TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mеморијална богослужба за претседателот Трајковски

А1 - 27.02.2005

Верниците, најблиските, но и сите оние што го почитуваа и познаваа трагично загинатиот претседател Трајковски како верник, денеска точно напладне се собраа во Македонскиот Народен Театар на меморијалната богослужба. Роднини, пријатели или другари од детството за сите претседателот беше човек со ...

Една година од смртта на претседателот Борис Трајковски

А1 - 26.02.2005

Времето една година по смртта на претседателот Трајковски, не може да ја ублажи болката и тагата на неговото семејство. Откако си заминаа сите делегации, сопругата Вилма, ќерката Сара и синот Стефан, со солзи во очите, на бистата пред неговиот вечен дом, му оддадоа почит на својот сопруг и татко.

Голо доби признание од Вилма Трајковска

А1 - 26.02.2005

Добредојде во нашето семејство, му посака Вилма Трајковска на човекот кој претрча 600-тини км. во чест на нејзиниот сопруг, претседателот Борис Трајковски. Маратонецот Александар Голо од местото на несреќата во Мостар до вечниот дом на претседателот во Скопје трчаше цели 6 дена со македонското ...

Трајковски е неповторлив претседател

Време - 26.02.2005

АНКЕТА: ГРАЃАНИТЕ ЗА ИЗВРШУВАЊЕТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА Маријан Навковски, економист Има голема разлика помеѓу поранешниот и сегашниот претседател. Борис Трајковски беше многу повеќе прифатен од народот. Црвенковски е многу порезервиран во однос на граѓаните.

Болката изгради мост на разбирање

Дневник - 26.02.2005

ЧЕСТВУВАЊЕ ВО МОСТАР, БИХ Со комеморативна седница и откривање спомен-обележје на местото на трагедијата, вчера во Мостар беше одбележана годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски. - Навистина е тешко да се најдат зборови за утеха, со кои ќе се искаже загубата што сите ние ја ...

Aлександар Голо положи цвеќе на гробот на претседателот Трајковски

Канал5 - 26.02.2005

Ултрамаратонецот Александар Голо ја истрча последната етапа од маратонот посветен на претседателот Борис Трајковски.пред почетокот на трката Голо рече дека последните десет километри од маратонот , од собранието до градските гробишта нема да му биде тешко Ултрамаратонецот Александар Голо ја истрча ...

Трајковски остави неизбришлива трага во Македонија

Утрински - 26.02.2005

Вчера во Мостар е одбележана годишнината од трагичната авионска несреќа Патот на кој работеше претседателот Трајковски не само што не се запостави туку влегуваме во уште поинтензивна фаза на негово остварување ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА МОСТАР - †Една година по трагичната смрт на претседателот Трајковски, ...

Подвиг на Голо во чест на Трајковски

Дневник - 26.02.2005

УЛТРАМАРАТОНецот од мостар по претрЧани 600 километри стигна во скопЈе Ултрамаратонецот Александар Голо вчера пристигна во Скопје, претрчувајќи 600 километри од Мостар, на меморијалниот маратон во спомен на Борис Трајковски. Голо денеска ќе ја претрча етапата од Собранието до скопските гробишта ...

Трајковски остави неизбришливи траги

Време - 26.02.2005

ВО МОСТАР КОМЕМОРАЦИЈА И СПОМЕНИК ЗА ЗАГИНАТИТЕ Боби Христов Наш известувач од Мостар Споменик од камен изгравиран со македонското државно знаме и имињата на претседателот Борис Трајковски и осумтемина од неговата придружба беше откриен вчера во Мостар како траен паметник на трагичната авионска ...

Македонија го чува споменот на загинатиот претседател

Утрински - 26.02.2005

Денеска во Скопје се одбележува годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски Визиите на Трајковски за Македонија во ЕУ и во НАТО стануваат реалност ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Македонија денеска со комеморација на Градските гробишта во Бутел ќе ја одбележи првата годишнина од трагичната смрт на ...

