TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воени и економски санкции за Северна Кореја

А1 - 15.10.2006

Воени и дополнителни економски санкции за Северна Кореја поради нуклеарната проба, пресече Советот за безбедност на обединетите нации. Со резолуцијата што се изгласа синоќа, државата ќе се соочи со ембарго да тргува со тешко оружје и материјали кои може да се искористат за производство на ...

Северна Кореја сака да се врати на шестстраните преговори, тврди руски дипломат

Канал5 - 15.10.2006

Северна Кореја сака шестстраните преговори за нејзината нуклеарна програма да продолжат, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Алексеев по посетата на Пјонгјанг. Москва, 15 октомври (МИА) - Северна Кореја сака шестстраните преговори за нејзината нуклеарна програма да ...

САД измериле радиоактивност во воздухот над Северна Кореја

А1 - 14.10.2006

Прелиминарните анализи на американската разузнавачка служба потврдија радиоактивност во воздухот над местото каде што Северна Кореја изврши нуклеарна проба. „Во првите анализи се детектирани радиоактивни честици во примероците воздух собрани над Северна Кореја“, објави телевизијата Си-Eн-Eн, ...

Советот за безбедност воведе санкции против Северна Кореја

А1 - 14.10.2006

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ја одобри резолуцијата со која се воведуваат трговски и економски санкции против Северна Кореја поради нејзината нуклеарна проба. Санкциите вклучуваат забрана за патување на официјални лица кои работат на севернокорејската нуклеарна програма и на ...

Северна Кореја извршила нуклеарна проба

А1 - 14.10.2006

Повеќе нема сомневања, Северна Кореја извршила нуклеарна проба. Резултатите од анализата на американската разузнавачка служба докажуваат дека е забележана радиоактивност во примероците на воздух, собрани во близина на местото каде е извршена нуклеарната проба.

Бан стартува со жежок костен во рацете

Време - 14.10.2006

КОРЕЈСКИОТ КАНДИДАТ НА ЧЕЛО НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Генералното собрание на Обединетите нации вчера требаше да го избере кандидатот на Јужна Кореја Бан Ки-мун за нов генерален секретар, наследник на Кофи Анан на чело на светската организација.

Прелиминарните резултати укажуваат дека Северна Кореја сепак изврпила нуклеарна проба

Канал5 - 14.10.2006

Прелиминарните резултати од анализата на американската разунавачка служба докажуваат дека е забележана радиоактивност во примероците на воздух собрани во близина на местото на која Северна Кореја наводно изврши нуклеарна проба во понеделникот, изјавија американски функционери.

Се бара доказ за нуклеарната проба на Северна Кореја

Утрински - 14.10.2006

Тешко е да се каже дали не станува збор за експлозија од големо количество конвенционално оружје Тврдењата на Северна Кореја дека во понеделникот успешно активирала нуклеарна бомба предизвика шок низ целиот свет. Меѓутоа, додека научниците внимателно ги разгледуваат податоците од експлозијата за ...

Војна? Скраја да е!

Вечер Прес - 14.10.2006

Последниот нацрт на резолуцијата на ОН не содржел воена акција против Северна Кореја, а Пекинг сугерирал дека ќе прифати само економски и дипломатски санкции Последниот нацрт на резолуцијата на ОН за Северна Кореја не содржи воена акција, ниту пак води кон тоа, објави "Вашингтон пост".

Русија во дипломатска акција во Пјонг Јанг

А1 - 13.10.2006

Москва, 13 октомври (МИА) - Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Алексеев отпатува денеска за Северна Кореја на разговори за нуклеарната програма на таа држава, пренесува МИА. Според портпаролот на Министерството, Алексеев ќе има консултации со државниот врв на Северна Кореја, ...

САД поднесоа нова резолуција за Северна Кореја

А1 - 13.10.2006

САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа нова поблага форма на предлог-резолуција за воведување санкции кон Северна Кореја поради извршената нуклеарна проба. Текстот на предлог-резолуцијата се повикува на Главата седум од Повелбата на Светската организација, која во принцип се однесува на воени ...

