TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово е суверена држава и друга држава не може да организира избори во неа

Канал5 - 11.04.2008

Портпаролот на Стејт департментот Шон Маккормак коментирајќи ја одлуката на српските власти да спроведат локални избори во 23 општини во Косово за време на парламентарните избори во Србија на 11 мај, изјави дека Косово е суверена држава и друга држава не може да организира избори во неа.

УНМИК не дозволува српски локални избори на Косово

Вест - 11.04.2008

Приштина, 11 април - Србија не може да организира, ниту одржува локални избори на Косово, бидејќи тоа би било кршење на Резолуцијата 1244 на ОН, изјави вчера шефот на УНМИК Јоаким Рикер. "Само УНМИК може да одржува избори на Косово и сите други избори нема да имаат никаква вредност", изјави Рикер ...

Локални избори и во Косово

Вечер Прес - 11.04.2008

Српската Републичка изборна комисија донесе одлука локалните избори во Србија, што ќе се одржат на 11 мај заедно со предвремените парламентрани избори, да се спроведат и на територијата на Косово."РИК ќе ги спроведе изборите, ќе ја организира техничката подготовка, ќе ги утврди стандардите за ...

Парламентот на Косово го усвои Уставот

Вест - 10.04.2008

Приштина, 10 април - Косовскиот Парламент вчера на вонредна седница го усвои Уставот на Косово, кој ќе стапи во сила на 15 јуни. За Уставот гласаа сите 103 пратеници кои присуствуваа на седницата. Уставот содржи 40 глави и има 160 членови.

Парламентот на Косово го усвои уставот

Дневник - 10.04.2008

Косово изразува решеност да изгради иднина како слободна, демократска и мирољубива земја, која ќе биде татковина на сите нејзини граѓани , пишува во документот Косовскиот парламент вчера на вонредна седница го усвои уставот на Косово, кој ќе стапи во сила на 15 јуни, кога УНМИК ќе го заврши ...

Косовскиот парламент усвои Устав

Утрински - 10.04.2008

Највисокиот државен акт ќе стапи во сила на 15 јуни кога ОН ќе го завршат предавањето на власта ПРИШТИНА - Косово вчера усвои устав кој ќе стапи во сила кон средината на јуни кога ОН ќе го заврши предавањето на власта на новата независна држава и нејзините надгледувачи од ЕУ.

Усвоен Уставот на Косово

А1 - 09.04.2008

Косовскиот Парламент денеска на вонредна седница го усвои Уставот на Косово, кој ќе стапи во сила на 15 јуни. За Уставот гласаа сите 103 пратеници кои присуствуваа на седницата. Уставот содржи 40 глави и има 160 членови. Според него, Косово е парламентарна република со широки овластувања на ...

Парламентот на Косово го усвои уставот

Канал5 - 09.04.2008

Косовскиот Парламент денеска на вонредна седница го усвои уставот на Косово, кој ќе стапи во сила на 15 јуни. Приштина, 9 април (МИА) - Косовскиот Парламент денеска на вонредна седница го усвои уставот на Косово, кој ќе стапи во сила на 15 јуни.

На Косово може да има српски парламентарни, но не и локални избори

Канал5 - 09.04.2008

Претставници на косовските институции и на мисијата УНМИК се согласни во Косово да бидат организирани српски парламентарни избори, но не и локални, пишува весникот „Коха Диторе“, а пренесува Танјуг. Приштина, 9 април (МИА) - Претставници на косовските институции и на мисијата УНМИК се согласни во ...

УНМИК блокирана без инструкции од Њујорк

Дневник - 09.04.2008

Мисијата на Обединетите нации на Косово се наоѓа во тешка ситуација бидејќи не добива никакви инструкции од Њујорк за своите надлежности, изјави Албер Роан, поранешниот заменик на специјалниот претставник за Косово Марти Ахтисари.Роан оцени дека статусот на Косово е разјаснет веднаш откако Приштина ...

