TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мурињо сака да се пресели во Ливерпул, но бара гаранција

Спортнет - 21.03.2010

Според островскиот таблоид "News of the World", португалскиот стратег Жозе Мурињо лесно би можел да ја превземе клупата на Ливерпул од следната сезона.

Сити: Мурињо, кажи ја својата цена

Спортнет - 21.03.2010

Управата на Манчестер Сити планира по завршување на сезоната, по кој знае кој пат да го реновира тимот, но почнувајќи од менаџерот.

Мурињо на Енфилд?

Алфа - 21.03.2010

Според англискиот таблоид "News of the World" тренерот на Интер, Жозе Мурињо од следната сезона ќе го предводи тимот на Ливерпул.

Манчестер сити: Мурињо кажи ја цената

eReporter - 21.03.2010

Најбогатиот клуб во светот Манчестер сити сака да го врати во Англија тренерот на актуелниот италијански првак Жозе Мурињо.

Македонија - Милошоски го чека Моратинос

Време - 19.03.2010

Шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос на 25 март ќе престојува во Скопје на средба со македонскиот колега Антонио Милошоски.

Мурињо: Можам да го напуштам Интер кога и да посакам

Спорт Денес - 19.03.2010

Тренерот на Интер, Жозе Мурињо призна дека во неговиот договор со Интер постои клоузула која му дозволува да ги напушти нероазурите во секој момент.

ЦСКА: Добро што се аутсајдери против Интер

Спорт Денес - 19.03.2010

ЦСКА Москва во четвртфиналето на Лигата на шампионите ќе играат против италијанскиот шампион Интер од Милано.

Моратинос не доаѓа во Скопје

Алфа - 19.03.2010

Мигуел Моратинос наредната седмица нема да дојде во Скопје. Посетата на шпанскиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Европската унија на ...

Мурињо: Во договорот имам клаузула со која можам да заминам кога ќе посакам

24Фудбал - 18.03.2010

Стратегот на Интер, Жозе Мурињо вели дека по крајот на сезоната ќе види каква е ноговата иднина и потврди дека има клаузула во договорот со која може да си ја ...

Спорт - Мурињо остана господар на „Стемфорд бриџ“

Време - 18.03.2010

Интер успеа да се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампионите откако и во вториот осминафинален натпревар го совлада Челси.

Пандев: Мурињо го победи Челзи

Спорт - 18.03.2010

*"Голема е честа да се работи со нашиот тренер. Со него можеме и до пехарот во ЛШ...", вели Пандев по фантастичната ноќ во Лондон Интер го спаси клупскиот ...

Мурињо ја разочара бившата љубов

Утрински - 18.03.2010

„Ма што да ви кажам, Челзи и по мене продолжи да освојува титули. Освои, освои, освои...Ф.А куп.

Мурињо навистина не губи на „Стемфорд бриџ“!

Н.Македонија - 18.03.2010

Сега сигурно веќе не сум Специјалниот за навивачите на Челси - Жозе Мурињо Португалскиот стратег Жозе Мурињо им го загорчи животот на навивачите на Челси, на ...

Реднап: Интер е недораснат за Манчестер Јунајтед

Спортски - 18.03.2010

Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап во својата колумна во The Sun напиша дека Интер може го елиминираше Челзи, но се уште е недораснат противник за Манчестер ...

Ако Мурињо е "Специјалниот", Фергусон е "Најголемиот"

Вечер - 18.03.2010

Менаџерот на англискиот премиерлигаш Тотенхем, Хари Реднап, прогнозира дека ако тимот на Жозе Мурињо, Интер, во Лигата на шампиони за противник го добие ...

Мурињо се радуваше на Стемфорд Бриџ

А1 - 17.03.2010

После дваесетина години, по Панчев и Најдовски, Македонија преку Горан Пандев повторно ќе се вмеша во завршницата на Лигата на шампиони.

ЦСКА Москва ја елиминираше Севиља!

24Фудбал - 17.03.2010

ЦСКА Москва славеше на гостувањето кај Севиља со 2-1 и обезбеди пласман во 1/4 финалето од Лигата на Шампионите.

