TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матвиенко: Русија нема да остане без одговор на западните санкции

Руска реч - 14.09.2014

Русија нема да ги остави без одговор новите санкции од страна на Европа и САД, но реакцијата треба да биде соодветна и да биде насочена кон заштита на интересите на националанта економија, изјави за ...

Од трговската војна на Русија и ЕУ, најголем ќар ќе има САД

еМагазин - 14.09.2014

Трговската војна меѓу Москва и Брисел, која дополнително се заострува, најголеми финансиски проблеми ќе им донесе на Русија и Европската унија. Трошоците за третите земји, освен Америка, која исто ...

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

Falanga - 14.09.2014

Шефот на руската дипломатија ги обвини европските лидери дека ја жртвуваат економијата во интерес на политиката.. Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските ...

Од судирот меѓу ЕУ и Русија ќе профитира САД

Lider - 14.09.2014

Трговската војна меѓу Москва и Брисел, која дополнително се заострува, најголеми финансиски проблеми ќе им донесе на Русија и Европската унија. Трошоците за третите земји, освен Америка, која исто ...

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

24 Вести - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

24 Вести - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

САД не сметаат дека новите санкции кон Русија ги нарушуваат правилата на СТО

24 Вести - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот ...

Русија подготвува контрасанкции за САД

БркајРабота - 13.09.2014

Москва наскоро ќе превземе мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои за Русија се „непријателски чекор“, соопштува руското Министерство за надворешни работи.

Кој е вистинскиот губитник во војната со санкции меѓу Русија и ЕУ?

МКД - 13.09.2014

Трговската војна на релација Брисел-Москва, која од вчера повторно се разгорува, колку и да е болна за Русија, по сѐ узгледа ќе биде подеднакво, ако не и поштетна за ЕУ.

Лавров: САД не успеаја да го насаскаат цел свет против Русија

МКД - 13.09.2014

Соединетите Американски Држави не успеаја да го свртат целиот свет против Русија, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува Итар-тасс .

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

Алфа - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“.

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

Телеграф - 13.09.2014

Министерството наведува дека претстојните контрасанкции се „принудна мерка, но Москва ја остава отворена вратата за конструктивна и чесна соработка“, вклучително и за украинската криза, ако Вашингтон ...

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

А1 On - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

ХАРФ: Санкциите на САД кон Русија не ги нарушуваат нормите на СТО

Телеграф - 13.09.2014

Таа го изјави тоа во одговор на барањето за коментар на изјавата на рускиот министер за економски развој Алексеј Уљукаев, кој изјави дека Москва ги смета последните санкции на САД и ЕУ против Русија ...

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

А1 On - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Руски министер за економија: Ќе се жалиме на санкциите

А1 On - 13.09.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев изјави дека Русија ќе се жали до Светската трговска организација заради санкциите од Западот. – Најновата рунда санкции дава причини за жалба до СТО.

САД не сметаат дека новите санкции кон Русија ги нарушуваат правилата на СТО

А1 On - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот ...

Русија ќе поднесе жалба на новите западни санкции пред СТО

Локално - 13.09.2014

Русија ќе поднесе жалба на новите западни санкции против неа поради Украина пред Светската трговска организација (СТО), пренесоа агенциите. “Последниот круг казнени мерки дава повод за жалба пред СТО.

Русија ќе го ограничи увозот на автомобили и облека од Запад

Тера - 13.09.2014

Увозот на автомобили и облека од Западот во Русија може да биде ограничен, како дел од вториот круг „одмазднички" мерки што Москва ги подготви како одговор на санкциите против неа, вели Андреј ...

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

Канал5 - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

Н.Македонија - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува ...

Економист: санкциите на ЕУ нема да ѝ наштетат на Русија доколку бидат укинати за неколку месеци

Руска реч - 13.09.2014

Негативните последици за економијата на Русија од новите санкции на ЕУ ќе бидат незабележливи во среднорочна перспектива, доколку наскоро истите бидат укинати, а со тоа ќе се избегнат подолгорочните ...

Русија подготвува контрасанкции за САД

+инфо - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

Политиколог: новите санкции на ЕУ против Русија само ќе го мобилизираат општеството

Руска реч - 13.09.2014

Новиот бран санкции на Западот против Русија нема да помогне да се промени позицијата на Русија околу украинската криза. И не само тоа, овој чекор ќе доведе до поголемо мобилизирање на руското ...

Колку се критични за Русија новите санкции на ЕУ и САД?

Руска реч - 13.09.2014

Европската Унија на 12 септември воведе против Русија нов, веќе четврти по ред, пакет санкции. Соодветниот документ е објавен во Службениот весник на Европската Унија.

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

+инфо - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров: на Русија ѝ одговара силна и пријателска Украина

Руска реч - 13.09.2014

Русија сака една пријателска Украина, во која граѓаните од сите националности, вклучително и Русите, би живеле комфорно, безбедно и рамноправно, изјави во саботата шефот на МНР на Русија, Сергеј ...

Лавров: има сили кои се заинтересирани да го саботираат прекинот на огнот во Украина

Руска реч - 13.09.2014

Ситуацијата во Украина, каде веќе една недела дејствува прекинот на огнот, може повторно да се влоши и да се рестартира военото сценарио. Тоа го посакуваат, пред сѐ, силите кои не го слушаат и не се ...

Загубите на Западот од санкциите против Русија – 40 милијарди евра

Руска реч - 13.09.2014

Вкупните загуби на западните држави од санкциите кои ги воведоа против Русија, заедно со одговорот кој го даде Русија – изнесуваат 40 милијарди евра, соопшти помошникот на претседателот на Русија, ...

Лавров: Русија е уверена дека отуѓувањето со ЕУ е неминовно

Руска реч - 13.09.2014

Русија е уверена дека отуѓувањето со Европската унија ќе се случи, и затоа е заинтересирана за зацврстување на билатералната стратешка соработка, изјави министерот за надворешни работи на Русија, ...

Лавров: Западот ги игнорира неонацистичките тенденции на Киев

Руска реч - 13.09.2014

Западот, со чија поддршка во Украина се случи државниот преврат, не посветува внимание на неонацистичките тенденции кај киевските власти, ниту ги зема предвид нивните недопустливи изјави, смета ...

Економист: санкциите нема да ја променат позицијата на Москва околу Украина

Руска реч - 13.09.2014

Новите санкции против Русија од страна на САД и Европската унија не можат да ја натераат Москва кардинално да ја промени својата позиција околу прашањето за регулирањето на ситуацијата во Украина, ...

Експерт: санкциите ќе ги влошат односите и нема да ја решат кризата во Украина

Руска реч - 13.09.2014

Санкциите ќе им наштетат на односите на РФ со САД и ЕУ, нема да ја разрешат ситуацијата во Украина, смета политикологот Џозеф Дрезен, соработник во Институтот Кенан.

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

Либертас - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

САД не сметаат дека новите санкции кон Русија ги нарушуваат правилата на СТО

Либертас - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот ...

Русија набрзо ќе наложи контрасанкции на САД

Сител - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

Русија ќе воведе контрасанкции кон САД

Press24 - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

Лавров: САД сакаат да ги раскинат економските врски меѓу ЕУ и Русија

Сител - 13.09.2014

Со воведувањето на новите санкции кон Москва, САД сакаат да ги раскинат економските врски што постојат меѓу ЕУ и Русија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

САД не сметаат дека новите санкции кон Русија ги нарушуваат правилата на СТО

Сител - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот ...

Русија ќе им врати на САД

Република - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

Светскиот нафтен сојуз не поддржува санкции меѓу ЕУ и Русија

еМагазин - 13.09.2014

Светскиот нафтен сојуз не поддржува никакви санкции или ембарго меѓу ЕУ и Русија и ги охрабрува преговорите за соработка, изјави претседателот на овој совет Јожеф Тот.