Сејдиу:Помина времето кога Косово беше основа за српските избори

Макфакс - 09.04.2008

Приштина Помина времето кога Косово беше основа за изборите во Србија и тоа треба да го сфати официјален Белград, изјави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, јавува Радио Слободна Европа. „Косово е независна и суверена држава, меѓународно призната.

Сејдиу непоканет на самитот во Охрид

Макфакс - 09.04.2008

Приштина Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу не е поканет да учествува на самитот на претседатели на државите на централна и источна Европа, што кон крајот на неделата започнува во Охрид. Ова денеска го пишува приштинскиот весник „Експрес“, пренесувајќи го мислењето на македонските власти, според ...

Русија за обединување на ЕУЛЕКС со УНМИК

Макфакс - 09.04.2008

Приштина Русија настојува мисијата на Европската унија (ЕУ) на Косово (ЕУЛЕКС) да ја “обедини“ со постоечката мисија на ООН (УНМИК), пишува денеска приштинскиот весник “Зери“, повикувајќи се на дипломатски извори. Според весникот, Москва поради ова предложила новиот шеф на УНМИК да биде Ив де ...

Тачи: Црна Гора наскоро ќе го признае Косово

Макфакс - 09.04.2008

Подгорица Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изрази очекување дека Црна Гора набргу би можела да ја признае независноста на Косово. “Црна Гора не се двоуми околу признавањето на косовската независност. Убеден сум дека тоа ќе се случи во блиска иднина“, изјави Тачи, додавајќи дека е најважно ...

Без Србија, Косово оди кон пропаст

Макфакс - 09.04.2008

Белград Косово како држава ќе доживее пропаст, доколку продолжи да инсистира на независност од Белград, изјави српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ. „Косово нема да стане членка на Обединетите нации... и како такво нема да припаѓа на меѓународната заедница на суверени народи“, ...

Собранието гласа за Уставот на Косово

Макфакс - 09.04.2008

Приштина Собранието во Приштина денеска се очекува да го усвои Уставот на Косово, што го одобри меѓународниот цивилен претставник Питер Фејт, а на сила ќе стапи на 15 јуни. Во Нацрт верзијата на Уставот се потврдува територијалната целовитост на Косово и во него се вклучени одредбите во склад со ...

Собранието го усвои Уставот на Косово

Макфакс - 09.04.2008

Приштина Собранието во Приштина денеска на свечена и вонредна седница го усвои највисокиот правен акт на новата држава - Уставот на Косово, што ќе стапи на сила на 15 јуни. Уставот со акламација го усвоија сите 107 пратеници присутни на седницата, од вкупно 120, колку што брои Собранието на Косово.

Мисијата на ОН во тешка ситуација

Вечер Прес - 09.04.2008

Мисијата на Обединетите нации во Косово се наоѓа во тешка ситуација, бидејќи не добила никакви инструкции од Њујорк, а според планот на Ахтисари треба во рок од четири месеци од прогласувањето независнот да ги предаде сите овластувања на косовските власти, изјави поранешниот заменик на пратеникот ...

Косово потпиша нов Устав што ги гарантира малцинските права

Вест - 08.04.2008

ПРИШТИНА, Косово, 8 април (АП) - Косовските лидери го трасираа патот за институциите на новата држава наскоро да ја преземат власта од мисијата на ОН со потпишување на новиот устав. Документот гарантира дека ќе бидат заштитени правата на малцинствата на Косово.

Косовските лидери потпишаа заштита на малцинските права

Дневник - 08.04.2008

Косовските лидери потпишаа нов Устав, документ со кој се задолжува албанското етничко мнозинство да ги почитува малцинските права.Косовски претставник соопшти дека документот го отвора патот кон косовските институции да ја преземат власта од мисијата на Обединетите нации, кога Уставот ќе стапи во ...

