TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гранати врз седиштето на владејачката партија во Сирија

Deutsche Welle - 20.11.2011

Ситуацијата во Сирија и натаму е затегната. Претседателот Башар ел-Асад продолжува да ги игнорира апелите од меѓународната заедница.

Неочекувана ренесанса на Арапската лига

Deutsche Welle - 20.11.2011

Арапската лига реагира вчудовидувачки решително во случајот со Сирија-реакција на епохалните промени и регионалните поместувања на моќ во арапскиот свет.

Сирија - Арапската лига е алатка на Западот

Р.С.Европа - 20.11.2011

Шефот на сириската дипломатија Валид ал-Моалем ја обвини Арапската лига дека е „алатка“ што Западот ја користи да го доведе прашањето за Сирија пред Советот за безбедност на ОН.

Сирискиот претседател подготвен да умре за својата замја доколку светот замеша прсти

Sky - 20.11.2011

Башар Ал Асад претседател на Сирија е подготвен да умре за својата земја. Претседателот Асад во своето интервју за британскиот весник "Сандеј Тајмс" изјави дека е крајно подготвен за се бори и да ...

Најмалку 16 загинати за време на демонстрациите во Дамаск

Алфа - 19.11.2011

Најмалку 16 демонстранти загинаа во судирите во Дамаск, кога полицијата ги растеруваше насобраните демонстранти. Западните политичари стравуваат дека Сирија се наоѓа пред граѓанска војна, бидејќи ...

Убиени 13 луѓе во Сирија

+инфо - 19.11.2011

Најмалку 13 луѓе се убиени денеска во Сирија, а над 140 активисти на опозицијата се уапсени, неколку часови пред истекот на улитматумот на Арапската лига против Дамаск за прекин на насилствата врз ...

Сирија се уште без одговор за планот на Арапската лига

Р.С.Европа - 19.11.2011

Претставници на Сирија соопштија дека властите во Дамаск се уште ги проучуваат деталите од планот што пред три дена им го достави Арапската лига која претходно го суспендираше сиријското членство од ...

Сириската војска возврати на нападот на „слободната армија“

Телма - 18.11.2011

Најмалку осум лица се повредени откако сириските сили бомбардираа две села во северниот дел на Сирија, како одговор по нападот на воени дезертери врз зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Кризата во Сирија заличува на граѓанска војна

Дневник - 18.11.2011

Русија оценува дека кризата во Сирија почнува да заличува на граѓанска војна. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика меѓународната заедница да ги повика сите страни во Сирија, ...

Сирија „во принцип“ согласна за набљудувачи од Арапската лига

МРТ - 18.11.2011

Сириски претставник изјави денеска дека Дамаск во принцип е согласен да дозволи присуство на набљудувачи од Арапската лига.

Гранатирани две села во Сирија

Нетпрес - 18.11.2011

Осум лица се повредени кога сириските сили извршиле гранатирање на две села на северот на Сирија, а нападот следувал откако воените дезертери нападнале зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Бомбардирани две села во Сирија

Алфа - 18.11.2011

Најмалку осум луѓе се повредени откако сириските сили бомбардираа две села во северниот дел на Сирија, како одговор на нападот на воените дезертери врз зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Бомбардирани две села во северниот дел на Сирија

МРТ - 18.11.2011

Најмалку осум лица се повредени откако сириските сили бомбардираа две села во северниот дел на Сирија, како одговор по нападот на воени дезертери врз зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Давутоглу: На Сирија и се заканува граѓанска војна

МРТ - 18.11.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот.

Давутоглу: На Сирија и се заканува граѓанска војна

Нетпрес - 18.11.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот.

Бомбардирани две села во северниот дел на Сирија

Сител - 18.11.2011

Најмалку осум лица се повредени откако сириските сили бомбардираа две села во северниот дел на Сирија, како одговор по нападот на воени дезертери врз зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Сирија се движи кон граѓанска војна

Р.С.Европа - 18.11.2011

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави денеска дека конфликтот во Сирија се движи кон граѓанска војна.

Русија го поддржува сирискиот претседател Башар

Inpress - 18.11.2011

Москва, 18. ноември 2011 (ИНПРЕС) Русија продолжува да го поддржува претседателот на Сирија Башар Асад, додека арапските и западните земји го зголемуваат притисокот врз сирискиот лидер да ја прекине ...

