TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Вториот Букурешт“

Локално - 20.10.2019

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не може да процени каде и што понатаму.

„Вториот Букурешт“

Deutsche Welle - 19.10.2019

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не може да процени каде и што понатаму. Во на Емануел Макрон нема место за Македонци и Албанци.

„Вториот Букурешт“

Либертас - 19.10.2019

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не може да процени каде и што понатаму Во убавата бела куќа на Емануел Макрон нема место за ...

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

24 Вести - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Ќе ги сведеме последиците на најниско ниво, му рекла Меркел на Заев

Сакам да кажам - 18.10.2019

Ангела Меркел жали што не постигнато единство околу датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. На прес-конференцијата по завршувањето на самитот, таа рече дека разговарала со премиерот Зоран Заев и му рекла дека сакаат ...

Преговорите за проширување не се на денешната агенда на ЕУ лидерите во Брисел

Канал5 - 18.10.2019

Според блогот на ЕУ, Политико, кој се повикува на дипломатски извори од лидерскиот самит во Брисел , разговорите за проширување на ЕУ дефинитивно пропаднале. Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ...

Меркел: Жалам за С. Македонија и Албанија, на прашањето ќе се навратиме следната година

Алсат-М - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради негативната одлука донесена од Самитот на шефовите на држави на Европската унија за започнување преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

Фокус - 18.10.2019

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со Македонија и со Албанија. Лидерите на носечките земји во Европската унија не можеа да се договорат во долгите и исцрпувачи дебати кои траеле до доцна синоќа.

Меркел: Многу жалам за Северна Македонија

ТВ21 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во изјава после самитот на Европската Унија, истакна жалење што не бил постигнат договор за датум за преговори со Северна Македонија и со Албанија. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори ...

Меркел била против идејата за раздвојување затоа што голем број етнички Албанци живеат во Македонија

Фокус - 18.10.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, појасни денеска зошто била против идејата за раздвојување на Македонија и Албанија за време на синоќешната расправа на Самитот на ЕУ. Според Меркел подобро било да се третираат двете земји заедно, отколку да се ...

Меркел жали поради тоа што нема единство за датумот за преговори

Deutsche Welle - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата по завршувањето на самитот на ЕУ нагласи дека за датумот за преговори ќе се разговара на самитот за Западен Балкан во Загреб. Ангела Меркел жали што не постигнато единство околу датумот за ...

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Македонија и Албанија

Канал5 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до ...

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.10.2019

Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до отворање ...

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Слободен Печат - 18.10.2019

По вчерашниот неуспех на Европската Унија да се усогласи по ова прашање, нема политичка волја да се продолжи со дискусијата бидејќи нема промена во ставовите. И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со ...

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази жалење дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија.

Меркел жали што не е постигнат консензус за влез во ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

Ангела Меркел изрази жалење што не постигнато единство околу датумот за преговори со Северна Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до отворање преговори, но немаше единствен став ...

Меркел жали дека немало консензус за Македонија и Албанија

МКД - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија. „Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до ...

ЕУ ќе се наврати на проширувањето во декември

Press24 - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

+инфо - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Независен - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

А1 On - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Меркел - На Северна Македонија ќе се навратиме на следниот самит

Р.С.Европа - 18.10.2019

Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Меркел: На следниот самит ќе се навратиме на Северна Македонија

Слободен Печат - 18.10.2019

Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ. Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел.

Меркел не теши дека ќе имаме повеќе среќа во Загреб

+инфо - 18.10.2019

Ставот на Германија беше дека треба да почнат преговори, но немаше консензус и не донесовме заклучок, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. – Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе ...

Меркел: Жалам за Северна Македонија и Албанија, не постигнавме договор за преговори

МКД - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изрази жалење поради негативната одлука донесена од Самитот на Европската унија за започнување преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Сител - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Меркел жали што не постигнато единство околу датумот за преговори со Северна Македонија

Press24 - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата по завршувањето на самитот на ЕУ нагласи дека за датумот за преговори ќе се разговара на самитот за Западен Балкан во Загреб, пренесува „ Дојче Веле “.

Меркел потврди дека била против раздвојувањето на Македонија со Албанија

Нова ТВ - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел по завршувањето на состанокот во Брисел не одговори на прашањето од новинарот на „Политико“ зошто била против раздвојување на Македонија и Албанија. „Зошто не го поддржавте раздвојувањето на Северна Македонија и ...

