TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Мисијата на СЈО е ВМРО-ДПМНЕ и неговото раководство

Вест - 12.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва демантираше дека Специјалното јавно обвинителство било пречка за договор за формирање влада со ДУИ. - СЈО беше спомнато на самиот почеток на преговорите и беше кажано дека тие сакаат да биде продолжен ...

Истражителите на СЈО заминаа од Охрид

Локално - 12.02.2017

Истражителите на Специјалното јавно обвинителство кои ги истражуваа приватните донаторски активности на ВМРО-ДПМНЕ си заминаа од Охрид. Оваа информација за 24Вести ја потврдува висок функционер на партијата, а блиски извори на Обвинителството ...

Груевски се жали, го нарекувале “обвинетиот”

Репортер - 12.02.2017

Одам за пријава од креиран разговор дека јас сум рекол да му се удри шамари на градоначалникот на Центар. Не можам да поверувам. Судијката не е виновна, таа мора да процесудира, но да сум од таа страна ќе ми биде непријатно.

Истражителите на СЈО заминаа од Охрид – што ќе донесе истрагата за донациите?

24 Вести - 11.02.2017

И покрај протестите дел од 200 - те охридски вмровски донатори дале исказ и одговориле пред Специјалното јавно обвинителство за приватните донаторски активности кон ВМРО-ДПМНЕ. Оваа информација за Телевизија 24 ја потврдува висок функционер на ...

Под лупата на СЈО:Скап шопинг на ВМРО-ДПМНЕ платен од администрацијата

Нова ТВ - 11.02.2017

Од куќи во сиромашните сокаци на Шуто Оризари до вили среде срцето на стариот град Охрид – од ВМРО-ДПМНЕ не биле пребирлив каде да купува имот се додека им се можело. А најмногу купиле во последните три години.

Македонија – земја каде се протестира против правда

Нова ТВ - 11.02.2017

Пишува: Суад Бајрами Фактот што официјални лица, партиски активисти во Македонија протестираат против институција како што е Специјалното јавно обвинителство, чија што мисија е воспоставување на правдата во земјата, е показател за поместување на ...

СЈО заврши во Охрид, од утре сослушувања во Скопје

Алсат-М - 11.02.2017

Пред охридската полиција нема метеж. Уредно поканетите донатори на ВМРО-ДПМНЕ и денеска не дојдоа да дадат исказ во зградата, каде ги чекаат обвинители од СЈО. Од кај Катица Јанева велат дека денешниот им е последен ден во градот во врска со ...

Груевски: СЈО има агенда да го урне ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 11.02.2017

Ние не се согласуваме СЈО да биде продолжено. Во преговорите со ДУИ, тоа и ги кажавме. Лично сум убеден дека и мислењето на ДУИ е изнудено од други фактори. Но тие рекоа дека е добро да продолжи работата на СЈО.

Истражителите на СЈО заминаа од Охрид

+инфо - 11.02.2017

Обвинителите и истражителите на СЈО со себе носеле регистри од изјавите на оние сведоци што сепак се дале исказ. Истражителите на Специјалното јавно обвинителство кои ги истражуваа приватните донаторски активности на ВМРО-ДПМНЕ си заминаа од Охрид.

Груевски: Ме нарекуваат обвинетиот

+инфо - 11.02.2017

Одам на суд за пријава од креиран разговор дека јас сум рекол да му се удри шамари на градоначалникот на Центар, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Од наша страна кажавме зошто не со согласуваме да се продолжи мандатот на СЈО. Но, тоа прашање се затвори.

Груевски: Не се согласуваме СЈО да продолжи да работи

Фокус - 11.02.2017

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ , Никола Груевски изјави дека не отстапува од ставот и дека не се согласува да продолжи работата на СЈО. „Ние не се согласуваме СЈО да биде продолжено. Во преговорите со ДУИ, тоа и ги кажавме.

Обвинителите од СЈО се вратија од Охрид, дел од сведоците не се појавија на распит

Фокус - 11.02.2017

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска се вратија во Скопје, откако три дена во охридската полиција вршеа распит на дел од донаторите на ВМРО-ДПМНЕ. Дел од поканетите сепак не се појавија на распит, да повикот за бојкот го ...

ГРУЕВСКИ ЗА СЈО: Се покажа дека тоа е инструмент на СДСМ и на некои странски центри

Телеграф - 11.02.2017

За ДУИ нема никакви истраги, за СДСМ нема никакви истраги, а велеа дека најмногу биле прислушувани СДСМ СЈО беше договорено од сите политички партии, во присуство на меѓународната заедница.

Груевски: СЈО е испостава на странски центри и на СДСМ...

Н.Македонија - 11.02.2017

Груевски: СЈО е испостава на странски центри и на СДСМ Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски вели дека не отстапува од ставот и дека не се согласува да продолжи работата на СЈО. - Ние не се согласуваме СЈО да биде продолжено.

ГРУЕВСКИ: Со ДУИ зборувавме накусо за СЈО

Телеграф - 11.02.2017

Прашањето се затвори со тоа што констатиравме дека имаме различни гледишта по тоа прашање, дека тие сметаат дека треба да се продолжи, а ние сметаме дека не треба да се продолжи, рече Никола Груевски СЈО беше спомнато на самиот почеток на ...

Груевски: СЈО не беше пречка за договор со ДУИ

Press24 - 11.02.2017

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели ...

Правна мистерија: каде е спогодбата за Пуч на Костовски?

Репортер - 11.02.2017

Спогодбата на Ѕвонко Костовски, која тој ја прифати пред две години, а се однесува на случајот Пуч не е во СЈО туку во обвинителството за организиран криминал и корупција. СЈО поднесе барање за заштита на законитоста (БЗЗ) до Врховниот суд по барање ...

Груевски: СЈО не беше пречка за договор со ДУИ

Вечер - 11.02.2017

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели ...

Видео: СЈО го истаржува скапиот шопинг на ВМРО-ДПМНЕ платен од администрацијата

Позитив.мк - 11.02.2017

Порталот НоваТВ подготви видео за скапите купувања на најбогатата партија во Европа. ВМРО ДПМНЕ купувала станови секаде. Сега СЈО ги истражува донаторите и ги чешла сметките на партијата. Од куќи во сиромашните сокаци на Шуто Оризари до вили среде ...

Македонија – Земја каде се протестира против правда

Репортер - 11.02.2017

Фактот што официјални лица, партиски активисти во Македонија протестираат против институција како што е Специјалното јавно обвинителство, чија што мисија е воспоставување на правдата во земјата, е показател за поместување на општествените вредности ...

СЈО ја заврши истрагата во Охрид, се очекува оформување на судски предмет

Фактор - 11.02.2017

Истражителите на Специјалното јавно обвинителство без оглед на сите притисоци кои ги добија од членството на ВМРО-ДПМНЕ ја завршија работата во Охрид и спроведени се сите планирани дејствија на сослушување на околу 200 осомничени или сведоци од ...

СЈО остана во Охрид – Дали сите повикани се појавија на распит?

Позитив.мк - 11.02.2017

Истражители на СЈО синоќа останаа во СВР Охрид. Тие повикаа на распит околу 200 членови и функционери на ВМРО ДПМНЕ за случајот со донаторските процеси на партијата, во периодот на изборите во 2014-та година.