Роан: Мисијата на ОН на Косово во тешка ситуација бидејќи нема инструкции од Њујорк

Канал5 - 08.04.2008

Мисијата на Обединетите нации на Косово се наоѓа во тешка ситуација бидејќи не добила никакви инструкции од Њујорк, а според планпт на Ахтисари треба во рок од четири месеци од прогласувањето независнот да ги предаде сите овластувања на косовските власти, изјави поранешниот заменик на пратеникот на ...

Македонија деновиве ќе го признае Косово?

Време - 08.04.2008

СПОРЕД КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР Македонија донесе одлука да го признае Косово, а тоа ќе го обелодени во наредните неколку дена, изјави завчера косовскиот премиер Хашим Тачи, пренесува агенцијата Бета. Тачи ова го изјави говорејќи во контекст на претстојните парламентарни избори во Србија, односно дали ...

Средба за границата в понеделник

Време - 08.04.2008

СПОРЕД КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР Македонскиот тим за обележување на границата со Косово ќе се сретне со косовскиот тим на 14 или на 15 април, објави албанската телевизија „Топ-ченел“. Бехар Селими, член од косовскиот тим, за весникот „Коха диторе“ изјави дека косовскиот тим работи напорно за да се скрати ...

Роан: УНМИК се наоѓа во тешка ситуација на Косово

Макфакс - 08.04.2008

Приштина - Мисијата на Обединетите нации на Косово (УНМИК) се наоѓа во тешка ситуација бидејќи не добива никакви инструкции од Њујорк за своите надлежности. Ова денеска го изјави поранешниот заменик на специјалниот претставник за Косово Марти Ахтисари, Алберт Роан.

УНМИК официјално ги забрани српските избори на Косово

Макфакс - 08.04.2008

Приштина Мисијата на Обединетите нации (ОН) на Косово- УНМИК официјално и забрани на Србија да спроведе локални избори на 11-ти мај на Косово. Раководителот на УНМИК Јоаким Рикер денеска за одлуката со официјално писмо го извести Белград.

Нова средба за демаркација на границата со Косово

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Втората средба на техничките комисии од Приштина и Скопје во врска со демаркацијата на косовско-македонската гранична линија треба да се одржи денеска во Скопје. Двете делегации треба да отпочнат со разгледување и утврдување на начинот и динамиката на понатамошните активности во процесот на ...

Потпишан протокол за демаркација на границата со Косово

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Протокол со кој се опишува процесот на демаркација на границата, согласно планот на Марти Ахтисари, потпишаа денеска Македонија и Косово. Протоколот го потпишаа претседателите на делегациите на Мешовитата техничка комисија за демаркација на границата, Тодор Нанев од македонска и Беким Чолаку ...

Tачи за приоритетите на косовската Влада

Макфакс - 08.04.2008

Приштина Приоритет на косовската Влада ќе биде економскиот развој, оставрување на статусот, владеење на правото и намалување на невработеноста. Ова денеска го изјави косовскиот премиер Хашим Тачи пред пратениците на косовското Собрание, додавајќи дека приоритет ќе биде и привлекување на странските ...

УНМИК се сели во Њујорк

Макфакс - 08.04.2008

Приштина Обединетите нации(ОН), во рамки на реорганизацијата, планираат шефот на УНМИК повеќе да нема седиште во Приштина, туку во Њујорк, пишува денеска приштинскиот весник „Експрес“. Според весникот, во Приштина би останала само помала правна и политичка канцеларија, чија основна задача би била ...

Средба на комисијата за одбележување на границата со Косово

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Мешовитата техничка комисија за демаркација и одбележување на границата меѓу Република Македонија и Косово, во Скопје треба да го одржи вториот состанок. Ова го соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР), додавајќи дека делегациите ќе ги предводат Тодор Нанев од македонска, ...

Голем напредок на Косово

Макфакс - 08.04.2008

Виена Постигнат е голем напредок во првите два месеци од прогласувањето на независноста,. оцени Меѓународната група за Косово. Оценката е содржана во заклучокот што Групата го усвои синоќа на состанок во Виена, подготвен од специјалниот претставник на Европската унија за Косово Питер Фејт.

