TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Епидемијата ги преполни болниците

А1 - 06.12.2009

Болничките капацитети се преполни. На Институтот за белодробни заболувања за само пет дена исполнети се сите кревети. Овде дневно се прегледуваат околу 150 деца сомнителни на грипот А Х1Н1. 40-тина се хоспитализирани со потешки симптоми.

Не стивнува епидемијата на грип

Телма - 06.12.2009

Нови 17 лица сомнителни за инфлуенца А Х1Н1 се хоспитализирани во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Како што е соопштено од Министерството за здравство, сите новопримени пациенти се во стабилна ...

Нови 22 лица хоспитализирани со симптоми на грипот А

Алсат-М - 06.12.2009

На Клиниката за инфективни болести во последните 24 часа се хоспитализирани 17 нови пациенти, а на Инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште пет пациенти сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1).

На Инфективната клиника примени 17 нови пациенти со симптоми на грипот А (Х1Н1)

Алфа - 06.12.2009

На Клиниката за инфективни болести во последните 24 часа се хоспитализирани 17 нови пациенти, а на Инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште пет пациенти сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1).

Нема епидемија и по шест жртви

Дневник - 06.12.2009

Последна жртва на свинскиот грип е три и полгодишно девојче од Скопје, а тројца пациенти на Инфективна се во тешка состојба Најмалку 228 лица, од кои 71 дете, се на болничко лекување од новиот грип А (Х1Н1), велат последните податоци од ...

Во тешка состојба тројца пациенти со свински грип

Сител - 06.12.2009

Тројца пациенти со свински грип се борат за живот на Инфективната клиника. Сите тројца се на апарат за вештачко дишење. Најкритична е состојбата на 40 годишната жена која на Инфективна била примена на 2 овој месец, лекарите велат дека ...

Девојче почина од свински грип!

Вечер - 06.12.2009

3,5-годишно девојче од Скопје почина од свински грип во саботата наутро. Ова е шести смртен случај во земјава од вирусот А Х1 Н1. Девојчето на први овој месец било хоспитализирано на Инфективната клиника во исклучително тешка состојба и ...

Нови 17 лица со симптоми на новиот грип примени на Инфективна

Макфакс - 06.12.2009

Нови 17 лица сомнителни за инфлуенца А Х1Н1 се хоспитализирани во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Како што е соопштено од Министерството за здравство, сите новопримени пациенти се во стабилна ...

Три и пол годишно девојче почина од новиот грип

А1 - 05.12.2009

Три и пол годишно девојче од Скопје почина од грипот А Х1Н1. На Инфективна клиника била примена во вторникот во тешка состојба. Веднаш била ставена на вештачко дишење. Но болеста и се влошила синоќа по што утрово починала.

Шеста жртва од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 05.12.2009

Три ипол годишно девојче од Скопје почина од свински грип, откако вчеравечер му се влошила здравствената состојба, соопштуваат од инфективната клиника.

Почина уште еден пациент од А(Х1Н1)

Вест - 05.12.2009

На Клиниката за инфективни болести вчераутро во 7.30 часот починала 67-годишна пациентка, кај која било потврдено присуството на вирусот А(Х1Н1). Според Министерството за здравство, ова е петти смртен случај предизвикан од пандемскиот грип.

Почина Три И пол годишно девојче од грип

Телма - 05.12.2009

Три и пол годишно девојче од Скопје е шестата жртва на грипот А (Х1Н1), соопшти во сабота Министерството за здравство. Детето било примено на Инфективната клиника на 01.

Шеста жртва од свинскиот грип во Македонија, 3-годишно девојче

Алфа - 05.12.2009

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска, во 03.45 е констатирана смрт на 3,5 годишно девојче од Скопје, која е шести смртен случај во земјава, со потврден свински грип.

Нова жртва на грипот - 3 и пол годишно девојче

Алсат-М - 05.12.2009

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска, во 03.45 е констатирана смрт на 3,5 годишно девојче од Скопје, која е шести смртен случај во земјава, со потврдена инфлуенца А (Х1Н1).

Тригодишно девојче шеста жртва на свинскиот грип

Форум - 05.12.2009

Трииполгодишно девојче од Скопје е шестата жртва на грипот А (Х1Н1), соопшти во сабота Министерството за здравство Детето било примено на Инфективната клиника на 01.

