TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ангелов: Апсењата во „Шпион“ се со цел да се заплаши јавноста

24 Вести - 22.09.2013

Забелешки на начинот на апсење во акцијата Шпион стигнаа и од партијата на Стојанче Ангелов, Достоинство. Според нив апсењето било филмско, со цел да се заплаши јавноста.

Чешката полиција пронајде еден од осомничените

Утрински - 22.09.2013

Велешанецот Борис П., кој до пред неколку дена се водеше како недостапен, а во исто време и осомничен во аферата наречена „Шпион“, е пронајден во Чешка.

Осомничен во „Шпион“ уапсен во Чешка

Дневник - 22.09.2013

Чешката полиција го уапсила велешанецот Борис Перков (52), еден од тројцата осомничени во случајот „Шпион“, а за кого МВР распиша меѓународна потерница.

„Шпион“ во фокусот на неделниот печат

Р.С.Европа - 22.09.2013

Република пишува дека СДСМ предвреме ги прогласи уапсените во „Шпион“ за жртви на власта, а Фокус смета дека апсењата се вовед во предвремени избори. Глобус пишува за аргументите на сила на власта.

„Република“ открива: Македонци продавале, Атина и Будимпешта плаќале во случајот „Шпион“

Курир - 22.09.2013

Опе­ра­тив­ци­те на грч­ка­та тај­на служ­ба и на ун­гар­ска­та служ­ба за раз­уз­на­ва­ње, кои ама­тер­ски доз­во­ли­ле да би­дат сли­ка­ни и сни­ме­ни од стра­на на при­тво­ре­ни­те про­да­ва­чи на ...

РСЕ - Премногу јавен „Шпион“

Inpress - 22.09.2013

Скопје, 22. септември 2013 (ИНПРЕС) Пренагласена транспарентност, театар на отворено, замајување на јавноста ќе речат дел од граѓаните за аферата „Шпион“, која со сензационалистички информации ги ...

Атина и Будимпешта плаќале, Македонци продавале

Република - 22.09.2013

Оби­чен не­у­па­тен гра­ѓа­нин на Ма­ке­до­ни­ја, мо­же­би, и мо­же да се по­сом­не­ва де­ка слу­ча­јот „Шпи­он“ е мно­гу ва­жен за­тоа што во све­тот во кој тех­но­ло­ги­ја­та мо­же да ло­ци­ра ...

Чисто граѓански:Балкански шпион или порно, детективи и новинари

Локално - 22.09.2013

МРТВ најавува оваа есен 007 Бонд -Филмски авантири . Акција !…- го слушам секој ден режисерот а не го гледам. Да, во мојава држава се пофилмски се живее.

Рецензија: Биографија на првообвинетиот шпион во истоимената афера

СПФМ - 22.09.2013

Ова е клучниот извадок од прилогот со кој не само што се нарушува презумпцијата на невиност на еден од приведените во акцијата „Шпион“, туку истиот се прогласува за првообвинет, а за да ја „заслужи“ ...

Ангелов: „Шпион“ ги злоупотреби специјалците за да го заплаши народот!

Sky - 22.09.2013

Начинот на апсењата во акцијата Шпион наиде на осуда од партијата на Стојанче Ангелов, Достоинство. Ангелов изјави дека акцијата ги злоупотребува специјалците за сеење страв меѓу народот.

„Шпионите“ имале папка и за новинари од Македонија

МК News - 22.09.2013

Цели архиви со податоци за новинари се пронајдени кај осомничените во аферата „Шпион“, информира „Сител“. Од извори во истрагата, „Сител’ дознава дека новинарите од речиси сите медиуми биле интересни ...

‘Шпион’, меѓународна потерница за Божиновски

Алсат-М - 21.09.2013

Чешката полиција го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, едно од трите лица осомничени во случајот „Шпион“, за кои Министерство за внатрешни работи, по барање на судот, распиша меѓународна ...

Во Чешка уапсен еден од бегалците од аферата „Шпион“

24 Вести - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, за кого македонската полиција распиша меѓународна потерница за наводна вмешаност во аферата „Шпион“.

Во Чешка уапсен уште еден осомничен во „Шпион“

Канал5 - 21.09.2013

Од МВР информираат дека осомничен во акцијата Шпион е уапсен во Чешка. Потерница е распишана по тројца. Освен новинарот Зоран Божиновски, во акцијата Шпион полицијата има издадено меѓународна ...

Во Чешка уапсен еден од бегалците од аферата „Шпион“

А1 On - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, кој од македонската полиција беше баран со меѓународна потерница за наводна вмешаност во аферата „Шпион“.

Цели арихиви документи за македонски новинари најдени кај осомничените во Шпион

Press24 - 21.09.2013

Цели архиви со податоци за новинари се пронајдени кај осомничените во аферата Шпион. Пресс24 од извори во истрагата дознава дека новинарите од речиси сите медиуми биле интересни за групата која ...

„Шпионите“ ги следеле и македонските новинари- пронајдени цели архиви со нивните афери

Press24 - 21.09.2013

Цели архиви со податоци за новинари се пронајдени кај осомничените во аферата Шпион, јави Сител. Повикувајќис е на извори во истрагат телевизијата јавува дека новинарите од речиси сите медиуми биле ...

Новинарите „архивирани“ во „Шпион“, Божиновски се бара со потерница

Сител - 21.09.2013

Цели архиви со податоци за новинари се пронајдени кај осомничените во аферата Шпион. Сител од извори во истрагата дознава дека новинарите од речиси сите медиуми биле интересни за групата која главно ...

Во Чешка уапсен еден од бегалците од аферата „Шпион“

+инфо - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, кој од македонската полиција беше баран со меѓународна потерница за наводна вмешаност во аферата „Шпион“.

Во Чешка уапсен еден од осомничените од аферата Шпион

Нова ТВ - 21.09.2013

Еден од осомничените во аферата Шпион денеска е уапсен во Чешка- се работи за Борислав Перков, 52- годишен велешанец, јавуваат македонските медиуми, повикувајќи се на извори од МВР.

Чешката полиција уапси осомничен за „Шпион“

Press24 - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, кој од македонската полиција беше баран со меѓународна потерница за аферата „Шпион“.

Чешката полиција го уапси Борис Перков, осомничен за „Шпион“

МКД - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила Борис Перков (52) од Велес, по кого македонската полиција распиша меѓународна потерница, откако судот потврди дека осомничениот во аферата „Шпион“ е во бегство.

Во Чешка уапсен осомничен во „Шпион“

Курир - 21.09.2013

Полицијата во Чешка денес го уапсила 52-годишниот Борис Перков од Велес, кој македонската полиција го бараше со меѓународна потерница за аферата „Шпион“.

Во Чешка уапсен член на „Шпион“

Република - 21.09.2013

Осомничените во аферата Шпион денеска е уапсен во Чешка. Медиуми велат дека се работи за 52- годишен велешанец Б. П.. Освен новинарот Зоран Божиновски, во акцијата Шпион полицијата има издадено ...

Чешката полиција уапсила еден од обвинетите во „Шпион“ кого МВР го бара со потерница

Либертас - 21.09.2013

Велешанецот Борис Перков кој македонската полиција го бараше со меѓународна потерница за наводна вмешаност во аферата „Шпион“ е уапсен од чешката полиција.

