TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милиони жители се погодени од најголемите поплави во еден век

Нова ТВ - 18.05.2014

Југоисточна Европа се справува со најголемата природна катастрофа во последниот век. Поплавите во Србија, БиХ и Хрватска оставија десетици илјади жители без покрив на глава, според бројките на ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Р.С.Европа - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

Мапа на поплавите

Нова ТВ - 18.05.2014

Ал Џезеира Балкан објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погодија Србија и Босна. Мапата покажува кои делови се поплавени и како што можете да видите, се работи за ...

Страв од нов бран поплави од Сава

Вест - 18.05.2014

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/СРБИЈА (АП) - Натоварени во автобуси, бродови и хеликоптери, со по само неколку ствари што можеле да ги понесат со себе, десетици илјади луѓе завчера ги напуштија своите домови во ...

Србија: Штетата од поплавите огромна, првата проценка во среда

МКД - 18.05.2014

Министерот за финансии на Србија Лазар Крстиќ изјавил синоќа дека првата проценка за штетата од поплавите ќе биде објавена во среда и оценил дека станува збор за „огромна сума“, пренесуваат српските ...

Кустурица ги доставил своите хеликоптери

Утрински - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Страв од поплави од нерегулираното корито на Вардар

Телма - 18.05.2014

Опасноста од поплави поради нерегулираното корито на реката Вардар во општина Јегуновце е постојано присутна. Стравот од излевање на реката која речиси секоја година ги поплавува земјоделските ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Н.Македонија - 18.05.2014

Пет лица ги загубиле животите во поплавите во Србија, а над 24.000 се евакуирани, изјави денеска Предраг Мариќ, шеф на Службата за вонредни ситуации во Србија Тој нагласи дека официјално е потврдена ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Алсат-М - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

Мапа на поплавите

Н.Македонија - 18.05.2014

Ал Џезеира објави мапа на која се гледа катастрофата во Србија Босна и Хрватска На мапата се гледаат вистинските размери на поплавите. Таа е постирана на социјалните мрежи и ги покажува деловите од ...

Фото галерија: Македонија во акција за Србија и БиХ

Фокус - 18.05.2014

Акција за помош на семејствата кои настрадаа во страшните поплави во Србија и во ...

АНАЛИЗА: Македонија пред ценовен шок?!

Фактор - 18.05.2014

Поплавите што ја зафатија Србија можно е да го нарушат пазарот со пченица, пченка и јачмен во целиот регион и земјите каде што Србија ги извезува овие производи.

Режисерот Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

+инфо - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. - Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

ФОТО Мапа на поплавениот регион

+инфо - 18.05.2014

Мапа на која се гледа во колкави размери е поплавата која ги зафати Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина, објави Ал ...

ГАЛЕРИЈА Помош стасува од речиси целата земја

+инфо - 18.05.2014

Македонските граѓани денеска покажаа висока солидарност за поплавените граѓани во Србија и во Босна и Херцеговина. Тие во текот на целиот ден донираа облека, храна, вода, покуќнина и сè што е ...

ФОТО: Вистинска катаклизма на Балканот!

Сител - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои делови се поплавени.

Новак Ѓоковиќ бесен на светските медиуми: Упати апел до сите да и помогнат на Србија

МК News - 18.05.2014

Ова е една од најлошите поплави некогаш видени, многу градови се евакуирани, половина земја може да остане без струја. Тоа мора да му се покаже на светот, изјави Новак.

Најмалку 20 загинати во поплавите само во Добој

Канал5 - 18.05.2014

Поплавите однесоа најмалку 20 животи само во босанскиот град Добој. Во еден поплавен автомобил се пронајдени телата на цело семејство. Треба да се евакуираат најмалку 10 илјади луѓе од регионите ...

ФОТО: Вистинска катаклизма на Балканот – еве каде е се поплавено

МК News - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледа вистинскиот размер на катастрофата што ја погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои делови се поплавени.

Погледнете ја првата мапа на катастрофите во Србија и Босна и Херцеговина

Локално - 18.05.2014

Ал Џезеира ја објави првата мапа која ќе ве шокира во колкави размери е всушност поплавата која ги снајде Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина. Евидентно е дека речиси половина од териториите на ...

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Сител - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Петмина загинати во поплавите во Србија

Сител - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

Кустурица ги позајми своите хеликоптери за спасувачките акции

Либертас - 18.05.2014

Култниот режисер Емир Кустурица ги ставил на располагање своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. „Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 ...

Пет загинати во поплавите во Србија, бројката може да се зголеми

Либертас - 18.05.2014

„Пет луѓе загинале во поплавите во Србија, а повеќе 24.000 се евакуирани“ – изјави денеска шефот на службата за вонредни ситуации на Србија Предраг Мариќ.

Премиерот Груевски телефонски разговарал со неговиот српски колега Вучиќ

Канал5 - 18.05.2014

Во разговорот биле разменети информации за актуелните состојби со поплавите што ја зафатија Србија и за потребата и можноста за поддршка. Премиерот Груевски рекол дека Република Македонија во секој ...

12 мртви пронајдени во поплавите на Обреновац опасноста се уште пред Белград

Сител - 18.05.2014

Катастрофата е избегната, но опасноста од големи поплави се уште ја демне Србија. Српскиот народ 5 ден очи во очи со поплавите кои во одредени региони оставија пустош.

Кога ќе има проценка на штетите во БиХ и Србија

Вечер - 18.05.2014

Босна и Херцеговина се соочува со најголемите поплави во својата историја, кои носат човечки животи, а десетина илјади луѓе веќе четврти ден се на работ на егзистенција.

Костурица ги даде двата хеликоптери за евакуација на луѓето

Телеграф - 18.05.2014

Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, повеќето од нив се деца, изјави режисерот Познатиот српски режисер Емир Костурица ги ставил на располагање своите два хеликоптера ...

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Бриф - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Ѓоковиќ со солзи во очите ги критикуваше CNN и BBC дека не известуваат за катастрофата во Србија

еМагазин - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна.

Критиката на Ѓоковиќ ги освести странските медиуми,почнаа да известуваат за Србија

еМагазин - 18.05.2014

Критиката од страна на Новак Ѓоковиќ дека светските медиуми не известуваат доволно за поплавите во Србија, вроди со плод. Светските медиуми конечно почнаа да известуваат за поплавите во Србија и ...

Како изгледаше кога Вардар го поплави Скопје

еМагазин - 18.05.2014

На 16 ноември 1962 година поради обилни дождови, реката Вардар го поплави Скопје. Тогаш не било регулирано коритото на реката Вардар и биле поплавени околу 5.000 куќи.

Србија: Сé уште не е познат бројот на настраданите во Обреновац

Тера - 18.05.2014

Обреновац - градот кој веќе го нема, е заклучокот во српскиот печат во неделата кој најдобро ја илустрира судбината на ова гратче крај престолнината Белград, кое најмногу настрада во повеќедневното ...