Под лупата на СЈО: Скап шопинг на ВМРО-ДПМНЕ платен од администрацијата

Репортер - 11.02.2017

Од куќи во сиромашните сокаци на Шуто Оризари до вили среде срцето на стариот град Охрид – од ВМРО-ДПМНЕ не биле пребирлив каде да купува имот се додека им се можело. А најмногу купиле во последните три години.

Стивна протестот пред СВР Охрид

Репортер - 11.02.2017

Иако вчера членовите и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ најавија продолжување на протестите пред охридското СВР,против како што велат притисоците на СЈО, денеска тоа не се случи. Молк и тензија низ улиците.

Македонија – земја каде се протестира против правда

Локално - 11.02.2017

Фактот што официјални лица, партиски активисти во Македонија протестираат против институција како што е Специјалното јавно обвинителство, чија што мисија е воспоставување на правдата во земјата, е показател за поместување на општествените вредности ...

Истражителите на СЈО заминаа од Охрид

Репортер - 11.02.2017

Истражителите на Специјалното јавно обвинителство кои ги истражуваа приватните донаторски активности на ВМРО-ДПМНЕ си заминаа од Охрид. Оваа информација за 24Вести ја потврдува висок функционер на партијата, а блиски извори на Обвинителството ...

Груевски: СЈО не беше пречка за договор со ДУИ

Република - 11.02.2017

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели ...

Истражителите на СЈО заминаа од Охрид – што ќе донесе истрагата за донациите?

Локално - 11.02.2017

И покрај протестите дел од 200 – те охридски вмровски донатори дале исказ и одговориле пред Специјалното јавно обвинителство за приватните донаторски активности кон ВМРО-ДПМНЕ. Оваа информација за Телевизија 24 ја потврдува висок функционер на ...

Груевски: СЈО е политичка алатка на Заев, на ДУИ им кажавме дека не се согласуваме да се продолжи мандатот

Стандард - 11.02.2017

На ДУИ и кажавме зошто не со согласуваме да се продолжи мандатот на СЈО. Но, тоа прашање се затвори. Пржинскиот договор ние го почитувавме. Рековме дека 8 месеци се доволни за СЈО да поднесе обвинение и СДСМ беа свесни за колкава материјал треба да ...

ВМРО-ДПМНЕ кон СЈО се однесува како кон партија а, не институција

Фактор - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ речиси секојдневно излегува со прес соопштенија и реакции во кои ги повторува веќе добро познатите флоскули СЈП е продолжена рака на СДСМ, Заев и Сорос. работи против интересите на македонскиот народ и држава и е насочено само против ...

СЈО си замина од Охрид со полни папки, истрагата за донаторите на ВМРО ДПМНЕ продолжува

Позитив.мк - 11.02.2017

Истражителите на СЈО си заминале од Охрид, а околу 200-тини донатори на ВМРО-ДПМНЕ дале исказ и покрај протестите. Охриѓани претходо се собраа на протест за да го блокираат испрашувањето. Дел од донаторите не се одваа на повикот, а голем дел од нив ...

Груевски ги брани „Сваровски судиите“ – СЈО работело оркестрирано

Позитив.мк - 11.02.2017

Груевски оваа состојба ја нарече последна битка на Заев. Тој удри по СЈО и по дел од судиите. Случаите против него ги нарече оркестрирани само за да го оцрнат него и раководството на партијата.

Груевски: СЈО не беше пречката за договор со ДУИ

Курир - 11.02.2017

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели ...

Груевски: Со ДУИ зборувавме накусо за СЈО

Lider - 11.02.2017

СЈО беше спомнато на самиот почеток на разговорите, беше кажано дека тие сакаат да биде продолжено и од наша страна беше укажано дека ние не се согласуваме и кажавме аргументи зошто. Тоа траеше кратко, зборувавме за тоа накусо во еден од деновите ...

СЈО не беше пречка за договор со ДУИ

Пулс24 - 11.02.2017

СЈО беше спомнато во самиот почеток на преговорите и беше укажано дека сакаат да биде продолжен мандатот, а од наша страна рековме дека не сакаме и тоа беше аргументирано. За СЈО се зборуваше еден само еден ден од сите денови на преговори вели ...

Груевски: СЈО се покажа како инструмент на СДСМ и на некои странски центри

Lider - 11.02.2017

СЈО беше договорено од сите политички партии, во присуство на меѓународната заедница. Се договоривме дека 18 месеци се доволни за да се истражат сите работи и доколку во тие 18 месеци се оцени дека против некој треба да се отвори обвинение, да се ...

Груевски: Со ДУИ зборувавме накусо за СЈО

Телевизија Нова - 11.02.2017

СЈО беше спомнато на самиот почеток на разговорите, беше кажано дека тие сакаат да биде продолжено и од наша страна беше укажано дека ние не се согласуваме и кажавме аргументи зошто. Тоа траеше кратко, зборувавме за тоа накусо во еден од деновите ...

Груевски: СЈО се покажа како инструмент на СДСМ и на некои странски центри

Телевизија Нова - 11.02.2017

СЈО беше договорено од сите политички партии, во присуство на меѓународната заедница. Се договоривме дека 18 месеци се доволни за да се истражат сите работи и доколку во тие 18 месеци се оцени дека против некој треба да се отвори обвинение, да се ...

Продолжуваат исказите во СЈО во Охрид

Телма - 10.02.2017

И покрај најавата во Охрид денеска не продолжија протестите против СЈО. Но од ОK на ВMRO-ДПМНЕ во Охрид велат дека остануваат на ставот членството да не се одзива на поканите за распит во предистражна постапка и да ја бојкотира работата на СЈО.

Стивна протестот пред СВР Охрид

24 Вести - 10.02.2017

Иако вчера членовите и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ најавија продолжување на протестите пред охридското СВР,против како што велат притисоците на СЈО, денеска тоа не се случи. Молк и тензија низ улиците.

Кривичен молчи на барањата на СЈО

24 Вести - 10.02.2017

По четири месеци преписки на релација СЈО – Кривичен и Врховен суд во врска со пресудата за Звонко Костовски обвинетиот и осуден за случајот „Пуч“ Специјалното јавно обвинителство кое го бара предметот добило одговор од Основниот суд дека предметот ...

Правна мистерија: каде е спогодбата за Пуч на Костовски, СЈО ја бара, Судот вели дека е во државното обвинителство

Телма - 10.02.2017

Спогодбата на Ѕвонко Костовски, која тој ја прифати пред две години, а се однесува на случајот Пуч не е во СЈО туку во обвинителството за организиран криминал и корупција. СЈО поднесе барање за заштита на законитоста (БЗЗ) до Врховниот суд по барање ...

Протестите во Охрид - последица на стравот од СЈО

Р.С.Европа - 10.02.2017

„Стравот на ВМРО ДМНЕ од продолжување на мандатот на СЈО е и единствената пречка поради која не успеаја да формираат коалиција во рокот кој беше предвиден со мандатот, велат аналитичатите.

