TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

24 Вести - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Прекршочна за аџиите ако секој ден не се јавуваат на лекар

24 Вести - 12.10.2014

Неофицијално обдукцијата на британскиот бизнисмен Колин Џефри кој почина пред три дена и за кого имаше сомневања дека е заболен од смртоносниот вирус ебола ќе се изврши за 3 или 4 дена.

Нов здравствен работник заболен од ебола во САД

Нова ТВ - 12.10.2014

Прелиминарни тестови покажале дека здравствен работник од болницата во Тексас е новиот инфициран со ебола. Тој бил дел од тимот што го лечел веќе починатиот, Томас Данкан, соопштувa Би-Би-Си .

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Утрински - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Штајнмајер: Ја потценивме еболата

Deutsche Welle - 12.10.2014

Кризата со ебола во Африка ја принудува меѓунaродната заедница да дејствува. Германскиот министер за надворешни работи Штајнмајер признава дека се направени пропусти.

Здравствен работник во САД заразен од ебола и покрај заштитната опрема

Р.С.Европа - 12.10.2014

Еден здравствен работник во болницата во Тексас, каде што минатата недела еден човек почина од ебола, се покажа позитивен на тестирањето на смртоносниот вирус и покрај тоа што носел заштитна опрема.

Уште еден заболен од ебола во Тексас

МКД - 12.10.2014

Здравствен работник од Тексас што го лечел првиот пациент од ебола во државата добил позитивни резултати од тестот за вирусот, соопштија властите. „Здравствен работник од Презвитеријанската болница ...

Брзи факти за еболата

Идивиди - 12.10.2014

Еве неколку основни информации за еболата, вирусот со голема смртност кој беше првпат забележан во Африка во 1976 година. Факти: Хеморалгичната треска или еболата, е болест која ја предизвикуваат пет ...

ЕБОЛА ВО САД: Потврден уште еден случај во Далас

Телеграф - 12.10.2014

Либерсики државјанин заболен од ебола почина во Презвитеријанската болница во Далас на 8 октомври. Тоа беше прв потврден случај на ебола во САД Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот ...

Полицијата во Прага на нозе по сомнежи за Ебола

Локално - 12.10.2014

Во чешката престолнина Прага полиција е дигната на нога, откако бил добиен сигнал дека на централната железничка станица има човек од Гана и тој е болен.

Србија отвора карантин за ебола во хотел

Фактор - 12.10.2014

По паниката која ја предизвика сомнителен случај на заболен со ебола во Македонија, српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција на опасната болест на своја територија.

Листерија, жолтица, западно-нилска треска, ебола…што е следно?

Фактор - 12.10.2014

Успеа ли непотребната паника за присуство на ебола да ги оттргне мислите на јавноста од поголемите давачки, зголемените казни за сообраќајни прекршоци, извештајот на Европската комисија и сè по ...

ОН се надеваат – еболата ќе биде под контрола за три месеци!

Фактор - 12.10.2014

Епидемијата на ебола, која го заплашува целиот свет, би можела да биде ставена под контрола за три месеци, смета специјалниот пратеник на ОН за ебола Дејвид Набаро.

Аџиите кои се вратија од аџилак, ако не одат на лекар ќе плаќаат казни

Алфа - 12.10.2014

Аџиите кои се вратија во Македонија од Саудиска Арабија ќе мора да одат на лекар 7 дена, во спротивно ќе плаќаат казни. Овие строги протоколи се наметнаа поради опасната ебола.

Втор случај на ебола во САД – заразен е медицински техничар

Здравство24 - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

А1 On - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

И Србија со засилени мерки против еболата

Канал5 - 12.10.2014

На белградскиот аеродром “Никола Тесла”, од синоќа здравствените власти почнаа со мерење на температурата на патниците како превентивна мерка од ебола.

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

+инфо - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

И Србија со засилени мерки против еболата

Здравство24 - 12.10.2014

На белградскиот аеродром “Никола Тесла” од вчера попладне здравствените власти почнаа со мерење на температурата на патниците како превентивна мерка од ебола.

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Либертас - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Сител - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Србија отвора карантин за ебола во хотел

Република - 12.10.2014

По паниката која ја предизвика сомнителен случај на заболен со ебола во Македонија, српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција на опасната болест на своја територија.

Србија отвора карантин за ебола во хотел

Либертас - 12.10.2014

По паниката која ја предизвика сомнителен случај на заболен со ебола во Македонија, српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција на опасната болест на своја територија.

Листерија, западно-нилска треска, жолтица, ебола…што е следно?

Либертас - 12.10.2014

Според дел од епидемиолозите, надлежните пред експресно да објавуваат информации во јавноста за сериозни заболувања, како еболата на пример, треба да бидат внимателни и, пред се, да се консултираат ...

ОН: Епидемијата од ебола ќе се стави под контрола за три месеци

Нетпрес - 12.10.2014

Специјалниот пратеник на ОН за ебола, Дејвид Набаро изрази надеж дека епидемијата од ебола би можела да биде ставена под контрола во наредните три месеци.

ЕБОЛА: Србија отвара карантин во хотел

Sky - 12.10.2014

Српските власти ги зајакнуваат мерките за превенција од ебола на својата територија. Набавени се специјални топломери, со кои властите ќе ја мерат телесната температура на сите патници кои доаѓаат од ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Вечер - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Србија отвора карантин за ебола во хотел Национал

Вечер - 12.10.2014

Здравствените власти одлучиле, доколку се појави сомнителен случај на ебола во Србија, карантинот да биде во хотелот „Национал", покрај автопатот Белград-Загреб, а одлуката треба да ја потврди и ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Денешен - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Во САД потврден вториот случај на ебола

Макфакс - 12.10.2014

Стравот од ширењето на хеморагиската треска ебола во САД се засилија во неделата откако тестовите покажаа дека една болничарка во сојузната држава Тексас којашто била вклучена во екипата за нега за ...

Брзи факти за еболата

Lider - 12.10.2014

Еве неколку основни информации за еболата, вирусот со голема смртност кој беше првпат забележан во Африка во 1976 година. Факти: Хеморалгичната треска или еболата, е болест која ја предизвикуваат пет ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Lider - 12.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

ОН со повик до државите за помош во борбата против еболата

Falanga - 12.10.2014

Овде секојдневно допатуваат околу 160 луѓе од Либерија, Сиера Леоне и Гвинеја бидејќи нема директни летови до другите делови од САД.. Нова линија на борба против еболата се отвори на главните ...

Уште еден здравствен работник заболе од ебола во САД

Falanga - 12.10.2014

Данкан, кој вирусот го добил во Либерија, почина во болницата во Далас во средата. Името на здравствениот работник се уште не е познато.. Прелиминарни тестови покажале дека здравствен работник од ...

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

24 Вести - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас - Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Уште три лица хоспитализирани во Шпанија со симптоми на ебола

24 Вести - 11.10.2014

Уште три лица со симптоми на ебола се хоспитализирани во шанскиот главен град Мадрид. Со ова бројот на лица кои се под посебен надзор во мадридската болница под сомнение дека боледуваат од ебола се ...

Сакам да кажам - Горан Михајловски - Најдобра ебола

Вест - 11.10.2014

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ : СДСМ-овките немаат искушенија како ВМРО-вките, оти не се на власт Кога Европската комисија ќе ви напише во извештај дека "Партиите во власта ја замаглија линијата меѓу ...

Еболата ќе го одложи Африканскиот куп на нации?

Екипа - 11.10.2014

Мароканската влада официјално побара од фудбалската федерација на оваа земја да ја одложи организацијата на Африканскиот куп на нации, кој треба да се одржи од 17 јануари до 8 февруари 2015 година.

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Утрински - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас - Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Засега нема одложување на Африканскиот куп на нации

Р.С.Европа - 11.10.2014

Организаторите на Африканскиот куп на нации велат дека нема да се промени распоредот на фудбалските натпревари и покрај тоа што домаќинот Мароко повика да се одложи натпреварувањето поради еболата.

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Алсат-М - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас - Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Симпсонови ја предвиделе епидемијата на ебола во 1997

ЗаЗабава - 11.10.2014

Големиот број на заразени од вирусот ебола предизвика ширење на различни теории на завера, а една од најновите е дека актерите на култната анимирана серија „Симпсонови“ ја предвидела оваа смртоносна ...

Еболата пречка за фудбалот во Африка, Мароко предлага одложување на Купот на нациите

МКД - 11.10.2014

Владата на Мароко предложи да се одложи фудбалскиот Куп на афричките нации, закажан за јануари и февруари 2015-та во оваа земја, поради епидемијата на смртоносниот вирус ебола.

Еболата го одложува Купот на африканските нации?

ЗаЗабава - 11.10.2014

Владата на Мароко предложи да се одложи фудбалскиот Куп на африканските нации, што во јануари и февруари треба да се игра во оваа земја. Мароко, кој треба да биде домаќин на ова натпреварување во ...

ЕБОЛА: Уште три сомнителни случаи во Шпанија

Телеграф - 11.10.2014

Трите лица биле во контакт со 44-годишната шпанска медицинска сестра Тереса Ромеро заболена од ебола Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата ...

Нигеријци умреле од пиење солена вода сметајќи дека ќе се заштитат од ебола

Локално - 11.10.2014

Се започнало откако една студентка на почетокот на август испратила СМС порака во која пишувало луѓето секое утро да се капат во топла солена вода поради вирусот ебола..

ЕУ: Шпанија не сторила доволно да го спречи ширењето на еболата

Алфа - 11.10.2014

Шпанската влада формираше Специјален меѓу владин комитет, составен од експерти научници кој ќе ја следат состојбата со смртоносната ебола Шпанската влада формираше Специјален меѓу владин комитет, ...

Еболата нема да го одложи купот на африканските нации

Алфа - 11.10.2014

Африканската фудбалска конфедерација соопшти дека нема да го одложи Купот на африкански нации поради епидемијата на ебола, иако стигна таков предлог од домаќинот Мароко.

Вкупно 16 лица под надзор за ебола во Шпанија

Фактор - 11.10.2014

Уште три лица се ставени под надзор за ебола во Шпанија, со што бројот на потенцијално заразени со опасниот вирус во оваа земја се искачи на 16. Сите тие биле во контакт со заразената медицинска ...