Скопје се сеќава… поплава од хуман народ

Вистина.мк - 18.05.2014

Скопје се сеќава… ноември 1962 година градот го зафати поплава. Поплавени беа околу 5000 куќи. Поплавата беше предвесник на една поголема трагедија неколку месеци подоцна.

Ова се вистинските размери на катастрофата: Погледнете ја мапата на поплавените подрачја

Вистина.мк - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „А Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

10 милиони долари од шеикот на ОАЕ

Тера - 18.05.2014

Шеикот Мохамед бин Зајед го известил претседателот на Србија Томислав Николиќ дека Обединетите арапски емирати ќе испратат парична помош за Србија во висина од 10 милиони долари за санирање на ...

Ѓоковиќ со критика до BBC и CNN: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Sky - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Мапа од поплавените подрачја (фото)

Република - 18.05.2014

Ал Џезаира Балканс објави мапа на која се гледаат вистинските размери од катастрофата која ги погодија Србија и Босна. Мапата е споделена и на социјалните мрежи и се гледа кои делови се поплавени.

СДСМ со сиот свој капацитет и' се стави на располагање на Србија

Sky - 18.05.2014

Соопштение на СДСМ по повод поплавите во Србија: Ве известуваме дека претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на ...

ФОТО: Во Параќин водата се повлече и зад себе остави вистински хаос!!!

За Се - 18.05.2014

Откако се повлече реката Црница, во Параќин владее вистински хаос. Водата позади себе остави ѓубре, но и тела од мртви животни. Последиците од поплавите во Параќин се видливи бидејќи реката Црница ...

Новак Ѓоковиќ револтиран од BBC и CNN!

Попара - 18.05.2014

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна.

Роналдо упати апел за помош на Србија

Press24 - 18.05.2014

Кристијано Роналдо, кој важи за еден од најдобрите фудбалери во светот, упати апел за помош на Србија преку својот Твитер профил. Фудбалерот на својот профил напиша: “Нив им е потребна нашата помош” ...

Кристијано Роналдо упати апел за помош на Србија

Република - 18.05.2014

Еден од најдобрите фудбалери Кристијано Роналдо, упати апел за помош на Србија преку својот Твитер профил. Фудбалерот на својот профил напиша: - Нив им е потребна нашата помош – и објави фотографија ...

Србија: Сé уште не е познат бројот на настраданите во Обреновац

Portal - 18.05.2014

Обреновац - градот кој веќе го нема, е заклучокот во српскиот печат во неделата кој најдобро ја илустрира судбината на ова гратче крај престолнината Белград, кое најмногу настрада во повеќедневното ...

Во поплавите во Србија животот го загубиле пет лица

Нетпрес - 18.05.2014

Во поплавите во Србија животот го загубиле пет лица, а над 24 илјади се евакуирани. Тој нагласи дека официјално е потврдена смртта на пет луѓе, меѓу кои и еден спасувач, а уште еден човек се смета за ...

ФОТО: Eве како изгледа Балканот деновиве

Press24 - 18.05.2014

Ал Џезира ја објави првата мапа по катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина. Мапата ќе покажува во колкави размери е всушност поплавата која ги снајде Хрватска, Србија и Босна и ...

ФОТО Погледнете ја мапата каде удри големата КАТАСТРОФА!

Sky - 18.05.2014

Ал џезеира Балкан објавила мапа на која се гледаат размерите на катастрофата која ги погоди Србија и Босна. Мапата е прикажана на социјалните мрежи и покажува кои се делови се поплавени.

Ова се вистинските размери на катастрофата: Погледнете ја мапата на поплавените подрачја

Република - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „А Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

Кристијано Роналдо: На Србија и е потребна помош!

Курир - 18.05.2014

Официјално најдобриот фудбалер на светот, асот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо упати повик за помош на Србија преку својот Твитер профил. Роналдо на својот профил кратко напиша “Нив им е потребна ...

ФОТО: Ал Џезеира објави карта за тоа како изгледа Балканот под вода

Курир - 18.05.2014

Според последните информации водостојот стагнира меѓутоа се очекува нов бран поплави. „Ал Џезеира Балкан“ објави мапа на која се гледаат вистинските размери на катастрофата која ги погоди Босна и ...

Еве каква беше поплавата во Скопје – 1962 година!

За Се - 18.05.2014

Скопје се сеќава на поплавата… ноември 1962 година кога градот го зафати поплава. Поплавени беа околу 5000 куќи. Поплавата беше предвесник на една поголема трагедија неколку месеци подоцна.

Мапа од катастрофата во Србија и Босна

Фама - 18.05.2014

Ал Џазира објави мапа која ќе ве шокира и на која по прв пат се гледа како изгледаат поплавените Србија и Босна и регионот. Мапата која кружи по социјалните мрежи едноставно покажа колку ситуацијата ...

Се собираше помош и за животните во поплавените Србија и БиХ

Pets Portal - 18.05.2014

Во рамките на големата хуманитарна акција што денеска се спроведуваше на голем број пунктови во повеќе градови низ Македонија, освен што се собираа средства и потребни продукти за настраданите лица ...

Србија: Сé уште не е познат бројот на настраданите во Обреновац

Макфакс - 18.05.2014

Обреновац - градот кој веќе го нема, е заклучокот во српскиот печат во неделата кој најдобро ја илустрира судбината на ова гратче крај престолнината Белград, кое најмногу настрада во повеќедневното ...

Ѓоковиќ: Зошто BBC и CNN не известуваат доволно за поплавите во Србија

Lider - 18.05.2014

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Поплави и во Полска

Inpress - 18.05.2014

Варшава, 18. мај 2014 (ИНПРЕС) Поплави и` се закануваат јужна Полска, каде нивото на реките нагло се покачи поради поројните дождови. Реката Висла веќе го надмина нивото, после кое се прогласува ...

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Lider - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Петмина загинати , над 24 илјади евакуирани во поплавите во Србија

Lider - 18.05.2014

Пет луѓе ги загубиле животите во поплавите во Србија, над 24.000 се евакуирани, изјави денеска шефот на Службата за вонредни ситуации во Србија Предраг Мариќ.

ФОТО: Ал Џезеира објави карта за тоа како изгледа Балканот под вода

Maxim - 18.05.2014

Ал Џезира ја објави првата мапа по катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина. Мапата ќе покажува во колкави размери е всушност поплавата која ги снајде Хрватска, Србија и Босна и ...

Србија и Босна и Херцеговина уште под вода

Deutsche Welle - 17.05.2014

Во Србија поради поплавите досега се евкуирани над 15.000 луѓе. Најтешка е ситуацијата во Обреновац и Шабац. Во БиХ се бележи благ пад на водостојот на реките, освен во Бјелина.