Повиканите на распит од ВМРО-ДПМНЕ не се одзвиваат на поканите на СЈО

+инфо - 10.02.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ повторуваат дека се подготвени на граѓанска непослушност и дека нема да отстапат од вчера искажаните ставови. Истражен тим на Специјалното јавно обвинителство сеуште е во СВР-Охрид каде на распит во предистражна постапка треба да се ...

Правна мистерија, каде е спогодбата за „Пуч“ на Костовски?

+инфо - 10.02.2017

Спогодбата на Ѕвонко Костовски не е во СЈО туку во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Спогодбата на Ѕвонко Костовски, која тој ја прифати пред две години, а се однесува на случајот „Пуч“ не е во СЈО туку во Обвинителството за ...

Повиканите на распит од ВМРО ДПМНЕ не се одзвиваат на поканите на СЈО

OhridNews - 10.02.2017

Истражен тим на Специјалното јавно обвинителство сеуште е во СВР Охрид каде на распит во предистражна постапка треба да се јават околу 200 функционери членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ, во врска со финансирањето на партијата и личните донации за ...

СЈО останува во Охрид, може да ги приведува сведоците кои не се јавуваат

Фокус - 10.02.2017

Истражители на Специјалното јавно обвинителство остануваат во СВР Охрид, каде чекаат на распит да се појават околу 200 членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ, за случајот со донаторските процеси на партијата, во периодот на изборите во 2014-та година.

Вмровците од Охрид ги игнорираат поканите на СЈО

Фокус - 10.02.2017

Ниту еден од 200-те членови и функционери од ВМРО-ДПМНЕ, кои СЈО ги свика на распит за донациите во партијата, не се одзваа на поканите. „ OhridNews ” јави дека истражен тим на СЈО се уште е во СВР Охрид, но ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ја бојкотира нивната ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО прави нарачана политичка хајка...

Н.Македонија - 10.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО прави нарачана политичка хајка ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на специјалното јавно обвинителство (СЈО) посочува дека го разбира и поддржува револтот на охриѓани против, како што стои во соопштението, политичката хајка што по ...

СЈО сака да наметне страв- луѓето биле вадени по пижами од дома (ВИДЕО)

Вечер - 10.02.2017

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин. Ги охрабрувам дека ништо не може да им се случи, ова е демократска држава и не може ништо да им се случи, вели пратеникот Сашо Василевски, кој денеска беше гостин во Дневникот на О2, ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протести во Охрид, СДСМ предупредува на притисоци

Репортер - 10.02.2017

По вчерашните протести на членството и на симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, против, како што велат, притисоците на СЈО, раководството на локалниот разгранок најави дека тие ќе продолжат и во наредните денови.

Повиканите на распит од ВМРО ДПМНЕ не се одзвиваат на поканите на СЈО

Репортер - 10.02.2017

СВР Охрид пред истражен тим на Специјалното јавно обвинителство на распит во предистражна постапка треба да се јават околу 200 функционери членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ, во врска со финансирањето на партијата и личните донации за време на ...

Дело нема сведок и затвор има ! А каде е сега спогодбата за Пуч на Костовски !?

Локално - 10.02.2017

Спогодбата на Ѕвонко Костовски, која тој ја прифати пред две години, а се однесува на случајот Пуч не е во СЈО туку во обвинителството за организиран криминал и корупција. СЈО поднесе барање за заштита на законитоста (БЗЗ) до Врховниот суд по барање ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протести во Охрид, СДСМ предупредува на притисоци

Мета - 10.02.2017

По вчерашните протести на членството и на симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, против, како што велат, притисоците на СЈО, раководството на локалниот разгранок најави дека тие ќе продолжат и во наредните денови.

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин

Пулс24 - 10.02.2017

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин. Ги охрабрувам дека ништо не може да им се случи, ова е демократска држава и не може ништо да им се случи, вели пратеникот Сашо Василевски, кој денеска беше гостин во Дневникот на О2, ...

Поддршка за мирниот протест на ВМРО ДПМНЕ-Охрид против СЈО, Градоначалникот Бакрачески неаргументирано се обвинува

Пулс24 - 10.02.2017

НВО КОАЛИЦИЈАТА НА ЕГИПКАНИТЕ И ОПЕМ, ја даваат целосната подршка на ВМРО ДПМНЕ-Охрид, предводен од претседателот Д-р Љубен Арнаудов, а во врска со мирниот протест против СЈО, кој во досегашниот периопд се покажа дека исклучиво гони фунционери на ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протести во Охрид, СДСМ предупредува на притисоци

Exclusive.mk - 10.02.2017

По вчерашните протести на членството и на симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, против, како што велат, притисоците на СЈО, раководството на локалниот разгранок најави дека тие ќе продолжат и во наредните денови.

Членови на ВМРО - ДПМНЕ од Охрид на протест против СЈО

Телма - 09.02.2017

Членството на ВМРО ДПМНЕ се собира пред СВР Охрид на протест поради тоа што Специјалното јавно обвинителство повикало на распит над 200 членови и функционери на партијата од овој град, јавува репортерот на Телма, Горан Момироски.

Членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ на протести против СЈО во Охрид

24 Вести - 09.02.2017

Започна распитот на повеќе од 200 охридски функционери од власта кои според СЈО се осомничени дека ја финансирале партијата ВМРО-ДПМНЕ за изборите од 2014 - та година. Рано утринава додека во СВР Охрид се испрашуваа истакнати директори на ...

ВМРО - ДПМНЕ на протест против СЈО во Охрид

Телма - 09.02.2017

Членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ денеска одржаа протест пред СВР Охрид, каде истражители на СЈО вршат распит на сведоци во врска со донациите за партијата. Околу 200 функционери и истакнати членови на ВМРО ДПМНЕ од Охрид добиле покана за распит ...

ВМРО ДПМНЕ го обвинува СЈО за политичка хајка

Р.С.Европа - 09.02.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ по соопштението на СЈО реагираат дека го разбираат и поддржуваат револтот на охриѓани против, како што наведуваат, политичката хајка која по нарачка ја спроведува селективното јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е срам за правосудниот систем

Нова ТВ - 09.02.2017

Реагирајќи на информациите на СЈО , дека секое лице повикано како сведок е должно да се јави на поканата, ВМРО-ДПМНЕ и посочува на специјално формираната институција дека правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија.

Членови на ВМРО ДПМНЕ ќе протестираат во Охрид поради поканите од СЈО

Нова ТВ - 09.02.2017

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство, јавува А1 он .

Протести против СЈО во Охрид

Р.С.Европа - 09.02.2017

Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, граѓани и партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска одржаа протест пред Секторот за внатрешни работи во Охрид.

Од Охрид на списокот на СЈО се 185 лица за донациите на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 09.02.2017

Денеска во СВР Охрид на распит биле повикани 20 лица, за случајот што го отвори Специјалното јавно обвинителство за донациите на ВМРО-ДПМНЕ. НОВАТВ од извори од локалната полиција дознава дека на договорениот термин пред истражителите, кои се во ...

Протести во Охрид против истрагата на СЈО

Алсат-М - 09.02.2017

До сабота тим на Специјалното јавно обвинителство ќе остане во Охрид. На распит во охридската полиција се повикани околу 200 лица, кои дале пари во партиската каса на ВМРО – ДПМНЕ. СЈО го истражува начинот на кој донирале средства за партијата за ...

