TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот Тодоров на средба со претставниците на синдикатите за здравство

24 Вести - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Тодоров сега не е против лекарите да протестираат 30 минути

Телма - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите утре на полчасовен протест

24 Вести - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите утре ќе одржат мирен протест

Канал5 - 23.09.2012

Протестот ќе се одржи утре за време на ручек паузата. Здравствените установи ќе работат без прекин. Утре ќе се одржи најавениот протест на здравствените работници од 11 : 30 до 12 часот за време ...

Лекарите прво ќе протестираат, па ќе преговараат

Утрински - 23.09.2012

Денеска лекарите ќе излезат на получасовен протест за време на паузата во кругот на установите Лекарите денеска ќе излезат на получасовен протест за време на паузата во кругот на установите, по што ...

Министерот Тодоров ќе се сретне со синдикалците

Макфакс - 23.09.2012

Министерот за здравство, Никола Тодоров за во недела најави средба со сите синдикати за да ги договорат нивните барања. Оваа средба се закажува еден ден пред предупредувачкиот протест што го најави ...

Тодоров денеска на средба со синдикатите за здравство

Press24 - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Тодоров се договори со синдикатите: Лекарите утре на полчасовен протест

Press24 - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите утре на полчасовен протест

Сител - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите утре на полчасовен протест

Алфа - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите во понеделник на протест

Макфакс - 23.09.2012

Лекарите во понеделник ќе излезат на мирен протест за време на паузата од 11.30 до 12 часот, а потоа ќе седнат со Министерот за здравство Никола Тодоров да разговараат за нивните барања, односно да ...

Министерот Тодоров денеска на мегдан со синдикалците

МКД - 23.09.2012

Никола Тодоров , министерот за здравство, денеска треба да се сретне со претставници на македонските синдикати откако минатата недела скопскиот суд го забрани најавуваниот штрајк на синдикатот на ...

Лекарите денеска на протест

Кајгана - 23.09.2012

Лекарите денеска ќе излезат на мирен протест за време на паузата од 11.30 до 12 часот, а потоа ќе седнат со Министерот за здравство Никола Тодоров да разговараат за нивните барања, односно да ...

Лекарите утре ќе протестираат половина час

Р.С.Европа - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Лекарите ќе протестираат, но само на пауза

+инфо - 23.09.2012

Лекарите, сепак, ќе протестираат утре, но само половина час и тоа за време на паузата и во кругот на установите, а потоа ќе продолжат дискусиите за надминување на проблемите.

Тодоров на средба со претставници на синдикатите за здравство

Нетпрес - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Се спушта топката на релација Тодоров – лекари, штрајк на Kлинички сепак ќе има

МКД - 23.09.2012

Лекарите од Клинички центар утре сепак ќе протестираат и покрај тоа што скопскиот суд им го забрани правото на штрајк. Тоа е договорот на синдикалците по денешната средба со Никола Тодоров , ...

Министерот Тодоров ќе се сретне со синдикалците

Кајгана - 23.09.2012

Министерот за здравство, Никола Тодоров за денес најави средба со сите синдикати за да ги договорат нивните барања. Оваа средба се закажува еден ден пред предупредувачкиот протест што го најави ...

Министерот и синдикатите се состанаа, нови преговори од вторник

Алфа - 23.09.2012

Министерот и синдикатите се состанаа за да се договорат да продолжат да преговараат од вторник натаму,односно по протестот на лекарите утре.Денеска не станало збор за никакво приближување на ...

Лекарите утре ќе штрајкуваат половина час

Пулс24 - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре да се одржи протестот на лекарите за време на паузата во кругот на установите, а потоа да почнат ...

Тодоров на средба со сите синдикати

Sky - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Докторите утре ќе штрајковаат па ќе преговараат со министерот

Sky - 23.09.2012

Денес по средбата со министерот за здравство Никола Тодоров, лекарите изјавија дека утре најпрвин ќе одржат получасовен штрајк а дури пота ќе седнат на разговори со министерот.

Тодоров денеска ќе се сретне со синдикалците

Либертас - 23.09.2012

Оваа средба се закажува еден ден пред предупредувачкиот протест што го најави Самостојниот синдикат на Клинички центар, откако судот им забрани да штрајкуваат.

Полчасовен протест на лекарите

Вечер Прес - 23.09.2012

Лекарите денес за време на паузата ќе одржат полчасовен протест во кругот на установите, а веднаш потоа ќе дискутираат за надминување на проблемите.

Лекарите утре на полчасовен протест

Н.Македонија - 23.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров и претставниците на синдикатите за здравство се договорија утре за време на паузата во кругот на установите да се одржи протестот на лекарите,а потоа да почнат ...

Поради забранетиот штрајк - закажан нов

Дневник - 22.09.2012

Адвокатот на Синдикатот, Тодор Петровски, најави дека ќе биде обжалена одлуката на судот со која беше забранет претходно најавениот штрајк Предупредувачки протест во сите клиники и болници во земјата ...

Штрајковите се корисен вентил

Утрински - 22.09.2012

Маја Томиќ Oдложувањето на проблемите никогаш не значи и нивно решавање. Напротив. Тоа е така и на приватен и на професионален план.

Тодоров утре на средба со синдикатите

24 Вести - 22.09.2012

Откога синдикатите не отстапија од протестот поради плаќањето по учинок, министерот Тодоров реши да се сретне со нив. Иако заедничка средба со министерот бараа претставниците и на самостојниот и на ...

Синдикалците утре на средба со Тодоров

Канал5 - 22.09.2012

Утре министерот за здравство Никола Тодоров ќе се сретне со синдикалците од клинички за да се договорат за нивните барања на ден пред најавениот предупредувачки протест.

Тодоров ќе разговара со сите синдикати во здравството

Телма - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска не ги коментираше обвинувањата од Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар за судската забрана за генерачен штрајк по тужбата против Синдикатот, ниту ...