Давутоглу: На Сирија и се заканува граѓанска војна

Точка - 18.11.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот.

Сирија се поблиску до граѓанска војна

Sky - 18.11.2011

Ахмет Давутоглу, министер за надворешни на Турција вели дека конфликтот во Сирија се движи кон граѓанска војна. Во својата денешна изјава пред средбата во Истанбул со шефот на француската дипломатија ...

Гранатирани две села во Сирија

Точка - 18.11.2011

Осум лица се повредени кога сириските сили извршиле гранатирање на две села на северот на Сирија, а нападот следувал откако воените дезертери нападнале зграда во која се наоѓале безбедносните сили ...

Давутоглу: На Сирија и се заканува граѓанска војна

Н.Македонија - 18.11.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот - Новите напади на армиските ...

Русија: Во Сирија се води граѓанска војна

Н.Македонија - 18.11.2011

Насилствата во Сирија личат на граѓанска војна, оцени вчера Сергеј Лавров, шеф на дипломатијата на Русија, еден од последните пријатели на режимот на Башар ал Асад, коментирајќи го завчерашниот напад ...

На Сирија и се заканува граѓанска војна

Идивиди - 18.11.2011

Анкара, 18 ноември 2011 (МИА) - Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска предупреди дека судирот во Сирија би можел да прерасне во граѓанска војна, што би имало последици и во регионот.

Европа и Арапската лига бараат ОН да го осуди насилството во Сирија

Дневник - 17.11.2011

Велика Британија, Франција, Германија и неколку арапски земји планираат да го повикаат Генералното собрание на Обединетите нации да ја осуди Сирија поради насилството врз антивладините демонстранти.

Формирана „слободна сириска армија“

Телма - 17.11.2011

Групацијата Слободната сириска армија, која денеска изврши напади врз сириски воени објекти, формираше привремен сириски воен совет, кој ќе има за цел да го собори режимот на претседател Башар ал ...

Стејт департмент: Прибегнувањето на сириската опозиција кон насилство е во корист на режимот

Дневник - 17.11.2011

Прибегнувањето на сириската опозицијата кон насилство е во корист на режимот на претседателот Башар ал Асад, предупреди денеска портпаролот на американскиот Стејт департмент, Мајк Тонер.

Почнаа да се кршат копја околу идејата за напад врз Сирија

Дневник - 17.11.2011

Слично сценарио како и во Либија почна да се пишува во Сирија. Дел од армиските дезертери формираа Привремен воен совет, а во исто време се огласија и Tурција и Арапската лига, кои пак ставија до ...

Сирија доби рок од три дена да ги сопре нападите врз демонстрантите

Канал5 - 17.11.2011

Арапската лига и даде рок од три дена на Сирија да запре со крвавата репресија врз демонстрантите и да дозволи влез на меѓународни набљудувачи.

Сирија пред граѓанска војна

Утрински - 17.11.2011

Турција и членките на Арапската лига повикаа на „итни мерки“ за да се заштитат сириските цивили од бруталната власт. На средбата во Мароко посочија и дека се против каква било странска интервенција ...

Арапската лига и даде на Сирија рок од три дена да прекине со насилствата

Дневник - 17.11.2011

Министрите за надворешни работи на Арапската лига му дадоа на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад три дена за да прекине со насилството, во спротивно се заканија со воведување економски ...

Башар ал Асад ја губи силата

Капитал - 17.11.2011

Башар ал Асад е проблематичен единствено од политичка гледна точка. Сирија има нафта само за интерна употреба. Проценките на експертите се дека до крајот на 2012 ќе стане нето-увозник на нафтени ...

Европа и Арапската лига бараат ОН да го осуди насилството во Сирија

МРТ - 17.11.2011

Велика Британија, Франција, Германија и неколку арапски земји планираат да го повикаат Генералното собрание на Обединетите нации да ја осуди Сирија поради насилството врз антивладините демонстранти.

Русија - Кризата во Сирија заличува на граѓанска војна

Р.С.Европа - 17.11.2011

Русија оценува дека кризата во Сирија почнува да заличува на граѓанска војна. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја повика меѓународната заедница да ги повика сите страни во Сирија, ...