Русија подготвува контрасанкции за САД

Курир - 13.09.2014

Москва наскоро ќе превземе мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои за Русија се „непријателски чекор“, соопштува руското Министерство за надворешни работи.

САД и ЕУ жонглираат со санкциите за Русија

Вечер - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО).

САД не сметаат дека новите санкции кон Русија ги нарушуваат правилата на СТО

Денар - 13.09.2014

Администрацијата на САД не го споделува мислењето на Москва дека новите американски санкции ги нарушават нормите на Светската трговска организација (СТО), изјави портпаролката на Стејт департментот ...

Лавров не смета дека Русија губи во ‘битката за Европа’ со САД

Макфакс - 13.09.2014

Русија не ја губи „големата битка“ за влијание во Европа со Соединетите држави, изјави во саботата министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. „Америка сака да ја искористи сегашната ситуација ...

Го возвраќаат ударот - Русите со контра санкции против непријателот САД

Maxim - 13.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе преземе соодветни мерки по повод последната рунда санкции на САД, кои ги оцени како „непријателски чекор“, јави ИТАР-ТАСС.

Русија подготвува контрасанкции за САД

Falanga - 13.09.2014

Во документот се додава дека „жонглирањето со санкции“ нема да ја принуди Русија да ја промени принципиелната позиција.. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва набрзо ќе ...

Косово и воведува санкции на Русија

24 Вести - 12.09.2014

Се уште актуалната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

24 Вести - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со која официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со ...

САД и ЕУ ги прошируваат санкциите кон Москва

24 Вести - 12.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД од денеска ќе ги прошират санкциите во одбраната , финансиите и енергијата против Русија поради нејзините противправни акции во Украина.

ЕУ санкциите кон Русија стапија во сила

Телма - 12.09.2014

Европската унија од денеска и формално ги заостри санкциите кон Москва со цел да ја казни Русија за нејзината улога во кризата во Украина. Нови санкции вклучуваат замрзнати средства на високи ...

ЕУ и САД ги прошируваат санкциите против Русија

Р.С.Европа - 12.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД од денеска ќе ги зголемат санкциите во одбраната , финансиите и енергијата против Русија поради нејзините противправни акции во Украина.

САД објавија дополнителни санкции против Русија

Р.С.Европа - 12.09.2014

Соединетите Држави објавија нова серија санкции против Русија, поради нејзината улога во конфликтот во Украина. Американското Министертво за финансии денеска ја додаде приватната банка Сбербанк на ...

ЕУ санкциите кон Русија стапија во сила

Р.С.Европа - 12.09.2014

Европската унија од денеска и формално ги заостри санкциите кон Москва со цел да ја казни Русија за нејзината улога во кризата во Украина. Нови санкции вклучуваат замрзнати средства на високи ...

Украинска криза: САД наметна нови, посилни санкции на Русија

Нова ТВ - 12.09.2014

Владата на САД воведе нови санкции на големите руски банки, компаниите за одбрана и енергија, заради руската поддршка за сепаратистите во Украина. Казните на САД се случија неколку часа откако ЕУ ги ...

ЕУ постави нови санкции спрема Русија заради Украина

Глас на Америка - 12.09.2014

Санкциите беа договорени минатата недела но стапувањето во сила беше одложено да се следи почитувањето на примирјето. Европската унија постави нов пакет економски санкции против Русија заради ...

Украинска криза: Нови санкции од ЕУ за Русија

Нова ТВ - 12.09.2014

Нови санкции од Европската Унија за Русија стапија во сила со блокирање на кредитите за пет големи државни банки и преку спречување на бизнисите со Европа.

Стапија во сила санкциите на ЕУ против Русија

Deutsche Welle - 12.09.2014

Новите санкции на ЕУ против Русија денеска (12.09) официјално стапија во сила. Казнените мерки насочени против руски нафтени компании, претпријатија за вооружување и банки, се објавени во Службениот ...

ЕУ и САД ги прошируваат санкциите против Русија

Алсат-М - 12.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД од денеска ќе ги прошират санкциите во одбраната , финансиите и енергијата против Русија поради нејзините противправни акции во Украина.

Лавров: Новите санкции го поткопуваат мирот во Украина

МКД - 12.09.2014

Одлуката на Европската Унија да воведе нови санкции против Русија значи дека е избран патот на поткопување на мировниот процес што почна во Украина, изјавил рускиот министер за надворешни работи.

Европските санкции против Русија стапиле во сила, Москва ветила противмерки

МКД - 12.09.2014

Новите европски санкции против Русија, чија цел е пред сѐ да се ограничи финансирањето на руската економија, стапиле во сила денес откако биле објавени во Службениот весник на ЕУ.

Русија ќе го ограничи увозот на автомобили и облека од Запад, заздравувањето на Европа во ризик

МКД - 12.09.2014

Увозот на автомобили и облека од Западот во Русија може да биде ограничен, како дел од вториот круг „одмазднички“ мерки што Москва ги подготви како одговор на санкциите против неа, вели Андреј ...

И Косово со санкции кон Русија

Локално - 12.09.2014

Се уште актуелната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

ПУТИН: Новите санкции против Русија се воведени за да се попречи мирот

Телеграф - 12.09.2014

Во изјава по состанок на Шангајската организација за соработка, Путин нагласи дека санкциите делуваат како „малку чудно“, од аспект на мировниот процес Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ...

Стапија во сила санкциите кон Русија

Телеграф - 12.09.2014

Со санкциите се опфатени и правни лица и институции кои материјално или финансиски придонесуваат за поткупување и загрозување на територијалната целовитост, суверенитетот и независноста на Украина Во ...

Косово воведува санкции кон Русија

Телеграф - 12.09.2014

Советникот на министерот за надворешни работи Басмир Џемај изјави дека владата и министерството ги координирале и анализирале можностите за воведување санкции кон Русија, како што тоа го направиле ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

А1 On - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Стапија во сила санкциите на ЕУ против Русија,Кремљ се заканува со контра мерки

Локално - 12.09.2014

Новите санкции на ЕУ против Русија, покрај фирми од енергетската сфера, вооружувањето и банки, погаѓат и 24 индивидуи – лидери на проруските сепаратисти и руски политичари.

Русија ќе учествува во мировниот процес на Украина и покрај санкциите

Телеграф - 12.09.2014

И покрај тоа што позицијата на ЕУ не е конструктивна, Русија ќе продолжи да прави сè што е во нејзина моќ, за да помогне во имплементирањето на постоечкиот мировен план, рече Дмитриј Песков Русија е ...

„Експрес“: Косовската Влада планира да воведе санкции против Русија

Алфа - 12.09.2014

Косовската Влада во оставка планира да воведе санкции спрема Русија, потег што го преземаа САД и Европската унија, објави весникот „Експрес“. Косовската Влада во оставка планира да воведе санкции ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Алфа - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија. Во Службениот весник на Европската унија денеска е ...

Русија е подготвена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај санкциите од ЕУ

Алфа - 12.09.2014

Русија е решена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај новите економски санкции на Европската унија кон неа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Путин: Новите санкции против Русија воведени да се попречи на мирот во Украина

Алфа - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

Русија е подготвена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај санкциите од ЕУ

А1 On - 12.09.2014

Русија е решена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај новите економски санкции на Европската унија кон неа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Путин: Новите санкции против Русија воведени да се попречи на мирот во Украина

А1 On - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

ЕУ: Стоп за руската нафта

Фактор - 12.09.2014

Проширените европски санкции за Русија, кои се усвоени минатата недела, стапија на сила денеска, соопштуваат од Европскиот совет. На удар се најдоа пет руски банки и три државни нафтени компании, на ...

Нови санкции за Русија – колку ја погодуваат Москва?

Фактор - 12.09.2014

Европската унија и САД координирано донесоа одлука за нов сет санкции кон Русија, заради нејзината инволвираност во украинската криза. Целта на новите мерки е уште поголема политичка и економска ...