Во Чешка уапсен уште еден осомничен во „Шпион“

МК News - 21.09.2013

Освен новинарот Зоран Божиновски, во акцијата Шпион полицијата има издадено меѓународна потерница и по уште двајца меѓу кои и Борислав Перков , 52- годишен велешанец.

Во Чешка уапсен бегалец од „Шпион“

Sky - 21.09.2013

Еден осомничен во акцијата Шпион е уапсен во Чешка, а потерница е распишана по тројца. Според првичните информации, во Чешка уапсен е 52-годишен велешанец.

Чешката полиција уапсила еден од обвинетите во „Шпион“

Локално - 21.09.2013

Велешанецот Борис Перков кој македонската полиција го бараше со меѓународна потерница за наводна вмешаност во аферата „Шпион“ е уапсен од чешката полиција.

Во Чешка уапсен еден од бегалците во аферата „Шпион“

Н.Македонија - 21.09.2013

Чешката полиција денеска го уапсила Борис Перков (52) од Велес, по кого македонската полиција распиша меѓународна потерница, откако судот потврди дека осомничениот во аферата „Шпион“ е во бегство ...

Трајанов: процесот „шпион“ мора да се води Јавно

Телма - 20.09.2013

Јавно да се води целата постапка околу аферата “Шпион“. Лидерот на Демократскиот Сојуз, поранешен министер за внатрешни работи Павле Трајанов, смета дека ниту истрагата, ниту судењето за оваа мега ...

Груевски: Опозицијата избрза со обвинувања за апсењата

24 Вести - 20.09.2013

Опозицијата избрза со обвинувања и заклучоци за акциите во диригент и шпион, оцени денеска премиерот Никола Груевски. Побара воздржаност од сите страни додека трае истрагата за ...

Патот кон...Операција „Шпион“

Алсат-М - 20.09.2013

Полициската акција „Шпион“ е во фокусот на дискусија на ова издание на емисијата „Патот кон...“. Гости во емисијата се поранешниот министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, поранешниот директор ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Утрински - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: сдсм избрза со реакциите за случаите „Шпион“ и „Диригент“

Телма - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Канал5 - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Катимерини - Грција ја смета за провокација акцијата „Шпион“ на македонската полиција

Inpress - 20.09.2013

Атина, 20. септември 2013 (ИНПРЕС) Грција силно реагираше на тврдењата дадени од македонската влада за активностите поврзани со полициската акција „Шпион".

Премногу јавен „Шпион“

Р.С.Европа - 20.09.2013

Постапката за првата шпионска афера заради деликатноста се одвива во тајност, но јавноста не остана покуса за ништо. Пренагласена транспарентност, театар на отворено, замајување на јавноста ќе речат ...

Груевски: Чудно е што опозицијата ги оспорува акциите на МВР додека истите уште траат

Курир - 20.09.2013

Чудно е што СДСМ без да ги знае деталите за големите полициски акции, како последната „Шпион“, прогласуваат дека тоа е политичка акција или режим, оценува премиерот Груевски.

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

А1 On - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: За „Шпион“ СДСМ излезе со прес конференција дури и пред МВР

Нетпрес - 20.09.2013

Премиерот Никола Груевски коментирајќи дека СДСМ обвинува дека само СДСМ може да излезе со прес конференција и да осуда полициска акција која се’ уште е во тек.

Груевски: СДСМ ја осуди „Шпион“ без да знае за што се работи

Press24 - 20.09.2013

Македонскиот премиер Никола смета дека опозицијата избрзано реагирала на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“, прогласувајќи за политички и партиски уште пред да дознаат кои се ...

Груевски: Опозицијата пред време ја осуди акцијата „Шпион“

+инфо - 20.09.2013

Чудно е што СДСМ без да ги знае деталите за големите полициски акции, како последната „Шпион“, прогласуваат дека тоа е политичка акција или режим, оценува денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Нова ТВ - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Сител - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Опозицијата избрза со осуда за акцијата

Телеграф - 20.09.2013

Борбата против криминалот и корупцијата ќе се води силно, бескомпромисно и неселективно, смета премиерот Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на ...

Груевски: Опозицијата избрзано реагираше за акцијата на МВР

Денешен - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Бриф - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР, без прво да чуе барем за што се работи

Либертас - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за ...

Кој македонски „шпион“ бил на состанокот со Папндреу и Сорос во февруари?

МК News - 20.09.2013

Додека Македонија ја тресе аферата Шпион да се потсетиме дека во Февруари одекна веста за таен состанов во Грција на кој биле околу 53 лица – политичари, технократи, бизнисмени и претставници на ...

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

Н.Македонија - 20.09.2013

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соопштено кои се причините за ...

Јанкуловска: СДСМ има ист став за „Шпион“ како еден од нашите соседи

Дневник - 19.09.2013

Зачудува совпаѓањето на ставовите на главната опозициска партија со ставовите на една соседна држава во врска со акцијата „Шпион“, рече министерката за вантрешни работи Гордана Јанкуловска ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Утрински - 19.09.2013

Зачудува поклопувањето на ставовите на главната опозициска партија со ставовите со една соседна држава, смета министерката за внатрешни работи Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Вест - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Канал5 - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

Пратениците прашуваа за „Шпион“, за набавките на Заеви и за косовското ембарго

Канал5 - 19.09.2013

„Шпион“, тендерите во Струмица, штетите од косовското ембарго, беа само дел од прашањата кои денеска на извршната власт и ги поставуваа пратениците. Групата од „Шпион“ е разбиена и со тоа е намалена ...

Јанкуловска за „Шпион“: совпаѓање на ставовите на СДСМ и на еден сосед

Телма - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, одговарајќи на пратеничко прашање од сопартиецот Александар Николовски, откако опширно ги изнесе главно веќе познатите детали поврзани со ...

Јанкуловска: Чудно е што опозицијата има исти ставови со еден наш сосед

24 Вести - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, на одговор на пратеничко прашање за последната полициска акција „Шпион“, отвори дилема дали опозициската СДСМ има некакви врски со грчката влада, ...

Јанкулоска:Доказите ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Алсат-М - 19.09.2013

Говорејќи за полициската акција Шпион, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, изјави дека обезбедените докази кои ќе се достават до Обвинителството ќе дадат повеќе информации за ...

Јанкуловска: Исти ставови на опозицијата и на еден наш сосед

Нова ТВ - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска во Собранието образложувајќи ја широката полициска акција „Шпион“, во која за шпионажа, изнуда и злосторничко здружување се обвинети над ...

СДСМ: Јанкуловска и МВР ја водат „Шпион“ крајно аматерски

Нова ТВ - 19.09.2013

СДСМ не е виновен што аферата ,,Шпион” Јанкуловска и МВР ја водат крајно аматерски, реагираат оид опозицијата. Според нив Јанкуловска и МВР се виновни што дозволиле, доколку е обвинението издржано, ...

Секојдневно пристигнуваат информации од потенцијални жртви на шпионите

Нетпрес - 19.09.2013

По полициската акција „Шпион“ во која се осомничени 20, а приведени се 17 лица во Министерството за внатрешни работи постојано пристигнуваат нови информации од лица кои најверојано биле жртви на ...

ЈАНКУЛОСКА: Прибраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Телеграф - 19.09.2013

Зачудува поклопувањето на ставовите на главната опозициска партија со ставовите со една соседна држава, смета министерката за внатрешни работи Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

А1 On - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

Јанкулоска: Прибраните докази ќе ни расветлат детали од „Шпион“

Press24 - 19.09.2013

Првиот човек на македонското МВР, Гордана Јанкуловска вели дека очекува доказите кои досега се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да откријат како се финансирала групата од акцијата ...