Интер и ЦСКА во четвртфиналето на Лигата на шампиони

Р.С.Европа - 17.03.2010

Фудбалерите на Интер и ЦСКА од Москва се пласираа во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Во реванш натпреварите од осминафиналето синоќа Интер, за кој до ...

Анчелоти: Интер заслужено победи

24Фудбал - 17.03.2010

Карло Анчелоти му честита на Интер велејќи дека противникот одиграл многу подобро и заслужено стигнал до победата.

Мурињо: Моите фудбалери одиграа перфектен натпревар

24Фудбал - 17.03.2010

Жозе Мурињо вели дека е пресреќен поради победата на Интер над неговиот поранешен клуб Челзи, Португалецот има само пофалби за неговите фудбалери.

Дрогба: Интер беше подобриот тим

24Фудбал - 17.03.2010

Дидие Дрогба го признава поразот против Интер, свесен е дека противникот одигра подобар натпревар и заслужи да победи.

Морати: Ова е победа на Мурињо

Спортнет - 17.03.2010

"Мурињо е правиот човек за нас. Ни го докажа тоа и вечерва" изјави по победата првиот човек на Интер Масимо Морати. "Мурињо е дефинитивно најдобриот.

Ето: Овој Интер може да победи било кого

Спортнет - 17.03.2010

Самуел Ето стрелецот на победничкиот гол за Интер во победата од 1:0 над Челзи на "Стемфорд Бирџ", му се заблагодари на неговиот соиграч Весли Шнајдер на ...

Анчелоти: Честитки за Интер

Спортнет - 17.03.2010

"Не игравме како што се договоривме. Играчите на интер добро ги покрија играчите од средниот ред и имавме потешкотии околу организацијата на нападот" изјави ...

Станковиќ ја посакува ЦСКА Москва

Спортнет - 17.03.2010

Дејан Станковиќ кој помина само 15 минути на теренот во победата на Интер над Челзи во Лигата на Шампионите, но и тоа беше доволно италијанските новинари да го ...

Мурињо: Ова не е победа на мојот живот, таа допрва треба да дојде

Спортнет - 17.03.2010

Тренерот на Интер Жозе Мурињо на прес конференцијата за новинарите по натпреварот со Челзи на "Стемфорд Бриџ" им откри на новинарите дека го предупредил Џон ...

Интер дочека четвртфинале во ЛШ

Спорт - 17.03.2010

По четири години пауза, италијанскиот првак Интер ќе учествува во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Мурињо: Абрамович сега знае дека не е лесно да се освои Лигата на Шампиони

24Фудбал - 17.03.2010

Мурињо има позитивни зборови за Роман Абрамович, но вели дека после овој пораз Русинот ќе сфати дека не е лесно да се освои Лигата на Шампионите.

ввв-Интер и ЦСКА Москва во четвртфиналето на Лигата на шампионите

Вест - 17.03.2010

Екипите на Интер и на ЦСКА Москва изборија пласман во четвртфиналето од фудбалската Лига на шампиони. Двата тима по синоќешните победи стигнаа во следната фаза.

Мурињо: Скоро перфектен натпревар за нас

Спортски - 17.03.2010

Тренерот на Интер, Жозе Мурињо е презадоволен заради успехот на својот тим и според него неговите момчиња одиграле скоро перфектно и доминирале на теренот.

Мурињо: Никогаш не сум славел вака!

Спорт Денес - 17.03.2010

Жозе Мурињо се врати на Стемфорд Бриџ, се врати и тоа со победа, го победи својот поранешен клуб Челзи. Самуел Ето во 87.

Анчелоти: Интер заслужено оди понатаму

Спортски - 17.03.2010

Менаџерот на Челзи, Карло Анчелоти го призна поразот и им упати честитки на Интер за победата. Според него Нероазурите заслужено одат понатаму затоа што не ...

Анчелоти: „Му честитам на Мурињо и Интер“

Спорт Денес - 17.03.2010

Италијанецот Карло Анчелоти му честита на Мурињо откако португалецот со неговиот Интер го елиминираше Челзи од Лигата на шампионите.

Снајдер: Интер комплетно ја заслужи победата

Спорт Денес - 17.03.2010

Играчот од средината на теренот на Интер инсистира дека неговиот тим заслужено се пласирал во четврт-финалето елиминирајќи го големиот Челзи на Стенфорд Бриџ ...