Донаторите на ВМРО-ДПМНЕ протестираат во Охрид додека СЈО ги испрашува

Нова ТВ - 09.02.2017

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство. Тие велат дека не го признаваат СЈО и дека обвинителството работело ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е срам за правосудниот систем

МКД - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест. Заканите од страна СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се ...

Членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид протестираат против СЈО

МКД - 09.02.2017

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучил денеска да се одржи протест пред зградата на СВР во Охрид по вчерашните информативни разговори на повеќе членови на партијата со обвинители на Специјалното јавно обвинителство.

На протест пред МВР, против СЈО? ГАЛЕРИЈА

+инфо - 09.02.2017

Врз основа на необјавени прислушувани разговори во СЈО е отворена големата предистражна постапка за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ. Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле ...

Вмровците од Охрид се собираат пред полицијата на протест против СЈО

+инфо - 09.02.2017

СЈО истражува вработени во СВР Охрид, актуелни и поранешни директори на државни институции и служби, здравствени организации, јавни претпријатија Членството на ВМРО ДПМНЕ се собира пред СВР Охрид на протест поради тоа што Специјалното јавно ...

СДСМ Охрид: ВМРО-ДПМНЕ да престане со притисоци врз вработените во јавните институции

+инфо - 09.02.2017

„За евентуалните закани и уцени врз вработените од страна на нивните претпоставени, ќе следува одговорност“, порачуваат охридските социјалдемократи. Ги предупредуваме локалната власт од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид и градоначалникот Никола Бакарачески веднаш ...

ВМРО-ДПМНЕ: Правото на протест е уставно загарантирано

Кајгана - 09.02.2017

„Правото на протест е загарантирано со Уставот, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, а „заканите од страна СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот ...

Протест на членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид повикани на разговор во СЈО

Кајгана - 09.02.2017

Членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне почнаа протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство. Тие велат дека не го признаваат СЈО и дека со тоа што биле повикани се ...

Протест против СЈО во Охрид

Идивиди - 09.02.2017

Охрид, 9 февруари 2017 (МИА) - Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, ...

Вмровци протестираат во Охрид бидејќи биле повикани на распит во СЈО

Фокус - 09.02.2017

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство, пренесува НОВА ТВ .

Членови и функционери на ВМРО ДПМНЕ повикани во СЈО

Тера - 09.02.2017

На распит во СЈО, само од Охрид повикани се повеќе од 200 членови и фунционери на ВМРО-ДПМНЕ, јавува „ OhridNews ”. Тие се повикани на разговор, како дел од предистражна постапка што ја отвори СЈО, за финансирањето на изборите во 2014 година.

СДСМ:Да престанат притисоците врз вработените за излегување на протести

OhridNews - 09.02.2017

Ги предупредуваме локалната власт од ВМРО ДПМНЕ во Охрид и градоначалникот Никола Бакарачески веднаш да престанат со притисоци кон вработените во општата болница, училиштата, градинките, јавните претпријатија, во обид да ги изнесат луѓето на ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред полицијата во Охрид

Тера - 09.02.2017

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучил денеска да се одржи протест пред зградата на СВР во Охрид по вчерашните информативни разговори на повеќе членови на партијата со обвинители на Специјалното јавно обвинителство.

СДСМ Охрид: ВМРО-ДПМНЕ и Бакарачески да престанат со притисоци кон вработените во општата болница, училиштата, ...

А1 On - 09.02.2017

„Ги предупредуваме локалната власт од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид и градоначалникот Никола Бакарачески веднаш да престанат со притисоци кон вработените во општата болница, училиштата, градинките, јавните претпријатија, во обид да ги изнесат луѓето на ...

СЈО ги чешла донациите од ВМРО ДПМНЕ, разговарале со над сто партиски члена

Таратур - 09.02.2017

Досега стотина члена на ВМРО ДПМНЕ од Штип, Крушево, Охрид, Кочани, Скопје и од други градови биле повикани во Специјалното јавно обвинителство да дадат исказ за своите наводни доброволни донации за партијата.

Протести против работата на СЈО во Охрид

OhridNews - 09.02.2017

Во Охрид денеска ќе се одржи протест против работењето на СЈО кое деновиве испрати покана до 200 членови на ВМРО ДПМНЕ за информативен разговор во врска со финансирањето на партијата и личните донации за време на изборите во 2014 година.

Членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид денеска ќе протестираат против СЈО

Фокус - 09.02.2017

Во Охрид денеска ќе се одржи протест против работењето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кое деновиве испрати покана до 200 членови на ВМРО- ДПМНЕ, кои ги повика на информативен разговор во врска со финансирањето на партијата и личните ...

ВИДЕО: Членовите и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ побараа распуштање на СЈО

OhridNews - 09.02.2017

„СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?“- беше испишано на траспарентите кои ги носеа неколкуте стотина симпатизери и членови на ВМРО ДПМНЕ кои на пладне одржаа мирен собир пред Секторот за внатрешни работи во Охрид каде ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред полицијата во Охрид

А1 On - 09.02.2017

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство. Тие велат дека не го признаваат СЈО и дека со тоа што биле повикани ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО дискриминира по политичка и идеолошка основа

А1 On - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираше на соопштението на СЈО и смета дека специјалното обвинителство селективно ја спроведувало правдата. „Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО прави нарачана политичка хајка

Телеграф - 09.02.2017

Според ВМРО-ДПМНЕ, СЈО аболицира криминалци како Заев и Верушевски, а им се заканува на чесни луѓе чиј единствен грев е нивната политичко-идеолошка определба ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) посочува ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО прави нарачана политичка хајка

Сител - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) посочува дека го разбира и поддржува револтот на охриѓани против, како што стои во соопштението, политичката хајка која по нарачка ја спроведува селективното јавно ...

Мирен протест во Охрид против СЈО

Вест - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

Протест против СЈО во Охрид

Сител - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

(Обновено) Протест против СЈО во Охрид...

Н.Македонија - 09.02.2017

Протест против СЈО во Охрид Денеска во Охрид ќе се одржи протест против работењето на Специјалното јавнот обвинителство, кое деновиве испратило покана до 200 членови на ВМРО-ДПМНЕ за информативен разговор во врска со финансирањето на партијата и ...

Протест против СЈО во Охрид: „Додека го аболицира Заев и Верушевски малтретира угледни граѓани“

Сител - 09.02.2017

Огромен број на охриѓани ,членови на ВМРО-ДПМНЕ и нејзини симпатизери денеска протестираа пред зградата на полицијата во знак на револт против притисоците на СЈО. СЈО слуги на Заев,СЈО против Македонија,Зошто го браните Пуч беа само дел од пораките ...

Протест против СЈО во Охрид

Канал5 - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

ТРАНСПАРЕНТИ И СКАНДИРАЊА: Граѓани протестираат против СЈО во Охрид (ВИДЕО)

Телеграф - 09.02.2017

Насобраните велат дека СЈО е поврзано со партијата СДСМ и дека тоа работи организирано за разнебитување на партијата ВМРО-ДПМНЕ, поради што, како што тврдат, на повиканите нивни членови им биле упатувани и закани за време на распитот Со транспаренти ...