Русија: ЕУ е против мирно решение за Украина

Тера - 12.09.2014

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Европската унија откако усвои нови санкции кон Москва изгледа дека донела одлука да биде против мировно решение за кризата во Украина.

Европските санкции против Русија стапиле во сила, Москва ветила противмерки

Тера - 12.09.2014

Новите европски санкции против Русија, чија цел е пред сѐ да се ограничи финансирањето на руската економија, стапиле во сила денес откако биле објавени во Службениот весник на ЕУ.

Косово и воведува санкции на Русија

+инфо - 12.09.2014

Се уште актуалната косовска Влада на Хашим Тачи планира да ѝ воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

+инфо - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Путин: Новите санкции против Русија воведени да се попречи на мирот во Украина

+инфо - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

Косово и воведува санкции на Русија

Н.Македонија - 12.09.2014

Се уште актуелната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“ Советникот на министерот за ...

Русија е подготвена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај санкциите од ЕУ

+инфо - 12.09.2014

Русија е решена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај новите економски санкции на Европската унија кон неа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Путин: Новите санкции против Русија се за да се попречи мирот во Украина

Н.Македонија - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

„Експрес“: Косовската Влада планира да воведе санкции против Русија

+инфо - 12.09.2014

Косовската Влада во оставка планира да воведе санкции спрема Русија, потег што го преземаа САД и Европската унија, објави весникот „Експрес“. Советникот во МНР Басмир Џемај изјави дека сè уште ...

ЕУ од денеска со нови санкции кон Русија

Точка - 12.09.2014

Новите санкции на ЕУ против Русија од денеска официјално стапија во сила. Казнените мерки насочени против руски нафтени компании претпријатија за вооружување и банки, се објавени во Службениот весник ...

Москва има подготвено санкции како одговор за ЕУ

Точка - 12.09.2014

Русија ќе преземе правопропорционални мерки како одговор на можните нови санкции од ЕУ, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Русија јасно објави дека ќе ги преземе соодветните мерки во ...

Русија: ЕУ е против мирно решение за Украина

Точка - 12.09.2014

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Европската унија откако усвои нови санкции кон Москва изгледа дека донела одлука да биде против мировно решение за кризата во Украина.

Лавров: Воведувањето на нови санкции значи прекинување на мирот

Точка - 12.09.2014

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, изјави дека Европската Унија ги поткопува мировните напори во источна Украина со заострувањето на санкциите кон Москва, јавува руската ...

САД воведоа санкции против најголемата руска банка

Руска реч - 12.09.2014

САД воведоа санкции против Сбербанк и ќе ги прошират веќе постоечките мерки против другите руски банки, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на извор кој е запознат со ситуацијата.

Русија ќе се жали на санкциите

Н.Македонија - 12.09.2014

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев изјави денеска дека Русија ќе се жали до Светската трговска организација заради санкциите од Западот. – Најновата рунда санкции дава причини за жалба до ...

МНР на Русија: санкциите на ЕУ се одмазда за сопствените грешки во надворешната политика

Руска реч - 12.09.2014

Новиот пакет антируски санкции на Европската унија се одмазда за лошата надворешна политика на Европската унија, како и за грешките на Унијата во Украина, изјави заменикот на официјалниот претставник ...

Чижов: гасниот сектор не се најде под санкции поради ранливоста на ЕУ во тој сектор

Руска реч - 12.09.2014

Рускиот гасен сектор не се најде под санкциите на ЕУ поради степенот од кој е зависна Европската унија од испораките на гас од Русија, изјави постојаниот претставник на Русија во Европската унија, ...

Амбасадорот на Куба: Латинска Америка никогаш нема да воведе санкции против Русија

Руска реч - 12.09.2014

Латинска Американ никогаш нема да воведе санкции против Русија и меѓу државите ќе се води прекрасен политички дијалог. Единствено што треба да се направи – е поактивно да се развива економската ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Либертас - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Новите санкции кон Русија денеска стапија на сила

Press24 - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Актуелната влада на Косово ќе воведе санкции против Русија

Press24 - 12.09.2014

Се уште актуелната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

Русија е подготвена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај санкциите од ЕУ

Сител - 12.09.2014

Русија е решена да учествува во мировниот процес во Украина и покрај новите економски санкции на Европската унија кон неа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

САД ќе ги прошират санкциите за Русија

МРТ - 12.09.2014

Овој потег беше координиран со Европската унија, од каде најавија дека новите санкции врз Русија ќе стапат на сила денеска... Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе ги прошират ...

Путин: Санкциите го попречуваат мировниот процес во Украина

Нетпрес - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

ЕУ ги заостри санкциите кон Русија

МРТ - 12.09.2014

Европската унија од денеска и формално ги заостри санкциите кон Москва со цел да ја казни Русија за нејзината улога во кризата во Украина. Новите санкции вклучуваат замрзнати средства на високи ...

ЕУ од денеска со нови санкции кон Русија

Нетпрес - 12.09.2014

Новите санкции на ЕУ против Русија од денеска официјално стапија во сила. Казнените мерки насочени против руски нафтени компании претпријатија за вооружување и банки, се објавени во Службениот весник ...

Косово ќе воведе санкции за Русија?

Нетпрес - 12.09.2014

Косовската Влада во оставка планира да воведе санкции спрема Русија, потег што го преземаа САД и Европската унија, објави весникот „Експрес“. Советникот во МНР Басмир Џемај изјави дека се уште ...

Косово воведува санкции за Русија!?

Sky - 12.09.2014

Според пишувањата на приштинскиот весник „Експрес“, се уште актуелната влада на Хашим Тачи, планира да воведе санкции за Русија, раководејќи се од потезите на Европската унија.

Русија: ЕУ е против мирно решение за Украина

Нетпрес - 12.09.2014

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Европската унија откако усвои нови санкции кон Москва изгледа дека донела одлука да биде против мировно решение за кризата во Украина.

Лавров: Воведувањето на нови санкции значи прекинување на мирот

Нетпрес - 12.09.2014

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, изјави дека Европската Унија ги поткопува мировните напори во источна Украина со заострувањето на санкциите кон Москва, јавува руската ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Сител - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Новите санкции кои ЕУ ги воведува кон Русија од денеска можат да донесат многу тешки денови за земјите од Унијата

Сител - 12.09.2014

Новите санкции кои ЕУ ги воведува кон Русија од денеска можат да донесат многу тешки времиња за земјите од Унијата. Воведувањето санкции кон големиот руски пазар е казна и за европските производители ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Вечер - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Денешен - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Путин: Санкциите го попречуваат мировниот процес во Украина

Денешен - 12.09.2014

Рускиот претседател Влаздимир Путин изјави денеска дека новите санкции од Запад против Русија воведени се со намера да се попречат напорите за воспоставување мир во Украина и оти Москва разгледува ...

Германија ќе претрпи сериозни загуби со новите санкции кон Русија

Пулс24 - 12.09.2014

ЕУ наскоро ќе воведе дополнителни и потроги санкии против Русија, а европските претприемачи кои работат во Русија веќе не се сомневаат во ефективноста на санкциите.

Косово и воведува санкции на Русија

Денешен - 12.09.2014

Се уште актуалната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

САД воведоа санкции за „Сбербанк“, „Лукоил“, „Гаспром“...

Макфакс - 12.09.2014

САД воведоа санкции за најголемата руска банка „Сбербанк“, јави AFP. Целта на Вашингтон е да ја казни Москва заради нејзината поддршка на сепаратистите во Украина.

Косово ќе воведе санкции кон Русија

Макфакс - 12.09.2014

Се уште актуелната влада на косовскиот премиер во заминување Хашим Тачи планира да воведе санкции кон Русија, следејќи ја политиката на Европската унија (ЕУ), пишува косовскиот весник Ekspres.