Нови сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Здравство24 - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас – Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Корисни информации кои треба да ги знаете за еболата!

think.mk - 11.10.2014

Еве неколку основни информации за еболата, вирусот со голема смртност кој беше првпат забележан во Африка во 1976 година. Факти: Хеморалгичната треска или еболата, е болест која ја предизвикуваат пет ...

Тодоров за еболата: Секоја импровизација е недозволена и опасна за било кој здравствен систем

Здравство24 - 11.10.2014

Еболата е исклучително сериозно и опасно инфективно заболување. Има 8.000 заболени досега во светот и околу 4.000 починати, вели министерот за здравство Никола Тодоров при гостувањето во дневникот 2 ...

Ненси ја преживеа еболата

МК News - 11.10.2014

Мисионерката Ненси Рајтбол се инифицираше со ебола во тек на работењето во Либерија. Преживеа благодарение на експерименталниот лек ZMapp, кој и‘ беше даден по враќањето во САД.

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

А1 On - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас – Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Африканскиот куп на нации ќе се одложи поради епидемијата на ебола?

SportMedia - 11.10.2014

Континенталниот шампионат во Африка, Африканскиот куп на нации би можел да биде одложен поради епидемијата на ебола, која зафати неколку држави во Западна Африка.

Нигеријци верувале дека со солена вода ќе се заштитат од ебола

А1 On - 11.10.2014

Две лица починале, а дваесетина се хоспитализирани поради бизарна порака, која ги уверила Нигеријците дека со конзумирање на големи количини на солена вода, може да се заштитат од ебола.

ВИДЕО: „Симпсонови“ ја предвиделе епидемијата од ебола?

А1 On - 11.10.2014

Големиот број на заразени од вирусот ебола предизвика ширење на различни теории на завера, а една од најновите е дека актерите на култната анимирана серија „Симпсонови“ ја предвидела оваа смртоносна ...

Еболата коси, Мароко бара одложување на фудбалскиот куп

Канал5 - 11.10.2014

Владата на Мароко предложи да се одложи фудбалскиот куп на Африканските нации, што во јануари и февруари треба да се игра во оваа земја. Мароко, кој треба да биде домаќин стравува дека еболата може ...

Ебола-Оправдана паника или уште еден заговор

Орбис - 11.10.2014

Вирусот на Ебола во последниот период и сите случувања во врска со него ја преокупираа целокупната јавност и домашна и странска. Дотолку повеќе што се појави сомнеж дека починатитот британец во ...

Уште три нови случаи на ебола во Шпанија

Република - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас – Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид, јавува „Здравство 24“.

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Либертас - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас – Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Сител - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас - Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Брзи факти за еболата

Сител - 11.10.2014

Еве неколку основни информации за еболата, вирусот со голема смртност кој беше првпат забележан во Африка во 1976 година. Факти: Хеморалгичната треска или еболата, е болест која ја предизвикуваат пет ...

Целиот систем за “случајот ебола“ функционираше како едно, согласно протоколот

Курир - 11.10.2014

-Со задоволство можам да констатирам дека целиот тим кој што учествуваше во оваа исклучително напната ситуација одигра одлична улога и беше на ниво на задачата.

Се подобрува здравствената состојба на шпанската болничарка заболена од ебола

Република - 11.10.2014

Здравствената состојба на шпанската болничарка заразена со ебола е подобрено и таа сега може да зборува, велат оттаму здравствени извори. Состојбата на Тереса Ромеро Рамос во текот на ноќта се ...

Неколку основни информации за еболата

Press24 - 11.10.2014

Еве неколку основни информации за еболата, вирусот со голема смртност кој беше првпат забележан во Африка во 1976 година. Факти: Хеморалгичната треска или еболата, е болест која ја предизвикуваат пет ...

ОН со повик до државите за помош во борбата против еболата

МРТ - 11.10.2014

Нова линија на борба против еболата се отвори на главните аеродроми во САД. Во Њујорк на Џон Кенеди, Либерти во Њуарк, Дејлс во Вашингтон, О-Хара во Чикаго и на Хартсфилд-Џексон во Атланта почна ...

Во Хрватска поради ебола под надзор 26 луѓе!

Sky - 11.10.2014

Поради вирусот ебола во Хрватска под здравствен надзор се 26 лица, соопшти Заводот за јавно здравство. Епидемиологот Горанка Петровиќ рекла дека сите тие се здрави лица, без никакви симптоми на ...

Тодоров: Реакцијата околу случајот „ебола во Скопје“ покажа беспрекорност

Република - 11.10.2014

-Со задоволство можам да констатирам дека целиот тим кој што учествуваше во оваа исклучително напната ситуација одигра одлична улога и беше на ниво на задачата.

Тодоров: Немавме друг избор освен да ги преземеме сите мерки

Курир - 11.10.2014

Еболата е исклучително сериозно и опасно инфективно заболување. Има 8.000 заболени досега во светот и околу 4.000 починати, вели министерот за здравство Никола Тодоров при гостувањето во Дневникот 2 ...

Уште три сомнителни случаи на ебола во Шпанија

Денешен - 11.10.2014

Уште три лица со симтоми на хеморагичната треска ебола се ставени под посебен надзор во болницата „Ла Пас – Карлос Трети“ во шпанскиот главен град Мадрид.

Тодоров даде позитивна оцена за реакцијата околу случајот „ебола во Скопје“

Пулс24 - 11.10.2014

Тодоров упати апел до граѓаните на Македонија кои патуваат во странство дека во ваква ситуација максимално сериозно треба да се сфатат препораките од Министерството за здравство.

Праќајте војници и лекари за да го пресечеме ширењето на еболата

Вечер - 11.10.2014

„Ги повикувам сите земји коишто можат да испратат војници, лекари и ресурси. Воспоставуваме логистичка поддршка, но ни требаат 20 пати повеќе ресурси и брзина за да го пресечеме ширењето на еболата", ...

Шпанија: Уште три лица хоспитализирани со симптоми на ебола

Пулс24 - 11.10.2014

Уште три лица со симптоми на ебола се хоспитализирани во шанскиот главен град Мадрид. Со ова бројот на лица кои се под посебен надзор во мадридската болница под сомнение дека боледуваат од ебола се ...

Симпсонови епидемија на ебола ни предвиделе во цртаниот од 1997!

Вечер - 11.10.2014

Во деветата сезона од цртаниот филм, во епизодата која е емитувана на 19 октомври 1997 годиина, Марџ Симпсон, на својот син Барт, кој е болен во кревет, му ја нуди детската книга со наслов" ...

Симпсонови уште во 1997 година го открија тајниот плана на Американците за еболата

Falanga - 11.10.2014

Тие сметаат дека ова е премногу за да биде случајно и дека властите во Вашингтон веќе со децении ја имаат вакцината против ебола.. Пророштвото се исполни! Епидемија на смртоносниот вирус ебола е ...

Нигеријци починале затоа што пиеле солена вода за да се заштитат од ебола

Falanga - 11.10.2014

Се започнало откако една студентка на почетокот на август испратила СМС порака во која пишувало луѓето секое утро да се капат во топла солена вода поради вирусот ебола..

Состанок на грчките здравствени власти за мерки за спречување на eболата

24 Вести - 10.10.2014

Во Атина денеска ќе се одржи состанок на здравствените власти на кој ќе се расправа за дополнителни превентивни мерки за спречување на вирусот на еболата.

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка и Северен Кипар

24 Вести - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагична треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија. Како што соопштија надлежните здравствени служби, иако ...

Еболата неконтролирано се шири - евидентирани случаи во Бразил и Кипар

24 Вести - 10.10.2014

Сомнителни случаи на ебола евидентирани во Бразил и Кипар. Во првиот случај станува збор за 47-годишен маж кој во септември се вратил од Гвинеја. Во Кипар пак хоспитализиран е студент од Того, кој ...

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка и Северен Кипар

Нова ТВ - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагична треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија. Како што соопштија надлежните здравствени служби, иако ...

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Утрински - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надѕор поради ебола

Утрински - 10.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Лажна тревога за ебола и во Франција

Утрински - 10.10.2014

Француските власти затворија вчера една куќа во близина на Париз поради сомневање дека се појавила ебола, бидејќи четири лица се жалеле на главоболки и треска, меѓутоа, тревогата била лажна.

Еболата, најголема опасност од појавата на сидата

Р.С.Европа - 10.10.2014

Овој вирус, како што додаваат, може за неколку часа да се пренесе од еден до друг крај на светот. Затоа, според нив, обидите да се запрат носителите на заболувањето не успева секогаш.

Ненси Ратјбол ја преживеа еболата

Deutsche Welle - 10.10.2014

Мисионерката Ненси Рајтбол се инифицираше со ебола во тек на работењето во Либерија. Преживеа благодарение на експерименталниот лек ZMapp, кој и‘ беше даден по враќањето во САД.

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка

Алсат-М - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагичнате треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија, јави дописникот ...

Нов случај на ебола во Европа, САД воведуваат контрола на аеродромите

Дневник - 10.10.2014

Во Лајпциг вчера со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, а саксонското министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за ...

Што е Ебола?

Здравје&Убавина - 10.10.2014

Ебола вирусот за прв пат се појавува во 1976 година во Судан и Конго. Името го добива според случајот во село во близина на реката Ебола. За моменталната ситуација во западна Африка се вели дека ова ...

Како да се заштитиме од Ебола?

365 - 10.10.2014

Откако вчера почина Британец во Скопје, под сомнеж дека се работи за ебола, загриженоста започна да расте. Од Британија велат дека се мали шансите да се работи за оваа смртоносна болест, но засега не ...

СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА: Еболата е вкоренета во западна Африка

Телеграф - 10.10.2014

Заменик-директорот на СЗО, Брус Ајлвард, нагласи дека светската заедница не одговорила во согласност со потребите на Гвинеја, Либерија и на Сиера Леоне Светската здравствена организација (СЗО) ...

Грција се штити од еболата

Телеграф - 10.10.2014

Според плановите кои беа изготвени во текот на летото, грчките здравствени власти ја одредија болницата Сисманоглио да се справува со сите сомнителни случаи Грција ќе ги интензивира превентивните ...