СДСМ:Не сме виновни за финансиските апетити на Јанкулоска

+инфо - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска во Собранието, одговарајќи на пратеничко прашање од пратеникот Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ во врска со полициската акција „Шпион“, ...

ФОКУС: ШПИОН е подготовка за брзи предвремени избори?!

А1 On - 19.09.2013

Новиот Фокус излегува со нови ексклузивни содржини и сондажа на јавното мислење. Фокус обелоденува дека акцијата ШПИОН и најавените нови апсења се вовед во предвремени избори кои би се одржале ...

Јанкулоска: ставовите на опозицијата се поклопуваат со една соседна држава

Р.С.Европа - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

"Шпион" стана предмет на нови политички препукувања

Глас на Америка - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска во Собранието одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека коментарите на соседна земја коинцидирале или се координирани со опозициската ...

ФОКУС: ШПИОН е подготовка за брзи предвремени избори?!

Нова ТВ - 19.09.2013

ФОКУС: ШПИОН е подготовка за брзи предвремени избори?! Новиот Фокус излегува со нови ексклузивни содржини и сондажа на јавното мислење. Фокус обелоденува дека акцијата ШПИОН и најавените нови апсења ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Сител - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

Јанкулоска: Зачудува поклопувањето на ставовите на главната опозициска партија и една соседна држава

Курир - 19.09.2013

Мислам дека целокупната јавност е сведок на реакциите кои доаѓаат и од соседните земји, но и пошироко, но и од реакциите внатре во Република Македонија.

СДСМ: Не сме виновни за финансиските апетити на Јанкулоска

А1 On - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска во Собранието, одговарајќи на пратеничко прашање од пратеникот Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ во врска со полициската акција „Шпион“, ...

Јакуловска: Случајно ли е поклопувaњето на ставовите на опозицијата и соседна држава за „Шпион“ ?

Република - 19.09.2013

Министрката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои ќе бидат изведени во судска постапка да откријат како се финансирала групата од акцијата „Шпион“, лицата со кои била поврзана, ...

Јанкулоска: Собраните докази ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Либертас - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

ФОКУС: акцијата „ШПИОН“ е вовед во брзи предвремени избори?!

Фактор - 19.09.2013

Фокус обелоденува дека акцијата ШПИОН и најавените нови апсења се вовед во предвремени избори кои би се одржале најдоцна до декември. Во исто време ФОКУС и Рејтинг излегуваат со најновата анкета од ...

Фокус: „Шпион“ е подготовка за брзи предвремени избори?!

Либертас - 19.09.2013

Новиот Фокус излегува со нови ексклузивни содржини и сондажа на јавното мислење. Фокус обелоденува дека акцијата ШПИОН и најавените нови апсења се вовед во предвремени избори кои би се одржале ...

Јанкуловска: Доказите ќе го разјаснат случајот „Шпион“

Денешен - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

Јанкуловска не може да објасни како со министерска плата, за пет години стекнала богатство над 200 000 евра

Бриф - 19.09.2013

Гордана Јанкуловска не може да објасни како со министерска плата, во период од пет години, стекнала богатство од над 200 000 евра, се вели во соопштението на СДСМ, како реакција на одговорот на ...

СДСМ: Јанкуловска и МВР ја водат „Шпион“ крајно аматерски

Либертас - 19.09.2013

СДСМ не е виновен што аферата ,,Шпион” Јанкуловска и МВР ја водат крајно аматерски, реагираат од опозицијата. Според нив Јанкуловска и МВР се виновни што дозволиле, доколку е обвинението издржано, ...

Јанкуловска: Зачудува поклопувањето на ставовите за Шпион на опозицијата со оние кои доаѓаат од една соседна држава!

Вечер Прес - 19.09.2013

Пратенички прашања: СДСМ подготвени со прашања, премиерот и министрите на ВМРО-ДПМНЕ не се штедеа со одговорите Полициската акција "Шпион", економијата, блокадата од Косово, имотната состојба на ...

Секојдневно пристигнуваат информации од потенцијални жртви на шпионите

Точка - 19.09.2013

По полициската акција "Шпион" во која се осомничени 20, а приведени се 17 лица во Министерството за внатрешни работи постојано пристигнуваат нови информации од лица кои најверојано биле жртви на ...

СДСМ: Не сме виновни за имотните и финансиски апетити на Јанкуловска

Sky - 19.09.2013

- Гордана Јанкуловска не може да објасни како со министерска плата, во период од пет години, стекнала богатство од над 200 000 евра, реагираат од СДСМ, на одговорот на Гордана Јанкуловска на ...

Сериозна афера, несериозно поведение

Н.Македонија - 19.09.2013

Шпионската афера е повеќе од сериозен случај за Македонија и тој е важен тест за тоа како ни функционираат безбедносните органи, полицијата, судството.

Јанкулоска: Има јасни докази како се финансирала групата од акцијата „Шпион“

Н.Македонија - 19.09.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска очекува доказите кои се прибрани и кои ќе бидат изведени во судска постапка да фрлат јасно светло за начинот на кој се финансирала групата од ...

30 дена притвор за осомничените во „Шпион“

Канал5 - 18.09.2013

По 30 дена притвор им одреди ноќеска истражниот судија на 16те осомничени во акциата Шпион. На еден од осомничените му е одредена мерка домашен притвор пораи здравствената состојба а на тројцата по ...

Притвор за осомничените во акцијата „Шпион“

Deutsche Welle - 18.09.2013

16 осомничени во акцијата „Шпион“ добија 30 дневен притвор, а на едно лице поради здравствени причини му е одреден домашен притвор. Притвор во отсуство им е одреден и на тројцата осомничени, меѓу ...

Кој се нашол на листата уценувани на „Шпион“

Канал5 - 18.09.2013

Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените за шпионажа иако се споменува и грчката и руската служба. Документи и извештаи со разузнавачки информации кои имале дури и кодни ...

- Твојот кодошки живот вреди 30 000 евра - вака уценувал еден од осомничените во Шпион

Канал5 - 18.09.2013

Бизнисмени, функционери, познати личности биле цел на закани на деветмина од уапсените во Шпион. Според информации од досегашната истрага од жртвите се барале големи суми на пари - до неколку стотици ...

Притвор од 30 дена за 16 осомничени од Шпион

Вест - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одредил мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата "Шпион", додека, пак, на вработениот во Државниот архив, поради влошената здравствена ...

“Можеби“ не смее да има во “Шпион“

Телма - 18.09.2013

При акции од типот на “Шпион“, МВР мора да настапува со стопроцентна сигурност и цврсти докази,а не со контрадикторни изјави кои оставаат простор за сомневање, смета професорот од ФОН, Владимир ...

Притвор за Шеснаесетмина осомничени во Шпион

Телма - 18.09.2013

Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена. Истражниот судија, на еден од приведените му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

Триесет дена притвор за 16 осомничени во „Шпион“

Утрински - 18.09.2013

Судот донел одлука, истражниот процес да се одвива зад затворени врати поради доверливоста на дел од материјалите во предметот Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во ...