Москва има подготвено санкции како одговор за ЕУ

Денар - 12.09.2014

Русија ќе преземе правопропорционални мерки како одговор на можните нови санкции од ЕУ, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Русија јасно објави дека ќе ги преземе соодветните мерки во ...

Новите санкции од ЕУ за Русија денес стапуваат на сила: Стоп за руската нафта

Денар - 12.09.2014

Европската унија утринава го објави новиот пакет санкции за Русија, а на мета се сите нафтени комапнии во државна сопственост. На нафтените компании Роснефт, Транснефт и Газпромнефт од денес им е ...

Русија: Сака ли ЕУ мир во Украина?

Вечер - 12.09.2014

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новите санкции на ЕУ против Русија покажуваат дека Унијата „по се изгледа е против мировниот процес во Украина" Русија е решена да учествува во ...

Од денеска се применуваат новите санкции на ЕУ кон Русија

Maxim - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Косово воведува санкции кон Русија

Maxim - 12.09.2014

Се уште актуелната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

Стапија во сила новите санкции на ЕУ кон Русија

Lider - 12.09.2014

Во Службениот весник на Европската унија денеска е објавена уредба со кој официјално стапуваат во сила новите санкции на Унијата кон Русија, кои првенствено се насочени кон економската сфера и со нив ...

Косово и воведува санкции на Русија

Lider - 12.09.2014

Се уште актуалната косовска Влада на Хашим Тачи планира да и воведе санкции на Русија, согласно потезите на Европската унија, објави приштинскиот весник „Експрес“.

ЕУ и САД ги прошируваат санкциите против Русија

Falanga - 12.09.2014

Новите санкции опфаќаат забрана за трговија со оружје со руските одбранбени фирми. Тие, исто така, вклучуваат забрана за финансирање на руските енергетски компании од ЕУ..

Нафташите го креваат гласот против санкциите и ембаргото

Lider - 12.09.2014

Светскиот нафтен сојуз не поддржува никакви санкции или ембарго меѓу ЕУ и Русија и ги охрабрува преговорите за соработка, изјави претседателот на овој совет Јожеф Тот.

ЕУ утре ги воведува новите санкции кон Русија

24 Вести - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден.

Амбасадорите на ЕУ расправаат за воведување нови санкции против Русија

24 Вести - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

Новите санкции на ЕУ против Русија ќе стапат во сила утре

Р.С.Европа - 11.09.2014

Официјални претставници на Европската Унија соопштиле дека новите санкции против Русија, поради нејзината улога во конфликтот во Украина, ќе стапат во сила од утре.

Порошенко одобри закон за нови санкции кон Русија

Р.С.Европа - 11.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша закон со кој и се овозможува на Владата да воведе санкции против руските компании и поединци осомничени за поддршка и финансирање на сепаратистичките ...

Нови руски санкции за Западот

Deutsche Welle - 11.09.2014

Москва воведе нови санкции против Западот со кои е погоден увозот на половни автомобили и и други стоки, објави советник на рускиот претседател Путин.

САД ги заоструваат санкциите против Русија

МКД - 11.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама соопштил дека САД ќе ги заострат санкциите против Русија во областа на одбраната, финансиите и енергетиката поради „нелегалните акции“ на Москва во Украина, ...

Амбасадорите од ЕУ продолжуваат со дискусијата за воведување нови санкции против Русија

А1 On - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

Амбасадорите од ЕУ продолжуваат со дискусијата за воведување нови санкции против Русија

Алфа - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

ЕУ утре ги воведува новите санкции кон Русија

Алфа - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден.

ЕУ ја одложи одлуката за санкции против Русија

Идивиди - 11.09.2014

Брисел, 10 септември 2014 (МИА) - Претставници на ЕУ денеска не успеаја да се договорат кога да спроведат нови економски санкции против Русија, поради военото учество на земјата во војната во ...

САД со нови санкции спрема Русија

А1 On - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ЕУ спрема Русија и се насочени во енергетскиот, финансискиот и одбранбениот сектор.

ЕУ продолжува со дискусија за нови санкции кон Русија

Телеграф - 11.09.2014

Западните медиуми објавија дека „законскиот и политички рок“ за одлагањето на санкциите истекува утре Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа ...

САД: Нови санкции кон Русија

Телеграф - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите на ЕУ Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ...

САД со нови санкции спрема Русија

Алфа - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ЕУ спрема Русија и се насочени во енергетскиот, финансискиот и одбранбениот сектор.

Европските лидери се договорија да го применат до крајот на седмицата пакетот санкции против Русија

А1 On - 11.09.2014

Европските лидери разговараа рано утрово и се договорија да продолжат со примената на пакетот санкции против Русија, при што ќе ги воведат мерките до крајот на седмицата, соопшти портпарол на ...

ЕУ утре ги воведува новите санкции кон Русија

А1 On - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден, ...

ЕУ утре воведува нови санкции кон Русија

Телеграф - 11.09.2014

Зависно од тоа како се одвиваат настаните во Украина, санкциите може да се изменат, суспендираат или да се укинат Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат ...

Три држави членки на ЕУ се против воведување нови санкции за Русија

А1 On - 11.09.2014

Претставници на државите членки на ЕУ вчера не одлучија за новите санкции за Русија поради украинската криза и денеска повторно ќе се состанат, соопштија европски дипломати.

Ќе има ли Балканот корист ако Русија го затвори небото?

Фактор - 11.09.2014

Ако Русија го затвори својот воздушен простор, дел од сообраќајот ќе биде насочен преку Балканскиот полуостров а земјите овде ќе имаат директни приходи од тоа, оценуваат познавачите на состојбите.

Москва: Новите санкции нема да останат без соодветна реакција

Локално - 11.09.2014

“Ова се претвора во очигледен курс на одредени сили во ЕУ за натамошно влошување на веќе затегнатите односи со Руската Федерација. Сега, кога започна кревкиот мировен процес, размената на заробеници, ...

Обама најави нови санкции против Русија

Локално - 11.09.2014

Овој потег е договорен со ЕУ, кој претходно најави нови санкции против Москва. Обама предупреди дека новиот потег може да ја влоши политичката и економската изолација на Кремљ.

Москва подготвена: Ќе одговориме на новите санкции на ЕУ

Фактор - 11.09.2014

Русија ќе превземе пропорционални мерки како одговор на можни нови санкции на ЕУ, соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесуваат руските медиуми.

Русија подготвена со втор пакет санкции против ЕУ,прво ќе го забрани увозот на автомобили

Локално - 11.09.2014

Руските власти подготвија пакет мерки како одговор на санкциите против Русија, кои ЕУ може да наметне до крајот на оваа недела, рече советникот на рускиот претседател Андреј Белоусов, пренесе РИА ...

Германија: Тешко без рускиот пазар

Точка - 11.09.2014

Германската индустриска и трговска Комора наведува дека, поради санкциите и контрасанкциите, извозот во Русија оваа година ќе биде намален за 20 проценти, а директорот на Комората Волкер Трир ...

САД со нови санкции спрема Русија

+инфо - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ЕУ спрема Русија и се насочени во енергетскиот, финансискиот и одбранбениот сектор.

САД со нови санкции за Русија

Н.Македонија - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ЕУ спрема Русија и се насочени во енергетскиот, финансискиот и одбранбениот сектор – Тие мерки ...

Гасниот сектор во Русија нема да потпадне под новите санкции на ЕУ

Руска реч - 11.09.2014

Гасниот сектор на Русија нема да се најде во проширените санкции на Европската унија кои треба да стапат на сила на 12 септември, пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на чиновник на ЕУ.

Санкциите на ЕУ против Русија ќе функционираат до крајот на јули 2015 година

Руска реч - 11.09.2014

Новите санкции на Европската унија против Русија ќе бидат на сила до крајот на јули 2015 година. Ова го пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на чиновник на ЕУ.

