TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски откри „во која грмушка се криел зајакот“

Deutsche Welle - 12.06.2016

Екс-премиерот на Македонија за првпат како осомничен даде исказ пред суд.Прв,но веројатно не и последен пат? Од што стравува Груевски? Индикативна е неговата изјава по излегувањето од судот, забележува Зоран Јордановски.

Девет месеци СЈО – само еден куќен притвор, ќе има ли специјално судско одделение за предметите на ова обвинителство

ТВ21 - 12.06.2016

Ниедна мерка што ја побара СЈО од Судот, за вкупно девет месеци работа, не е определена за осомничените, освен еден куќен притвор за соработник во случајот „Транспортер“. Токму поради тоа, стручната јавност, по одбивањето на мерките за претпазливост ...

Груевски откри „во која грмушка се криел зајакот“

Репортер - 12.06.2016

Екс-премиерот на Македонија за првпат како осомничен даде исказ пред суд.Прв,но веројатно не и последен пат? Од што стравува Груевски? Индикативна е неговата изјава по излегувањето од судот Појавувањето пред истражен судија на Никола Груевски, ...

Девет месеци СЈО – само еден куќен притвор, ќе има ли специјално судско одделение за предметите на ова обвинителство

Локално - 12.06.2016

Ниедна мерка што ја побара СЈО од Судот, за вкупно девет месеци работа, не е определена за осомничените, освен еден куќен притвор за соработник во случајот „Транспортер“, информира ТВ21. Токму поради тоа, стручната јавност, по одбивањето на мерките ...

Судот повторно бара од СЈО документи дека е надлежно за „Тврдина“

Сакам да кажам - 11.06.2016

Основниот суд Скопје 1 побарал од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дополнителни документи со кои ќе ја докаже својата надлежност за предметот „Тврдина“ кој се однесува на уништувањето на прислушната опрема во МВР.

СЈО ќе ја обжали одлуката за одбивање на мерките за претпазливост за осомничените за „космос’

Сакам да кажам - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) ќе ја обжали одлуката на Кривичниот суд да ги одбие мерките за претпазливост за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, градоначалникот на скопската општина Гази Баба Тони Јакимовски и ...

СЈО ќе поднесе жалба, бара мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Телма - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ке ја обжали одлуката на Основниот суд,потврдија за Телма од СЈО,откако вчера како неосновани беа одбени мерките за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ,екс премиерот Никола Груевски,поранешниот ...

СЈО ќе ги обжали одбиените мерки за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Фокус - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинитество ќе ја обжали одлуката на Кривичниот суд, кој го одби барањето за издавање мерки за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ,екс премиерот Никола Груевски,поранешниот министер Миле Јанакиевски и ...

Кривичниот суд не определи мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

ТВ21 - 11.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. – Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за ...

СЈО ќе ги обжали одбиените од судот мерки за претпазливост

24 Вести - 11.06.2016

Откако судот синоќа ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани, Специјалното Јавно Обвнителство најверојатно ќе ја обжали одлуката на судот.

СЈО ќе поднесе жалби, бара мерки на претпазливост за Груевски и Јанакиески

+инфо - 11.06.2016

СЈО ќе поднесе жалби против сите одлуки на Основниот суд Скопје 1. Специјалното јавно обвинителство ке ја обжали одлуката на Основниот суд, откако вчера како неосновани беа одбиени мерките на претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ, екс ...

СЈО ќе поднесе жалба, бара мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Стандард - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе ја обжали одлуката на Основниот суд, потврдија за Телма од СЈО, откако вчера како неосновани беа одбени мерките за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ, екс премиерот Никола Груевски,поранешниот ...

Јанева ќе поднесе жалба – СЈО инсистира на мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Репортер - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ке ја обжали одлуката на Основниот суд, потврдија за Телма од СЈО, откако вчера како неосновани беа одбени мерките за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ, екс премиерот Никола Груевски, поранешниот ...

(ВИДЕО) Дувњак и Кадриу со анализа во „360 степени“

Репортер - 11.06.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М каде тема беше – „Колку отповикувањето на помилувањето го расчисти патот за непречена работа на Специјалното јавно обвинителство?“ „Од 21 барање на СЈО за одредување ...

СЈО ќе се жали на решенијата за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Нова ТВ - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд да ги одбие мерките за претпазливост за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, градоначалникот на скопската општина Гази Баба Тони Јакимовски и ...

СЈО не се откажува, бара мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

А1 On - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинитество ќе поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд, кој го одби барањето за издавање мерки за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ,екс премиерот Никола Груевски,поранешниот министер Миле Јанакиески и ...

СЈО ќе ја обжали одлуката на Основниот суд и ќе бара примена на мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

МКД - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство најави дека ќе поднесе жалба на одлуката на Основниот суд со која предложените мерки за претпазливост за поранешниот премиер Никола Груевски, за поранешниот министер Миче Јанакиески и за градоначалникот на Гази Баба ...

Николоски: СЈО е единствено Обвинителство во Европа кое не ја почитува презумпцијата на невиност

Курир - 11.06.2016

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше гостин во вчерашната емисија Пулт на Радио Слободна Македонија, во која зборуваше за актуелните состојби во државата, наметнатата политичка криза од СДСМ и ситуацијата со СЈО ...

Судот го одби предлогот на СЈО за мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

OhridNews - 11.06.2016

Судија на претходна постапка вчера го одби како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО за спроведување мерки на претпазливост кон осомничените во процесот „ТНТ“ , поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерот за транспорт ...

СЈО ќе ја обжали одлуката за одбивање на мерката претпазливост

Р.С.Европа - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе ја обжали одлуката на Кривичниот суд да ги одбие мерките за претпазливост за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, градоначалникот на скопската општина Гази Баба Тони Јакимовски и поранешниот ...

Кривичниот суд ги одби мерките за претпазливост за Груевски, Јанакиевски и Трајковски

Вечер Прес - 11.06.2016

Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани. По денешниот распит, судот предмалку донесе решение дека нема да се применат никакви мерки за првите тројца осомничени за случајот ТНТ.

СЈО ќе ги обжали одбиените од судот мерки за претпазливост?

Локално - 11.06.2016

Откако судот синоќа ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани, Специјалното Јавно Обвнителство најверојатно ќе ја обжали одлуката на судот.

Николоски: СЈО е единствено Обвинителство кое не ја почитува презумпцијата на невиност

Пулс24 - 11.06.2016

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше гостин во вчерашната емисија Пулт на Радио Слободна Македонија, во која зборуваше за актуелните состојби во државата, наметнатата политичка криза од СДСМ и ситуацијата со СЈО ...

СЈО ќе ја обжали одлуката за одбивање мерки на претпазливост за осномничените во „ТНТ“

еМагазин - 11.06.2016

Порталот Сакам да кажам.мк , објави дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе ја обжали одлуката на Кривичниот суд да ги одбие мерките за претпазливост за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, градоначалникот на скопската ...

СЈО ќе поднесе жалба, повторно ќе бара мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Либертас - 11.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ке ја обжали одлуката на Основниот суд, потврдија за Телма од СЈО, откако вчера како неосновани беа одбени мерките за претпазливост за тројцата осомничени во случајот ТНТ, екс премиерот Никола Груевски, поранешниот ...

СЈО со тужба до Основниот суд оти нема мерки на претпазливост за Груевски и Јанакиески

Фактор - 11.06.2016

Кривичниот суд во Скопје вчера ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство и не изрече мерки на претпазливост за Никола Груевски , Миле Јанакиески и Тони Трајковски. кои се осомничени во истрагата „ТНТ“.