Тодоров ќе се сретне со претставниците на здравствените синдикати

Курир - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров за утре закажа средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Тодоров утре на средба со синдикатите,реакција на СДСМ

Р.С.Европа - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров за утре закажа средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Министерот Тодоров на средба со претставниците на синдикатите за здравство

Сител - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Министерот Тодоров утре на средба со претставниците на синдикатите за здравство

Сител - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров за утре закажа средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Министерот Тодоров на средба со претставниците на синдикатите за здравство

МРТ - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Тодоров утре на средба со претставниците на синдикатите за здравство

МРТ - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров за утре закажа средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Задутре протести, утре преговори

Алфа - 22.09.2012

Министерот во обид да го пресретне и протестот на синдикатите в понеделник. Итно закажа нови преговори утре, ден пред лекарите да се соберат во дворот на здравствените установи, за време на паузата, ...

Тодоров утре на разговори со синдикатите

А1 On - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров најави дека утре ќе се сретне со синдикатите на здравството. Тој не ги коментира обвинувањата од Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар за судската забрана ...

Тодоров денес на средба со претставници на синдикатите за здравство

Курир - 22.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска ќе има средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Предупредувачки штрајк и протест на лекарите в понеделник

Н.Македонија - 22.09.2012

Лекарите-членови на Самостојниот синдикат на Клиничките центри в понеделник ќе одржат предупредувачки триесетминутен штрајк во кругот на установите во кои работат Лекарите се подготвени за штрајк Д-р ...

Лекарите во понеделник сепак на протест

24 Вести - 21.09.2012

Револтот од на сила забранетиот генерален штрајк, лекарите од цела Македонија во понеделник ќе го покажат на предупредувачки полчасовен протест.

„Судот немал право да го ограничи штрајкот на лекарите“

Телма - 21.09.2012

Судот немал право да го ограничи штрајкот на лекарите, бидејќи таква забрана може да се изрече само за армијата, полицијата и за органите на Uправата, а не и за Sиндикатот на клиничкиот центар.

Судот го одложи, но не го забрани штрајкот на лекарите

Утрински - 21.09.2012

Скопска „двојка“ го прифати барањето на Министерството за здравство и изрече привремена мерка, поради тоа што Синдикатот не утврдил правила за штрајк Судијката Павлина Попоска го прифати барањето на ...

Забранет штрајкот на лекарите, Тодоров спроведува законитост

Дневник - 21.09.2012

Штрајкот на лекарите е забранет. Ова е привремената мерка што ја донесе Основниот суд Скопје 2 со образложение дека Самостојниот синдикат на Kлиничкиот центар не доставил правила според кои ќе се ...

Лекарите во понеделник на протест

24 Вести - 21.09.2012

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар револтиран од забраната за штрајк во понеделник сепак ќе оддржи полчасовен протест во кругот на Клиничкиот центар во Скопје.

Со спречувањето на штрајкот на Клинички се прекршени законите и Уставот

24 Вести - 21.09.2012

Откако за прв пат во демократска Македонија владата судски одложи работнички штрајк, од самостојниот синдикат велат дека се прекршени законите и Уставот.

Машиновозачите од петок на протест

24 Вести - 21.09.2012

Од следниот петок ќе запре железничкиот сообраќај. Машиновозачите започнуваат штрајк, во знак на протест против лошите услови за работа. На директорот му даваат седум дена да ги прими на разговор.

Предупредувачки протест на лекарите в понеделник

Канал5 - 21.09.2012

Од Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита известија дека в понеделник ќе се одржи предупредувачки штрајк во 11.30 за време на паузата за ручек.

Во понеделник получасовен протест на Лекарите

Телма - 21.09.2012

Самостојниот синдикат на клиничкиот центар и други здравстввени установи донесе одлука во понеделник да одржи получасовен предупредувачки штрајк.

Нови протести во Шпанија поради строгите владини мерки за штедење

24 Вести - 21.09.2012

Нов бран протести ја зафатија денеска Шпанија, а учесниците во нив повторно го изразуваат своето незадоволство од строгите мерки на Владата за намалување на буџетскиот дефицит.

В понеделник предупредувачки протест на лекарите

Утрински - 21.09.2012

Синдикатот ќе закаже нов термин за генерален штрајк, a во понеделник ќе се одржи предупредувачки протест во 11,30 часот, за време на паузата за ручек Од Самостојниот синдикат за здравство, фармација ...

Нови протести во Шпанија поради мерките за штедење

Курир - 21.09.2012

Нов бран протести ја зафатија денеска Шпанија, а учесниците во нив повторно го изразуваат своето незадоволство од строгите мерки на Владата за намалување на буџетскиот дефицит.

Лекарите нема да штрајкуваат

Окно - 21.09.2012

Скопје, 21 септември 2012 година Синдикатот на лекарите издаде соопштение до јавноста дека што и да се случи во наредните 100 години тие нема да штрајкуваат.

Наместо генерален лекарите во понеделник на предупредувачки штрајк

А1 On - 21.09.2012

Откако судот експресно им го забрани генералниот штрајк. Од Синдикатот на лекарите најавија дека во понеделник ќе излезат на предупредувачки штрајк.

Лекарите сепак ќе си штрајкуваат во понеделник

Сител - 21.09.2012

Незадоволен од одлуката на судот, самостојниот синдикат на Клиничкиот центар во понеделник сепак ќе оддржи полчасовен протест во кругот на Клиничкиот центар во Скопје.

Штрајк во Македонски Железници

Сител - 21.09.2012

Машиновозачите од следниот петок на излегуваат на протест. Се закануваат дека повторно ќе го запрат железничкиот сообраќај.

ЛДП го поддржува штрајкот на лекарите

+инфо - 21.09.2012

Либерално-демократската партија ги поддржува напорите на лекарите за остварување на своите права и нивниот протестен собир најавен за понеделник.

Речиси сите лекари се за штрајк

Макфакс - 21.09.2012

Дури 91 отсто од лекарите во Македонија го поддржуваат штрајкот поради потребата здравствените власти да имаат подостоинствен однос кон лекарската фела, покажала анкетата на Хелтгрупер.

Тодоров утре ќе се види со сите здравствени синдикалци

+инфо - 21.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров за утре закажа средба со претставниците на сите синдикати за здравство. На средбата, меѓудругото, ќе стане збор и за протестот на лекарите во кругот на ...