СЈО Е СЕЛЕКТИВНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Насобраните во Охрид побараа да запре хајката врз членството на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Телеграф - 09.02.2017

Специјалното јавно обвинителство од денеска за мене не е специјално, туку е селективно јавно обвинителство. Тоа врши хајка врз членството на ВМРО-ДПМНЕ и врз обичните граѓани наместо да се занимава со вистинските криминали на некој што бараше евро ...

Охридски функционери и членови на Вмро Дпме протестираа против СЈО

ТВМ - 09.02.2017

185 охридски функционери и членови на Вмро Дпмне протестираа пред СВР Охрид. Тие на овај начин искажаа револт кон претставнците на СЈО и начинот на врачување на поканите за сослушување во врска со донациите кои ги давале на партијата за ...

Се зголемува револтот на граѓаните - протест во Охрид

Алфа - 09.02.2017

Силен револт на охриѓани,кои се кренаа против политичката игра на СЈО која штитејќи ги интересите на СДСМ спроведува сценарио за наводно финансирање на партијата, креирајќи политички спектакли.

Експерти: СЈО ја почнува со кампања на СДСМ за локалните избори?!

Алфа - 09.02.2017

Се заплеткува ли мрежата на СЈО во кампањата за локалните избори?! Според правните експерти, единствената логика е да се направи медиумски спектакл и да се изврши политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Го поддржуваме револтот на охриѓани против политичката хајка на СЈО

Стандард - 09.02.2017

„Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест. Заканите од страна СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО аболицира криминалци како Заев и Верушевски, а им се заканува на чесни луѓе на политичка и идеолошка ...

Република - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Правото на протест е уставно загарантирано

Точка - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, а „заканите од страна СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите на СЈО по протесот се противуставни

Фактор - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ излезе со нова реакција насочена против СЈО во која се вели дека граѓаните имаат гарантирано право на мирен протест и секое негово спречување е противуставно. - Заканите од страна СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

МК News - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

СЈО започна хајка и заплашување на членови на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

Вечер - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија", „СЈО слуги на Заев", „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО дискриминира по политичка и идеолошка основа

Локално - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираше на соопштението на СЈО и смета дека специјалното обвинителство селективно ја спроведувало правдата. „Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека ...

Над 200 донатори на ВМРО-ДПМНЕ на распит во СЈО, партиски членови на протест

Слободен Печат - 09.02.2017

Според извори во истрагата, дел од сведоците тврделе дека никогаш не донирале пари, додека други пак, ги уверувале истражителите на СЈО дека самите уплатиле донација на својата партија. Досега на распит не се повикани високи функционери на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО да работи законски, а не да се заканува на чесни граѓани

Мета - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, a заканите од страна на Специјалното јавно обвинителство упатени по одржаниот ...

Даштевски: СЈО ја почнува кампањата на СДСМ за локални избори

Република - 09.02.2017

Она што денес се прави од страна на СЈО е јасен почеток на кампањата за локалните избори, пишува на својот Фејсбук профил политичкиот аналитичар Александар Даштевски. – СЈО намерно, свесно и таргетирано согласно потребите на СДСМ одбира места и ...

Следете во живо: Протест против СЈО во Охрид

Република - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО – ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

Тензично пред полицијата во Охрид – Пратениците на распит пред СЈО

Репортер - 09.02.2017

отина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство. Според порталот охрид1 во моментов први на распит влегоа охридските ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите од СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот правен акт

Press24 - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред полицијата во Охрид

Локално - 09.02.2017

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ на пладне со протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство, јави A1On.мк Тие велат дека не го признаваат СЈО и дека со тоа што ...

СДСМ Охрид: ВМРО-ДПМНЕ и Бакарачески да престанат со притисоци кон вработените во општата болница, училиштата, ...

Локално - 09.02.2017

„Ги предупредуваме локалната власт од ВМРО-ДПМНЕ во Охрид и градоначалникот Никола Бакарачески веднаш да престанат со притисоци кон вработените во општата болница, училиштата, градинките, јавните претпријатија, во обид да ги изнесат луѓето на ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Република - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

Даштевски: СЈО ја почнува кампањата на СДСМ за локални избори

Нетпрес - 09.02.2017

-СЈО намерно, свесно и таргетирано согласно потребите на СДСМ одбира места и општини каде изложува луѓе од партиското јадро на ВМРО-ДПМНЕ со цел јавно и јасно да ги прикаже како престапници на законот.

Луѓето ги ваделе од дома по пижами, СЈО сака да наметне страв (ВИДЕО)

Република - 09.02.2017

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин. Ги охрабрувам дека ништо не може да им се случи, ова е демократска држава и не може ништо да им се случи, вели пратеникот Сашо Василевски, кој денеска беше гостин во Дневникот на О2, ...

Вонредна седница на ВМРО-ДПМНЕ – Над 200 членови и функционери свикани во СЈО

Репортер - 09.02.2017

На распит во СЈО, само од Охрид повикани се повеќе од 200 членови и фунционери на ВМРО-ДПМНЕ, потврди за „ OhridNews ” претседателот на Општинскиот комитет на партијата. Тие се повикани на разговор, како дел од предистражна постапка што ја отвори ...

Членови на ВМРО-ДПМНЕ на протест против СЈО пред полицијата во Охрид

Стандард - 09.02.2017

Членови на ВМРО ДПМНЕ се собраа пред СВР Охрид на протест поради тоа што Специјалното јавно обвинителство повикало на распит над 200 членови и функционери на партијата од овој град, пренесоа локалните медиуми.

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Нетпрес - 09.02.2017

– Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги малтретира членовите на ВМРО-ДПМНЕ, да бидам повикана како член на ВМРО-ДПМНЕ, да сведочам за донација која сум ја дала во партијата.

ВМРО-ДПМНЕ на протести во Охрид против СЈО

Локално - 09.02.2017

По вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, од утринава, за денеска се закажани протести на членството и на симпатизери на партијата, против, како што велат, притисоците на СЈО.

Василевски: СЈО e селективно и сака да наметне страв

Нетпрес - 09.02.2017

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин. Ги охрабрувам дека ништо не може да им се случи, ова е демократска држава и не може ништо да им се случи, вели пратеникот Сашо Василевски, кој денеска беше гостин во Дневникот на О2, ...

Распуштање на СЈО, побараа членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид

Локално - 09.02.2017

Поголема група симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска напладне одржаа мирен собир пред Секторот за внатрешни работи во Охрид, каде неколку дена на информативен разговор се повикуваат членови на партијата, во врска со финансирањето на партијата ...

Финасирање партија за избори- Над 200 лица од Охрид на распит во СЈО, месниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на нозе

Локално - 09.02.2017

Предизборни редици со уплатници за една партиска сметка беше познатата слика по македонските пошти, на кои алармираа уште тогаш службениицте по поштите, но никој не превземаше никаква истрага.