САД бараат да се казнат нуклерните тестови на Северна Кореја

Утрински - 13.10.2006

Кина, Русија и Јужна Кореја изразија несогласување за Нацрт-резолуцијата што ја предлагаат Американците Американски дипломати ја пуштија да циркулира новата Нацрт-резолуција на ОН во која се повикува на воведување санкции кон Северна Кореја како одговор на нејзините тврдења за извршување нуклеарни ...

Во Јапонија прогласен зголемен степен на подготвеност заради можни напади од Северна Кореја

Канал5 - 13.10.2006

Јапонската полиција објави зголемен степен на тревога на територијата на земјата поради опасноста Северна Кореја да изврши непријателски активности, па дури и напади врз Јапонија, како одгопвор на економските санкции на Токио против Пјонгјанг.

„Вашингтон пост“: Нема да има резолуција на ОН која вбројува и користење сила против Северна Кореја

Канал5 - 13.10.2006

Последниот нацрт на резолуцијата на ОН за Северна Кореја не содржи воена акција, ниту пак води кон тоа, објавува денеска „Вашингтон пост“. Вашингтон, 13 октомври (МИА) - Последниот нацрт на резолуцијата на ОН за Северна Кореја не содржи воена акција, ниту пак води кон тоа, објавува денеска ...

Кина и Јужна Кореја постигнаа консензус за нуклеарното прашање на Северна Кореја

Канал5 - 13.10.2006

Кина и Јужна Кореја постигнаа договори за одредени прашања меѓу кои и за севернокорејската програма за нуклеарно оружје, соопшти кинеската Влада. Пекинг, 13 октомври (МИА) - Кина и Јужна Кореја постигнаа договори за одредени прашања меѓу кои и за севернокорејската програма за нуклеарно оружје, ...

Пјонгјанг сонува да биде светска сила

Дневник - 13.10.2006

Ким пресметал оти полесно би излегол на крај со нуклеарна катастрофа отколку со отворање на земјата кон светот!? Светот го стега обрачот околу Северна Кореја, но тоа, се чини, не ги загрижува властите во Пјонгјанг, чија цел е да бидат нуклеарна сила, рамноправни со најмоќните во светот.

Северна Кореја за неколку години може да има нуклеарно оружје, смета јужнокорејски министер

Канал5 - 13.10.2006

Северна Кореја разработила модел на атомско оружје, но и се потребни „учте неколку години“ пред да може да го употребува, изјави јужнокорејскиот министер за одбрана Јун Кванг-Унг. Сеул, 13 октомври (МИА) - Северна Кореја разработила модел на атомско оружје, но и се потребни учте неколку години пред ...

Колку строго да се казни Северна Кореја?

Време - 13.10.2006

РАСПРАВА ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПО НУКЛЕАРНАТА ПРОБА Во Советот за безбедност на Обединетите нации почнаа расправи за тоа како да се казни Северна Кореја, откако оваа комунистичка земја во понеделникот детонираше атомска бомба.

САД за строги санкции против Северна Кореја

Вечер Прес - 13.10.2006

Јапонија, како и високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана го делат ставот со САД, за разлика од Кина која е за поблаги санкции САД вчера во Советот за безбедност на ОН официјално ќе поднесат нова варијанта на предлог-резолуцијата која предвидува санкции против Северна Кореја како одговор на ...

Северна Кореја подготвена за „поостри мерки“ против Јапонија

А1 - 12.10.2006

Северна Кореја ќе преземе „поостри мерки“ против Јапонија, доколку се воведат дополнителни санкции поради нуклеарната проба на Пјонгјанг. Ова денеска за јапонската новинска агенција „Кјодо“ го изјави висок севернокорејски дипломат.

Буш: Реперкусии за Северна Кореја

А1 - 12.10.2006

Северна Кореја ќе се соочи со “сериозни соодветни реперкусии“ заради нуклеарната проба, изјави американскиот претседател Џорџ Буш, демантирајќи ги притоа тврдењата за можен воен одговор на Вашингтон. „Со нашите партнери во регионот и во Советот за безбедност на Обединетите нации работиме на ...