Дрогба: Интер ќе оди далеку во Лигата на шампионите

Спорт Денес - 17.03.2010

Напаѓачот на Челзи, Дидиер Дрогба е импресиониран од пердормансите кој ги покажа Интер вечерва на Стенфорд Бриџ, обезбедувајќи 1/4финале во Лигата на ...

Морати: Мурињо беше ѕвезда на вечерта

Спорт Денес - 17.03.2010

Председателот на Интер, Масимо Морати го опсипа со пофалби тренерот Жозе Мурињо после успехот со 1-0 над Челзи на Стемфорд Бриџ.

Хозе дојде, виде и победи - ЦСКА ја шокираше Севиља

Кајгана - 17.03.2010

Минатите три сезони во полуфиналните натпревари на Лигата на шампиони играа по три англиски клубови. Оваа година нема. После Ливерпул, испадна и Челзи.

Интер дочека четвртфинале во ЛШ

Идивиди - 17.03.2010

По четири години пауза, италијанскиот првак Интер ќе учествува во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Ето: Интер може да победува секаде

Спорт Денес - 17.03.2010

Напаѓачот на Интер, Самуел Ето беше херојот за својот тим во осминафиналето против Челзи на Стемфорд Бриџ.

Мурињо: Ќе се вратам повторно во друг англиски тим и ...

Спорт Денес - 17.03.2010

Тренерот на Интер, Жозе Мурињо вели дека не е спремен да престане да му дише зад врат на Челзи по синоќешниот триумф во Лигата на Шампионите.

Дрогба разочаран

Спорт Денес - 17.03.2010

Фудбалерот на Челзи, Дидиде Дрогба изјави дека е разочаран од елиминацијата на неговито тим од Лигата на Шампионите и процени дека не заслужил црвен картон на ...

„Special Inter“ го сочинуваат инспирацијата на Снајдер и ...

Спорт Денес - 17.03.2010

Италијанските медиуми го слават пласманот на својот единствен клуб во четвртфиналето од Лигата на Шампионите, и пишуваат дека „специјалниот Интер“ е инспириран ...

Мурињо остана непобедлив на „Стемфорд бриџ“

Кирилица - 17.03.2010

Контроверзниот Поругалец и пред мечот најави дека не губи на лондонскиот храм, па тоа го потврди Самуел Ето за триумф од 1-0 на Интер во ноќта на гостите, во ...

Интер и ЦСКА Москва во четвртфиналето на Лигата на шампионите

Сител - 17.03.2010

Екипите на Интер и на ЦСКА Москва изборија пласман во четвртфиналето од фудбалската Лига на шампиони. Двата тима по синоќешните победи стигнаа во следната фаза.

Мурињо: Челзи е многу предвидлив тим

Сител - 17.03.2010

Тренерот на Интер Жозе Мурињо рече дека неговата екипа одиграла „совршен натпревар“ во победата над Челзи, синоќа во Лондон.

Списокот на Пандев збогатен и со Челзи

Вечер - 17.03.2010

Македонецот беспоштедно одигра 75 минути во победата на Интер на Стемфорд Бриџ (1:0) за пласман во 1/4 финалето.

Мурињо го елиминираше Челзи, голманот Палоп – Севиља!

Таратур - 17.03.2010

Жозе Мурињо пред мечот рече дека никогаш не губи на Стемфорд Бриџ, а тоа и го докажа на реваншот во кој Самуел Ето го ликвидираше Челзи од ЛШ.

Мурињо:Челзи е многу предвидлив тим

eReporter - 17.03.2010

Тренерот на Интер Жозе Мурињо рече дека неговата екипа одиграла „совршен натпревар“ во победата над Челзи, синоќа во Лондон.

Мурињо е газда на "Стенфорд Бриџ"

Inpress - 17.03.2010

Лондон, 17. март (ИНПРЕС) Интер и ЦСКА изборија пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите.

Мурињо со Интер се враќа на „Стенфорд Бриџ“

А1 - 16.03.2010

Тренерот на Интер Жозе Мурињо денеска ќе се врати во поранешниот стадион „Стенфорд Бриџ„ како дел од реванш натпреварот против Челзи од осмина-финалето од ...