Акција „Шпион“: 30 дена притвор за 16 осомничени

24 Вести - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

Притвор од 30 дена за 16 осомничени од „Шпион“

Алсат-М - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

ПРИТВОР: По триесет дена за 16 лица од „Шпион“, еден во куќен притвор

Телеграф - 18.09.2013

Притвор во отсуство е одреден и за тројцата осомничени по кои полицијата трага Истражниот судија им одредил мерка притвор на 16 лица уапсени во акцијата „Шпион“.

Притвор за осомничените во „Шпион“

Макфакс - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30 – дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

„Шпион“: 30 дена притвор за 16 лица

Курир - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

Притвор за приведените во аферата „Шпион“

Р.С.Европа - 18.09.2013

Притвор од 30 дена им е изречена на 16 осомничени во акцијата „Шпион“. На еден од приведените му е одреден домашен притвор, поради неговата здравствена состојба, а еден е ослободен.

„Шпион“ - Политика, бизнис и порно ленти

Р.С.Европа - 18.09.2013

За момент, почитувани, заборавете, на неплатените сметки, на тоа дека сте без работа или дека стравувате оти ке ја изгубите работа и така натаму... Седнете пред ТВ или компјутер и забавувајте се? А ...

Притвор од 30 дена за 16 осомничени од „Шпион“

Алфа - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

Осомничените во “Шпион” добија 30 дневен притвор

Алфа - 18.09.2013

Од вкупно 20 кривични пријави кој полицијата им ги поднесе на осомничените во големата полициска акција “Шпион”, истражен судија од основниот суд Скопје 1, мерка притвор им одреди на 16 лица.

Притвор од 30 дена за осомничените во „Шпион“

Кирилица - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

„Шпион“: Уценувале бизнисмени, лекар, поранешни и актуелен политичар

+инфо - 18.09.2013

Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените и притворените за шпионажа во акцијата „Шпион“, иако се споменува и грчката и руската служба.

Шпион: Притвор од 30 дена за 16 лица,еден во домашен притвор

Нова ТВ - 18.09.2013

Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена. Истражниот судија, на еден од приведените му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

Притвор од 30 дена за 16 осомничени од „Шпион“

Капитал - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба, ...

Случај Шпион - реална или фабрикувана афера

Нова ТВ - 18.09.2013

Професорот Владимир Пивоваров и новинарот Ацо Кабранов: има ли навистина докази за шпионирање? Што ги поврзува овие луѓе? Дали Никола Младенов нешто знаел и сакал да објави? Студио со Биљана ...

Притвор од 30 дена за 16 осомничени од „Шпион“

МРТ - 18.09.2013

Истражниот судија во Основниот суд Скопје 1 им одреди мерка притвор од 30 дена на 16 притворени во акцијата „Шпион“, а на еден од осомничените мерка домашен притвор поради лоша здравствена состојба.

Кој бил уценуван во случајот Шпион?

Нова ТВ - 18.09.2013

Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените за шпионажа иако се споменува и грчката и руската служба, објавува Канал 5. Документи и извештаи со разузнавачки информации кои имале ...

Шеснаесет шпиони добија притвор од 30 дена

Сител - 18.09.2013

Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена. Истражниот судија, на еден од приведените му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

Притворени 16 уапсени во акцијата „Шпион“

Нетпрес - 18.09.2013

Мерка притвор во траење од 30 дена им изрече истражниот судија на 16 осомничени во акцијата „Шпион“. На еден од приведените му е одреден домашен притвор, поради неговата здравствена состојба.

Притвор за осомничените во „Шпион“

Кајгана - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30 дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

Притвор за шеснаестмина шпиони

Press24 - 18.09.2013

Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена. Истражниот судија, на еден од приведените му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

„Шпион“ во суд зад затворени врати

+инфо - 18.09.2013

Судскиот процес за полициската акција „Шпион“ ќе се одвива зад затворени врати, информираат адвокатите на осомничените. Вчера истражниот судија ги обврзал бранителите дека информации не смеат да ...

Шеснаесетмината шпиони добија притвор

Денешен - 18.09.2013

Истражен судија на шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ им одреди мерка притвор во траење од 30 дена, a на еден од приведените му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

Притвор за 16 од осомничените во акцијата „Шпион“, за еден домашен притвор

Либертас - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30 дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

30 дена притвор за осомничените во „Шпион“ – еден е во домашен притвор

МК News - 18.09.2013

По 30 дена притвор им одреди ноќеска истражниот судија на 16те осомничени во акциата Шпион. На еден од осомничените му е одредена мерка домашен притвор пораи здравствената состојба а на тројцата по ...

Акција “Шпион“: 30 дена притвор за 16 лица, еден во домашен притвор

Локално - 18.09.2013

Еден од уапсените осомничени во акцијата “Шпион“/ Фото: telegraf.mk 16 осомничени во акцијата “Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена. По целодневниот распит, 30-дневен притвор доби поголем ...

Притвор за осомничените во „Шпион“

Канал 77 - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30–дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

Јавноста исклучена од “Шпион”-адвокати само со безбедносен сертификат

Локално - 18.09.2013

Јавноста ке биде исклучена од судскиот процес за полициската акција „Шпион“ , информираат адвокатите на осомничените. Вчера истражниот судија ги обврзал бранителите дека информации не смеат да ...

„Шпион“: Притвор за 16 осомничени, еден во домашен притвор

Бриф - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30 дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

Притворени 16 уапсени во акцијата "Шпион"

Точка - 18.09.2013

Мерка притвор во траење од 30 дена им изрече истражниот судија на 16 осомничени во акцијата "Шпион". На еден од приведените му е одреден домашен притвор, поради неговата здравствена состојба, а еден ...

Прес 24: Еден од осомничените во „Шпион“ имал сопствени порно снимки

Бриф - 18.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, пренесе порталот Прес 24. Според информациите, осомничениот снимал експлицитни порнографски материјали ...

ДОСИЕ „ШПИОН“ – Кој е кој во аферата

МК News - 18.09.2013

Од дваестината осомничени за шпионажа најголемиот дел се припадници на безбедносните служби, непознати за пошироката јавност. Но, има и неколкумина јавни личности – кој се и што се анализира порталот ...

Притвор од 30 дена за 16 лица во „Шпион“, за еден домашен притвор

Фактор - 18.09.2013

Шеснаесетмина осомничени во акцијата „Шпион“ добија мерка притвор во траење од 30 дена, а на еден од приведените, истражниот судија, му одреди домашен притвор поради неговата здравствена состојба.

Прес 24: Еден од осомничените во „Шпион“ имал сопствени порно снимки

Sky - 18.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, пренесе порталот Прес 24. Според информациите, осомничениот снимал експлицитни порнографски материјали ...

Притвор за 16-ина од „Шпион“

Република - 18.09.2013

Истражниот судија им одредил мерка притвор на 16 лица уапсени во акцијата „Шпион“. По целодневниот распит 30 дневен притвор доби поголем дел од групата. На еден од осомничените В.С.

ДОСИЕ „ШПИОН“: Кој е кој во аферата што ја потресе македонската јавност?

Фактор - 18.09.2013

Од дваестината осомничени за шпионажа најголемиот дел се припадници на безбедносните служби, непознати за пошироката јавност. Но, има и неколкумина јавни личности: 1.

Афера „Шпион“: Твојот кодошки живот вреди 30.000 евра или ќе умреш како куче

Бриф - 18.09.2013

Твојот кодошки живот вреди 30.000 евра или ќе умреш како куче, била една од пораките што обвинетите во акцијата „шпион“ му ја упатиле на еден бизнисмен, објави Канал 5.

