TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

24 Вести - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Алфа - 12.01.2014

Под мотото “Биди и ти вистински василичар“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанксиот карневал,манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

„Биди и ти вистински василичар!“, почнува Вевчанскиот карневал

БркајРабота - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Н.Македонија - 13.01.2019

Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ги отсликаат случувањата во изминатата година денеска напладне официјално почнува Вевчанскиот карневал „Василичари 2019 година“.

Карневал под маски во Куратица

Н.Македонија - 12.01.2014

Жителите на охридското село Куратица и оваа година по 16 пат празникот на селото „Свети Василиј Велики“ ќе го одбележат со голем карневал под маски Манифестацијата почнува вечерва со настап на ди-џеј ...

Започнува Вевчанскиот карневал

Cooltura - 12.01.2016

Во Вевчани започнува големата прослава за одбележување на празникот Василица, познат и како Стара нова година, во чии рамки традиционално се одржува и светски реномираниот фестивал на сатирата, Вевчанскиот карневал...

Василичарски карневал во Куратица

Cooltura - 12.01.2015

Жителите на охридското село Куратица привршуваат со последните подготовки за годинашното 17-то по ред издание на традиционалниот Василичарски карневал. Главните работи се веќе завршени, остануваат да се дефинираат некои поситни детали околу ...

Василичарите ќе го залијат карневалот со „Вевчанска керф“

+инфо - 12.01.2014

Василичарите до последен момент ги кријат едни од други маските, со што се подгрева карневалската магија во Вевчани. Голем број пријавени маски, гости домашни и странски, ваков е амбиентот години ...

Вевчанска Керф - официјално вино на Вевчанскиот карневал

Канал5 - 12.01.2014

„Вевчанска Керф е вино создадено за оваа манифестација и е наша ексклузивна чест да бидеме првата Винарија што ќе го поддржи карневалот. Во создавањето на етикетата и креирањето на името имавме на ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Канал5 - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

Вевчанска Керф - официјално вино на Вевчанскиот карневал

Сител - 12.01.2014

Вевчанска Керф е виното што ќе се пие за време на Вевчанскиот карневал. Направено од Винарија Стоби, станувајќи дел од традицијата на Вевчани, виното е именувано според вевчанскиот јазик, односно ...

Во Куратица 16. карневал под маски

Сител - 12.01.2014

Жителите на охридското село Куратица и оваа година по 16 пат празникот на селото „Свети Василиј Велики“ ќе го одбележат со голем карневал под маски. Според организаторот на манифестацијата, курајчани ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

МК News - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Од Вевчани никој не си заминал гладен и жеден

Вечер - 12.01.2014

Овде на која порта и да тропнете никој нема ниту да ве врати назад ниту да ве пушти да си заминете без да каснете и да пивнете. Затоа мештаните се шегуваат дека низ селото врие од прејадени и ...

ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ: Нека започне василичарската магија

Телеграф - 12.01.2014

Главното дефиле на маски ќе се одржи утре, а на 14 јануари со палење на маските ќе биде затворено годинашното издание на манифестацијата Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани ...

Вевчанска Керф – официјално вино на Вевчанскиот карневал

еМагазин - 12.01.2014

Вевчанска Керф е виното што ќе се пие за време на Вевчанскиот карневал. Направено од Винарија Стоби, станувајќи дел од традицијата на Вевчани, виното е именувано според вевчанскиот јазик, односно ...

ВЕВЧАНИ СЕ ЗАГРЕВА: Странските гости воодушевени од обичаите

Телеграф - 12.01.2014

Најинтересно за Србинката Лилјана е тоа што вевчанци ги кријат маските се додека не зачекорат на василичарската поворка, па да одат од куќа до куќа, посетувајќи го секое семејство Првите странски ...

ФОТО: Царина – Кореа ги пречекува гостите на Вевчанскиот карневал

Вистина.мк - 12.01.2014

Екипа на Вистина.мк се упати кон Вевчани, местото кое веќе трети ден го живее традиционалниот Василичарски карневал, стар над 1400 години. На влезот во Вевчани не пречекаа цариници кои со насмевки на ...