Авионот на претседателот Трајковски исчезна!

Време - 26.02.2005

МОСТАР, 26 ФЕВРУАРИ 2004 ГОДИНА Диана Младеновска На 5 март 2004 година Македонија и светот се простија од претседателот Борис Трајковски, кој заедно со осум негови сопатници загина во авионската несреќа што се случи на 26 февруари кај Мостар.

Голо претрча 600 километри за Трајковски

Време - 26.02.2005

УЛТРАМАРАТОНЕЦОТ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ Босанскиот ултрамаратонец Александар Голо вчера пристигна во Македонија по шест дена трчање и 600 поминати километри, од Мостар до Скопје. Тој се решил на ваков подвиг по повод годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски.

Државник што знаеше да гледа преку дневнополитичките игри

Време - 26.02.2005

Денот што требаше да биде нов светол датум во поновата македонска историја поради планираното предавање на македонската апликација за членство во Европската Унија, судбината го претвори во датум на една голема загуба - трагичната смрт на поранешниот претседател Борис Трајковски.

Голо истрча 600 километри во чест на Трајковски

Утрински - 26.02.2005

Мостарецот по шест дена го заврши ултрамаратонот и пристигна во Скопје ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Мостарскиот маратонец Александар Голо вчера околу 14 часот пристигна во Македонија преку граничниот премин Блаце, откако на 20 февруари од Мостар стартуваше со ултрамаратонот во чест на Борис Трајковски, ...

Борис Трајковски – годишнина од смртта

Канал5 - 26.02.2005

Со претседателот Трајковски си замина следбеник на дијалогот меѓу културите, политичар кој даде скапоцен придонес за меѓуетничкиот соживот во Република Македонија и на Балканот. Се бореше за мир, стабилност, за меѓусебна доверба и за решевање на проблемит Со претседателот Трајковски си замина ...

Борис Трајковски - исполнети ветувања

Утрински - 26.02.2005

Прва годишнина од смртта на претседателот Лоренс Батлер Никогаш нема да го заборавам шокот што го доживеав во моментот кога седејќи крај моето биро во амбасадата и подготвувајќи се за новиот ден, слушнав дека авионот на Борис исчезнал и се претпоставувше дека се урнал.

УЛТРАМАРАТОНЕЦОТ ГОЛО ПРИСТИГНУВА ВО СКОПЈЕ

Вечер Прес - 26.02.2005

- Мостарскиот ултрамаратонец Алаксандар Голо вчера пристигна на граничниот премин Блаце по шестдневниот ултрамаратон од Мостар до Скопје во чест на првата годишнина од смртта на претседателот Борис Трајковски и осумчлената делгација...

Кога се смееше, се смееше весело

Вечер Прес - 26.02.2005

Пасија на претседателот Борис Трајковски му била пешачењето. Имал обичај да пешачи и по неколку километри. Кога престојувал во Скопје за време на студентските денови, само еднаш се качил во автобус на градскиот превоз. "Тој и еден негов пријател се качиле во автобус од Чаир за Центар.

Мостар: Година потоа!

Вечер Прес - 26.02.2005

(Од нашиот специјален известувач Зденка ПАВКОВИЌ) МОСТАР.- Недалеку од Мостар, на местото наречено Матича Брдо, се наоѓа спомен-обележје кој ќе потсетува дека тука трагично го загуби животот претседателот на Македонија, Борис Трајковски, шестмина негови соработници и двајца пилоти.

Александар Голо пристигна во Скопје

А1 - 25.02.2005

Маратонецот Александар Голо пристигна на целта. Тој за 6 дена помина 600 километри од Мостар до Скопје, во чест на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Понесен од возбудата присеќавајќи се на денот на несреќата, раскажува дека низ целиот маратон го воделе сеќавања за претседателот како ...