(ВИДЕО) Гордана Дувњак и Беким Кадриу во „360 степени“

Локално - 11.06.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М каде тема беше – „Колку отповикувањето на помилувањето го расчисти патот за непречена работа на Специјалното јавно обвинителство?“ „Од 21 барање на СЈО за одредување ...

ВИДЕО: Гордана Дувњак и Беким Кадриу во „360 степени“

Либертас - 11.06.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М каде тема беше – „Колку отповикувањето на помилувањето го расчисти патот за непречена работа на Специјалното јавно обвинителство?“ „Од 21 барање на СЈО за одредување ...

За осомничените од „ТНТ“ нема мерка на претпазливост

Тера - 11.06.2016

Судија на претходна постапка донесе решение со кое го одби како неоснован предлогот на СЈО за определување мерки за претпазливост за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, бившиот министер Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба Тони ...

Груевски на распит во Кривичниот суд

24 Вести - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Космос. Околу Судот има засилено полициско обезбедување и лица од МВР ...

Никола Груевски на распит во Кривичен

Алсат-М - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски попладнево пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комплексот Космос.

Градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски на распит во Кривичен

ТВ21 - 10.06.2016

Градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски се појави на распит во Кривичниот суд во Скопје. Градоначалникот се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“ на ...

Груевски се појави на распит во Кривичниот суд

Утрински - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски денеска се одзва на поканата и пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

ГРОМ: СЈО дели селективна правда

ТВ21 - 10.06.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дели селективна правда и праша како се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара ...

Груевски: СЈО спроведува чекори од нарачател кој вели дека не ги признава судовите

Канал5 - 10.06.2016

Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам во неа. Незнам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата и нема да се појавувам, но ...

Груевски: СЈО спроведува чекори од нарачател кој вели дека не ги признава судовите

Вест - 10.06.2016

Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам во неа. Незнам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата и нема да се појавувам, но ...

Груевски: немам намера ниту да бегам ниту да ја напуштам државата

Сакам да кажам - 10.06.2016

Поранешиот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по едночасовниот распит во Кривичниот суд изјави дека не се чувствува виновен по обвинувањата за случајот ТНТ. “Она што го прават од Специјалното јавно обвинителство е нешто од што ...

Груевски тврди дека нема да бега

Deutsche Welle - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска беше на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ на претходна постапка за случајот „ТНТ“. Поранешниот македонски премиер Никола Груевски тврди дека нема никаква вина.

Јакимовски: СЈО дели селективна правда

24 Вести - 10.06.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека Специјалното јавно обвинителство дели селективна правда и праша како се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара притвор за градоначалникот на струмица Зоран ...

Кривичен: Нема мерки за претпазливост за Груевски

24 Вести - 10.06.2016

Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани. По денешниот распит, судот предмалку донесе решение дека нема да се применат никакви мерки за првите тројца осомничени за случајот ...

Груевски со судска покана за распит за случајот ТНТ

Фокус - 10.06.2016

Поранешниот премиер кој се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“, денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје.

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Телма - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд денеска потврди дека до нив СЈО доставило предлог и на екс премиерот Никола Груевски да му биде определена мерка за обебзедување на присуство. Груевски заедно со поарнешниот министер Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази ...

Груевски во 14 часот треба да се појави на распит за „ТНТ“

Сакам да кажам - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска во 14 часот треба да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК, од извори во судот. Груевски заедно со поранешниот министер Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски се ...

Груевски се појави во судот на распит

Сакам да кажам - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се појави на распит во Основниот суд Скопје 1. Тој во судот дојде во присуство на неговиот адвокат Никола Додовски. Груевски заедно со поранешниот министер Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски ...

Груевски на распит во Кривичниот суд

Фокус - 10.06.2016

Поранешниот премиерот Никола Груевски денеска се појави на распит во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“, поточно за уривањето на комплексот „Космос“. Груевски во судот пристигна во друштво на адвокатот Никола Додовски и ...

Груевски се појави на распит во Кривичен за Т.Н.Т

ТВ21 - 10.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски, се појави на распит во Основниот суд 1 Скопје за случајот кој го отвори Специјалното јавно обвинителство Т.Н.Т, за незаконско уривање на станбениот објект Косомос на Фиат Цаноски од ПЕИ, поради политичка одмазда.

Груевски на распит во Кривичен суд

Телма - 10.06.2016

Поранешниот премиерот Никола Груевски се наоѓа на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Поништувањето на аболицијата го додаде лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на списокот осомничени на Специјалното јавно ...

Груевски се одзва на поканата на Судот

Дневник - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски денеска се одзва на поканата и пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

ГРОМ - СЈО дели селективна правда

Утрински - 10.06.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дели селективна правда и праша како се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара ...

Груевски по распитот во судот: Ниту ќе бегам, ниту ќе ја напуштам државата

Телма - 10.06.2016

“СЈО прави чекори кои што се нарачани од човекот кој е свесен за својот рејтинг и се обидува преку вакви апсурдни постапки да прикаже дека сме исти или слични како него. Она што го прават од Специјалното јавно обвинителство е нешто од што ќе се ...

Груевски - Немам никаква вина

Утрински - 10.06.2016

ФОТО: Киро Попов Љубиша Станковиќ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска еден час беше на распит во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот што го води Специјалното обвинителство - „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“.

Алтернативни мерки за вработен во Општина Битола

Утрински - 10.06.2016

Судот му го укина куќниот притвор на С.Б., вработен во Општина Битола, и му изрече алтернативни мерки. Осомничениот во случајот наречен „Транспортер“ има забрана да го напушти живеалиштето, одземен му е пасошот и има обврска да се јавува во судот во ...

Судот бара докази од СЈО за осомничените од „Тврдина“

Утрински - 10.06.2016

Судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по предлог на Специјалното јавно обвинителство, кое побара изрекување мерка притвор за началникот на УБК Горан Грујевски, како и за определување мерки за претпазливост за Г.Ј., Н.Б.

Груевски: Нема да успее политичката хајка на Заев и СЈО

Канал5 - 10.06.2016

СЈО прави чекори нарачани од човекот којшто изјавуваше дека не го признава судот, кој е свесен за нискиот рејтинг и се обидува преку вакви апсурдни покани да прикаже дека сме исти или слични како него, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Ниту имам намера, ниту ќе заминам од земјава

Вест - 10.06.2016

Ниту е вистина дека имам намера да ја напуштам Македонија, ниту ќе го направам тоа, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по вчерашниот распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје.

Основниот суд Скопје одлучи - нема мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Телма - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби попладнево како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство за спроведување мерки на претпазливост кон осомничените во процесот “ ТНТ ” , Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски.

Груевски: На Заев нема да му помогне тоа што сака да ме прикаже како сличен нему

Дневник - 10.06.2016

Бев повикан во Судот затоа што Kатица Јанева изразила сомнеж дека ќе ја напуштам земјава и дека нема да се појавувам. Не знам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата и нема да се појавувам, но како и да е, се гледа ...

За Талевски се бара притвор за муабети, а Заев на слобода за законски снимен случај на поткуп

Дневник - 10.06.2016

Со двоен аршин функционира правниот поредок во Република Македонија, а пример за тоа е односот на двете обвинителства кон лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и битолскиот градоначалник Владимир Талевски, обвини вчера Стевче Јакимовски, лидер на партијата ...