И понатаму критично со поплавите во Србија

Р.С.Европа - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Р.С.Европа - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

ВИДЕО - Бања Лука и околината под вода

Нова ТВ - 17.05.2014

Во 5-минутното видео од снимано од воздух јасно се гледа како водата го поплавила градот и околината и целосно се излеала по улиците. На места поплавата е толку голема што користото на реката не се ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Вест - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Утрински - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Тешка ситуацијата во Параќин

Телма - 17.05.2014

Во Параќин е тешка ситуацијата. Градот е поплавен, нема струја, водата не е за пиење, фиксната телефонија е во прекин. Градот има потреба од вода за пиење, ќебиња, лекови, РТ Србија го пренесува ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и БиХ

Утрински - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

Светските медиуми за поплавите на Балканот (ФОТО)

МКД - 17.05.2014

Големите поплави кои доведоа до басовни евакуации во Србија и Босна и Херцеговина се тема за која известуваат и светските медиуми. Британската мрежа Би-би-си известува дека се стравува дека во Србија ...

Џејмс Блант повикал на пружање помош на Србија

МКД - 17.05.2014

Поддршка и повик за помош на населението погодено од поплавите во Србија на социјалните мрежи упатиле британскиот пејач Џејмс Блант и писателот Тони Парсонс.

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Идивиди - 17.05.2014

Белград, 17 мај 2014 (МИА) – Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Европската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави ...

Поплавата го потопи и стадионот во Лучани

Дерби - 17.05.2014

Србија прогласи вонредна ситуација поради проблемите со поплавите кои предизвикаа сериозни проблеми за жителите на голем број градови кај нашиот северен сосед.

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Алсат-М - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Помогнете им на настраданите српски граѓани кои се погодени од катастрофалните поплави

Факултети - 17.05.2014

Амбасадата на Република Србија во Скопје објави дека српската Влада отвори динарски и девизни жиро-сметки на кои граѓаните од целиот свет можат да донираат за помош на настраданите во поплавите кои ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Кајгана - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите што ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија денеска тамошните служби за цивилна заштита.

„Тамара“ го поплави Западен Балкан, најмалку шестмина загинати

Н.Македонија - 17.05.2014

Досега најмалку шест лица загинаа, петмина се водат како исчезнати, без електрична енергија се околу 100.000 домаќинства, а илјадници жители морале да ги напуштат своите домови во најпогодените ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Н.Македонија - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг ЕУ го активира механизмот ...

Општина Карпош ќе прати помош за настраданите во Србија

А1 On - 17.05.2014

Општина Карпош која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Ни животните не се поштедени од поплавите – апел за донации од здруженијата

Фокус - 17.05.2014

Сите љубители на животни утре на плоштадот Македонија во 12 часот можат да донесат сува храна, конзерви, поводници и кебиња за да се спасат што повеќе животни од поплавените подрачја во Србија и ...

Се во една снимка, вака изгледа Србија под вода

Интересно - 17.05.2014

Поради обилните врнежи водостојот на многу реки во Србија е над нормалната граница... Многу патишта се поплавени, а некои се однесени од водата. Водата поплавила многу села и градови: Обреновац, ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Н.Македонија - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

На српскиот аграр ќе му требаат пет години да се опорави од поплавите

Бизнис Инфо - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

Заев испарти писмо со сочувство до Николиќ за жртвите во поплавите

А1 On - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

Кристијано Роналдо апелираше за помош за Србија!

СуперСпорт - 17.05.2014

Најдобриот фудбалер на светот, Кристијано Роналдо, на својот приватен Твитер профик, испрати апел за помош за Србија која помош е неопходна после големите поплави.

Не бев на кафе, донирав! Донации за Србија и Босна, бидете хумани!

Хитпортал - 17.05.2014

Н Е БЕВ НА КАФЕ, ДОНИРАВ. 143 400 ( од сите мобилни оператори ) донации за Србија и Босна! Јавете се! Амбасадата на Република Србија во Скопје објави дека српската Влада отвори динарски и девизни ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Фактор - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

+инфо - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Карпош испраќа помош за збратимените општини во Србија

Фактор - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија, се придружува на државната акција за помош на оваа соседна балканска земја за справување со поплавите што деновиве ја зафатија.

Општина Карпош ќе прати помош за настраданите во Србија

+инфо - 17.05.2014

Општина Карпош која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

+инфо - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

ФОТО Џејмс Блант повикува на помош: Моите мисли се со граѓаните на Србија

+инфо - 17.05.2014

Британскиот пејач Џејмс Блант на својот профил на Фејсбук го објавил бројот на сметката на која ќе може да се уплати помош за луѓето кои се загрозени од поплавите во Србија, и порачал дека неговите ...

Заев: СДСМ е спремeн да ѝ помогне на Србија

+инфо - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

Роналдо упати повик за помош за Србија

Топки - 17.05.2014

Официјално најдобриот фудбалер на светот, асот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо упати повик за помош на Србија преку својот Твитер профил. Роналдо на својот профил кратко напиша “Нив им е потребна ...

(ВИДЕО) Седум видео клипови-доказ за хаосот во Србија

Фактор - 17.05.2014

Овие седум видеа ги издвоивме како доказ за поплавите и хаосот кој настана ширум соседната Србија и ги шокираa сите. Видеата се снимени во разни краеви низ ...

Москва со два авиони помош за братска Србија

Локално - 17.05.2014

Рускиот министер за вонредни ситуации Владимир Пучков објави дека неговото министерство покренало хуманитарна операција од големи размери за помош на населението во поплавените региони на Србија.

Доброволци, Војска , Руси, Бугари, Македонци во спасување на Србија

Локално - 17.05.2014

Во спасувањето на поплава во Србија се ангажирани војската, специјални анти -терористички единици органите на локалната самоуправа, голем број на доброволци и спасувачки екипи од Рисија Македонија, ...

НЕ БЕВ НА КАФЕ, ДОНИРАВ

МК News - 17.05.2014

НЕ БЕВ НА КАФЕ, ДОНИРАВ. 143 400 ( од сите мобилни оператори ) донации за Србија и Босна! Јавете се! Утре на плоштад акција за прибирање помош во облека, лекови, бебешка храна….

И општина Карпош учествува со помош во владиниот конвој за Србија

Либертас - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија – Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања, ќе испрати помош за справување со поплавите што ја зафатија соседната земја.

Српскиот аграр ќе се опоравува најмалку 5 години

Локално - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

Заев испрати телеграми до државниот врв на Србија и понуди помош

Либертас - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

Заев испрати писмо со сочувство до Николиќ

Локално - 17.05.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз упати телеграми до претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, до претседателката на Народното ...

Телеграма од СДСМ до Србија поради состојбата од поплавите

Канал5 - 17.05.2014

СДСМ и лидерот Зоран Заев упатија телеграми до претседателот на Република Србија Томислав Николиќ, претседателката на Народното Собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ, премиерот Александар Вучиќ ...

Општините Центар и Карпош со помош за настраданите во Србија и БиХ

Локално - 17.05.2014

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, за в понеделник (19.05.2014) свика воннредна седница на Советот на општината.Како што е објавено на сајтот на општината, единствена точка е носење ...