Машиновозачите се закануваат со штрајк

МРТ - 21.09.2012

Возовите ќе запрат в петок наутро ако дотогаш директорот не се сретне со машиновозачите - закана од Независниот синдикат на машинскиот персонал кој се жали на условите за работа и бара објаснување ...

Министерот Јанакиески е на ред да забрани штрајк на машиновозачите

+инфо - 21.09.2012

Машиновозачите се заканија дека ќе штрајкуваат од наредниот петок, ако раководството на ЈП „Македонски железници Транспорт“ не им ги зголеми платите за 30 проценти.

Лекарите ќе прават 30 минутен мирен протест

+инфо - 21.09.2012

Во понеделник ќе има само предупредувачки штрајк, а не генерален, откако вчера Судот го забрани генералниот штрајк на здравствените работници, а Синдикатот на лекарите најави жалба до Апелација.

ЛДП: Ускратено уставното право на лекарите на штрајк

Макфакс - 21.09.2012

Либерално демократската партија, е загрижена од вчерашната експресно донесената судска одлука, со која се ускратува уставното право на лекарите и останатите вработени во здравството на штрајк за ...

Јанакиески: Штрајкот во железницата најавен од нерепрезентативен синдикат

Курир - 21.09.2012

Штрајкот во Македонски железници е најавен од нерепрезенетативен синдикат, а барањата за зголемување на платите се нелогични во услови на економска криза.

Предупредувачки штрајк на лекарите во понеделник

Сител - 21.09.2012

Клинички на предупредувачки штрајк, самостојниот синдикат за здравство на мирен протест. Во понеделник полчасовната пауза лекарите ќе ја искористат за искажување на револтот од плаќањето по учинок.

Сепак, предупредувачки штрајк на лекарите в понеделник

Алфа - 21.09.2012

Откако судот им го одзеде правото на генерален, лекарите в понеделник сепак ќе излезат на получасовен предупредувачки штрајк, во кругот на клинички центар.

Нема подготовки поради тужбата, а тужбата е поради подготовките

Алфа - 21.09.2012

Дел од директорите на клиниките потврдуваат дека не се потрудиле да направат план како нивните лекари ќе работат за време на генералниот штрајк – кој судот го забрани токму поради,како што ...

Шпанците повторно протестираат поради строгите владини мерки за штедење

Капитал - 21.09.2012

Нов бран протести ја зафатија денеска Шпанија, а учесниците во нив повторно го изразуваат своето незадоволство од строгите мерки на Владата за намалување на буџетскиот дефицит.

Лекарите сепак ќе си штрајкуваат во понеделник

Press24 - 21.09.2012

Незадоволен од одлуката на судот, самостојниот синдикат на Клиничкиот центар во понеделник сепак ќе оддржи полчасовен протест во кругот на Клиничкиот центар во Скопје.

Откако им го забранија генералниот, лекарите во понеделник на предупредувачки штрајк

Либертас - 21.09.2012

Лекарите во понеделник ќе излезат на предупредувачки штрајк, откако вчера судот експресно им го забрани генералниот штрајк.

Јанакиески: Штрајкот во железницата најавен од нерепрезентативен синдикат

Денешен - 21.09.2012

Штрајкот во Македонски железници е најавен од нерепрезенетативен синдикат, а барањата за зголемување на платите се нелогични во услови на економска криза.

Ќе биде ли забранет и штрајкот на машиновозачите?

Sky - 21.09.2012

Доколку раководството на ЈП „Македонски железници Транспорт“ не им ги зголеми платите за 30 проценти, машиновозачите се заканија дека ќе штрајкуваат од наредниот петок.

Наместо штрајк лекарите на 30 минутен мирен протест

Sky - 21.09.2012

Предупредувачки штрајк на лекарите во понеделник а не генерален како што се најавуваше. Судот вчера го забрани генералниот штрајк на здравствените работници, а Синдикатот на лекарите најави жалба до ...

Судот нема право да го забрани штрајкот на лекарите, тврди адвокатот на Синдикатот

Либертас - 21.09.2012

„Судот немал право да го ограничи штрајкот на лекарите, бидејќи таква забрана може да се изрече само за армијата, полицијата и за органите на Управата, а не и за Синдикатот на Клиничкиот центар.

ЛДП ги поддржа лекарите – загрижени се за влијанието на власта врз судот

Либертас - 21.09.2012

Либерално-демократската партија ги поддржува напорите на лекарите за остварување на своите права и нивниот протестен собир најавен за понеделник.

Нов бран протести во Шпанија

Денешен - 21.09.2012

Нов бран протести ја зафатија денеска Шпанија, а учесниците во нив повторно го изразуваат своето незадоволство од строгите мерки на Владата за намалување на буџетскиот дефицит.

Од понеделник, предупредувачки штрајк!

Точка - 21.09.2012

Од почетокот на следната недела, докторите ќе ја користат својата получасовна пауза за да го искажат својот револт кон принципот на плаќање по учинок! Оваа одлука на синдикатот на скопските клиники ...

Јанакиески: Барањето на повисоки плати нелогично

Вечер Прес - 21.09.2012

Машиновозачите следниот петок излегуваат на протест. Се закануваат дека повторно ќе го запрат железничкиот сообраќај. Вработените во претпријатието започнуваат штрајк во знак на револт против лошите ...

Лекарите на предупредувачки штрајк

Вечер Прес - 21.09.2012

И покрај судската привремена забрана за одржување на генерален штрајк, лекарите-специјалисти, сепак, в понеделник во периодот од 11.30 до 12 часот ќе одржат предупредувачки штрајк на сите скопски ...

Нема лекарски штрајк, ќе има протест

Н.Македонија - 21.09.2012

В понеделник, како што е најавено, лекарите ќе одржат мирен протест, кој го организира Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита Судот донесе привремена мерка според која ...

Лекарите сепак 30 минути мирно ќе протестираат

eReporter - 21.09.2012

Откако судот го одложи генералниот штрајк на лекарите, тие најавуваат дека в понеделник сепак ќе протестираат мирно, 30 минути, што ќе има улога на предупредувачки штрајк.

Судот го забрани лекарскиот штрајк

24 Вести - 20.09.2012

Времено е забранет е штрајкот на лекарите, дознава телевизијата 24 Вести од судски извори. Основниот суд Скопје 2 ја донесе пресудата по вчерашното рочиште во кое министерот Тодоров бараше времена ...