Впрегнати како волови

Дневник - 10.06.2016

Во обидот да убедат што повеќе гласачи да се регистрираат за референдумот, британските медиуми се впуштија во една прилично патетична кампања, во која, на пример, „Индепендет“ напиша: „Илјадници умреле за ти денес да добиеш право да гласаш! ...

Судот ги одби мерките за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Фокус - 10.06.2016

Основниот суд Скопје 1 предмалку соопшти дека не го прифаќа барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување на мерки за претпазливост за осмничените во случајот за рушење на Космос, Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски.

Судот не одобри мерка на претпазливост за Груевски како што бараше СЈО

Сакам да кажам - 10.06.2016

Нема мерки за претпазливост на поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески и за градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски. Од Основниои суд Скопје 1 вечерва соопштија дека „Судија на претходна ...

Кривичниот суд не определи мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

Канал5 - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. - Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за ...

Кривичниот суд не определи мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

Вест - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. - Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за ...

Кривичниот суд не определи мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

Алсат-М - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. - Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за ...

Алтернативни мерки наместо куќен притвор за вработен во Општина Битола од случајот „Транспортер“

Дневник - 10.06.2016

Судот му го укина куќниот притвор на С.Б., вработен во Општина Битола, и му изрече алтернативни мерки. Осомничениот во случајот наречен „Транспортер“ има забрана да го напушти живеалиштето, одземен му е пасошот и има обврска да се јавува во судот во ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Канал5 - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Вест - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

24 Вести - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе постапуваат по ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Утрински - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

ТВ21 - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Алсат-М - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Осомничените во предметите на СЈО повикани на распит во Кривичниот суд

Академик - 10.06.2016

„Со оглед дека лицата за кои од СЈО е предложена мерка притвор не се обезбедени на друг начин, судот ќе ги примени одредбите од ЗКП, а согласно досегашната пракса на постапување по предмети во изминатиот период“, велат од Судот.

Судот пресече – Нема мерки за претпазливост за Груевски

Репортер - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за спроведување мерки на претпазливост за Никола Груевски, Тони Трајковски и Миле Јанакиевски, осомничени во процесот „ТНТ“, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Судот ќе одлучува за предложените мерки и ќе ги повика на распит Груевски и Јанакиески

МКД - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и бивш премиер Никола Груевски, бившиот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски се дел од лицата кои ќе бидат повикани на распит во суд.

(ВИДЕО) Груевски на распит во Кривичниот суд

Нова ТВ - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Косомос. Околу Судот забележливо е засилено обезбедување на лица во ...

КРИВИЧНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ: Нема мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

Телеграф - 10.06.2016

Судот го одби како неоснован предлогот на СЈО Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“.

Груевски се појави на распит во Основниот суд

+инфо - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е осомничен во случајот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска пристигна на распит во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на ...

Судот бара докази од СЈО за осомничените во „Тврдина“

Репортер - 10.06.2016

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) за определување ...

Аболициите укинати, Груевски на распит

Р.С.Европа - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски попладнево пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комплексот Космос.

Груевски на распит во Судот за случајот „ТНТ“

Макфакс - 10.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ дојде на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот „ТНТ“.

Никола Груевски на распит во Кривичен Суд

А1 On - 10.06.2016

Поранешниот премиер и акутелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски предмалку влезе на распит во Кривичниот суд – Скопје. Тој е осомничен во случајот кој го објави Специјалното јавно обвинителство наречен „ТНТ“ за уривање на комплексот Космос на ...

ГРОМ: Не може да има селективна примена на правда која се користи во политички цели

Press24 - 10.06.2016

Претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска јавно ги повика правосудните органи да се однесуваат согласно законските прописи и да не дозволува двојството во функционирање на правниот поредок на Р.М.

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Телеграф - 10.06.2016

Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка, кои во текот на денешниот ден ќе постапуваат по нив, а лицата ќе бидат повикани во Судот Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 вчера доставило пет предлози за ...

Осомничените од Јанева се редат на распит во Основниот суд

+инфо - 10.06.2016

Попладнево на распит пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 се појави и радоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски. Градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, попладнево дојде на распит пред судија на ...

ГРОМ: Не може да има селективна примена на правда која се користи во политички цели

Курир - 10.06.2016

Претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска јавно ги повика правосудните органи да се однесуваат согласно законските прописи и да не дозволува двојството во функционирање на правниот поредок на Р.М.

И градоначалникот Трајковски се појави во Кривичниот суд

Нова ТВ - 10.06.2016

Градончаланикот на општина Гази Баба, Тони Трајковски штотуку влезе на распит во Кривичниот суд, откако Специјалното обвинителство побара мерки за претпазливост за него, екс-премиерот Никола Груевски и екс-министерот за транспорт и врски, Миле ...

Никола Груевски на распит во Кривичниот суд за предметот „ТНТ“

Академик - 10.06.2016

Груевски е повикан во судот по предлог на Специјалното јавно обвинителство кое ја прошири истрагата за предметот „ТНТ“ откако беа поништени аболициите од страна на Претседателот на РМ. Поранешниот премиер, сега лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ...

Нема мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Стандард - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби попладнево како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство за спроведување мерки на претпазливост кон осомничените во процесот “ТНТ” , Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски.

ГРОМ: СЈО дели селективна правда

Сител - 10.06.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дели селективна правда и праша како се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара ...

Груевски: Ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина

Нова ТВ - 10.06.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премер Никола Груевски, по едночасовен распит во Кривичниот суд, изјави дека не се чувствува виновен и посочи дека во иднина пак ќе имало обиди за негово малтретирање да доаѓа во судот а со тоа и врз новинарите, за ...

Груевски се одзва по поканата на Судот

Телеграф - 10.06.2016

СЈО вчера достави предлог на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да му биде определена мерка за обезбедување присуство. Груевски во Судот дојде со неговиот адвокат Никола Додевски. Во судот попладнево дојде и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски Лидерот ...

Јакимовски: СЈО дели селективна правда

Макфакс - 10.06.2016

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) како политичка партија веќе предупреди на двојство и негативните ефекти од постоењето на паралелни институции во правниот поредок на Република Македонија, и оттаму го поставува прашањето како тоа се бара ...

Груевски по распитот во судот: СЈО прави чекори кои се нарачани од СДСМ

Стандард - 10.06.2016

Поранешниот премиер на Република Македонија, кој е осомничен од Специјалното јавно обвинителство во случајот ТНТ , денеска по распитот во Основниот суд ја префрли целата вина врз лидерот на опозицијата, Зоран Заев и дека тој преку неговата контрола ...

ГРУЕВСКИ: Не чувствувам вина и немам намера да ја напуштам државата

Академик - 10.06.2016

Тој потенцираше дека не чувствува вина, но очекува тој и неговите соработници и понатаму да бидат повикувани во судот поради апсурдни причини. „Денеска се појавив во Судот затоа што Катица Јанева изразила сомнеж дека ќе ја напуштам државата, но не ...

Груевски: Ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина

Макфакс - 10.06.2016

Човекот кој не го признава судот и кој има огромен криминал се обидува мене и моите соработници да не прикаже исти или слични како него и сега ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина, изјави поранешниот премиер и актуелен претседател на ...

Укинат домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“

+инфо - 10.06.2016

Судот денес одлучил против него да се определати мерки на претпазливот како мерки за обезбедување на негово присуство во истрагата. Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Груевски: Немам намера да заминам од земјата, нема некому да ја исполнам таа желба (ФОТО)

МКД - 10.06.2016

Дојдов во судот бидејќи Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам. Не знам дали некој во државата верува во такво нешто, но, како и да е, се гледа дека СЈО прави чекори кои се нарачани и тоа ...