Човек со симптоми на ебола пренесен во болницата во Бразил

Алфа - 10.10.2014

Човек, за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола, бил хоспитализиран во болница во бразилскиот град Каскавел. Човек, за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола, бил ...

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

Алфа - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

Телеграф - 10.10.2014

Пациентот, кој пред неколку недели се вратил од Либерија и има повисока температура, беше хоспитализиран и изолиран во специјално подготвеното одделение Тестовите извршени во Германија покажаа дека ...

Грчките здравствени власти преземаат мерки против еболата

Телеграф - 10.10.2014

На состанокот треба да присуствува и грчкиот министер за здравство Макис Воридис, а централна тема ќе бидат мерките за спречување можно ширење на еболата во Грција Во Атина денеска ќе се одржи ...

Сомнежи за појава на ебола во Северен Кипар

Алфа - 10.10.2014

Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена готовност поради случајот на лице за кое постојат сомнежи дека е заразено од ебола. Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена ...

Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

Алфа - 10.10.2014

Тестовите извршени во Германија покажаа дека 56-годишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест.

Еболата го стигнува и Бразил?

Телеграф - 10.10.2014

Во Бразил досега не е потврден случај на ебола Човек за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола бил хоспитализиран во болница во бразилскиот град Каскавел.

ЧЕШКА: Прв сомнителен случај на ебола

Телеграф - 10.10.2014

Мострите земени од пациентот ќе се тестираат во Германија и резултатите ќе бидат познати денеска Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагичната треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред ...

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Алфа - 10.10.2014

Заменик-директорот на СЗО, Брус Ајлвард нагласи дека светската заедница не одговорила во согласност со потребите на Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Светската здравствена организација (СЗО) ...

Скопје -паника како за Ебола (Видео)

Локално - 10.10.2014

Вистинска тревога ги снајде скопјани, синоќа , откако ја слушнаа веста дека можеби некој пациент Британец, умрел со симптоми на Ебола во хотел во ТЦ Мавровка.ВО ист филм влегоа и здравствените власти ...

Во Србија над 700 лица под надзор поради Ебола

Локално - 10.10.2014

Во Србија за целите на спречување на ширењето на болеста предизвикана од вирусот Ебола, под медицински надзор се ставени 708 лица. Ова го соопшти Министерството за здравство на Србија, цитирано од ...

Во Фондот за борба против ебола собрани само четвртина од потребните средства

Фактор - 10.10.2014

Обединетите нации соопштија дека од очекуваната една милијарда долари за помош на регионот во западна Африка погоден од вирусот на ебола, успеале да соберат само 25%.

Експертите алармираат: Ебола може да мутира и да се пренесува преку воздух

Локално - 10.10.2014

На позадината на 3600 смртни случаи како последица на Ебола, експерти предупредија дека вирусот може да мутира и да почне да се пренесува по воздушен-капков пат, што значи дека може да се заразени со ...

Итен состанок на грчките здраствени власти за ширење на еболата

Локално - 10.10.2014

Во Атина денеска ќе се одржи состанок на здравствените власти на кој ќе се расправа за дополнителни превентивни мерки за спречување на вирусот на еболата.

Бетмен Велит: Повеќе ебала, помалку ебола

Телеграф - 10.10.2014

Пошо е денес петок, аман-заман внимавајте да не пројавите симптоми на ебола во 4 сабајле, бидејќи од нашава македонска ебола знае многу да боли глава во сабота наутро Британец е примен на клинички со ...

Како мутира еболата?

Факултети - 10.10.2014

Д-р Брус Бринер, кој се грижел за првите пациенти од ебола во САД, вели дека постои мала веројатност вирусот да се рашири. Всушност, официјалните лица од болниците не можат да го пронајдат вирусот на ...

Еболата ќе ја злоупотребат џихадистите?

Фактор - 10.10.2014

Терористите на Исламската држава би можеле вирусот на ебола да го искористат како самоубиствено био-оружје за напад врз западните земји, сметаат дел од експертите.

АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ: Термалната камера не уловила заразени од ебола

Телеграф - 10.10.2014

Денеска имаше само еден сомнителен патник кој пристигна од Гетеборг. Тој имаше покачена температура, па беше пратен на дополнителен преглед, велат докторите зад термалната камера Зголемени мерки на ...

Србија: 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Точка - 10.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Точка - 10.10.2014

Вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји, а ширењето на епидемијта е забрзано, предупреди денес СЗО.

Грција ги интензивира превентивните мерки за ебола

+инфо - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијална појава на ебола во земјата, со широко учество на политичкото раководство на Министерството за здравство и сите засегнати ...

Како се пренесува еболата?

Бриф - 10.10.2014

Еболата се пренесува со директен контакт со заразеното лице преку крв или останатите телесни течности. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група вируси кои напаѓаат повеќе ...

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка и Северен Кипар

Канал5 - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагична треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија. Како што соопштија надлежните здравствени служби, иако ...

Вработени во њујоршкиот аеродром штрајкуваат поради опасност од еболата

Точка - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром "Ла Гвардија", штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола, објави МИА.

Сомнителни случаи на ебола во Бразил, Чешка и Кипар

Точка - 10.10.2014

Сомнителни случаи на ебола во Бразил, Кипар и Чешка. Сомнеж за хеморагична треска ебола има кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија.

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

А1 On - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

Точка - 10.10.2014

Педесет и шестгодишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест, потврдија надлежните во Чешка.

Како се пренесува вирусот на Ебола?

NewTime - 10.10.2014

Вирусот на Ебола не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе, а поретко и преку загадени предмети од секрети од заболени ...

Состанок на грчките здравствени власти за мерки за спречување на eболата

+инфо - 10.10.2014

Во Атина денеска ќе се одржи состанок на здравствените власти на кој ќе се расправа за дополнителни превентивни мерки за спречување на вирусот на еболата.

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

+инфо - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

А1 On - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

+инфо - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Сомнителен на ебола и во Северен Кипар

Здравство24 - 10.10.2014

Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена готовност поради случајот на лице за кое постојат сомнежи дека е заразено од ебола. Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент ...

Сомнежи за појава на ебола во Северен Кипар и Бразил

+инфо - 10.10.2014

Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент од Того манифестирал симптоми на вирусот и бил одведен во болница во градот Фамагуста во турскиот дел на островот.

И Атина на нозе поради еболата – состанок на здравствените власти

Здравство24 - 10.10.2014

Во Атина денеска ќе се одржи состанок на здравствените власти на кој ќе се расправа за дополнителни превентивни мерки за спречување на вирусот на еболата.

Како да се заштитиме од Ебола?

МК News - 10.10.2014

БиБиСи сподели неколку совети од лекарите за заштита од заразата. Не допирајте! Еболата се пренесува преку директен контакт со заразени телесни течности.

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка

А1 On - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагичнате треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија, јави дописникот на МИА од Прага.

Еве што се случува кога сте во авион и се шегувате дека имате Ебола

Коментар - 10.10.2014

Еве што се случува кога сте во авион и се шегувате дека имате ...

Сомнежи за појава на ебола во Северен Кипа

+инфо - 10.10.2014

Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент од Того манифестирал симптоми на вирусот и бил одведен во болница во градот Фамагуста во турскиот дел на островот.

Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

А1 On - 10.10.2014

Тестовите извршени во Германија покажаа дека 56-годишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест, потврдија надлежните во Чешка.

И во Бразил прв сомнителен случај на ебола

Здравство24 - 10.10.2014

Човек, за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола, бил хоспитализиран во болница во бразилскиот град Каскавел. Мажот на 47-годишна возраст во средината на септември допатувал во Бразил од ...

Се заразил со ебола преку украден телефон вреден 20 евра!

МК News - 10.10.2014

Кога не оди, не оди. Не само што украдениот телефон чини само 20 евра туку бил заразен и со ебола, па 40 годишниот крадец завршил в болница. Го украл од пациент од болница во Уганда, кој што лежел на ...

Еболата до сега однесе 4.033 животи

Канал5 - 10.10.2014

До сега од ебола имаат умрено 4.033 луѓе од вкупно 8.399 случаи евидентирани од таа болест во седум земји, соопшти денеска Светската здравствена организација во Женева.

Како Симпсонови ја предвиделе епидемијата на ебола уште во 1997. година!

Точка - 10.10.2014

Марџ се обидува да го извлече Барт од креветот и од депресијата во која паднал, нудејќи му ја книгата "Љубопитниот Џорџ и вирусот ебола". Според најновата теорија на заговор која се појавила на ...

Без паника – Ебола не се шири преку воздух

МК News - 10.10.2014

Здравствените власти апелираа на смиреност бидејќи можен заболен од ебола не значи и епидемија. Еболата не се шири преку воздух, туку само преку директен контакт со заболен преку неговите излачевини, ...

Жена заразена со ебола: Никој не ми откри дека сум болна, дознав од портали

А1 On - 10.10.2014

Медицинската сестра Тереза Ромеро Рамос (44) од Мадрид за која медиумите пренесуваат дека е заразена со вирусот ебола, тврди дека за својата дијагноза дознала од интернет додека чекала да и се јават ...

Шпанката се заразила со ебола откако го допрела лицето со ракавица

+инфо - 10.10.2014

Шпанката Марија Тереза ​​Ромеро Рамос, санитарен техничар, прв случај на заболен од ебола во Европа, рекла дека ги следела сите протоколи кога влегувала во собата со болниот шпански свештеник, но ...

Секс во ерата на ебола: Дали смее да се води љубов со личност која ја преживеала оваа болест?

Точка - 10.10.2014

Се надеваме дека сите вие до сега сфативте дека еболата (барем засега) не се пренесува преку воздух, туку исклучиво преку контакт со телесни течности од заразена личност.

Вирусот Ебола сее страв низ цел свет

Орбис - 10.10.2014

Министерството за здравство смирува дека сè помали се шансите, оти вирусот на ебола е причина за смртта на британски државјанин кој вчера почина на Инфективната клиника во Скопје.