ВИДЕО: Случај Шпион – реална или фабрикувана афера

Либертас - 18.09.2013

Професорот Владимир Пивоваров и новинарот Ацо Кабранов во интервју за Нова зборуваа за тоа има ли навистина докази за шпионирање? Што ги поврзува овие луѓе? Дали Никола Младенов нешто знаел и сакал ...

Афера Шпион „Твојот кодошки живот вреди 30 илјади евра или ќе умреш како куче“

Република - 18.09.2013

На 16-мина обвинетите во аферата „Шпион“ им е определен 30-дневен притвор, вработениот во државниот архив е во куќен притвор, додека по тројцата недостапни ќе се трага со меѓународна потерница.

Случајот Шпион ќе биде најтаен судски процес до сега?

Република - 18.09.2013

Истрагата за полициската акција Шпион ќе се води во тајност, што е вообичаена практика, но во овој случај истрагата ќе биде завиена во дополнителна тајност, бидејќи се работи за исклучително доверлив ...

Притвор за осомничените во „Шпион“

Тера - 18.09.2013

Истражен судија им одреди 30 – дневен притвор на 16 уапсени во акцијата „Шпион“ кои беа изведени пред суд, освен на еден кој ќе оди во домашен притвор поради лошата здравствена состојба.

Твојот кодошки живот вреди 30 000 евра – Кој се нашол на листата уценувани на „Шпион“

МК News - 18.09.2013

Унгарската разузнавачка служба била главен клиент на осомничените за шпионажа иако се споменува и грчката и руската служба. Документи и извештаи со разузнавачки информации кои имале дури и кодни ...

30 дена притвор за осомничените во „Шпион“

Локално - 18.09.2013

По 30 дена притвор им одреди ноќеска истражниот судија на 16те осомничени во акциата Шпион. На еден од осомничените му е одредена мерка домашен притвор пораи здравствената состојба а на тројцата по ...

Притвор за осомничените од "Шпион"

Н.Македонија - 18.09.2013

Рано утринава истражен судија им одреди 30 дневен притвор на осомничените од акцијата "Шпион" Во притвор во истражниот затвор "Скопје" во Шутка се однесени 16 -тмина.

Осомничените за "Шпион" добија 30-дневен притвор

eReporter - 18.09.2013

Истражниот судија им определи 30-дневен притвор на 16 лица уапсени во големата полициска акција, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба, уцени и измами.

Поднесени 20 кривични пријави против осомничените во „шпион“

Телма - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама.

„Шпион“: Кривични пријави за 20 лица осомничени за шпионажа

Deutsche Welle - 17.09.2013

Организираната група започнала со работа уште во 2005 година, кога еден од осомничените добил отказ од Агенцијата за разузнавање. Уапсените во акцијата „Шпион“ шпионирале главно за една соседна ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се трага по тројца

24 Вести - 17.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Уапсените во операцијата „Шпион“ изведени пред истражен судија

Телма - 17.09.2013

Шеснаесет лица, кои вчера беа уапсени во полициската акција „Шпион" рано утрово беа изведени пред истражен судија. В о текот на денот ќе биде познато дали некому од од осомничените ќе му биде ...

Атина не реагира на наводите дека актерите во „Шпион“ биле нивни доушници

Канал5 - 17.09.2013

Без коментар и анализи мина веста во грчките медиуми за вчерашните апсења во рамки на акцијата „Шпион“. Нема реакција ниту од грчките власти на веста дека приведените шпионирале за грчките служби.

Истрагата за „Шпион“ ќе се води во тајност

Канал5 - 17.09.2013

Целата истрага за полициската акција „Шпион“ ќе се води во тајност, одлучил судот, бидејќи се работи за исклучително доверлив доказен материјал. Осомничените за акцијата Шпион по престојот во ...

ФОТО: Осомничените од „Шпион“ пред истражен судија

Сител - 17.09.2013

Петнаесет лица, притворени вчера во рамки на полициската операција „Шпион“, се на распит пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје. Во моментов е тек на прес конференција во МВР за вчерашната ...

Обвинителство бара пртивор за 20-те обвинети од „Шпион“

Нова ТВ - 17.09.2013

Основното јавно обвинителство Скопје за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија

Р.С.Европа - 17.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, изутрината со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Акција Шпион: Второ ВИДЕО на МВР од апсењата

Нова ТВ - 17.09.2013

МВР по вчерашните приведувањата во акцијата наречена „Шпион“ поденесени се 20 кривични пријави, обвинетите се теретат за следниве кривични дела злосторничко здружување, злоупотреба на положба, ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

Алфа - 17.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Обвинети 22, уапсени 17 лица за шпионажа во акцијата „Шпион“ - видео од апсењето

Таратур - 17.09.2013

Марјан Маџоски шефот на кабинет на претседателот на Собранието, режисерот на Еднооки Борис Дамовски, екс командатот на лавовите Горан Стојков, Ване Цветанов поранешен директор на Управата за ...

ВИДЕО: Што пронајде МВР кај осомничените од „Шпион“

Курир - 17.09.2013

Разни документи, 481 CD-a, 1.095 парчиња муниција, мемориски уреди, оружје, сим катички, видео снимки, детектор за прислишување се само дел од предметите кои полицијта ги пронајде при претресите во ...

Тајните од „Шпион“ оделе за соседна држава

Р.С.Европа - 17.09.2013

Министерката Јанкуловска посочи дека информациите од осомничините ги користела разузнавачката служба на една соседна држава, но немаше конкретен одговор дали одлеаните информации им наштетиле на ...

Се уште се трага по тројца „Шпиони“

Курир - 17.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

ФОТО: Брза Помош го прекина испрашувањето на еден „шпион“ пред Истражниот судија

Press24 - 17.09.2013

Возило на Брза Помош попладнево беше повикано во скопскиот Кривичен суд каде трае распитот на осомничените од акцијата Шпион. Според информациите, на еден од осомничените му се влошила здравствената ...

ФОТО: Брза помош го прекина испрашувањето на еден „шпион“

+инфо - 17.09.2013

Возило на Брза помош попладнево беше повикано во скопскиот Кривичен суд каде трае распитот на осомничените од акцијата Шпион, јави Прес24 . Според информациите, на еден од осомничените му се влошила ...

КРИВИЧЕН СУД: Брза помош интервенирала повеќепати

Телеграф - 17.09.2013

Лекарите најверојатно интервенирале за еден од осомничените кој е тешко болен, претпоставува претседателот на судот Брза помош неколку пати од утрово интервенирала во Кривичниот суд околу приведените ...

АКЦИЈА ШПИОН: Ќе се води најтаен процес

Телеграф - 17.09.2013

Исклучително доверливиот доказен материјал прибавен во акцијата на МВР може целосно да го затвори случајот за јавноста Истрагата за полициската акција „Шпион“ ќе се води во тајност, што е вообичаена ...

Осомничен во „Шпион“ фатен со богата порно архива - си го снимал сексот со повеќе жени

Press24 - 17.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, дознава Пресс24 од извори во истрагата. Според нашите информации, осомничениот снимал експлицитни ...

Обвинителството бара притвор за сите приведени во „Шпион“

Сител - 17.09.2013

Петнаесет лица, притворени вчера во рамки на полициската операција „Шпион“, во моментов се наоѓаат на распит пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје.