Внимание – Се појавија лажни банкарски сметки за помош на настраданите во Србија

МК News - 17.05.2014

Според пишувањата на српски Телеграф, на социјалните мрежи во последните 24 часа се појавиле неколку лажни банкарски сметки за прибирање финансиска помош за настраданите од поплавите во Србија.

Првата пратка - помош од Македонија за Србија и БиХ

МРТ - 17.05.2014

Се помага со се што може да им се најде на граѓаните од поплавените подрачја. „Македонија нуди транспортен хеликоптер - МИ 17, опремен со целокупен екипаж, специјални единици, кои се наменети во ...

Се појавија лажни банкарски сметки за помош на настраданите во Србија

Локално - 17.05.2014

Според пишувањата на српски Телеграф, на социјалните мрежи во последните 24 часа се појавиле неколку лажни банкарски сметки за прибирање финансиска помош за настраданите од поплавите во Србија.

Што ако се излее Сава?

Сител - 17.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови.

ВИДЕО: По критиките, BBC му се јави на Новак Ѓоковиќ за поплавите во Србија и БиХ

Либертас - 17.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, викендов ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Ѓоковиќ со критика до BBC и CNN: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Локално - 17.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

И Вие можете да им помогнете на српските граѓани погодени од поплавите, еве како

еМагазин - 17.05.2014

Амбасадата на Република Србија во Скопје објави дека српската Влада отвори динарски и девизни жиро-сметки на кои граѓаните од целиот свет можат да донираат за помош на настраданите во поплавите кои ...

СРБИЈА: Најкритично во Обреновац и во Шабац

Телеграф - 17.05.2014

Министерката Зорана Михајловиќ ги повика приватните превозници да испратат автобуси за да може сите граѓани кои се пријавиле да помогнат Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на ...

Најмалку 5 лица загинати во поплавите во БиХ, спасувањето продолжува

Точка - 17.05.2014

Најмалку 5 лица загинале изминативе 24 часа во поплавите кои ја погодиле Босна и Херцеговина, потврдиле денес службите за цивилна заштита во оваа земја.

Ситуацијата со поплавите во Србија и понатаму критична

Точка - 17.05.2014

Состојбата во Србија се уште е критична поради поплавите. Евакуирани се повеќе од 15.000 луѓе, но останува критична ситуацијата во Шабац. Вчера кон овој град заминаа околу 10.000 луѓе кои сакаа да ...

Пејачот Џејмс Блант со поддршка за Србите

еМагазин - 17.05.2014

Популарниот пејач, Џејмс Блант кој во 90-те години служеше на Косово во рамките на меѓународната заедница им пружи поддршка на Србија во овие моменти.

ПОПЛАВИ: 20 жртви во Босна и Херцеговина и Србија

Телеграф - 17.05.2014

Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако се излеа реката Сава Н ајмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, ...

ВНИМАНИЕ: Се појавија лажни банкарски сметки за помош на настраданите во Србија

Телеграф - 17.05.2014

Пред да се изврши уплата, советуваат српските медиуми најдобро е да се контаткираат конзуларните претставништва на Србија Според пишувањата на српски Телеграф, на социјалните мрежи во последните 24 ...

Првични проценки за штетите од поплавите во Србија: аграрот ќе се опоравува најмалку 5 години

еМагазин - 17.05.2014

Поплавите и зададоа голем удар на државата и ќе треба четири до пет години за да се опорави земјоделието, изјави министерот за вонредни ситуации на Србија, Велимир Илиќ и додаде дека акцијата за ...

Најмалку 20 жртви во поплавите во Србија и БиХ

Точка - 17.05.2014

Во поплавите кои ги зафатија Србија и БиХ животот го загубија најмалу 20 лица, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна

Бриф - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

Заев испрати телеграма со сочуство до претседателот на Србија

Телеграф - 17.05.2014

Во телеграмата тој изразува искрено и длабоко сочувство за жртвите во катастрофалните поплави од големите и незапамтени досега временски неприлики што ја погодија Србија СДСМ и лидерот Зоран Заев ...

Телеграма од СДСМ до Србија поради состојбата од поплавите

Бриф - 17.05.2014

СДСМ и лидерот Зоран Заев упатија телеграми до претседателот на Република Србија Томислав Николиќ, претседателката на Народното Собрание на Република Србија, Маја Гојковиќ, премиерот Александар Вучиќ ...

Страшни бројки: Во Србија и Босна во поплавите загинаа најмалку 20 лица

еМагазин - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Директорот на Службата за вонредни ситуации во Србија, Предраг Мариќ истакна ...

И Роналдо упати повик за помош за Србија

еМагазин - 17.05.2014

Еден од најдобрите фудбалери во светот, Кристијано Роналдо упати повик за помош на Србија преку својот Твитер профил. Роналдо на својот профил напиша: “Нив им е потребна нашата помош” и стави слика ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Тера - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

Кои македонски ѕвезди дадоа поддршка за жртвите од поплавите во соседството?

Вистина.мк - 17.05.2014

Од Весна Петрушевска до Јоце Панов, погледнете како реагираа македонските ѕвезди на непогодите во соседството. Со почеток од 12 часот на пладне, утре на плоштадот Македонија ќе се одржи хуманитарен ...

Донација од Пелистерка замина за Србија

Тера - 17.05.2014

Два камиона попладнево од Меџитлија заминаа за соседна Србија, помош од Пелистерка за настраданите од големите поплави кои ја зафатија оваа земја. Над 30 илјади шишиња е донацијата која со два ...

И Кристијано Роналдо упати апел за помош на Србија

Вистина.мк - 17.05.2014

Еден од најдобрите фудбалери Кристијано Роналдо, упати апел за помош на Србија преку својот Твитер профил. Фудбалерот на својот профил напиша: - Нив им е потребна нашата помош – и објави фотографија ...

Кустурица испрати свој хеликоптер да помогне

Вистина.мк - 17.05.2014

Хеликоптер на компанијата Лотика, чиј што сопственик е режисерот Емир Кустурица учествуваше во спасувачките акции во поплавените подрачја на Србија. Неофицијално, како пренесуваат српските медиуми, ...

Москва со два авиони и помага на Србија во борба против водената стихија

Република - 17.05.2014

Рускиот министер за вонредни ситуации Владимир Пучков објави дека неговото министерство покренало хуманитарна операција од големи размери за помош на населението во поплавените региони на Србија.

И досега беше страшно, но што ако се излее Сава?

Курир - 17.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови. Русија и ЕУ испраќаат помош.

Помош за Србија упатија осум членки на ЕУ, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија

Република - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Европската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.ЕУ го активира механизмот ...

И досега беше страшно, но што ако се излее Сава?

Орбис - 17.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови. Русија и ЕУ испраќаат помош.

Србија и понатаму е во критична состојба: Вечерва се очекува нов влажен бран

Популарно - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Поплавите во БиХ однесоа 5 жртви

Press24 - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите што ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија денеска тамошните служби за цивилна заштита.