Судот бара докази од ОЈО за осомничените од „Тврдина“

+инфо - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го задолжи обвинителот да ги уреди предлозите во рок од 3 дена, известија од скопска единица. Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1- Скопје постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење на ...

(ВИДЕО) Јанакиески по распитот го напушти судот од задната страна

Нова ТВ - 10.06.2016

Екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по денешниот распит, ги избегна камерите и го напушти Kривичниот суд од задната страна. Тој,како и екс-премиерот Груевски и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски беа повика на распит кај ...

Груевски по распитот во судот: Повикан сум од апсурдни причини – немам никаква вина

Капитал - 10.06.2016

„Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам во неа. Незнам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата и нема да се појавувам, но ...

Основниот суд одби да даде притвор за осомничените во Тврдина

Р.С.Европа - 10.06.2016

Основниот суд Скопје 1 – Скопје соопшти дека судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување мерки притвор за лицето Г.Г. во предметот „Тврдина“ како и предлог за определување мерки за ...

Судот бара докази од СЈО за осомничените во „Тврдина“

Нова ТВ - 10.06.2016

Основниот суд Скопје еден со допис се обратил до Специјалното обвинителство дека во предлозите против осомничените во случајот Тврдина барајќи докази. Од Судот тврдат дека СЈО не доставиле докази на кои се повикуваат на наредбата за спроведување на ...

КРИВИЧЕН СУД: СЈО да ги уреди предлозите за осомничените во „Тврдина“

Академик - 10.06.2016

Оттаму додаваат дека во предлозите се наведуваат кривични дела наводно сторени во периодот по 25.2.2015 година и во периодот на втората половина на 2015 година до средината на март 2016 година, а во смисла на член 2 од Законот за СЈО каде што е ...

Груевски - Немам вина, сакаат да ме оцрнат

Р.С.Европа - 10.06.2016

По околу еден час поранешниот премиер и актуелен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го напушти Кривичниот суд. Тој беше повикан на распит по предлог на Специјалното јавно обвинителство за предметот именуван како „ТНТ“ за уривање на објектот ...

Судот контра политизираните акции на СЈО: Нема мерки за претпазливост за Груевски

Press24 - 10.06.2016

Кривичен суд објави дека нема мерки за претпазливост за акцијата на СЈО наречена „ТНТ“. Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани.

Груевски пристигна на распит во Кривичниот суд (ФОТО)

Стандард - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се појави на распит во Основниот суд Скопје 1. Тој во судот дојде во присуство на неговиот адвокат Никола Додовски. СЈО доставило предлог на екс премиерот Никола Груевски да му биде определена мерка за обебзедување на ...

Груевски пристигна на распит во судот

МКД - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот „Космос“, објави НоваТВ .

Груевски и сопартијците тврдат дека „Космос“ е срушен законски

Нова ТВ - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски , поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески , како и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски денеска се појавија на распит пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје во случајот ...

Основен суд Скопје 1 бара докази од СЈО за осомничените во „Тврдина“

МКД - 10.06.2016

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1, постапувајќи по предлог на СЈО за определување мерки притвор на Горан Грујоски, како и предлог за определување мерки за претпазливост за Гордана Јанкуловска и уште три лица од предметот ...

(ФОТО) Груевски на распит во Кривичниот суд

Репортер - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Косомос. Околу Судот забележливо е засилено обезбедување на лица во ...

ГРУЕВСКИ: СЈО спроведува чекори од нарачател кој вели дека не ги признава судовите

Телеграф - 10.06.2016

Изборите што ќе се одржат, кога и да се одржат, ќе бидат најјасниот одговор за ова политичко раководство на СДСМ. Она што го прави СЈО практично е нешто од што ќе се срамат во иднина Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила ...

За осомничените од „ТНТ“ нема мерка на претпазливост

+инфо - 10.06.2016

Во рок од 24 часа СЈО има право да поднесе жалба до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 – Скопје. Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување мерки на претпазливост спрема осомничените Н.Г., M.J. и T.T.

Судот го одби барањето на СЈО за Груевски и Јанакиевски

Р.С.Европа - 10.06.2016

Основниот суд ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство за одземање на пасоши на осомничените во предметот ТНТ. Судијата на претходна постапка го одби барањето како неосновано и одлучи да не определи мерки за претпазливост, се вели во ...

Груевски на распит во Судот за случајот „ТНТ“

Кајгана - 10.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ дојде на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот „ТНТ“.

Трајковски не се смета виновен за уривањето на „Космос“

Макфакс - 10.06.2016

Нашата постапка е потврдена со дваесетина судски постапки, рече градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски, како и претходно поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во ...

Судот ги одби мерките за претпазливост за Груевски

МКД - 10.06.2016

Судија на претходна постапка донесе решение со кое го одби како неоснован предлогот на СЈО за определување мерки за претпазливост за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, бившиот министер Миле Јанакиески и градоначалникот на Гази Баба Тони ...

Кривичниот суд не определи мерки за претпазливост за осомничените во „ТНТ“

Алфа - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на ...

Судот одлучи, нема мерки за претпазливост за Груевски

А1 On - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за спроведување мерки на претпазливост за Никола Груевски, Тони Трајковски и Миле Јанакиевски, осомничени во процесот „ТНТ“, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Нема мерка претпазливост за Груевски, Трајковски и Јанакиески

Нова ТВ - 10.06.2016

Основниот суд Скопје 1 вечерва преку соопштение објави дека против ниту еден од осомничените кои денеска беа на распит пред судија на претходна постапка, не е донесена мерка претпазливост како што бараше СЈО.

Судот го одби предлогот на СЈО за мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Макфакс - 10.06.2016

Судија на претходна постапка го одби во петокот попладнето како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО за спроведување мерки на претпазливост кон осомничените во процесот „ТНТ“ , поранешниот премиер Никола Груевски, екс ...

Груевски: Ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина

Кајгана - 10.06.2016

Човекот кој не го признава судот и кој има огромен криминал се обидува мене и моите соработници да не прикаже исти или слични како него и сега ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина, изјави поранешниот премиер и актуелен претседател на ...

Јанакиески по распитот го напушти судот од задната страна (ВИДЕО)

+инфо - 10.06.2016

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески по денешниот распит, ги избегна камерите и го напушти Kривичниот суд од задната страна. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески по денешниот распит, ги избегна камерите и го ...

Укинат домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“

Курир - 10.06.2016

Укинат е домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“. Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

(ВИДЕО) Груевски очекува во иднина и други обиди за „негово малтретирање“

Репортер - 10.06.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премер Никола Груевски, по едночасовен распит во Кривичниот суд за порталот Нова изјави дека не се чувствува виновен и посочи дека во иднина пак ќе имало обиди за негово малтретирање да доаѓа во судот а со тоа и врз ...

Јакимовски: СЈО дели селективна правда

МКД - 10.06.2016

ГРОМ како политичка партија веќе предупреди на двојство и негативните ефекти од постоењето на паралелни институции во правниот поредок на Република Македонија. Оттука ГРОМ прашува: како тоа се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир ...

Судска покана за распит на Груевски за случајот ТНТ

Стандард - 10.06.2016

Поранешниот премиер, Никола Груевски, кој се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“, денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје.

Груевски денеска на распит за случајот Космос

Репортер - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје. Освен лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, исказ во судот треба да дадат и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и градоначалникот на општина ...