Секс во време на eбола

+инфо - 10.10.2014

Еболата е вирус кој се пренесува преку контакт со телесни течности, но физичката интимност веројатно не е вообичаен начин за пренесување на болеста бидејќи заразените жртви можат да инфицираат други ...

АНАЛИЗА Спасот од еболата е во серумот на тие што ја прележале

+инфо - 10.10.2014

Пациент кој ќе ја преживее еболата станува имун на неа. Оттаму луѓето што ја прележале оваа болест донираат серум за да им помогнат на болните. Тоа се случи и со камерманот-волонтер, Ашока Мукпо, кој ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Курир - 10.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Сител - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

Србија: 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Нетпрес - 10.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Се засилуваат превентивните мерки за ебола во Грција

Нетпрес - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијална појава на ебола во земјата, со широко учество на политичкото раководство на Министерството за здравство и сите засегнати ...

СЗО предупредува: Еболата се вкорени во Западна Африка

Курир - 10.10.2014

Вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји, а ширењето на епидемијта е забрзано, предупреди денес СЗО.

Грција ги интензивира превентивните мерки за потенцијална појава на ебола

Сител - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијална појава на ебола во земјата, со широко учество на политичкото раководство на Министерството за здравство и сите засегнати ...

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

Press24 - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Либертас - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Нетпрес - 10.10.2014

Вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји, а ширењето на епидемијта е забрзано, предупреди денес СЗО.

Грција ги интензивира превентивните мерки за потенцијална појава на ебола

Република - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијална појава на ебола во земјата, со широко учество на политичкото раководство на Министерството за здравство и сите засегнати ...

Вработени во њујоршкиот аеродром штрајкуваат поради опасност од еболата

Нетпрес - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола, објави МИА.

СЗО предупредува: Лекарите кои им помагааат на заболените од ебола се изложени на голем ризик

Press24 - 10.10.2014

Од Светската здравствена организација посочија дека здравствениот персонал е изложен на голем ризик во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболата.

Ова се симптомите на ебола

Сител - 10.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Сомнителниот случај во Чешка не е ебола

Либертас - 10.10.2014

Тестовите извршени во Германија покажаа дека 56-годишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест, потврдија надлежните во Чешка.

СЗО предупредува: Лекарите кои им помагааат на заболените од ебола се изложени на голем ризик

Курир - 10.10.2014

Од Светската здравствена организација посочија дека здравствениот персонал е изложен на голем ризик во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболата.

Кои се симптомите на ебола?

Press24 - 10.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка

Сител - 10.10.2014

Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагичнате треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија, јави дописникот на МИА од Прага.

Сомнежи за појава на ебола во Северен Кипар

Press24 - 10.10.2014

Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена готовност поради случајот на лице за кое постојат сомнежи дека е заразено од ебола. Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент ...

Човек со симптоми на ебола пренесен во болницата во Бразил

Press24 - 10.10.2014

Човек, за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола, бил хоспитализиран во болница во бразилскиот град Каскавел. Мажот на 47-годишна возраст во средината на септември допатувал во Бразил од ...

Сомнителни случаи на ебола во Бразил, Чешка и Кипар

Нетпрес - 10.10.2014

Сомнителни случаи на ебола во Бразил, Кипар и Чешка. Сомнеж за хеморагична треска ебола има кај 56-годишен Чех, кој пред повеќе од 20 дена се вратил од Либерија.

Вработени на њујоршкиот аеродром штрајкуваат поради ебола

Сител - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

Нетпрес - 10.10.2014

Педесет и шестгодишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест, потврдија надлежните во Чешка.

Шпанката заразена со ебола: Погрешив кога ја соблекував заштитната облека

Нетпрес - 10.10.2014

Шпанката Марија Тереза ​​Ромеро Рамос, санитарен техничар, прв случај на заболен од ебола во Европа, рекла дека ги следела сите протоколи кога влегувала во собата со болниот шпански свештеник, но ...

Како се пренесува Ебола?

еМагазин - 10.10.2014

Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од ...

Стабилна е здравствената состојба на болничарката заразена од ебола

Нетпрес - 10.10.2014

Здравствената состојба на шпанската болничарка заразена со ебола е стабилно, по тоа што во текот на ноќта била под „сериозен смртен ризик“. Портпаролот на мадридската болница „Карлос Трети“ изјави ...

Кои се симптомите на Ебола?

еМагазин - 10.10.2014

Вирусот и болеста се именувани по реката Ебола во Конго, каде што болеста беше откриена во 1976 година, во болницата што ја водоеа фламански калуѓери. Таа започнува како грип.

Се интензивираат мерките за справување со потенцијална ебола во Грција

МРТ - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијалната појава на ебола во земјата, јавува дописникот на МРТ од Атина. На граничните премини ќе се испраќа дополнителен медицински ...

Термални проверки на патниците на скопскиот аеродром (ВИДЕО)

Република - 10.10.2014

На аеродромот Александар Велики денеска е мирно, без тензии, во пресрет на дочекувањето на аџиите од Саудиска Арабија. Медицински тимови се распоредени на аеродромот кои вршат 24 часовни дежурства и ...

Поради ебола превентивни мерки на надзор на 708 лица

МРТ - 10.10.2014

Во Србија од вчера 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Република - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

Експертите алармираат: Ебола може да мутира и да се пренесува преку воздух

Шеталиште - 10.10.2014

На позадината на 3600 смртни случаи како последица на Ебола, експерти предупредија дека вирусот може да мутира и да почне да се пренесува по воздушен-капков пат, што значи дека може да се заразени со ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надѕор поради ебола

Денешен - 10.10.2014

Српското Министерство за здравство соопшти дека во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола.

Еболата се вкорени во Западна Африка

Пулс24 - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

На голем ризик се изложуваат лекарите кои им помагаат на заболените од ебола

Денешен - 10.10.2014

Од Светската здравствена организација посочија дека здравствениот персонал е изложен на голем ризик во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболата.

Сомнеж за појава на ебола во Северен Кипар!

Пулс24 - 10.10.2014

Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена готовност поради случајот на лице за кое постојат сомнежи дека е заразено од ебола. Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент ...

СЗО: Еболата се вкорени во Западна Африка

Денешен - 10.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди денеска дека вирусот на ебола во моментов е вкоренет во главните градови на трите најпогодени западноафрикански земји и нагласи дека ширењето на ...

Како се пренесува вирусот на Ебола?

Вистина.мк - 10.10.2014

Вирусот на Ебола не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе, а поретко и преку загадени предмети од секрети од заболени ...

Како да се заштитиме од Ебола?

Babin Lek - 10.10.2014

БиБиСи сподели неколку совети од лекарите за заштита од заразата. Не допирајте! Еболата се пренесува преку директен контакт со заразени телесни течности.

На кој начин се пренесува еболата?

Денешен - 10.10.2014

Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од ...

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

Денешен - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Во Србија поради ебола под надзор 708 лица

Макфакс - 10.10.2014

Во Србија под превентивен здравствен надзор поради потенцијална зараза со вирусот на хеморагиската треска ебола се ставени 708 лица, соопшти српското министерство за здравство.

Штрајк на околу 200 вработени на њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

Lider - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Околу 200 вработени штрајкуваа во њујоршкиот аеродром поради опасност од еболата

Maxim - 10.10.2014

Околу 200 вработени задолжени за чистење на патничките авиони на њујоршкиот аеродром „Ла Гвардија“, штрајкуваа вчера поради опасноста од заразување со вирусот ебола.

Грција ги интензивира превентивните мерки за потенцијална појава на ебола

Maxim - 10.10.2014

Грција ќе ги интензивира превентивните мерки за справување со потенцијална појава на ебола во земјата, со широко учество на политичкото раководство на Министерството за здравство и сите засегнати ...

СЗО предупредува: Лекарите кои им помагааат на заболените од ебола се изложени на голем ризик

Maxim - 10.10.2014

Од Светската здравствена организација посочија дека здравствениот персонал е изложен на голем ризик во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболата.

Кои се симптомите на ебола?

Maxim - 10.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка и Северен Кипар

Falanga - 10.10.2014

Мострите земени од пациентот ќе се тестираат во Германија и резултатите ќе бидат познати денеска.. Во Чешка е евидентиран прв случај на сомнеж за хеморагична треска ебола кај 56-годишен Чех, кој пред ...

Сомнежи за појава на ебола во Северен Кипар

Maxim - 10.10.2014

Властите на Северен Кипар се во состојба на зголемена готовност поради случајот на лице за кое постојат сомнежи дека е заразено од ебола. Според кипарскиот весник на турски јазик „Хавадис“, студент ...

Човек со симптоми на ебола пренесен во болницата во Бразил

Maxim - 10.10.2014

Човек, за кој постои сомнеж дека е носител на вирусот ебола, бил хоспитализиран во болница во бразилскиот град Каскавел. Мажот на 47-годишна возраст во средината на септември допатувал во Бразил од ...

Ова се симптомите на ебола

Lider - 10.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Како да се заштитиме од Ебола?

Falanga - 10.10.2014

Нашите здравствени власти апелираа на смиреност бидејќи можен заболен од ебола не значи и епидемија.. Откако вчера почина Британец во Скопје, под сомнеж дека се работи за ебола, загриженоста започна ...

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

24 Вести - 09.10.2014

Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, а саксонското Министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за ...

Еболата сѐ поблиску до Европа

Deutsche Welle - 09.10.2014

Секој ден има нови бројки на починати од ебола или заразени со вирусот. Досега болеста беше оддалечена од Европа. Но по инфицирањето на шпанската медицинска сестра, се поставува прашањето - дали е ...

Еболата ќе ја нападне и Европа

Дневник - 09.10.2014

Ширењето на вирусот на еболата во цела Европа е неизбежно, соопшти Светската здравствена организација кусо по објавувањето на веста за четирите нови случаи на ебола во Шпанија, пренесува „Ројтерс“.

Еболата може да стане новата сида

МКД - 09.10.2014

Директорот на американскиот Централ за контрола и превенција на болестите Том Фриден истакнал дека еболата е најголемата закана за светот уште од појавата на вирусот ХИВ, пренесува Би-би-си .