Одбележување на годишнината од смртта на Трајковски во Мостар

А1 - 25.02.2005

Дури по една година од смртта на најблиските, дел од семејствата на загинатите го посетија местото каде се урна владиниот авион. Со солзи во очите го гледаа кобното место каде ги загубија животите. Од вкупно девет семејства, на годишнината од авионската несреќа, во Мостар дојдоа членовите на четири.

Во Мостар споменик на жртвите во несреќата

Време - 25.02.2005

ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ТРАЈКОВСКИ Споменик од камен во кој е врежано сонце ќе биде откриен денеска во Ротимље, кај Мостар, на местото на кое лани се урна владиниот авион, при што загинаа претседателот Борис Трајковски и осум негови соработници и членови на екипажот.

Спомен-обележје во чест на Трајковски

Дневник - 25.02.2005

ДЕНЕСКА КОМЕМОРАЦИЈА ВО МОСТАР Централното одбележување на годишнината ќе се одржи утре во Скопје, на Градските гробишта, каде што ќе биде откриена биста на претседателот Трајковски Претседателот Борис Трајковски го трасираше патот на Македонија кон ЕУ и НАТО и е заслужен што земјава го има ореолот ...

Голо денеска во Скопје

Дневник - 25.02.2005

ПОСЛЕДЕН ДЕН ОД УЛТРАМАРАТОНОТ МОСТАР-СКОПЈЕ Последните километри ќе ги истрча денеска, а на граничниот премин Блаце се очекува да пристигне меѓу 14 и 15 часот Александар Голо е пред крајот на шестдневниот ултрамаратон од Мостар до Скопје, во спомен на Борис Трајковски и на осумчлената делегација, ...

Штафетна трка Борис Трајковски

Канал5 - 25.02.2005

10-темина маратонци од штафетната трка ,,Борис Трајковски-мечтател за светска хармонија,, пристигнаа на целта - во Скопје.. Тие вчера тргнаа од Струмица и по поминати 160 километри денеска најпрво се упатија во семејната куќа на трагично загинатиот претсе 10-темина маратонци од штафетната трка ...

Тивка војна меѓу Бранко и Бучко

Вест - 25.02.2005

ПОМЕНОТ ЗА БОРИС КАКО ПОЛЕ ЗА ПРЕВЛАСТ Иако беше најавено дека шефот на државата ќе зборува на градските гробишта Бутел на годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски, говор ќе одржи премиерот Владо Бучковски Претседателот на државата Бранко Црвенковски нема да говори на едногодишниот ...

Стартуваше трката во чест на Трајковски

Утрински - 25.02.2005

Струмица СТРУМИЦА - Откако со едноминутно молчење му оддадоа почит и во негова чест ја испеаја песната "Твојата смрт не е крај°, петтемина маратонци од пред семејната куќа на Борис Трајковски во Струмица ја почнаа штафетната трка.

Маратонецот Aлександар Голо денеска на пладне стигна во Македонија

Канал5 - 25.02.2005

Маратонецот Aлександар Голо денеска на пладне стигна во Македонија.. Горд што помина 600 километри вели дека го нашол патот кон Скопје, родниот град на неговата мајка.. Маратонот во спомен на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, Голо го поч Маратонецот Aлександар Голо денеска на пладне ...

Прв домаќин Црвенковски

Дневник - 25.02.2005

По пристигнувањето во Скопје пред зградата на Собранието, прв домаќин на ултрамаратонецот Александар Голо ќе биде претседателот Бранко Црвенковски. По истрчани 600 километри, Голо на претседателот ќе му ги пренесе пораките со кои тргна во големиот подвиг и впечатоците од шестдневниот ...

Бучковскиќе говори на гробот на Трајковски, а не Црвенковски

Утрински - 25.02.2005

Интриги околу тоа кој и зошто ќе го има обраќањето на годишнината од загинувањето на претседателот Кабинетите на претседателот на државата и на премиерот вчера влегоа во своевидна †биткааи околу тоа зошто Владо Бучковски утре ќе има обраќање на гробот на загинатиот претседател Борис Трајковски на ...