Три денови за прекин на насилствата во Сирија

+инфо - 17.11.2011

Министрите за надворешни работи на Арапската лига му дадоа на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад три денoви за да прекине со насилството.

Арапската лига со ултиматум до Сирија

Р.С.Европа - 17.11.2011

Арапската лига им даде на сириските власти рок од три дена да ја запрат репресијата врз антивладините демонстранти, или на Дамаск ќе му бидат воведени економски санкции.

Повик до ОН да го осудат насилството во Сирија

Сител - 17.11.2011

Велика Британија, Франција, Германија и неколку арапски земји планираат да го повикаат Генералното собрание на Обединетите нации да ја осуди Сирија поради насилството врз антивладините демонстранти.

Лавров: Кризата во Сирија личи на граѓанска војна

Sky - 17.11.2011

Сергеј Лавров, шеф на Руската дипломатија ја повика меѓународната заедница да ги повика сите страни во Сирија, вклучително и опозицијата, да престанат со насилството.

Ултиматум до Сирија за три дена да престане со нападите

Sky - 17.11.2011

Три дена ултиматум Сирија да престане со нападите на демонстрантите и даде Арапската Лига. По состанокот во Рабат, Мароко, премиерот на Катар Хамад бен Јасем изјави дека исто така од Сирија е ...

Ни Ердоган не му верува на Асад

Утрински - 16.11.2011

Анкара- Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја веќе нема доверба во режимот на претседатѕелот Башар ал Асад со кој до неодамна Турција имаше пријателски односи и многу ...

Нова средба на Арапската лига посветена на Сирија

Дневник - 16.11.2011

Арапската лига денеска во Мароко организира нова средба посветена на осуммесечното насилство во Сирија. Сириската државна новинска агенција САНА јави дека сириски претставник нема да присуствува на ...

Сирија ја бојкотира министерската средба на Арапската лига

Deutsche Welle - 16.11.2011

Владата во Сирија која запаѓа во се‘ поголема изолација поради насилното постапување против опозицијата во земјата нема да има свој претставник на средбата на министрите за надворешни работи од ...

Сирија ќе го бојкотира состанокот на Арапската лига

Р.С.Европа - 16.11.2011

Сирија соопшти дека нема да учестува на денешната средба на министрите за надворешни работи на Арапската лига во мароканскиот главен град Рабат.

Слободната сириска армија формираше привремен воен совет

Сител - 16.11.2011

Групацијата Слободната сириска армија, која денеска изврши напади врз сириски воени објекти, формираше привремен сириски воен совет, кој ќе има за цел да го собори режимот на претседател Башар ал ...

Нова средба на Арапската лига посветена на Сирија

Сител - 16.11.2011

Арапската лига денеска во Мароко организира нова средба посветена на осуммесечното насилство во Сирија. Сириската државна новинска агенција САНА јави дека сириски претставник нема да присуствува на ...

Давутоглу - Сирија ќе плати висока цена за крвопролевањата

Inpress - 16.11.2011

Рабат, 16. ноември 2011 (ИНПРЕС) Режимот на претседателот Башар ал Асад не ги исполни обврските и не го прекина насилството врз демонстрантите и ќе мора да плати цена за тоа, изјави турскиот министер ...

Сириските лидери ќе платат скапо за насилството против демонстрантите

МРТ - 16.11.2011

Сириските лидери не го исполнија ветувањето за прекин на насилството против антивладините демонстранти и скапо ќе платат за тоа, изјави денеска во Рабат турскиот министер за надворешни работи Ахмет ...

Треба да се направи се за да се спречи крвопролевањето во Сирија

МРТ - 16.11.2011

Треба да се направи се што е можно за да се спречи натамошното крвопролевање во Сирија, изјави генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби на денешната вонредна седница на организацијата во ...

Турција и Арапската лига бараат итни мерки за Сирија

Р.С.Европа - 16.11.2011

Турција и членките на Арапската лига повикаа на „итни мерки“ за заштита на сириските цивили од насилството што го спроведува режимот на претседателот Башар Ал Асад.