Еболата се шири: нов заразен во Лајпциг, во Австралија медицинска сестра и лекар во карантин (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2014

Локалните германски медиуми јавуваат дека утрово во Лајпциг пристигнало првото лице заразено со ебола – висок функционер на Обединетите нации, кој пристигнал од Либерија.

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

Алфа - 09.10.2014

Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, а саксонското Министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за ...

ЛАЈПЦИГ: Хоспитализиран пациент заболен од ебола

Телеграф - 09.10.2014

Болницата „Сент Џорџ“ во Лајпциг располага со специјален оддел за карантин за инфективни болести Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, ...

Еболата – најголема опасност од појавата на ХИВ

Телеграф - 09.10.2014

Светот треба брзо да реагира, за да не ни се случи „нова СИДА“, вели Фриден, директор на Центарот за контрола и превенција на болести Епидемијата на ебола во Западна Африка, е најголема опасност од ...

Еболата се шири низ Европа, алармантни податоци на СЗО

Алфа - 09.10.2014

708 луѓе во Србија се под медицински надзор заради ебола, од нив 92 лица допатувале од подрачјата кои се загрозени од оваа болест. 708 луѓе во Србија се под медицински надзор заради ебола, од нив 92 ...

Успиено кучето на болничарката заразена од ебола во Шпанија

Тера - 09.10.2014

Кучето на медицинската сестра од Шпанија, Тереса Ромеро Рамос, заразена од ебола е успиено и покрај протестите на активистите за заштита на животните и масовните критики на социјалните мрежи.

Во Србија 708 луѓе под надзор поради ебола, во Велика Британија гранични контроли

Здравство24 - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

МК News - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство - По појавата на ...

Фриден: Еболата најголема опасност од појавата на ХИВ

А1 On - 09.10.2014

Епидемијата на ебола во Западна Африка, е најголема опасност од појавата на ХИВ вирусот, соопшти денеска висок американски претставник Томас Фриден. - Светот треба брзо да реагира, за да не ни се ...

Фриден: Еболата најголема опасност од појавата на ХИВ

Здравство24 - 09.10.2014

Епидемијата на ебола во Западна Африка, е најголема опасност од појавата на ХИВ вирусот, соопшти денеска висок американски претставник Томас Фриден. - Светот треба брзо да реагира, за да не ни се ...

Успиено кучето на болничарката заразена од ебола во Шпанија

Хајд Парк - 09.10.2014

Кучето на медицинската сестра од Шпанија, Тереса Ромеро Рамос, заразена од ебола е успиено и покрај протестите на активистите за заштита на животните и масовните критики на социјалните мрежи.

Што треба да знаете за Еболата?

А1 On - 09.10.2014

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Н.Македонија - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство Во соопштението се ...

Протести за заштита на кучето сопственост на сестрата заболена од ебола

Н.Македонија - 09.10.2014

Шпански активисти за заштита на животни се судрија со претставници на полицијата, бидејќи не им дозволиле да ги спречат медицинските работници да влезат во станот на медицинската сестра, Тереза ...

Како се пренесува ЕБОЛА и кои се први симптоми

МК News - 09.10.2014

Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од ...

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

А1 On - 09.10.2014

Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ебола, а саксонското Министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за ...

Успиено кучето на медицинската сестра од Мадрид болна од ебола

Канал5 - 09.10.2014

Активистите за заштита на животните во Мадрид се судрија со полицијата, поради тоа што таа им дозволи на група лекари да го успијат кучето на медицинската сестра која неодамна заболе од ебола.

Еболата најголема опасност од појавата на ХИВ

Н.Македонија - 09.10.2014

Епидемијата на ебола во Западна Африка е најголема опасност од појавата на ХИВ вирусот, соопшти денеска висок американски претставник Томас Фриден - Светот треба брзо да реагира, за да не ни се случи ...

Направен е робот кој за само 5 минути ја убива Еболата!

think.mk - 09.10.2014

Имајќи во предвид дека на свето му се заканува пандемија на ебола, би било фнеоменално кога би можело да се ослободиме од сите заразни болести со притискање на едно копче.

Мадрид: Судир со полиција поради еутаназија на куче

А1 On - 09.10.2014

Шпански активисти за заштита на животни се судрија со претставници на полицијата, бидејќи не им дозволиле да ги спречат медицинските работници да влезат во станот на медицинската сестра, Тереза ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

+инфо - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Препораки до граѓаните: Еболата се шири исклучиво при контакт со болен или со животни

+инфо - 09.10.2014

Претседателката на Комисијата за заразни болести, Јованка Костовска, на вечерашната прес-конференција истакна дека нема потреба од паника, затоа што еболата не е заразна болест.

Ебола: Шпанската медицинска сестра открила дека е заразена со страшниот вирус на интернет!

Точка - 09.10.2014

Тереза Ромеро Рамос прочитала за нејзината дијагноза додека чекала да биде ставена во карантин во Мадрид. Медицинската сестра која е првата личност да се зарази со Ебола надвор од Западна Африка ...

Ебола: Одговори на 9-те најсуштински прашања

Точка - 09.10.2014

Што е еболата? Како се пренесува? Кои се симптомите? Дали постои лек? Ова се само некои од прашањата кои им се вртат во глава на многу луѓе ширум светот, а ние ви ни носиме и нивните одговори.

Ебола: Не постои вакцина, ни лек – од обичен грип до крварење од очите и ушите

МК News - 09.10.2014

Не постои вакцина, ниту лек - Болеста е тешко да се открие во раната фаза, бидејќи симптомите како замор, треска или нагони за повраќање потсетуваат на грип или маларија.

Се што мора да знаете за еболата

Канал5 - 09.10.2014

Што е еболата? Како се пренесува? Кои се симптомите? Дали постои лек? Ова се само некои од прашањата кои си ги поставуваат луѓето ширум светот, а ние ќе ви ги дадеме потребните одговори.

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Сител - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Фриден: Еболата најголема опасност од појавата на ХИВ

Република - 09.10.2014

Епидемијата на ебола во Западна Африка, е најголема опасност од појавата на ХИВ вирусот, соопшти денеска висок американски претставник Томас Фриден. - Светот треба брзо да реагира, за да не ни се ...

ВИДЕО: Направен робот кој може да ја убие еболата за 5 минути

Сител - 09.10.2014

Робот кој може да ја убие еболата за 5 минути е направен од страна на американската компанија "Xenex" со седиште во Сан Антонио, пишува "Daily Mail". Роботот се нарекува "Little Moe" и служи за ...

Србија: 708 луѓе се под медицински надзор поради ебола

Република - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

ВИДЕО: Направен робот кој може да ја убие еболата за 5 минути

Press24 - 09.10.2014

Робот кој може да ја убие еболата за 5 минути е направен од страна на американската компанија "Xenex" со седиште во Сан Антонио, пишува "Daily Mail". Роботот се нарекува "Little Moe" и служи за ...

Кои се симптомите на ебола?

Курир - 09.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

ФОТО: Сомнението за Ебола во Македонија ТОП тема на Балканот - Еве што напишаа медиумите!

Сител - 09.10.2014

Починатиот британски пациент и можноста тој да боледувал од ебола топ тема на Балканот. Прочитајте што пишуваат медиумите од ...

Направен робот кој може да ја убие еболата за 5 минути

Курир - 09.10.2014

Робот кој може да ја убие еболата за 5 минути е направен од страна на американската компанија "Xenex" со седиште во Сан Антонио, пишува "Daily Mail". Роботот се нарекува "Little Moe" и служи за ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Press24 - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

СВЕТОТ ЖИВЕЕ ВО ПАНИКА: Еболата почнува како настинка, а потоа поради агонијата луѓето молат да умрат!

Sky - 09.10.2014

Ако пеколот постои на земјата, вирусот ебола би бил негово оружје за мачење. Оваа зараза е толку ужасна што нејзините симптоми е тешко дури и да се изговорат! Еболата е најголем кошмар за секој кој ...

Ебола во Македонија топ тема на Балканот: Еве што пишуваат медиумите од регионот

Press24 - 09.10.2014

Починатиот британски пациент и можноста тој да боледувал од ебола топ тема на Балканот. Прочитајте што пишуваат медиумите од ...

Еболата се шири: Сомнителен случај забележан во Чешка

Sky - 09.10.2014

Денеска во Чешка е регистриран прв сомнителен случај на ебола. Како што соопштија чешките здравствени власти, 56-годишниот Чех, кој се вратил во земјата од Либерија, бил хоспитализиран во болница во ...

Прв сомнителен случај на ебола регистриран во Чешка

Press24 - 09.10.2014

Прв сомнителен случај на ебола е регистриран денеска во Чешка, соопштија чешките здравствени власти. Педесет и шестгодишен Чех, кој се вратил во земјата со лет од Либерија, бил хоспитализиран денеска ...

Ебола: Во Лајпциг пренесен африкански пациент

МРТ - 09.10.2014

Во седиштето на ОН ќе се одржи состанок со лидерите на земјите најпогодени од еболата, ММФ и Светската банка... Продолжува битката со ебола. Со најголеми безбедносни мерки, во Лајпциг е пренесен ...

Поради страв од ебола во Мадрид, властите го успале кучето на заболената Шпанка

Република - 09.10.2014

Медицинската сестра од Шпанија првите значи на заболување од ебола ги покажала на 30 септември, но бидејќи немала висока температура дури на 6 октомври е примена во болницата Алкокона, во делот на ...

Кои се симптомите на ебола?

Република - 09.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Што треба да знаете за Еболата?

Сител - 09.10.2014

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во ...

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

Вечер - 09.10.2014

Министерство за здравство, без да наведе детали, само соопшти дека станува збор за соработник на Обединетите Нации Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент ...

Еболата најголема опасност од појавата на ХИВ

Денешен - 09.10.2014

Епидемијата на ебола во Западна Африка е најголема опасност од појавата на ХИВ вирусот, соопшти денеска висок американски претставник Томас Фриден. -Светот треба брзо да реагира, за да не ни се случи ...

Како се пренесува ЕБОЛА и кои се први симптоми

Babin Lek - 09.10.2014

Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од ...