Вевчански карневал: Пред утрешната поворка на маски, ѕвезди на вечерта ќе бидат Ван Гог

Популарно - 12.01.2014

Пред утрешната традиционална василичарска поворка под маски, вечерва е предвидена богата музичка програма ќе настапат Ѓоко Танески и Куку Леле, а главни ѕвезди на вечерта ќе бидат момците од ...

Вевчани 2014 - Децата ќе изработуваат маски, промоција на музика со зурли и тапани

Охрид Прес - 12.01.2014

Вевчанскиот карневал денеска продолжува со детското катче во рамките на кое ќе се изработуваат маски. Напладне ќе биде промовиран компакт диск на Оркестарот со зурли и тапани од Вевчани.

„Биди и ти вистински василичар!“ - стартува Вевчанскиот карневал

Press24 - 12.01.2014

Во Вевчани денеска официјално започнува манифестацијата Вевчански карневал. И оваа година вевчанци преку маските ќе ја покажат својата смисла за хумор.

Денеска почнува Вевчанскиот карневал !!!

За Се - 12.01.2014

Денес во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал. Мотото на овогодинешната манифестација е “Биди и ти вистински василичар”. Се смета дека оваа манифестација е стара повеќе од 1.400 години и е ...

Куку Леле, Ван Гог, Ѓоко Танески, промоции, изложби- забавата во Вевчани продолжува

OhridNews - 12.01.2014

Со Детско катче (Изработка на маски) и Промоциии , денес, продолжуваат низата содржини во рамки на програмата од годинешниот Вевчански Карневал 2014 .

ФОТО: Вевчанска Керф - официјално вино на Вевчанскиот карневал

Курир - 12.01.2014

Вевчанска Керф е виното што ќе се пие за време на Вевчанскиот карневал. Направено од Винарија Стоби, станувајќи дел од традицијата на Вевчани, виното е именувано според вевчанскиот јазик, односно ...

Почнува Вевчанскиот карневал

еВести - 12.01.2014

Преку маските и годинава вевчанци на специфичен начин ќе ја покажат својата дарба за хумор и сатира, а нема да изостанат и традиционалните маски Зет, Невеста и Глупавиот Август.

(ФОТО) Се загрева атмосферата во Вевчани

Република - 12.01.2014

Вевчанскиот карневал влегува во финалето, во кое ќе има многу забава за сите гости. Republika ...

(ФОТО) Во Вевчани се очекуваат 10 илјади посетители за утрешниот карневал

Нетпрес - 12.01.2014

Во Вевчани можат да ви кажат се, но какви ќе бидат маските за утрешниот карневал тоа е најсвета и најстрога тајна. Василичарите се повлечени во нивните куќи и напорно работат на завршните подготовки ...

Приказна за градот Вевчани кој овие неколку дена е центар на случувањата во Македонија

Популарно - 12.01.2014

Вевчани – град меѓу два свети патишта. Популарно.мк во посета на македонскиот бренд – Вевчанските извори ви ја пренесува еуфоријата пред вечерашниот концерт и утрешниот карневал.

Во Вевчани може да ви кажат се, но за утрешните маски не!

Курир - 12.01.2014

Ден пред главното случување, василичарите се повлечени во своите куќи и напорно работат на завршните подготовки на маските. Тука во Вевчани можат да ви кажат се, но какви ќе бидат маските за ...

Вевчанци оригинално ја слават „правилната“ Нова година. - Инатетот ја одржал традицијата.

OhridNews - 12.01.2014

Тринаесети јануари - Ден кога „се' е дозволено“ во Вевчани. На овој и денот потоа, на Св. Василиј, вевчанци секоја година ја слават, по нивно - „правилната“ Нова година.

Ван Гог ѕвезди на вечерта на Вевчанскиот карневал

Lider - 12.01.2014

Пред утрешната традиционална василичарска поворка под маски, вечерва е предвидена богата музичка програма ќе настапат Ѓоко Танески и Куку Леле, а главни ѕвезди на вечерта ќе бидат момците од ...

Вевчани 2014 - Децата ќе изработуваат маски, промоција на музика со зурли и тапани

Inpress - 12.01.2014

Вевчани, 12. јануари 2014 (ИНПРЕС) Вевчанскиот карневал денеска продолжува со детското катче во рамките на кое ќе се изработуваат маски. Напладне ќе биде промовиран компакт диск на Оркестарот со ...