Добредојде од Сара и Стефан

Дневник - 25.02.2005

На граничниот премин Блаце, Голо ќе биде пречекан од маратонци од македонските клубови, кои ќе му се придружат и ќе трчаат со него до Скопје, до зградата на Собранието. На Блаце, покрај претставници на организаторот - весникот "Дневник", добредојде на Голо ќе му посакаат децата на покојниот ...

Радовиш ги пречека, Штип не ги ни погледна

Вечер Прес - 25.02.2005

Десетте маратонци придруж ени од две полициски возила, кои трчаат штафетно 160 километри од Струмица до гробот на претседателот Трајковски во Скопје, вчера поминаа низ Радовиш и Штип, за потоа да продолжат за Велес. Велес беше и последната станица на маратонците каде останаа да преноќеваат.

На Борис му вадеа заб во Лондон,а мене ме болеше

Вечер Прес - 25.02.2005

Борис Трајковски уште како дете сакал да учи странски јазици. Погледнувајќи се еден со друг Александар, братот близнак на покојниот, и Ѓоко Серафимов, другарот од детството на Трајковски, се потсетија на времето кога биле во седмо одделение. Тогаш во градот дошле Англичани.

Црв во државниот врв ?

Вечер Прес - 25.02.2005

Премиерот Владо Бучковски ќе ја предводи македонската државна делегација на денешното одбележување на годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски и неговите соработници, на кое покрај комеморацијата во Мостар, на местото на кое се урна авионот ќе биде откриена и спомен-плоча.

Штафетна трка во чест на Борис Трајковски

А1 - 24.02.2005

Откако со едноминутно молчење му оддадоа почит и во негова чест ја испееја песната „Твојата смрт не е крај“, петмина маратонци од пред семејната куќа на Трајковски ја започнаа штафетната трка. Запалениот факел прв го понесе маратонецот Коце Никчевски, а него од родната Струмица го испратија таткото ...

Стартуваше штафетната трка во чест на Борис Трајковски

А1 - 24.02.2005

Од домот на претседателот Борис Трајковски на улицата „Страшо Пинџур“ во Струмица утринава стартуваше штафетната трка која се организира по повод одбележувањето на првата годишнина од неговата смрт. Прв носител на штафетната палка беше маратонецот Коце Никчевски.

Се одбележува годишнината од смртта на Борис Трајковски

А1 - 24.02.2005

Во Париз, Мостар и Скопје, денеска, утре и задутре се одбележува годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски. Во седиштето на УНЕСКО во Париз денеска се одржува комеморативен ден на кој присуствува македонска делегација предводена од министерот за култура Благој Стефановски.

Бучковски ќе говори во Скопје на годишнината од смртта на Трајковски

А1 - 24.02.2005

Премиерот Бучковски ќе ја предводи државната делегација во Мостар, но и ќе говори на централната церемонија во Скопје по повод годишнината од смртта на Претседателот Трајковски. Премиерот ја прифатил оваа двојна улога на барање на сопругата на Трајковски, чија желба била токму тој да зборува за ...

Керим: Трајковски го даде својот живот во мисија за Македонија

Утрински - 24.02.2005

Во спомен на загинатиот претседател промовирана книгата "Дијалог меѓу цивилизациите" ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА >†Меѓународната и меѓуцивилизациска комуникација и соработка нема да се заснова врз сила и моќ, туку врз надежта за мир и просперитет.

Зад Голо 400 километри

Дневник - 24.02.2005

ЧЕТВРТИ ДЕН ОД УЛТРАМАРАТОНОТ МОСТАР - СКОПЈЕ Александар Голо вчера го преброди и најтешкиот дел од 600-километарскиот ултрамаратон од Мостар до Скопје во спомен на Борис Трајковски. - Имаше искушенија. Почувствував проблеми завчера, кога трчав до Приеполе и Биело Поле.