Жозе: Ќе се вратам во Англија еден ден

24Фудбал - 16.03.2010

Стратегот на Интер, Жозе Мурињо повторно ја потврди својата намера еден ден ќе се врати во Премиер Лигата но сега е фокусиран само на тоа како да освои повеќе ...

Спорт - Мурињо се враќа на „Стемфорд бриџ“

Време - 16.03.2010

Погледите на европската фудбалска јавност вечерва ќе бидат насочени кон „Стемфорд бриџ“ во Лондон, каде што тимот на Челси ќе го пречека својот поранешен ...

Анчелоти: Враќањето на Мурињо нема да вилијае на играчите

Спортнет - 16.03.2010

Менаџерот на Челзи Карло Анчелоти изјави дека нема да биде нарушена концентрацијата на неговите играчи поради фактот што поранешниот нивни тренер Жозе Мурињо ...

Ѕола: Ќе има продолженија на дуелот помеѓу Челзи и Интер

24Фудбал - 16.03.2010

Менаџерот на Вест Хем и легенда на Челзи, Џанфранко Ѕола смета дека вечерашниот натпревар помеѓу Сините и Интер ќе оди на продолженија.

Интер, последна надеж на италијанскиот фудбал

Спорт - 16.03.2010

По испаѓањето на Милан и Фиорентина, екипата на Интер остана да ја брани честа на италијанскиот фудбал.

Пандев и Интер во 1/4-финалето од Лигата на Шампионите, и ЦСКА меѓу осумте најдобри

Спортнет - 16.03.2010

ЦСКА и Интер се новите учесници во четвртфиналето од Лигата на Шампионите, откако денеска во реванш мечевите од осмина финалето беа подобри од Севиља, однсоно ...

Челзи и Мурињо вечерва ја кршат Аморовата стрела

Утрински - 16.03.2010

Вечерва на „Стемфорд Бриџ“ ќе се скрши аморовата стрела. Некој некому ќе му нанесе болка уште во осминафиналната фаза од Лигата на шампиони.

Мурињо е непобедлив на „Стемфорд Бриџ“

Спорт Денес - 16.03.2010

По 3 години, Жозе Мурињо се враќа на „Стемфорд Бриџ“, тимот кој го водеше пред да премине во Интер.

Најава: ЛШ (осминафинале, вторник)

Спортски - 16.03.2010

Челзи - Интер (вто. 20:45) Дефинитивно најнеизвесниот од сите дуели кои се играа/т во осминафиналето од ЛШ.

Ето: Ако го победиме Челзи, ЛШ е наша

Спортски - 16.03.2010

Напаѓачот на Интер, Самуел Ето изјави дека секогаш кога е најпотребно тој е на висина на задачата и ако успеат да го елиминираат Челзи тогаш имаат големи шанси ...

Интер, последна надеж на италијанскиот фудбал

Идивиди - 16.03.2010

По испаѓањето на Милан и Фиорентина, екипата на Интер остана да ја брани честа на италијанскиот фудбал.

Ето: Челзи треба да биде беспрекорен за да се ...

Спорт Денес - 16.03.2010

Напаѓачот на актуелниот италијански шампион Интер, и колега на нашиот најдобар фудбалски репрезентативец Горан Пандев, Самуел Ето е оптимистичен пред ...

Мурињо се враќа на Стенфорд, Севиља и ЦСКА за историја

Спорт Денес - 16.03.2010

Карло Анчелоти, менаџерот на Челзи, тврди дека враќањето на Жозе Мурињо на „Стемфорд Бриџ“ е само „споредна работа“ во лондонскиот спектакл, а дека е главно и ...

Мурињо ќе биде посебен и ако победи и ако загуби?

Форум - 16.03.2010

„Утре по натпреварот јас сеуште ќе бидам „посебниот“ без разлика дали ќе победам или загубам на Стенфорд Бриџ“ самоуверено изјави Мурињо за англиските медиуми.

Мурињо се враќа на Стенфорд Бриџ

Алфа - 16.03.2010

Денеска се играат реванш мечевите од осминафиналето во Лигата на шампионите. Челзи по поразот од 2:1 го дочекува Интер, а Севиља и ЦСКА играат во Шпанија по ...

