TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш ги повика Американците да гласаат

Алсат-М - 02.11.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш ги повика синоќа Американците да излезат на претседателските избори во вторник и оцени дека тие изборите се пример за новите демократии во светот. „Младите демократии, од Грузија и Украина до Авганистан и Ирак можат во САД да го побараат доказот дека самостојното управување може да опстане”, рече Буш во редовното радио обраќање до нацијата.

САД нема да ја менува политиката кон Балканот без разлика на претседателот

Алсат-М - 02.11.2008

Дел од пратениците сметаат дека без разлика кој ќе победи на претседателските избори во САД, Обама или Меккејн, американската политика кон Балканот нема да се промени. „Очекуваме без разлика кој ќе биде победникот, поддржувачката политика или безрезервната поддршка која САД и ја дава на нашата земја, на Албанците воопшто, на Албанија и Балканот, да продолжи со истиот курс.

Почна одбројувањето пред американските претседателски избори

Канал5 - 02.11.2008

Одмерен и харизматичен, апсолутен победник во речиси сите анкети, Барак Обама атакува кон ново поглавје во американската историја. Додека скептиците во најголем дел му предвидуваат своевиден кус меден месец во Белата Куќа, поголем дел од светот очекува токму преку Демократот да ги доживее САД во поинакво светло. Прв обоен претседател, еден од најмладите во историјата, со егзотично минато.

Буш ги повика Американците да гласаат

Макфакс - 02.11.2008

Претседателот на САД Џорџ Буш ги повика синоќа Американците да излезат на претседателските избори во вторник и оцени дека тие изборите се пример за новите демократии во светот. „Младите демократии, од Грузија и Украина до Авганистан и Ирак можат во САД да го побараат доказот дека самостојното управување може да опстане”, рече Буш во редовното радио обраќање до нацијата.

САД два дена пред изборите

Сител - 02.11.2008

Претседателските кандидати, демократот Барак Обама и републиканецот Џон Меккејн ги правата последните обиди за придобивање на неопределните гласачи во клучните сојузните држави, кои според последните анкети изнесуваат околу 6 проценти. За Обама би гласале 50 проценти од избирачите, а Меекјн би ја добил подршаката на 44 проценти Ако САД гласаше денес, ќе победеше Обама, коментираат светските ...

Дел од балканските држави за Изборот за нов американски претседател

Сител - 02.11.2008

За повеќето жители на Балканот не е важно кој ќе биде новиот американски претседател. Оние кои сепак имаат став за новиот претседател на САД, тоа е демократскиот кандидат Барак Обама, макар што аналитичари и политичари не се со ист поглед дали тој или Мекејн ќе бидат поповолни за нивните национални интереси.

Вашингтон: Мек Кејн му се приближува на Обама во анкетите

Р.С.Европа - 02.11.2008

Според анкетите, демократскиот кандидат за претседател на Соединетите држави Барак Обама, сеуште води. Меѓутоа според вчерашната анкета на Ројтерс,Сиспан и Зогби, републиканскиот кандидат Џон МекКејн му се приближува на Обама. Инаку и двајцата кандидати ова недела планираат да ја фокусираат својата кампања во државите каде гласовите се неизвесни и за републиканците и за демократите.

„Економист“ го поддржа Обама

Утрински - 01.11.2008

Сенаторот од Илиноис е ризик кој Америка треба да го прифати, пишува угледниот неделник. ЛОНДОН - „Економист“, еден од највлијателните неделници што се занимава со тековни прашања, во четвртокот „сесрдно“ застана зад Обама да стане следниот американски претседател, опишувајќи го како ризик кој Америка треба да го прифати.

Последна битка за нерешителните гласачи

Време - 01.11.2008

Кандидатите за претседателските избори во САД, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама, вчера ги продолжија последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи во сојузните држави, кои може да го одредат исходот од изборите.

Обама во предност според последните анкети

Алсат-М - 01.11.2008

Последните анкети за претседателските избори во САД покажуваа предност од 5 отсто за демократскиот кандидат Барак Обама против Републиканецот Џон Меккејн. Анкетата извршена од агенцијата Ројтерс покажува дека Обама ја има поддршката на 49 отсто од потенцијалните гласачи, додека Меккејн само 44 отсто од нив.

Уште 3 дена до изборите во САД

Канал5 - 01.11.2008

Поранешниот американски потпретседател и нобеловец, Ал Гор застана зад кандидатурата на демократот Барак Обама. Гувернерот на Калифорнија, Арнолд Шварценегер го поддржа републиканецот Џон Мекејн. И двајцата беа дел од кампањите на кандидатите на американскиот среден запад, каде што според статистиките има најголем број неодлучни гласачи.