Маратонска трка во чест на годишнината од смртта на Борис Трајковски

Канал5 - 24.02.2005

160 километри пеш од Струмица до Скопје.. Два дена шестмина струмичани со факел трчаат низ источниот дел на Македонија во чест на годишнината од трагичното загинување на претседателот Борис Трајковски.. Трчаат за да ја искажат почитта и болката за заг 160 километри пеш од Струмица до Скопје..

Стипендии "Борис Трајковски" за тројца основци

Дневник - 24.02.2005

ГИМНАЗИЈА "НОВА" Американската гимназија "Нова" во Скопје ќе додели три целосни стипендии "Борис Трајковски" за најуспешните основци што во новата учебна година ќе се запишат во училиштето, информираа вчера директорката на гимназијата Венера Новаковска и сопругата на починатиот претседател Борис ...

Сведоштво за големиот хуманизам на Трајковски

Време - 24.02.2005

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА „ДИЈАЛОГ НА ЦИВИЛИЗАЦИИТЕ“ Во спомен на починатиот претседател Борис Трајковски вчера беше промовирана книгата „Дијалог на цивилизациите“, со говори и дискусии на учесниците на истоимениот собир што во август 2003 во Охрид го организира Трајковски, во соработка со УНЕСКО и со ...

Исполнет аманетот од Трајковски

Дневник - 24.02.2005

ПРОМОВИРАНА КНИГАТА "ДИЈАЛОГ МЕЃУ ЦИВИЛИЗАЦИИТЕ" Медија принт Македонија и Фондацијата "Борис Трајковски" денеска ја промовираа книгата "Дијалог меѓу цивилизациите", во која се содржани говорите на учесниците на истоимениот регионален форум, кој под покровителство на претседателот Борис Трајковски ...

Македонски маратонци ќе му се придружат на Голо

Дневник - 24.02.2005

од блаце до скопЈе Десетина македонски маратонци, предводени од најпознатиот наш атлетичар на долги патеки Трпе Мартиновски, ќе му се приклучат на Александар Голо во последната етапа на неговиот ултрамаратон од Мостар до Скопје.

Париз ќе му оддаде почит на претседателот Трајковски

Утрински - 24.02.2005

Започна церемонијалното одбележување на годишнината од авионската несреќа кај Мостар Според агендата, одбележувањето на годишнината од несреќата продолжува в петок во Мостар каде што ќе биде откриена спомен-плоча. Централната манифестација ќе се одржи в сабота во Скопје каде што ќе биде откриена ...

„Нова" доделува три стипендии „Борис Трајковски"

Утрински - 24.02.2005

Отворен конкурсот за стипендисти на американската гимназија Поединечно, стипендијата изнесува 4.200 евра годишно Вчера свечено беше објавен конкурсот за доделување на три целосни стипендии за школување на талентирани ученици во гимназијата †Нова° во учебната 2005/2006 година.

ИНТРИГАНСТВО ОКОЛУ ОДБЕЛЕЗУВАЊЕТО НА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ТРАЈКОВСКИ. ЦРВЕНКОВСКИ СЕ ПОВЛЕКОЛ. НА ГРОБОТ КЕ ГОВОРИ ...

Канал5 - 24.02.2005

Претседателот Бранко Црвенковски нема да зборува ниту на скопското одбележување на годишнината од смртта на Борис Трајковски.. Наместо него, в сабота на собирот на гробот на покојниот претседател ќе се обрати премиерот Бучковски..

Промовирана "Дијалог на цивилизациите" во чест на Борис Трајковски

Вест - 24.02.2005

ВЧЕРА ВО "АЛЕКСАНДАР ПАЛАС" "Медија Принт Македонија" и фондацијата "Борис Трајковски" вчера во "Александар палас" ја промовираа "Дијалог на цивилизациите", книга произлезена од Регионалниот форум во август 2003-та во Охрид, одржан под покровителство на тогашниот претседател на Македонија, трагично ...

Дијалогот беше агенда на Трајковски!

Вечер Прес - 24.02.2005

По повод оддбележувањето на годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски, вчера беше промовирана книгата "Дијалог на цивилизациите", во која се објавени излагањата и дискусиите на стотината државници, дипломати, експерти и јавни личности кои учествуваа на регионалниот форум ...