ВИДЕО: Борба за живот во Србија, ситуацијата се уште критична

Нетпрес - 17.05.2014

Состојбата во Србија се уште е критична поради поплавите. Евакуирани се повеќе од 15.000 луѓе, но останува критична ситуацијата во Шабац. Вчера кон овој град заминале околу 10.000 луѓе кои сакаа да ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Хајд Парк - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

ФОТО: Веќе се во Белград - погледнете што испрати општина Карпош во Србија

Press24 - 17.05.2014

Општина Карпош, која е збратимена со три општини од Република Србија (Сремски Карловци, Нови Београд и Врњачка Бања), се придружува на владиниот конвој за помош за справување со поплавите што ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Portal - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

Природата го возвраќа ударот

Орбис - 17.05.2014

Ако годинава во месец фебруари имавме невообичаено топло време, кое никако не наликуваше на зима, тогаш во април и мај годинава имаме време кое тешко дека може да се нарече пролетно.

Најмалку 20 жртви во поплавите во Србија и БиХ

Нетпрес - 17.05.2014

Во поплавите кои ги зафатија Србија и БиХ животот го загубија најмалу 20 лица, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе откако ...

Погледнете како изгледа Србија моментално! (Видео)

Шеталиште - 17.05.2014

Погледнете како изгледа Србија во страшните поплави која однесе и неколку животи. Стасува помош од целиот свет за спасување и на остантите луѓе кои се заробени на своите покриви од ...

Најмалку 20 лица загинаа во поплавите во Србија и БиХ

Press24 - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ поплавите однесоа 12 животи, а во Србија осуммина.

Најмалку 20 загинати во Србија и БиХ

Курир - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

Најмалку 20 лица загинаа во поплавите во Србија и БиХ

Во Штип - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ поплавите однесоа 12 животи, а во Србија осуммина.

Роналдо упати повик за помош за Србија

Орбис - 17.05.2014

Официјално најдобриот фудбалер на светот, асот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо упати повик за помош на Србија преку својот Твитер профил. Роналдо на својот профил кратко напиша “Нив им е потребна ...

Скопската Општина Карпош со помош за поплавените региони во Србија

Portal - 17.05.2014

Скопската ппштина Карпош, која е збратимена со три општини од Србија, Сремски Карловци, Нов Белград и Врњачка Бања, се придружува на владиниот конвој за помош за справување со поплавите што деновиве ...

И Кристијано Роналдо повика на помош за Србија!

За Се - 17.05.2014

Роналдо на својот профил кратко напиша “Нив им е потребна нашата помош” и постави слика на која се гледаат размерите на поплавите во Србија, како и телефонските броеви на кои луѓето од целиот свет ...

Новак Ѓоковиќ бесен на светските медиуми: Зошто CNN i BBC не пренесуваат за поплавите во Србија и Босна!!!

За Се - 17.05.2014

Ова е една од најлошите поплави некогаш видени, многу градови се евакуирани, половина земја може да остане без струја. Тоа мора да му се покаже на светот, изјави Новак.

Ѓоковиќ со критика до BBC и CNN: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Орбис - 17.05.2014

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ги критикуваше Би-би-си, Си-ен-ен и другите големи тв-мрежи, затоа што не ги покриваат медиумски поплавите во Србија во доволна мера.

Кристијано Роналдо повика за помош на Србија!

Шеталиште - 17.05.2014

Роналдо на својот профил кратко напиша “Нив им е потребна нашата помош” и постави слика на која се гледаат размерите на поплавите во Србија, како и телефонските броеви на кои луѓето од целиот свет ...

Кустурица испрати хеликоптер на помош

Република - 17.05.2014

Хеликоптер на компанијата Лотика, чиј што сопственик е режисерот Емир Кустурица учествуваше во спасувачките акции во поплавените подрачја на Србија. Неофицијално, како пренесуваат српските медиуми, ...

Најмалку пет жртви во поплавите во БиХ

Макфакс - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите коишто ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија во саботата тамошните служби за цивилна заштита.

Скопската Општина Карпош со помош за поплавените региони во Србија

Макфакс - 17.05.2014

Скопската ппштина Карпош, која е збратимена со три општини од Србија, Сремски Карловци, Нов Белград и Врњачка Бања, се придружува на владиниот конвој за помош за справување со поплавите што деновиве ...

Роналдо преку твитер апелира за помош во Србија

Lider - 17.05.2014

Кристијано Роналдо, еден од најдобрите светски фудбалери упати повик за помош на Србија преку својот Твитер профил. Роналдо на својот профил напиша: “Нив им е потребна нашата помош” и стави слика на ...

Новак Ѓоковиќ бесен на CNN i BBC: Зошто не ги покривате поплавите во Србија?

Денешен - 17.05.2014

Новак Ѓоковиќ ги критикуваше BBC, CNN и останатите светски медиуми бидејќи, како што кажа, не известуваат за поплавите во Србија и Босна. „Во Србија поплавата е од библиски размери.

Пет мртви во поплавите во БиХ

Maxim - 17.05.2014

Најмалку пет лица смртно настрадаа во изминатото деноноќие во поплавите што ја зафатија Босна и Херцеговина, потврдија денеска тамошните служби за цивилна заштита.

Дваесет удавени во поплавите во Србија и БиХ

Maxim - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ поплавите однесоа 12 животи, а во Србија осуммина.

Поплавите ги парализираа Србија и БиХ

Deutsche Welle - 16.05.2014

Силни поплави ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина. Во текот на целата ноќ се евакуираа граѓани од поплавените региони во БиХ. Во Србија пристигнува и првата странска помош.

Рекордни поплави на Балканот

Deutsche Welle - 16.05.2014

Невремето во источна и југоисточна Европа предизвика големи поплави и смрт на најмалку десет луѓе. Најтешко погодени се региони во Србија, Босна и Херцеговина, но и во Полска, Чешка и Словачка.

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

24 Вести - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

УХМР: Во Македонија нема опасност од поплави

24 Вести - 16.05.2014

Во Македонија не постои опасност од поплави како во соседна Србија. Ова за 24 Вести го тврди Рада Бојковска од Управата за хидрометеоролошки ...

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Р.С.Европа - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до под вода биле 936 објекти, а во опасност 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското Министерство за внатрешни ...

Нема ризик од поплави во Македонија!

МКД - 16.05.2014

Нема излевање на реките, водостоите на реките се во границите на нормалата и не се ни блиску до максимумот, вештачките езера се полнат и таму максималните капацитети се уште не се пополнети...

Критична Состојбата со поплавите во Србија и во бих

Телма - 16.05.2014

Состојбата со поплавите во Србија и во делови од Босна и Херцеговина е критична. Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација ...

Во злото, добро: едно момче се избања во една од поплавените улици во Тузла (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2014

Ако можеме нешто да научиме од Босанците кои се борат со катастрофалните поплави, тоа е дека во се треба да се бара и добрата страна. На Интернет брзо се рашири снимката каде едно момче одлучило да ...