Вевчанска Керф – официјално вино на Вевчанскиот карневал

Lider - 12.01.2014

Вевчанска Керф е виното што ќе се пие за време на Вевчанскиот карневал. Направено од Винарија Стоби, станувајќи дел од традицијата на Вевчани, виното е именувано според вевчанскиот јазик, односно ...

Почнува Вевчанскиот карневал!

Falanga - 12.01.2014

Преку маските и годинава вевчанци на специфичен начин ќе ја покажат својата дарба за хумор и сатира. Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално ќе почне годинашното ...

Започнува традиционалниот Вевчански карневал

Maxim - 12.01.2014

Во Вевчани денеска официјално започнува манифестацијата Вевчански карневал. И оваа година вевчанци преку маските ќе ја покажат својата смисла за хумор.

Вевчанци во завршна фаза, маските се кријат до последен момент

МРТ - 11.01.2014

Маските се чуваат во тајност се до самото дефиле кое ќе се случи во понеделник на 13ти Јануари кога сите ќе бидеме сведоци и во знакот на хуморот и сатирата вевчанци преку маските ќе ни ја претстават ...

Сите патишта водат кон Вевчани

еМагазин - 11.01.2014

По должината на клучните патни коридори во земјава деновиве се поставени патни табли со пречник 2.5 метри на 2 метри за Вевчани, на кои има апликации од Вевчанскиот карневал, Вевчанските извори и ...

Вечерва започнува „Вевчански карневал 2014“

Нова ТВ - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната по паганството и традицијата со која на специфичен начин се ...

Агенцијата за филм ќе поддржи снимање на 26 филмски проекти

Вест - 10.01.2014

Филмскиот фонд на Република Македонија, кој од 2014 е трансформиран во Агенција за филм на Република Македонија, ја усвои Годишната програма за финансирање филмски проекти од национален интерес за ...

Какви маски видовме изминативе години на Вевчанскиот карневал

МКД - 10.01.2014

Вевчанци секогаш биле креативни и храбри. Изминативе години бевме сведоци на генијални маски, кои предизвикуваа и смеа, ама и горчина. Слика на нашето секојдневие.

Започнува Вевчанскиот Карневал 2014

Кајгана - 10.01.2014

Со трибина на тема : Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет, вечерва ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Хитпортал - 10.01.2014

П од мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

ФОТО: Патоказни табли за Вевчани низ цела Македонија

А1 On - 10.01.2014

По должината на клучните патни коридори во Република Македонија деновиве осамнаа повеќе патни табли со пречник 2.5 метри на 2 метри на кои пишува „Општина Вевчани“ по што следуваат сликовни апликации ...

Василичарите повторно ќе ги бркаат злите духови

Н.Македонија - 10.01.2014

Годинава на карневалот ќе биде вратен и стариот обичај - ќе биде избрана најдобра групна маска, на која ќе ѝ биде подарено буре црвено вино, исто како што се правело во дамнешни времиња Од ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Алсат-М - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

Биди и ти вистински василичар во Вевчани

365 - 10.01.2014

Денеска започнува традиционалниот карневал во Вевчани, под мотото „Биди и ти вистински василичар!“. Со маските на оваа манифестација, која е спој на паганството и традицијата, вевчанци симболично ја ...

Денеска започнува Вевчанскиот карневал 2014

Локално - 10.01.2014

Денеска започнува традиционалниот карневал кој е гордост на Вевчани, под мотото „Биди и ти вистински василичар!“. Со маските на оваа манифестација, која е спој на паганството и традицијата, вевчанци ...

"Биди и ти вистински василичар!", почнува Вевчанскиот карневал

Вечер - 12.01.2014

Под мотото "Биди и ти вистински василичар!" денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Започна Вевчанскиот карневал 2014 под мотото „Биди и ти вистински василичар!“

МРТ - 10.01.2014

Преку маските и годинава вевчанци на специфичен начин ќе ја покажат својата дарба за хумор и сатира, а секако нема да изостанат и традиционалните маски Зет, Невеста и Глупавиот Август.