САД притискаат за строги санкции против Северна Кореја

Канал5 - 12.10.2006

САД денеска во Советот за безбедност на ОН официјално ќе поднесат нова варијанта на предлог-резолуцијата која предвидува санкции против Северна Кореја како одговор на нуклеарната проба што ја изврши во понеделникот. Њујорк, 12 октомври (МИА) - САД денеска во Советот за безбедност на ОН официјално ...

Северна Кореја се закани со нови нуклеарни тестови

Утрински - 12.10.2006

Одлуката зависи од тоа како Вашингтон ќе се однесува кон Пјонгјанг Вториот најмоќен лидер на Северна Кореја се закани со дополнителни нуклеарни тестови ако САД и понатаму продолжат со својата „непријателска" политика, се наведува во извештајот објавен на јапонските медиуми.

Северна Кореја и се заканува на Јапонија доколку и воведе нови санкции

Канал5 - 12.10.2006

Северна Кореја ќе преземе соодветни противмерки кон Јапонија, доколку Токио воведе нови санкции кон Пјонгјанг поради неодамнешна нуклеарна проба, изјави денеска севернокорејскиот амбасадор задолжен за нормализација на односите со Јапонија, Сонг Ил-хоа.

Војна ако Вашингтон не престане да се меша

Време - 12.10.2006

СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПРАТИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО САД Северна Кореја вчера се закани дека ќе преземе „физички противмерки“ ако САД продолжат да вршат притисок врз нив. - Ако САД продолжат да не напаѓаат и да вршат притисок врз нас, ние тоа ќе го сметаме за објава на војна и ќе преземеме низа физички ...

Јапонија со нови санкции врз Северна Кореја

Вест - 12.10.2006

ТОКИО, 12 октомври (Ројтерс) - Јапонија вчера како симболичен гест соопшти дека ќе наметне нови санкции врз Северна Кореја вклучувајќи ја забраната за увоз од сиромашната комунистичка земја како одговор на наводните нуклеарни проби оваа недела.

Пјонгјанг се заканува со нови атомски проби

Дневник - 12.10.2006

Дури и Кина, единствениот пријател на Северна Кореја, ја поддржа иницијативата во Обединетите нации за заострување на санкциите за комунистичкиот режим на Ким Комунистичките власти во Пјонгјанг вчера се заканија со нови нуклеарни проби, па и со војна против целиот свет, ако САД не ја променат ...

Строги санкции кон С. Кореја

Вечер Прес - 12.10.2006

САД дистрибуираа нацрт-резолуцијата на ОН со која се осудува нуклеарната проба на Северна Кореја и се бараат строги санкции за земјата поради непочитување на Советот за безбедност, кој бараше да не се вршат такви проби. Северна Кореја овие санкции ги оквалификува како класична објава на војна.

Северна Кореја новите проби ги поврза со политиката на САД

А1 - 11.10.2006

Северна Кореја ги поврза денеска евентуалните нови проби со политиката на САД кон таа земја. Ким Јонг Нам, министерот за надворешни работи на Северна Кореја, изјави дека дали ќе има или не, нови атомски проби, зависи од однесувањето на Американците кон Пјонгјанг.

Санкциите за Северна Кореја ќе значат војна

А1 - 11.10.2006

Објава на војна, така комунистичкиот режим во Северна Кореја ќе ги смета новите санкции од страна на советот за безбедност на ОН, изјави денеска вториот човек на комунистичкиот режим во Северна Кореја Ким Јонг. Раководството на Северна Кореја е подготвено за двете опции, и за продолжување на ...

Северна Кореја се закани со нови нуклеарни проби ако САД продолжат со „непријателската политика“

Канал5 - 11.10.2006

Претседателот на севернокорејскиот парламент Ким Јонг предупреди денеска на нови нуклеарни проби доколку САД продолжат со „непријателскиот став„ кон неговата земја, јавуваат јапонските медиуми. Токио, 11 октомври (МИА) - Претседателот на севернокорејскиот парламент Ким Јонг предупреди денеска на ...

Северна Кореја најверојатно ќе се соочи со санкции

А1 - 10.10.2006

Се поверојатно е дека Северна Кореја ќе се соочи со санкции, откако Пјонгјанг го крена на нозе целиот свет со атомскиот тест. Експертите веќе му пресудија на Пјонгјанг. Земјата треба да биде казнета поради игнорантскиот однос кон меѓународната заедница, која побара од тамошните власти да не ...