Арапска лига: Стоп за насилството во Сирија

Курир - 16.11.2011

На денешната вонредна седница на организацијата во Рабат, генералниот секретар на Арапската лига, Набил ал Араби, изјави дека треба да се направи се што е можно за да се спречи натамошното ...

Франција ги затвори дипломатските претставништва во Сирија

Кајгана - 16.11.2011

Францускиот амбасадор во Сирија, Ерик Шевалје, е повикан во Париз, му соопшти на Народното собрание во средата, шефот на дипломатијата Ален Жипе, и ги затвори своите конзулати четири дена по нападите ...

Нова средба на Арапската лига посветена на Сирија

МРТ - 16.11.2011

Арапската лига денеска во Мароко организира нова средба посветена на осуммесечното насилство во Сирија. Сириската државна новинска агенција САНА јави дека сириски претставник нема да присуствува на ...

Давутоглу: Сирија скапо ќе плати за грешките

Курир - 16.11.2011

Неисполнети ветувањата на Сириските лидери за прекин на насилството против антивладините демонстранти скапо ќе ги чини, изјави денес во Рабат турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.

Франција ја затвори амбасадата во Сирија

Sky - 16.11.2011

Ерик Шевалје, Францускиот амбасадор во Сирија, е повикан назат во Париз. Шефот на дипломатијата Ален Жипе, ваквата одлука му ја соопшти на Народното сообрание и ги затвори своите конзулати четири ...

Слободната сириска армија формира привремен воен совет

Н.Македонија - 16.11.2011

Групацијата Слободната сириска армија, која денеска изврши напади врз сириски воени објекти, формираше привремен сириски воен совет, кој ќе има за цел да го собори режимот на претседател Башар ал ...

Три дена за прекин на насилствата во Сирија

Н.Македонија - 16.11.2011

Министрите за надворешни работи на Арапската лига му дадоа на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад три дена за да прекине со насилството Во спротивно се заканија со воведување економски ...

Сирија убедена дека ќе го избегне либиското сценарио

Дневник - 15.11.2011

Сирија вчера изрази убедување дека Русија и Kина ќе ~ помогнат да го избегне либиското сценарио иако беше исклучена од членство во Арапската лига, а западните лидери ги засилија притисоците до ...

Сирискиот претседател треба да се повлече од власта

Дневник - 15.11.2011

Јорданскиот крал Абдула го повика сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата и да овозможи пренос на власта.

Арапската лига испраќа набљудувачи во Сирија

Deutsche Welle - 15.11.2011

Арапската лига донесе одлука за испраќање 500 набљудувачи во Сирија. Генералниот секретар на Лигата, Набил Елараби, добил писмена согласност за таквиот чекор од владата во Дамаск.

Ердоган: немаме доверба во режимот во Сирија

Телма - 15.11.2011

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја веќе нема доверба во режимот на претседатѕелот Башар ал Асад со кој до неодамна Турција имаше пријателски односи и многу развиена ...

САД бараат Башар ал Асад да си замине од власт

Р.С.Европа - 15.11.2011

Соединетите американски држави сметаат дека Сирискиот претседател Башар ал Асад станува се` поизолиран и го губи легитимитетот за владеење и треба да си замине од власт.

Најмалку 40 жртви во судири во Сирија

Сител - 15.11.2011

Најмалку 40 Сиријци се убиени денеска во судири меѓу силите лојални на претседателот Башар Асад и бунтовниците во град во близина на границата со Јордан, соопштија локални активисти.

Над 70 лица загинале во насилствата во Сирија

МРТ - 15.11.2011

Над 70 лица загинале во насилствата во Сирија вчера - еден од најсмртоносните денови во земјата од почетокот на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад пред осум месеци, соопштија ...

Најмалку 40 жртви во Сирија во судири меѓу силите на Асад и бунтовници

МРТ - 15.11.2011

Најмалку 40 Сиријци се убиени денеска во судири меѓу силите лојални на претседателот Башар Асад и бунтовниците во град во близина на границата со Јордан, соопштија локални активисти.

Уште 70 загинати на протестите во Сирија

Р.С.Европа - 15.11.2011

Најмалку 50 цивили биле убиени во Сирија во интервенцијата на владините сили против демонстрантите, соопштија опозициони активисти.