Руски спасувачки тимови на помош во Србија

Утрински - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

ФОТО: Србија се бори со поплавите

Утрински - 16.05.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, апелираше до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

Пет лица загинаа во поплавите во Србија

Идивиди - 16.05.2014

евакуација во БиХ, „црвена тревога“ во Хрватска Белград, 15 мај 2014 (МИА) - Во поплавите кои во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица, a српскиот премиер Александар Вучиќ ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Алфа - 16.05.2014

Српскиот град Обреновац како и некои други од утрово се под вода. Во загрозените градови упатени се дополнителни сили од Секторот за вонредни ситуации, како и полициски тимови да извршат евакуација.

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Алсат-М - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Руска помош пристигнува во Србија

Кајгана - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

Хероите од Србија и БиХ: Не оставија на цедило ниту едно суштество!

Фокус - 16.05.2014

Додека поплавите носат се пред себе, илјадници луѓе се евакуирани од своите домови, а во тек е евакуација на жителите во критичните… Додека поплавите носат се пред себе, илјадници луѓе се евакуирани ...

Викендов на штрек кај критичните точки

Н.Македонија - 16.05.2014

Доколку се појави алармантна ситуација и потреба од згрижување, Центарот за управување со кризи е надлежен да ги информира локалните власти, кои сами треба да преземат акции за заштита на граѓаните.

Делови од Србија се целосно поплавени (видео)

ЗаЗабава - 16.05.2014

Србија е поплавена а дел од населените места се целосно под вода! Еве како изгледа тоа снимено од ...

Нови жртви во поплавите што го зафатија регионот

Алфа - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, под вода се над 900 објекти, а досега се евакуирани над 7000 луѓе, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

И Обреновац поплавен, стасуваат руски спасители

+инфо - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

ПРВА ПРОЦЕНКА: На српското земјоделство ќе му требаат 4-5 години да се опорави од поплавите

Фактор - 16.05.2014

Поплавите кои ја зафатија Србија и нанесоа „силен удар“ на државата и ќе бидат потребни 4-5 години да заздрави само земјоделството, проценува српскиот министер задолжен за вонредни ситуации Велимир ...

И фудбалските клубови во Србија се вклучуваат во акциите за спасување

Фактор - 16.05.2014

Најголемите фудбалски клубови во Србија – Црвена Ѕвезда, Партизан и Војводина соопштија дека активно ќе се вклучат во помагање на сите загрозени со огромните поплави што ја зафатија земјата.

Голема руска операција за спас на Србија

Фактор - 16.05.2014

Рускиот министер за вонредни ситуации Владимир Пучков објави дека неговото министерство покренало хуманитарна операција од големи размери за помош на населението во поплавените региони на Србија.

Како да им помогнете на српските граѓани погодени од катастрофалните поплави?

Фактор - 16.05.2014

Амбасадата на Република Србија во Скопје објави дека српската Влада отвори динарски и девизни жиро-сметки на кои граѓаните од целиот свет можат да донираат за помош на настраданите во поплавите кои ...

Русија тргна во спасување на настрадани од поплавите во Србија

Локално - 16.05.2014

Авион Ил-76 на руското Министерство за вонредни ситуации со 60 спасители на одборот пристигна во Србија во помош на загрозеното население од катастрофалните поплави, соопштија од Руско-српскиот ...

Србија под вода, Русија праќа спасувачки екипи

Либертас - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Сител - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Катастрофа во Србија - во поплавите загинаа 5 лица, еден исчезнат - евакуирани 3367 лица

Канал5 - 16.05.2014

Според пследните информации од нашиот северен сосед поплавен е и центарот на Обреновац, и постојат индици дека жител на овој град ноќеска исчезнал во надојдените води.

Руска помош пристигнува во Србија

МРТ - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за давање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

ФОТО: Стадионите во Србија поплавени

Сител - 16.05.2014

Поплавите во Србија не ги одминаа ниту стадионите. Одложени се сите средби од 29. коло во Првата српска лига а Министерството за спорт ги одложи во меѓувреме и сите спортски настани во Србија се до ...

ФОТО: Еве ја сликата од нашиот северен сосед

Сител - 16.05.2014

По обилните дождови Србија се соочува со поплави. Еве ја сликата од северниот ...

Потоп го удави Балканот- 7 жртви во Бих и Србија

Локално - 16.05.2014

Две лица загинаа во поплавите во Босна и Херцеговина, пренесоа светските медиуми. Во четвртокот во земјата беше прогласена вонредна состојба поради најмногу поројните дождови во последните 120 години.

И досега беше страшно, но што ако се излее Сава?

Вечер - 16.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови.

ПОПЛАВИ: Руски спасувачки тимови на помош во Србија

Телеграф - 16.05.2014

Дождот, кој во некои делови на Србија постојано врне повеќе од 36 часа, предизвика поплави кои досега во 18 општини во централниот и западниот дел на земјата предизвикаа хаос Центарот на српскиот ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Точка - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

(ВИДЕО) Србија под вода

Бриф - 16.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со ...

Хит на интернет: Момче пливало по улиците на Тузла!

Точка - 16.05.2014

И покрај критичната и алармантна ситуација во Босна и Херцеговина поради поплавите, се уште има такви кои ситуацијата не ја сфаќаат сериозно. На северниот автопат во Тузла, која се наоѓа под вода ...

Босанскиот хумор не тоне: Момче плива среде поплава

Телеграф - 16.05.2014

Авторот на видеото вели дека целта им бил да покажат дека и во тешките денови треба да се насмееме Ситуацијата во Босна и Херцеговина е драматична со поплавите, но очигледно во сета мака успеваат и ...

Две сали на Звезда во служба на најзагрозените (ФОТО)

Телеграф - 16.05.2014

„Црвено-белите“ активно се вклучија во згрижување на граѓаните што се најмногу погодени од поплавите во Србија По покренатата акцијата за собирање парични средства, играчите, стручниот штаб и ...

Руска помош пристигнува во Србија

Тера - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

Нема ризик од поплави во Македонија!

Тера - 16.05.2014

Нема излевање на реките, водостоите на реките се во границите на нормалата и не се ни блиску до максимумот, вештачките езера се полнат и таму максималните капацитети се уште не се пополнети...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Курир - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Нетпрес - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг Во тој град упатени се дополнителни сили од ...

Руска помош пристигнува во Србија

Portal - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

Блажевиќ: Побрзо Југославија стигна до Монтевидео во 1930, отколку ние во Тузла

SportMedia - 16.05.2014

Екипата на Слобода Тузла имала вистинско патешествие за да се врати во својот град поради невремето кое го зафати Балканот, посебно БиХ и Србија, каде големи поплави направија хаос во двете земји.

Руска помош пристигнува во Србија

Канал 77 - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

На српското земјоделство ќе му требаат 4-5 години да се опорави од поплавите

Курир - 16.05.2014

Поплавите кои ја зафатија Србија деновиве и нанесоа силен удар на државата. Првичните проценки се дека на Србија ќе и бидат потребни 4 до 5 години за да заздрави само земјоделството, проценува ...