Кривични пријави за 20 осомничени во „Шпион“

МРТ - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама.

Кривични пријави за 20 осомничени во „Шпион“ - шпиунирале за пари, имоти и луксузен живот

Кирилица - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама.

Брза Помош го прекина испрашувањето на еден осомничените од акцијата „Шпион“

А1 On - 17.09.2013

Возило на Брза Помош попладнево беше повикано во скопскиот Кривичен суд каде трае распитот на осомничените од акцијата Шпион, пренесе Прес 24. Според информациите, на еден од осомничените му се ...

Осомничен во „Шпион“ со богата порно архива, имало и личности од јавниот живот

Курир - 17.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, дознава Пресс24 од извори во истрагата. Според информации на порталот, осомничениот снимал експлицитни ...

Oсомничен во „Шпион”: Снимал секс со повеќе жени и поседува богата порно архива

А1 On - 17.09.2013

Кај еден од осомничените во акцијата „Шпион“ е пронајдена богата порно архива. Во неговиот домот била пронајдена богата видео секс-архива, објави македонскиот интернет портал Прес 24, повикувајќи се ...

Полицијата сеуште трага по тројца шпиони

Press24 - 17.09.2013

Околу пет часот утринава осомничените во големата полициска акција "Шпион" беа донесени пред истражен судија. Се очекува во текот на денот МВР на прес - кофнеренција да соопшти повеќе детали околу ...

„Шпион“ на распит пред истражен судија, Дамовски на слобода

+инфо - 17.09.2013

Шеснаесет осомничени од полициската акција „Шпион“, утрово се изведени пред истражен судија во скопскиот кривичен суд. Во вчерашната акција на МВР, припадниците на специјалната единица „Тигар“ ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

А1 On - 17.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

„Шпион“: Двајца ослободени- 15 пред истражен судија

Нова ТВ - 17.09.2013

Петнаесетмина кои вчера беа уапсени во полициската акција „Шпион" поради сомнение дека се бавеле со шпионажа, уцена и измама денеска рано утрото беа изведени пред истражен судија.

МВР НА ЈУТЈУБ: Шпион руши рекорди на гледаност (ВИДЕО)

Телеграф - 17.09.2013

Првото видео од акцијата засега има рекордна гледаност од 43 илјади за само неколку часа За само неколку часа видеото што Министерството за внатрешни работи го објави на својот канал на „Јутјуб“, ...

Дванаесетмина од „Шпион“ на распит пред истражен судија

+инфо - 17.09.2013

Во скопскиот кривичен суд на распит пред истражен судија чекаат дванаесет приведени во вчерашната акција на полицијата „Шпион“, потврдија за Плусинфо од Основниот суд Скопје 1.

Кривични пријави и предлог за притвор за осомничените во „Шпион“

Телеграф - 17.09.2013

По завршувањето на распитот ќе биде позната и одлуката за притворот Во Кривичниот суд во Скопје во тек е распитот на 17 лица приведени во акцијата „Шпион“ .

Обвинителството бара притвор за сите приведени во „Шпион“

Нетпрес - 17.09.2013

Петнаесет лица, притворени вчера во рамки на полициската операција „Шпион“, во моментов се наоѓаат на распит пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје.

За уапсените од „Шпион“ се бара и мерка притвор

Sky - 17.09.2013

17 лица кои се приведени во акцијата „Шпион“, се наоѓаат во скопскиот Кривичен суд каде што се на распит пред истражен судија. Od Судот, Основното јавно обвинителство побара и определување на мерка ...

Што беше запленето во акцијата „Шпион“ (видео)

Република - 17.09.2013

МВР објави уште едно видео од вчерашното апсење од акцијата „Шпион“. Republika ...

Продавале државни тајни на грчки агенти (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер Прес - 17.09.2013

Поранешен вработен во Агенцијата за разузнавање е главата на бандата која неколку години наназад шпионирала за странски разузнавачки служби на соседна држава, најверојатно Грција и уценувала лица од ...

Уапсените од акцијата „Шпион“ пред истражен судија

Sky - 17.09.2013

Заедно со целиот доказен материјал, обвинетите во случајот „Шпион“, кои беа вчера уапсени, се изведени пред истражен судија. Од МВР информираат дека од вкупно 22 лица, уапсени се 17, а се трага уште ...

Ново видео од апсењето во акцијата „Шпион“

Бриф - 17.09.2013

МВР денеска презентираше уште едно видео од акцијата „Шпион“ во која вчера беа приведени 22 лица, но потоа двајца беа ослободени. Првоосомничен е екс разузнавачот Марјан Ефремов, а меѓу уапсените се ...

(Видео) акција „Шпион“ втор дел

Локално - 17.09.2013

МВР по вчерашните приведувањата во акцијата наречена „Шпион“ поденесени се 20 кривични пријави, обвинетите се теретат за следниве кривични дела злосторничко здружување, злоупотреба на положба, ...

Видео: Акцијата „Шпион“ со рекордна гледаност

Денешен - 17.09.2013

За само неколку часа видеото што Министерството за внатрешни работи го објави на својот канал на „Јутјуб“, од акцијата „Шпион“, постигна гледаност од 45 илјади.

Брза Помош го прекина испрашувањето на еден осомничените од акцијата „Шпион“

Либертас - 17.09.2013

Возило на Брза Помош попладнево беше повикано во скопскиот Кривичен суд каде трае распитот на осомничените од акцијата Шпион, пренесе Прес 24. Според информациите, на еден од осомничените му се ...

Видео: Што е пронајдено кај осомничените во „Шпион“

МК News - 17.09.2013

Разни документи, 481 CD-a, 1.095 парчиња муниција, мемориски уреди, оружје, сим катички, видео снимки, детектор за прислишување се само дел од предметите кои полицијта ги пронајде при претресите во ...

Апсењата од акцијата "Шпион" преку објективот на полициските камери, втор дел!

Точка - 17.09.2013

Вниманието на македонската јавност останува насочено кон големата полициска акција во рамките на која што беа уапсени 17 лица, а сега е објавено и второ видео на кое што е прикажано дел од акцијата.

Тешко болен - еден од приведените

Sky - 17.09.2013

Лекарите веројатно интервенирале за еден од осомничените, кој е тешко болен, претпоставува претседателот на Судот, а јавува Телеграф од Македонија. Брза помош неколкупати од утрово интервенирала во ...

ФОТО: Брза Помош го прекина испрашувањето на еден „шпион“ пред Истражниот судија

Sky - 17.09.2013

Возило на Брза Помош попладнево беше повикано во скопскиот Кривичен суд каде трае распитот на осомничените од акцијата Шпион, јави Прес 24. Според информациите на сајтот на еден од осомничените му се ...

20 кривични пријави во полициската акција „Шпион“

Фактор - 17.09.2013

МВР за полициската акција „Шпион“ поднесе кривична пријава за 20 лица поради шпионажа, злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и овластување, уцена и закана.

Ослободен уште еден приведен во акцијата „Шпион“

Либертас - 17.09.2013

Уште еден осомничен што беше приведен во полициската акција „Шпион“, е ослободен и пуштен дома. Станува збор за еден од двајцата вработени во УБК кои вчера беа приведени на распит во полициска ...

Oсомничен во "Шпион": Снимал секс со повеќе жени и поседува богата порно архива

Точка - 17.09.2013

Со оглед на тоа што случајот "Шпион" е една од најактуелните теми во македонската јавност во текот на изминатите неколку дена, со секој изминат час се појавуваат нови информации, а онаа последната, ...