Мекејн бара итни донации за да победи

Утрински - 01.11.2008

Мекејн изјави дека ќе направи кам-бек во последните четири дена од кампањата. Мекејн, кандидат на републиканците, упати апел до симпатизерите за итни донации во напорите да постигне изненадувачка победа на изборите закажани за вторник. Мекејн води кампања во Охајо, која се смета за држава што мора да ја освои ако сака да има каква и да е шанса за победа.

Ако САД гласаа денес, ќе победеше Обама

Нетпрес - 01.11.2008

Ако претседaтелските избори во САД се спроведeа денеска, наместо на 4 ноември, убедлив победник ќе беше кандидатот на Демократската партија, сенаторот Барак Обама. Ова го покажуваат прогнозите на СиЕнЕн, базирани врз информациите од анкетите на сите големи социолошки истражувања во САД.

Последните предизборни активности на Обама и Мекејн

Форум - 01.11.2008

Вашингтон - Кандидатите за претседателските избори во САД, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама вчера ги продолжија последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи во сојузните држави, кои може да го одредат изходот од изборите.

Обама со пет поени предност во однос на Мекејн

Макфакс - 01.11.2008

Демократскиот претседателски кандидат Барак Обама има пет проценти предност во однос на републиканскиот кандидат Џон Мекејн. Ова е резултат на истражувањето објавено три дена спори изборите во САД. Анкетата на Ројтерс, Си-Спен и Зогби, покажа дека за Обама би гласале 49 проценти од бирачите, додека Мекејн би освоил 44 проценти од гласовите.

Меккејн убеден дека ќе победи

Н.Македонија - 01.11.2008

Претседателскиот кандидат на републиканците, Џон Меккејн, порача оти е убеден во својата победа на изборите, иако анкетите му даваат предност на неговиот ривал, Барак Обама. Вчера се очекуваше тој да се појави заедно со „терминаторот“ и гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, на предизборен собир во клучната сојузна држава Охајо, во обид да го урне водството на Обама, јави АФП.

Владе Дивац го поддржа Барак Обама

А1 - 31.10.2008

На листата влијателни и познати луѓе кои го поддржуваат кандидатот на демократите на претседателските избори во САД Барак Обама, неодамна се запиша и легендарниот српски кошаркар Владе Дивац. Дивац за „Блиц“ потврди дека е член на Српско-американскиот национален лидерски комитет, група американски Срби кои својот глас ќе го дадат за Обама.

Дали анкетите грешат?

Вест - 31.10.2008

ВАШИНГТОН, 31 октомври (Ројтерс) - До американските претседателски избори има помалку од една недела, а демократот Барак Обама држи стабилна предност над републиканскиот ривал Џон Мекејн на анкетите на јавното мислење, што ги наведе многу политички експерти да изјават дека Мекејн е практично поразен. Но можно е анкетите и да грешат. И досега се случило да даваат погрешни претпоставки.

Републиканците дезертираат од Мекејн

Утрински - 31.10.2008

Покрај некои републиканци, и традиционално конзервативни весници му даваат поддршка на Обама. ВАШИНТОН - Изгледа дека солидарноста кај републиканците е доведена во прашање, бидејќи се' поголем број истакнати членови на ова партија ја даваат својата поддршка за демократот Барак Обама.

Обама и Мекејн ги прават последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи

Канал5 - 31.10.2008

Вашингтон, 31 октомври (МИА) - Кандидатите за претседателските избори во САД, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама вчера ги продолжија последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи во сојузните држави, кои може да го одредат изходот од изборите.

И по Буш - Џорџ

Време - 31.10.2008

Ана Велјановска Новата администрација во Белата куќа, без оглед на тоа кој кандидат за претседател ќе победи, нема да ја промени политиката кон Македонија, но прашањето за името и Македонија, како и Балканот, воопшто нема да бидат во фокусот на вниманието на САД најмалку една година.

Барак Обама со милионски спот

Време - 31.10.2008

Демократскиот кандидат за американски претседател Барак Обама вчера го имаше ударниот термин на седумте најголеми американски телевизиски мрежи, со необичен предизборен спот од 30-минути чие емитување чини четири милиони долари. Во телевизискиот спот се прикажани завршните пораки и највпечатливите моменти од неговата кампања со акцент на планот за помош на средната класа во САД.

Обама и Мекејн ги прават последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи

Кирилица - 31.10.2008

Во планираните активности на Обама беа посетите на Флорида, Вирџинија и Мисури, при што тој ги користеше новите податоци на Владата, кои покажуваат пад на економијата за 0,3 проценти во третото тримесечие, како доказ дека е неопходна смена на пристапот во решавањето на економските проблеми.