Ебола: Не постои вакцина, ни лек – од обичен грип до крварење од очите и ушите

Babin Lek - 09.10.2014

Не постои вакцина, ниту лек – Болеста е тешко да се открие во раната фаза, бидејќи симптомите како замор, треска или нагони за повраќање потсетуваат на грип или маларија.

Се што треба да знаете за еболата

Вечер - 09.10.2014

Смртоносното заболување ебола името го добила по реката Ебола, во Конго, каде што болеста е првпат регистрирана во 1976 година. Еболата предизвикува вирусна хеморагична треска, која опфаќа група ...

Успиено кучето на болничарката заразена од ебола во Шпанија

Макфакс - 09.10.2014

Кучето на медицинската сестра од Шпанија, Тереса Ромеро Рамос, заразена од ебола е успиено и покрај протестите на активистите за заштита на животните и масовните критики на социјалните мрежи.

Во Србија поради ебола 708 лица ставени под здравствен надзор

Вечер - 09.10.2014

Под здравствен надзор се ставени 708 лица, од кои 92 допатувале од подрачјата загрозени со овој смртоносен вирус.Српските медиуми вечерва експресно ја пренесоа веста за британецот кој попладнево ...

Во Србија 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

Lider - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Во Лајпциг хоспитализиран пациент заболен од ебола

Falanga - 09.10.2014

Болницата „Сент Џорџ“ во Лајпциг располага со специјален оддел за карантин за инфективни болести.. Во Лајпциг денеска со најголеми безбедносни мерки е пренесен еден африкански пациент заболен од ...

ВИДЕО: Робот кој ја убива еболата за 5 минути

Maxim - 09.10.2014

Робот кој може да ја убие еболата за 5 минути е направен од страна на американската компанија "Xenex" со седиште во Сан Антонио, пишува "Daily Mail". Роботот се нарекува "Little Moe" и служи за ...

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор поради ебола

Maxim - 09.10.2014

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Ебола во Македонија топ тема на Балканот: Еве што пишуваат медиумите од регионот

Maxim - 09.10.2014

Починатиот британски пациент и можноста тој да боледувал од ебола топ тема на Балканот. Прочитајте што пишуваат медиумите од ...

Прв сомнителен случај на ебола во Чешка

Maxim - 09.10.2014

Прв сомнителен случај на ебола е регистриран денеска во Чешка, соопштија чешките здравствени власти. Педесет и шестгодишен Чех, кој се вратил во земјата со лет од Либерија, бил хоспитализиран денеска ...

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

24 Вести - 08.10.2014

Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан. Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

Второ лице од ОН заразено со ебола

Глас на Америка - 08.10.2014

Првото инфицирано лице почина минатиот месец. Мисијата на ОН во Либерија соопшти дека втор вработен е инфициран со вирусот на ебола. Во денеска издадено соопштение, мисијата истакна дека на лицето му ...

САД ја заоструваат контролата на патниците поради еболата

Р.С.Европа - 08.10.2014

Соединетите Држави соопштија дека патниците кои доаѓаат од земји во кои има епидемија на ебола, ќе се соочат со заострени мерки на контрола. Департментот за национална безбеност денеска објави дека ...

Хуманитарните работници во тешка мисија против еболата

Deutsche Welle - 08.10.2014

Тие се на лице место кога има земјотреси, експлозии, поплави или кога избиваат заразни болести. Без хуманитарните работници не се може. Исто така и во борбата против еболата секој од нив е незаменлив.

ЕУ: Регистрирани осум случаи на заразени со ебола

Телеграф - 08.10.2014

Сите случаи на заболени се поврзани со лица што се вратиле од региони во Африка, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, ...

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

Локално - 08.10.2014

Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан.Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

Во Чешка е поголема опасноста од хепатит Ц отколку од ебола

Алфа - 08.10.2014

Токму вирусната инфекција на црниот дроб, годишно се открива кај околу 900 Чеси, а се претпоставува дека новозаболени има три пати повеќе. По предупредувањата на светските епидемиолози за опасност од ...

ЕУ испраќа итна помош за борба против еболата

Алфа - 08.10.2014

Европската унија синоќа соопшти дека итно ќе испрати авиони со помош на Западна Африка во борбата против епидемијата на ебола. Европската унија синоќа соопшти дека итно ќе испрати авиони со помош на ...

ЧЕШКА: Поголема е опасноста од хепатит Ц отколку од ебола

Телеграф - 08.10.2014

Истражувањата откриваат дека вирусот на хепатит Ц во крвта го имаат околу 50.000 Чеси, а голем број од нив не знаат за болеста и тоа го откриваат дури откако ќе им се наруши функцијата на црниот дроб ...

ЕБОЛА: Медицинските сестри под голем ризик

Телеграф - 08.10.2014

Дури и најмала грешка кај медицинскиот персонал може да биде фатална, предупреди Питер Пиот, експерт за ебола во Светската здравствена организација Висок функционер на Светската здравствена ...

Шпанската медицинска сестра се зарази со Ебола од ракавица

Локално - 08.10.2014

Ова го откри еден од лекарите кои ја лекуваат Херман Рамирез (на фотографијата). “Денес ние проверивме со неа сите активности во облекувањето и соблекувањето на специјалниот заштитен костум, со кој ...

СЗО: Европа е подготвена да одговори на неизбежната закана од ебола

Тера - 08.10.2014

Појавата на ебола во Европа е неизбежна, но континентот е подготвен да одговори на заканата, соопшти директорката на Светската здравствена организација за Европа, Сузана Јакаб, пренесува The Guardian.

Осум лица заразени со ебола во ЕУ

Точка - 08.10.2014

Осум случаи на заразени со ебола регистрирани во ЕУ, соопшти портпаролот на Европската Комисија, Фредерик Венсан. Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

А1 On - 08.10.2014

Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан. Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

Здравствениот персонал изложен на голем ризик од вирусот на ебола

Здравство24 - 08.10.2014

Висок функционер на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека здравствениот персонал во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболате, е изложен на ...

Во Чешка е поголема опасноста од хепатит Ц отколку од ебола

А1 On - 08.10.2014

По предупредувањата на светските епидемиолози за опасност од ширење на смртоносниот вирус на ебола и во Европа, чешките лекари информираат дека опасноста од ширењето на ,,една од најсмртоносните ...

Овој робот ја убива еболата за пет минути!

Точка - 08.10.2014

Американската компанија "Xenex" со седиште во Сан Антонио, изнела револуционерно тврдење дека направила робот убиец на ебола, пишува "Daily Mail". Роботот се нарекува "Little Moe" и служи за ...

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

Н.Македонија - 08.10.2014

Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан Тој нагласи дека не постои ризик од епидемија.

СЗО предупредува на ризикот по здравствениот персонал кој им помага на заболените од ебола

А1 On - 08.10.2014

Висок функционер на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека здравствениот персонал во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболате, е изложен на ...

Критики до Шпанија поради првиот случај на ебола на европска почва

Н.Македонија - 08.10.2014

Истражувањата покажуваат дека Франција е втора земја по ред на која ѝ се заканува опасност од ебола, веднаш по Гана Првичните информации говорат дека медицинската сестра се грижела за двајца пациенти ...

Осум лица заразени со ебола во ЕУ

Нетпрес - 08.10.2014

Осум случаи на заразени со ебола регистрирани во ЕУ, соопшти портпаролот на Европската Комисија, Фредерик Венсан. Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

СЗО предупредува на ризикот по здравствениот персонал кој им помага на заболените од ебола

Сител - 08.10.2014

Висок функционер на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека здравствениот персонал во болниците каде се лекуваат заразените и заболените од смртоносниот вирус на еболате, е изложен на ...

Во Чешка е поголема опасноста од хепатит Ц отколку од ебола

Сител - 08.10.2014

По предупредувањата на светските епидемиолози за опасност од ширење на смртоносниот вирус на ебола и во Европа, чешките лекари информираат дека опасноста од ширењето на ,,една од најсмртоносните ...

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

Денешен - 08.10.2014

Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, Фредерик Венсан. Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

ЕУ испраќа итна помош за борба против еболата

Денешен - 08.10.2014

Европската унија синоќа соопшти дека итно ќе испрати авиони со помош на Западна Африка во борбата против епидемијата на ебола. Три авиони со 100 тони помош ќе бидат испратени во најзагрозените земји ...

СЗО: Европа е подготвена да одговори на неизбежната закана од ебола

Макфакс - 08.10.2014

Појавата на ебола во Европа е неизбежна, но континентот е подготвен да одговори на заканата, соопшти директорката на Светската здравствена организација за Европа, Сузана Јакаб, пренесува The Guardian.

Кучето на медицинската сестра заразена од ебола во Шпанија ќе биде успиено

Макфакс - 08.10.2014

Кучето по име Екскалибур, милениче на медицинската сестра од Шпанија Тереса Ромеро Рамос, која е заразена со вирусот ебола, мора да биде успиено, одлучиле здравствените власти, по што нејзиниот ...

Во ЕУ регистрирани осум случаи на заразени со ебола

Falanga - 08.10.2014

Сите случаи на заболени се поврзани со лица што се вратиле од региони во Африка, нагласи тој.. Во Европската унија регистрирани се осум случаи на заразени луѓе со ебола, изјави портпаролот на ЕК, ...

Шпанија се соочува со опасност од ебола

24 Вести - 07.10.2014

Медицинска сестра во Шпанија e заразена со ебола, со што стана првиот човек заразен од вирусот, надвор од Западна Африка, центарот каде што почна тековната епидемија.

Еболата сериозна закана за Франција

Нова ТВ - 07.10.2014

Франција е втора земја по ред во светот на која и се заканува опасноста од смртоносниот вирус ебола во наредните 18 дена, покажуваат најновите резултати од истражувањата.

Шпанија на нозе по случајот со ебола

Утрински - 07.10.2014

Помошничка на медицинска сестра во Шпанија е првата личност за која се знае дека е заболена од ебола надвор од Африка во тековната епидемија. Шпанската министерка за здравство Ана Мато во ...

Медицинска сестра во Шпанија заразена со ебола

Р.С.Европа - 07.10.2014

Медицинска сестра во Шпанија e заразена со ебола, со што стана првиот човек заразен од вирусот, надвор од Западна Африка, центарот каде што почна тековната епидемија.