Груевски: СЈО и Заев прават политичка хајка која нема да им успее

Нетпрес - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство и Зоран Заев прават политичка хајка која нема да им успее, изјави денеска пред Кривичниот суд лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Р.С.Европа - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Судот ги одби како неосновани мерките на СЈО за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Академик - 10.06.2016

Од Кривичниот суд наведуваат дека СЈО има право да поднесе жалба до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 – Скопје во рок од 24 часа. По денешниот распит пред судија на претходна постапка на осомничените во предметот на СЈО „ТНТ“, судијата ги ...

ГРОМ: Не може да има селективна примена на правда заради политички цели

Нетпрес - 10.06.2016

Претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска јавно ги повика правосудните органи да се однесуваат согласно законските прописи и да не дозволува двојството во функционирање на правниот поредок на Р.М.

Судот денеска ќе решава по барањата на Јанева за притвор и други мерки

+инфо - 10.06.2016

Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе постапуваат по нив, а лицата ќе бидат повикани во судот. Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, вчера доставило пет предлози ...

Груевски денеска ќе добие покана за распит во суд за случајот Космос

Нова ТВ - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје. Освен лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, исказ во судот треба да дадат и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и градоначалникот на општина ...

Судот контра политизираните акции на СЈО: Нема мерки за претпазливост

Нетпрес - 10.06.2016

Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани. По денешниот распит, судот донесе решение дека нема да се применат никакви мерки за првите тројца осомничени за случајот ТНТ.

Кривичен пресече – Одбиено брањето на СЈО за мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Репортер - 10.06.2016

Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување мерки на претпазливост спрема осомничените: Н.Г., M.J. и T.T. поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското ...

Груевски го испочитува судот (за разлика од Заев)

Вечер Прес - 10.06.2016

Граѓаните и народот ме познаваат повеќе од десет години, добро ги познаваат моите соработници, а што е најважно добро го познаваат и него. На изборите се ќе стане јасно и се ќе биде расчистено.

ФОТО: Груевски на распит во Кривичниот суд

Либертас - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Космос, пренесе Нова.

Кривичен суд за „Транспортер“ на СЈО

еМагазин - 10.06.2016

Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) против осомничениот С.Б.

Груевски со судска покана за распит за случајот ТНТ

Локално - 10.06.2016

Поранешниот премиер кој се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“, денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје.

Кривичниот суд ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски

Република - 10.06.2016

Судот ги одби мерките за претпазливост за Никола Груевски, Миле Јанакиевски и Тони Трајковски како неосновани. По денешниот распит, судот предмалку донесе решение дека нема да се применат никакви мерки за првите тројца осомничени за случајот ТНТ.

А зарем некој очекуваше мерки на претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски!?

Локално - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и не им одреди мерки на претпазливост на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на поранешниот министер за транспорт и врски, ...

По барањата на СЈО денеска ќе одлучува Кривичниот суд

Фактор - 10.06.2016

Кривичниот суд денеска ќе решава по барањата на Специјалното јавно обвинителство. Од Кривичен потврдуваат дека до нив СЈО доставило предлог и на поранешниот премиер, Никола Груевски да му биде определена мерка за обезбедување на присуство.

(ВИДЕО) Груевски очекува во иднина и други обиди за „негово малтретирање да одел во суд“

Либертас - 10.06.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премер Никола Груевски, по едночасовен распит во Кривичниот суд за порталот Нова изјави дека не се чувствува виновен и посочи дека во иднина пак ќе имало обиди за негово малтретирање да доаѓа во судот а со тоа и врз ...

Јакимовски: Не може да има селективна примена на правда што се користи во политички цели

Пулс24 - 10.06.2016

Претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска јавно ги повика правосудните органи да се однесуваат согласно законските прописи и да не дозволува двојството во функционирање на правниот поредок на Р.М.

Груевски: Ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина

Точка - 10.06.2016

Човекот кој не го признава судот и кој има огромен криминал се обидува мене и моите соработници да не прикаже исти или слични како него и сега ќе треба да се правдам, иако немам никаква вина, изјави поранешниот премиер и актуелен претседател на ...

Груевски на распит во Кривичниот суд

Бриф - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Космос, пренесе Нова.

Груевски: СЈО и Заев прават политичка хајка која нема да им успее (Видео)

МК News - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство и Зоран Заев прават политичка хајка која нема да им успее, изјави денеска пред Кривичниот суд лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ...

Јанакиески ги избегна новинарите по распитот во Кривичниот суд

Мета - 10.06.2016

Поранешниот министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески по денешниот распит во Кривичен суд, ги избегнал камерите и го напуштил судот од задната страна, јавува „novatv.mk.“ Јанакиески како и поранешниот премиер Никола Груевски и градоначалникот ...

Јакимовски: СЈО дели селективна правда

Локално - 10.06.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дели селективна правда и праша како се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир Талевски, а не се бара ...

(ФОТО) Груевски пристигна на распит во Кривичниот суд во Скопје

Локално - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премиер, Никола Груевски пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комлексот Косомос, информира НоваТВ.

Градоначалникот Трајковски на распит во Кривичниот суд

Локално - 10.06.2016

По поранешниот премиер Никола Груевски, на распит во Кривичниот суд дојде и градоначаланикот на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, и градоначалникот Трајковски се осомничени во случајот „ТНТ“ на ...

Груевски на распит во Судот за случајот "ТНТ"

Точка - 10.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ дојде на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот "ТНТ".

И Јанакиески денеска беше на распит, но ги избегна новинарите

еМагазин - 10.06.2016

Освен поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски и градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска на распит за случајот „ТНТ“, беше и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Никола Груевски пристигна на распит во Кривичниот суд за случајот „ТНТ“

Мета - 10.06.2016

Поранешиот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, пристигна на распит пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд. Груевски е осомничен во случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, за уривањето на комплексот ...

Кривичниот суд за случајот „Тортура“ на СЈО

еМагазин - 10.06.2016

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по службена должност, а по повод жалба на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) против решение ...

Јанакиески по распитот излезе од задната страна на судот

Фактор - 10.06.2016

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески по денешниот распит, ги избегна камерите и го напушти Kривичниот суд од задната страна. Тој, како и поранешниот премиер Груевски и градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски беа повика ...

Судот го укина домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“

Пулс24 - 10.06.2016

Укинат е домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“. Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

Груевски денеска ќе биде повикан на распит за уривањето на Космос

Бриф - 10.06.2016

Екс премиерот Никола Груевски денеска ќе биде повикан на распит во Кривичниот суд во Скопје. Освен лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, исказ во судот треба да дадат и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, како и градоначалникот на општина ...

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на СЈО за Груевски и Јанакиевски

Точка - 10.06.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за одземање на пасошите на осомничените во предметот наречен ТНТ. Судијата на претходна постапка го одби како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство за ...

Јанакиески ги избегна новинарите по распитот во Кривичниот суд

Локално - 10.06.2016

Поранешниот министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески по денешниот распит во Кривичен суд, ги избегнал камерите и го напуштил судот од задната страна, јавува „novatv.mk.“ Јанакиески како и поранешниот премиер Никола Груевски и градоначалникот ...

Случај ТНТ: Груевски се појави на распит во Судот

Канал 77 - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски денеска се појави на распит во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“ кој СЈО го отвори во врска со рушењето на објектот Космос.