Буџаку: И Македонија да ја осуди Северна Кореја

А1 - 10.10.2006

И Македонија да се вклучи во осудата на меѓународната заедница на Северна Кореја која неодамна изврши подземна нуклеарна проба. Ова денеска од Собранието го побара пратеникот на ДУИ, Агрон Буџаку. „Во име на парламентарната група и од овој Парламент да ја казниме атомската проба на Северна Кореја, ...

Северна Кореја подготвена да преговара

А1 - 10.10.2006

Северна Кореја е подготвена да се врати на преговарачка маса за нуклеарното неширење доколку „САД преземат соодветни мерки“, јавуваат јужнокорејските медиуми. „Нуклеарната проба е израз на нашите намери да се соочиме со САД на преговарачка маса.

ОН ја осудуваат севернокорејската нуклеарна проба

А1 - 10.10.2006

Со резолуцијата се бара забрана за трговија со оружје со Северна Кореја, контрола на сите бродови и замрзнување на средствата поврзани со финансирање и изработка на балистички ракети. Американскиот амбасадор во ОН, Џон Болтон, изјави дека нацрт резолуцијата се базира на главата 7 од повелбата на ...

Северна Кореја изврши подземна нуклеарна експлозија

Утрински - 10.10.2006

Американската Геолошка служба соопшти дека не забележала сеизмички активности од нуклеарно тестирање СЕУЛ - Северна Кореја вчера во знак на пркос соопшти дека безбедно и успешно спроведе подземни нуклеарни тестирања откако јапонскиот премиер Шинзо Абе пристигна во Јужна Кореја.

Нацрт-резолуција на ОН со која се осудува севернокорејската нуклеарна проба

Канал5 - 10.10.2006

САД синоќа дистрбуираа нацрт-резолуцијата на Обединетите нации со која се осудува нуклеарната проба на Северна Кореја и се бараат строги санкции за земјата поради непочитување на Советот за безбедност кој бараше да не се вршат такви проби.

Северна Кореја стана нуклеарна сила

Време - 10.10.2006

ПРОМЕНА НА ОДНОСОТ НА СИЛИТЕ НА ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК Северна Кореја вчера околу 10 часот по локално време изврши нуклеарна проба во свој напуштен рудник Хвадери на северот на земјата, близу до границите со Русија и Кина. Експлозијата предизвикала потрес што имал меѓу 3,5 и 4,2 Рихтерови степени.

Северна Кореја тестираше атомска бомба

Дневник - 10.10.2006

Експлозијата предизвикала сеизмички потрес од 4,2 Рихтерови степени, но немало радијација на површината Северна Кореја вчера тестираше атомска бомба и стана најновата и најопасната нуклеарна сила во светот. Нуклеарната експлозија не предизвика радијација на површината, а сеизмичкиот потрес беше ...

Северна Кореја направи нуклеарна проба, светот шокиран

Вест - 10.10.2006

ПЈОНГЈАНГ, 10 октомври (Би-Би-Си) - Тврдењето на Северна Кореја дека успешно тестираше нуклеарно оружје предизвика осуда од светот. Белата куќа повика на итна реакција од Советот за безбедност на ОН, нарекувајќи го потегот на Пјонгјанг "провокативен".

Северна Кореја подготвена да преговара ако САД преземат „соодветни мерки“

Канал5 - 10.10.2006

Пјонгјанг сака да се врати на шестстраните преговори и да се откаже од нуклеарната програма ако САД преземат „соодветни мерки“, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап повикувајќи се на севернокорејски претставник. Сеул, 10 октомври (МИА) - Пјонгјанг сака да се врати на шестстраните преговори ...

Буш се закани со економски санкции за Северна Кореја по вчерашната нуклеарна проба

Канал5 - 10.10.2006

Жестоки економски санкции, ембарго на трговијата на сите материјали што директно или индиректно можат да бидат искористени за создавање нуклеарно оружје и строг надзор на товарот на сите превозни средства, се дел од широкиот спектар на мерки што ги најавија сад за Пјонг Јанг по вчерашната нуклеарна ...

