TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Канал5 - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

ТВ21 - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Велигденски обичаи во тиквешкиот регион

ТВ21 - 08.04.2018

Едни закопуваат велигденски јајца крај виновите лози во лозовите плантажи за бериќет, други крадат јајца од птиците кањи за здравје. Долгогодишната традиција за време на велигденските денови во Тиквешијата продолжува и оваа година.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

Канал5 - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

ТВ21 - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

ВИДЕО: Османи од Бигорскиот манастир го честиташе Велигден

Фокус - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. -Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот празник на нашите православни сограѓани.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

24 Вести - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на свечената воскресна литургија во црквата „Света Петка преподобна“ во Кавадарци. На полноќната велигденска литургија во црквата присуствуваше и ...

Иванов на литургија со семејството во Кавадарци

Фокус - 08.04.2018

Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со сопругата Маја и синот Иван синоќа беше во Кавадарци. Заедно со градоначалникот Митко Јанчев и неговото семејство, тие ја дочекаат веста за Христовото воскресение во храмот ,,Света Петка Преподобна’’.

Илјадници верници и гости ги исполнија храмовите во балканскиот Ерусалим

Телма - 08.04.2018

Илјадници верници и гости кои продолжениот празничен викенд го поминуваат покрај Охридското Езеро, синоќа ги исполнија храмовите во балканскиот Ерусалим, кој според преданијата им 365 цркви, по една за секој ден во годината.

Трговците го одбележаа најслабиот велигденски пазар

Канал5 - 08.04.2018

По пазарите завршија велигденските гужви. Денеска тезгите во најголемиот дел беа празни а и луѓе по пазарите разбирливо веќе немаше. Но пазарџиите велат дека оваа година го бележат најслабиот пазар за велигденските празници.

Православните христијани го слават Велигден, спој на верата и традицијата

ТВ21 - 08.04.2018

Точно на полноќ, поглаварот на Македонската православна црква им го честиташе Велигден на верниците пред Соборниот храм во Скопје. Со желби за подобро здравје, љубов и разбирање, архиепископот упати пораки за мир и спокој до сите кои го прославуваат ...

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Независен - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Честитка од кичевскиот градоначалник Дехари по повод Велигден

Сител - 08.04.2018

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари упати честитка до верниците по повод христијанскиот празник Велигден. - Во овие празнични денови ми претставува особено задоволство на сите христијани да им го честитам големиот празник, празникот над сите ...

Видеопорака на вицепремиерот Османи по повод Велигден

А1 On - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден. Честитајќи им го Велигден на, како што наведува вицепремиерот, православните Македонци и Албанци и сите други што го ...

(Видео) Османи во видео порака од пред Бигорскиот манастир го честита Велигден

Макфакс - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. „Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот празник на нашите православни сограѓани.

Иванов: Да останеме сплотени и единствени

Макфакс - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов на сите верници христијани им го честиташе најголемиот христијански празник Велигден. „Посакувам во животот да ги следи многу добрина, убавина и правдина. Празниците се за славење, но и за потсетување, да не потсетуваат за ...

Велигден секоја година е на различен датум - зошто е тоа така

Сител - 08.04.2018

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

Курир - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Сител - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

Сител - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

Независен - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

Велигденска посета на митрополитот г.Петар во Домот за доенчиња и мали деца-Битола

А1 On - 08.04.2018

Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г. Петар, според востановената традиција, оствари Велигденска посета во Јавната установа Дом за доенчиња и мали деца-Битола.

Каква поврзаност има зајакот со Велигден?

Скопје24 - 08.04.2018

Сите се радуваат на шарените јајца за Велигден. Скоро сите знаат дека јајцето е симбол на нов живот и затоа се користи и како симбол за Велигден и новото раѓање на Исус. Но, гледајќи ги сите декорации што се продаваат во овој период од годината, ...

Иванов со честитка за Велигден

Стандард - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Симбол на пролетта и новиот живот: Каква поврзаност има зајакот со празникот Велигден?

Курир - 08.04.2018

Сите верници се радуваат на шарените јајца за Велигден. Скоро сите знаат дека јајцето е симбол на нов живот и затоа се користи и како симбол за Велигден и новото раѓање на Исус. Но, гледајќи ги сите декорации што се продаваат во овој период од ...

Внимателно со храната- како да спречите прејадување по велигденските пости

Курир - 08.04.2018

По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со лимонов сок или со сок од домати. Вака приготвена, супата ќе поттикне освежување на целиот организам. Дозирање Изберете помала чинија и до половина наполнете ја со свежа салата, ...

Османи во видео порака од пред Бигорскиот манастир го честита Велигден

+инфо - 08.04.2018

Видеопораката Османи ја сними на македонски со титл на албански јазик и на англиски јазик. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

+инфо - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Природно фарбање на јајца со црвена зелка

Мои рецепти - 08.04.2018

Секој Велигден се трудам да користам природни бои за јајца, без хемикалии, конзерванси итн. Ова е едноставен, но интересен начин за добивање на сина или сино-виолетова боја. Пробајте.. - Сецканата зелка заедно со водата се вари 30 минути, со цел да ...

Честитка од кичевскиот градоначалник Дехари по повод Велигден

А1 On - 08.04.2018

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари упати честитка до верниците по повод христијанскиот празник Велигден. – Во овие празнични денови ми претставува особено задоволство на сите христијани да им го честитам големиот празник, празникот над сите ...

Иванов со семејството и градоначалникот Јанчев на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Курир - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Џокси откри како настанала „Велигден“

Репортер - 08.04.2018

Празничниот хит „На Велигден“ на Џина Папас Џокси во деновите пред и за време на најголемиот христијански празник е најслушаната песна. Пејачот за Женски магазин откри како настанала песната.

Велигденски обичаи во Тиквешко

Сител - 08.04.2018

​Едни закопуваат велигденски јајца крај виновите лози во лозовите плантажи за бериќет, други крадат јајца од птиците кањи за здравје. Долгогодишната традиција за време на велигденските денови во Тиквешијата продолжува и оваа година.

Лидија Вукичевиќ го украси својот дом за Велигден

Репортер - 08.04.2018

Актерката Лидија Вукичевиќ, е позната по тоа што голем дел од времето и трудот ги троши на украсување на својот дом за празниците. Овој пат таа се надминала себе си, а нејзината декорација за Велигден предизвикала лавина на коментари.

Милица Тодоровиќ ги украси велигденските јајца

Репортер - 08.04.2018

Пејачката Милица Тодоровиќ на оригинален начин ги украсила јајцата за Велигден, а нејзините духовни цртежи беа причина за радост и смеа кај голем дел од нејзините обожаватели. Милица едната „тура“ ја офарбала во класичен велигденски стил, а ...

Девојка црта велигденски мотиви на уста

Црнобело - 08.04.2018

Кога црвениот кармин не е доволно празничен и свечен... се цртаат празнични ...

Еве зошто се менува датумот на Велигден

Курир - 08.04.2018

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

Идеи за украсување на велигденската трпеза

Црнобело - 08.04.2018

Откако ќе одберете што и како да послужите за велигденските собири, време е да се посветите на декорирањето на масата. Благодарение на украсните чинии, садови полни вапцани јајца, многу свежо цвеќе и салфетки во облик на зајчиња, лесно може да ...

Каква поврзаност има зајакот со Велигден?

Црнобело - 08.04.2018

Сите се радуваат на шарените јајца за Велигден. Скоро сите знаат дека јајцето е симбол на нов живот и затоа се користи и како симбол за Велигден и новото раѓање на Исус. Но, гледајќи ги сите декорации што се продаваат во овој период од годината, ...

Османи: Велигден, симбол на солидарноста, добрината и пред се надежта

Независен - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден. Честитајќи им го Велигден на, како што наведува вицепремиерот, православните Македонци и Албанци и сите други што го ...

Иванов: Да останеме сплотени и единствени како за време на празниците, така и во текот на целата година

Курир - 08.04.2018

Тој напомена дека овој Велигден не потсетува и на 1.000 години од основањето на Охридската Архиепископија. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на сите верници христијани им го честиташе најголемиот христијански празник Велигден.

Велигденски обичаи во Тиквешко

А1 On - 08.04.2018

​Едни закопуваат велигденски јајца крај виновите лози во лозовите плантажи за бериќет, други крадат јајца од птиците кањи за здравје. Долгогодишната традиција за време на велигденските денови во Тиквешијата продолжува и оваа година.

Внимавајте со храната за Велигден - болниците се полнат секоја година

Сител - 08.04.2018

По големиот и тежок 40 дневен пост за Велигден, бидете особено внимателни со храната и со прејадувањето. Четириесетдневниот пост и наглото конзумирање на мрсна храна потоа може директно да удри врз здравјето на луѓето, па да завршит по болници.

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

А1 On - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

Православни обичаи за кои немате слушнато: Еве како ширум светот се слави Велигден (ФОТО)

Курир - 08.04.2018

Велигден во светот, освен македонската, денеска го слават и руската, грчката, бугарската и етиопската црква, како и дел од Ескимите кои живеат на Алјаска, но и православните верници во Египет.

Велигденска посета на митрополитот г.Петар во Домот за доенчиња и мали деца-Битола

Сител - 08.04.2018

Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско-новозеландски г. Петар, според востановената традиција, оствари Велигденска посета во Јавната установа Дом за доенчиња и мали деца-Битола.

Новинарката Лупевска изненади со својата креативност – уметност на велигденските јајца (фото)

Скопје24 - 08.04.2018

Познатата македонска водителка Снежана Лупевска Созен изненади со својата креативност. Таа на својот фејсбук профил упати велигденска честита по повод денешниот христијански празник Велигден.