Обама и Мекејн ги прават последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи

Сител - 31.10.2008

Кандидатите за претседателските избори во САД, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама вчера ги продолжија последните обиди за придобивање на нерешителните гласачи во сојузните држави, кои може да го одредат изходот од изборите. Во планираните активности на Обама беа посетите на Флорида, Вирџинија и Мисури, при што тој ги користеше новите податоци на Владата, кои покажуваат пад на ...

Владе Дивац го поддржа Барак Обама

Кирилица - 31.10.2008

- За мене е чест и обврска да ја поддржам српската заедница во дијаспората, и со задоволство и се приклучив на инцијативата на Српско-американскиот национален лидерски комитет. Го поддржавме Барак Обама затоа што препознавме дека во овој момент тој нуди нешто ново, нешто што и е потребно не само на Америка туку и на целиот свет, изјави ДИвац.

Владе Дивац го поддржа Барак Обама

Сител - 31.10.2008

На листата влијателни и познати луѓе кои го поддржуваат кандидатот на демократите на претседателските избори во САД Барак Обама, неодамна се запиша и легендарниот српски кошаркар Владе Дивац. Дивац за „Блиц“ потврди дека е член на Српско- американскиот национален лидерски комитет, група американски Срби кои својот глас ќе го дадат за Обама.

Дивац го подржува Барак Обама

Нетпрес - 31.10.2008

Легендарниот кошаркар Дивац потврдил за “Блиц“ дека е член на Српско-американскиот национален комитет, група на влијателни американски Срби кои својот глас ќе го дадат за Обама. “За мене е чест и обврска да ја подржам српската заедница во дијаспората, па токму затоа се придружив кон инцијативата на Српско-американскиот национален комитет.

Голем број американски граѓани во Израел гласале за Мекејн

Кирилица - 31.10.2008

Американските граѓани во еврејската држава гласаа една недела пред изборите во САД закажани за 4 ноември и судејќи според анкетите на гласачите по изборите, објавени во весникот Харец, 76 отсто анкетирани изјавиле дека гласале за Мекејн, а само 24 отсто за кандидатот на демократите Барак ...

Џон Меккејн е убеден дека ќе победи на изборите во САД

Кирилица - 31.10.2008

Кандидатот на републиканците на претстојните претседателски избори во САД Џон Меккејн денеска изрази убеденост во својата победа , пренесе Франс прес. - Имам учествувано во голем број предизборни кампањи и ентузијазмот ми е исклучително битен, повеќе од која и да било друга кампања во која сум учествувал", изјави Меккејн во Охајо, во интервју за американската телевизия Еј Би Си.

„Обама-ТВ“ без ефект

Н.Македонија - 31.10.2008

Претседателскиот кандидат на демократите Барак Обама се појави во скап 30-минутен ТВ-спот во ударен термин на повеќе национални телевизиски мрежи и кабелски станици во САД, во обид да ги привлече гласачите на пет дена од изборите за новиот домаќин на Белата куќа.

Обама со спот од четири милиони долари

А1 - 30.10.2008

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама ја почна последната етапа од предизборната кампања со получасовен спот, кој е емитуван на сите поголеми телевизии. Емитувањето на спотот чини околу четири милиони долари. „Јас нема да бидам идеален претседател. Но, ќе Ви ветам нешто - секогаш ќе Ви кажувам што мислам и какви ставови имам“, вели Обама на спотот.

Бил Клинтон настапи заедно со Обама

BBC - 30.10.2008

На само неколку дена пред американските претседателски избори, кандидатот на Демократската партија Барак Обама и поранешниот претседател Бил Клинтон, за прв пат заедно излегоа на кампањата. Клинтон рече дека иднината на Америка зависи од Обама, кој треба да биде следниот претседател и ги повика луѓето да гласаат.

Зацврстено водството на Обама пред МекКејн

А1 - 30.10.2008

Со прикажувањето на најскапиот рекламен спот во историјата на американските претседателски избори, Барак Обама го зацврсти своето водство пред ривалот МекКејн. 5 милиони долари вредната получасовна презентација беше прикажана во ударниот термин на најголемите американски телевизии.

Нема да има промена во американската политика кон Македонија

Канал5 - 30.10.2008

На пет дена пред претседателските избори во САД, откако и покрај настојувањата на администрацијата во заминување прашањето за името остана нерешено, анализите во Македонија дали ќе се промени поддршката на САД со изборот на новиот претседател водат кон јасен заклучок - политиката генерално нема да се менува, без оглед кој ќе победи, но Македонија и нејзините проблеми сигурно нема да бидат во ...