ИСКАЗ ЗА СЛУЧАЈОТ „ТНТ“: Груевски на распит во Кривичен суд

Фактор - 10.06.2016

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска во Кривичниот суд ќе даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот „ТНТ“. Според повеќето медиуми тој веќе пристигнал во Судот.

Нема мерки на претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Мета - 10.06.2016

Судијата на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и не им одреди мерки на претпазливост на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на поранешниот министер за транспорт и врски, ...

ВИДЕО: Јанакиески го напушти судот од задната страна, за да ги избегне новинарите

Либертас - 10.06.2016

Екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески по денешниот распит, ги избегна камерите и го напушти Kривичниот суд од задната страна, објави НОВА . Тој, како и екс-премиерот Груевски и градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски беа повика на ...

Груевски на распит за „ТНТ“

еМагазин - 10.06.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски попладнево пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот на СЈО „ТНТ“ за уривањето на комплексот Космос, пренесува Радио ...

За Груевски, Трајковски и Јанакиески нема мерка претпазливост

Фактор - 10.06.2016

Основниот суд Скопје 1 преку соопштение вечерва објави дека против Груевски, Трајковски и Јанакиески кои денеска беа на распит пред судија на претходна постапка, не е донесена мерка претпазливост. Мерка претпазливост за нив бараше СЈО.

Груевски – Немам вина, сакаат да ме оцрнат

Тера - 10.06.2016

Дојдов во судот бидејќи Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам. Не знам дали некој во државата верува во такво нешто, но, како и да е, се гледа дека СЈО прави чекори кои се нарачани и тоа ...

ГРОМ: СЈО дели селективна правда

Пулс24 - 10.06.2016

„ГРОМ како политичка партија веќе предупреди на двојство и негативните ефекти од постоењето на паралелни институции во правниот поредок на Република Македонија. Оттука ГРОМ прашува: како тоа се бара притвор за градоначалникот на Битола Владимир ...

Груевски на распит во Кривичен суд

Тера - 10.06.2016

Фото:Нова ТВ Поранешниот премиер Никола Груевски и претседател на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ дојде на распит во Основниот суд Скопје 1 за да даде исказ пред судија на претходна постапка за случајот „ТНТ“.

Судот бара докази од СЈО за осомничените од „Тврдина“

еМагазин - 10.06.2016

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) за определување ...

Нема мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

еМагазин - 10.06.2016

Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување мерки на претпазливост спрема осомничените: Н.Г., M.J. и T.T. поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското ...

Градоначалникот Трајковски на распит во Кривичниот суд

Мета - 10.06.2016

По поранешниот премиер Никола Груевски, на распит во Кривичниот суд дојде и градончаланикот на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, и градоначалникот Трајковски се осомничени во случајот „ТНТ“ на Специјалното ...

Укината мерката куќен притвор за осомничен од „Транспортер“

Тера - 10.06.2016

Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) против осомничениот С.Б.

Груевски од пред Кривичен: Се гледа дека СЈО прави чекори кои се нарачани и дека тоа веројатно го посакува нивниот ...

Локално - 10.06.2016

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по распитот пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, на кој се задржа околу еден час, изјави дека не се чуствува виновен, додавајќи дека и во иднина очекува ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

еМагазин - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Судот бара докази од СЈО за осомничените во „Тврдина“

Либертас - 10.06.2016

„Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) за определување ...

Градончаланикот на општина Гази Баба, Трајковски на распит за „ТНТ“

еМагазин - 10.06.2016

Денеска на распит во Кривичниот суд дојде и градончаланикот на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Трајковски е осомничен во случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски.

Груевски: Не се чувствувам виновен, ниту планирам да ја напуштам државата

Мета - 10.06.2016

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по распитот пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, на кој се задржа околу еден час, изјави дека не се чувствува виновен, додавајќи дека и во иднина очекува ...

Кривичниот суд го одби барањето на СЈО за мерки за претпазливост за Груевски, Јанакиески и Трајковски

Либертас - 10.06.2016

„Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за определување мерки на претпазливост спрема осомничените: Н.Г., M.J. и T.T. поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското ...

Груевски: СЈО и Заев прават политичка хајка која нема да им успее

Република - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство и Зоран Заев прават политичка хајка која нема да им успее, изјави денеска пред Кривичниот суд лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. – Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж ...

Груевски: Не се чуствувам виновен, ниту планирам да ја напуштам државата

еМагазин - 10.06.2016

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по распитот пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, на кој се задржа околу еден час, изјави дека не се чуствува виновен, додавајќи дека и во иднина очекува ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Lider - 10.06.2016

Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот на денешниот ден ќе ...

Груевски: СЈО спроведува чекори од нарачател кој вели дека не ги признава судовите

Идивиди - 10.06.2016

Скопје, 10 јуни 2016 МИА) - Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам во неа. Незнам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата ...

Судот контра политизираните акции на СЈО: Нема мерки за претпазливост за Груевски

Lider - 10.06.2016

Скопскиот Кривичен суд го одби како неоснован предлогот на Специјалното јавно обвинителство и не определи мерки на претпазливост за осомничените Н.Г., М.Ј. и Т.Т. во случајот „ТНТ“. – Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот за ...

Укинат домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“

Lider - 10.06.2016

Укинат е домашниот притвор на осомничениот од „Транспортер“. Судија на претходна постапка постапи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

Груевски се одзва на поканата на Судот

Идивиди - 10.06.2016

Скопје, 10 јуни 2016 (МИА) - Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски денеска се одзва на поканата и пристигна на распит кај судија во претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје, како осомничен во случајот „ТНТ“ на Специјалното ...

Кривичниот суд ќе решава по барањата на СЈО

Идивиди - 10.06.2016

Скопје, 10 јуни 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 – Скопје вчера доставило пет предлози за определување мерки за обезбедување присуство. Сите предлози се распоредени кај судии на претходна постапка кои во текот ...

Груевски: СЈО спроведува чекори од нарачател кој вели дека не ги признава судовите

Lider - 10.06.2016

Денеска бев повикан во Судот затоа што Катица Јанева изразила некаков сомнеж дека ќе ја напуштам земјата и дека нема да се појавувам во неа. Незнам дали некој во државата верува во такво нешто дека ќе ја напуштам земјата и нема да се појавувам, но ...

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

ТВ21 - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

Талевски на распит во Скопје?

Сакам да кажам - 09.06.2016

Градоначалникот на Битола Владимир Талевски, кој е првоосомничен во случајот „Транспортер“, се наоѓа на распит во Скопје, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Против Талевски беше запрена постапката, бидејќи беше помилуван од претседателот на државата, Ѓорге ...

Талевски не се појави на распит, СЈО го чека

Сакам да кажам - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство потврди дека Владимир Талевски бил повикан на распит во Скопје за случајот „Транспортер“, но градоначалникот на Битола не се појавил во предвидениот термин.

СЈО бара да продолжи постапката за „Пуч“

Телма - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство бара да продолжи судската постапка против лидерот на СДСМ Зоран Заев за случајот „Пуч“, во кој е обвинет за шпионажа и помагање насилство врз државни функционери.

СЈO: Истрагата за “Транспортер”продолжува, останува барањето за притвор на Талески

Телма - 09.06.2016

Битолскиот градончалник Владимир Телески, осомничен во случајот „Транспортер“ на специјалното јавно обвинителство треба да се појави во кривичниот суд Скопје 1. СЈО, денеска информираше во писмено соопштение дека донеле наредба за понатамошно гонеше ...

