиот претседател, Никола Саркози, денеска изјави дека ќе свика вонреден состанок на групата Г20, на кој би се расправало за опциите во енергетскиот сектор, по нуклеарната хаварија во Јапонија.

ФОТО: Да се потсетиме на последиците од најголемата нуклеарна катастрофа во Чернобил

Точка - 16.03.2011

Иако стручњаците тврдат дека не постои никакава можност да се случи уште еден Чернобил во Јапонија, сепак да се потсетиме на најголемата нуклеарна катастрофа на сите времиња.

ВИДЕО: Објавени нови снимки од“Фукушима 1“, тешко оштетени реакторите 3 и 4!

Точка - 16.03.2011

Јапонската компанија “Токио Електрик Пауер“, која стопанисува со атомската централа “Фукушима 1“, објави нови фотографии од рееакторот број 4, снимени по најновиот пожар, кој се случил таму.

Јапонија мака мачи - и со мртвите и со преживеаните

Вечер Прес - 16.03.2011

Се проценува дека во јапонскиот град Ишиномака загинале околу 10.000, што е голем проблем за градските власти кои телата мора во краток рок да ги кремираат, но, Јапонците најмногу стравуваат што ќе ...

Радијација во воздухот, тревога во Токио

Н.Македонија - 16.03.2011

Стотици жители, туристи и странски работници панично ја напуштаат јапонската престолнина, а други масовно купуваат основни продукти откако во атмосферата беше ослободен радиоактивен материјал од ...

„Козлодуј“ е во сеизмолошки стабилен регион

Н.Македонија - 16.03.2011

Колку е безбедна најблиската нуклеарка? Проблемите што ја погодија јапонската нуклеарка во Фукушима не се веројатни за бугарската централа „Козлодуј“, најмалку од две причини – изградена е во ...

Јапонија била предупредена околу безбедноста на нуклеарните централи

Идивиди - 16.03.2011

Лондон, 16 март 2011 (МИА) - Јапонија уште пред две години била предупредена од меѓународен инспектор по нуклеарна енергија, околу безбедноста на нејзините нуклеарни централи, во случај на силни ...

Нов земјотрес во Јапонија, нова експлозија во нуклеарката, катастрофата близу до онаа во Чернобил

eReporter - 16.03.2011

Нов земјотрес со јачина од 6 степени по Рихтер, регистриран е рано утринава источно во Токио, соопшти јапонската метеоролошка агенција. Епицентарот на земјотресот е во областа Чиба, источно од Токио.

Состојба на реакторите во Фукушима

Идивиди - 16.03.2011

Токио, 16 март 2011 (МИА) - Високото ниво на радијација не дозволува на хеликоптер на јапонските сили за самоодбрана да го полее со вода Третиот реактор на „Фукушима 1“ во североисточниот дел на ...

Се шири радиоактивноста

А1 - 15.03.2011

Еколошката катастрофата од Јапонија стигна до рускиот далечен исток. По новата експлозија во вториот и пожарот во четвртиот реактор од Фукушима, радијацијата достигна опасни нивоа по здравјето на ...

Германија затвори седум нуклеарки

BBC - 15.03.2011

Германија привремено затвори седум свои атомски централи додека ја преиспитува својата нуклеарна стратегија. Канцеларката Ангела Меркел рече дека сите реактори кои биле оперативни пред 1980 ќе бидат ...

Јапонската радијација нема да стигне до Македонија

Утрински - 15.03.2011

Случувањата во Јапонија и опасностите што би можеле да дојдат оттаму по силната експлозија во еден од реакторите на нуклеарна централа „Фукушима“ не ги загрижува само Јапонците.

Се топат атомските јадра

Утрински - 15.03.2011

Јапонските власти се обидуваат да спречат целосно топење на јадрата во два реактора во атомската централа „Фукушима“, чии системи за ладење беа оштетени како последица на земјотресот и на цунамито.