Мурињо: Нема што да му докажувм на Челзи

Спорт Денес - 16.03.2010

Тренерот на Интер Хозе Мурињо изјави пред денешниот реванш натпревар од осминафиналето на ЛШ дека нема намера нешто да му докажува на бившиот клуб.

Анчелоти: Враќањето на Мурињо нема да влијае на ...

Спорт Денес - 16.03.2010

Менаџерот на Челзи Карло Анчелоти тврди дека концентрацијата на неговите играчи нема да биде нарушена поради фактот што нивниот поранешен менаџер Жозе Мурињо ...

Мурињо се враќа „дома“, Севиља по првото четврт финале

Кајгана - 16.03.2010

Продолжува Лигата на шампиони. Вечерва во реванш натпреварите од осмина финалето, Севиња ја пречекува ЦСКА, а Интер гостува на Стемфорд Бриџ кај Челзи.

Пандев најавен од првата минута

Спорт Денес - 16.03.2010

Жозе Мурињо според првичните прогнози се решава за доста офанзивна тактика, поставена со само двајца деструктивци во тимот - Мота и Камбијасо, а со дури ...

Мурињо: Не беа во право кога ми дадоа отказ од Челзи

Спорт Денес - 16.03.2010

Тренерот на Интер, Жозе Мурињо го нападна својот поранешен клуб Челзи. Вечерва португалецот ќе се врати на Сремфорд Бриџ во реванш натпреварот од ...

Интер со Пандев го елиминираше Челзи од Лигата на ...

Спорт Денес - 16.03.2010

Жозе Мурињо сеуште останува непоразен на Стемфорд Бриџ иако овој пат на него беше гостин а не домаќин со тимот на Челзи.

ЦСКА Москва ја изненади Севиља

Спорт Денес - 16.03.2010

Во возвратниот натпревар од осмина финалето од Лигата на Шампионтие шпанска Севиља ја пречека руска ЦСКА, а втората средба меѓу овие два тима заврши 1:2, ...

Интер го мина Челзи, ЦСКА ја исфрли Севилја

Форум - 16.03.2010

Жозе Мурињо го потврди вечерва она што го тврдеше вчера, дека не изгубил меч на Стемфорд бриџ. Интер во реваншот во осмина финалето на Лигата на шампионите во ...

Интер ја одбрани честа на италијанските тимови

Спортски - 16.03.2010

Мурињо уште еднаш покажа дека не губи на Стенфорд Бриџ, а Самуел Ето го оствари ветеното дека ќе ја повтори сезоната 2005/06 кога постигна гол за елиминација ...

Интер во Лондон ја брани италијанската чест

Кирилица - 16.03.2010

Тимот предводен од Жозе Мурињо, поранешниот тренер на Челси, вечерва ќе истрча на „Стемфрод бриџ“ со предност од 2-1 од првиот меч Милански Интер вечерва на ...

Челзи домаќин на Интер во Лигата на шампионите

Сител - 16.03.2010

На преостанатите четири реванш осминафинални натпревари од фудбалската Лига на шампиони што се играат вечерва и утревечер најинтересно се очекуваа да биде на ...

Пандев во стартниот тим на Интер против Челзи

eReporter - 16.03.2010

Горан Пандев е во стартниот состав на Интер за вечерашниот натпревар против Челзи во Лигата на шампиони.

„Мурињо: ќе останам „специјален“ без разлика дали ќе победам или загубам

Макфакс - 16.03.2010

Тренерот на Интер Жозе Мурињо денеска ќе се врати во поранешниот стадион „Стемфорд Бриџ„ како дел од реванш натпреварот против Челзи од осмина- финалето од ...

Мурињо се враќа на "Стемфорд Бриџ", Севиља или ЦСКА

Inpress - 16.03.2010

Лондон, 16. март (ИНПРЕС) Вечерва во Лигата на шампионите ќе бидат познати уште две екипи, кои ќе им се приклучат на Лион, Баерн, Манчестер Јунајтед и Арсенал ...

Морати: Со Мурињо имаме одличен однос

24Фудбал - 15.03.2010

Претседателот на Интер, Масимо Морати очекува Жозе Мурињо и во следната сезона да биде предводник на Нероаѕурите Шампионот на Италија се наоѓа пред тежок испит ...