СЈО ги продолжува истрагите, се бара притвор за две лица

Утрински - 09.06.2016

Тимот на Јанева продолжува со работа на случаите „Титаник“, „Тврдина“, „Тортура“, „ТНТ“ и „Транспортер“ Даниела Трпчевска Одлуките на претседателот Иванов за целосно поништување на аболицијата на 56 лица се примени во Специјалното обвинителство и се ...

СЈО бара притвор за Талевски и Грујовски

24 Вести - 09.06.2016

Специјалното обвинителство ги стави на списокот осомничени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и градоначалникот на Гази Баба -Тони Трајковски за случајот со рушењето на Космос.

СЈО побара притвор за Талески и Грујовски

Фокус - 09.06.2016

Откако Иванов ја повлече аболицијата, Специјалното јавно обвинителство се врати на работа онаму кај што застана. Од СЈО денеска побараа притвор за битолскиот градоначалник Владимир Талески и за началникот на 5та управа , Горан Грујевски.

Груевски на листата осомничени на СЈО

Телма - 09.06.2016

Поништувањето на аболицијата го додаде лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на списокот осомничени на Специјалното јавно обвинителство. Поранешниот премиер се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во случајот ТНТ, кој се ...

СЈО бара мерка претпазливост за Груевски во предметот „ТНТ“

Сакам да кажам - 09.06.2016

Сите истраги и предистражни постапки што ги почна Специјалното обвинителство пред амнестијата на 56-те политичари и нивни помошници од страна на претседателот Ѓорге Иванов, продолжуваат кај што застанале.

СЈО ќе го повика Груевски на распит и ќе бара домашен притвор или одземање на пасошот

Фокус - 09.06.2016

Од Специјалното јавно обинителство денеска информираа дека поранешниот премиер Никола Груевски во наредниот период ќе биде повикан да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно ...

СЈО ги продолжува истрагите

Канал5 - 09.06.2016

Одлуките за поништување на Одлуките за помилување, донесени од страна на Претседателот на Република Македонија, се примени во СЈО и по нив се постапува - известија од СЈО. „Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу ...

Ги добивме одлуките за поништување на помилувањата и постапуваме по нив

Дневник - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

Телма - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

СЈО бара притвор за битолскиот градоначалник

24 Вести - 09.06.2016

Во продолжение интегрално ви го пренесуваме соопштението од СЈО: Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на ...

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

Вест - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

ПО ПОНИШТУВАЊЕТО НА АБОЛИЦИИТЕ: СЈО повторно бара притвор и мерки за претпазливост за дел од осомничените во предметите

Академик - 09.06.2016

Во предметите кои беа објавени по аболицијата, а во кои не беа опфатени високи функционери кои беа помилувани, сега СЈО бара за нив од Кривичниот суд определување на мерка притвор и мерки за претпазливост.

СЈО бара притвор за градоначалникот на Битола

А1 On - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство излезе со соопштение преку кое истакнува дека бара притвор за градоначалникот на Битола во врска со случајот „Транспортер“. Во продолжение, целосно соопштението на СЈО: „Во врска со повеќето прашања доставени од ...

Талевски не се појави на распит, СЈО го чека

Репортер - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство потврди дека Владимир Талевски бил повикан на распит во Скопје за случајот „Транспортер“, но градоначалникот на Битола не се појавил во предвидениот термин.

СЈО бара мерка за претпазливост за Груевски, притвор за Талески и за началникот на УБК

Кајгана - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ги прими одлуките на Претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и продолжува со постапките кои ги отвори пред да биде донесена аболицијата, а во кои како првоосомничени се јауваат високи функционери на ...

СЈО бара да продолжи кривичната постапка по предметот „Пуч“

Капитал - 09.06.2016

Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките за поништување на Одлуките за помилување, донесени од страна на Претседателот на Република Македонија, Ве известуваме дека истите се примени во ова Јавно обвинителство и ...

СЈО: За Груевски распит и мерки за претпазливост

Нова ТВ - 09.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски во наредниот период ќе биде повикан да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство со име ТНТ.

СЈО бара од Судот распит и мерки за претпазливост за Груевски

Репортер - 09.06.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски во наредниот период ќе биде повикан да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничен во случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство со име ТНТ.

Катица Јанева бара притвор за Талески и Грујовски, а мерки за претпазливост за Никола Груевски

Репортер - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ги прими одлуките на Претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и продолжува со постапките кои ги отвори пред да биде донесена аболицијата, а во кои како првоосомничени се јауваат високи функционери на ...

24 Вести: СЈО бара притвор за Талевски и Грујевски

Репортер - 09.06.2016

Специјалното обвинителство ги стави на списокот осомничени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и градоначалникот на Гази Баба -Тони Трајковски за случајот со рушењето на Космос, јавува 24 Вести.

Јанева продолжува да гони и повторно бара притвор и други мерки

+инфо - 09.06.2016

Продолжуваат истражните постапки против сите осомничени лица во сите предмети што ги отвори СЈО. Специјалното јавно обвинителство соопшти дека ги примило Одлуките за поништување на Одлуките за помилување и по нив се постапува.

Катица Јанева и тимот ги примија и постапуваат по одлуките за поништување на помилувањата

МКД - 09.06.2016

По донесување на Одлуките за поништување на Одлуките за помилување, донесени од страна на Претседателот на Република Македонија, Ве известуваме дека истите се примени во ова Јавно обвинителство и по истите се постапува, соопштуваат од Специјалното ...

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

Нетпрес - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

СЈО: Истрагите продожуваат – Одлуките за поништување на помилувањата се примени и по нив се постапува

Репортер - 09.06.2016

Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките за ...

СЈО ги прими одлуките за поништување на аболициите

Р.С.Европа - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска соопшти дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и дека по нив се постапува.

СЈО ја добило одлуката за повлекување на аболицијата, бара притвор за битолскиот градоначалник

Стандард - 09.06.2016

Специјалното обвинителство ги примило Одлуките за поништување на помилувањата од страна на претседателот Ѓорге Иванов и постапува по нив, информираа денеска од СЈО. „Во делот на одлуките кои се однесуваат на постапки кои се наоѓаат пред судовите, Ве ...

СЈО бара притвор за битолскиот градоначалник, истрагите продолжуваат

Нова ТВ - 09.06.2016

Одлуките на претседателот Иванов за целосно поништување на аболицијата на 56 лица се примени во Специјалното обвинителство, соопштуваат оттаму денеска. Од СЈО велат дека истражните дејствија се преземаат во зависност од тоа во која фаза е предметот.

СЈО со нови информации за покренатите постапки

Правдико - 09.06.2016

Соопштението ви го пренесуваме во целост: Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно ...

СЈО ГИ ПРИМИ СИТЕ ОДЛУКИ ОД ИВАНОВ: Продолжуваат сите истраги

Телеграф - 09.06.2016

СЈО доставило предлог до Апелацискиот суд да го укине решението на Кривичниот суд и кривичната постапка по предметот во јавноста познат како „Пуч“ да продолжи Специјалното јавно обвинителство ги примило новите одлуки за укинување на аболицијата за ...

СЈО бара мерка за претпазливост за Груевски, притвор за Талески и за началникот на УБК

Макфакс - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ги прими одлуките на Претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и продолжува со постапките кои ги отвори пред да биде донесена аболицијата, а во кои како првоосомничени се јауваат високи функционери на ...

СЈО: Истрагите продожуваат – одлуките за поништување на помилувањата се примени и по нив се постапува

Либертас - 09.06.2016

Соопштение на СЈО Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување ...