Чижов: Русија ќе донесе контрамерки како одговор на санкциите

Руска реч - 11.09.2014

Постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чижов, изјави дека Русија ќе донесе контрамерки како одговор на европските санкции. Ова го пренесува „Интерфакс“.

МНР на Русија: новите санкции на ЕУ против Русија повеќе ќе ѝ наштетат на Европа

Руска реч - 11.09.2014

Официјалниот претставник на МНР на Русија, Александар Ликашевич, изјави дека ЕУ не дава пријателски сигнали со продолжувањето на политиката на санкции, а одговорот на Русија против нив ќе биде ...

Европските лидери до крајот на неделава со санкции против Русија

Н.Македонија - 11.09.2014

Европските лидери разговараа рано утрово и се договорија да продолжат со примената на пакетот санкции против Русија, при што ќе ги воведат мерките до крајот на седмицата, соопшти портпарол на ...

МНР на Русија: ЕУ не сака мирно решение за Украина

+инфо - 11.09.2014

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти денеска дека Европската унија откако усвои нови санкции спрема Москва, изгледа донела одлука да биде против мирно решавање на кризата во Украина.

Дваесет и четири лица под новите санкции на ЕУ

Руска реч - 11.09.2014

Под новиот пакет санкции на Европската унија ќе се најдат 24 физички лица, вклучувајќи ги и лидерите на Донбас, членови на владата на Крим, руски раководители и претприемачи.

Чижов: санкциите против Русија немаат никаква логика

Руска реч - 11.09.2014

Постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чижив ги нарече санкциите на Европската унија против Русија „лишени од елементарна логика, бидејќи тие се воведуваат во момент кога ...

Русија може да го забрани увозот на автомобили како одговор на санкциите

Руска реч - 11.09.2014

Помошникот на претседателот на Русија, Андреј Белоусов изјави дека вториот пакет на санкции од Русија, кои треба да бидат одговор на санкциите од Западот – е подготвен, пренесува РИА „Новости“.

Зошто Русија се најде на праг на рецесија?

Република - 11.09.2014

Ректорот на Руската академија за народно стопанство и за државна администрација при Претседателот на Руската Федерација Владимир Мау за „Руска реч на македонски“.

ЕУ: Од утре нови санкции за Русија

еМагазин - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден, ...

Обама се приклчи на европските санкции кон Русија

Република - 11.09.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека неговата држава се приклучува кон санкциите што ги воведе ЕУ спрема Русија и се насочени во енергетскиот, финансискиот и одбранбениот сектор.

Продолжуваат дискусиите за нови санкции кон Русија

Press24 - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

ЕУ не се договори за санкциите кон Русија

Република - 11.09.2014

Претставници на ЕУ не успеаја да се договорат кога да спроведат нови економски санкции против Русија, поради военото учество на земјата во војната во Украина, поради што повторно ќе се сретнат утре, ...

Украина вовоедува санкции против руските компании

МРТ - 11.09.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша Закон со кој и се овозможува на Владата да воведе санкции против руските компании и поединци осомничени за поддршка и финансирање на сепаратистичките ...

Русија и Германија патат поради санкциите, европската економија губи!

Курир - 11.09.2014

Европската унија наскоро ќе воведе дополнителни и потроги санцкии против Русија. Одлуката е донесена, само се чека моментот на нејзино извршување. Европските претприемачи кои работат во Русија веќе ...

Амбасадорите од ЕУ дискутираат за воведување нови санкции против Русија

Сител - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

Новиот пакет санкции против Русија ќе биде применет до крајот на неделава

Press24 - 11.09.2014

Европските лидери разговараа рано утрово и се договорија да продолжат со примената на пакетот санкции против Русија, при што ќе ги воведат мерките до крајот на седмицата, соопшти портпарол на ...

Украинската криза се стабилизира: ЕУ ги одложи новите санкции кон Русија

еМагазин - 11.09.2014

Претставници на ЕУ не успеаја да се договорат кога да спроведат нови економски санкции против Русија. Според странските медиуми, Германија барала спроведување нови санкции, но неколку други членки на ...

Трета дискусија во ЕУ за санкциите кон Русија

Република - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

ЕУ утре ги воведува новите санкции кон Русија

Сител - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден, ...

ЕУ утре ги воведува новите санкции против Русија

Денешен - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден.

Германија: Тешко без рускиот пазар

Денар - 11.09.2014

Германската индустриска и трговска Комора наведува дека, поради санкциите и контрасанкциите, извозот во Русија оваа година ќе биде намален за 20 проценти, а директорот на Комората Волкер Трир ...

Русија подготвена да одговори на новите санкции

Макфакс - 11.09.2014

Рускиот одговор на новите заострени западни санкции против Москва поради нејзината наводна улога во украинската криза би можел меѓу другото да содржи и ограничување на увозот на половни автомобили и ...

Русија ја обвини ЕУ дека го минира решението на кризата во Украина

Макфакс - 11.09.2014

Русија во четвртокот ја обвини Европската унија дека го минира процесот на мирно решавање на конфликтот во Украина, откако во Брисел конечно се усогласија за воведувањето на новите санкции проти неа ...

Обама најави нови санкции за Русија

Макфакс - 11.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама во четвртокот навечер најави нови санкции против Русија во областа на финансиите, енергијата и одбраната, обвинувајќи ја за наводно „нелегално дејствување“ во ...

ЕУ воведува нови санкции против Русија

Макфакс - 11.09.2014

Новите европски санкции против Русија ќе стапат на сила во петок, но можат да бидат ревидирани или суспендирани во зависност од напредокот за спроведување на договорот за прекин на огнот во источна ...

Продолжуваат дискусиите за нови санкции кон Русија

Maxim - 11.09.2014

Откако на две средби во последните три дена амбасадорите на земјите-членки од ЕУ не постигнаа договор за воведување нови санкции против Русија поради нејзините активности во Украина, тие денеска ќе ...

Продолжува примената на санкциите против Русија

Lider - 11.09.2014

Европските лидери разговараа рано утрово и се договорија да продолжат со примената на пакетот санкции против Русија, при што ќе ги воведат мерките до крајот на седмицата, соопшти портпарол на ...

ЕУ утре ги воведува новите санкции кон Русија

Lider - 11.09.2014

Засилените санкции на Европската унија против Русија од утре и официјално ќе стапат на сила по објавувањето на нивното правно делување во Службениот весник на Унијата во текот на утрешниот ден, ...

Новиот пакет санкции против Русија ќе биде применет до крајот на неделава

Maxim - 11.09.2014

Европските лидери разговараа рано утрово и се договорија да продолжат со примената на пакетот санкции против Русија, при што ќе ги воведат мерките до крајот на седмицата, соопшти портпарол на ...

Три држави членки на ЕУ се против воведување нови санкции за Русија

Falanga - 11.09.2014

Според нив, Германија била за воведување нови санкции, но неколку останати членки на ЕУ биле против, бидејќи постои почитување на договорот за прекин на огнот во Украина..

Порошенко одобри закон за нови санкции кон Русија

Falanga - 11.09.2014

Владата изготви листа на 172 државјани на Русија и на други земји, како и на 65 руски компании, кои би можеле да бидат погодени од овие санкции. Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша закон ...

“Роснефт“ на маки – штетите од санкциите како бумеранг!

Lider - 11.09.2014

Рускиот нафтен див “Роснефт“, го намалува бројот на вработени и производството, но ги продава и уделите во сибирските полиња, што е силен доказ дека западните санкции и штетат на најбрзорастечката ...

Русија и Германија патат поради санкциите, европската економија губи!

Lider - 11.09.2014

Европската унија наскоро ќе воведе дополнителни и потроги санцкии против Русија. Одлуката е донесена, само се чека моментот на нејзино извршување. Европските претприемачи кои работат во Русија веќе ...