ТРАДИЦИЈА ЗА ВАСИЛИЦА: Вевчанци се маскирале и во Буенос Аирес

Телеграф - 10.01.2014

Најчесто тоа биле печалбари што не биле во можност да присуствуваат на традиционалниот карневал, па за да го одбележат денот, се маскирале и организирале карневали онаму каде што живееле Во периодот ...

Цапарчани се подготвуваат за карневалот

Тера - 10.01.2014

На 14 јануари, во вторник, ќе се одржи традиционалниот василичарски карневал Бабари во потпелистерското село Цапари. Карактеристично за овој карневал е тоа што е многу стар.

„Биди и ти вистински василичар!“, почнува Вевчанскиот карневал

Курир - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Вечерва започнува Вевчанскиот карневал 2014

RadioMk - 10.01.2014

Со трибина на тема : Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет , вечерва ќе започне традиционалниот Вевчански карневал , којшто оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до ...

Започнува познатиот Вевчански карневал

Sky - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани започнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал. И оваа година продолжува вековната традиција со која Вевчани преку маските на ...

Сите патишта водат во Вевчани: Поставени патни табли на клучните коридори во Македонија

Република - 10.01.2014

Викендов сите патишта водат во Вевчани. Тоа може да се забележи и од поставените патни табли кои осамнаа по должината на клучните патни коридори во Република Македонија, со пречник 2.5 метри на 2 ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Фама - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“, денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал. Организаторите за годинава најавија богата програма со културно-забавни содржини и ...

Со трибина на тема за одбрана на името утре започнува Вевчанскиот карневал

Орбис - 10.01.2014

- Огромна чест ми е што за првпат како градоначалник на Вевчани, ја организираме оваа манифестација која е од големо значење за секој Вевчанец. Веќе имаме одличен одѕив и најавени се многу гости за ...

Започнува познатиот Вевчански карневал

Делчево Денес - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани започнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал. И оваа година продолжува вековната традиција со која Вевчани преку маските на ...

Почнува Вевчанскиот карневал: Вевчани ќе биде центар на случувањата во Македонија

Популарно - 10.01.2014

Вевчани од денеска живее со уште едно издание на традиционалниот Вевчански карневал. Повторно селото под Јабланица ќе биде центар на случувањата во Република Македонија.

Во Вевчани започнува слободниот театар без граници

Спектра ТВ - 10.01.2014

Од вечерва започнува традиционалниот Вевчански карневал, кој оваа година со проширени содржини ќе трае четири денови. Меѓу повеќето новитети кои ќе придонесат за беспрекорна оргаизација на ...

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска започнува Вевчанскиот карневал

Охрид Прес - 10.01.2014

Вевчанци како и секоја година, и оваа на само за нив својствен начин преку уникатните маски ќе ја презентираат својата смисла за хумор и сатира. Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во ...

Вечерва почнува Вевчанскиот карневал

Lider - 10.01.2014

Богата програма со културно-забавни содржини и за најмалите ќе се случува на Вевчанскиот карневал 2014, кој почнува денеска, а ќе се одржи под мотото „Биди и ти вистински василичар!“.

Почнува Вевчанскиот карневал

Економски - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Денешен - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

„Биди и ти вистински василичар“ - вечерва започнува традиционалиниот Вевчански каренвал

Maxim - 10.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ , вечерва ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до 14-ти Јануари.

Патоказни табли за Вевчани низ цела Македонија

Falanga - 10.01.2014

Пратеникот Александар Спасеновски кој е иницијатор на оваа идеја смета се исполнети сите услови за поставување на вакви табли. По должината на клучните патни коридори во Република Македонија деновиве ...

Вевчанскиот карневал 2014 со богата програма

24 Вести - 09.01.2014

Богата програма со културно-забавни содржини и за најмалите ќе се случува на Вевчанскиот карневал 2014, кој почнува утре, а ќе се одржи под мотото „Биди и ти вистински василичар!“.

Утре почнува вевчанскиот карневал 2014

24 Вести - 09.01.2014

Невестата и зетот, глупавиот Август, музичари, ѓаволи и стотици маскирани лица кои го исмеваат социјалниот и општествениот живот утревечер уште еднаш ќе продефилираат низ вевчанските улици за да го ...