Еве зошто се менува датумот на Велигден

Скопје24 - 08.04.2018

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

Внимавајте на празничната трпеза: Овие 10 велигденски симболи треба да се на неа

Сител - 08.04.2018

На Велигден семејството оди во црква на света литургија, а после службата се поздравува со: Христос воскресе! Навистина воскресе! Овој поздрав е вообичаено да се практикува до Спасовден. Кога ќе се вратат од црква, семејството меѓу себе си честита ...

Соња Вуксановиќ го украси домот со велигденски јајца

Репортер - 08.04.2018

За разлика од повеќето, Соња Вуксановиќ одлучила од јајцата да направи велигденски букет. А како тоа изгледа, поранешната сопруга на Аца Лукас објави на својот Инстаграм ...

Велигденски чествувања на Македонците во Чикаго

Сител - 08.04.2018

Големиот христијански празник Велигден го прославија и Македонците во Чикаго како и во останатите градови во САД. ИВАН ...

Препорака од лекарите - да се внимава со внесувањето јајца и сол во организмот

Сител - 08.04.2018

За Велигденските празници да се изедат онолку јајца колку што се консумираат и другите денови, советуваат лекарите. Експертите за исхрана се категорични дека неколку јајца нема да предизвикаат здравствени проблеми, но поопасно е ако се јадат со ...

Велигден свечено го одбележаа и Македониците во Брисел

Сител - 08.04.2018

Големиот христијански празник Велигден свечено беше одбележан и во Брисел, Белгија. На свечената велигденска богослужба што ја водеше протоереј Боро Милчев од Струмичката епархија присуствуваа голем број македонски верници кои живеат и работат не ...

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Слободен Печат - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Благодатниот оган патува со московското метро за Велигден

Руска реч - 08.04.2018

Велигденскиот симбол пренесен до православните цркви во рускиот главен град преку подземната железница. Првпат Благодатниот оган го напушти московскиот аеродром Внуково со јавен транспорт и потоа кружеше по прстените на рускиот главен град: Садовое ...

Празнично, раскошно и богато: Еве како естрадата го прослави Велигден

Сител - 08.04.2018

Православните верници денеска го прославуваат најголемиот христијански празник - Велигден, па во домовите на многу јавни личности владее празнично расположение. Тие овој ден го поминуваат со најдрагите, но не ги заборавија ниту своите фанови па ја ...

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

А1 On - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Како Путин им го честиташе Велигден на Русите

Руска реч - 08.04.2018

Претседателот на Русија Владимир Путин им го честиташе светлото Христово Воскресение на православните христијани и на сите граѓани на Русија кои го одбележуваат овој празник, соопшти информативната служба на Кремљ.

Каква поврзаност има зајакот со празникот Велигден?

Пулс24 - 08.04.2018

Сите верници се радуваат на шарените јајца за Велигден. Скоро сите знаат дека јајцето е симбол на нов живот и затоа се користи и како симбол за Велигден и новото раѓање на Исус. Но, гледајќи ги сите декорации што се продаваат во овој период од ...

НАПРАВИ САМ: Еве како да си украсите за празникот

Женски магазин - 08.04.2018

Велигденска мини кошница Се прави брзо и лесно од хартија. Може да ви послужи за декорација на празничната трпеза или како држач за обоени јајца, кои сакате да им ги подарите на своите блиски.

(ВИДЕО) Еве што може да се направи со велигденско јајце

Женски магазин - 08.04.2018

Секоја година се бараат нови и што подобри начини за украсувањето јајца, а следното видео прикажува некои супер трикови кои дефинитивно ќе ве воодушеват. Потребни ви се: јајца, сенф, мајонез, млеко, бибер во зрно.

ВНИМАВАЈТЕ: Не му правете шок на организмот со храна по велигденските пости

Фактор - 08.04.2018

Секоја година се повторува истото. По велигденските пости кои траат 40 дена, луѓето најчесто се прејадуваат до таа мера што завршуваат во болница. Надлежните апелираат да се внимава, но граѓаните тоа не го земаат предвид и ги преполнуваат болниците.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Либертас - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Канал 77 - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Османи од Бигорски: Македонци и Албанци заедно пркоселе на предизвиците во одбрана на овој манастир

Либертас - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден. Видеопораката е снимена пред Бигорскиот манастир за, кој Османи вели дека е еден од најубавите православни манастири ...

Иванов со семејството и градоначалникот Јанчев на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Република - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Љубчо Георгиевски со честитка по повод Велигден

Поглед - 08.04.2018

Почитувани граѓани на Република Македонија, Имам чест и задоволство, во мое лично име да ви ги честитам Велигденските празници. Ја користам оваа прилика, на најголемиот христијански празник да упатам пораки за мир и единство.

Видеопорака на вицепремиерот Османи по повод Велигден

CivilMedia - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака денеска на православните христијани им го честита празникот Велигден. Честитајќи им го Велигден на, како што наведува вицепремиерот, православните Македонци и Албанци и сите други што го ...

Во екот на празникот, Османи честита со титлувана порака

Фактор - 08.04.2018

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи денеска го честита најголемиот христијански празник со видео порака. Тој им го честита празникот на православните Македонци и Албанци и сите други што го слават, во духот на заедништвото ги посакува ...

Ахмети со честитка за Велигден: Посакувам вие и вашите семејства да го поминете овој празник со многу здравје

Република - 08.04.2018

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети испрати честитка до православните верници по повод велигденските празници. „Почитувани православни верници,ми претставува чест во име на сите нас при Демократската унија за интеграција да Ви го честитам големиот ...

Еве зошто се менува датумот на Велигден

Пулс24 - 08.04.2018

Сте помислиле ли зошто Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април и зошто источните правослвани цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Во сржта на проблемот лежи многу едноставно објаснување.

(Фото) Охрид прекрасен за Велигден

еМагазин - 08.04.2018

Големиот празник Велигден денеска донесе прекрасно неделно попладне во Охрид. Многу македонски граѓани и странци уживаат на сонцето во охридските кафулиња,а раздвиженоста се чувствува и по бројот на автомобили со скопски, битолски, прилепски ...

Првпат во 17 години Ахмети честита Велигден

Пулс24 - 08.04.2018

Со желби за здравје, благосостојба и среќа, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, првпат откако постои на политичката сцена им го честита христијанскиот празник Велигден на православните верници. „ Денес православните христијански верници го слават Велигден ...

Иванов со семејството и градоначалникот Јанчев на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Пулс24 - 08.04.2018

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Внимателно со храната – како да спречите прејадување по велигденските пости

Република - 08.04.2018

По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со лимонов сок или со сок од домати. Вака приготвена, супата ќе поттикне освежување на целиот организам. Изберете помала чинија и до половина наполнете ја со свежа салата, а ...

Како да спречите прејадување по велигденските пости

Пулс24 - 08.04.2018

По велигденските пости, оброкот почнете го со супа, со помалку сол и со лимонов сок или со сок од домати. Вака приготвена, супата ќе поттикне освежување на целиот организам. Дозирање Изберете помала чинија и до половина наполнете ја со свежа салата, ...

Еве што траба да направите првиот петок по Велигден – Со сигурност ќе ви донесе среќа

Sky - 08.04.2018

Првиот петок по Велигден се смета за посебен, бидејќи на полноќ започнува источен петок и се смета дека на тој ден се случуваат чуда. Имено, тој ден е посветен на Богородица, а уште и се вика Извор на лекувањето, па затоа верниците одат на ...

За велигденската ноќ вообичаен број јавувања во Брзата помош

Бриф - 08.04.2018

Во текот на велигденската ноќ во Итната медицинска помош немало зголемен број јавувања. Од таму за МИА информираат дека дека ноќеска во Брзата помош имало вообичаен број и тип интервенции.

Честитка од Џафери за Велигден: Апелирам заеднички да побараме разбирање, почит и човекољубие

ТВ21 - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. – Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Џафери: Заеднички да побараме почит и разбирање, без разлика на верската или етничката припадност

Фокус - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое и од име на пратениците им го честита христијанскиот празник Велигден на припадниците на православната вероисповед. „Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е ...

Велигден повторно ги „дигна“ цените на јајцата, месото и зеленчукот

ТВ21 - 07.04.2018

Традиционално, и оваа година, трговците не пропуштија да ги зголемат цените на прехранбените продукти. И во продавниците и на зелените пазари повисока е цената на јајцата и зеленчукот, а во месарниците цената на јагнешкото месо кое е традиција на ...

Велигденските празници ги кренаа цените, граѓаните велат годинава е малку поевтино од претходните години

ТВ21 - 07.04.2018

Додека граѓаните ги прават последните подготовки за велигденските празници, пазарџиите ги тријат рацете. Тезгите се полни со свеж зеленчук, но и овошје, потребни за велигденската трпеза. 170 денари за табла јајца, марула од 20 до 40 денари, доматот ...

Ахмети: Во Велигден ја наоѓаме надежта за подавање рака

Фокус - 07.04.2018

Со желби за здравје, благосостојба и среќа, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им го честита христијанскиот празник Велигден на православните верници. „Денес православните христијански верници го слават Велигден како еден од најголемите христијански ...

Велигденски традиции и симболи

24 Вести - 07.04.2018

Велика сабота, ден пред еден од најголемите христијански празници Велигден, верниците ги прават последните подготовки околу празничната трпеза, бидејќи ова се моментите кога целото семејство седнува заедно на маса.