Судот го забрани генералниот штрајк на лекарите

Телма - 20.09.2012

Судот донесе времена мерка за забрана на штрајкот на лекарите, со образложение дека Самостојниот синдикат на клинички центри не доставил правила по кои ќе се одвива прекинот на работата на лекарите.

Забранет штрајкот на лекарите

Дневник - 20.09.2012

Штрајкот на лекарите е забранет. Ова е времената мерка што ја донесе судијката Павлина Попоска од Основниот суд Скопје 2, а образложението е дека Самостојниот синдикат на клинички центри не доставил ...

Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат

Утрински - 20.09.2012

Судот го прифати предлогот на Mинистерството за здравство времено да се одложи штрајкот на лекарите, со образложение дека Самостојниот синдикат на клинички центaр не ги доставил правила по кои ќе се ...

СДСМ обвинува дека власта го опструира штрајкот на лекарите

24 Вести - 20.09.2012

Опозициската СДСМ денеска ја обвини власта за недемократско однесување кон лекарите во пресрет на нивниот најавен штрајк и оти била подготвена да направи се за да не успее штрајкот.

Тодоров: Мораше да има итна постапка

Утрински - 20.09.2012

„Правото на штрајк никој не може да го суспендира доколку е тоа реализирано според Законот за работни односи“. Ова беше одговорот на министерот за здравство Никола Тодоров на обвинувањата дека тој го ...

Тодоров - Судот мораше итно да постапува

Утрински - 20.09.2012

„Правото на штрајк никој не може да го суспендира доколку е тоа реализирано согласно Законот за работни односи“. Ова беше одговорот на министерот за здравство Никола Тодоров на обвинувањата дека тој ...

Реакции - Судот го прекрши уставното право на штрајк

Телма - 20.09.2012

Со одлуката на Судот, со која се забранува лекарите да штрајкуваат, се крши уставно загарантираното право на штрајк, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Судот ја прифати тужбата на Тодоров - нема лекарски штрајк в понеделник

Канал5 - 20.09.2012

Со судска пресуда забранет е штрајкот во Клинички центар кој требаше да се одржи в понеделник. Основниот суд Скопје 2 донел ваква одлука бидејќи не биле исполнети условите за штрајк, а синдикатот ...

Генерален штрајк ја парализираше Индија

Deutsche Welle - 20.09.2012

Трговците, сопствениците на продавници и работниците во Индија демонститраат против отворањето на индиската трговија на мало за големите светски концерни.

Судот привремено го забрани штрајкот на лекарите

Вест - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за 24 септември.

Судот го дијагностицира штрајкот на лекарите

Дневник - 20.09.2012

Дали најавениот штрајк на лекарите ќе се одржи в понеделник или ќе биде забранет, ќе се знае денеска, кога Основниот суд Скопје 2 треба да ја донесе одлуката во врска со привремената мерка.

Судот денеска ќе пресече за штрајкот

Утрински - 20.09.2012

Вчерашното рочиште се однесуваше по барање на Министерството за здравство за изрекување привремена мерка, судот дополнително ќе решава по поднесената тужба Во текот на денешниот ден судијката Павлина ...

Судот ќе пресече - ќе штрајкуваат лекарите или не?

24 Вести - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 денеска треба да одлучи дали ќе го забрани штрајкот на лекарите. Доколку пресуди во корист на државата, тоа ќе значи дека штрајкот нема да почне за 5 дена како што е најавен, ...

Судот привремено го забрани штрајкот на лекарите

Канал5 - 20.09.2012

Судот донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар што беше закажан за 24 септември.

Судот денеска одлучува дали во понеделник ќе има штрајк на лекарите

Канал5 - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 денеска ќе реши дали одлуката за штрајк на лекарите од клиничкиот центар е легитимна. Синдикатот и министерството за здравство на вчерашното судење ги соочија аргументите.

Судот го забрани штрајкот на лекарите

Нетпрес - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, што беше најавен за 24 септември.

Дејан Ставриќ: Среќна Нова 1949!

МКД - 20.09.2012

Претседателот на Самостојниот синдикат на клиничкиот центар Дејан Ставриќ за скандалозна ја оцени денешната одлика на судот времено да го забрани штрајкот на лекарите.

СДСМ: Тодоров е прв министер кој забранил штрајк во земјава

+инфо - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров ќе биде запишан во политичката историја како првиот министер кој со судска одлука го ограничил уставно загарантираното право на штрајк во Македонија, реагира ...

Основниот суд ќе пресече- Ќе се штрајкува или не ?

Р.С.Европа - 20.09.2012

Денеска Основниот суд во Скопје треба да одлучи дали ќе им забрани на лекарите да штрајкуваат. Судот треба да се произнесе по тужбата што ја поднесе Министервото за здравство против Самостојниот ...

Тодоров: Никој не може да го суспендира правото на штрајк

Нетпрес - 20.09.2012

Никој не може да го суспендира правото на штрајк, доколку тоа е реализирано согласно Закон, одговори министерот за здравство Никола Тодоров на обвинувањата дека тој го суспендира правото на штрајк на ...

Диневски: Тодоров е прв министер што забрани штрајк

А1 On - 20.09.2012

СДСМ со став дека министерот за здравство ќе биде запишан во политичката историја како првиот министер кој со судска одлука го ограничи уставно загарантираното право на штрајк во Македонија.

Судот ќе соопшти дали штрајкот на Клинички е легитимен

Макфакс - 20.09.2012

Судот во четврток треба да соопшти дали штрајкот на лекарите во клиничкиот центар закажан за на 24 септември е легитимен.

Судот одлучи - лекарите нема да штрајкуваат во понеделник

Макфакс - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 го забрани штрајкот на лекарите кој беше закажан за на 24 септември, во понеделник, соопштуваат од Основниот суд Скопје 2.

Судот денес ќе соопшти за легитимноста на штрајкот во клиничкиот центар

Inpress - 20.09.2012

Скопје, 20. септември 2012 (ИНПРЕС) Синдикатот и министерството за здравство ги соочија аргументите – за и против штрајк.