Руската економија страда, германските претпријатија исто така

Deutsche Welle - 10.09.2014

Германските претприемачи кои работат во Русија веќе сега се сомневаат во делотворноста на санкциите. Сепак, со тоа мора да се помират и да страдаат од последиците.

ЕУ ја одложи одлуката за воведување нови санкции против Русија

Утрински - 10.09.2014

Претставниците на членките на ЕУ денеска не успеаа да се договорат кога да стапат во сила новите економски санкции против Русија, поради што повторно ќе се сретнат утре, соопштија денеска европски ...

Три држави членки го стопирале воведувањето нови санкции против Русија

МКД - 10.09.2014

Претставниците на земјите од Европската Унија ни денес не успеале да донесат одлука за нови санкции против Русија поради нејзиното наводно воено мешање во конфликтот во Украина и повторно ќе се ...

Русија: Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан

Алфа - 10.09.2014

Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон ...

Меркел го притисна Бундестагот итно да ги донесе ЕУ санкциите кон Русија

Локално - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел побара денеска во Бундестагот итно стапување во сила на санкциите на Европската унија против Москва и истовремено побара укинување доколку Русија го исполни ...

Русија: Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан

А1 On - 10.09.2014

Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон ...

Фелон: ЕУ мора да продолжи со притисок врз Русија

А1 On - 10.09.2014

ЕУ мора да продолжи да врши притисок врз Русија поради нејзините постапки во украинската криза, бидејќи санкциите имаат резултат, изјави британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон.

Меркел за примена на санкциите против Русија

А1 On - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел побара денеска во Бундестагот итно стапување во сила на санкциите на Европската унија против Москва и истовремено побараи укинување доколку Русија исполни ...

ЕУ ги одложи санкциите против Русија

Локално - 10.09.2014

Земјите членки на ЕУ усвоија одлука за одложување на официјалното објавување на новиот пакет рестриктивни мерки кон Русија, за да се помогне на продолжување на примирјето во Украина, изјавила ...

ФЕЛОН: ЕУ мора да продолжи со притисок врз Русија

Телеграф - 10.09.2014

Амбасадорите на ЕУ на почетокот на неделата го одложија воведувањето на нов пакет санкции кон Русија со цел да се види дали прекинот на огнот во Украина ќе биде почитуван ЕУ мора да продолжи да врши ...

Харф: САД ќе одлучат за нови санкции кон Русија зависно од ситуацијата во Украина

А1 On - 10.09.2014

Администрацијата на Барак Обама подготвува нови санкции против Русија, но ќе одлучи дали тие ќе бидат воведени зависно од развојот на ситуацијата во Украина, изјави портпаролката на американскиот ...

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени веднаш, смета Меркел

Локално - 10.09.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека е потребно веднаш да се пристапи кон воведување на нов пакет санкции против Русија од страна на ЕУ, пренесува “Ведомости”.

ЕУ соочена со внатрешни несогласување околу санкциите кон Русија

Локално - 10.09.2014

Претставници на ЕУ денеска не успеаја да се договорат кога да спроведат нови економски санкции против Русија, поради военото учество на земјата во војната во Украина, поради што повторно ќе се ...

ЕУ ја одложи одлуката за нови санкции кон Русија

Фактор - 10.09.2014

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија не донесоа одлука за нов пакет на санкции за Русија заради нејзиното учество во украинската криза. Како што соопштија европските дипломати, нов ...

Меркел бара да се применат новите санкции на Русија

Фактор - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја повика Европската унија веднаш да ги примени воведените санкции на Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина уште не е целосно спроведен.

ЕУ повторно ги одложија санкциите против Русија

Алфа - 10.09.2014

Лидерите на ЕУ не успеаа да се договорат кога да ги спроведат новите економски санкции против Русија, поради военото учество на Москва во војната во Украина.

ЕУ мора да продолжи со притисок врз Русија

Калимеро - 10.09.2014

ЕУ мора да продолжи да врши притисок врз Русија поради нејзините постапки во украинската криза, бидејќи санкциите имаат резултат, изјави британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон.

Харф: САД ќе одлучат за нови санкции кон Русија зависно од ситуацијата во Украина

Н.Македонија - 10.09.2014

Администрацијата на Барак Обама подготвува нови санкции против Русија, но ќе одлучи дали тие ќе бидат воведени зависно од развојот на ситуацијата во Украина, изјави портпаролката на американскиот ...

Русија: Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан

+инфо - 10.09.2014

Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон ...

Харф: САД ќе одлучат за нови санкции кон Русија зависно од ситуацијата во Украина

+инфо - 10.09.2014

Администрацијата на Барак Обама подготвува нови санкции против Русија, но ќе одлучи дали тие ќе бидат воведени зависно од развојот на ситуацијата во Украина, изјави портпаролката на американскиот ...

Меркел за примена на санкциите против Русија

Н.Македонија - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел побара денеска во Бундестагот итно стапување во сила на санкциите на Европската унија против Москва и истовремено побараи укинување доколку Русија исполни ...

Меркел: Веднаш применете ги санкциите на ЕУ против Русија

Точка - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европската унија веднаш да ги примени санкциите кон Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина се уште не е во потполност спроведен.

Амбасадорите на ЕУ не се договорија за нови санкции против Русија

Руска реч - 10.09.2014

Амбасадорите на ЕУ не донесоа нови санкции против Русија, пренесува Ројтерс. Новите преговори се пренесени за четврток. Се пренесува дека Германија настојувала да се воведат санкции, додека другите ...

Русија: Украина не смее да стане членка на НАТО‏

Канал5 - 10.09.2014

Рускиот пратеник во Европската Унија, Владимир Чизов изјави денеска дека влезот на Украина во НАТО би бил преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции поради Украина.

Меркел за примена на санкциите против Русија

+инфо - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел побара денеска во Бундестагот итно стапување во сила на санкциите на Европската унија против Москва и истовремено побараи укинување доколку Русија исполни ...

Русија: Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан

Либертас - 10.09.2014

Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон ...

Фелон: ЕУ мора да продолжи со притисокот врз Русија

Press24 - 10.09.2014

ЕУ мора да продолжи да врши притисок врз Русија поради нејзините постапки во украинската криза, бидејќи санкциите имаат резултат, изјави британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон.

Меркел: Ако се исполни договореното санкциите кон Русија ќе се повлечат

Нетпрес - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел побара денеска во Бундестагот итно стапување во сила на санкциите на Европската унија против Москва и истовремено побараи укинување доколку Русија исполни ...

Фелон: ЕУ мора да продолжи со притисок врз Русија

Сител - 10.09.2014

ЕУ мора да продолжи да врши притисок врз Русија поради нејзините постапки во украинската криза, бидејќи санкциите имаат резултат, изјави британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон.

САД подготвуваат нови санкции против Русија

Press24 - 10.09.2014

Администрацијата на Барак Обама подготвува нови санкции против Русија, но ќе одлучи дали тие ќе бидат воведени зависно од развојот на ситуацијата во Украина, изјави портпаролката на американскиот ...

ЕУ се пишмани: Нема нови санкции за Русија

Press24 - 10.09.2014

Претставници на ЕУ денеска не успеаја да се договорат кога да спроведат нови економски санкции против Русија, поради военото учество на земјата во војната во Украина, поради што повторно ќе се ...

Меркел: Веднаш применете ги санкциите на ЕУ против Русија

Нетпрес - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европската унија веднаш да ги примени санкциите кон Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина се уште не е во потполност спроведен.

Веднаш применете ги санкциите на ЕУ против Русија!

Вечер - 10.09.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европската унија веднаш да ги примени санкциите кон Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина се уште не е во потполност спроведен.

Русија: Влезот на Украина во НАТО ќе биде опасно

Денешен - 10.09.2014

Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без преседан за европската безбедност и ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон ...