Честитка од Џафери по повод Велигден

Канал5 - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. - Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Сител - 07.04.2018

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Бачев: Следниот Велигден до го дочекаме во Македонија во која се ценат националните и државни вредности

Макфакс - 07.04.2018

Претседателот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, денеска до христијанските верници од православна вероисповед упати честитка по повод Велигденските празници. „Во името на Единстена Македонија и во свое лично име упатувам честитки до сите ...

Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца

Црнобело - 07.04.2018

Откако ги обоивте црвените јајца, време е во корпата да додадете малку бои и дезени. Ако секој Велигден јајцата ви излегуваат еднолично и сакате да промените нешто, пробајте некоја нова техника.

Нова техника за боење на велигденските јајца – со боја и ориз (видео)

Црнобело - 07.04.2018

Ако сè уште сте во потрага по техника за вапцање јајца со која ќе добиете чисти, светли бои, а притоа прстите нема да ви се обојат, тогаш имаме добри вести – ви требаат само неколку чашки ориз.

Сите верзии и преработки на антологиската „На Велигден сум се заљубил“ од Џокси

Црнобело - 07.04.2018

Каков празник е оној без антологиската „На Велигден сум се заљубил“ од Џина Папас Џокси? Сепак, секој ден не е Велигден, а ретко кој поминува без оваа песна која најмногу ќе ја слушнете во овој период од годината.

Обичаи за Велигден во Кумановско

Сител - 07.04.2018

Дел од обичаите за Велигден исчезнуваат, а дел се пренесуваат од една на друга генерација, сметаат етнолозите од Кумановскиот музеј. Кустосот од Музејот во Куманово Анита Ѓорѓиеска појасни дека правлославната црква го смета за најголем, но тоа е и ...

Какво време не очекува за велигденскиот викенд?

Таратур - 07.04.2018

Велигденскиот продолжен викенд веќе започна, а празникот е пред врата. Слободните денови предвидени за одмор и шетање кои се на располагање обично се планираат во зависност од временската прогноза која е најавена за истите.

Џафери: Велигденските празници нека донесат духовен мир и заедништво

Макфакс - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска до христијанските верници од православна вероисповед упати честитка по повод Велигденските празници. „Дозволете ми, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, ...

10. стари велигденски симболи: Ова мора да се најде на вашата трпеза а еве и’ што значи!

Екран - 07.04.2018

Еве што треба да се најде на вашата велигденска трпеза, и какви значења имаат… Препород, Велигден или пролет се слави во разни цивилизации, а многу пагански обичаи од старите времиња се задржале се’ до денес и станале дел од обичаите на ...

Велигденската трпеза во Грција поевтина во споредба со лани

+инфо - 07.04.2018

Доколку граѓаните правилно ги разгледаат цените и одберат поевтини производи, тогаш оваа година за велигденската трпеза ќе треба да одвојат помалку пари, покажуваат резултатите од трите различни и меѓусебно неповрзани истражувања направени од ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Скопје24 - 07.04.2018

Православните верници во Недела го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Курир - 07.04.2018

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Честитка од ДОМ по повод Велигден

А1 On - 07.04.2018

„ДОМ им го честита Велигден на сите православни христијани во Република Македонија, со желба за мир и спокој во душата! Посакуваме празничните денови да ги поминат во кругот на најблиските, во хармонија и благост! Христос воскресе!“, се вели во ...

(ФОТО) Елена на литургија во Бигорски

Репортер - 07.04.2018

Поп-пејачката Елена Ристевска , денес замина во манастирот „Св. Јован Бигорски“. Таа присуствуваше на литургијата која се одржува таму на Велика Сабота, ден пред Велигден. Пејачкта сподели и фотографија од литургијата во манастирот.

Бачев: Следниот Велигден да го дочекаме во слободна Македонија

А1 On - 07.04.2018

Претседателот на Единствена Македонија Јанко Бачев, денеска до христијанските верници од православна вероисповед упати честитка по повод Велигденските празници. „Во името на Единстена Македонија и во свое лично име упатувам честитки до сите ...

Обичаи за Велигден во Кумановско

А1 On - 07.04.2018

Дел од обичаите за Велигден исчезнуваат, а дел се пренесуваат од една на друга генерација, сметаат етнолозите од Кумановскиот музеј. Кустосот од Музејот во Куманово Анита Ѓорѓиеска појасни дека правлославната црква го смета за најголем, но тоа е и ...

Честитка од лидерот на ДУИ Ахмети по повод Велигден

А1 On - 07.04.2018

„Почитувани православни верници, ми претставува чест во име на сите нас при Демократската Унија за Интеграција да Ви го честитам големиот христијански празник Велигден, со најискрени честитки за здравје, благосостојба и среќа за сите вас.

Ахмети со честитка за Велигден: Да си подадеме рака едни на други за заедничко добро

Макфакс - 07.04.2018

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети испрати честитка до православните верници по повод велигденските празници. „Почитувани православни верници,ми претставува чест во име на сите нас при Демократската унија за интеграција да Ви го честитам големиот ...

(Фото) Андријана Јаневска најкреативна за Велигден

Репортер - 07.04.2018

Поп-пејачката и професорка по виолина Андријана Јаневска особено е креативна за Велигден. Таа вапсала јајца според омиление цртани херои на нејзините два сина – Хомер Симпсон, Хулк, Мики Маус, мињоните, Гарфилд и нинџа желки.

Груевски за Велигден во Охрид, по Велигден секој ден во суд ФОТО

+инфо - 07.04.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Велигденските празници ги поминува во Охрид. Тој вчера бил забележан низ охридската чаршија, видно расположен со сопругата Боркица, пишува еМагазин .

(ФОТО) Велигден во домот на Лепа Брена

Репортер - 07.04.2018

И балканската фолк ѕвезда се пофали пред Велигден. Во домот на Лепа Брена се собра целото семејство по повод велигденските празници. Сејмената фотографија на која се сите, па и корпата со вапсани јајца, ја пренесоа српските ...

Обединети за Македонија: Да бидеме сплотени, единствени и обединети во мир и благосостојба

Макфакс - 07.04.2018

Обединети за Македонија по повод големиот христијански празник Велигден упатува честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани ...

Честитка од Али Ахмети по повод Велигден

Независен - 07.04.2018

Лидерот на ДУИ Али Ахмети испрати честитка по повод Велигден до православните граѓани.Во неа стои: Почитувани православни верници, ми претставува чест во име на сите при Демократската Унија за Интеграција да ви го честитам големиот христијански ...

Овие 10 велигденски симболи денес ставете ги на трпезата

Курир - 07.04.2018

Постојат многу обичаи кои се поврзани со најголемиот Христијански празник Велигден. На Велигден семејството оди во црква на света литургија, а после службата се поздравува со: Христос воскресе! Навистина воскресе.

Обединети за Македонија го честита христијанскиот празник Велигден

А1 On - 07.04.2018

Обединети за Македонија по повод големиот христијански празник Велигден упатува честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани ...

Велигденски обичаи: еве што треба да направите кога ќе станете од спиење!

Скопје24 - 07.04.2018

Утре е најсреќниот христијански празник, воскресението Христово – Велигден. Наутро кога ќе се разбудите еве што треба да направите: Треба да станете рано, а не би требало да легнете рано, т.е пред полноќ.

Овие 10 велигденски симболи денес ставете ги на трпезата

Скопје24 - 07.04.2018

Постојат многу обичаи кои се поврзани со најголемиот Христијански празник Велигден. На Велигден семејството оди во црква на света литургија, а после службата се поздравува со: Христос воскресе! Навистина воскресе.

Честитка од Џафери по повод Велигден

Сител - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. - Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Честитка од Џафери по повод Велигден

А1 On - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. – Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Скопје24 - 07.04.2018

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Забавни техники за фарбање на шарени велигденски јајца

Скопје24 - 07.04.2018

Откако ги обоивте црвените јајца, време е во корпата да додадете малку бои и дезени. Ако секој Велигден јајцата ви излегуваат еднолично и сакате да промените нешто, пробајте некоја нова техника.

Внимавајте какво велигденско јајце ќе подарите- еве што значат боите

Пулс24 - 07.04.2018

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Првпат во 17 години Ахмети честита Велигден

Република - 07.04.2018

Со желби за здравје, благосостојба и среќа, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, првпат откако постои на политичката сцена им го честита христијанскиот празник Велигден на православните верници. „Денес православните христијански верници го слават Велигден ...

ПРАЗНИЧНО ПОСКАПУВАЊЕ: Посен Велигден со мрсни цени

Фактор - 07.04.2018

Како пред Божиќ така и пред Велигден пpазарџиите ги набилдаа цените, наместо обратно. Граѓаните се жалат, цените повторно до плафон. Раст на цената овие денови е забележана на јајцата зошто токму тие се најактуелани за Велигден, но поскапено е и ...

Како се слави Велигден во светот!?

Женски магазин - 07.04.2018

Деновиве се слави големиот христијански празник Влигден ширум светот. Прочитајте ги традициите кои ги имаат народите. Франција Родителите во Франција им кажуваат на своите деца дека Велигденските јајца доаѓаат од Велигденските ѕвона.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Ќе се погоди ли времето за Велигденско уживање по надвор?

Фактор - 07.04.2018

Велигденските празници пристигнаа а ако се водиме од реченицата дека по утрото денот се познава, тогаш денеска не очекува навистина облачен ден. Метеоролозите најавија воглавно сув ден во кој облачноста ќе зема замав.