Обама во поход за победа во четири традиционално републикански држави

Утрински - 30.10.2008

Но, расните тензии и бројот на неопределени гласачи оставаат простор за неизвесност кој ќе победи. ВАШИНГТОН - Барак Обама, кој се обидува да обезбеди огромно мнозинство, сега води во четири држави каде што претседателот Буш на изборите во 2004 година обезбеди победа, и е во изедначена трка со Џон Мекејн во две други „црвени“ држави на републиканците, според новата анкета на АП-ГФК.

Македонија не зависи од победникот во САД

Дневник - 30.10.2008

Македонија не зависи од победникот во САД. Нема основа за стравување дека по претседателските избори САД ќе ја сменат политиката кон Македонија, зашто таа е вградена во нејзината стратегија, но можна е промена во американските приоритети, беше речено на вчерашната трибина „Светот по Џорџ В.Буш - Кои се перспективите и очекувањата на Македонија од новата влада во Вашингтон?“ во Скопје, во ...

Холивудски спот на Обама

Дневник - 30.10.2008

Во телевизиски спот во холивудски стил, во кој изобилуваа идилични пејзажи од САД и развиорени знамиња, Барак Обама вчера ја спроведе една од последните кампањски офанзиви, нецела недела пред претседателските избори. Полчасовниот спот, со нарација лично од претседателскиот кандидат на демократите, пред се', имаше цел да ги поттикне и неопределените гласачи да излезат на избори.

„Гардијан“: Барак Обама е симбол на „империјализамот со човечко лице“

Канал5 - 30.10.2008

Лондон, 30 октомври (МИА) - Она што го нуди американскиот демократски претседтелски кандидат Барак Обама е некој вид на „империјализам со човечко лице“, пишува лондонски „Гардијан“ во коментарот посветен на финишот на претседателските избори во САД, објаснувајќи го тоа со неговата изјава дека сака да се врати кон „реалистицката политика“ на Џорџ Буш постариот, на Џон Кенеди, па дури и на онаа на ...

Обама сними рекламен спот

Алсат-М - 30.10.2008

Претседателскиот кандидат на американските Демократи Барак Обама со получасовен телевизиски спот во најдоброто телевизиско време им се обрати на потенцијалните гласачи. Такво нешто американската јавност веќе 16 години не видела во предизборна кампања. На само шест дена пред изборите, спотот вчера беше прикажан на седум телевизиски канали што ја покриваат цела Америка.

Трибина: Светот по Џорџ Буш

Алсат-М - 30.10.2008

Без разлика кој ќе победи на претседателските избори во САД, Обама или МекКејн, нема драматично да се смени американската надворешна политика. Ова е оценката што на денешната трибина ја универзитетски професори и експерти. Заедничка оценка е дека американскиот политички курс кон Балканот и кон Македонија нема да трпи промени.

Републиканците на радио, демократите на интернет

Нетпрес - 30.10.2008

Над пет милијарди долари ќе ги чинат САД изборите за претседател и Конгрес годинава. Само за организација на претседателските избори ќе бидат потрошени околу 2.5 милијарди долари. Ова се најскапите избори во историјата на САД, два пати поскапи од оние во 2004-тата, а три пати поскапи од изборите во 2000-тата година.

Обама плати за рекламен ТВ -спот 4 милиони долари

Сител - 30.10.2008

Барак Обама вчера имаше телевизиско обраќање на неколку најгледани американски ТВ канали што неговата Демократска партија ја чинеше околу 4 милиони долари. Платеното триесетминутното обраќање на Обама е прво од таков вид меѓу претседателските кандидати во последните 16 години.

Вашингтон: Бил Клинтон на митингот во Флорида се појави со Барак Обама

Р.С.Европа - 30.10.2008

На само неколку дена од претседателските избори во Соединетите држави, поранешниот претседател Бил Клинтон се појави заедно со кандидатот на Демократската партија Барак Обама и тоа во една од најважните изборни држави Флорида. На митингот во близина на Орландо, Клинтон ги повика избирачите да гласаат за Обама кој, според него, бил најдобрата надеж за Соединетите држави по осум годишното владење ...

Обама на модните писти

Нетпрес - 30.10.2008

Четириесет години по смртта на Че Гевара, модниот свет конечно пронајде замена, пишува Телеграф. Доколку демократскиот кандидат за претседател на САД Барак Обама победи на изборите, модните писти во февруари ќе бидат преплавени со негови слики. Маичките со ликот на политичарот не се ништо ново, но Обама-торбите, краватите и тренерките стануваат вистински хит, предвидуваат дизајнерите.