Шпанија - тројца во каранти поради ебола

Р.С.Европа - 07.10.2014

По извештаите за медицинската сестра во Шпанија, заразена со ебола, властите денеска ставија уште три лица во карантин, меѓу кои и сопругот на медицинската сестра.

Прв случај на ебола во Европа

Deutsche Welle - 07.10.2014

Една медицинска сестра во Мадрид е позитивно тестирана на ебола. Таа негувала двајца шпански мисионери кои во меѓувреме починаа од ебола. Ова е прв случај на инфициран човек од овој вирус во Европа.

СЗО: Еболата се шири, вирусот пристигна и во Европа

Кајгана - 07.10.2014

Ширењето на ебола во Европа е неизбежно, соопшти Светската здравствена организација по соопштението дека во Шпанија четири лица се ставени во карантин поради сомнеж дека се заразени.

Обама: Мала можност од епидемија на ебола во САД

Алсат-М - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Медицинска сестра во Шпанија заразена со ебола

Алсат-М - 07.10.2014

Медицинска сестра во Шпанија e заразена со ебола, со што стана првиот човек заразен од вирусот, надвор од Западна Африка, центарот каде што почна тековната епидемија.

Ебола во Шпанија: четворица хоспитализирани, за двајца има сомнеж дека се заразени (ВИДЕО)

МКД - 07.10.2014

Здравствените власти во Мадрид соопштија дека четворица луѓе се наоѓаат во болница поради сомневање дека се заразени со вирусот на еболата. Ова се случува еден ден откако медицинската сестра што ...

СЗО: Ширењето на смртоносната ебола низ цела Европа е неизбежно

МКД - 07.10.2014

Ширењето на вирусот на еболата низ цела Европа е „неизбежно“, соопшти Светската здравствена организација кратко по објавувањето на веста за четирите нови случаи на ебола во Шпанија.

СЗО: Еболата ќе се прошири во Европа

Телеграф - 07.10.2014

„Стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави регионалната директорка на Светската здравствена организација Жужана Јакаб Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Алфа - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

Опасната ебола стигна и во Европа

Фактор - 07.10.2014

Вирусот на ебола се префрли на европско тло. Заразена е медицинска сестра во Шпанија, која се грижела за свештеникот Мануел Гарсија Виеја, кој претходно веќе заболен беше префрлен од Африка.

Македонија подготвена за евентуален случај на ебола

Алфа - 07.10.2014

Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од вирусот на ебола, истакна денеска министерот за здравство Никола Тодоров, откако вчера британските медиуми најавија забрзано ширење на болеста ...

Еболата ја „зарази“ и Европа

Алфа - 07.10.2014

Присуството на вирусот е потврдено кај медицинска сестра од Шпанија. Таа работела во болницата во Мадрид каде двајца пациенти со Ебола, мисионери кои работеле во Африка, починаа од ебола.

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО: Починал од ебола – оживеал кога го пакувале во пластична вреќа

МК News - 07.10.2014

Тој е жив, викна и масата народ остана шокриана од глетката. Новинарот Ричард Бесер моментално работи во Либерија и пренсува за случувањата од главниот град Монровија каде коси еболата.

Еболата ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е подготвен

Здравство24 - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО) Сузана Јакаб.

Обама: Мала е можноста за епидемија на ебола во САД

Точка - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

А1 On - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Канал5 - 07.10.2014

- Смртоносниот вирус на ебола речиси неминовно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

Обама: Исклучително мала можност од епидемија на ебола во САД

+инфо - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Н.Македонија - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминовно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена ...

Еболата „пристигна“ во Шпанија

Н.Македонија - 07.10.2014

Медицинска сестра во Шпанија е заразена со ебола, со што стана првиот човек заразен од вирусот, надвор од Западна Африка, центарот каде што почна тековната епидемија Сестрата третирала двајца шпански ...

Тодоров: Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од ебола

Точка - 07.10.2014

Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од вирусот на ебола, истакна денеска министерот за здравство Никола Тодоров, откако вчера британските медиуми најавија забрзано ширење на болеста ...

Обама: Мала можноста од епидемија на ебола во САД

Здравство24 - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Обама: Исклучително мала можност од епидемија на ебола во САД

А1 On - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Паника во Шпанија – четворица во болница поради сомневање дека имаат ебола

Здравство24 - 07.10.2014

Во Шпанија четворица луѓе се наоѓаат во болница поради сомневање дека се заразени со вирусот на еболата. Изјавата на здравствените власти е само ден по приемот на медицинската сестра која се заразила ...

ВИДЕО Неверојатно: Починал од ебола, но оживеал кога го пакувале во пластична вреќа

+инфо - 07.10.2014

Новинарот на Еј-би-си Ричард Бесер, кој моментално работи во Либерија, излегол на улиците на главниот град Монровија кад еболата хара и носи илјадници животи.

Заразната ебола пристигна и во Европа: Заболена е медицинска сестра од Шпанија

Популарно - 07.10.2014

Еболата продре и во Европа. Присуството на вирусот е потврдено кај медицинска сестра од Шпанија. Жената работела во болницата во Мадрид, каде двајца пациенти со Ебола, хуманисти кои работеле во ...

Истрага за првиот случај на заболена од ебола надвор од Африка

Канал5 - 07.10.2014

Шпанските истражни органи почнаа голема истрага за да утврдат како медицинската сестра, чиј идентитет не се соопштува , заболела од ебола во болницата додека се грижела за двајцата мисионери кои беа ...

Паника во Шпанија! Четворица заразени со ебола и ставени во карантин!

Точка - 07.10.2014

Помеѓу заболените е и една болничарка од Општата болница во Мадрид која ги лекувала заболените од ебола. Четири лица, вклучувајќи ја и медицинската сестра кај која првично беше потврдено присуството ...

СЗО: Еболата речиси неминовно ќе се прошири во Европа

Република - 07.10.2014

Регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО), Жужана Јакаб денеска изјави дека смртоносниот вирус на ебола речиси неминовно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е ...

Обама: Мала е можноста за епидемија на ебола во САД

Нетпрес - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Обама: Исклучително мала можност од епидемија на ебола во САД

Сител - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Тодоров: Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од ебола

Нетпрес - 07.10.2014

Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од вирусот на ебола, истакна денеска министерот за здравство Никола Тодоров, откако вчера британските медиуми најавија забрзано ширење на болеста ...

Шпанска болничарка заболела од ебола

Република - 07.10.2014

Шпанска болничарка којашто го лекувала свештеникот во Мадрид кој почина од хеморагиска треска ебола во септември, исто така, се заразила и стана првото лице кое се зарази со овој вирус надвор од ...

Еболата се шири - Европа е подготвена за вирусот

Press24 - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

Четворица Шпанци хоспитализирани, можно е да се заразени со ебола

Нетпрес - 07.10.2014

Здравствените власти во Мадрид соопштија дека четворица луѓе се наоѓаат во болница поради сомневање дека се заразени со вирусот на еболата. Ова се случува еден ден откако медицинската сестра што ...

По случајот со ебола во Шпанија, Македонија презема засилени заштитни мерки

МРТ - 07.10.2014

По вчерашниот нов регистриран случај на ебола во Шпанија и најавата дека болеста ќе се шири кон Франција, Македонија превзема засилени заштитни мерки препорачани од Светската здравствена организација.

Ебола во Европа: Заразена медицинска сестра во Шпанија

МРТ - 07.10.2014

Прв случај на ебола во Европа. Од Западна Африка е пренесен во Шпанија. Заразена е медицинска сестра. Под надзор е целиот медицински тим, кој работел со неа во болницата...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Сител - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

Медицинска сестра заболена од Ебола!

Шеталиште - 07.10.2014

Заразната болест Ебола пристигна и во Европа, поточно во Шпанија кај медицинска сестра. Жената работела во болницата во Мадрид, каде двајца пациенти со Ебола, хуманисти кои работеле во Африка, ...

Обама: Исклучително мала можност за епидемија на ебола во САД

Вечер - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека можноста за избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

СЗО: Еболата речиси неминовно ќе се прошири во Европа

Денешен - 07.10.2014

Регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО), Жужана Јакаб денеска изјави дека смртоносниот вирус на ебола речиси неминовно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е ...

Прв случај на ебола во Европа

Пулс24 - 07.10.2014

Шпанска болничарка којашто го лекувала свештеникот во Мадрид што почина од хеморагиска треска во септември, исто така, се заразила и стана првото лице што се заразило со овој вирус надвор од западна ...

Македонија подготвена за евентуален случај на ебола

Денешен - 07.10.2014

Македонија е подготвена за евентуален случај заболен од вирусот на ебола, истакна денеска министерот за здравство Никола Тодоров, откако вчера британските медиуми најавија забрзано ширење на болеста ...

Три лица во карантин поради ебола

Вечер - 07.10.2014

По извештаите за медицинската сестра во Шпанија, заразена со ебола, властите денеска ставија уште три лица во карантин, меѓу кои и сопругот на медицинската сестра.

Обама: Исклучително мала можност од епидемија на ебола во САД

Денешен - 07.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изајви дека можноста од избивање на епидемија на ебола во САД е исклучително мала и најави дека ќе изврши притисок на некои светски лидери за зголемено учество ...

Шпанска болничарка се зарази со ебола, прва надвор од западна Африка

Макфакс - 07.10.2014

Шпанска болничарка којашто го лекуваше свештеникот во Мадрид кој почина од хеморагиска треска ебола во септември, исто така, се заразила и стана првото лице кое се зарази со овој вирус надвор од ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Lider - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

СЗО: Еболата се шири, но Европа е добро подготвена за вирусот

Maxim - 07.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола речиси неминивно ќе се прошири во Европа, но „стариот континент“ е добро подготвен за тоа, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација ...

Медицинска сестра во Шпанија заразена со ебола

Falanga - 07.10.2014

Во меѓувреме, американскиот претседател Барак Обама ги објави плановите да се скенираат патниците кои доаѓаат во САД. Медицинска сестра во Шпанија e заразена со ебола, со што стана првиот човек ...

Нов лек против еболата откриен во Тајланд?