Василевски: СЈО од денес значи Селективно јавно обвинителство

Нетпрес - 09.02.2017

Не случајно денеска претставници во СЈО дојдоа во Охрид да покажат сила и страв. Над 17 000 гласови од Охрид за беа за ВМРО-ДПМНЕ, гласови за чиста изборна победа како и во 2014 година. Сметаме дека селективното јавно обвинителство кое имаше задача ...

Симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ со протест во Охрид против СЈО

Позитив.мк - 09.02.2017

Членството на ВМРО ДПМНЕ се собира пред СВР Охрид на протест поради тоа што Специјалното јавно обвинителство повикало на распит над 200 членови и функционери на партијата од овој град, дознава Плусинфо.

ВМРО-ДПМНЕ: Заканите од СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот правен акт

Курир - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Случајот Тамара да го превземе СЈО ако постои барем еден необјавен разговор

Репортер - 09.02.2017

Случајот Тамара да го превземе Специјалното јавно обвинителство ако постои барем еден разговор од прислушуваните а на било каков начин е поврзан со овој случај. Ова го бара мајката на девојчето од Велес на две годишнината од смртта на девојчето кое ...

ПРЕД СВР ОХРИД СЕ ПОДГОТВУВААТ ПРОТЕСТИ: Членови и функционери на ВМРО ДПМНЕ свикани во СЈО

Фактор - 09.02.2017

Од добро упатени извори Фактор дознава дека во Охрид се подготвуваат протести од страна ва членството на ВМРО ДПМНЕ пред СВР Охрид. Причината е најверојатно тоа што Специјалното јавно обвинителство од Охрид повикало на распит над 200 членови и ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Курир - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

Протестот во Охрид против СЈО заврши-Донаторите бараат правда

Фактор - 09.02.2017

Протестот во Охрид пред СВР каде се собраа членовите на ВМРП ДПМНЕ во знак на револт бидејќи против нив е покрената истражна постапка за изборите во 2014 година од страна ан Специјалното јавно обвинителство заврши.

Даштевски: СЈО ја почнува кампањата на СДСМ за локални избори

Курир - 09.02.2017

Она што денес се прави од страна на СЈО е јасен почеток на кампањата за локалните избори, пишува на својот ФБ профил политичкиот аналитичар Александар Даштевски. -СЈО намерно, свесно и таргетирано согласно потребите на СДСМ одбира места и општини ...

ВМРО-ДПМНЕ на протести во Охрид против СЈО

Мета - 09.02.2017

По вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, од утринава, за денеска се закажани протести на членството и на симпатизери на партијата, против, како што велат, притисоците на СЈО.

Арнаудов: Донацијата не е криминал, тоа е законска можност на сите членови

Курир - 09.02.2017

Се собравме денеска јавно да кажеме дека ние даваме средства за партијата затоа што сме членови на партијата и ќе даваме и во иднина. Тоа не е криминал, тоа е законска можност на сите членови на една партија, порача денеска од Охрид претседателот на ...

Протест против СЈО во Охрид

МРТ - 09.02.2017

Точно на пладне членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ протестираа пред зградата на Секторот за внатрешни работи во Охрид, при што побараа распуштање на Специјалното јавно обвинителство. Причина за тоа е, како што рекоа, пристрасноста на СЈО која го ...

СЈО сака да наметне страв- луѓето биле вадени по пижами од дома (ВИДЕО)

Курир - 09.02.2017

СЈО е селективно и сака да наметне страв кај обичниот граѓанин. Ги охрабрувам дека ништо не може да им се случи, ова е демократска држава и не може ништо да им се случи, вели пратеникот Сашо Василевски, кој денеска беше гостин во Дневникот на О2, ...

Распуштање на СЈО, побараа членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид

Мета - 09.02.2017

Поголема група симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска напладне одржаа мирен собир пред Секторот за внатрешни работи во Охрид, каде неколку дена на информативен разговор се повикуваат членови на партијата, во врска со финансирањето на партијата ...

Василевски: СЈО малтретира домаќини луѓе, а ги ослободува криминалците Заев и Верушевски

Курир - 09.02.2017

Како пратеник кој го гласаше во Собранието на Р. Македонија СЈО и како пратеник во следниот парламентарен состав сакам јавно да кажам дека во мене денеска постои длабоко разочарување. Затоа што ова СЈО веќе зема страна и за мене од денеска е веќе ...

Василевски: СЈО од денес значи Селективно јавно обвинителство, токму поради нивниот селективен пристап

Курир - 09.02.2017

Пред малку бевме на средба со обвинителките од Селективното јавно обвинителство. Од денеска веќе не постои специјално јавно обвинителство, туку само селективно јавно обвинителство, затоа што тие селективно работат и не во согласност со надлежностите ...

Василевски: Брутално беа повикувани луѓето на распит, претставничките на СЈО се дрски и арогантни (ВИДЕО)

Курир - 09.02.2017

Комплетно сум разочаран и изненаден што во Охрид, се случува една хајка на ова Специјално јавно обвинителство. Од денеска па натака СЈО за мене е селективно, бидејќи спроведува селективна правда.

Климовски: СЈО создава гнев и револт кај граѓаните

Курир - 09.02.2017

Универзитетскиот професор Александар Климовски во интервју за Сител вели дека целокупниот овој процес најблаго кажано притисок и тортура на основните одредници на македонската држава и македонскиот народ како што се унитарноста особено нагризување ...

СЈО во функција на СДСМ пред локалните: Се заканува на членови на ВМРО-ДПМНЕ со цел да ја оцрни партијата

Нетпрес - 09.02.2017

Повикувањето на партиски членови и симпатизери на ВМРО – ДПМНЕ на информативни разговори во СЈО е дел од кампањата на СДСМ за претстојните локални избори, сметаат политичките аналитичари. Ваквите постпаки на СЈО немаат никаква допирна точка со ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Lider - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата

Пулс24 - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

Даштевски: СЈО ја почнува кампањата на СДСМ за локални избори

Lider - 09.02.2017

Она што денес се прави од страна на СЈО е јасен почеток на кампањата за локалните избори, пишува на својот ФБ профил политичкиот аналитичар Александар Даштевски. -СЈО намерно, свесно и таргетирано согласно потребите на СДСМ одбира места и општини ...

Василевски: СЈО малтретира домаќини луѓе, а ги ослободува криминалците

Пулс24 - 09.02.2017

Како пратеник кој го гласаше во Собранието на Р. Македонија СЈО и како пратеник во следниот парламентарен состав сакам јавно да кажам дека во мене денеска постои длабоко разочарување. Затоа што ова СЈО веќе зема страна и за мене од денеска е веќе ...

Охрид: Членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ бараат распуштање на СЈО

Канал 77 - 09.02.2017

Поголема група симпатизери и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска напладне одржаа мирен собир пред Секторот за внатрешни работи во Охрид, каде неколку дена на информативен разговор се повикуваат членови на партијата, во врска со финансирањето на партијата ...

Василевски: СЈО малтретира домаќини луѓе, а ги ослободува криминалците Заев и Верушевски

Lider - 09.02.2017

Како пратеник кој го гласаше во Собранието на Р. Македонија СЈО и како пратеник во следниот парламентарен состав сакам јавно да кажам дека во мене денеска постои длабоко разочарување. Затоа што ова СЈО веќе зема страна и за мене од денеска е веќе ...