„Гардијан“: Барак Обама е симбол на „империјализамот со човечко лице“

Кирилица - 30.10.2008

Она што го нуди американскиот демократски претседтелски кандидат Барак Обама е некој вид на „империјализам со човечко лице“, пишува лондонски „ Гардијан“ во коментарот посветен на финишот на претседателските избори во САД, објаснувајќи го тоа со неговата изјава дека сака да се врати кон „реалистичката политика“ на Џорџ Буш постариот, на Џон Кенеди, па дури и на ...

Клинтон настапи заедно со Обама, на неговата кампања

Форум - 30.10.2008

Неколку дена пред американските претседателски избори, кандидатот за претседател на Соединетите американски држави од Демократската партија, Барак Обама и поранешниот претседател Бил Клинтон за прв пат во средата излегле заедно на претседателската кампања, јавува Би Би Си Клинтон на кампањата рекол дека донел одлука и дека ќе се бори за промени, подржувајќи го слоганот на кампањата на Обама , ...

Изборите нема да ја променат надворешната политика на САД

Сител - 30.10.2008

Македонија останува приоритет, но не и главен фокус на идниот американски претседател. Без разлика дали ќе победи Обама или Меккејн, САД и понатаму силно ќе ја поддржува Македонија за членство во НАТО и ЕУ, само што во моментов на Косово и Србија треба да се обрне поголемо внимание, вели Дејвид Бругер советник во Американската Амбасада.

Обама со предизборен спот од четири милиони долари

Кирилица - 30.10.2008

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама ја почна последната етапа од предизборната кампања со получасове спот, кој е емитуван на сите поголеми телевизии. Емитувањето на спотот чини околу четири милиони долари. - Јас нема да бидам идеален претседател. Но, ќе Ви ветам нешто - секогаш ќе Ви кажувам што мислам и какви ставови имам, вели Обама на спотот.

Се зголемува предноста на Барак Обама

Кирилица - 30.10.2008

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама има предност од седум проценти пред републиканскиот кандидат Џон Меккејн, покажува последната анкета на Ројтерс, Си-спан и Зогби. За Обама се изјасниле 50 проценти од испитаниците, а за Меккејн - 43.

Обама има предност, но дали ќе ја задржи?

Н.Македонија - 30.10.2008

На помалку од една недела до изборите за претседател на САД, најновите анкети покажуваат дека кандидатот на демократите има предност пред својот ривал, републиканецот Џон Меккејн. Но дали може да им се верува на испитувањата?. Според најновата анкета што ја објави АФП, Обама има водство од шест отсто пред Меккејн.

Кој е вистинскиот избор за американски претседател

А1 - 29.10.2008

Во последната недела од претседателската изборна кампања, Барак Обама влегува со предност од шест проценти во однос на противникот, републиканецот Џон МекКејн. Обама, според последната анкета го поддржуваат 50,3 насто од американските гласачи. МекКејн со агресивна кампања успеа да ја намали предноста на Обама, и за него сега би гласале 44,1 насто од избирачите.

Расисти планирале атентат врз Обама

Вест - 29.10.2008

Вашингтон, 29 октомври - Двајца белци расисти се уапсени во американската држава Тенеси во врска со плановите да извршат масовно убиство и евентуално да ги застрелаат Барак Обама, претседателски кандидат на Демократската партија на претстојните избори во САД, се вели во судски документ за кој објавен во американските медиуми.

Атентаторите на Барак Обама се појавија на суд

Утрински - 29.10.2008

Неонацистите, наводно, планирале пукотница во која за своја цел ќе имале повеќе од 100 Црнци. ВАШИНГТОН - Две лица се појавија пред суд во САД под обвинение дека се заканувале дека ќе го убијат претседателскиот кандидат од редовите на демократите, Барак Обама, изјавија федерални агенти.

Најпознатиот весник од Алјаска застана зад Обама

Утрински - 29.10.2008

Весникот објави дека Пејлин е „премногу ризичен избор“. ЏУНО - Најпознатиот весник во државата од каде што доаѓа потпретседателскиот кандидат на републиканците Сара Пејлин застана зад кандидатот на демократите Барак Обама. „Анхораџ дејли њуз“ од Алјаска објави дека гувернерката Пејлин е „премногу ризичен избор“ за да биде на чекор до претседателски мандат.

Мекејн во обид да фати залет, Обама со завршен говор

Време - 29.10.2008

Мекејн во обид да фати залет, Обама со завршен говор Претседателските кандидати на демократите и на републиканците, Барак Обама и Џон Мекејн, една недела пред денот на изборите продолжуваат со жестоки напади врз политичката агенда на другиот, особено врз плановите за економско заздравување на земјата.