Тодоров: Молчев за штрајкот, за да не ме сфатат погрешно

+инфо - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров ги демантира обвинувањата против него на кои, како што рече намерно молчел за да не се сфати дека сака да врши притисок врз тоа каква одлука ќе донесе Основниот ...

Тодоров: Законот е над сè!

Макфакс - 20.09.2012

По одлуката на судот да го забрани штрајкот на лекарите во Клиничкиот центар Скопје, министерот за здравство Никола Тодоров изјави дека политиката во никој случај не смее да го суспендира правото и ...

СДСМ згрозени од забраната на штрајкот на лекарите

Макфакс - 20.09.2012

Опозициската СДСМ обвини дека министерот за здравство Никола Тодоров, а и целата ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да сторат сè само да не успее штрајкот на лекарите.

Тодоров-штрајкот е право, но носи и обврски

Р.С.Европа - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров не ја коментираше одлуката на Судот за забрана на штрајкот на лекарите, со образложение дека не ја добил.

Судот ќе одлучи: Ќе забрани или не лекарите да штрајкуваат

А1 On - 20.09.2012

Во рацете на Основниот суд е одлуката дали ќе забрани на лекарите да штрајкуваат. Судот денеска ќе го соопшти ставот по тужбата поднесена од Министервото за здравство против Самостојниот синдикат на ...

Судот одлучува за штрајкот на лекарите

Алфа - 20.09.2012

Денеска судот треба да одлучи дали привремено ќе се суспендира штрајкот на лекарите кој е најавен за в понеделник. Вчера за само половина час заврши судскиот процес.

Забранет штрајкот на лекарите

Алфа - 20.09.2012

В понеделник лекарите нема да штрајкуваат. Судот го прифати барањето на министерот за здравство тој времено да се одложи.

Судот го забрани штрајкот, Среќна Нова 1949 - реагира синдикатот

Р.С.Европа - 20.09.2012

Судот во Скопје донесе одлука за времено одложување на штрајкот на лекарите во Клинички центар. „Среќна нова 1949 година“, им посака во шеговит тон претседателот на Клиничкиот синдикат на своите ...

ИНДИЈА: Најголем штрајк на светот

А1 On - 20.09.2012

Индиските трговците одлучија со штрајк и масовни протести да го искажат противењето на владините реформи со кои на познатите трговски синџири ќе им дозволат отворање на мали продавници.

Привремено забранет штрајкот на лекарите

Сител - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 времено го забрани штрајкот на лекарите. Одлуката на судот резултираше, откако предходно Министерството за здравстѕво ја побара оваа мерка.

Судот им забрани на лекарите да штрајкуваат

Курир - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за 24 септември.

Судот го забрани штрајкот на лекарите од Клинички

Кајгана - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 го забрани штрајкот на лекарите кој беше закажан за на 24 септември, во понеделник, соопштуваат од Основниот суд Скопје 2.

Судот денес ќе одлучи дали ќе штрајкуваат лекарите или не

+инфо - 20.09.2012

Денеска судот ќе одлучува дали да го суспендира штрајкот на лекарите кој е најавен за во понеделник. Тужбата е поднесена од Министерството за здравство затоа што, според нив, штрајкот бил незаконски ...

Судот денеска ќе одлучи - ќе штрајкуваат ли лекарите во понеделник?

Press24 - 20.09.2012

Основниот суд во Скопје денеска треба да донесе одлука - дали ќе забрани или ќе им дозволи на лекарите да штрајкуваат во понеделник Инаку, Министерството за здравство поднесе тужба против ...

Тодоров ги демантира обвинувањата против него во врска со штрајкот на лекарите

МРТ - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција ги демантира обвинувањата против него изнесени деновиве во јавноста, на кои, како што истакна, намерно не одговарал за да не се ...

Судот одлучи - лекарите нема да штрајкуваат

Алфа - 20.09.2012

Судот го прифати предлогот на министерството за здравство-времено да се одложи штрајкот на лекарите кој што требаше да се одржи на 24-ти овој месец.

Судот донесе одлука: Лекарите нема да штрајкуваат

Press24 - 20.09.2012

Лекарите од Клиничкиот центар нема да штрајкуваат во понеделник. Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот.

Судот забрани лекарите да штрајкуваат

+инфо - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 времено го забрани штрајкот на лекарите. Одлуката на судот резултираше, откако предходно Министерството за здравстѕво ја побара оваа мерка.

Тодоров ги демантира обвинувањата против него во врска со штрајкот на лекарите

Сител - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција ги демантира обвинувањата против него изнесени деновиве во јавноста, на кои, како што истакна, намерно не одговарал за да не се ...

Нов штрајк во Грција против жестоките мерки за штедење

Inpress - 20.09.2012

Атина, 20. септември 2012 (ИНПРЕС) Транспортни службеници, хотелиери, фармацевти, лекари, судии и професори на многу грчки универзитети нема да работат денеска во знак на протест против намалувања на ...

Тодоров можеби го одложи, ама не може да го спречи штрајкот на лекарите

Капитал - 20.09.2012

Судот го прифати барањето на Министерството за здравство и донесе одлука дека штрајкот на лекарите, закажан за 24 овој месец, времено е одложен.

Судот го забрани лекарскиот штрајк

А1 On - 20.09.2012

Штрајкот на лекарите е времено забранет, откако тоа во Основниот суд Скопје 2 вчера го побара министерот за здравство. Неофицијално, на ваква одлука се одлучил судот поради тоа што синдикатот не ...

Лекарите не ги тужел Никола Тодоров, туку министерот за здравство!

МКД - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција ги демантира обвинувањата против него изнесени деновиве во јавноста, на кои, како што истакна, намерно не одговарал за да не се ...

Судот денес ќе соопшти дали штрајкот на лекарите e легитимен

Кајгана - 20.09.2012

Судот денес треба да соопшти дали штрајкот на лекарите во клиничкиот центар закажан за на 24 септември е легитимен. Во среда пред судот Самостојниот синдикат на клиничкиот центар се повикуваше на ...

Судот забрани лекарите да штрајкуваат

Р.С.Европа - 20.09.2012

Судот забрани лекарите да штрајкуваат. Основниот суд Скопје 2 донесе одлука според која се забранува штрајкот на лекарите кој беше закажан за на 24 септември.