Василевски: СЈО од денес значи Селективно јавно обвинителство, токму поради нивниот селективен пристап

Lider - 09.02.2017

Пред малку бевме на средба со обвинителките од Селективното јавно обвинителство. Од денеска веќе не постои специјално јавно обвинителство, туку само селективно јавно обвинителство, затоа што тие селективно работат и не во согласност со надлежностите ...

ВМРО ДПМНЕ: Заканите од страна на СЈО упатени по одржаниот протест се уште еден чин кој се коси со највисокиот правен ...

Пулс24 - 09.02.2017

Правото на протест е загарантирано со Уставот на Република Македонија, кој во членот 21 вели дека граѓаните имаат право мирно да се собираат и да изразуваат јавен протест, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Арнаудов: Донацијата не е криминал, тоа е законска можност на сите членови

Lider - 09.02.2017

Се собравме денеска јавно да кажеме дека ние даваме средства за партијата затоа што сме членови на партијата и ќе даваме и во иднина. Тоа не е криминал, тоа е законска можност на сите членови на една партија, порача денеска од Охрид претседателот на ...

Василевски: Особен акцент ќе дадам на дрскоста на претставничките од СЈО,луѓето беа брутално повикувани на распит

Пулс24 - 09.02.2017

Комплетно сум разочаран и изненаден што во Охрид, се случува една хајка на ова Специјално јавно обвинителство. Од денеска па натака СЈО за мене е селективно, бидејќи спроведува селективна правда.

Климовски: СЈО создава гнев и револт кај граѓаните

Пулс24 - 09.02.2017

Универзитетскиот професор Александар Климовски во интервју за Сител вели дека целокупниот овој процес најблаго кажано притисок и тортура на основните одредници на македонската држава и македонскиот народ како што се унитарноста особено нагризување ...

Протест против СЈО во Охрид

еМагазин - 09.02.2017

Граѓани на Охрид, партиски членови и симпатизери на ВМРО - ДПМНЕ, денеска на пладне одржаа мирен протест пред зградата на Секторот за внатрешни работи. Со транспаренти „СЈО против Македонија“, „СЈО слуги на Заев“, „Зошто го браните ПУЧ?, тие ...

На охриѓани им е преку глава од циркусот СЈО – ФОТО

Маркукуле - 09.02.2017

Членството на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид денеска масовно излезе на протести против работењето на Специјалното обвинителство. Причината за овој протест се поканите до 200 членови на ВМРО- ДПМНЕ за информативен разговор поради нивните лични доброволни ...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО прави нарачана политичка хајка

Телевизија Нова - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ во реакција на соопштението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) посочува дека го разбира и поддржува револтот на охриѓани против, како што стои во соопштението, политичката хајка која по нарачка ја спроведува селективното јавно ...

Буџаковска: Пред моите деца бев побарана од полицијата, СЈО ги малтретира граѓаните

Телевизија Нова - 09.02.2017

Во текот на вчерашниот ден дома на врата, од страна на СВР Охрид, од службеници на СВР Охрид бев побарана јас, пред моите деца, изјави на протестот во Охрид Каролина Буџаковска. – Пораката нема никаква смисла, СЈО ги малтретира граѓаните, ги ...

Даштевски: СЈО ја започна кампањата на СДСМ за локалните избори

Телевизија Нова - 09.02.2017

СЈО ја почнува кампањата на СДСМ за локални избори, напиша на својот Фејсбук профил аналитичарот Александар Даштевски. Според него, она што денес се прави од страна на СЈО е јасен почеток на кампањата за локалните избори.

Василевски: СЈО малтретира домаќини луѓе, а ги ослободува криминалците Заев и Верушевски

Телевизија Нова - 09.02.2017

Како пратеник кој го гласаше во Собранието на Р. Македонија СЈО и како пратеник во следниот парламентарен состав сакам јавно да кажам дека во мене денеска постои длабоко разочарување. Затоа што ова СЈО веќе зема страна и за мене од денеска е веќе ...

Протест против СЈО во Охрид

Телевизија Нова - 09.02.2017

Охриѓани на нозе во одбрана на достоинството и честа на своите сограѓани. Денеска остро се спротиставија на работењето на СЈО, особено по информација и поканите испратени до голем број наши сограѓани да дадат исказ за одредени донации.

Над 200 лица од Охрид на распит во СЈО

24 Вести - 08.02.2017

Специјалното јавно обвинителство отвори предистражна постапка за финансирањето на изборите во 2014 година, дознава Телевизија 24 од свои извори. На распит во СЈО само од Охрид повикани се повеќе од 200 лица, вработени во СВР Охрид, подрачни единици ...

Истрага на СЈО за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 08.02.2017

Врз основа на необјавени прислушувани разговори во СЈО е отворена големата предистражна постапка за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат извори на Телма. Во специјалното обвинителство ниту потврдуваат ниту демантираат, но според она што може да се ...

Случајот Тамара да го превземе СЈО ако постои барем еден необјавен разговор

Телма - 08.02.2017

Случајот Тамара да го превземе Специјалното јавно обвинителство ако постои барем еден разговор од прислушуваните а на било каков начин е поврзан со овој случај. Ова го бара мајката на девојчето од Велес на две годишнината од смртта на девојчето кое ...

Дали “Сопот” ќе премине во рацете на СЈО ќе се знае по формирањето на нова влада

Алсат-М - 08.02.2017

Изгледа дека Советот на јавни обвинители нема доволно волја да донесе одлука пред да биде формирана новата влада по прашањето дали предметот „Сопот“ треба да премине во рацете на Специјалното јавно обвинителство или не.

Улогата на Иванов во загрозувањето на мандатот на СЈО

Нова ТВ - 08.02.2017

Автор: Елида Зулбеари Анализата е достапна и на албански јазик на следниот линк . Додека македонската партија ВМРО-ДПМНЕ отворено го напаѓа СЈО, преку изјави дека истото се претвори во филијала на СДСМ, ДУИ молчи и чека да истече времето, со што ...

СЈО ги проверува донациите за ВМРО-ДПМНЕ, досега било разговарано со стотина члена на партијата

МКД - 08.02.2017

Досега стотина члена на ВМРО-ДПМНЕ од Штип, Крушево, Охрид, Кочани, Скопје и од други градови биле повикани во Специјалното јавно обвинителство да дадат исказ за своите наводни доброволни донации за партијата.

Истрага на СЈО за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 08.02.2017

Истрагата е почната врз основа на разговори од нелегалното прислушување во кои партиски функционери во детали објаснувале како да се уплатат парите. Врз основа на необјавени прислушувани разговори во Специјалното јавно обвинителство е отворена ...

Двесте членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид на распит во СЈО

А1 On - 08.02.2017

Околу 200 функционери и членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид се повикани на информативен разговор во Специјалното јавно обвинителство, во врска со истрагата што се води за финансирање на изборната кампања на партијата во претходните циклуси на избори.

Стотици донатори на ВМРО-ДПМНЕ свикани во СЈО

Фокус - 08.02.2017

Врз основа на необјавени прислушувани разговори во Специјалното јавно обвинителство е отворена големата предистражна постапка за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ, објави Телма . Во СЈО ниту потврдуваат ниту демантираат, но според она што може да се провери ...