По библискиот потоп, страв од радијација

Утрински - 15.03.2011

Втора експлозија се случи во јапонската нуклеарка што беше оштетена во петочниот земјотрес, но официјални лица посочуваат дека јадрото на реакторот се' уште е неоштетено.

Германија ќе ги проверува нуклеарките

Утрински - 15.03.2011

„Случувањата во Јапонија се предупредување за светот“, изјави канцеларката Ангела Меркел по кризната средба, на која вчеравечер ги свика министерот за животна средина Норберт Ретген и неговите колеги ...

Нов Пожар во „Фукушима“ - во Јапонија зголемена радијацијата

Телма - 15.03.2011

Пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ што набрзо бил изгаснат, но се уште постои опасност од истекување на радиоактивна материја.

Свет - Нова експлозија во нуклеарката Фукушима

Време - 15.03.2011

По катастрофалниот земјотрес и разорното цунами, кое збриша цели населени места во североисточниот дел на земјата, на Јапонија и се заканува и нуклеарна катастрофа.

Нуклеарниот инцидент во Јапонија е само едно скалило под катастрофата во Чернобил

Канал5 - 15.03.2011

По хаваријата на првиот и третиот реактор, не издржаа ниту вториот и четвртиот. Нова, трета експлозија за пет дена ја потресе нуклеарната централа Фукушима, овој пат во вториот реактор.

Нуклеарката Козлодуј е безбедна, засега

Deutsche Welle - 15.03.2011

По катастрофата во Фукушима, актуелно е прашањето за безбедноста на атомските централи во Европа. Една од најпроблематичните е бугарската нуклеарка Козлодуј, чие затворање беше и еден од условите за ...

Ситуацијата во Фукушима 1 надвор од контрола?

Deutsche Welle - 15.03.2011

Во атомската постројка Фукушима е регистрирана зголемена радиоактивност по четвртата експлозија, а јапонските власти препорачаа евакуација на населението во круг од најмалку 30 километри.

Јапонија се соочува со опасност од нуклеарна катастрофа

Алсат-М - 15.03.2011

Во повеќе префектури на Јапонија е измерено зголемено ниво на радијација по испуштањето во атмосферата на радиоактивни материи од хаварираната атомска електроцентрала Фукушима-1, соопштија руските ...

Радиоактивен облак се движи кон Токио

Алсат-М - 15.03.2011

Трета експлозија утрово одекна во два реактора на атомската централа Фукушима, додека земјата се созема од петочната катаклизма.

Германија затвора 7 нуклеарни реактори

Алсат-М - 15.03.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека нејзината земја привремено ќе ги затвори најстарите нуклеарни реактори. Одлуката е за седум реактори кои се ставени во употреба пред 80-те години.

Радијација во атмосферата-Токио под закана

Deutsche Welle - 15.03.2011

Во атомската централа Фукушима 1 во текот на ноќта дојде до нова експлозија, овој пат во реакторот број 2 на нуклераката.

Бетон и молитви ја штитат Јапонија од нова катастрофа

Дневник - 15.03.2011

Наспроти натчовечките напори да се оладат врелите реактори во електроцентрала „Фукушима“, Јапонија вчера живееше во страв од нуклеарна катастрофа , само два дена откако стравотниот земјотрес и ...

Јапонија немоќна да спречи нуклеарна катастрофа

Канал5 - 15.03.2011

Веќе нема дилеми дека експлозиите во јапонската нуклеарна централа Фукушима ќе има сериозни последици. По вчерашната експлозија и во вториот, од четирите блока на централата, радијацијата го достигна ...

Радиоактивниот облак од Јапонија на пат кон Европа!

Канал5 - 15.03.2011

Радиоактивниот облак од нуклеарната централа Фукушима треба да стигне во Европа за две недели, преценува шведската атомска агенција.