На Србија ќе ѝ бидат потребни четири до пет години за опоравување на земјоделството

Portal - 16.05.2014

Српскиот министер задолжен за вонредни состојби, Велимир Илиќ во петокот изјавил дека поплавите и нанеле „голем удар" на државата, и дека ќе бидат потребни четири до пет години за опоравување на ...

Хероите од Србија и БиХ кои не оставија на цедило ниту едно суштество

Окно - 16.05.2014

Човек спасува куче во Ваљево Силните поплави кои ги зафатија Србија и Бих парализираа повеќе делови од двете земји. Засилено се работи на евакуација на граѓаните, се проценуваат материјалните штети и ...

Србија под вода (фотогалерија)

Република - 16.05.2014

По обилните дождови Србија се соочува со поплави. Еве ја сликата од северниот сосед… Фото: ЕПА Republika ...

ПОГЛЕД ОД ВОЗДУХ НА ПОПЛАВЕНА СРБИЈА: Шокантна глетка! (ВИДЕО)

Sky - 16.05.2014

На територијата на Србија досега поради поплавите се евакуирани повеќе илјади луѓе, а десетици се повредени. Блиц објави видео снимено од воздух. ТУКА погледнете како изгледа поплавена ...

Кон Србија ќе се упатат два авиона од Русија со хуманитарна помош

Руска реч - 16.05.2014

Наскоро во Србија ќе одлетаат два авиона Ил-76 во сопственост на Министерството за вонредни состојби на Русија, во кои ќе има хуманитарна помош и спасувачи за регионите кои се поплавени во земјата, ...

ВИДЕО: ТВ Сител во центарот на поплавите во Србија

За Се - 16.05.2014

Водата в Србија носи се пред себе. Ваква поплава не е запамтена досега кај нашиот северен сосед. Екипата на Тв Сител го сними хоророт од близу. Еве како изгледа Србија ...

Руска помош пристигнува во Србија

Макфакс - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

На Србија ќе и бидат потребни четири до пет години за опоравување на земјоделството

Макфакс - 16.05.2014

Српскиот министер задолжен за вонредни состојби, Велимир Илиќ во петокот изјавил дека поплавите и нанеле „голем удар" на државата, и дека ќе бидат потребни четири до пет години за опоравување на ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Денешен - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Србија се бори со поплавите!

Lider - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Прекинат железничкиот сообраќај кон Табановце

Kumanovo News - 16.05.2014

Железничкиот сообраќај кон граничниот премин Табановце е во прекин поради поплавите во соседна Србија. Од Македонски железници Транспорт од Скопје информираат дека од денеска од утринските часови, ...

Балканот под вода, во Србија прогласена вонредна состојба

24 Вести - 15.05.2014

Вонредна состојба во Србија. Обилните дождови и невремето ги однесоа првите жртви. Во поплавите кај северниот сосед, животот го загубија три лица. Во Умчари се удавил човек кој не ги почитувал ...

ВИДЕО, ФОТО: Поплави на Балканот

Р.С.Европа - 15.05.2014

Поројните дождови во поголемиот дел на Балканот доведоа до големи поплави во повеќе региони, а најтешко се погодени делови од Србија и од Босна и Херцеговина.

Пет лица загинаа во поплавите во Србија, тревога во БиХ и Хрватска

Утрински - 15.05.2014

Во поплавите што во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица, a српскиот премиер Александар Вучиќ прогласи вонредна состојба во целата земја.

Во Србија не престануваат дождовите, започнаа евакуации

Кајгана - 15.05.2014

Поради поплавите предизвикани од обилните дождови, кои во некои делови од Србија непрестајно врнат од средата наутро до ноќта, вонредна состојба е прогласена во најмалку 16 општини, многу локални ...

Србија под вода, 2 човечки жртви, евакуација и блокирани патишта

Интересно - 15.05.2014

Најкритичната ситуација моментално е на територијата на Колубарскиот и Мачванскиот округ... Поради обилните врнежи припадниците на пожарникарско-спасувачките единици досега евакуирале 274 лица, ...

Најмалку две жртви во поплавите во Србија, прогласена вонредна состојба

Кајгана - 15.05.2014

На барање на Републичкиот штаб за вонредни состојби, поради поплавите во кои загинаа најмалку две лица, српската влада прогласи вонредна состојба во земјата, објави Танјуг.

Жртви во Србија, евакуација во БиХ, „тревога“ во Хрватска

Н.Македонија - 15.05.2014

Во поплавите кои во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица, а српскиот премиер Александар Вучиќ прогласи вонредна состојба во целата земја - Ова е најголема катастрофа која се ...

ВИДЕО Пет лица загинаа во поплавите во Србија, евакуација во БиХ, „црвена тревога“ во Хрватска

+инфо - 15.05.2014

Во поплавите кои во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица, a српскиот премиер Александар Вучиќ прогласи вонредна состојба во целата земја.

Една жртва и вонредна ситуација во 16 општини од поплавите во Србија

Локално - 15.05.2014

Поплавите во Србија ја земаа првата жртва, додека евакуирани се над 50 луѓе. Во моментов се кршат копјата во Градското собрание во Белград за прогласуваење на вонредна состојба, а шеснаесет општини ...

Во Србија не престануваат дождовите – започнаа евакуации

МК News - 15.05.2014

Поради поплавите предизвикани од обилните дождови, кои во некои делови од Србија непрестајно врнат од средата наутро, до ноќта вонредна состојба е прогласена во најмалку 16 општини, многу локални ...

Вонредна состојба поради поплавите во Србија досега 3 жртви

Сител - 15.05.2014

Србија е под вода. поплавите ги однесоа првите жртви. црвена тревога е прогласен и во Хрвтаска и Словенија. во БИХ во евакуацијата се вклучија и хеликоптерите на ...

Балканско НЕВРЕМЕ!

МРТ - 15.05.2014

Надојдената вода ги однесе првите жртви во Србија. Еден човек се удавил во поплавениот Белград, а во Топола спасувач го однела водата кога му се откачила сајлата.

Нема ризик од поплави во Македонија!

Вечер - 15.05.2014

НАДЛЕЖНИТЕ СЕ ПОДГОТВЕНИ И ЈА СЛЕДАТ СОСТОЈБАТА Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување се подготвени ако евентуално нашата држава ја погоди невреме како во соседните ...

Пет лица загинаа во поплавите во Србија, тревога во БиХ и Хрватска

Телеграф - 15.05.2014

Дождот, што во некои делови на Србија постојано врне повеќе од 36 часа, предизвика поплави што досега во 18 општини Во поплавите што во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица , ...

Најмалку две жртви во поплавите во Србија, прогласена вонредна состојба во цела држава

Тера - 15.05.2014

Српската влада во четврток прогласи вонредна состојба во земјата, на барање на Републичкиот штаб за вонредни состојби, поради поплавите во кои загинаа најмалку две лица, објави Танјуг.