Борис не даваше никој да ме пипне

Вечер Прес - 24.02.2005

Кога ќе си го споменам името на покојниот претседател Борис Трајковски, ми доаѓа на ум една мисла - ми недостасува лицето на насмеаниот голем човек. Ми доаѓа на ум една случка, што никогаш во животот нема да ја заборавам. Бевме во официјална посета на Москва. Последен ден од посетата.

Профилирање на идни лидери

Вечер Прес - 24.02.2005

Гимназијата "Нова" во партнерство со Фондацијата "Борис Трајковски", вчера го објави конкурсот за доделување на три стипендии што го носат името на претседателот Борис Трајковски, а ќе ги покриваат трошоците за годишна школарина.

Промовирана книгата „Дијалог меѓу цивилизациите“

А1 - 23.02.2005

Спомените за мојот сопруг се уште се многу болни и тешки, изјави Вилма Трајковска, денеска на промоцијата на книгата „Дијалог меѓу цивилизациите“, во чест на истоимениот форум кој за првпат беше организиран од претседателот Трајковски во 2003-та.

Вилма Tрајковска за дијалогот меѓу цивилизациите

Канал5 - 23.02.2005

Вилма Трајковска носи болни спомени во срцето за нејзиниот сопруг.. Тешка година по трагичната смрт на Борис Трајковски со сеќавања за се што сторил за семејството и за државава.. Таа нема да оди во Мостар, на годишнината од трагичниот настан..

Политичар со визија за европска Македонија

Утрински - 23.02.2005

Биографијата на трагично загинатиот млад македонски претседател по многу нешта беше исклучителна Сите што учествуваат на кој било начин во приближувањето на Македонија кон Европа се имаат соочено на тој пат со неизбришливите траги на претседателот Трајковски Биографијата на трагично загинатиот млад ...

Од денеска денови на сеќавање на Трајковски

Време - 23.02.2005

ГОДИШНИНА Со промоцијата на книгата „Дијалог на цивилизациите“ денеска почнува одбележувањето на годишнината на смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски. Утре ќе се одржи церемонијата во седиштето на УНЕСКО, а в петок државна делегација и претставници на дел од семејствата на загинатите ...

Голо се бори со невремето

Дневник - 23.02.2005

ТРЕТ ДЕН ОД УЛТРАМАРАТОНОТ МОСТАР - СКОПЈЕ Силниот дожд, повремениот снег и студеното време вчера му беа главни сопатници на Александар Голо, во третиот ден од неговиот ултрамаратон од Мостар до Скопје, во чест на загинатиот македонски претседател Борис Трајковски.

Поддршката од луѓето ни помогна во болката

Утрински - 23.02.2005

Вилма Трајковска за тешката година по трагичната смрт на сопругот Борис Трајковски Борис беше исклучително грижлив сопруг и татко. Нема момент да не се сетам на секој негов збор, да не помислам што би кажал и би нў поучил ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА "Изминатата година за нас беше исклучително тешка и тажна, ...

Јолевски: Очекувавме да се случи некакво чудо!

Утрински - 23.02.2005

Како поранешниот шеф на Кабинетот на Трајковски ја доживеа веста за уривањето на авионот Шефот на Кабинетот на претседателот Борис Трајковски и негов близок соработник, Зоран Јолевски, една година по несреќата вели дека бил фрапиран кога ја примил веста за загинувањето на шефот на државата, ...

Трагедија што ја потресе Македонија

Утрински - 23.02.2005

Една година по авионската несреќа на претседателот Борис Трајковски Кобната вест за несреќата кај Мостар го обиколи светот Никој ниту во најцрните предвидувања не можеше да претпостави дека токму 26 февруари минатата година, кој требаше да претставува празник за иднината на Македонија, бидејќи ...