Порно архива со различни жени пронајдена кај еден од осомничените во „Шпион“

Република - 17.09.2013

Eксплицитни порнографски материјали во кои самиот бил во главната улога – ваква богата секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“.

Прес 24: Еден од осомничените во „Шпион“ имал сопствени порно снимки

Либертас - 17.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, пренесе порталот Прес 24. Според информациите, осомничениот снимал експлицитни порнографски материјали ...

Обвинителството бара притвор за сите приведени во "Шпион"

Точка - 17.09.2013

Петнаесет лица, притворени вчера во рамки на полициската операција "Шпион", во моментов се наоѓаат на распит пред истражен судија во Кривичниот суд во Скопје.

Уште еден ослободен од „Шпион“- разузнавач од ДБК си замина дома

Либертас - 17.09.2013

Уште еден осомничен како дел од акцијата „Шпион“ е ослободен и пуштен дома, пренесе Пресс24. Се работи за еден од двајцата вработени во УБК кои вчера беа приведени на распит во полициска станица.

Јавното обвинителство бара притвор за осомничените во „Шпион“

Фактор - 17.09.2013

Во скопскиот Кривичен суд, во тек е распитот на 17 лица приведени во акцијата „Шпион“ пред истражен судија. Со кривичните пријави, Основното јавно обвинителство, до Судот има доставено и предлог за ...

Кривични пријави за 20 осомничени во „Шпион“, соработувале со служба од соседна земја

Бриф - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама.

Еден од „Шпионите“ имал богата порно архива – го снимал сексот на личности од јавниот живот

МК News - 17.09.2013

Богата видео секс-архива била пронајдена во домот на еден од осомничените за случајот „Шпион“, дознава Пресс24 од извори во истрагата. Според информации на порталот, осомничениот снимал експлицитни ...

Уапсениот албанец во „Шпион“ е заменик директор на Агенцијата за разузнавање

Локално - 17.09.2013

Порталот на албански јазик од Скопје, Алмакос , објави дека Албанецот кој вчера беше уапсен во акцијата „Шпион“ е Абдиу Иџет, заменик директор на Агенцијата за разузнавање.

Тасева :Заедничка карактеристика за уапсените во Шпион е што на еден или на друг начин ја критикувале власта.

Локално - 17.09.2013

Слаѓана Тасева, професорка по кривично право и претседателка на „Транспаренси Интернешнел” за DW вели дека ваков тип на масовни апсења имало и порано во обид да се прикаже ефикасност во борбата ...

Албанецот уапсен во „Шпион“ е вработен во Агенцијата за разузнавање

Либертас - 17.09.2013

Порталот на албански јазик од Скопје, Алмакос, објави дека Албанецот кој вчера беше уапсен во акцијата „Шпион“ е Абдиу Иџет, вработен во Агенцијата за разузнавање.

Албанецот уапсен во „Шпион“ е заменик директор на Агенцијата за разузнавање

Либертас - 17.09.2013

Порталот на албански јазик од Скопје, Алмакос, објави дека Албанецот кој вчера беше уапсен во акцијата „Шпион“ е Авдија Иџет, заменик директор на Агенцијата за разузнавање.

Уапсените во “Шпион” изведени пред истражен судија

Локално - 17.09.2013

Утрово околу 5 часот, во Кривичниот суд во Скопје, беа донесени приведените во полициската акција „Шпион“. Вкупно 16, од уапсените 17 лица, беа донесени пред истражен судија.

Дваесет осомничени во „Шпион“ добија кривична

Денешен - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама.

Објавено уште едно видео од акцијата „Шпион“

Денешен - 17.09.2013

Разни документи, 481 CD-a, 1.095 парчиња муниција, мемориски уреди, оружје, сим катички, видео снимки, детектор за прислишување се само дел од предметите кои полицијта ги пронајде при претресите во ...

Јанкуловска: Осомничените во „Шпион“ кодошеле за соседна земја (Грција)

Н.Македонија - 17.09.2013

До Основното јавно обвинителство за организиран криминал поднесена е кривична пријава против 20 лица осомничени за злосторничко здружување, злоупотреба на службена должност, шпионажа, уцени и измама ...

Приведените од акцијата „Шпион“ пред истражен судија

Н.Македонија - 17.09.2013

По 24 часовно испрашување во полициски станици Карпош и Автокоманда, осомничените во акцијата „Шпион“ рано утринава беа донесени пред истражен судија Од приведените 17 лица пред истражен се донесени ...

Котевски за „Шпион“: Доверливи информации биле доставувани на странски служби (обновено)

Канал5 - 16.09.2013

Приведените се осомничени дека пренесувале доверливи информации на странски безбедносни служби. Истрагата за случајот почнала пред 2 години.Приведени се 17 мина, а осомничени 22ца.

Уапсени 17 лица во акцијата „Шпион“

Deutsche Welle - 16.09.2013

Според македонското МВР, уапсените располагале со доверливи и класифицирани информации кои ги оддавале на повеќе странски служби, со што го загрозиле безбедносниот систем на ...

Видео од апсењата од акцијата "Шпион"

24 Вести - 16.09.2013

Во следното видео можете да ги проследите денешните апсења во големата полициска акција во рамките на која беа приведени 17 лица. Како што беше соопштено од Министерството за внатрешни работи, ...

Меѓу уапсените во акцијата "Шпион" и Мичо Насковски

Нова ТВ - 16.09.2013

Во акцијата Шпион, уапсен е и Мичо Насковски, екс-генерален директор на Бетон, дознава НОВА. Ване Цветанов, екс директор на Агенција против перење пари, генерал Горан Стојков и Аце Диневски поранешен ...

„Шпион“: 22 осомничени, 17 уапсени, по тројца се трага

Нова ТВ - 16.09.2013

Во полициската акција „Шпион“ од синоќа до денеска се уапсени 17 лица, а осомничени 22 лица. Според полицијата три лица се во бегство, а двајца во затвор.

Уапсените во акцијата „Шпион" оддавале државни тајни

Макфакс - 16.09.2013

Лицата кои беа уапсени синоќа и утрово во големата полициска акција „Шпион" оддавале класифицирани информации и државни тајни на странски разузнавачки служби и уценувале лица од јавниот живот и ...

Акција „Шпион“: Приведени 17 осомничени за соработка со странските служби

Кајгана - 16.09.2013

Вкупно 22 лица ќе бидат опфатени со кривичната пријава која МВР ќе ја поденсе по акцијата Шпион која полицијата ја спроведувала цели 2 години. Од нив, 17 се приведени по 3 се уште се трага, а 2 лица ...

Дваесет и две лица осомничени, 17 притворени во аферата „шпион“

Р.С.Европа - 16.09.2013

Во рамки на полициската акција „Шпион“ која течела во изминатите две години, доцна синоќа и изутрината приведени се 17 лица, а постојат сомненија за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, ...

(ВИДЕО) „Шпион“ откри 22 шпиони

А1 On - 16.09.2013

Марјан Маџоски шефот на кабинет на претседателот на Собранието, режисерот на Еднооки Борис Дамовски, екс командатот на лавовите Горан Стојков, Ване Цветанов поранешен директор на Управата за ...