(Фото) Никола Груевски со сопругата во Охрид за Велигденските празници

еМагазин - 07.04.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги поминува Велигденските празници во Охрид. Тој во придружба на сопругата Боркица видно расположен вчера се прошета низ охридската чаршија „одморајќи“ се од секојдневните ...

Обединети за Македонија: Да бидеме сплотени, единствени и обединети во мир и благосостојба

Точка - 07.04.2018

Обединети за Македонија по повод големиот христијански празник Велигден упатува честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан, до Синодот, свештенството на МПЦ и до сите православни христијани ...

Талат Џафери го честиташе големиот христијански празник Велигден

Република - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. – Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Посен Велигден со мрсни цени

Скопје инфо - 07.04.2018

Секое македонско домаќинство ги прави последните подготовки за дочекување на најрадосниот христијански празник Велигден. Некој ќе си дозволи малку повеќе, а некој со скромност, но сепак сите ќе се радуваме и ќе го славиме Христовото воскресение.

ЖРК Куманово активен и за велигденските празници

Кумановски м. - 07.04.2018

loading... Ракометарките на Куманово деновиве се доста активни со своите настапи, па така и покрај велигденските празници, денеска ќе го одиграат натпреварот од 23. коло од домашната ракометна лига за дами.

Направи велигденско венче

Женски магазин - 07.04.2018

Велигден како празник го сакаат многумина, како децатата така и возрасните. Овој празник е интересен и буди голема креативност кај повеќето за различни начини на декорирањето и техники на фарбање јајца.

Го отсекла врвот од варено јајце… Она што го направила е генијално (Видео)

Sky - 07.04.2018

Го отсекла врвот од варено јајце… Она што го направила е генијално (Видео) Велигден е празник кога многу луѓе бојадисуваат и украсуваат јајца. Секоја година се бараат нови и што подобри идеи поврзани за украсувањето јајца, а следното видео прикажува ...

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото

Sky - 07.04.2018

Замотала конец околу балон. Откако ќе ја видите причината, ќе посакате да го направите истото Велигденските јајца веројатно се најголемиот симбол на празникот. Откако ќе ги декорирате Велигденските јајца, ви предлагаме да направите и вакви украси.

Велигденски симболи и традиции

Локално - 07.04.2018

Христијаните го слават Велигден во спомен на воскреснувањето на Исус Христос. Некои аспекти од современите велигденски празнувања сепак потекнуваат од пред христијанството. Античката божица на пролетта Според (познатиот историчар) Венерабле Беде, ...

Како се пресметува датумот за Велигден?

Скопје инфо - 07.04.2018

Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го менува. Може да биде во април, а и во мај. Временското растојание, од кога до кога може да се падне Велигден е определено и тоа се движи од 4 ...

Традиционално прославување на Велигден низ светот

Скопје инфо - 07.04.2018

Велигден е еден од најважните празници за Христијаните, и е прославен низ целиот свет. Постојат неколку работи, како на пример велигденските јајца и чоколадните велигденски зајаци кои се заеднички за Велигденските прослави.

Џафери: Заеднички да побараме почит и разбирање, без разлика на верската или етничката припадност

Локално - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое и од име на пратениците им го честита христијанскиот празник Велигден на припадниците на православната вероисповед. „Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е ...

Честитка од Џафери по повод Велигден

Либертас - 07.04.2018

Престeдателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честика по повод големиот христијански празник, Велигден. – Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на ...

Велигденската трпеза во Грција поевтина во споредба со лани

Локално - 07.04.2018

Доколку граѓаните правилно ги разгледаат цените и одберат поевтини производи, тогаш оваа година за велигденската трпеза ќе треба да одвојат помалку пари, покажуваат резултатите од трите различни и меѓусебно неповрзани истражувања направени од ...

НАДВОР ОД ПОЛИТИКА: Талат Џафери со честитка

Фактор - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го честита најголемиот христијански празник. „Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на сите верници им посакувам топлина во домот, ...

Џафери: Велигденските празници нека донесат духовен мир и заедништво

Sky - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска до христијанските верници од православна вероисповед упати честитка по повод Велигденските празници. „Дозволете ми, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Пулс24 - 07.04.2018

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Велигден повторно ги „дигна“ цените на јајцата, месото и зеленчукот

Либертас - 07.04.2018

Традиционално, и оваа година, трговците не пропуштија да ги зголемат цените на прехранбените продукти. И во продавниците и на зелените пазари повисока е цената на јајцата и зеленчукот, а во месарниците цената на јагнешкото месо кое е традиција на ...

Ахмети го честиташе Велигден

Локално - 07.04.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на сите верници им го честиташе празникот Велигден. „Почитувани православни верници, ми претставува чест во име на сите нас при Демократската Унија за Интеграција да Ви го честитам големиот христијански празник Велигден, ...

Џафери: Велигденските празници нека донесат духовен мир и заедништво

Точка - 07.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска до христијанските верници од православна вероисповед упати честитка по повод Велигденските празници. „Дозволете ми, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, ...

Овие 10 велигденски симболи денес ставете ги на трпезата

Пулс24 - 07.04.2018

Постојат многу обичаи кои се поврзани со најголемиот Христијански празник Велигден. На Велигден семејството оди во црква на света литургија, а после службата се поздравува со: Христос воскресе! Навистина воскресе.

Велигден ги дигна цените на јајцата, јагнешкото, зеленчукот

24 Вести - 06.04.2018

И оваа година традицијата за велигденското покачување на цените на скопските пазари продолжува. За пазарџиите евтино но за граѓаните скапо. Се прават и последните подготовки за дочекување на најголемиот христијански празник Велигден - граѓаните ...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Канал5 - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

(ФОТО) Велигден во домот на Тамара

Репортер - 06.04.2018

Тамара Тодевска се пофали пред Велигден. Поп-пејачкта е уште една во низата на познатите, кои на Велики четврток вапсале јајца и велигденски го украсиле домот. На нејзината трпеза освен корпите со зајчиња, украсените и офарбани јајца се најдоа и ...

Охрид во велигденски декор ГАЛЕРИЈА

+инфо - 06.04.2018

Продолжениот велигденски викенд на Охрид му донесе многу гости, заедно со најавата на метереолозите за подобрување на времето со дневни пријатни температури. Во градот се чувствува раздвиженост, а полни се и летните бавчи.

Во недела во Охрид  бесплатен паркинг, локалната власт чести за Велигден

+инфо - 06.04.2018

Локалната самоуправа, преку ЈП „Билјанини извори”, по повод големиот христијански празник Велигден , во недела, на 8 април, чести бесплатно користењето на услугите на јавниот градски простор.

Во Прилеп со повеќе обичаи привршуваат подготовките за Велигден

А1 On - 06.04.2018

Прилепчани ги привршуваат подготовките за Велигден. Денеска на Велипеток, верниците ги посетуваат правосланите храмови, палат свеќи и одат на целивање и на причест. Воедно, според традициите кои се одржуваат, денеска треба да се купи нешто ново за ...

Во очи Велигден, пазарџиите ги кренаа цените

+инфо - 06.04.2018

Велигденските празници носат и поскапувања на јајцата, месото и зеленчукот. Граѓаните за табла јајца плаќаат од 150 до 180 денари, за килограм јагнешко околу 350 денари, домати од 80 до 100 денари и марула од 20 до 40 денари.

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Сител - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Курир - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Стандард - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Од денеска до понеделник паркирањето во Центар е бесплатно

Скопје24 - 06.04.2018

Од денеска до понеделник на паркиралиштата на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ паркирањето е бесплатно. Тоа важи за сите паркинг места каде важи зонската наплата на ЈП „ПОЦ“, а бесплатно е паркирањето и во катната гаража кај МРТ.

Шилегов го честита Велигден на граѓаните од православна вероисповед

А1 On - 06.04.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов им го честита Велигден на сите граѓани од православна вероисповед што го прославуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Идеи за велигденски декорирана храна за попримамлива трпеза

Црнобело - 06.04.2018

Доколку завршивте со подготовките и декорирањето на домот, време е да размислите како на друг начин да внесете велигденско расположение. Секако, трпезата е еден од нив, но покрај декорирањето на масата, би било добро и храната да ви биде сервирана ...

Не давајте многу пари во маркети: Направете најубава велигденска трева дома

Gotvi.mk - 06.04.2018

На велигденската трпеза една од најубавите декорации е токму велигденската пченица или велигденската трева. Наместо да ја купувате по маркетите, може да ја направите дома и тоа за малку пари. Ви требаат памук, неколку зрна пченица и модли по избор.

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

А1 On - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Што да направите со јајцата кои ќе ви напукнат при варење?

Курир - 06.04.2018

По повод големиот христијански празник Велигден, секоја домаќинка на Велики Четврток ги бојадисува јајцата. Дел од домаќинките јајцата ги бојадисуваат и на Велика Сабота. Она што навистина знае да извади од кожа е кога јајцата ќе напунат при варење.

Од денеска до понеделник паркирањето во Центар е бесплатно

Независен - 06.04.2018

Од денеска до понеделник на паркиралиштата на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ паркирањето е бесплатно. Тоа важи за сите паркинг места каде важи зонската наплата на ЈП „ПОЦ“, а бесплатно е паркирањето и во катната гаража кај МРТ.

Идеи за фарбање и украсување на велигденски јајца

Stylist - 06.04.2018

Ако еднобојните велигденски јајца со класични сликички залепени на нив ви се чинат неинвентивни, еве идеи како да употребите разни техники за боење и украсување – со пена за бричење, ефект на мермер, употребувајќи ориз, со декупаж ...