Братот на Трајковски ќе оди на комеморација во Мостар

Утрински - 22.02.2005

ОДЛУКА Александар Трајковски, брат на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, и неговиот син, в петок, на 25 февруари, ќе присуствуваат на одбележувањето на годишнината од авионската несреќа кај Мостар. Од Министерството за надворешни работи информираат дека братот на претседателот ...

Сонце и знаме од камен на местото на несреќата

Дневник - 22.02.2005

СПОМЕНИК ВО МОСТАР Камен блок во чие средиште е македонското знаме со поширок дел што ќе ги претставува сончевите зраци, кои не се гаснат и вечно сјаат, е споменикот што ќе биде поставен на местото каде што се урна владиниот "кингер" и загинаа претседателот Борис Трајковски и осумчлената делегација ...

Промоција на "Дијалог на цивилизациите"

Вест - 22.02.2005

УТРЕ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС Утре во 12 часот во хотелот "Александар Палас" ќе се промовира книгата "Дијалог меѓу цивилизациите" . Книгата се објавува во знак на спомен и сеЌавање на претседателот Борис Трајковски кој беше покровител на регионалниот форум "Дијалог меѓу цивилизациите " одржан во август ...

Маратонецот преку Романија

Дневник - 22.02.2005

ВТОР ДЕН ОД УЛТРАМАРАТОНОТ МОСТАР - СКОПЈЕ Најважно ми е да не врне дожд, бидејќи тоа ми пречи во трчањето и ме принудува почесто да ја менувам облеката, вели ултрамаратонецот Мостарскиот ултрамаратонец Александар Голо вчера од Сараево тргна кон Вишеград со што ја почна втората етапа од ...

Братот на Трајковски ќе оди на комеморацијата во Мостар

Дневник - 22.02.2005

семеЈствата поделени Сопругот на Димка Илкова Бошковиќ, незадоволен од истрагата, местото му го отстапува на обвинителот Александар Прчевски Александар Трајковски, брат на загинатиот претседател Борис, и членови на семејствата на пилотите Марко Марковски и Бранко Ивановски и на дипломатот Миле ...

Само четири семејства со свои претставници во Мостар

Време - 22.02.2005

ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ТРАЈКОВСКИ И покрај првичните колебања, претставници на четири семејства на настраданите во несреќата на авионот на поранешниот претседател Борис Трајковски најавиле дека ќе заминат за Мостар, каде што в петок, на местото на авионската несреќа, ќе биде откриена спомена-плоча.

Штафа во чест на Борис Трајковски

Вечер Прес - 22.02.2005

Во рамките на програмата за одбележување на првата годишнина од смртта на претседателот Борис Трајковски, на 24 и 25 овој месец, во сите градови од Македонија ќе биде организирана штафетна трка под заедничкото мото "Борис Трајковски - мечтател за светска хармонија", насловена според истоимената ...

Промоција на книгата "Дијалог меѓу цивилизациите"

Дневник - 21.02.2005

ЗА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ТРАЈКОВСКИ Фондацијата "Борис Трајковски" и Медиа Принт Македонија во среда во 12 часот во хотелот "Александар палас" ќе ја промовираат книгата "Дијалог меѓу цивилизациите", по повод годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски.

Невремето нема да го сопре Голо до Скопје

Дневник - 21.02.2005

поЧна мемориЈалниот маратон "траЈковски" во организациЈа на "Дневник" Искушението е големо бидејќи никогаш досега не сум трчал толку долга патека, изјави вчера Александар Голо Босанскиот ултрамаратонец Александар Голо вчера од ридот над мостарското село Ротимле го почна меморијалниот маратон кон ...

Ултрамаратонецот Голо ја започна трката во спомен на Трајковски

Утрински - 21.02.2005

Во Босна стартуваше меморијалниот маратон во организација на ,,Дневник" Најпознатиот босански ултрамаратонец Александар Голо со македонско потекло вчера ја започна маратонската трка, која од мостарското село Ротимлје, Босна, за шест дена треба да финишира во Скопје пред вечниот дом на трагично ...