До каде се истражните и предистражните постапки за предмети кои ги води СЈО?

Фактор - 09.06.2016

Истражните и предистражните постапки за повеќе предмети продолжуваат, информираат од СЈО. Во врска со предметот во јавноста познат како „Титаник“ соопштуваат дека истражната постапка продолжува против сите осомничени лица.

СЈО: Продолжуваат постапките против сите осомничени лица во отворените истраги

Канал 77 - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство информира дека ги примило Одлуките за поништување на Одлуките за помилување и по нив веќе се постапува. Во продолжение, соопштението од СЈО во интегрална верзија:: „Во однос на постапувањето на ова Јавно ...

По повлекувањето на аболициите, СЈО бара притвор за Владимир Талески?!

Либертас - 09.06.2016

Во рамки на денешното соопштение до медиумите Специјалното јавно обвнителство информираше дека во врска со предметот во јавноста познат како „Транспортер“ е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против 1 (едно) лице поради постоење ...

Груевски, Јанкулоска, Мијалков, Јанакиески, Заев од списокот на Иванов се преселија кај Јанева

Мета - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство продолжува со истражните постапки против сите осомничени во петте случаи што ги отвори, соопшти денеска СЈО. Поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и на нивни соработници, за дел од ...

СЈО продолжува со работа на случаевите „Титаник“, „Тврдина“, “Тортура“, „ТНТ“ и “Транспортер“

Вечер Прес - 09.06.2016

Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките за ...

СЈО бара мерка за претпазливост за Груевски, притвор за Талески и за началникот на УБК

Точка - 09.06.2016

СЈО ги прими одлуките на Претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и продолжува со постапките кои ги отвори пред да биде донесена аболицијата, а во кои како првоосомничени се јауваат високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ.

24 Вести: СЈО бара притвор за Талевски и Грујевски

Бриф - 09.06.2016

Специјалното обвинителство ги стави на списокот осомничени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и градоначалникот на Гази Баба -Тони Трајковски за случајот со рушењето на Космос, јавува 24 Вести.

По повлекувањето на аболициите, СЈО бара притвор за Владимир Талески?!

Локално - 09.06.2016

Во рамки на денешното соопштение до медиумите Специјалното јавно обвнителство информираше дека во врска со предметот во јавноста познат како „Транспортер“ е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против 1 (едно) лице поради постоење ...

СЈО бара притвор за едно лице од „Транспортер“

Тера - 09.06.2016

„ Во врска со предметот во јавноста познат како „Транспортер“ известуваме дека е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против 1 (едно) лице поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело од чл. 353 ст 5 вв ст. 1, а вв.

Јанева продолжува да гони и повторно бара притвор и други мерки

Бриф - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека ги примило Одлуките за поништување на Одлуките за помилување и по нив се постапува. Следува интегралното соопштение од СЈО: „Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките ...

СЈО бара притвор за Талески и Грујовски, а мерки за претпазливост за Никола Груевски

Либертас - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство ги прими одлуките на Претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и продолжува со постапките кои ги отвори пред да биде донесена аболицијата, а во кои како првоосомничени се јауваат високи функционери на ...

Груевски на листата осомничени на СЈО

Локално - 09.06.2016

Поништувањето на аболицијата го додаде лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на списокот осомничени на Специјалното јавно обвинителство, информира Телма . Поранешниот премиер се сомничи дека ги злоупотребил службената положба и овластувања во ...

Талевски не се појави на распит, СЈО го чека

Бриф - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство потврди дека Владимир Талевски бил повикан на распит во Скопје за случајот „Транспортер“, но градоначалникот на Битола не се појавил во предвидениот термин.

Притвор за Талевски и Грујовски бара СЈО

Фактор - 09.06.2016

Наа списокот осомничени СЈО ги стави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски и градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски за случајот со рушењето на комплексот ...

СЈО продолжува со работа на случаевите „Титаник“, „Тврдина“, “Тортура“, „ТНТ“ и “Транспортер“

еМагазин - 09.06.2016

Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките за ...

СЈО: Ги примивме одлуките за поништување на аболициите, продолжуваат- “Пуч”, “Титаник”, “Тортура”, “Тврдина”, ...

Локално - 09.06.2016

Во врска со повеќето прашања доставени од страна на медиумите околу актуелните прашања во врска со работата на ова Јавно обвинителство Ве известуваме за следното: Во однос на постапувањето на ова Јавно обвинителство по донесување на Одлуките за ...

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

Идивиди - 09.06.2016

Скопје, 9 јуни 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

СЈО ги примило одлуките за поништување на помилувањата и постапува по нив

Lider - 09.06.2016

Специјалното јавно обвинителство во соопштение до медиумите информира дека ги примило одлуките за поништување на одлуките за помилување, донесени од страна на претседателот на државата и по нив се постапува.

СЈО може пак да бара притвор за Јанакиески и Јанкуловска како да немало аболиција

Сакам да кажам - 08.06.2016

Специјалното јавно обвинителство вели дека се уште ги нема добиено решенијата од Претседателот Иванов за повлекување на на аболицијата за сите 56 помилувани од 12 април. „По нивното добивање и заземање став ќе бидете благовремено известени“, ...

Основното јавно обвинителство ќе ги продолжи истрагите за три предмети

Алсат-М - 08.06.2016

Основното јавно обвинителство ќе продолжи со истрагите што ги стопираше аболицијата на претседателот Иванов. „Поткуп“, „Дајнерс“ и случаите на притисоци врз сведоци од истражители на СЈО се предметите што ги отвори обвинитлството.

Зврлевски ќе ги продолжи истрагите за „Поткуп“ и за „Дајнерс“

+инфо - 08.06.2016

Основното јавно обвинителство ќе продолжи со истрагите што ги стопираше аболицијата на претседателот Иванов. „Поткуп“, „Дајнерс“ и случаите на притисоци врз сведоци од истражители на СЈО, се предметите што ќе ги продолжи Основното јавно ...

ГРОМ - Заев е обвинет за три случаи, а поставува услови

Утрински - 07.06.2016

ГРОМ изразува изненаденост и шокираност од прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти партијата. Заев иако е обвинет во три случаи, како што се наведува во соопштението, си дозволува да поставува услови за ослободување на луѓе со ...

ГРОМ: Заев е обвинет за три случаи, а поставува услови

Канал5 - 07.06.2016

ГРОМ изразува изненаденост и шокираност од прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти партијата. Заев иако е обвинет во три случаи, како што се наведува во соопштението, си дозволува да поставува услови за ослободување на луѓе со ...

ГРОМ СЕ ВО ШОК: Заев е обвинет за три случаи, а поставува услови

Телеграф - 07.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев си дозволува да поставува услови за ослободување на луѓе со прекршочни и кривични дела ГРОМ изразува изненаденост и шокираност од прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти партијата.

ГРОМ: Заев е обвинет за три случаи, а поставува услови

Сител - 07.06.2016

ГРОМ изразува изненаденост и шокираност од прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти партијата. Заев иако е обвинет во три случаи, како што се наведува во соопштението, си дозволува да поставува услови за ослободување на луѓе со ...

Од СЈО најава за обзнанување нов случај, за осомничени тројца врвни политичари

Локално - 06.06.2016

Специјалното јавно обвинителство, како што неофицијално се дознава , денеска или утре пред јавноста ќе обзнани нов случај на круиминални постапки на политичари. . Засега не се открива на што прецизно се однесува оваа нова истрага на СЈО, но извесно ...