Над 70 лица загинаа вчера во насилство во Сирија

Inpress - 15.11.2011

Дамаск, 15. ноември 2011 (ИНПРЕС) Над 70 лица загинаа во насилство во Сирија во вчерашниот ден. 14 ноември се покажува како еден од крвавите денови од почетокот на антивладините протести во земјата ...

Европска унија ги заострува санкциите кон Сирија

Нетпрес - 15.11.2011

Европската унија ги заострила санкциите кон Сирија со додавање на 16 нови имиња на црната листа на сириски претставници.

Ердоган - Анкара веќе нема доверба во сирискиот режим

Р.С.Европа - 15.11.2011

Анкара веќе нема доверба во сирискиот режим, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Тој го предупреди сирискиот претседател Башар Ал Асад дека крвавото задушување на анти-владините протести се ...

Ердоган: Башар ал Асад „се храни со крв“

Курир - 15.11.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека Турција ја изгуби довербата во режимот на Сирија. Претседателот на турската влада го предупреди Ал Асад дека заради бруталната пресметка со ...

Турција ги прекинува нафтените истражувања со Сирија

Курир - 15.11.2011

Турскиот министер за енергија Танер Јилдиз денеска изјави дека Турција решила да ги запре турско-сириските заеднички мисии за нафтени истражувања, на што додаде дека може да ја преиспита и ...

Турција сака санкции против сириската влада, а не против народот

Р.С.Европа - 15.11.2011

Турција сака воведување на санкции за Сирија, од кои нема да страда сирискиот народ, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу во Рабат, каде учествува на форумот за ...

Сирија ослободи 1.180 луѓе уапсени во антивладините протести

+инфо - 15.11.2011

Сириските власти ослободија 1.180 луѓе, кои беа приведени за време на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад, јави сириската државна телевизија.

Нови 50 жртви во протестите во Сирија

Sky - 15.11.2011

Во интервенцијата на владините сили против демонстрантите во Сирија биле убиени најмалку 50 цивили. Со вакво соопштение денеска излегоа опозициони активисти.

Над 1100 затвореници ослободени во Сирија

Sky - 15.11.2011

Властите во Сирија денеска ослободија повеќе од 1.100 затвореници, кои се затворени за време на протестите организирани од опозицијата против режимот на претседателот Башар ал-Асад, објави државната ...

Уште 70 загинати на протестите во Сирија

Канал 77 - 15.11.2011

Најмалку 70 цивили биле убиени во Сирија во интервенцијата на владините сили против демонстрантите, соопштија опозициони активисти.

Арапските лидери бараат: Асад итно да се повлече!

Вечер Прес - 15.11.2011

Јорданскиот крал Абдула отворено му порача на сирискиот претседател дека е крајно време да се повлече и да овозможи мирна транзиција на власта.

Европска унија ги заострува санкциите кон Сирија

Точка - 15.11.2011

Европската унија ги заострила санкциите кон Сирија со додавање на 16 нови имиња на црната листа на сириски претставници.

Веќе немаме доверба во режимот во Сирија

Идивиди - 15.11.2011

Анкара, 15 ноември 2011 (МИА) - Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја веќе нема доверба во режимот на претседателот Башар ал Асад со кој до неодамна Турција имаше ...

Сирија исфрлена од Арапската лига

Утрински - 14.11.2011

Нервозна реакција и напади на странски амбасади од страна на приврзаници на претседателот Асад По одлуката на Арапската лига да ја суспендира Сирија од организацијата, приврзаници на сирискиот ...

Сирискиот претседател се заблагодари за поддршката од Русија

Телма - 14.11.2011

Сирискиот претседател Башар ал-Асад и се заблагодари на Русија за поддршката, за време на посетата на патријархот на Руската православна црква Кирил на Дамаск.

Сирија се извини за нападите врз странски дипломатски претставништва

МРТ - 14.11.2011

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем се извини за нападите врз странски дипломатски претставници. - Што се однесува до нападите врз странски дипломатски претставништва, како министер ...