Меркел ја повика ЕУ веднаш да ги спроведе санкциите за Русија

Макфакс - 10.09.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во средата упати повик до Европската унија веднаш да ги примени санкциите воведени за Русија затоа што мировниот план за истокот од Украина сè уште не е во ...

Три европски земји ги стопираа новите санкции за Русија

Вечер - 10.09.2014

Амбасадорите на Европската унија денеска не успеаа едногласно да донесат одлука за нови санкции за Русија заради нејзината воена инволвираност во војната во Украина.

ЕУ ја одложи одлуката за новите санкции против Русија поради противење на некои членки

Макфакс - 10.09.2014

Амбасадорите на земјите членки на Европската унија во средата не успеаја воп средата навечер да донесат одлука за новите санкции против Русија за нејзината наводна улога во украинскиот конфликт, ...

Русија: Влезот на Украина во НАТО ќе биде опасно

Falanga - 10.09.2014

Тој, исто така, ја предупреди ЕУ да не воведува санкции кон Русија поради Украина.. Рускиот претставник во ЕУ, Владимир Чизов изјави дека влегувањето на Украина во НАТО ќе претставува предизвик без ...

САД подготвуваат нови санкции против Русија

Maxim - 10.09.2014

Администрацијата на Барак Обама подготвува нови санкции против Русија, но ќе одлучи дали тие ќе бидат воведени зависно од развојот на ситуацијата во Украина, изјави портпаролката на американскиот ...

Фелон: ЕУ мора да продолжи со притисок врз Русија

Maxim - 10.09.2014

ЕУ мора да продолжи да врши притисок врз Русија поради нејзините постапки во украинската криза, бидејќи санкциите имаат резултат, изјави британскиот секретар за одбрана Мајкл Фелон.

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

24 Вести - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ усвои нови санкции против Русија, ама ќе ги примени подоцна

Вест - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ усвои нови санкции против Русија

Р.С.Европа - 09.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј соопшти дека Европската унија формално усвоила нови санкции против Русија поради Украина што ќе стапат во сила деновиве.

ЕУ утре ќе расправа за новите санкции против Русија

Р.С.Европа - 09.09.2014

Лидерите на ЕУ утре ќе разговараат дали е потребно да спроведат нови санкции против Русија, поради улогата на земјата во Украина, додека Киев повика да нема одлагање на одлуката.

ЕУ и‘ даде на Москва уште малку време

Deutsche Welle - 09.09.2014

ЕУ го одлага спроведувањето на заoстрените санкции против Русија за неколку дена. Се чека на спроведување на примирјето. Во петокот (5.09) е постигната согласност за заострување на санкциите, а ...

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

Утрински - 09.09.2014

Земјите-членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ усвои нови санкции против Русија, но со одложена примена

Дневник - 09.09.2014

Земјите-членки на ЕУ прексиноќа го усвоија новиот пакет-санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ ги усвои санкциите за Русија, но ја одложи нивната примена

Кајгана - 09.09.2014

Членките на Европската унија доцна во понеделникот се договориле формално да го усвојат пакетот санкции за Русија, но тие ќе стапат на сила по неколку дена, соопшти претседателот на Европскиот совет, ...

Одложена примената на новите санкции против Русија

Алсат-М - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

Баросо: ЕУ е принудена да соработува со Путин

МКД - 09.09.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјавил дека ЕУ мора да соработува со Русија и покрај санкциите што беа изгласани вчера, пренесува Итар-тасс .

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија

Идивиди - 09.09.2014

но ја одложи нивната примена Брисел, 9 септември 2014 (МИА) - Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави ...

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

Алфа - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ утре ќе расправа за новите санкции против Русија

Алфа - 09.09.2014

Лидерите на ЕУ утре ќе разговараат дали е потребно да спроведат нови санкции против Русија, поради улогата на земјата во Украина, додека Киев повика да нема одлагање на одлуката.

ЕУ се согласи за нови санкции против Русија

Локално - 09.09.2014

Советот на ЕУ се согласи за дополнителен пакет санкции против Русија, пренесе ИТАР-ТАСС. Агенцијата се повикува на изјава од претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј.

Баросо: ЕУ мора да соработува со Путин

А1 On - 09.09.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо денеска изјави дека ЕУ мора да соработува со Путин и покрај воведените санкции. -Рускиот претседател Владимир Путин го прекршува меѓународното ...

ЕУ ги усвои санкциите за Русија но ја одложи нивната примена

Тера - 09.09.2014

Членките на Европската унија доцна во понеделникот се договориле формално да го усвојат пакетот санкции за Русија, но тие ќе стапат на сила по неколку дена, соопшти претседателот на Европскиот совет, ...

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

+инфо - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

Европа ја удира Русија со нови сакции

Коментар - 09.09.2014

Советот на ЕУ се согласи за дополнителен пакет санкции против Русија, пренесе ИТАР-ТАСС. Агенцијата се повикува на изјава од претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј.

Лавров: прекинот на огнот во Украина генерално се почитува

Руска реч - 09.09.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека прекинот на огнот меѓу Киев и припадниците на народната одбрана се почитува, иако се забележуваат одредени инциденти, пренесува ...

Стејт департментот изјави дека САД подготвуваат санкции против Русија во сферата на финансиите

Руска реч - 09.09.2014

САД планираат да воведат санкции против Русија во финансискиот, енергетскиот и одбранбениот сектор во економијата. Ова го пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на Мари Харф, претставник на Стејт ...

ЕУ изгласала нови санкции против Русија, ама со „одложена примена“

еМагазин - 09.09.2014

Членките на Европската Унија официјално одобрија воведување нови санкции против Русија, но ќе причекаат со нивната примена, пренесува Раша тудеј . „Имајќи ја предвид ситуацијата на теренот, ЕУ е ...

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

Либертас - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија, но ја одложи нивната примена

Сител - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ ги усвои новите санкции против Русија

Press24 - 09.09.2014

Земјите членки на ЕУ синоќа го усвоија новиот пакет санкции против Русија, но тие ќе стапат во сила дури за неколку дена, изјави претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.

ЕУ ги усвои санкциите против Русија, но ја одложи нивната примена

МРТ - 09.09.2014

Земјите од Европската унија формално ги усвоија новите санкции против Русија. Сепак, мерките нема да стапат во сила денеска, туку во наредните денови.

ЕУ ги одложи санкциите кон Русија на неопределено!

МРТ - 09.09.2014

За одложување на санкциите усвоени на Советот на ЕУ во петокот мината недела биле во прв ред Австрија, Шведска, Финска, Кипар и Словачка... Европа го одложи новиот пакет санкциите против Русија на ...

Нови санкции од ЕУ за Русија

Денар - 09.09.2014

ЕУ вчера усвои пакет нови санкции против Русија, соопштија од канцеларијата на претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј. „Санкциите ќе стапат на сила во рок од неколку дена и по ...

ЕУ: Принудени сме да соработуваме со Русија

Макфакс - 09.09.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, изјави во вторникот дека Европската унија мора да соработува со Русија и покрај усвоените санкции, пренесуваат медиумите.

ЕУ ги усвои санкциите за Русија но ја одложи нивната примена

Макфакс - 09.09.2014

Членките на Европската унија доцна во понеделникот се договориле формално да го усвојат пакетот санкции за Русија, но тие ќе стапат на сила по неколку дена, соопшти претседателот на Европскиот совет, ...

ЕУ усвои нови санкции против Русија

Falanga - 09.09.2014

Во соопштението Ван Ромпуј наведува дека пакетот санкции кои зависат од таргетираните мерки објавени во јули се усвоени преку писмена процедура.. Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј ...

ЕУ треба да донесе нови санкции против Русија

24 Вести - 08.09.2014

ЕУ денеска треба официјално да го одобри заострувањето на санкциите против Русија поради нејзината вмешаност во кризата во Украина. Новите мерки беа одобрени од страна на лидерите на ЕУ на 5 ...