Кржалоски посети повеќедетни семејства: Нивните Велигденски трпези ќе бидат богати како што се и нивните души

Курир - 06.04.2018

Лука Кржалоски, претседателот на Унијата на млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ пред најголемиот христијански празник Велигден беше во посета на повеќедетни семејства. „Воскресението Христово-Велигден не’ обврзува на заедништво и на споделување.

Во Прилеп со повеќе обичаи привршуваат подготовките за Велигден

Сител - 06.04.2018

Прилепчани ги привршуваат подготовките за Велигден. Денеска на Велипеток, верниците ги посетуваат правосланите храмови, палат свеќи и одат на целивање и на причест. Воедно, според традициите кои се одржуваат, денеска треба да се купи нешто ново за ...

Велигденските празници ги наполнија храмовите на МПЦ-ОА во Охрид

Сител - 06.04.2018

Охрид живее во духот на големиот христијански празник Велигден. Божјите храмови се претесни за верниците кои доаѓаат од раните утрински часови. Балканскиот Ерусалим со 365 те цркви распослани долж брегот на езерото и културно историските ...

Што треба да направите пред да ги офарбате јајцата

Женски магазин - 06.04.2018

Треба Да ги офарбате јајцата. Прочитајте ги советите, за да вашите јајца бидат свежи и убаво украсени. Користете свежи јајца Доколку фарбате поголем број на јајца, а планирате да ги подарите, да ги јадете неколку дена, користете свежи јајца.

Во духот на Велигден и Охриѓани ќе паркираат бесплатно

Фактор - 06.04.2018

Локалната самоуправа, преку ЈП „Билјанини извори”, во чест на големиот христијански празник Велигден , во недела, на 8 април, дозволува бесплатно користењето на услугите на јавниот градски простор.

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Либертас - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

СОЗДАДЕНА ВО ДАЛМАЦИЈА, СНИМЕНА НА КРИТ: Приказната за евергринот „На Велигден“ на Џокси

Фактор - 06.04.2018

Рефренот е инспириран од баба ми Уранија и нејзината приказна за тоа како нејзиниот татко, мојот прадедо Коста, ѝ ги враќал стројниците кои упорно доаѓале за Велигден, откри познатиот музичар кој со оваа нумера успеа да испише историја во домашната ...

Бигорски: Трговците да не ги поскапуваат цените за Велигден, работодавците да не ги држат вработените

еМагазин - 06.04.2018

Страсната седмица, последната недела пред Велигден – Пасха, е посветена на последните настани од Христовиот живот на земјата, велат од Бигорски манастир. „Затоа воопшто не прилега за време на Страсната и Велика седмица, особено во деновите Велик ...

Од денеска до понеделник бесплатно паркирањето во центарот на Скопје

Либертас - 06.04.2018

Од денеска до понеделник на паркиралиштата на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ паркирањето е бесплатно. Тоа важи за сите паркинг места каде важи зонската наплата на ЈП „ПОЦ“, а бесплатно е паркирањето и во катната гаража кај МРТ.

Еве како убаво, а евтино да ги спакувате велигденските јајца (Фото)

МК News - 06.04.2018

Се што ви е потребно е картонска кутија од јајца, ножички и малку боја. Велигденските јајца кои ќе ги подарувате ќе изгледаат ...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Локално - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Велигден во Колешино-село со четири вери и вековно меѓусебно разбирање и толеранција

CivilMedia - 06.04.2018

Велигден во селото Колешино за едни е најголем верски празник, а за други е обичен ден. Големиот христијански празник го празнуваат православните и верниците од Евангелско Методистичката црква, додека за Адвентистите и Јеховините сведоци овој ден е ...

Од денеска до понеделник бесплатно паркирањето во центарот на Скопје

iPortal - 06.04.2018

Од денеска до понеделник на паркиралиштата на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ паркирањето е бесплатно. Тоа важи за сите паркинг места каде важи зонската наплата на ЈП „ПОЦ“, а бесплатно е паркирањето и во катната гаража кај МРТ.

Што да направите со јајцата кои ќе ви напукнат при варење?

Пулс24 - 06.04.2018

По повод големиот христијански празник Велигден, секоја домаќинка на Велики Четврток ги бојадисува јајцата. Дел од домаќинките јајцата ги бојадисуваат и на Велика Сабота. Она што навистина знае да извади од кожа е кога јајцата ќе напунат при варење.

Грците и Бугарите ќе слават Велигден во Охрид - хотелите веќе преполни

Скопје инфо - 06.04.2018

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера покажуваат дека постои голем интерес на ...

Празникот повод за покачување на цените, граѓаните не штедат за богатата софра

Фактор - 06.04.2018

Повторно покачување на цените на скопските пазари.Во пресрет на последните подготовки за дочекување на најголемиот христијански празник Велигден - граѓаните растрчани по намирници за да ја комплетираат велигденската трпеза со традиционалните ...

СОЗДАДЕНА ВО ДАЛМАЦИЈА, СНИМЕНА НА КРИТ: Приказната за евергринот „На Велигден“ на Џокси

Женски магазин - 06.04.2018

Рефренот е инспириран од баба ми Уранија и нејзината приказна за тоа како нејзиниот татко, мојот прадедо Коста, ѝ ги враќал стројниците кои упорно доаѓале за Велигден, откри познатиот музичар кој со оваа нумера успеа да испише историја во домашната ...

Продуктот кој чини 20 денари, а ќе ви помогне за да не ви пукне ни едно јајце за Велигден

Бизнис Вести - 06.04.2018

На Велики Четврток се вапцаат велигденски јајца. Се вапцаат прво црвени, па потоа јајца во други бои, а најголемиот проблем е кога ќе ви испукаат јајцата. Она што можеби не сте го знаеле е дека бојата за јајца која ја купувате не мора да ја ...

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

Канал5 - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Започнува најголемиот празник на празниците за православните верници - Христовото воскресение!

Канал5 - 05.04.2018

Од денеска започнуваат деновите од големиот христијански празник. Празник на празниците за православните верници. Ова е недела во која го славиме воскреснувањето господово и во која го украсуваме својот дом во стилот на Велигден.

Бесплатен паркинг за време на Велигденските празници во Центар

Фокус - 05.04.2018

За време на велигденските празници, паркинзите на Општина Центар ќе бидат бесплатни за сите граѓани. -По повод претстојните Велигденски празници Ве известуваме дека од 06.04. (петок) до 09.04.2018 година (понеделник) паркиралиштата со кои ...

Македонците ќе кршат јајца во Бугарија и Грција

Фокус - 05.04.2018

Продолжениот викенд за време на христијанскиот празник Велигден за голем број на наши сограѓани е одлична можност за неколкудневен одмор во соседството. Веќе добар дел на Велигденските ангажмани во туристичките агенции се распродадени, а најчести ...

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

24 Вести - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Колку време може да се јадат варените јајца за Велигден?

Курир - 05.04.2018

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се ...

Паркинзите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

МКД - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани, соопшти Општина Центар. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Хуманитарен базар во храмот „Св. Петка“

А1 On - 05.04.2018

По повод Велигденските празници денеска во црквата „Св. Петка“ во Скопје, ќе биде одржан хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и општина Кисела Вода. На настанот, што ќе почне во 10 часот, од страна на членовите на ...

ПОЦ ги чести граѓаните со 4 дена бесплатен паркинг

Слободен Печат - 05.04.2018

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ информира дека од утре до понеделник паркирањето на нивните паркиралишта ќе биде бесплатно за сите граѓани. Бесплатно паркирање за време на државните празници е неколкугодишна практика на ЈП „ПОЦ“.

„Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“ во општина Илинден

Сител - 05.04.2018

Општина Илинден денеска во домот на културатаво периодот од 10:00 до 14:00 часот ја организира 12-та по ред традиционална Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение”.

Колку време може да се јадат варените јајцата за Велигден?

Скопје24 - 05.04.2018

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се ...

Обезбедени над 1.000 нови книги во општина Илинден

А1 On - 05.04.2018

Во општина Илинден денеска се реализираше 12-та традиционална манифестација „Подарете книга за велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение“ и се обезбедија над 1.000 нови книги. На манифестацијата, која ги обединува културата, уметноста и ...

На Велики четврток се вапцаат јајца – првото има голема моќ

Gotvi.mk - 05.04.2018

Велики четврток е денот од најтешката, последна седмица пред Велигден кога се бојадисуваат велигденските јајца. Тие се најголемиот симбол на големиот празник за христовото воскреснување, а на запад во последните години се почесто се користат ...

„Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение“ во општина Илинден

А1 On - 05.04.2018

Општина Илинден денеска во домот на културатаво периодот од 10:00 до 14:00 часот ја организира 12-та по ред традиционална Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”.

Корисниците од дневниот центар му го честитаа Велигден на градоначалникот Мицевски

Слободен Печат - 05.04.2018

Со рачни изработки со велигденски мотиви и желби за среќа и радост за време на празнувањата, корисниците од Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост Крива Паланка, му го честитаа претстојниот голем христијански празник Велигден на ...

Бесплатен паркинг во Центар за Велигденските празници

Макфакс - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници од утре, 6 април, до понеделник, 9 април, паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа во вторник, 10 ...

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

А1 On - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

„Паркинзи на Општина Центар“ чести 4 дена бесплатно паркирање

Независен - 05.04.2018

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ информира дека од утре до понеделник паркирањето на нивните паркиралишта ќе биде бесплатно за сите граѓани. Бесплатно паркирање за време на државните празници е неколкугодишна практика на ЈП „ПОЦ“.