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Независен - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

Меркел жали бидејќи немало консензус за отворање преговори со Македонија и Албанија

Слободен Печат - 18.10.2019

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Сител - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

Меркел – На Северна Македонија ќе се навратиме на следниот самит

Centar - 18.10.2019

Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Меркел: Жалам за С. Македонија и Албанија, на прашањето ќе се навратиме следната година

24Инфо - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради негативната одлука донесена од Самитот на шефовите на држави на Европската унија за започнување преговори за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија.

Меркел: Многу ми е жал за одлуката

Република - 18.10.2019

Откако европските лидери не успеаа да се договорат и Македонија остана без датум за преговори со Европската унија, се огласи германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел во обраќањето изрази големо жалење за тоа што европските земји не успеаа да ...

Меркел жали што не е постигнат консензус за влез во ЕУ

Република - 18.10.2019

Ангела Меркел изрази жалење што не постигнато единство околу датумот за преговори со Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до отворање преговори, но немаше единствен став за тоа.

Меркел: За жал не можевме да се договориме околу отворањето преговори со Северна Македонија

iPortal - 18.10.2019

„За жал не можевме да се договориме околу отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија. Многу жалам за тоа“, рече канцеларката Ангела Меркел на расправата на Самитот на ЕУ. Меркел исто така истакна дека била против да се раздвојат Северна ...

Меркел: Многу жалам за Северна Македонија

4NEWS - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во изјава после самитот на Европската Унија, истакна жалење што не бил постигнат договор за датум за преговори со Северна Македонија и со Албанија. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори ...

Европските лидери не донесоа одлука за датумот, Самитот продолжува и денеска

Мета - 18.10.2019

Европските лидери не донесоа одлука за одредување на датум за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија. Тие за кратко време ја затвориле темата за проширувањето, без да се донесе конечен заклучок.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

4NEWS - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

24Инфо - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Меркел жали оти немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Локално - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

Меркел: Многу ми е жал што не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за С. Македонија и Албанија

Либертас - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел даде изјава за новинарите во Брисел по завршувањето на Самитот на ЕУ. „За жал, не можевме да постигнеме договор за пристапни преговори за Северна Македонија и Албанија.

Ништо за Македонија и Албанија од овој самит, ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Либертас - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Опсервер - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

МEРКЕЛ ВЕЛИ НЕМА КОНСЕНЗУС ЗА ДАТУМ: На прашањето ќе се навратиме следната година

Фактор - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб.

Меркел откри дека Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана

iPortal - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

EУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

Бриф - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

ЕУ најверојатно ќе се наврати на проширувањето во декември

CivilMedia - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Европа следната година во мај ќе се наврати на Македонија

Тера - 18.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската унија не можеа да се договорат за давањето датум за преговори со Македонија и Албанија. Најавија ново разгледување на прашањето да се најде во заклучоците од Самитот/ ЕУ лидерите се обврзуваат да се навратат ...

18 октомври: Земјава не доби датум за преговори, барање оставка на Заев и предвремени избори, закажана лидерска средба…

CivilMedia - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Се огласи и Меркел: Многу ми е жал за оваа одлука

Точка - 18.10.2019

Откако европските лидери не успеаа да се договорат и Македонија остана без датум за преговори со Европската унија, се огласи германската канцеларка Ангела Меркел. Меркел во обраќањето изрази големо жалење за тоа што европските земји не успеаа да ...

Денеска нема да се зборува за проширување, можеби пак во декември

Република - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Меркел била против раздвојувањето поради етничките Албанци кои живејат во С. Македонија

Локално - 18.10.2019

„За жал не можевме да се договориме околу отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија. Многу жалам за тоа“, рече канцеларката Ангела Меркел на расправата на Самитот на ЕУ. Меркел исто така истакна дека била против да се раздвојат Северна ...

Меркел жали оти немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази жалење дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема датум за Македонија, Пендаровски свика лидерска

Фактор - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека не успеале да постигнат консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, и дека ќе се навратат пак на самитот во Загреб.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

4NEWS - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. – Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да ...

Меркел жали што не е постигнат консензус за влез во ЕУ

Н.Македонија - 18.10.2019

Ангела Меркел изрази жалење што не постигнато единство околу датумот за преговори со Македонија и Албанија на самитот на ЕУ. Германија смета дека со исполнување одредени услови можеше да дојде до отворање преговори, но немаше единствен став за тоа.

Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија до мај следната година

1tv - 18.10.2019

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со Македонија и со Албанија. Лидерите на носечките земји во Европската унија не можеа да се договорат во долгите и исцрпувачи дебати кои траеле до доцна синоќа.

Според дипломатите ЕУ би можела да се наврати на проширувањето во декември

MakPress - 18.10.2019

И покрај обидите на некои земји членки да го вратат проширувањето и преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на Самитот на ЕУ денеска, според дипломатите во Брисел шансите се речиси непостоечки, јавува дописничката на МИА.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Магазин - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна ...

За Македонија догодина, вели Меркел

Expres - 18.10.2019

„Не успеавме да постигнеме консензус за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, ќе се навратиме пак на самитот во Загреб“, рече германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел. Од јануари 2020 година Хрватска го презема претседавањето со ЕУ.

Лидерите не постигнаа договор, освен за тоа дека Македонија и Албанија ќе мора да почекаат

AKO - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ изминатата ноќ имале напната расправа за двете мали балкански нации, но на крајот не беа во можност да постигнат договор дури и за изјава која нуди охрабрување и одложување на формалната одлука, пишува порталот politico.eu .

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

24 Вести - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Шансите не се добри

Deutsche Welle - 17.10.2019

Германската канцеларка во изјава пред самитот на ЕУ, во Бундестагот најави дека ќе направи обид да ги увери оние кои имаат скепса дека треба да ѝ се даде европска перспектива на С. Македонија. Но, шансите не се добри.

Меркел: Шансите за едногласна одлука на Самитот не се добри

Алсат-М - 17.10.2019

Шансите за постигнување едногласна согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува „ Дојче Веле “.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите не се добри

ТВ21 - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Шансите за постигнување согласност со Франција не се добри

Фокус - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка, Ангела Меркел, во владината изјава дадена денеска во Бундестагот пред почетокот на ...

Меркел: Се исплати на Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

Канал5 - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

Deutsche Welle - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот.

Мораме да опстоиме на дадените ветувања кон Северна Македонија и Албанија, вели Меркел пред самитот на ЕУ

Сакам да кажам - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел уште еднаш истакна дека на Северна Македонија и Албанија треба да им се даде датум за почеток на преговори со Европската Унија, објави македонскиот сервис на „Дојче веле“.

Меркел: Шансите за заедничка позиција за С. Македонија и Албанија не се многу добри

360 степени - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија не се баш добри, пренесува Дојче Веле .

Меркел: Шансите на Северна Македонија да добие датум не се добри

Курир - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел - Шансите за едногласна одлука на Самитот не се добри

Р.С.Европа - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел претпладнево зборувајќи во парламентот во Берлин го повтори ставот на нејзината земја дека ги поддржуваат европските перспективи на Северна Македонија и Албанија.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

Макфакс - 17.10.2019

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела Меркел ред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел.

Меркел во Бундестагот: Вреди да и се даде европска перспектива на Северна Македонија

Нова ТВ - 17.10.2019

Пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел , германската канцеларка Ангела Меркел во германскиот парламент Бундестагот, даде изјава во која на самиот почеток се осврна и на темата проширување на ЕУ со Северна Македонија и Албанија.

Меркел: Имаме одговорност кон Северна Македонија и Албанија

МКД - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел пред Европскиот совет што се одржува денеска и утре призна дека шансите за постигнување едногласна согласност за давање датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија не се добри, јави Дојче веле на ...

Меркел: Мора да стоиме на дадените ветувања за Северна Македонија

Press24 - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел уште еднаш истакна дека на Северна Македонија и Албанија треба да им се даде датум за почеток на преговори со Европската Унија, објави македонскиот сервис на „Дојче веле“.

Меркел: Шансите за датум за Северна Македонија не се добри

Press24 - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска изјави дека шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, пренесе Дојче Веле.

Меркел со песимистичка изјава: Шансите за датум не се добри

Независен - 17.10.2019

Денешната изјава на германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот пред да отпатува во Брисел е песимистичка. Според неа не се добри шансите за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија.

Меркел признава: Шансите за датум не се добри

Независен - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Шансите не се добри, но се исплаќа да ѝ дадеме датум на С.Македонија

+инфо - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

Слободен Печат - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во германскиот парламент, Бундестагот, даде владина изјава, а на самиот почеток се осврна и на темата проширување на ЕУ со Северна Македонија и Албанија.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

Сител - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

А1 On - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Шансите за датум не се добри – алармира Меркел

ММС - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри – оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел порача дека шансите за датум на Македонија не се добри

Нетпрес - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел ги уби надежите: Не се добри шансите за датум

PressingTV - 17.10.2019

Канцеларката Ангела Меркел ги стивна надежите пред почетокот на Самитот на ЕУ дека Македонија може да се надева на почеток на преговори. Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

MTM - 17.10.2019

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела Меркел пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

Скопје инфо - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

Опсервер - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел и денеска со поддршка од Бундестагот: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

Либертас - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесе Дојче веле .