Анкета: Обама со мала предност води пред Мекејн

Канал5 - 29.10.2008

Вашингтон, 29 октомври (МИА) - Кандидатот на Демократската партија за претседателските избори во САД Барак Обама има предност од пет проценти пред репубиканскиот кандидат Џон Мекејн, покажуваат резултатите од анкетата, спроведена шест дена пред изборите. Според податоците од телефонската анкетата на Ројтерс, Си СПАН и Зогби на изборите на 4 ноември Обама може да смета на 49 проценти од гласовите.

Опаѓа предноста на Обама

Алсат-М - 29.10.2008

Неопределените гласачи најверојатно ќе одлучат кој ќе биде новиот американски претседател. Според најновото истражување предноста на демократскиот кандидат Барак Обама се намалила на шест проценти. Обама во моментов го поддржуваат 50,3 проценти од гласачите, додека републиканецот Џон МекКејн ја има подршката на 44,1 проценти од избирачите.

Подготвена ли е Америка за црн претседател?

Нетпрес - 29.10.2008

Од почетокот на претседателската трка во САД, демократскиот кандидат Барак Обама добил над 500 закани по неговиот живот, објавуваат од штабот на неговата партија. Повеќето од нив се сметаат за безопасни, но сепак претставуваат причина за загриженост кај тимот кој се грижи за безбедноста на првиот Афроамериканец кандидат за претседателската функција.Двајцата млади неонацисти, уапсени во Тенеси под ...

Се топи предноста на Обама

Макфакс - 29.10.2008

Неопределените гласачи најверојатно ќе одлучат кој ќе биде новиот американски претседател, покажа најновото истражување, според кое предноста на демократскиот кандидат Барак Обама се намалила на шест проценти. Обама во моментов го поддржуваат 50,3 проценти од гласачите, додека републиканецот Џон МекКејн ја има подршката на 44,1 проценти од избирачите.

Се продава некогашната куќа на Обама во Џакарта

Нетпрес - 29.10.2008

Мала куќа во колонијален стил во која Брак Обама, кандидат на демократите за претседaтел на САД, поминал неколку години додека како дете живеел во Џакарта, е понудена на продажба и за неа постои голем интерес од туристите и потенцијалните купувачи. Скромната куќа е сместена помеѓу голема џамија и парк во елитниот кварт во индонезиската престолнина.

Обама нема да оди контра Буш за уставното име

Н.Македонија - 29.10.2008

Изборот на Барак Обама на претседателската функција нема да предизвика драматични промени во надворешната политика на САД, очекува Томас Ман, политички аналитичар од Брукингс институтот во Вашингтон. „Во надворешната политика очекувам практични приспособувања и поголема разумност.

Неонацисти планирале атентат врз Обама

Н.Македонија - 29.10.2008

Полицијата во американската сојузна држава Тенеси минатата недела уапсила двајца млади расисти под обвинение дека планирале масовни убиства на над 100 Афроамериканци во средно училиште и за атентат врз претседателскиот кандидат на демократите Барак Обама.

„Заговор за убиство на Обама“

BBC - 28.10.2008

Американските власти велат дека две лица се појавиле пред суд обвинети дека се заканувале оти ќе го убијат Барак Обама, претседателскиот кандидат на Демократската партија. Тие се уапсени минатата недела во сојузната држава Тенеси. Двајцата, на возраст од 18 и 22 години, наводно разговарале како да го убијат Обама на последната етапа од цела низа убиства во која цел би биле стотина црнци.

Неонацисти планирале атентат врз Обама

А1 - 28.10.2008

Двајца белци расисти се уапсени во американската држава Тенеси во врска со плановите да извршат масовно убиство и евентуално да гo застрелаат Барак Обама, се вели во судски документ за кој синоќа јавија американските медиуми. Даниел Коварт (20) и Пол Шлесеман (18) со кривичната пријава се обвинети дека му се заканувале на претседателскиот кандидат Обама, незаконски поседувале пушка и планирале да ...

Неонацисти планирале атентат врз Обама

Телма - 28.10.2008

Двајца белци расисти се уапсени во американската држава Тенеси во врска со плановите да извршат масовно убиство и евентуално да ги застрелаат Барак Обама, претседателски кандидат на Демократската партија на претстојните избори во САД, се вели во судски документ за кој синоќа јавија американските медиуми.

Сара Пејлин се однесува како филмска дива

Време - 28.10.2008

На една недела пред претседателските избори во САД, се поизразени стануваат проблемите во штабот на републиканскиот кандидат Џон Мекејн. Сенаторот од Аризона се повеќе и на се погруб начин се обидува да се дистанцира од својот сопартиец и актуелен претседател Џорџ Буш, додека во самиот штаб недоразбирањата меѓу кандидатката за потпретседател, Сара Пејлин, и главните помошници на Мекејн, кои тлеат ...