Трговците, занаетчиите и угостителите во Србија не мора да работат за Велигден

Курир - 05.04.2018

Останатите денови, пред и по Велигден, како што јави Танјуг, ќе работат според празничниот распоред. Трговските, занаетчиските и угостителските објекти во Србија за Велигден можат да бидат затворени.

Само протресувате и имате најубави велигденски јајца – посебна техника за фарбање

Gotvi.mk - 05.04.2018

Велигденски јајца може да офарбате и со ориз и прехрамбена боја. Ќе бидат шарени, весели и креативни. Ви треба ориз, боја и сад, и секако сварени јајца. За да се добијат овие јајца ставете 1/3 ориз во садот, неколку капки боја, па затворете и ...

Што значат ознаките на јајцата- бидете внимателни пред Велигден

Курир - 05.04.2018

Внимавајте при пазарењето на јајца, особено сега пред Велигден. Важно е да ги знаете ознаките на јајцата, а уште поважно е да купувате од проверени места. Јајце од типот А е свежо јајце, додека пак јајце од типот Б е наменето за индустриска ...

Упатство како да направите прекрасно декорирани велигденски колачиња

Црнобело - 05.04.2018

Велигденските празници бараат и нешто слатко на трпезата, украсено во овој дух. Од зајчиња до лижавчиња, погледнете ги овие неверојатно декорирани ...

Велигденски јајца кои се ремек дело – ви треба само слама (Видео)

Gotvi.mk - 05.04.2018

Вистински ремек дела за Велигден може да направите со малку слама и боја. Покрај јајцата кои сте ги свариле со боја по желба, ви треба слама. Потопете ја во вода, па исечете ја во должина.

Велигденски базар со хуманитарен карактер во Кисела Вода

А1 On - 05.04.2018

Велигденски базар со хуманитарен карактер се одржа денеска во дворот на црквата Св. Петка во Скопје во организација на Здружението на слепи и лица со оштетен вид и општина Кисела Вода. Посетителите купуваа декорирани велигденски погачи, пити, ...

Над 2.000 велигденски јајца на Велигденската изложба во Делчево

А1 On - 05.04.2018

Над 2.000 велигденско обоени јајца, десетици цртежи со велигденска содржина, најразлични велигденски декорации, донесе денешната „Велигденската изложба“ која беше во организација на општина Делчево во соработка со образовните институции, локалната ...

Обезбедени над 1.000 нови книги во општина Илинден

Сител - 05.04.2018

Во општина Илинден денеска се реализираше 12-та традиционална манифестација „Подарете книга за велигденско јајце - симбол на Христовото Воскресение“ и се обезбедија над 1.000 нови книги. На манифестацијата, која ги обединува културата, уметноста и ...

Сигурно ве интересира:Дали и кога се отворени продавниците во Солун за време на Велигден?

Скопје24 - 05.04.2018

За време на Велигденските празници, продавниците за шопинг во Солун и Атина ќе работат со продолжено работно време кое започна да важи уште минатата недела од 29 март и ќе важи се до Велика Сабота – 7 април.

Работно време на Скопје Сити мол за време на Велигденските празници

Црнобело - 05.04.2018

(Скопје, 05.04.2018) - Скопје Сити мол ги известува сите посетители дека за време на Велигденските празници ќе работи со скратено работно време. Празничниот режим на работа се однесува на деновите петок, недела и понеделник и тоа по следниот ...

Немажените девојки за Велигден треба да го направат ова

Курир - 05.04.2018

Постојат обичаи за секој ден до Велигден во најтешката недела, воедно и последна од постот. Младите жени кои се уште не добиле понуда за брак, треба да ги кажат неколку минути пред доаѓањето на Велигден следниве зборови: Воскресение Христово! ...

Работно време на Скопје Сити мол за време на Велигденските празници

+инфо - 05.04.2018

Скопје Сити мол за време на Велигденските празници ќе работи со скратено работно време. Празничниот режим на работа се однесува на деновите петок, недела и понеделник и тоа по следниот распоред и саатница.

Корисниците од дневниот центар му го честитаа Велигден на градоначалникот Мицевски

А1 On - 05.04.2018

Со рачни изработки со велигденски мотиви и желби за среќа и радост за време на празнувањата, корисниците од Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост Крива Паланка, му го честитаа претстојниот голем христијански празник Велигден на ...

Шилегов го честита Велигден

+инфо - 05.04.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов им го честита Велигден на сите граѓани од православна вероисповед што го прославуваат големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Трговците, занаетчиите и угостителите во Србија не мора да работат за Велигден

А1 On - 05.04.2018

Трговските, занаетчиските и угостителските објекти во Србија за Велигден можат да бидат затворени. Останатите денови, пред и по Велигден, како што јави Танјуг, ќе работат според празничниот распоред.

(Видео) Велигденска погача со вапсани јајца

Репортер - 05.04.2018

На велигденската трпеза освен бојосани јајца, секогаш има и погача. Овој пат можете да направите погача плетенка која ќе ја украсите со вапсани јајца. Тестото замесете го по ваша желба, како што би ја замесиле омилената погача, а потоа украсете ја ...

Гости од Балканот - најбројни за Велигден покрај Охридското Eзеро

Глас на Америка - 05.04.2018

Најмногу туристи од Црна Гора, Албанија, Бугарија, Србија, но и Грција ОХРИД — Гостите од балканските држави, но и домашните туристи се најбројни за Велигденските празници во Охрид. Поголемиот дел од приватното сместување е исполнето до последното ...

Трговците, занаетчиите и угостителите во Србија не мора да работат за Велигден

+инфо - 05.04.2018

Трговските, занаетчиските и угостителските објекти во Србија за Велигден можат да бидат затворени. Останатите денови, пред и по Велигден, како што јави Танјуг, ќе работат според празничниот распоред.

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во посета на децата со интелектуална попреченост

Курир - 05.04.2018

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ по повод големиот Христијански празник Велигден направи посета на републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“. -Ние од Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ традиционално секоја година по повод ...

Трговците, занаетчиите и угостителите во Србија не мора да работат за Велигден

Сител - 05.04.2018

Трговските, занаетчиските и угостителските објекти во Србија за Велигден можат да бидат затворени. Останатите денови, пред и по Велигден, како што јави Танјуг, ќе работат според празничниот распоред.

Немажените девојки за Велигден треба да го направат ова

Скопје24 - 05.04.2018

Постојат обичаи за секој ден до Велигден во најтешката недела, воедно и последна од постот. Младите жени кои се уште не добиле понуда за брак, треба да ги кажат неколку минути пред доаѓањето на Велигден следниве зборови: Воскресение Христово! ...

Работно време на Скопје Сити мол за време на Велигденските празници

МакМода - 05.04.2018

Скопје Сити мол ги известува сите посетители дека за време на Велигденските празници ќе работи со скратено работно време. Празничниот режим на работа се однесува на деновите петок, недела и понеделник и тоа по следниот распоред и саатница.

Гости од Балканот најбројни за Велигден покрај Охридското езеро

Слободен Печат - 05.04.2018

Гостите од балканските држави, но и домашните туристи се најбројни за Велигденските празници во Охрид. Поголемиот дел од приватното сместување е исполнето до последното место, а одлична исполнетост има и на хотелските капацитети.

Македонците ќе кршат јајца во Бугарија и Грција

Слободен Печат - 05.04.2018

Продолжениот викенд за време на христијанскиот празник Велигден за голем број на наши сограѓани е одлична можност за неколкудневен одмор во соседството. Веќе добар дел на Велигденските ангажмани во туристичките агенции се распродадени, а најчести ...

Никако не легнувајте пред полноќ: Важни обичаи за Велигден

Курир - 05.04.2018

За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

За Велигден никако не легнувајте пред полноќ – важни обичаи за празникот

Скопје24 - 05.04.2018

За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

Стандард - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Бесплатен паркинг во Центар за Велигденските празници

Скопје24 - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници од утре, 6 април, до понеделник, 9 април, паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа во вторник, 10 ...

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

Скопје инфо - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Се вапцаа велигденските јајца

Локално - 05.04.2018

Три црвени, вапсани јајца. Едното за Господ, едното за куќата, едното е за плодност. По нивјето да има, сѐ што ќе се насади, да роди. Да има плод. Ова е првиот благослов изутринава на Величетврток.

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигден

Република - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Хуманитарен базар во храмот „Св. Петка“

Скопје инфо - 05.04.2018

По повод Велигденските празници денеска во црквата „Св. Петка“ во Скопје, ќе биде одржан хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и општина Кисела Вода. На настанот, што ќе почне во 10 часот, од страна на членовите на ...

Велигденски концерт на „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар по 25-ти пат

Gostivarpress.mk - 05.04.2018

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар уште еднаш докажа дека е достоен чувар на македонското фолклорно творештво и играорната традиција. Салата во Центарот за култура „АСНОМ“ за денешниот Велигденски концерт беше ...

Идеја: Земете салфети и офарбајте јајца

Пулс24 - 05.04.2018

Велигденски јајца се фарабаат денеска на големиот ден Велики четврток. Иако традиционално се фарбаат црвени јајца, сепак за Велигден може да искористиме и некоја креативна идеја. Се што ви треба е салфета.

Лекарите апелираат, внимателно за Велигден - колку време може да се јадат варените јајцата

Скопје инфо - 05.04.2018

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се ...

Бесплатен паркинг во Центар за Велигденските празници

Sky - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници од утре, 6 април, до понеделник, 9 април, паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа во вторник, 10 ...