Кина не поддржува воени дејствија проитв Северна Кореја

Канал5 - 10.10.2006

Нуклеарната проба на Северна Кореја негативно ќе се одрази врз односите меѓу Пекинг и Пјонгјанг, но Кина не поддржува било какви воени дејствија против Северна Кореја, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Чианчао.

Северна Кореја - осма нуклеарна сила

Вечер Прес - 10.10.2006

"Акт на провокација", "Голема штета", "Целосно неодговорна постапка" - се дел од реакциите во светот кој најавува дека на Пјонгјанг "нема да му биде простено" и дека ќе следи "решителен меѓународен одговор" Северна Кореја вчераутро соопшти дека успешно ја извршила првата нуклеарна проба, без ...

Северна Кореја изврши прва нуклеарна проба

А1 - 09.10.2006

Се оствари долго најавуваната закана. Северна Кореја го изведе своето прво тестирање на нуклеарниот арсенал. Подземната проба е спроведена безбедно и успешно, соопштија властите во Пјонг Јанг. Тие оценија дека атомскиот тест е историски настан што ќе придонесе во одржувањето на мирот и стабилноста ...

Северна Кореја може да се откаже од нуклеарната проба

Дневник - 09.10.2006

Северна Кореја ја известила Кина дека можеби ќе се откаже од плановите да изврши тестирање на својата прва атомска бомба, ако САД се согласат на билатерални разговори со Пјонгјанг, тврди неименуван кинески дипломат, јави МИА.

Реакции на севернокорејската нуклеарна проба

Канал5 - 09.10.2006

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи неофицијални консултации поради извршената прва нуклеарна проба од страна на Северна Кореја Њујорк, 9 октомври (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи неофицијални консултации поради извршената прва нуклеарна ...

Северна Кореја изврши прва нуклеарна проба

Канал5 - 09.10.2006

Северна Кореја утрово соопшти дека успершно ја извршила првата нуклеарна проба, без истекување на радиоактивен материјал, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА. Сеул, 9 октомври (МИА) - Северна Кореја утрово соопшти дека успершно ја извршила првата нуклеарна проба, без истекување на ...

Јужнокорејски медиуми: Можно е Северна Кореја да изврши нови нуклеарни проби

Канал5 - 09.10.2006

Невообичаени активности биле забележани во една област во Северна Кореја во текот на денов поради што јужнокорејските власти се сомневаат дека Пјонгјанг подготвува втора нуклеарна проба, пренесува МИА. Сеул, 9 октомври (МИА) - Невообичаени активности биле забележани во една област во Северна Кореја ...

Светот треба да е ослободен од нуклеарни оружја, е реакцијата на Иран за севернокорејската нуклеарна

Канал5 - 09.10.2006

Позицијата на Иран за нуклеарните проби е јасна, светот треба да е ослободен од нуклеарни оружја, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Мохамад Али Хосеини, како реакција на извршената севернокорејска нуклеарна проба.

Северна Кореја нема да врши нуклерани проби до крајот на годинава

Вест - 09.10.2006

Лондон, 9 октомври (Ројтерс) - Северна Кореја најверојтано нема да тестира нуклеарна бомба се до крајот на годинава, за да и им даде доволно време на САД да ги укинат финансиските санкции, оцениле во Пјонгјанг руски воени стручњаци, чии изјави ги пренесува "Сандеј телеграф".

Шефер ја осуди нуклеарната проба на Северна Кореја и свика итна седница на Алијансата

Канал5 - 09.10.2006

Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска ја осуди нуклеарната проба на Северна Кореја и свика итно заседание на организацијата, јави Франс - прес. Брисел, 9 октомври (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер денеска ја осуди нуклеарната проба на Северна Кореја и свика итно ...

Мохамед Ел Барадеј ја осуди нуклеарната проба на Северна Кореја

Канал5 - 09.10.2006

Извештаите од Северна Кореја дека извршила нуклеарна проба претставуваат сериозна закана за светската безбедност, изјави Мохамед ел Барадеј, шеф на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија. Виена, 9 октомври (МИА) - Извештаите од Северна Кореја дека извршила нуклеарна проба претставуваат ...