Мурињо: Не губам на Стемфорд Бриџ

24Фудбал - 15.03.2010

Жозе Мурињо очекува среќно враќање кај Челзи и инсистира дека тој не губи на Стемфорд Бриџ Португалецот помина три доста успешни години на кормилото на Сините ...

Анчелоти: Дуелот со Интер ќе биде тежок но Челзи може да победи

24Фудбал - 15.03.2010

Стратегот на Челзи, Карло Анчелоти вели дека очекува тие да го совладаат Интер на утрешниот дуел на Стемфорд Бриџ и да се пласираат во следната фаза ...

Дрогба бара голема врева од трибините на Стемфорд Бриџ за дуелот против Интер

24Фудбал - 15.03.2010

Дрогба ги повикува фановите на Челзи да направат голема врева на Стемфорд Бриџ утре и да му ја дадат потребната поддршка на клубот.

Мурињо: На "Стемфорд Бриџ" сум неподбедлив

Спортнет - 15.03.2010

За прв пат по отказот во Челзи, 2007 година, Жозе Мурињо ќе се врати на својот некогашен стадион како тренер на италијанскиот првак Интер.

Ето: Челзи ќе треба да го одигра мечот на сезоната за да не елиминира

Спортнет - 15.03.2010

"Челзи е фаворит и притисокот да победи ќе биде врз нив. Секоја минута која ќе мине без постигнат погодок ќе го зголемува притисокот врз нив, а тие ќе се ...

Шпанија бара уште четири поглавја за Турција

Утрински - 15.03.2010

Хелсинки - Шпанија сака забрзување на преговарачкиот процес за членство на Турција во ЕУ и предлага до крајот на јуни да бидат отворени уште четири поглавја од ...

Снајдер несигурен за натпреварот со Челзи

Спорт Денес - 15.03.2010

Навивачите на Интер сериозно се загрижија по веста дека еден од клучните играчи на сино-црните Холанѓанецот Весли Снајдер најверојатно нема да настапи на ...

Сер Алекс Фергусон го советува Мурињо за ...

Спорт Денес - 15.03.2010

Нераѕурите го добија првиот натпревар со 2:1 но се укажува на фактот дека на Стемфорд Бриџ ги очекува тежок натпревар против Челзи.

Фергусон: Интер мора да го запре Дрогба

Спортски - 15.03.2010

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон откако успеа да му обезбеди четвртфинале на својот тим во ЛШ најде време и да ја проанализира и втората ...

Михаел Балак се концентрира на возвратниот дуел ...

Спорт Денес - 15.03.2010

Играчот од средниот ред на англискиоте премиерлигаш Челзи, Михаел Балак инсистираше на тоа дека неговата екипа нема да биде совладана од поранешниот менаџер ...

Анчелоти: Фановите ќе му дадат добар пречек, но не и играчите

Спортски - 15.03.2010

Менаџерот на Челзи, Карло Анчелоти рече дека врз неговите играчи нема многу да влијае фактот што на Стенфорд се враќа менаџерот со кој Челзи стана заштитен ...

Анчелоти: Нема да има ништо специјално во враќањето ...

Спорт Денес - 15.03.2010

Менаџерот на Челзи, Карло Анчелоти не го дели мислењето дека враќањето на Жозе Мурињо на Стемфорд Бриџ ќе привлече специјално внимание.

Морати: Мирен сум, го имам Мурињо на клупата

Спорт Денес - 15.03.2010

Сопственикот на Интер, Масимо Морати изјави дека е сосема мирен пред реванот со Челзи во осминафиналето на Лигата на Шампионите.

Мурињо: „Стемфорд бриџ“ ми припаѓа мене!

Кирилица - 15.03.2010

Емоциите ќе останат настрана. Нема да ги чувствувам реакциите од навивачите. Само ќе седнам и ќе ја играм мојата игра, вели Жозе Мурињо, контроверниот ...

Мурињо не загубил на Стемфорд Бриџ

Вечер - 15.03.2010

Португалецот може да се пофали со таков биланс додека беше на клупата на Челзи, кој вечерва го пречекува неговиот Интер, откако "нероазурите" извојуваа ...