Состанок во Брисел за нуклеарната безбедност

Р.С.Европа - 15.03.2011

Европските министри за енергија, претставници за нуклеарна енергија и други официјални личности, се состануваат денеска во Брисел на разговори за мерките за нуклеарна безбедност.

Пожар и во уште еден реактор во Јапонија

Кирилица - 15.03.2011

Пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ што набрзо бил изгаснат, но се уште постои опасност од истекување на радиоактивна материја Нивото на радиоактивноста во ...

Радијацијата во Јапонија се намалува

Р.С.Европа - 15.03.2011

Јапонските власти соопштија дека радијацијата од нуклеарната централа Фукушима се намалува, иако претходно денеска достигна ниво, опасно за човековото здравје.

Јапонија пред нуклеарна катастрофа

Шпиц - 15.03.2011

По земјотресот со јачина од 9,0 степени според Рихтер и 10-метарското цунами, кои голтнаа над 12.000 луѓе и цели населени места во североисточна Јапонија, на земјата и се заканува и нуклеарна ...

Радиоактивен ветер ќе дува низ Токио

Курир - 15.03.2011

Ветерот над Јапонија може над Токио да однесе воздух со слаба концентрација на радиоактивни материи од оштетените нуклеарни централи „Фукушима 1“ и „Фукушима 2“, објави Француската амбасада во Токио.

Пожар и во четвртиот рееактор на „Фукушима 1“

МРТ - 15.03.2011

Пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ што набрзо бил изгаснат, но се уште постои опасност од истекување на радиоактивна материја.

Експлозија и во четвртиот реактор на „Фукушима 1“

Press24 - 15.03.2011

Пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа „Фукушима 1“ кој набрзо бил изгаснат, но постои опасност од истекување на радиоактивна материја.

Опасност од радиоактивен ветер над Токио

Сител - 15.03.2011

Ветерот над Јапонија може над Токио да однесе воздух со слаба концентрација на радиоактивни материи од оштетените нуклеарни централи „Фукушима 1“ и „Фукушима 2“, објави Француската амбасада во Токио.

Нов земјотрес од 6 степени во Јапонија, експлодираа реакторите 2 и 4 во Фукушима

Кајгана - 15.03.2011

Нов земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди подрачјето на источна Јапонија. Земјотресот се случил во 18:49 часот по локално време, 167 километри југоисточно од градот ...

Нова експлозија во Фукушима

Алфа - 15.03.2011

Не престануваат експлозиите во “Фукушима1“. По трите, пожар избувна и во четвртиот реактор на нуклеарната централа кој брзо бил изгаснат. Сепак, опасноста од зголемена радијацијата и понатаму расте.

Германија привремено затвора седум нуклеарни реактори

Нетпрес - 15.03.2011

Германскиот канцелар, Ангела Меркел, денеска соопшти дека Германија привремено ќе затвори седум свои нуклеарни реактори, за да изврши проверка на нивната безбедност, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Дали единствената бугарска нуклеарка е безбедна?

Курир - 15.03.2011

Колку е безбедна единствената бугарска нуклеарка „Козлодуј“. - Првите четири реактори се затворени во 2006 година, но до денес не се демонтирани, бидејќи нема пари.

Седум германски нуклеарни централи привремено ќе бидат затворени

МРТ - 15.03.2011

Германија привремено, на три месеци ќе ја стопира работата на седум нуклеарни централи, кои почнале со работа во 1980 година, изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел.

Меркел објави привремено затворање на 7 нуклеарни постројки

Inpress - 15.03.2011

Берлин, 15. март 2011 (ИНПРЕС) Германската канцеларка Ангела Меркел најави привремено затворање за период од три месеци на седум нуклеарни постројки во очекување на проценката за нивната безбедност ...

Германија ќе ги исклучи најстарите нуклеарки

Р.С.Европа - 15.03.2011

Германија ќе ги исклучи од употреба најстарите нуклеарни реактори во земјата, по настаните во Јапонија, соопшти денеска германскиот канцелар Ангела Меркел.