ЕУ треба да одобри нови санкции против Русија

Р.С.Европа - 08.09.2014

ЕУ денеска треба официјално да го одобри заострувањето на санкциите против Русија поради нејзината вмешаност во кризата во Украина. Новите мерки беа одобрени од страна на лидерите на ЕУ доцна на 5 ...

Санкции против Русија - ќе ја затегне ли Брисел славината?

Deutsche Welle - 08.09.2014

Нови санкции на ЕУ против Русија - согласност за тоа е постигната, а одлука официјално треба да се донесе денеска (8.09). Сепак, се остава и можност за повлекување на новите мерки доколку Москва ...

ЕУ треба да донесе нови санкции против Русија

Нова ТВ - 08.09.2014

ЕУ денеска треба официјално да го одобри заострувањето на санкциите против Русија поради нејзината вмешаност во кризата во Украина. Новите мерки беа одобрени од страна на лидерите на ЕУ на 5 ...

ЕУ со нови санкции против Русија

Р.С.Европа - 08.09.2014

ЕУ соопшти дека ќе воведе нови санкции против Русија, поради нејзината улога во конфликтот во Украина. Санкциите денеска ќе бидат ратификувани, доколку ниту една земја членка не се спротистави, но ...

Нови европски санкции и покрај предупредувањето на Москва

Телма - 08.09.2014

Европската Унија најави дека новите санкции против Русија набргу би можеле да бидат усвоени и да стапат на сила утре и покрај предупредувањето на официјален Кремљ за последици по европските земји ...

Средба на амбасадорите на ЕУ за санкциите врз Русија

Р.С.Европа - 08.09.2014

Европската комисија соопшти дека ратификацијата на новите санкции против Русија, поради нејзината улога во Украина е одложена за неколку часа, откако една земја членка на ЕУ се спротиставила.

Словачка негира дека е против санкциите за Русија

Р.С.Европа - 08.09.2014

Словачка негираше дека се противела за спроведување на нови санкции против Русија, поради нејзината улога во Украина. Претходно извори од ЕУ соопштија дека Словачка се спротиставила, по што беше ...

ЕУ ќе одлучува за воведување нови санкции спрема Русија

Алсат-М - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

Европа изгласала нови санкции против Русија, но со „одложена примена“

МКД - 08.09.2014

Членките на Европската Унија официјално одобриле воведување нови санкции против Русија, но ќе причекаат со нивната примена, пренесува Раша тудеј . ЕУ одобрила воведува на нов пакет санкции против ...

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

А1 On - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјаи дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат мировни ...

РОМПУЈ: Санкциите зависат од преговорите

Телеграф - 08.09.2014

Забележавме дека Русија е подготвена за сериозни преговори, изјави Ван Ромпуј за белгиската државна телевизија Претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј синоќа изјави дека ЕУ ќе ја ...

ЕУ ќе одлучува за воведување нови санкции кон Русија

А1 On - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

Алфа - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјаи дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат мировни ...

Земјите-членки на ЕУ ги усвојуваат новите санкции кон Русија, утре ќе се знаат имињата

А1 On - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...

Средба на амбасадорите на ЕУ за санкциите врз Русија

Локално - 08.09.2014

Европската комисија соопшти дека ратификацијата на новите санкции против Русија, поради нејзината улога во Украина е одложена за неколку часа, откако една земја членка на ЕУ се спротиставила.

ЕУ не ги одобри новите санкции против Русија

Локално - 08.09.2014

Земјите од Европската унија (ЕУ) на крајот не успеаја да се договорат за новите санкции против Русија, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на европски дипломатски извор, кој побарал анонимност.

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

+инфо - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјави дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат ...

Земјите-членки на ЕУ ги усвојуваат новите санкции кон Русија

Н.Македонија - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...

Утре почнуваат нови санкции кон Русија

+инфо - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...

Зошто Русија се најде на прагот на рецесија?

Руска реч - 08.09.2014

Според резултатите на второто полугодие од 2014 година во Русија, според податоците на Министерството за економски развој, порастот на економијата одвај ја надминал нултата граница.

Западни медиуми: Финска ги блокираше антируските санкции

Руска реч - 08.09.2014

Финска ја блокираше процедурата за носење нови санкции против Русија од страна на Европската унија, напиша во Твитер новинарот на британскиот весник The Financial Times, Питер Шпигел.

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

Сител - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјаи дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат мировни ...

ЕУ ќе одлучува за воведување нови санкции спрема Русија

Сител - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

Press24 - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјаи дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат мировни ...

Ќе ги одобри ли ЕУ санкциите против Русија

Република - 08.09.2014

ЕУ денеска треба официјално да го одобри заострувањето на санкциите против Русија поради нејзината вмешаност во кризата во Украина. Новите мерки беа одобрени од страна на лидерите на ЕУ на 5 ...

ЕУ ќе одлучува за воведување нови санкции спрема Русија

Либертас - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

Земјите-членки на ЕУ ги усвојуваат новите санкции кон Русија

Сител - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...

ЕУ усвојувa нови санкции кон Русија

Република - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...

ЕУ се пишмани: Нема нови санкции за Русија

еМагазин - 08.09.2014

Земјите од Европската унија (ЕУ) на крајот не успеаја да се договорат за новите санкции против Русија, соопштува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на европски дипломатски извор, кој побарал анонимност.

Роснефт, Транснефт и Газпромнефт на "црната листа" на ЕУ

Вечер - 08.09.2014

Водечките руски производители на нафта и гас, компаниите Роснефт, Транснефт и Газпромнефт ставени се на европската "црна листа" како санкционирани руски државни компании на кои им е забрането да ...

Горбачов: Распадот на Советска Русија не е ист со распадот на Украина

Вечер - 08.09.2014

Кога Горбачов се согласи за обединување на Германија, а другата страна жестоко инсистираше на влезот на обединета Германија во НАТО, тогашниот американски државен секретар, Џејмс Бејкер, ќе порача: ...

Еу и воведе нови санкции на Русија

Вечер - 08.09.2014

ЕУ одобрила воведување на низа нови санкции за Русија поради украинската криза, но прецизирала дека ќе почека неколку дена со спроведувањето на казнените мерки за да и даде време на Москва да ...

Неодлучност во Брисел: ЕУ воведе нови санкции кон Русија, но со можност за брзо укинување!?

Пулс24 - 08.09.2014

Вечерашната одлука претставува компромис помеѓу земјите кои побарале санкциите веднаш да стапат на сила и оние кои сметале дека не треба да се воведуваат, а меѓу противницте за санкциите се наоѓала ...

Ромпуј:Нема нови санкции за Русија!

Media.mk - 08.09.2014

Ромпуј вечерва за белгиски ТВ канал изјавил "ЕУ е подготвена - доколку прекинот на огнот биде траен и доколку почнат мировните преговори - да ги преиспита тие санкции ".

ЕУ ќе одлучува за нови санкции кон Русија

Lider - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

ЕУ: Ако трае примирјето, нема нови санкции за Русија

Media.mk - 08.09.2014

Европскиот совет денеска ќе одлучува за нов пакет санкции спрема Русија што во голема мерка зависи од почитувањето на договорениот прекин на огнот во Украина.

Ромпуј: Санкциите зависат од прекинот на огнот и преговорите

Maxim - 08.09.2014

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј синоќа изјаи дека ЕУ ќе ја преиспита одлуката за зајакнување на санкциите кон Русија доколку прекинот на огнот во Украина продолжи и почнат мировни ...

Утре ќе се знаат новите санкции од ЕУ кон Русија

Lider - 08.09.2014

Земјите-членки на Европската унија, денеска, преку писмена процедура ги усвојуваат санкциите што Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги предложија во петокот по ...