Утре почнува Вевчанскиот карневал со трибина на тема за одбрана на името

МКД - 09.01.2014

Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, утревечер ќе почне традиционалниот Вевчански карневал. Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ до 14 јануари ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Утрински - 09.01.2015

Со промоција на книгата „Масони од Македонија до 1990 година“ од Миле Д. Миќуновиќ и отворање на изложбата на слики од Петре Шутиноски денеска почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал со кој се слави доаѓањето на Новата година според ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

А1 On - 09.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Овогодинешниот “Вевчански карневал” со богата програма

Cooltura - 09.01.2014

Вевчанскиот градоначалник, Цветомир Угриноски на денешниот прес истакна дека веќе се најавени многу гости, а главен адут на манифестацијата оваа година ќе биде гостопримството.

Утревечер започнува Вевчанскиот карневал

Алсат-М - 09.01.2014

Со трибина „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, утревечер започнува Вевчанскиот карневал и ќе трае се до вторник. „Најавени се многу гости за годишниот карневал, меѓу кои ...

Вевчанскиот карневал почнува вечерва со трибина за македонскиот идентитет

+инфо - 09.01.2014

Вевчанските лудории под маски започнуваат вечерва - годинава карневалот во Вевчани е во проширено издание, кое ќе трае до 14 јануари. Главното карневалско случување ќе биде в понеделник.

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Сител - 12.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани официјално почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на ...

Културно туристички информатор за Јануари 2014г

МРТ - 09.01.2014

Најава за културни настани во Јануари 2014 -Вевчански карневал - од 10 до 14 јануари - Вевчани -Фестивал на храна и вино - 13 januari - Стар Дојран -Традиционален Василичарски Карневал Мислешево - ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Кирилица - 09.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Либертас - 12.01.2019

Со настап на рок групата „Архангел“, Неша од групата „ Галија“, Културно уметнички работници и ди-џеј Рутбој денеска почнува годинашниот Вевчански карневал. За дочекот на Новата година, според Јулијанскиот календар, односно утревечер, задолжени се ...

Ѓоко "д фиш" во Вевчани ќе се маскира во кит

Вечер - 09.01.2014

Ѓоко Танески ќе настапи на 12 јануари, веднаш по настапот на познатиот рок бенд Ван Гог, а вечерта ќе ги слушнеме и Куку леле. На 13 јануари, на сцената во Вевчани ќе пеат Миле Кузмановски, Сузана ...

Утревечер започнува Вевчанскиот Карневал 2014... Биди и ти вистински василичар!

Точка - 09.01.2014

Со трибина на тема: Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет, утревечер ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2014

Бриф - 09.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар!“ денеска во Вевчани почнува годинашното издание на Вевчанскиот карневал, манифестација позната како спој на паганството и традицијата со која на специфичен ...

„Куку леле“, Ѓоко Таневски и „Ван Гог“ на Вевчанскиот карневал

Телеграф - 09.01.2014

Оваа година ќе биде вратен и стариот обичај – ќе биде избрана најдобра групна маска од страна на акредитираните новинари, која ќе биде наградена со буре црвено вино „вевчански керв“ Богата програма ...

Богата музичка програма на Вевчанскиот карневал

еМагазин - 09.01.2014

Вевчанскиот карневал годинава ќе се одржи од 10-ти до 14-ти јануари со проширени содржини. Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ организаторите на фестивалот најавуваат богата музичка програма и ...

Утревечер започнува Вевчанскиот Карневал 2014… Биди и ти вистински василичар!

Вистина.мк - 09.01.2014

Утревечер ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до 14-ти Јануари. Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ организаторите на ...

Ситно до Вевчанскиот карневал, еве ја програмата

Курир - 09.01.2014

Вистинско василичарско доживување се подгототвува во Вевчани за традиционалниот Вевчански карневал, што ќе се одржи во малку проширено издание од 10 до 14 јануари оваа година.

Маска и пасош- се што ви е потребно за карневалското лудило во Вевчани

Курир - 09.01.2014

Интересни содржини за сите возрасти, богата музичка програма, хумор и сатира, неповторливи маски и незаборавна дружба, се само дел од она што годинава ќе го понуди традиционалниот Вевчански карневал.