Шеста жртва од свински грип, три и пол годишно девојче

Алфа - 05.12.2009

Три и пол годишно девојче од Скопје е шестата жртва од свинскиот грип. На Инфективната клиника било примено пред 3 дена во многу тешка здравствена состојба и веднаш било поставено на апарати за дишење.

Петти смртен случај од новиот грип во Македонија

МРТ - 05.12.2009

Пациентка (67) кај која претходно бил потврден вирусот А(Х1Н1) почина утрината на Клиниката за инфективни болести, и е петти смртен случај во Македонија од новиот грип.

Триипол годишно девојче е шестата жртва на новиот грип

Сител - 05.12.2009

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска, во 03,45 е констатирана смрт на 3,5 годишно девојче од Скопје, која е шести смртен случај во земјава, со потврдена инфлуенца А (Х1Н1).

3,5 годишно девојче - шеста жртва на свинскиот грип

Кирилица - 05.12.2009

Почина 3,5 годишно девојче од Скопје со потврдени симптоми на вирусот А (Х1Н1) откако синоќа нагло му се влошила здравствената состојба Девојчето било примено на Клиниката пред пет дена во исклучително тешка општа состојба поради што ...

Шестта жртва на новиот грип во Македонија, почина 3,5 годишно девојче

Нетпрес - 05.12.2009

Од Клиниката за инфективни болести информираат дека денеска, во 03,45 е констатирана смрт на 3,5 годишно девојче од Скопје, која е шести смртен случај во земјава, со потврдена инфлуенца А (Х1Н1).

Седумнаесет нови пациенти хоспитализирани поради грипот

Нетпрес - 05.12.2009

На Клиниката за инфективни болести во изминативе 24 часа се примени 17 нови пациенти со симптоми на грип, додека на инфективното одделение во Воена болница се примени уште пет пациенти сомнилените на грипот од типот А Х1Н1, сите ...

Шеста жртва на свинскиот грип

Макфакс - 05.12.2009

Трииполгодишно девојче од Скопје е шестата жртва на грипот А (Х1Н1), соопшти во сабота Министерството за здравство. Детето било примено на Инфективната клиника на 01.

Три и пол годишно девојче - нова жртва на грипот А Х1Н1

Inpress - 05.12.2009

Скопје, 5. декември )ИНПРЕС) Откако во вторникот била примена на Инфективната клиника во исклучително тешка состојба, денеска почина три и пол годишно девојче од Скопје како нова жртва на грипот А Х1Н1.

Петта жртва на свинскиот грип во земјава

А1 - 04.12.2009

67-годишна жена е петта жртва од свинскиот грип во земјата. Таа починала утрово на Инфективната клиника, каде била примена пред 9 дена. Од Министерството за здравство велат дека пациентката имала хронична срцева слабост, па и покрај ...

Петта жртва на новиот грип во Македонија

Р.С.Европа - 04.12.2009

67 годишна пациентка кај која бил потврден вирусот на новиот грип починала изутрината на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Тоа е петти смртен случај во Македонија од новиот грип.

Петта жртва од новиот грип

Телма - 04.12.2009

Пациентка (67) кај која претходно бил потврден вирусот А(Х1Н1) почина утрината на Клиниката за инфективни болести, и е петти смртен случај во Македонија од новиот грип.

Петти случај на починат од новиот грип

Идивиди - 04.12.2009

Скопје, 4 декември (МИА) - На Клиниката за инфективни болести денеска во 7 часот и 30 минути почина 67-годишна пациентка, кај која претходно бил потврден вирусот А (Х1Н1). Тоа е петти смртен случај во Македонија од новиот тип на грип.

Петти случај на починат од новиот грип

Алсат-М - 04.12.2009

На Клиниката за инфективни болести денеска во 7 часот и 30 минути почина 67-годишна пациентка, кај која претходно бил потврден вирусот А (Х1Н1). Тоа е петти смртен случај во Македонија од новиот тип на грип.

Петти случај на починат од новиот грип

Кајгана - 04.12.2009

На Клиниката за инфективни болести денеска во 7 часот и 30 минути почина 67-годишна пациентка, кај која претходно бил потврден вирусот А (Х1Н1).

Петти случај на починат од новиот грип

Сител - 04.12.2009

На Клиниката за инфективни болести денеска во 7 часот и 30 минути почина 67-годишна пациентка, кај која претходно бил потврден вирусот А (Х1Н1). Тоа е петти смртен случај во Македонија од новиот тип на грип.