Ставриќ: Пресудата на судот е скандалозна

+инфо - 20.09.2012

Откако Основниот суд Скопје 2 го забрани штрајкот на лекарите по поднесената тужба на Министерството за здравство, директорот на Самостојниот синдикат на клиничкиот центар, Дејан Ставриќ, вели дека ...

Диневски: ВМРО-ДПМНЕ ќе сторат се’ за да го запрат штрајкот на лекарите

Нетпрес - 20.09.2012

Се покажа дека министерот Тодоров, а и целата ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да сторат сè само да не успее штрајкот на лекарите и како дете кое се инаети, да покажат дека ќе биде по нивно, смета Менде ...

Синдикатот на клинички : Судската одлука – скандалозна, в понеделник одат на протест

Либертас - 20.09.2012

Откако Основниот суд Скопје 2 го забрани штрајкот на лекарите по поднесената тужба на Министерството за здравство, директорот на Самостојниот синдикат на клиничкиот центар, Дејан Ставриќ, вели дека ...

Лекарите не може да штрајкуваат без програма за работа

Вечер Прес - 20.09.2012

СО СУДСКА ВРЕМЕНА МЕРКА Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за в понеделник - 24 септември.

Судот привремено го забрани штрајкот на лекарите

Денешен - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за 24 септември.

Судот ќе одлучи дали ќе штрајкуваат лекарите или не?

Sky - 20.09.2012

Дали штрајкот на лекарите ќе се одржи или ќе биде забранет треба да пресече основниот суд Скопје 2. Судот денеска доколку пресуди во корист на државата, штрајкот нема да почне за 5 дена како што е ...

Судот пресече лекарите да не штрајкуваат

Sky - 20.09.2012

Судот пресече лекарите нена да штрјакуваат. Предлогот на министерството за здравство-времено да се одложи штрајкот на лекарите е прифатен од страна на судот.

Судот го забрани штрајкот на лекарите

Точка - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, што беше најавен за 24 септември.

Тодоров ги демантира обвинувањата во врска со штрајкот на лекарите

Денешен - 20.09.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција ги демантира обвинувањата против него изнесени деновиве во јавноста, на кои, како што истакна, намерно не одговарал за да не се ...

Судот го поддржа Тодоров – го забрани лекарскиот штрајк

Либертас - 20.09.2012

Штрајкот на лекарите е забранет. Ова е времената мерка што ја донела судијката Павлина Попоска од Основниот суд Скопје 2, а образложението е дека Самостојниот синдикат на клинички центри не доставил ...

Диневски: Тодоров ќе стори сè само да не успее штрајкот на лекарите

Sky - 20.09.2012

Министерот Тодоров, а и целата ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да сторат сè само да не успее штрајкот на лекарите и како дете кое се инаети, да покажат дека ќе биде по нивно, изјави на денешната ...

Тодоров: Никој не може да го суспендира правото на штрајк

Точка - 20.09.2012

Никој не може да го суспендира правото на штрајк, доколку тоа е реализирано согласно Закон, одговори министерот за здравство Никола Тодоров на обвинувањата дека тој го суспендира правото на штрајк на ...

Судот ќе соопшти дали штрајкот на Клинички е легитимен

Пулс24 - 20.09.2012

Судот во четврток треба да соопшти дали штрајкот на лекарите во клиничкиот центар закажан за на 24 септември е легитимен.

Диневски: Со фрапантна дрскост Тодоров првпат во Македонија забрани штрајк на лекарите

Либертас - 20.09.2012

„Она што беше констатирано во сите меѓународни извештаи за почитување на човековите права, дека актуелната власт врши притисок и ги злоупотребува државните институции за суспендирање на основните ...

Тодоров: Политиката не смее да го суспендира правото

Sky - 20.09.2012

Политиката во никој случај не смее да го суспендира правото, изјави министерот за здравство Никола Тодоров, по одлуката на судот за забрана на штрајкот на лекарите во Клиничкиот центар Скопје.

Судот денеска решава дали ќе има штрајк на лекарите

Либертас - 20.09.2012

Судот денеска треба да одлучи дали привремено ќе се суспендира штрајкот на лекарите кој е најавен за в понеделник. Вчера за само половина час заврши судскиот процес во кој адвокатите кои го ...

Судска забрана за штрајкот на лекарите

Н.Македонија - 20.09.2012

Судот донесе времена мерка за забрана на штрајкот на лекарите, со образложение дека Самостојниот синдикат на клинички центри не доставил правила по кои ќе се одвива прекинот на работата на лекарите ...

Судот им пресуди на лекарите

Идивиди - 20.09.2012

Скопје, 20 септември 2012 (МИА) - Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за 24 септември.

Судот го забрани штрајкот на лекарите

eReporter - 20.09.2012

Основниот суд Скопје 2 донесе времена мерка со која се забранува одржување на штрајкот на лекарите од Клинички центар, најавен за 24 септември.

Судиите ќе го прегледаат штрајкот на лекарите

Дневник - 19.09.2012

Со тужбата е нарушено расположението бидејќи лекарите сметаат дека им се суспендира уставното право на штрајк. Не сум правник, но ова е првпат влада да тужи синдикат, изјави д-р Ставриќ.

Судот ќе го забрани лекарскиот штрајк?

24 Вести - 19.09.2012

Денес во Основниот суд Скопје 2 се одржува експресно закажаното рочиште во кое министерството за здравство го тужи синдикатот на Клиничкиот центар за наводно незаконски начин на организирање на ...

Судот утре ќе реши- ќе дозволи штрајк на лекарите од клинички или не

Канал5 - 19.09.2012

Судот утре ќе соопшти дали одлуката за штрајк во клиничкиот центар е легитимна. Синдикатот и министерството за здравство денеска ги соочија аргументите – за и против штрајк.

Утре ќе се знае дали лекарите ќе штрајкуваат

Телма - 19.09.2012

На итното рочиште на кое министерот за здравство Никола Тодоров го тужи Синдикатот на Клиничкиот центар, двете страни ги соочија аргументите. Но, дали ќе има штрајк на 24 септемрви, ќе се знае утре.