Вонредна седница на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид: Над 200 членови и функционери свикани во СЈО

Фокус - 08.02.2017

На распит во СЈО, само од Охрид повикани се повеќе од 200 членови и фунционери на ВМРО-ДПМНЕ, потврди за „ OhridNews ” претседателот на Општинскиот комитет на партијата. Тие се повикани на разговор, како дел од предистражна постапка што ја отвори ...

Функционери на ВМРО ДПМНЕ од Охрид повикани на разговор во СЈО

OhridNews - 08.02.2017

Околу 200 функционери и членови на ВМРО ДПМНЕ од Охрид се повикани на информативен разговор во Специјалното јавно обвинителство, неофицијално во врска со истрага што се води за финансирање на изборната кампања на партијата во претходните циклуси на ...

Даштевски : СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО-ДПМНЕ од власт

Канал5 - 08.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО-ДПМНЕ од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на Фејсбук . Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија и по ...

Даштевски: СЈО е странска инсталација за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и носење на Заев и СДСМ на власт

Сител - 08.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија ...

Даштевски: СЈО го реализира планот за носење на власт за Заев и СДСМ

Сител - 08.02.2017

Специјалното јавно обвинителство се вклучува во кампањата на СДСМ.. Неодамна, дел од интернет порталите излегоа со тврдење дека СЈО почнува нова кампања за оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ која ќе ја реализира преку притисоци на функционери и членови на ...

За да одлучи за претресите на СЈО, наместо 12 часа, на судот му биле потребни 5 до 10 дена!

Репортер - 08.02.2017

Кривичниот суд во Скопје одлуките по барањата за претреси на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во зависност од случај до случај, ги носел во рок од 5 до 10 дена, наместо за 12 часа, односно за 24 часа, како што налага Законот за кривична ...

Наместо за 12 часа одлуките за претресите на СЈО, Кривичниот суд ги носел за 5 до 10 дена

Слободен Печат - 08.02.2017

Кривичниот суд во Скопје одлуките по барањата за претреси на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во зависност од случај до случај, ги носел во рок од 5 до 10 дена, наместо за 12 часа, односно за 24 часа, како што налага Законот за кривична ...

Истрага на СЈО за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 08.02.2017

Врз основа на необјавени прислушувани разговори во Специјалното јавно обвинителство е отворена големата предистражна постапка за донаторите на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат извори на Телма . Во СЈО ниту потврдуваат ниту демантираат, но според она што може да ...

Околу 200 функционери и членови на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид повикани на разговор во СЈО

Стандард - 08.02.2017

Околу 200 функционери и членови на ВМРО ДПМНЕ од Охрид се повикани на информативен разговор во Специјалното јавно обвинителство, неофицијално во врска со истрага што се води за финансирање на изборната кампања на партијата во претходните циклуси на ...

За да одлучи за претресите на СЈО, наместо 12 часа, на судот му биле потребни 5 до 10 дена!

Локално - 08.02.2017

Кривичниот суд во Скопје одлуките по барањата за претреси на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во зависност од случај до случај, ги носел во рок од 5 до 10 дена, наместо за 12 часа, односно за 24 часа, како што налага Законот за кривична ...

СЈО ги „тресе“ донаторите на ВМРО-ДПМНЕ за изборите 2014 - Стотина сослушани

Фактор - 08.02.2017

СЈО поведува голема истрага за начинот на кој ВМРО-ДПМНЕ ја финансирале изборната кампања во 2014-та, а повикани се стотина сведоци или потенцијално осомничени само од Охрид, информира Телевизија 24 .

За да одлучи за претресите на СЈО, наместо 12 часа, на судот му биле потребни 5 до 10 дена!

Мета - 08.02.2017

Кривичниот суд во Скопје одлуките по барањата за претреси на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во зависност од случај до случај, ги носел во рок од 5 до 10 дена, наместо за 12 часа, односно за 24 часа, како што налага Законот за кривична ...

200 функционери на ВМРО ДПМНЕ од Охрид повикани на разговор во СЈО, заседава ОК на партијата

еМагазин - 08.02.2017

Околу 200 функционери и членови на ВМРО ДПМНЕ од Охрид се повикани на информативен разговор во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), неофицијално во врска со истрага што се води за финансирање на изборната кампања на партијата во претходните ...

Даштевски: СЈО е странска инсталација за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и носење на Заев и СДСМ на власт

Телевизија Нова - 08.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО-ДПМНЕ од власт со цел Зоран Заев и СДСМ да ја превземат, коментира политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил.

Даштевски: СЈО е странска инсталација за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и носење на Заев и СДСМ на власт

Нетпрес - 07.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија ...

СЈО работи за да го донесе Заев и СДСМ на власт

Република - 07.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија ...

Даштевски: СЈО е странска инсталација за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и носење на Заев и СДСМ на власт

Курир - 07.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија ...

Даштевски: СЈО е странска инсталација за рушење на ВМРО-ДПМНЕ и носење на Заев и СДСМ на власт

Пулс24 - 07.02.2017

СЈО е странска инсталација создадена само за уривање на ВМРО од власт и носење на Заев и СДСМ, напиша политичкиот аналитичар Александар Даштевски на својот Фејсбук профил. -Целта е пред се промена на името, а потоа и двојазичност на цела територија ...

СЈО ги испитувало донаторите на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 06.02.2017

Провладините медиуми шпекулираат со бројка од 1.000 до 1.500 испитани лица. Членови на ВМРО-ДПМНЕ кои донирале средства за ВМРО-ДПМНЕ на повеќе провладини телевизии и медиуми сведочеа дека биле сослушувани од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ...

Која е следната мета на СЈО?

Фактор - 06.02.2017

По „Тенк“ и „Тарифа“, се чека наредниот случај од Специјалното јавно обвинителство. Јавноста нагаѓа што ми можело во следниот период од „бомбите“ што ги објави опозицијата да биде предмет на обработка на Катица Јанева , но сепак во сефовите на СЈО ...

Климовски го нарече СЈО тумор на правосудниот систем

Позитив.мк - 06.02.2017

Професорот Александар Климовски во интервју за ТВ Нова лансираше уште еден вообичаен напад врз Специјалното јавно обвинителство кое го спореди со тумор бидејќи нанесува штета на целиот правосуден систем.

Шизофренија на политичката прагма

Курир - 06.02.2017

Зошто СЈО, ДУИ, СДСМ, ДПА и Беса се против ВМРО-ДПМНЕ и тоа жолчно, отворено и подготвено на создавање на непринципиелни коалиција на краток рок само да го нема ВМРО-ДПМНЕ? Затоа што не ги интересираат Македонските национални и државни интереси, ...

Ненад Новковски: Груевски максимално се оддалечи од реалноста и од ВМРО ДПМНЕ создаде партија чудовиште

Репортер - 06.02.2017

Македонија ја живее најдлабоката општествена криза, а претседателот Иванов на големо излегува од рамките на своите овластувања. Како СЈО ќе се справи со идните предизвици? Која девиза ќе ги води политичарите, сега исправени пред предизвикот ...