Петта жртва на новиот грип

Канал5 - 04.12.2009

Станува збор за 67-годишна пациентка која на 26 ноември со срцеви проблеми била примена на Клиниката за анестезиологија, реанимација и интензивно лекување.

Петти случај на починат од новиот грип

Кирилица - 04.12.2009

На Клиниката за инфективни болести денеска во 7 часот и 30 минути почина 67-годишна пациентка, кај која претходно бил потврден вирусот А (Х1Н1) Како што соопшти Министерството за здравство, таа била примена на Клиниката на 26 ноември со ...

Петта жртва на грипот Х1Н1 во Македонија

Нетпрес - 04.12.2009

Рано утрово на Клиниката за инфективни болести починала жена заболени од новиот грип од типот а Х1Н1, со што бројката на починати од новиот вирус во Македонија се искачи на пет, информираат од Министерството за здравство.

Петти смртен случај од новиот грип во Македонија

Макфакс - 04.12.2009

Пациентка (67) кај која претходно бил потврден вирусот А(Х1Н1) почина утрината на Клиниката за инфективни болести, и е петти смртен случај во Македонија од новиот грип.

Македонија - Новиот грип се тестира и приватно

Време - 03.12.2009

Мими П. Шушлеска За 3.800 денари една позната приватна лабораторија почна да прави испитувања за новиот тип вирус Х1Н1 откако поради паниката луѓето не прашуваат за пари, туку брзаат да откријат дали тие и нивните блиски се заразени со ...

Во битолската болница нема нема респиратор за грипозните

Утрински - 03.12.2009

БИТОЛА - Нема ниту еден респираторен апарат за болните од новиот грип А Х1Н1 во битолската клиничка болница. Оваа алатка ја нема ни во Одделението за инфективни болести, ни во Одделот за пулмологија како ударни приемни одделенија каде што ...

Грипот го вклучи црвеното светло

Дневник - 03.12.2009

Поради навалица од пациенти битолската болница ќе мобилизира и други болнички одделенија, а ако и тие се преполнат, ќе се користи студентскиот дом Нема ниту еден респираторен апарат на инфективното одделение при битолската болница, каде ...

Партизански услови во битолската клиничка болница

Н.Македонија - 03.12.2009

Пациентите со компликации како последица на новиот вирус на грип од Битола се транспортираат во Скопје, затоа што битолската клиничка болница ја нема потребната апаратура за третман на потешките случаи Инфективното одделение во битолската ...

Уште 19 возрасни и 12 деца хоспитализирани со симптоми на свинскиот грип

Форум - 03.12.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште пет пациенти сомнителни за заразување со грипот А(H1N1), ...

Нови 24 заразени од свински грип во изминатото деноноќие

МРТ - 03.12.2009

Вкупно 18 новозаразени пациенти од свински грип се примени во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, а шест нови пациенти се примени и на инфективното одделение во Воената болница.

Нови 19 возрасни и 12 деца сомнителни на свинскиот грип

МРТ - 03.12.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 14 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште петмина, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1.

Нови осумнаесет пациенти хоспитализирани поради грипот

Сител - 03.12.2009

На Клиниката за инфективна болести во изминативе 24 часа се примени 14 нови пациенти со симптоми на грип, додека на инфективното одделение во Воена болница се примени уште пет сомнилените на грипот од типот А Х1Н1, информираат од ...

Осумнаесет нови пациенти хоспитализирани поради грипот

Нетпрес - 03.12.2009

На Клиниката за инфективна болести во изминативе 24 часа се примени 14 нови пациенти со симптоми на грип, додека на инфективното одделение во Воена болница се примени уште пет сомнилените на грипот од типот А Х1Н1, информираат од ...

Нови 19 возрасни и 12 деца сомнителни на свинскиот грип

Макфакс - 03.12.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 14 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште петмина, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1.

Свинскиот грип не стивнува ниту во Македонија

Inpress - 03.12.2009

Скопје, 3. декември (ИНПРЕС) Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти. Уште 5 сомнителни пациенти се примени на инфективното одделение во Воената болница.

За 24 часа хоспитализирани 18 нови пациенти

А1 - 02.12.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 18 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште шест пациенти, сомнителни за инфлуенца А Х1Н1.

За два месеца - 8.891 болни од грип

Н.Македонија - 02.12.2009

Во последните два месеца кај лекарите се пријавиле 8.891 пациенти со симптоми на грип, од кои последната недела помош побарале над 5.000 - Во инфективните одделенија низ државата во текот на минатата недела се хоспитализирани 203 случаи со ...