Гостопримство и богата музичка програма главни адути за Вевчанскиот карневал

Нетпрес - 09.01.2014

Вевчанскиот карневал годинава ќе се одржи од 10-ти до 14-ти јануари со проширени содржини. Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ организаторите на фестивалот најавуваат богата музичка програма и ...

Вевчани ве повикува на вистинска забава: Започнува Вевчанскиот Карневал

Популарно - 09.01.2014

Вистинско василичарско доживување се подгототвува во Вевчани за традиционалниот Вевчански карневал што ќе се одржи во малку проширено издание од 10 до 14 јануари идната 2014 година.

Македонија на нозе - вечерва почнува Вевчанскиот карневал

Press24 - 09.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ , вечерва ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10-ти до 14-ти Јануари.

Биди и ти вистински василичар – мото на Вевчанскиот Карневал 2014

Хајд Парк - 09.01.2014

Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет”, во петок ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од 10 до 14 ...

Со трибина за одбрана на името утре започнува Вевчанскиот карневал

Охрид Прес - 09.01.2014

Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, утревечер ќе почне традиционалниот Вевчански карневал. Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ до 14 јануари ...

Започнува Вевчанскиот Карневал 2014

Portal - 09.01.2014

Со трибина на тема : Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет, во петок навечер ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од ...

Најава за културни настани во јануари 2014 – во фокус Вевчанскиот карневал

Кумановски м. - 09.01.2014

Согласно Законот за празници на РМ, поминаа неработните денови за Нова Година и Божик, и според правилникот, како неработни денови остануваат уште 19 јануари (недела), Богојавление (Водици) з а ...

Богата програма на Вевчанскиот карневал 2014

Таратур - 09.01.2014

Богата програма со културно-забавни содржини и за најмалите ќе се случува на Вевчанскиот карневал 2014, кој почнува утре, а ќе се одржи под мотото „Биди и ти вистински василичар!“.

Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ утре почнува Вевчанскиот карневал

OhridNews - 09.01.2014

Под мотото „Биди и ти вистински василичар“ организаторите на традиционалниот Вевчански карневал за годинава најавуваат богата музичка програма и интересни активности за посетителите.

Започнува Вевчанскиот Карневал 2014

Макфакс - 09.01.2014

Со трибина на тема : Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет, во петок навечер ќе започне традиционалниот Вевчански карневал, кој што оваа година со проширени содржини ќе се одржи од ...

Со трибина на тема за одбрана на името утре започнува Вевчанскиот карневал

Inpress - 09.01.2014

Скопје, 9. јануари 2014 (ИНПРЕС) Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, утревечер ќе почне традиционалниот Вевчански карневал.

Биди и ти вистински василичар

Lider - 09.01.2014

Интересни содржини за сите возрасти, богата музичка програма, хумор и сатира, неповторливи маски и незаборавна дружба, се само дел од она што годинава ќе го понуди традиционалниот Вевчански карневал.

Утревечер започнува Вевчанскиот Карневал 2014

Falanga - 09.01.2014

Карневалот ќе с еодржи под мотото „Биди и ти вистински василичар“. Со трибина на тема: Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет, утревечер ќе започне традиционалниот Вевчански ...

Со трибина за одбрана на името започна Вевчанскиот карневал

Охрид Прес - 11.01.2014

Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, синоќа започна традиционалниот Вевчански карневал. На трибината учествуваа Ристо Никовски, амбасадор и публицист и ...

Со трибина за одбрана на името започна Вевчанскиот карневал

Inpress - 11.01.2014

Вевчани, 11. јануари 2014 (ИНПРЕС) Со трибина на тема „Во одбрана на македонското име и македонскиот идентитет“, синоќа започна традиционалниот Вевчански карневал.

[Репортажа] Вевчани – од водата, каменот и земјата овие луѓе направиле рај

Радио МОФ - 07.01.2014

На само десетина километри од Струга се наоѓа Вевчани, зимава сончево, разиграно и полно со луѓе кои дошле овде да ги прослават новогодишните и божиќни празници.