Расисти планирале атентат врз Обама

Алсат-М - 28.10.2008

Пред судот во американската сојузна држава Тенеси денеска се појавија две лица осомничени дека планирале атентат врз претседателскиот кандидат на демократите, сенаторот Барак Обама. Секретаријатот за правда ги потврди информациите, според кои двете момчиња на возраст од 18, односно 20 години, планирале најпрво да ограбат продавница за оружје, а потоа да убијат повеќе од 100 црномурести ученици во ...

Неонацисти планирале атентат врз Обама

Канал5 - 28.10.2008

Вашингтон, 28 октомври (МИА) - Двајца белци расисти се уапсени во американската држава Тенеси во врска со плановите да извршат масовно убиство и евентуално да ги застрелаат Барак Обама, претседателски кандидат на Демократската партија на претстојните избори во САД, се вели во судски документ за кој синоќа јавија американските медиуми.

Уапсени двајца неонацисти кои планирале атентат врз Обама

Канал5 - 28.10.2008

Барак Обама бил цел на заговор за атентат, што требал да биде круна на планиран масакр врз стотина ученици-Афроамериканци од страна на двајца неонацисти. Скинхедсите од Тенеси имале намера да убијат 88-мина, а на уште 14 да им ги отсечат главите, бројки кои имаат симболично значење кај поддржувачите на хитлеровата супер раса.

Мекејн- Мојата кампања се одвива добро

Утрински - 28.10.2008

Анкетата во Ајова покажа дека Обама има поддршката од 51 отсто, додека пак за Мекејн тој процент изнесува 40. ВАШИНГТОН - Републиканецот Џон Мекејн изјави дека неговата кампања за претседател на САД „се одвива добро“ и покрај тоа што анкетите покажуваат дека заостанува зад ривалот од редовите на демократите.

Светот го избра Барак Обама

Дневник - 28.10.2008

Триесет магариња против два слона - беше резултатот на гласањето на приемот кај еден функционер на Обединетите нации во Њујорк. Резултатот е постигнат откако гостите ја при фатија молбата на домаќинот, на заминување на неговата врата да стават налепници со сликата на едно од двете животни, за да се види за кого навиваат на американските претседателски избори.

Обама нема да оди контра Буш за уставното име на Македонија

Нетпрес - 28.10.2008

Изборот на Барак Обама на претседателската функција нема да предизвика драматични промени во надворешната политика на САД, очекува Томас Ман, политички аналитичар од Брукингс институтот во Вашингтон. “Во надворешната политика очекувам практични прилагодувања и поголема разумност.

Обама со честитка до грчката заедница во Чикаго за националниот празник на Грција

Нетпрес - 28.10.2008

Барак Обама упатил честитка до грчката заедница во Чикаго, по повод 28 октомври-националниот празник на Грција. “Годишнината од 28 октомври ни го напоменува херојскиот придонес на грчкиот народ во битката против фашизмот за време на Втората светска војна“, навел во својата честитка Барак Обама.

Двајца расисти планирале да извршат атентат врз Обама

Нетпрес - 28.10.2008

Двајца расисти се уапсени во американската сојузна држава Тенеси, бидејќи полицијата се сомнева дека планирале масовно убиство во кое требало да биде убиен и Барак Обама, пренесува Ројтерс. Даниел Коварт и Пол Шлеселман во кривичната пријава се обвинети дека му се заканувале на претседателскиот кандидат Обама, потоа дека незаконски поседувале кратка пушка и дека планирале да направат грабеж врз ...

Неонацисти осомничени дека сакале да го убијат Обама

Форум - 28.10.2008

Властите во САД уапсиле двајца наводни неонацисти, осомничени дека имале намера да извршат атентат врз кандидатот на Демократската партија за американски претседател Барак Обама и за планирање на убиства на други лица. Ова го потврди министерството за правда.

Планиран атентат врз Барак Обама

Сител - 28.10.2008

Убиството на црномурестиот сенатор требало да претставува кулминација на серијата убиства чија мета биле американските црнци. Несудените атентатори - 20 годишниот Даниел Коварт и 18 годишиот Пол Шлесеман кои се запознале преку интернет, планирале да убијат 88 црнци и да обезглават уште 14 лица. Овие бројки имаат посебна симболика за неонацистите.

Тенеси: Американската федерална служба осутила завера за убиство врз Барак Обама

Р.С.Европа - 28.10.2008

Американските федерални агенти разоткриле завера за убиство на демократскиот претседателски кандидат Барак Обама и на уште 102-јца Афроамериканци во Тенеси. Двајца неонацисти „скинхедси“ планирале да ограбат продавница за оружје и да нападнат средно училиште во Тенеси каде што учат претежно Афроамериканци, а нивната крајна цел била атентат на Обама.