Нови 24 со симптоми на грипот А Х1Н1

Алсат-М - 02.12.2009

Дваесет и четири нови пациенти со симптоми на свински грип во последното деноноќие се примени во инфективната клиника и Воената болница во Скопје.

Хоспитализирани нови 24 пациенти со симптоми на новиот грип

Сител - 02.12.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 18 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште шест пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), соопшти ...

24 новозаболени од свински грип, двајца во тешка состојба

Канал5 - 02.12.2009

На Клиниката за детски болести во Скопје во моментов се хоспитализирани вкупно 70 пациенти со симптоми на грип (на возраст од шест месеци до пет години), од кои три се со потешка клиничка слика, но самостојно дишат.

Неограничени рецепти за грипот

Вечер - 02.12.2009

Поради актуелната состојба со грипот Фондот за здравство на осигурување презеде неколку корисни мерки со цел на пациентите да им се олесни комуникацијата со матичните лекари.

Дваесет и четири лица хоспитализирани поради грипот

Нетпрес - 02.12.2009

Осумнаесет лица со симптоми на грипот од А Х1Н1 се хоспитализирани во последниве 24 часа на Клиниката за инфективни болести, уште шестмина сомнителни за грипот се примени на инфективното одделение во Воената болница.

Нови 24 заразени од свински грип во изминатото деноноќие

Макфакс - 02.12.2009

Вкупно 18 новозаразени пациенти од свински грип се примени во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, а шест нови пациенти се примени и на инфективното одделение во Воената болница.

За 24 часа - 24 нови пациенти со симптоми од новиот грип

Inpress - 02.12.2009

Скопје, 2. декември (ИНПРЕС) Во последново деноноќие 24 нови пациенти со симптоми на свински грип се примени во инфективната клиника и Воената болница во Скопје.

Македонија - И здрави деца се праќаат на Клиника

Време - 01.12.2009

Мими П. Шушлеска И деца со грип, но и оние што имаат обична настинка, дежурните служби во Скопје ги праќаат на Клиниката за детски болести, со што ги изложуваат на опасност да се инфицираат со пандемискиот грип Х1Н1.

Свинскиот грип ја зеде четвртата жртва

Н.Македонија - 01.12.2009

Починатата жена шест дена се лекувала дома, иако била хронично болна, по што се јавила на матичен лекар. Два дена подоцна настапило нагло влошување на состојбата, по што била хоспитализирана Педесет и петгодишната жена, заразена од А/Х1Н1, ...

Нови заразени со А(Х1Н1)

МРТ - 01.12.2009

Нови осум пациенти заразени со вирусот А(Х1Н1) хоспитализирани се во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца пациенти.

Четврта жртва на свинскиот грип, почина 55-годишната пациентка

МРТ - 01.12.2009

Четврта жртва на свинскиот грип во Македонија е 55-годишна пациентка, која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација. Жената, како што соопши Министерството за здравство, почина попладнево.

Грипот галопира - за една недела 5.000 случаи

Сител - 01.12.2009

Само за една недела 5.000 заболени од грип со што бројката на регистрирани случаи се искачи на 8.891. Надлежните уште пред два месеци одлучија сите заразени да ги третираат како свински, а од нив лабораториски потврди има за 890 пациенти.

Само минатата недела 5000 со симптоми на грип

Нетпрес - 01.12.2009

Само во текот на минатата недела во Македонија се регистрирани 5000 лица кои пројавиле симптоми на грип, информираат од Министерството за здравство.

Четврта жртва на свински грип во Македонија

А1 - 30.11.2009

Денеска на Инфективната клиника во Скопје почина 55-годишна пациентка, која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација. На Клиниката таа била примена на 17.11.

Македонија - Вирусот ги коси младите и здравите

Време - 30.11.2009

Со бронхопневмонија и со отежнато дишење на Инфективната клиника викендов е примен уште еден млад 25-годишен пациент, кој претходно немал некое друго заболување.

Нови 11 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 30.11.2009

Во изминатите 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, се хоспитализирани 11 пациенти заболени со свински грип, соопштуваат здравствените власти.Тие соопштуваат дека состојбата на тројца пациенти е тешка.