Бројот на жртви во поплавите во Србија се искачи на пет

Тера - 15.05.2014

Бројот на жртви во поплавите што во среда и четврток ја зафатија Србија се искачи на пет, 700 луѓе се евакуирани, а илјадници домаќинства останале без електрична енергија, објави телевизијата B92.

10 години Пeлагонија нема да се поплави

Тера - 15.05.2014

Нема поплави ниту штети од ветровите во Пелагонија, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Велат дождовите што пандаа досега почвата имаше капацитет да ги прими без формирање на подземни ...

Во Србија не престануваат дождовите, започнаа евакуации

Канал 77 - 15.05.2014

Водостојот на сите реки во Србија од час во час растат, па според медиумите не е возможно да се даде во моментов прецизни податоци. Силните врнежи почнале да биваат проследени со налети на силни ...

ВИДЕО: Седум снимки од Србија сведочат за хаосот

Курир - 15.05.2014

Обилните врнежи кои ја зафатија Србија деновиве предизвикаа поплави од кои настана огромна материјална штета, а веќе ја зедоа и првата жртва. За сериозноста на ситуацијата во Србија сведочат овие ...

Во Србија не престануваат дождовите, започнаа евакуации

Хајд Парк - 15.05.2014

Поради поплавите предизвикани од обилните дождови, кои во некои делови од Србија непрестајно врнат од средата наутро, до ноќта вонредна состојба е прогласена во најмалку 16 општини, многу локални ...

ВИДЕО: Невремето предизвика хаос на улиците во Србија

Press24 - 15.05.2014

Поројните дождови кои ја зафатија Србија деновиве предизвика поплави во 16 општини е прогласена вонредна состојба и беа 500 семејства евакуирани. За жал невремето ја зеде и првата жртва.

(ВИДЕО) Србија: Вонредна состојба во пет градови и 13 општини, евакуирани 500 лица

Sky - 15.05.2014

Вонредна состојба поради поплави и временски непогоди е прогласена во пет градови и 13 општини во Србија. До овој момент, има една жртва од големите ...

Пронајдено тело во Дунав,20 луѓе заробени од невремето

Шеталиште - 15.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ соопшти дека поплавите во Србија веќе однесоа два животи. Низ цела Србија евакуирани се повеќе од 500 лица. Моментално кај Јанковци во тек е спасувањето на 20 ...

Најмалку две жртви во поплавите во Србија, прогласена вонредна состојба во цела држава

Portal - 15.05.2014

Српската влада во четврток прогласи вонредна состојба во земјата, на барање на Републичкиот штаб за вонредни состојби, поради поплавите во кои загинаа најмалку две лица, објави Танјуг.

Бројот на жртви во поплавите во Србија се искачи на пет

Portal - 15.05.2014

Бројот на жртви во поплавите што во среда и четврток ја зафатија Србија се искачи на пет, 700 луѓе се евакуирани, а илјадници домаќинства останале без електрична енергија, објави телевизијата B92.

Без последици од ветрот и временските прилики

Орбис - 15.05.2014

Невообичаено ниските температури, врнежите и силните ветришта во битолскиот регион барем засега не предизвикале никакви штети, ниту пак постои опасност од поплави.

Србија: Во поплавите досега загинаа 5 лица

Курир - 15.05.2014

Бројот на жртви во поплавите што во среда и четврток ја зафатија Србија се искачи на пет, а околу 700 луѓе се евакуирани, објави српската телевизија Б 92.

По поплавите: Српскиот премиер им помагаше на загрозените граѓани (фото)

Република - 15.05.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ им помагаше и делеше хуманитарна помош на загрозените граѓани во Србија кои најмногу настрадаа во поплавите. Во Србија е прогласена вонредна состојба, а досега ...

Нема опасност од поплави во Пелагонија

Нетпрес - 15.05.2014

Нема поплави ниту штети од ветровите во Пелагонија, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Велат дождовите што паднаа досега почвата имаше капацитет да ги прими без формирање на подземни ...

Вонредна состојба во цела Србија, во поплавите досега загинаа пет лица

Нетпрес - 15.05.2014

Бројот на жртви во поплавите што во среда и четврток ја зафатија Србија се искачи на пет, а околу 700 луѓе се евакуирани, објави српската телевизија Б 92.

ГАЛЕРИЈА: Во Србија пострашно од вчера - Русија доаѓа на помош

Press24 - 15.05.2014

Поплавите во Србија стануваат се посериозно. Премиерот Вуичиќ денеска објави вонредна состојба на територијата на цела држава. Вечерва во 23 часот на аеродоромот во Ниш слетува руски авион со 65 ...

Во Србија не престануваат дождовите, започнаа евакуации

Макфакс - 15.05.2014

Поради поплавите предизвикани од обилните дождови, кои во некои делови од Србија непрестајно врнат од средата наутро, до ноќта вонредна состојба е прогласена во најмалку 16 општини, многу локални ...

Најмалку две жртви во поплавите во Србија, прогласена вонредна состојба во цела држава

Макфакс - 15.05.2014

Српската влада во четврток прогласи вонредна состојба во земјата, на барање на Републичкиот штаб за вонредни состојби, поради поплавите во кои загинаа најмалку две лица, објави Танјуг.

Бројот на жртви во поплавите во Србија се искачи на пет

Макфакс - 15.05.2014

Бројот на жртви во поплавите што во среда и четврток ја зафатија Србија се искачи на пет, 700 луѓе се евакуирани, а илјадници домаќинства останале без електрична енергија, објави телевизијата B92.

Видео: Седум снимки од Србија сведочат за хаосот

Денешен - 15.05.2014

Обилните врнежи кои ја зафатија Србија деновиве предизвикаа поплави од кои настана огромна материјална штета, а веќе ја зедоа и првата жртва. За сериозноста на ситуацијата во Србија сведочат овие ...

Водата однесе пет животи во Србија, евакуација во БиХ и „црвена тревога“ во Хрватска

Lider - 15.05.2014

Во поплавите кои во последните 24 часа ја зафатија Србија досега загинаа пет лица, a српскиот премиер Александар Вучиќ прогласи вонредна состојба во целата земја.

ВИДЕО: Силното невреме предизвика хаос во Србија

Maxim - 15.05.2014

Поројните дождови кои ја зафатија Србија деновиве предизвика поплави во 16 општини е прогласена вонредна состојба и беа 500 семејства евакуирани. За жал невремето ја зеде и првата жртва.

Поплави во Белград и Сареаво

Локално - 14.05.2014

Белград Обилните дождови кои го зафатија Балканот ги поплавија главните градови на Србија и БиХ. Белград се наоѓа во вонредна состојба откако градот е целосно под вода.

ВИДЕО: Србија под вода! Поплава и во Белград!

За Се - 14.05.2014

По непрекинатиот дожд во последниве 12 часа, поплавите во Србија не го одминаа и главниот град. Сообраќајот е во прекин во ссрпската метропола, а вонредната состојба од другите градови е можно да се ...