Македонија деновиве ќе го признае Косово

Вечер Прес - 08.04.2008

Македонија донесе одлука да го признае Косово, а тоа ќе го обелодени во следните неколку денови, изјавил вчеравечер косовскиот премиер Хашим Тачи. Тој ова го рекол говорејќи за претстојните парламентарни избори во Србија, односно дали тие ќе бидат одржани и на Косово. 'Косово е независно држава.

Рикер_ Србија не смее да организира избори на Косово

Утрински - 07.04.2008

Приштина - Овластување за организирање избори на Косово има само УНМИК, а изборите кои во Косово ќе ги организираат српските власти нема да бидат валидни, изјави шефот на Мисијата на ОН, Јоаким Рикер. „Само УНМИК има овластување да организира избори на Косово“, рече Рикер и изрази надеж дека ...

Србија донесе одлука за одржување избори во Косово

Макфакс - 07.04.2008

Белград Парламентарни и локални избори, закажани во Србија на 11. мај, ќе се одржат и на Косово, без оглед на ставот на УНМИК, одлучи денеска српската Влада. Министерот за трговија и услуги, Предраг Бубало, изјави дека преписката меѓу Владата на Србија и цивилната администрација на Обединетите ...

Неизвесна е иднината на европската мисија на Косово

Макфакс - 07.04.2008

Брисел Најамбициозната иницијатива на Европската Унија, мисијата ЕУЛЕКС, соочена е со неизвесна иднина поради расправите во и вон ЕУ за законската основа за нејзино испраќање на Косово. Ова се наведува во анализата објавена на интернет сајтот „Еурактив“, каде се потсетува дека Русија ја напаѓа таа ...

Српските полицајци од Косово не сакаат плата од косовскиот буџет

Макфакс - 07.04.2008

Приштина Припадниците на Косовската полициска служба(КПС) од српска националност решија да ги затворат тековните сметки во банките на Косово и одбија да примаат плата од косовскиот буџет. Одлуката, како што денеска пишува весникот „Коха диторе“, била донесена затоа што српските полицајци не ја ...

Во тек е анализа на документацијата за демаркација на границата

Макфакс - 07.04.2008

Приштина Косовскиот тим во моментов „многу интензивно“ работи на разгледување на сите документи кои се однесуваат на граничната линија меѓу Македонија и Косово. Ова денеска го изјави генералот на Косовската полициска служба и член на комисијата за демаркација, Бехар Сељими.

Потпишан новиот Устав на Косово

Макфакс - 07.04.2008

Приштина Косовскиот политички лидери денеска го потпишаа новиот Устав на Косово со што го отворија патот на властите во Приштина да ја преземат надлежноста од цивилната мисија на ООН (УНМИК). Уставот гарантира заштита на правата и на припадниците на малцинските заедници.

Денеска се потпишува Уставот на Косово

Макфакс - 07.04.2008

Приштина Уставот на Република Косово ќе биде потпишан денеска во Приштина, на свечена седница на која ќе учествува највисокото косовско раководство, јавува Радио Телевизија Косово (РТК). На церемонијата ќе учествуваат претседателот Фатмир Сејдиу, премиерот Хашим Тачи, спикерот Јакуп Красниќи, ...

На Косово УНМИК организира избори

Вечер Прес - 07.04.2008

Шефот на мисијата на ОН на Косово очекува одговор од Белград, но е уверен дека српските власти знаат дека избори само во нивна режија би биле - невалидни Овластување за организирање избори на Косово има само УНМИК, а изборите што во Косово ќе ги организираат српските власти нема да бидат валидни, ...

Признавање на Косово

Вечер Прес - 07.04.2008

Македонија да го признае Косово, да продолжат преговорите со Грција се до изнаоѓање на решение прифатливо за двете страни, како и да се продолжи со активностите до исполнување на критериумите за влез во НАТО и ЕУ се предлозите на Централното претседателство на ДУИ, кои ќе помогнат во градењето на ...