Тројца пациенти во критична состојба

Вест - 30.11.2009

Еден од новопримените пациенти на возраст од 25 години, заедно со двете пациентки, примени пред неколку дена, се наоѓа во потешка општа состојба и со респираторна слабост Четиринаесет нови пациенти вчера се хоспитализирани со симптоми на ...

Тројца пациенти се во критична здравствена состојба

Утрински - 30.11.2009

Расте бројот на новозаболени од пандемскиот грип, кој предизвикува тешки компликации, пред се', на белите дробови, како бронхопневмонија. Вчера се пријавени 14 нови случаи со симптоми на грип.

Четврта жртва од грипот во македонија

Телма - 30.11.2009

Денеска околу 14.30 часот, на Инфективната клиника во скопје почина 55 годишната пациентка која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација. На Клиниката таа била примена на 17.11.

Нови жртви и заболени од свинскиот грип во Македонија

Н.Македонија - 30.11.2009

Викендов почина 34-годишен маж, а четиринаесет граѓани биле хоспитализирани со симптоми на опасниот вирусБолницата не само што не сака да се вклопи во системот за плаќање по услуга, со кој ќе се заштеди, туку и бара повеќе пари од оние ...

Хоспитализирани 11 пациенти сомнителни на вирусот А (Х1Н1)

Алсат-М - 30.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во текот на последното деноноќие се хоспитализирани осум нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1).

Четврти случај на починат од новиот грип

Алсат-М - 30.11.2009

На Инфективната клиника во Скопје во 14 часот и 30 минути почина 55-годишна пациентка заболена од новиот грип тип А (Х1Н1), која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација.

Хоспитализирани нови 14 пацинети со симптоми на грипот А (Х1Н1)

МРТ - 30.11.2009

Во текот на последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 10 нови пациенти, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени четворица пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1), соопшти ...

Хоспитализирани 11 пациенти сомнителни на вирусот А (Х1Н1)

Кирилица - 30.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во текот на последното деноноќие се хоспитализирани осум нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1) Како што информира ...

Хоспитализирани 11 пациенти сомнителни на вирусот А (Х1Н1)

Сител - 30.11.2009

На Клиниката за инфективни болести во текот на последното деноноќие се хоспитализирани осум нови пациенти, а на инфективното одделение во Воената болница уште тројца пациенти, сомнителни за инфлуенца А (Х1Н1).

Четврта жртва од свински грип во Македонија

Сител - 30.11.2009

55-годишната пациентка заболена од свински грип ја загуби битката со болеста. Утрово таа почина на Клиниката за инфективни болести. Беше примена на лекување во критична сосотјба на 18-ти овој месец и две недели беше приклучена на ...

Четврта жртва на новиот грип во Македонија

Канал5 - 30.11.2009

На Инфективната клиника во Скопје попладнево почина 55-годишна пациентка заболена од новиот грип тип А (Х1Н1), која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација.

Четврти случај на починат од новиот грип

Кирилица - 30.11.2009

На Инфективната клиника во Скопје во 14 часот и 30 минути почина 55-годишна пациентка заболена од новиот грип тип А (Х1Н1), која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација Како што соопшти ...

Почина 55 годишна жена од свински грип

Вечер - 30.11.2009

Според информациите од Министерството за здравство и понатаму во критична состојба се две лица, кои се приклучени на апарат за дишење По тринаесет дена интензивно лекување на Клиниката за инфективни болести вчера почина 55-годишната жена, ...

Тројца заболени од Х1Н1 се уште во тешка состојба

Нетпрес - 30.11.2009

Дваесет и петгодишно момче кое вчера е примено на Клиниката за инфективно болести со симптоми на новиот вирус А Х1Н1 се наоѓа во тешка здравствена состојба, информираат од Министерството за здравство.

Четврта жртва на новиот грип во Македонија

Нетпрес - 30.11.2009

Денеска во 14,30 минути на Инфективната клиника во Скопје почина 55-годишна пациентка, која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација.

Нови заразени со А(Х1Н1)

Макфакс - 30.11.2009

Нови осум пациенти заразени со вирусот А(Х1Н1) хоспитализирани се во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, додека на инфективното одделение во Воената болница се згрижени уште тројца пациенти.

Четврта жртва на свинскиот грип, почина 55-годишната пациентка

Макфакс - 30.11.2009

Четврта жртва на свинскиот грип во Македонија е 55-годишна пациентка, која во изминатите 13 дена беше во тешка општа состојба и приклучена на вештачка вентилација. Жената, како што соопши Министерството за здравство, почина попладнево.