Расисти планирале атентат врз Обама

Кирилица - 28.10.2008

Двајца белци расисти се уапсени во американската држава Тенеси во врска со плановите да извршат масовно убиство и евентуално да го застрелаат Барак Обама, претседателски кандидат на Демократската партија на претстојните избори во САД, се вели во судски документ за кој синоќа јавија американските медиуми.

Вашингтон: Федералните агенци откриле план за атентат на Обама

Р.С.Европа - 28.10.2008

Американските федерални агенти разоткриле завера за убиство на демократскиот претседателски кандидат Барак Обама и на уште 102-јца Афроамериканци во Тенеси. Двајца неонацисти „скинхедси“ планирале да ограбат продавница за оружје и да нападнат средно училиште во Тенеси каде што учат претежно Афроамериканци, а нивната крајна цел била атентат на Обама.

Меккејн и Обама се судрија за економијата

Н.Македонија - 28.10.2008

На осум дена од изборите во САД, претседателските кандидати на републиканците и на демократите, Барак Обама и Џон Меккејн, на предизборни собири во клучната сојузна држава Охајо меѓусебно се обвинија за начините за справување со економската криза во земјата, јави АФП.

Надворешната политика на Обама и МекКејн

BBC - 27.10.2008

На десетина дена пред претседателските избори во Америка, какви се ставовите кон надворешната политика на двајцата кандидати и колку се тие важни? На површината на работите изгледа дека на овие претседателски избори, на американските гласачи им се нудат два остро спротиставени пристапа кон надворешната политика.

Џон Мекејн примал нелегални донации

Време - 27.10.2008

Претседателскиот кандидат на американските републиканци Џон Мекејн добил речиси седум милиони долари донации повеќе од законското ограничување, обвинуваат од противничкиот штаб на демократите. Поради тоа, извршното тело на оваа партија денеска ќе поднесе жалба до Федералната изборна комисија на САД.

Обама и натаму во предност пред Меккејн, но разликата се намалува

Алсат-М - 27.10.2008

Во САД продолжува одбројувањето – уште осум дена до претседателските избори. Кандидатот на Демократите, Барак Обама, според предизборните анкети, спроведени на национално ниво и натаму е во предност пред Републиканецот Џон Мекејн. Но, разликата меѓу двајцата повторно се намалува! Додека Обама во петокот водеше со 12 проценти предност, таа денеска изнесува меѓу пет и осум проценти.

Меккејн: јас не сум Буш

Канал5 - 27.10.2008

Вашингтон, 27 октомври (МИА) - Малку повеќе од седум дена пред претседателските избори во САД републиканскиот кандидат се повеќе се дистанцира од политиката на актуелниот претседател Џорџ Буш. Џон Меккејн се надева дека таквиот чекор во финишот од кампањата ќе му обезбеди неопходна победа во државата Охајо.

Се топи предноста на Обама

Вест - 27.10.2008

ВАШИНГТОН, 27 октомври (Ројтерс) - Предноста на кандидатот на демократите за претседател на САД Барак Обама пред неговиот републикански ривал Џон Меккејн се намали на пет проценти, покажува анкетата на Ројтерс. Обама има поддршка од 49, а Меккејн од 44 отсто од анакетираните Американци. Според претходно објавените анкети, водството на Обама пред Меккејн изнесуваше и над 10 проценти.

Расата не е пресудна за американските гласачи

Дневник - 27.10.2008

Новото истражувањето на телевизијата „Си-ен-ен“ и на агенцијата „Опинјон рисрч груп“ покажа дека на национално ниво, расата на наредниот претседател на САД не е пресудна за американските гласачи. - Седум од десет испитаници рекоа дека расата на кандидатот нема да влијае врз нивната одлука на изборите за претседател на САД закажани за 4 ноември - јави „Си-ен-ен“.

Меккејн се дистанцира од политиката на Џорџ Буш

Кирилица - 27.10.2008

Малку повеќе од седум дена пред претседателските избори во САД републиканскиот кандидат се повеќе се дистанцира од политиката на актуелниот претседател Џорџ Буш. Џон Меккејн се надева дека таквиот чекор во финишот од кампањата ќе му обезбеди неопходна победа во државата Охајо.

Се топи разликата меѓу Обама и Меккејн

Кирилица - 27.10.2008

Обама има поддршка од 49, а Меккејн од 44 отсто од анакетираните Американци. Според претходно објавените анкети, водството на Обама пред Меккејн изнесуваше и над 10 проценти.. Политичките аналитичари оценуваат дека зголемената популарност на Меккејн се должи на неговите последни изјави за надминување на економските проблеми во САД.