Нова ТВ - 06.10.2014

Тајландски научници соопштија дека откриле нов облик на антитела против вирусот ебола и тврдат дека е поефикасен од постоечкиот, меѓутоа новиот лек треба да се тестира на животни и на луѓе, ...

Петти Американец дијагностициран со eбола

Глас на Америка - 06.10.2014

Новинарот на НБЦ пристигна во Медицинскиот центар во Небраска А шока Мукпо е петтиот Американец дијагностициран со ебола. Тој бил на работна задача во Либерија за телевизиската мрежа НБЦ кога покажал ...

Петти Aмериканец заболен од ебола

Р.С.Европа - 06.10.2014

Ашока Мукпо е петтиот Американец дијагностициран со ебола. Тој бил на работна задача во Либерија за телевизиската мрежа НБЦ кога имал позитивен резултат на тестот за ебола минатата недела, бил ...

Смртоносната ебола ќе дојде и во Европа?

Алсат-М - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Како пропуштивме да ја сопреме катастрофата со еболата

МКД - 06.10.2014

Како ситуацијата така ужасно избега од контрола? Одговорот не е неочекуван – поради пари. Досега се заразени над 7.500 луѓе, а умреле 3.400. Секој заразен ја пренесува еболата на најмалку две лица.

Еболата до крајот на месецов ќе ja освои Европа

Локално - 06.10.2014

Уште кон крајот на овој месец смртоносниот вирус Ебола стигнува и во Велика Британија и Франција. Тоа го предупредија научници кои направија анализа врз основа на рутирање на ширењето на болеста и ...

Франција и Велика Британија под закана од ширење на еболата

Локално - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Експерти ги пресметаа шансите за ширење на еболата во некои европски земји

Алфа - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Научници пресметале дека веројатноста до 24 ...

Смртоносната ебола и се заканува на Европа

Алфа - 06.10.2014

Откако веќе влезе во САД, еболата до крајот на месецот може да се префрли во Франција и во Велика Британија. Откако веќе влезе во САД, еболата до крајот на месецот може да се префрли во Франција и во ...

ЕБОЛА: Како се шири вирусот, а како не?

Фактор - 06.10.2014

Светската здравствена организација денеска објави соопштение со детали како се шири опасниот вирус ебола, а на кои начини не може да се пренесе. Иако вирусот е релативно непознат на европско и ...

Излекувана медицинска сестра заболена од вирусот на ебола

NewTime - 06.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен, ...

Експерти ги пресметаа шансите за ширење на еболата во некои европски земји

Канал5 - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Експерти ги пресметаа шансите за ширење на еболата во некои европски земји

А1 On - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Колкави се шансите еболата да се прошири во европските земји?

Здравство24 - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Еболата ѝ се приближува на Европа?

+инфо - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Пронајден лек за еболата!

Точка - 06.10.2014

"Пронајдовме лек за еболата", објавија на прес-конференција тајландските научници. Тимот научници пронашле анти – тела кои го уништуваат вирусот на ебола.

На светот му се заканува катастрофа ако еболата се прошири во Индија

Н.Македонија - 06.10.2014

Белгискиот научник Петер Пиот, кој во 1976 година го откри опасниот вирус, изрази надеж дека лековите што моментно се испитуваат ќе бидат достапни за сите во случај на поголема епидемија Експертите ...

Научници од Тајланд тврдат дека откриле лек против ебола

А1 On - 06.10.2014

Тајландски научници соопштија дека откриле нов облик на антитела против вирусот ебола и тврдат дека е поефикасен од постоечкиот, меѓутоа новиот потенцијален лек треба да се тестира на животни и на ...

Лекарот кој ја "открил" смртоносната болест во 1976 година: "Ова е хуманитарна катастрофа"

Точка - 06.10.2014

Белгиецот Петер Пиот со група колеги во лабораторија во Антверпен во 1976. година го открил вирусот ебола. Се надева дека експертите ќе успеат да ја стават под контрола сегашната епидемија.

Еболата почна да шири паника во Париз

Здравство24 - 06.10.2014

Три семејства одбија да ги пуштат своите деца на училиште во Булоњ-Бијанкур (Горна-Сена)- регионот на Париз, поради присуството во истото училиште на ученици од семејство кои се вратиле од Гвинеја, ...

Петти Американец заболен од ебола

Н.Македонија - 06.10.2014

Ашока Мукпо е петтиот Американец кај кого е дијагностицирана смртоносната болест ебола Мукпо бил на работна задача во Либерија за телевизиската мрежа НБЦ кога покажал позитивен резултат на тестот за ...

Почеток на психоза од вирусот на еболата во париско предградие

А1 On - 06.10.2014

Три семејства одбија да ги пуштат своите деца на училиште во Булоњ-Бијанкур (Горна-Сена)- регионот на Париз, поради присуството во истото училиште на ученици од семејство кои се вратиле од Гвинеја, ...

Можен прв случај на заболен од ебола надвор од Западна Африка

А1 On - 06.10.2014

Шпанската болничарка која во Мадрид го лекуваше свештеникот заболен од ебола, би можела да биде првото лице инфицирано од вирусот надвор од Западна Африка.

Ебола и во Шпанија?

Здравство24 - 06.10.2014

Шпанската болничарка која во Мадрид го лекуваше свештеникот заболен од ебола, би можела да биде првото лице инфицирано од вирусот надвор од Западна Африка.

Се зголемува ризикот од ширењето на еболата во Европа

еМагазин - 06.10.2014

Научниците проценуваат дека постои 75-отстотен ризик Франција за дваесетина дена да биде погодена од вирусот на ебола. Истражувањето се објавува само еден ден откако во француските медиуми беше ...

Либерија во страв, заболените од ебола умираат сами на улица

Република - 06.10.2014

Центрите за лечење ебола во Либерија се пребукирани со пациенти кои се болни или умираат. Пациентите ги делат креветите, а умрените од ебола лежат покрај заболените.

Пронајден лек за еболата!

Нетпрес - 06.10.2014

„Пронајдовме лек за еболата“, објавиja на прес-конференција тајландските научници. Тимот научници пронашле анти – тела кои го уништуваат вирусот на ебола.

ВИДЕО: Умрел од ебола, но оживеа кога го пакувале во пластична вреќа

Сител - 06.10.2014

Новинарот на АБЦ Ричард Бесер, кој моментално работи во Либерија, излезе на улиците од главниот град Монровија каде коси еболата и усмртува илјадници жители.

Почеток на психоза од вирусот на еболатаво париско предградие

Сител - 06.10.2014

Три семејства одбија да ги пуштат своите деца на училиште во Булоњ-Бијанкур (Горна-Сена)- регионот на Париз, поради присуството во истото училиште на ученици од семејство кои се вратиле од Гвинеја, ...

Почеток на психоза од вирусот на еболата во париско предградие

Press24 - 06.10.2014

Три семејства одбија да ги пуштат своите деца на училиште во Булоњ-Бијанкур (Горна-Сена)- регионот на Париз, поради присуството во истото училиште на ученици од семејство кои се вратиле од Гвинеја, ...

САД ќе ги проверуваат од ебола патниците од Западна Африка

МРТ - 06.10.2014

САД планираат да воведат проверка за ебола на аеродромите на патниците што доаѓаат од Западна Африка. Откако бројот на заболени се искачи на пет, кога во болница во Небраска пристигна заразениот ...

Можен прв случај на заболен од ебола надвор од Западна Африка

Сител - 06.10.2014

Шпанската болничарка која во Мадрид го лекуваше свештеникот заболен од ебола, би можела да биде првото лице инфицирано од вирусот надвор од Западна Африка.

НЕВЕРОЈАТНО ВИДЕО: Починал од ебола, но оживеал кога го пакувале во пластична вреќа

Курир - 06.10.2014

Тој е жив, викна и масата народ остана шокриана од глетката. Новинарот Ричард Бесер моментално работи во Либерија и пренсува за случувањата од главниот град Монровија каде коси еболата.

Еболата се повеќе се шири во Европа

Шеталиште - 06.10.2014

Уште кон крајот на овој месец смртоносниот вирус Ебола стигнува и во Велика Британија и Франција. Тоа го предупредија научници кои направија анализа врз основа на рутирање на ширењето на болеста и ...

Експертите го пресметаа ризикот за ширење на еболата во Европа

Денешен - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Пронајден лек за ебола

Денешен - 06.10.2014

„Пронајдовме лек за еболата“, објавиja на прес-конференција тајландските научници. Тимот научници пронашле анти – тела кои го уништуваат вирусот на ебола.

Можен прв случај на заболен од ебола надвор од Западна Африка

Денешен - 06.10.2014

Шпанската болничарка која во Мадрид го лекуваше свештеникот заболен од ебола, би можела да биде првото лице инфицирано од вирусот надвор од Западна Африка.

Умираат од ебола на улица

Falanga - 06.10.2014

Само во оваа земја починаа скоро половина од вкупниот број починати од ебола во светот, иако претседателот на Пиберија тврди дека ситуацијата е под контрола..

(ВИДЕО) Умрел од ебола, но оживеа кога го пакувале во пластична вреќа

Falanga - 06.10.2014

Тој со својата камера забележа потресни моменти како градот станува гробишта, но и еден несекојдневен момент кој ја шокираше масата.. Новинарот на АБЦ Ричард Бесер, кој моментално работи во Либерија, ...

Научници од Тајланд тврдат дека откриле лек против ебола

Falanga - 06.10.2014

Според истражувањето, новото антитело е доволно мало за да влезе во инфицираната клетка и да ги уништи протеините на еболата. Тајландски научници соопштија дека откриле нов облик на антитела против ...

Колкави се шансите еболата да се прошири во европските земји?

Lider - 06.10.2014

Научници пресметале дека веројатноста до 24 октомври вирусот на ебола да се прошири во Франција изнесува 75 отсто, а во Велика Британија 50 проценти. Ваков заклучок донеле експерти од британскиот ...

Почеток на психоза од вирусот на еболата во париско предградие

Maxim - 06.10.2014

Три семејства одбија да ги пуштат своите деца на училиште во Булоњ-Бијанкур (Горна-Сена)- регионот на Париз, поради присуството во истото училиште на ученици од семејство кои се вратиле од Гвинеја, ...