Осомничените во „Шпион“ изведени пред истражен судија

Кирилица - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Уапсените во „Шпион" оддавале информации и на екс политичари за безбедносната и политичката состојба

Макфакс - 16.09.2013

Дел од лицата кои беа уапсени синоќа и утрово во големата полициска акција „Шпион", освен што оддавале класифицирани информации и државни тајни на странски разузнавачки служби, се осомничени дека им ...

ВИДЕО: Апсењата од операцијата „Шпион“

Нетпрес - 16.09.2013

Од осомничените 22 лица во рамки на полициската акција „Шпион“ МВР приведе 17.Покрај шпионажа, лицата се сомничат и за злосторничко здружување, уцена и измама.

ВИДЕО: Апсењата од акцијата „Шпион“

Курир - 16.09.2013

Државни тајни и документи со разна класификација на доверливо им оддавале осомничените во рамки на акцијата „Шпион“ на странските безбедносни служни, доведувајќи го во прашање државниот систем ...

Јанкулоска: Шпионите главно работеле за една соседна земја

Press24 - 17.09.2013

Полицијата поднесе кривична пријава за 20 лица за кривичните дела шпионажа, злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и овластување, уцена и закана.

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

Економски - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

ВИДЕО Акцијата „Шпион“ на видео-снимка

+инфо - 16.09.2013

Министерството за внатрешни работи на својот Јутјуб канал објави видео од полициската акција „Шпион“ во која беа уапсени 17 лица, осомничени за шпионажа, уцена и измама.

Објавени снимки од акцијата „Шпион“ (ВИДЕО)

Телеграф - 16.09.2013

Како што се гледа од снимениот видео-материјал, специјалците ги пребаруваат домовите на осомничените при што се запленуваат нивни документи, цд-а, електронски уреди, мобилни телефони Специјалци ...

Уште еден ослободен „шпион“- разузнавач од ДБК си замина дома

Press24 - 16.09.2013

Уште еден осомничен како дел од акцијата „Шпион“ е ослободен и пуштен дома, дознава Пресс24. Се работи за еден од двајцата вработени во УБК кои вчера беа приведени на распит во полициска станица.

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

МРТ - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

Сител - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Осомничени 22, притворени 17 лица во рамките на акцијата „Шпион“

Inpress - 16.09.2013

Скопје, 16. септември 2013 (ИНПРЕС) Во рамките на полициската акција „Шпион“, спроведена во текот на изминатите две години, доцна синоќа и утрово приведени се 17 лица, а постојат сомненија за ...

Досега 17 притворени во полициската акција „Шпиун“

Капитал - 16.09.2013

Во рамки на полициската акција „Шпион“ која тече во изминатите две години, доцна синоќа и утрово приведени се 17 лица, а постојат сомненија за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, за ...

ВИДЕО: Во операција „Шпион“ 17 приведени

Нетпрес - 16.09.2013

Седумнаесет лица се приведени во првиот случај на шпионажа во земјава кој МВР го води под оперативно име „Шпион“. Приведените во кои најголем дел се поранешни и сегашни вработени во разурнавачките ...

ВИДЕО од полициската акција Шпион

Нова ТВ - 16.09.2013

Ви го презентираме ВИДЕОТО од полициската акција Шпион, во која беа уапсени 17 лица, осомничени за шпионажа, уцена и измама. Во полициската акција „Шпион“ од синоќа до денеска се уапсени 17 лица, а ...

Зоран Божиновски осомничен во „Шпион“, шпионирале и уценувале дека сè ќе објават на портали

Република - 16.09.2013

И Зоран Божиновски е меѓу осомничените за акцијата Шпион и по него ќе биде распишана потерница – дознава Република. Според МВР шпионирале и бизнисмени и политичари.

Осомничените во „Шпион“ изведени пред истражен судија

Либертас - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

17 уапсени во „Шпион“, осомничени 22 лица

Локално - 16.09.2013

Во полициската акција „Шпион“ од синоќа до денеска се уапсени 17 лица, а осомничени 22 лица. Според полицијата три лица се во бегство, а двајца во затвор.

Видео – апсењето на осмоничените во „Шпион“

МК News - 16.09.2013

Марјан Маџоски шефот на кабинет на претседателот на Собранието, режисерот на Еднооки Борис Дамовски, екс командатот на лавовите Горан Стојков, Ване Цветанов поранешен директор на Управата за ...

Во операцијата "Шпион" 17 приведени

Точка - 16.09.2013

17 лица се приведени во првиот случај на шпионажа во земјава кој МВР го води под оперативно име "Шпион". Приведените во кои најголем дел се поранешни и сегашни вработени во разузнавачките служби, ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија, се уште се трага по тројца

Бриф - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

Апсењата од акцијата "Шпион" преку објективот на полициските камери

Точка - 16.09.2013

Една од најактуелните теми во македонските медиуми во изминатите неколку часа дефинитивно е големата полициска акција во рамките на која беа приведени 17 лица, а сега во јавноста е објавена и видео ...

МВР објави видео од приведувањата во акцијата „Шпион“

Република - 16.09.2013

МВР денеска приведе 17 лица осомничени за злосторничко здружување и шпионажа. Кај приведените се запленети лаптопи, десктоп компјутери, мобилни телефони и документирани информации.

Се трага по уште тројца „шпиони“

Денешен - 16.09.2013

Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.

МВР официјално: Во акцијата „ШПИОН“ уапсени 17 лица

Локално - 16.09.2013

Во полициската акција „Шпион“ од синоќа до денеска се уапсени 17 лица, а осомничени 22 лица. Според полицијата три лица се во бегство, а двајца во затвор.

Видео од апсењата од акцијата “Шпион”

Бриф - 16.09.2013

Доцна синоќа и утрово во рамки на полициската акција „Шпион“ се приведени 17 лица. Постојат сомненија за инволвирани 22, по три лица се трага, а од осомничените двајца веќе издржуваат казна затвор по ...

(ВИДЕО) Апсења при полициската акција “Шпион”

Локално - 16.09.2013

Ова се снимките од апсењата на полицијата во акцијата ...

ВИДЕО: Апсењето на осомничените од „Шпион“

Либертас - 16.09.2013

Седумнаесет лица се приведени доцна синоќа и денеска наутро во рамки на полициската акција „Шпион“, која тече во изминатите две години. Постојат сомненија за инволвирани 22, по три лица се трага, а ...

22 осомничени во акцијата „Шпион“, двајца се веќе во затвор

Република - 16.09.2013

Шпион е името на акцијата во која, според МВР се уапсени 17 лица, а осомничени 22 лица. Според полицијата три лица се во бегство, а двајца во затвор. МВР во моментов има прес конференција на која ги ...

СДСМ реагира за апсењата во акцијата „Шпион“

Н.Македонија - 16.09.2013

СДСМ денеска на прес-конференција реагираше на најновата полициска акција „Шпион“ во која се приведени 17 лица осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, уцена и измама, пренесува МИА ...

Приведените во операцијата „Шпион“ биле следени две години

Н.Македонија - 16.09.2013

Во операцијата наречен „Шпион“ биле приведени 17 лица, потврдија денеска од МВР на прес-конференцијата на која не соопштени повеќе детали Лицата кои биле приведени биле следени две години и биле ...

Осомничените во „Шпион“ пред истражен судија

Идивиди - 16.09.2013

се уште се трага по тројца Скопје, 17 септември 2013 (МИА) - Приведените 17 лица во полициската акција „Шпион“, , рано утрово со доказен материјал се изведени пред истражен судија.