Северна Кореја ги спои Јапонија и Кина

Време - 09.10.2006

КРИЗА СО НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ НА ДАЛЕЧНИОТ ИСТОК Заканите на Северна Кореја дека наскоро ќе изврши проба на нуклеарно оружје ги приближија Кина и Јапонија. Новиот јапонскиот премиер Шинзо Абе вчера го посети Пекинг, од каде што порача дека двете земји сакаат да го спречат нуклеарното тестирање во ...

Итна седница на СБ на ОН

Канал5 - 09.10.2006

Советот за безбедност на Обединетите нации почна со вонредна седница на која ќе се расправа за нуклеарната проба извршена во Северна Кореја... Њујорк, 9 октомври (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации почна со вонредна седница на која ќе се расправа за нуклеарната проба извршена во ...

Северна Кореја тестираше подземна нуклеарна бомба

Макфакс - 09.10.2006

Пјонгјанг Северна Кореја мината ноќ изврши подземна нуклеарна проба, остварувајќи ги своите најави од минатата недела. Веста што ја соопшти официјален Пјонгјанг денеска ја потврдија и сеизмолошките служби, наведувајќи дека е регистриран потрес на територија на државата со јачина од 4,2 степени по ...

Северна Кореја најверојатно извршила нуклеарна проба

Макфакс - 09.10.2006

Вашингтон Американската сеизмолошка служба потврди тресење на тлото со јачина од 4,2 степени според Рихтер на подрачјето на Северна Кореја. Според американските медиуми, потресот е забележан ноќеска, час и половина по полноќ, што се поклопува со наводите на корејската државна агенција КЦНА дека во ...

Најостра осуда и санкции за Северна Кореја

Макфакс - 09.10.2006

Њујорк Нуклеарната проба што ја изврши ноќеска Северна Кореја предизвика најостри осуди во целиот свет и против оваа држава ќе бидат воведени дополнителни санкции. Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) по нуклеарната проба за денеска свика вонредна седница на која ќе се разговара за ...

Советот за безбедност ја осуди Северна Кореја

Макфакс - 09.10.2006

Њујорк Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ООН) ја осуди вечерва Северна Кореја поради извршената нуклеарна проба. Ова во Њујорк го соопшти претседавачот со СБ, амбасадрот на Јапонија во ООН Кендзо Ошима, по седницата на која како вонредна точка беше ставена нуклеарната проба.

Северна Кореја ќе изврши три или четири нови нуклеарни проби

Макфакс - 09.10.2006

Сеул Северна Кореја ќе изврши три или четири нови нуклеарни проби, изјави денеска јужнокорејски пратеник, член на парламентарната комисија за разузнавање. „При проверка на информациите на разузнавачките служби, утврдивме дека Северна Кореја ќе изведе уште три или четири нови нуклеарни проби“, ...

САД отворени за преговори со Северна Кореја

Макфакс - 09.10.2006

Сеул САД се уште се отворени за преговори со Северна Кореја за нејзината нуклеарна програма, но нова нуклеарна проба би имала сериозни последици, изјави денеска американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. „Можноста за преговори сакаме да ја оставиме отворена.

Иран сака „свет без нуклеарно оружје“

Макфакс - 09.10.2006

Техеран Иран сака да има „свет без нуклеарно оружје“, соопшти портпаролот на иранското министерство за надворешни работи, Мохамед Али Хусеини. Ова е првата реакција на Иран во врска со денешната нуклеарна проба на Северна Кореја. „Позицијата на Иран е јасна.

Русија ја повика С. Кореја да го почитува Договорот за нуклеарно неширење

Макфакс - 09.10.2006

Москва Русија ја повикува Северна Кореја итно да се врати на Договорот за неширење на нуклеарно оружје. „Од оваа позиција ќе дејствуваме во Советот за безбедност на Обединетите нации“, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Михаил Каминин.

Северна Кореја нема да ја тестира бомбата?

Вечер Прес - 09.10.2006

Ова го предочил неименуван кинески дипломат откако Северна Кореја ја информирала Кина за нејзиниот предлог Северна Кореја ја информирала Кина дека можеби ќе се откаже од планот да изврши тестирање на својата прва атомска бомба, доколку САД ги укинат финансиските санкции кон неа и се согласат да ...