Штрајк на лекарите, сепак, ќе има

Утрински - 19.09.2012

Без разлика на тоа каква ќе биде утрешната одлука на Судот, докторите не се откажуваат од намерата да штрајкуваат поради одлуката на Министерството за добивање плата по успешност.

Ако треба, лекарите ќе закажат нов термин за штрајк

Утрински - 19.09.2012

Министерството за здравство го тужи Клиничкиот синдикат, рочиштето ќе се одржи денеска Клиничкиот синдикат смета дека нема никаков правен основ за тужба од Министерството за здравство за кое денеска ...

Три против еден

Утрински - 19.09.2012

Маја Томиќ Се прават очајнички обиди да се спречат белите мантили да штрајкуваат на 24-ти септември. Еден од полесните начини е да се направи внатрешна поделба меѓу нив.

Министре, знаете ли што е синдикат?

Утрински - 19.09.2012

Нано Ружин На чудата и на аномалиите во Македонија им нема крај. По непромисленоста на ДПМНЕ со законот за бранителите и издејствуваната поддршка за него од страна на опозицијата, поглаварот на МПЦ ...

Судот утре ќе одлучи за штрајкот на лекарите

Сител - 19.09.2012

Закажаниот штрајк на лекарите во рацете на судот. Утре ќе се знае дали ќе биде прифатено барањето на министерството за здравство за негово времено стопирање.

И битолските лекари се противат на моделот-плата по учинок

Алфа - 19.09.2012

Лекарите од Клиничката болница во Битола, во целост ги поддржуваат своите колеги од Клиничкиот центар во Скопје. Од самостојниот синдикат на Клиничката болница во кој членуваат 110 лекари, велат дека ...

Која е целта на новите синдикати?

Алфа - 19.09.2012

Задоцнета, ја нарекоа во штипската болница, денешната посета на Претседателот на гранковиот синдикат на лекари. Првиот синдикалец немаше кој да го пречека.

Лекарите не се откажуваат од штрајк

А1 On - 19.09.2012

Самостојниот синдикат на Клинички не се откажува од штрајк, без оглед на тоа како ќе одлучи Судот. Според синдикалниот лидер, д-р Дејан Ставриќ, одлуката на Судот ќе ја почитуваат, но доколку ...

Судот ќе одлучи за штрајкот на лекарите

Алфа - 19.09.2012

За само половина час заврши судскиот процес- одлуката на судот за штрајкот ќе се знае утре. Адвокатите кои го застапуваат министерството, во отсуство на Тодоров, тврдеа дека целта на тужбата не е да ...

Ќе ИМА или НЕ штрајк - пациентите во грч

Вечер Прес - 19.09.2012

Според претседателот на независниот синдикат на Клиничкиот центар, д-р Дејан Ставриќ ќе се почитува судското решение, но тоа е само временско суспендирање на правото на штрајк Основниот суд Скопје 2, ...

Утре судот ќе одлучи дали лекарите ќе штрајкуваат

Sky - 19.09.2012

На итното рочиште на кое министерот за здравство Никола Тодоров го тужи Синдикатот на Клиничкиот центар, двете страни ги соочија аргументите. Но, дали ќе има штрајк на 24 септември, ќе се знае утре.

Судот одлучува за судбината на штрајкот на лекарите

Н.Македонија - 19.09.2012

Во судот ќе се соочат државен правобранител, кој ќе го застапува Министерството за здравство, со адвокатот и претседателот на клиничкиот синдикат.

Синдикатот повторно ќе закаже штрајк, ако добие забрана за 24.септември

Дневник - 18.09.2012

Синдикатот повторно ќе закаже штрајк, ако добие забрана Судот може да донесе секаква одлука и ние како граѓани сме должни да ја почитуваме, но ако не е во наш интерес, повторно ќе закажеме штрајк со ...

Лекарите ќе го поместат штрајкот, ако Судот донесе забрана

Вест - 18.09.2012

Самостојниот синдикат на скопските клиники ќе закаже нов термин за штрајк, ако на денешното рочиште, Основниот суд Скопје 2 одлучи да донесе времена мерка за забрана на штрајкот, по барање на ...

Синдикатот на клинички шокиран од обидот да се забрани штрајкот

24 Вести - 18.09.2012

Едни контра други на грбот на народот. Наменски здруженија, паралелни синдикати, минирање на штрајкови. Нормално само за Македонија или за држави кои имаат проблем со демократијата – коментира ...

Тодоров бара судот да го забрани штрајкот

Дневник - 18.09.2012

Не паметиме досега нешто слично да се случило - министер на суд да бара забрана на штрајк, велат од Синдикатот. Од Министерството за здравство сметаат дека одлуката за стапување во генерален штрајк ...

Тужбата на министерот нема да ги поколеба лекарите

Телма - 18.09.2012

Тужбата од министерот за здравство Никола Тодоров нема да ги поколеба лекарите во намерата да штрајкуваат, порача Смостојниот синдикат на скопските клиники.

Судот ќе одлучи дали лекарите ќе протестираат

Press24 - 18.09.2012

Судот утре ќе одлучи дали ќе го прифати барањето за стопирање поднесено од министерот за здравство Никола Тодоров, или ќе им дозволи на лекарите да штрајкуваат во понеделник.

Синдикални превирања колку нешто да се случува

Р.С.Европа - 18.09.2012

Има навестување дека најстариот синдикат во земјава ССМ ќе се здружува со Конфедерацијата на слободни синдикати. Постојат знаци дека синдикатите можеби си играат со промени, почнувајќи од штрајкот на ...

Лекарите не се плашат од судска забрана за штрајк

Алфа - 18.09.2012

Министерот Тодоров се обидува да ги замолчи лекарите и да го суспензира нивното, со устав загарантираното право да штрајкуваат – обвинуваат од самостојниот синдикат на клинички центар.

Специјалистите во штипската Болница ќе штрајкуваат

Алфа - 18.09.2012

Штипските лекари специјалисти ќе излезат на штрајк, доколку истиот се одржи на 24 септември. Вчера попладне 41 специјалист побарале одјава од синдикатот на штипската болница и се приклучиле на ...