Меркел: Шансите за старт на преговорите со Северна Македонија не се добри

Локално - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во владината изјава во Бундестагот потенцираше дека шансите за постигнување едногласна согласност на Самитот на ЕУ за давање зелено светло за старт на преговорите со Северна Македононија и Албанија не се добри.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

Бриф - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот.

Маркел ги стивна надежите: Шансите за датум за Северна Македонија и Албанија не се добри

Република - 17.10.2019

Канцеларката Ангела Меркел ги стивна надежите пред почетокот на Самитот на ЕУ дека Македонија може да се надева на почеток на преговори. Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С.

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите не се добри

4NEWS - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Шансите Северна Македонија да добие датум за преговори не се добри

iPortal - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во владината изјава во Бундестагот потенцираше дека шансите за постигнување едногласна согласност на Самитот на ЕУ за давање зелено светло за старт на преговорите со Северна Македононија и Албанија не се добри.

МЕРКЕЛ: Шансите на С. Македонија не се добри

Денешен - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нема поволни сигнали од Брисел, Меркел потврди дека ќе биде тешко за датум

Фактор - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вечерва во изјава за Телма рекол дека не се надева дека на работната вечера ќе се постигне договор за доделување на датум. Рекол дека направил што може, но нема согласност меѓу земјите членки .

Меркел: Се исплати на Северна Македонија да и се даде европска перспектива, но шансите за датум не се добри

CivilMedia - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

Centar - 17.10.2019

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела Меркел пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел.

Меркел: Шансите Франција да се согласи за датум не се големи

Мета - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија не се големи, пренесува „Дојче веле“.

Меркел призна: Треба да добиете датум за преговори, но шансите не се добри

Точка - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на преговори со Европската унија, но конечно и призна дека шансите за тоа не се добри.

Меркел: Треба да добиете датум, но шансите не се добри

Вечер Прес - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

ЕУ отиде, држeте се за НАТО!

Вечер Прес - 17.10.2019

По средбата во Тулуз на двете членки на ЕУ кои се сметаат за најмоќни во семејството, можноста за датум за Скопје и Тирана се сведени на надеж. Германската канцеларка Меркел вчера во пресрет на почетокот на Самитот на ЕУ изјави дека шансите да се ...

Шансите за датум за Македонија не се добри, вели Меркел

еМагазин - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.

Меркел: Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и ...

24Инфо - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот- објави Дојче Веле .

Се исплаќа на Македонија да и` се даде европска перспектива

Тера - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пишува Дојче Веле.

Давањето на европска перспектива на Македонија ќе ѝ се исплати на ЕУ

Н.Македонија - 17.10.2019

Мислам дека се исплати на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива, порача германската канцеларка Ангела Меркел пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел.

Меркел: Шансите за постигнување едногласна одлука на ЕУ-самитот не се добри

365 - 17.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во германскиот парламент, Бундестагот, даде владина изјава, а на самиот почеток се осврна и на темата проширување на ЕУ со Северна Македонија и Албанија.

Меркел не запира со поддршката: Се исплаќа на Северна Македонија да и` се даде европска перспектива

1tv - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесе Дојче веле .

Меркел: Мали се шансите за постигнување согласност со Франција

Магазин - 17.10.2019

Мали се шансите Македонија да добие датум за преговори односно да се постигне согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија. Денеска германската канцеларка, Ангела Меркел, во владината изјава дадена во ...

Меркел: Шансите за датум за Македонија и Албанија не се добри

Expres - 17.10.2019

Шансите за постигнување едногласна согласност на ЕУ-самитот за давање датум за почеток на преговори со С. Македонија и Албанија не се добри, призна германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот.

Меркел: Шансите за давање датум за почеток на преговори не се добри

MakPress - 17.10.2019

Шансите за постигнување согласност на Самитот на ЕУ за давање датум за почеток на преговори со Македонија и Албанија не се добри, оцени германската канцеларка во владината изјава дадена денеска во Бундестагот, пренесува Дојче Веле.