Бидете внимателни пред Велигден - што значат ознаките на јајцата

Скопје инфо - 05.04.2018

Внимавајте при пазарењето на јајца, особено сега пред Велигден. Важно е да ги знаете ознаките на јајцата, а уште поважно е да купувате од проверени места. Јајце од типот А е свежо јајце, додека пак јајце од типот Б е наменето за индустриска ...

Цел празник бесплатен паркинг во Центар

Фактор - 05.04.2018

Бидејќи од утре започнува празничната прослава на Велигден. ЈП Паркинзи на општина Центар донесе одлука во текот на наредните четири дена паркирањето на нивните капацитети да биде бесплатно.

За Велигден никако не легнувајте пред полноќ - важни обичаи за празникот

24Инфо - 05.04.2018

За Велигден никако не легнувајте пред полноќ - важни обичаи за празникот За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ.

Боја за велигденски јајца која не треба да ја користите

Женски магазин - 05.04.2018

Мислите дека бојата за велигденски јајца останува само на лушпата и не може да влијае на вашето здравје? Се лажете! Олово, кадмиум, жива и арсен може да се најдат во боите кои не поминале инспекциска контрола, и кои воглавно се продаваат на пазари и ...

Што значат ознаките на јајцата- бидете внимателни пред Велигден

МК News - 05.04.2018

Внимавајте при пазарењето на јајца, особено сега пред Велигден. Важно е да ги знаете ознаките на јајцата, а уште поважно е да купувате од проверени места. Јајце од типот А е свежо јајце, додека пак јајце од типот Б е наменето за индустриска ...

Никако не легнувајте пред полноќ: Важни обичаи за Велигден

МК News - 05.04.2018

За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

Колку време може да се јадат варените јајца за Велигден?

Пулс24 - 05.04.2018

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се ...

Колку време може да се јадат варените јајцата за Велигден?

Република - 05.04.2018

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се ...

Како природно да ги добиете сите бои за велигденските јајца?

Кумановски м. - 05.04.2018

loading... Мислите дека не е возоможно да ги бојадисате јајцата без вештачки бои? Доколку ги испробате сите ови природни начини, ќе се уверите во спротивното. Жолти јајца За убава жолта боја потребни ви се лушпи од ореви кои е потребно да ги варите ...

Kога ќе работи Скопје Сити мол за време на Велигденските празници

Бизнис Вести - 05.04.2018

Скопје Сити мол ги известува сите посетители дека за време на Велигденските празници ќе работи со скратено работно време. Празничниот режим на работа се однесува на деновите петок, недела и понеделник и тоа по следниот распоред и саатница.

Немажените девојки за Велигден треба да го направат ова

Пулс24 - 05.04.2018

Постојат обичаи за секој ден до Велигден во најтешката недела, воедно и последна од постот. Младите жени кои се уште не добиле понуда за брак, треба да ги кажат неколку минути пред доаѓањето на Велигден следниве зборови: Воскресение Христово! ...

(ВИДЕО-ФОТО) Оригинални ЛЕСНИ идеи како да ги украсите и обоите велигденски јајца

Женски магазин - 05.04.2018

Дојде и Велигден. Се вапцуваате јајца и се подготвува големиот празник. Еве некои идеи од кои може да се најде инспирација. Со цвеќиња и ливчиња Ви требаат бели варени јајца, различни цветови, ливчиња и лепак.

Следат четири неработни денови a после Велигден има уште еден продолжен викенд

Бизнис Вести - 05.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

Бриф - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Работа пред и по Велигден

Локално - 05.04.2018

Трговските, занаетчиските и угостителските објекти во Србија за Велигден можат да бидат затворени. Останатите денови, пред и по Велигден, како што јави Танјуг, ќе работат според празничниот распоред.

Обичаи за Велигден: Не легнувајте пред полноќ

Пулс24 - 05.04.2018

За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

За Велигденските празници Скопје Сити мол со скратено работно време

Бриф - 05.04.2018

За време на Велигденските празници Скопје Сити мол ќе работи со скратено работно време во петок и недела. Имено, од управата испратија сооштение со кое ги известуваат сите посетители дека за време на Велигденските празници ќе работи со скратено ...

Работно време на Скопје Сити мол за време на Велигденските празници

Фактор - 05.04.2018

Скопје Сити мол ги известува сите посетители дека за време на Велигденските празници ќе работи со скратено работно време. Празничниот режим на работа се однесува на деновите петок, недела и понеделник и тоа по следниот распоред и саатница.

Бесплатен паркинг во Центар за Велигденските празници

Точка - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници од утре, 6 април, до понеделник, 9 април, паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа во вторник, 10 ...

Паркинизите на општина Центар бесплатни за Велигденските празници

Локално - 05.04.2018

Општина Центар соопшти дека по повод претстојните Велигденски празници, од петок до понеделник паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа на 10 април (вторник) со ...

Вапцање јајца: Совети за почетниците

Скопје инфо - 05.04.2018

Ова е една од најубавите недели во пролетта – недела во која го славиме воскреснувањето Господово и во која го украсуваме својот дом во стилот на Велигден. Еден од најмоќните обичаи е и вапцањето јајца што претставува вистинско задоволство за многу ...

Социјалците без велигденска трпеза…

CivilMedia - 05.04.2018

Лицата приматели на социјална парична помош нема да имаат пари да го прослават големиот христијански празник Велигден. „Пари немавме ниту за Божиќ (на 6-7 јануари), бидејќи наводно се вршеше обнова на документи.

Трикови на искусните домаќинки: Како да сварите јајца за Велигден кои нема да испукаат?

Скопје инфо - 05.04.2018

Боењето и украсувањето јајца за Велигден е најголемиот обичај поврзан со воскреснувањето на Исус Христос и одбележувањето на овој голем празник. Сепак, особено внимание треба да се обрне и на тоа јајцата да бидат соодветно сварени за да не испукаат.

6 разлики помеѓу католичкиот и православниот Велигден

Бизнис Вести - 05.04.2018

Обично католичкиот Велигден се слави порано од православниот. Главната причина за ова е дека православната црква го одредува датумот за славење на Велигден според Јулијанскиот календар, а Католичката црква – според Грегоријанскиот.

За Велигденските празници бесплатен паркинг во Центар

Денар - 05.04.2018

По повод претстојните Велигденски празници од утре, 6 април, до понеделник, 9 април, паркиралиштата со кои стопанисува ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ ќе бидат бесплатни за сите граѓани. Паркиралиштата на ЈП ПОЦ ќе продолжат со работа во вторник, 10 ...

Хуманитарен базар во храмот „Св. Петка“

Сител - 04.04.2018

- По повод Велигденските празници утре во црквата „Св. Петка“ во Скопје, ќе биде одржан хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и општина Кисела Вода. На настанот, што ќе почне во 10 часот, од страна на членовите на ...

Четири неработни денови пред нас – после Велигден уште еден продолжен викенд

Курир - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Неколку креативни идеи како да ги декорирате велигденските јајца

Таратур - 04.04.2018

Четвртокот пред Велигден е денот кога традиционално се бојосуваат и декорираат велигденските јајца со кои потоа, во викендот кој следува, симболично се одбележува и чествува најголемиот христијански празник Велигден.

Брза велигденска погача со јајца – видео рецепт

Gotvi.mk - 04.04.2018

Направете вкусна погача за Велигден со јајца во неа. Состојки: 1.200 гр. брашно 2 јајца 40 гр. квасец 200 гр. растопен маргарин 1 лажиче шеќер 2 лажички сол 3 дл. вода 1,5 дл. млеко масло фолија јајца 1 јајце за премачкување мак Начин на подготовка: ...

(Фото) Велигден во пролетните колекции: Стилизирани јајца

Независен - 04.04.2018

САД – Мало чудо кое во себе крие голема традиција и историја. Јајцето некој го сака на чинија, некој на лице, како украс или како симбол. Богатство во животот на секој човек или ...

Ново руво на најпопуларната велигденска салата: Посебен рецепт за Мимоза

Gotvi.mk - 04.04.2018

Направете зелена мимоза салата, која совршено ќе ви се најде по Велигден, наместо да ги фрлате јајцата кои сте ги фарбале, а секако останале. Состојки: 4 јајца 2 главици зелена салата 1 лимон (сок) 1 дл.

Брзо и лесно - бојадисување на велигденски јајца со пена за бричење

Црнобело - 04.04.2018

Овој трик ќе ви ја олесни работата и ќе имате прекрасни шарени велигденски јајца без многу труд и ...

Велигденски концерт на КУД „Рацин“ во Кичево

Независен - 04.04.2018

Културно уметничкото друштво „Рацин“ ќе одржи велигденски концерт на 9 април, понеделник во Центарот за култура во Кичево. „Повелете,заедно со македонско оро и македонска песна да го прославиме најголемиот христијански празник Велигден“, повикуваат ...

Велигденски базар по петти пат во Охрид

А1 On - 04.04.2018

Во организација на Општина Охрид и ЈП „Градски пазар“ од денеска на плоштадот кај Стариот чинар по петти пат се одржува манифестацијата „Велигденски базар“. Станува збор за хуманитарен настан, но и содржина од забавен карактер насочена кон ...

(ВИДЕО) Велигден со стил: Ѕирнете во празнично уредениот дом на Софија Караќаева

Независен - 04.04.2018

Секоја година, пред голем верски празник или Нова година, луксузниот дом на Софија Караќаева, перманентен мејк-ап артист (јапонско тетовирање на веѓи) во центарот на Скопје дише со топлина и уникатен стил како од престижните магазини за врвни ...