Судот ќе одлучи дали лекарите ќе штрајкуваат

Сител - 18.09.2012

Утре ќе се знае дали ќе има штрајк на скопските клиники. Судот ќе одлучи дали ќе го прифати барањето на Тодоров за времено стопирање или ќе им дозволи на лекарите во понеделник да ги напуштат ...

Тодоров фати врски за експресно судење: Ставриќ е вчудовиден – првпат влада тужи синдикат!

МКД - 18.09.2012

Не сум правник, но ова е првпат Влада да тужи синдикат! Секако ќе се одзвеме на тужбата и ќе одиме утре на рочиште, кое е итно закажано, изјави денеска д-р Дејан Ставриќ, претседател на Самостојниот ...

Штрајкот на лекарите на суд

Вечер Прес - 18.09.2012

МИНИСТЕРСТВОТО ПОДНЕСЕ ТУЖБА Министерството за здравство поднесе тужба против самостојниот синдикат на Клиничкиот центар за најавениот штрајк на лекарите што е закажан за 24 септември годинава, ...

Доколку судот им забрани, лекарите ќе го презакажат штрајкот

Sky - 18.09.2012

Претседател на Самостојниот Синдикат на клинички центри Дејан Ставриќ, денеска изјави дека судот може да донесе секакво решение, но доколку истото не биде во интерес на лекарите, тие се спремни да го ...

Штипските специјалисти дадоа поддршка на штрајкот на лекарите

Sky - 18.09.2012

Доколку судот дозволи да се одржи штрајкот на 24 септември, истиот ќе биде поддржан од штипските специјалисти- објави Алфа телевизија.

Министерството за здравство го тужи клиничкиот синдикат

Н.Македонија - 18.09.2012

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар вчераутро добил тужба од Министерството за здравство со која се бара поништување на одлуката за штрајк закажан за идниот понеделник Самостојниот синдикат ...

Тодоров го тужи Синдикатот за да не штрајкуваат лекарите

Телма - 17.09.2012

Министерот Тодоров го тужи Независниот синдикат на Kлиничкиот центар за незаконско закажување генерален штрајк. Од судот бара да донесе одлука со која на лекарите ќе им забрани да штрајкуваат.

Продолжува штрајкот на учителите во Чикаго

24 Вести - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго вчера одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието, предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

На сила ќе се спречува лекарскиот штрајк !

24 Вести - 17.09.2012

Министерството за здравство преку судска пресуда се обидува да го спречи штрајкот на лекарите на 24 септември, дознава 24 Вести.

Штрајк на судските работници во Грција

Press24 - 17.09.2012

Од денеска ќе штрајкуваат судските работници во Грција. Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното ...

„24 Вести“: На сила ќе се спречува штрајкот на лекарите

+инфо - 17.09.2012

Министерството за здравство преку судска пресуда се обидува да го спречи штрајкот на лекарите, информираше „24 Вести“. Според информациите судското рочиште е експресно закажано за 19 септември, кога ...

Продолжува штрајкот на учителите во Чикаго

Сител - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго вчера одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието, предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

Учителите во Чикаго продолжуваат со штрајк

Курир - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго вчера одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието кои беа предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

Продолжува штрајкот на учителите во Чикаго

МРТ - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго вчера одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието, предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

Грчките судии повикаа на штрајк

Р.С.Европа - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Штрајкуваат лекарите и судиите во Грција

Нетпрес - 17.09.2012

Судиите и лекарите во државните болници во Грција почнаа штрајк на неодредено време заради најавеното намалување на платите во рамки на мерките за штедење на владата.

Штрајк на судските работници во Грција

Сител - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Грчките судии на штрајк

+инфо - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Во Грција штрајк на судските работници

Курир - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Не се бираат начини за да се спречи штрајкот во здравството

А1 On - 17.09.2012

„Министерството за здравство со судска пресуда ќе го спречува лекарскиот штрајк“, оваа вест ја објави 24 вести. Според нивните сознанија министерството го тужи самостојниот синдикат на Клинички, ...

Формиран уште еден , 4-ти синдикати во здравството

Сител - 17.09.2012

Синдикатот на клинички Мајка Тереза доби засилување. Новоформираниот 4-ти по ред синдикат во здравството Здравствен дом Скопје исто така е против штрајк на лекарите. Немаат никакви барања.

Власта ги нагази лекарите

Алфа - 17.09.2012

Министерот за здравство поднесе тужба против самостојниот синдикат на Клинички центар, една недела пред најавениот штрајк. Првото рочиште експресно е закажано за два дена, односно в среда.

Штрајк на судските работници во Грција

МРТ - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Штрајкуваат и судиите во Грција

А1 On - 17.09.2012

Судиите и сите вработени во грчките судови од денеска до 30 септември ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.

Продолжи штрајкот на учителите во Чикаго

Вечер Прес - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието, предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

Учителите во Чикаго продолжуваат со штрајкот

Денешен - 17.09.2012

Синдикатот на учителите во Чикаго вчера одлучи да го продолжи штрајкот против реформите во образованието, предложени од градоначалникот Рам Емануел и поддржани од американската Влада.

24 Вести : Преседан – на сила ќе се спречува штрајкот на лекарите

Либертас - 17.09.2012

Министерството за здравство преку судска пресуда се обидува да го спречи штрајкот на лекарите, информираше „24 Вести“. Според информациите, судското рочиште е експресно закажано за 19 септември, кога ...

Штрајкуваат лекарите и судиите во Грција

Точка - 17.09.2012

Судиите и лекарите во државните болници во Грција почнаа штрајк на неодредено време заради најавеното намалување на платите во рамки на мерките за штедење на владата.

„24 Вести“: На сила ќе се спречува штрајкот на лекарите

Sky - 17.09.2012

Министерството за здравство со судска пресуда ќе го спречува лекарскиот штрајк, јави телевизијата „24 Вести“. Според информациите министерството го тужи самостојниот синдикат на клиничиот центар, ...

Штрајк на судските работници во Грција

Денешен - 17.09.2012

Од денеска до 30 септември, судиите и сите вработени во грчките судови ќе штрајкуваат од 10 до 15 часот во знак на протест против најавеното намалување на платите во судскиот систем.