Јорданскиот крал Абдула го повика Ал Асад да се повлече

Р.С.Европа - 14.11.2011

Јорданскиот крал Абдула стана првиот арапски лидер што го повика сирискиот претседател Башар Ал Асад да се повлече. Во интервју за Би-Би-Си, кралот Абдула рече: „Верувам дека да бев на негово место, ...

Асад и се заблагодари на Русија за поддршката

Сител - 14.11.2011

Сирискиот претседател Башар ал-Асад и се заблагодари на Русија за поддршката, за време на посетата на патријархот на Руската православна црква Кирил на Дамаск.

Иран-Неефективни се мерките на Арапската лига против Сирија

Р.С.Европа - 14.11.2011

Иранските власти соопшти дека одлуката на Арапската лига да ја суспендира Сирија нема резултат и е во корист на странските земји во време кога на реформите на претседателот Башар ал Асад треба да им ...

Асад и се заблагодари на Русија за поддршката

МРТ - 14.11.2011

Сирискиот претседател Башар ал-Асад и се заблагодари на Русија за поддршката, за време на посетата на патријархот на Руската православна црква Кирил на Дамаск.

Сирија бара итен самит на Арапската лига

Р.С.Европа - 14.11.2011

Сирија побара итен самит на Арапската лига за да се дискутира за, како што се наведува, негативните репрекусии на сиријската криза врз арапскиот свет.

Сириската опозиција планира да отвори претставништво во Анкара

МРТ - 14.11.2011

Сирискиот национален совет, кој ги претставува опозициските групи во земјата и странство, побара од Турција дозвола за отворање свое претставништво во Анкара.

ЕУ размислува за нови санкции кон Сирија

МРТ - 14.11.2011

Европската унија е подготвена да воведе нови санкции кон Сирија, кои би се однесувале на осум лица и на замрзнување на нивниот имот со цел да се изврши нов притисок врз режимот на претседателот Башар ...

Сирија - Суспензијата од Арапската лига е „опсен чекор“

Р.С.Европа - 14.11.2011

Сирија оцени дека одлуката за нејзино суспендирање од Арапската лига е „исклучително опасен чекор“. Сирискиот министер за надворешни работи Валид АЛ Муалем изјави дека одлуката е донесена со ...

ЕУ со нов притисок кон Сирија

Курир - 14.11.2011

Европската унија со уште еден притисок врз режимот на претседателот Башар ал Асад. Можно е воведување на нови санкции кон Сирија, кои би се однесувале на осум лица и на замрзнување на нивниот имот.

Моалем: Опасна е одлуката за исклучување на Сирија од Арапската лига

МРТ - 14.11.2011

Сирија денеска соопшти дека одлуката на Арапската лига за суспензија на членството е „екстремно опасен чекор“ и оти арапските држави учествуваат во заверата против Дамаск.

Асад бара вонредна средба на Арапската лига

Вечер Прес - 14.11.2011

Дамаск, откако Арапската лига го суспендираше неговото учество, побара да се свика вонредна средба на Арапската лига на високо ниво, на која ќе бидат разгледани немирите во земјата, како и да се ...

Јорданскиот крал Абдула упати повик за повлекување до Сирискиот претседател Башар Ал Асад

Sky - 14.11.2011

Абдула, крал на Јордан е првиот арапски лидер што го повика Сирискиот претседател Башар Ал Асад да се повлече. Додека кралот Абдула во интервју за Би-Би-Си, рече: "Верувам дека да бев на негово ...

Сирија побара итен состанок на Арапската лига

Sky - 14.11.2011

По одлуката на Арапската лига која во саботата гласаше за суспендирање на Сирија. Сирија побара итен самит на Арапската лига, тема на самитот како што се наведуваат Сириските претставници, ќе бидат ...

ЕУ воведе нови санкции против Сирија

Н.Македонија - 14.11.2011

Новите санкции на ЕУ против Сирија имаат цел да извршат притисок врз режимот на претседателот Башар ал Асад ЕУ од ОН побара да преземе акции за заштита на цивилите.

ЕУ воведе нови санкции против Сирија

Идивиди - 14.11.2011

Брисел, 14 ноември 2011 (МИА) - ЕУ денеска воведе нови санкции против Сирија, настојувајќи да изврши притисок врз режимот на претседателот Башар ал Асад, а од ОН побара да преземе акции за заштита на ...