Вкусно јадење наместо да фрлате јајца по Велигден

Gotvi.mk - 04.04.2018

Направете супер вкусно велигденско јадење со лиснато тесто. Наместо да фрлате јајца по Велигден, направете го ова. Состојки: 8 варени јајца 8 парчиња сирење 500 гр. лиснато тесто 1 лажиче мелен пипер малку сечена шунка Начин на подготовка: Од ...

Хуманитарен велигденски базар во „Св. Петка“ во Кисела Вода

Макфакс - 04.04.2018

По повод велигденските празници, утре во црквата Св. Петка во Кисела Вода, се одржува хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и Општина Кисела Вода. На настанот чиј почеток е закажан за 10 часот, од страна на членовите ...

Велигденски базар во Охрид

Макфакс - 04.04.2018

Убаво украсени велигденски јајца, многу декорации во духот на најголемиот христијански празник Велигден се изложени на традиционалниот велигденски базар што утрово беше отворен на плоштадот Чинар во охридската чаршија.

Во штипскиот Музеј обука за традиционално бојадисување велигденски јајца

А1 On - 04.04.2018

Штипскиот Музеј втора година по ред реализира обуки како на традиционален, но и на природен начин да се бојадисуваат велигденските јајца. Етнологот Славчо Горгиев вели дека во проектот, односно обуката ја спроведуваат пензионерки, а ги учат ...

Декорирајте велигденски јајца со чипка – креативна идеја за празникот

Gotvi.mk - 04.04.2018

За да направите совршени јајца за Велигден ви треба само чипка. Земете чипка и исечете доволно колку да може да ги замотате јајцата. Јајцата офарбајте ги во бојата во која сакате да ги офарбате, а потоа со помош на лепак, на средината залепете трака ...

(Видео) Велигденски јајца бојосани со ориз

Репортер - 04.04.2018

Последниве години постојат бројни техники за вапсување јајца, а една од нив е со ориз. За оваа оригинална техника ви се потребни бел ориз, прехранбена боја и пластичен сад. За секоја боја подгответе посебен сад во кој најнапред ќе ставите ориз, а ...

За Велигден никако не легнувајте пред полноќ - важни обичаи за празникот

Сител - 04.04.2018

За Велигден постојат неколку обичаи кои треба да ги почитувате. Треба да се стане рано, а да не се легне пред полноќ. Ако легнете порано тоа значи дека со наредниот Велигден ќе ви помине годината поспано.

Четири неработни денови пред нас – после Велигден уште еден продолжен викенд

Скопје24 - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Хуманитарен велигденски базар во Св. Петка во Кисела Вода

А1 On - 04.04.2018

По повод велигденските празници, утре во црквата Св. Петка во Кисела Вода, се одржува хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и Општина Кисела Вода. На настанот чиј почеток е закажан за 10 часот, од страна на членовите ...

Пред нас четири неработни денови - по Велигден уште четири неработни денови

Сител - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Хуманитарен базар во храмот „Св. Петка“

Курир - 04.04.2018

По повод Велигденските празници утре во црквата „Св. Петка“ во Скопје, ќе биде одржан хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и општина Кисела Вода. На настанот, што ќе почне во 10 часот, од страна на членовите на ...

Следуваат 4 споени неработни денови – после Велигден уште еден продолжен викенд

Поглед - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

За Велигден: Направете совршен украсен зајак од салфета и јајце (Видео)

Sky - 04.04.2018

Овој трик нема да ви одземе ни време, ни пари, а Велигденската трпеза ќе биде магична со овој детал. Изберете декоративни салфети и свиткајте ги. Подгответе јајца, маркер и ножици. Салфетата свиткајте ја во триаголник (како да правите авион од ...

После Велигден уште еден продолжен викенд

Пулс24 - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Велигденски совети од стари македонски домаќинки

Скопје инфо - 04.04.2018

Домаќинките секоја година се во дилема кога е во прашање спремањето околу Велигден. Покрај тоа што за тој ден има голем избор на јадења, домаќинките речиси и да се натпреваруваат која ќе има подобро украсена трпеза и поубаво исфарбани јајца.

На Велики четврток традиционален концерт на „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Gostivarpress.mk - 04.04.2018

Годинешната концертна сезона, градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар ја започнува утре, на Велики четврток со традиционален концерт во чест на големиот христијански празник Велигден.

(ФОТО) ВЕЛИГДЕН СЕ БЛИЖИ: Прекрасни декоративни идеи само за вас!

Женски магазин - 04.04.2018

Нема потреба од вовед во текстот во кој со задоволство би ја прелистале галеријата на велигденски декорации, нели? Сигурни сме дека за вас најубава работа кај Велигден како празник е секогаш веселото дружење околу раскошно уредената маса со ...

По Велигден уште еден продолжен викенд – Четири неработни денови пред нас

Sky - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Колку пари му се потребни на едно македонско семејство за да ги помине велигденските празници

Скопје инфо - 04.04.2018

Денеска е Велики Четврток. Секое македонско домаќинство ги прави последните подготовки за дочекување на најрадосниот христијански празник Велигден. Некој ќе си дозволи малку повеќе, а некој со скромност, но сепак сите ќе се радуваме и ќе го славиме ...

Хуманитарен велигденски базар во Св. Петка во Кисела Вода

Скопје инфо - 04.04.2018

По повод велигденските празници, утре во црквата Св. Петка во Кисела Вода, се одржува хуманитарен базар во организација на Здружението на слепи лица Скопје и Општина Кисела Вода. На настанот чиј почеток е закажан за 10 часот, од страна на членовите ...

Следува уште еден продолжен викенд

Скопје инфо - 07.04.2018

После големиот празник следниот неработен ден е вторник 1. мај. Споен викенд ќе имаме и на 24 мај кога (четврток) кој е неработен ден за сите граѓани на Македонија, а денот потоа, 25. мај (петок) е Духовден, кој е неработен ден за граѓаните од ...

Еве кои се наредните неработни денови

iPortal - 04.04.2018

Следниот неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија е 6-ти април (Велики петок, а после викендот исто така неработен ден ќе биде и вториот ден од Велигден, 9-ти април, што значи дека следуваат 4 споени неработни денови.

Велигденска вечер во Мекиците од Стража

Gostivarpress.mk - 04.04.2018

Во пресрет на големиот празник Велигден, Мекиците од Стража подготвија неодолива празнична понуда за незаборавни мигови со вашите блиски. Велигденската забава во сабота навечер се случува токму во вашиот омилен локал, а за добра атмосфера и уживање ...

Отворен велигденскиот базар во Охрид

Денар - 04.04.2018

Убаво украсени велигденски јајца, многу декорации во духот на најголемиот христијански празник Велигден се изложени на традиционалниот велигденски базар што утрово беше отворен на плоштадот Чинар во охридската чаршија.

Хуманитарна Велигденска акција за социјално загрозените семејства

Сител - 03.04.2018

Храна, сокови, јајца, велигденски бои, украси и стикери може да се донираат во рамки на хуманитарната акција „Стопли срце-Велигденска трпеза за сите“ наменета за социјално загрозените семејства.

Хуманитарна Велигденска акција за социјално загрозените семејства

Стандард - 03.04.2018

Храна, сокови, јајца, велигденски бои, украси и стикери може да се донираат во рамки на хуманитарната акција „Стопли срце-Велигденска трпеза за сите“ наменета за социјално загрозените семејства.

За Велики петок останете дома: Еве какво време не чека за велигденскиот викенд

Сител - 03.04.2018

Ако планирате нешто во природа за велигденските празници, најдобро е тоа да го направите во недела или понеделник, бидејќи со стартот на продолжениот велигденски викенд, ќе ни се расипе и времето.

Велигденска трпеза за сите

+инфо - 03.04.2018

Една мајка што живее во соба во подрум, се нервира дека три дена нема да оди по куќи да чисти, затоа што не знае како ќе се прехранат тие денови, а камоли да слави. Еден дедо ќе седи гладен како и секој ден, бидејќи извршители му ја земаат пола ...

Како велигденските јајца да ви траат до следниот Велигден?

Црнобело - 03.04.2018

Минавте часови и часови во правење на вашето уметничко дело, а тоа има рок на траење само неколку дена? Постои решение за тоа! Украсувањето на јајцата е прекрасно, но уметничкото дело кое ќе го создадете има многу краток рок.

Најубавите велигденски јајца украсени со декупаж техника (фото)

Црнобело - 03.04.2018

Украсувањето на велигденските јајца со обични бои може лесно да досади, па затоа креативните „домаќинки“ уште пред неколку години ја актуелизираа декупаж техниката за нивно украсување. Техниката е едноставна и вклучува салфетки со дезен по ваш избор ...

За Велигден ќе се изедат многу јајца – по ова се разликуваат од сите оброци

Gotvi.mk - 03.04.2018

Доаѓа големиот празник Велигден на кој симбол му е јајцето. Фарбањето јајца ќе биде застапено во сечиј дом, а по празникот најчесто ни остануваат многу јајца, па затоа е ваќно да се знае колку оваа намирница е здрава и колку може да стои.

Украсете ги велигденските јајца едноставно и еколошки

+инфо - 03.04.2018

Одберете најубави салфети и украсете ги јајцата со декупаж техника, само со помош на белка и мала четкичка или набавете лушпи од кромид, куркума во прав и свежа црвена зелка.. Сигурно многу од вас како деца сте собирале салфети и сте ги имале во ...

Хуманитарна Велигденска акција за социјално загрозените семејства

А1 On - 03.04.2018

Храна, сокови, јајца, велигденски бои, украси и стикери може да се донираат во рамки на хуманитарната акција „Стопли срце-Велигденска трпеза за сите“ наменета за социјално загрозените семејства.